زنان - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Fri, 18 Jan 2019 13:03:08 +0330 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir زنان پیروز فینال سرخ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18220-زنان-پیروز-فینال-سرخ.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18220-زنان-پیروز-فینال-سرخ.html زنان پیروز فینال سرخ

روایت یک خبرنگار زن از روزی که یک درصد از جایگاه‌های استادیوم آزادی با حدود 850 صندلی به زنان اختصاص داده شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايران، دیروز اگرچه خبرها از اختصاص 850 صندلی به زنان اختصاص داشت و تنها کسانی می‌توانستند وارد شوند که اسمشان در لیست نهایی درج شده بود، اما همه دختران جوان و نوجوانی که در خارج از ورزشگاه ایستاده بودند و برای ورود به داخل استادیوم اشک شوق می‌ریختند هم توانستند مجوز ورود بگیرند و داخل شوند. دخترها که اغلب‌شان نوجوان‌های 14-15 ساله هستند، به قدری از این اتفاق خوشحال بودند که سراز پا نمی‌شناختند و منتظر بودند که برای نخستین بار جو استادیوم آزادی را از نزدیک در یک بازی حساس و هیجان انگیز ببینند. ذوق و شوق زنان برای دیدن بازی به مراتب بیشتر از مردان است. آنها تلاش می‌کنند تا هر طور شده وارد استادیوم بشوند و حتی یک لحظه‌ای بازی را هم از دست ندهند. در این میان مردها هم تلاش می‌کنند تا زن‌ها بدون کوچکترین مزاحمت و اذیت و آزاری راه ورودشان را به داخل پیدا کنند.

جالب اینجاست که آنها هم شوق زیادی دارند و دلشان می‌خواهد زنان بتوانند در بازی‌های بعدی هم مثل همین روز بدون نگرانی و دغدغه، روی صندلی‌های آزادی بنشینند و تیم مورد علاقه‌شان را از نزدیک تشویق کنند. «نگین» که برای اولین بار پایش به آزادی باز می‌شود، حرف‌های جالبی برای شنیدن دارد: «من یکی از زن‌هایی هستم که توانستم دیروز حس ناب بودن در ورزشگاه را تجربه کنم». حس کردم در کنار او دو آتیشه‌های فوتبالی ایستاده‌اند که چندین بار با گریم‌های پسرانه و لباس‌های مردانه، خودشان را به داخل آزادی رسانده‌اند. گاهی موفق شده‌اند و گاهی هم لو رفته‌اند وحسرت دیدن یک بازی به دلشان مانده، سحر و سپیده و مبینا حالا خوشحالند که می‌توانند بدون ترس و اضطراب یک بازی اسطوره‌ای را در آزادی تماشا کنند.

استادیوم یک فضای تعمیم یافته از خانه است

محمد زینالی، جامعه شناس در گفت‌و‌گو با «ایران» در این باره می‌گوید: حضور زنان در استادیوم و باشگاه‌ها به میزان چشم‌گیری می‌تواند در کاهش میزان خشونت و افزایش آرامش در جامعه مؤثر واقع شود. وی می افزاید: علاقه‌مندی به ورزش در کشور ما در دهه‌های قبل نشان از تولد ورزش در دنیای مردانه داشت، اما در 10 سال اخیر تحول فرهنگی شگرفی در خانواده‌ها رخ داده که این مرزبندی‌ها را در هم شکسته است و از فرهنگ اوقات فراغت مردانه وارد فرهنگ فراغت خانواده شده‌ایم و اکثر افرادی که وارد باشگاه و استادیوم می‌شوند فقط پسرها نیستند بلکه عضوی از یک خانواده محسوب می‌شوند و همراهی خانواده با فرزندان را نشان می‌دهد و دخترها هم اخیراً بخشی از این فرهنگ فراغتی شده‌اند. در قدیم دختران به‌دلیل جمعیت زیاد خانواده‌ها فقط در امور خانه و خانواده کمک می‌کردند و وارد حیطه ورزشی نمی‌شدند. زینالی با تأکید برحضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌افزاید: درخواست زنان و دختران برای حضور در ورزشگاه‌ها و استادیوم‌ها یک نیاز فرهنگی است و باید خانواده‌ها در فرهنگ فراغت ادغام شوند، در دنیای جدید به‌دلیل تک فرزند یا دو فرزند بودن خانواده‌ها والدین تعامل و همراهی با جوانان را پذیرفته‌اند و با این قشر همراه شده‌اند. درواقع توده مردم از ساماندهی و تقویت بنیان خانواده استقبال می‌کنند، بنابراین لازم است در جهت تقویت فرهنگ فراغت خانواده قدم برداشته شود و باید بستر حضور زنان در استادیوم‌ها و ورزشگاه‌ها به‌دلیل شبیه‌سازی فضای خانه فراهم شود.

زینالی می‌افزاید: با وجود باورهای هراس انگیزی که نسبت به حضور زنان در کنار مردان وجود دارد، اما اگر زنان و دختران در این محافل حضور یابند، کاهش خشونت و افزایش آرامش و امنیت خاطر را در جامعه خواهیم داشت زیرا استادیوم یک فضای تعمیم یافته از خانه است که امنیت خاطر را افزایش می‌دهد. در بازی دیروز 850 زن شانس ورود به استادیوم را پیدا کرده‌اند، اما هر چقدر توازن حضور زن و مرد در ورزشگاه‌ها بیشتر باشد احساس امنیت و آرامش و تعمیم یافتگی به فضای خانه بیشتر می‌شود. وی خاطرنشان می‌کند: با برنامه‌ریزی درست و ایجاد بستری مناسب می‌توان آمار متوازن تری را روانه ورزشگاه‌ها کرد چراکه یک طرف زندگی زنان هستند که در ایجاد آرامش در جامعه نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

تماشای بازی پرسپولیس-کاشیما در 7 بوستان بزرگ تهران

7 بوستان بزرگ تهران دیروز در یک اقدام کم سابقه، همزمان با برگزاری مسابقه برگشت فینال جام باشگاه‌های آسیا، به استقبال هزاران هوادار فوتبالی رفتند که علاقه داشتند یک بازی حساس و هیجان انگیز را در فضاهای عمومی به تماشا بنشینند. این اقدام البته دو روز پیش با نصب تلویزیون‌های ال سی‌دی بزرگ برای نخستین بار در پهنه‌های جغرافیایی مختلف تهران انجام شد. خیلی‌ها که شوق دیدن مسابقه پرسپولیس و کاشیمای ژاپن را در فضای عمومی داشتند و البته آنها که نمی‌تواستند خودشان را به استادیوم بزرگ آزادی برسانند و شاید هم مجالی برای رفتن به سینماها و کافی شاپ‌ها نداشتند، بوستان‌های بزرگ تهران را انتخاب کردند. نیاوران، پلیس، میعاد، لاله، آزادگان، بعثت و زمزم، 7 بوستان و پارکی بودند که دیروز یک عصر خاطره انگیز پاییزی را برای تهران نشین‌ها رقم زدند. آن‌طور که حجت نظری، عضو شورای شهر تهران به «ایران» می‌گوید: هیچ محدودیتی برای حضور خانواده‌ها و جوانترها در آمفی تئاترهای روباز وجود نداشت و همه علاقه‌مندان توانستند در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی بازی را به تماشا بنشینند و از دیدن این مسابقه گرم وهیجان انگیز در سرمای پاییزی تهران، لذت ببرند.

این 7 بوستان که از نظر موقعیت جغرافیایی برای دسترسی عموم تهران‌نشین‌ها در نقاط مختلف شهر، درهای خود را به روی فوتبال دوستان باز کرده بودند، خوشبختانه با استقبال بی‌نظیر خانواده‌ها علی رغم سردی هوا روبه‌رو شدند و مدیریت شهری را راغب کردند تا در رخدادهای ورزشی و فرهنگی دیگر هم از این ابتکار عمل، استفاده کنند. صدای جیغ و شادی مردم و فریادهای تشویق ایران- ایران، دیروز فضای پارک‌های تهران را به یک فضای بی‌نظیر تبدیل کرده بود.

استقبال بی‌نظیر مردم برای تماشای فوتبال پرسپولیس در سینماهای کشور

دیروز40 سینما میزبان خانواده‌ها در سراسر کشور بود تا پای هزاران طرفدار پروپا قرص فوتبالی را برای چندمین بار به سالن‌های سینما باز کند. استقبال از سانس‌های اختصاص یافته به فوتبال در سینما آنقدر قابل توجه بود که سینماهای آزادی، کوروش، زندگی و مگامال در کمتر از چند ساعت بلیت‌های خود را فروختند و ظرفیت‌هایشان پر شد. «علی سرتیپی» سخنگوی شورای عالی اکران هم در گفت‌و‌گو با «ایران» به استقبال بی‌نظیر مردم از تماشای این بازی در سالن‌های سینما تأکید می‌کند و می‌گوید: با پخش فوتبال در سالن‌های سینما تلاش کردیم تا شرایط حضور زنان و خانواده‌ها را برای تماشای فوتبال فراهم کنیم. بر همین اساس، نزدیک به 40 هزار ظرفیت از سالن‌های سینما را به تماشای این بازی اختصاص دادیم. وی ادامه می‌دهد: خوشبختانه تعداد زیادی از مردم دیروز ترجیح دادند به جای تماشای بازی فوتبال در خانه‌هایشان به سینماها بروند و حتی می‌توان گفت که استقبال مردم بهتر از بازی‌های جام جهانی بود. بنابراین، این موضوع نشان می‌دهد فرهنگ تماشای فوتبال در سالن‌های سینما در حال جا افتادن در جامعه است.

سخنگوی شورای عالی اکران می افزاید: سینماهای آزادی، کوروش، زندگی و مگامال با استقبال بیشتری از سوی خانواده‌ها برای تماشای این بازی مواجه شدند. سرتیپی در مورد جلب رضایت تهیه کنندگانی که سانس فیلم‌شان همزمان با این مسابقه بود نیز می‌گوید: قرار بر این شد که به آنها مبلغی از فروش بازی فوتبال را پرداخت کنیم و یک سانس فوق‌العاده نیز علاوه بر میزان فروش برایشان در نظر بگیریم.

حاشیه دیدار پرسپولیس- کاشیما

پرسپولیس در حالی به مصاف کاشیما رفت که این دیدار با حواشی مختلفی همراه بود که در زیر می‌خوانید:
● شب قبل از بازی حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل پرسپولیس و مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در هتل محل اقامت سرخ‌پوشان حاضر شدند و دقایقی با برانکو و بازیکنان صحبت کردند.
● دیروز فقط هوادارانی به ورزشگاه آزادی راه داده می‌شدند که اصل کارت ملی خود را به همراه داشتند و با ارائه کد ملی درج شده روی کارت ملی خود می‌توانستند وارد استادیوم آزادی شوند.
● اورژانس تهران تمهیدات ویژه‌ای را برای این بازی اندیشیده بود و ۱۰ دستگاه آمبولانس در ورزشگاه آزادی مستقر شدند و با توجه به حضور بانوان هم، ۲ دستگاه آمبولانس با تکنیسین‌های خانم ویژه بانوان حاضر در ورزشگاه در قالب ۵۰ نیروی ستادی و عملیاتی در ورزشگاه آزادی مستقر شدند.
● در حالی که قرار بود درهای ورزشگاه آزادی از ساعت ۱۲ باز شود اما به دلیل ازدحام جمعیت درهای استادیوم ۲ ساعت زودتر باز شد و خبرنگاران ایرانی و خارجی از بیرون از ورزشگاه و داخل ورزشگاه در حال گزارش و مصاحبه با هواداران پرسپولیس بودند.
● برخی از خبرنگاران ژاپنی با حضور مقابل ورزشگاه آزادی از جمعیت هواداران مشغول تهیه گزارش شدند. ضمن اینکه فروش پرچم و لباس‌های قرمز رنگ در بیرون از ورزشگاه حسابی داغ بود.
● بیش از ۲۰۰ نفر از هواداران کاشیما برای حمایت از این تیم در بازی مقابل پرسپولیس روز گذشته وارد فرودگاه امام خمینی(ره) شدند. این هواداران با پرداخت ۲ هزار دلار و با ثبت نام در تور هواداری که برای سفر به تهران به راه افتاده بود، راهی تهران شدند.
● این بازی در حالی برگزار شد که حدود 700 هوادار خانم این بازی را از نزدیک نظاره کردند. دختر برانکو ایوانکوویچ با تشریفات وارد ورزشگاه آزادی شد اما دختر علی پروین نتوانست به صورت جداگانه به ورزشگاه برود و همراه با سایر بانوان راهی استادیوم آزادی شد. دختران محمود خوردبین سرپرست سابق پرسپولیس هم از دیگر بانوان حاضر در استادیوم بودند. هواداران خانم ایرانی هنگام ورود هواداران ژاپنی به ورزشگاه به تشویق و کری‌خوانی پرداختند. این اتفاق نظر ژاپنی‌ها را جلب کرد و برای هواداران ایران دست تکان دادند و برخی از آنها به فیلمبرداری مشغول شدند.
● شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا که برای تماشای این دیدار به تهران آمده بود، با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و علیرضا فغانی داور بین‌المللی کشورمان دیدار کرد.
● پلیس از تماشاگرانی که بدون بلیت وارد مجموعه شده‌اند، درخواست ترک ورزشگاه را داشت و می‌گفت بدون بلیت هیچ تماشاگری به ورزشگاه راه داده نمی‌شود ولی برخی از تماشاگران بدون توجه به اعلام هشدارهای پلیس همچنان وارد مجموعه آزادی می‌شدند و روی چمن‌ها مشغول خوردن ناهار و خواندن نماز بودند.
● یک دختر که با پوشش پسرانه قصد ورود به ورزشگاه آزادی را داشت، توسط نیروی انتظامی شناسایی شد واجازه ورود به او داده نشد. البته خبرنگاران خانم ورزشگاه آزادی با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند به طوری که چند در برای ورود به روی آنها بسته بود.
● بسیاری از هواداران که نتوانستند بلیت تهیه کنند، هنگام ورود به ورزشگاه با گرشاسبی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس برخورد کردند و از او خواهش کردند تا بدون بلیت راهی برای ورود به استادیوم پیدا کنند.
● اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در ورزشگاه آزادی حضور داشت و دیدار پرسپولیس و کاشیما را از نزدیک تماشا کردند.
● توئیتر کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتشار تصویری از ورزشگاه آزادی، از حضور پرشور هواداران پرسپولیس پیش از 4 ساعت مانده به آغاز بازی ابراز تعجب کرد.
● جیوانی اینفانتینو، رئیس فیفا برای تماشای دیدار فینال لیگ قهرمانان فوتبال باشگاه‌های آسیا که بین تیم‌های پرسپولیس ایران و کاشیمای ژاپن برگزار شد با جت شخصی خود از چین به تهران ‌آمد و در بدو ورود مورد استقبال تاج رئیس و ساکت دبیرکل فدرسیون فوتبال قرار گرفت.
● علی پروین و محمود خوردبین، دو پیشکسوت پرسپولیس از جمله کسانی بودند که دیروز وارد ورزشگاه شدند و در جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی مستقر شدند. این در حالی است که تلاش‌هایی انجام شد تا آنها را به جایگاه VIP بیاورند اما این تلاش‌ها ثمر نداد. در این میان، گرشاسبی هم در جایگاه ویژه کنار پروین نشست.
● به دلیل هماهنگی برای حضور برخی از شخصیت‌های سیاسی و وزرای جمهوری اسلامی ایران در استادیوم آزادی، تدابیر امنیتی شدیدی در ورزشگاه آزادی برقرار شده بود.
● به دلیل هجوم هواداران سکوهایی که برای خانم‌ها در نظر گرفته شده بود، به تماشاگران مرد داده شد تا آنها بتوانند روی سکوها مستقر شوند.
● اتوبوس اعضای کاشیما کاملاً اسکورت شده به سمت ورزشگاه آزادی رفتند که با واکنش هواداران پرسپولیس همراه بود. در این حین هواداران پرسپولیس به حمایت تیم محبوب خود پرداختند.
● البته یکی از هواداران پرسپولیس بلیت خود را گم کرد و باعث شد تا با چشمانی اشکبار ورزشگاه را ترک کند.
● بسیاری از هواداران پرسپولیس هم در محوطه آزادی نشسته‌ بودند تا از طریق اسکوربرد بازی را تماشا کنند.
● اکبری‌نوری، دستیار ویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات‌ در بازدید از مرکز تماس شرکت فن آوا کارت از تلاش‌های این شرکت برای رفع مشکلات به وجود آمده در بلیت فروشی الکترونیکی بازی برگشت فینال جام باشگاه‌های آسیا تقدیر کرد.
● زمانی که خانم‌ها به داخل ورزشگاه آزادی آمدند، بشدت از سوی هواداران پرسپولیس حاضر در ورزشگاه مورد تشویق قرار گرفتند.
● هواداران پرسپولیس به صورت زیبایی تشویق ایسلندی انجام دادند که این مسأله با واکنش خبرنگاران ژاپنی همراه بود.
● میهمانان خارجی حاضر در تهران به ورزشگاه آزادی آمدند تا به تماشای بازی بنشینند.
● سفیر ژاپن در تهران به همراه برخی از مقامات باشگاه کاشیما به ورزشگاه آزادی آمدند.
● هواداران ژاپنی در طبقه دوم ورزشگاه قرار داشتند. آنها همچنین پارچه‌ نوشته‌هایی به زبان ژاپنی در ورزشگاه و در جایگاه اختصاصی خود قرار داده‌ بودند. برخی از تماشاگران ژاپنی پرچم برزیل را هم داشتند، زیکو، مدیر فنی کاشیما و همچنین دو ستاره کاشیما برزیلی هستند.
● با وجود تأکید کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر اینکه جمعیت اضافه به ورزشگاه نیاید اما باز هم شاهد حضور جمعیتی بیش از ظرفیت تعیین شده در ورزشگاه هستیم. حتی در راه‌پله‌ها نیز تماشاگران نشسته‌اند.
● از اسکوربرد ورزشگاه صحنه‌هایی از لیگ قهرمانان آسیا در دوره‌های گذشته به نمایش درمی‌آمد.
● چند خانم با لباس‌های محلی به ورزشگاه آمده بودند . قرار بود این افراد جوایز تیم قهرمان را اهدا کنند.
● با وجود بسته بودن درهای ورزشگاه، برخی هواداران بیرون در حضور داشتند و به دنبال فرصتی بودند تا به ورزشگاه بیایند.
● اتوبوس کاشیما زودتر از پرسپولیس وارد ورزشگاه آزادی شد.
● برانکو طبق عادت همیشگی پس از حضور در استادیوم آزادی به کنار زمین چمن آمد و مورد استقبال هواداران پرسپولیس قرار گرفت. برانکو در اقدامی جالب با هواداران پرسپولیس تشویق ایسلندی انجام داد.

 • زنان
 • پيروز
 • فينال
 • سرخ
 • پرسپوليس
 • ورزشگاه آزادي
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 11 Nov 2018 14:08:50 +0330
  لبخند آزادي به روي بانوان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18190-لبخند-آزادي-به-روي-بانوان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18190-لبخند-آزادي-به-روي-بانوان.html لبخند آزادي به روي بانوان

  وحید استرون: حضور زنان در ورزشگاه‌ها یکی از بحث‌های داغ ماه‌های اخیر است که موافقان و مخالفان زیادی دارد. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به تازگی تلا‌ش‌هایی را برای رفع موانع حضور زنان در ورزشگاه‌ها آغاز کرده‌اند.

  پیش از این تعداد محدودی از زنان توانستند تماشاگر بازی دوستانه ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی باشند. بازی برگشت فینال باشگاه‌های آسیا پرسپولیس و کاشیمای ژاپن در حالی در روز 19 آبان در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود که زمزمه‌هایی برای حضور بانوان ایرانی در این ورزشگاه شنیده می‌شود. البته این امر مورد تاکید کنفدراسیون فوتبال آسیاست و حالا جایگاه ویژه‌ استادیوم آزادی برای حضور بانوان ژاپنی در حال مرمت و آماده‌سازی است و گفته شده که اگر مسئولان موافقت کنند تونل شمالی نیز به زنان ایرانی اختصاص پیدا می‌کند. البته این محدودیت برای بانوان همواره به عنوان سدی برای میزبانی مسابقات بین المللی و مهم در کشور ما محسوب می‌شود. در حالی که ایران به راحتی می‌توانست در دی سال‌جاری میزبان جام ملت‌های آسیا 2017باشد، به خاطر عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها قافیه را به کشور امارات باخت و حالا باید در دی‌ماه به این کشور سفر کند.

  مجوز برای حضور بانوان

  حضور گزینشی بانوان در بازی ایران و بولیوی باعث شده تا این تصور به وجود آید که فدراسیون فوتبال قصد دارد برای بازی فینال آسیا هم از همین روش استفاده کند. این در شرایطی است که هیچ مقامی در وزارت ورزش به صورت رسمی بحث حضور بانوان را تایید یا تکذیب نکرده اند. اما طبق شنیده‌ها به‌نظر می‌رسد که برخی از مسئولان ذی‌ربط به صورت انتخابی با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی موافقت کرده‌اند و در حال آماده‌سازی شرایط برای حضور آنها در بازی برگشت فینال هستند. در این رابطه مصطفی کریمی، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفت: برای حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای فینال آسیا فضایی را در نظر گرفته‌ایم و زیرساخت‌ها نیز آماده شده است و منتظر مجوز مسئولان هستیم. اگر مشکلی نباشد جایگاه و زیرساخت لازم برای بانوان ایرانی در قسمت تونل شمالی ورزشگاه آزادی مهیا می‌شود. مازیار ناظمی، مدیرکل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش نیز در صفحه شخصی‌اش ویدئوی بازدید وزیر ورزش از مراحل تجهیز ورزشگاه آزادی را منتشر کرده و خبر داده که جایگاهی برای حضور خانواده‌های ایرانی پیش‌بینی شده است. البته هر از گاهی ناظمی در فضای مجازی از حضور بانوان در ورزشگاه مطالبی عنوان می‌کند که این امر بر شائبه‌ها می‌افزاید. طبق استعلام خبرگزاری فارس از فدراسیون، متولی حضور یا عدم حضور بانوان در ورزشگاه آزادی در روز فینال فدراسیون فوتبال نیست و در این‌زمینه وزارت ورزش و جوانان با تایید شورای تامین شهر مسئول این موضوع هستند. وزارت ورزش هم طبق امکاناتی که در ورزشگاه وجود دارد و در نهایت مجوز گرفتن از مراجع ذی صلاح می‌تواند در این خصوص تصمیم گیری کند.

  احقاق حقوق شهروندی

  معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز در این رابطه به ورزش سه گفته است: در مسیر اجرای مطلوب برنامه‌ها حتما باید ناهمواری‌هایی که وجود دارد را هموار کنیم. به‌نظرمن مطالبه حضور بانوان در رویدادهای مختلف ورزشی یک مطالبه کاملا اجتماعی و ورزشی است. در این رابطه اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد، اما ضمن احترامی که برای اظهارنظرها در جایگاه‌های مختلف حقیقی و حقوقی قائل هستیم باید به موضوعی به نام حقوق شهروندی در بخش ورزش توجه کنیم. همه ما به این موضوع معتقدیم که باید شرایط مناسب برای تفریح سالم خانواده‌ها فراهم کنیم؛ تفریحی که خروجی آن افزایش مشارکت در فعالیت‌های ورزشی است. فریبا محمدیان افزود: فعالیت ورزشی برای بانوان فقط سالن ساختن نیست و تماشای مسابقات ورزشی این ترغیب را در میان آنها ایجاد می‌کند که در فعالیت‌های ورزشی جامعه شرکت کنند. من تقاضا دارم که از دریچه ورزش، توسعه و سلامت جامعه به این موضوع نگاه کنیم تا رویدادهای ورزشی درست برگزار شوند و همه از آن لذت ببرند. فدراسیون فوتبال باید شرایط و فضا را به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری برای حضور بانوان و خانواده‌ها ایجاد کند. معاون اموربانوان وزیرورزش در ادامه با اشاره به اینکه زنان در بسیاری از رشته‌ها در ورزشگاه‌ها حضور دارند گفت: بیش از 25 رشته ورزشی سالنی و روباز وجود دارد که میزبان خانواده‌هاست. اما برخی از رویدادها و رشته‌های ورزشی مثل فوتبال به دلیل حساسیت‌های اجتماعی، تماشاگران بیش از حد و برد رسانه‌ای گسترده، نیازمند پشتیبانی ویژه است. امروز خوشبختانه همه همکاران در حوزه فدراسیون فوتبال تلاش‌ می‌کنند تا این پشتیبانی‌ها افزایش پیدا کند تا با خیال آسوده‌تر بتوانند فضا را برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها فراهم کنند. او در پاسخ به اینکه وزارت ورزش و دولت پشتیبان چنین طرح‌هایی هستند، گفت: به هرحال بحث ساماندهی اوقات فراغت از طریق ورزش یکی از سیاست‌های کلان دولت است و ما هم سعی می‌کنیم با برنامه‌های مختلف آن را پرکنیم. یکی از آنها بحث حضور تماشاگران خانم و خانواده‌ها در ورزشگاه است. البته ناگفته نماند در روز بازی برگشت فینال در تهران قطعا هواداران خانم ژاپنی در ورزشگاه حضور خواهند داشت، اما اینکه مسئولان وزارت ورزش و مراجع ذی‌صلاح شرایط حضور برای هواداران خانم ایرانی را فراهم ببینید یا خیر هنوز هیچ مرجع رسمی در مورد آن صحبت نکرده است و اخبار منتشر شده در این زمینه در حد گمانه زنی و حدس است.

  منبع: آرمان

  • لبخند
  • ورزشگاه آزادي
  • بانوان
  • زنان
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Thu, 01 Nov 2018 12:41:30 +0330
   زنان، نه دغدغه دولت است، نه ديگر مسئولان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18179-زنان،-نه-دغدغه-دولت-است،-نه-ديگر-مسئولان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18179-زنان،-نه-دغدغه-دولت-است،-نه-ديگر-مسئولان.html زنان، نه دغدغه دولت است، نه ديگر مسئولان

   فرهاد فدایی، راضیه فراهانی: از پرچالش‌ترین بحث‌ها همیشه در کشورمان بحث حقوق زنان و تبعیضی است که نسبت به آقایان در جامعه از جمله اشتغال، حضورشان در محافل فرهنگی و اجتماعی دیده می‌شود.

   بر این اساس بر آن شدیم تا با زهرا شجاعی رئیس مرکز امور مشارکت زنان در دولت اصلاحات و کارشناس و مدیر حوزه زنان گفت‌وگویی داشته باشیم. «زنان نیروهای فعالی هستند که از مردان سازگارتر و حتی دقیق‌تر مشغول به فعالیت هستند و می‌توان گفت زنان به‌دنبال سو‌ءاستفاده و فساد نیستند بنابراین از باب مصلحت و حفظ منافع ملی باید به مساله اشتغال زنان توجه کرد و یکی از اولویت‌های نظام باشد». این بخشی از صحبت‌های زهرا شجاعی است. شجاعی که چند سالی است از پست‌های مدیریتی دوری جسته و در دولت احمدی‌نژاد از دانشگاه تهران بازنشسته شد، این روزها مشغول تحقیق و مطالعه است و همچنان دغدغه‌های زنان و بانوان ایرانی را دارد. در ادامه گفت‌وگوی «آرمان» با او را می‌خوانید.

   شما به‌عنوان اولین زن در دوره اصلاحات در امور زنان ریاست‌جمهوری مشغول به فعالیت بودید. آیا در آن زمان شما عضو ستاد رئیس دولت اصلاحات بودید یا خیر. به چه فعالیتی مشغول بودید؟

   بله در آن ستاد فعالیت داشتم و حقوق بانوان برعهده بنده بود. در آن زمان عضو شورای عالی برنامه‌ریزی رئیس دولت اصلاحات بودم و همچنین جزو تدوین‌کنندگان برنامه‌های کاندیدایی ریاست‌جمهوری حضور داشتم. خدا حفظ کند آقای مهندس باقریان را که مسئول کمیته برنامه‌ریزی بودند ما با ایشان جلساتی برگزار کردیم. اگر نگاهی به جزوه گام اول داشته باشید متوجه برنامه رد پای نگرش برنامه‌ریزی جنسیتی در آن به‌طور کاملا می‌شوید. این برنامه حتی تحت عنوان سرمایه‌های اجتماعی یا ذخیره‌های انقلابی برای عشایر، زنان و جوانان قرار گرفت که در آن به موضوع زنان به‌صورت جدی پرداخته شد. طبیعتا برای چنین برنامه‌ای نیاز به تشکیلات قوی‌تر، منسجم‌تر و وسیع‌تری بود که در آن زمان بودجه بسیار محدودی به بخش زنان اختصاص داده شده بود. حکم من را با نام جدید رئیس مرکز امور مشارکت زنان نام‌گذاری کردند که حتی در انتخاب این نام هم با من مشورت شد.

   زمانی در قم مشغول به فعالیت بودید.

   به جهت ادامه تحصیلات حوزوی همسرم به قم رفتیم و در آنجا زندگی کردیم. در دفتر تبلیغاتی قم سمیناری برگزار شد تحت عنوان احیای شخصیت زن و از من برای شرکت در آن سمینار دعوت شد تا به‌عنوان دبیر شرکت کنم، این سمینار برگزار و همچنین مقامات شهری در آن حضور داشتند. با توجه به این موضوع فرمانداری یک نهاد حاکمیتی است و تمامی دستگا‌ه‌ها زیر نظرش مشغول به فعالیت هستند به آقای فرماندار پیشنهاد دادم تا یک کمیسیون تشکیل دهند و از تمام دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی یک نماینده خانم بفرستند تا با تشکیل جلسه‌ای برای رفع مشکلات خانم‌ها تصمیم‌گیری شود که موافقت شد و نام آن را هم کمیسیون امور بانوان قرار دادیم که پس از تشکیل، این کمیسیون مورد حمایت فرماندار قرار گرفت. در این کمیسیون شروع به انجام یکسری از فعالیت‌ها کردیم، به‌عنوان مثال خانم‌ها اجازه ورود به کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه(س) را نداشتند اما با تشکیل جلساتی توانستیم یک راه‌حلی برای این موضوع پیدا کنیم و بنا شد تا خانم‌ها هفته‌ای دو روز در این کتابخانه حضور پیدا کنند.

   یاد دارم اولین راهپیمایی زنان به جهت تجدید میثاق با امام راحل هم در قم شکل گرفت.

   در همان‌ زمان‌ها تاریخ مصادف با رحلت حضرت امام(ره) بود که تصمیم گرفتیم تا دست به یک حرکت اجتماعی‌-سیاسی برای خانم‌ها بزنیم. با توجه به آن زمان تصمیم گرفتیم تا راهپیمایی به جهت تجدید میثاق با امام راحل و بیعت با مقام رهبری از حرم تا مصلی توسط خانم‌ها صورت گیرد. در برگزاری این راهپیمایی فرمانداری و نیروی انتظامی بسیار کمک کردند و نسبت به این موضوع واکنش‌های بسیاری مشاهده شد حتی در بسیاری از شهرهای دیگر هم ادامه این کار را مشاهده کردیم، اما شورای اجتماعی قم به جای تجلیل از این موضوع انتقاد کرده و اعلام کردند که مگر ما قبیله بنی‌اسد هستیم که خانم‌ها از ما جلو افتاده‌اند.

   در سال 70 هم رئیس شورای اجتماعی زنان بودید؟

   بله. در وزارت کشور کمیسیونی تحت عنوان مبارزه با مفاسد اجتماعی تشکیل شد. اعضایی که در این کمیسیون تعریف شده بودند افرادی از جمله نماینده قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت فرهنگ، رئیس شورای اجتماعی زنان و نماینده صداوسیما بودند. حجاب خانم‌ها یکی از مباحث حیاتی و حساس در رأس امور آن جلسات مطرح بود و در دستور کار قرار می‌گرفت. در جلسات این کمیسیون مطرح کردم که چرا مدام برخوردهای سلبی و فیزیکی با خانم‌ها صورت می‌گیرد؟ مقداری برای خانم‌ها کارهای مثبت انجام دهیم و در ادامه پیشنهاد تشکیل کمیسیون امور بانوان را در وزارت کشور دادم و از تجربه‌ای که در قم داشتم توضیحاتی ارائه دادم. در آن زمان آقای نوری وزیر کشور بودند و به‌شدت از این موضوع استقبال و به مدیر کل اجتماعی آقای شیخ‌الاسلام گفتند که این طرح را با شجاعی پیگیری کند.

   چه تاریخی کمیسیون امور زنان تشکیل شد؟

   این موضوع از سال 68 تشکیل شد و به ترتیب به استان‌های دیگر ابلاغ شد و در نتیجه با استقبال بسیار خوبی رو‌به‌رو شد. در آن تاریخ 24 استان در سطح کشور وجود داشت و آخرین استانی که به این موضوع پرداخت استان اصفهان بود که بعدها از موفق‌ترین استان‌ها در این حوزه شناخته شد. پس از مدتی به پیشنهاد آقای نوری، مسئولیت کمیسیون بانوان را قبول کردم.

   بنابراین در این تاریخ مرکز مشارکت زنان تشکیل شد؟

   خیر. در سال 67 شورای فرهنگی اجتماعی زنان و شورای انقلاب فرهنگی تشکیل شد. این شورا در حال فعالیت بود که در سال 68 در وزارت کشور تشکیلات امور زنان ایجاد شد و سپس در سال 70 دفتر امور زنان ریاست‌جمهوری تشکیل شد. در شورای انقلاب فرهنگی پیشنهاد دادیم تا یک نهاد اجرایی در قوه مجریه تشکیل شود تا مسائل زنان را دنبال کند و حتی در آن زمان پیشنهاد معاونت دادیم با عنوان معاونت اجرایی رئیس‌جمهور در امور بانوان که به شورای فرهنگی رفت و مطرح شد که پس از رأی‌گیری 11 نفر رأی مثبت و 8 نفر رأی منفی به این طرح دادند که در نتیجه دفتر امور بانوان تشکیل شد.

   این اقدامات مقدماتی برای تشکیل آن در زمان دولت اصلاحات بود؟

   درست است اما یکسری از اشکالاتی وجود دارد به آن معنا که هنوز یک ارتباط ارگانیک تعریف شده سازمانی میان آنها وجود ندارد.

   یعنی با توجه به تشکیل معاونت امور زنان اما هنوز نهادهای موازی با یکدیگر در حال فعالیت هستند؟

   بله. در حال حاضر معاونت امور زنان در ریاست‌جمهوری با ریاست خانم ابتکار وجود دارد همچنین یک شورای فرهنگی اجتماعی زنان وابسته به شورای انقلاب فرهنگی هم در حال فعالیت هستند که نقش سیاستگذاری و برنامه‌ریزی دارد که باید گفت فلسفه وجودی آن از بین رفته است اما کسی شجاعت بیان آن را ندارد. دفتر امور بانوان در وزارت کشور و همچنین در وزارت نفت هم دفتر مشاوره داریم. اگر تشکیلات دولت را در نظر بگیریم ریاست‌جمهوری تحت امر وزارتخانه‌ها فعالیت می‌کند. پس از دوره آقای نوری این تشکیلات تبدیل به اداره کل شد. در زمان دولت‌های نهم و دهم بسیاری از این نهادها از دست رفتند به آن معنا که اداره کل بانوان در وزارت کشور تحت نظر وزیر کشور فعال بود تبدیل به دفتر کوچکی زیر نظر معاونت اجتماعی رفته و یک تنزل جایگاه تشکیلاتی رسید و تشکیلات سازمانی آن تضعیف شد.

   شورای فرهنگ اجتماعی زنان به‌طور کل موازی کار می‌کند؟

   زمانی باید مطرح کرد که شورا یا نهادی موازی کاری می‌کند که مشغول به یک فعالیت هستند. جنس کار شورای فرهنگی اجتماعی زنان سیاستگذاری و برنامه‌ریزی است و جنس کار معاونت امور زنان در بخش‌های مختلف مشخص است. در شورای فرهنگی اجتماعی زنان معاون رئیس‌جمهور، مشاوران وزرا عضو هستند. هنگامی که برنامه ششم، مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلان تصویب می‌شود می‌توان پرسید شورای فرهنگی اجتماعی زنان مشغول به چه فعالیتی است؟ باید یک فرد شجاع از این شورا سوال کند که شما در 5 سال اخیر چه اقداماتی انجام دادید؟ کدام دغدغه زنان را حل کردید؟ کدام مشکل زنان را حل کردید؟ کدام آمار عقب‌ماندگی زنان یا تبعیض نسبت به زنان را اصلاح کردید؟

   چه افرادی در این شورا مشغول فعالیت هستند؟

   اکثر افراد در این شورا جریان فکری اصولگرا هستند. من از اعضای اولیه در این شورا بودم و طولانی‌ترین دوران عضویت در این شورا را داشتم به آن معنا که از سال 67 تا 84 به مدت 14 سال عضو آنجا بودم. یکی از اشکالاتی که در حوزه زنان وجود دارد عدم انسجام، هماهنگی و وحدت نظر در ساختار تشکیلاتی دولتی امور زنان است که متاسفانه به‌رغم اینکه در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده تا برای بازآرایی و بازسازی و طراحی جدید این تشکیلات کاری انجام دهد هنوز اقدامی نشده و نمی‌دانم آیا اراده‌ای برای این کار در نظر دارند یا خیر؟ چرا که این تشکیلات در زمان‌های مختلف به وجود آمده است.

   در تشکیلات با توجه به هر دوره‌ و شرایط اتفاقات خاصی افتاد؟

   با توجه به ضرورت‌ها دفاتری تشکیل شده و رابطه‌ها هیچ‌گونه تعریفی نداشتند.

   بنابراین می‌توان گفت از ابتدا دغدغه اصلی برای ایجاد یک تشکیلات قوی نبوده است.

   این موضوع فقط دغدغه زنانی بوده که توانستند در جایی به قدرت برسند. اگر دغدغه زنان دغدغه نظام در قانون اساسی تعریف می‌شد خوب بود اما هیچ‌موضوعیت این موضوعات برای نظام نیست، چرا که در مجلس خبرگان قانون اساسی فقط یک خانم وجود داشت. در آن زمان خود زنان هم متشکل نشده بودند و حتی یک حزب یا جنبش قوی زنان برای مطرح کردن مطالباتشان نداشتند بنابراین در طول زمان مطالبات زنان مطرح شد. این موضوع که در حوزه زنان قصد چه اقدامی را داریم به‌طور کل مشخص است اما افرادی که قصد فعالیتی را دارند وظایف و مسئولیت و رابطه‌شان مشخص نیست. در حال حاضر خوشبختانه در حوزه زنان برنامه داریم و موضوع زنان وارد برنامه ششم شده است اما باید گفت که تا برنامه سوم نمی‌دانستیم باید برای زنان چه کاری انجام دهیم؟ در برنامه‌ریزی‌ها و قوانین کشور ردپایی از برنامه یا نگاه‌ برنامه‌ای برای زنان وجود ندارد. در سال تشکیل مرکز مشارکت اولین باری بود که موضوع زنان وارد برنامه‌های کلان کشور می‌شود و برای رسیدگی به موضوعات مربوط به زنان بودجه قرار داده شد.

   طی 20 سال گذشته جهت رفع دغدغه خانم‌ها و برآورده‌سازی مطالباتشان تغییری ایجاد یا به آن دغدغه‌ها پاسخی داده شده است؟

   کدام خانم‌ها؟ اگر قصد رفع کردن دغدغه زنان کشورمان را داریم باید فهرستی از گروه‌های مختلف زنان مشخص شود. گروه‌های زنان را می‌توان به زنان خانه‌دار، شاغل، کارمند، کارگر، دختران دانشجو، زنان روستایی، زنان عشایر و زنان سرپرست خانوار تقسیم کرد.

   بنابراین می‌توان گفت دغدغه هرکدام از زنان با توجه به منطقه زندگی‌شان تفاوت دارد.

   بله؛ با توجه به دغدغه‌های زنان آنان را باید تقسیم کرد. از جمله مطالبات زنان می‌توان به اشتغال، مراکز فرهنگی و اجتماعی، اصلاح قوانین و مقررات، بحث ازدواج، تبعیض زنان و... اشاره کرد.

   این موضوعات تاکنون هم حل نشده است.

   شاید فراگیرترین نیاز و مطالبه زنان که همچنان از گذشته بوده و هنوز هم باقی مانده است بحث اشتغال زنان است و فراگیری‌‌اش هر روز افزایش پیدا می‌کند؛ چرا که دختران روستایی و شهری فارغ‌التحصیلان بیکار هستند و نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلی دانشگاهی زن از مرد بیشتر است. اگر بخواهیم مهم‌ترین دغدغه، ضرورت، نیاز و خواسته زنان را مطرح کنیم و دولت نسبت به آن اهتمام داشته باشد می‌توان به بحث اشتغال زنان اشاره کرد، چرا که دولت اگر به این موضوع رسیدگی کند هم به یک خواسته پاسخ داده و هم در مسیر توسعه قدم برخواهد داشت. زنان سرمایه‌های انسانی و نیروهای کارآفرین جامعه هستند. زنان نیروهای فعالی هستند که از مردان سازگارتر و حتی دقیق‌تر فعالیت می‌کنند می‌توان گفت زنان به‌دنبال سو‌ءاستفاده و فساد نیستند. بنابراین از باب مصلحت ملی و حفظ منافع ملی باید به مساله اشتغال زنان توجه کرد و یکی از اولویت‌های نظام باشد.

   عملکرد معاونت امور زنان در دولت‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

   در آخرین روزهای دولت آقای احمدی‌نژاد نام و تابلوی این تشکیلات از مرکز امور زنان و خانواده تبدیل به معاونت امور زنان شد و فقط نام و تابلو بود. فایده این موضوع چه بود؟ رئیس آن مجموعه با پست معاونت رئیس‌جمهوری بازنشسته شد و فقط همین خاصیت را داشت. در پایان دوره دولت اصلاحات هم این مرکز کوچک شد. پس از آن در دولت آقای روحانی که خانم مولاوردی مشغول به فعالیت شدند دولت سیاست خود را چابک‌سازی اعلام کرد و اولین معاونتی که باید این طرح روی آن پیاده می‌شد، معاونت امور زنان بود. نیروهایی که در زمان ورود خانم مولاوردی در این معاونت بودند حدود110 نفر در حال فعالیت بودند و اکثرا به شکل خاصی وارد شده بودند. بنابراین خانم مولاوردی با 110 نیرویی مواجه شدند که نه تجربه کار داشتند و نه به‌لحاظ خط فکری و سیاسی همراه ایشان بودند. خانم مولاوردی فرد فاضل، صاحب نظر، دارای اندیشه بوده است و می‌توان به‌صراحت گفت که ایشان به جهت رانت سیاسی، وابستگی خانوادگی یا عضویت حزبی برای این مسئولیت انتخاب نشد بلکه تنها براساس شایستگی، لیاقت و توانمندی خود مشغول به فعالیت در این معاونت شد.

   خانم مولاوردی در این حوزه چه کاری توانست انجام دهد؟

   خانم مولاوردی با توجه به این موضوع که حوزه زنان از برنامه خارج شده بود توانست آن را به برنامه بازگرداند و نوع نگرش و نگاه نسبت به زنان در جامعه را تبیین و بخشی از اصلاحات قوانین و مقررات را انجام دهد. در دوره جدید خانم ابتکار هنوز زود است درباره کارنامه‌شان قضاوت کرد اما خانم ابتکار حُسن‌شان آن است که ادامه فعالیت خانم مولاوردی را دارند یعنی با همان فکر کار می‌کنند. خانم ابتکار خوشبختانه از برنامه‌های نیمه‌کاره خانم مولاوردی استفاده و آن را ادامه می‌دهند. البته طرح‌های جدیدی هم مانند طرح گفت‌وگوی میان نسلی را مطرح کردند.

   شما در زمان خودتان چه موضوعاتی را توانستید به خوبی حل‌و‌فصل کنید؟

   نظر من یا نظر یک شخص دیگر در حوزه زنان ملاک نیست. اگر بخواهیم بدانیم در حوزه زنان چه اتفاقی افتاده است باید به یکسری شاخص رسیدگی کنیم. این شاخص‌ها تحت عنوان شاخص‌های توسعه انسانی برحسب جنس که در آن آمار سواد، بهداشت، سازمان‌های غیردولتی، درآمد است و بیاییم این موضوع را در ابتدا و انتهای دوره مقایسه کنیم. در مورد خودمان کتابچه ایجاد کنیم که به‌طور مثال سال 76 در ابتدای دوره اصلاحات شاخص‌های توسعه انسانی چه آماری داشت و در پایان سال 84 چه شد؟

   یعنی باید کارنامه‌ای روی عملکرد افراد نظر داد؟

   بله. البته این کارنامه تمام‌عیار نیست. نمی‌توان گفت تمام موضوعات در آن مشخص باشد اما می‌تواند بسیار کمک کند. هنگامی که با افزایش پوشش تحصیلی دختران، افزایش نرخ اشتغال در زنان، افزایش تعداد سازمان‌های غیردولتی مشاهده شود، مشخص است که فعالیتی در حوزه زنان انجام شده است. گزارش واقعی آن است که بتوان گفت این کارهای من در حوزه‌ زنان چنینی تاثیراتی را داشته است.

   شما با تشکیل دفتر امور مشارکت در زنان و خانواده مخالف بودید. چرا؟

   مساله خانواده یک مساله بسیار وسیعی است که خیلی از دستگاه‌ها را در بر می‌گیرد و ارتباطش با خیلی از موضوعات ماموریت‌های وزارتخانه‌ها ارتباط دارد. نکته دیگر آن است که انگیزه پیشنهاد‌دهندگان این موضوع آن بود. به‌صراحت گفتم که طی هشت سال مشارکت زنان بسیار بالا رفته و در نتیجه فساد و طلاق در جامعه زیاد شده و ما می‌خواهیم به جبران آن مرکز امور خانواده و زنان تشکیل دهیم یعنی کنار هم قرار دادن این دوموضوع به‌لحاظ مقوله ماموریتی با یکدیگر متفاوت است و یک مقوله مشترک دارند و آن است که زن محور خانواده است و خانواده یک نهاد اجتماعی است که قوانین و مقررات خود را دارد و روند شکل‌گیری خانواده را دارد به‌دلیل آنکه می‌خواستند نقش اجتماعی و سیاسی زنان را کمرنگ کنند و متاسفانه هیچ‌کاری هم در حوزه زنان انجام نشد به آن معنا که آمار طلاق در آن دوره افزایش پیدا کرد، چرا که این حرف بی‌ربطی است که آمار افزایش طلاق را به مرکز مشارکت یا مرکز امور زنان نسبت دهیم. طلاق یک پدیده اجتماعی است که علل و عوامل متعددی دارد.

   شما با وزارتخانه شدن هم مخالف بودید یا باید گفت هنوز هم هستید؟

   بله مخالف بودم و هنوز هم مخالف هستم، چرا که حجم فعالیت‌هایی که در حوزه زنان باید انجام شود و ماموریتی که تشکیلات امور زنان دارد ماموریت نظارتی است نه ماموریت اجرایی، به آن معنا که وزارت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان مدرسه می‌سازد و کتاب درسی می‌نویسد اما در حوزه زنان که قصد کار اجرایی نداریم. معاونت امور زنان مسئولیت رصد فعالیت امور زنان در دستگاه‌ها را دارد تقریبا شبیه به کاری است که محیط‌زیست انجام می‌دهد به آن معنا که نهاد امور زنان یک نهاد فرابخشی و نظارتی است و باید این فعالیت‌ها و تشکیلات را رصد کند بنابراین اگر قصد وزارتخانه شدن را دارد اولین مشکلش آن است تا از مجلس رأی اعتماد بگیرد و مدام باید پاسخ دهد. آنهایی که دم از وزارتخانه می‌زنند به ماهیت فعالیت دستگاه دولتی امور زنان توجهی ندارند. نمی‌خواهیم که فعالیت حوزه زنان را از وزارتخانه‌ها بگیریم، چرا که اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم یک وزارتخانه کم است و باید دو دولت تشکیل شود بنابراین چون ماهیت فعالیت معاونت امور زنان ماهیت رصد و نظارت فعالیت‌های دیگر است و باید دستگاهی باشد که رئیس آن هم معاون رئیس‌جمهور باشد بنابراین باید روی تشکیلات وضعیتی به وجود آید تا بتوانند نظارت خود را داشته باشند بنابراین این موضوع در حد معاونت کافی است منتهی باید سازوکار و ابزار و لوازم در اختیارش قرار داده شود و به این معاونت باید بودجه و نیروی لازم داده شود. همچنین باید در قوانین و مقررات دستش را باز گذاشت تا قدرتش قوی شده و به فعالیت‌های خود به خوبی رسیدگی کند.

   • زنان
   • دغدغه
   • دولت
   • مسئولان
   • زهرا شجاعي
   • جامعه
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 31 Oct 2018 14:06:29 +0330
    مصوبه‌ ای برای سلامتی زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18158-مصوبه‌-ای-برای-سلامتی-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18158-مصوبه‌-ای-برای-سلامتی-زنان.html مصوبه‌ ای برای سلامتی زنان

    درست یک ماه پیش بود که هیات وزیران به پیشنهاد معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و در اجرای ماده سه آیین‌نامه تشکیل ستاد ملی زن و خانواده اولین مصوبه ستاد ملی زن و خانواده را تصویب و ابلاغ کرد.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، مصوبه‌ای که به منظور بررسی شاخص‌های عدالت جنسیتی در سطح ملی، کارگروهی متشکل از نمایندگان معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، سازمان برنامه‌وبودجه، سازمان امور اداری و استخدامی، مرکز آمار ایران، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تشکیل و پس از تایید نهایی، شاخص‌ها را برای ابلاغ در اختیار ستاد ملی زن و خانواده قرار می‌دهد.

    در همین راستا معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به مصوبه ستاد ملی زن و خانواده گفت: این مصوبه ماه گذشته برای نشاط و برنامه‌ریزی در۱۶محور توسط دولت ابلاغ شد و اکنون در حال اجراست. معصومه ابتکار در پایش ملی ارتقا و نشاط سلامت بانوان که به مناسبت هفته سلامت زنان برگزار می‌شود، گفت: معاونت بسیاری از سیاست‌های خود را پیگیری می‌کند تا این مصوبه در همه شهرها و روستاها اجرا شود. او افزود: در همین راستا باید شهرداری و شوراها به منظور توان‌افزایی و حمایت از ایجاد فضاهای ورزشی برای بانوان، همگام با برنامه‌های دولت حرکت کنند تا همه زنان علاقه‌‎مند به ورزش بتوانند به این پایش بپیوندند. معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: امید است تا بتوانیم در زمینه‌های مختلف تغذیه، سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها تلاش‌های بیشتری داشته باشیم که در این زمینه هم دولت برنامه‌های نوین مد نظر دارد.

    افزایش امید به زندگی زنان از ۵۵به ۷۶سال

    به گفته ابتکار، بهبود شرایط بهداشتی سلامت زنان ایران در طول ۴۰سال رشد چشمگیری داشته، به‌طوری‌که امید به زندگی قبل از زمان انقلاب در زنان ۵۵سال بود. این در حالی است که امید به زندگی زنان اکنون به ۷۶سال افزایش داشته است. معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری معتقد است که برنامه‌ریزی برای سلامت کشور برنامه وسیع و گسترده‌ای است که با مشارکت مردم به سرانجام می‌رسد و باید با تلاش و همکاری جامعه این مسیر را ادامه دهیم. ابتکار در ادامه با اشاره به وضعیت ورزش دختران مقطع ابتدایی گفت: باتوجه به اینکه ورزش دختران مقطع ابتدایی در سال‌های گذشته از برنامه درسی دختران جا مانده بود با اقدام به موقع وزیر آموزش‌وپرورش توانستیم با آموزش معلمان در تابستان سال گذشته مجددا آموزش و تربیت بدنی را به برنامه درسی دوران ابتدایی دختران بازگردانیم که این دستاوردها با همکاری و مشارکت مادران، اولیاء و زنان سرافراز ایران زمین به دست آمده است.

    کم‌تحرکی زنان خانه‌دار؛ عامل ابتلا به بیماری‌‌ها

    ابتکار در ادامه با بیان اینکه مهم‌ترین بیماری‌های جوامع صنعتی به دلیل کم تحرکی بروز یافته خاطرنشان کرد: کم تحرکی میان کارمندان و زنان خانه‌دار به عنوان یک عامل اصلی بروز بیماری‌های متابولیکی، دیابت، افسردگی و بیماری‌های قلبی عروقی عمل می‌کند. او با بیان اینکه ورزش درمانی برای همه بیماری‌هاست، افزود: یک ساعت پیاده‌روی در طبیعت معادل یک قرص کاهش فشار خون عمل می‌کند و به همین دلیل امروزه بسیاری از پزشکان در نسخه‌های خود برای بیماران ورزش تجویز می‌کنند. ابتکار در ادامه ضمن قدردانی از وزارت ورزش‌وجوانان به منظور ارتقا و گسترش ورزش بانوان ایرانی برنامه‌های بسیاری در این عرصه انجام داده‌اند، گفت: لازم است که از دختران مدال‌آور بازی‌های پارالمپیک، بازی‌های پارآسیایی و تیم نوجوانان، فدراسیون، کمیته ملی المپیک و تمام زنان قهرمان ایرانی تشکر ویژه داشته باشم. ابتکار خاطر نشان کرد: برای اولین بار یک ‌سوم از ورزشکاران اعزامی به این بازی‌ها را ورزشکاران زن تشکیل می‌دادند و از این بین یک ‌سوم از ورزشکاران زن هم توانستند برای کشور کسب مدال کنند. ابتکار معتقد است که زن ایرانی می‌تواند در عرصه‌های سلامت و ورزش همگانی فعالیت داشته باشد. در همین راستا همه تلاش خود را می‌کنیم تا این جریان ملی و ورزش را که عامل سلامت جسم و روان است در سراسر کشور انجام دهیم.

    توجه به سلامت جسمی، اجتماعی و روان زنان

    همچنین باستانی، معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این مراسم گفت: این برنامه به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران و هفته تربیت بدنی با همکاری وزارت ورزش و جوانان، شهرداری، مشاور شهردار در امور خانواده و وزارت بهداشت و وزارت کشور برگزار شده است. به گفته او، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال فرصت مناسبی برای توجه به سلامت جسمی، اجتماعی و روان زنان و همچنین دستیابی به جامعه سالم تلاش و برای رسیدن به این مهم از فرصت‌ها استفاده می‌کند. معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان متولی اجرای مصوبه ستاد ملی زن در برنامه ملی ارتقای سلامت زنان و دختران است و این برنامه را به این منظور تدارک دیده گفت: فرصت مناسبی است تا این برنامه در سراسر کشور اجرا شود، هدف از این برنامه سنجش سلامت و غربالگری سرطان سینه در پارک‌های بانوان و برنامه‌های آموزشی تدارک دیده شده است.برنامه‌ملی‌ارتقای‌نشاط‌زنان‌درحال‌اجراست در ادامه این برنامه فریبا محمدیان، معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان ضمن قدردانی از زنان ورزشکار ایرانی در مسابقات بین‌المللی گفت: دختران ورزشکار ایرانی سهم بسزایی را در اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی به خود اختصاص دادند. او افزود: همچنین در المپیک نوجوانان دختران ورزشکار توانستند در کنار برادران خود بار دیگر برای تاریخ ورزش ایران افتخار بیافرینند. به گفته او برنامه ملی ارتقای نشاط زنان و دختران با تمهیدات معاونت امور زنان تحت عنوان برنامه ملی سنجش قامت و آموزش حرکت بانوان روستایی در حال اجراست. بر اساس این مصوبه دستگاه‌های اجرایی یاد شده موظفند بر اساس شاخص‌های ابلاغی دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده و تحلیل وضعیت شاخص‌ها، برنامه‌های اجرایی خود را شامل اهداف کمی در ابعاد ملی و استانی، اقدامات اجرایی و منابع مصوب دستگاه برای بهبود و ارتقای وضعیت رصد مستمر شاخص‌ها ظرف سه ماه پس از ابلاغ این تصویب‌نامه برای ارائه گزارش به هیات وزیران و مجلس به دبیرخانه مذکور ارسال نمایند. با همه این صحبت‌ها، از زمان تصویب تشکیل ستاد ملی زن و خانواده شش سال می‌گذرد. در دولت دهم این ستاد شش جلسه با حضور معاون اول رئیس‌ جمهور تشکیل داد. نتیجه برگزاری این شش جلسه در مجموع، تصویب 13 مصوبه بود که دولت و دستگاه‌های اجرائی ملزم به اجرای این مصوبات بودند. با این حال تشکیل ستاد ملی زن و خانواده و صد البته، اجرایی ‌شدن مصوبات آن می‌تواند مزیت‌های مهمی برای حوزه زنان و خانواده در پی داشته باشد. زیرا این ستاد به‌ عنوان یک ستاد فرا قوه‌ای از مسئولان و صاحب‌ نظران حوزه‌های مرتبط تشکیل خواهد شد و می‌تواند گامی موثر و رو به جلو در تهیه و تدوین لوایح و طرح‌های این حوزه و برنامه‌ریزی، ساماندهی و هماهنگی فعالیت‌های دستگاه‌ها در خصوص زنان و خانواده باشد. همان‌طور که در آیین‌نامه تشکیل ستاد مشخص شده، نظارت و ارزیابی مستمر بر میزان تحقق اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی در دستگاه‌ها از جمله وظایف این ستاد است و از این منظر و با نظارت و ارزیابی می‌تواند خلأ موجود در زمینه عدم پیگیری طرح‌ها و مصوبات و نیمه‌کاره رها شدن بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها را پر کند.

    • مصوبه
    • دولت
    • سلامت
    • زنان
    • جامعه
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 21 Oct 2018 14:08:35 +0330
     مدير شدن زنان تركمن و نويد تغيير فرهنگ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18119-مدير-شدن-زنان-تركمن-و-نويد-تغيير-فرهنگ.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18119-مدير-شدن-زنان-تركمن-و-نويد-تغيير-فرهنگ.html مدير شدن زنان تركمن و نويد تغيير فرهنگ

     نخستين تصوير روستاي ساسنگ بچه‌هاي در حال بازي و زنان در حال كار است؛ پارچه‌بافي، درست كردن كاهگل و ترميم ديوارهاي خانه، برداشت محصول. روستاي ساسنگ يكي از توابع شهرستان مينودشت استان گلستان است و حالا يك خانه بومگردي در روستاي كوچك، پاي مسافران را به آنجا باز كرده است.

     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، زنان اما مواظبند كه تصويرشان در حال كار كردن ثبت نشود، هنوز با معادلات تازه روستا چندان راحت نيستند و در عين حال خانه بومگردي به زندگي‌شان رونق مي‌دهد. «مريم آق‌آتاباي»، يكي از مديران ميراث فرهنگي اين استان مي‌گويد كه اين تغيير بايد آهسته و پيوسته به وجودآيد تا جايي كه فرهنگ روستايي و گردشگري در ميانه راه به هم برسند، دست هم را بگيرند و خودشان را بالا بكشند. مريم آق‌آتاباي، 41 ساله است و 20 سال سابقه فعاليت در حوزه صنايع دستي و گردشگري را دارد. آق‌آتاباي پيش از اين مدير ميراث فرهنگي شهرستان گاليكش بوده است و حالا دو هفته است كه به عنوان رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان گنبد‌كاووس انتخاب شده. او معتقد است كه در حوزه گردشگري تغيير از سرمايه‌گذاري و توجه به روستاها آغاز مي‌شود و در اين مسير زنان نقش تعيين‌كننده‌اي خواهند داشت. او به «اعتماد» مي‌گويد كه زنان تركمن كه تا دو دهه پيش به سختي مي‌توانستند سر از دانشگاه درآورند حالا در استان گلستان فرصت‌هاي قابل توجهي براي رسيدن به پست‌هاي مديريتي دارند و اين تغيير فرهنگي را بايد به فال نيك گرفت.

     خيلي وقت‌ها نگاه به منطقه تركمن‌نشين اين است كه زنان براي حضور فعال در جامعه و حتي كار كردن به مشكل برمي‌خورند اما به نظر مي‌رسد دست‌كم در حوزه ميراث فرهنگي زنان فعالي حضور دارند. چند نفر از اين زنان توانسته‌اند به پست‌هاي بالاتر دست پيدا كنند؟

     در سازمان ميراث‌فرهنگي دو نفر مدير، دو نفر معاون و مدير روابط عمومي از ميان زنان هستند. با توجه به اينكه كارشناسان صنايع دستي ما عموما خانم هستند در ميراث فرهنگي رسيدن‌شان به مراتب بالاتر مديريتي بيشتر صورت مي‌گيرد و حوزه مديريتي ما هم با نگاه خاص‌تري به توانمندي‌هاي زنان نگاه مي‌كند. يك بخشي از اين اتفاق به خاطر ترغيب دولت و حمايت از حضور بانوان در حوزه‌هاي مديريتي است. ما فرماندار خانم هم داشتيم كه در واقعه منا فوت كردند. در مراغه‌تپه شهردار زن تركمن با تحصيلات عاليه داريم. حوزه و نگاه‌ها خيلي متفاوت شده. من خودم مي‌توانم مقايسه كنم كه در دهه 70 يك دختر ديپلمه تركمن خيلي سخت مي‌توانست وارد دانشگاه شود. سال 74 خودم به سختي وارد دانشگاه شدم اما الان كساني مانند من مي‌توانند پست‌هاي مديريتي هم بگيرند و اين يعني فرهنگ ما هم در اين زمينه تغيير كرده است.

     تجربه شما و زناني مثل شما نشان مي‌دهد كه سرمايه‌گذاري بر حوزه آموزش براي تغيير مثبت فرهنگي و ورود بيشتر زنان به ميدان موثر است اما به نظر مي‌رسد در منطقه خيلي مواقع دسترسي دختران به مدرسه چندان هم راحت نيست.

     نگاه آموزش و پرورش اين است كه هر جا بتواند، مكاني براي آموزش ايجاد كند و براي آن اعتباري در نظر مي‌گيرد. در روستاهايي كه من در حوزه مسووليتم با آنها برخورد داشتم، مدرسه‌اي داشتيم كه تنها سه نفر دانش‌آموز داشت و يك معلم براي آموزش همين سه بچه حضور داشت. الان عصري نيست كه دختر و پسر ما بخواهد از تحصيل باز بماند يا ترك‌تحصيل كند. در بسياري موقعيت‌هاي شغلي از جمله بهزيستي، فرمانداري و... نياز به حضور زنان وجود دارد. براي همين است كه بايد بحث آموزش در روستاها جدي گرفته شود، چون با تغيير نگاه فرهنگي آنها بسياري از مشكلات مربوط به تحصيل دختران و بعد مسووليت گرفتن آنها در آينده حل مي‌شود.

     شما حالا مسووليت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گنبدكاووس را بر عهده داريد. به عنوان مدير روي چه بخشي از قابليت‌هاي منطقه براي توسعه گردشگري تمركز مي‌كنيد؟

     براي گردشگري زماني مي‌توان بسترسازي مناسب كرد كه فرهنگ روستايي جدي گرفته شود. شهرستان گنبد كاووس به برج آجري قابوس شهرت دارد اما نبايد فراموش كنيم كه مجموعه فرهنگ و باورهاي مردم هم جزو داشته‌هاي هر روستا و شهرستان است. تركمن‌ها وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد از طرح درخت توت با نام داغدان براي لباس بچه استفاده مي‌كنند، چرا كه اين عقيده وجود دارد كه عصاي حضرت موسي از چوب درخت توت بوده و براي همين طرح داغدانه روي لباس من و نوزادم هست، روي فرش من هست، اينها همه باور و فرهنگ است. اين باورها و فرهنگ‌ها بايد در روستاها شناسايي شوند و مي‌توان از آنها براي جذب توريست و گردشگر استفاده كرد. اميدوارم با هماهنگي و كمك همكارانم به صورت استاني بتوانيم روي اين موضوع تمركز كنيم و جذب گردشگر و ماندگاري آنها را در گنبد كاووس افزايش دهيم.

     البته روستاها در سراسر كشور هر روز بيشتر از گذشته خالي از جمعيت مي‌شوند، چقدر مي‌توانيد روي توسعه گردشگري بر اساس روستاها حساب كنيد؟

     مهاجرت‌هاي بي‌رويه خودش موجب آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود. بخشي از جمعيت روستا كه به شهر مي‌روند و امكاناتي كه مي‌خواستند را در آنجا پيدا مي‌كنند اما برخي نمي‌توانند به درستي از آن استفاده كنند و همين موضوع يك سري آسيب‌هاي اخلاقي را به دنبال خودش وارد خانواده‌ها مي‌كند. اما با ايجاد تسهيلات گردشگري در روستاها مي‌توانيم جلوي همين آسيب‌هاي اجتماعي را بگيريم. تنها مثالي كه مي‌توانم بزنم اين است كه وقتي در اين منطقه وارد روستا مي‌شويم حاج خانم تركمن ياشماقش را جلوي صورتش مي‌گيرد و مي‌گويد من خجالت مي‌كشم نان بفروشم. در صورتي كه اگر بتواند با فروش يك تكه نان به يك گردشگر ارزش اقتصادي كار روستا و ماندگاري آدم‌ها و جلوگيري از مهاجرت بي‌رويه به شهر را بگيرد مطمئن باشيد اين موضوع در حوزه گردشگري به ما كمك مي‌كند.

     اما به نظر مي‌رسد فعاليت اقتصادي براي بخشي از زنان روستايي نكوهيده است. در همين روستاي ساسنگ زنان كارهاي سنگين را انجام مي‌دهند، درست كردن كاهگل و ترميم ديوارهاي خانه، پارچه‌بافي، دروي محصول اما مثلا يك نفرشان مي‌گفت بچه‌هايش در شهر نبايد بفهمند كه پارچه‌اي كه مي‌بافد را مي‌فروشد. تبديل اين قابليت به فعاليت اقتصادي و رونق گردشگري چطور بايد شكل بگيرد؟

     تغيير فرهنگ خيلي سخت است. من هم به عنوان يك زن تركمن حريم خودم را رعايت مي‌كنم. اما برخي تغييرها خوب است، تغيير در من به عنوان زن تركمن چطور به وجود آمده؟ با رفتن به مدرسه و دانشگاه. با وارد شدن توريست‌ها و گردشگران مطمئن باشيد تغييرات مثبت فرهنگي هم رخ مي‌دهد كه البته بايد مواظب باشيم كه اين تغيير به فرهنگ روستايي آسيب وارد نكند. الان در خيلي جاها اماكن موافق ورود تسهيلات گردشگري و ايجاد خانه‌هاي بومگردي نيست، مي‌گويند گونه‌هاي مختلف پوشش و لباس پوشيدن باعث از ميان رفتن فرهنگ روستايي مي‌شود در صورتي كه نگاه ما اين است كه هنر و فرهنگ را ترويج دهيم. اين اتفاق آهسته آهسته رخ مي‌دهد و سبب مي‌شود راحت‌تر با سرمايه‌گذاران و فعالان حوزه گردشگري همكاري كنيم .

     • مديريت
     • زنان
     • تركمن
     • نويد
     • تغيير
     • فرهنگ
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 14 Oct 2018 12:10:11 +0330
      من زنده‌ ام مستمری‌ ام را قطع نکنید! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18057-من-زنده‌-ام-مستمری‌-ام-را-قطع-نکنید.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18057-من-زنده‌-ام-مستمری‌-ام-را-قطع-نکنید.html من زنده‌ ام مستمری‌ ام را قطع نکنید!

      مهسا قوی قلب: مستمری بازماندگان یکی از خدمات و حمایت های سازمان تأمین اجتماعی است که در صورت فوت بیمه شده یا مستمری بگیر به بازماندگان واجد شرایط وی پرداخت خواهد گردید.

      در این میان دختران مجرد تحت پوشش برای مشخص شدن وضعیت تأهل و همسران برای اثبات حیات خود باید هر 6 ماه یک بار با در دست داشتن شناسنامه به شعبه های سازمان تأمین اجتماعی محل زندگی خود مراجعه کنند تا حقوق مستمری آنها قطع نشود و تأخیر در مراجعه به شعبه ها، باعث قطع حقوق فوری این افراد می‌شود و آنها برای مدتی باید زندگی خود را بدون مستمری سپری کنند!‌ این در حالی است که سازمان تأمین اجتماعی با سامانه سازمان ثبت احوال لینک است و به‌صورت آنلاین از حیات و ممات همه افراد تحت پوشش مطلع است. بسیاری از مستمری بگیران از این اتفاق گله‌مند هستند زیرا با قطع حقوق ناچیز مستمری، معیشت یک خانواده به مخاطره می‌افتد. آن هم افرادی که هیچ منبع درآمدی ندارند و به‌ لحاظ معیشتی در شرایط سخت و دشواری به سر می‌برند.

      قطع ناگهانی حقوق

      محمدی، زنی میانسال از استان چهارمحال و بختیاری، که حدود ده سال با دریافت حقوق مستمری همسرش چرخ زندگی خود و دختران خود را می‌گذرانید، از قطع ناگهانی حقوق، چنان مستأصل شده بود که مجبور شد برای تهیه مایحتاج اولیه زندگی از فامیل پول قرض بگیرد.نصرتی هم که زنی مطلقه است و تنها درآمدش برای گذران زندگی خود و پسر کوچکش، حقوق مستمری پدر است پس از دریافت سه سال حقوق، قطع ناگهانی حقوق مشکلات فراوانی برای او ایجاد کرد.تا جایی که پول ثبت‌نام پسرش برای مدرسه به تأخیر افتاد او می‌گوید: وقتی رفتم شعبه گفتند برو ماه بعد درست می شه. به گفته آنها، پس از پیگیری از سازمان تأمین اجتماعی دلیل این اتفاق مراجعه نکردن به صورت دوره‌ای جهت ارائه مدارک شناسایی به صورت حضوری به سازمان بود. البته به‌گفته مدیر کل مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی مراجعه حضوری برای اثبات حیات هر سه سال یک بار است. اما در این میان بعضاً در برخی از استان ها اتفاق افتاده که زودتر از موعد هم اقدام به قطع مستمری کرده‌اند. در این زمینه دبیرکانون شورای عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی کشور نیز با اشاره به اینکه بازنشسته‌ها مشکلی در این زمینه ندارند و این مشکل مختص مستمری بگیران است به «ایران» می‌گوید: برابر قانون، حقوق مستمری که همسر فرد بازمانده و دختران او دریافت می‌کنند، در صورت ازدواج یا اشتغال باید قطع شود به همین دلیل هر 6 ماه یک بار افراد باید برای اثبات وضعیت خود به سازمان مراجعه کنند.به گفته محمد اسدی، در سامانه الکترونیکی ثبت احوال کشور، با استناد به کدملی به آمار فوتی‌ها دسترسی داریم اما در خصوص تأهل و تجرد و اشتغال به کار افراد تحت تکفل این امکان در سامانه وجود ندارد به همین دلیل مراجعه حضوری اجتناب‌ناپذیر است.او در ادامه می‌افزاید: فرزندانی که نامادری دارند و با مادرشان زندگی نمی‌کنند یا به هر دلیل حقوق مستمری جداگانه‌ای دریافت می‌کنند، در صورت قطع شدن حقوق هر یک بسرعت در همان ماه متوجه می‌شوند ولی در حال حاضر در بیشتر موارد حقوق مادر و فرزند همه به حساب مادر ریخته می‌شود و در برخی مواقع به‌ دلیل مراجعه نکردن حضوری و قطع عائله‌مندی تا مدتی ممکن است فرد از کسر رقم مورد نظر با خبر نشود. دلیل این امر هم این است که بیشتر افراد تنها موقعی که اعتبار دفترچه بیمه آنها تمام می‌شود به شعبه تأمین اجتماعی مراجعه می‌کنند و قبل از آن یا فراموش می‌کنند یا بی‌سواد هستند و با قانون آشنایی ندارند و ناخواسته به‌دلیل ناآگاهی مشمول قطع مستمری می‌شوند.او به این دسته از افراد توصیه می‌کند به‌ صورت منظم به شعبه مراجعه کنند و اثبات وضعیت خود را وابسته به ساقط شدن دفترچه بیمه ندانند هر چند پس از قطع حقوق و مراجعه حضوری مبلغ دوباره به حساب افراد ریخته می‌شود ولی باز هم تأخیر در پرداخت می‌تواند خانواده مستمری بگیر را به لحاظ معیشت با مشکل روبه‌رو کند. قطعاً ما هم در خصوص مراجعه نکردن مستمری بگیران مشکل داریم و خواستار لینک شدن از طریق سامانه با واحدهای ذیربط هستیم. در این زمینه هم چند جلسه با هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی داشتیم. ما هم درک می‌کنیم که مراجعه حضوری برای پیرزنی که محال است مجدد ازدواج کند، کاری سخت و طاقت فرسا است و مشتاقیم هر چه سریع تر با به روز شدن سامانه نیازی به مراجعات حضوری وجود نداشته باشد.در زمینه تأخیر در حقوق ماهانه بازنشستگان و مستمری بگیران اسدی توضیح می‌دهد: در گذشته اوضاع اقتصادی سازمان مساعد بود ودر تاریخ پنجم هر ماه حقوق واریز می‌شد، این تاریخ اکنون تا بیستم به تعویق افتاده است ولی باز هم حقوق هر ماه در همان ماه پرداخت می‌شود. سازمان تأمین اجتماعی ماهانه حدود 5 هزار میلیارد تومان به بازنشستگان و مستمری بگیران حقوق پرداخت می‌کند، تأمین نقدینگی این رقم کلان در اوضاع اقتصادی فعلی کار آسانی نیست، در حال حاضر سازمان اغلب هر ماه حدود یک هزار میلیارد تومان برای پرداخت حقوق‌ها وام می‌گیرد و تأخیر آن چنانی در پرداخت حقوق نداریم.

      الزام مراجعه حضوری هر3 سال یک بار

      به گفته محمدعلی جنانی مدیرکل امورفنی مستمریهای تأمین اجتماعی بر اساس تعهداتی که داریم، در زمینه افراد تبعی مستمری بگیران به‌عنوان نمونه فرزندان ذکور در بحث گواهی تحصیلی و اعتبار گواهی‌های تحصیلی متأسفانه با مراکز دانشگاهی لینک نیستیم، در زمینه فرزندان دختر هم شرط ازدواج و اشتغال به‌صورت سامانه آنلاین جهت اطلاع‌رسانی وجود ندارد و تا زمانی که چنین لینک‌هایی وجود نداشته باشد، افراد باید به‌صورت دوره‌ای به شعبه ها مراجعه کنند، پس دانشجویان نیز باید در طول تحصیل هر 6 ماه یک بار با در دست داشتن شناسنامه و گواهی تحصیلی به شعبه مراجعه کنند چون در صورت قطع شدن حقوق، فرآیند واریز حقوق عقب افتاده ممکن است بیش از یک ماه زمان ببرد.مدیرکل مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در پایان افزود: در برخی مناطق دور افتاده کشور هم در صورت فوت فرد مستمری بگیر، خانواده وی شناسنامه را باطل نمی‌کنند و فوت در سازمان ثبت احوال ثبت نمی‌شود به همین دلیل هر سه سال یک بار فرد باید به شعبه تأمین اجتماعی مراجعه کند.

      منبع: ايران

      • زنده
      • مستمري
      • قطع
      • دولت
      • زنان
      • دختران
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 03 Oct 2018 14:19:43 +0330
       چرا نباید یک زن استاندار شود؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18050-چرا-نباید-یک-زن-استاندار-شود؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18050-چرا-نباید-یک-زن-استاندار-شود؟.html چرا نباید یک زن استاندار شود؟

       اسماعیل حسین پور: باید صادقانه گفت دکتر روحانی نه اینکه نخواسته باشد ولی به دلایلی نتوانسته است از حضور زنان در کابینه استفاده کند و این عقبگرد بزرگ روحانی یک باخت بزرگ برای او و دولتش تلقی می‌شود؟

       سوالی که بسیاری دلسوزان دولت و ملت در ذهن دارند این است چرا از دید برخی‌ها «حسنات» دولت اصولگرایان «سیئات» دولت روحانی محسوب می‌شود؟ چرا دولت احمدی نژاد یک وزیر زن داشت و کسی در اعتراض دم برنیاورد ولی دولت روحانی نه تنها یک وزیر زن، بلکه حتی یک استاندار زن هم ندارد و تعداد وزارتخانه‌هایی که در آن زنان در پست معاونت حضور دارند چندان نظرگیر نیست؟

       دکتر روحانی در فرصت باقی مانده، ضمن توجه ویژه به چالش‌ها‌ی اقتصادی و دغدغه‌ها‌ی معیشتی مردم، باید علاوه بر توجه ویژه به جوانان، زمینه به کارگیری زنان در پست‌ها‌ی مدیریتی را فراهم کند تا بیش از این شاهد یاس و دلمردگی در بین حامیانش نباشیم. یکی از سوالات بی جواب این سالیان این است: «چرا دولت روحانی یک استاندار زن ندارد؟» آیا نمی‌شود از زنانی که در بدنه وزارت کشور از مدیرکلی تا معاونت استاندار ارتقا یافته اند و مدیریت شایسته و قابل قبولی داشته اند از یک زن حتی در یک استان کوچک به عنوان استاندار استفاده کرد؟

       در حالی که وزیر کشور در شهریور 96 گفته است: « به دنبال آن هستیم و تلاش می‌کنیم که اگر بتوانیم استاندار زن هم داشته باشیم.» چرا دیگر دولتمردان با وزیر کشور همراهی نداشته اند تا زمینه حضور یک زن به عنوان استاندار فراهم شود؟ نیک می‌دانیم که استاندار در کنار بسیاری شاخص‌ها‌ی مدیریتی باید توان مدیریت برخی بحران‌ها‌ را داشته باشد و در بین زنان این سرزمین زنان مدیر و آشنا با بحران‌ها‌ و چالش‌ها‌، کم نیستند که این زنان شایسته می‌توانند با توان مدیریتی بالای خود شرایط مطلوبی را برای همراهی‌ها‌ی بزرگ زنان آن دیار، با مدیران ارشد استان فراهم کنند.
       هر چند در این دولت بخشنامه سهمیه 30 درصدی حضور زنان در رده‌ها‌ی مدیریتی یکی از اقدامات ستودنی دولت روحانی است ولی عدم باورمندی برخی اطرافیان و مدیران دکتر روحانی به ایشان و برنامه‌ها‌یش سبب شده این مدیران بیگانه با مشی و مرام روحانی چشم بر این نگاه عادلانه و امیدبخش روحانی ببندند و این جفایی بزرگ در حق حامیان دکتر روحانی است که زنان نیمی از آن «آری» گفتگان به روحانی هستند که در دو انتخابات اخیر با هزاران امید در پای صندوق رای حاضر شدند.

       حال که بحث تغییراتی در سطح وزیران و استانداران مطرح است انتظار می‌رود دکتر روحانی با عزل برخی ناتوانان آرام گرفته در کابینه اش زمینه حضور موثر مردان و زنان وفادار به برنامه‌هایش در کابینه را فراهم کند و در سطح استانداران نیز حداقل یک یا چند استاندار زن به کارگیری شوند تا شاهد امید و اعتمادآفرینی در بین نیمی از جامعه باشیم.

       منبع: آفتاب يزد

       • زنان
       • استاندار
       • دولت
       • حسن روحاني
       • رئيس جمهور
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 02 Oct 2018 13:56:22 +0330
        رشد ۳ برابری آمار اعتیاد زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18012-رشد-۳-برابری-آمار-اعتیاد-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18012-رشد-۳-برابری-آمار-اعتیاد-زنان.html رشد ۳ برابری آمار اعتیاد زنان

        اعتیاد یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های اجتماعی‌ است که بیشتر در بین مردان به چشم می‌آید؛ اما این معضل بی‌تردید دامنگیر زنان هم می‌شود و متاسفانه در رده‌های سنی پایین‌تر رو به افزایش است.

        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، اعتیاد زنان علاوه بر آسیب به فرد، آثار مخربی روی وضعیت خانواده‌ها و زندگی کودکان دارد. با وجود این، شیوع موادمخدر مصرفی در زنان به ترتیب تریاک(55٪)، شیشه(22/26 ٪)، الکل(63/22 ٪)، کراک(15/94 ٪) است. این در حالی است که سطح سواد زنان معتاد به این شرح است: 3٪ بی سواد، 15٪ ابتدایی، 15 ٪ راهنمایی، 41 ٪ دیپلم، 17٪ لیسانس و 9 ٪ بالای لیسانس. از سوی دیگر، زنان در گروه سنی 25-15، 44-25 و 60-45 به ترتیب 1/13٪، 9/5٪ و 6/5٪ معتاد هستند و تعداد مراکز درمان اعتیاد زنان 126 است که 6/4 درصد از کل مراکز کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

        زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی کشور

        مرداد 97، معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور را نگران‌کننده خواند و تاکید کرد: آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن پیش می‌رود. رضا محبوبی با بیان اینکه در حال حاضر درگیر جنگ بزرگی هستیم که همان وضعیت آسیب‌های اجتماعی است که به شکل خاموش همه کشور را فرا گرفته است، گفت: یک و نیم تا دو سال طول کشید تا گزارش جامع آسیب‌های اجتماعی جمع‌آوری شد و تصویری نسبتا جامع از وضعیت اجتماعی به ویژه آسیب‌های اجتماعی را ارائه داد و اکنون باید گفت که وضعیت آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده است. محبوبی از وجود ١۵ میلیون پرونده قضائی در کشور خبر داد و گفت: سه میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار، سالانه 30 هزار معلول قطع نخاع و عضو و هزاران آسیب دیگر در کشور داریم که وقتی این تابلو را مرور می‌کنیم نشان می‌دهد که اوضاع وخیم و واجد توجهات ویژه است. او با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن پیش می‌رود، اظهار کرد: جمعیت زنان درگیر موادمخدر و اعتیاد در چند سال گذشته بیش از سه برابر شده است و بیش از 50 درصد موارد شناسایی شده مبتلایان به ایدز از طریق رابطه جنسی بوده‌اند. از جمعیت 70 هزار نفری افراد مبتلا به ایدز ۴٧ درصد نیز زنان هستند. معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با اشاره به اینکه باید به زودی منتظر سونامی ایدز باشیم، تصریح کرد: آمار زنان سرپرست خانوار که قرار بود در سناریوی بدبینانه در سال ٩۵ دو میلیون و 150 نفر پیش‌بینی شود، اما به رقم سه میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار رسید. او بیان کرد: در علت‌یابی کلیت مسأله آسیب‌های اجتماعی در تغییرات نوع این آسیب‌ها به یکسری علت‌ها رسیده‌ایم که برخی از آسیب‌ها به فقر، بیکاری، ناموزونی توسعه، بی‌عدالتی و توزیع نامناسب منابع برمی‌گردد. از ١۵ میلیون پرونده قضائی 800 هزار پرونده مربوط به سرقت است. آیا اگر مردم شغل داشته باشند این مشکلات حل می‌شود؟ اینکه برخی معتقدند طلاق‌ها و اعتیاد به دلیل فقر و بیکاری است درست است؟ اما ما جامعه‌شناسان به این موضوعات ارجاع نمی‌دهیم. اگرچه ضعف برنامه‌ریزی موجب توسعه نابرابر شده و شکاف طبقاتی بین اقشار مختلف موجب آسیب‌های اجتماعی می‌شود. محبوبی با بیان اینکه در شیوع‌شناسی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ٩۴ و ٩۵ میزان شیوع اعتیاد در جمعیت بالای ١۵ سال 5/2 درصد بوده است، اظهار کرد: این نرخ در جمعیت کارگری به حدود ٢٢ درصد می‌رسد. او افزود: چه توضیحی برای زنانه‌تر شدن آسیب‌های اجتماعی داریم؟ آیا دلیل ضعف مهارت‌ها یا آموزش است؟ در حالی که آمارها حاکی است که شاهد بهبود وضعیت زنان هستیم و حضور زنان در آموزش عالی و حضور در اجتماع افزایش یافته است. محبوبی ادامه داد: آیا نگاه ما به زن یک نگاه درست و منطقی بوده است، نکند پس زدن از سوی زنان به دلیل برخی خطوط قرمز و شرایطی است که برایشان ایجاد کرده‌ایم؟ از 220 تا 230 هزار نفری که از سوی گشت ارشاد دستگیر و اعمال قانون شدند، چه تعدادشان مستحق دریافت اخطار، توبیخ و بازداشت بودند؟ آیا نباید فکر کنیم وقتی گارد را جلوی ورزشگاه آزادی می‌چینیم و هرکسی رد می‌شود فکر می‌کند یک حمله تروریستی می‌خواهد رخ دهد، این کار می‌تواند روی نگاه زنان به آینده تاثیر داشته باشد؟

        • رشد
        • برابر
        • آمار
        • اعتياد
        • زنان
        • مواد مخدر
        • جامعه
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 01 Oct 2018 11:14:00 +0330
         زنانه‌ شدن سالمندی چالش‌ برانگیز است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18011-زنانه‌-شدن-سالمندی-چالش‌-برانگیز-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/18011-زنانه‌-شدن-سالمندی-چالش‌-برانگیز-است.html زنانه‌ شدن سالمندی چالش‌ برانگیز است

         آرزو ضیایی: به گفته رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان سالانه ۷۰۰ هزار سالمند به جمعیت سالمندی اضافه می‌شود و تنها در تهران یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند زندگی می‌کنند.

         محسن سلمان‌نژاد افزود: «در حال‌حاضر شش هزار فرد بالای ۱۰۰ سال در کشور و بیش از یک میلیون نفر بالای ۸۰ سال هستند.» همچنین بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۷۹ میلیونی کشور، ۷میلیون و ۴۱۴هزار و ۹۱ نفر یعنی ۹/۲۸ درصد سالمند هستند. با توجه به این آمار مساله سالمندی در ایران کوچک نیست و سوال بزرگتر آن است که دولت چه اقداماتی تاکنون برای افزایش میزان آسایش و رفاه این قشر انجام داده است. علاوه براین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در آینده‌ای نزدیک سالمندی چهره‌ای زنانه به خود می‌گیرد و پرسش اساسی آن است که وقتی نرخ مشارکت اقتصادی زنان تنها ۱۶ درصد است و برخی از آنها با وجود اشتغال بیمه نیستند و طرح بیمه زنان‌خانه‌دار نیز کج‌دار و مریز پیش می‌رود، سالمندی زنانه شده ممکن است چه تبعاتی را برای جامعه به همراه بیاورد؟
         بر اساس داده‌های مرکز آمار نرخ بیکاری در میان زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. براین اساس سالمندی زنان در نقاط روستایی و مناطق محروم کشور به مراتب چالش‌برانگیزتر از نقاط شهری خواهد بود. سالمندی هرگز یک بحران در کشور محسوب نمی‌شود مگر آنکه سالمندان از شرایط اقتصادی بهتری برخوردار شوند و مراقبت‌های سیستم سلامت از آنها کامل و جامع باشد. همچنین مساله اصلی آن است که همواره با شدت گرفتن مشکلات اقتصادی اقشاری مانند زنان، کودکان و سالمندان بیشتر در معرض تهدید و آسیب قرار می‌گیرند و شرایط اقتصادی امروز جامعه نیز از این واقعیت اجتماعی مستثنی‌ نیست.

         به سالمندی فعال بی‌توجهیم

         یک کارشناس حوزه رفاه و سیاستگذاری‌اجتماعی در گفت‌وگو با «آرمان»‌ در ارتباط با موضوع سالمندی در ایران می‌گوید: اینکه اساسا در آستانه سالمندی قرار داریم جمله‌ای اغراق‌آمیز است، زیرا در حال‌حاضر در پنجره جمعیتی بوده و بالاترین میزان نیروی‌فعال را داریم که هیچ استفاده‌ای از آنها در راستای رشد اقتصادی کشور نمی‌کنیم. این مساله به نظام‌مدیریتی کشور برمی‌گردد. البته به دلیل بهبود خدمات بهداشتی میزان امید به زندگی افزایش یافته است. فرشید یزدانی می‌افزاید: براساس تعریف گذشته از سالمندی سنین 55 و 60 سال سالمند محسوب می‌‌شد، اما با تغییرات در حوزه سلامت، رفتار، سبک زندگی سالمندی نیز تعریف نویی می‌خواهد و سن سالمندی 74 سال در زنان و مردان است. متاسفانه متناسب با این تعریف تغییر قوانین بیمه‌ای و اصلاحات مختلف در صندوق بازنشستگی نداشته‌ایم. این خطای دولت است، اما هنوز فرصت برای جبران دارد. او می‌گوید: سالمندی فعال بحث امروز اکثر کشورهای دنیاست. این اصطلاح بدان معناست که وقتی افراد به سنین بالای 65 می‌رسند میزان کار آنها کمتر و بخشی از هزینه آنها توسط صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌شود. مساله اول بازتعریف و نگاه به فعالیت‌های سالمندی و سالمندی فعال است. در واقع نیازمند برنامه‌ریزی فعال برای ارائه نوع خدمات سلامت، پزشک متخصص سالمندی هستیم، زیرا آنها بیشتر در معرض بیماری‌های مختلف هستند و با پایش سلامت سالمندان از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنیم. برای کاهش آسیب سالمندان را کم کنیم و باید مقوله سالمندی در برنامه‌هایی مانند سند ملی و توسعه و بودجه سالیانه کشور لحاظ شود. یزدانی تاکید می‌کند: مراقبت‌های سالمندی زنانه و مردانه ندارد و مانند فقر نیست. البته تعداد زنان شاغل کمتر از مردان و زنان سالمند بیمه شده کمتری داریم، بنابراین میزان پشتیبانی و حمایت از آنها نیز کم است. از امروز باید بحث بیمه‌شدن زنان با جدیت بیشتری در دستور کار باشد، زیرا تعداد بیمه زنان خانوار بسیار محدود است. همچنین برای زنان بدون بیمه باید اقدامات حمایتی خاص صورت بگیرد، زیرا آنها از هیچ پشتوانه مالی برخوردار نیستند و نیازمند حداقل‌های حمایتی از سوی دولت هستند.

         زنان سالمند اغلب افسرده‌تر از مردان

         سالمندی زنان و مردان متفاوت است و مردان در دوره سالمندی مشارکت اجتماعی بالاتری نسبت به زنان دارند. علاوه براین مشکلات بالینی را نیز باید در زنان جدی‌ گرفت، زیرا زنان سالمند در این سنین در دوران یائسگی قرار دارند و بسیاری از آنها دچار مشکلاتی مانند پوکی‌استخوان، مشکلات مفصلی یا افسردگی هستند و این امر به افزایش خانه‌نشینی آنها در این سنین می‌انجامد. بنابراین جمعیت بالای زنان سالمند به معنای کاهش معنادار نشاط و شادمانی در جامعه سالمندان است. زنانی که علاوه بر مشکلات اقتصادی پیرامونی خود دچار مشکلات بالینی نیز هستند و مراقبت از آنها در این سنین معادله‌ای چند مجهولی خواهد شد.

         ماتریس فقر و سالمندی زنان چالش می‌آفریند

         رئیس سابق دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با «آرمان» در ارتباط با بحران سالمندی می‌گوید: رفتن بسوی سالمندی یک واقعیت علمی است و در دو دهه آینده تعداد سالمندان از وضعیت موجود دو برابر می‌شود، اما همزمان جمعیت جوان نیز داریم. فرید براتی سده می‌افزاید: افزایش امید به زندگی در دوران سالمندی بسیار مهم است و این افزایش در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. بنابراین احتمالا تعداد بیشتری زن سالمند خواهیم داشت و سالمندی به سوی زنانگی می‌رود. او خاطرنشان می‌کند: زن سالمندی که همسر خود را از دست می‌دهد فرزند ندارد یا تک‌فرزند است نیازهای مراقبتی دارد و تعداد زیادی زن سالمند تنها خواهیم داشت که درصورت عدم‌برنامه‌ریزی خدمات مراقبتی دریافت نمی‌کنند. براتی‌سده می‌افزاید: تعداد زنان سالمند تنها در استان‌های محروم به‌مراتب بیشتر از زنان سالمند در استان‌های برخوردار است. در واقع ماتریس موضوعی جنسیت، شرایط‌اجتماعی، فقر، سالمندی، تنهایی و وضعیت اقتصادی به وجود می‌آید و به‌تبع آن کنترل و مدیریت آن زحمت‌ زیادی برای سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و مدیران خواهد داشت. او تاکید می‌کند: اکنون فرصت خوب پنجره جمعیتی را در اختیار داریم و هنوز جمعیت جوان بیشتر است. بنابراین باید بخوبی برنامه‌ریزی و سند ملی سالمندان را تصویب کرد تا سالمندان در آینده مشکل نداشته باشند. براتی‌سده می‌افزاید: به عنوان مثال هرچند احترام سالمندان به نسبت دهه‌های قبل کمتر شده، اما همچنان به سالمندان احترام گذاشته می‌شود و خانواده‌ها نیازمند حمایت‌ معنوی، آموزشی، عاطفی دولت برای نگهداری سالمندان هستند. او می‌گوید: از امروز باید مردم را در مورد بیمه‌های پیشگیری و سیستم‌های بیمه‌گذار توجیه کنیم، زیرا بیش‌ترین هزینه توانبخشی مربوط به مشکلات سالمندان است. بیمه‌ها در مورد خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی باید آموزش‌های بیشتری به خانواده‌ها بدهند تا پول پیشگیری از بروز بیماری در خانواده هزینه شود. همچنین دستگاه‌های دیگر مانند شهرداری باید محیط دوستدار سالمند را برای تردد سالمندان با اتوبوس و مترو فراهم کنند. اولین ساختار موردنیاز، بیمه‌های پیشگیری از بروز مشکلات دوران سالمندی است. علاوه ‌براین امروز صندوق‌های بازنشستگی با بحران مواجه هستند و باید دید کشورهای دیگر چگونه این بحران‌ها را کنترل کرده‌اند. در برخی از کشورها سن بازنشستگی را بالا برده‌اند، اما ‌کمترین سن بازنشستگی در منطقه متعلق به ایران است. بنابراین باید تجارب کشورهای دیگر را مدنظر قرار داد. امروز بیش از هشت میلیون سالمند داریم که از تعداد حدود 14 هزار سالمند در مراکز سالمندان حضور دارند. بنابراین باید از نظر اقتصادی با بهره‌گیری از تجارب بین‌المللی صندوق‌های مربوط به سالمندی، صندوق‌های رفاه و تامین‌اجتماعی را فعال کرد.

         بیمه‌ای که محقق نشد

         مساله بیمه‌ زنان خانه‌دار راه‌حلی مطمئن برای زنان سالمندی است که تمام عمر خانه‌دار بوده‌اند و باتوجه به میزان مشارکت اقتصادی زنان در جامعه رقم آنها کم نیست. اما اجرای این طرح‌ سال‌هاست که به‌تعویق می‌افتد و در آخرین اظهارات یک نماینده مجلس از توقف آن خبر داده است. به گفته سخنگوی فراکسیون خانواده مجلس در بودجه 97 و قانون برنامه ششم توسعه آمده که زنان خانه‌داری که دارای سه فرزند باشند می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند، چرا که به علت شرایط اقتصادی کنونی کشور و منابع موجود تنها می‌توان تعداد محدودی از زنان خانه‌دار را تحت پوشش بیمه قرار داد. زهرا ساعی افزود: «ما به دنبال این بودیم که همچون کشورهای توسعه‌یافته که برای تمام زنان خانه‌دار حقوقی تعریف کرده‌اند و آنها را تحت پوشش بیمه قرار داده‌اند، اقدام کنیم، اما با وجود مشکلات اقتصادی کشور اجرای آن امکان‌پذیر نبود و به دلیل اینکه مشمول اصل 75 شده و برای دولت بار مالی اضافی ایجاد می‌کرد، از اجرای آن ممانعت به عمل آمد.»

         جمعیت سالمندان به 15 درصد خواهد رسید

         عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با «آرمان» در ارتباط با بحران سالمندی می‌گوید: کشوری که هفت درصد جمعیت آن بالای 65 سال باشد بسوی سالمندی می‌رود و براساس پیش‌بینی‌ها در سال 1400، هفت‌درصد جمعیت سالمند داریم و حتی امروز باتوجه به رشد جمعیتی ملایم 3/1 درصدی جمعیت سالمند کشور بالای هفت درصد است. همچنین در سال 1414، حدود 15 درصد و در 1425 جمعیت سالمندان 22درصد و از هر چهار نفر یک‌نفر سالمند می‌شوند. عبدالرضا عزیزی می‌افزاید: پیشگیری مقدم بر درمان و هزینه پیشگیری یک‌سوم درمان با راندمانی 11 تا 30 برابری است. بنابراین باید برای دوره‌سالمندی آماده شویم و متخصص طب‌سالمندان، مراکز نگهداری، مهد سالمندان و امکانات لازم برای دوران‌سالمندی داشته باشیم، زیرا آنها نیازمند مراقبت‌های بیشتر هستند. او خاطرنشان می‌کند: از همه مهم‌تر مساله پیشگیری و احتیاج به آزمایش های ‌دوره‌ای است. در واقع بیمه‌ها نیز برای کاهش میزان هزینه‌ها بیمه‌شدگان باید آنها را به آزمایش‌های‌دوره‌ای بفرستند، زیرا برخی افراد به سلامتی خود بی‌توجه‌اند. عزیزی در مورد زنانه‌شدن سالمندی می‌گوید: واقعیت آن است که مرگ‌ها و بیماری‌های ‌شغلی مردان بیشتر از زنان است و زن‌ها کمتر از مردان به جنگ می‌روند یا در مرزبانی هستند. بنابراین احتمال مرگ‌و میر به این دلایل در مردان بیشتر و طول‌عمر متوسط مردان 74 سال و زنان 76 سال است. بنابراین تعداد زنان در دوره سالمندی بیشتر است و باید برای مواجهه با این وضعیت برنامه‌ریزی داشت.

         • زنان
         • زنانه شدن
         • سالمندان
         • چالش برانگيز
         • جامعه
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 01 Oct 2018 11:11:43 +0330
          زنان تماشاگر فوتبال کافه‌ ها http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17996-زنان-تماشاگر-فوتبال-کافه‌-ها.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17996-زنان-تماشاگر-فوتبال-کافه‌-ها.html زنان تماشاگر فوتبال کافه‌ ها

          سمیه کرمانی: مدت‌هاست موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای دیدن فوتبال و حتی والیبال جنجالی و بحث‌برانگیز شده است.

          یک روز خبر تغییر چهره آنان برای ورود به ورزشگاه به شکل یک مرد را می‌شنویم و روز دیگر خبر ممانعت از ورود گزارشگر زن به ورزشگاه!

          موضوع به این سادگی را که در همه جای دنیا امری بدیهی و از اولین حقوق شهروندی زنان محسوب می‌شود را به مشکل تبدیل کرده‌ایم و با واکنش های عجیب و غریب فعالان غیر رسمی حقوق زنان مواجه می‌شویم.

          زنان ایرانی و دختران نسل امروز روزگارمان بسیار باهوش و عمدتا تحصیل‌کرده و آشنا به حقوق‌شان هستند. از در بیرون‌شان
          کنند ،پنجره پیدا می‌کنند و پنجره های دو جداره امروزی هم کفاف نمیدهند و حتما روزنه‌ای می‌یابند.

          کافه ها امروز محلی برای تماشای دسته جمعی فوتبال شده و زنان و مردان در کنار هم فوتبال می‌بینند و از تیم و بازیکنان مورد علاقه‌شان سخن می‌گویند . فوتبال تفسیر می‌کنند و ازین حق اجتماعی‌شان لذت می‌برند . بدون اینکه آسیبی برای جامعه داشته باشند و اسلام را به خطر بیندازند . حتی وجود زنان در کنار مردان فضای کافه ها را تلطیف کرده و مردان را مجاب کرده تا
          در حضور بانوان محترمانه‌تر سخن بگویند و رفتار کنند . مرد با‌غیرت ایرانی مودب است و به زن احترام می‌گذارد.

          تحریم زنان از تماشای فوتبال در ورزشگاه سودی که ندارد ضررش این است که محیط صد در صد مردانه را نامتعادل‌تر می‌کند. سال‌ها پیش که دختر خبرنگاری بودم به همراه گروهی ده نفره به دعوت خدیجه سپنجی عزیزم که آن روزها نایب رئیس فدراسیون فوتبال بود برای دیدن بازی ایران ژاپن به ورزشگاه رفتیم . وقتی جایی در جایگاه ژاپن به ما دادند و من پرچم ایران را در دست گرفتم تمام ورزشگاه صدایم کردند : خواهر بامروت حمایت حمایت.

          می‌دانید یکی از بهترین حس های زندگی یک زن می‌تواند این باشد که یک استادیوم صد هزار نفری برادر باغیرت داشته باشد.

          هنوز مزه آن عشق ناب زیر زبانم است و حسرت تکرارش بر دلم است، برایمان از لا به لای فنس ها پتو و چای فرستادند.

          مراقب‌مان بودند، اینها مردان ایرانی هستند به آنها اعتماد کنید. ما زنان به مردان این سرزمین شک نداریم.

          منبع: آفتاب يزد

          • زنان
          • تماشاگر
          • فوتبال
          • كافه
          • ورزشگاه
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 30 Sep 2018 12:01:38 +0330
           سهم زنان آتش‌ نشان ايراني؛ حضور در مانورها و خانه‌ نشيني http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17994-سهم-زنان-آتش‌-نشان-ايراني؛-حضور-در-مانورها-و-خانه‌-نشيني.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17994-سهم-زنان-آتش‌-نشان-ايراني؛-حضور-در-مانورها-و-خانه‌-نشيني.html سهم زنان آتش‌ نشان ايراني؛ حضور در مانورها و خانه‌ نشيني

           آزاده بهشتي: از سال 1385 كه جدي‌ترين فراخوان براي جذب آتش‌نشان زن از سوي سازمان آتش‌نشاني كرج، صادر شد 12 سال مي‌گذرد.

           جدال زنان براي رسيدن به شغلي كه سندش به نام مردان خورده از سال‌ها قبل آغاز شده بود و آن سال شكل و شمايل رسمي به خود گرفت. اما نتيجه تلاش‌ها براي دست يافتن به اين شغل، شركت‌ در مانورهاي نمايشي شد. از آن سال تا به حال آتش‌نشانان زن همپاي مردان دوره‌هاي آموزشي سخت را پشت سر مي‌گذارند و در نهايت يا خانه‌نشين مي‌شوند يا از اين نيروهاي آموزش ديده مشتاق در كارهاي اداري يا مانورهاي آتش‌نشاني استفاده مي‌شود؛ اتفاق كه مطالبه زنان آتش‌نشان براي قدم گذاشتن در اين راه سخت نبوده و نيست. قبل از اينكه بخواهيم تلخي بيشتري از تلاش‌هاي به سرانجام نرسيده زنان به اين مطلب اضافه كنيم بايد اشاره كنم در فراخوان سال 85 آتش‌نشاني كرج، بيش از 160 نفر ثبت‌نام و در آزمون شركت كردند كه در مرحله اول 60 نفر و در مرحله پاياني 12 نفر موفق به گذراندن آزمون‌هاي سنگين علمي و عملي سازمان شده و به عنوان اولين آتش‌نشانان زن خاورميانه مشغول به كار شدند. اين تعداد در حال حاضر به 29 نفر رسيده‌اند و اتفاقا در عمليات‌ها نيز شركت مي‌كنند اما سهم زنان در اين شغل سخت كه براساس كليشه‌ها چهره مردانه به خود گرفته در تهران و ساير شهرها تنها شركت در مانورهايي است كه پز آموزش‌هاي آتش‌نشاني را به نمايش مي‌گذارد. نمايشي مردانه كه در آن تماشگران روي صندلي‌ها دست به سينه مي‌نشينند؛ تلاش‌ها و بدوبدو و جدال‌هاي ظريف زنان در جابه‌جايي شلنگ‌هاي بلند آتش‌نشاني، كپسول‌هاي سنگين اكسيژن و سرخوردن از ميله‌ها و... را تماشا مي‌كنند در حالي كه تمام مطالبات زناني كه اين تمرين‌هاي سخت را پشت سرمي‌گذارند و در شرايط برابري مانند مردان آزموده مي‌شوند، قدم‌هاي فراتر از مانور و نمايش و شركت در عمليات‌هاي آتش‌نشاني است؛ اتفاقي كه در حادثه آتش‌سوزي ساختمان پلاسكو بر اساس ضرورت آن زمان استفاده شد و لابه‌لاي اخبار به چشم نيامد اما زنان را در يك عمليات واقعي آزمود. از سال 1666 كه آتش‌سوزي بزرگ لندن مردم را به فكر واداشت تا موسسه يا سازماني را براي اطفاي حريق تاسيس كنند تا سال 1818 كه يك زن براي اولين‌بار آتش‌نشان شد، نزديك به 200 سال فاصله است. در سالي كه شعار روز جهاني زن «براي تغيير بي‌پروا باش» است و در روزي كه به نام آتش‌نشاني در تقويم ملي به ثبت رسيده به نظر مي‌رسد بايد كمي در نگاه به مشاغلي مانند آتش‌نشاني نگاه جنسيتي را كنار گذاشته و كاركردهاي مثبت فعاليت زنان آتش‌نشان اجازه را بررسي كرده و صرف نظر از عدم توانايي جسمي يا محدوديت‌هاي فرهنگي اجازه ورود زنان دوره ديده آتش‌نشان به عمليات‌هاي مختلف داده شود.

           منبع: اعتماد

           • سهم
           • زنان
           • آتش نشان
           • ايراني
           • حضور
           • مانور
           • خانه نشيني
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 30 Sep 2018 11:36:47 +0330
            استواری نرگس در کرمانشاه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17950-استواری-نرگس-در-کرمانشاه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17950-استواری-نرگس-در-کرمانشاه.html استواری نرگس در کرمانشاه

            از آبان ماه سال گذشته که زلزله سر پل ذهاب اتفاق افتاد تاکنون نزدیک به 10 ماه می‌گذرد و در این مدت خیلی‌ها‌ زلزله‌زدگان را فراموش کردند! خیلی از مسئولان وعده دادند و در حد وعده باقی ماند! خیلی از سلبریتی‌ها‌یی که قول مساعدت داده بودند، قول‌ها‌یشان را فراموش کردند و به زندگی عادی مشغول شدند. حتی خیلی از مردم هم زلزله‌زدگان را از خاطر بردند و کم کم از جو کمک‌ها‌ی مردمی کاسته شد!

            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، در این بین اما عده کمی هنوز هم دل نگران و پیگیر زلزله زدگان بودند و این نگرانی تا امروز هم ادامه دارد. نرگس کلباسی اشتری یکی از کسانی است که از زمان زلزله همراه با تیمش به سر پل ذهاب کوچ کرد و تا به امروز هم در همان جا مانده اما ماندنش تنها برای دلگرمی نبود، نرگس برای ساختن رفته بود، نه برای وعده‌ها‌، ساختن هر آنچه که ویران شده بود.

            با اصحاب رسانه قهر است!

            نرگس کلباسی را احتمالا از ماجرای محکوم به اعدام شدنش در هند می‌شناسید. او که در هند سر پرستی کودکان زیادی را برعهده داشت و در برنامه ماه عسل سال گذشته، مردم ایران را ناجی اصلی خود در ماجرای هند بیان کرده بود و تنها آرزویش سفر به مکه مکرمه بود، پس از زلزله سرپل ذهاب به صورت خود جوش به سرپل‌ذهاب رفت. بارها تلاش کردیم که با او تماس بگیریم اما متاسفانه تلفن همراهش به روی همه خبرنگاران خاموش است و انگار با اصحاب رسانه قهر است، اما با وجود همه اینها او از همان ابتدا بدون ایجاد حاشیه شروع به کار کرد، هدف را ساختن دوباره خانه‌ها‌ی تخریب شده قرار داد و هر شب در پخش زنده اینستا گرامش از مردم کمک خواست و روند انجام کار را گزارش داد. از همان ابتدای کار، ساخت و ساز را آغاز کرد و در این کار هم موفق بود. نرگس در کانال تلگرامی اش تمام حساب و کتاب‌ها‌ی مربوط به ساخت و ساز را به صورت شفاف نوشته و شاید هم همین امر سبب شده مردم تمام طول مدت 10 ماهه به او اعتماد داشته باشند و حتی با گذشت 10ماه وقتی اعلام نیاز می‌کند پول‌ها‌ی بسیاری به حساب او سرازیر شود.

            یاران عشق روز به روز افزایش می‌یابند

            دنبال کنندگان او در فضای مجاری در ابتدای راه زیاد نبودند اما رفته رفته افزایش یافتند و همین حالا 400 هزار نفر جزو تیم یاران عشق نرگس کلباسی هستند که او را در صفحات مجازی دنبال می‌کنند و هر وقت که نیاز به کمک دارد سیل کمک‌ها‌ی نقدی به حساب او جاری می‌شود. او حالا و پس از گذست 10ماه در صفحات شخصی خود فیلم‌ها‌ی واگذاری خانه‌ها‌ی ساخته شده را به نمایش گذاشت.

            خانه‌ها‌ را به زنان تحویل می‌دهد

            نرگس در صفحه توئیتر خود در رابطه با تحویل خانه‌ها‌ نوشته است:« خانه‌ها‌ را معمولا به خانم‌ها‌ یا کودکان خانواده تحویل می‌دهیم. با این کار حس عزت و توانمندی می‌یابند که زنان، انسان‌ها‌یی قابل احترام هستند و بدون آنها زندگی معنا ندارد!» او که همیشه اتحاد را رمز پیروزی بیان می‌کند در توئیت دیگری درباره مشکلات کار در سر پل ذهاب نوشته است: «حضور من به عنوان یک زن تنها در میان اهالی برای کمک کردن، اوایل با مقاومت رو به رو بود. اما الان کاملا بستر تغییر کرده و « زن بودن» معنی دیگری برای تمامی اهالی پیدا کرده است.» نرگس درباره ساخت و ساز‌ها‌یی که تاکنون انجام داده نوشته است:« بخش زیادی از ساخت‌و ساز‌ها‌ به پایان رسیده، ما در آغاز با 4 روستا شروع کردیم و الان سراغ دو روستای دیگر هم رفتیم. اما مشکل اینجاست که وسعت فاجعه بسیار بیشتر از اون چیزی است که قابل تصور باشد!»

            بیش از 10 میلیارد کمک‌ها‌ی مردمی

            این دختر ایرانی که این روزها به تنها فرد مورد اعتماد مردم برای کمک به زلزله زدگان تبدیل شده در صفحات شخصی خود نوشته است که در کمتر از یک‌سال بیش از 10 میلیارد تومان به وسیله مردم جمع کرده و معتقد است در این شرایط اقتصادی هر هزار تومان هم از ارزش معنوی بالایی برخوردار است.

            او زیر یکی از پست‌ها‌ی اینستاگرامی خود به تازگی خطاب به دنبال کنندگانش نوشته است: «تک‌تک شما که در 10ماه گذشته ما را حمایت کرده‌اید، این اتفاق را ممکن کردید. شما هر روز وقتی خانه‌ها‌ را تحویل می‌دهیم و امروز که چهارخانه را در روستای شمشیر داره رشید تحویل دادیم، در قلب ما حضور دارید. امیدوارم ببینید که چقدر اثر گذار هستید.»

            32 خانه را تحویل خواهد داد

            نرگس کلباسی که در ابتدای فعالیت خود مورد هجمه‌ها‌ی بسیاری قرار گرفته بود در صفحات شخصی اش در فضای مجازی نوشته:« از آغاز فعالیتم در کرمانشاه، اتهامات و سوالات متعددی درباره فعالیت من و تیم یاران عشق مطرح شد. از نحوه انتخاب روستاها، عدم همکاری با تیم‌ها‌ی دیگر، نحوه آمدنم به ایران و غیره. اما سعی کردیم با عملکردمان به همه سوالات و اتهامات پاسخ دهیم.» او حالا گفته است که تا مهرماه سال جاری 32 خانه را تحویل اهالی روستا خواهد داد، او قول داده که تا آخر مهر ماه تمامی خانه‌ها‌ی روستای « امام عباس علیا» را تکمیل و تحویل دهد.

            مردم هنوز به او اعتماد دارند

            نرگس بار‌ها‌ کمپین‌ها‌یی با اسم‌ها‌ی مختلف جهت کمک به زلزله زدگان ایجاد کرده و خواستار کمک‌ها‌ی مردمی برای ساخت خانه‌ها‌ی تخریب شده بوده و جالب این است که بعد از بد قولی‌ها‌ی سلبریتی‌ها‌ و مسئولان، مردم همچنان به افرادی مثل نرگس کلباسی اعتماد دارند. او در کمپینی که به تازگی راه اندازی کرده، از مردم خواسته که تنها 5هزار تومان برای کمک بپردازند. با این کار موفق شده که تنها در روز اول مبلغ 150 میلیون تومان جمع آوری کند.

            اگر نرگس بود، بم زنده می‌ماند!

            نرگس کلباسی شاید تنها کسی بود که به قول کاربران توئیتر بیانیه نداد، داستان سرایی نکرد، اهداف ناشدنی نگذاشت، شروع کرد و ادامه داد و تحویل داد. تنها کسی که به قول خودش مقایسه نکرد، سر و صدا ایجاد نکرد، تا آنجا که توانست با نهاد‌ها‌ی دولتی همکاری کرد و به فرهنگ بومی مردم احترام گذاشت و در کنار مردم بود و برای ساختن خانه‌ها‌یشان تلاش کرد. نرگس بارها این را عنوان کرده که چون خودش و تیمش هم مانند مردم دیگر در کانکس زندگی می‌کنند و از سختی‌ها‌ی زندگی در کانکس آگاه است تا تکمیل شدن آخرین خانه از کانکس‌ها‌ خارج نمی‌شود و در همان جا زندگی خواهد کرد. شاید اگر مریم کلباسی زمان زلزله بم حضور داشت، زلزله زدگان بم هنوز در کانکس زندگی نمی‌کردند و زندگی برایشان آسان تر بود.

            • استواري
            • نرگس كلباسي
            • كرمانشاه
            • زلزله
            • امداد
            • مردم
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Thu, 27 Sep 2018 13:24:44 +0330
             بانوان در دادگاه با قاضی زن راحت‌ ترند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17921-بانوان-در-دادگاه-با-قاضی-زن-راحت‌-ترند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17921-بانوان-در-دادگاه-با-قاضی-زن-راحت‌-ترند.html بانوان در دادگاه با قاضی زن راحت‌ ترند

             نگین باقری: تاثیر حضور قضات زن در دادگاه‌ها بر هیچ کس پوشیده نیست و همواره بر این مساله تاکید شده است، اما این یک روی سکه است و روی دیگر آن این است که زنان در دستگاه قضا در سمت مشاوره فعالیت می‌کنند، اما اجازه صدور رأی ندارند.

             این مساله ریشه شرعی دارد. در قانون پیش‌بینی شده که زنان هم می‌توانند عضو دادگاه باشند. حال خواسته مدنظر این است که دایره اختیارات قضات زن افزایش پیدا کند. با این حال براساس اعلام معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان تهران پیش از انقلاب تنها 33 قاضی زن در کل کشور داشتیم، اما الان بیش از هزار قاضی زن انجام وظیفه می‌کنند. «آرمان» در این گزارش با فریده غیرت، حقوقدان گفت‌وگو کرده و از زوایایی مختلف به نقش حضور قضات زن در دادگاه پرداخته است. گرچه زنان در قوه قضائیه مشغول به فعالیت هستند، اما باید بیش از پیش به حضور قدرتمندانه آنها نیازمندیم. آنچنان که زنان قضات می‌توانند معضلات و آسیب‌های فراوان را هدایت کنند، اما در پاره‌ای موارد برخی قوانین مانع نقش‌آفرینی آنها می‌شود. معاون‌قضائی رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: دادگاه‌های خانواده برای حفظ حقوق زنان و حفظ کیان خانواده دایر شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، مهین دخت داودی افزود: پیش از انقلاب تنها 33 قاضی زن در کل کشور داشتیم، اما هم‌اکنون بیش از هزار قاضی زن انجام وظیفه می‌کنند. زنان در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی حضور پررنگ دارند. او بیان کرد: بنابراین مانعی برای پیشرفت زنان در جامعه اسلامی ما وجود ندارد. او اظهار کرد: دادگاه‌های خانواده تاثیرگذارترین مرجع قضائی است که قضات زن می‌توانند در آن حضور موثر داشته باشند، چراکه نیمی از مراجعان به این دادگاه‌ها زنان هستند و راحت‌تر می‌توانند مشکلات خود را با قاضی زن مطرح کنند، پس حضور زنان قاضی در دادگاه خانواده و پس از آن در اداره سرپرستی لازم و ضروری است. داودی با بیان اینکه دادگاه‌های خانواده بر اساس اصل 21 قانون اساسی تشکیل شد، ادامه داد: دامنه صلاحیت دادگاه‌های خانواده براساس قانون مشخص شده است. تقریبا تمامی دعاوی حقوقی خانوادگی در صلاحیت دادگاه‌های خانواده است؛ از جمله مسائل و مشکلاتی راجع به نکاح، طلاق، رجوع، فسخ نکاح، حضانت فرزند، ملاقات، نفقه، مهریه، جهیزیه، سایر حقوق مالی زوجه مثل اجرت‌المثل و نحله. همچنین با تصویب قانون جدید حمایت از خانواده در سال 91، موارد جدیدتری هم به این صلاحیت‌ها اضافه شد از جمله تغییر جنسیت و اهدای جنین که همه این موارد در صلاحیت دادگاه خانواده است. معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار کرد: دادگاه‌های خانواده نه‌ تنها حافظ منافع مشروع زنان است، بلکه گاهی در راه پاسداری از منافع مشروع مردان و فرزندان قلمداد می‌شود و اگر برخی مردان به اشتباه گمان برند وضع چنین قوانینی صرفا به نفع زنان و به زیان آنان تمام شده است،‌ ره به خطا برده‌اند. یکی از وظایف محاکم خانواده، سوق دادن روند منازعات خانوادگی به سوی سازش و تفاهم است و با چنین هدفی تمرکز رسیدگی به دعاوی خانوادگی را پیش می‌برند.

             ضرورت محدود کردن حق طلاق

             یک حقوقدان با بیان اینکه براساس قانون حمایت از خانواده و دادگاه‌های مدنی ویژه باید در دادگاه یک مستشار زن حضور داشته باشد، به «آرمان» می‌گوید: قضات زن در دادگاه‌ها بار پرونده‌ها را به دوش کشیده، گزارش تهیه کرده و حتی رأی هم می‌نویسند، اما در نهایت عضو رجل دادگاه پرونده را امضا می‌کند. با اینکه قضات زن زحمت اولیه را کشیده‌اند. فریده غیرت بیان می‌کند: اگر بتوانیم به قضات زن بیشترتکیه کنیم، به نتایج خوبی خواهیم رسید. آنچنان که اگر به آنها قدرت بیشتری داده شود تا بتوانند تصمیماتشان را راحت‌تر علنی و بیان کنند؛ در نظر نهایی دادگاه موثر است. وی ادامه می‌دهد: قضات زن به خوبی می‌توانند هم زوج و هم زوجه را ارشاد کنند. این در حالی است که به‌طور کلی هدف مورد نظر جامعه، مسئولان و مردم کاهش میزان طلاق و اختلاف است، اما واقعیت این است که بتوانیم به بهترین نحو این مسائل را اداره کنیم، به گونه‌ای که حکم دادگاه یکسویه و جانب‌دارانه نباشد. غیرت می‌افزاید: نباید فقط قدرت مردان اعمال شود، چون حق طلاق با آنهاست. وی ادامه می‌دهد: ما تلاش‌هایی کردیم که بتوانیم این قانون را تغییر بدهیم. از این رو پیشنهاداتی در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داده شده که بنده در جریان آن هستم. این حقوقدان اظهار می‌کند: وسعت اختیاراتی که به مردان داده می‌شود، به صلاح خانواده نیست. اینکه مرد هر وقت بخواهد، زن خود را طلاق دهد. امیدوارم بتوانیم این قانون را با یک موازین و مقرراتی محدود کنیم. وی اضافه می‌کند: به‌طور قطع قضات زن این توانایی را دارند که محدودیت و به اصطلاح بررسی دقیق‌تری را اعمال کنند. غیرت توضیح می‌دهد: بنده بارها دیده‌ام که مرد هر وقت خواسته زنش را طلاق داده است، اما زن چندین سال طول کشیده که تقاضای طلاقش را حتی با استناد کردن به موازین قانونی مثل بدرفتاری و ناهنجاری‌هایی که در زندگی مشترک وجود دارد، مطرح کند. این حقوقدان بیان می‌کند: از سوی دیگر، امکان دارد که مساله کراهت به شوهر وجود داشته باشد. حال آنکه کراهت مساله مهمی است و روابط زناشویی را تحت الشعاع قرار می‌دهد، اما قاضی این مساله را نمی‌پذیرد. بنابراین در این راستا قضات زن بسیار می‌توانند موثر باشند تا یکسونگری کاهش یابد.

             • بانوان
             • زنان
             • دادگاه
             • قاضي
             • راحت
             • قوه قضائيه
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 26 Sep 2018 10:19:14 +0330
              مناقشه حضور زنان در ورزشگاه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17850-مناقشه-حضور-زنان-در-ورزشگاه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17850-مناقشه-حضور-زنان-در-ورزشگاه.html مناقشه حضور زنان در ورزشگاه

              روز گذشته بازی تیم‌های فوتبال پرسپولیس و الدحیل در ساعت 18:30 دقیقه برگزار شد.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، حدود 80 هزار بلیت برای این بازی به فروش رفته بود و طبق گفته مسئولان، تلاش‌ها از یک ماه پیش آن‌گونه بوده که مسابقه در شرایط آرام و بدون حاشیه‌‌ای برگزار شود‌. در این بازی ماموران زنی را قرار داده‌اند تا از ورود زن‌ها با گریم مردانه به بازی جلوگیری شود.

              ماموران زن در آزادی

              ‌فرهاد نیکوخصال گفته است: در گذشته اعتراضاتی در خصوص بحث بوفه و کنترل کیفی وجود داشت که در این زمینه نیز سعی کردیم شرایط نسبت به گذشته بهتر شود و کمبود آب نیز رفع شده است. ما چون بجز این بازی، شهرآورد را پیش رو داریم، تلاش کردیم ورزشگاه آزادی را برای این دو دیدار مهم آماده کنیم تا مسابقه در شرایط آرام و بدون حاشیه‌ برگزار شود. سرپرست ورزشگاه آزادی همچنین گفت: از یک ماه پیش تمهیدات لازم را انجام دادیم و کنترل دقیق تماشاگران از در ورزشگاه آزادی انجام خواهد شد. ما ضمن این که تماشاگران را از نظر بلیت مورد بررسی قرار می‌دهیم نیروهای امنیتی خانم نیز جلوی در ورزشگاه آزادی مستقر هستند تا کنترل دقیقی برای جلوگیری از ورود زنان با گریم مردانه انجام شود. بنابراین هیچ مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت و تمام شرایط برای برگزاری بازی آرام و بدون حاشیه فراهم شده است.

              تاثیر حضور زنان

              ‌همچنین سیدمحمدعلی ابطحی درباره حضور زنان در استادیوم به «آرمان» گفته بود که «زنان و دختران جامعه کمتر از مردان علاقه‌مند به تیم‌های مورد علاقه‌ خودشان نیستند و دوست دارند بازی آنها را ببینند، هیجان داشته باشند و همچنین دوست دارند شاهد پیروزی تیم محبوبشان باشند. اما برخی نگرانی‌هایی از حضور زنان در استادیوم دارند، اما باید در نظر داشت که با حضور زنان جو استادیوم‌ها، حتما اخلاقی‌تر شده و همین حضور می‌تواند از مسائل ضداخلاقی از جمله شعارها و حرف‌های نامربوط جلوگیری کند. حضور خانم‌ها سبب می‌شود تا جامعه‌ای که در استادیوم حضور دارند، مودب‌تر رفتار کنند. مسئولانی که این تصمیمات را می‌گیرند باید دقیق‌تر به مرد و زن توجه کنند».

              جهت‌گیری دولت

              همچنین معصومه ابتکار با اشاره به حضور زنان در ورزشگاه‌ها، اظهار کرد: این موضوع یک شیوه‌نامه دارد که در حال دنبال شدن است و امیدواریم اجرایی شود و مناسب‌سازی ورزشگاه‌ها برای حضور بانوان صورت گیرد. در مسابقات جام جهانی فوتبال در سال جاری شاهد حضور خانم‌ها در استادیوم آزادی برای تماشای بازی‌ها بودیم و هیچ مشکل خاصی نیز پیش نیامد و نیروی انتظامی هم همکاری بسیار مطلوبی داشت و به نظرم بخش مهمی از مسائل حل شده است و به نظر نمی‌رسد که مشکلی وجود داشته باشد. او ادامه داد: بانوان در سطح مسابقات دیگر نیز همچون والیبال، حاضر شدند و مساله خاصی نبوده و فکر می‌کنیم که حضور خانم‌ها در ورزشگاه‌ها به سالم‌سازی محیط‌های ورزشی و رعایت اخلاق بیشتر کمک کند. انتظار داریم که هواداران اخلاق را رعایت کنند و برای سالم‌سازی فضای ورزشگاه‌ها به منظور حضور زنان تلاش کنند. معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: تیم‌های بزرگ ورزشی دارای گروه‌های هواداری و تشکل هواداران هستند که این تشکل‌ها باید هوای خانم‌ها را بیشتر داشته باشند. او با اشاره به وجود ورزشکاران زن مدال‌آور در کشور، گفت: در بازی‌‎های آسیایی جاکارتا، ۳۰درصد از هیات اعزامی به جاکارتا را زنان تشکیل دادند و ۳۰ درصد از مدال‌ها را نیز آنها به دست آوردند، بنابراین نقش خانم‌ها در ورزش را چه به عنوان هوادار و چه به عنوان ورزشکار، نمی‌شود انکار کرد. ابتکار در خصوص اینکه با اجرای شیوه‌نامه، بُعد فرهنگی حضور زنان در ورزشگاه برطرف می‌شود؟ گفت: این امر زمان‌بر است و باید تلاش کنیم زیرا جهت‌گیری دولت به سوی حضور زنان در ورزشگاه است و دستور صریح رئیس‌جمهور بوده که بسیار امیدواریم با کمک هواداران، فضایی ایجاد شود که خانواده‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی در ورزشگاه حاضر شوند.

              • مناقشه
              • حضور
              • زنان
              • ورزشگاه
              • آزادي
              • دولت
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 18 Sep 2018 07:00:33 +0430
               نشانه‌ های هشداردهنده مشکلات روحی و روانی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17238-نشانه‌-های-هشداردهنده-مشکلات-روحی-و-روانی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17238-نشانه‌-های-هشداردهنده-مشکلات-روحی-و-روانی.html نشانه‌ های هشداردهنده مشکلات روحی و روانی

               اندوه، بي‌انگيزگي، خستگي و بدبيني، همه علائم بيماري افسردگي هستند. اين بيماري اين روزها به قدري زياد شده است که در بسياري از خانواده‌ها، دست‌ کم يک نفر به آن دچار است. اين بيماري قرن جديد چيزي جز درد و اندوه براي بيمارش به دنبال ندارد و نه تنها خود فرد که اطرافيان را نيز آزار مي‌دهد.

               به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، افرادي که دچار افسردگي مي‌شوند، معمولا نمي‌توانند بيماري خود را از خانواده و دوستان نزديک پنهان کنند. غمگيني، بي‌حوصلگي و احساس کرختي از علائم بارز افسردگي هستند. بيماران معمولا از نداشتن تمرکز، بي‌اشتهایي و کم‌ خوابي رنج مي‌برند. بدترين اتفاقي که مي‌تواند براي اين بيماران رخ دهد، به رسميت نشناختن بيماري‌شان از سوي اطرافيان است. گفتن جمله‌هايي همچون «بر خودت مسلط باش! همه گاهي حالشان بد است» باعث مي‌شود که بيماران احساس کنند که مورد تحقير قرار مي‌گيرند و جدي گرفته نمي‌شوند. یک روانپزشک آلماني مي‌گويد: «گاهي اوقات لازم است به اطرافيان گوش‌زد کرد که افسردگي يک بيماري است که باید مورد معالجه قرار بگيرد.» البته توصيه مي‌شود که در محيط کار باید در مطرح کردن افسردگي کمي محتاط‌ بود. زيرا در مواردي که فرد تنها به طور قراردادي کار مي‌کند يا هنگامي که فضاي کاري تنش‌ آميز است، احتمال دارد که بيمار به راحتي کار خود را از دست بدهد. هرچند اگر فرد رابطه‌ خوب و دوستانه‌اي با رئيس و همکاران خود دارد، اعلام کردن بيماري‌اش مي‌تواند بار بزرگي را از روي دوش او بردارد. هنگامي که بيمار تصميم به اعلام بيماري خود مي‌گيرد، اطرافيان بايد آرام بمانند و از برخورد باز او قدرداني کنند. کريستينه رومل مي‌افزاید:« بايد به اين نکته آگاه بود که کساني که اين بيماري را خود تجربه نکرده‌اند، هيچگاه نمي‌توانند وضعيت بيمار را کاملا درک کنند.» به همين دليل نصيحت کردن فايده‌ ندارد. بهترين حالت اين است که بيمار احساس کند که اطرافيان حداقل تلاش مي‌کنند، شرايط او را درک کند و او را جدي مي‌گيرند.

               شایع‌ترین مشکلات روانی

               اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات‌ روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان‌ کنندگی افراد محسوب می‌شوند. شاید بسیاری از افراد جامعه دچار انواع مختلفی از اختلالات‌ روانی باشند، اما چون نسبت به آن آگاهی ندارند، برای درمان آن اقدامی انجام نمی‌دهند. اولین مرحله برای درمان اختلال، داشتن شناخت کامل نسبت به نوع بیماری است. امروزه مشکلات روانی شایع است و هر کسی به نوعی با اختلالات ‌روانی دست و پنجه نرم می‌کنند

               مشکلات روانی چیست؟

               رئیس کرسی یونسکو در آموزش‌ سلامت دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران، حدود 5/14 درصد از بار بیماری‌ها در کشور را ناشی از اختلالات ‌روانی دانست و اظهار کرد: اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان‌ ‌کنندگی افراد محسوب می‌شوند. مصطفی معین عنوان کرد: ارتقای سلامت جامعه به طور خاص به کمک رسانه‌ها نیاز دارد و اولویت‌های کرسی یونسکو نیز متناسب با اولویت‌های نظام سلامت کشور و مسائل مبتلابه جامعه تعیین شده است.

               علت مسائل مربوط به بیماری روانی چیست؟

               او با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر از شیوع بالایی در تمام دنیا برخوردارند، عنوان کرد: به همین علت مسائل مربوط به سلامت روان، نخستین اولویت و به دنبال آن بیماری‌های قلبی و عروقی، مصدومیت‌های ناشی از حوادث، سرطان، آسم، دیابت، ایدز، اعتیاد و آسیب‌های زیست‌ محیطی از جمله اولویت‌های یونسکو درباره سلامت جامعه در نظر گرفته شده‌اند. معین اضافه کرد: مطابق اعلام سازمان بهداشت‌ جهانی احتمال اینکه هر کدام از افراد بشر در طول عمر خود به بیماری‌های روانی مبتلا شود، حدود ۲۵ درصد است. همچنین بروز بیماری‌های روانی در هر سنی امکان داشته و هیچ شخصی به طور کامل از ابتلای به آن مصون نیست. او با بیان اینکه مطابق تعریف سازمان جهانی بهداشت، برخورداری از بالاترین سطح سلامت، علاوه بر سلامت ‌جسمی منوط به داشتن سلامت‌ روانی و اجتماعی است، عنوان کرد: سلامت روان و سلامت جسم روی یکدیگر تاثیر متقابل داشته و می‌توانند حضور و فعالیت فرد در اجتماع را تحت‌ شعاع قرار دهند. معین با اشاره به اینکه مشکلات‌ روانی در سطح جهان رو به افزایش گذاشته و بیش از ۱۳ درصد از بار ناشی از بیماری‌ها را به خود اختصاص داده‌ است، عنوان کرد: اختلال در ساختار خانواده، گسترش شهرنشینی، اختلال در روابط ‌سنتی، افزایش نابرابری‌های ‌اجتماعی، بی‌عدالتی، فقر، نابرابری‌های ‌جنسیتی و قومیتی از جمله عوامل موثر در افزایش بار بیماری‌های ‌روانی هستند. افزایش نابرابری‌های ‌اجتماعی، بی‌عدالتی، فقر، نابرابری‌های جنسیتی و قومیتی از جمله عوامل موثر در افزایش بار بیماری‌های روانی هستند. او 14/ 5 درصد از بار بیماری‌ها در کشور را ناشی از مشکلات‌روانی دانست و اظهار کرد: اضطراب و افسردگی شایع‌ترین مشکلات‌روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان ‌کنندگی افراد محسوب می‌شوند که با سن و جنس افراد همبستگی معناداری دارند به گونه‌ای که بیماری‌های ‌روانی در زنان و در سالمندان بیشتر هستند. مشکلات روانی در سطح کشور بوده و اولین دلیل ناتوان‌ کنندگی افراد محسوب می‌شوند معین ضمن تاکید بر اینکه لازم است سیاست‌های نظام ‌سلامت کشور بر این اساس پایه‌ریزی شود، اظهارکرد: رسانه‌ها نقش مهمی در کاهش بار بیمار‌ها دارند و می‌توانند در این راستا کمک بزرگی به حفظ سلامت‌روانی افراد در سطح جامعه کنند.

               پنج نشانه اختلال شخصیت چیست؟

               کسی که دچار بیماری اختلال‌شخصیت است در درک کردن اتفاقات و ارتباط با افراد جامعه دچار مشکلات بزرگ است. اختلال‌شخصیت نوعی بیماری است که در آن فرد بیمار اخلاق و رفتار ناسالم و متغییری دارد. هر فردی، در شرایط مختلف، به‌شکل متفاوتی می‌اندیشد، رفتار می‌کند و واکنش نشان می‌دهد. شخصیت هر فرد به عوامل متعدد بستگی دارد، همچون نحوه بزرگ‌شدن، تاثیر ژن‌ها، محیط پیرامونی و تجربه‌های زندگی. اختلال شخصیت به‌این‌خاطر اتفاق می‌افتد که فرد طبق هنجارهای پذیرفته‌شده‌ جامعه نمی‌اندیشد و رفتار نمی‌کند و اعتقاداتی غیر از اعتقادات پذیرفته ‌شده دارد. ابتدا بفهمید اختلال‌ شخصیت چگونه شکل می‌گیرد. اختلال ‌شخصیت معمولا ریشه در کودکی دارد و ناشی از باور نادرست است که خودش را در بزرگسالی آشکار می‌کند. فرد به مدت طولانی از الگوهای رفتاری‌ پیروی کرده و تجربه‌هایی شخصی اندوخته که با هنجارها تفاوت فاحشی داشته‌اند. نتیجه این می‌شود که فرد بزرگسال نمی‌تواند روابط شخصی درستی برقرار کند، نمی‌تواند خودش را با بعضی موقعیت‌های خاص تطبیق دهد و نمی‌تواند خودش را با تغییر هماهنگ کند. با نقش ژن‌ها آشنا شوید. تحقیقات نشان داده بعضی از ویژگی‌هایی را که از طریق ژن منتقل می‌شوند می‌توان علت اختلالاتی همچون اضطراب، پرخاشگری، و ترس دانست. از تاثیرات منفی آزار زبانی آگاهی پیدا کنید. در تحقیقی که روی ۷۹۳ مادر و کودک انجام شد معلوم شد کودکانی که مورد آزار زبانی قرار می‌گرفته‌اند سه‌برابر بیش از دیگران احتمال ابتلا به اختلال شخصیت را داشتند. این اختلالات شامل نارسیسیم(خودشیفتگی)، پارانویا(بدگمانی شدید)، وسواس فکری و عملی می‌شود، اغلب تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند. درضمن رابطه قوی با دوستان، معلم، یا یکی از اعضای خانواده می‌تواند بعضی از آثار مخرب آزار زبانی را خنثی کند.

               افسردگي شايع‌ترين اختلال‌رواني ايران

               افزايش آمار آسيب‌ها و بيماري‌هاي رواني در ايران در سال‌هاي اخير شتاب نگران‌ کننده‌اي داشته است. مطالعات دانشگاه علوم پزشکي تهران در سال‌هاي ۱۳۷۸ و ۱۳۸۷ نشان مي‌دهد که ميزان شيوع اختلال‌هاي رواني در ميان ايرانيان در فاصله‌ ۹ سال ۶۰ درصد افزايش پيدا کرده و به اندکي بيش از ۳۴ درصد رسيده است. بحران اقتصادي، تغيير و تحولات سريع اجتماعي، استرس يا فشار رواني پيوسته و نداشتن اميد به آينده از جمله عواملي هستند که به افزايش آمار اختلال‌هاي رواني در يک جامعه دامن مي‌زنند.

               • نشانه
               • هشداردهنده
               • مشكلات
               • روحي
               • رواني
               • خانواده
               • زنان
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 29 Jul 2018 05:50:50 +0430
                حجاب عرفي انتخاب ٥٥ درصد از زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17242-حجاب-عرفي-انتخاب-٥٥-درصد-از-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17242-حجاب-عرفي-انتخاب-٥٥-درصد-از-زنان.html حجاب عرفي انتخاب ٥٥ درصد از زنان

                مركز پژوهش‌هاي مجلس طي گزارشي به بررسي عوامل موثر بر اجرايي شدن سياست‌هاي حجاب و راهكارهاي پيش رو در اين خصوص پرداخته است.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايسنا، دفتر مطالعات فرهنگي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در گزارشي با عنوان « عوامل موثر بر اجرايي شدن سياست‌هاي حجاب و راهكارهاي پيش‌رو» عوامل تشديدكننده اين وضعيت و روند سياستگذاري در خصوص حجاب را بررسي كرده و آورده است:

                در بخش اول گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به موضوع حجاب» و «رفتار پوششي» آنها بررسي شده است. وضعيت نگرش جامعه به موضوع حجاب در ۵ محور اساسي شامل ارزشمندي حجاب، ضرورت حجاب براي زن مسلمان، حدود حجاب، پيامدهاي حجاب و بي‌حجابي، مداخله دولت در موضوع حجاب ارزيابي شده است.

                اين گزارش مي‌افزايد درخصوص وضعيت حجاب در كشور سه موضوع كانوني و مهم شامل تغيير ارزشمندي حجاب از شرعي به عرفي، جمعيت بالاي بدحجابان كم‌آسيب (محجبه‌هاي عرفي)، كانون‌هاي بحران بدحجابي، وجود دارد كه هرگونه سياستگذاري و تصميم‌گيري بايد با لحاظ كردن آنها انجام شود.

                گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس در خصوص تغيير ارزشمندي حجاب از شرعي به عرفي، عنوان مي‌كند كه حجاب شرعي براي ۳۵ درصد از افراد جامعه ارزشمند است و تقريبا ۵۵ درصد از زنان حجاب عرفي را ارزشمند دانسته‌اند. درواقع نوعي حس و بي‌رغبتي درخصوص حجاب شرعي در ميان بخشي از افراد جامعه ايجاد شده است كه موجب مي‌شود آنها بين دو گزينه حجاب عرفي و شرعي، حجاب عرفي را انتخاب كند.

                همچنين در بخش جمعيت بالاي بدحجابان كم‌آسيب (محجبه‌هاي عرفي) نتايج تحقيقات متعدد نشان مي‌دهد، بيش از ۸۵ درصد از جمعيت افراد بدحجاب در گروه بدحجابان كم آسيب قرار دارند كه به لحاظ ذهني خود را محجبه مي‌دانند. اين گروه كه اصطلاحا آنها را طيف خاكستري مي‌نامند، به لحاظ ذهني از يك طرف حجاب را براي زن مسلمان واجب دانسته و نسبت به پيامدهاي منفي بدحجابي آگاهي دارند، اما ازسوي ديگر نسبت به ارزشمندي حجاب شرعي و همچنين مداخله دولت در كنترل حجاب موضع داشته و مقاومت ذهني دارند و بخشي از آنها به لحاظ ذهني استعداد ريزش به سمت بدحجابان هنجارشكن را دارا هستند.

                تحقيقات در خصوص كانون‌هاي بحران بدحجابي نشان مي‌دهد افراد تحصيلكردهِ جوانِ ساكن شهرهاي بزرگ و كلانشهرها كه عمده مصرف فرهنگي آنها تماشاي ماهواره و فيلم‌هاي سينمايي داخلي و خارجي است، بيشترين ميزان آسيب و ناهنجاري را در موضوع حجاب دارند. بنابراين قشر اصلي و هسته كانوني بدحجابي در كشور كه طراح اصلي حركت‌هاي ضدحجاب، كنشگران و بازيگران اصلي اين صحنه هستند، داراي ويژگي‌هايي هستند كه اتخاذ يك سياست بسيار هوشمندانه، منعطف و سيال را ضروري مي‌سازد.

                از همين‌رو به‌نظر مي‌رسد درصورتي كه قرار باشد اقدامي درخصوص حجاب انجام گيرد، اين اقدام بايد معطوف به نقطه كانوني آسيب‌زا به مساله حجاب، يعني كاهش ارزشمندي آن باشد كه بار اصلي آن بر دوش نظام رسانه‌اي و مصرف فرهنگي افراد است.

                بدحجابی 70 درصدی زنان

                دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «عوامل مؤثر بر اجرائی‌شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو» عوامل تشدیدکننده این وضعیت و روند سیاست‌گذاری درخصوص حجاب را بررسی کرده و در این پژوهش به نتایج شایان‌توجهی دست یافته است.

                به گزارش شرق، براساس این پژوهش که روز سوم مرداد در تارنمای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر شده و در دسترس است، فقط 35 تا 45 درصد مردم موافق مداخله و ورود دولت به صورت ضربتی در موضوع حجاب هستند و همچنین 60 تا 70 درصد زنان در گروه محجبه‌های عرفی که به معنای بدحجاب شرعی در این پژوهش هستند، قرار می‌گیرند. در گزارش پیش‌رو بخش‌های مهم این پژوهش گردآوری شده است.

                تحول ارزشمندی حجاب در جامعه

                دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در گزارشی با عنوان «عوامل مؤثر بر اجرائی‌شدن سیاست‌های حجاب و راهکارهای پیش‌رو» عوامل تشدیدکننده این وضعیت و روند سیاست‌گذاری درخصوص حجاب را بررسی کرده و آورده است؛ در بخش اول گزارش، دو پارامترِ «نگرش مردم نسبت به موضوع حجاب» و «رفتار پوششی» آنها بررسی شده است. وضعیت نگرش جامعه به موضوع حجاب در پنج محور اساسی شامل ارزشمندی حجاب، ضرورت حجاب برای زن مسلمان، حدود حجاب، پیامدهای حجاب و بی‌‌حجابی و مداخله دولت در موضوع حجاب ارزیابی شده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که ارزشمندی حجاب در جامعه دچار تحول شده و براساس آخرین تحقیقات حدود 35 تا 40 درصد از مردم در این طیف قرار می‌گیرند. در دو موضوع «ضرورت» «پیامدهای حجاب»، 70 تا 80 درصد از مردم نگرش مثبتی به این موضوع داشته و آگاهی‌های لازم را دارند. درباره «حدود حجاب» نتایج نشان می‌دهد که تعریف عرفی از حجاب بر تعریف شرعی آن پیشی گرفته و بیشتر افراد تلقی عرفی از حجاب دارند. در نهایت درباره «مداخله دولت در موضوع حجاب» با محوریت گشت ارشاد، کاهش شایان‌توجهی در نگرش مثبت افراد دیده می‌شود؛ به‌گونه‌ای که فقط 35 تا 45 درصد از افراد، موافق مداخله و ورود دولت به این شکل در این موضوع هستند.

                باسوادها بی‌حجاب می‌شوند

                در حوزه رفتار، نتایج نشان می‌دهد دامنه 60 تا 70 درصدی زنان جامعه در گروه محجبه‌های عرفی (بدحجاب با تعریف شرعی) قرار دارند که از این میان 10 تا 15 درصد در وضعیت حاد یا به‌عبارتی بدحجاب هنجارشکن بوده و سایر افراد در گروهی هستند که می‌توان آنها را دارای حجاب عرفی یا بدحجاب معمولی تلقی کرد. 30 تا 40 درصد از زنان نیز در گروه باحجاب‌ها قرار دارند که از این میان حدود 13 درصد به‌صورت سنتی حجاب خود را رعایت می‌کنند و مابقی زنان باحجاب از شیوه‌های جدید حجاب، از قبیل چادرملی و... استفاده می‌کنند. بنابراین نزدیک به 70 درصد از زنان جامعه در قشر خاکستری قرار دارند که با تغییرات متغیرهای تأثیرگذار جابه‌جایی آنها به سایر گروه‌ها به‌ویژه طیف هنجارشکن بسیار زیاد است.

                یکی از بخش‌های قابل‌تأمل نتایج این پژوهش نشان‌ می‌دهد «تحصیلات» رابطه معنادار و مستقیمی با بدپوششی زنان دارد و با افزایش تحصیلات میزان حجاب زنان کاهش می‌یابد. البته انتشار چنین آماری ممکن است سدی برای تحصیل زنان در برخی مناطق باشد. این گزارش حاکی از آن است متغیر «سن» نیز در تغییرات پوششی زنان تأثیرگذار بوده است و با افزایش سن از میزان بدپوششی‌های زنان کاسته می‌شود و جوانان بیشتر در معرض بدپوششی قرار دارند. نتایج تغییرات پوششی در «مشاغل متفاوت» نشان می‌دهد که سه گروه از افراد، یعنی زنان بی‌کار، محصل‌ها و کارمندان شرکت‌های خصوصی جزء گروه‌های آسیب‌دار هستند؛ در میان شاغلان نیز کارمندان شرکت‌های خصوصی، بازاری‌ها، کارگران و فعالان رسانه‌ای بیشترین آمار بدپوششی را دارند.

                بررسی رابطه «وضعیت تأهل» و میزان حجاب نشان می‌دهد متغیر تأهل تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای در تغییرات پوششی زنان جامعه ندارد و اختلاف بین زنان مجرد و متأهل بدحجاب جامعه، تقریبا 10 درصد است. ازاین‌روی وضعیت تأهل افراد را نمی‌توان به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار به‌شمار آورد. متغیر دیگر که در کاهش ارزشمندی حجاب اثر مستقیم دارد، «مصرف رسانه‌ای خاص مردم» است؛ به‌گونه‌ای که با افزایش مصرف رسانه‌ای میزان بدپوششی آنها نیز افزایش می‌یابد. آخرین متغیر تأثیرگذار در کاهش ارزشمندی حجاب، گران‌بودن البسه اسلامی و نبود زیرساخت‌های لازم برای ارائه الگوی پوششی زیبا و ارزان است که به نوعی منزلت حجاب را بازیابی می‌کند.

                بخش دوم این گزارش به ارائه اصول سیاستی برای برخورد با بدحجابی پرداخته و در پنج بخش ضرورت اولویت‌بندی، ضرورت پوشیدگی، ضرورت همنوایی و همراهی، ضرورت تضمین ضمانت اجرا و ضرورت سودمندی حداکثری راهکارهایی را بیان کرده است. آنچه در این بخش قابل‌تأمل به نظر می‌رسد این است که پژوهش مذكور نشان می‌دهد با توجه به حساسیت‌های بالای اجتماعی، مقاومت رسانه‌ای و پیامدهای احتمالی جنجال‌های رسانه‌ای، طرح عنوان عفاف و حجاب، دارای پیامدهای منفی خواهد بود. همچنین عفاف و حجاب باید در کنار مواردی باشد که فضای عمومی جامعه و همچنین رسانه‌ها و نخبگان، با آن همراهی داشته و نسبت به آن پذیرش دارند.

                حجاب مسئله‌ای لاینحل

                در بخش بیان مسئله این پژوهش حجاب هنوز به صورت یک مسئله مبهم و لاینحل نزد سیاست‌گذاران تلقی شده و همچنین سیاست‌گذاری‌های اتخاذشده در سال‌های گذشته را ناموفق عنوان کرده است. همچنین این پژوهش با بررسی سیر تحولات حجاب در جامعه نشان می‌دهد در سال 1365، 86 درصد جامعه آماری معتقد بودند عدم رعایت حجاب از نظر مردم عیب بوده و یک خودکنترلی درونی در جامعه وجود داشته است. درحالی‌که این رقم برای سال 1356 بسیار پایین است؛ همین بررسی نشان می‌دهد در سال 1371 عدم رعایت حجاب در جامعه کمتر به‌عنوان یک رفتار ناپسند تلقی می‌شده و 41.5 درصد جامعه آن را عیب می‌دانسته‌اند. به‌عبارتی ارزشمندی حجاب، کاهش تقریبا 50درصدی داشته است.

                همچنین 81.8 درصد پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که مردم جامعه در سال 1364 به خانم‌های چادری احترام بیشتری می‌گذاشتند؛ درحالی‌که این رقم در سال 1371 به 36.8 درصد کاهش یافته است. این تحقیق نگرش ارزشمندی حجاب را سنجیده است و نشان می‌دهد که ذهن جامعه تازه‌شکل‌گرفته بعد از انقلاب، حجاب را ارزشمند می‌داند و افراد با حجاب دارای شأن اجتماعی بیشتری هستند، اما به مرور این ارزشمندی کاهش یافته است. براساس نتایج پژوهش فوق که در سال 1376 منتشر شده و داده‌های آن مربوط به سال 1371 است؛ سیر تحول ارزشمندی حجاب با کاهش قابل‌توجهی مواجه بوده است. علاوه بر پژوهش فوق، در سال 1390 پژوهشی در تهران انجام شده که در آن ارزشمندی حجاب با شاخص زیبایی و راحتی و بهترین نوع پوشش سنجیده شده است. 44.7 درصد از مردم، مانتو و شلوار با شال، روسری یا مقنعه را زیباترین ترکیب می‌دانند و 39.8 درصد پاسخ‌گویان چادر مشکی با روسری یا مقنعه را زیباترین پوشش برای بیرون از خانه می‌دانند.

                دولت دخالت نکند

                همچنین در این پژوهش به پژوهش دیگری که ازسوی سازمان ملی جوانان در سال 1388 انجام شده، اشاره شده که در آن ارزشمندی حجاب با شاخص زیبایی سنجش شده است. براساس نتایج این تحقیق، 54.3 درصد از مردم با گزاره «بسیاری از زنان با حجاب مشکل دارند، چون زیبایی ظاهری را پنهان می‌کند» موافق بوده‌اند و به نوعی حجاب را از آن جهت ارزشمند ندانسته‌اند که زیبایی ظاهری ندارد. نتایج این طرح نشان می‌دهد میزان تمایل مردم شهر تهران به پوششی که مورد تأیید فرهنگ رسمی جامعه است، پوشش اسلامی مطلوب با توجه به معیارها و آیین‌نامه‌های سازمان‌های دولتی از 54.4 درصد به 35.1 درصد تقلیل پیدا کرده است.

                همچنین در پژوهش ملی دیگری تحت عنوان «پوشش و حجاب زنان ایران» که سازمان تبلیغات در سال 1390 انجام داده، 95.6 درصد از مردم به سؤال «آیا به حجاب اعتقاد دارید»؟ پاسخ مثبت داده‌اند. بنابراین در پرسش کلی میزان اعتقاد به حجاب یا ضرورت حجاب، درصد بسیار بالایی از مردم به ضرورت آن اشاره می‌کنند. در موج سوم از پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان که در سال 1394 انجام شده، اولویت ویژگی‌های زن/دختر خوب برای ازدواج از نگاه مردم مشخص شده است. در میان 25 ویژگی ذکرشده، حجاب در اولویت چهارم قرار دارد و جزء شاخص‌های مهم به شمار می‌رود. این پژوهش نیز نشان می‌دهد که به لحاظ ذهنی، جامعه حجاب را جزء ویژگی‌های اساسی و از ضرورت‌های یک همسر خوب می‌داند؛ هرچند در موج‌های دیگر این پیمایش و پژوهش‌های مختلف، این پرسش مطرح شده و تا سال 1374، مسئله حجاب جزء ویژگی‌های ذکرشده نبوده، بلکه پیش‌فرض افراد در پاسخ به این سؤال، محجبه‌بودن زنان بوده و این تحول نشان‌دهنده کاهش میزان ضرورت حجاب است.

                در سال 1393 نیز پژوهشی تحت عنوان «دیدگاه مردم در مورد پوشش و حجاب بانوان در جامعه» ازسوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) انجام شده است. در این پژوهش هشت تصویر از نوع پوشش زنان در اختیار پاسخ‌دهندگان قرار گرفته تا از میان آنها پوشش مورد تأیید خود را انتخاب کنند. نتایج تحقیق نشان می‌دهد؛ 32 درصد از پاسخ‌گویان پوشش مانتو و شال را به‌عنوان حجاب موردپسند خود انتخاب کرده‌اند و پوشش‌های مانتو و مقنعه با 20.4 درصد و چادر با 14.7 درصد در رتبه‌های بعدی انتخاب پاسخ‌دهندگان بوده‌اند.

                معیار اسلامی‌بودن پوشش‌های انتخابی ازسوی مردم در این پژوهش؛ با توجه به معیارها و آیین‌نامه‌های سازمان‌های دولتی، چادر و مانتو و مقنعه در نظر گرفته شده که در مجموع 35.1 درصد از کل انتخاب‌ها را به خود اختصاص داده و مابقی پوشش‌های انتخابی حدود شرعی کافی را ندارند. نکته حائزاهمیت دیدگاه مردم در مورد پوشش رایج کنونی جامعه است؛ تصور مردم از وضعیت پوششی زنان این است که 33.6 درصد از پاسخ‌دهندگان پوشش رایج را مانتو کوتاه و جذب و شال دانسته‌اند و فقط 5.4 درصد از مردم پوشش رایج را اسلامی می‌دانند.

                براساس تحقیقی که مرکز افکارسنجی دانشجویان در سال 1385 انجام داده، کسانی که با شخصی‌بودن حجاب و عدم مداخله دولت در این موضوع موافق هستند؛ 34.7 درصد بودند و در سال 1393 نیز تعداد کسانی که با گزاره فوق موافق‌اند به 49.2 درصد افزایش یافته است. در همین پژوهش 55.5درصد از مردم در سال 1385 معتقد بودند که باید با افراد بدحجاب برخورد شود درحالی‌که در سال 1393 تعداد افرادی که گزاره فوق را تأیید کرده‌اند 39.9 درصد بوده است. درواقع تعداد افرادی که قائل به شخصی‌بودن حجاب و عدم دخالت حکومت هستند روند افزایشی داشته و کسانی که قائل به برخورد حکومت با بدحجابی بوده‌اند روند کاهشی دارند.

                آمار فوق نشان می‌دهد نه تنها اکثریت جامعه زنان بدحجاب با مداخله دولت مخالف هستند، بلکه درصدی از جامعه زنان باحجاب نیز با مداخله دولت در موضوع حجاب مخالف‌اند و این درصد از مخالفت مردم، میزان قدرت دولت را برای برخورد مستقیم با پدیده بدحجابی کاهش می‌دهد.

                نتایج بررسی پنج بعد مذکور در حوزه بررسی نگرش جامعه نسبت به حجاب به شرح زیر است: 1. از حیث ارزشمندی حجاب، ارزش حجاب روندی نزولی دارد. این کاهش قابل‌توجه و ملموس بوده و براساس برخی تحقیقات موجود به 35 درصد رسیده است. بااین‌حال توجه به این نکته بسیار مهم است که مردم معتقد به ارزشمندی حجاب در وضعیت حداقلی قرار دارند، اما جمعیتی منسجم، قابل‌توجه و دارای انگیزه‌های اعتقادی و ایمانی هستند. 2. از حیث ضرورت دانستن حجاب، همچنان بخش قابل‌توجهی از افراد جامعه قائل به ضرورت حجاب برای زن مسلمان هستند. به‌طور میانگین می‌توان گفت که حدود 85 درصد از جامعه حجاب را برای زنان ضروری می‌دانند. هرچند میان درک عرفی و شرعی از حجاب تفاوت‌هایی در میان مردم وجود دارد که خود را در بعد حدود حجاب نشان می‌دهد. 3. نگرش مردم نسبت به حدود حجاب تفاوت‌هایی با نگرش شرعی دارد. به‌گونه‌ای که تقریبا 50 درصد جامعه به حجاب عرفی گرایش دارند. 4. درخصوص پیامدها و تأثیرات بدحجابی بخش قابل‌توجهی از مردم قائل به تأثیرات منفی و زیان‌بار بدحجابی در جامعه هستند. اما همان‌گونه که در بعد حدود حجاب عنوان شد، نگرش مردم به حدود حجاب عامل تعیین‌کننده در رفتار آنهاست و پذیرش پیامدهای بدحجابی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. 5. نگرش نسبت به مداخله دولت و نحوه برخورد با بدحجابی در مقایسه با سایر ابعاد مذکور بیشترین میزان تغییر و تحول را داشته و منفی‌شدن و مخالفت مردم با مداخله دولت سیر صعودی داشته است. به‌گونه‌ای که طبق آخرین یافته‌ها صرفا 40 درصد از مردم از دخالت دولت در حجاب حمایت می‌کنند.

                • حجاب
                • عرفي
                • انتخاب
                • درصد
                • زنان
                • جامعه
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sat, 28 Jul 2018 06:14:15 +0430
                 کشتی زنان در سرشاخ با افکار سنتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17152-کشتی-زنان-در-سرشاخ-با-افکار-سنتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17152-کشتی-زنان-در-سرشاخ-با-افکار-سنتی.html کشتی زنان در سرشاخ با افکار سنتی

                 با وجود نوپا بودن کشتی بانوان پیشرفتی که هر روز در مسابقات مختلف به چشم می‌خورد امیدواری به آینده این رشته ورزشی را هر روز بیشتر می‌کند.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، اولین دوره لیگ کشتی کلاسیک بانوان درروزهای 28 و 29 تیرماه در خانه کشتی محمد بنا و با حضور 9 تیم از پنج استان برگزار شد و نماینده مازندران توانست عنوان قهرمانی لیگ این رشته نوپا را از آن خود کند. رشته ورزشی‌که ایران برای تحقق بخشیدن به آرزوهای دخترانی که عاشق کشتی هستند و عشق به این رشته در خون و قلبشان وجود دارد، ابداع کرده و با وجود اینکه هنوز یک سال از آغاز رسمی آن نمی گذرد اما توجه علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است.

                 دخترانی که به دلیل نوع پوشش این رشته سال‌ها در حسرت سرشاخ شدن با حریف بر روی تشک پهلوانی بودند اکنون به تدریج شاهد محقق شدن آرزوهایشان هستند و در این راه هر چند گاهی نگاه های حاکی از تعجب و سوال به آنها می‌شود که "دختر چه به کشتی" اما ایستاده اند تا در دایره مبارزه دستشان به نشانه قهرمانی بالا برود.

                 یکی از این کشتی گیران در واکنش به این موضوع که به اعتقاد برخی از افراد جامعه، کشتی رشته‌ای مردانه است می گوید: کشتی چون ورزش اول کشور برای خانم‌ها و آقایان است، برایمان یک نوع شبه فرهنگ است نه ورزش و خانم ها باید خیلی زودتر از این به این رشته وارد می‌شدند.

                 این کشتی گیر معتقد است که نمی‌شود دختر ایرانی کشتی را بلد نباشد و اگر آمریکا و ژاپن در صدر کشتی جهان هستند به خاطر حضور نداشتن دختران ایرانی است.

                 او می گفت در راه آمدن به سالن کشتی به خاطرهیجان زیاد تپش قلب گرفته بود و دیدن تکاپو و تلاش دختران کشتی گیر هیجان انگیز و امیدوار کننده است.

                 امیدواری به آینده کشتی را با مرور چند دوره از مسابقات برگزار شده در این رشته می‌توان به راحتی مشاهده کرد، دخترانی که در مسابقات عمومی کشتی کلاسیک ناشیانه مبارزه می‌کردند تنها به فاصله نزدیک به دو ماه در انتخابی تیم ملی چند پله بالاتر ایستاده بودند و وقتی که اولین دوره لیگ برگزار شد فن‌هایی که در حین مبارزه اجرا می‌کردند تماشاگران را وجد می‌آورد. دیدن اجرای بارانداز و فن کمر هر چند کم آنقدر هیجان انگیز است که باعث می‌شود بیننده چشم از دایره مبارزه برندارد.

                 به اعتقاد این کشتی‌گیران، رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی آرزوهای آنها را به حقیقت تبدیل کرده و تشکر از خادم بخش اصلی حرفهایشان است. حتی قدردانی از خادم به حدی است که فراست مبتدی سرمربی تیم کشتی آلیش بانوان روز استعفای او را یکی از بدترین روزهای زندگی اش می‌داند. خادم و سایر مسئولان فدراسیون کشتی می‌دانند که برای پیشرفت این ورزش اصلی در بین بانوان حمایت‌ها و توجهات باید همچنان ادامه داشته باشد و حتی بیشتر هم شود.

                 با وجود اینکه بانوان کشتی گیر با هر دوره مسابقه پیشرفت می کنند اما هنوز این موضوع در سطح کشور خیلی شناخته‌شده و مورد پذیرش نیست و رسانه‌ها در این زمینه مسئولیت بزرگی را برعهده دارند. همانطور که مبتدی گفت: عملکرد رسانه‌ها برای رشته کشتی بانوان که تازه دارد جا می‌افتد فکر می‌کنم کم است و استحقاق این را داریم که این رشته را پررنگ تر نشان دهند.
                 این سرمربی باتجربه از حسرت برای پخش تلویزیونی کشتی بانوان صحبت کرد و گفت: چند روز پیش اتفاقی با یک خانم تکواندوکار صحبت می‌کردم که می‌گفت تلویزیون روزهای جمعه لیگ تکواندوی خانم ها را پخش می‌کند، آنجا برای اولین بار حسرت خوردم. خوش به حالشان که مسابقه هایشان را نشان می‌دهند. کشتی بانوان از نظر پوششی هیچ مشکلی ندارد و حتی پوشش اسلامی را بالاتر از حد مجاز هم رعایت می کند و رسانه‌ی ملی این وظیفه را دارد که این رشته را پوشش دهد. اگر روزی برسد که کشتی بانوان پخش تلویزیونی داشته باشد به اهداف بزرگی که مدنظر داریم می‌رسیم.

                 هرچند انتشار خبر پخش رادیویی کشتی بانوان امیدواری زیادی را به جامعه این رشته ورزشی انتقال داد و گامی مثبت و قابل تقدیر است اما با این وجود تا کنون بار اصلی حمایت از این رشته بر عهده خبرنگاران مکتوب بوده است که در این راه با سختگیری های زیادی روبه رو هستند. این سختگیری ها از توقیف تلفن همراه و بازرسی تمامی وسایل خبرنگاران فراتر رفته و تفتیش بدنی هم اضافه شده که این موضوعات خبرنگاران را که برای بازتاب کشتی کلاسیک تلاش می‌کنند را آزرده خاطر می‌کند و در واقع نوعی توهین به حامیان اصلی ورزش بانوان است؛ موضوعی که با وجود قول مساعد فریبا محمدیان معاون ورزارت ورزش در امور بانوان، هنوز حل نشده است.

                 باید دید مسئولان ذی ربط چگونه به مطالبه خبرنگاران مبنی بر پوشش بدون سختگیری های ناامیدکننده پاسخ می دهند.

                 برگزاری لیگ این رشته گامی مثبت از طرف فدراسیون کشتی است که باید از طرف تیم‌ها مورد استقبال قرار گیرد اما یکی از مشکلات موجود در این زمینه حمایت کم اسپانسرها از تیم‌ها است به گونه ای که مریم منظمی نایب رئیس بانوان فدراسیون کشتی در این مورد گفت: در این لیگ پنج استان شرکت کردند و جای اسپانسرها خیلی خالی است. اکثر استان‌های صاحب ناممان که در مسابقات مختلف خیلی خوب درخشیدند فاقد تیم هستند، از مازندران یک تیم شرکت کرده است و سایر استان هایمان که عملکرد خوبی دارند تیم‌هایی را شرکت ندادند. از طرفی تیم هایی وجود دارند که اسپانسر ندارند و خود دختران به صورت گروهی و بر اساس علاقه شان تیمی را تشکیل دادند و در این لیگ حضور پیدا کردند ضمن اینکه فدراسیون کشتی برای این لیگ تمهیدات خاصی را اعمال کرد مثلا از تیم های شرکت کننده ورودی نگرفتیم تا دختران و اسپانسرهایمان بتوانند راحت‌تر شرکت کنند. امیدوارم در دوره های دیگر شاهد حضور تیم‌های بیشتری باشیم.

                 • كشتي
                 • زنان
                 • سرشاخ
                 • افكار سنتي
                 • ورزش
                 • ليگ
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 22 Jul 2018 06:22:10 +0430
                  عضویت در کمپین "لگام" اتهام جدید نسرین ستوده http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17099-عضویت-در-کمپین-لگام-اتهام-جدید-نسرین-ستوده.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17099-عضویت-در-کمپین-لگام-اتهام-جدید-نسرین-ستوده.html عضویت در کمپین

                  رضا خندان- همسر نسرین ستوده- گفت: اتهام جدیدی به اتهامات همسرم تحت عنوان عضویت در «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» اضافه شده و هفته گذشته به وی تفهیم شد.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، رضا خندان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: هفته گذشته همسرم را برای تفهیم یک اتهام جدید به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین (شهید مقدس) به دلیل عضویتش در کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) احضار کردند.

                  وی افزود: کمپین لگام، کمپینی بود که عده‌ای از دوستان در آن فعالیت می‌کردند برای اینکه احکام اعدام را از قوانین حذف کنند. به همسرم گفتند که شما به صورت غیرقانونی این کمپین را تاسیس کردید و در آن عضو بودید.

                  خندان یادآور شد: بیش از یک ماه از بازداشت همسرم می‌گذرد و قانونا باید بازداشت وی تجدید می‌شد زیرا قرار بازداشت یک ماه بیشتر نیست ولی هنوز اتفاقی نیفتاده است.

                  براساس این گزارش، رضا خندان ۱۰ تیرماه به ایسنا گفته بود که پرونده همسرش هنوز به دادگاه ارسال نشده و در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین (شهید مقدس) است.

                  رضا خندان چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ از بازداشت نسرین ستوده به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام خبر داد. او دوم تیرماه به ایسنا گفت که برای همسرش وثیقه ۶۵۰ میلیونی صادر شده ولی چنین وثیقه‌ای را قبول نمی‌کند و فعلا در بازداشت موقت (بند عمومی بازداشتگاه اوین) است.

                  • رضا خندان
                  • عضويت
                  • كمپين لگام
                  • اتهام
                  • نسرين ستوده
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 17 Jul 2018 07:54:17 +0430
                   كدخدايي: حضور بانوان در ورزشگاه اشکالی ندارد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17080-2018-07-16-07-25-33.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17080-2018-07-16-07-25-33.html كدخدايي: حضور بانوان در ورزشگاه اشکالی ندارد

                   سخنگوی شورای نگهبان گفت: دلایل رد صلاحیت احمدی نژاد بحث دوقطبی بودن نیست، بلکه بحث‌های دیگری است که به موقع اعلام می‌کنیم.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگویی با برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان، به سوالاتی درباره دلیل رد صلاحیت احمدی نژاد و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها پاسخ داده است.

                   متن سوالات و پاسخ سخنگوی شورای نگهبان را در زیر می‌خوانید:

                   گفته می‌شد اگر احمدی نژاد بیاید انتخابات دو قطبی می‌شود و بعد رد صلاحیت می‌شود. احمدی‌نژاد که ۸ سال رئیس جمهور بوده و ۴ سال است که سکوت کرده است.

                   کدخدایی: این بحث دیگری است و دلایل عدم صلاحیت بحث دوقطبی بودن نیست، بلکه بحث های دیگری است که به موقع اعلام می‌کنیم.

                   نظر آقای کدخدایی به عنوان یک شخص حقیقی درباره حضور بانوان در ورزشگاه چیست؟

                   اصولا در حوزه اجتماعی نظرم این است که نباید قضیه را صفر تا صدی کنیم. مسائلی که مطرح می‌شود گاهی اوقات به راحتی می‌توان برای آن راهکار پیدا کرد. اگر ممنوعیت است آن را خوب تببین و اعلام کنیم و از آن محکم دفاع کنیم، اگر ممنوعیت نیست نباید نظر شخصی و سلیقه‌ای است، حق و نداریم نظر شخصی خود را به جامعه و نهادها تحمیل کنیم، باید به دنبال راهکار باشیم.

                   فکر می‌کنم در این خصوص با وزیر ورزش هم در این رابطه دیدار داشتید.

                   کدخدایی: دیدار نبود در واقع ملاقاتی بود در یکی از دیدارهای عمومی که خدمت رهبر انقلاب بودیم، در این جهت گپ و گفتی داشتیم. بنابراین اگر امکاناتی وجود ندارد، باید آن را فراهم کنید و بعد اعلام نظر کنیم، نه اینکه ما بشنیم و بگوییم "ممنوع است، ممنوع است"، وقتی هم سوال می‌کنیم می‌گویند چون امکانات نداریم، اگر امکانات ندارد پس بی عرضگی من مسئول است، باید امکانات را فراهم کنم و اگر نظر خاصی وجود ندارد آن تسهیلات هم فراهم شود، اگر نظری هم در این جهت است آن نظر را بیاستیم و دفاع کنیم و اعلام کنیم. به خصوص در مورد مسائل حجاب که به عنوان رکن شرعی و اسلامی است و همه از آن دفاع می‌کنند.

                   بالاخره خانم‌ها بروند به ورزشگاه یا نروند؟

                   کدخدایی: اگر مسئولان می‌توانند امکانات و تسهیلات را فراهم کنند و مشکلی وجود نداشته باشد، به نظرم اشکالی نباید داشته باشد.

                   • عباسعلي كدخدايي
                   • شوراي نگهبان
                   • بانوان
                   • زنان
                   • ورزشگاه
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 16 Jul 2018 08:24:30 +0430
                    تاکید رئیس جمهور بر حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17083-2018-07-16-07-39-10.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17083-2018-07-16-07-39-10.html تاکید رئیس جمهور بر حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی

                    حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران در پاسخ به گزارش «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان در خصوص حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی های ایران در جام جهانی بر ادامه حضور آنان در ورزشگاه ها تاکید کرد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، رییس جمهوری در پاسخ به گزارش وزیر ورزش و جوانان نوشت: این حضور به نحو مناسب و با همکاری وزارت کشور ادامه یابد.

                    در بخشی از گزارش سلطانی فر به رییس جمهوری آمده است: برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خانواده ها برای تماشای دیدار تیم ملی فوتبال ایران با رقبای خود در جام جهانی روسیه 2018 روسیه از طریق نمایشگر بزرگ با حفظ شئونات و رعایت ارزش های اسلامی در ورزشگاه آزادی حضور یافتند و این امر نه تنها با استقبال گسترده ای مواجه شد، بلکه با ایجاد فضای شور و نشاط در میان جوانان و خانواده ها، بازتاب اجتماعی بسیار مناسبی نیز در داخل و خارج از کشور در برداشت.

                    وی در ادامه این گزارش نوشت: این امر مهم با حمایت های ریاست جمهوری و وزیران کشور و اطلاعات، فرماندهی و پرسنل نیروی انتظامی و استاندار تهران بدون حاشیه و در شرایط مناسب برای خانواده ها در ورزشگاه ها به ویژه مجموعه ورزشی آزادی امکان پذیر شد که جای قدردانی و تشکر دارد.

                    • تاكيد
                    • رئيس جمهور
                    • حسن روحاني
                    • خانواده
                    • ورزشگاه آزادي
                    • دولت
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 15 Jul 2018 08:38:06 +0430
                     پارسال ۵۰۰۰ مرد در ایران از زنانشان کتک خورده‌ اند! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17054-2018-07-14-08-48-22.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17054-2018-07-14-08-48-22.html پارسال ۵۰۰۰ مرد در ایران از زنانشان کتک خورده‌ اند!

                     رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: ۹۰ درصد مدعیان همسرآزاری را زنان و ۱۰ درصد باقیمانده را مردان تشکیل می‌دهند اما در کشور شاهد افزایش ۵.۸ درصدی مراجعات نزاع همسرآزاری در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ بودیم. تا سال ۹۵ فقط ۵ درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می‌داد، اما در حال حاضر مدعیان مرد به رقم ۷ درصد افزایش یافته است.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايران، احمد شجاعی در تازه‌ترین اظهارنظر خود اعلام کرد که آمار مراجعان همسرآزاری در سال گذشته ۸۱ هزار و ۷۲۹ نفر بوده است که سهم زنان از این نزاع‌ها، ۷۷ هزار و ۵۹ و سهم مردان ۴ هزار و ۶۷۰ نفر بوده که قربانی خشونت و آزارهای روحی و روانی از سوی همسرانشان شده‌اند.

                     همچنین آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد در سال ۹۵، حدود ۳ هزار مرد به این سازمان برای اعلام خشونت توسط همسران خود مراجعه کرده بودند که حالا این تعداد به حدود ۵ هزار نفر رسیده است. به طوری که تا سال ۹۵ فقط ۵ درصد از مدعیان همسرآزاری را مردان تشکیل می‌دادند اما در حال حاضر مدعیان مرد به رقم ۷ درصد افزایش یافته است.

                     بر این اساس، کارشناسان ضمن هشدار نسبت به افزایش روند مردآزاری در سال‌های اخیر از پرخاشگری و خشونت زنان نسبت به مردان خبر می‌دهند و معتقدند تعداد مردانی که قربانی خشونت از سوی همسران خود می‌شوند بیشتر از آمارهای اعلام‌شده است چراکه تعداد زیادی از مردان از ترس قضاوت و مضحکه قرارگرفتن اطرافیان حاضر نیستند شکایات خود را به پزشکی قانونی اعلام کنند.

                     دکتر کوروش محمدی رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران با اشاره به اینکه آمارهای اخیر نشان می‌دهد روند واکنش‌های خشن نسبت به مردان از سوی برخی زنان روندی افزایشی دارد، می‌گوید: به نظر می‌رسد اتخاذ چنین روندی از سوی زنان، به نوعی مقابله با فشارهای روانی است که از سوی مردان دریافت می‌کنند. به همین خاطر باید رفتار مردان با همسران خود را در چارچوب مطالعات علمی بررسی کنیم تا علت‌های بروز خشونت زنان به‌طور دقیق مشخص شود.

                     وی می‌افزاید: اگرچه در سال‌های اخیر شاهد تلاش‌های زیادی برای ایجاد تصویری واقعی از شرایط و جایگاه والای زنان توانمند جامعه بوده‌ایم اما بخشی از زنان همچنان از دسترسی به شرایط ایده‌آل یا حداقلی متناسب با حقوق برابر خود در حوزه شهروندی محرومند و ممکن است تحت فشارهای وارده، واکنش‌هایی از قبیل خشونت علیه خود یا دیگران نشان دهند. به همین دلیل ضروری است قبل از هر قضاوتی به‌طور دقیق و علمی بررسی کنیم که چه عواملی باعث تحریک زنان به سمت خشونت و آزار و اذیت همسرانشان شده است.

                     محمدی ادامه می‌دهد: زنان در جامعه ما از کودکی تا بلوغ، تحت تأثیر فشارها و ناعدالتی‌های تربیتی و آزارهای فراوانی هستند و چون فرصت بروز و احقاق حقوق خود را حتی در فضای خانواده پیدا نمی‌کنند، گاهی دچار بن‌بست‌های روانی و برخی نیز دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند. این فشار بر زنان گاهی آنچنان سنگین و غیرقابل تحمل است که باعث می‌شود حتی نسبت به خودشان هم دچار رفتار خشونت‌آمیز شوند. مثال بارز این موضوع، ماجرای خودزنی دختران و تبعیت از پروژه غیرواقعی نهنگ آبی در برخی مدارس کشور است.

                     مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه این قشر از زنان، زمانی که تحت این هجمه سنگین فشارها، خشونت‌های پنهان و آشکار و محدودیت‌های اجتماعی به این مرحله می‌رسند بعضاً دچار هیجان‌های منفی می‌شوند، ادامه می‌دهد: به همین دلیل، زنان در مقابل هجمه‌ای از محرومیت‌های القایی از سوی مردان و بویژه در فضای خانواده قرار می‌گیرند و این شرایط باعث محروم‌شدن زنان از حقوق طبیعی‌شان می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی یکی از احتمالات موجود حاکی از گرایش زنان به سمت رفتارهای خشونت‌آمیز است.

                     مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر لزوم بررسی علمی و کارشناسی عوامل تحریک زنان به آزار و اذیت شوهران خود، می‌گوید: آمار مردآزاری در مقابل آزار و اذیتی که نسبت به زنان در کشور در حال انجام است بسیار ناچیز است.

                     مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه آمارهای رسمی خشونت در جامعه، غالباً آن بخش از مواردی هستند که در مراجع انتظامی و قضایی ثبت می‌شوند، می‌افزاید: بخش عمده‌ای از خشونت‌های صادره از سوی شهروندان و به‌طور خاص اعضای خانواده ماهیت پنهانی دارند چون در هیچ مرجعی ثبت نمی‌شوند یا غالباً زنان تحت خشونت به اجبار فشارهای زندگی را تحمل می‌کنند.

                     محمدی می‌افزاید: از طرفی نیز انواع دیگری از خشونت شامل خشونت‌های کلامی، جنسی، غفلت و بی‌توجهی کمتر در کانون توجه مراجع مربوطه و مراکز آمار هستند. به همین دلیل لازم است تا موارد خشونت با توجه به انواع مختلف آن بخصوص درمورد زنان مورد بررسی قرار گیرد و نباید غافل بود از این واقعیت که گاهی همین موارد که درنگاه اغلب مردان جامعه ما خشونت محسوب نمی‌شوند، می‌تواند موجب شکل‌گیری انگیزه بروز خشونت در زنان شوند.

                     افزایش پرخاشگری در میان زنان

                     دکتر حسین ابراهیمی مقدم روانشناس نیز افزایش پرخاشگری و خشونت در میان زنان را یکی از عوامل این اتفاق می‌داند و می‌گوید: مسائل اقتصادی، فشار روانی و استرس‌ها از دلایلی هستند که باعث ناکامی زنان می‌شوند و آنها را به سمت خشونت متمایل می‌کنند.

                     ابراهیمی مقدم با تأکید بر افزایش بی‌سابقه خشونت و پرخاشگری در جامعه، ادامه می‌دهد: متأسفانه حتی قبحِ نزاع و خشونت در جامعه بشدت کاهش یافته است. به طور مثال، در سال‌های اخیر ما بیشتر شاهد دعوا و ناسزا در کوچه‌ها و معابر توسط مردم هستیم که این معضل به‌عنوان بداخلاقی اجتماعی شناخته می‌شود.

                     وی با اشاره به افزایش حضور زنان در جامعه و اشتغال، ادامه می‌دهد: در گذشته زنان معدودی در خارج از خانه کار می‌کردند. به همین علت، حضور زنان در جامعه و اشتغال، یکی از دلایل افزایش استرس و فشارهای اجتماعی به آنها و در نتیجه برخوردهایی مانند خشونت و پرخاشگری است.

                     ابراهیمی مقدم، آگاه‌شدن زنان از حقوق خود را یکی از دلایل نبود توازن قدرت میان زنان و مردان می‌داند و می‌گوید: این دیدگاه وجود دارد که چون زنان نسبت به حق و حقوق خود نسبت به گذشته آگاه‌تر هستند و اینکه عده‌ای از مردان همچنان با نگاه سنتی به مسأله برابری حقوق زن و مرد اعتقاد ندارند، نزاع‌های خانوادگی میان آنها افزایش یافته است.

                     وی مهم‌ترین علت این خشونت‌ها را فشار‌ها و استرس‌های مسائل اقتصادی می‌داند و می‌افزاید: شاید این تصور که قوانین نگاه یکسانی به زن و مرد در دعاوی ندارند، یکی از دلایل خشونت‌های زنان باشد. همچنین از نظر روانشناسی باید بررسی کنیم که مردان چه رفتاری نسبت به زنان خود مرتکب شدند که آنها را وادار به رفتارهای خشن کردند.

                     • پارسال
                     • مردان
                     • زنان
                     • ايران
                     • كتك
                     • جامعه
                     • خانواده
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sat, 14 Jul 2018 09:47:22 +0430
                      جزئیات طرح افزایش سهم زنان در مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17032-2018-07-12-06-25-43.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17032-2018-07-12-06-25-43.html جزئیات طرح افزایش سهم زنان در مجلس

                      رئیس فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: دولت در حال تهیه و تدوین طرحی در خصوص انتخابات است که در حال همکاری با دولت هم هستیم و امیدواریم با همکاری با نهادهای مختلف در کشور بتوانیم در جهت عملی کردن طرح افزایش سهم زنان در مجلس عمل کنیم.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با ایلنا، درخصوص اظهارات اخیر خود در مورد افزایش سهم زنان در مجلس، گفت: ما این مبحث را دو سال پیش مطرح کردیم و در دستور کار فراکسیون برای امسال قرار داده بودیم، گزارشی هم از مرکز پژوهش‌ها درخواست کرده بودیم که در آن گفته شد، اجرایی شدن این طرح در ایران مشکل است، ضمن اینکه بحث زمینه‌های فرهنگی را هم در این مورد مطرح کردند.

                      رئیس فراکسیون زنان مجلس افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص روند اجرایی شدن این طرح در قالب یک قانون به ما پیشنهاد داد به جای این‌کار احزاب را ملزم به گنجاندن زنان در لیست کنید، در مجموع ما پیگیر این مسئله بودیم تا اینکه چندروز پیش متوجه شدم خانم حسینی این ایده را به صورت طرح درآورده‌اند و هم‌اکنون در حال جمع آوری امضا برای طرح هستیم.

                      وی ادامه داد: البته من بارها اشاره کردم که طرح به صورت خام است، اما ایده‌ای که در خصوص این طرح دارم این است که برای شهرهایی که ۲ الی ۳ نماینده دارند، سهمیه‌ای ۵۰ درصدی قائل شویم و یک مرد و یک زن به طور مساوی از حق نمایندگی در مجلس برخوردار شوند.

                      نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه نگاه مردسالارانه قوی در مجلس و سطح کلان پست‌ها در کشور ما وجود دارد تصریح کرد: دولت در حال تهیه و تدوین طرحی در خصوص انتخابات است که در حال همکاری با دولت هم هستیم و امیدواریم با همکاری با نهادهای مختلف در کشور بتوانیم در جهت عملی کردن این طرح موثر عمل کنیم.

                      وی خاطرنشان کرد: بعضی مسائل در جامعه ما ابعاد فرهنگی و عرفی دارد و بعضی شرعی. در خصوص طرح افرایش سهم زنان در مجلس باید این طرح به صحن بیاید و ببینیم چقدر می‌توانیم برای آن رای جمع‌آوری کنیم و در مجموع بازخورد آن چیست.

                      سلحشوری با اشاره به طرح‌هایی مثل ازدواج زنان بدون اذن پدر که مبنایی شرعی و عرفی دارند، گفت: هنوز در خانواده‌های ما پدر نقشی کلیدی دارد و اذن پدر برای ازدواج دخترها شرط محسوب می‌شود.

                      وی اضافه کرد: از طرفی در قانون اساسی این موضوع لحاظ شده که اگر دختری در خصوص ازدواج با پدرش به مشکل برخورد کند، بتواند با مراجعه به دادگاه این موضوع را حل کند. در کل بازخوردهای اجتماعی به این طرح بسیار متفاوت بود و به دلیل اینکه برخی مسائل در آن لحاظ نشده بود، حساسیت‌های زیادی را برانگیخت.

                      • جزئيات
                      • طرح
                      • افزايش
                      • سهم
                      • زنان
                      • مجلس
                      • پروانه سلحشوري
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Thu, 12 Jul 2018 07:24:45 +0430
                       پوپك محمدي نخستین بخشدار زن مازندران شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17034-2018-07-12-06-34-48.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/17034-2018-07-12-06-34-48.html پوپك محمدي نخستین بخشدار زن مازندران شد

                       نخستین بخشدار زن در استان مازندران ، امروز (چهارشنبه) به عنوان بخشدار بخش مرکزی شهرستان فریدونکنار معارفه شد.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا، پوپک محمدی که پیش از این مسئولیت دفتر اجتماعی فرمانداری بابلسر را در دست داشت ، با حضور معاون سیاسی ، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران در محل فرمانداری فریدونکنار به عنوان نخستین بانوی بخشدار مازندران معارفه شد.

                       پوپك محمدی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی است.

                       معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران در مراسم معارفه گفت: ارتقاء سهم مدیریتی بانوان به عنوان نیروهای متخصص و علمی جامعه، از برنامه ها و سیاست های دولت تدبیر و امید است که به صورت جدی در استان مازندران در حال پیگیری است.

                       احمد حسین زادگان در جلسه شورای اداری شهرستان فریدونکنار همچنین با اشاره به اینکه سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران، افزایش رضایتمندی مردم در همه ی حوزه ها است، گفت: ارتباط نزدیک و همدلی حاکمیت و مردم، توطئه های دشمنان را ناکام می کند.

                       معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران افزود: پرهیز از دعواهای سیاسی و جناحی جهت حفظ منافع ملی، قانون‌ گرایی، برقراری عدالت و مبارزه با فساد ضروری است.

                       حسین زادگان راهکار رفع نارضایتی مردم را مبارزه با فساد، تبعیض و بی عدالتی دانست و گفت: فساد در سیستم اداری عامل از بین رفتن اعتماد مردم می شود، بنابراین باید با شناسایی فرایند های فساد آور و رفع آن ها، در ارتقاء سلامت اداری تلاش کرد.

                       • پوپك محمدي
                       • نخستين
                       • بخشدار
                       • زنان
                       • مازندران
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Wed, 11 Jul 2018 07:33:50 +0430
                        طرح تساوی دیه زن و مرد در مجلس کلید خورد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16999-2018-07-10-08-26-48.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16999-2018-07-10-08-26-48.html طرح تساوی دیه زن و مرد در مجلس کلید خورد

                        رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از آماده شدن طرحی برای تساوی دیه زن و مرد خبرداد و گفت: به زودی امضاهای این طرح جمع آوری و به هیات رییسه تقدیم می شود.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: برابری دیه زن و مرد یکی از مواردی است که فراکسیون زنان از ابتدای تشکیل مجلس دهم به دنبال آن بوده است.

                        وی افزود: تدوین طرح تساوی دیه زن و مرد در اواخر سال 96 در این فراکسیون آغاز و پس از بررسی های کارشناسی آماده شد.

                        رییس فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: با توجه به رویکردهای قرآنی تلاش ما این است که دیه زن و مرد مساوی شود و در این راستا با جمعی از علمای دین و متخصصان امر و همچنین شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده جلساتی را برگزار و مفاد این طرح را آماده کرده ایم.

                        سلحشوری یادآور شد: در این شورا که به ریاست معصومه ابتکار تشکیل می شود با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان مجلس طرح های با محوریت وضعیت زنان بررسی کارشناسی می شود.

                        وی با تاکید بر این که این شورا بازوی مشورتی به حساب می آید، گفت: هم اکنون این طرح در شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت زنان ریاست جمهوری به طور همزمان در حال بررسی است و جمع آوری امضا برای آن به زودی آغاز و به هیات رییسه مجلس ارائه می شود.

                        وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که رسیدگی به این طرح در مجلس دهم به پایان برسد تا بتوانیم به حل مشکلات زنان کمک بسزایی کنیم.

                        • پروانه سلحشوري
                        • تساوي
                        • ديه
                        • زن
                        • مرد
                        • مجلس
                        • نماينده
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 10 Jul 2018 12:55:53 +0430
                         صدور مجوز تماشای خانوادگی بازیهای نیمه‌ نهایی جام جهانی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16998-2018-07-10-08-24-24.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16998-2018-07-10-08-24-24.html صدور مجوز تماشای خانوادگی بازیهای نیمه‌ نهایی جام جهانی

                         رییس فراکسیون زنان مجلس گفت: مجوز تماشای خانوادگی بازی های نیمه نهایی جام جهانی 2018 روسیه، در ورزشگاه آزادی از سوی شورای تامین استانداری صادر شده است.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، پروانه سلحشوری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: با صدور مجوز شورای تامین استانداری تهران امکان تماشای خانوادگی مسابقات فوتبال نیمه‌نهایی جام جهانی امروز و فردا چهارشنبه فراهم شده است.

                         وی ادامه داد: امکان تماشای مسابقه فینال جام‌جهانی هم با اخذ مجوز جداگانه در ورزشگاه 100 هزار نفری فراهم می شود.
                         نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: در شرایط فعلی اجتماعی کشور، ایجاد این فرصت ها برای در کنار هم قرار گرفتن خانواده ها می تواند به شور و نشاط اجتماعی کمک کند مردم اینگونه می توانند مشکلات خود را فراموش کنند.

                         سلحشوری افزود: ما باید سعی کنیم جامعه را به سمت جامعه ای نرمال پیش ببریم و محدودیت هایی که وجود دارد را از بین ببریم.

                         وی با بیان این که تاکنون دو بار امکان حضور خانواده ها برای تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی در ورزشگاه آزادی فراهم شده است، اظهار داشت: بنده در یکی از این بازی ها حضور داشتم، فضا و جو ورزشگاه بسیار سالم و مناسب بود و خانواده ها بدون ایجاد هیچ مشکلی توانستند این بازی ها را مشاهده کنند.

                         وی تصریح کرد: از این پس نیز باید امکان حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی فراهم شود و آنان بتوانند این بازی ها را در کنار یکدیگر مشاهده کنند.

                         • مجوز
                         • خانواده
                         • زنان
                         • نيمه نهايي
                         • جام جهاني
                         • فوتبال
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Tue, 10 Jul 2018 12:53:29 +0430
                          نامه احزاب زنان اصلاح‌ طلب به موگرینی، مرکل و ترزا می http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16961-2018-05-19-08-24-30.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16961-2018-05-19-08-24-30.html نامه احزاب زنان اصلاح‌ طلب به موگرینی، مرکل و ترزا می

                          چهار حزب زنان اصلاح‌طلب در نامه‌ای به مسئولان زن اتحادیه اروپا خواستار نقش‌آفرینی آنها برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن شدند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا، متن این نامه بدين شرح است:

                          هوالسلام

                          خانم‌ها

                          فدریکا موگرینى، مسوول سیاست خارجى اتحادیه اوپا

                          آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

                          ترزا مى، نخست‌‌وزیر بریتانیا

                          با سلام و احترام

                          عرصه روابط بین‌الملل همواره صحنه تنازع دولت‌ها برای کسب حقوق و امتیازات مشروع و گاه نامشروع بوده‌است. جهان کنونی جهانی است که هر لحظه در گوشه‌ای از آن بیم جنگ و خشونتی دیگر می‌رود و در این صحنه بیشترین آسیب به زنان و کودکانی می‌رسد که بنابر واقعیت‌های دنیای امروز توان کمتری برای دفاع از خود دارند.

                          امروز در عصر جنگ‌های نیابتی، شاهد صرف بیشترین بودجه برای تولید سلاح در کشورهای به ظاهر مدعی صلح هستیم. دولت‌هایی که به بهانه افتتاح سفارت خود در بیت المقدس بی‌اعتنا به نقش خود در روند صلح، به تعهدات بین‌المللی پشت کرده و وفای به عهدی که نزد همه انسان‌ها با هر دین و مسلکی مطلوب و محترم است با خروج بی پروا از توافقات؛ خدشه‌دار کرده و آشکارا در روند تعهدات بین‌‌المللی خلل ایجاد می‌کنند.

                          تجربه تاریخ بشر گویای این واقعیت است که همواره مقاومت، ایستادگی و مداخله انسان‌هایی نوعدوست، مدافع صلح و مخالف جنگ و خشونت مانع از تداوم درگیری و وارد شدن دنیا در جنگ جهانی دیگری شده است. نقش زنان به دلیل ویژگی‌های ذاتی در کاهش این خشونت‌‌‌ها و منازعات نقشی بی بدیل و غیرقابل انکار است. زنان و مادرانی مسئول و فعال در عرصه سیاسی و در جامعه مدنی که با اقدامات خود مانع از شکل‌‌‌گیری خشونت و جنگ شده و ‌بعد از هر جنگ نیز با وجود آسیب‌های مضاعفی که متوجه آنها بوده است، التیام‌‌‌بخش و مرهمی بر زخم‌های عمیق هم‌نوعان خود بوده‌اند.

                          جمهوری اسلامی ایران با طرح گفت‌وگوی تمدن‌‌‌ها ثابت کرد اراده‌ای معطوف به برابری، احترام، گفت‌وگو و تفاهم دارد. توافق برجام محصول همین نگرش در جمهوری اسلامی ایران بود.

                          برجام به عنوان خواست و ‌مطالبه همه شهروندان ایرانی اعم از زنان و مردان بود که دولت جمهوری اسلامی به نمایندگی از آن ها با تأکید بر دیپلماسی سازنده با جامعه جهانی پس از ماه‌ها مذاکره و گفت‌وگو با کشورهای گروه ۵+۱ آن را پیگیری و به سرانجام رساند. توافقی بین‌المللی و چندجانبه با پشتوانه محکم در حقوق بین‌الملل به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، که جمهوری اسلامی ایران به رغم بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های ریاست جمهوری فعلی امریکا، نشان داده‌است که به همه مفاد آن پایبند بوده‌است.

                          بر کسی پوشیده نیست که نقش دولت‌زنان مسئول در اتحادیه اروپا، در تحقق این توافقنامه غیر قابل چشم‌پوشی و در همه مقاطع آن نقشی تعیین‌‌‌کننده و مؤثر بوده‌است.

                          با خروج یکجانبه دولت امریکا از این توافقنامه، تکرار عهدشکنی‌ها و‌ عدم توجه این دولت به پیامدهای زیانبار آن، آزمون جدیدی پیش روی کشورهای اروپایی برای پایبندی به این توافق و تلاش برای حصول دستاوردهای ملموس آن فراهم شده است. موضع آگاهانه و به موقع رئیس جمهوری ایران مبنی بر پایبندی دولت ایران به حفظ برجام یکی از مطالبات اصلی شهروندانی است که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶ به او رأی دادند. از این پس نیز این دولت و دستگاه دیپلماسی ایران است که به نمایندگی از مردم‌ ایران اجرای کامل برجام را پیگیری خواهد نمود.

                          ما زنان اصلاح‌‌‌طلب، مدافع صلح، حقوق‌‌بشر و مردم‌سالاری در ایران، به سهم خود از هرگونه تعامل سازنده با جهان که از یک سو مسیر صلح و آرامش و دوری از جنگ را هموار‌تر کند و از سوی دیگر تأمین‌کننده منافع ملی کشورمان باشد استقبال می‌‌کنیم.

                          بدیهی است تداوم و یا از سرگیری برخی تحریم‌‌‌ها بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد می‌‌‌کند، در حالی که یکی از محورهای اصلی توافق برجام، رفع تحریم‌های مختلف علیه ایران بوده‌ است.

                          ما ضمن محکوم کردن اقدام دولت امریکا در پشت پا زدن به توافقی که درچارچوب اصول و مقاصد منشور ملل متحد منعقد شده است، از شما انتظار داریم به عنوان اعضای مؤثر اتحادیه اروپا (گروه ۵) با سیاست‌ورزی زنانه، از همه توان خود برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن استفاده کنید.

                          چراکه تحقق جامعه امن جهانی توأم با صلح و عدالت و عبور از بحران‌های کنونی که توسط برخی قدرت‌مندان جنگ‌طلب ایجاد شده است، بدون ایفای نقش موثر شخصیت‌های مخالف جنگ و مدافع صلح، به خصوص زنان صلح‌طلب در همه کشورها امکانپذیر نیست.

                          فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش

                          زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب

                          ژاله فرامرزیان، دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن

                          شهیندخت مولاوردی، دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان

                          • نامه
                          • احزاب
                          • زنان
                          • اصلاح طلب
                          • فدريكا موگريني
                          • آنگلا مركل
                          • ترزا مي
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Fri, 18 May 2018 12:54:37 +0430
                           ابتكار: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16949-2018-05-14-09-42-27.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16949-2018-05-14-09-42-27.html ابتكار: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند

                           معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر٬ معصومه ابتکار در کارگاه بین المللی چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن افزود: کارآفرینی برای زنان از برنامه های مهم دولت دوازدهم است. جمعیت قابل توجهی از زنان ایرانی شامل ۲۷ درصد زنان تحصیلات دانشگاهی دارند. بیش از ۲ دهه است که تعداد ورودی های زنان در دانشگاه در بیشتر رشته‌ ها از مردان پیشی گرفته و در مواردی به ۶۴ درصد رسیده است.

                           وی اظهار داشت: ما امروز در این نشست به دور از مباحث تشریفاتی با یک کار علمی و تحقیقاتی مشترک مواجه هستیم و یک نشست بسیار کاربردی در ارتباط با تبادل تجربه بین دو کشور در زمینه کارآفرینی زنان برگزار می کنیم.

                           ابتکار اضافه کرد: چندین ماه در این زمینه کار مطالعاتی صورت گرفته است و ٢٠٠ کارآفرین زن در ایران مورد ارزیابی قرار گرفتند و امروز برای تبادل این تجربیات و تعریف نقشه راه همکاری برای آینده و موفقیت بیشتر کارآفرینی در ایران و ژاپن استفاده می کنیم.

                           وی ادامه داد: توسعه تحصیلات زنان هم نشان دهنده سیاست اصولی نظام و هم بیانگر همت والای زنان ایرانی است که از این فرصت استفاده کردند. در حوزه های دیگر هم زنان همت والایی داشتند و لازم است قهرمانی تیم فوتسال و کاراته زنان ایران در آسیا را تبریک بگویم.

                           ابتکار خاطرنشان کرد: به طور قطع همت و تلاش زنان سبب تحولات زیادی در جامعه ما خواهد شد و امیدواریم در حوزه های تخصصی به ویژه اشتغال و کارآفرینی با رعایت پارادایم اسلامی دستاوردهای خوبی حاصل شود.

                           وی با بیان اینکه برای اشتغال باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم گفت: هنوز در برخی استان ها نرخ بیکاری در میان زنان دانشگاهی بالاست. سیاست های اشتغال نباید فقط محدود به شهرها باشد بلکه باید یک هدفگذاری مهم برای زنان روستایی داشته باشیم تا زنان روستایی دارای تحصیلات و مهارت های فنی و حرفه ای بتوانند در محیط روستا کارآفرینی داشته باشند.

                           معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود، تاکید کرد: در صنایع دستی به لحاظ کیفیت و تنوع در رده های بالای جهانی قرار داریم و درصددیم با همکاری سازمان صنایع دستی با ارتقا استانداردها و سطح تولیدات زنان در موضوع بازاریابی هم با همکاری های بین المللی و منطقه ای توفیقات خوبی داشته باشیم.

                           ابتکار افزود: با گسترش شبکه اینترنت زمینه خوبی برای کسب و کارهای اینترنتی در فضای مجازی برای زنان حاصل شده است و برنامه داریم یک اجلاس بین المللی با موضوع توانمندسازی زنان در حوزه IT در مرداد ماه برگزار کنیم.

                           • معصومه ابتكار
                           • درصد
                           • زنان
                           • ايران
                           • تحصيلات
                           • دانشگاه
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 14 May 2018 14:13:33 +0430
                            تاکید رئیس دولت اصلاحات بر حل مسائل زنان با گفت‌ و گو http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16940-2018-05-14-07-47-00.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16940-2018-05-14-07-47-00.html تاکید رئیس دولت اصلاحات بر حل مسائل زنان با گفت‌ و گو

                            یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به دیدار اعضای جمعیت زنان نواندیش با رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: آقای خاتمی در این دیدار با اشاره به دستاوردهایی که زنان ایران تاکنون به دست آورده‌اند، گفتند که آنچه زنان ایرانی به دست آورده‌اند، کم نیست؛ البته باید متقاضی باشیم که حق زنان به صورت مضاعف پایمال شده است، محقق شود اما با دعوا نمی‌شود حقوق زنان را پیش برد.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، آذر منصوری در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به دیدار چندی پیش جمعیت زنان مسلمان نواندیش با سید محمد خاتمی داشتند، گفت: آقای خاتمی در این دیدار از دلایل محرومیت‌های زنان با نگاهی تاریخی صحبت کردند و‌ بر این نکته تاکید داشتند که وقتی نظم مستقر دیکتاتوری باشد، انسان چه زن و‌ چه مرد اساسا شهروند قلمداد نمی‌شوند.

                            وی ادامه داد: در چنین وضعیتی طبعا زنان از محرومیت و رنج‌های مضاعف رنج می‌برند‌؛ به‌خصوص در جوامعی مانند جامعه ما که انکار حقوق زنان رنگ مذهبی هم به خود می‌گیرد.

                            منصوری با اشاره به انتقاد از برخی روش‌ها در اداره جامعه تصریح کرد: آقای خاتمی با اشاره به مسائل روز کشور و‌ طرح ایده اداره کشور به روش رضاخانی توسط عده‌ای که بعضا از روی ناآگاهی است.

                            قائم مقام جمعیت زنان مسلمان نواندیش با بیان اینکه خاتمی یکی از دلایل بحران‌های برخی نظام‌ها و جوامع را مقاومت در برابر اصلاح و در نهایت انباشته شدن خشم و انزجار جامعه قلمداد کردند، خاطرنشان کرد: رییس دولت اصلاحات تاکید کرد که مردم ما عقب‌ماندگی را نمی‌خواهند اما در مورد اینکه استقلال و آزادی و پیشرفت یعنی چه، قطعا اختلاف‌نظرهایی وجود دارد.

                            منصوری با تاکید بر اینکه خاتمی ضمن دفاع از جمهوری اسلامی به عنوان عظمت انقلاب گفتند که این جمهوری اسلامی باید درست تعریف شود، ابراز داشت: محور اساسی جمهوریت، شهروندی است که به خیر عمومی توجه دارد و این شهروند زن و مرد ندارد. وقتی حقوق شهروندی نادیده گرفته می‌شود، زن و مرد ندارد.

                            وی اضافه کرد: آقای خاتمی گفتند که باید حقوق اساسی زنان پیگری شود و باید جمعیت‌هایی مثل شما در ارتباط مداوم با علما و صاحبنظران مسائل موجود را مطرح و راه‌حل‌های مناسب را برای استیفای این حقوق پیدا کنید.

                            منصوری با اشاره به تلاش جامعه زنان برای استیفای حقوق خود بیان کرد: آقای خاتمی با اشاره به دستاوردهایی که زنان ایران تاکنون به دست آورده‌اند، گفتند که آنچه زنان ایرانی به دست آورده‌اند، کم نیست؛ البته باید متقاضی باشیم که حق زنان به صورت مضاعف پایمال شده است، محقق شود اما با دعوا نمی‌شود حقوق زنان را پیش برد. ایشان توصیه کردند که زنان نباید ناامید شوند و باید با گفت‌وگو به حل مسائل زنان پرداخت.

                            این عضو ارشد حزب اتحاد ملت یادآور شد: رییس دولت اصلاحات به فشارها و تهدیدهای دو گروه در داخل و بیرون از مرزها که امروز بیش از هر زمان اصلاحات را نشانه گرفتند هم اشاره و تصریح کرد که در عین حال باید اصلاح‌طلبان به نقص‌های خود هم توجه داشته باشند.

                            منصوری با بیان اینکه خاتمی تصریح کرد پمپاژ یأس و ناامیدی که جوانان را هدف گرفته ببینید ولی تسلیم آن نشوید، عنوان کرد: رییس دولت اصلاحات تاکید کرد متوجه باشید که اگرچه ایده‌آلی فکر می‌کنید اما ممکن است خیلی زود به اهداف ایده‌آل نرسید و این امر نباید شما را مأیوس کند. البته سعی کنید ایده‌آل و ایده‌آلی فکر کردن را با توهم اشتباه نگیرید.

                            وی ادامه داد: نظام مردم‌سالار که مردم، شهروند آن هستند، می‌خواهیم اما امروز بخش‌هایی از جامعه ما هنوز حقوق شهروندی خود را نشناخته‌اند و باید کمک کنیم تا شناخته شود و باید از دولت بخواهیم حقوقی که به رسمیت شناخته شده را بسط دهد.

                            این فعال حقوق زنان با بیان اینکه خاتمی تاکید کرد که رشد، یک امر اجتماعی است و تا فرد در متن جامعه مشارکت نداشته باشد، رشد نمی کند، گفت: رییس دولت اصلاحات توصیه کرد توانایی‌ها و مهارت‌های زنان در برخی امور به دلیل حضور نداشتن و حضور کمتر از مردان بوده پس تشویق کنید زنان در عرصه حضور یابند. باز کردن زمینه برای رشد زنان جامعه لازم است و زنان اگرچه شایستگی زیاد دارند اما در عرصه مدیریتی کمتر حضور دارند و باید اجازه دهیم حضور زنان گسترده‌تر باشد و جمعیت زنان باید بیشتر در این زمینه‌ها کار کند.

                            منصوری افزود: در این دیدار اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی و هیات اجرایی و اعضای کمیته برگزاری کنگره دوم جمعیت زنان حضور داشتند و گزارش مبسوطی از فعالیت‌های جمعیت به آقای خاتمی ارائه کردند.

                            • آذر منصوري
                            • تاكيد
                            • دولت
                            • اصلاحات
                            • زنان
                            • سيدمحمد خاتمي
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 14 May 2018 12:18:06 +0430
                             سکوت اعتراضی زنان روی فرش قرمز کن http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16922-2018-05-13-09-36-10.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16922-2018-05-13-09-36-10.html سکوت اعتراضی زنان روی فرش قرمز کن

                             هشتاد و دو نفر از سینماگران زن در حرکتی اعتراضی به حضور کمرنگ زنان در هفتادویکمین دوره جشنواره کن روی فرش قرمز رفتند.

                             به گزارش ایسنا به نقل از اسکرین، «کیت بلانشت» رئیس هیات داوران بخش رقابتی جشنواره کن، «آنیس واردا» چهره پیشگام موج نو سینمای فرانسه، «ماریون کوتیار»، «کریستین استوارت»، «اوا هاسون»، «لئا سیدو»، «آوا دو ورنای» و «پتی جنکینز» از جمله چهره‌هایی شاخصی بودند که غالبا با لباس‌های مشکی روی فرش قرمز جشنواره کن رفتند و با سکوت خود اعتراض‌شان را به نادیده گرفتن زنان در سینما نشان دادند.

                             پس از آن «کیت بلانشت» بیانیه‌ای را در این‌باره به زبان انگلیسی خواند که «آنیس وردا» نیز آن را به زبان فرانسه خواند: ما همگی با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم اما امروز روی پله‌های جشنواره کن به عنوان نمادی از عزم و تعهدمان به پیشرفت ایستاده‌ایم. ما نویسنده، تهیه‌کننده، کارگردان، بازیگر، تصویربردار، تدوینگر، توزیع‌کننده و ... هستیم و همه ما در هنرهای سینمایی نقش داریم و امروز در این‌جا دراتحاد با همه زنان فعال در همه صنایع ایستاده‌ایم.

                             «بلانشت» در ادامه گفت: ۸۲ نشان دهنده تعداد زنان کارگردانی است که در طول تاریخ جشنواره کن و از سال ۱۹۴۶ تاکنون در جشنواره حضور داشته‌اند. در همین دوره زمانی ۱۶۸۸ کارگردان مرد از همین پله‌ها که روی آن ایستاه‌ایم بالا رفته‌اند. در طول ۷۱ سال برگزاری جشنواره کن تنها ۱۲ زن به عنوان رئیس هیات داوران انتخاب شده‌، همچنین ۷۱ جایزه نخل طلای به مردان رسیده و تنها دو جایزه نخل طلا یکی به «جین کمپیون» و دیگری به «آنیس واردا» اعطا شده است. این حقایق مطلق و غیرقابل انکارند.

                             «جین فوندا»، «آلیس رورواچر»، «آنه‌ماری جاسر»، «حیفا المنصور»، «سلما هایک»، «اورسلا مه‌یر» و «ونسا فیلهو» از جمله دیگر سینماگران سرشناس در این حرکت اعتراضی بودند.

                             این در حالی است که «کیت بلانشت» رئیس هیات داوران بخش رقابتی کن در نشت خبری همزمان با آغاز جشنواره کن گفته بود ملاک انتخاب فیلم‌ها باید بر اساس سطح کیفی باشد نه جنسیت کارگردان. اکنون فیلم‌های چند کارگردان زن در بخش رقابتی کن پذیرفته شده اما این فیلم‌ها تنها به خاطر جنسیت کارگردان‌شان این‌جا نیستند بلکه ملاک سطح کیفی است و ما نیز همه را به عنوان فیلمساز مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

                             جشنواره کن برای انتخاب تنها ۳ فیلم از کارگردانان زن در میان ۲۱ فیلم بخش رقابتی در چند مدت اخیر با انتقادهای شدیدی روبه‌رو بوده است و در تاریخ ۷۰ ساله این رویداد سینمایی «جین کمپیون» کارگردان نیوزیلندی همچنان تنها برنده زن نخل طلاست و «آنیس واردا» نیز نخل طلای افتخاری کسب کرده است.

                             «تیری فرمئو» دبیر جشنواره کن هم در کنفرانس خبری چند روز پیش صحبت‌های خود را مبنی بر این که فیلم‌ها باید بر اساس کیفیت انتخاب شوند تکرار کرده و گفته است: جشنواره در تلاش است در آینده فیلم‌های بیشتری از زنان در جشنواره انتخاب کند و زنان حضور پررنگ‌تری در کمیته انتخاب فیلم داشته‌ باشند. سینما همواره در دستان مردان بوده است. اما زنان بیشتر و بیشتری در آینده خواهیم داشت. این تنها جشنواره کن نیست که قرار است تغییر کند، کل دنیا تغییر کرده است.

                             • سكوت
                             • اعتراض
                             • زنان
                             • فرش قرمز
                             • كن
                             • جشنواره
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 13 May 2018 14:06:57 +0430
                              انتقاد سلحشوری از عملکرد صداوسیما در پخش مسابقات زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16920-2018-05-13-09-25-37.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16920-2018-05-13-09-25-37.html انتقاد سلحشوری از عملکرد صداوسیما در پخش مسابقات زنان

                              نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از عملکرد در پخش رقابت‌های ورزشی زنان آسیا، گفت: متاسفانه این سازمان به جای آنکه صدای مردم باشد رقابت‌های ورزشی زنان را پوشش نداد در حالیکه پخش این رقابت‌ها در رسانه ملی برای ایجاد انگیزه، اعتماد به نفس و باور زنان به خود و تمایل آنان به ورزش و سلامت نقش تاثیرگذاری داشت.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، پروانه سلحشوری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قهرمانی تیم فوتسال زنان ایران در قاره آسیا و کسب مقام اول تیم ملی کاراته دختران را تبریک گفت و در تذکری اظهار داشت: زنان ایران ثابت کردند حتی با داشتن فرصت‌های نابرابر می‌توانند توانمندی و اراده خود را به جهان اثبات کنند.

                              نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از عملکرد صداوسیما در پخش رقابت‌های ورزشی زنان آسیا، گفت: متاسفانه این سازمان به جای آنکه صدای مردم باشد رقابت‌های ورزشی زنان را پوشش نداد در حالیکه پخش این رقابت‌ها در رسانه ملی برای ایجاد انگیزه، اعتماد به نفس و باور زنان به خود و تمایل آنان به ورزش و سلامت نقش تاثیرگذاری داشت. بنده از همین تریبون اعتراض شدیدم را نسبت به رویکردها و عملکرد صداوسیما نسبت به جامعه زنان را اعلام می‌کنم و مصرانه از مسئولان و حتی افرادی که قدرت دارند ولی اجازه نمی‌دهند زنان و دختران در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند، می‌خواهم اعتماد جوانان را به دست آورند و زنان و دختران را از این حق مسلم خود محروم نکنند.

                              به اعتقاد رییس فراکسیون زنان مجلس، فیلترینگ تلگرام و واکنش جامعه به آن ثابت کرد که کسی نمی‌تواند در مقابل خواست و اراده مردم مقاومت کند.

                              وی ادامه داد: به جای فیلتر تلگرام باید از پتانسیلی که این پیام‌رسان دارد استفاده شود، مسئولان نمی‌توانند هر آنچه برای مردم مقبولیت دارد را ممانعت کرده و عده زیادی را از اشتغال محروم کنند.

                              سلحشوری پرسید آیا قاضی یک شعبه در یک شهرستان می‌تواند برای کل مردم تصمیم‌گیری کند؟

                              نماینده مردم تهران در مجلس با اعتراض به دستگیری جمعی از معلمان معترض، گفت: برگزاری تجمعات حق مسلم مردم است و در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده، مگر می‌شود در نظامی که افتخارش به مردمی بودن است معلمان را به دلیل اعتراض، دستگیر کرد، یا فعالان زیست محیطی را بدون هیچگونه اثبات جرمی دستگیر کرد و یا کاری کرد که دانشجویان و نشریات دانشجویی قدرت کنش‌گری نداشته باشند.

                              وی اظهار کرد: همه مردم که مثل عده‌ای خاص فکر نمی‌کنند بنابراین نباید برای مردم با این قبیل رفتارها مشکل به وجود آورد.

                              • انتقاد
                              • پروانه سلحشوري
                              • صدا و سيما
                              • مسابقات
                              • زنان
                              • آسيا
                              • مجلس
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Sun, 13 May 2018 13:56:26 +0430