آذربایجان غربی

بازتاب دومین اسکار فرهادی در رسانه های جهان

  • دوشنبه, اسفند 09 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اسکار بهترین فیلم خارجی برای دومین‌بار به «اصغر فرهادی» فیلمساز ایرانی تعلق گرفت و روزنامه‌های بین‌المللی این خبر را تیتر کردند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، روزنامه‌ها و نشریات خبری متعدد به اعطای جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ به فیلم «فروشنده» ساخته «اصغر فرهادی» پرداختند.

«شیکاگو تریبیون» نوشت: اصغر فرهادی که در جوایز اسکار غایب بود و با «فروشنده» جایزه بُرد، خواستار همدلی شد.

این نشریه خبری در ادامه به زیرساخت سیاسی که بر اعطای جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار به «فروشنده» تاثیر گذاشت، اشاره کرد و سپس از «انوشه انصاری» فضانورد زن ایرانی که به نمایندگی از «فرهادی» سخنرانی او را در مراسم اسکار خواند، نام برد.

در این خبر همچنین از «فیروز نادری» از مدیران سابق ناسا که به همراه «انصاری» جایزه اسکار «فرهادی» را دریافت کرده نام برده شده است.

روزنامه «ایندیپندنت» تیتر زد: وقتی «فروشنده» اسکار بهترین فیلم خارجی را برد، «اصغر فرهادی» قانون ضدمهاجر «ترامپ» را هدف قرار داد.

«ایندیپندنت» همچنین نوشت: فیلمساز ایرانی پس از وضع این قانون از سوی رئیس جمهور، مراسم اسکار را بایکوت کرد.

«لس انجلس تایمز» که پیش از این با تیتری کنایه‌آمیز به توییت‌های «دونالد ترامپ» اشاره کرده و به نقل از مدیر کمپانی «سونی» نوشته بود: "اخبار کذب" اسکار را به «اصغر فرهادی» می‌دهد،‌ برنده شدن دوباره کارگردان ایرانی فیلم «فروشنده» را در این رقابت‌ها تیتر کرد.

مجله «پیپل» هم نوشت: کارگردانی ایرانی که در مراسم اسکار شرکت نکرد، در سخنرانی دریافت جایزه‌اش قانون "غیرانسانی" ضدمهاجر «ترامپ» را مورد هجمه قرار داد. این نشریه همچنین کلیپی را درباره علت عدم حضور «فرهادی» در مراسم اسکار ۲۰۱۷ تهیه و منتشر کرد.

«فیگارو»،‌ «گاردین»، «واشینگتن اگزماینر»، «اسلیت مگزین»، «نیوز ۱۸»، «تی‌وی گاید»، «یوروپ ۱»، «پاریسین»، «پرمیر» و «رادیو لوکزامبورگ» از دیگر رسانه‌های بین‌المللی بودند که کسب اسکار بهترین فیلم خارجی از سوی «فرهادی» را تیتر کردند.

تبریک وزارت خارجه آمریکا به فرهادی و عوامل " فروشنده"

وزارت امور خارجه آمریکا به اصغر فرهادی و دیگر دست اندرکاران فیلم فروشنده برای دریافت جایزه اسکار تبریگ گفت .

صفحه فارسی  توییتر  وزارت امور خارجه آمریکا در توییتری نوشت: کسب اسکار بهترین فیلم_خارجی توسط"فروشنده" درمراسم جوایز اسکار را به آقای اصغر فرهادی،دست اندرکاران این فیلم و مردم ایران تبریک می‌گوییم.

فرهادی در کنار «فلینی»، «برگمن» و «کوروساوا»

اصغر فرهادی با کسب دومین جایزه اسکار نام خود را در کنار بزرگانی ماندگار کرد که بیش از یک بار برگزیده اسکار خارجی شده‌اند.

در طول تاریخچه ۶۰ ساله شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز سینمایی اسکار، «فدریکو فلینی» و «ویتوریو دسیکا» کارگردانان نامدار ایتالیایی هر کدام با ۴ جایزه پیشتاز بی‌رقیب این بخش از جوایز اسکار هستند.

«فدریکو فلینی» در سال‌های ۱۹۵۶ (جاده)، ۱۹۵۷ (شب‌های کابیریا)، ۱۹۶۳ (هشت و نیم) و ۱۹۷۴ (امارکورد) توانسته جایزه شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز اسکار را از آن خود کند و از این حیث رکورردار باشد.

«دسیکا» در سال‌ ۱۹۴۶ برای «واکسی»، در سال ۱۹۴۹ برای «دزد دوچرخه»، در ۱۹۶۳ با فیلم «دیروز امروز فردا» و در سال ۱۹۷۱ با «باغ فینزی کوینتینی» جایزه اسکار خارجی را از آن خود کرده که البته دو جایزه اول در فاصله سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۵ رقم خورده که جایزه اسکار جنبه رقابتی نداشت و هر سال به یک فیلم به صورت افتخاری اعطاء می‌شد.

«اینگمار برگمن» کارگردان بزرگ سینمای جهان نیز سه بار برای «چشمه باکره» (۱۹۶۰)، «هم‌چون در یک آینه» (۱۹۶۱) و «فانی و الکساندر» (۱۹۸۳) این جایزه را برای کشورش سوئد کسب کرده است.

اصغرفرهادی نیز که یک بار در سال ۲۰۱۲ با فیلم «جدایی» این عنوان را کسب کرده بود، امسال نیز با فیلم «فروشنده» بار دیگر این افتخار را برای سینمای ایران به ارمغان آورد و نام خود را در کنار «آکی‌را کوراساوا» و «رنه کلمنت» قرار داد که همگی دو جایزه اسکار در کارنامه هنری‌شان دارند.

«کوروساوا» در سال ۱۹۵۱ برای فیلم «راشامون» اسکار خارجی افتخاری دریافت کرد و بار دیگر در سال ۱۹۷۵ با فیلم «درسو اوزالا» این عنوان را تکرار کرد.

با توجه به اینکه فرهادی هر دو جایزه اسکار خود را دوره‌های رقابتی اسکار خارجی کسب کرده از این حیث می‌توان او را یکه‌تاز اسکار در سینمای آسیا دانست.

«رنه کلمان» فرانسوی نیز در سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۵۲ با فیلم‌های «دیوارهای مالاپاگا» و «بازی‌های ممنوعه» دو اسکار افتخاری به دست اورده است.

از نقطه نظر کشور نیز سینمای ایتالیا با کسب ۱۴ جایزه در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار همچنان پیشتاز تمام ادوار این رویداد سینمایی است و فرانسه با کسب ۱۲ جایزه در این بخش در جایگاه دوم قرار دارد.

اسپانیا و ژاپن با ۴ جایزه، سوئد، اتحادیه جماهیر شوروی و هلند با ۳ اسکار خارجی و مجارستان، آلمان، آرژانتین، چک‌اسلواکی، سوئیس، اتریش و ایران نیز با ۲ جایزه پرافتخارترین کشورهای عرصه اسکار خارجی هستند.

سینمای ایران در میان 15 کشور جهان قرار دارد که پیش از یک بار موفق به کسب جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی (خارجی) شده‌ است.

اصغر فرهادی که امسال با فیلم «فروشنده» برنده دومین اسکار خود شد، پیش از این با فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین»، «گذشته» و «درباره الی» نیز نماینده سینمای ایران در  آکادمی اسکار بوده است.

در ادامه مروری بر تاریخچه‌ی حضور سینمای ایران در اسکار خواهیم داشت:

 سال گذشته فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی به اسکار معرفی شد و پیش از آن در سال‌های 93،92،91 به ترتیب؛ «امروز» رضا میرکریمی، «گذشته» اصغر فرهادی و «یه حبه قند» رضا میرکریمی ( البته بنابر تصمیم جواد شمقدری اسکار تحریم شد و یه حبه قند به آکادمی معرفی نشد.)

سال قبل تر هم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی معرفی شد که اسکار خارجی را برای اولین‌بار برای سینمای ایران کسب کرد.

اگر به تاریخچه‌ی حضور سینمای ایران در اسکار برگردیم، فیلم «بچه‌های آسمان» ساخته‌ی مجید مجیدی که در سال 1377 با عنوان نماینده‌ی ایران به اسکار معرفی شد، برای اولین‌بار در جمع نامزدهای بهترین اسکار غیر انگلیسی زبان در سال 1999 انتخاب شد.

سالها پیش برای نخستین بار وزارت فرهنگ و هنر وقت در سال 1356 فیلم «دایره‌ی مینا» ساخته‌ی داریوش مهرجویی را به اسکار معرفی کرد و پس از آن فیلم «باد صبا» ساخته‌ی آلبر لاموریس به عنوان نماینده‌ی ایران در سال 57 راهی آکادمی اسکار شد.

سینمای ایران به مدت 16 سال نماینده‌ای به اسکار معرفی نکرد تا سال 1373 که فیلم «زیر درختان زیتون» ساخته‌ی عباس کیارستمی معرفی شد و سپس در سال 1374 «بادکنک سفید» به کارگردانی جعفر پناهی، سال75 فیلم معرفی نشد، 76 «گبه» محسن مخملباف، 77 «بچه‌های آسمان» مجید مجیدی (جزو نامزدها قرار گرفت)، 78 «رنگ خدا»مجید مجیدی، 79 «زمانی برای مستی اسبها» بهمن قبادی ، 80 «باران» مجید مجیدی ، 81 «من ترانه 15 سال دارم» رسول صدرعاملی ،‌ 82 «نفس عمیق» پرویز شهبازی‏، 83 «لاک‌پشتها هم پرواز می‌کنند» بهمن قبادی و 84 «خیلی دور خیلی نزدیک» رضا میرکریمی، 85 «کافه ترانزیت» ، 86 «میم مثل مادر» رسول ملاقلی‌پور و 87 «آواز گنجشکها» مجید مجیدی،88 «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی و سال 89 «بدرود بغداد» مهدی نادری به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی شد.

ورایتی از سیاسی‌ترین اسکار تاریخ نوشت

«ورایتی» با تیتر «سیاسی‌ترین اسکار تاریخ» به سخنرانی‌های اعتراضی و کنایه‌های سیاسی برندگان و مجری اسکار که قانون جدید «دونالد ترامپ» را هدف قرار دادند، پرداخت.

«ورایتی» نوشت: ممکن است «دونالد ترامپ» مراسم اسکار را تماشا نکند، اما او در تمام طول شب در این مراسم حاضر بود.

‌طی هفته‌های اخیر سیاست‌های «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور آمریکا اتخاذ کرده و همچنین قانون ضدمهاجری که موقتا وضع کرده، بارها و بارها از سوی سینماگران و هنرمندان مورد انتقاد قرار گرفته است.

چند روز پیش از برگزاری مهم‌ترین رویداد بین‌المللی هالیوود، «شان اسپنسر» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: «هالیوود بیشتر با عقاید متمایل به چپ‌اش شناخته می‌شود. باید با شما صادق باشم، فکر می‌کنم رئیس جمهور در آن شب میزبان مراسم «Governors Ball» (میهمانی فرماندارها) باشند.»

با این حال، تعداد قابل توجهی از میهمانان مراسم اسکار از فرصت سخنرانی خود استفاده کرده و به «ترامپ» تاختند.

«ورایتی» دراین‌باره نوشت: بیشترین سرزنش و محکومیت «ترامپ» از سوی «اصغر فرهادی» فیلمساز ایرانی که با «فروشنده» اسکار بهترین فیلم خارجی را برد، صورت گرفت پس از این که «ترامپ» قانونی را مبنی بر منع ورود تبعه هفت کشور مسلمان ایران، عراق، یمن، سوریه، سومالی، سودان و لیبی وضع کرد، امکان حضور «فرهادی» در مراسم اسکار در هاله‌ای از تردید فرو رفت. این ماجرا اما سرانجام، به بایکوت مراسم اسکار ختم شد.

این اقدام «ترامپ» در بیانیه‌ای که «فرهادی» تنظیم کرده بود، «قانونی غیرانسانی» خوانده شد. این کارگردان ایرانی در بیانیه‌ خود نوشته بود: «تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها.» و این مطلب در میان تشویق حضار در مراسم اسکار خوانده شد.

در ابتدای مراسم اعطای جوایز اسکار ۲۰۱۷، «جیمی کیمل» بارها «ترامپ» را سوژه خود قرار داد و با شوخی‌های طعنه‌آمیز خود حضار را خنداند: "شاید خیلی حرف پسندیده‌ای نباشد، اما می‌خواهم از دونالد ترامپ تشکر کنم. منظورم این است که، سال گذشته را یادتان هست که گفته می‌شد اسکار نژادپرست است؟ این قضیه اکنون فراموش شده و ما باید از ترامپ ممنون باشیم".

او همچنین در زمان خواندن نام نامزدها از «مریل استریپ» به عنوان «بازیگری که زیادی بزرگ شده» یاد کرد و صفت «Overrated» را که «ترامپ» درباره این هنرپیشه زن به کار برده بود، را استفاده کرد.

«مریل استریپ» در مراسم جوایز «گلدن گلوب» رئیس جمهور آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داد و «ترامپ» هم در توییتر از او به عنوان بازیگری که «در هالیوود زیادی بزرگش کرده‌اند» یاد کرد، با این حال وقتی نام «استریپ» در مراسم اسکار برده شد، همه به احترام او ایستادند.

«کیمل» در این مراسم فعالیت زیاد «ترامپ» در توییتر و واکنش‌های او به انتقادات هنرمندان را هم سوژه کرد و گفت: «ما دو ساعت است برنامه را شروع کرده‌ایم و «دونالد ترامپ» هنوز درباره ما چیزی توییت نکرده. من کم‌کم دارم برای او نگران می‌شوم.»

این مجری ـ کمدین پس از این در توییتر خود نوشت: «هی دونالد ترامپ، بیداری؟» و «مریل استریپ "سلام" می‌رساند »

در بخش دیگری از مراسم «گائل گارسیا برنال» که جایزه بهترین انیمیشن کوتاه و بلند را اعطا می‌کرد،‌ به تصمیم «ترامپ» برای ساختن دیواری مرزی اعتراض کرد و گفت: «به عنوان یک مکزیکی، یک آمریکای لاتینی، یک کارگر مهاجر و یک انسان،‌ با هرگونه دیواری که بخواهد ما را از هم جدا کند مخالفم.»

«ریچ هوارد» از کارگردانان انیمیشن «زوتوپیا» که اسکار بهترین فیلم انیمیشن بلند را به دست آورد هم روی سن آمد و اظهار داشت: «ما از تمام مخاطبان‌مان در سرتاسر جهان که این فیلم را پذیرا شدند، سپاسگزاریم؛ فیلمی که داستان قدرتمندتر بودن تحمل در برابر ترس از دیگری را روایت می‌کند.»

«بری جنکینز» و «تارل الوین مک‌کرینی» نویسندگان فیلم «مهتاب» نیز پس از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی، خطاب به دانشجویان و دانش‌آموزان اقلیت اعلام کردند: «این فیلم به خاطر تمام پسرها و دخترهای سیاه‌پوست و قهوه‌ای و غیرجنسیت‌گرایی ساخته شد که خودشان را نمی‌بینند. ما سعی می‌کنیم شما و خودمان را به شما نشان دهیم.»

«مارک رایلنس» بازیگر سرشناس تئاتر و سینما که برای اعطای جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل روی سن آمده بود، در بخش کوتاهی از حرف‌هایش از «مخالفت بدون تنفر» سخن گفت.

«شریل بون ـ ایزاک» رئیس آکادمی اسکار نیز درباره افزایش تنوع در میان اعضای این موسسه گفت: «امشب گواهی است بر این که هنر هیچ مرزی ندارد.»

تعدادی از نامزدهای اسکار از جمله «راث نگا» هم روبان‌های رنگی برای حمایت از اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا (ACLU) را به لباس خود وصل کرده بودند. «آوا دوورنی» که برای بهترین فیلم مستند نامزد شده بود نیز، لباسی به طراحی یک طراح لبنانی به تن کرده بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.