آذربایجان غربی

جنگ روانی معکوس در بازار دلار

  • سه شنبه, مهر 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

طی روزهای اخیر و پس از سخنرانی تند و تیز ترامپ و پاسخ‌ها‌ی روحانی قیمت دلار تا مرز 20 هزار تومان هم رفت اما با گذشت چند روز اتفاقات عجیبی رخ داد که چندان به مذاق دلالان و سفته بازان خوش ‌نیامده است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، در حالیکه دلالان بازار ارز طی چند روز گذشته در حال مانور دادن بر روی جنگ لفظی مقامات ایران و امریکا بودند و هر لحظه تلاش می‌کردند قیمت دلار را بر روی 20 هزار تومان ثابت کنند، ناگهان اخباری در حد وسیع در فضای مجازی منتشر شد که حاکی از کاهش شدید قیمت دلار بود.

دلالان و سفته بازان ابتدا توجهی به این مسائل نکردند اما با انتشار این اخبار در حد وسیع نگرانی دلالان بیشتر شد.

جو روانی ناشی از انتشار اخباری در حد وسیع مبتنی بر کاهش قیمت دلار عملا تاثیر خود را گذاشت و موجب شد دلار 19هزار تومانی ناگهان به کانال 17 و سپس 15هزارتومان بازگردد.

بررسی شبکه‌ها‌ی مجازی مرتبط با فعالیت دلالان ارز از سوی خبرنگار آفتاب یزد نشان داد دلالانی که در گروه‌ها‌ی تلگرامی هر روز ساعت 11 صبح به اختیار خودشان مبادرت به تعیین نرخ ارز می‌کردند در برابر واقعیت‌های ایجاد شده تقریبا پرچم تسلیم را بالا بردند.

در یکی از کانال‌ها‌ی مرتبط با قیمت ارز که نزدیک به یک‌میلیون عضو دارد ادمین کانال این خبر مهم را درج کرده است: «مردم عزیز به کانال‌ها‌ی قیمت آنلاینی که توسط سودجویان و دلال‌ها‌ اداره می‌شوند توجه نکنید، آنها برای سود خودشان قیمت دلار را بالا می‌برند. هم اکنون دلار قیمتش در حال کاهش می‌باشد و به لطف خدا با اتحاد هم دهن سودجویان را خواهیم بست .»

این کانال قیمت روزانه ارز را اعلام می‌کند که طبق آن نرخ دلار حتی تا 14 هزار تومان هم کاهش داشته است. البته مسئولان این کانال معتقد به پویش ملی مبارزه با گرانی هستند و تلاش می‌کنند با اعلام قیمت واقعی ارز وضعیت رشد روزانه آن را منفی اعلام کنند.

اینگونه کانال‌ها تعدادشان کم نیست. یکی از همین کانال‌ها در خبری اعلام کرد: مردم به بازار هجوم آورده‌اند تا دلارهایشان را بفروشند اما دلال‌ها خرید نمی‌کنند، قیمت شدیدا افت کرده است!

جنگ در برابر جنگ

اما در گروه‌های‌های ارزی دلالان در شبکه‌های اجتماعی وضع بدی حکفرما شده است. دلال‌هایی که تمام سرمایه خود را به امید گران شدن بیشتر به دلار تبدیل کرده‌اند با اضطراب شدید قیمت‌های جدید را دنبال می‌کنند. آنها کاهش قیمتها را باور نمی‌کنند. کار در این گروه‌ها به بحث و جدل شدید کشیده شد.

بخشی از مکالمه آنها طبق رصد خبرنگار آفتاب‌یزد اینگونه است:

- آقا می‌گن شدید کاهش قیمت در راه است، نخرید
- کی گفته آقا چرا جو می‌دی؟ من اطلاع دارم تا چند روز دیگه دلار 20 را هم رد می‌کنه
- من صبح قیمت گرفتم 14200 بود
-چرا مزخرف می‌گی؟ دلار 14200 بگو من خریدارم
-صبح تو بازار جلو چشم خودم معامله شد
- من خودم صرافم قیمت نداری دروغ نگو کی گفته 14؟

این دیالوگ، بخشی از مقاومت دلالان دلار و افرادی بود که معامله دلار با قیمت پایین را مشاهده کرده‌اند. دلال‌های گروه‌های مجازی سردرگم شده و ظاهرا کم آورده‌اند. آنها معتقدند برخی اطلاعات اشتباه می‌دهند و بازار را غیر شفاف می‌کنند. اما سمبه طرف مقابل پر زورتر است.

این وضع دلالان و گران فروشان دلار را به شدت عصبی کرده است. برخی افراد نیز در این گروه‌ها بیشتر بر روی اعصاب دلال‌ها می‌روند. آنها می‌گویند: نفروشید تا بیشتر ضرر کنید!

یک دلال خودفروخته دیگر در این گروه نوشت:‌ »میره بالا شک نکنید این سیاست خودشان هست که دلار‌ها را از دست مردم در بیاورند، تا چند روز دیگر قیمت به بالای 18 می‌رسد!»

یک دلال عصبانی که جیب خود را از مال مردم پر می‌کند می‌گوید: قیمت را ساختگی و عمدی آوردند پایین تا همه بفروشند!
برای مقابله با ضد حمله طرفداران کاهش قیمت، گاهی نیز طرفداران افزایش قیمت به صورت گروهی وارد گود می‌شوند و در حالیکه همه در بهت اعلام‌های کاهشی هستند، ناگهان از شروع افزایش قیمت‌ها خبر می‌دهند که این موضوع تا دقایقی وضع را متشنج می‌کند.

جنگ در برابر جنگ اکنون وضعیتی است که در میان طرفداران کاهش قیمت و مدافعان افزایشی شدن دیده می‌شود. آنها یکدیگر را متهم می‌کنند که سعی دارند با نشر اخبار کذب روی افزایش قیمت‌ها تاثیر بگذارند شخص دیگری گفت که دلارهایم را 14 هزار تومان هم خواستم بدهم نخریده‌اند که این گفته مخالفت شخص دیگری را بهمراه داشت که گفت: «اگرراست می‌گی بیا من خریدارم.» که البته معلوم بود بلوف می‌زند و خریدار نیست.

جولان دلار تقلبی

اضطراب دلالان از کاهش نرخ ارز کاملا مشهود است. روند سقوط قیمت از روزهای قبل آغاز شده و در خرید و فروشها مشهود است. البته سودجویان که تا چندی قبل برای خرید دلار بالای 15 هزار تومان دست بکار شده بودند هراس بیشتری دارند و بیم دارند با ادامه این روند و کاهش قیمت‌ها بیشتر متضرر شوند. اما از سوی دیگر برخی صرافها هم دست بکار شده‌اند و در مقابل وضعیت کاهش قیمت و جوی که در این راستا راه افتاده تلاش می‌کنند مواردی را مطرح کنند.

اینها مدعی هستند این روزها دلارهای تقلبی زیاد شده که به راحتی هم قابل تشخیص نیست به همین دلیل افراد زیادی برای فروش وارد بازار شده‌اند.

برخی دلالان و سفته بازان با مانور دادن روی این ادعا به مشتری‌ها می‌گویند: نه بفروشید نه بخرید، این وضع واقعی نیست
اما از سوی دیگر جنگ روانی معکوس علیه دلالان با قدرت بیشتر ادامه دارد و در مقابل گفته می‌شود: اگر نفروشید ضرر می‌کنید چون قیمت‌ها پائین تر می‌آید.

یکی دیگر از مدافعان کاهش در یک گروه اعلام کرد: عزیزان دلار نخرید خیلی خطرناک است چون قیمت‌ها پایین تر از 15 هم می‌آید که دیگری در پاسخ به او گفت: شما 15 بدی من می‌خرم خطرشم به جان می‌خرم!

با این حال بررسی میدانی قیمت‌ها در روز دوشنبه نشان داد که قیمت دلار در کانال بین 14 تا 16 در نوسان بوده و مطالب مرتبط در سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌ها در شبکه‌های مجازی بنا به برخی ادعاها مردم را مضطربانه به خیابان فردوسی کشانده تا ارزهایی را که قبلا خریداری کرده‌اند به فروش برسانند.

مشاهدات خبرنگاران خود را اینگونه بازتاب دادند که تکاپوی مردم برای فروش دلار موجب شده تا قیمت این ارز در خیابان فردوسی با کاهش چشم گیری همراه شود و همان مردمی که صف می‌بستند برای خرید دلار 19 هزار تومانی الان آمده‌اند دلارهایشان را بفروشند.

یک کاربر در فضای مجازی نوشت: الان هیچکس خریدار نیست و به همین دلیل همینطور نرخ لحظه‌ای کم می‌شود.

برخی رسانه‌ها هم نوشتند مردم به شدت در حال فروش هستند تا در روزهای آینده بیشتر ضرر نکنند.

غافلگیری دلال‌ها

از سوی دیگر برخی کارشناسان می‌گویند با توجه به سود کلانی که عده‌ای از گران شدن دلار به جیب می‌زند اکنون و با وضعیت ایجاد شده غافلگیر شده و نگران کاهش بیشتر قیمت است.

مژگان شکیب کارشناس ارشد اقتصاد می‌گوید: «واقعیت این است که التهاب کمی خوابیده و بعد از نشست ترامپ در شورای امنیت و عدم استقبال از فشار بیشتر بر ایران روند کاهشی نرخ دلار شروع شد». وی ادامه می‌دهد: «البته نقدینگی در دست مردم هم کم است چون آنها پول‌ها را به دلار تبدیل کرده‌اند و با روند فعلی افزایش قیمت‌ها برای نیاز آتی خود به ریال نیاز دارند».

شکیب مدعی شد: «پایین آمدن قیمت ارز به ضرر دولت است چون از بازار فعلی گران سود می‌برد».

در حال حاضر به نظر می‌رسد روند کاهشی قیمتها واقعیتی است که بازار طی روزهای آینده نیز آن را تجربه خواهد کرد که این موضوع می‌تواند راه سودجویی را روی دلالان ببندد چرا که با آغاز روند کاهشی قیمت، چشم‌اندازی جدیدی در خصوص افزایش قیمت بیشتر طی روزهای آتی متصور نیست.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها