زنان - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Sat, 18 Aug 2018 22:53:20 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir نشانه‌ های هشداردهنده مشکلات روحی و روانی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17238-نشانه‌-های-هشداردهنده-مشکلات-روحی-و-روانی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17238-نشانه‌-های-هشداردهنده-مشکلات-روحی-و-روانی.html نشانه‌ های هشداردهنده مشکلات روحی و روانی

اندوه، بي‌انگيزگي، خستگي و بدبيني، همه علائم بيماري افسردگي هستند. اين بيماري اين روزها به قدري زياد شده است که در بسياري از خانواده‌ها، دست‌ کم يک نفر به آن دچار است. اين بيماري قرن جديد چيزي جز درد و اندوه براي بيمارش به دنبال ندارد و نه تنها خود فرد که اطرافيان را نيز آزار مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، افرادي که دچار افسردگي مي‌شوند، معمولا نمي‌توانند بيماري خود را از خانواده و دوستان نزديک پنهان کنند. غمگيني، بي‌حوصلگي و احساس کرختي از علائم بارز افسردگي هستند. بيماران معمولا از نداشتن تمرکز، بي‌اشتهایي و کم‌ خوابي رنج مي‌برند. بدترين اتفاقي که مي‌تواند براي اين بيماران رخ دهد، به رسميت نشناختن بيماري‌شان از سوي اطرافيان است. گفتن جمله‌هايي همچون «بر خودت مسلط باش! همه گاهي حالشان بد است» باعث مي‌شود که بيماران احساس کنند که مورد تحقير قرار مي‌گيرند و جدي گرفته نمي‌شوند. یک روانپزشک آلماني مي‌گويد: «گاهي اوقات لازم است به اطرافيان گوش‌زد کرد که افسردگي يک بيماري است که باید مورد معالجه قرار بگيرد.» البته توصيه مي‌شود که در محيط کار باید در مطرح کردن افسردگي کمي محتاط‌ بود. زيرا در مواردي که فرد تنها به طور قراردادي کار مي‌کند يا هنگامي که فضاي کاري تنش‌ آميز است، احتمال دارد که بيمار به راحتي کار خود را از دست بدهد. هرچند اگر فرد رابطه‌ خوب و دوستانه‌اي با رئيس و همکاران خود دارد، اعلام کردن بيماري‌اش مي‌تواند بار بزرگي را از روي دوش او بردارد. هنگامي که بيمار تصميم به اعلام بيماري خود مي‌گيرد، اطرافيان بايد آرام بمانند و از برخورد باز او قدرداني کنند. کريستينه رومل مي‌افزاید:« بايد به اين نکته آگاه بود که کساني که اين بيماري را خود تجربه نکرده‌اند، هيچگاه نمي‌توانند وضعيت بيمار را کاملا درک کنند.» به همين دليل نصيحت کردن فايده‌ ندارد. بهترين حالت اين است که بيمار احساس کند که اطرافيان حداقل تلاش مي‌کنند، شرايط او را درک کند و او را جدي مي‌گيرند.

شایع‌ترین مشکلات روانی

اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات‌ روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان‌ کنندگی افراد محسوب می‌شوند. شاید بسیاری از افراد جامعه دچار انواع مختلفی از اختلالات‌ روانی باشند، اما چون نسبت به آن آگاهی ندارند، برای درمان آن اقدامی انجام نمی‌دهند. اولین مرحله برای درمان اختلال، داشتن شناخت کامل نسبت به نوع بیماری است. امروزه مشکلات روانی شایع است و هر کسی به نوعی با اختلالات ‌روانی دست و پنجه نرم می‌کنند

مشکلات روانی چیست؟

رئیس کرسی یونسکو در آموزش‌ سلامت دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران، حدود 5/14 درصد از بار بیماری‌ها در کشور را ناشی از اختلالات ‌روانی دانست و اظهار کرد: اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان‌ ‌کنندگی افراد محسوب می‌شوند. مصطفی معین عنوان کرد: ارتقای سلامت جامعه به طور خاص به کمک رسانه‌ها نیاز دارد و اولویت‌های کرسی یونسکو نیز متناسب با اولویت‌های نظام سلامت کشور و مسائل مبتلابه جامعه تعیین شده است.

علت مسائل مربوط به بیماری روانی چیست؟

او با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر از شیوع بالایی در تمام دنیا برخوردارند، عنوان کرد: به همین علت مسائل مربوط به سلامت روان، نخستین اولویت و به دنبال آن بیماری‌های قلبی و عروقی، مصدومیت‌های ناشی از حوادث، سرطان، آسم، دیابت، ایدز، اعتیاد و آسیب‌های زیست‌ محیطی از جمله اولویت‌های یونسکو درباره سلامت جامعه در نظر گرفته شده‌اند. معین اضافه کرد: مطابق اعلام سازمان بهداشت‌ جهانی احتمال اینکه هر کدام از افراد بشر در طول عمر خود به بیماری‌های روانی مبتلا شود، حدود ۲۵ درصد است. همچنین بروز بیماری‌های روانی در هر سنی امکان داشته و هیچ شخصی به طور کامل از ابتلای به آن مصون نیست. او با بیان اینکه مطابق تعریف سازمان جهانی بهداشت، برخورداری از بالاترین سطح سلامت، علاوه بر سلامت ‌جسمی منوط به داشتن سلامت‌ روانی و اجتماعی است، عنوان کرد: سلامت روان و سلامت جسم روی یکدیگر تاثیر متقابل داشته و می‌توانند حضور و فعالیت فرد در اجتماع را تحت‌ شعاع قرار دهند. معین با اشاره به اینکه مشکلات‌ روانی در سطح جهان رو به افزایش گذاشته و بیش از ۱۳ درصد از بار ناشی از بیماری‌ها را به خود اختصاص داده‌ است، عنوان کرد: اختلال در ساختار خانواده، گسترش شهرنشینی، اختلال در روابط ‌سنتی، افزایش نابرابری‌های ‌اجتماعی، بی‌عدالتی، فقر، نابرابری‌های ‌جنسیتی و قومیتی از جمله عوامل موثر در افزایش بار بیماری‌های ‌روانی هستند. افزایش نابرابری‌های ‌اجتماعی، بی‌عدالتی، فقر، نابرابری‌های جنسیتی و قومیتی از جمله عوامل موثر در افزایش بار بیماری‌های روانی هستند. او 14/ 5 درصد از بار بیماری‌ها در کشور را ناشی از مشکلات‌روانی دانست و اظهار کرد: اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات‌روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان ‌کنندگی افراد محسوب می‌شوند که با سن و جنس افراد همبستگی معناداری دارند به گونه‌ای که بیماری‌های ‌روانی در زنان و در سالمندان بیشتر هستند. مشکلات روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان‌ کنندگی افراد محسوب می‌شوند معین ضمن تاکید بر اینکه لازم است سیاست‌های نظام ‌سلامت کشور بر این اساس پایه‌ریزی شود، اظهارکرد: رسانه‌ها نقش مهمی در کاهش بار بیمار‌ها دارند و می‌توانند در این راستا کمک بزرگی به حفظ سلامت‌روانی افراد در سطح جامعه کنند.

پنج نشانه اختلال شخصیت چیست؟

کسی که دچار بیماری اختلال‌شخصیت است در درک کردن اتفاقات و ارتباط با افراد جامعه دچار مشکلات بزرگ است. اختلال‌شخصیت نوعی بیماری است که در آن فرد بیمار اخلاق و رفتار ناسالم و متغییری دارد. هر فردی، در شرایط مختلف، به‌شکل متفاوتی می‌اندیشد، رفتار می‌کند و واکنش نشان می‌دهد. شخصیت هر فرد به عوامل متعدد بستگی دارد، همچون نحوه بزرگ‌شدن، تاثیر ژن‌ها، محیط پیرامونی و تجربه‌های زندگی. اختلال شخصیت به‌این‌خاطر اتفاق می‌افتد که فرد طبق هنجارهای پذیرفته‌شده‌ جامعه نمی‌اندیشد و رفتار نمی‌کند و اعتقاداتی غیر از اعتقادات پذیرفته ‌شده دارد. ابتدا بفهمید اختلال‌ شخصیت چگونه شکل می‌گیرد. اختلال ‌شخصیت معمولا ریشه در کودکی دارد و ناشی از باور نادرست است که خودش را در بزرگسالی آشکار می‌کند. فرد به مدت طولانی از الگوهای رفتاری‌ پیروی کرده و تجربه‌هایی شخصی اندوخته که با هنجارها تفاوت فاحشی داشته‌اند. نتیجه این می‌شود که فرد بزرگسال نمی‌تواند روابط شخصی درستی برقرار کند، نمی‌تواند خودش را با بعضی موقعیت‌های خاص تطبیق دهد و نمی‌تواند خودش را با تغییر هماهنگ کند. با نقش ژن‌ها آشنا شوید. تحقیقات نشان داده بعضی از ویژگی‌هایی را که از طریق ژن منتقل می‌شوند می‌توان علت اختلالاتی همچون اضطراب، پرخاشگری، و ترس دانست. از تاثیرات منفی آزار زبانی آگاهی پیدا کنید. در تحقیقی که روی ۷۹۳ مادر و کودک انجام شد معلوم شد کودکانی که مورد آزار زبانی قرار می‌گرفته‌اند سه‌برابر بیش از دیگران احتمال ابتلا به اختلال شخصیت را داشتند. این اختلالات شامل نارسیسیم(خودشیفتگی)، پارانویا(بدگمانی شدید)، وسواس فکری و عملی می‌شود، اغلب تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند. درضمن رابطه قوی با دوستان، معلم، یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند بعضی از آثار مخرب آزار زبانی را خنثی کند.

افسردگي شايع‌ترين اختلال‌رواني ايران

افزايش آمار آسيب‌ها و بيماري‌هاي رواني در ايران در سال‌هاي اخير شتاب نگران‌ کننده‌اي داشته است. مطالعات دانشگاه علوم پزشکي تهران در سال‌هاي ۱۳۷۸ و ۱۳۸۷ نشان مي‌دهد که ميزان شيوع اختلال‌هاي رواني در ميان ايرانيان در فاصله‌ ۹ سال ۶۰ درصد افزايش پيدا کرده و به اندکي بيش از ۳۴ درصد رسيده است. بحران اقتصادي، تغيير و تحولات سريع اجتماعي، استرس يا فشار رواني پيوسته و نداشتن اميد به آينده از جمله عواملي هستند که به افزايش آمار اختلال‌هاي رواني در يک جامعه دامن مي‌زنند.

 • نشانه
 • هشداردهنده
 • مشكلات
 • روحي
 • رواني
 • خانواده
 • زنان
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 29 Jul 2018 05:50:50 +0430
  حجاب عرفي انتخاب ٥٥ درصد از زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17242-حجاب-عرفي-انتخاب-٥٥-درصد-از-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17242-حجاب-عرفي-انتخاب-٥٥-درصد-از-زنان.html حجاب عرفي انتخاب ٥٥ درصد از زنان

  مركز پژوهش‌هاي مجلس طي گزارشي به بررسي عوامل موثر بر اجرايي شدن سياست‌هاي حجاب و راهكارهاي پيش رو در اين خصوص پرداخته است.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايسنا، دفتر مطالعات فرهنگي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي با عنوان « عوامل موثر بر اجرايي شدن سياست‌هاي حجاب و راهكارهاي پيش‌رو» عوامل تشديدكننده اين وضعيت و روند سياستگذاري در خصوص حجاب را بررسي كرده و آورده است:

  در بخش اول گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به موضوع حجاب» و «رفتار پوششي» آنها بررسي شده است. وضعيت نگرش جامعه به موضوع حجاب در ۵ محور اساسي شامل ارزشمندي حجاب، ضرورت حجاب براي زن مسلمان، حدود حجاب، پيامدهاي حجاب و بي‌حجابي، مداخله دولت در موضوع حجاب ارزيابي شده است.

  اين گزارش مي‌افزايد درخصوص وضعيت حجاب در كشور سه موضوع كانوني و مهم شامل تغيير ارزشمندي حجاب از شرعي به عرفي، جمعيت بالاي بدحجابان كم‌آسيب (محجبه‌هاي عرفي)، كانون‌هاي بحران بدحجابي، وجود دارد كه هرگونه سياستگذاري و تصميم‌گيري بايد با لحاظ كردن آنها انجام شود.

  گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس در خصوص تغيير ارزشمندي حجاب از شرعي به عرفي، عنوان مي‌كند كه حجاب شرعي براي ۳۵ درصد از افراد جامعه ارزشمند است و تقريبا ۵۵ درصد از زنان حجاب عرفي را ارزشمند دانسته‌اند. درواقع نوعي حس و بي‌رغبتي درخصوص حجاب شرعي در ميان بخشي از افراد جامعه ايجاد شده است كه موجب مي‌شود آنها بين دو گزينه حجاب عرفي و شرعي، حجاب عرفي را انتخاب كند.

  همچنين در بخش جمعيت بالاي بدحجابان كم‌آسيب (محجبه‌هاي عرفي) نتايج تحقيقات متعدد نشان مي‌دهد، بيش از ۸۵ درصد از جمعيت افراد بدحجاب در گروه بدحجابان كم آسيب قرار دارند كه به لحاظ ذهني خود را محجبه مي‌دانند. اين گروه كه اصطلاحا آنها را طيف خاكستري مي‌نامند، به لحاظ ذهني از يك طرف حجاب را براي زن مسلمان واجب دانسته و نسبت به پيامدهاي منفي بدحجابي آگاهي دارند، اما ازسوي ديگر نسبت به ارزشمندي حجاب شرعي و همچنين مداخله دولت در كنترل حجاب موضع داشته و مقاومت ذهني دارند و بخشي از آنها به لحاظ ذهني استعداد ريزش به سمت بدحجابان هنجارشكن را دارا هستند.

  تحقيقات در خصوص كانون‌هاي بحران بدحجابي نشان مي‌دهد افراد تحصيلكردهِ جوانِ ساكن شهرهاي بزرگ و كلانشهرها كه عمده مصرف فرهنگي آنها تماشاي ماهواره و فيلم‌هاي سينمايي داخلي و خارجي است، بيشترين ميزان آسيب و ناهنجاري را در موضوع حجاب دارند. بنابراين قشر اصلي و هسته كانوني بدحجابي در كشور كه طراح اصلي حركت‌هاي ضدحجاب، كنشگران و بازيگران اصلي اين صحنه هستند، داراي ويژگي‌هايي هستند كه اتخاذ يك سياست بسيار هوشمندانه، منعطف و سيال را ضروري مي‌سازد.

  از همين‌رو به‌نظر مي‌رسد درصورتي كه قرار باشد اقدامي درخصوص حجاب انجام گيرد، اين اقدام بايد معطوف به نقطه كانوني آسيب‌زا به مساله حجاب، يعني كاهش ارزشمندي آن باشد كه بار اصلي آن بر دوش نظام رسانه‌اي و مصرف فرهنگي افراد است.

  بدحجابی 70 درصدی زنان

  دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «عوامل مؤثر بر اجرائی‌شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو» عوامل تشدیدکننده این وضعیت و روند سیاست‌گذاری درخصوص حجاب را بررسی کرده و در این پژوهش به نتایج شایان‌توجهی دست یافته است.

  به گزارش شرق، براساس این پژوهش که روز سوم مرداد در تارنمای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر شده و در دسترس است، فقط 35 تا 45 درصد مردم موافق مداخله و ورود دولت به صورت ضربتی در موضوع حجاب هستند و همچنین 60 تا 70 درصد زنان در گروه محجبه‌های عرفی که به معنای بدحجاب شرعی در این پژوهش هستند، قرار می‌گیرند. در گزارش پیش‌رو بخش‌های مهم این پژوهش گردآوری شده است.

  تحول ارزشمندی حجاب در جامعه

  دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در گزارشی با عنوان «عوامل مؤثر بر اجرائی‌شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو» عوامل تشدیدکننده این وضعیت و روند سیاست‌گذاری درخصوص حجاب را بررسی کرده و آورده است؛ در بخش اول گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به موضوع حجاب» و «رفتار پوششی» آنها بررسی شده است. وضعیت نگرش جامعه به موضوع حجاب در پنج محور اساسی شامل ارزشمندی حجاب، ضرورت حجاب برای زن مسلمان، حدود حجاب، پیامدهای حجاب و بی‌‌حجابی و مداخله دولت در موضوع حجاب ارزیابی شده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که ارزشمندی حجاب در جامعه دچار تحول شده و براساس آخرین تحقیقات حدود 35 تا 40 درصد از مردم در این طیف قرار می‌گیرند. در دو موضوع «ضرورت» «پیامدهای حجاب»، 70 تا 80 درصد از مردم نگرش مثبتی به این موضوع داشته و آگاهی‌های لازم را دارند. درباره «حدود حجاب» نتایج نشان می‌دهد که تعریف عرفی از حجاب بر تعریف شرعی آن پیشی گرفته و بیشتر افراد تلقی عرفی از حجاب دارند. در نهایت درباره «مداخله دولت در موضوع حجاب» با محوریت گشت ارشاد، کاهش شایان‌توجهی در نگرش مثبت افراد دیده می‌شود؛ به‌گونه‌ای که فقط 35 تا 45 درصد از افراد، موافق مداخله و ورود دولت به این شکل در این موضوع هستند.

  باسوادها بی‌حجاب می‌شوند

  در حوزه رفتار، نتایج نشان می‌دهد دامنه 60 تا 70 درصدی زنان جامعه در گروه محجبه‌های عرفی (بدحجاب با تعریف شرعی) قرار دارند که از این میان 10 تا 15 درصد در وضعیت حاد یا به‌عبارتی بدحجاب هنجارشکن بوده و سایر افراد در گروهی هستند که می‌توان آنها را دارای حجاب عرفی یا بدحجاب معمولی تلقی کرد. 30 تا 40 درصد از زنان نیز در گروه باحجاب‌ها قرار دارند که از این میان حدود 13 درصد به‌صورت سنتی حجاب خود را رعایت می‌کنند و مابقی زنان باحجاب از شیوه‌های جدید حجاب، از قبیل چادرملی و... استفاده می‌کنند. بنابراین نزدیک به 70 درصد از زنان جامعه در قشر خاکستری قرار دارند که با تغییرات متغیرهای تأثیرگذار جابه‌جایی آنها به سایر گروه‌ها به‌ویژه طیف هنجارشکن بسیار زیاد است.

  یکی از بخش‌های قابل‌تأمل نتایج این پژوهش نشان‌ می‌دهد «تحصیلات» رابطه معنادار و مستقیمی با بدپوششی زنان دارد و با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان کاهش می‌یابد. البته انتشار چنین آماری ممکن است سدی برای تحصیل زنان در برخی مناطق باشد. این گزارش حاکی از آن است متغیر «سن» نیز در تغییرات پوششی زنان تأثیرگذار بوده است و با افزایش سن از میزان بدپوششی‌های زنان کاسته می‌شود و جوانان بیشتر در معرض بدپوششی قرار دارند. نتایج تغییرات پوششی در «مشاغل متفاوت» نشان می‌دهد که سه گروه از افراد، یعنی زنان بی‌کار، محصل‌ها و کارمندان شرکت‌های خصوصی جزء گروه‌های آسیب‌دار هستند؛ در میان شاغلان نیز کارمندان شرکت‌های خصوصی، بازاری‌ها، کارگران و فعالان رسانه‌ای بیشترین آمار بدپوششی را دارند.

  بررسی رابطه «وضعیت تأهل» و میزان حجاب نشان می‌دهد متغیر تأهل تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای در تغییرات پوششی زنان جامعه ندارد و اختلاف بین زنان مجرد و متأهل بدحجاب جامعه، تقریبا 10 درصد است. ازاین‌روی وضعیت تأهل افراد را نمی‌توان به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار به‌شمار آورد. متغیر دیگر که در کاهش ارزشمندی حجاب اثر مستقیم دارد، «مصرف رسانه‌ای خاص مردم» است؛ به‌گونه‌ای که با افزایش مصرف رسانه‌ای میزان بدپوششی آنها نیز افزایش می‌یابد. آخرین متغیر تأثیرگذار در کاهش ارزشمندی حجاب، گران‌بودن البسه اسلامی و نبود زیرساخت‌های لازم برای ارائه الگوی پوششی زیبا و ارزان است که به نوعی منزلت حجاب را بازیابی می‌کند.

  بخش دوم این گزارش به ارائه اصول سیاستی برای برخورد با بدحجابی پرداخته و در پنج بخش ضرورت اولویت‌بندی، ضرورت پوشیدگی، ضرورت همنوایی و همراهی، ضرورت تضمین ضمانت اجرا و ضرورت سودمندی حداکثری راهکارهایی را بیان کرده است. آنچه در این بخش قابل‌تأمل به نظر می‌رسد این است که پژوهش مذكور نشان می‌دهد با توجه به حساسیت‌های بالای اجتماعی، مقاومت رسانه‌ای و پیامدهای احتمالی جنجال‌های رسانه‌ای، طرح عنوان عفاف و حجاب، دارای پیامدهای منفی خواهد بود. همچنین عفاف و حجاب باید در کنار مواردی باشد که فضای عمومی جامعه و همچنین رسانه‌ها و نخبگان، با آن همراهی داشته و نسبت به آن پذیرش دارند.

  حجاب مسئله‌ای لاینحل

  در بخش بیان مسئله این پژوهش حجاب هنوز به صورت یک مسئله مبهم و لاینحل نزد سیاست‌گذاران تلقی شده و همچنین سیاست‌گذاری‌های اتخاذشده در سال‌های گذشته را ناموفق عنوان کرده است. همچنین این پژوهش با بررسی سیر تحولات حجاب در جامعه نشان می‌دهد در سال 1365، 86 درصد جامعه آماری معتقد بودند عدم رعایت حجاب از نظر مردم عیب بوده و یک خودکنترلی درونی در جامعه وجود داشته است. درحالی‌که این رقم برای سال 1356 بسیار پایین است؛ همین بررسی نشان می‌دهد در سال 1371 عدم رعایت حجاب در جامعه کمتر به‌عنوان یک رفتار ناپسند تلقی می‌شده و 41.5 درصد جامعه آن را عیب می‌دانسته‌اند. به‌عبارتی ارزشمندی حجاب، کاهش تقریبا 50درصدی داشته است.

  همچنین 81.8 درصد پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که مردم جامعه در سال 1364 به خانم‌های چادری احترام بیشتری می‌گذاشتند؛ درحالی‌که این رقم در سال 1371 به 36.8 درصد کاهش یافته است. این تحقیق نگرش ارزشمندی حجاب را سنجیده است و نشان می‌دهد که ذهن جامعه تازه‌شکل‌گرفته بعد از انقلاب، حجاب را ارزشمند می‌داند و افراد با حجاب دارای شأن اجتماعی بیشتری هستند، اما به مرور این ارزشمندی کاهش یافته است. براساس نتایج پژوهش فوق که در سال 1376 منتشر شده و داده‌های آن مربوط به سال 1371 است؛ سیر تحول ارزشمندی حجاب با کاهش قابل‌توجهی مواجه بوده است. علاوه بر پژوهش فوق، در سال 1390 پژوهشی در تهران انجام شده که در آن ارزشمندی حجاب با شاخص زیبایی و راحتی و بهترین نوع پوشش سنجیده شده است. 44.7 درصد از مردم، مانتو و شلوار با شال، روسری یا مقنعه را زیباترین ترکیب می‌دانند و 39.8 درصد پاسخ‌گویان چادر مشکی با روسری یا مقنعه را زیباترین پوشش برای بیرون از خانه می‌دانند.

  دولت دخالت نکند

  همچنین در این پژوهش به پژوهش دیگری که ازسوی سازمان ملی جوانان در سال 1388 انجام شده، اشاره شده که در آن ارزشمندی حجاب با شاخص زیبایی سنجش شده است. براساس نتایج این تحقیق، 54.3 درصد از مردم با گزاره «بسیاری از زنان با حجاب مشکل دارند، چون زیبایی ظاهری را پنهان می‌کند» موافق بوده‌اند و به نوعی حجاب را از آن جهت ارزشمند ندانسته‌اند که زیبایی ظاهری ندارد. نتایج این طرح نشان می‌دهد میزان تمایل مردم شهر تهران به پوششی که مورد تأیید فرهنگ رسمی جامعه است، پوشش اسلامی مطلوب با توجه به معیارها و آیین‌نامه‌های سازمان‌های دولتی از 54.4 درصد به 35.1 درصد تقلیل پیدا کرده است.

  همچنین در پژوهش ملی دیگری تحت عنوان «پوشش و حجاب زنان ایران» که سازمان تبلیغات در سال 1390 انجام داده، 95.6 درصد از مردم به سؤال «آیا به حجاب اعتقاد دارید»؟ پاسخ مثبت داده‌اند. بنابراین در پرسش کلی میزان اعتقاد به حجاب یا ضرورت حجاب، درصد بسیار بالایی از مردم به ضرورت آن اشاره می‌کنند. در موج سوم از پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان که در سال 1394 انجام شده، اولویت ویژگی‌های زن/دختر خوب برای ازدواج از نگاه مردم مشخص شده است. در میان 25 ویژگی ذکرشده، حجاب در اولویت چهارم قرار دارد و جزء شاخص‌های مهم به شمار می‌رود. این پژوهش نیز نشان می‌دهد که به لحاظ ذهنی، جامعه حجاب را جزء ویژگی‌های اساسی و از ضرورت‌های یک همسر خوب می‌داند؛ هرچند در موج‌های دیگر این پیمایش و پژوهش‌های مختلف، این پرسش مطرح شده و تا سال 1374، مسئله حجاب جزء ویژگی‌های ذکرشده نبوده، بلکه پیش‌فرض افراد در پاسخ به این سؤال، محجبه‌بودن زنان بوده و این تحول نشان‌دهنده کاهش میزان ضرورت حجاب است.

  در سال 1393 نیز پژوهشی تحت عنوان «دیدگاه مردم در مورد پوشش و حجاب بانوان در جامعه» ازسوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) انجام شده است. در این پژوهش هشت تصویر از نوع پوشش زنان در اختیار پاسخ‌دهندگان قرار گرفته تا از میان آنها پوشش مورد تأیید خود را انتخاب کنند. نتایج تحقیق نشان می‌دهد؛ 32 درصد از پاسخ‌گویان پوشش مانتو و شال را به‌عنوان حجاب موردپسند خود انتخاب کرده‌اند و پوشش‌های مانتو و مقنعه با 20.4 درصد و چادر با 14.7 درصد در رتبه‌های بعدی انتخاب پاسخ‌دهندگان بوده‌اند.

  معیار اسلامی‌بودن پوشش‌های انتخابی ازسوی مردم در این پژوهش؛ با توجه به معیارها و آیین‌نامه‌های سازمان‌های دولتی، چادر و مانتو و مقنعه در نظر گرفته شده که در مجموع 35.1 درصد از کل انتخاب‌ها را به خود اختصاص داده و مابقی پوشش‌های انتخابی حدود شرعی کافی را ندارند. نکته حائزاهمیت دیدگاه مردم در مورد پوشش رایج کنونی جامعه است؛ تصور مردم از وضعیت پوششی زنان این است که 33.6 درصد از پاسخ‌دهندگان پوشش رایج را مانتو کوتاه و جذب و شال دانسته‌اند و فقط 5.4 درصد از مردم پوشش رایج را اسلامی می‌دانند.

  براساس تحقیقی که مرکز افکارسنجی دانشجویان در سال 1385 انجام داده، کسانی که با شخصی‌بودن حجاب و عدم مداخله دولت در این موضوع موافق هستند؛ 34.7 درصد بودند و در سال 1393 نیز تعداد کسانی که با گزاره فوق موافق‌اند به 49.2 درصد افزایش یافته است. در همین پژوهش 55.5درصد از مردم در سال 1385 معتقد بودند که باید با افراد بدحجاب برخورد شود درحالی‌که در سال 1393 تعداد افرادی که گزاره فوق را تأیید کرده‌اند 39.9 درصد بوده است. درواقع تعداد افرادی که قائل به شخصی‌بودن حجاب و عدم دخالت حکومت هستند روند افزایشی داشته و کسانی که قائل به برخورد حکومت با بدحجابی بوده‌اند روند کاهشی دارند.

  آمار فوق نشان می‌دهد نه تنها اکثریت جامعه زنان بدحجاب با مداخله دولت مخالف هستند، بلکه درصدی از جامعه زنان باحجاب نیز با مداخله دولت در موضوع حجاب مخالف‌اند و این درصد از مخالفت مردم، میزان قدرت دولت را برای برخورد مستقیم با پدیده بدحجابی کاهش می‌دهد.

  نتایج بررسی پنج بعد مذکور در حوزه بررسی نگرش جامعه نسبت به حجاب به شرح زیر است: 1. از حیث ارزشمندی حجاب، ارزش حجاب روندی نزولی دارد. این کاهش قابل‌توجه و ملموس بوده و براساس برخی تحقیقات موجود به 35 درصد رسیده است. بااین‌حال توجه به این نکته بسیار مهم است که مردم معتقد به ارزشمندی حجاب در وضعیت حداقلی قرار دارند، اما جمعیتی منسجم، قابل‌توجه و دارای انگیزه‌های اعتقادی و ایمانی هستند. 2. از حیث ضرورت دانستن حجاب، همچنان بخش قابل‌توجهی از افراد جامعه قائل به ضرورت حجاب برای زن مسلمان هستند. به‌طور میانگین می‌توان گفت که حدود 85 درصد از جامعه حجاب را برای زنان ضروری می‌دانند. هرچند میان درک عرفی و شرعی از حجاب تفاوت‌هایی در میان مردم وجود دارد که خود را در بعد حدود حجاب نشان می‌دهد. 3. نگرش مردم نسبت به حدود حجاب تفاوت‌هایی با نگرش شرعی دارد. به‌گونه‌ای که تقریبا 50 درصد جامعه به حجاب عرفی گرایش دارند. 4. درخصوص پیامدها و تأثیرات بدحجابی بخش قابل‌توجهی از مردم قائل به تأثیرات منفی و زیان‌بار بدحجابی در جامعه هستند. اما همان‌گونه که در بعد حدود حجاب عنوان شد، نگرش مردم به حدود حجاب عامل تعیین‌کننده در رفتار آنهاست و پذیرش پیامدهای بدحجابی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. 5. نگرش نسبت به مداخله دولت و نحوه برخورد با بدحجابی در مقایسه با سایر ابعاد مذکور بیشترین میزان تغییر و تحول را داشته و منفی‌شدن و مخالفت مردم با مداخله دولت سیر صعودی داشته است. به‌گونه‌ای که طبق آخرین یافته‌ها صرفا 40 درصد از مردم از دخالت دولت در حجاب حمایت می‌کنند.

  • حجاب
  • عرفي
  • انتخاب
  • درصد
  • زنان
  • جامعه
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sat, 28 Jul 2018 06:14:15 +0430
   کشتی زنان در سرشاخ با افکار سنتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17152-کشتی-زنان-در-سرشاخ-با-افکار-سنتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17152-کشتی-زنان-در-سرشاخ-با-افکار-سنتی.html کشتی زنان در سرشاخ با افکار سنتی

   با وجود نوپا بودن کشتی بانوان پیشرفتی که هر روز در مسابقات مختلف به چشم می‌خورد امیدواری به آینده این رشته ورزشی را هر روز بیشتر می‌کند.

   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، اولین دوره لیگ کشتی کلاسیک بانوان درروزهای 28 و 29 تیرماه در خانه کشتی محمد بنا و با حضور 9 تیم از پنج استان برگزار شد و نماینده مازندران توانست عنوان قهرمانی لیگ این رشته نوپا را از آن خود کند. رشته ورزشی‌که ایران برای تحقق بخشیدن به آرزوهای دخترانی که عاشق کشتی هستند و عشق به این رشته در خون و قلبشان وجود دارد، ابداع کرده و با وجود اینکه هنوز یک سال از آغاز رسمی آن نمی گذرد اما توجه علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است.

   دخترانی که به دلیل نوع پوشش این رشته سال‌ها در حسرت سرشاخ شدن با حریف بر روی تشک پهلوانی بودند اکنون به تدریج شاهد محقق شدن آرزوهایشان هستند و در این راه هر چند گاهی نگاه های حاکی از تعجب و سوال به آنها می‌شود که "دختر چه به کشتی" اما ایستاده اند تا در دایره مبارزه دستشان به نشانه قهرمانی بالا برود.

   یکی از این کشتی گیران در واکنش به این موضوع که به اعتقاد برخی از افراد جامعه، کشتی رشته‌ای مردانه است می گوید: کشتی چون ورزش اول کشور برای خانم‌ها و آقایان است، برایمان یک نوع شبه فرهنگ است نه ورزش و خانم ها باید خیلی زودتر از این به این رشته وارد می‌شدند.

   این کشتی گیر معتقد است که نمی‌شود دختر ایرانی کشتی را بلد نباشد و اگر آمریکا و ژاپن در صدر کشتی جهان هستند به خاطر حضور نداشتن دختران ایرانی است.

   او می گفت در راه آمدن به سالن کشتی به خاطرهیجان زیاد تپش قلب گرفته بود و دیدن تکاپو و تلاش دختران کشتی گیر هیجان انگیز و امیدوار کننده است.

   امیدواری به آینده کشتی را با مرور چند دوره از مسابقات برگزار شده در این رشته می‌توان به راحتی مشاهده کرد، دخترانی که در مسابقات عمومی کشتی کلاسیک ناشیانه مبارزه می‌کردند تنها به فاصله نزدیک به دو ماه در انتخابی تیم ملی چند پله بالاتر ایستاده بودند و وقتی که اولین دوره لیگ برگزار شد فن‌هایی که در حین مبارزه اجرا می‌کردند تماشاگران را وجد می‌آورد. دیدن اجرای بارانداز و فن کمر هر چند کم آنقدر هیجان انگیز است که باعث می‌شود بیننده چشم از دایره مبارزه برندارد.

   به اعتقاد این کشتی‌گیران، رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی آرزوهای آنها را به حقیقت تبدیل کرده و تشکر از خادم بخش اصلی حرفهایشان است. حتی قدردانی از خادم به حدی است که فراست مبتدی سرمربی تیم کشتی آلیش بانوان روز استعفای او را یکی از بدترین روزهای زندگی اش می‌داند. خادم و سایر مسئولان فدراسیون کشتی می‌دانند که برای پیشرفت این ورزش اصلی در بین بانوان حمایت‌ها و توجهات باید همچنان ادامه داشته باشد و حتی بیشتر هم شود.

   با وجود اینکه بانوان کشتی گیر با هر دوره مسابقه پیشرفت می کنند اما هنوز این موضوع در سطح کشور خیلی شناخته‌شده و مورد پذیرش نیست و رسانه‌ها در این زمینه مسئولیت بزرگی را برعهده دارند. همانطور که مبتدی گفت: عملکرد رسانه‌ها برای رشته کشتی بانوان که تازه دارد جا می‌افتد فکر می‌کنم کم است و استحقاق این را داریم که این رشته را پررنگ تر نشان دهند.
   این سرمربی باتجربه از حسرت برای پخش تلویزیونی کشتی بانوان صحبت کرد و گفت: چند روز پیش اتفاقی با یک خانم تکواندوکار صحبت می‌کردم که می‌گفت تلویزیون روزهای جمعه لیگ تکواندوی خانم ها را پخش می‌کند، آنجا برای اولین بار حسرت خوردم. خوش به حالشان که مسابقه هایشان را نشان می‌دهند. کشتی بانوان از نظر پوششی هیچ مشکلی ندارد و حتی پوشش اسلامی را بالاتر از حد مجاز هم رعایت می کند و رسانه‌ی ملی این وظیفه را دارد که این رشته را پوشش دهد. اگر روزی برسد که کشتی بانوان پخش تلویزیونی داشته باشد به اهداف بزرگی که مدنظر داریم می‌رسیم.

   هرچند انتشار خبر پخش رادیویی کشتی بانوان امیدواری زیادی را به جامعه این رشته ورزشی انتقال داد و گامی مثبت و قابل تقدیر است اما با این وجود تا کنون بار اصلی حمایت از این رشته بر عهده خبرنگاران مکتوب بوده است که در این راه با سختگیری های زیادی روبه رو هستند. این سختگیری ها از توقیف تلفن همراه و بازرسی تمامی وسایل خبرنگاران فراتر رفته و تفتیش بدنی هم اضافه شده که این موضوعات خبرنگاران را که برای بازتاب کشتی کلاسیک تلاش می‌کنند را آزرده خاطر می‌کند و در واقع نوعی توهین به حامیان اصلی ورزش بانوان است؛ موضوعی که با وجود قول مساعد فریبا محمدیان معاون ورزارت ورزش در امور بانوان، هنوز حل نشده است.

   باید دید مسئولان ذی ربط چگونه به مطالبه خبرنگاران مبنی بر پوشش بدون سختگیری های ناامیدکننده پاسخ می دهند.

   برگزاری لیگ این رشته گامی مثبت از طرف فدراسیون کشتی است که باید از طرف تیم‌ها مورد استقبال قرار گیرد اما یکی از مشکلات موجود در این زمینه حمایت کم اسپانسرها از تیم‌ها است به گونه ای که مریم منظمی نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی در این مورد گفت: در این لیگ پنج استان شرکت کردند و جای اسپانسرها خیلی خالی است. اکثر استان‌های صاحب ناممان که در مسابقات مختلف خیلی خوب درخشیدند فاقد تیم هستند، از مازندران یک تیم شرکت کرده است و سایر استان هایمان که عملکرد خوبی دارند تیم‌هایی را شرکت ندادند. از طرفی تیم هایی وجود دارند که اسپانسر ندارند و خود دختران به صورت گروهی و بر اساس علاقه شان تیمی را تشکیل دادند و در این لیگ حضور پیدا کردند ضمن اینکه فدراسیون کشتی برای این لیگ تمهیدات خاصی را اعمال کرد مثلا از تیم های شرکت کننده ورودی نگرفتیم تا دختران و اسپانسرهایمان بتوانند راحت‌تر شرکت کنند. امیدوارم در دوره های دیگر شاهد حضور تیم‌های بیشتری باشیم.

   • كشتي
   • زنان
   • سرشاخ
   • افكار سنتي
   • ورزش
   • ليگ
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 22 Jul 2018 06:22:10 +0430
    عضویت در کمپین "لگام" اتهام جدید نسرین ستوده http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17099-عضویت-در-کمپین-لگام-اتهام-جدید-نسرین-ستوده.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17099-عضویت-در-کمپین-لگام-اتهام-جدید-نسرین-ستوده.html عضویت در کمپین

    رضا خندان- همسر نسرین ستوده- گفت: اتهام جدیدی به اتهامات همسرم تحت عنوان عضویت در «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» اضافه شده و هفته گذشته به وی تفهیم شد.

    به گزارش خبرنگار هم آوا، رضا خندان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: هفته گذشته همسرم را برای تفهیم یک اتهام جدید به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین (شهید مقدس) به دلیل عضویتش در کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) احضار کردند.

    وی افزود: کمپین لگام، کمپینی بود که عده‌ای از دوستان در آن فعالیت می‌کردند برای اینکه احکام اعدام را از قوانین حذف کنند. به همسرم گفتند که شما به صورت غیرقانونی این کمپین را تاسیس کردید و در آن عضو بودید.

    خندان یادآور شد: بیش از یک ماه از بازداشت همسرم می‌گذرد و قانونا باید بازداشت وی تجدید می‌شد زیرا قرار بازداشت یک ماه بیشتر نیست ولی هنوز اتفاقی نیفتاده است.

    براساس این گزارش، رضا خندان ۱۰ تیرماه به ایسنا گفته بود که پرونده همسرش هنوز به دادگاه ارسال نشده و در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین (شهید مقدس) است.

    رضا خندان چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ از بازداشت نسرین ستوده به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام خبر داد. او دوم تیرماه به ایسنا گفت که برای همسرش وثیقه ۶۵۰ میلیونی صادر شده ولی چنین وثیقه‌ای را قبول نمی‌کند و فعلا در بازداشت موقت (بند عمومی بازداشتگاه اوین) است.

    • رضا خندان
    • عضويت
    • كمپين لگام
    • اتهام
    • نسرين ستوده
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 17 Jul 2018 07:54:17 +0430
     كدخدايي: حضور بانوان در ورزشگاه اشکالی ندارد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17080-2018-07-16-07-25-33.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17080-2018-07-16-07-25-33.html كدخدايي: حضور بانوان در ورزشگاه اشکالی ندارد

     سخنگوی شورای نگهبان گفت: دلایل رد صلاحیت احمدی نژاد بحث دوقطبی بودن نیست، بلکه بحث‌های دیگری است که به موقع اعلام می‌کنیم.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگویی با برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان، به سوالاتی درباره دلیل رد صلاحیت احمدی نژاد و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها پاسخ داده است.

     متن سوالات و پاسخ سخنگوی شورای نگهبان را در زیر می‌خوانید:

     گفته می‌شد اگر احمدی نژاد بیاید انتخابات دو قطبی می‌شود و بعد رد صلاحیت می‌شود. احمدی‌نژاد که ۸ سال رئیس جمهور بوده و ۴ سال است که سکوت کرده است.

     کدخدایی: این بحث دیگری است و دلایل عدم صلاحیت بحث دوقطبی بودن نیست، بلکه بحث های دیگری است که به موقع اعلام می‌کنیم.

     نظر آقای کدخدایی به عنوان یک شخص حقیقی درباره حضور بانوان در ورزشگاه چیست؟

     اصولا در حوزه اجتماعی نظرم این است که نباید قضیه را صفر تا صدی کنیم. مسائلی که مطرح می‌شود گاهی اوقات به راحتی می‌توان برای آن راهکار پیدا کرد. اگر ممنوعیت است آن را خوب تببین و اعلام کنیم و از آن محکم دفاع کنیم، اگر ممنوعیت نیست نباید نظر شخصی و سلیقه‌ای است، حق و نداریم نظر شخصی خود را به جامعه و نهادها تحمیل کنیم، باید به دنبال راهکار باشیم.

     فکر می‌کنم در این خصوص با وزیر ورزش هم در این رابطه دیدار داشتید.

     کدخدایی: دیدار نبود در واقع ملاقاتی بود در یکی از دیدارهای عمومی که خدمت رهبر انقلاب بودیم، در این جهت گپ و گفتی داشتیم. بنابراین اگر امکاناتی وجود ندارد، باید آن را فراهم کنید و بعد اعلام نظر کنیم، نه اینکه ما بشنیم و بگوییم "ممنوع است، ممنوع است"، وقتی هم سوال می‌کنیم می‌گویند چون امکانات نداریم، اگر امکانات ندارد پس بی عرضگی من مسئول است، باید امکانات را فراهم کنم و اگر نظر خاصی وجود ندارد آن تسهیلات هم فراهم شود، اگر نظری هم در این جهت است آن نظر را بیاستیم و دفاع کنیم و اعلام کنیم. به خصوص در مورد مسائل حجاب که به عنوان رکن شرعی و اسلامی است و همه از آن دفاع می‌کنند.

     بالاخره خانم‌ها بروند به ورزشگاه یا نروند؟

     کدخدایی: اگر مسئولان می‌توانند امکانات و تسهیلات را فراهم کنند و مشکلی وجود نداشته باشد، به نظرم اشکالی نباید داشته باشد.

     • عباسعلي كدخدايي
     • شوراي نگهبان
     • بانوان
     • زنان
     • ورزشگاه
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 16 Jul 2018 08:24:30 +0430
      تاکید رئیس جمهور بر حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17083-2018-07-16-07-39-10.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17083-2018-07-16-07-39-10.html تاکید رئیس جمهور بر حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی

      حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران در پاسخ به گزارش «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان در خصوص حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی های ایران در جام جهانی بر ادامه حضور آنان در ورزشگاه ها تاکید کرد.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، رییس جمهوری در پاسخ به گزارش وزیر ورزش و جوانان نوشت: این حضور به نحو مناسب و با همکاری وزارت کشور ادامه یابد.

      در بخشی از گزارش سلطانی فر به رییس جمهوری آمده است: برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خانواده ها برای تماشای دیدار تیم ملی فوتبال ایران با رقبای خود در جام جهانی روسیه 2018 روسیه از طریق نمایشگر بزرگ با حفظ شئونات و رعایت ارزش های اسلامی در ورزشگاه آزادی حضور یافتند و این امر نه تنها با استقبال گسترده ای مواجه شد، بلکه با ایجاد فضای شور و نشاط در میان جوانان و خانواده ها، بازتاب اجتماعی بسیار مناسبی نیز در داخل و خارج از کشور در برداشت.

      وی در ادامه این گزارش نوشت: این امر مهم با حمایت های ریاست جمهوری و وزیران کشور و اطلاعات، فرماندهی و پرسنل نیروی انتظامی و استاندار تهران بدون حاشیه و در شرایط مناسب برای خانواده ها در ورزشگاه ها به ویژه مجموعه ورزشی آزادی امکان پذیر شد که جای قدردانی و تشکر دارد.

      • تاكيد
      • رئيس جمهور
      • حسن روحاني
      • خانواده
      • ورزشگاه آزادي
      • دولت
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 15 Jul 2018 08:38:06 +0430
       پارسال ۵۰۰۰ مرد در ایران از زنانشان کتک خورده‌ اند! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17054-2018-07-14-08-48-22.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17054-2018-07-14-08-48-22.html پارسال ۵۰۰۰ مرد در ایران از زنانشان کتک خورده‌ اند!

       رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: ۹۰ درصد مدعیان همسرآزاری را زنان و ۱۰ درصد باقیمانده را مردان تشکیل می‌دهند اما در کشور شاهد افزایش ۵.۸ درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ بودیم. تا سال ۹۵ فقط ۵ درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می‌داد، اما در حال حاضر مدعیان مرد به رقم ۷ درصد افزایش یافته است.

       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايران، احمد شجاعی در تازه‌ترین اظهارنظر خود اعلام کرد که آمار مراجعان همسرآزاری در سال گذشته ۸۱ هزار و ۷۲۹ نفر بوده است که سهم زنان از این نزاع‌ها، ۷۷ هزار و ۵۹ و سهم مردان ۴ هزار و ۶۷۰ نفر بوده که قربانی خشونت و آزارهای روحی و روانی از سوی همسرانشان شده‌اند.

       همچنین آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد در سال ۹۵، حدود ۳ هزار مرد به این سازمان برای اعلام خشونت توسط همسران خود مراجعه کرده بودند که حالا این تعداد به حدود ۵ هزار نفر رسیده است. به طوری که تا سال ۹۵ فقط ۵ درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می‌دادند اما در حال حاضر مدعیان مرد به رقم ۷ درصد افزایش یافته است.

       بر این اساس، کارشناسان ضمن هشدار نسبت به افزایش روند مردآزاری در سال‌های اخیر از پرخاشگری و خشونت زنان نسبت به مردان خبر می‌دهند و معتقدند تعداد مردانی که قربانی خشونت از سوی همسران خود می‌شوند بیشتر از آمارهای اعلام‌شده است چراکه تعداد زیادی از مردان از ترس قضاوت و مضحکه قرارگرفتن اطرافیان حاضر نیستند شکایات خود را به پزشکی قانونی اعلام کنند.

       دکتر کوروش محمدی رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران با اشاره به اینکه آمارهای اخیر نشان می‌دهد روند واکنش‌های خشن نسبت به مردان از سوی برخی زنان روندی افزایشی دارد، می‌گوید: به نظر می‌رسد اتخاذ چنین روندی از سوی زنان، به نوعی مقابله با فشارهای روانی است که از سوی مردان دریافت می‌کنند. به همین خاطر باید رفتار مردان با همسران خود را در چارچوب مطالعات علمی بررسی کنیم تا علت‌های بروز خشونت زنان به‌طور دقیق مشخص شود.

       وی می‌افزاید: اگرچه در سال‌های اخیر شاهد تلاش‌های زیادی برای ایجاد تصویری واقعی از شرایط و جایگاه والای زنان توانمند جامعه بوده‌ایم اما بخشی از زنان همچنان از دسترسی به شرایط ایده‌آل یا حداقلی متناسب با حقوق برابر خود در حوزه شهروندی محرومند و ممکن است تحت فشارهای وارده، واکنش‌هایی از قبیل خشونت علیه خود یا دیگران نشان دهند. به همین دلیل ضروری است قبل از هر قضاوتی به‌طور دقیق و علمی بررسی کنیم که چه عواملی باعث تحریک زنان به سمت خشونت و آزار و اذیت همسرانشان شده است.

       محمدی ادامه می‌دهد: زنان در جامعه ما از کودکی تا بلوغ، تحت تأثیر فشارها و ناعدالتی‌های تربیتی و آزارهای فراوانی هستند و چون فرصت بروز و احقاق حقوق خود را حتی در فضای خانواده پیدا نمی‌کنند، گاهی دچار بن‌بست‌های روانی و برخی نیز دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند. این فشار بر زنان گاهی آنچنان سنگین و غیرقابل تحمل است که باعث می‌شود حتی نسبت به خودشان هم دچار رفتار خشونت‌آمیز شوند. مثال بارز این موضوع، ماجرای خودزنی دختران و تبعیت از پروژه غیرواقعی نهنگ آبی در برخی مدارس کشور است.

       مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه این قشر از زنان، زمانی که تحت این هجمه سنگین فشارها، خشونت‌های پنهان و آشکار و محدودیت‌های اجتماعی به این مرحله می‌رسند بعضاً دچار هیجان‌های منفی می‌شوند، ادامه می‌دهد: به همین دلیل، زنان در مقابل هجمه‌ای از محرومیت‌های القایی از سوی مردان و بویژه در فضای خانواده قرار می‌گیرند و این شرایط باعث محروم‌شدن زنان از حقوق طبیعی‌شان می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی یکی از احتمالات موجود حاکی از گرایش زنان به سمت رفتارهای خشونت‌آمیز است.

       مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر لزوم بررسی علمی و کارشناسی عوامل تحریک زنان به آزار و اذیت شوهران خود، می‌گوید: آمار مردآزاری در مقابل آزار و اذیتی که نسبت به زنان در کشور در حال انجام است بسیار ناچیز است.

       مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه آمارهای رسمی خشونت در جامعه، غالباً آن بخش از مواردی هستند که در مراجع انتظامی و قضایی ثبت می‌شوند، می‌افزاید: بخش عمده‌ای از خشونت‌های صادره از سوی شهروندان و به‌طور خاص اعضای خانواده ماهیت پنهانی دارند چون در هیچ مرجعی ثبت نمی‌شوند یا غالباً زنان تحت خشونت به اجبار فشارهای زندگی را تحمل می‌کنند.

       محمدی می‌افزاید: از طرفی نیز انواع دیگری از خشونت شامل خشونت‌های کلامی، جنسی، غفلت و بی‌توجهی کمتر در کانون توجه مراجع مربوطه و مراکز آمار هستند. به همین دلیل لازم است تا موارد خشونت با توجه به انواع مختلف آن بخصوص درمورد زنان مورد بررسی قرار گیرد و نباید غافل بود از این واقعیت که گاهی همین موارد که درنگاه اغلب مردان جامعه ما خشونت محسوب نمی‌شوند، می‌تواند موجب شکل‌گیری انگیزه بروز خشونت در زنان شوند.

       افزایش پرخاشگری در میان زنان

       دکتر حسین ابراهیمی مقدم روانشناس نیز افزایش پرخاشگری و خشونت در میان زنان را یکی از عوامل این اتفاق می‌داند و می‌گوید: مسائل اقتصادی، فشار روانی و استرس‌ها از دلایلی هستند که باعث ناکامی زنان می‌شوند و آنها را به سمت خشونت متمایل می‌کنند.

       ابراهیمی مقدم با تأکید بر افزایش بی‌سابقه خشونت و پرخاشگری در جامعه، ادامه می‌دهد: متأسفانه حتی قبحِ نزاع و خشونت در جامعه بشدت کاهش یافته است. به طور مثال، در سال‌های اخیر ما بیشتر شاهد دعوا و ناسزا در کوچه‌ها و معابر توسط مردم هستیم که این معضل به‌عنوان بداخلاقی اجتماعی شناخته می‌شود.

       وی با اشاره به افزایش حضور زنان در جامعه و اشتغال، ادامه می‌دهد: در گذشته زنان معدودی در خارج از خانه کار می‌کردند. به همین علت، حضور زنان در جامعه و اشتغال، یکی از دلایل افزایش استرس و فشارهای اجتماعی به آنها و در نتیجه برخوردهایی مانند خشونت و پرخاشگری است.

       ابراهیمی مقدم، آگاه‌شدن زنان از حقوق خود را یکی از دلایل نبود توازن قدرت میان زنان و مردان می‌داند و می‌گوید: این دیدگاه وجود دارد که چون زنان نسبت به حق و حقوق خود نسبت به گذشته آگاه‌تر هستند و اینکه عده‌ای از مردان همچنان با نگاه سنتی به مسأله برابری حقوق زن و مرد اعتقاد ندارند، نزاع‌های خانوادگی میان آنها افزایش یافته است.

       وی مهم‌ترین علت این خشونت‌ها را فشار‌ها و استرس‌های مسائل اقتصادی می‌داند و می‌افزاید: شاید این تصور که قوانین نگاه یکسانی به زن و مرد در دعاوی ندارند، یکی از دلایل خشونت‌های زنان باشد. همچنین از نظر روانشناسی باید بررسی کنیم که مردان چه رفتاری نسبت به زنان خود مرتکب شدند که آنها را وادار به رفتارهای خشن کردند.

       • پارسال
       • مردان
       • زنان
       • ايران
       • كتك
       • جامعه
       • خانواده
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sat, 14 Jul 2018 09:47:22 +0430
        جزئیات طرح افزایش سهم زنان در مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17032-2018-07-12-06-25-43.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17032-2018-07-12-06-25-43.html جزئیات طرح افزایش سهم زنان در مجلس

        رئیس فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: دولت در حال تهیه و تدوین طرحی در خصوص انتخابات است که در حال همکاری با دولت هم هستیم و امیدواریم با همکاری با نهادهای مختلف در کشور بتوانیم در جهت عملی کردن طرح افزایش سهم زنان در مجلس عمل کنیم.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با ایلنا، درخصوص اظهارات اخیر خود در مورد افزایش سهم زنان در مجلس، گفت: ما این مبحث را دو سال پیش مطرح کردیم و در دستور کار فراکسیون برای امسال قرار داده بودیم، گزارشی هم از مرکز پژوهش‌ها درخواست کرده بودیم که در آن گفته شد، اجرایی شدن این طرح در ایران مشکل است، ضمن اینکه بحث زمینه‌های فرهنگی را هم در این مورد مطرح کردند.

        رئیس فراکسیون زنان مجلس افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص روند اجرایی شدن این طرح در قالب یک قانون به ما پیشنهاد داد به جای این‌کار احزاب را ملزم به گنجاندن زنان در لیست کنید، در مجموع ما پیگیر این مسئله بودیم تا اینکه چندروز پیش متوجه شدم خانم حسینی این ایده را به صورت طرح درآورده‌اند و هم‌اکنون در حال جمع آوری امضا برای طرح هستیم.

        وی ادامه داد: البته من بارها اشاره کردم که طرح به صورت خام است، اما ایده‌ای که در خصوص این طرح دارم این است که برای شهرهایی که ۲ الی ۳ نماینده دارند، سهمیه‌ای ۵۰ درصدی قائل شویم و یک مرد و یک زن به طور مساوی از حق نمایندگی در مجلس برخوردار شوند.

        نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه نگاه مردسالارانه قوی در مجلس و سطح کلان پست‌ها در کشور ما وجود دارد تصریح کرد: دولت در حال تهیه و تدوین طرحی در خصوص انتخابات است که در حال همکاری با دولت هم هستیم و امیدواریم با همکاری با نهادهای مختلف در کشور بتوانیم در جهت عملی کردن این طرح موثر عمل کنیم.

        وی خاطرنشان کرد: بعضی مسائل در جامعه ما ابعاد فرهنگی و عرفی دارد و بعضی شرعی. در خصوص طرح افرایش سهم زنان در مجلس باید این طرح به صحن بیاید و ببینیم چقدر می‌توانیم برای آن رای جمع‌آوری کنیم و در مجموع بازخورد آن چیست.

        سلحشوری با اشاره به طرح‌هایی مثل ازدواج زنان بدون اذن پدر که مبنایی شرعی و عرفی دارند، گفت: هنوز در خانواده‌های ما پدر نقشی کلیدی دارد و اذن پدر برای ازدواج دخترها شرط محسوب می‌شود.

        وی اضافه کرد: از طرفی در قانون اساسی این موضوع لحاظ شده که اگر دختری در خصوص ازدواج با پدرش به مشکل برخورد کند، بتواند با مراجعه به دادگاه این موضوع را حل کند. در کل بازخوردهای اجتماعی به این طرح بسیار متفاوت بود و به دلیل اینکه برخی مسائل در آن لحاظ نشده بود، حساسیت‌های زیادی را برانگیخت.

        • جزئيات
        • طرح
        • افزايش
        • سهم
        • زنان
        • مجلس
        • پروانه سلحشوري
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Thu, 12 Jul 2018 07:24:45 +0430
         پوپك محمدي نخستین بخشدار زن مازندران شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17034-2018-07-12-06-34-48.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17034-2018-07-12-06-34-48.html پوپك محمدي نخستین بخشدار زن مازندران شد

         نخستین بخشدار زن در استان مازندران ، امروز (چهارشنبه) به عنوان بخشدار بخش مرکزی شهرستان فریدونکنار معارفه شد.

         به گزارش خبرنگار هم آوا، پوپک محمدی که پیش از این مسئولیت دفتر اجتماعی فرمانداری بابلسر را در دست داشت ، با حضور معاون سیاسی ، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران در محل فرمانداری فریدونکنار به عنوان نخستین بانوی بخشدار مازندران معارفه شد.

         پوپك محمدی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی است.

         معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران در مراسم معارفه گفت: ارتقاء سهم مدیریتی بانوان به عنوان نیروهای متخصص و علمی جامعه، از برنامه ها و سیاست های دولت تدبیر و امید است که به صورت جدی در استان مازندران در حال پیگیری است.

         احمد حسین زادگان در جلسه شورای اداری شهرستان فریدونکنار همچنین با اشاره به اینکه سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران، افزایش رضایتمندی مردم در همه ی حوزه ها است، گفت: ارتباط نزدیک و همدلی حاکمیت و مردم، توطئه های دشمنان را ناکام می کند.

         معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران افزود: پرهیز از دعواهای سیاسی و جناحی جهت حفظ منافع ملی، قانون‌ گرایی، برقراری عدالت و مبارزه با فساد ضروری است.

         حسین زادگان راهکار رفع نارضایتی مردم را مبارزه با فساد، تبعیض و بی عدالتی دانست و گفت: فساد در سیستم اداری عامل از بین رفتن اعتماد مردم می شود، بنابراین باید با شناسایی فرایند های فساد آور و رفع آن ها، در ارتقاء سلامت اداری تلاش کرد.

         • پوپك محمدي
         • نخستين
         • بخشدار
         • زنان
         • مازندران
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 11 Jul 2018 07:33:50 +0430
          طرح تساوی دیه زن و مرد در مجلس کلید خورد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16999-2018-07-10-08-26-48.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16999-2018-07-10-08-26-48.html طرح تساوی دیه زن و مرد در مجلس کلید خورد

          رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از آماده شدن طرحی برای تساوی دیه زن و مرد خبرداد و گفت: به زودی امضاهای این طرح جمع آوری و به هیات رییسه تقدیم می شود.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: برابری دیه زن و مرد یکی از مواردی است که فراکسیون زنان از ابتدای تشکیل مجلس دهم به دنبال آن بوده است.

          وی افزود: تدوین طرح تساوی دیه زن و مرد در اواخر سال 96 در این فراکسیون آغاز و پس از بررسی های کارشناسی آماده شد.

          رییس فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: با توجه به رویکردهای قرآنی تلاش ما این است که دیه زن و مرد مساوی شود و در این راستا با جمعی از علمای دین و متخصصان امر و همچنین شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده جلساتی را برگزار و مفاد این طرح را آماده کرده ایم.

          سلحشوری یادآور شد: در این شورا که به ریاست معصومه ابتکار تشکیل می شود با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان مجلس طرح های با محوریت وضعیت زنان بررسی کارشناسی می شود.

          وی با تاکید بر این که این شورا بازوی مشورتی به حساب می آید، گفت: هم اکنون این طرح در شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت زنان ریاست جمهوری به طور همزمان در حال بررسی است و جمع آوری امضا برای آن به زودی آغاز و به هیات رییسه مجلس ارائه می شود.

          وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که رسیدگی به این طرح در مجلس دهم به پایان برسد تا بتوانیم به حل مشکلات زنان کمک بسزایی کنیم.

          • پروانه سلحشوري
          • تساوي
          • ديه
          • زن
          • مرد
          • مجلس
          • نماينده
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 10 Jul 2018 12:55:53 +0430
           صدور مجوز تماشای خانوادگی بازیهای نیمه‌ نهایی جام جهانی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16998-2018-07-10-08-24-24.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16998-2018-07-10-08-24-24.html صدور مجوز تماشای خانوادگی بازیهای نیمه‌ نهایی جام جهانی

           رییس فراکسیون زنان مجلس گفت: مجوز تماشای خانوادگی بازی های نیمه نهایی جام جهانی 2018 روسیه، در ورزشگاه آزادی از سوی شورای تامین استانداری صادر شده است.

           به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: با صدور مجوز شورای تامین استانداری تهران امکان تماشای خانوادگی مسابقات فوتبال نیمه‌نهایی جام جهانی امروز و فردا چهارشنبه فراهم شده است.

           وی ادامه داد: امکان تماشای مسابقه فینال جام‌جهانی هم با اخذ مجوز جداگانه در ورزشگاه 100 هزار نفری فراهم می شود.
           نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: در شرایط فعلی اجتماعی کشور، ایجاد این فرصت ها برای در کنار هم قرار گرفتن خانواده ها می تواند به شور و نشاط اجتماعی کمک کند مردم اینگونه می توانند مشکلات خود را فراموش کنند.

           سلحشوری افزود: ما باید سعی کنیم جامعه را به سمت جامعه ای نرمال پیش ببریم و محدودیت هایی که وجود دارد را از بین ببریم.

           وی با بیان این که تاکنون دو بار امکان حضور خانواده ها برای تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی در ورزشگاه آزادی فراهم شده است، اظهار داشت: بنده در یکی از این بازی ها حضور داشتم، فضا و جو ورزشگاه بسیار سالم و مناسب بود و خانواده ها بدون ایجاد هیچ مشکلی توانستند این بازی ها را مشاهده کنند.

           وی تصریح کرد: از این پس نیز باید امکان حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی فراهم شود و آنان بتوانند این بازی ها را در کنار یکدیگر مشاهده کنند.

           • مجوز
           • خانواده
           • زنان
           • نيمه نهايي
           • جام جهاني
           • فوتبال
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 10 Jul 2018 12:53:29 +0430
            نامه احزاب زنان اصلاح‌ طلب به موگرینی، مرکل و ترزا می http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16961-2018-05-19-08-24-30.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16961-2018-05-19-08-24-30.html نامه احزاب زنان اصلاح‌ طلب به موگرینی، مرکل و ترزا می

            چهار حزب زنان اصلاح‌طلب در نامه‌ای به مسئولان زن اتحادیه اروپا خواستار نقش‌آفرینی آنها برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن شدند.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، متن این نامه بدين شرح است:

            هوالسلام

            خانم‌ها

            فدریکا موگرینى، مسوول سیاست خارجى اتحادیه اوپا

            آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

            ترزا مى، نخست‌‌وزیر بریتانیا

            با سلام و احترام

            عرصه روابط بین‌الملل همواره صحنه تنازع دولت‌ها برای کسب حقوق و امتیازات مشروع و گاه نامشروع بوده‌است. جهان کنونی جهانی است که هر لحظه در گوشه‌ای از آن بیم جنگ و خشونتی دیگر می‌رود و در این صحنه بیشترین آسیب به زنان و کودکانی می‌رسد که بنابر واقعیت‌های دنیای امروز توان کمتری برای دفاع از خود دارند.

            امروز در عصر جنگ‌های نیابتی، شاهد صرف بیشترین بودجه برای تولید سلاح در کشورهای به ظاهر مدعی صلح هستیم. دولت‌هایی که به بهانه افتتاح سفارت خود در بیت المقدس بی‌اعتنا به نقش خود در روند صلح، به تعهدات بین‌المللی پشت کرده و وفای به عهدی که نزد همه انسان‌ها با هر دین و مسلکی مطلوب و محترم است با خروج بی پروا از توافقات؛ خدشه‌دار کرده و آشکارا در روند تعهدات بین‌‌المللی خلل ایجاد می‌کنند.

            تجربه تاریخ بشر گویای این واقعیت است که همواره مقاومت، ایستادگی و مداخله انسان‌هایی نوعدوست، مدافع صلح و مخالف جنگ و خشونت مانع از تداوم درگیری و وارد شدن دنیا در جنگ جهانی دیگری شده است. نقش زنان به دلیل ویژگی‌های ذاتی در کاهش این خشونت‌‌‌ها و منازعات نقشی بی بدیل و غیرقابل انکار است. زنان و مادرانی مسئول و فعال در عرصه سیاسی و در جامعه مدنی که با اقدامات خود مانع از شکل‌‌‌گیری خشونت و جنگ شده و ‌بعد از هر جنگ نیز با وجود آسیب‌های مضاعفی که متوجه آنها بوده است، التیام‌‌‌بخش و مرهمی بر زخم‌های عمیق هم‌نوعان خود بوده‌اند.

            جمهوری اسلامی ایران با طرح گفت‌وگوی تمدن‌‌‌ها ثابت کرد اراده‌ای معطوف به برابری، احترام، گفت‌وگو و تفاهم دارد. توافق برجام محصول همین نگرش در جمهوری اسلامی ایران بود.

            برجام به عنوان خواست و ‌مطالبه همه شهروندان ایرانی اعم از زنان و مردان بود که دولت جمهوری اسلامی به نمایندگی از آن ها با تأکید بر دیپلماسی سازنده با جامعه جهانی پس از ماه‌ها مذاکره و گفت‌وگو با کشورهای گروه ۵+۱ آن را پیگیری و به سرانجام رساند. توافقی بین‌المللی و چندجانبه با پشتوانه محکم در حقوق بین‌الملل به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، که جمهوری اسلامی ایران به رغم بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های ریاست جمهوری فعلی امریکا، نشان داده‌است که به همه مفاد آن پایبند بوده‌است.

            بر کسی پوشیده نیست که نقش دولت‌زنان مسئول در اتحادیه اروپا، در تحقق این توافقنامه غیر قابل چشم‌پوشی و در همه مقاطع آن نقشی تعیین‌‌‌کننده و مؤثر بوده‌است.

            با خروج یکجانبه دولت امریکا از این توافقنامه، تکرار عهدشکنی‌ها و‌ عدم توجه این دولت به پیامدهای زیانبار آن، آزمون جدیدی پیش روی کشورهای اروپایی برای پایبندی به این توافق و تلاش برای حصول دستاوردهای ملموس آن فراهم شده است. موضع آگاهانه و به موقع رئیس جمهوری ایران مبنی بر پایبندی دولت ایران به حفظ برجام یکی از مطالبات اصلی شهروندانی است که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶ به او رأی دادند. از این پس نیز این دولت و دستگاه دیپلماسی ایران است که به نمایندگی از مردم‌ ایران اجرای کامل برجام را پیگیری خواهد نمود.

            ما زنان اصلاح‌‌‌طلب، مدافع صلح، حقوق‌‌بشر و مردم‌سالاری در ایران، به سهم خود از هرگونه تعامل سازنده با جهان که از یک سو مسیر صلح و آرامش و دوری از جنگ را هموار‌تر کند و از سوی دیگر تأمین‌کننده منافع ملی کشورمان باشد استقبال می‌‌کنیم.

            بدیهی است تداوم و یا از سرگیری برخی تحریم‌‌‌ها بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد می‌‌‌کند، در حالی که یکی از محورهای اصلی توافق برجام، رفع تحریم‌های مختلف علیه ایران بوده‌ است.

            ما ضمن محکوم کردن اقدام دولت امریکا در پشت پا زدن به توافقی که درچارچوب اصول و مقاصد منشور ملل متحد منعقد شده است، از شما انتظار داریم به عنوان اعضای مؤثر اتحادیه اروپا (گروه ۵) با سیاست‌ورزی زنانه، از همه توان خود برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن استفاده کنید.

            چراکه تحقق جامعه امن جهانی توأم با صلح و عدالت و عبور از بحران‌های کنونی که توسط برخی قدرت‌مندان جنگ‌طلب ایجاد شده است، بدون ایفای نقش موثر شخصیت‌های مخالف جنگ و مدافع صلح، به خصوص زنان صلح‌طلب در همه کشورها امکانپذیر نیست.

            فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش

            زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب

            ژاله فرامرزیان، دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن

            شهیندخت مولاوردی، دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان

            • نامه
            • احزاب
            • زنان
            • اصلاح طلب
            • فدريكا موگريني
            • آنگلا مركل
            • ترزا مي
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Fri, 18 May 2018 12:54:37 +0430
             ابتكار: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16949-2018-05-14-09-42-27.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16949-2018-05-14-09-42-27.html ابتكار: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند

             معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر٬ معصومه ابتکار در کارگاه بین المللی چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن افزود: کارآفرینی برای زنان از برنامه های مهم دولت دوازدهم است. جمعیت قابل توجهی از زنان ایرانی شامل ۲۷ درصد زنان تحصیلات دانشگاهی دارند. بیش از ۲ دهه است که تعداد ورودی های زنان در دانشگاه در بیشتر رشته‌ ها از مردان پیشی گرفته و در مواردی به ۶۴ درصد رسیده است.

             وی اظهار داشت: ما امروز در این نشست به دور از مباحث تشریفاتی با یک کار علمی و تحقیقاتی مشترک مواجه هستیم و یک نشست بسیار کاربردی در ارتباط با تبادل تجربه بین دو کشور در زمینه کارآفرینی زنان برگزار می کنیم.

             ابتکار اضافه کرد: چندین ماه در این زمینه کار مطالعاتی صورت گرفته است و ٢٠٠ کارآفرین زن در ایران مورد ارزیابی قرار گرفتند و امروز برای تبادل این تجربیات و تعریف نقشه راه همکاری برای آینده و موفقیت بیشتر کارآفرینی در ایران و ژاپن استفاده می کنیم.

             وی ادامه داد: توسعه تحصیلات زنان هم نشان دهنده سیاست اصولی نظام و هم بیانگر همت والای زنان ایرانی است که از این فرصت استفاده کردند. در حوزه های دیگر هم زنان همت والایی داشتند و لازم است قهرمانی تیم فوتسال و کاراته زنان ایران در آسیا را تبریک بگویم.

             ابتکار خاطرنشان کرد: به طور قطع همت و تلاش زنان سبب تحولات زیادی در جامعه ما خواهد شد و امیدواریم در حوزه های تخصصی به ویژه اشتغال و کارآفرینی با رعایت پارادایم اسلامی دستاوردهای خوبی حاصل شود.

             وی با بیان اینکه برای اشتغال باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم گفت: هنوز در برخی استان ها نرخ بیکاری در میان زنان دانشگاهی بالاست. سیاست های اشتغال نباید فقط محدود به شهرها باشد بلکه باید یک هدفگذاری مهم برای زنان روستایی داشته باشیم تا زنان روستایی دارای تحصیلات و مهارت های فنی و حرفه ای بتوانند در محیط روستا کارآفرینی داشته باشند.

             معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود، تاکید کرد: در صنایع دستی به لحاظ کیفیت و تنوع در رده های بالای جهانی قرار داریم و درصددیم با همکاری سازمان صنایع دستی با ارتقا استانداردها و سطح تولیدات زنان در موضوع بازاریابی هم با همکاری های بین المللی و منطقه ای توفیقات خوبی داشته باشیم.

             ابتکار افزود: با گسترش شبکه اینترنت زمینه خوبی برای کسب و کارهای اینترنتی در فضای مجازی برای زنان حاصل شده است و برنامه داریم یک اجلاس بین المللی با موضوع توانمندسازی زنان در حوزه IT در مرداد ماه برگزار کنیم.

             • معصومه ابتكار
             • درصد
             • زنان
             • ايران
             • تحصيلات
             • دانشگاه
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 14 May 2018 14:13:33 +0430
              تاکید رئیس دولت اصلاحات بر حل مسائل زنان با گفت‌ و گو http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16940-2018-05-14-07-47-00.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16940-2018-05-14-07-47-00.html تاکید رئیس دولت اصلاحات بر حل مسائل زنان با گفت‌ و گو

              یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به دیدار اعضای جمعیت زنان نواندیش با رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: آقای خاتمی در این دیدار با اشاره به دستاوردهایی که زنان ایران تاکنون به دست آورده‌اند، گفتند که آنچه زنان ایرانی به دست آورده‌اند، کم نیست؛ البته باید متقاضی باشیم که حق زنان به صورت مضاعف پایمال شده است، محقق شود اما با دعوا نمی‌شود حقوق زنان را پیش برد.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، آذر منصوری در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به دیدار چندی پیش جمعیت زنان مسلمان نواندیش با سید محمد خاتمی داشتند، گفت: آقای خاتمی در این دیدار از دلایل محرومیت‌های زنان با نگاهی تاریخی صحبت کردند و‌ بر این نکته تاکید داشتند که وقتی نظم مستقر دیکتاتوری باشد، انسان چه زن و‌ چه مرد اساسا شهروند قلمداد نمی‌شوند.

              وی ادامه داد: در چنین وضعیتی طبعا زنان از محرومیت و رنج‌های مضاعف رنج می‌برند‌؛ به‌خصوص در جوامعی مانند جامعه ما که انکار حقوق زنان رنگ مذهبی هم به خود می‌گیرد.

              منصوری با اشاره به انتقاد از برخی روش‌ها در اداره جامعه تصریح کرد: آقای خاتمی با اشاره به مسائل روز کشور و‌ طرح ایده اداره کشور به روش رضاخانی توسط عده‌ای که بعضا از روی ناآگاهی است.

              قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه خاتمی یکی از دلایل بحران‌های برخی نظام‌ها و جوامع را مقاومت در برابر اصلاح و در نهایت انباشته شدن خشم و انزجار جامعه قلمداد کردند، خاطرنشان کرد: رییس دولت اصلاحات تاکید کرد که مردم ما عقب‌ماندگی را نمی‌خواهند اما در مورد اینکه استقلال و آزادی و پیشرفت یعنی چه، قطعا اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.

              منصوری با تاکید بر اینکه خاتمی ضمن دفاع از جمهوری اسلامی به عنوان عظمت انقلاب گفتند که این جمهوری اسلامی باید درست تعریف شود، ابراز داشت: محور اساسی جمهوریت، شهروندی است که به خیر عمومی توجه دارد و این شهروند زن و مرد ندارد. وقتی حقوق شهروندی نادیده گرفته می‌شود، زن و مرد ندارد.

              وی اضافه کرد: آقای خاتمی گفتند که باید حقوق اساسی زنان پیگری شود و باید جمعیت‌هایی مثل شما در ارتباط مداوم با علما و صاحبنظران مسائل موجود را مطرح و راه‌حل‌های مناسب را برای استیفای این حقوق پیدا کنید.

              منصوری با اشاره به تلاش جامعه زنان برای استیفای حقوق خود بیان کرد: آقای خاتمی با اشاره به دستاوردهایی که زنان ایران تاکنون به دست آورده‌اند، گفتند که آنچه زنان ایرانی به دست آورده‌اند، کم نیست؛ البته باید متقاضی باشیم که حق زنان به صورت مضاعف پایمال شده است، محقق شود اما با دعوا نمی‌شود حقوق زنان را پیش برد. ایشان توصیه کردند که زنان نباید ناامید شوند و باید با گفت‌وگو به حل مسائل زنان پرداخت.

              این عضو ارشد حزب اتحاد ملت یادآور شد: رییس دولت اصلاحات به فشارها و تهدیدهای دو گروه در داخل و بیرون از مرزها که امروز بیش از هر زمان اصلاحات را نشانه گرفتند هم اشاره و تصریح کرد که در عین حال باید اصلاح‌طلبان به نقص‌های خود هم توجه داشته باشند.

              منصوری با بیان اینکه خاتمی تصریح کرد پمپاژ یأس و ناامیدی که جوانان را هدف گرفته ببینید ولی تسلیم آن نشوید، عنوان کرد: رییس دولت اصلاحات تاکید کرد متوجه باشید که اگرچه ایده‌آلی فکر می‌کنید اما ممکن است خیلی زود به اهداف ایده‌آل نرسید و این امر نباید شما را مأیوس کند. البته سعی کنید ایده‌آل و ایده‌آلی فکر کردن را با توهم اشتباه نگیرید.

              وی ادامه داد: نظام مردم‌سالار که مردم، شهروند آن هستند، می‌خواهیم اما امروز بخش‌هایی از جامعه ما هنوز حقوق شهروندی خود را نشناخته‌اند و باید کمک کنیم تا شناخته شود و باید از دولت بخواهیم حقوقی که به رسمیت شناخته شده را بسط دهد.

              این فعال حقوق زنان با بیان اینکه خاتمی تاکید کرد که رشد، یک امر اجتماعی است و تا فرد در متن جامعه مشارکت نداشته باشد، رشد نمی کند، گفت: رییس دولت اصلاحات توصیه کرد توانایی‌ها و مهارت‌های زنان در برخی امور به دلیل حضور نداشتن و حضور کمتر از مردان بوده پس تشویق کنید زنان در عرصه حضور یابند. باز کردن زمینه برای رشد زنان جامعه لازم است و زنان اگرچه شایستگی زیاد دارند اما در عرصه مدیریتی کمتر حضور دارند و باید اجازه دهیم حضور زنان گسترده‌تر باشد و جمعیت زنان باید بیشتر در این زمینه‌ها کار کند.

              منصوری افزود: در این دیدار اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی و هیات اجرایی و اعضای کمیته برگزاری کنگره دوم جمعیت زنان حضور داشتند و گزارش مبسوطی از فعالیت‌های جمعیت به آقای خاتمی ارائه کردند.

              • آذر منصوري
              • تاكيد
              • دولت
              • اصلاحات
              • زنان
              • سيدمحمد خاتمي
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 14 May 2018 12:18:06 +0430
               سکوت اعتراضی زنان روی فرش قرمز کن http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16922-2018-05-13-09-36-10.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16922-2018-05-13-09-36-10.html سکوت اعتراضی زنان روی فرش قرمز کن

               هشتاد و دو نفر از سینماگران زن در حرکتی اعتراضی به حضور کمرنگ زنان در هفتادویکمین دوره جشنواره کن روی فرش قرمز رفتند.

               به گزارش ایسنا به نقل از اسکرین، «کیت بلانشت» رئیس هیات داوران بخش رقابتی جشنواره کن، «آنیس واردا» چهره پیشگام موج نو سینمای فرانسه، «ماریون کوتیار»، «کریستین استوارت»، «اوا هاسون»، «لئا سیدو»، «آوا دو ورنای» و «پتی جنکینز» از جمله چهره‌هایی شاخصی بودند که غالبا با لباس‌های مشکی روی فرش قرمز جشنواره کن رفتند و با سکوت خود اعتراض‌شان را به نادیده گرفتن زنان در سینما نشان دادند.

               پس از آن «کیت بلانشت» بیانیه‌ای را در این‌باره به زبان انگلیسی خواند که «آنیس وردا» نیز آن را به زبان فرانسه خواند: ما همگی با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم اما امروز روی پله‌های جشنواره کن به عنوان نمادی از عزم و تعهدمان به پیشرفت ایستاده‌ایم. ما نویسنده، تهیه‌کننده، کارگردان، بازیگر، تصویربردار، تدوینگر، توزیع‌کننده و ... هستیم و همه ما در هنرهای سینمایی نقش داریم و امروز در این‌جا دراتحاد با همه زنان فعال در همه صنایع ایستاده‌ایم.

               «بلانشت» در ادامه گفت: ۸۲ نشان دهنده تعداد زنان کارگردانی است که در طول تاریخ جشنواره کن و از سال ۱۹۴۶ تاکنون در جشنواره حضور داشته‌اند. در همین دوره زمانی ۱۶۸۸ کارگردان مرد از همین پله‌ها که روی آن ایستاه‌ایم بالا رفته‌اند. در طول ۷۱ سال برگزاری جشنواره کن تنها ۱۲ زن به عنوان رئیس هیات داوران انتخاب شده‌، همچنین ۷۱ جایزه نخل طلای به مردان رسیده و تنها دو جایزه نخل طلا یکی به «جین کمپیون» و دیگری به «آنیس واردا» اعطا شده است. این حقایق مطلق و غیرقابل انکارند.

               «جین فوندا»، «آلیس رورواچر»، «آنه‌ماری جاسر»، «حیفا المنصور»، «سلما هایک»، «اورسلا مه‌یر» و «ونسا فیلهو» از جمله دیگر سینماگران سرشناس در این حرکت اعتراضی بودند.

               این در حالی است که «کیت بلانشت» رئیس هیات داوران بخش رقابتی کن در نشت خبری همزمان با آغاز جشنواره کن گفته بود ملاک انتخاب فیلم‌ها باید بر اساس سطح کیفی باشد نه جنسیت کارگردان. اکنون فیلم‌های چند کارگردان زن در بخش رقابتی کن پذیرفته شده اما این فیلم‌ها تنها به خاطر جنسیت کارگردان‌شان این‌جا نیستند بلکه ملاک سطح کیفی است و ما نیز همه را به عنوان فیلمساز مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

               جشنواره کن برای انتخاب تنها ۳ فیلم از کارگردانان زن در میان ۲۱ فیلم بخش رقابتی در چند مدت اخیر با انتقادهای شدیدی روبه‌رو بوده است و در تاریخ ۷۰ ساله این رویداد سینمایی «جین کمپیون» کارگردان نیوزیلندی همچنان تنها برنده زن نخل طلاست و «آنیس واردا» نیز نخل طلای افتخاری کسب کرده است.

               «تیری فرمئو» دبیر جشنواره کن هم در کنفرانس خبری چند روز پیش صحبت‌های خود را مبنی بر این که فیلم‌ها باید بر اساس کیفیت انتخاب شوند تکرار کرده و گفته است: جشنواره در تلاش است در آینده فیلم‌های بیشتری از زنان در جشنواره انتخاب کند و زنان حضور پررنگ‌تری در کمیته انتخاب فیلم داشته‌ باشند. سینما همواره در دستان مردان بوده است. اما زنان بیشتر و بیشتری در آینده خواهیم داشت. این تنها جشنواره کن نیست که قرار است تغییر کند، کل دنیا تغییر کرده است.

               • سكوت
               • اعتراض
               • زنان
               • فرش قرمز
               • كن
               • جشنواره
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 13 May 2018 14:06:57 +0430
                انتقاد سلحشوری از عملکرد صداوسیما در پخش مسابقات زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16920-2018-05-13-09-25-37.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16920-2018-05-13-09-25-37.html انتقاد سلحشوری از عملکرد صداوسیما در پخش مسابقات زنان

                نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از عملکرد در پخش رقابت‌های ورزشی زنان آسیا، گفت: متاسفانه این سازمان به جای آنکه صدای مردم باشد رقابت‌های ورزشی زنان را پوشش نداد در حالیکه پخش این رقابت‌ها در رسانه ملی برای ایجاد انگیزه، اعتماد به نفس و باور زنان به خود و تمایل آنان به ورزش و سلامت نقش تاثیرگذاری داشت.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، پروانه سلحشوری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قهرمانی تیم فوتسال زنان ایران در قاره آسیا و کسب مقام اول تیم ملی کاراته دختران را تبریک گفت و در تذکری اظهار داشت: زنان ایران ثابت کردند حتی با داشتن فرصت‌های نابرابر می‌توانند توانمندی و اراده خود را به جهان اثبات کنند.

                نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از عملکرد صداوسیما در پخش رقابت‌های ورزشی زنان آسیا، گفت: متاسفانه این سازمان به جای آنکه صدای مردم باشد رقابت‌های ورزشی زنان را پوشش نداد در حالیکه پخش این رقابت‌ها در رسانه ملی برای ایجاد انگیزه، اعتماد به نفس و باور زنان به خود و تمایل آنان به ورزش و سلامت نقش تاثیرگذاری داشت. بنده از همین تریبون اعتراض شدیدم را نسبت به رویکردها و عملکرد صداوسیما نسبت به جامعه زنان را اعلام می‌کنم و مصرانه از مسئولان و حتی افرادی که قدرت دارند ولی اجازه نمی‌دهند زنان و دختران در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند، می‌خواهم اعتماد جوانان را به دست آورند و زنان و دختران را از این حق مسلم خود محروم نکنند.

                به اعتقاد رییس فراکسیون زنان مجلس، فیلترینگ تلگرام و واکنش جامعه به آن ثابت کرد که کسی نمی‌تواند در مقابل خواست و اراده مردم مقاومت کند.

                وی ادامه داد: به جای فیلتر تلگرام باید از پتانسیلی که این پیام‌رسان دارد استفاده شود، مسئولان نمی‌توانند هر آنچه برای مردم مقبولیت دارد را ممانعت کرده و عده زیادی را از اشتغال محروم کنند.

                سلحشوری پرسید آیا قاضی یک شعبه در یک شهرستان می‌تواند برای کل مردم تصمیم‌گیری کند؟

                نماینده مردم تهران در مجلس با اعتراض به دستگیری جمعی از معلمان معترض، گفت: برگزاری تجمعات حق مسلم مردم است و در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده، مگر می‌شود در نظامی که افتخارش به مردمی بودن است معلمان را به دلیل اعتراض، دستگیر کرد، یا فعالان زیست محیطی را بدون هیچگونه اثبات جرمی دستگیر کرد و یا کاری کرد که دانشجویان و نشریات دانشجویی قدرت کنش‌گری نداشته باشند.

                وی اظهار کرد: همه مردم که مثل عده‌ای خاص فکر نمی‌کنند بنابراین نباید برای مردم با این قبیل رفتارها مشکل به وجود آورد.

                • انتقاد
                • پروانه سلحشوري
                • صدا و سيما
                • مسابقات
                • زنان
                • آسيا
                • مجلس
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 13 May 2018 13:56:26 +0430
                 قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان و کج‌ سلیقگی رسانه ملی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16913-2018-05-13-08-31-55.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16913-2018-05-13-08-31-55.html قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان و کج‌ سلیقگی رسانه ملی

                 تیم ملی فوتسال بانوان ایران درحالی عنوان قهرمانی خود در آسیا را تکرار کرد که رسانه ملی به جای پخش زنده بازی این تیم، دیدار هاکی روی یخ اروپا را پخش کرد!

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، دومین دوره رقابت های فوتسال قهرمانی آسیا بانوان به میزبانی تایلند برگزار شد و دختران فوتسالیست ایران با هدایت شهرزاد مظفر برای دومین بار پرچم کشورمان را بر بام قاره کهن به اهتزاز در آوردند. کسب عنوان قهرمانی سخت و تکرار آن سخت تراست اما دختران مظفر یک صدا با نام ایران این اتفاق بزرگ را برای دومین بار رقم زدند.

                 پس از قهرمانی در سال ۲۰۱۵ فوتسال دختران ایران زمین خود را به رخ جهانیان کشید تا پای ایتالیا، اوکراین و روسیه برای برگزاری دیدارهای دوستانه به ایران باز شود. دیدارهای تدارکاتی که در ایران برگزار شد اما کسی ندید که چگونه این دختران مقابل حریفان اروپایی خود نیز قلدری کردند. محدودیت های سخت پوشش تصویری که روز به روز سخت تر می شد و در آخرین بازی تدارکاتی مقابل اوکراین به حدی رسید که بانوان خبرنگار نیز بازی را تحریم کردند.

                 کسی ندید که فرشته کریمی، نسیمه غلامی، فهیمه زارعی، سارا شیربیگی، فاطمه اعتدادی، فرزانه توسلی، آرزو صدقیانی زاده، فاطمه پاپی، طاهره مهدی پور، فرشته خسروی، نسترن مقیمی، لیلا خدابنده لو، فاطمه ارژنگی و مهسا کمالی چگونه با هدایت شهرزاد مظفر جنگیدند و از اعمال محدودیت ها دم نزدند و در کشورشان دیده نشدند اما در تایلند تصاویر و فیلم هایشان در تاریخ ثبت شد.

                 کاپیتان نسیمه غلامی بارها آرزو می کرد که ای کاش پدرش در سالن بود و می توانست بازی هایش را ببیند! یا جایی که پس از قهرمانی در سال ۲۰۱۵ فرشته کریمی اظهار کرد؛ «رسانه های خارجی بازی ما را بیشتر انعکاس دادند، در فضای مجازی همه من را تگ کردند، چون من بهترین بازیکن آسیا شدم، همه فکر می کردند گل پشت پا را من زدم در صورتی که فهیمه زارعی آن گل زیبا را زد. زارعی اصولا نمی تواند با بغل پا گل بزند، یا برگردان یا با پشت پا گل می زند.

                 دختران ممنوع التصویر مظفر بالاخره دیده شدند و پس از کسب عنوان قهرمانی بر روی صفحه نخست روزنامه های کشور قرار گرفتند. با این حال در رسانه ملی دیده نشدند و حتی بازی فینال هم پخش زنده نشد. این در حالی بود که پوشش ملی پوشان ایران کامل بود.

                 رسانه ملی هم در زمان برگزاری دیدار فینال رقابت های فوتسال قهرمانی آسیا بین ایران و ژاپن مشغول پخش زنده مسابقه هاکی روی یخ تیم ملی سوئد بود! یعنی قهرمانی بانوان ایرانی در آسیا را تلویزیون ایران ندید.

                 • قهرماني
                 • تيم ملي
                 • فوتسال
                 • زنان
                 • كج سليقگي
                 • رسانه ملي
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 13 May 2018 13:02:42 +0430
                  منصوري: میزان مشارکت زنان در احزاب تاسف‌ آور است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16875-2018-05-12-07-07-58.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16875-2018-05-12-07-07-58.html منصوري: میزان مشارکت زنان در احزاب تاسف‌ آور است

                  قائم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش ضمن ارایه گزارش عملکرد این جمعیت در یک سال اخیر با اشاره به ضرورت تغییر در قانون احزاب که حزب را یک تهدید می‌داند، میزان مشارکت سیاسی زنان را در احزاب تاسف بار خواند.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، آذر منصوری، قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش در دومین کنگره گزارش عملکرد سالانه این جمعیت را ارائه کرد و گفت: متاسفیم که امکان گفتگوی بیشتر وجود ندارد چرا که برای رسیدن به یک رهیافت متمرکز نیاز به تبادل آرا و گفتگو بیشتر داریم.

                  وی با اشاره به مصوبات کنگره امروز و تغییرات در اساسنامه بر اساس قانون احزاب،گفت: این قانون زمان احمدی‌نژاد شکل گرفته است و ما باید از آن تبعیت کنیم، متاسفانه در این قانون بهاحزاب عنوان یک فرصت نگاه نشده است بلکه آن را به عنوان یک تهدید قلمداد می کنند. این قانون بر ایناساسشکل گرفته است که چگونه می توان تهدید کار حزبی را کم کرد.

                  وی ادامه داد: با این حال خانه احزاب و وزارت کشور برای تدوین قانون جدید تلاش خود را می‌کند.اگر می‌خواهیم احزاببه عنوان بازیگر نقش اساسی داشته باشند باید رویکرد قانون اساسی را ایجابی تر کنیم.

                  منصوری با اشاره به اقدامات کنگره در سال ۹۵ تصریح کرد: کار حزبی جزو سخت ترین و مشقت بار ترین فعالیت‌ها است، اما من از طیف بسیار امیدوار اصلاح طلب هستم. به نظرم با توجه به شرایط وزمانی که اختصاص دادیم به نسبت خوب نتیجه گرفتیم. همچنین آثار گفتمانی و عملیاتی مثبتی در توجه به مسائل زنان و پر کردن شکاف جنسیتی داشتیم.

                  وی در ادامه با بیان اینکه کنگره امروز محصول کار هیئت اجرایی است با اشاره به اینکه کمیته اطلاع‌رسانی، حقوقی، استان‌ها و انتخابات فعال شده‌اند، افزود: سعی کردیم شورای مناطق کامل‌تر شکل بگیرد با این حال در تشکیل دفتر سیاسی موفق نبودیم و علت آن باید بررسی شود. هر چند ممکن است بگویم شورای مرکزی می‌تواند وظیفه دفتر سیاسی را انجام دهد اما من معتقدم دفتر سیاسی باید تشکیل شود.

                  قائم مقامجمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه استان ها باید مسایل روز را رصد کرده و نسبت به آن واکنش داشته، مانند آنکه در زمینه اسید پاشی و تصادف اتوبوس دختران در هرمزگان بیانیه دادند به اقدامات مثبت جمعیت اشاره کرده و افزود: زمانی که خانم مولاوردی تحت فشار بود و تلاش می‌کردند ایشان را برکنار کنند جمعیت از استان‌های مختلف برای دفاع از عملکرد ایشان بیانیه دادند. همچنین جمعیت برای ۱۸ دی نیز بیانیه‌ی کامل و جامعارائه داد که برای برخی خارج از تصور بود که ما بتوانیمچنین دقیق تحلیل کرده و پیشنهاد دهیم.

                  منصوری با بیان اینکه استان ها برخی اوقات از شورای مرکزی فعالتر بوده اند، گفت: شاهد بودیم در استان‌های مختلف روز زن برنامه‌های باشکوهی در سطح استان تشکیل شد. همایش فارس در حد یک کنگره بزرگ حزبی بود و در حد ملی نشان از توانمندی و امیدواری داشت. در رسانه‌ها همبرد خبری مناسبی داشت. هرچند برخی از استان‌ها کماکان غیر فعال و نیمه‌فعال اند و باید با همفکری مشکلات را شناسایی و از میان برداریم.

                  این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه به نشست هایی که جمعیت در این مدت برگزار کرده اشاره کرد و با بیان اینکه با وجود کمبود بودجه کمیته‌های جمعیت تشکیل شده است، افزود :کمیته آموزش تشکیل شد که تاثیرات و بحث‌های خوبی در آن مطرح شد و اولین کارگاهبا عنوان کیستیم؟ چیستیم؟ و به کجا می‌رویم؟ توسط این کمیته برگزار شد. در این کارگاهبررسی شد که چرا اصلاح طلبیم؟ چرا حزب زنان را تشکیل دادیم؟ چرا مسلمان هستیم؟ و چرا نو اندیش هستیم؟ اینگونه کمیته‌ها لازمه هویت شناسی و رسیدن راهبردها اساسی است و با برگزاری این کمیته‌ها بهتر نتیجه می‌گیریم، زیرا گفتگوهایکه درآن شکل می‌گیرد که در هیچ قسمت دیگر از حزب شکل نخواهد گرفت.

                  وی با بیان اینکه حزب منابع مالی محدود داشته به مشکلات برخی از زنان فعال جمعیت در مناطق و استانها اشاره کرده و گفت: برخی از فعالین در مناطق اظهار می‌کنند که به آنها اجازه کار سیاسی نمی دهند و اگر بفهمند که آنهاکار سیاسی می‌کنند مانع شده و یا خانواده ها اجازه نمی دهند. لازم نیست که کار سیاسی انجام شود شما می توانید در حوزه اجتماعی فعال شده و به مسائلی از جمله اشتغال زنان، آسیب های اجتماعی و مسائل فرهنگی بپردازید و کار کنید.

                  منصوری با اشاره به رتبه پایین ایران در زمینه مشارکت سیاسی زنان و شکاف های جنسیتی، ادامه داد: متأسفانه مشارکت زنان در احزاب تاسف‌آور است و با اینحال ظرفیت‌ها زیاد بوده و با این حضور نهادمند، متشکل و سازمان یافته می‌توانیم موثر واقع شویم. مناطق به اقتضا شرایط خود باید در مسایل زنان ورود کنند چرا که امروز این مسئله کل جامعه است.

                  قائم‌مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش در انتها به حضور جمعیت زنان نواندیش مسلمان در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اشاره کرده و این حضور را مثبت ارزیابی کرد و گفت : وقتی لیست شورای شهر نهایی شد انتظار داشتیم خانم راکعی در لیست باشد اما وقتی نام ایشان در میان اسامی مشاهده نکردیم تعجبکردیم. با این حال ایشان انصراف دادند و این رفتار سیاسی نشان‌دهنده ضرورت حضور زنان در سیاست و سیاست ورزی است و لازمه حضور زنان را تایید میکند.

                  وی همچنین در انتها با بیان اینکه امیدواریم تا کنگره بعدی بتوانیم بیشتر به مسئله زن و نواندیشی دینی بپردازیم خاطرنشان کرد : دوستان گفتند که کلاس تفسیر قانون در اصفهان برگزار شده است این کلاس‌های آموزشی باید با محور مسائل زنان و نواندیشی دینی برگزار شود و فراموش نکنیم که این کلاس‌ها ظرفیت‌های برای جذب اعضای جدید ایجاد می‌کند.

                  • آذر منصوري
                  • ميزان
                  • مشاركت
                  • زنان
                  • احزاب
                  • تاسف آور
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Fri, 11 May 2018 11:38:10 +0430
                   راكعي: به هیچ اجباری معتقد نیستیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16871-2018-05-12-06-47-15.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16871-2018-05-12-06-47-15.html راكعي: به هیچ اجباری معتقد نیستیم

                   دومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش، صبح امروز به منظور اصلاح اساسنامه برگزار شد.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، فاطمه راکعی دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش در این کنگره ضمن اشاره به دستاوردهای جمعیت در سالهای گذشته، گفت: دومین کنگره را در شرایطی آغاز می کنیم که وضعیت زنان در برخی زمینه ها نتیجه مثبت و برخی موارد نتیجه منفی داشته است. خوشبختانه شاهد افزایش میزان مشارکت سیاسی و اجرایی زنان و همچنین ارتقای سطح مدیریتی زنان هستیم.

                   وی ادامه داد: بر اساس تلاش های جمعیت و سایر احزاب همسو بود که توانستیم به سهم ۳۰ درصدی زنان در شورای شهر و مجلس دست پیدا کنیم. البته در دولت هم غیر از کابینه در سایر سطوح تا حدودی سهم زنان تحقق یافت. از سوی دیگر زنان توانستند در شهرداری تهران در امور اجرایی بیشتر گام بردارند. قصد ما این است که در انتخابات بعدی روی سهم ۵۰ درصدی زنان در لیست ها تلاش کنیم.

                   راکعی با بیان اینکه در حال حاضر احزاب سراسری باید بیشترین نقش را در راستای افزایش حضور زنان در مدیریت ایفا کنند، افزود: حضور زنان مسئله ای است که به همه جامعه مربوط می شود و در تسریع روند توسعه نقش اساسی دارد، باید همه احزاب خود را در این زمینه موظف بدانند.

                   راکعی تصریح کرد: اما احزاب سیاسی در این رابطه گام موثری و مورد انتظار را برنداشته‌اند. متاسفانه شاهدیم در حال حاضر زنان در احزاب مهم و در سطوح بالای تشکیلاتی حضور کم رنگی دارند و در بسیاری از احزاب زنان حتی در سطح کمیته هم نقش ندارند. اگر هم کمیته‌ای وجود دارد، فاقد هرگونه ساختار و تشکیلاتی است. در همین راستا در پی آن هستیم که قبل از اولین انتخابات تحولات اساسی در این رابطه صورت دهیم و کمیته های زنان را در احزاب فعال کنیم. در کمیته زنان خانه احزاب به شدت در این خصوص فعال شدیم.

                   دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به تلاش های جمعیت در زمینه ارتقای آموزش، سلامت، فرهنگ و بهداشت زنان در مناطق محروم و نتایج امیدوار کننده ای آن، افزود: شوراهای جمعیت در شهرستانها در حال شکل‌گیری است و در اکثر استان‌ها نمایندگی ها دایر شده است و دبیران پر تلاشی داریم. اما این تلاش ها باید گسترده تر شود و نیاز به یک شتاب فزاینده است. امیدواریم با افزایش تلاش‌ها و دقت نظر افق های گسترده تری در سراسر کشور پیش رو داشته باشیم.

                   راکعی در رابطه با مسایل منفی که جامعه زنان با آن روبه‌رو است، گفت: اما در این میان با مسایل منفی سخت و کمر شکن هم روبه رو هستیم. آنچه هنوز با آن مواجه هستیم و حتی یک مورد از آن هم سخت و کمرشکن است، برخوردهای از بالا به پایین برخی آقایان است. حتی گاهی این برخوردها از سوی نهادهای انتظامی هم دیده شود، من ریشه این برخوردها و مواضع را در عقاید اقلیتی می دانم که تفکراتشان در رابطه با زنان با تفکرات اسلام و بنیان گذار جمهوری اسلامی اختلاف های بنیادی دارد.

                   راکعی با اشاره به برخوردهایی که اخیرا گشت ارشاد با زنان کرده است، ادامه داد: در رابطه با بحث پوشش زنان برخی هنوز پس از چند دهه به رویکرد خود اصرار دارند با آنکه باید بعد از چند دهه اصرار از نتایج پند گرفته باشند چرا که روش‌ها جواب نداده است. باید اجازه دهند ما به عنوان زنان نواندیش در چارچوب اسلام در این زمینه کار کنیم، همان چیزی که امام بر آن تاکید داشتند و ما این همه در راه آن شهید دادیم تا استمرار پیدا کند. جمعیت باید در چارچوب اساسنامه به رغم همه مشکلات به وظایف خود در این زمینه پایبند باشد.

                   وی افزود : در رابطه با حجاب اجباری ما به هیچ اجباری معتقد نیستم در اسلام حتی در مورد نماز که جزوی از واجبات هست هم اجباری وجود ندارد. به هر حال حجاب به هر دلیلی به صورت قانون درآمده است. اما این برخوردها مسایلی که در این زمینه وجود دارد را تشدید می کند. شیوه برخورد این چنینی به حل مسئله کمک نمی کند و باید مسئله به صورت قانونی حل شود و نباید این را به عنوان اجبار در قانون لحاظ کنند. ما به برخورد ضربتی با زنان اعتقاد نداریم.

                   راکعی با اشاره به پدیده اسید پاشی زنان گفت: مسئله بعدی بحران منزجر کننده اسید پاشی است که در برخورد صریح و قانونی با آن اشکالات اساسی وجود دارد و جمعیت تلاش می کند از طریق مجلس این مسأله را پیگیری کند.

                   وی ادامه داد: مسئله بعدی هم خشونت در خانواده و عدم امنیت زنان در محیط کاری، است که به واقع آزار دهنده بوده و باید فکری برای آن شود. اقدام فرهنگی و قانونی صورت گرفته و برای پایان این مسئله هم اندیشی شود. متاسفانه برخی می خواهند این گونه برخوردها با زنان تبدیل به هنجار شود.

                   دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش مسئله بعدی را عدم باور به توانمندی زنان خوانده و گفت: جامعه این گونه فکر نمی کنند بلکه این همان نگرش مردسالار سنتی است که اعتقاد به خشونت در برخورد با مسایل زنان دارند. برخی سعی می‌کنند این ایده را همگانی کرده و گسترش دهد.

                   وی ادامه داد: برخی می خواهند توانمندی زنان را در حوزه اجرایی زیر سوال ببرند. از وقتی حضور ۳۰ درصدی زنان محقق شده است، زنان را در محیط کار زیر ذره‌بین می برند. این نباید هراسی در دل زنان ایجاد کند. توانمندی زنان باید به یک باور تبدیل شود و علی‌رغم اختلاف نظرها در جامعه زنان باید بتوانیم به عنوان خانواده و جمعی بزرگ این توانمندی‌های هم را بشناسانیم و پر رنگ نشان دهیم.

                   راکعی با بیان اینکه رتبه جهانی ایران در زمینه شکاف جنسیتی بسیار پایین است، ادامه داد: ما از سایر کشورهای منطقه در این زمینه بسیار عقب هستیم و با وجود این همه زنان توانمند فرهیخته و اندیشمند باز هم شرایط اینگونه است و باید این روند تغییر کند.

                   وی معضل بعدی را عدم ارتباط تعریف شده و تشکلات سیاسی زنان با مراکز و جامعه بین المللی خواند و گفت: این یکی از مواردی است که به شدت در اساسنامه روی آن تاکید شده است و نباید از این مسئله غافل شویم و لازم است فعالیت های خود را در این زمینه گسترش دهیم، اما به علت مسایل داخلی از آن غافل شدیم.

                   راکعی در انتها به اهمیت تلاش جمعیت در حوزه آموزش اشاره کرد و گفت: باید با مسائل اجتماعی و سیاسی عمیق‌تر برخورد کنیم. تک تک کلماتی که در عنوان جمعیت آمده است معنا دارد. ما جمعیتی هستیم متشکل از زنان که همه مسلمانان بوده و نو اندیش هستند. باید برای جامعه این مفاهیم را مشخص کنیم. ما حزبی هستیم که در چهارچوب جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند و حق داریم قوانین را نقد کرده و فعالیت کنیم و در همین راستا بر تلاش‌های خود خواهیم افزود.

                   راکعی با اشاره به برجام و اتفاقات اخیر در این زمینه گفت: باید با صدور بیانیه یا هر روش دیگری موضع خود را نسبت به مصالح مردم، برجام و مسائلی که در این زمینه وجود دارد اعلام کنیم. همچنین در مورد فرهنگ تشکیلاتی، اخلاق سیاسی باید پیشگام و موثر باشیم و در نهادینه شدن اخلاق سیاسی در فضای سیاسی کشور نقش اساسی ایجاد کنیم.

                   • فاطمه راكعي
                   • جمعيت زنان نوانديش
                   • اجبار
                   • زنان
                   • معتقد
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Fri, 11 May 2018 11:17:26 +0430
                    دفاع رئیس فراکسیون زنان از لایحه منع خشونت علیه زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16766-دفاع-رئیس-فراکسیون-زنان-از-لایحه-منع-خشونت-علیه-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16766-دفاع-رئیس-فراکسیون-زنان-از-لایحه-منع-خشونت-علیه-زنان.html دفاع رئیس فراکسیون زنان از لایحه منع خشونت علیه زنان

                    رییس فراکسیون زنان مجلس شوری اسلامی ضمن دفاع از لایحه منع خشونت علیه زنان، گفت که اظهارنظر علیه این لایحه به دلیل نگاه‌های سیاسی است.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چندی پیش که به همراه فراکسیون زنان به دیدار علما در قم رفته بودیم، آیت‌الله گرامی به ما گفتند اگر می‌خواهید کار ماندگاری کنید که خدمت به مردم باشد، مواد قانونی برای خشونت علیه زنان در خانه و بیرون از خانه وضع کنید که این نوع خشونت کاهش پیدا کند. ایشان می‌گفت مراجعه‌کنندگان زیادی دارم که زن‌ها در منزل تحت فشار هستند و کتک می‌خورند و این وظیفه قانون است که به این موارد رسیدگی کند.

                    وی افزود: به نظر می‌رسد تظلم‌خواهی زنان آنقدر زیاد شده که به علما رسیده و آنها هم نسبت به این موضوع حساس شدند، همچنان که پیش از این هم رهبر معظم انقلاب به مبارزه با خشونت خانگی تاکید ویژه ای داشتند.

                    این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: از نظر اجتماعی خشونت، خشونت به بار می‌آورد. وقتی زنی در خانه تحت خشونت قرار می‌گیرد تحقیر و سرخورده می‌شود و نمی‌تواند خانه را به خوبی اداره کند لذا اگر خانواده برای ما تقدس دارد باید سعی کنیم عشق و محبت در آن ترویج شود.

                    سلحشوری ادامه داد: زنان بسیاری در خانه نیاز به حمایت قانون دارند و قانون می‌تواند برای حفظ امنیت به کمک آنها بیاید، نمی‌شود گفت که چون شوهر محرم زن است هر کاری می‌خواهد بکند، باید تعریفی از انسان بودن زن داشته باشیم.

                    رییس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اظهارنظر رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان درباره لایحه منع خشونت علیه زنان، خاطرنشان کرد: ایشان گفتند این لایحه حمایت از زنان روسپی است، من واقعا افسوس خوردم. ما در این زمینه مسئول هستیم و باید بپرسیم نهادهای متولی در کجا کوتاهی کردند که چنین اتفاقاتی افتاده است. اگر این زنان دست به این کار می‌زنند به این دلیل است که زیر چتر حمایت قانون قرار نگرفته‌اند و برای اشتغال آنها فکری نشده است، دولت برای آنها چه کار کرده است؟ آیا این زنان نیاز به حمایت قانون ندارند؟ باید ببینیم چه تعداد از آنها توسط همسرانشان وادار به این کار می‌شوند.

                    این نماینده مجلس با تاکید بر ضرورت پرهیز از نگاه سیاسی به لایحه منع خشونت علیه زنان، گفت که این لایحه در دست بازبینی متخصصان در قوه قضاییه است و به زودی به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود.

                    • دفاع
                    • رئيس
                    • فراكسيون زنان
                    • لايحه
                    • منع خشونت عليه زنان
                    • مجلس
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 26 Dec 2017 13:40:57 +0330
                     انتقاد سلحشوری از کاهش اعتبارات حوزه زنان در بودجه ۹۷ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16722-انتقاد-سلحشوری-از-کاهش-اعتبارات-حوزه-زنان-در-بودجه-۹۷.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16722-انتقاد-سلحشوری-از-کاهش-اعتبارات-حوزه-زنان-در-بودجه-۹۷.html انتقاد سلحشوری از کاهش اعتبارات حوزه زنان در بودجه ۹۷

                     یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از کاهش اعتبارات حوزه زنان در بودجه سال ۹۷ انتقاد کرد.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ما در برنامه ششم توسعه دو مورد را در دستور کار داشتیم، طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار از اولویت های کلان فرابخشی بود یعنی یک طرح بسیار مهم برای برنامه پنج ساله بود، اما اعتباراتش به جای آنکه زیاد شود کم شده و از ۲۰ میلیارد به ۱۵ میلیارد کاهش یافته است. متاسفانه این اعتبارات به جای اینکه در برنامه ششم توسعه در جهت کاهش فقر قرار بگیرد در جهت افزایش فقر است.

                     وی افزود: همچنین طرحی داشتیم با عنوان بیمه زنان خانه دار با بیش از سه فرزند؛ ما در برنامه ششم توسعه در راستای حمایت از زنان و سیاست های افزایش جمعیت در نظر گرفتیم که بیمه کردن همه زنان سخت است و با در نظر گرفتن این ملاحظات طرح را به زنان دارای سه فرزند و بیشتر محدود کردیم اما به یکباره اعتبار این طرح بیش از ۳۰ % کاهش یافته است. این در حالی‌ است که در جلسات با مدیران وزارت کار و رفاه قرار شد اعتباری برای ۱۲۰ هزار زن قائل شوند، اما حالا این کاهش۳۰% درصدی بودجه از نظر من یک توهین به جامعه زنان است.

                     نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: متاسفانه از موارد ضروری بودجه کم شده و یکباره به یک شورای سیاست گذاری ۲۷۰ میلیارد بودجه داده‌اند. در دین ما تاکید شده اگر فقر از یک در وارد شود ایمان از در دیگر بیرون می‌رود، بنابراین ما باید در جهت فقرزدایی کار کنیم.

                     سلحشوری در پایان با بیان این‌که وضعیت زنان به عنوان ۵۰% جمعیت کشور باید مورد توجه باشد، گفت: البته مشکل کلان فراتر از این است؛ مشکل این است که با بودجه‌ای که قرار است بسته شود چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون یارانه بگیر حذف می‌شوند و از طرف دیگر قیمت بنزین افزایش می‌یابد، در حالی‌که باید به بحران‌های اجتماعی که ممکن است در این رابطه اتفاق بیفتد فکر کنیم. جامعه ایران از نظر آستانه تحمل در حدی نیست که بتواند این همه فشار را تحمل کند.

                     • پروانه سلحشوري
                     • انتقاد
                     • اعتبارات
                     • زنان
                     • بودجه
                     • دولت
                     • نماينده
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 18 Dec 2017 13:22:43 +0330
                      پادرمیانی مطهری برای حضور زنان در ورزشگاه ها http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16705-پادرمیانی-مطهری-برای-حضور-زنان-در-ورزشگاه-ها.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16705-پادرمیانی-مطهری-برای-حضور-زنان-در-ورزشگاه-ها.html پادرمیانی مطهری برای حضور زنان در ورزشگاه ها

                      «زنان سوری به ورزشگاه رفتند، اما زنان ایرانی نه.» این خلاصه‌ای از حواشی بازی ایران و سوریه در آخرین بازی تیم‌ملی فوتبال برای صعود به جام‌جهانی بود. تیم‌ملی فوتبال به جام‌جهانی صعود کرده بود و اگرچه آن بازی با تساوی تمام شد اما حواشی آن بازی بیشتر از خود بازی در متن توجه قرار گرفت.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از شهروند، از برخی نمایندگان مجلس گرفته تا دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی و بعضی از چهره‌های سیاسی به راه ندادن زنانی که پشت در استادیوم ماندند، اعتراض کردند.

                      فاطمه حسینی، نماینده تهران در مجلس سوال از وزیر ورزش در این زمینه را تقدیم هیأت‌رئیسه مجلس کرد و در آخر وزیر ورزش و جوانان از تلاش برای ایجاد همفکری و هماهنگی‌های لازم به منظور فراهم شدن زمینه حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها خبر داد.

                      حالا درحالی بعد از تمام این حرف و حدیث‌ها، آیت‌الله مکارم ‌شیرازی ورود زنان به ورزشگاه‌ها را یک بحث انحرافی و آیت‌الله حسن ممدوحی، عضو جامعه مدرسین ورود زنان به ورزشگاه‌ها را موجب تهییج آنها دانسته که علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید که حاضر است با مراجع قم در این‌باره مذاکره کند.

                      از طرفی مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید مجلس هم به «شهروند» می‌گوید که وزیر ورزش می‌تواند این موضوع را حل‌وفصل کند. بهروز نعمتی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس هم در گفت‌وگو با «شهروند» از لزوم ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها می‌گوید و طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس هم در گفت‌وگو با «شهروند» معتقد است باید به ورود زنان به ورزشگاه‌ها امیدوار باشیم.

                      قصه از کجا شروع شد

                      ٣٦ سال از آخرین حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌گذرد و بعضی از مسئولان در هر دولتی که سر کار آمده، گهگاه به این موضوع پرداخته‌اند؛ از دولت سیدمحمد خاتمی گرفته تا دولت‌های نهم و دهم و حالا دولت تدبیر و امید. نخستین حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران به بازی ایران و بحرین در مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۰۶ بازمی‌گردد. در این بازی که ایران به جام‌جهانی صعود کرد، علاوه بر زنان، سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهوری وقت هم از تماشاگران ویژه بود، اما این حضور ادامه‌دار نبود تا این‌که ١١‌سال پیش و در زمانی که محمود احمدی‌نژاد نخستین ‌سال ریاست‌جمهوری‌اش را پشت سر می‌گذاشت، تصمیم گرفت موضوع ممنوعیت ورود زنان ایرانی به استادیوم‌های ورزشی را مورد توجه قرار دهد. به‌طوری‌که او در آغاز سال ۱۳۸۵ با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان تربیت‌بدنی خواستار فراهم کردن امکانات حضور زنان در ورزشگاه‌ها شد، اما این نامه با اظهارنظرهای متفاوتی در میان مسئولان کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراه و درنهایت با مخالفت بعضی از علما و مراجع، از دستور کار رئیس دولت نهم خارج شد و احمدی‌نژاد هم عطای ورود زنان به ورزشگاه‌ها را به لقایش بخشید؛ هرچند همان زمان هم این موضوع از نظر برخی از چهره‌های سیاسی بیشتر شبیه یک پز سیاسی بود تا یک تصمیم سرنوشت‌ساز.

                      اواخر دولت دهم بود که ماجرای ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی والیبال در سال ۹۱ آغاز و بعد از روی کارآمدن دولت یازدهم امیدها برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها دوباره زنده شد، اما وضع به همان منوال بود. هرچند شهیندخت مولاوردی که در دولت یازدهم معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری بود به این موضوع اعتراض کرد و خواستار برطرف شدن این موضوع بود اما موضوع حل نشد تا این‌که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری دستور جدی برای پیگیری حضور زنان در ورزشگاه‌ها را صادر کرد اما مجوزی در این زمینه صادر نشد. همچنین کمیته مشترک معاونت زنان ریاست‌جمهوری و وزارت ورزش بسته پیشنهادی و راهکارهای ورود زنان به ورزشگاه‌ها را به نهادهای امنیتی ارایه کردند تا آیین‌نامه‌ای برای این موضوع تدوین شود. این اقدامات ادامه داشت تا این‌که ١٢ خرداد امسال ورزشگاه ۱۲هزار نفری آزادی بعد از ۵ سال میزبان حدود ۳۰۰ زن تماشاگر شد.

                      مولاوردی هم بعد از این حضور زنان با اشاره به حضور بیشتر زنان تماشاگر در محل برگزاری لیگ جهانی والیبال امسال نسبت به سال‌های گذشته، گفت که عدم اجازه ورود زنان به ورزشگاه تصمیمی مقطعی بوده و ابراز امیدواری کرد شرایط به قبل بازگردد. این اعلام امیدواری درحالی بود که از حضور زنان در بازی ایران-سوریه که جشن صعود تیم‌ملی فوتبال به جام‌جهانی بود، ممانعت به عمل آمد و فقط زنان سوری وارد ورزشگاه آزادی شدند. بعد از این اقدام بود که بعضی از اعضای فراکسیون زنان مجلس و همچنین معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی به این موضوع اعتراض کردند و بعد از آن ابتکار از اعلام تصویب آیین‌نامه‌ای برای ورود زنان به ورزشگاه خبر داد. آیین‌نامه‌ای که شرایط برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها را تسهیل و این امر را امکان‌پذیر می‌کند. زمان زیادی از انتشار این اظهارات نگذشته بود که آیت‌الله مکارم‌شیرازی اعلام کرد که «طرح مجدد این مسأله، رفتن راه انحرافی است.»

                      ورود زنان به ورزشگاه امکانپذیر است

                      علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از کسانی است که همان‌قدر که در مسائل سیاسی بی‌پرواست، در بعضی مسائل فرهنگی مانند حجاب هم جدی است. اما وقتی از او درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها پرسیدیم، هرچند گفت که درباره جهات شرعی این موضوع مراجع باید توضیح بدهند، اما تأکید کرد این موضوع با بعضی اقدامات امکانپذیر است. او در این‌باره می‌گوید: «به نظر می‌آید که اگر برای مسابقات فوتبال جایگاه مخصوصی برای زنان در نظر گرفته شود، درِ ورود و خروج زنان و مردان از یکدیگر جدا باشد و سرویس‌های بهداشتی جدا برای زنان و مردان در نظر گرفته شود و در ورزش‌هایی که بدن ورزشکاران مرد پوشیده باشد، به نظر می‌رسد اشکال شرعی وجود نداشته باشد. هرچند نظر قطعی در این زمینه را مراجع و علما می‌دهند.»نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اگر لازم باشد، حاضر است با مراجع در این زمینه مذاکره کند، ادامه می‌دهد: «اگر اعضای فراکسیون زنان از من این درخواست را داشته باشند حاضر هستم این کار را انجام بدهم.»

                      دنبال بحران‌سازی نیستیم

                      طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس یکی از چهره‌هایی است که بارها درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها سخن گفته است؛ او ضمن توضیح درباره تلاش‌های فراکسیون زنان برای رایزنی در مورد تسهیل این موضوع اشاره‌ای به ورزش زنان می‌کند و می‌گوید: «یک مسأله خیلی مهم آماده‌سازی یک‌سری زیرساخت‌هاست که ما بتوانیم ورزش زنان را در جامعه با توجه به آن بودجه‌ای که در ‌سال گذشته در نظر گرفتیم، پیش ببریم. البته ما این بودجه را در برنامه ششم توسعه و بودجه ‌سال ٩٦ در نظر گرفتیم و در بودجه ٩٧ هم آن را افزایش خواهیم داد.» او ادامه می‌دهد: «ما با همکاری وزارت ورزش و شهرداری تهران در پی این هستیم که زیرساخت‌های لازم را برای ورزش زنان مهیا کنیم.»

                      سیاوشی با بیان این‌که تهران برخلاف بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا فاقد یک جاده تندرستی یا سلامت است، ادامه می‌دهد: «این امکان بزرگی است که می‌تواند مورد استفاده زنان قرار بگیرد تا از میزان آسیب‌ها و مشکلات جسمی و روانی زنان کاسته شود. اینها موضوعاتی است که در لایحه وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در نظر گرفته شده است. دو ماده ویژه در این لایحه به زنان اختصاص پیدا کرده است که هم در جهت توسعه و گسترش امکانات و تسهیلات ورزشی ازجمله اماکن ورزشی و هم در جهت مناسب‌سازی اماکن ورزشی برای ورود زنان است. هر دوی این موارد به تصویب کمیسیون فرهنگی مجلس رسیده است و هنوز هم لایحه در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.»سیاوشی با بیان این‌که زنان مجلس به دنبال ایجاد هیاهو برای این موضوع نیستند و اجازه دهید کارها برای ورود زنان به ورزشگاه پیش برود، ادامه می‌دهد: «ما می‌خواهیم این مشکل را حل کنیم و نمی‌خواهیم بحران ایجاد کنیم.»او در آخر اضافه می‌کند: «همه به ورود زنان به ورزشگاه‌ها امیدوار باشیم و بهتر است برای این موضوع تلاش کنیم.»

                      لزوم اقدامات فرهنگی جدی است

                      بهروز نعمتی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی هم با بیان این‌که ما باید شرایط حضور زنان در مجموعه‌های مختلف ورزشی را فراهم کنیم، گفت: «حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیازمند یک‌سری اقدامات جدی فرهنگی است. ما باید قبول کنیم که زنان سال‌هاست که در ورزشگاه‌ها نبوده‌اند و همین موضوع نیازمند کارهای فرهنگی است و بسترسازی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها بسیار اهمیت دارد.»

                      او ادامه می‌دهد: «موضوع ورود زنان به ورزشگاه فقط دست وزیر ورزش نیست و در کمیته‌های مختلف، شورای تأمین و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در این زمینه نظر دارند. بسترسازی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها اقدامی جدی است که حتما باید موردنظر مسئولان مرتبط با این موضوع قرار بگیرد.»

                      • پادرمياني
                      • علي مطهري
                      • زنان
                      • ورزشگاه
                      • دولت
                      • مجلس
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 13 Dec 2017 12:28:11 +0330
                       واکاوی عملکرد دولت دوازدهم در حوزه زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16696-واکاوی-عملکرد-دولت-دوازدهم-در-حوزه-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16696-واکاوی-عملکرد-دولت-دوازدهم-در-حوزه-زنان.html واکاوی عملکرد دولت دوازدهم در حوزه زنان

                       اواخر آبان ماه بود که همزمان با پایان 100 روز نخست آغاز کار دولت دوم حسن روحانی، معاونت امور زنان و خانواده، در حالی گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش‌روی خود را منتشر کرد که فعالان این حوزه همواره پیشنهادات و نقدهایی بر این عملکرد دارند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، در گزارش 100 روزه عملکرد معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری علاوه بر شرح اقدامات انجام شده، پیگیری لوایح و تصویب قوانین در حوزه زنان، ارتقاء سطح آموزش و توان افزایی زنان در سطوح مختلف با همکاری دستگاه‌های مسئول به ویژه توان افزایی سازمان های مردم نهاد برای تسهیل گری، ابلاغ سیاست تدوین برنامه توسعه زنان و خانواده در هر استان با توجه به مسایل و نیازهای بومی و گسترش همکاری های بین المللی و ... نیز به عنوان برنامه‌های پیش‌روی این معاونت اعلام شده بود. برنامه‌هایی که به گفته ابتکار تنها با مشارکت و همکاری مردم به ثمر خواهد رسید؛ ایسنا نیز در راستا واکاوی این عملکرد با فعالان و افراد مسئول در این حوزه گفت‌وگو کرده که در ادامه آمده است:

                       فاصله بین مطالبات زنان و اقدامات انجام شده زیاد است

                       رئیس جمهور در ارائه گزارش عملکرد 100 روزه دولت در حوزه زنان به بهبود اشتغال زنان و بکارگیری زنان در سطوح مختلف مدیریتی در دولت های یازدهم و دوازدهم اشاره کرد و درباره افزایش میزان اشتغال زنان افزود: از سال ۹۳ تا ۹۶ که سالانه به طور متوسط ۶۸۵ هزار اشتغال ایجاد شده که از این تعداد ۳۰۷ هزار شغل به طور متوسط متعلق به زنان بوده است. یعنی اشتغال آنها قابل ملاحظه بوده و حدود نیمی از اشتغال‌ها را شامل می شود.

                       وی در ادامه اظهار کرد: قول دادم در مدیریت ها از بانوان بیشتر استفاده کنیم، زیرا آنها این قدرت و استعداد را دارند، در دولت تلاش من بر این بوده در سطوح مختلف از حضور بانوان استفاده شود.

                       ثریا شارقی، مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری تهران، در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره یکی از اصلی‌ترین مطالبات زنان از ریاست جمهوری را مربوط به «مدیریت زنان» دانست و در خصوص اظهارات روحانی در این خصوص گفت: یکی از وعده‌های آقای روحانی مربوط به بحث مدیریت هاست که اتفاقا تأکید زیادی هم روی آن وجود دارد. در طول این 100 روز در استان تهران هم دو اتفاق خوب در این زمینه رخ داده است، یکی انتخاب مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران، به عنوان اولین مدیر کل زن در کشور، و دیگری انتخاب معاون شرکت شهرک های صنتعی استان تهران است. موارد دیگری هم وجود دارد که کارهای اولیه آن برای استفاده از زنان در سطح معاونت، در حال انجام است.

                       شارقی با اشاره به فاصله بین مطالبات زنان و کارهای انجام شده در این زمینه افزود: قطعا این فاصله زیاد است اما مهم این است که ما این توقع را در زنان ایجاد کنیم. احساس می کنم هم انتظارها و هم این توقع با توجه به تاکیداتی که رییس جمهور از بالا انجام می دهند ایجاد شده است. وقتی توقع و انتظار با هم جمع شوند، سیستم مجبور می‌شود واکنش نشان دهد. فکر می‌کنم ما به موقعیت واکنش نشان دادن رسیده‌ایم و مدیران هم مجبور هستند که واکنش متقابل نشان دهند و به دنبال برآورد کردن مطالباتی که هم اکنون در بین زنان عمومی شده است، باشند. شکل‌گیری این فضا شروع خوبی است. در واقع بهتر از شرایطی است که نه زنان چیزی را بخواهند و نه مدیران بالادستی ما نسبت به این موضوع کاری انجام دهند.

                       وی در ادامه با تاکید بر اینکه زنان باید در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به شکل متعادل توزیع شوند، اظهار کرد: یکی از خلاءهایی که در حال حاضر وجود دارد و باید برطرف شود این است که ما باید مشارکت بانوان را در تمام زمینه ها ببینیم. اگر این موضوع را مدنظر قرار دهیم می توانیم تفاوت ها را به حداقل برسانیم. در بحث مشارکت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، مطالبات را باید با تعادل به طور همزمان دنبال کنیم و دنبال آن باشیم که این خلاء را بهبود ببخشیم.

                       تابوی نان آوری مردان باید از بین برود

                       مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری تهران با تاکید بر ضرورت استفاه از توانمندی‌ اقتصادی زنان تصریح کرد: گاهی زمینه‌ها برای فعالیت اقتصادی زنان و استقلال مالی آنها فراهم نیست. برای مثال باید یاد بگیریم زنان هم می توانند به عنوان یک « فعال» اقتصادی در جامعه باشند. ما نباید این تصور را داشته باشیم که حتما یک مرد باید نان‌ دربیاورد و به یک خانم بدهد. باید در این تفکر تغییر ایجاد کنیم؛ نه تنها به خاطر بانوان بلکه به خاطر جامعه و استفاده از ظرفیت اقتصادی زنان باید به این امر توجه داشته باشیم.

                       شارقی در ادامه اضافه کرد: مساله اشتغال زنان فقط به این بعد برنمی گردد که آنها نمی‌خواهند زیردست باشند بلکه یک بعد آن این است که زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور توان اقتصادی را نیز در خود دارند. ما معتقدیم برای توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه نیازمند مشارکت زنان هستیم به همین دلیل باید زمینه های مشارکت و حضور آنان را نیز فراهم و به این ترتیب به توسعه متوازن کمک کنیم. توسعه متوازن به این معناست که همه در همه ابعاد مشارکت داشته باشند.

                       مشاور وزیرنفت در امور بانوان:‌ مطالبات زنان، در طول سالیان دراز تجمیع شده‌

                       همزمان با عزم دولت در به کارگیری و بهره گیری از ظرفیت زنان و جوانان توانمند کشور برای تصدی پست های مدیریتی، در تبصره 2 الحاقی به ماده 5 تصویب نامه شورای عالی اداری که از نهاد ریاست جمهوری به تمام وزارت‌خانه‌ها، موسسات دولتی، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی ابلاغ شده، نوشته شده است: تا پایان برنامه ششم توسعه نسبت مدیران زن در پست های مدیریتی به 30 درصد افزایش یابد. سهم هر یک از دستگاه های اجرایی برای انتصاب مدیران زن با در نظر گرفتن شرایط و ویژگی های هر دستگاه، توسط سازمان اداری و استخدامی کشور و با هماهنگی دستگاه اجرایی ذیربط تعیین و ابلاغ خواهد شد.

                       در تبصره 3 الحاقی همین مصوبه تصریح شده است، به منظور استفاده از جوانان در پستهای مدیریتی از انتصاب افراد با سابقه بیش از 25 سال و سن بیشتر از 55 سال در سمت مدیریتهای پایه خودداری شود.

                       رییس جمهور در ادامه ارائه این گزارش اظهار کرد: برای اولین بار است می بینید یک مقام ارشد در وزارت نفت یک خانم است و معاون ۴ وزارتخانه هم از خانم ها هستند و البته همه وزراء مکلف هستند ۲ نفر از معاونین و یا مشاوران ارشد خود را از خانم ها بگذارند و این کار انجام خواهد شد.

                       روحانی با اشاره به اینکه در بعضی از زمینه ها مثل هواپیمایی ملی ایران اکنون یک خانم مدیر عامل است گفت: تلاش ما بر این است خانم ها و جوانان در سطوح مختلف مدیریتی بیشتر حضور داشته باشند. در دولت دوازدهم برای اولین بار یک جوان تحصیلکرده متولد دهه شصت به عنوان وزیر انتخاب شده است.

                       فاطمه تندگویان، مشاور وزیر نفت در امور بانوان نیز، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه گزارش عملکرد 100 روزه دولت زمان کمی برای قضاوت درمورد تحقق مطالبات زنان است، گفت: مطالبات زنان، در طول سالیان دراز تجمیع شده‌اند و نیاز به تغییر سیاست ها و همت عمومی در همه دولت مردان ضروری است. نمی شود انتظار داشت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، تنها و یک تنه در این راستا اقدام کند. تغییر برای هر یک از قوانینی که سد راه زنان هستند و برای آنها مانع ایجاد می کنند، باید با مجلس هماهنگ شود. مجلس باید دست از نگاه سنتی بردارد و باور کند که زنان در حال طی کردن دوران مدرنی هستند. در فضای مدرنیته زنان به رشد رسیده اند و به همین دلیل نمی توانند از مطاباتشان بگذرند. به هرحال هماهنگی بین مجلس و هیئت دولت و کل نظام لازم است تا آنها باور کنند این زنان، دیگر زنان گذشته نیستند.

                       تندگویان در ادامه با بیان اینکه معاونت امور زنان هم می تواند با برنامه‌ریزی انگیزه‌ها را برای شتاب دادن به حضور زنان تقویت کند، اظهار کرد: معاونت زنان به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد زیرا نه ابزارهای لازم را دارد و نه اختیاراتش آنچنان وسیع است که بتواند در این زمینه آنطور که شایسته است عمل کند. نه تنها 100 روز بلکه تا پایان این دوره هم اگر این همت، هماهنگی و عزم وجود نداشته باشد، کاری پیش نخواهد رفت.

                       پیشنهاد تعیین «شاخص سالیانه» برای دستیابی به زنان به سطوح مدیریتی بالا

                       وی با انتقاد از نبود برنامه‌ریزی دقیق برای ارتقای زنان گفت: به نظر من ارتقای زنان بر اساس بخشنامه و ابلاغیه ریاست جمهوری، گام مثبتی است. اما این 30 درصد واگذاری مدیریتها به زنان باید «شاخص سالانه» پیدا می کرد و سطوح مدیریتی آن نیز باید مشخص می شد. تا این ابهامات برطرف نشود، مسیر حضور زنان نیز هموار نخواهد شد.

                       مشاور وزیر نفت در امور بانوان با بیان اینکه زنان خودشان با توجه به شایستگی و توانایی و همتی که به خرج داده اند، تا سطح مدیریت میانی را فتح کرده اند،ادامه داد: سقف شیشه‌ای ارتقای زنان، از حوزه میانی به بالا وجود دارد . در مدیریت ارشد سازمان هاست که امکان سیاست گذاری و تلفیق رویکرد جنسیتی فراهم می شود. اگر زنان در سطوح بالای مدیریت، برای مثال معاون وزیر حضور نداشته باشند بازهم این 30 درصد تاثیری در شرایط ندارد، بنابراین باید توزیع سالیانه و سطح مدیریتی انجام شود.

                       نهادینه شدن نگاه مردسالارانه در سازمان‌ها

                       تندگویان در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر بخش نظارتی باید عملکرد هر کدام از سازمان ها را بررسی کند و بر اساس این ارزیابی برای هر سازمان الزامات اجرایی تعیین کند. چراکه در همه سازمان ها این نگاه مردسالارانه نهادینه شده است. می‌دانیم که پست های مدیریتی یک «قدرت» هستند که این قدرت متضمن منافع «مادی» و «منزلتهای اجتماعی» هم هست. به همین دلیل مردان به راحتی حاضر نیستند این مزایا را از دست بدهند، مگر اینکه این کار همراه با الزاماتی باشد. این الزامات در بخشی از هیئت دولت که می تواند معاونت زنان و امور خانواده باشد، باید پیگیری شود؛ در غیر این صورت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

                       وی با اشاره به عملکرد وزارت نفت در به کار گیری زنان در پست‌های مدریتی تصریح کرد: در وزارت نفت، قائم مقام وزیر، مدیر عامل صندوق بازنشستگی و در هیئت مدیره شرکت ملی پتروشیمی از حضور زنان استفاده شده است. به همین ترتیب در سطوح C و D نیز در حدود 38 زن حضور دارند. در طول 4 سال گذشته رشدی که برای حضور زنان در صنعت نفت صورت گرفته فوق العاده بوده است. تعداد مدیران میانی در این وزارت خانه نزدیک به 660 نفر است. همچنین حضور قائم مقام زن جزء در وزارت نفت، در سایر وزارت‌خانه ها وجود ندارد.

                       رئیس بسیج جامعه زنان: تحکیم خانواده اولویت مطالبات زنان است

                       اما برخلاف تندگویان و و شارقی که عمدتا همسو با اقدامات انجام شده در معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری بودند، مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان، در گفت‌وگو با ایسنا، نظرات متفاوتی را بیان کرد.

                       وی اولویت اصلی در بحث مطابات زنان را مربوط به حفظ کرامت آنان دانست و گفت: اولویت های زنان در حال حاضر بیشتر مربوط به مباحث تحکیم خانواده و رشد و تعالی آن است. انتظار داریم که ریاست جمهوری ستاد ملی خانواده را با قدرت تشکیل دهد. موضوعات مربوط به طلاق در حال حاضر خیلی جدی است. به خصوص طلاق عاطفی موضوعی است که نمی توانیم از آن به راحتی عبور کنیم. این موارد نیاز به برنامه ریزی دارد.

                       وی در ادامه این پیشنهادات را متوجه عالی ترین مقام اجرایی کشور و نه معاونت زنان عنوان کرد و افزود: «تحکیم خانواده» اصل و بنیان حرکت جامعه به سمت جامعه ای فعال، با نشاط، پویا و خردمند است. یعنی اگر پایه های خانواده سست باشد جوانان در این خانواده نمی توانند پویایی و اثر گذاری لازم را داشته باشند و زن و مرد در خانواده ای که ناآرام است زمینه برای پیشرفت را نخواهند داشت. معاونت زنان در این زمینه نقش پررنگی دارد که نمی توان از آن غافل شد.

                       رئیس بسیج جامعه زنان، با اشاره به لایحه خشونت علیه زنان، به عنوان یکی از دغدغه‌های معاونت زنان، توضیح داد: ما بارها درباره این لایحه پرس و جو کرده ایم تا بدانیم اساسا این لایحه چه محتوایی دارد. باید جایگاه این لایحه مورد بررسی قرار گیرد. اگر این لایحه در راستای توسعه پایدار باشد مشکلی را از زنان ما حل نخواهد کرد. بحث توسعه پایدار از فرهنگ غربی آمده و هیچگاه مباحث فرهنگ غربی نمی تواند مشکل گشای کشورها باشد.

                       اصلانی در ادامه گفت: یکی از مباحث توسعه پایدار، «تساوی جنسیتی» است. تساوی جنستی اساسا بنیان برانداز جوامع است. اضمحلال امروز جوامع غربی به دلیل تساوی جنسیتی است. چرا که انسان در تساوی جنستی نادیده گرفته می شود. بر این اساس مبحث «عدالت جنسیتی» است که می تواند راهگشای ما، در مسائل خانواده، کرامت زنان و احیای هویت آنان باشد.

                       دبیرکل جامعه زینب: دولت پاسخ مناسبی به زنان نداد

                       با وجود اینکه رییس جمهور در گفت وگوی اخیر تلویزیونی‌اش تاکید کرده که وعده‌های خود درباره زنان ، جوانان و اقوام را فراموش نکرده، برخی فعالان حوزه زنان خواستار تحرک بیشتری در این حوزه هستند.

                       اعظم حاجی عباسی، دبیرکل جامعه زینب و از منتقدان نیز چندان موافق گزارش 100 روز نخست دولت در حوزه زنان نیست، او در فایلی ضبط شده که در اختیار خبرنگار ایسنا قرارداده، اینطور نظرش را بیان کرده و با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد ضرروت حضور زنان در جامعه اسلامی اظهارکرد: گزارش 100 روزه دولت را خواندیم و شنیدیم و دریغ از دغدغه ای برای احقاق حقوق زنان؛ از دولتمردان این سوال را دارم که آیا حضور خانم ها را فقط تا پای صندوق های رای می خواهید و با وعده های انتخاباتی آنها را تا پای صندوق های رای می آورید؟ روی سخنم با رییس جمهور محترم جناب آقای روحانی است. آقای روحانی زنان و جوانان به شما اعتماد کردند و شما را باور کردنداما شما به آنها اعتماد نکردید و در کابینه خود از آنها استفاده نکردید. شما پاسخ مناسبی به اعتماد زنان و جوانان که به امید به آینده ای بهتر برای ریس جمهورشدن شما تلاش کردند،ندادید. در صورتی که اگر از زنان در بخش های مهم اجرایی کشور استفاده شود، نگاه یکسان بر بخش های مختلف مدیریتی حاکم خواهد شد و از اعمال نظرهای سلیقه ای نیز پرهیز می شود.

                       وی با تاکید براینکه نباید کشور فقط با سلیقه و مدیریت مردانه اداره شود، تصریح کرد: در این صورت حقوق زنان همچنان معطل می ماند. روند جریانات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در طول 39 سال گذشته و تداوم مطالبات زنان در تمام این عرصه ها و عدم پاسخگویی صحیح به نیازهای به حق جامعه زنان همزمان با رشد جمعیت و به وجود آمدن تنوع سلایق و شکوفایی استعدادهای این قشر عظیم در طول سالیان پس از انقلاب، ضرورت این موضوع را به خوبی نشان می دهد که دولتمردان باید از این پتانسیل عظیم زنان توانمند و کارآمد و شایسته برای حل مشکلات مختلف از مجرای صحیح و قانونمند بهره ببرند و جامعه اسلامی و انسانی را بیش از پیش به سوی رشد و تعالی سوق دهد.

                       حاجی عباسی اضافه کرد: فعالان امور زنان در طی این سال ها همواره مطالبات خود را مطرح کرده اند اما به دلیل نداشتن سهمی در مدیریت های کلان کشور و تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها با مطالباتشان همچنان در حد مطالبه باقی مانده است. بزرگان تاریخ به ما یاد داده اند، جامعه‌ای که از تاریخ نیاموزد ناچار به تکرار آن می شود. انسان و تاریخ رابطه ای متقابل دارند. تاریخ انسان را می سازد و انسان آگاه و با بصیرت نیز تاریخ را می آفریند. بنابراین خطاب به آقای روحانی می گویم که از تاریخ بیاموزید و در فرصت پیش رو به زنان اعتماد کنید و اشتباه پیشینیان را تکرار نکنید و با اتخاذ تدبیر امید را به جامعه برگردانید و به وعده های خود عمل کنید. چرا که خداوند هم در قرآن تاکید دارند که نگویید آنچه را که به آن عمل نکنید. برازنده دولت شما نیست که درپایان دوره شما هیچ تغییری در موضوعات زنان حاصل نشده باشد.

                       دبیرکل جامعه زینب با بیان اینکه روحانی در پایان هشت سال ریاست جمهوری خود دیگر نمی تواند مشکلات را به گذشته و دولت قبل ارجاع دهد، گفت: پس از انتخاب رییس جمهور توسط مردم، وظیفه نخبگان و فعالان سیاسی چیست؟ آنها به سه گروه تقسیم می شوند، اول تضعیف کنندگان، دوم توجیه گران و سوم تکمیل کنندگان. تضعیف دولت توسط مخالفان و رقبا انجام می شود و تضعیف و تخریب دولت در نظام جمهوری اسلامی خیانت به رای مردم است. توجیه توسط هواداران رخ می دهد و حماقت و نادانی است که همه را در نهایت دچار خسران می کند، اما دسته سوم دلسوز نظام و مردمند و خدا را در همه امور درنظر دارند، تکمیل کنندگان هستند و به دنبال حل مشکلاتند و در تقویت نظام کوشا هستند و مردم را در نظر دارند.

                       وی با بیان اینکه امیدوارم نخبگان و فعالان سیاسی تکمیل کننده دولت باشند، گفت: انشاالله که دولت امید را به مردم بازگرداند و رای دهندگان از رای خود پشیمان نشوند.

                       • واكاوي
                       • عملكرد
                       • دولت دوازدهم
                       • حوزه
                       • زنان
                       • حسن روحاني
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 13 Dec 2017 10:15:22 +0330
                        چالش فوتبالی سحر قریشی‌! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16685-چالش-فوتبالی-سحر-قریشی‌.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16685-چالش-فوتبالی-سحر-قریشی‌.html چالش فوتبالی سحر قریشی‌!

                        انتشار اظهار نظری از سحر قریشی، بازیگر سینما و تلویزیون درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها بحث‌برانگیز شده است و واکنش‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته است.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از فرارو، اظهارات قریشی، انتقاد مهناز افشار دیگر بازیگر مشهور سینمای ایران را در پی داشته است.

                        بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها یکی از مباحث داغ اجتماعی در سال‌های اخیر بوده است. با اینکه بسیاری معتقدند ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها خلاف قانون و خلاف حقوق شهروندی است اما دولت نتوانسته است تاکنون این ممنوعیت را لغو کند. حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالفان مهمی دارد که متقاعدکردن آنها کار دشواری است.

                        در همین راستا هر چندوقت یک‌بار بحث این موضوع در صدر اخبار ایران قرار می‌گیرد و افکار عمومی حساسیت‌های خود را در این‌باره مطرح می‌‌کند. آخرین‌بار حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی و جلوگیری از ورود زنان ایرانی برای تماشای بازی فوتبال ایران و سوریه این بحث را داغ کرد.

                        حالا اخیرا ویدئویی از سخنان سحر قریشی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که موجب اعتراض تند مردم و کاربران فضای مجازی به این بازیگر شده است.

                        این بازیگر در این ویدئو وقتی با این پرسش مجری روبه‌رو می‌شود که آیا فوتبال دوست ندارید، می‌گوید: «چرا فوتبال را دوست دارم و فوتبال نگاه می‌کنم اما علاقه‌مند نیستم برای تماشای بازی به زمین فوتبال بروم.»

                        او ادامه می‌دهد: «دوست ندارم بروم استادیوم. از اینکه کنار تعداد زیادی آقا قرار بگیرم منقلب می‌شم، احساس امنیتم را از دست می‌دهم. کاملا موافقم که اجازه نمی‌دهند خانم‌ها به استادیوم بروند.»

                        سحر قریشی در حالی چنین حرف‌هایی را زده که پیش‌تر برای تماشای بازی پرسپولیس-الهلال در ابوظبی به استادیوم بن‌زاید رفته بود و عکس‌هایی از او در این استادیوم در فضای مجازی قرار گرفته است. حتی این سفر موجب شده بود تا بحث ازدواج او با یکی از ستاره‌های فوتبال مطرح شود که هنوز از سوی این دو چهره تایید نشده است.

                        اظهارنظر قریشی به‌سرعت از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد، در کنار آن تصاویر مربوط به حضور او در ورزشگاه ابوظبی نیز دوباره منتشر شد. مردم و فعالان فضای مجازی از سخنان سحر قریشی به‌شدت انتقاد کردند. این انتقادات وجوه زیادی دارد. هشتگ «سحرقریشی» و «منقلب» مملو از اظهار نظر درباره موضع او است.

                        کاربری درباره او نوشته است: «ببینید اینکه سحرقریشی چه کاراکتری داره به خودش مربوطه، کاری با اون نداشته باشیم. داستان بر سر اینه که افرادی مثل او، وارد عرصه هنر شدن که مشخصا در شأن پدیده‌ای به اسم هنر نیستن.»

                        بسیاری از کاربران سحر قریشی را بازیگری سطح پایین و فاقد سواد و دانش لازم می‌دانند. پژمان راهبر، روزنامه‌نگار در این‌باره نوشته است: «قطعا منظور سحر قریشی از منقلب‌شدن چیزی نیست که دستمایه طنزهای ماست؛ اما سلبریتی‌های ما اغلب بی‌مطالعه و کم‌سوادند و دایره واژگانشان کوچک. پس چیز عجیبی نیست که خرابکاری می‌کنند، حتی آنهایی هم که فکر می‌کنید، فرهیخته‌اند و باسواد. (اگرچه آنها فضیلت سکوت را دریافته‌اند!)»

                        کاربری در این‌باره نوشته است: «از سحر قریشی که کارگردان پدرخوانده و مشاهیر بزرگ سینمایی و... دیگه رو نمیشناسه، انتظار بیشتری نیست.»

                        اشاره این توئیت به گفت‌و‌گوی چند سال پیش رضا رشیدپور با این بازیگر سینما بود. در بخشی از آن گفت‌و‌گو رشیدپور تصاویری از بزرگان سینما از جمله کوئنتین تارانتینو و فرانسیس فوردکاپولا را برای قریشی به نمایش گذاشت اما این بازیگر سینما آنها را نشناخت.

                        برخی دیگر از کاربران سحر قریشی را متهم به «ریاکاری» کرده‌اند. یکی از آنها نوشته است: «متاسفانه این اتفاقا بیشتر از هرچیز نشون میده تو ایران میشه با ریاکاری و دروغ، پله‌های ترقی رو چهارتا یکی بالا رفت.»

                        او در کنار این اظهارنظر هشتگ «آزاده نامداری» را نیز آورده است. این هشتگ اشاره به کشف حجاب چندی پیش این مجری تلویزیون در خارج از ایران است که بسیار بحث‌برانگیز شد.

                        در همین رابطه کاربری توئیت کرده است: «عاقبت سحر قریشی‌ها مثل آزاده نامداری‌ها خواهد بود.»

                        بسیاری دیگر نیز سحر قریشی را با امیر تتلو خواننده جنجالی موسیقی زیرزمینی مقایسه کرده‌اند که در انتخابات ریاست‌جمهوری با حمایتش از ابراهیم رئیسی و دیدار با او به‌شدت بحث‌برانگیز شد. در کنار انتقادات تند و مقایسه سحر قریشی با دیگر چهرهای جنجالی، برخی کاربران نیز سعی کردند منطقی‌تر با ماجرا روبه‌رو شوند و اظهارنظر او را نقد کنند.

                        تینا درباره اظهارنظر قریشی خطاب به او نوشته است: «خب عزيزم شما نمى‌‌تونى حس خودت رو تعميم بدى به همه خانم‌‌هاى ايران.» اما همچون دیگر واکنش‌ها در فضای مجازی به اظهارات این‌چنینی بیشتر واکنش‌ها در قالب طنز مطرح شد.

                        عده‌ای نیز معتقد بودند افکار عمومی نباید به این سخنان پاسخ دهد. امیر ترک نژاد در این‌باره توئیت کرده است: «هيچ مى‌دونستيد آدمايى مثل سحر قریشی لذت مى‌برن كه راجع بهشون هشتگ درست بشه و به هر دليلى (خوب يا بد) كانون توجه قرار بگيرن؟ به نظرم بهترين راه مبارزه با افكار سطحى اين‌چنين پديده‌هايى فقط، فقط و فقط بى‌توجهى به اون‌هاست.»

                        • چالش
                        • فوتبال
                        • سحر قريشي
                        • زنان
                        • ورزشگاه
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 10 Dec 2017 11:51:26 +0330
                         مشکل مملکت حضور زنان در استادیوم ها نیست http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16650-مشکل-مملکت-حضور-زنان-در-استادیوم-ها-نیست.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16650-مشکل-مملکت-حضور-زنان-در-استادیوم-ها-نیست.html مشکل مملکت حضور زنان در استادیوم ها نیست

                         آیت‌الله مکارم شیرازی با انتقاد از تهیه آیین‌نامه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها در دولت گفت:‌ مشکل مردم حضور زنان در استادیوم‌ها نیست بلکه مشکل مردم بانک‌ها و بناهای فرسوده در سراسر کشور است.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، آیت الله مکارم شیرازی امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به اهمیت حفظ وحدت در شرایط کنونی دنیای اسلام گفت: وجود مقدس امام زمان(عج) که در سایه ولایت آن حضرت هستیم می‌تواند برای همه مسلمین جهان یک حلقه اتصال باشد.

                         وی گفت: فتنه ای در سوریه و عراق برپا شد که بحمدلله خاموش شد، اما این ویرانی ها تا چه زمانی آباد خواهد شد؟

                         این مرجع تقلید خاطر نشان کرد: اخیرا نیز توطئه برای لبنان کرده‌اند و شخصی را تحریک کردند تا فتنه‌ای ایجاد کرده تا آنها از خارج به این کشور حمله کنند، باید خیلی مراقب این فتنه های شوم بود.

                         آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: برای ایجاد وحدت در دنیای اسلام یکی از حلقه های اتصال بین همه مسلمانان جهان اعتقاد به وجود حضرت مهدی(ع) است که همه مسلمین به اصل آن معتقدند و آن را جز مسلمات می دانند.

                         وی افزود: همانطور که خوشبختانه اربعین حسینی یک حلقه اتصال شد اکنون نیز بزرگداشت حضرت مهدی(عج) می‌تواند به یک حلقه اتصال بین مسلمین تبدیل شود.

                         این مرجع تقلید تاکید کردند: همه مسلمین باید عوامل انفصال و جدایی را رها کرده و به حلقه‌های اتصال متصل شوند، چرا که دشمن خاموش نمی شود و از هر دری وارد می شود.

                         آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با انتقاد از کسانی که در دولت مشغول نوشتن آئین نامه‌ای برای حضور بانوان در استادیوم های ورزشی هستند گفتند: مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها در دولت قبل نیز مطرح شد، اما هم رهبری و هم مراجع مخالفت کردند و باز هم متاسفانه برخی با وجود اطلاع از این کار به دنبال تصویب آئین نامه هستند.آیا مشکل این مملکت حضور بانوان در استادیوم است؟ یا مشکل مردم مشکل نان است که زمزمه های گرانی آن بلند شده است؟

                         وی افزود: مشکل مردم مشکل بانک هاست که مردم را بیچاره کرده است، مشکل مردم بناهای فرسوده در سراسر کشور است که با یک زلزله موجب تلفات زیادی می شود، مشکل مردم جوانان بیکار است، مشکل مردم تعطیل شدن کارخانه هاست نه حضور در استادیوم های ورزشی؛ چرا بعضی ها به بیراهه می روند؟ خواه ناخواه این مسئله مفاسدی در پی دارد دولت به جای نوشتن آئین‌نامه برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها، برای گران نشدن نان و رفع مشکلات بیکاری و معیشتی مردم آئین نامه بنویسد.

                         این مرجع تقلید با تشریح حدیثی از پیامبر گرامی اسلام(ص) گفتند: کسی که تنها غذا می خورد و نمی گذارد مردم از عطایایش بهره مند شود وتنها به فکر خودش است در کلام پیامبر بدترین مردم است.

                         وی گفت: در ادامه حدیث نورانی پیغمبر اسلام(ص) آمده است که کسانی که مردم از شرش درامان نیستند و امیدی به خیرش هم ندارند نیز از دسته اول بدتر است و همچنین مطابق این حدیث شریف بدتر از همه این ها کسانی هستند که دینشان را به دنیا می فروشند و برای رسیدن به دنیای خود دست به هرکاری زده و تن به هر گناهی می دهند.

                         • مكارم شيرازي
                         • مشكل
                         • مملكت
                         • زنان
                         • استاديوم
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 29 Nov 2017 13:25:30 +0330
                          خانواده در ایران بی سرپرست مانده است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16633-خانواده-در-ایران-بی-سرپرست-مانده-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16633-خانواده-در-ایران-بی-سرپرست-مانده-است.html خانواده در ایران بی سرپرست مانده است

                          کارگاه آموزشی مواجهه صحیح با خشونت خانگی با همت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام برگزار شد.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، «یداله کسائی» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام در افتتاح این کارگاه با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این کارگاه پیشگیری و کاهش خشونت خانگی در جامعه است، گفت: خشونت خانگی به معنی رفتار خشونت‌آمیز و سلطه‌گرانه یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است و بر اساس مطالعات جامعه‌شناسی هدف اصلی خشونت خانگی زنان وکودکان هستند.

                          وی با اشاره به اینکه در اغلب کشورهای دنیا به منظور مقابله با پیامدهای این پدیده راهکارهایی اندیشیده شده است و آموزش نقش موثری در پیشگیری از این آسیب دارد، ادامه داد: خشونت خانگی علاوه برآنکه عرصه زندگی را برای زن وشوهر تنگ می‌کند اثرهای گوناگون و قابل توجهی بر کودکان و نوجوانان شاهد این خشونت به جای می گذارد که نه تنها زندگی حال وآینده آنان، بلکه جامعه را نیز به مخاطره می‌افکند.

                          معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام نقش و جایگاه نهادهای مردمی را در زمینه کاهش خشونت بسیار مهم دانست و افزود: برای موفقیت در امر پیشگیری باید از همه ظرفیت‌ها مخصوصاً ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده کرد و با توجه به رابطه نزدیک سازمان های مردم نهاد با افراد جامعه پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله خشونت توسط این سازمان ها می‌تواند سهل‌الوصول‌تر باشد.

                          «علی مهرعلیزاده» مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام با بیان اینکه خشونت خانگی یک مشکل سلامت همگانی است که سلامت زنان، خانواده و جامعه را بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و دارای ابعاد و ریشه‌های متعددی است، گفت: خشونت خانگی علیه زنان در جامعه باید یک رفتار غلط و نادرست تلقی شود و بنابراین باید راهبردهای مناسب برای آموزش و اطلاع رسانی به جامعه و نیز قانونی و اجباری کردن آموزش های کوتاه مدت و بلند مدت مرتبط با آن را برای افراد ذیربط در نظر گرفت.

                          وی ادامه داد :آسیب اصلی در جامعه آسیب دیدن سبک زندگی، اخلاق عمومی و هویت اجتماعی است و این آسیب منشا و مسبب آسیب ها و گرفتاری های متعدد اجتماعی در جامعه شده است که راه حل برون رفت از آسیب‌های اجتماعی بازگرداندن قدرت به جامعه مسئولیت‌پذیری و مطالبه‌گری و تعمیق مشارکت نهادمند اجتماعی است .

                          مهرعلیزاده با اشاره به اینکه ماموریت و نقش اصلی سازمان‌های مردم نهاد بایستی تسهیل گری و پیوند دادن ظرفیت‌های موجود در جامعه با نیازها و مسایل اجتماعی باشد، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد تا حکومت دامنه مداخله خود در جامعه را کم کند و جامعه از حالت تماشاچی و منفعل خارج شود و از طریق تشکلهای اجتماعی غیر دولتی نقش فعالی را ایفا کند. در غیاب و یا ضعف نهادهای جامعه مدنی عمده بار مسئولیت اجتماعی بر خانواده تحمیل می‌شود وهمین فشارهای متعدد بر خانواده بدون حمایت‌گری نهادهای مدنی آسیب زاست و به تعبیری خانواده در ایران بی‌سرپرست مانده است .

                          مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام گفت: آسیب‌های اجتماعی یک شبه بوجود نیامده‌اند که یک شبه هم از بین بروند، این آسیب‌ها موضوعاتی بسیار پیچیده، چند عاملی، متنوع، سیال، در برخی موارد جذاب و دارای اقتصاد بالا هستند که مدیریت آن نیازمند تدبیر متناسب با آنها است، لذا برخوردهای صرفا قهری و ضربتی از قبیل جمع‌آوری نمی تواند شیب رشد آسیب‌های اجتماعی را خیلی کند و یا کم کند.

                          وی در پایان خاطرنشان کرد: برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی باید طرحی نو با نگرش نو و مبتنی بر واقعیت موجود و با نگاه به آینده در انداخت؛ که رویکرد دولت تدبیر و امید نیز اینگونه بوده است و دستاوردهای دولت در حوزه بهبود نسبی وضعیت آسیب های اجتماعی امروزه کاملا ملموس است.

                          «ذبیح الله مهری پور» رییس جهاد دانشگاهی واحد استان نیز گفت: جامعه ما شاهد تحولات گوناگونی است که تحول در روابط خانوادگی و بروز و ظهور خشونت خانگی از جمله آثار منفی این تحول است و افزایش آگاهی و آموزش جامعه جهت مواجهه با چالشهای این تحولات می تواند در مدیریت این آثار منفی موثر باشد.

                          وی ادامه داد: آموزش خانواده‌ها در زمینه مهارتهای زندگی، رفتار صحیح زوجین با یکدیگر و آشنایی با حقوق و تکالیف یکدیگر، تقویت آموزشهای قبل از ازدواج، اصلاح قوانین و ایجاد فرهنگ گفتگو از راهکارهای موثر در این زمینه است.

                          در این کارگاه که با حضور سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد به سرفصل‌هایی از قبیل رفع موانع و مشکلات حقوقی ، قانونی و شناخت نیازهای واقعی حقوق زنان متناسب با شرائط و مقتضیات جامعه و اولویت‌های موجود در جهت تقویت جایگاه آنان در قلمرو امور اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، آموزشی و روابط و مناسبات خارجی پرداخته شد و شرکت‌کنندگان در این کارگاه در پایان با مباحثی مانند رفتار و مصاحبه صحیح در مواجهه با زنان و کودکان خشونت دیده، آشنایی با مکان‌های امن و سازمان‌های و پایگاه‌های حمایت کننده این گروه ، چگونگی ارتباط هر بخش با کار دیگران و چگونگی حمایت از کار هر بخش درباره پیشگیری از خشونت اشاره شد.

                          از جمله خروجی های این کارگاه پیشنهاد برگزاری نشست مشترک بین معاونت اجتماعی و پیشگیری دادگستری و جامعه روانپزشکی استان جهت استفاده از فرصت قانونی مجازات‌های جایگزین به منظور مواجهه با خشونت‌های منجر به جرم و پیگیری شیوه‌های آموزشی – تربیتی روانشناسانه جهت درمان پایدار این گونه ناهنجاری‌ها بود.

                          مدرس این کارگاه دکتر «رضا ولیزاده» رییس گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایلام بود.

                          • خانواده
                          • زنان
                          • ايران
                          • بي سرپرست
                          • خشونت
                          • دولت
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sat, 25 Nov 2017 13:52:09 +0330
                           حضور زنان تماشاگر در بازی ایران - ایتالیا ممنوع است؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16609-حضور-زنان-تماشاگر-در-بازی-ایران-ایتالیا-ممنوع-است؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16609-حضور-زنان-تماشاگر-در-بازی-ایران-ایتالیا-ممنوع-است؟.html حضور زنان تماشاگر در بازی ایران - ایتالیا ممنوع است؟

                           تیم ملی فوتسال بانوان ایران که قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد اینبار در ایران و در سالن پیامبر اعظم میزبان تیم ملی ایتالیا است اما انعکاس خبری و تماشای دیدار ملی پوشان برای بانوان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، تیم ملی فوتسال بانوان ایران با ارائه بازی های زیبا و جذاب سال 2015 توانست قهرمان آسیا شود و این قهرمانی در حالی به دست آمد که مردم علاقه مند نتوانستند بازی ملی پوشان خود را حتی از طریق رسانه شاهد باشند.

                           تیم ملی فوتسال بانوان ایران بازی های دوستانه ای را در ایران مقابل روسیه برگزار کرده است که هیچ خبرنگار و عکاس خانم ایرانی اجازه حضور در سالن مسابقه را نداشته اند و بعد از پایان بازی عکسهای بازی از رسانه های روسی به دست مخاطبان ایرانی رسیده است. این بار نوبت به تیم ملی ایتالیا رسیده است و قهرمانان آسیا قرار است مقابل تیم اروپایی ایتالیا قرار گیرند اما باز هم حضور بانوان تماشاگر و جامعه خبری ایرانی در سالن مشخص نیست. این در حالی است که بازی فردا پنجشنبه انجام می‌شود.

                           این در حالی است که وزارت ورزش چند ماه قبل تبلیغات گسترده‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه‌های فوتبال و تماشای مسابقات مردان داشت اما حتی فعلا مشخص نیست که بانوان می توانند مسابقات تیم ملی فوتسال بانوان ایران را هم تماشا کنند یا خیر.

                           دیدار دو تیم فوتسال بانوان ایران و ایتالیا پنج شنبه(ساعت 16) و جمعه (ساعت 15) در سالن پیامبر اعظم دانشگاه تهران برگزار خواهد شد و این در حالی است که حضور بانوان خبرنگار، عکاس و تماشاگران در سالن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

                           • حضور
                           • زنان
                           • تماشاگر
                           • بازي
                           • ايران
                           • ايتاليا
                           • ممنوع
                           • فوتسال
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 22 Nov 2017 11:50:41 +0330
                            انتصاب نخستین بخشدار زن در خراسان شمالی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16547-انتصاب-نخستین-بخشدار-زن-در-خراسان-شمالی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16547-انتصاب-نخستین-بخشدار-زن-در-خراسان-شمالی.html انتصاب نخستین بخشدار زن در خراسان شمالی

                            معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان شمالي گفت: با حکم استاندار خراسان شمالی، نخستین بانوی بخشدار در تاریخ تاسیس این استان منصوب شد.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، مهرداد ابراهیمی افزود: در احکام جداگانه ای از سوی محمدرضا صالحی استاندار و مقام عالی دولت تدبیر و امید در استان، معاون سیاسی فرماندار و بخشدار مرکزی شیروان منصوب شدند تا وعده استاندار مبنی بر انتصاب شمار بیشتری مدیر زن در این استان محقق شود.

                            وی ادامه داد: بر این اساس، یونس روحانی به عنوان معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار شیروان و زینب جهان مطاع نیز به عنوان بخشدار مرکزی این شهرستان منصوب شدند.

                            به گفته وی، مراسم معارفه این مدیران، یکشنبه بیست و یکم آبان ماه جاری در جمع اعضای شورای اداری شیروان انجام خواهد شد.

                            • انتصاب
                            • نخستين
                            • بخشدار
                            • زنان
                            • خراسان شمالي
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 12 Nov 2017 11:34:01 +0330
                             فائزه هاشمی: حضور در ورزشگاه، حق زنان است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16521-فائزه-هاشمی-حضور-در-ورزشگاه،-حق-زنان-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16521-فائزه-هاشمی-حضور-در-ورزشگاه،-حق-زنان-است.html فائزه هاشمی: حضور در ورزشگاه، حق زنان است

                             رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان درباره‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها و استادیوم‌های ورزشی گفت که حضور زنان در ورزشگاه‌ها حق آنهاست. او اما مشکل عدم حضور زنان را جایی دیگر می‌داند.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا، فائزه هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها و اینکه آیا شرایط لازم برای این حضور در جامعه فراهم است یا خیر؟ اظهار کرد: حضور زنان در ورزشگاه‌ها مشکلی ندارد، حتی زیرساخت‌ها به لحاظ اجرایی و قانونی هم فراهم است. معتقدم هیچ‌کدام از این مسایل مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیست.

                             وی گفت: تجربه جامعه ما نشان داده، مردان هر جا که همسر، دختر و یا خواهرشان حضور داشته باشند، مودب‌تر هستند و فحاشی کمتری صورت می‌گیرد. اگر به دنبال آن هستیم تا فضای استادیوم‌ها بااخلاق‌تر شود، باید اجازه دهند زنان در استادیوم ها حضور پیدا کنند. زیرا خود حضور زنان فضای استادیوم ها را تعدیل و اخلاق را بهتر می‌کند. به هر صورت این مهم محسنات زیادی دارد. ضمن اینکه فراموش نکنیم در حال حاضر ما داریم حقی را از زنان ضایع می‌کنیم.

                             هاشمی تاکید کرد: زنان سوری مسلمان به استادیوم‌ها راه داده می‌شوند اما دختران خودمان حق حضور در استادیوم را ندارند. چرا تصور می‌کنیم "مرغ همسایه غاز است" و هر خدمتی داریم باید به دیگران ارایه شود و دختران خودمان فراموش می‌شوند. اگر بخواهیم فضای استادیوم بااخلاق شود، باید شرایطی فراهم شود که امکان حضور زنان در استادیوم‌ها مهیا شود. موانع موجود برای حضور زنان در استادیوم‌ها سبب می‌شود تا حقی از زنان ضایع شود. زنان باید پیگیر مطالبه خود باشند تا به حق واقعی‌شان برسند.

                             هاشمی هم‌چنین پیرامون اولین همایش کانون مدیران ورزشی و تاثیر این همایش در تقویت جایگاه مدیران زن در حوزه ورزش افزود: من خود به عنوان یکی از مدعوین در این همایش حضور دارم و عضو کانون نیستم. ضمن این که هدف اصلی این کانون این است تا با بررسی قوانین، آئین‌نامه و اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی و آئین‌نامه اجرایی ماده 154 وزارت کار، بتواند حضور زنان را در جایگاه‌های مدیریتی نهادینه کند تا آنها نقش فعالی در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها داشته باشند.

                             او خاطرنشان کرد: باید فضا برای زنان ورزشی طوری فراهم شود که از امکانات برابر بهره‌مند شوند و عدالت جنسیتی رعایت شود. این کانون به دنبال آن است تا با اصلاح قوانین، آیین‌نامه‌ها و اساسنامه‌ فدراسیون‌های ورزشی، زنان از حقوق مشخصی برخوردار شوند. حتی اعضای هیات رییسه این کانون متشکل از اقشار مختلف ورزش کشور و کسانی هستند که به مشکلات زنان اشراف کامل دارند تا با نقدهای کارشناسی که انجام می‌دهند، در آینده بتوانند در تقویت جایگاه زنان ورزشگار نقش بسزایی داشته باشند.

                             رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان همچنین درباره طرح جامع نظام باشگاه‌داری تاکید کرد: وزارت ورزش طرح جامع نظام باشگاه داری را برای باشگاه‌های خصوصی در خصوص نحوه گرفتن مجوز و فعالیت های آنان، وظایف و حمایت هایی که می‌تواند وزارت ورزش و جوانان از آنها داشته باشد، ارایه کرده است. باشگاه‌های فعالیت حرفه‌ای می‌کنند و ورزش حرفه‌ای مهم است. در حالی که ما هم اکنون ورزش حرفه‌ای برای زنان نداریم.

                             هاشمی ادامه داد: ورزش حرفه‌ای در واقع مقدمه تیم‌های ملی هستند، اگر دختران ما در تیم‌های باشگاهی فعالیت نداشته باشند، تیم های ملی عملکرد ضعیفی پیدا می‌کنند. به هر صورت برای رسیدن به مرحله بالای آمادگی فنی نیاز است که زمینه لازم برای فعالیت ورزشی زنان در باشگاه‌ها فراهم شود.

                             وی ادامه داد: باشگاه‌ها و ورزش حرفه‌ای مشکلات زیادی دارند، از حمایت مطبوعات و محدودیت‌های آن گرفته تا پخش تلویزیونی و حمایت مدیریتی. به همین دلیل چون ورزش بانوان امکان تبلیغات ندارد از حامیان مالی کمتری نیز برخوردار است، زیرا کارهایی که برای کسب درآمد نیاز است، در ورزش زنان اتفاق نمی‌افتد. بنابراین حالا که نظام می‌داند سیاست هایش مانع از توسعه ورزش زنان شده، باید یارانه و سوبسیدی بپردازد که امکان فعالیت زنان در باشگاه‌های ورزشی فراهم شود.

                             هاشمی تصریح کرد: همه روسای کمیته ملی المپیکی که از بازی‌های المپیک باز می‌گردند و عملکردشان در حوزه کسب مدال مورد انتقاد قرار می‌گیرد می‌گویند، از همان ابتدای امر و قبل از حضور در بازی‌های المپیک، نصف مدال ها را از دست داده‌ایم زیرا تعداد زنان قهرمان ما محدود است. وقتی این را می‌دانید باید تلاش کنید در اصلاح سیسم باشگاه داری، تا زنان در ورزش حرفه‌ای فعال شوند و تیم های ملی حرفه ای و خوبی از لیگ ها انتخاب کنند و به رقابت های جهانی والمپیک اعزام شوند.

                             وی اضافه کرد: اینکه حامی مالی نمی‌آید درست، باید به دولت گفته شود اما حالا که تمام باشگاه‌ها از جمله؛ استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی، نفت و سایپا عمدتا دولتی و یا خصوصی هستند، خب دولت بیاید یارانه و بودجه خاص به باشگاه‌ها بدهد تا درآمد ناشی از حامیان مالی را صرف باشگاه‌داری کنند. البته راهکارهای خوبی وجود دارد که کاملا اجرایی است، حالا چرا ما معتقدیم زنان باید در حوزه‌های مدیریتی باشند، چون این مشکل زنان است و آنان راهکارهای حل این مشکلات را بهتر از مردان می دانند.

                             او ادامه داد: مردان به اندازه زنان درکی از مشکلات ندارند، زنان مشکل خودشان را می شناسند و راهکارش را هم می‌دانند. بنابراین در حوزه سیاستگذاری و تصمیم‌گیری وقتی زنان حضور داشته باشند به نتایج مورد نیازشان می‌رسند.

                             وی در پایان گفت: زنان به دلیل این که راهکارها را بهتر می‌دانند اگر در سیستم تصمیم‌گیری قرار بگیرند، عملکرد بهتری در ورزش کشور خواهیم داشت.

                             • فائزه هاشمي
                             • حضور
                             • ورزشگاه
                             • زنان
                             • حق
                             • دولت
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 07 Nov 2017 14:15:16 +0330
                              مولاوردي: پیگیر مطالبات زنان و دختران ورزشکار هستم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16509-مولاوردي-پیگیر-مطالبات-زنان-و-دختران-ورزشکار-هستم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16509-مولاوردي-پیگیر-مطالبات-زنان-و-دختران-ورزشکار-هستم.html مولاوردي: پیگیر مطالبات زنان و دختران ورزشکار هستم

                              دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی گفت: بخشی از مخاطبان ما جامعه زنان و دختران ورزشکار هستند و به طور مداوم پیگیر مشکلات و در خواست های آنان هستیم.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، شهیندخت مولاوردی با بیان این که وزیر ورزش و جوانان برای پیگیری مطالبات دختران ورزشکار گوش شنوایی دارد، گفت: دکتر سلطانی فرپیگیر درخواست های ورزشکاران زن است و مطالبات آنان را در کمترین زمان پاسخ می دهد.

                              دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مسئولیت های خود گفت: بخشی از مخاطبان ما جامعه زنان و دختران ورزشکار هستند و به طور مداوم پیگیر مشکلات و در خواست های آنان هستیم.

                              مولاوردی درباره نحوه رصد خود از درخواست های ورزشکاران زن افزود: بیشتر آن ها مراجعه حضوری دارند و البته دفتر ما مداوم از مجاری مختلف خصوصاً شبکه های اجتماعی پیگیر مطالبات آنان است.
                              وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه وزیر ورزش و جوانان نسبت به این موضوع توجه دارد و پیگیر درخواست های آنان است و مطالبات آن ها را در کمترین زمان پاسخ می دهد.

                              • شهيندخت مولاوردي
                              • پيگير
                              • مطالبات
                              • زنان
                              • دختران
                              • ورزشكار
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 05 Nov 2017 14:44:17 +0330