آذربایجان غربی

خانواده در ایران بی سرپرست مانده است

  • شنبه, آذر 04 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کارگاه آموزشی مواجهه صحیح با خشونت خانگی با همت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام برگزار شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، «یداله کسائی» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام در افتتاح این کارگاه با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این کارگاه پیشگیری و کاهش خشونت خانگی در جامعه است، گفت: خشونت خانگی به معنی رفتار خشونت‌آمیز و سلطه‌گرانه یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است و بر اساس مطالعات جامعه‌شناسی هدف اصلی خشونت خانگی زنان وکودکان هستند.

وی با اشاره به اینکه در اغلب کشورهای دنیا به منظور مقابله با پیامدهای این پدیده راهکارهایی اندیشیده شده است و آموزش نقش موثری در پیشگیری از این آسیب دارد، ادامه داد: خشونت خانگی علاوه برآنکه عرصه زندگی را برای زن وشوهر تنگ می‌کند اثرهای گوناگون و قابل توجهی بر کودکان و نوجوانان شاهد این خشونت به جای می گذارد که نه تنها زندگی حال وآینده آنان، بلکه جامعه را نیز به مخاطره می‌افکند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام نقش و جایگاه نهادهای مردمی را در زمینه کاهش خشونت بسیار مهم دانست و افزود: برای موفقیت در امر پیشگیری باید از همه ظرفیت‌ها مخصوصاً ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده کرد و با توجه به رابطه نزدیک سازمان های مردم نهاد با افراد جامعه پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله خشونت توسط این سازمان ها می‌تواند سهل‌الوصول‌تر باشد.

«علی مهرعلیزاده» مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام با بیان اینکه خشونت خانگی یک مشکل سلامت همگانی است که سلامت زنان، خانواده و جامعه را بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و دارای ابعاد و ریشه‌های متعددی است، گفت: خشونت خانگی علیه زنان در جامعه باید یک رفتار غلط و نادرست تلقی شود و بنابراین باید راهبردهای مناسب برای آموزش و اطلاع رسانی به جامعه و نیز قانونی و اجباری کردن آموزش های کوتاه مدت و بلند مدت مرتبط با آن را برای افراد ذیربط در نظر گرفت.

وی ادامه داد :آسیب اصلی در جامعه آسیب دیدن سبک زندگی، اخلاق عمومی و هویت اجتماعی است و این آسیب منشا و مسبب آسیب ها و گرفتاری های متعدد اجتماعی در جامعه شده است که راه حل برون رفت از آسیب‌های اجتماعی بازگرداندن قدرت به جامعه مسئولیت‌پذیری و مطالبه‌گری و تعمیق مشارکت نهادمند اجتماعی است .

مهرعلیزاده با اشاره به اینکه ماموریت و نقش اصلی سازمان‌های مردم نهاد بایستی تسهیل گری و پیوند دادن ظرفیت‌های موجود در جامعه با نیازها و مسایل اجتماعی باشد، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد تا حکومت دامنه مداخله خود در جامعه را کم کند و جامعه از حالت تماشاچی و منفعل خارج شود و از طریق تشکلهای اجتماعی غیر دولتی نقش فعالی را ایفا کند. در غیاب و یا ضعف نهادهای جامعه مدنی عمده بار مسئولیت اجتماعی بر خانواده تحمیل می‌شود وهمین فشارهای متعدد بر خانواده بدون حمایت‌گری نهادهای مدنی آسیب زاست و به تعبیری خانواده در ایران بی‌سرپرست مانده است .

مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام گفت: آسیب‌های اجتماعی یک شبه بوجود نیامده‌اند که یک شبه هم از بین بروند، این آسیب‌ها موضوعاتی بسیار پیچیده، چند عاملی، متنوع، سیال، در برخی موارد جذاب و دارای اقتصاد بالا هستند که مدیریت آن نیازمند تدبیر متناسب با آنها است، لذا برخوردهای صرفا قهری و ضربتی از قبیل جمع‌آوری نمی تواند شیب رشد آسیب‌های اجتماعی را خیلی کند و یا کم کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی باید طرحی نو با نگرش نو و مبتنی بر واقعیت موجود و با نگاه به آینده در انداخت؛ که رویکرد دولت تدبیر و امید نیز اینگونه بوده است و دستاوردهای دولت در حوزه بهبود نسبی وضعیت آسیب های اجتماعی امروزه کاملا ملموس است.

«ذبیح الله مهری پور» رییس جهاد دانشگاهی واحد استان نیز گفت: جامعه ما شاهد تحولات گوناگونی است که تحول در روابط خانوادگی و بروز و ظهور خشونت خانگی از جمله آثار منفی این تحول است و افزایش آگاهی و آموزش جامعه جهت مواجهه با چالشهای این تحولات می تواند در مدیریت این آثار منفی موثر باشد.

وی ادامه داد: آموزش خانواده‌ها در زمینه مهارتهای زندگی، رفتار صحیح زوجین با یکدیگر و آشنایی با حقوق و تکالیف یکدیگر، تقویت آموزشهای قبل از ازدواج، اصلاح قوانین و ایجاد فرهنگ گفتگو از راهکارهای موثر در این زمینه است.

در این کارگاه که با حضور سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد به سرفصل‌هایی از قبیل رفع موانع و مشکلات حقوقی ، قانونی و شناخت نیازهای واقعی حقوق زنان متناسب با شرائط و مقتضیات جامعه و اولویت‌های موجود در جهت تقویت جایگاه آنان در قلمرو امور اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی ، آموزشی و روابط و مناسبات خارجی پرداخته شد و شرکت‌کنندگان در این کارگاه در پایان با مباحثی مانند رفتار و مصاحبه صحیح در مواجهه با زنان و کودکان خشونت دیده، آشنایی با مکان‌های امن و سازمان‌های و پایگاه‌های حمایت کننده این گروه ، چگونگی ارتباط هر بخش با کار دیگران و چگونگی حمایت از کار هر بخش درباره پیشگیری از خشونت اشاره شد.

از جمله خروجی های این کارگاه پیشنهاد برگزاری نشست مشترک بین معاونت اجتماعی و پیشگیری دادگستری و جامعه روانپزشکی استان جهت استفاده از فرصت قانونی مجازات‌های جایگزین به منظور مواجهه با خشونت‌های منجر به جرم و پیگیری شیوه‌های آموزشی – تربیتی روانشناسانه جهت درمان پایدار این گونه ناهنجاری‌ها بود.

مدرس این کارگاه دکتر «رضا ولیزاده» رییس گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایلام بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در زنان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها