آذربایجان غربی

درصد مشارکت سیاسی زنان در ایران رو به افزایش است

  • دوشنبه, فروردين 14 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نماینده مردم تهران گفت: درصد مشارکت سیاسی زنان در ایران رو به افزایش است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، سیده فاطمه حسینی در سخنرانی خود در اجلاس زنان اتحادیه بین‌المجالس گفت: اگر چه وضعیت مشارکت سیاسی زنان در عرصه بین‌الملل پیشرفت چندانی نداشته اما خوشبختانه در کشور ما این پیشرفت قابل ملاحظه است. در دوره دهم مجلس شورای اسلامی تعداد کاندیداهای زن مجلس از ۸ درصد به ۱۱ درصد افزایش پیدا کرد و تعداد نمایندگان زن مجلس نیز از ۹ نفر به ۱۷ نفر افزایش یافت.

او با اشاره به افزایش درصد کاندیداهای زن در انتخابات شوراهای شهر و روستا از ۴.۲ درصد به ۶.۳ درصد در انتخابات اخیر، افزود: در انتخابات قبلی شورای شهر نیز بیش از ۱۲ هزار زن کاندیدا شده بودند که ۶ هزار نفر آنها انتخاب شده بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشی از دلیل افزایش مشارکت سیاسی زنان در انتخابات مجلس دهم به دلیل تعیین سهمیه ۳۰ درصدی از سوی برخی احزاب برای زنان در لیست‌های انتخاباتی و البته اراده احزاب برای مشارکت زنان بود که در افزایش مشارکت سیاسی زنان نقش داشت و در نهایت شاهد بودیم برای اولین بار در تاریخ مجلس ایران درصد زنان نماینده از ۳ درصد به ۵.۹ درصد افزایش پیدا کرد و میانگین سنی نمایندگان زن از ۴۸ به ۴۲ کاهش یافت که نشان دهنده اعتماد ملی به زنان جوان است.

حسینی در پایان افزایش حضور نمایندگان زن مجلس ایران به عنوان ناظرین در شوراهای عالی و همچنین عضویت نمایندگان زن در هیات ایرانی بین المجالس و همچنین کمیسیون تلفیق بودجه را از دیگر مصادیق بهبود وضعیت مشارکت سیاسی در ایران عنوان کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در زنان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.