آذربایجان غربی

بیانیه پایانی کنگره تاسیس مجمع زنان اصلاح طلب

  • شنبه, مرداد 21 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مجمع زنان اصلاح‌طلب در پی برگزاری نخستین کنگره‌اش که صبح روز جمعه ۲۰ مرداد ۹۶ در سالن قلم سازمان کتابخانه ملی برگزار شد، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، متن کامل این بیانیه بدين شرح است:

قریب چهل سال قبل در سرزمین کشورمان انقلابی عظیم رخ داد که نه تنها مناسبات داخلی حاکمیت را دگرگون ساخت بلکه بر معادلات سیاسی جهانی و منطقه‌ای تاثیری شگرف گذاشت. ملتی که با تکیه بر ایمان و بر اساس سنت الهی و با دست خالی ولی با اتکا به لطف و وعده الهی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) شالوده نظام شاهنشاهی را در هم پیچد و پس از استقرار، نظامی مبتنی بر مردم‌سالاری دینی را رقم زد که در نوع خود در تاریخ بی نظیر بود.

زنان در هنگامه این حرکت عظیم نقشی موثر و سازنده در ایجاد شور انقلابی و مقابله با بیداد گری ها و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی داشتند و در سال‌های بعد از آن در دوران دفاع مقدس با ایثار و فداکاری در جهت صیانت و حفظ ارزش‌ها از هیچ کوششی فروگذار نکردند و با بهره گیری از اندیشه های معمار بزرگ انقلاب اسلامی تعریف جدیدی از زن مسلمان ایرانی به جامعه جهانی عرضه کردند. زنی که با تاثیر از الگو های طراز اول مکتب اسلام چون فاطمه زهرا (س) و زینب کبری (س) ضمن حفظ نقش سازنده خود در حفظ بنیان و کیان خانواده در ایفای مسئولیت های اجتماعی تاکید داشته و شرکت و دخالت در مقدرّاتاساسی مملکت را وظیفه خود می‌داند. بر خود فرض می دانیم یاد کنیم از زنانی که برای آزادی و استقلال و جمهوری اسلامی ایران چه قبل از انقلاب و بعد از انقلاب تلاش نمودند و در این مسیر یا به زندان رفتند و یا در ۸ سال دفاع مقدس به اسارت گرفته شده یا به شهادت رسیدند.

در چهار دهه گذشته وضعیت زنان دچار فراز و فرودهای ناشی از تغییر رویکردها و سیاست های دولت ها بوده است. فقدان یک نظر جامع و منشور مورد اجماع همگان از جایگاه نقش زن در نظام نوپای جمهوری اسلامی منجر به برخورد های سلیقه ای و اجتهاد های شخصی و جناحی در این زمینه گردیده است اما در مجموع روند رو به رشد اما کند پیشرفت زنان علیرغم نگرش سطحی متحجرانه و یا دیدگاه های افراطی و ایجاد موانع فکری و فرهنگی غیرقابل انکار است.

ارزیابی و تحلیل جامع از وضعیت زنان حاکی از موفقیت و رشد زنان در حوزه آموزش فرهنگ بهداشت و نهاد های مدنی است اما در عرصه های اقتصادی، حقوقی و سیاسی همچنان با چالش های جدی مواجهیم.

رشد سواد و دانش آموختگی زنان و ارتقای سطح آگاهی های فردی و اجتماعی آنان، اصلاح باور عمومی نسبت به جایگاه و نقش زنان، رشد و توسعه کمی نهاد های مدنی و سازمان های غیر دولتی زنان، بهبود وضعیت سلامت و بهداشت وامید به زندگی آن ها به استناد شاخص های آماری داخلی و بین المللی نشان از بهبود وضعیت زنان در این زمینه دارد.

بالابودن نرخ بیکاری زنان به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و تقریبا ثابت ماندن نرخ اشتغال زنان، درصد پایین مدیران زن، اصلاح نکردن قوانین مربوط به زنان و خانواده، پائین بودن نرخ مشارکت سیاسی زنان در سطح عالی مدیریتی علیرغم میزان بالای مشارکت توده زنان نشان از منزلت دوگانه آنان دارد.

وجود احزاب زنان در کشور و ایجاد شاخه زنان در احزاب دیگر می تواند از جمله شاخص های مشارکت سیاسی در سطح عالی، شرکت در احزاب وگروه های سیاسی باشد. اهمیت نقش احزاب در تحقق دموکراسی بر کسی پوشیده نیست. احزاب زنان می‌توانند در سازوکار قدرت وارد شوند و زمینه را در جهت بهره مندی نظام از سرمایه انسانی زنان در مدیریت سیاسی کشور فراهم سازند.

بر همین اساس مجمع زنان اصلاح طلب که هسته اولیه آن در دوران اصلاحات و پس از حماسه پرشکوه دوم خرداد ۷۶ شکل گرفت، با پشتوانه یک دهه فعالیت سیاسی اینک در قامت یک حزب سیاسی با کسب مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به برگزاری کنگره اقدام نموده است.

این مجمع از سال ۸۵ با حضور زنان مدیر دوره اصلاحات و زنان فعال احزاب سیاسی اصلاح طلب شکل گرفت و در دوران پر فراز و نشیب گذشته نقش خود را در جهت افزایش مشارکت سیاسی زنان در انتخابات و رخداد های سیاسی ایفا نموده است.

مجمع زنان اصلاح طلب در چارچوب قانون اساسی و اعتقاد و پایبندی به اصول مترقی این سند که میثاق ملی است، فعالیت خود را برمبنای اساسنامه و مرامنامه حزبی تداوم داده و بر این باور است که :

۱-اصلاح طلبی، یک جریان دین باور، خردورز، نواندیش، توسعه گرا، آزادی خواه، عدالت طلب، اعتدال گرا، قانون مدار، صلح طلب، معتقد به اعتلای ایران اسلامی و ایرانیان، معتقد به حقوق شهروندی و اصالت رای مردم و حق حاکمیت ملی است که مقابله با جهل و خشونت وخودکامگی و انحصار طلبی وررفع فقر و فساد و تبعیض در سطوح مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را از راه های دموکراتیک و ساختارهای نهادمند دنبال میکند.

۲- سیاست، هدایت جامعه همگرا با مسائل اخروی و دنیوی است نه صرفا تلاشی برای کسب قدرت؛ و قدرت نیز ابزاری برای حفظ منافع و مصالح عمومی جامعه در راستای کسب کمال انسانی و تقرب الهی است از این رو ورود به این عرصه را برپایه تکلیف و مبتنی بر اخلاق سیاسی وجهه همت خود قرار داد تا تحقق قسط اجتماعی و عدالت جنسیتی را که از اهداف نظام جمهوری اسلامی است میسر و ممکن سازد.

۳- یکی از کارکرد های مهم احزاب ورود به عرصه قدرت است، اما بدیهی است که پیش زمینه آن داشتن نیروی انسانی ماهرو توانمند در کار سیاسی است. بر این اساس راهبرد اصلی مجمع در دوران جدید آموزش و تربیت کادر قوی از زنان توانمند برای ایفای نقش های مختلف سیاسی و خدمت به جامعه در سطوح مختلف است.

۴-از آنجا که یکی از اصول قانون اساسی استیفای حقوق همه جانبه ملت است، مجمع زنان اصلاح طلب از کلیه نمایندگان مجلس به ویژه زنان نماینده که رسالتی مضاعف بر دوش دارند، اصلاح قوانین و مقررات شناسایی خلاء های قانونی و اجرای قوانین موجود در حوزه زنان و رفع تبعیض های ناروا در جهت تحقق عدالت جنسیتی و ایفای نقش کامل و جامع نظارتی بر دستگاه های اجرایی در حوزه امور زنان را خواستار است.

۵-مجمع زنان اصلاح طلب تکرار می کند که بر ورود به قدرت نه به عنوان سهم‌خواهی بلکه در راستای حفظ منافع و مصالح ملی و همینطور بهره مندی نظام از سرمایه انسانی اصرار دارد و معتقد است بی توجهی و استفاده نکردن از این سرمایه گران سنگ که امروز آگاه تر، عالم تر و ماهرتر شده است، موجب بروز خسارت های جبران ناپذیر خواهد شد که هزینه های هنگفتی را تحمیل خواهد کرد.

۶- حرکت دستگاه های دولتی در امور زنان باید بر اساس اسناد فرا دستی و در چارچوب برنامه توسعه مورد نظر قرار گیرد، تحقق شعار ها و وعده های انتخاباتی دولتمردان از خواسته های زنان جامعه است که الکریم اذا وعد وفی، زنانی که همواره در دوران های حساس تاریخ چون دفاع مقدس، تحریم ها و انتخابات با حضور بی شائبه و بی ادعای خود راه را برای کسب قدرت دولتمردان هموار کردند، انتظار توجه جدی و مستمر نه مقطعی و فصلی را دارند.

۷-مجمع زنان اصلاح طلب بر این باور است که ضعف دستیابی زنان به قدرت تنها و مهمترین معضل زنان نمی‌باشد بلکه بر اساس نگرش جامع و نظام مند باید به تمام امور زنان در کلیه حوزه ها پرداخت.

موضوع اشتغال و بیکاری، حاکمیت تفکر مرد سالاری، تبعیض های جنسیتی ناهنجاری های اجتماعی، ناکارآمدی و تعدد نهاد های متولی امور زنان، زنان آسیب دیده و آسیب پذیر، بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات بر اساس مقتضیات زمان و مکان، مشکلات سیستم قضایی، تغییر کارکرد نهاده خانواده، زنانه شدن فقر، کمبود فضای فرهنگی، ورزشی، تفریحی از جمله مسائل مهم زنان است که عزم راسخ وجدی ملی را می طلبد. بدیهی است حزب از پیگیری و رصد این امور از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهد کرد و از دولت و دستگاه حاکمه رسیدگی جدی را خواستار است.

در خاتمه ضمن سپاس از حضور فعال، موثر و سازنده همه اعضای محترم حزب، شخصیت های سیاسی و فرهنگی، فعالان حوزه زنان، هنرمندان، اساتید و سپاس ویژه از هیات موسس، هیات اجرایی و همه دست اندرکاران برگزاری کنگره، هیات رئیسه سابق و شورای مرکزی مجمع، اصحاب رسانه و خبرنگاران، کتابخانه ملی و نمایندگان محترم مجلس و سایر بانوان شرکت کننده در این مراسم رجاء واثق دارد که تلاش اصلاح طلبانه تک تک ما زمینه تحقق کامل صلح و آرامش جهانی را با استفاده از منویات رهبر انقلاب به هدایت مصلح جهانی حضرت مهدی موعود عجل الله فرجه الشریف فراهم آورد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در زنان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها