اجتماعی - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Thu, 19 Jul 2018 10:26:28 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir پرونده قربانیان اسیدپاشی های اصفهان مختومه شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17113-پرونده-قربانیان-اسیدپاشی-های-اصفهان-مختومه-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17113-پرونده-قربانیان-اسیدپاشی-های-اصفهان-مختومه-شد.html پرونده قربانیان اسیدپاشی های اصفهان مختومه شد

وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی های اصفهان از پرداخت دیه قربانیان این حادثه از صندوق دیه بیت المال خبر داد و گفت: پرونده مختومه شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، حسین عباس علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: موکلانم مطالبه دیه کرده بودند و دادگاه نیز با توجه به پیدا نشدن متهم یا متهمان پرونده حکم به پرداخت دیه از محل صندوق دیه بیت المال داد.

وی افزود: این صندوق براساس گزارش پزشکی قانونی مبنی بر جراحات وارده به موکلانم و رای دادگاه و تلاش های دادستان دیه را پرداخت کرده است.

عباس علیزاده با بیان اینکه وکیل مدافع چهار نفر از قربانیان این حادثه بوده است، گفت: البته اگر زمانی متهم یا عاملان این فاجعه شناسایی و دستگیر شوند، رسیدگی قضایی انجام خواهد شد.

سال 93 ، چهار نفر از زنان و دختران در اصفهان مورد اسیدپاشی قرار گرفتند که یکی از آنها مرضیه ابراهیمی بود که پس از این حادثه ازدواج هم کرد.

 • پرونده
 • قربانيان
 • اسيدپاشي
 • اصفهان
 • مختومه
 • زنان
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 18 Jul 2018 12:23:12 +0430
  شكايت اولیای دم سیدامامی از رئیس صدا و سیما http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17084-2018-07-16-07-48-40.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17084-2018-07-16-07-48-40.html شكايت اولیای دم سیدامامی از رئیس صدا و سیما

  وکیل مدافع اولیای دم کاووس سید امامی از شکایت موکلانش علیه رئیس، معاون سیاسی و مدیر شبکه دوم صدا و سیما و همچنین تهیه کننده برنامه خبری ۲۰:۳۰ و عوامل تولید برنامه "منطقه ممنوعه" خبر داد.

  به گزارش خبرنگار هم آوا، پیام درفشان با اعلام این خبر به ايرنا گفت: مهران و رامین سیدامامی به عنوان اولیای دم کاووس سیدامامی علیه این افراد و تهیه کننده، عوامل تولید و آمر تهیه برنامه ای تحت عنوان "منطقه ممنوعه"، شکایتی را در دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کردند.

  این وکیل دادگستری افزود: موکلانم تحت عناوین اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افترا، توهین و اقدام علیه امنیت ملی، شکایت خود را علیه افراد مزبور مطرح کردند که این شکایت برای رسیدگی به شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است.

  درفشان ادامه داد: برنامه منطقه ممنوعه برخلاف قانون اساسی، فرمان هشت ماده‌ای بنیانگذار جمهوری اسلامی، قانون حقوق شهروندی و همچنین قانون آیین دادرسی کیفری مبادرت به انتشار عکس‌های خصوصی مورث موکلان کرده این در حالی است که برابر اصل 22 قانون اساسی حیثیت مردم از تعرض مصون است و برابر اصل 39 قانون اساسی هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است.

  وی اضافه کرد: همچنین برابر بند 6 فرمان 8 ماده‌ای بنیانگذار جمهوری اسلامی "هیچ کس حق ندارد... تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند و تمام اینها جرم و گناه است."

  وکیل مدافع اولیای دم سیدامامی افزود: در بند 7 همین فرمان حتی تعرض به آبروی ضد انقلاب ممنوع شده است. بند 8 قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب 15 اردیبهشت سال 83 مقرر داشته از افشای مضمون نامه‌ها و نوشته‌ها و عکس‌های فامیلی و فیلم‌های خانوادگی و ضبط بی‌مورد آنها خودداری شود. همچنین صدر ماده واحده آن مقرر داشته متخلفان از این قانون برابر قوانین موضوعه مجازات می‌شوند.

  وی تصریح کرد: مورث موکلان بنده به اتهام جاسوسی دستگیر و قبل از اثبات اتهام و حتی صدور کیفرخواست در زندان فوت کرده است و برابر گزارش وزارت اطلاعات و سخنان وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران که به عنوان تنها نهاد قانونی مبارزه با جاسوسی اعلام شده است، هیچ دلیلی مبنی بر وجود اتهام جاسوسی برای فعالان محیط زیستی وجود ندارد.

  درفشان گفت: این برنامه قبل از اثبات جرم و برخلاف موازین قانونی که ذکر می‌شود در دقیقه 2:30 این برنامه عنوان می‌دارد: "سید امامی با تشکیل موسسه میراث پارسیان با تیم سفارش شده از طرف سرویس‌های جاسوسی غرب بر روی بحران‌های محیط زیستی ایران به ویژه مسأله آب، چگونگی قحطی و خشکسالی، تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌داد و با پوشش این فعالیت‌ها اقدام به شبکه سازی و جذب نیرو می‌کرد."

  همچنین در دقیقه 3:00 این برنامه عنوان می‌دارد: "هیچ منطقه‌ای برای او و تیمش ممنوعه نبود هرکجا که مراکز نظامی و امنیتی بود همانجا تحقیقات زیست محیطی آنها هم بود، ابتدا اطلاعات وجود این مکان‌ها از طریق سرویس‌های جاسوسی و ماهواره‌ای می‌گرفتند و برای رصد دقیقتر چتر فعالیت‌های محیط زیستی خود را در نزدیک آن مکان پهن می‌کردند."

  در دقیقه 3:40 برنامه "منطقه ممنوعه" عنوان شد: "از سایت‌های موشکی نظامی و امنیتی تصویر برداشته و فاصله پرتاب تا فرود موشک را اندازه گیری می‌کردند". همچنین در دقیقه 4:12 این برنامه اظهار شده: "جایگاه سید امامی در نزد سرویس‌های بیگانه تا جایی بود که افسر عالی رتبه سازمان اطلاعات امریکا برای ورود به کشور از او اجازه می‌خواهد و سید امامی به او هشدار امنیتی می‌دهد تا فعلا از این سفر منصرف شود."

  در دقیقه 5:54 این ادعا مطرح می‌شود: "این خودکشی، پالس و پیام امنیتی برای مخاطب مورد نظر سید امامی مخابره کرد" در دقیقه 6:45 این برنامه بیان می‌شود: "مهمترین اطلاعات امنیتی و نظامی این کشور را به دشمنان می‌فروخت"

  وکیل مدافع اولیای دم سیدامامی اضافه کرد: فارغ از اینکه دستگاه بازداشت کنند مورث موکلان صلاحیت دخالت در مساله جاسوسی را نداشته و حق شکایت بر این مورد محفوظ است و فارغ از این که اتهام جاسوسی موکل تا این لحظه در مراجع قضایی ثابت نشده است و صرف نظر از اظهارات عجیبی که ناشی از صرفا ادعا و افترا و هتک حیثیت است که فردی حاضر شود مرگ خویش را وسیله مخابره، خبر ضد کشور خود قرار دهد اساسا امکان پخش چنین برنامه ای برخلاف ماده 91 قانون آئین دادرسی کیفری است.

  • شكايت
  • اولياي دم
  • سيدامامي
  • رئيس
  • صدا و سيما
  • محيط زيست
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 16 Jul 2018 08:47:37 +0430
   بیش از سی‌ میلیون نفر فیلتر تلگرام را دور می‌ زنند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17051-2018-07-14-06-59-18.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17051-2018-07-14-06-59-18.html بیش از سی‌ میلیون نفر فیلتر تلگرام را دور می‌ زنند

   معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در یادداشتی نوشت: تعداد ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از طریق فیلترشکن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی، فیلتر تلگرام را دور می‌زنند.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، متن یادداشت عبدالصمد خرم آبادی در این باره به شرح زیر است:

   بر اساس آماری که مرکز ملی فضای مجازی در تاریخ نوزدهم تیر ماه ۱۳۹۷ اعلام کرده، تعداد ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از طریق فیلترشکن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی، فیلتر تلگرام را دور می‌زنند و اینترنت بدون فیلتر هاتگرام و تلگرام طلایی را وزارت ارتباطات تامین می‌کند.

   این در حالی است که فعالیت فیلترشکن های داخلی نظیر هاتگرام و تلگرام طلایی برخلاف اهداف و سیاست‌های تعیین شده در مصوبه شورای عالی فضای مجازی است. مصوبه مربوط به «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی» حدود یک سال پیش ( خرداد ۱۳۹۶) به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده و فراگیر شدن پیام رسان‌های داخلی و جلوگیری از دسترسی بیگانگان به داده‌های عظیم کشور صراحتا جزء اهداف و سیاست‌های مذکور در این مصوبه هستند.

   از آنجا که فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی هم مانع از فراگیر شدن پیام‌رسان‌های داخلی و هم موجب دسترسی بیگانگان به داده های عظیم کشور خواهد شد, لذا فعالیت این دو نرم افزار برخلاف مصوبه شورای عالی فضای مجازی است. اینکه نهادهای ذیربط منتظر بمانند تا تلگرام وسایر پیام‌رسان‌های خارجی بستر ارتباطاتی مردم در فضای مجازی کشور را فراهم و شرکت‌های داخلی را به عمله تلگرام تبدیل کنند، نهایت تنبلی است.

   اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی نیاز به عزم جدی دارد. نهادهای ذیربط باید تنبلی را کنار بگذارند و از هرگونه فعل یا ترک فعل که موجب استمرار حاکمیت دشمن بر فضای مجازی کشور می‌شود خودداری کنند. باید ارتباط بین هاتگرام و تلگرام طلایی را باشبکه اجتماعی تلگرام قطع کرد و برای فراگیر کردن پیام‌رسان‌های مستقل داخلی باید کمر همت را محکم بست، ان‌شاء‌الله این اتفاق‌های مبارک بزودی خواهد افتاد.

   • ميليون
   • فيلتر
   • تلگرام
   • هاتگرام
   • تلگرام طلايي
   • فضاي مجازي
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 11:28:19 +0430
    سياوشي: فیلتر اینستاگرام هم مثل تلگرام بی‌ نتیجه است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17048-2018-07-14-06-43-47.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17048-2018-07-14-06-43-47.html سياوشي: فیلتر اینستاگرام هم مثل تلگرام بی‌ نتیجه است

    عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آمار خروج افراد از تلگرام پس از فیلترینگ نشان داد درصد پایینی از مردم از تلگرام خارج شده بودند و مابقی با فیلترشکن به تلگرام می‌آمدند، اینستاگرام هم اگر فیلتر شود، همین نتیجه را در پی دارد. ضمن اینکه اینستاگرام هم فرصت است هم تهدید و متاسفانه نتوانسته‌ایم از فرصت‌های آن به اندازه کافی بهره ببریم، با فیلتر کردن اینستاگرام فرصت تهدید آن از بین نمی‌رود.

    به گزارش خبرنگار هم آوا، طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص اخباری که اخیرا مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام منتشر شده است، اظهار داشت: به اعتقاد من حق دسترسی آزاد به اطلاعات حق بدیهی مردم است و در قانون اساسی هم بر آن تاکید شده است، علاوه براین دولت هم در دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش و حتی بعد از آن بارها براین موضوع تاکید کرد که حق دسترسی آزاد به اطلاعات برای مردم محفوظ می‌ماند.

    عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه فیلترینگ اینستاگرام هم نتیجه‌ای هم‌چون فیلتر تلگرام دارد، افزود: همانطور که دیدیم و با توجه به آماری که مبنی بر خارج شدن افراد از تلگرام پس از فیلترینگ اعلام شد، درصد پایینی از مردم از تلگرام خارج شده بودند و مابقی با فیلترشکن به تلگرام می‌آمدند، اینستاگرام هم اگر فیلتر شود همین نتیجه را در پی دارد. ضمن اینکه اینستاگرام هم فرصت است هم تهدید و متاسفانه نتوانسته‌ایم از فرصت‌های آن به اندازه کافی بهره ببریم، با فیلتر کردن اینستاگرام فرصت تهدید آن از بین نمی‌رود.

    وی در ادامه خاطرنشان کرد: البته بحث فیلتر اینستاگرام منبع موثقی ندارد، اما اینکه نوجوانان مجبور شوند با فیلترشکن وارد اینستا شوند راه‌ها را برای ورود آنها به فضاهایی باز می‌کند که اصلا مناسب نیست.

    نماینده مردم تهران با بیان اینکه اینستاگرام برای بعضی فرصت شغلی و حوزه کار است، خاطرنشان کرد: در عین حال این موضوع هم وجود دارد که تهدیدهای فضای اینستاگرام برای نوجوانان ما بسیار زیاد بوده است، اما راه حل آن فیلترینگ نیست.

    سیاوشی با اشاره به فیلم جشن دلتنگی که در خصوص آسیب‌های فضای مجازی به روابط ساخته شده است، گفت: فیلم جشن دلتنگی فارغ از کیفیت آن، شروع خوبی برای آموزش و شروع آموزش در این زمینه بود، علاوه براین صداو سیما هم تیزرهایی اخیرا پخش می‌کند که اگر سعی کند با عقل و منطق همخوانی بیشتری داشته باشد، شروع خوبی در این زمینه است.

    وی در ادامه با اشاره به ماجرای اعترافات دختر نوجوان، اظهار کرد: برخورد با نوجوانان و جوانان وارد فضای لجبازی و لجاجت شده است و لجبازی با نوجوانان را با این رفتارها دامن می‌زنند، به نظر من این واکنش با یک نوجوان اصلا درست نبود و دستگیری دختربچه‌ای در این سن و پخش اعترافات وی به دلیل حرکات موزون باعث نمی‌شود دیگران متوجه تهدید اینستاگرام شوند.

    سیاوشی افزود: علاوه براین من به شخصه این دختر را نمی‌شناختم که با دستگیری او و واکنش کاربران نسبت به این موضوع او را شناختم، در نتیجه این رفتارها با نوجوانان و جوانان نتیجه عکس می‌دهد. ما دائما به دنبال مجازات هستیم، بیاییم در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی پیش قدم شویم.

    وی در پایان گفت: با یکی از دوستان خود در حوزه حقوق و فقه در خصوص موضوع این دختر نوجوان صحبت می‌کردم و ایشان گفتند اگر موضوع در خصوص جرم این فرد اشاعه فحشا بوده، صدا و سیما با نشان دادن وی در تلویزیون بیشتر اشاعه فحشا کرده است. در مجموع به نظر من نباید با او این رفتار می‌شد و اصلا محق این که در تلویزیون به آن شکل از او اعتراف گرفته شود نبود.

    • طيبه سياوشي
    • فيلتر
    • تلگرام
    • اينستاگرام
    • بي نتيجه
    • جوانان
    • لجبازي
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 11:12:46 +0430
     هیچ نهادی مسئولیت "بیراهه" را نمی‌ پذیرد! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17060-2018-07-14-09-25-17.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17060-2018-07-14-09-25-17.html هیچ نهادی مسئولیت

     پخش مستند «بیراهه» از تلویزیون که اعترافات دختر ۱۷ساله‌ای را به دلیل انتشار ویدئوهای رقص خود در اینستاگرام نشان می‌داد، در هفته گذشته واکنش‌های متعددی را از سوی اقشار مختلف جامعه به همراه داشت؛ در همین راستا معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که تولید این نوع برنامه‌ها باعث بدبینی مردم نسبت به رسانه ملی یا رسانه‌هایی می‌شود که پشت تولید این برنامه‌ها هستند.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد سلطانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا درباره پخش مستند «بیراهه» از تلویزیون اظهار کرد: تهیه و تولید این نوع برنامه‌ها می‌تواند افکار عمومی را جریحه‌دار کند و همچنین با ایجاد روندهای پرتنش، باعث بدبینی نسبت به رسانه ملی یا رسانه‌هایی می‌شود که پشت تولید این برنامه‌ها هستند؛ بنابراین باید با احتیاط بیشتری نسبت به این مسائل برخورد شود. متأسفانه این مستند یا مصاحبه‌ای که درباره این خانم پخش شد، واکنش‌های بسیار تندی را به حق ایجاد کرد.

     او ادامه داد: احساس می‌کنم که رسانه‌ها، صداوسیما و نهادهایی مانند نیروی انتظامی و قوه قضاییه، اگر پشت این مسائل هستند باید بسیار دقت کنند که سود، ضرر و نقاط قوت و ضعف این نوع برنامه‌ها چه میزان می‌تواند افکار عمومی را جریحه‌دار کند.

     معاون مطبوعاتی در پایان گفت: باید مواظب باشیم که بیشتر از این اعتبار سازمان صداوسیما یا گفته‌های خود را دچار خدشه نکنیم و اگر ساخت و پخش این نوع برنامه‌ها تداوم پیدا کند، قطعا واکنش‌های تندی را ایجاد خواهد کرد. در واقع تبعات این قضیه بسیار خطرناک است و در حال حاضر هیچ یک از نهادها حاضر به پذیرش مسؤولیت در قبال تهیه و پخش این مستند، نیستند؛ بنابراین ما باید بیشتر در این مسائل محتاط باشیم.

     پس از پخش مستند «بیراهه» که در آن اعترافات دختر جوانی پخش شد و واکنش های زیادی را در فضای مجازی و رسانه ها داشت، مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در واکنشی به این موضوع اعلام کرد که این مستند با هماهنگی دستگاه قضایی تهیه شده است.

     خبرنگار ایسنا این موضوع را از چند حوزه قضایی پیگیری‌ کرد و به این پاسخ رسید که «پخش این مستند با هماهنگی دستگاه قضایی نبوده است و دستگاه قضایی اوایل هفته آینده در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را خواهد کرد.»

     روز گذشته رنجبران مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرده بود که «بر اساس صحبتی که با مسوولان ناجا داشتم برای این افراد حکم قضایی صادر شده بود و حتی مقام قضایی درخواست کرده بوده تا موضوع این افراد حتما رسانه‌ای شود.»

     • نهاد
     • مسئوليت
     • بيراهه
     • صدا و سيما
     • اعترافات
     • اينستاگرام
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 10:24:16 +0430
      میرلوحی: فرصت طلبان اعتماد عمومی را از بین برده‌ اند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17056-2018-07-14-08-58-33.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17056-2018-07-14-08-58-33.html میرلوحی: فرصت طلبان اعتماد عمومی را از بین برده‌ اند

      یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید از طریق پاسخگویی به شفافیت در جامعه دامن زد، افزود: رقابتی کردن فضا و از بین بردن انحصار و رانت دو پشتوانه شفافیت در جامعه هستند.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، محمود میرلوحی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح لزوم پاسخگویی و ایجاد شفافیت در مجموعه مدیریت شهری گفت: یکی از ویژگی‌های کشورها و شهرهای در حال توسعه این است که اقتصاد آن ها بزرگ می‌شود. اگر در چنین شرایطی به ساز و کارهای مدرن و مرسوم در دنیا پایبند نباشیم قطعا با یک اقتصاد بزرگ شرایط نابسامانی ایجاد می شود. در حقیقت اقتصاد بزرگ شده اما به صورت رانتی و در آن اختلاس های بزرگی رخ می‌دهد که بعضا باور آن ها مشکل است.

      وی افزود: چطور می شود صحبت از ردپای مافیا در همه بخش ها زده شود و از مواد غذایی تا سایر بخش ها همچون پسماند و... صحبت از حضور مافیا باشد؟ علت این امر آن است که اقتصاد ما بزرگ شده اما در حوزه فرهنگ مقررات شرایط اجتماعی رسانه ها و نظارت دستگاه های نظارتی به درستی محقق نشده است.

      یک عضو شورای اسلام شهر تهران تاکید کرد: در دوران جنگ تحمیلی منابع محدود بود و رقابت برای فداکاری شهادت و ایثار بود اما امروز منابع و فرصت ها بسیار گسترده شده و متاسفانه مسابقه‌ای برای کسب رانت و استفاده فرصت ها توسط افرادی که استحقاق آن را ندارند، ایجاد شده است.

      میرلوحی ادامه داد: امروز جامعه به واسطه آسیب بخش خصوصی و اینکه دولت صلاحیت بنگاهداری را ندارد آسیب دیده است. در حقیقت از سویی دولت صلاحیت بنگاهداری را ندارد و از سوی دیگر بخش خصوصی آسیب دیده، لذا در این میان خلائی شکل گرفته و موجب ایجاد فضای رانتی شده است که در این فضا افرادی که صلاحیت‌های فنی علمی تجربی و مالی را ندارند می‌توانند سوءاستفاده کنند، بر همین اساس متاسفانه مافیاهای مختلفی شکل گرفته که همه جا را قبضه کردند.

      وی شفاف سازی را مهم ترین و اساسی ترین کار ممکن در فضای فعلی خواند و افزود: ناچاریم برای اینکه این سیل بنیان کن جماعت رانت خوار و فرصت طلب را از بین ببریم و اعتماد عمومی را بار دیگر به جامعه برگردانیم شفاف سازی را در جامعه ترویج کنیم.

      این عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: امروز متاسفانه جمعیت رانت خوار و فرصت طلب اعتماد عمومی را از بین بردند، به فرصت های اقتصادی در کشور آسیب زدند و با عملکردشان موجب شدند که نیروهای خدمت گزار و شایسته، احساس غم و ضرر کنند لذا باید از طریق پاسخگویی به شفافیت در جامعه دامن بزنیم.

      میرلوحی تاکید کرد : البته باید پشتوانه های دیگری از جمله رقابتی کردن فضای اقتصادی کشور و از بین بردن انحصار و رانت را نیز در دستور کار قرار دهیم بی تردید باید مقررات زدایی را عملیاتی کنیم، متاسفانه امروز آنقدر مقررات درست کرده‌ایم که در هیچ کجای دنیا به ویژه در کشور های توسعه یافته به این شکل نیست که برای اخذ یک مجوز مراجعات مختلف به دستگاه های متعدد صورت گیرد.

      وی ادامه داد: در حالی که به بهره گیری از تکنولوژی تاکید می کنیم؛ اما شرایط امروز به گونه‌ای شده است که شهروندان هم از تکنولوژی باید بهره بگیرند و هم درخواست های آن ها باید به روش سنتی بررسی شود. به شکلی که مراجعات مختلف موجب سختی کار شده است و نهایتا این مراحل نه تنها افزایش کیفیت کار را به دنبال نداشته بلکه به ابزاری تبدیل شده که تولیدکننده، کارآفرین، سرمایه گذار و بخش خصوصی را دچار سرگردانی کرده است.

      این عضو شورای اسلام شهر تهران با تاکید بر لزوم پررنگ شدن شفافیت در جامعه به ویژه مجموعه مدیریت شهری، گفت: مبارزه با فساد در دنیا همیشه با چهار رکن مقررات زدایی، اقتصاد رقابتی، قوه قضاییه "مستقل مسئول و عادل" و رسانه ها توانسته به موفقیت برسد و تاثیر مثبت در جامعه داشته باشد.

      • محمود ميرلوحي
      • فرصت طلبان
      • رانت خواران
      • اعتماد عمومي
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 14 Jul 2018 09:57:33 +0430
       عباس امیرانتظام درگذشت http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17036-2018-07-12-06-48-40.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17036-2018-07-12-06-48-40.html عباس امیرانتظام درگذشت

       سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت بازرگان، ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

       به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس امیرانتظام، عضو نهضت‌ ملی ایران و سخنگو و معاون نخست وزیر در دولت موقت بازرگان، ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

       وي روز پنجشنبه ۲۱ تیر در سن ۸۶ سالگی در تهران درگذشت.

       اميرانتظام از سال 1358 تا 1377 زندانی بود و پس از آن به عنوان مرخصی استعلاجی در خارج از زندان به سر می‌برد.

       • عباس اميرانتظام
       • درگذشت
       • نهضت ملي ايران
       • دولت موقت
       • بازرگان
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Thu, 12 Jul 2018 07:47:43 +0430
        مطهری: صدا و سیما با پخش اعترافات مرتکب جرم شده است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17028-2018-07-12-06-14-38.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17028-2018-07-12-06-14-38.html مطهری: صدا و سیما با پخش اعترافات مرتکب جرم شده است

        نایب رییس مجلس شورای اسلامی پخش اعترافات یک دختر نوجوان در صداوسیما بدون دریافت حکم از دادگاه صالح و بدون اجازه متهم را مصداق ارتکاب جرم از سوی این سازمان عنوان کرد و گفت که باید با شکایت کسانی که در این ماجرا حق‌شان ضایع شده، فرصتی برای دفاع از آنها از سوی تلویزیون اختصاص یابد.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، علی مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پخش اعترافات یک دختر نوجوان از فعالیت خلاف اخلاق اینستاگرامی او با حالت گریه و بی‌پناهی از صداوسیما، عواطف مردم را به نفع او تحریک کرد. باید نبض روانشناسی جامعه در دست مدیران صداوسیما باشد تا نقض غرض نکنند. مردم همیشه طرفدار مظلومند هر چند کار او را و راه و فکر او را درست ندانند.

        این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تحریک غریزه جنسی جامعه کاری مذموم و جرم و گناه محسوب می‌شود، گفت: در عین حال پخش اعترافات یک متهم درباره چنین موضوعی که لاجرم منجر به شناسایی او و گسترش موضوع در سطح جامعه می‌شود، مصداق اشاعه فحشا است که خود جرم محسوب می‌شود.

        نایب رییس مجلس ادامه داد: علاوه بر این پخش این اعترافات در حالی که هنوز در دادگاه صالح حکمی دریافت نکرده است، بدون اجازه متهم از صداوسیما جرم دیگری است که این سازمان مرتکب شده است و البته صداوسیما ید طولایی در این رویه دارد. پخش صحنه‌هایی از زندگی خصوصی مرحوم سیدامامی فعال محیط زیست که متهم به جاسوسی بود یا پخش دادگاه‌های معترضان انتخابات سال ۸۸ در حالی که هنوز اتهام آنها ثابت نشده بود، مشتی از خروار است.

        مطهری اضافه کرد: در عکس‌العمل‌هایی که در مقابل این اتفاق شاهد بودیم برخی استدلال‌شان این بود که با وجود این همه جرایم و نابسامانی‌های اقتصادی نباید به این مسائل پرداخت. این منطق، منطق درستی نیست. به معضلات مختلف اجتماعی باید به طور هماهنگ و همزمان و موازی پرداخت نه اینکه مثلا اول مشکل ارز را حل کنیم تا بعد سراغ یک ناهنجاری فرهنگی برویم زیرا فرصت از دست می‌رود.

        این عضو فراکسیون امید مجلس در پایان گفت:‌ به هر حال کسانی که در این ماجرا حق‌شان ضایع شده است می‌توانند از طریق شورای نظارت بر سازمان صداوسیما شکایت کنند تا بر اساس ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام به آنها فرصت داده شود تا دو برابر زمانی که به ضرر آنها صحبت شده است، از خود دفاع کنند.

        • علي مطهري
        • صدا و سيما
        • اعترافات
        • جرم
        • اينستاگرام
        • مجلس
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 11 Jul 2018 07:13:41 +0430
         وکیلی: کار صدا و سیما نشر منکر در سطوح جهانی بود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17010-2018-07-10-18-39-54.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17010-2018-07-10-18-39-54.html وکیلی: کار صدا و سیما نشر منکر در سطوح جهانی بود

         یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پخش مستند بیراهه از صداوسیما را موجب بی‌اعتمادی مردم عنوان کرد و گفت که این اقدام در شرایطی که کشور دچار التهاب است، نشان می‌دهد در تشخیص اولویت‌ها دچار مشکل هستیم.

         به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: من در عجبم از اینکه همواره در زمان بحران اعتماد مردم به جای اینکه آبی بر آتش بپاشیم، بنزین بر آتش بی‌اعتمادی می‌ریزیم و کار اخیر صداوسیما در پخش اعترافات تلویزیونی یک دختر جوان مصداق بنزین ریختن بر آتشی است که در جامعه شعله‌ور شده است.

         وی افزود: کار این دخترکان نوجوان قابل دفاع نیست ولی کاری که صداوسیما انجام داد نشر منکر در سطوح جهانی بود و هیچ توجیه و دلیلی برای اینکه صداوسیما چنین قبحی را مرتکب شود، وجود ندارد.

         نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد:‌ در شرایطی که کشور دچار التهاب است، پرداختن به مسائل فرعی و بی‌توجهی به مسائل اصلی، مدیریت ما را زیر سوال می‌برد و نشان می‌دهد که ما در تشخیص اولویت‌ها دچار مشکل هستیم.

         این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به انعکاس گسترده این خبر در رسانه‌های خارجی، اظهار کرد: متاسفانه ما یک منکر محدود را به یک مساله جهانی تبدیل کردیم و نشان دادیم در مسائل اجتماعی گرفتار بحران‌های عمیقی هستیم. این در حالی است که می‌شد این اتفاق را در یک فضای محدود مدیریت کرد و لازم نبود اینطور بی‌پرده به دنیا بگوییم؛ همان‌طوری که گرفتار معیشت مردم هستیم، گرفتار عدم باور مردم به برخی اعتقادات هم شده‌ایم.

         وکیلی با بیان اینکه اقدام اخیر صداوسیما باعث قبح‌زدایی از برخی منکرات می‌شود، اظهار کرد: وقتی در سطح ملی به چنین مسائلی دامن می‌زنیم مردم را وادار به این می‌کنیم که رفتار ساختارشکنانه‌ای داشته باشند و با لج‌بازی از طریق دامن زدن به رفتارهای ساختارشکنانه مخالفت خود را ابراز کنند.

         این عضو هیات رییسه مجلس یادآور شد: اینکه یک موضوع را به یک مساله سیاسی برای بخشی از ناراضیان تبدیل کنیم به این معناست که به آنها بهانه بدهیم تا بتوانند اعتراض خود را به وضع موجود نشان دهند، در چنین شرایطی مردم جری می‌شوند و رادیکالیزم موضوعات اجتماعی بهانه رفتار رادیکال در جامعه می‌شود.

         • محمدعلی وکیلی
         • صدا و سیما
         • نماینده
         • مجلس
         • اینستاگرام
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Tue, 10 Jul 2018 23:10:18 +0430
          ادعای صادقی درباره رشوه گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17009-2018-07-10-18-38-24.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17009-2018-07-10-18-38-24.html ادعای صادقی درباره رشوه گرفتن تعدادی از نمایندگان مجلس

          رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس ادعا کرد که در جریان تصویب طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد تومان هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، محمود صادقی رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس شورای اسلامی در نشستی که با عنوان «فساد، معضل فراجناحی جمهوری اسلامی» در خبرگزاری ایرنا برگزار شد، به بیان تعریفی از فساد سیستماتیک پرداخت و گفت: بر اساس متون علمی، فساد سیستماتیک به وضعیتی می‌گویند که افراد یا سازمان‌ها و گروه‌ها برای پیشبرد کار خود هیچ آلترناتیوی جز آلوده شدن به فساد نداشته باشند. همچنین اگر در دستگاهی که نهاد مسئول مبارزه با فساد است نه تنها عزمی برای مبارزه با فساد وجود نداشته باشد بلکه تسهیل‌کننده آن نیز باشد، فساد سیستماتیک اتفاق می‌افتد.

          وی با اشاره به مصادیقی از عدم وجود عزم کافی در برخی دستگاه‌ها در اجرای قانون اظهار کرد: در سال ۹۴ قانون نحوه رسیدگی به دارایی مقامات و کارگزاران کشور تصویب شد و قوه قضاییه به عنوان مجری این قانون مکلف به تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن طی شش ماه شد اما تا به امروز و با گذشت سه سال خبری از اجرای این قانون نیست. در مثالی دیگر ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف کرد که در پایان سال نخست اجرای برنامه سامانه حقوق و دستمزد مدیران را تاسیس و این قانون را اجرا کند اما تا به امروز و پس از گذشت سه ماه خبری از اجرای این قانون نیست.

          نماینده مردم تهران افزود: در این زمینه من مکررا با رییس دستگاه مجری این قانون که سازمان اداری استخدامی است تماس گرفتم و پیگیر اجرای آن شدم اما آقای انصاری می‌گوید که سامانه مربوطه را راه‌اندازی کردند اما برخی از دستگاه‌ها به ویژه مجلس شورای اسلامی که خود یکی از نهادهای ناظر بر فساد است از بارگذاری اسناد و مدارک خودداری کرده اند. همچنین من درباره اجرای تکلیفی که بر عهده کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد و بر اساس آن باید سالانه گزارش حسابرسی مجلس را اعلام و منتشر کند نامه‌ای به رییس مجلس نوشته‌ام اما هنوز حتی خبری از حسابرسی سال ۹۵ مجلس نیست.

          صادقی در ادامه با اشاره به رواج فساد شبکه‌ای در کشور، خاطرنشان کرد: درباره فساد شبکه‌ای مصادیق مشخصی در کشور وجود دارد، از جمله این مصادیق طرح درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود که در این موضوع کاملا با فساد شبکه‌ای درگیر شدیم. در رسیدگی به این طرح رانت‌ها و رشوه‌های بسیاری داده شد که از جمله آنها می‌توان به اعطای هولوگرام تغییر کاربری به ارزش یک میلیارد تومان به یکی از اعضای کمیسیون عمران و بعضا دریافت کارت پول‌های پنج میلیون تومانی از سوی برخی نمایندگان مجلس اشاره کرد. این موارد بر اساس گزارش‌های کارمندان مجلس به دست آمده است. در این زمینه برای تغییر کاربری سندهایی در دست دارم اما برای کارت پول سندی برای اثبات وجود ندارد.

          وی ادامه داد: درباره دریافت رشوه‌ از سوی نمایندگان مجلس هم در جلسات کمیسیون و هم در روز رای‌گیری علامت‌هایی از آلوده شدن نمایندگان مشاهده کردیم.

          رییس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس اظهار کرد: یکی دیگر از مصادیق فساد شبکه‌ای امروز در قضیه فساد بورسیه‌های تحصیلی قابل مشاهده است. بسیاری از آن افراد از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و در حال جذب در دانشگاه‌ها به عنوان اعضای هیات علمی هستند. در این زمینه دیوان عدالت اداری در حال صدور رای و ملزم کردن دانشگاه‌ها برای جذب این افراد است این در حالی است که دیوان صلاحیت این کار را ندارد و می‌گوید که از بالا به او دستور داده‌اند که این کار را انجام دهد.

          صادقی با اشاره به آمار منتشر شده از فساد در کشور، گفت: متاسفانه آمار دقیقی از فساد در کشور وجود ندارد اما بر اساس آماری که امروز از تعداد پرونده‌های فساد منتشر می‌شود، می‌توان به این نتیجه رسید که فساد در کشور افزایش یافته است.

          وی با انتقاد از طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌های فساد در قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: متاسفانه مشاهده می‌کنیم که در زمینه رسیدگی به پرونده‌هایی مربوط به فساد مدت زیادی زمان برده می‌شود. این در شرایطی است که سرعت در برخورد با فساد تاثیر بسیاری در مبارزه با آن دارد، از جمله این تاثیرات امیدوار شدن جامعه نسبت به برخورد با فساد و اعلام هشدار به مفسدین است.

          نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پخش شدن اعترافات تعدادی از فعالان شبکه‌های مجازی از صداوسیما که با اتهامات اخلاقی بازداشت شده‌اند، گفت: همانطور که در روزهای اخیر در رسانه‌ها مطرح شد امروز با موضوعی مواجه هستیم که در پرونده‌ای که گفته می‌شود اتهامات اخلاقی دارد با سرعت برخورد انجام می‌شود، فرد دستگیر و با او مصاحبه می‌کنند و آبروی او را می‌برند، اما در مواردی دیگر از جمله جاهایی که چندین هزار میلیارد سوء استفاده شده برخورد لازم حتی در مرحله تحقیقات مقدماتی نیز انجام نمی‌شود.

          صادقی در ادامه درباره عملکرد مجلس در زمینه مبارزه با فساد، شفافیت در سیستم پارلمان ایران را شفافیت در حداقل میزان خود دانست و گفت: یکی از این موارد موضوع سیستم رای‌گیری و اعلام آرای نمایندگان در صحن مجلس است که اخیرا ما در این سیستم تشکیک کرده‌ایم و قرار شده تا درباره آن رسیدگی‌های لازم انجام شود.

          وی همچنین درباره مواجهه جناحی با موضوع فساد در کشور با تاکید بر اینکه امروز به معنای واقعی کلمه در ایران حزب وجود ندارد و به تعبیری یکسری قبایل بر اساس منافع شکل گرفته است، گفت: اگر احزاب به صورت واقعی شکل بگیرند، خود می‌توانند کنترل‌کننده فساد باشند اما متاسفانه امروز در کشور با معضلاتی نظیر سرمایه‌داری رفاقتی مواجه هستیم.

          عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌های خود به ارائه راهکارهایی برای برخورد با فساد در کشور پرداخت و اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه اقتصاد نیاز به انجام یکسری اصلاحات در راستای کاهش تصدی‌گری، افزایش شفافیت و اصلاحات مالیاتی و ... است. همچنین در حوزه راهکارهای سیاسی نیز نیاز به انجام اصلاحات ساختاری در نظام قدرت و توزیع قدرت، ضرورت افزایش پاسخگویی و ارائه گزارش عملکرد و همچنین سیاست‌زدایی به معنای منفی از سیاست و حاکمیت قانون و ارتقای آزادی‌ها و جایگاه رسانه‌ها احساس می‌شود.

          صادقی با بیان اینکه انجام اقداماتی نظیر بی‌طرفی نهاد قانون، مصون ماندن دستگاه قضا از فساد درونی و مصونیت گزارشگران و افشاکنندگان فساد در حوزه مسائل حقوقی از راهکارهای مبارزه با فساد است، اظهار کرد: متاسفانه آمارهای نگران‌کننده‌ای از وجود فساد در دستگاه قضا به طور رسمی منتشر شده است. اخیرا نیز رییس محترم قوه قضاییه از انجام ۱۷۰ انفصال در این دستگاه خبر داده است. پیش از این نیز در سال ۹۴ سازمان حفاظت اطلاعات قوه قضاییه از وجود حجم زیادی از دریافت زیرمیزی در این مجموعه خبر داد.

          وی ادامه داد: در زمینه مصونیت گزارشگران و افشاکنندگان فساد نیز متاسفانه امروز با معضلی مواجه هستیم که طی آن به جای مبارزه با مفسدین، با افشاکنندگان فساد مبارزه و برخورد قضایی صورت می‌گیرد.

          نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: نهادهای مبارزه با فساد در جامعه باید از قاطعیت و واکنش سریع در این زمینه برخوردار باشند، در غیر این صورت نمی‌توانند موفقیتی کسب کنند. در این زمینه نهادهای مختلف باید به سیره امام علی (ع) مراجعه کنند.

          • ادعا
          • محمود صادقی
          • نماینده
          • مجلس
          • رشوه
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Tue, 10 Jul 2018 23:08:49 +0430
           در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16990-2018-07-09-10-07-07.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16990-2018-07-09-10-07-07.html در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم

           یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: نگاهی را که معتقد است آزادی پوشش باعث جذب گردشگر می‌شود را انحرافی می‌دانم و معتقدم این پوشش حداقلی که برای گردشگر خارجی تعریف شده نمی‌تواند مانع حضور آنها در کشورمان شود.

           به گزارش خبرنگار هم آوا، احمد مازنی در گفت‌و‌گو با ایلنا، در خصوص پآزادی پوشش گردشگران در مناطق آزاد و شهرهای فرودگاهی گفت: معتقد هستم ما در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم، یکی از این اشتباهات طرز نگاهی است که تصور می‌کند گردشگری زمانی موفق است که ما فضا را برای رفتارهای غیرشرعی باز کنیم و با دور شدن از هنجارهای فرهنگی بومی و دینی خودمان می‌توانیم گردشگری را محقق کنیم.

           وی افزود: بارها گفته‌ام هم در مورد کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند این تصور وجود دارد که آنها می‌آیند تا فرصتی برای تفریحات غیرشرعی و نامشروع پیدا کنند و هم در مورد هم‌وطنانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند این نگاه منفی وجود دارد و این تصور غلطی است.

           نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، ایران را به عنوان کشوری با قدمت تاریخی و فرهنگ و تمدن چند هزار ساله می‌شناسند و آثاری که در ایران وجود دارد و میراث فرهنگی که وجود دارد، برایشان دارای جاذبه است، چه میراث مربوط به دوران اسلام و چه میراث پیش از اسلام سایر ادیان و همچنین رفتار مردم ایران برایشان مهم است.

           وی ادامه داد: پوشش و لباس مردم یک کشور هم از جمله مواردی است که برای گردشگر خارجی جذاب است. ما انسان‌های بسیاری در دنیا داریم که مشتاق دیدن ایران هستند و به هیچ وجه مسائلی مثل پوشش که در قالب قانون تعریف شده است و برای گردشگر پوششی کاملا حداقلی است، نمی‌تواند مانع حضور آنها در کشورمان شود.

           مازنی افزود: چه درصدی از ملت‌ها به جهت پوشش اسلامی نمی‌خواهند به ایران سفر کنند؟ آیا تحقیقی در این خصوص صورت گرفته که ما اعلام می‌کنیم اگر در مناطق آزاد تجاری، آزادی پوشش را فراهم کنیم می‌تواند تاثیر قابل توجهی در جذب گردشگر داشته باشد. من این نگاه را نگاه انحرافی می‌دانم.

           عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: ما نزدیک به یک میلیارد مسلمان در دنیا داریم که مسلمانی را می‌شناسند و با فرهنگ و پوشش اسلامی آشنایی دارند. ما حداقل زمینه جذب این افراد به کشور را داریم و بسیاری از انسان‌ها هم هستند که مسلمان نیستند اما ایران را دوست دارند یا کنجکاو هستند بدانند ایران کجاست و چه آثار و چه میراثی دارد. پس موافق نیستم با نظریاتی از این دست و معتقدم ساده‌سازی صورت مساله و انحراف از موضوع اصلی است.

           • احمد مازنی
           • صنعت
           • گردشگری
           • اشتباهات
           • راهبردی
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 09 Jul 2018 14:36:36 +0430
            نمی‌ توانیم احکام فقهی خود را به توریست‌ ها الزام کنیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16989-2018-07-09-10-04-58.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16989-2018-07-09-10-04-58.html نمی‌ توانیم احکام فقهی خود را به توریست‌ ها الزام کنیم

            یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: توریست‌ها از نظر شرعی و فقهی جبری در اجرای موازین دینی ما ندارند، آنها می‌توانند خودشان حجاب را اختیار کنند و از نظر مذهبی اجباری برای آنها وجود ندارد.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به اینکه برخی اخیرا مطرح می‌کنند قانون حجاب اجباری برای توریست‌هایی که به ایران می‌آیند در مناطق آزاد ملغی شود، گفت: به نظر من اگر این مسئله فرهنگ‌سازی شود که مردم بتوانند این مسئله را هضم کنند، قابل انجام است، همانطور که ما به کشورهای دیگر می‌رویم و طبق قوانین خودمان عمل می‌کنیم، باید به توریست‌ها هم اجازه داده شود در کشور ما طبق قوانین خودشان عمل کنند.

            این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه باید به توریست‌ها گفته شود فرهنگ ایران مذهبی است اما اجباری در اجرای آن برای شما نیست، اظهار داشت: توریست‌ها از نظر شرعی و فقهی جبری در اجرای موازین دینی ما ندارند، آنها می‌توانند خودشان حجاب را اختیار کنند و از نظر مذهبی اجباری برای آنها وجود ندارد.

            وی اضافه کرد: فقه ما با مسیحیان در مواردی همچون معاملات مغایرت‌هایی با یکدیگر دارند اما احکام فقه و حتی ازدواج آنها برای ما محترم است.

            غرویان در پاسخ به این سوال که آیا این قانون در خصوص توریست‌های کشورهای مسلمانی مثل ترکیه که حجاب در آنها اجباری نیست، هم قابل اجرا است یا خیر گفت: این مباحث جنجالی است که باید به مجلس برود و باید صاحب‌نظران هم در خصوص آن نظر بدهند، اما به نظر من بهتر است، این مسئله را به اختیار خود توریست‌ها بگذاریم.

            وی گفت: برای عملی کردن این مباحث باید همواره آنها را در جامعه مطرح کنیم. باید بدانیم که نمی‌توانیم احکام فقهی خود را بر توریست‌ها الزام کنیم. صاحب نظران باید در این خصوص به صورت منطقی سخن بگویند تا به مرحله تصمیم و قانون برسد.

            • غرویان
            • احکام فقهی
            • توریست
            • گردشگری
            • الزام
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 09 Jul 2018 14:34:29 +0430
             تغییر شیوه کودک‌ آزاری در ايران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16948-2018-05-14-09-40-52.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16948-2018-05-14-09-40-52.html تغییر شیوه کودک‌ آزاری در ايران

             بنیان‌گذار موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان گفت: به نظر می‌رسد شکل و شمایل کودک‌آزاری در ایران در حال تغییر است.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، شهین علیایی‌زند در همایش آسیب‌شناسی و بررسی راهکارهای پیشگیری از کودک‌آزاری که در تالار شهر مشهد برگزارشد، اظهار کرد: کودک‌آزاری در همه جای دنیا وجود دارد. بعد از قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و به ویژه کودکان است که بالاترین درآمد را نصیب تجار انسان می‌کند. تفاوت کودک‌آزاری در ایران و سایر مناطق دنیا در این است که در آن مناطق می‌توانیم راحت‌تر در موردش صحبت کنیم، تعامل وسیع‌تر داشته باشیم و برای حل آن برنامه بدهیم.

             عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان را از سال ۸۸ در تهران دایر کرده‌ایم و با دشواری به ما مجوز دادند، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در موسسه ما انجام می‌شود این است که می‌توانیم کودک‌آزاری جنسی را دهه به دهه مقایسه کنیم.

             وی با بیان اینکه غیبت مادر به عنوان یکی از اصلی‌ترین علل کودک‌آزاری به شدت مشاهده می‌شود به کودک‌آزاری جنسی توسط پدرخوانده‌ها اشاره کرد و گفت: این مساله بیشتر شده است، طلاق افزایش یافته و ازدواج دوم و درنتیجه تعداد پدرخوانده‌ها زیاد شده است. همچنین تعداد زیادی از کودک‌آزاری جنسی توسط دوستان مادر را مشاهده می‌کنیم که بچه را می‌سپارند به کسی که خودش هم حال خوشی ندارد.

             علیایی‌زند افزود: شرایط ما روز به روز حادتر می‌شود. در جامعه ما به دلایل مختلف یک قبح‌شکنی فوق‌العاده عظیم رخ داده است. قبح‌شکنی همچون ویروس است و اندام‌های جامعه را در بر می‌گیرد. این روزها افرادی که قرار بوده الگوی رفتاری شوند قبح‌شکنی را در آن‌ها به مراتب بیشتر دیده‌ایم. این موضوع به بدنه جامعه سرایت کرده و قبح شکنی درحال حاضر به امری معمول تبدیل شده است.

             وی گفت: اتفاق‌هایی دارد در جامعه ما می‌افتد که باعث می‌شود شرایط روحی روانی مردم به قدری دشوار باشد که در یک بی‌قراری عمیقی قرار بگیرند. تبعات این بی‌قراری با خشونت‌های اجتماعی عجین است که یکی ازآن‌ها کودک‌آزاری و از جمله کودک‌آزاری جنسی است.

             بنیان‌گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاورمیانه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ازدواج مجدد را باید تشویق کنیم یا نه؟ گفت: ازدواج مجدد را تشویق کنیم اما قبل از آن اجازه دهیم مشاوره و روان درمانی از طرف بیمه‌ها پوشش داه شود زیرا آن‌ها بسیار گران هستند اما بسیار می‌توانند موثر باشند و از ازدواج‌های آسیب‌زا جلوگیری کنند.

             علیایی‌زند با بیان اینکه از هر ۴ ایرانی یک نفر اختلال روانی دارد عنوان کرد: در چنین جامعه‌ای چنین اتفاق‌هایی باید طبیعی باشد. بیشتر از فقر و... مساله تبعیض است که مردم را دچار فشار روانی کرده است. تبعیض به میزان قابل توجهی از آموزش و پرورش آغاز می‌شود. آموزش و پرورش ما مملو از تبعیض است .بچه‌ها را از همان روز اول متفاوت می‌کند؛ بچه هایی که در کپر درس می‌خوانند و بچه‌هایی که سیر هستند و در روز ۱۰ سیب را گاز می‌زنند و می‌اندازند، با این عقده و حقارت جامعه را به بچه‌ها معرفی می‌کنیم بنابراین این بچه‌ها در آینده نمی‌توانند حالت عادی داشته باشند.

             وی افزود: به نظر می‌رسد شکل و شمایل کودک‌آزاری در ایران دارد تغییر می‌کند. کودک‌آزاری به‌ویژه از نوع جنسی در ۱۰ سال گذشته روز به روز خشن تر شده است. درحال حاضر بچه ها را قطعه قطعه می کنند که علت آن در بسیاری موارد مواد مخدر صنعتی است.

             عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: گرچه جامعه دارد هزارو یک مساله را به ما معرفی می‌کند اما ماهم یک چیزهایی را بلد نیستیم اگر ما هم بتوانیم به خودمان آرامش دهیم از طریق لذت بردن از سادگی‌های زندگی می توانیم به مقدار زیادی جلوی بی قراری‌هایمان را بگیریم. ما اصلا لذت بردن از سادگی‌های زندگی را بلد نیستیم؛ می‌شود از هوای خوب، ناز کردن یک گل و... لذت برد.

             علیایی‌زند ادامه داد: بیش از هر چیزی کم حوصلگی در میان مردم مشاهده می شود این کم‌حوصلگی ما را نق نقو کرده و این موضوع باعث می‌شود حوصله برخورد با بچه‌هایمان را نداشته باشیم. چرا بچه‌های ما بیشتر از بچه‌های سایر دنیا دارند از تبلت استفاده می‌کنند؟. اخیرا تبلت‌ها و گوشی نقش پستونک را بازی می‌کند. برای خودمان یک جو حوصله بخریم.

             وی با اشاره به اینکه آموزش و آگاهی کلید بسیاری از معضلات ماست گفت: بسیاری از کودک‌آزاری‌ها در اثر عفلت بوده است.روش‌هایی وجود دارد که بتوانیم به بچه‌ها آگاهی دهیم اما آنها را بدبین نکنیم. در کتاب «من همه را دوست دارم اما...» عنوان کرده‌ام که همه مردم جامعه و دنیا دوست‌داشتنی هستند اما این‌گونه باید از خود مراقبت کنیم.

             بنیان‌گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاورمیانه با بیان اینکه طبق تحقیقی ملی که در زمینه روسپی‌گیری انجام داده‌ام ۲۵ درصد زنان روسپی در دوران کودکی و در خانه خود مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: همچنین ما تستی را تدوین کردیم که بدون اینکه بچه‌ها متوجه شوند می توانیم بفهیم آنها چقدر به لحاظ جنسی آسیب‌پذیر هستند. این تست توسط مربی یا مادر پر می‌شود.

             وی ادامه داد: دولت و دولت‌ها هزار و یک مسئله دارند اما ما خودمان هم خیلی مسئله داریم. یکی از ایرادات سازمان‌های مردم نهاد ما این است که به شدت وابسته به دولت و دنباله‌رو دولتی‌ها هستند. باید دولت را کنار بگذاریم و خودمان وارد عمل شویم.

             • تغيير
             • شيوه
             • كودك آزاري
             • ايران
             • خانواده
             • كودكان
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 14 May 2018 14:11:58 +0430
              ۵۴ درصد بیکاران در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16915-2018-05-13-08-55-05.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16915-2018-05-13-08-55-05.html ۵۴ درصد بیکاران در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال

              بر اساس بررسی جزئیات آمارهای نیروی کار، از بین جمعیت بالغ بر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری کشور، ۵۴ درصد در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، جزئیات شاخص‌های عمده نیروی کار نشان می‌دهد از مجموع ۳ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۲۰۶ بیکار در سال گذشته، یک میلیون و ۷۵۶ هزار و ۱۳۵ نفر معادل ۵۴ درصد از کل جمعیت بیکار در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

              این آمار نشان می‌دهد ۸۴۰ هزار و ۱۷۵ نفر از جمعیت بیکار کشور در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال و ۹۱۵ هزار و ۹۶۰ نفر نیز در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

              البته بررسی شاخص‌های نیروی کار به استناد مطالعات مرکز آمار ایران، حاکی از آن است که نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ با ۰.۹ درصد افزایش به ۴۰.۳ درصد رسیده است به این معنا که ۴۰.۳ درصد از جمعیت در سن کار کشور از نظر اقتصادی فعال بودند و در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفتند.

              شاخص نرخ بیکاری در کل کشور در سال گذشته ۱۲.۱ درصد بود که نسبت به سال ۹۵ از کاهش ۰.۳ درصدی حکایت دارد؛ این نرخ در گروه سنی جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۸.۴ درصد نسبت به جمعیت فعال بوده است؛ همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز نشان می دهد که ۲۵.۳ درصد از جمعیت فعال کشور در این گروه سنی، بیکار بودند.

              برآیند تغییرات شاخص بیکاری در بین جمعیت جوان کشور حاکی از آن است که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در سال گذشته ۰.۸ درصد و در جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز ۰.۶ درصد کاهش داشته است.

              همچنین بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات همچنان بیشترین سهم اشتغال را نسبت به بخش های صنعت و کشاورزی به خود اختصاص می دهد. بر این اساس سهم بخش خدمات از کل اشتغال کشور ۵۰.۴ درصد، سهم بخش صنعت ۳۲ درصد و سهم بخش کشاورزی ۱۷.۶ درصد از کل جمعیت شاغل کشور است.

              شاخص بیکاری در۳۱ استان کشور نیز نشان می‌دهد، استان کرمانشاه به رغم کاهش ۰.۴ درصدی نرخ بیکاری نسبت به ۹۵ اما همچنان با نرخ بیکاری ۲۱.۶ درصدی دارای بالاترین جمعیت بیکار در کل کشور است و پس از آن استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۲۰.۸ درصد در صدر استان های دارای بیشترین جمعیت بیکار کشور قرار دارد.

              استان های مرکزی و سمنان نیز با نرخ بیکاری ۷.۹ درصدی کمترین جمعیت بیکار را در بین استان های کشور دارند.

              • درصد
              • بيكاران
              • گروه سني
              • دولت
              • مجلس
              • تحصيل كردگان
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 13 May 2018 13:25:52 +0430
               سيدمحمدعلی افشانی شهردار تهران شد + سوابق http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16911-2018-05-13-08-09-48.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16911-2018-05-13-08-09-48.html سيدمحمدعلی افشانی شهردار تهران شد + سوابق

               سیدمحمد علی افشانی با رای اکثریت اعضای شورای شهر تهران، به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب شد.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، در رای گیری صبح امروز شورای شهر تهران، افشانی توانست با کسب 19 رأی، تنها رقیب خود یعنی "سمیع الله مکارم" را به سختی شکست دهد.

               افشانی برنامه های خود را در قالب 14فصل با شعار "شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر" به شورای شهر ارائه کرد و امروز توانست با کسب 19 رأی از رقیب خود یعنی سمیع الله حسینی مکارم دیگر گزینه تصدی شهرداری تهران، پیشی بگیرد.

               آغاز فعالیت رسمی شهردار جدید تهران پس از ابلاغ حکم وزیر کشور خواهد بود.

               سیدمحمدعلی افشانی سیاستمدار اصلاح طلب، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و استاندار فارس در دولت یازدهم است. وی معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و رئیس سابق سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بوده است. در سابقه افشانی معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان نیز به چشم می‌خورد.

               مهندس افشانی متولد 1338 و دارای کارشناسی مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه شیراز و کارشناسی‏ ارشد مدیریت اجرایی (MBA) از دانشگاه صنعتی شریف است و با 30 سال سابقه کارشناسی و مدیریتی، سوابق زیر را در پرونده خود دارد:

               * معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور

               * معاون عمرانی استانداری خوزستان

               * معاون عمرانی استانداری سمنان

               * معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری سمنان

               * معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری کهگیلویه و بویر احمد

               * قائم مقام سازمان جهاد سازندگی استان کهگیلویه و بویراحمد

               * معاون عمرانی سازمان جهاد سازندگی استان کهگیلویه و بویراحمد

               * عضو شورای راهبردی مناطق زلزله زده با حکم وزیر کشور

               * مدیر پروژه آبیاری و زهکشی شهید رجایی خوزستان

               * رئیس دستگاه نظارت پروژه آبیاری و زهکشی شهید رجایی خوزستان

               * رئیس هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان خوزستان

               * رئیس هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان سمنان

               * رئیس هیئت مدیره شرکت عمران و توسعه استان سمنان

               * معاونت ساخت و اجرای شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان

               * رئیس هیئت مدیره شرکت مهر پتروکیمیا

               * عضو هیئت مدیره شرکت توسعه ساختمانی پارسیان

               * عضو هیئت مدیره شرکت گسترش هتل های لوتوس پارسیان

               * مدیر تدوین ضوابط و معیارهای فنی ساختمانهای آموزشی کشور

               * مدیر سیستم مدیریت پروژه سازمان نوسازی مدارس کشور

               * مدیر طرح مقاوم سازی مدارس کشور

               همچنین استاندار فارس اخذ نشان درجه 2 سازندگی از رئیس جمهور در سال 84، لوح تقدیر کسب رتبه برتر دستگاههای اجرایی کشور از رئیس جمهور در سال 84، لوح تقدیر مدیرنمونه ملی از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، لوح تقدیر کسب رتبه اول عمرانی دستگاههای اجرایی کشور از وزیر آموزش و پرورش، لوح تقدیر عملکرد، از وزیرکشور، لوح تقدیر عملکرد از وزیر آموزش و پرورش، لوح تقدیر عملکرد، از وزیر جهاد کشاورزی و لوح تقدیر عملکرد از استاندار خوزستان را نیز در پرونده مدیریتی خود ثبت کرده است.

               • شهردار تهران
               • شوراي شهر
               • سوابق
               • سيدمحمدعلي افشاني
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 13 May 2018 12:40:37 +0430
                کاهش علاقه افراد برای ازدواج دائم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16898-2018-05-12-09-51-06.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16898-2018-05-12-09-51-06.html کاهش علاقه افراد برای ازدواج دائم

                رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد علاقه افراد به ازدواج دائم در حال کاهش بوده در صورتی که جمعیت در سنین ازدواج ما در حال افزایش است.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، سید حسن موسوی‌چلک در حاشیه همایش آموزشی رویکردهای نوین در حوزه اجتماعی که به میزبانی سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مراکز بازپروری معتادان تعدادی از بهزیستی و بخشی دیگر از وزارت بهداشت مجوز می‌گیرند، گفت: خدمات این مراکز براساس پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های تخصصی است که توسط ستاد مبارزه با موادمخدر تصویب می‌شود و در حوزه درمان بر اساس پروتکل درمان و سند درمان اجتماعی است و در حوزه درمان هم بر اساس سند جامع پیشگیری خدمات ارائه می‌شود. استدلال این است که این خدمات و پروتکل‌ها کاملا تخصصی ساخته شده است اما همیشه آنچه که نوشته می‌شود عینا اجرا نمی‌شود.

                وی ادامه داد: همه تلاش‌ها بر این است که فعالیت‌ها به حد استاندارد برسد و به همین دلیل هم در مجموعه ستاد مبارزه موادمخدر و وزارت بهداشت و بهزیستی همه مراکز هر سه ماه یک بار مورد نظارت قرار می‌گیرند و نقاط قوت و ضعفش را بررسی می‌کند و پیشنهاداتی برای بهبود شرایط ارائه می شود و در چند سال اخیر تلاش بیشتری شده است که نظم علمی بیشتر در این مرکز وجود داشته باشد.

                این مسئول ادامه داد: در حوزه مددکاری اجتماعی اینکه بگوییم چه تعداد ساعت باید کار شود، وجود ندارد و برحسب شرایط فرد این خدمات ارائه می‌شود و آنچه که مهم است این است که برنامه ریزی‌هایی که صورت ‌گیرد، کمک می‌کند افراد در کوتاه ترین زمان ممکن به بهترین شکل به جامعه برگردند و این نگاهی است که در سازمان بهزیستی برای توانمندسازی افراد وجود دارد و این را محدود به یک بازه زمانی نکردیم.

                این مسئول افزود: آنچه که نشانه موفقیت یک سازمان اجتماعی است، این است که بتواند در کمترین زمان ممکن، به بهترین شکل افراد را به جامعه برگرداند. همچنین دو گروه افراد را داریم؛ یک سری افرادی است که تحصیلات عالیه و مرتبط دارند و گروهی دیگر که تحصیلات عالیه ندارند و تجربه دارند و اعتقاد ما این است که کسی که تحصیلات ندارد باید در این زمینه دوره‌های دانشگاهی شرکت کنند و کسی که دانش این رشته را دارد باید تجربه این حوزه را کسب کند.

                رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: در حوزه اجتماعی با موضوعاتی سر و کار داریم که موضوعات ثابتی نیستند و برای مثال کودکان خیابانی و شبکه مجازی موضوع جدی برای ما نبود، اما امروز این مورد مهم این است که مددکاران اجتماعی را به روز کنیم و به‌روزرسانی دانش مددکاران اجتماعی هم در دانشگاه‌ها با تغییر سر فصل‌ها و سازمان‌های اداری با دوران ضمن خدمت که می‌تواند توانایی علمی مددکاران را افزایش پیدا می‌کند و آنچه که امروز شاهد هستیم بسیاری از پست‌های حوزه مددکاری اجتماعی با افراد غیر متخصص پر شده است و پس از این دولت باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از متخصصان هر دانشی در این زمینه بهره گیرد.

                وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه طلاق یک جزیره نیست، بلکه پدیده اجتماعی است که عوامل مختلفی باعث بروز آن می‌شود، گفت: بخشی از این موضوع مربوط به توانایی زوجین برای ایجاد یک زندگی خوب و مشاوره پیش از ازدواج می‌شود اما آموزش مشاوره ازدواج را باید از دورن خانواده‌ها و مدارس شروع کنیم و این مستلزم این است که آموزش و پرورشی داشته باشیم که تفکر اجتماعی داشته باشد و امور اجتماعی در اولویت آموزش و پرورش باشد. طبیعتا بخش دیگر تسهیل دسترسی مردم به خدمات اجتماعی است که ارزان‌تر و راحت تر در خدمت مردم قرار گیرد.

                این مسئول ادامه داد: مردم تصور دارند که زندگی اجتماعی نیاز به سواد اجتماعی ندارد این در حالی است که برای داشتن زندگی بهتر نیازمند داشتن دانش اجتماعی و سواد اجتماعی هستیم و طبیعتا مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند در این زمینه کمک کند. همچنین می‌توان اذعان داشت که در طی ۶ سال گذشته ازدواج ۳۳ درصد تغییرات منفی داشت و طلاق ۲۲ درصد تغییرات مثبت داشت که این بیانگر است که علاقه افراد به ازدواج دائم در حال کاهش است در صورتی که جمعیت در سنین ازدواج ما در حال افزایش است.

                • كاهش
                • علاقه
                • افراد
                • ازدواج دائم
                • ازدواج موقت
                • جامعه
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 12 May 2018 14:21:17 +0430
                 رهبر انقلاب: از شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی پرهیز شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16894-2018-05-12-09-24-58.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16894-2018-05-12-09-24-58.html رهبر انقلاب: از شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی پرهیز شود

                 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، علت اصلی تحت سلطه قرار گرفتن دنیای اسلام را عقب ماندگی علمی دانستند و افزودند: دنیای غرب بعد از قرن‌های متمادی عقب ماندگی علمی، توانست با استفاده از پیشرفت‌های علمیِ دنیای اسلام، ثروت و قدرت علمی، نظامی، سیاسی و تبلیغاتی خود را افزایش دهد و در نهایت با استعمار، وضعیت کشورهای اسلامی را به شرایط کنونی برساند.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا، حضرت آیت‎الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار شرکت کنندگان در کنگره بین المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی»، مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام را «وحدت و یکپارچگی» و همچنین «حرکت جدی برای پیشرفت علمی در همه علوم» دانستند و تأکید کردند: امروز «بیداری» در دنیای اسلام بوجود آمده است و به رغم تلاش غربی‌ها برای انکار آن، این بیداری زمینه ساز گرایش بیشتر به اسلام و نویدبخش آینده‌ای بهتر است.

                 رهبر معظم انقلاب اسلامی با قدردانی از دست‌اندرکاران و پدیدآورندگان این همایش، بویژه شخص حضرت آیت الله مکارم شیرازی، گفتند: امروز هر حرکتی که موجب شناخت بیشتر گروهها و فرقه های اسلامی از یکدیگر شود، یک حسنه است و این گردهمایی از مصادیق حرکت در جهت اتحاد امت اسلامی است.

                 حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش دیرینه دشمنان برای رو در رو قرار دادن مسلمانان، افزودند: در چنین شرایطی، هر عملی که موجب شناخت مسلمانان از نقاط قوت یکدیگر و زمینه‌ساز هم‌افزایی آنها شود، به وحدت و یکپارچگی امت اسلامی کمک خواهد کرد.

                 ایشان به نقش شیعه در طول تاریخ برای اعتلای علوم اسلامی و طبیعی اشاره و خاطرنشان کردند: این آثار و خدمات گرانبها باید به امت اسلامی معرفی شوند زیرا مایه افتخار و موجب یکپارچگی خواهند بود.

                 رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم مراقبت جدی برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شائبه و گلایه میان فِرَق اسلامی، گفتند: یکی از مسائل بسیار مهم و مورد نیاز کنونی دنیای اسلام، موضوع پیشرفت علمی و حرکت جدی در این زمینه است.

                 حضرت آیت الله خامنه ای، علت اصلی تحت سلطه قرار گرفتن دنیای اسلام را عقب ماندگی علمی دانستند و افزودند: دنیای غرب بعد از قرنهای متمادی عقب ماندگی علمی، توانست با استفاده از پیشرفتهای علمیِ دنیای اسلام، ثروت و قدرت علمی، نظامی، سیاسی و تبلیغاتی خود را افزایش دهد و در نهایت با استعمار، وضعیت کشورهای اسلامی را به شرایط کنونی برساند.

                 ایشان با اشاره به زورگویی قدرتهای غربی به کشورهای اسلامی و دنباله روی بسیاری از حکام این کشورها از زورگویان بین‌المللی، تأکید کردند: این شرایط باید بواسطه پیشرفت علمی کشورهای اسلامی تغییر کند و دنیای اسلام می تواند بار دیگر در قله تمدن بشری قرار گیرد.

                 رهبر انقلاب، حرکت در مسیر پیشرفت علمی را وظیفه حکومت های اسلامی و نخبگان آن برشمردند و گفتند: نخبگان دنیای اسلام باید یک حرکت عظیم فکری و یک خواست عمومی برای پیشرفت علمی و رسیدن به قله علم و دانش را به وجود آورند.

                 حضرت آیت الله خامنه ای از حرکت جمهوری اسلامی ایران در مسیر پیشرفت علمی به عنوان یک نمونه موفق یاد کردند و افزودند: بر اساس گزارشهای مراکز علمی جهانی، شتاب حرکت علمی ایران در سالهای گذشته، ۱۳ برابر متوسط جهانی بوده است.

                 ایشان خاطرنشان کردند: ما این مسیر را تا رسیدن به مرزهای علم و دانش ادامه خواهیم داد و ایران بر خلاف غربی‌ها، آمادگی انتقال دستاوردها و پیشرفتهای علمی خود را به دیگر کشورهای اسلامی دارد.

                 رهبر انقلاب، پیشرفت در علوم اسلامی و علوم طبیعی را ضروری خواندند و افزودند: یکی از مواردی که اسلام می تواند در مسائل مختلف بشری «حرف نو» داشته باشد، در زمینه مسائل فقهی است که باید در این زمینه کار بیشتر و جدی تری انجام شود.

                 حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه باید در زمینه فلسفه و علوم عقلی، سرعت حرکت علمی افزایش یابد، گفتند: غربی‌ها، فلسفه خود را تا عرصه های مختلف مسائل سیاسی و اجتماعی امتداد داده اند و ما نیز باید چنین کاری را انجام دهیم زیرا فلسفه اسلامی، قوی‌تر، ریشه‌دارتر و مستحکم‌تر از فلسفه غربی است.

                 ایشان با اشاره به گسترش بیداری در دنیای اسلام و افزایش گرایش به اسلام در جهان، خاطرنشان کردند: امروز جوانان در دنیا، سؤالهای زیادی دارند که می خواهند پاسخ آنها را در چارچوب اسلام بیابند، بنابراین باید حرکت علمی در دنیای اسلام شتاب بگیرد و امت اسلامی بار دیگر به اوج اقتدار علمی و تمدنی خود برسد تا دشمنان اسلام و امریکایی‌ها نتوانند به رؤسای کشورهای اسلامی دستور بدهند و «باید و نباید» بگویند.

                 پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین اعرافی رئیس شورای سیاستگذاری کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» گفت: «پاسخ به شبهات»، «تعمیق تفاهم میان مذاهب اسلامی»، «بازشناسی سرمایه‌های فکری شیعه و مسلمانان» و «دستیابی به نقاط قوت برای تکمیل و ارائه علوم اسلامی» جزو اهداف اصلی کنگره بوده است.

                 همچنین حجت‌الاسلام دکتر رضایی دبیر کنگره گزارشی از اهداف و برنامه‌های این همایش بیان کرد.

                 • رهبر انقلاب
                 • شائبه
                 • گلايه
                 • فرق اسلامي
                 • پرهيز
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 12 May 2018 13:55:08 +0430
                  جزئيات قیچی کردن موی دختر دبستانی در آبادان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16892-2018-05-12-09-18-58.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16892-2018-05-12-09-18-58.html جزئيات قیچی کردن موی دختر دبستانی در آبادان

                  آموزش‌وپرورش آبادان درباره کوتاه کردن موی دختر دبستانی با قیچی در یکی از مدارس این شهر توضیحاتی داد.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، در روزهای اخیر مطلبی در فضای مجازی منتشر شد که از قیچی کردن موی دانش‌آموز دبستانی از سوی معاون پرورشی مدرسه خبر و ماجرا را بدین شکل شرح می‌داد: "16 اردیبهشت ماه امسال دختر کلاس ششم ابتدایی در مدرسه گلستان آبادان بود که ناگهان خانم معاون مدرسه با قیچی موهای نرگس را کوتاه و دلیل این کار را مرد بودن ناظم مدرسه عنوان می‌کند و به دختر مدرسه‌ای می‌گوید موهای تو باعث تحریک ناظم مدرسه می شود."

                  در پی انتشار این مطلب در فضای مجازی، آموزش و پرورش آبادان جوابیه‌ای منتشر کرد:

                  یکی از دانش آموزان پایه ششم دبستان گلستان شهرستان آبادان به دلیل بلند بودن مو چند مورد تذکر از طرف معاون پرورشی دریافت می‌کند. این دانش‌آموز با وجود دریافت تذکر نسبت به کوتاه کردن موهایش اقدامی نمی‌کند.

                  متاسفانه روز یکشنبه 16 اردیبهشت ماه سال جاری معاون پرورشی این دبستان در اقدامی غیراصولی، نابخردانه و برخلاف موازین تربیتی اقدام به کوتاه کردن دو سانت از موی دانش‌آموز که از مقنعه بیرون مانده بود، می‌کند.

                  اداره آموزش و پرورش آبادان به محض اطلاع از این رویداد، نسبت به پیگیری این اتفاق اقدامات لازم را انجام می‌دهد و در اولین فرصت معاون آموزش ابتدایی این شهرستان به همراه جمعی از مسئولان ستادی برای دلجویی از خانواده این دانش آموز به منزل وی می‌روند.

                  ضمنا در همان ساعات اولیه معاون پرورشی مذکور جهت دریافت توضیحات به اداره آموزش و پرورش آبادان دعوت می‌شود. اظهارات این معاون اخذ شده و پس از دریافت شکایت اولیای دانش آموز پرونده تشکیل می‌شود. این پرونده امروز (شنبه 22 اردیبهشت) به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری اداره کل آموزش و پرورش خوزستان ارسال خواهد شد.

                  گفتنی است؛ فعالیت معاون پرورشی مذکور تا اطلاع ثانوی در حالت تعلیق قرار دارد.

                  • جزئيات
                  • قيچي
                  • مو
                  • دختر
                  • دبستان
                  • آبادان
                  • آموزش و پرورش
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 12 May 2018 13:49:07 +0430
                   معزي: دولت تاوان شفاف‌ سازی را داده است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16877-2018-05-12-07-17-11.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16877-2018-05-12-07-17-11.html معزي: دولت تاوان شفاف‌ سازی را داده است

                   دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت با اشاره به اینکه تمایل دو سویه مردم و مسئولان، شفافیت و پاسخگویی سه مولفه اصلی سازمان ارتباطات دولت است، گفت:‌ دولت تاوان شفاف‌سازی خود را داده است.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، علیرضا معزی در نشست مدیران روابط عمومی استانداری‌های سراسر کشور در وزارت کشور با اشاره به اینکه اگر رابطه مردم و مسئولین یک سویه باشد در ایجاد این تعامل دچار مشکل می‌شویم، اظهار کرد: این پرسش مطرح می‌شود که اخبار مردم چگونه به مسئولان می‌رسد؟ از نظر دولت اهمیت دارد که رابطه مردم و مسئولان دو سویه باشد.

                   وی در ادامه با اشاره به اینکه ارتباط مسئولان با مردم را نباید فقط از طریق رسانه‌ها برقرار کنیم بلکه باید با برنامه‌ریزی مناسب زمینه را برای پرسش و پاسخ و گفت‌ و شنود مردم و مسئولان مهیا کنیم، ادامه داد: در پیوست‌های رسانه‌ای دولت، در کنار توجه به مولفه‌های اصلی اطلاع‌رسانی، بر برگزاری نشست‌ها، دیدارها و بازدیدهای مردمی اصرار داریم تا زمینه ارتباط نزدیک‌تر، صمیمانه‌تر و دقیق‌تر مردم و مسئولان فراهم شود. برگزاری جلساتی که به شنیدن صدای مردم منجر شود یک اتفاق بزرگ است، زیرا اگر فقط مسئولان صحبت کنند یک ارتباط مختل با مردم ایجاد می‌شود. حتما باید زمینه برگزاری جلسات گفت و شنود مردم و مسئولین فراهم شود تا صدای مردم شنیده شود تا آنها بتوانند پرسش‌های خود را مطرح کنند.

                   دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت در رابطه با مولفه شفافیت در رویکرد اطلاع‌رسانی دولت، خاطرنشان کرد: شفافیت نقش مهمی در سامان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یک کشور دارد. انتظار افکار عمومی از مسئولان، اعتمادسازی است. اعتمادسازی زمانی ایجاد می‌شود که اطلاعات را حق مردم بدانیم. در گذشته به دلایلی، انتشار اطلاعات با احتیاط انجام می‌شد اما اصرار بر این وضعیت آسیب‌هایی به همراه داشت. ما نمی‌توانیم مردم را نامحرم بدانیم، اطلاعات از آنچه در کشور رخ می‌دهد جزو حقوق اصلی مردم است و ما چه مردم تقاضا بکنند و چه تقاضا نکنند موظف به انتشار اطلاعات هستیم. دولت در حال تهیه آیین‌نامه چگونگی انتشار اطلاعات است.

                   معزی با اشاره به چگونگی تصویب بودجه سالیانه کشور، بیان کرد: در جریان تصویب بودجه، حتی در عرصه اطلاع‌رسانی تخصصی هم اتفاق خاصی نمی‌افتاد اما دولت در سال 96 برای اولین بار قانون بودجه را به بحث عمومی در جامعه تبدیل کرد. در واقع دولت بودجه را به میان افکار عمومی برد و همه مردم توانستند به اطلاعات بودجه دست پیدا کنند هر چند دولت تاوان این شفاف‌سازی را هم داد.

                   وی خاطرنشان کرد: در زمینه بازار ارز نیز دولت اصرار دارد که روش‌مند، بدون واسطه و با شفافیت عمل کند. در سیاست جدید ارزی دولت نحوه مصرف ارز و مصرف‌کننده مشخص می‌شود، با این شفافیت، جلوی قاچاق هم گرفته می‌شود.

                   دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت با بیان اینکه پاسخگویی یکی دیگر از رویکردهای دولت در عرصه اطلاع‌رسانی است، تصریح کرد: پاسخگویی فراتر از پاسخ به ایرادات و انتقادات در رسانه‌هاست. اشکال پاسخگویی متنوع است و شامل پاسخگویی به عامه مردم، نخبگان، فعالان، کارشناسان، ذینفعان و رسانه‌هاست. ما باید نیت‌خوانی و ذهنیت‌خوانی پاسخ پرسش‌های مطرح شده را بدهیم.

                   معزی با بیان اینکه پاسخگویی فقط جوابیه دادن نیست بلکه فراتر از آن است، گفت: ما چقدر توانسته‌ایم درباره فعالیت‌های خود به مردم، کارشناسان و ذینفعان اطلاع‌رسانی کنیم؟ آیا صرفا با کنفرانس خبری می‌خواهیم درباره اقدامات خود اطلاع‌رسانی کنیم یا به موقع به کارشناسان و مردم اطلاع می‌دهیم؟

                   وی در پایان با اشاره به اینکه اگر نمی‌خواهیم در حوزه‌ای هم اطلاع‌رسانی کنیم حتما باید دلیل کاملا روشنی داشته باشیم، تصریح کرد: تحقق سه مولفه تعامل دو سویه، شفافیت و پاسخگویی هم به تغییر نگرش در اطلاع‌رسانی نیاز دارد و هم به اصلاح ساختارهای اطلاع‌رسانی، البته مهم‌تر تغییر نگرش در این زمینه است.

                   • عليرضا معزي
                   • دولت
                   • تاوان
                   • شفاف سازي
                   • شوراي اطلاع رساني
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 12 May 2018 11:47:22 +0430
                    آمارهایی جالب از وضعیت اینترنت در ایران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16849-2018-05-05-09-09-41.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16849-2018-05-05-09-09-41.html آمارهایی جالب از وضعیت اینترنت در ایران

                    در روز بیش از ۶ تا ۷ میلیون حمله سایبری به کشور اتفاق می‌افتد که درصدی از آن تأثیری در زیرساخت‌ها، سامانه‌ها و غیره ندارند، اما بنا بر اعلام مسوولان در سال گذشته، ۲۹۶ حمله جدی به سامانه و زیرساخت‌های کشور صورت گرفت که مبدأ و منشا ۵۰ درصد از این حملات از سوی آمریکا و چین و ۳۰ درصد از سوی برخی کشورهای اروپایی مثل هلند، آلمان بوده است.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، بر اساس آمارها از ۷.۳ میلیارد جمعیت دنیا، ۴.۲ میلیارد نفر امروز به اینترنت دسترسی دارند که در کشور ما طبق اعلام وزارت ارتباطات ۵۶ میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند. همچنین بیش از ۹۳۷ هزار وب سایت با دامنه ( .ir) در کشور فعالیت می‌کنند. همچنین آمار ۴۰ میلیونی کاربران در تلگرام و ۲۰ میلیونی در اینستاگرام هم اخیرا در حالی اعلام شد که این دو پیام‌رسان هیچ سروری در کشور ندارند.

                    مسوولان از رشد ۱۰ برابری اینترنت در کشور خبر داده و اعلام می‌کنند که ۵۶ میلیون سیم‌کارت در اختیار مردم است که از این میزان نزدیک به ۸۰ درصد از "اینترنت همراه" استفاده می‌کنند و بیش از ۴۱۲ میلیون کارت بانکی در کشور در اختیار مردم وجود دارد؛ یعنی به طور متوسط هر ایرانی پنج تا شش کارت بانکی دارد. آمار دیگر به وجود اینترنت نسل سوم و چهارم در ۱۰۳۸ شهر و ۲۸ هزار روستا مربوط است.

                    همچنین در کسب و کارهای اینترنتی، ۵۱ هزار نفر متقاضی فعال سازی فروشگاه اینترنتی و کسب نماد "اعتماد" هستند که از میان این متقاضیان ۳۱ هزار نفر موفق به دریافت نماد اعتماد شده‌اند و به مردم توصیه شده که برای خریدهای اینترنتی صرفا از فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد خریداری کنند.

                    آن سوی این رشد اینترنت اما به جرایم سایبری مربوط است که متأسفانه طبق اعلام رئیس پلیس فتا، از سال ۱۳۹۰ تاکنون میزان جرایم سایبری ۹۰۰ درصد افزایش و به فراخور رشد سایبری جرم نیز افزایش داشته است.

                    نکته قابل توجه اینکه در حملات سایبری؛ بانک‌ها و موسسات پولی و مالی در اولویت و هدف اصلی هستند، همچنین زیرساخت‌های مخابراتی، حوزه های انرژی مثل برق‌وگاز، صنایع پخش فرآورده‌های نفتی نیز جزء اهداف حملات سایبری بوده‌اند و به گفته مسوولان اساسا این حملات به دنبال اختلال در نظام پولی و بانکی و زیرساخت‌های کشور صورت می‌گیرد و در بین ۱۱ بانک مورد حمله از سوی ۳۲ بانک، بیشتر بانک‌هایی مورد هدف واقع شدند که دارای بیشترین مشتری و گردش مالی بودند و بیشترین حملات از نوع "دیداس"؛ (یعنی ایجاد اختلال) بوده است. خوشبختانه تاکنون هیچ آسیب جدی به زیرساخت‌های کشور نداشتیم و با هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه مطلوبی صورت گرفته است.

                    در هر حال برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی، مزاحمت‌های اینترنتی، کلاهبرداری‌های رایانه‌ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و انتشار فیلم‌های خصوصی افراد در شبکه‌های اجتماعی در صدر جرایم سایبری هستند.

                    بیشترین جرایم سایبری مربوط به تهران بزرگ، خراسان رضوی، فارس، اصفهان بوده است و کمترین جرایم در استان‌های یزد، لرستان، ایلام، کهکیلویه و بویراحمد و جزیره کیش اتفاق افتاده است.

                    • آمار
                    • جالب
                    • وضعيت
                    • اينترنت
                    • ايران
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 05 May 2018 13:39:57 +0430
                     دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16848-2018-05-05-09-08-09.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16848-2018-05-05-09-08-09.html دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم

                     یک کارشناس حوزه کار افزایش شکاف میان قشر مرفه و ضعیف جامعه را موجب کاهش قدرت خرید مردم و طبقات محروم دانست و گفت: به دلیل پایین بودن قدرت خرید، بیشتر افراد به خرید کالاهای بی کیفیت و ارزان روی می‌آورند.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، علی اکبر لبافی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر میان مرفه‌ترین و ضعیف‌ترین طبقات جامعه شکاف به وجود آمده و این امر در تولید داخلی و بازار کار تاثیر گذاشته است به نحوی که افراد ضعیف و متوسط به پایین جامعه به خرید کالاهای بنجول و بی کیفیت که قیمت نازلی دارند، روی آورده و بخش مرفه جامعه که درآمد بسیار خوبی دارد به سمت خرید کالاهای گران قیمت رفته و بهترین نوع خارجی را مصرف می‌کند.

                     وی ادامه داد: در چنین معادله نابرابری باید دولتمردان و مسئولان امر اهتمام خود را به کار گیرند و از کمک در قالب تبصره و مصوبه و شعار بپرهیزند و به شکل عملی حمایت خود را نشان دهند.

                     این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه سیستم بنگاههای اقتصادی به تسهیلات ارزان قیمت نیاز دارد، خاطرنشان کرد: دولت باید برای دوام و بقای بنگاهها، معافیتهای مالیاتی و بیمه‌ای وضع کند و دستگاههای اجرایی از واحدهای تولیدی زیرمجموعه خود حمایت کنند.

                     به گفته لبافی، متولی اقتصاد کشور بخش خصوصی، تعاونی و اصناف است و اقدامات اجرایی با بخشهای اقتصادی است و دولت صرفا نقش تسهیل کننده و هدایتگرانه دارد.

                     وی اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار را خواستار شد و با تاکید بر لزوم رفع موانع تولید، اظهار کرد: دولت باید با اعمال بخشودگی مالیاتی و تخفیف در بیمه و عوارض و تامین مواد اولیه از تولید کننده داخلی حمایت و در کنار آن فضا برای سرمایه‌گذاران خارجی را که در کشور به تولید می‌پردازند، مهیا کند.

                     به گزارش ایسنا، یکی از مولفه‌های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی، ارتقای تولید و رفع موانع کسب و کار به شمار می‌رود.

                     قانون بهبود مستمر محیط کسب‌ وکار، در ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. مهم‌ترین اهداف این قانون که با رویکرد رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری تدوین شده، عبارت از تسهیل شروع کسب‌وکار به‌ ویژه از طریق تسریع در صدور مجوزها، شفاف‌سازی اطلاعات و آمار مورد نیاز فعالان اقتصادی، ایجاد دسترسی به بازار برای تولیدکنندگان کوچک و هدایت ظرفیت‌های سیاست خارجی در جهت افزایش صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه خارجی است.

                     • دليل
                     • پايين
                     • قدرت خريد
                     • مردم
                     • دولت
                     • اقتصاد
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 05 May 2018 13:38:25 +0430
                      7 نکته درباره 5 روز اول فیلترینگ تلگرام http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16839-7-5.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16839-7-5.html 7 نکته درباره 5 روز اول فیلترینگ تلگرام

                      در 5 روز نخست فیلتر شدن تلگرام، چند اتفاق و رویکرد در جامعه قابل ملاحظه است.

                      1 - هر چند از مدتی قبل، زمزمه فیلتر شدن تلگرام مطرح بود، ولی مسدودسازی آن "ناگهانی" بود؛ شب، خبر حکم آمد و اول صبح فیلتر شد. این غافلگیری یکی از عوامل مؤثر بر عدم خروج مردم از تلگرام بود. شاید اگر از یک ماه قبل تاریخی را برای مسدودسازی تلگرام اعلام می کردند، برخی از کاربران این پیام رسان ( و البته نه همه شان)، در آن بازه زمانی خروج از تلگرام را برنامه ریزی می کردند. اما وقتی ناگهان فیلتر کردند، طبیعی ترین واکنش این بود که برای جبران این غافلگیری، طرحی فوری دراندازند و فیلترشکن هایشان را راه بیندازند.

                      2 - گفته بودند چون تلگرام به اطلاعات مردم ایران دسترسی دارد و نباید اغیار از اندرون مردم ایران مطلع شوند، باید مسدود شود. از منظر سیاست کلان این استدلال پذیرفتنی است ولی نقض غرض شد چرا که با تجهیر موبایل های قریب به اتفاق مردم ایران به انواع فیلتر شکن های خارجی، نه تنها دسترسی مدیران تلگرام به اطلاعات ایرانی ها باقی ماند، بلکه شرکت های و نهادهای اطلاعاتی خارجی که فیلتر شکن تولید می کنند نیز به تلگرام اضافه شدند تا بتوانند به واسطه فیلترشکن هایی که عرضه می کنند، دسترسی وسیع تری به اطلاعات ایرانی ها داشته باشند.

                      3 - بازار شبکه های ماهواره ای و سایت ها و کانال های خارجی که از مردم ایمیل می گیرند و فیلتر شکن می فرستند، داغ شده است و بدین ترتیب، دسترسی رسانه ها و نهادهای خارج کشور به شبکه ای چند ده میلیونی از مخاطبان ایرانی از طریق ایمیل تسهیل شده است. آنها اینک یک بانک اطلاعاتی بزرگ از ایمیل های مردم ایران دارند. این سرمایه گرانبهایی است که در دستان آنها قرار گرفته است.

                      4 - نکته تأمل بر انگیز اینجاست که برغم بروز برخی مشکلات و قطعی ها و کندی ها، همچنان تلگرام مهم ترین و فراگیرترین وسیله ارتباطی مردم است و فیلترینگ کارآمد نبوده است.

                      5 - با فیلتر شدن تلگرام، دو گروه از روحانی انتقاد کردند: گروه اول حامیان رئیس جمهور بودند که از او انتقاد می کنند که چرا برغم وعده هایش نتوانسته است از فضای مجازی حراست کند؟
                      گروه دوم اما مخالفان سازمان یافته روحانی اند که اتفاقاً از فیلترینگ تلگرام به نفع سروش، بسیار هم خوشحال اند ولی از مدت ها قبل با حضور سازمان یافته و هدفمند در توئیتر و جاهای دیگر، مشغول پست گذاری های خاص هستند. آنها این روزها، ماسک اصلاح طلبی زده اند و وانمود می کنند که به روحانی رأی داده اند و از این زاویه روحانی را به خاطر فیلتر شدن تلگرام می نوازند. این ها، همان کسانی هستند که به صورت منسجم در ساعات اداری زیر خبرهای سایت ها ، کامنت می گذارند. باید ضمن حفظ نقدها بر روحانی، مراقب بود در بازی این گروه نیفتاد.

                      6 - سرانجام روحانی، واکنش نشان داد و در اینستاگرامش با انتقاد از حکم فیلترینگ تلگرام نوشت: سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان "توسط این دولت" مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است... اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند.

                      7 - فارغ از همه دعواها و نظرات و موافق و مخالف، این سخن درستی است که هر حکومتی می خواهد بر جریان های کلان اطلاعاتی در کشورش اشراف داشته باشد. اما چرا این سخن در ایران خریداری ندارد و قریب به اتفاق مردم ایران، ترجیح می دهند در یک پیام رسان خارجی فعالیت داشته باشند ولی به پیام رسان های داخلی کوچ نکنند؟

                      قطعاً بررسی این پرسش، بسیار مهم تر از فیلترینگ یا عدم فیلترینگ تلگرام است. عدم اعتماد مردم به پیام رسان های داخلی، فقط بی اعتمادی فنی یا حتی امنیتی به یک اپلیکیشن و مدیرانش نیست بلکه نمودی از بحران اعتماد است که در جامعه وجود دارد و روز به روز هم تشدید می شود.

                      بحران اصلی که می رود به یک فاجعه ملی تبدیل شود همین بی اعتمادی عمومی است و الا اگر فضای آمیخته با اعتماد بر کشور حاکم بود، قطعاً هم تلگرام فیلتر نمی شد و هم مردم در پیام رسان های داخلی بسیار راحت و پرشمار فعالیت می کردند و حاجت به این نبود که صدا و سیما علیه تلگرام، شب نامه بسازد و روز و شب مردم را به مهاجرت به پیام رسان های داخلی دعوت کند و مردم هم وقع چندانی بدان ننهند و به جای دانلود پیام رسان های داخلی ، دنبال فیلتر شکن بروند.

                      به فرض که از نظر تکنیکی، بتوانند تلگرام را به گونه ای فیلتر کنند که احدی نتواند وارد آن شود؛ آیا بحران اعتماد ترمیم خواهد شد یا با سرعت بیشتری به سمت فاجعه پیش خواهد رفت؟ گم شدن صورت مسأله، بد دردی است.

                      منبع: عصر ايران

                      • نكته
                      • فيلترينگ
                      • تلگرام
                      • دولت
                      • مردم
                      • شبكه هاي اجتماعي
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sat, 05 May 2018 12:30:24 +0430
                       موحدي كرماني: حفظ کتاب‌ های گمراه‌ کننده، حرام است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16833-2018-05-05-07-34-47.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16833-2018-05-05-07-34-47.html موحدي كرماني: حفظ کتاب‌ های گمراه‌ کننده، حرام است

                       آیت‌الله موحدی کرمانی با اشاره به تلاش‌های آمریکا و متحدانش علیه کشورمان، گفت: ممکن است این رفتارها عده‌ای را متزلزل کند اما نباید متزلزل شوند چون ما خدا را داریم و اینها با ما نمی‌جنگند پس اگر بجنگند با خدا می‌جنگند و شکست می‌خورند و نابود می‌شوند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، آیت‌الله موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه از مشخصه‌های قیامت، تشدید ظلم و جور در دنیا است، اظهار کرد: این روزها شاهد جنایات آمریکا، اسرائیل و عربستان هستیم که روز به روز تشدید می‌شود و آمریکا احزاب تشکیل می‌دهد و اروپا و عربستان را با خود همراه می‌کند اما نباید از این اقدامات متزلزل شد.

                       امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه ما ایستاده‌ایم، قوی هستیم و مکتب ما طیبه است، خاطرنشان کرد: اسلام مقابل کفر ایستاده است و افتخار داریم که علم اسلام را بر دوش داریم.

                       خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه ما ارتش، سپاه، حججی‌ها و حاج قاسم سلیمانی‌ها را داریم، افزود: آمریکا و هم‌پیمانانش باید بدانند که هر چه مقابل جبهه حق بایستند و تهدید کنند در مقابل سیلی محکمی خواهند خورد.

                       وی تاکید کرد: باید مطمئن باشیم که خدا با ماست و ما را یاری می‌کند و دشمنان‌مان نابود خواهند شد البته شاید آنها با ظلم و جور دشواری‌هایی را ایجاد کنند اما منتظر باشند که مهدی (عج) خواهد آمد و دنیا را پر از عدل و داد خواهد کرد.

                       موحدی کرمانی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، روز معلم را تبریک گفت و افزود: ارزش تعلیم و تربیت در مکتب ما بسیار بالاست و انبیاء برای رهایی انسان‌ها از جهل به میان مردم آمدند و خوشبختانه آموزش و پرورش ما هم شامل دو واژه آموزش و پرورش هست که هم یاد می‌دهد و هم پرورش می‌دهد پس نباید در کنار علم و دانش، پرورش را فراهم کنیم و خوب است که همه ما توضیح‌المسائل را یک بار کامل بخوانیم چرا که متاسفانه گاهی با افراد مسنی مواجه می‌شوم که تا به این سن هنوز غسل‌شان را درست انجام نمی‌دهند.

                       امام جمعه موقت تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید مطهری، تاکید کرد: به همه جوانان، علما، اساتید و همه اقشار جامعه توصیه می‌کنم که کتب باارزش شهید مطهری را بخوانند.

                       وی با اشاره به اینکه در دوره‌هایی شاهد بودیم که علمانماهای درباری با گول زدن مردم خیانت‌های بزرگی کرده‌اند، گفت: به طور مثال کربلاها را همین جنایتکاران به وجود آوردند پس معلمین باید ارزش کار خود را بدانند چرا که بیرون آوردن یک انسان از جهل بسیار حائز اهمیت است.

                       وی همچنین روز کارگر را تبریک گفت و به بیانات مفصل مقام معظم رهبری در مورد مقام کارگر و معلم اشاره کرد و گفت: مسئولین به فکر کارگران باشند و راه را برای تولیدات و تلاش‌های آنها فراهم کنند.

                       موحدی کرمانی به برگزاری نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: از مسئولین باید پرسید آیا این حجم بسیار زیاد از کتبی که در اختیار مردم قرار می‌دهند را بررسی کرده‌اند یا خیر؟

                       امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اگر یک کتاب به دست انسانی برسد و در قسمتی از آن مطلب گمراه‌کننده‌ای باشد مسئولین مربوطه در این گناه شریک خواهند بود.

                       وی با تاکید بر اینکه حفظ کتاب‌های گمراه‌کننده، حرام است، تصریح کرد: من مشوق کتابخوانی هستم اما کتبی که افکار جوانان را منحرف کند قابل تجویز نیست و کتاب گمراه‌کننده مثل غذای مسموم جوانان را نابود می‌کند.

                       • موحدي كرماني
                       • امام جمعه تهران
                       • كتاب
                       • گمراه
                       • حرام
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Fri, 04 May 2018 12:05:05 +0430
                        واکنش دولت به یک دستور قضایی درباره تلگرام http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16825-2018-05-03-08-35-12.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16825-2018-05-03-08-35-12.html واکنش دولت به یک دستور قضایی درباره تلگرام

                        دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت با صدور اطلاعیه ای محدودیت های ایجاد شده درفضای مجازی را به دور از مصلحت و موجب ایجاد ابهام و تردید در جامعه دانست.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا، در پی محدودیتهای اعمال شده در بخشی از فضای مجازی، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت نکات زیر را به استحضار مردم شریف ایران می رساند:

                        الف- سیاست و برنامه دولت در حوزه فضای مجازی همواره مبتنی بر مبنای اصول زیر بوده است:

                        ۱.دسترسی آسان، ارزان و امن به اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از مصادیق بارز حقوق شهروندی؛

                        ۲.صیانت از حق انتخاب شهروندان و مقابله با هرگونه انسداد و یا انحصار در حوزه شبکه های اجتماعی؛

                        ۳.تضمین شفافیت، پاسخگویی و حق نظارت عمومی مردم بر کلیه امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی؛

                        ۴. حرمت شرعی و منع قانونی نقض حریم خصوصی شهروندان و کاربران؛

                        ۵.تکمیل و تقویت شبکه ملی اطلاعات و حمایت از ارائه دهندگان داخلی خدمات همزمان با افزایش متناسب پهنای باند و همکاری با ارائه دهندگان خارجی خدمات در چارچوب سیاست های مصوب؛

                        ۶. بهبود بهرهوری و رشد اشتغال، توسعه بخش خدمات، تسهیل ارتباطات اجتماعی و فرهنگی؛

                        ۷.افزایش تولید محتوای قابل رقابت و مناسب به زبان فارسی و تقویت هویت ملی و دینی وگسترش سبک زندگی ایرانی و اسلامی و مقابله با محتوای خلاف اخلاق و عفت عمومی و امنیت ملی؛

                        ب-رئیس جمهور به عنوان منتخب مردم، حافظ حقوق ملت و مسئول اجرای قانون اساسی است. او برمبنای سوگند برای حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی، مواضع رسمی و علنی خود را در مواجهه با فرصت ها، آسیبها و تهدیدهای فضای مجازی در موارد مختلف بیان و اعمال کرده است؛ اهم این مواضع به شرح زیر است:

                        ۱.تشخیص تهدید امنیت ملی، سیاست گذاری و اقدام متناسب، صرفا بر عهده شورای عالی امنیت ملی است و دیگران موظف به هماهنگی با این نهاد عالی هستند.

                        ۲. تعیین تکلیف امور عمومی که مرتبط با نیازها و خواسته های ده ها میلیون نفر از شهروندان است، نمی تواند صرفا مبتنی بر تشخیص و تصمیم موردی قضایی باشد.

                        ۳.متأسفانه وجود اختلاف نظر در مورد حدود صلاحیت ها و تشخیص مصالح عمومی منجر به تداخل وظایف، صدور احکام و اقدامات مختلف و بعضا متعارض در مورد دسترسی عمومی به پایگاه ها و شبکه های اجتماعی شده است.

                        ۴.ایجاد ابهام و تردید در جامعه به هیچ وجه صحیح و به مصلحت نیست و اثربخشی هر گونه اقدام در عرصه عمومی منوط به اقناع، همراهی و مشارکت مردم است.

                        ۵. هر گونه سیاست گذاری در حوزه فضای مجازی باید هوشمندانه، متکی بر تجربیات جهانی و با رعایت ملاحظات، واقعیات، امکانات فنی و ظرفیت های اجتماعی اتخاذ شود.

                        • واكنش
                        • دولت
                        • دستور قضايي
                        • تلگرام
                        • فيلترينگ
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Tue, 01 May 2018 13:05:32 +0430
                         کاهش ۲۷ درصدی بارش در کشور http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16746-کاهش-۲۷-درصدی-بارش-در-کشور.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16746-کاهش-۲۷-درصدی-بارش-در-کشور.html کاهش ۲۷ درصدی بارش در کشور

                         بر اساس آمار از اول مهر تا دوم دی‌ماه درصد اختلاف بارندگی سال آبی جاری با سال آبی گذشته منفی ۲۷ درصد و در قیاس با متوسط ۴۹ ساله منفی ۵۴ درصد است.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، طبق آمار بارش تجمعی میزان بارش از ابتدای سال آبی تاکنون یعنی از اول مهر تا دوم دی‌ماه در کل کشور ۲۹.۵ درصد بوده و این در حالی است که سال گذشته میزان بارش‌های تجمعی ۴۰.۴ درصد ثبت شده یعنی نسبت به سال آبی گذشته ۱۰ درصد کاهش و نسبت به متوسط ۴۹ ساله ۶۴ درصد افزایش بارندگی داشته‌ایم.

                         در خصوص حوزه دریای خزر نیز باید گفت که میزان بارش‌ها تا دوم دی‌ماه ۱۱۶ میلی‌متر بوده که در قیاس با سال گذشته ۱۹ درصد کاهش داشته است. در حوزه خلیج فارس و دریای عمان نیز شاهد ۳۸.۳ درصد بارندگی بوده‌ایم که در قیاس با سال قبل ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

                         علاوه بر این وضعیت بارش در دریاچه ارومیه نیز با کاهش ۱۹ درصدی روبه‌رو بوده چرا که امسال ۷۳ میلی‌متر بارش در این حوزه اتفاق افتاد، اما سال گذشته شاهد بارش تجمعی ۹۳ میلی‌متری در این حوزه بودیم.

                         از سویی دیگر در حوزه فلات مرکزی نیز با کاهش بارندگی روبه‌رو بوده‌ایم به گونه‌ای که در سال گذشته در حوزه فلات مرکزی شاهد هشت میلی‌متر که در قیاس با سال قبل ۱۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد، اما در حوزه قره قوم میزان بارندگی ها سه درصد افزایش داشته چرا که امسال شاهد ۱۳.۳ میلیمتر و سال گذشته شاهد ۱۳ میلیمتر بارندگی بوده‌ایم.

                         درباره حوزه مرزی شرق نیز باید گفت که امسال یک میلی‌متر بارندگی رخ داده که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.

                         • كاهش
                         • درصد
                         • بارش
                         • باران
                         • برف
                         • كشور
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Sun, 24 Dec 2017 14:12:55 +0330
                          منتظري: برخی مقامات در قاچاق به نحوی سهم دارند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16730-منتظري-برخی-مقامات-در-قاچاق-به-نحوی-سهم-دارند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16730-منتظري-برخی-مقامات-در-قاچاق-به-نحوی-سهم-دارند.html منتظري: برخی مقامات در قاچاق به نحوی سهم دارند

                          دادستان کل کشور گفت: عناصر اصلی قاچاق کالا و ارز برای رسیدن به منافع شوم خود دست به کارهایی از قبیل آلوده کردن مقامات تصمیم گیرنده گرفته تا نفوذ در دستگاه‌های مبارزه کننده می‌زنند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: یکی از مفاسدی که برای کشور و مردم ایجاد مشکل و آسیب می‌کند، قاچاق کالا است.

                          دادستان کل کشوربا اشاره به اهمیت مولفه‌ها و آسیب‌های اقتصاد برای کشورها اظهار کرد: سال هاست استکبار جهانی و در راس آن آمریکا، یکی از راه‌های مبارزه با نظام را مبارزه اقتصادی از جمله تحریم‌ها قرار داده و قصد به زمین زدن و از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران را دارند.

                          این مقام ارشد قضایی با بیان اینکه دشمن با همه قدرت و توان به جنگ اقتصادی آمده است افزود: دشمن وقتی دید با کارهای نظامی حتی ایجاد داعش نمی‌توانند به نظام ما آسیب بزنند، روی مسئله اقتصاد متمرکز شدند. یکی از راه‌های آن‌ها بیکار کردن جوانان و به تعطیلی کشاندن کارخانه‌ها و در ‌‌نهایت آسیب زدن به پایه‌های اقتصاد مقاومتی است.

                          وی قاچاق را یکی از راه‌هایی که دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد نظام انتخاب کرده، عنوان کرد و گفت: عده‌ای ناخواسته یا نادانسته، جاده صاف کن استراتژی دشمن شده‌اند. بنابراین هم باید به استراتژی جدی دشمن و غفلت عده‌ای در داخل توجه کنیم. مشکلات اقتصادی در جامعه و کشور ما امر پنهانی نیست و همه مردم و مسولان این مشکلات را حس می‌کنند. قطعا مبارزه با این امر ناگوار و آسیب اجتماعی راهکار دارد و هیچ مشکلی نیست که نشود حل کرد. فقط باید برای حل آن عزم خود را جزم کنیم. قطعا و مسلما وقتی نیازهای مردم غیرقانونی وارد شود به اقتصاد و اشتغال کشور و سلامت بازار آسیب می‌رساند.

                          منتظری با بیان اینکه باید تمام تلاش خود را بگیریم تا این معضل را کاهش دهیم و به نقطه صفر برسانیم گفت: با همه تلاش‌ها همچنان شاهد ورود کالای قاچاق آن هم به صورت کانتینری از مبادی رسمی و غیررسمی هستیم. باید توجه داشته باشیم که افزایش کشفیات حاکی از چیست؟ آیا این افزایش حاکی از افزایش ورودی است؟ در مواد مخدر هم به همین ترتیب است و آیا این افزایش کشف موجب کاهش ورودی هم شده خیر؟ اگر همراه با کاهش ورودی باشد ما موفق بوده‌ایم.

                          دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه مسئله مبارزه با قاچاق مالا و ارز شوخی بردار نیست،‌اضافه کرد: اگر موفق به کاهش این آسیب شویم، بزرگ‌ترین خدمت را به مردم کردیم و قطعا در این راه با برخی مقاومت‌ها مواجه خواهیم بود.

                          وی ادامه داد:‌عناصر اصلی قاچاق کالا و ارز برای رسیدن به منافع شوم خود دست به کارهایی از قبیل آلوده کردن مقامات تصمیم گیرنده گرفته تا نفوذ در دستگاه‌های مبارزه کننده می‌زنند.

                          دادستان کل کشور گفت: در یک بررسی و تحلیل باید ببینیم چرا موضوعی که رهبری موکدا درباره آن دستور دادند و قوانین لازم را در اختیار داریم و حتی یک ستادی برای آن پیش بینی شده، همچنان شاهد قاچاق فراوان در کشور حتی از طریق گمرکات رسمی هستیم. وقتی می‌بینیم برخی مقامات و کسانی که باید دلسوزانه در عرصه باشند خودشان به نحوی سهم دارند. یا خودشان یا فرزنداشان یا وابستگانشان در قاچاق کالا سهیم هستند، چگونه باید انتظار داشت این مبارزه به نتیجه برسد.

                          وی افزود: وقتی از یک مقام مسول به صراحت می‌شنوم که برخی دست اندرکاران دولتی نمی‌خواهند مبارزه جدی باشد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملا به تعطیلی کشانده شده، چه انتظاری می‌توان داشت. ابتدای امسال از بندر شهید رجایی بازدید کردم و همه دستگاه‌های کنترل کننده را دیدیم و جلساتی با مسوولان امر گذاشتیم. دو سه روز بعد خدمت رییس جمهور برای تبریک سال نو رفتیم و به ایشان این بازدید را اطلاع دادم و گفتم که بندر شهید رحایی از لحاظ کنترل و ورود قاچاق کالا و ارز تقریبا رهاست. در روز دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار کانتینر عبور داده می‌شود اما فقط دو ایستگاه داشتند و دیدیم که هر دستگاهی در شبانه روز می‌تواند ۱۰ درصد از کانتینر‌ها را بررسی کند.

                          منتظری تصریح کرد: یک آقایی چندی قبل در تلویزیون گفت که هر دستگاهی آوردیم که ماشین‌ها با سرعت ۵۰ کیلومتر می‌توانند از آن عبور کنند. بررسی کردیم دیدیم تازه در حال مقدمات نصب هستند. مجموعه این اوامر و اطلاعات نشان می‌دهد که با سهل انگاری‌ها و ندانم کاری‌ها مواجه هستیم و ساماندهی این عرصه نیازمند تعامل همه دستگاه هاست.

                          وی خاطرنشان کرد: ما در دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور به جد در خدمت مبارزه با قاچاق کالا هستیم. قطعا وظیفه خود می‌دانیم که در این حوزه با سایر دستگاه‌ها تعامل داشته باشیم و در حیطه وظایف خودمان به جد ایستاده‌ایم. در همین راستا در دادستانی کل یک اداره ویژه ایجاد و یکی از با تجربهترین قضات را مسوول این اداره کردیم.

                          دادستان کل کشور با اشاره به عدم معرفی نماینده رییس‌جمهور در ستاد قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: این نشان از چه دارد؟ اهتمام لازم را ندارند؟ فرد متخصص برای معرفی ندارند؟یک وقتی هم از این ستاد گله کردم که دوستان از گله من گله کردند. اگر اقدام مثمرثری داشتند بیایند بگویند تا ما هم مبلغشان شویم اما این مقدار کالای قاچاق در بازار نشان دهنده چیست؟

                          منتظری عملکرد نیروی انتظامی در امر مبارزه با قاچاق کالا را قابل قبولی عنوان کرد و گفت‌: احساس می‌کنم مسئله مبارزه با قاچاق کالا در جاهای دیگر گره‌هایی دارد که شناسایی کردیم و گفتیم که باید باز شود. در دستگاه قضا نیز چند مشکل داشتیم که این مشکلات شناسایی و بخشی حل شده و بخشی نیز با مساعدت رییس دستگاه قضا در حال برطرف شدن است.

                          پاسخ احمدی‌نژاد را یکی دو روز آینده می‌دهیم

                          حجت‌الاسلام منتظری در حاشیه همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در مورد تعیین ضرب الاجل ۴۸ ساعته از سوی احمدی‌نژاد برای رییس‌قوه‌قضاییه برای ارائه اسناد در ارتباط با فتنه‌گر بودن و یا حمایت از بابک زنجانی گفت: در یکی دو روز آینده پاسخ آنرا خواهیم داد.

                          دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رییس ندارد، آیا شما به این قضیه ورود نمی‌کنید؟ گفت: انشالله خداوند هم به افرادی که مسئول هستند و هم به ما و هم به دیگران گوش شنوایی بدهد که در جهت رفع این مشکل تلاش کنیم.

                          وی ادامه داد: عقلا به این نتیجه رسیدند که مساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز امری است که از یک دستگاه خاص بر نمی‌آید و باید چند دستگاه با هم تعامل داشته باشند. در این راستا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تشکیل دادند و این ستاد باید اهتمام لازم به موضوع را داشته باشد.

                          دادستان کل کشور با اشاره به اینکه ریاست ستاد قاچاق کالا و ارز بر عهده رئیس جمهور است، ادامه داد: این ستاد باید رییس داشته باشد و آن رییس پابه کار باشد و آنقدر نقش آفرین باشد که اگر من یا نیروی انتظامی یا سازمان گمرک، سازمان بنادر، وزارت اقتصاد و دارایی و هر کدام از دستگاه‌های ذیربط اگر نقصی در کارشان باشد اشکالات را دنبال کند. ما این گله را داریم و انتظار می‌رود هر چه زود‌تر این نقیصه برطرف و ستاد فعال‌تر شود.

                          منتظری به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: از شخص رئیس جمهور گرفته تا معاون اول و وزرا و نمایندگان همه از وضعیت اقتصادی کشور گله‌مند هستند بنابراین راه رفع این مشکل این است که در بخش مبارزه با قاچاق کالا و ارز این ستاد را فعال‌تر کنیم و نواقص و اشکالات در هر بخشی که هست برطرف کنیم. ما در دستگاه قضایی این آمادگی داریم اما مسئول اصلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستگاه قضایی نیست. این دستگاه یکی از عناصر تاثیر گذار است ما این قول را می‌دهیم و این اهتمام را داریم که چنانچه بخش‌های دیگر به میدان بیاییند قطعا با آن‌ها همراهی لازم را خواهیم کرد و با تمام توان با این پدیده مبارزه خواهیم کرد.

                          دادستان کل کشور با بیان اینکه محدود کردن مبادی گمرکی با دستگاه قضایی نیست، ادامه داد: این کار نه وظیفه قانونی ما است و نه امکانات و بستر آن را داریم تا در راستای وظایف قانونی خود در این عرصه تلاش کنیم. به دادستان‌ها در سراسر استان‌ها و حوزه‌های قضایی که بیشتر آلوگی به این بیماری کشنده قاچاق را دارند سفارش کرده‌ایم و آن‌ها در این زمینه کوتاهی نمی‌کنند اما دستگاه‌های دیگر نیز باید همکاری کنند.

                          • دادستان كل كشور
                          • محمدجعفر منتظري
                          • مقامات
                          • قاچاق
                          • قوه قضائيه
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 18 Dec 2017 13:41:48 +0330
                           منشور حقوق شهروندی سرمنشا سیاست های دولت است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16726-منشور-حقوق-شهروندی-سرمنشا-سیاست-های-دولت-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16726-منشور-حقوق-شهروندی-سرمنشا-سیاست-های-دولت-است.html منشور حقوق شهروندی سرمنشا سیاست های دولت است

                           دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی عنوان کرد: در برنامه دولت دوازدهم، یکی از مهمترین برنامه های سیاسی رئیس جمهور، اجرای منشور حقوق شهروندی ذکر و این منشور سرمنشاء سیاست‌های دولت بیان شده است.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، شهیندخت مولاوردی در همایش حقوق شهروندی در نظام اداری در فرمانداری قم گفت: فردا (سه شنبه) ده نفر از اعضای هیئت دولت گزارش عملکرد خود را در همایشی با این عنوان در تهران ارایه خواهند داد تا بیانگر عزم دولت در زمینه تسریع زمینه سازی تحقق مفاد حقوق شهروندی باشد.

                           وی افزود: تک تک مواد این منشور در قوانین اساسی و موضوعه ما وجود دارد؛ این منشور قرار نیست به لایحه مبدل شود؛ ارجاعات قانونی بسیاری در این مواد وجود دارد و در نهایت این سوال پیش می آید که چرا این قوانین هنوز اجرایی نشده و یا به خوبی به همه ابعاد آن عمل نشده است؛ این منشور به دنبال عمل به قانون است.
                           مولاوردی بیان کرد: پیش نویس این منشور تنظیم شد و پس از پیشنهادات و نقدها و بررسی های گوناگون، سال گذشته در چنین روزهایی این منشور با این متن که شامل 27 بند و 120 ماده است رونمایی شد و رئیس جمهور با این اقدام اولین گام را برای ابلاغ و اعلام برداشت و گام های بعدی نیز باید برداشته می شد که امروزه به این مرحله رسیده ایم.

                           دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی اظهارکرد: در برنامه دولت دوازدهم، یکی از مهمترین برنامه های سیاسی رئیس جمهور، اجرای این منشور ذکر شده است؛ منشور حقوق شهروندی سرمنشاء سیاست های دولت بیان شده است؛ در احکام وزرا پیوستی نیز با این موضوع با ابتکاری جالب بیان شده است؛ طی همین پیوست قرار است که گزارش های دوره ای انجام شود.

                           مولاوردی بیان کرد: تحول مفهوم شهروندی در ادوار مختلف تاریخی شکل گرفته که از مفهوم سنتی به مفهومی نوین و سپس پست مدرن قابل رویت است؛ در مفهوم نوین از شهروند تعهدات دوجانبه ای میان دولت و ملت شکل می گیرد و از یک سو، حفظ و تقویت و به کارگیری ودفاع از اصول ارزشی دولت به عنوان نماینده جامعه به رسمیت شناخته می شود و همچنین ارایه حقوق و خدمات به مردم از سوی دولت تضمین می شود.

                           دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی اظهارکرد: پس از تحولات جامعه انسانی در ابعاد مختلف به مفهوم فرانوینی می رسیم که در آن افراد از حقوق فراملی نیز برخوردار می شوند، این بحث هنوز جای کار بسیاری دارد و این ادبیات در کشور ما نیز به مرور در حال تولید شدن است.

                           وی گفت: واژه شهروند در ادبیات ما پیشینه خاصی ندارد و فرهنگ فارسی امروز این واژه را به کار برده است که دریافت نوینی از مفهوم شهروندی در تاریخ ایران است که با تولد حقوق در ایران در زمان مشروطه بوجود می آید.

                           مولاوردی بیان کرد: به لحاظ لغوی شهروند به معنی عضو جامعه انسانی است؛ کم کم مفهوم شهروند تغییر کرد و جوامع انسانی با تجربه حکومت سنتی و سپس دولت مدرن با حاکمیت مدرن و در دوره پست مدرن شامل عقلانیت و حاکمیت متکثر در تغییر این مفهوم نقش آفرین بودند.
                           دستیارویژه رئیس جمهور اظهارکرد: وفاداری فرد نسبت به دولت و حمایت فرد از دولت باعث شد که افراد نسبت به دولت دارای حقوق و تکالیف باشند؛ در حقوق بشر بیشتر حق محور هستیم، ولی در حقوق شهروندی حق و تکلیف درکنار هم بیان شده اند.

                           وی گفت: موقعیت فعال شهروندی و شهروند مسئول و پرسشگر، مولفه مهمی از حکمرانی مطلوب به شمار می رود؛ شاهد گسترش روزافزون تعامل افراد و نیاز بشر به امنیت و حریم انسانی هستیم که لازمه آن صیانت از حقوق ذاتی انسان ها است که کمتر کشورها را به ترویج حقوق شهروندی سوق می دهد.

                           مولاوردی بیان کرد: استقرار آرامش و ارتقای امنیت و اعتقاد نسبت به حکومت در جامعه، هدف اصلی حقوق شهروندی است و به همین خاطر، در این زمینه نیازمند توجه به عوامل فرهنگی، مذهبی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی هر جامعه ای هستیم که اگر این توجه را نداشته باشیم و این عوامل را مد نظر قرار ندهیم و یا نگرش های مذهبی حاکم بر هر جامعه را در نظر نگیریم و یا ساختار سیاسی قدرت را در هر کشور مد نظر قرار ندهیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که با صرف اشاره به قوانین اساسی کشورها، این حقوق محقق شود.

                           دستیارویژه رئیس جمهور با اشاره به اصلاح نگرش به رابطه دوسویه فرد و دولت اظهارکرد: این اصلاح نگرش باید در میان کارگزاران و مردم انجام شود؛ از دیگر سوی، نیازمند هماهنگی و هم افزایی بخش های مهم حاکمیتی هستیم؛ رئیس جمهور پاسدار و مسئول اجرای قانون اساسی به چنین نتیجه ای رسید که چنین منشوری به جامعه ابلاغ و اعلام شود ولی عمل به آن نیازمند همه ارکان حاکمیتی است.

                           وی گفت: در خصوص تشکل های غیردولتی و مردمی و ظرفیتی که در دانشگاه ها و حوزه های علمیه وجوددارد، در مقدمه منشور به جایگاه علما و مراجع برای تحقق این امور اشاره شده است؛ جامعه مدنی و نهادهای مدنی می توانند تجلی مشارکت سازمان یافته به جای مشارکت توده ای باشند.

                           مولاوردی بیان کرد: در این زمینه باید ابتدا تاملی در فلسفه وجودی دستگاه های اداری داشته باشیم که مباحث مختلفی در این باب انجام شده است؛ متفکران حقوق عمومی مباحث مختلفی در این حوزه انجام دادند که در جهان کنونی نقش دولت نیز متحول شده است؛ زیرا امروز با کثرت نیازها مواجه هستیم و دولت ها به تنهایی قادر به پاسخگویی به نیازهای جدید نیستند؛ از این روی نقش شهروندان در اجرای قوانین و حاکمیت بیشتر شده است و جوامع راهی جز زمینه سازی جهت اداره بهینه امور جامعه ندارند.

                           دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی اظهارکرد: ساختارهای حقوقی و اجرایی نیز باید برای اجرای این قانون با این روند تنظیم شوند؛ ارتقای ساختارهای حقوقی و فراحقوقی باید در این رابطه مد نظر باشند.

                           وی گفت: اجرای نظام صحیح اداری و به کار گیری اخلاق اسلامی و الهی در خدمت گذاری به مردم و حفظ حقوق شهروندی از مهمترین الزامات پیاده شدن حقوق شهروندی در نظام اداری است.

                           مولاوردی با ذکر این مطلب که این منشور در بهمن سال گذشته تصویب و در اسفندسال گذشته ابلاغ شد، بیان کرد: مشارکت محوری، پاسخگویی، شفافیت، انعطاف پذیری، کارآمدی و اثرگذاری و حاکمیت قانون و وفاق محوری از جمله شاخصه های منشور است که باید نسبت به عملیاتی کردن این منشورها و اسناد اقدام کنیم؛ این شاخصه ها که از جمله شاخصه های بین المللی حاکمیتی می باشد نسبی است و باید متناسب با کشورها و فرهنگ های مختلف اعمال شود.

                           وی گفت: تنظیم سند در کشور ما مرسوم شده است ولی به قول رئیس جمهور مهمتر از همه، اعمال آنها و لمس کردن خروجی این قوانین وسندها در زندگی مردم است.

                           دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی اظهارکرد: برنامه جامع اصلاح نظام اداری و منشور حقوق شهروندی در 28 اسفندماه توسط رئیس جمهور ابلاغ شد؛ پس از ابلاغ راهبردی، این تصویب نامه بر عهده سازمان اداری و استخدامی قرار می گیرد؛ پس از جلسات اولیه هماهنگی جهت اجرای این منشور پیش نویس شاخص های دستگاه ها برگزار شد و دوره آموزشی تربیت مدرسان حقوق شهرندی نیز برگزار شد که در این زمینه 200 مدرس تربیت شده اند.

                           مولاوردی بیان کرد: جلسات ماهیانه برای هماهنگی دستگاه ها برای اجرای این مصوبه برگزار می شود و مجموعه کتب و منشوراتی نیز در این زمینه منتشر شده و یا خواهد شد؛ سنجش رضایت مندی از دستگاه های اجرایی کشور از مهمترین کارهایی است که در حال حاضر در حال انجام است و در آینده نیز بیشتر خواهد شد.
                           دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی اظهارکرد: بازنگری در خصوص نحوه آمارگیری مرتبط به حقوق شهروندی با تعامل با سازمان آمار انجام خواهد شد؛ حقوق شهروندی در امور اداری با مسئولیت سازمان امور اداری و استخدامی در حال انجام است؛ این مصوبه باید در رفتار تمام مسئولان و کارگزاران متجلی شود.

                           وی گفت: گزارش ملی مکتوب حقوق شهروندی در هفته جاری ارایه می شود؛ در30 دیماه گذشته مکاتبه ای با وزارت خانه ها انجام شد و برنامه ها و مسئولیت های هر وزارت خانه ارایه شد و مواد این منشور به وزارت خانه ها به شکل متناسب عرضه شد و گزارشات آنها نیز به دستیارویژه عرضه شد؛ از 25 دستگاهی که این مکاتبه به سوی آنها انجام شد 18 دستگاه نظر خود را بیان کردند.

                           مولاوردی بیان کرد: نیاز به یک برنامه جامع حقوق شهروندی داریم که تکلیف همه دستگاه ها متناسب با مواد منشور مشخص شود و یک تقسیم کار ملی در این زمینه صورت گیرد؛ پس از انتخاب دولت دوازدهم، رئیس جمهور بیان کرد که خانواده دولت باید این کار را از خود آغاز کند و قوه مجریه باید پیش و بیش از سایرین در این زمینه باشد.

                           دستیارویژه رئیس جمهور اظهارکرد: پس از فرایند انتخاب وزرا و استانداران، پیرو مکاتبه دستگاه ها، برای بروز رسانی این مساله مکاتبه جدیدی صورت گرفت که 20 آذرماه نیز مهلت ارایه این بروز رسانی بود؛ تا روز گذشته 17 دستگاه و 11 استان این گزارش را ارایه کردند که امیدواریم تا روز چهارشنبه این گزارش کاملا ارایه شود.


                           وی گفت: یک دستیارویژه در زمینه حقوق شهروندی در استان باید معرفی شود و هماهنگی با این حوزه باید به خوبی انجام شود تا بتوانیم پیگیری های لازم و هدفمند اعمال شود.

                           مولاوردی اظهارکرد: تدوین شاخص های کیفی دستگاه ها بر اساس منشور حقوق شهروندی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ پیش نویس این شاخص ها همزمان با تدوین منشور مشخص شده بود که با تصمیم رئیس جمهور قرار شد این تکفیک ها انجام شود و معاونت حقوقی رئیس جمهور در حال تدوین و به روز کردن این شاخص ها به صورت عمیق و علمی خواهد بود که سال آینده بر اساس این ارزیابی ها، سنجش خواهیم کرد.

                           دستیار ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: تلاش در جهت دسترسی آسان و مطمئن و سریع مردم برای احقاق حقوق شهروندی از جمله تلاش های این منشور است تا راه های غیر قضایی نیز برای حل مشکلات مردم لحاظ شود؛ در کشورهای دیگر شاهد توفیق این امر هستیم.

                           وی گفت: روش های غیرقضایی می تواند به ما کمک کند که به کمک سیستم قضایی که امروز 15 میلیون پرونده در آن وجود دارد آمده و از راه های غیر قضایی مشکلات را رفع کنیم.

                           وی اظهارکرد: یک سازوکار دیگری که از مرحله پیش نویس خارج شده است، لایحه نهاد ملی حقوق بشر و حقوق شهروندی است؛ این نهاد به تحقق حقوق شهروندی و پیگیری نقض حقوق شهروندی می پردازد که پیش نویس آن به اتمام رسیده است و پس از بررسی به مجلس ارایه خواهد شد؛ این نهاد، مشابه نهادی است که در برخی از کشورها وجوددارد؛ قطعا این نهاد می‎‏تواند در این زمینه به خوبی نقش آفرین باشد؛ امیدواریم با حل اختلاف نظرها این نهاد ملی را به تصویب برسانیم.

                           مولاوردی اظهارکرد: لایحه تعارض منافع عمومی می تواند در خصوص سوالات و ابهاماتی که در حوادث خاص به شفاف سازی بپردازد از سازوکارهای منشور است.

                           دستیار ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: آموزش و جریان سازی و ظرفیت سازی در زمینه اجرا و تحقق حقوق شهروندی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در این زمینه نیازمند نهادسازی و نهادینه سازی هستیم که این امر مقدمه عامل پیشگیرانه از موارد نقض حقوق شهروندی خواهد بود؛ امیدواریم با تکامل این امور در سال آینده گزارش قابل قبولی ارایه شود تا اقبال عمومی را نیز در آینده شاهد باشیم.

                           وی گفت: این دولت محل رجوع اقلیت های مختلف بوده است تا بتوانند به حقوق قانونی خود برسند؛ این موارد با استعلام از معاونت حقوقی بررسی شد؛ این موارد نباید با ذهنیت سیاسی بررسی شود و دولت را مدافع برخی افراد خاص معرفی کنند؛ هر قدمی که در این زمینه برداریم متاسفانه ممکن است با ذهنیت سیاسی داوری شود که به ناچار مجبور شویم که از آن صرفنظر کنیم.

                           وی اظهارکرد: در عین حال، فرصت های متعددی نیز وجود دارد که می تواند به ما کمک کند قدم های جدی تری نیز در این زمینه برداریم؛ رئیس جمهور به دنبال ارایه کارنامه مثبت در زمینه حقوق شهروندی در حوزه عمل است؛ امروزه مردم ما به شدت مسئول و مطالبه گر هستند که از برکات اطلاع رسانی در حوزه فضای مجاری است؛ تاکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری، رویکرد اعتدالی در مجلس کمک به اجرای این طرح ها و... از ظرفیت های مثبتی است که به ما کمک می کند که این طرح اجرا شود.

                           مولاوردی اظهارکرد: نگرش امیدوارانه زنان و اقلیت های قومی و مردمی برای پاسخگویی به مطالبات مشروع آنها، تعامل منطقی و حرکت متعادل به دور از یک جانبه نگری و حرکات شتابزده دولت در امور بین الملل، به ما کمک می کند که این حقوق در کشور به خوبی پیاده شود.
                           دستیار ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: علی رغم این نظر اشتباه که برخی این منشور را وارداتی و یا زینتی می دانند، این اصول در قانون اساسی بیان شده است که بعضا فراموش شده است و این منشور به دنبال اجرایی کردن آنها است.

                           گفتنی است در پایان این همایش تمبر بادبود ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط دستیاز ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی و استاندار قم رونمایی شد.

                           • شهيندخت مولاوردي
                           • منشور حقوق شهروندي
                           • سرمنشا
                           • دولت دوازدهم
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 18 Dec 2017 13:30:32 +0330
                            برنامه دولت دوازدهم انتقال قدرت به نسل جوان است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16713-برنامه-دولت-دوازدهم-انتقال-قدرت-به-نسل-جوان-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16713-برنامه-دولت-دوازدهم-انتقال-قدرت-به-نسل-جوان-است.html برنامه دولت دوازدهم انتقال قدرت به نسل جوان است

                            وزیر ورزش و جوانان در خصوص توجه ویژه این وزارتخانه به امور جوانان گفت:‌ پرکردن اوقات فراغت و ورزش کردن جوانان در همه کشورهای دنیا به عهده وزارت ورزش است اما تامین مسکن برعهده ما نیست.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، سلطانی فر در دیدار با فرزندان شهدای نخبه گفت: از شهدای زیادی خاطرات بسیاری دارم به خصوص در زمان جنگ تحمیلی که در خدمت شهید کلانتری بودیم و ایشان به من محبت و اعتماد خاصی داشتند.

                            سلطانی فر ورزش را مناسب ترین ابزار برای تحکیم وحدت و افزایش غرور ملی دانست و گفت: موفقیت در ورزش باعث شور و شعف ملت و یکپارچگی اقوام می شود. دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با هزینه جاری حدود ۸۰ میلیارد تومان، اوقات فراغت ۴۰ الی ۵۰ میلیون نفر را پر می کنند و البته یک ریال از این هزینه ها را هم دولت نمی دهد. در کدام حوزه دیگر چنین ابزار ارزانی با این برد قوی وجود دارد؟

                            سلطانی فر توسعه ورزش همگانی را یک وظیفه بسیار مهم عنوان کرد و افزود: باید مردم را تشویق به ورزش کنیم تا با حفظ سلامتی آنها جلوی بسیاری از هزینه های گزاف درمانی را بگیریم. در کنار آن کار کردن روی ورزش های مادر و کشف استعدادها در مناظق محروم، روستایی، عشایری و دورافتاده ما را به سمتی می برد که در المپیک ۲۰۲۰ در کنار چهار رشته ای که در المپیک های قبلی به مدال رسیدیم در دو، سه رشته جدید مثل کاراته و سنگنوردی مدال کسب کنیم و باعث عزت و افتخار کشور شویم.

                            وزیر ورزش و جوانان در خصوص توجه ویژه این وزارتخانه به امور جوانان گفت:‌ پرکردن اوقات فراغت و ورزش کردن جوانان تقریبا در همه کشورهای دنیا به عهده وزارت ورزش است. ابزار امور دیگر مثل تامین مسکن، تحصیل و اشتغال جوانان دست ما نیست اما برنامه ریزی و هماهنگی آن با دیگر نهادها به عهده این وزارتخانه است.

                            وی افزود: عمده وظایف و فعالیت های ما در خصوص جوانان اعطای وام قرض الحسنه به زوج های جوان، ایجاد خانه های جوان و گسترش NGO ها که به حدود ۲۰۰۰ عدد رسیده در کنار توسعه دفاتر مشاوره ازدواج بوده است و عزم و اراده جدی داریم تا با تعامل با سایر وزارت خانه ها مشکلات این قشر را به حداقل برسانیم.

                            سلطانی فر با اشاره تصمیمات بزرگ و انقلابی دولت یازدهم برای حل مشکلات و افزایش رفاه مردم گفت: طرح تحول سلامت جهت رفاه و سلامت عمومی اقدام بسیار مهمی بود. برجام نیز یک اتفاق بزرگ بود که در مذاکرات نابرابر با قدرت های بزرگ دنیا قدرت سیاسی خود را به رخ آنها کشاندیم.

                            وزیر ورزش و جوانان با یاداوری ملاقات آقای دکتر روحانی با اولاند رئیس جمهور سابق فرانسه گفت : در آن جلسه و درجریان مذاکرات در بهمن ۱۳۹۴ که بنده هم حضور داشتم، اولاند با صراحت گفت که گروه ۵+۱ در مورد اصل حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران اختلاف نظر نداشتند و فقط اختلاف نظر در زمان حمله بود.

                            وزیر ورزش و جوانان گفت: مردم باید بدانند که دولت تدبیر و امید با اجرای برجام توانست بسیاری از مشکلات کشور را کم کند و این اتفاق بزرگ تاریخی با همراهی و حمایت همه مسئولان عالی رتبه رخ داد.

                            در ادامه این نشست صمیمانه دکتر سلطانی فر افزود: در کشور بحران های جدی مثل بحران آب، مساله محیط زیست و پسماندها را داریم. موضوع صندوق های بازنشستگی هم یک معضل بسیار مهم است. طرح هدفمند کردن یارانه ها و اصلاح قیمت حامل های انرژی بخشی از مشکلات جدی دولت را حل خواهد کرد و عزم و اراده شخص رییس جمهور مانند دوره قبل رساندن مشکلات به حداقل است.

                            دکتر سلطانی فر در پایان با تاکید به محقق شدن بسیاری از وعده های دولت و پیگیری برای تحقق مابقی وعده ها گفت:‌ از تاکیدات جدی دکتر روحانی استفاده از مدیران جوان و بانوان در راس بدنه مدیریتی کشور است تا در پایان کار دوره فعالیت دولت دوازدهم انتقال قدرت به نسل بعدی بدون نگرانی انجام شود.

                            در این جلسه همچنین محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تشکر از اقدامات بسیار مهم دکتر سلطانی فر در حوزه جوانان گفت: جمع فرزندان شاهد ارزشمند حاضر در این جلسه ممکن است گرایشات مختلفی در جنبه های مختلف داشته باشند اما در اعلام مواضع همیشه وحدت رویه داشته اند. امیدواریم با استمرار این جلسات گام های مهمی در حل مشکلات جوانان برداریم.

                            در این نشست فرزندان شهیدان گرانقدر حداد عادل، همت، کلانتری، سالاری پور، حمید باکری، عباسپور، دستواره، کریمی، محمدی عراقی، اندرزگو، نامجو، آسیانی، دادمان، ساجدی و محدث حاضر بودند.

                            • برنامه
                            • دولت دوازدهم
                            • انتقال
                            • قدرت
                            • نسل جوان
                            • مديران
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 13 Dec 2017 13:24:59 +0330
                             خبرسازترین متهمان و محکومان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16702-خبرسازترین-متهمان-و-محکومان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16702-خبرسازترین-متهمان-و-محکومان.html خبرسازترین متهمان و محکومان

                             همواره در دستگاه قضایی پرونده‌های مهمی مطرح بوده و هست؛ بخشی از این پرونده‌ها مربوط به چهره‌های شناخته شده کشور است که تعدادی از آن‌ها محکوم شده و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده و برخی دیگر عنوان متهم را با خود به یدک می‌کشند.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، از جمله این پرونده‌ها می‌توان به پرونده‌ محمودرضاخاوری، بابک زنجانی، مهدی جهانگیری، محمدرضا رحیمی، حمید بقایی، محمدعلی طاهری، نازنین زاغری، محمود احمدی‌نژاد، مهدی هاشمی و سعید مرتضوی در دستگاه قضایی اشاره کرد که آخرین وضعیت آن‌ها به شرح زیر است:

                             نام متهم یا محکوم  عناوین اتهامی                                                       پرونده در چه مرحله‌ای است؟                                                                                                                    

                             *بابک زنجانی

                             *مهدی شمس

                             *حمید فلاح هروی

                             اتهامات «بابک زنجانی» متهم اصلی پرونده موسوم به فساد نفتی؛ افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و تامین اجتماعی، پولشویی، جعل 24 فقره اسناد بانکی و صورت حساب‌های بانکی، جعل حواله‌های ارزی و جعل دستور انتقال بین بانک‌ها. اتهامات «مهدی شمس» متهم ردیف دوم، افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران، مشارکت در پولشویی و کلاهبرداری.  اتهامات «حمید فلاح هروی» متهم ردیف سوم این پرونده نیز، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی، مشارکت در کلاهبرداری از یک شرکت، مشارکت در کلاهبرداری از تامین اجتماعی و مشارکت در پولشویی است.

                             /هر سه نفر در زندان بسر می‌برند/

                             طبق رای صادره از سوی دادگاه بدوی این سه متهم مفسد فی‌الارض شناخته و به اعدام، رد مال شاکی و شرکت ملی نفت ایران و جزای نقدی محکوم شدند.

                             حکم اعدام بابک زنجانی از سوی دیوان عالی کشور تایید و حکم دو متهم دیگر پرونده نقض و به شعبه هم عرض ارجاع شد. پس از رسیدگی به پرونده این دو متهم در دادگاه تجدیدنظر، مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده به 20 سال حبس و رد مال تضامنی با بابک زنجانی و فلاح هروی به مبلغ 65 میلیون یورو که باید به بانک مسکن بدهد، محکوم شد. حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده نیز به 20 سال حبس و رد مال شامل یک دستگاه خودروی بنز، یک میلیارد هدیه ازدواج دخترش و منزلی در شهرک غرب که از طرف بابک زنجانی به عنوان هدیه به او داده شده بود و دو میلیون دلار سود حاصل از بانک FIIB محکوم شد.

                             محمودرضا خاوری

                             اتهامات مدیرعامل وقت بانک ملی و یکی از متهمان پرونده موسوم به فساد بزرگ بانکی اخلال در نظام اقتصادی و دریافت رشوه مطرح شده است.

                             /دادگاه خاوری به صورت غیابی برگزار شد/

                             پس از رسیدگی به پرونده «محمودرضا خاوری» در تاریخ 30 آبان ماه سال جاری در شعبه 26 دادگاه انقلاب، وی بابت اتهام اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس و بابت اتهام دریافت رشوه به 10 سال حبس و همچنین پرداخت 3 میلیون دلار پول نقد به عنوان جزای نقدی محکوم شد.

                             در روزهای اخیر خبری در فضای مجازی مبنی بر قتل نامبرده در کانادا منتشر شد که پلیس کانادا این موضوع را تکذیب کرد.

                             مهدی جهانگیری عنوان کلی اتهام نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران، مالی مطرح شده است.

                             نامبرده مهرماه سال جاری در کرمان بازداشت شد و پس از گذشت مدت زمانی پرونده وی برای ادامه رسیدگی‌ها به تهران منتقل شد.متهم همچنان در بازداشت بسر می برد.

                             محمود احمدی‌نژاد پرونده محمود احمدی‌نژاد رییس دولت‌های نهم و دهم با شکایت کمیسیون اصل 90 مجلس و چند شاکی خصوصی در دادگاه کیفری یک استان تهران تشکیل شد.

                             نامبرده خرداد ماه سال 92 از سوی شعبه 6 دادگاه کیفری یک استان تهران به دادگاه احضار شد. ظاهرا از وی برای حضور در دادگاه دعوت به عمل آمده که احمدی نژاد حضور نیافته است. بر اساس آخرین اظهارنظر سخنگوی قوه قضاییه، احمدی نژاد هنوز محاکمه نشده است.

                             محمدرضا رحیمی اتهامات معاون اول رییس دولت دهم، اخذ رشوه و تحصیل مال از طریق نامشروع عنوان شد.

                             /وی اکنون در حال سپری کردن دوران حبس خود در زندان است/

                             پس از رسیدگی به پرونده رحیمی در شعبه 6 دادگاه کیفری یک استان تهران در سال 93، وی به 15 سال حبس، پرداخت دو میلیارد و 850 میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شد. با اعتراض به رای، پرونده به دیوان عالی کشور رفت و دیوان با تایید مجازات‌های رد مال و جزای نقدی، رحیمی را به پنج سال و 91 روز حبس و پرداخت دو میلیارد و 850 میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم کرد.

                             سرانجام نامبرده در تاریخ 26 بهمن ماه سال 93 برای اجرای حکم حبس به زندان منتقل شد.

                             مهدی هاشمی عناوین اتهام وی از سوی مقامات قضایی امنیتی و اقتصادی عنوان شد.

                             /وی اکنون در حال سپری کردن دوران حبس خود است/

                             اواخر سال 93 حکم دادگاه بدوی از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب  در خصوص پرونده مهدی هاشمی صادر شد و بر اساس آن، مهدی هاشمی به حبس، جزای نقدی، رد مال و انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. با اعتراض متهم به رای صادره، پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال و در نهایت دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را تایید کرد و وی مرداد ۹۴ برای اجرای حکم  راهی اوین شد.

                             حمید بقایی طبق گفته مقامات قضایی، اتهامات وی مالی است.

                             حمید بقایی که سابقه بازداشت در سال های اخیر را دارد، تیر ماه امسال نیز مجددا بازداشت شد.

                             مهر ماه سال 96 حمید بقایی در دادگاه کارکنان دولت حضور یافت که البته تاکنون حکمی برای وی در این پرونده صادر نشده است.

                             سعید مرتضوی

                             دادستان سابق تهران و مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی در دو پرونده مطرح با عناوین «کهریزک» و «تامین اجتماعی» دارای اتهامات متعدد است. البته پرونده وی در خصوص سازمان تامین اجتماعی دو بخش دارد.

                             پرونده نخست در رابطه با حادثه کهریزک و پیرامون قتل هایی بود که شکات خصوصی شکایت کردند، دادگاه قتل عمد تشخیص داد و مباشرین را محکوم کرد، اما چون رضایت دادند، قصاص انجام نشد و از باب جنبه عمومی تحمل کیفر کردند. مرتضوی در این پرونده به معاونت در قتل عمد متهم شد، نهایتا دادگاه بدوی وی را به 5 سال حبس محکوم کرد و دادگاه تجدیدنظر به دلیل اظهار ندامت حکم حبس را به دو سال تقلیل داد.

                             پرونده دیگر مرتضوی درباره سازمان تامین اجتماعی و رای دیوان عدالت اداری بود. بحث این بود که مرتضوی در آن مقطع می تواند به عنوان رییس سازمان باشد یا خیر. این پرونده در دادگاه رسیدگی شد که دادگاه بدوی به مجرمیت و شش ماه حبس رای داد، اما دادگاه تجدیدنظر نپذیرفت و وی را از این اتهام تبرئه کرد.

                             بخش دیگری از پرونده سازمان تامین اجتماعی مربوط به موضوع تحقیق و تفحص از این سازمان است که در ارتباط با آن پرونده هنوز حکم صادر نشده است.

                             محمدعلی طاهری

                             اتهامات سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه در دو پرونده جداگانه توهین به مقدسات و افساد فی الارض و ... عنوان شد.

                             /نامبرده هم‌اکنون در زندان است/

                             طاهری در سال 90 به اتهام توهین به مقدسات بازداشت و پس از محاکمه، به 5 سال حبس و پرداخت جزای نقدی و شلاق محکوم شد.

                             در سال 93 وی مجددا به اتهام افساد فی الارض محاکمه و حکم اعدام برایش صادر شد که با اعتراض، پرونده به دیوان عالی کشور رفت. دیوان عالی حکم را نقض و برای رسیدگی به شعبه هم عرض ( 26 دادگاه انقلاب) فرستاد. شعبه مذکور نیز حکم اعدام را تایید کرد.

                             با اعتراض دوباره، دیوان عالی کشور بار دیگر حکم صادره مبنی بر اعدام را نقض کرد و پرونده را به شعبه هم عرض (15 دادگاه انقلاب) ارجاع داد.

                             نازنین زاغری

                             اتهام زاغری شهروند ایرانی - انگلیسی دست داشتن در فعالیت‌های ضدنظام عنوان شده است.

                             /زاغری اکنون در اوین بسر می‌برد/

                             وی در سال 95 در جریان سفری که به ایران داشت به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های ضد نظام بازداشت و پس از محاکمه در دادگاه انقلاب، به 5 سال حبس محکوم شد.

                             • خبرساز
                             • متهمان
                             • محكومان
                             • زنجاني
                             • خاوري
                             • بقايي
                             • احمدي نژاد
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 13 Dec 2017 10:49:52 +0330
                              تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه دار شدن چگونه است؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16697-تمایل-زنان-و-مردان-ایرانی-به-بچه-دار-شدن-چگونه-است؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16697-تمایل-زنان-و-مردان-ایرانی-به-بچه-دار-شدن-چگونه-است؟.html تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه دار شدن چگونه است؟

                              فرزندآوری به‌موقع، نه‌تنها باعث می‌شود که پدر و مادر به شکل بهتری به تربیت فرزندان خود بپردازند، بلکه بقا و انسجام خانواده را نیز استحکام بیشتری می‌بخشد. محققان ایرانی به بررسی علمی نگرش زنان و مردان در این خصوص پرداخته و به نتایج جالب و مفیدی دست‌یافته‌اند.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، در مطالعات باروری، زمان تولد اول از اهمیت زیادی برخوردار بوده و موالید بعدی و بعد تکمیل‌شده­ خانوار، به زمان تولد اول مربوط هستند. همچنین بخشی از کاهش باروری به زیر سطح جانشینی را نیز که به‌منظور کنترل جمعیت انجام‌شده است، می­‌توان به تغییر در زمان باروری ربط داد.

                              مطالعات در ایران نشان داده است که زنان با فاصله 2.7 سال فرزند اول خود را به دنیا می‌­آورند. همچنین داده‌­های طرح سلامت و جمعیت حکایت از این دارد که فاصله ازدواج تا فرزند اول به‌طورکلی و نسبت به سال‌های پیشین 3.5 سال افزایش یافته است.

                              در این رابطه، پژوهشگران دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به‌منظور بررسی تمایلات افراد و تفاوت دیدگاه زنان و مردان در شرف ازدواج برای تولد اولین فرزندشان، به مطالعه زوجین پرداخته‌اند تا به فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند و عوامل مؤثر بر آن پی ببرند.

                              در این پژوهش از 200 زوج اطلاعاتی در قالب پرسشنامه دریافت شد و سپس اطلاعات به‌دست‌آمده مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرار گرفتند.

                              نتایج نشان داد که تمام افراد پاسخگو خواهان فرزندآوری در 5 سال نخست زندگی­شان هستند.

                              همچنین طبق این نتایج، میانگین فاصله ازدواج تا اولین فرزند برای مردان 2.22 سال و برای زنان 1.95 سال بوده است که نشان می‌دهد زنان نسبت به مردان، زودتر به فرزندآوری تمایل دارند.

                              همچنین بر اساس یافته‌های این پژوهش، برای مردان، تنها عامل تأثیرگذار در فاصله ازدواج تا اولین فرزند، محل سکونت است. ولی در مقابل، برای زنان عواملی همچون سن ازدواج، وضعیت اشتغال و موقعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده بر نگرش آن‌ها نسبت به فاصله ازدواج تا تولد اول، تأثیر بیشتری دارد.

                              به گفته ترابی و همکارانش که این پژوهش را اجرا کرده‌اند، مردان شهری، نسبت به مردان روستایی تمایل بیشتری دارند که تولد اولین فرزندشان به تأخیر بیفتد و همچنین زنانی که ازدواج زودرس داشته‌اند، نسبت به زنانی که ازدواج دیررس دارند، با فاصله بیشتری فرزندآوری خویش را شروع می­‌کنند.

                              از دیگر یافته‌های این پژوهش می‌توان به این مورد اشاره کرد که زنان شاغل بیش­تر از زنان بیکار و یا خانه‌­دار، خواهان به تأخیر انداختن زمان تولد اولین فرزندشان هستند.

                              محققان فوق با توجه به نتایج به‌دست‌آمده و طی پیشنهادی می‌گویند: «نتایج این تحقیق نشان از آن دارد که لازم است توجه سیاست‌گذاران بر بهبود شرایط کاری زنان شاغل، بهبود مراقبت­های بهداشتی در زمان حاملگی و فراهم کردن شرایط ازدواج برای جوانان در سنین 20 تا 30 سالگی متمرکز شود».

                              این یافته‌ها در قالب مقاله‌ای علمی پژوهشی در مجله «دانشگاه علوم پزشکی مازندران» به چاپ رسیده است.

                              • تمايل
                              • زنان
                              • مردان
                              • ايراني
                              • بچه دار
                              • جامعه
                              • خانواده
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Wed, 13 Dec 2017 10:26:19 +0330