چاپ کردن این صفحه

قیمت موبایل و مسکن کاهش یافت

سقوط قیمت دلار، عقب‌نشینی قیمت موبایل، مسکن و... را به دنبال داشت. به‌گونه‌ای که رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و لوازم جانبی خبر از کاهش قیمت ۲۰ درصدی گوشی‌های تلفن همراه در بازار موبایل داد و رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم گفت که کاهش قیمت دلار، بازار مسکن را به عقب هل می‌دهد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، قیمت گوشی موبایل در ماه‌های اخیر تحت تاثیر نوسانات شدید ارزی به شدت افزایش پیدا کرد و حتی با تخصیص ارز دولتی هم میل به عقب‌نشینی نداشت. با این حال، با کاهش قیمت ارز در دوشنبه شب، قیمت‌ها در بازار موبایل نیز روند نزولی در پیش گرفت. وزیر ارتباطات یازدهم شهریور در مورد علت افزایش قیمت ارز عنوان کرد که «یک دلیل این است که واردکنندگانی که جنس را وارد می‌کردند، با توجه به مشکلی که برایشان پیش آمده، فرایند واردات را درست انجام نمی‌دهند که قرار است وزارت صمت این فرایند را با دید بازتری اصلاح کند. بحث دوم این است که گوشی الان در گمرک موجود است، اما کسانی که گوشی را آورده‌اند، طبق مقررات چون ارز غیرتخصیصی است، گمرک آنها را ترخیص نمی‌کند که بانک مرکزی قرار است مشکل آنها را حل کند. علت سوم توقیف ۱۲۰ هزار گوشی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی است که برای تعیین تکلیف آنها با دادستان تهران مکاتبه کرده‌ام.» محمدجواد آذری جهرمی در مورد نقش افزایش قیمت دلار نیز عنوان کرد: «اگر این ۷۰۰ هزار گوشی آزاد شود، علت کمبود گوشی که باعث گرانی شده حل می‌شود اما واقعیت است که قیمت گوشی به حالت قبل برنمی‌گردد زیرا ارز گران شده است.»

کاهش قیمت در بازار موبایل

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و لوازم جانبی خبر از کاهش قیمت ۲۰ درصدی گوشی‌های تلفن همراه در بازار موبایل و احتمال تداوم این روند را نیز داد. به گزارش تسنیم، مهدی محبی با اشاره به فروشنده‌شدن افرادی که اقدام به خرید دلار در قیمت‌های بالا کرده بودند،گفت: از دیروز که بازار فروش دلارهای مردمی داغ شده، نگاهی به لیست قیمت گوشی‌های تلفن همراه نیز نشان می‌دهد که قیمت محصولات این بازار روند نزولی گرفته است. او با تأکید بر اینکه کاهش قیمت نرخ دلار همزمان با بالا رفتن فروش دلارهای خانگی می‌تواند اتفاق خوبی برای فروش تجهیزات وارداتی با نرخ مناسب باشد، افزود: با توجه به کاهش 10 تا 20 درصدی نرخ تابلوی صرافی‌ها، قیمت موبایل نیز به همین اندازه با توجه به لیست قیمت‌هایی که چک کرده‌ام، کاهش داشته است. محبی درباره اینکه واقعا تأثیر این کاهش نرخ به صورت آنی بر بازار موبایل بوده است؟، گفت: صد درصد هم‌زمان با کاهش نرخ، تأثیرات آن به صورت لحظه‌ای بر بازار اعمال می‌شود زیرا اکثر کالاهایی که اکنون در بازار موجود است، گوشی‌های مسافری است. او تصریح کرد: تازه این میزان کاهش قیمت با تداوم روند کاهشی، ادامه‌دار خواهد بود و قیمت گوشی‌های تلفن همراه در بازار به نرخ واقعی نزدیک‌تر می‌شود. با این حال باید منتظر ادامه این روند کاهشی در بازار ارز بود و رأی نهایی را در روزهای آینده داد.

بازار مسکن تکان خورد

در ماه‌های اخیر شاهد گرانی افسارگسیخته در بازار مسکن نیز بودیم و به گفته کارشناسان، رکودتورمی بر این بازار سایه افکنده بود. طبق گزارش بانک مرکزی، شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریور امسال به 10 هزار و 300 واحد مسکونی رسیده که نسبت به شهریورپارسال 5/33 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 1/8 میلیون تومان بوده که نسبت شهریور پارسال 1/74 درصد افزایش یافته است. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال مربوط به منطقه پنج به میزان 1/92درصد و کمترین میزان رشد مربوط به منطقه 12 به اندازه 2/36 درصد تعلق داشت. بانک مرکزی همچنین در این گزارش اشاره کرده است که در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه‌های شهر تهران شش میلیون و 750 هزار تومان بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 5/50 درصد افزایش یافت. با این وجود، کاهش نرخ در بازار ارز تاثیر خودش را بر بازار مسکن هم گذاشت. در این زمینه، رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم گفت: کاهش قیمت دلار، بازار مسکن را هم به عقب هل می‌دهد. مصطفی قلی‌خسروی با بیان اینکه تداوم کاهش نرخ ارز می‌تواند زمینه‌ساز نزول قیمت مسکن در بازار باشد، اظهار کرد: در صورتی که وضعیت اقتصادی کشور به یک ثبات و ساماندهی مناسب برسد دلالان و واسطه‌گران از این بازار خارج می‌شوند و همین موضوع در کاهش قیمت مسکن موثر است. او ادامه داد: در دو سه روز گذشته روند نزولی قیمت دلار موجب عقب‌نشینی عده‌ای از دلالان شده و در برخی از مناطق قیمت مسکن به ثبات رسیده است. قلی‌خسروی از ارائه بسته معافیت‌های مالیاتی برای سازندگان و سرمایه‌گذاران مسکن در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در جلسه‌ چند روز پیش کمیسیون عمران مجلس، مقرر شد به سازندگان صاحب صلاحیت بسته‌های تشویقی از جمله معافیت‌های مالیاتی تعلق گیرد که این امر نقش موثری در افزایش انگیزه سازندگان برای تولید مسکن دارد. رئیس اتحادیه املاک استان تهران تأکید کرد: ‌دولت باید تمرکز خود را برای افزایش تولید و ساخت‌و‌ساز افزایش دهد، چراکه 174 شغل به صورت مستقیم به این بازار وابسته است و این خود می‌تواند زمینه ساز بهبود وضعیت اشتغال شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی

موارد مرتبط