معلمان - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Wed, 22 May 2019 20:19:23 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir راهکارهایی برای موفقیت دانش آموزان کم‌ شنوا http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18225-راهکارهایی-برای-موفقیت-دانش-آموزان-کم‌-شنوا.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18225-راهکارهایی-برای-موفقیت-دانش-آموزان-کم‌-شنوا.html راهکارهایی برای موفقیت دانش آموزان کم‌ شنوا

محمدرضا رجبی: این مطلب برای مطالعه معلمانی تهیه شده است که در کلاس‌شان دانش‌آموز کم شنوا حضور دارد.اطلاعات ارائه شده در این مجموعه با فرض اینکه کودکان مبتلا به کم شنوایی با شیوه آموزش تلفیقی (آموزش در کنار دانش‌آموزان شنوا) در مدارس عادی تحصیل می‌کنند فراهم آمده است.

فعالیت در محیط‌های آموزش تلفیقی تا حدودی مشکل بوده و نیاز به کسب اطلاعات مختلف و حمایت‌های مختلفی دارد.به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین فاکتور جهت موفقیت در این مسیر ارتباط نزدیک و مداوم معلمان با والدین کودک است.

درباره دانش‌آموز شما

هنگامی‌که شما لفظ سخت شنوا یا ناشنوا را می‌شنوید، فوراً در ذهن‌تان تصوراتی از افرادی که با زبان اشاره صحبت می‌کنند شکل می‌گیرد. اما دانش‌آموزی که ما درباره او در این مجموعه صحبت می‌کنیم(دانش‌آموزی که از آموزش تلفیقی استفاده می‌کند)، دانش‌آموزی است که راه‌های ارتباطی او به طور اصلی گفتار، گفتارخوانی و استفاده از باقیمانده شنوایی از طریق سمعک یا کاشت حلزون است.

شروع کار

شروع سال تحصیلی با کسب اطلاعات لازم و کافی در مورد دانش‌آموز مبتلا به کم‌شنوایی می‌تواند آغاز خوبی برای رسیدن به یک سال تحصیلی موفقیت‌آمیز باشد.اگر در سال‌های قبل دانش‌آموز مبتلا به کم شنوایی در کلاس شما نبوده است، مدرسه می‌تواند قبل از شروع سال تحصیلی کلاس‌ها و جلساتی را جهت آشنایی و آگاهی شما درباره کم شنوایی و نیازهای افراد مبتلا به کم شنوایی فراهم کند. اگر مدرسه شما درگذشته فعالیت‌هایی در زمینه آموزش‌های تلفیقی نداشته است می‌توان از تجربیات مدارس دیگر استفاده نمود. شما می‌توانید با درخواست از سازمان آموزش و پرورش استثنایی جهت حضور یک معلم رابط در مدرسه، در ایجاد تغییر و اصلاح در وضعیت کلاس و نیز در برنامه‌ریزی برای دانش‌آموز کم‌شنوا از او کمک بگیرید.

ایجاد یک محیط صحیح و واقعی

در آموزش تلفیقی ایجاد یک محیط و وضعیت مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است. معلم، والدین، مسئولان مدرسه و دیگر پرسنل غیرثابت مثل شنوایی شناس، گفتاردرمان و روان شناس آموزشی می‌توانند با همکاری یکدیگر یک سیستم کاربردی سودمند برای تشکیل و مدیریت کلاس ایجاد نمایند. مثلاً توصیه می‌شود که کلاس درس شامل دروسی درباره کاهش شنوایی باشد و طی این‌گونه مباحث به دانش‌آموزان درباره نحوه برخورد و ارتباط با افراد کم شنوا و دارای سمعک آموزش‌هایی داده شود.

سمعک‌ها

معمولاً دانش‌آموزان مبتلا به کم شنوایی از دو سمعک پشت گوشی استفاده می‌کنند. سمعک‌ها وسایل کوچک و ظریفی هستند که اصوات را برای استفاده‌کننده تقویت می‌کنند.در این سمعک‌ها میکروفن، تقویت‌کننده و بلندگو در یک بدنه کوچک قرار دارند و بوسیله یک تیوپ به قالبی متصل شده و قالب در کانال گوش خارجی قرار می‌گیرد.سمعک‌ها کم شنوایی را درمان نمی‌کنند و فقط اصوات را بلندتر می‌کنند. سمعک‌ها درمحیط‌های آرام و در مواقعی که به منبع صوت (گوینده) نزدیک باشند خوب کار می‌کنند و کارایی آنها در محیط‌های پر سروصدا و در مواقعی که گوینده در فاصله بیش از 5/2متری قراردارد کاهش یافته و از بین می‌رود. دانش‌آموز باید همیشه باتری‌های ذخیره همراه خود داشته باشد اما شما نیز به والدین توصیه کنید که همیشه کودک را با سمعک مطلوب و باتری مناسب حمایت کنند.

کاشت حلزون

یک دانش‌آموز مبتلا به کم شنوایی عمیق ممکن است که از یک وسیله الکترونیکی قابل کاشت به‌نام «کاشت حلزون» به جای سمعک استفاده کند. دستگاه کاشت حلزون اصوات را به طور الکترونیکی طبقه‌بندی نموده و آنها را به ایمپالس‌های الکتریکی تبدیل می‌کند سپس این ایمپالس‌ها مستقیماً به عصب انتقال داده شده تا بوسیله آن به مغز برسد.مجدداً باید یادآوری کنیم که دانش‌آموز دارای کاشت حلزون نیز باید باتری ذخیره جهت دستگاه پردازشگر همراه خود داشته باشد اما شما نیز به والدین توصیه کنید که کودک خود را در این زمینه به‌طور مناسب و مطلوب حمایت کنند.

وسایل کمک شنوایی

به تکنولوژی‌های مدرن و پیشرفته‌ای که به سمعک و دستگاه کاشت حلزون وصل شده و به دانش‌آموز درجهت بهتر شنیدن مطالب در کلاس کمک می‌کند وسایل کمک شنیداری می‌گویند. دو نوع بسیار رایج این‌گونه وسایل در زیر توضیح داده شده‌اند:
سیستم‌های اف‌ام شخصی، براساس امواج رادیویی کار می‌کنند و گفتار معلم را به وسیله میکروفن کوچک بی‌سیمی که نزد معلم است، گرفته و مستقیماً به گوش‌های دانش‌آموز می‌رسانند. این وسایل سروصدای موجود در محیط را حذف کرده و باعث می‌شوند که گفتار معلم به‌صورت واضح‌تر و مناسب‌تر به دانش‌آموز برسد. (یکی از فاکتورهای مهمی که در محیط باید رعایت شود سروصدای زمینه‌ای است، توجه داشته باشید که سروصدای زمینه‌ای باعث کاهش قدرت دریافت و تشخیص گفتار توسط دانش‌آموز می‌شود.)

سیستم‌های اف‌ام محیطی، سیستمی است که اساساً در کلاس‌های عمومی نصب می‌شود. این سیستم گفتار فرد گوینده یا معلم را بوسیله یک میکروفن بی‌سیم که در جلوی دهان گوینده یا معلم قرار دارد جذب می‌کند، سپس این سیگنال گفتاری را تقویت نموده و ازطریق بلندگوهایی که با یک استراتژی خاص در کلاس نصب می‌شود پخش می‌کند.از مزیت‌های سیستم اف‌ام محیطی این است که صدا را برای کل کلاس واضح‌تر و رساتر می‌کند و سروصدای زمینه‌ای و مزاحم موجود در کلاس را کاهش می‌دهد. اشکالی که این اف‌ام دارد این است که صدا را به اندازه اف‌ام شخصی واضح و بلند نمی‌کند.(لازم به ذکر است که متأسفانه امروزه دستگاه‌های کمک شنوایی در ایران کمتر استفاده می‌شود.)

محیط کلاس

سمعک دانش‌آموز شما (یا دستگاه کاشت حلزون) تمام اصوات حتی سروصداهای زمینه‌ای را نیز تقویت می‌کند. بنابراین باید تاحد امکان صداهایی مثل صدای دستگاه تهویه، صدای ناشی از حرکت صندلی‌ها، صداهای ناشی از به هم خوردن پاها و وسایل، سر وصدای خیابان‌های اطراف و... حذف گردد.با ایجاد اصلاحات اگوستیکی ظریف و کوچک درمحیط کلاس می‌توانیم وجود سروصداها را در کلاس به حداقل برسانیم:

٭ پوشاندن پایه‌های صندلی‌ها، میزها و نیمکت‌ها بوسیله مواد پلاستیکی جهت کاهش سر و صدا.
٭ موکت کردن کف کلاس.
٭ نصب پنجره‌های دوجداره.
٭ نصب کاشی‌های مخصوص در سقف که دارای مواد جاذب صوت می‌باشند.
٭ کسب اطمینان از فعالیت صحیح، مناسب و بدون سروصدای سیستم‌های تهویه‌ای و خنک کننده.

دانش‌آموز باید درنزدیکی شما و جلوی کلاس بنشیند تا بتواند براحتی چهره شما و دیگر دانش‌آموزان را مشاهده کند.اگر کلاس شما کوچک است، نشستن بچه‌ها به‌صورت نیم‌دایره‌ای بسیارخوب و مناسب است اما اگر کلاس بزرگ است و امکان نشستن به‌صورت نیم‌دایره‌ای وجود ندارد، دانش‌آموز کم شنوا را در نزدیکی مکانی که هنگام تدریس می‌ایستید قراردهید.

وضعیت‌هایی که برای دانش‌آموز کم شنوا مشکل است:

٭ گوش دادن به مطالب آموزشی. دانش‌آموز مبتلا به کم شنوایی درک و تفسیر ناقصی از آموزش‌هایی که فقط به‌صورت کلامی ارائه می‌شود خواهد داشت.نوشتن مطالب روی تخته می‌تواند تا حدودی از این حالت جلوگیری کند. بسیارخوب است که نکات عمده و رئوس مطالبی که درآن روز به آنها پرداخته می‌شود روی تخته نوشته شود.توجه داشته باشید هنگامی‌که دانش‌آموز به وسایل کمک‌آموزشی مانند نقشه‌ها و تصاویر نگاه می‌کند و به طور همزمان نیز به صحبت‌های شما گوش می‌کند برخی نکات آموزشی را از دست می‌دهد و یاد نمی‌گیرد. بهتر است که 3 تا 4 نفر از همکلاسی‌های دانش‌آموز که با او رابطه خوبی دارند تعیین کنید تا دراین مواقع با کمک به دانش‌آموز کم شنوا در درک بهتر مطلب او را یاری کنند.
٭ دیکته و تست‌های شفاهی. دانش‌آموز مبتلا به کم شنوایی نمی‌تواند درآن واحد هم گفتارخوانی و لب خوانی کند و هم مطالب گفته شده را یادداشت کند.شما می‌توانید با خواندن و بیان آرام‌تر و آهسته‌تر لغات و کلمات در جملات دانش‌آموز را در این مواقع یاری نمایید.
٭ خواندن دروس. در برخی مدارس و بنابر روش برخی معلمان دروس کتاب در کلاس به‌صورت بلند توسط دانش‌آموزان خوانده می‌شود، دراین مواقع تعین جایگاه فرد خواننده و پیگیری و دنبال کردن متن توسط دانش‌آموز کم شنوا کار مشکلی است. راه حل مناسب این است که از دوستان و دانش‌آموزانی که کنار دانش‌آموز کم شنوا می‌نشینند بخواهیم تا با نشان دادن فرد خواننده و جایگاه متن مورد مطالعه فرد کم شنوا را یاری دهند.
٭ اصطلاحات جدید. توجه داشته باشید درمواردی که درسخنان خود از اصطلاحات جدید یا مطالب جدید استفاده می‌کنید دانش‌آموز کم شنوا را در درک و تفسیر مطلب با مشکل مواجه می‌کنید. توصیه می‌کنیم که با نوشتن اصطلاحات جدید و لغات جدید روی تخته فرد کم شنوا را جهت درک بهتر مطالب یاری کنید.
٭ امتحانات رسمی. معمولاً امتحانات رسمی در سالن‌های بزرگ برگزارمی‌شود، توجه داشته باشید که فرد کم شنوا دراین مکان‌ها به علت نویز و سر و صدای زیاد و پایین بودن کیفیت اگوستیکی محیط مشکلات زیادی خواهد داشت.توصیه می‌کنیم که در این مکان‌ها هنگام بیان دستورات خاص مانند زمان باقیمانده امتحان یا اصلاح برخی سؤالات درنزدیکی فرد کم شنوا قرار گیرید یا اینکه از سیستم‌های نوشتاری (درصورت امکان) استفاده کنید.

منبع: ايران

 • راهكار
 • موفقيت
 • دانش آموزان
 • كم شنوا
 • آموزش و پرورش
 • معلمان
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 11 Nov 2018 14:25:51 +0330
  مدارس مهارت پرور نيستند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18215-مدارس-مهارت-پرور-نيستند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18215-مدارس-مهارت-پرور-نيستند.html مدارس مهارت پرور نيستند

  زهرا سلیمانی: اینکه آموزش و پرورش با مشکلات متعدد مواجه است بر کسی پوشیده نیست.

  این وزارتخانه بر اساس گفته‌های مسئولان و کارشناسان امر یکی از فقیرترین نهادهاست. آینده‌سازان این مرز و بوم در این نهاد تربیت می‌شوند و همین کمبود بودجه باعث شده تا آنطور که باید و شاید نتوان نیازهای آنها را برآورده کرد. از سوی دیگر با کمبود معلم و کلاس‌هایی با ۳۰ تا ۴۰ دانش آموز روبه‌رو هستیم و همین مساله باعث می‌شود که معلم نتواند به تمامی شاگردان رسیدگی داشته باشد. از سوی دیگر مدارس کشور از کمبود و نبود مشاور رنج می‌برند و این مساله باعث می‌شود تا دانش آموزان در مواجهه با مشکلات ندانند که باید چگونه مشکلاتشان را مدیریت کنند. در این شرایط دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی بر این باور است که اگر کودکان ما مهارت نه گفتن را بلد بودند، چند درصد زندانیان الان در زندان نبودند. از سوی دیگر معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: امروزه اولین آسیبی که در مدارس با آن مواجهیم، «خشونت» است.

  دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی‌گفت: اگر کودکان ما مهارت نه گفتن را بلد بودند، چند درصد زندانیان الان در زندان نبودند. هزینه یک زندانی ۲۰ برابر هزینه آموزش یک دانش آموز است.‌ بنابراین اگر این ملاحظات را در نظر بگیریم به گونه‌ای سرمایه گذاری کرده‌ایم. شهیندخت مولاوردی بیان کرد: در اولویت‌های تخصصی، وزارت آموزش و پرورش باید توجه بیشتر به مهارت آموزی و ورود به بازار کار داشته باشد؛ بی‌تعارف باید بگوییم، در حال حاضر مدرسه مهارت‌پرور نیست. وی افزود: یکی از اقدامات دولت دوازدهم این بود که در ابتدای دولت اولویت‌های تخصصی و اولویت‌های حقوقی را مشخص کرده است. دولت دوازدهم باید بتواند طی یک دوره، از چالش‌های انباشته شده طی چند ماه گذشته عبور کند. دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی اضافه کرد: از مجموعه سیاست‌های جدید آموزش و پرورش می‌توان به عدالت آموزشی، بحث حذف مشق شب و کتب کمک آموزشی و حذف غول کنکور، طرح شاداب‌‌سازی مدارس و سبک کردن کیف دانش‌آموزان اشاره کرد، البته گاهی اوقات خود اولیا طلبکار این تغییرات هستند که اگر به دولت و مدیران وزارتخانه اعتماد کنند، مشکلات حل می‌شود. او اضافه کرد: سند منشور حقوق دانش‌آموز در مجلس دانش‌آموزی به تصویب رسیده است و شنیدیم منشور حقوق والدین نیز تدوین شده است‌. مولاوردی توضیح داد: امیدواریم شکست غول‌های کنکور در دولت دوازدهم و در زمان بطحایی رخ دهد که اگر این امر میسر شود یک دستاورد تاریخی است که به نام دوره دولت دوازدهم انجام می‌شود. ما همچنین طرح شاداب سازی مدارس را حائز اهمیت می‌دانیم، زیرا با یک تدبیر کوچک می‌توانیم تحول عظیمی در کشور خود به‌جا بگذاریم. همه این سیاست‌ها را باید برنامه‌سازی کرد و همچنین اولیا می‌توانند در این زمینه کمک کنند. مولاوردی بیان کرد: دانش آموزان و دانشجویان ما وقتی در مقام مقایسه با کشورهای دیگر قرار می‌گیرند، از نظر مهارت‌های شناختی خیلی بهتر هستند، اما وقتی نوبت به مهارت‌های اجتماعی می‌رسد، خیلی سطح پایین‌تری دارند و ما باید این ضعف را حتما جبران کنیم. او تاکید کرد: اگر کودکان ما مهارت نه گفتن را بلد بودند، چند درصد زندانیان الان در زندان نبودند. بنابراین اگر این ملاحظات را در نظر بگیریم به گونه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به گزارش ایلنا، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی اظهار کرد: نیاز به فردزدایی آموزشی داریم، ما باید محرومیت از شوق یادگیری را از میان برداریم و تفکر نقادانه را به دانش آموزان آموزش دهیم. باید این باور را در خودمان تقویت کنیم که توسعه باید از ذهن‌ها و فرهنگ شروع شود.

  خشونت اولین آسیب در مدارس

  معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از همکاری با انجمن اولیاء و مربیان برای آموزش کنترل خشم به والدین خبر داد و عنوان کرد: امروز اولین آسیبی که در مدارس با آن مواجهیم، «خشونت» است. مهرزاد حمیدی درباره اخبار منتشر شده در ماه‌های اخیر مبنی بر تنبیه بدنی در مدارس و تعرض به معلمان و ضرب و جرح آنها توسط خانواده دانش آموز در فضای رسانه‌ای و افزایش خشونت‌ها اظهار کرد: از طریق سامانه «نماد» آسیب‌های اجتماعی را رصد می‌کنیم و مدیران مدارس مرتب درصد و نوع آسیب‌ها را گزارش می‌دهند. او تاکید کرد: امروز اولین آسیبی که در مدارس با آن مواجهیم، خشونت است. معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دوره‌های آموزشی مختلفی را پیش بینی و مدرسی را برای کنترل خشم و خودکنترلی آموزش دادیم، گفت: آسیب‌هایی که در مدرسه بروز می‌یابد ریشه اجتماعی و خانوادگی دارد. وقتی بچه‌ها در خانه با خشونت مواجه می‌شوند آن را به صورت اکتسابی فرا می‌گیرند و در مدرسه بروز می‌دهند. حمیدی ادامه داد: هرچقدر خشونت رشد کند، مشکل معاون و مدیر مدرسه بیشتر می‌شود. ما به سرعت در حال ارائه و برگزاری دوره‌های آموزشی در استان‌ها برای کنترل خشم هستیم و در کنار آن المپیادهای ورزشی را توسعه و زمینه‌ای را فراهم می‌کنیم تا بچه‌ها هیجان خود را روی توپ و در حین بازی تخلیه کنند. او با بیان اینکه دانش‌آموز شش ساعت در اختیار ماست و بعد وارد جامعه و خانواده می‌شود و ما تنها مولفه موثر نیستیم. باید مدرسه، محله و خانواده کنار هم قرار بگیرند تا اثربخشی کامل پیدا شود. به گزارش ایسنا، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از همکاری با انجمن اولیاء و مربیان برای آموزش کنترل خشم به والدین خبر داد و عنوان کرد: وقتی به هر علتی متارکه، منازعه و هر گونه تنش دیگری وجود دارد، اولین وضع آن یادگیری از سوی کودک و پیاده‌سازی در اولین محیط یا همان مدرسه است.

  آموزش و پرورش در اولویت نیست

  یک کارشناس آموزش و پرورش درباره لزوم آموزش مهارت‌های زندگی و بستر آن در آموزش و پرورش به «آرمان» می‌گوید:‌ امروزه مساله مهارت آموزی یکی از اولویت‌های آموزش محسوب می‌شود و در زمینه حقوق شهروندی، هوش فردی و هوش اجتماعی کودک از اهمیت برخوردار است. محمدرضا نیک‌نژاد می‌افزاید: نه گفتن یک پروژه مهم و مطرح در آموزش جهان است. باید دانست که آموزش این مهم فقط وظیفه آموزش و پرورش نیست، بلکه بخش قابل توجهی از آن نیز برعهده خانواده است. به گفته او خانواده نیز از کودکی باید فرد را به نحوی پرورش دهد که بتوان مهارت نه گفتن را در او ایجاد کند. نکته قابل توجه این است که آموزش و پرورش در اولویت نیست. به گفته او هم اکنون عمده هدف آموزش و پرورش نگهداری افراد در کلاس است. در این سیستم آموزش و پرورش یک فرد به عنوان متکلم وحده برای دانش آموزان صحبت می‌کند و آنها نیز به او گوش می‌دهند. این در حالی است که اگر فردی در جمع دوستان و خانواده توانایی نه گفتن را داشته باشد، با تندی با او برخورد می‌شود. برای مثال اگر در مدرسه یک کودک نه بگوید اقداماتی همچون اخراج او انجام می‌شود. این کارشناس آموزش و پرورش می‌افزاید: در شرایط کنونی آموزش و پرورش اولویت نیست، شاید مسائل موجود در جامعه در قالب تحریم‌ها مورد بررسی قرار بگیرد، اما باید به این نکته اذعان کرد که در چهار دهه اخیر آموزش و پرورش با چنین چالش‌هایی مواجه بوده و است.

  • مدارس
  • مهارت پرور
  • آموزش و پرورش
  • دانش آموزان
  • معلمان
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 11 Nov 2018 13:53:34 +0330
   حقوق فرهنگیان افزایش می‌ یابد؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18200-حقوق-فرهنگیان-افزایش-می‌-یابد؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18200-حقوق-فرهنگیان-افزایش-می‌-یابد؟.html حقوق فرهنگیان افزایش می‌ یابد؟

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه حقوق و مزایا و دریافتی‌های فرهنگیان باید کاملاً منطبق با قانون باشد، گفت: درباره افزایش دوباره حقوق معلمان در سال‌جاری به علت مشکلات اقتصادی، طبق قوانین و تصمیمات دولت و مجلس تصمیم‌گیری می‌شود.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، علی الهیار ترکمن در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میزان رشد بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال 98 و احتمال افزایش حقوق دوباره در سال‌جاری با توجه به تشدید مشکلات اقتصادی در ماه‌های اخیر گفت: چاره‌ای نداریم جز آنکه در چارچوب ظرفیت‌های قانونی حرکت کنیم.

   وی افزود: حقوق و مزایا و دریافتی‌های فرهنگیان نیز باید کاملاً منطبق با قانون باشد.

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چند برنامه را در قالب همین ظرفیت‌های قانونی شروع کرده‌ایم اظهار کرد: در ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه تأکید شده است که لایحه رتبه‌بندی معلمان به منظور ایجاد یک نظام طبقه‌بندی از صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان تدوین شود و مهندسی نیروی انسانی براساس این سند که باید به مجلس برود و به تصویب برسد صورت پذیرد.

   الهیار ادامه داد: تاکنون بخش قابل توجهی از کار انجام و لایحه رتبه‌بندی در دولت در دست بررسی است که باید منتظر بمانیم با چه محتوایی در مجلس به تصویب می‌رسد.

   وی با درخواست از دولت و نمایندگان مجلس برای رساندن رتبه‌بندی به بودجه 98 اظهار کرد: علاوه بر رتبه بندی، استفاده از ظرفیت‌های موجود را نیز مدنظر داریم. معلمانی را داریم که 24 ساعت موظفی رسمی خود را انجام می‌دهند و ساعاتی را به حق‌التدریس غیرموظف اختصاص می‌دهند که نه مستمر است و نه کسورات بازنشستگی به آن تعلق می‌گیرد که در نهایت نه در حقوق بازنشستگی و پاداش پایان خدمت لحاظ می‌شود و نه بهره‌برداری دیگری از آن صورت می‌گیرد و دریافتی آنها به همان 9 ماه کاری منتهی می‌شود.

   معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما این بود که میزان حق‌التدریس غیرموظف را محاسبه کنیم گفت: متوسط حق‌التدریس غیرموظف، شش ساعت است که آن را به ساعت موظف اضافه و مابه‌ازای ریالی‌اش را وارد فیش حقوقی می‌کنیم. به این ترتیب هم جزو مستمر 12 ماهه فیش حقوقی قرار می‌گیرد و هم کسورات به آن تعلق می‌گیرد که در حقوق بازنشستگی لحاظ می‌شود؛ این طرح اختیاری است.

   • حقوق
   • فرهنگيان
   • افزايش
   • معلمان
   • آموزش و پرورش
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Thu, 01 Nov 2018 13:20:39 +0330
    جزئیات طرح رتبه‌ بندی معلمان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18139-جزئیات-طرح-رتبه‌-بندی-معلمان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18139-جزئیات-طرح-رتبه‌-بندی-معلمان.html جزئیات طرح رتبه‌ بندی معلمان

    هدی هاشمی: چند سالی است که زمزمه‌هایی برای سر و سامان دادن به حقوق صنفی معلمان مطرح می‌شود، معلمان همراه با مسئولان آموزشی کشور بارها اعلام کردند که چرا پزشکان، مهندسان، وکلا و استادان دانشگاه با جمعیت خیلی کمتر دارای تشکیلات و نظام‌های صنفی هستند، اما معلمان با این جمعیت و پتانسیل هیچ پشتوانه مالی و صنفی ندارند از همین رو موضوع لایحه رتبه بندی معلمان در دولت یازدهم مرحله اول آن اجرایی شد.

    نظام رتبه بندی معلمان از جمله طرح‌های پر سر و صدایی بوده است که اجرایش به خاطر کمبود اعتبار و بودجه ، نبود زیرساخت‌ها با مشکل مواجه می‌شد حالا اما وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد لایحه رتبه‌بندی معلمان تنظیم و به دولت ارسال شده است. به گزارش خبرنگار «ایران»، مسئولان آموزش و پرورش بر این باورند که اجرای طرح رتبه بندی معلمان به فرهنگیان انگیزه می‌دهد و موجب ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای معلمان می‌شود، طرحی که در مرحله اول با بار مالی هزار و 300 میلیارد تومانی اجرا شد که طی اجرای آن حقوق فرهنگیان میانگین تا 400هزار تومان افزایش یافت. با این حال در همان سال دولت تأکید کرد برای اعتباربخشی بیشتر و قانونی بودن اجرا و تأمین اعتبار این طرح در قانون برنامه ششم توسعه طرح رتبه‌بندی را در مرحله نهایی در قالب یک لایحه تهیه کرده و به مجلس ارائه کند حالا آن طور که وزیر آموزش و پرورش به خبرنگار« ایران »گفت: این پیشنهاد را وزارت آموزش و پرورش به دولت داده است تا هرچه سریعتر مراحل تصویب آن طی شود و پس از تصویب دولت به صحن علنی مجلس ارائه شود. سید محمد بطحایی با بیان این‌که نیروی انسانی اصلی‌ترین عامل در تحول است، افزود: شایستگی در کنار سوز و علاقه نیروی انسانی شرط اصلی و موفقیت در هر تحولی است؛ در این راستا طرح رتبه‌بندی همسو با ارتقای شایستگی‌های نیروی انسانی و کمک به نظام پرداخت تدوین شده است و کلیات این نظام در کار گروهی در یکی از کمیسیون‌های تخصصی دولت به تصویب رسیده و در آینده نزدیک برای تصویب به مجلس ارائه خواهد شد. همچنین معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به جزئیات نظام رتبه بندی معلمان اشاره کرد و به خبرنگار «ایران» گفت: مشمولان طرح رتبه بندی معلمان آموزگار، دبیران، هنرآموزان، امور تربیتی، مشاوران واحد آموزشی، مدیران و معاونان واحدهای آموزشی، تربیتی هستند. این افراد بر اساس آیین نامه مربوط در یکی از رتبه‌های معلم پایه، معلم مربی، معلم حرفه‌ای، معلم سرآمد و معلم راهبر قرار می‌گیرند.

    علی الهیار ترکمن تأکید کرد: در ازای احراز هر یک از رتبه‌ها به ترتیب ضرایب 5/0، 9/0، 4/1، 7/1، 2/2 در امتیازات شغل و شاغل ضرب و به عنوان فوق العاده خاص در حقوق و مزایای معلمان اعمال و مشمول کسور بازنشستگی نیز می‌شود.

    وی به ماده 6 طرح رتبه بندی معلمان اشاره کرد و گفت: با اجرای نظام رتبه بندی معلمان تمام وقت واحد آموزشی علاوه بر تدریس به انجام فعالیت‌های مرتبط با امور آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان و پژوهش می‌پردازند. معلمانی که دارای رتبه‌های سرآمد و یا راهبر باشند برای همکاری جهت تدریس در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی بالاخص دانشگاه های فرهنگیان و تربیت معلم انتخاب می‌شوند و نحوه همکاری در مؤسسات هم توسط وزارت علوم و آموزش و پرورش تهیه و ابلاغ می‌شود. او به معلمان کارآفرین اشاره کرد و افزود: معلمان کارآفرین مشمول این قانون برای توسعه وسایل، ابزار و نرم افزارهای آموزشی و کمک آموزشی از قوانین سیاست‌های حمایتی پیش‌بینی شده و مصوب برای شرکت‌های دانش بنیان برخوردار خواهند شد. به گفته الهیار در طرح رتبه ‌بندی معلمان جدید افراد در ۵ رتبه طبقه‌بندی می‌شوند و ترفیع از یک رتبه به رتبه بالاتر فقط در بازه زمانی پنج ساله میسر است. وی در ادامه گفت: برای اجرایی کردن کار، سازمانی پیش‌بینی کردیم که افراد را بر مبنای ویژگی‌های لازم انتخاب کنیم، همچنین از روش‌‌های صحیح ارزیابی استفاده کنند. معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: رتبه 5 با نام معلم پایه، رتبه 4 معلم مربی، رتبه 3 معلم حرفه‌ای، رتبه 2 معلم سرآمد و رتبه یک معلم راهبر است. معلمان پس از دستیابی به هر رتبه، ضریبی برای افزایش حقوق کسب می‌‌کنند که برای این هدف دو مدل پیشنهاد داده‌ایم؛ مدل اول با تأثیر ضریب افزایش حقوق در اعدادی مشخص برای هر رتبه و دیگری اعمال ضرایب نیم تا 3 درصدی در حق شغل و شاغل برای هر رتبه است. افزایش حقوق با توجه به پیشنهادهای در نظر گرفته ‌شده مبالغ قابل قبولی است و به افزایش انگیزه معلمان کمک می‌کند.وی درباره دیگر مزایای طرح رتبه ‌بندی معلمان ‌گفت:‌ برای این موضوع چارچوب مالی پیش‌بینی ‌شده و افزایش مالی تحت عنوان فوق ‌العاده ویژه رتبه‌بندی معلمان نام‌ دارد. این امر بر میزان حقوق پایه و فعلی آنها تأثیر ندارد و برابر صلاحیتی که کسب می‌کنند، فوق ‌العاده ویژه رتبه بندی معلمان کسب می‌‌کنند که از رتبه 5 تا یک این طبقه‌ بندی صورت می‌گیرد.

    • جزئيات
    • طرح
    • رتبه بندي
    • معلمان
    • آموزش و پرورش
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 15 Oct 2018 12:19:14 +0330
     دانش  آموزان نیازمند کسب مهارت در مدارس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18131-دانش-%20آموزان-نیازمند-کسب-مهارت-در-مدارس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18131-دانش-%20آموزان-نیازمند-کسب-مهارت-در-مدارس.html دانش  آموزان نیازمند کسب مهارت در مدارس

     زهرا سلیمانی:‌ سیستم آموزشی کشور با نقاط قوت و ضعف فراوان رو به روست. از سوی دیگر در نظام آموزشی کشور با دانش آموزان به عنوان آینده سازان این مرز و بوم مواجه هستیم و هر اقدام نسنجیده در این باره باعث بروز مشکلات غیر قابل جبران در نسل جدید در ابعاد مختلف مهارت آموزی، شکوفایی استعدادها و... می‌شود.

     از سوی دیگر انتظار می‌رود که نهاد آموزش و پرورش کشور همسو با نهادهای آموزشی در دیگر کشورها اقدامات مناسب را لحاظ کند.

     با بررسی نارسایی‌ها در نهاد آموزش و پرورش باید تاکید کرد که فرسودگی مدارس، نبود یا کمبود بودجه، ازدحام در کلاس‌ها، کمبود معلم و... مواجه هستیم. همچنین مهارت آموزی نیز به غیر از محصلان در رشته‌های کار و دانش و فنی و حرفه‌ای برای دیگر دانش آموزان اعمال نمی‌شود. در این شرایط نظام آموزشی کشور دروس تئوری‌ را طوطی‌وار به دانش آموزان تزریق کرده که همین مساله نیز نشان از نبود برنامه مناسب در سیستم آموزشی کشور دارد، چون این سیستم باعث شده که در جامعه با انبوه جمعیتی از افراد با تحصیلات تکمیلی اما بدون تخصص مواجه باشیم. چند سالی است که هرگاه بحث آسیب‌‎های اجتماعی داغ می‌شود از نبود آموزش‌های لازم در بحث مهارت‌های اجتماعی صحبت به میان می‌آید و با نگاهی به کتاب های درسی خواهیم دید که مهارت‌های زندگی در غالب متون آموزشی رسمی کشور نیز گنجانده شده است، اما این دروس با این محتوا مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند. البته این بدان معنی نیست که آموزش مهارت‌های زندگی در کتاب های درسی کافی است، این مهارت‌ها به صورتی گلچین شده و با توجه به حساسیت‌های فرهنگی در کتاب های درسی وارد شده‌اند و غفلت از بعضی از آموزش‌های ضروری به کودکان و دانش آموزان‌مان نه تنها نظام آموزشی بلکه نظام اجتماعی ما را نیز دچار بحران کرده است.در روزهای اخیر وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور گفت که زورمان به کنکور نمی‌رسد. این در حالی است که امروز با وجود دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور، پردیس و دانشگاه آزاد که در برخی رشته بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد، باید گفت که غول کنکور دیگر برای دانش آموزان هراسناک نیست. از سوی دیگر برخی از کارشناسان وجود کنکور را مافیایی از سوی صاحبان آموزشگاه‌های کنکور دانسته که همین مساله برای دانش آموزان مخاطرات متعدد را به دنبال دارد. در روزهای اخیر یک کارشناس آموزش و پرورش به خبرنگار «آرمان» گفت: تمام دانشگاه‌ها آزاد یا پیام‌نور نیستند که دانشجویان برای ثبت‌نام نیازمند پرداخت پول و وجود صندلی خالی باشند؛ برخی دانشگاه‌های معتبر مانند تهران، شیراز، اصفهان و تبریز ریشه‌ دارند و رقابت برای ورود افراد در آنها زیاد است. محمدرضا نیک‌نژاد افزود: کنکور اکثر مراکز دانشگاه‌ آزاد به راحتی حذف می‌شود، اما رقابت دانشگاه‌های دولتی و سراسری اصل است. او خاطرنشان می‌کند: آموزش و پرورش یک- دو سال است، گفتمان حذف کنکور را به راه انداخته و این دستاورد خوبی است، اما راهکار عملی نداده است.

     مدرسه پادگان نیست

     وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از مشکلات و موانع ما در آموزش و پرورش این است که برنامه‌های درسی انطباق کامل با نیازهای فردی و اجتماعی دانش آموزان ندارد، گفت: همسویی برنامه‌های آموزشی که ۱۴ میلیون دانش آموز می‌گذرانند با نیازهای جامعه کم است که از نقاط ضعف ماست. سید محمد بطحائی با بیان اینکه آغاز به‌کار مجلس با حضور ۱۵۰ نماینده از کشور نشان می‌دهند که آموزش و پرورش مهمترین ماموریت تمدن سازی کشور را برعهده دارد، افزود: تمرین مهارت‌های اجتماعی و فردی از بزرگ‌ترین ماموریت‌های مجلس دانش آموزی است. او تاکید کرد: ۱۴ میلیون محصل، آینده سازان آینده کشور هستند. نمایندگان مجلس دانش آموزی از اقصی نقاط کشور و از مذاهب و آداب و رسوم مختلف گرد هم آمده‌اند و تمرین گفت و گو و تعامل می‌کنند، همان مهارتی که جامعه امروز ما به شدت به آن نیاز دارد. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از مشکلات و موانع ما در آموزش و پرورش این است که برنامه‌های درسی انطباق کامل با نیازهای فردی و اجتماعی دانش آموزان ندارد، تاکید کرد: برنامه‌های آموزشی که ۱۴ میلیون دانش آموز می‌گذرانند همسویی‌اش با نیازهای جامعه اندک است که از نقاط ضعف ماست و پیامدهایی داشته است. یکی از دلایل اینکه مدارس نمی‌توانند انگیزه لازم را برای حضور دانش آموز در مدرسه ایجاد کنند، همین است و چیزهایی را می‌آموزیم که ارتباط آن با مسائل اجتماعی اندک و در حد کفایت نیست. او ادامه داد: آموزش و پرورش وظیفه دارد که این ارتباط و همبستگی بین محتوا و برنامه‌ها را با نیازهای اجتماعی دانش آموزان بیشتر کند که معنای آن ایجاد تحول است. اگر از تحول صحبت می‌کنیم، برای آن است که شما دانش آموزان بتوانید با مهارت‌های کافی و جامع مسئولیت‌های آینده را در اختیار بگیرید. بطحائی با بیان اینکه در سند تحول تاکید شده که شش ساحت تربیتی باید به صورت متوازن در وجود دانش آموزان رشد کند، اظهار کرد: سند تحول می‌گوید، باید علاوه‌بر ساحت علمی و آموزشی به سایر ساحت‌های تربیتی توجه کرد. یکی از اینها ساحت ها تربیت هنری است و باید اعتراف کنیم، دچار نقص در این زمینه هستیم. وزیر آموزش و پرورش افزود: ساحت اقتصادی و حرفه‌ای نیز در مدارس کمرنگ است. دانش آموزان ما در مدرسه باید مهارت‌های اقتصادی و حرفه‌ای را نیز تمرین کنند. او با تاکید بر اینکه باید ارتباط نظام آموزش و پرورش با دانش آموزان پر رنگ‌تر از گذشته بشود، عنوان کرد: همه ما دور هم جمع شده‌ایم تا شرایط تحصیل مناسب را برای دانش آموزان ایجاد کنیم و مخاطب اصلی دانش آموز است. به این اصل مهم به اندازه کافی توجه نشده است. وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در زنگ اول مهر مبنی بر به نقد کشیدن کتاب های درسی توسط دانش آموزان گفت: کجای این کتاب بی‌فایده و بی‌ثمر است و کجا ادبیات دروس نارساست؟ باید از سوی دانش آموزان بیان شوند. دانش آموزان هستند که این کتاب ها را می‌گذرانند. از سازمان پژوهش خواستم فرآیندی را طراحی کنند که بتوانیم از نقدهای دانش آموزی به محتوای درسی استفاده کنیم. مجلس دانش آموزی نیز در دو سال آینده همین موضوع را در دستور کار قرار دهند. بطحائی تصریح کرد: به عنوان مثال بارها دانش آموزان گفته‌اند فلان درس سنگین است و آموزش آن در یک هفته کافی نیست یا از تکراری بودن برخی محتواها گلایه کرده‌اند که باید همه این نقدها هدفمند باشند. اگر بتوانیم تطابق برنامه درسی را با نیازهای دانش آموزان انجام دهیم، محیط‌های آموزشی به محیط‌های شاداب تبدیل می‌شود. او ادامه داد: در برخی کشورها بچه‌ها سخت به مدرسه می‌روند و دعا می‌کنند برف و بارانی بیاید تا مدرسه تعطیل شود. اگر حرف و سخن دانش آموز را به عنوان مخاطب اصلی بشنویم آن وقت مدرسه ما به تدریج به محیط با نشاط تبدیل می‌شوند که حضور در آن لذت بخش است. وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید دیدگاه‌های دانش آموزان در طراحی برنامه‌ها لحاظ شود، اظهار کرد: روش‌های ما باید تغییر کنند. ما همان قدر که بر حقوق معلمان و جامعه فرهنگیان تاکید داریم، حقوق دانش آموزان نیز باید همواره مورد توجه باشد، برخی مواقع شاهد تضییع حقوق دانش آموزان در مدارس هستیم و ناخواسته به آنها می‌آموزیم که حقوق دیگران را تضییع کنند. بطحائی با اشاره به ضرورت احترام و تکریم در مدارس عنوان کرد: تهدید، تنبیه و رفتارهایی که شخصیت دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نباید در مدارس وجود داشته باشد. اینها همان موانع جدی یادگیری است. یادگیری مطلوب اتفاق نمی‌افتد، مگر با رفع این موانع. البته دانش آموز تکالیفی هم دارد که باید متقابل ایفا شود. وزیر آموزش و پرورش افزود: مدرسه پادگان نیست و با قواعد خشک و غیرقابل تغییر اداره نمی‌شود و یک محیط زنده است که باید خلاقیت و نوآوری در آن شکوفا شود. شما و خانواده‌هایتان کمک کنید تا موانعی چون کنکور برطرف شوند. در دوره ابتدایی مصمم هستیم تا آزمون‌های مخرب را ریشه کن کنیم. تکالیف جمعه و روز تعطیل و کتاب های کمک آموزشی مطلقا در مدارس ما ممنوع است. او افزود: گزارش هایی می‌رسد و بازرسان نظارت می‌کنند و اگر تخلفاتی تکرار شود، مدیر عزل می‌شود. ما نمی‌توانیم چشم خود را به روی این موارد ببندیم.

     استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته در آموزش

     یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره چگونگی مهارت آموزی به دانش آموزان به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: در برنامه پنجم، وزارت آموزش و پرورش موظف شد تا حداقل یک مهارت به دانش آموزان آموخته و آن مهارت را به شکل تکمیلی به آنها بیاموزد. جبار کوچکی‌نژاد می‌افزاید: در برنامه ششم هم تاکید شده تا آموزش و پرورش به‌جای محفوظات در قالب تئوری روی مهارت آموزی در بخش‌های مختلف روش‌های آموزش را به نحوی منعقد کند که هم معلم و هم کادر آموزشی از اختیارات بیشتری برخوردار باشند. نمایندگان مجلس و کارشناسان آموزش نیز همسو با وزیر آموزش و پرورش به دنبال مهارت آموزی هستند. به گفته او در قانون نیز بر مهارت آموزی دانش آموزان تاکید شده است. هرچند باید در راستای عملیاتی کردن این مقوله اقدامات مناسب انجام داد. این نماینده مجلس تاکید می‌کند: در قانون تحولات بنیادین نیز به مهارت آموزی به دانش آموزان تاکید شده و در پی توسعه بخش فنی و حرفه‌ای است. کوچکی‌نژاد می‌گوید: در این زمینه انتظار می‌رود که بیش از 50 درصد دانش آموزان در رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش تحصیل کنند. برای مثال در دو دهه قبل برای دانش آموزان طرح کاد برگزار می‌شد، در آن شرایط دانش آموز به شکل مناسب کسب مهارت می‌کرد. به گفته او هم اکنون نیز در رشته کار و دانش دانش آموزان یک حرفه را به شکل تخصصی می‌آموزند. درضمن نباید مهارت آموزی را صرفا برای یک مقطع تحصیلی خلاصه کرد، بلکه دانش آموزان باید مهارت‌های زندگی و حرفه‌ای را بیاموزند. برای مثال بنده اخیرا از مدارس بازدید داشتم و باید گفت که تاکنون در زمینه‌های حرفه آموزی در مدارس اقدامات مناسبی لحاظ شده است. کوچکی‌نژاد می‌گوید: به باور بنده حتی‌الامکان می‌توان شرایط حرفه ‌آموزی را برای دانش آموزان ایجاد کرد. این نماینده مجلس درباره میزان تکلیف مدرسه به دانش آموزان می‌گوید: هم اکنون در مدارس ابتدایی توصیفی و بدون نمره اجرا می‌شود. در حالی که در اغلب کشورهای دنیا در بخش مهارت آموزی و کار در خانه و مدرسه تجارب مناسبی کسب کرده‌اند و باید بتوان از آنها استفاده کرد. به گفته او در زمینه تعلیم و تربیت دیگر جای آزمون و خطا نیست.

     • دانش آموزان
     • نيازمند
     • كسب مهارت
     • مدارس
     • آموزش و پرورش
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 15 Oct 2018 11:35:14 +0330
      شميم مهر در سرپل ذهاب http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18118-شميم-مهر-در-سرپل-ذهاب.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18118-شميم-مهر-در-سرپل-ذهاب.html شميم مهر در سرپل ذهاب

      بنفشه ايزدي: حوادث طبيعي را گريزي نيست اما آنچه اهميت دارد نحوه عمكرد و هماهنگي بين مراكز دولتي، نهادهاي مردمي در زمان‌هاي قبل و بعد از حادثه است در قالب پيشگيري‌هاي لازم در ساخت‌وسازهاي شهري براي هرچه كمتر شدن خسارات و نيز آمادگي براي خدمات بهتر پس از وقوع حادثه (مرمت و بازسازي، در دو بعد روان انساني و ساخت و ساز شهري).

      اين مختصر بيش از پيش لزوم تشكيل گروه‌هايي متشكل از متخصصين را در هر دو نهاد بر ما آشكار مي‌سازد.

      امروز بعد از گذشت حدود يك سال از زلزله سر پل ذهاب نكته آزاردهنده، واقعيت عريان تكرار يك فاجعه انساني بعد از تجربه تلخ زلزله بم است كه در عكس و تصويري كه سوغات سفر است، مي‌توانيد مشاهده كنيد، خانه‌هاي ويران، زندگي در كانكس، عدم رسيدگي به نيازهاي اوليه بهداشتي و... گفتن از عمق فاجعه نه در بيان و نه در چند سطر نگنجد. همين اندك نيز آشكارا عمكرد ضعيف ما را در هر دو حيطه (قبل و بعد از حادثه) نشان مي‌دهد. آسيب‌هاي اجتماعي با برطرف نشدن نيازهاي ابتدايي، تنها از قالبي به قالب ديگر در آمده و به اشكال تازه‌اي خودنمايي مي‌كنند. ابعاد فاجعه آنچنان گسترده است كه فوريت هماهنگي متخصصان را در حوزه‌هاي گوناگون مي‌طلبد. آنچه مي‌بايد رخ نداده و نشستن جايز نيست. در همين راستا طي ماه‌هاي گذشته با مشاركت متخصصين و داوطلبين از اقصي‌نقاط كشور يك نهاد كوچك مردمي با نام «گروه جامعه‌شناسي فاجعه» تشكيل شد. هدف گروه، بررسي آسيب‌هاي اجتماعي و رفع آنها است و پايه‌گذاري آن توسط انجمن جامعه شناسي سردشت با ياري انجمن جامعه شناسي سرپل ذهاب انجام شد.

      {...}نقش كودكي را كه كشيدي/كيفي پر از كتاب بر شانه‌هايش بياويز/ تا تفنگ به دوش گرفتن را ياد نگيرد/ درخت خشكي را نيز كه بريدي/ از آن قلمي بساز/نه قنداق تفنگ و قفس/ تا پرنده‌ها/ آزرده نشوند و كوچ نكنند... لطيف هلمت چه زيبا و هوشمندانه به اهميت و تاثير فعاليت فرهنگي بر كودكان اشاره مي‌كند. روانشناسان وحدت نظر دارند كه بخش مهمي از شخصيت انسان در دوران كودكي‌ شكل مي‌گيرد، بنابراين براي رسيدن به جامعه‌اي پويا و سالم توجه به دوران كودكي ضروري است. به كمپ‌ها كه سر مي‌زني كودكان را مي‌بيني كه بي‌هدف در خرابه‌ها و خاك‌هاي اطراف كانكس‌ها در كنار آب‌هاي آلوده‌اي كه از سرويس‌هاي بهداشتي در اطراف خانه‌ها جاريست سرگردانند. خانواده‌هاي خسته و افسرده كه اغلب شعله خشم‌شان دامن كودكان را مي‌گيرد.

      بارزترين آسيب‌ها در انتظار كودكان منطقه، با فاكتور از آسيب‌هاي روحي رواني، با توجه به شرايط معيشتي، ترك تحصيل و گرويدن به شغل‌هاي كاذب، اعتياد، آزارهاي جنسي و....است؛ لذا نياز فعاليت‌هاي فرهنگي و آموزش‌هاي غيرمستقيم بيش از پيش احساس مي‌شود. يكي از اين فعاليت‌هاي قابل تامل، تاسيس كتابخانه است كه موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات كودكان در ماه‌هاي نخست حادثه متقبل شد اما با گذشت حدود يك سال از تاسيس كتابخانه‌اي با كتب دستچين شده، گسترش فعاليت‌هاي آن آنچنان كه انتظار بود رخ نداد. نمونه‌اي از فعاليت‌هاي تاثيرگذار نهادهاي مردمي كه با هدف بلندمدت انجام شده است ليك نيازمند آسيب‌شناسي است كه چرا آنچنان كه بايد به ثمر ننشسته‌اند. آنچه امروز در آموزش و پرورش كشورهاي توسعه يافته اهميت دارد آموزش چگونه زيستن در قالب بازي و فعاليت‌هاي فرهنگي هنري است؛ لذا آنچه اين كودكان نياز دارند حضور مستمر يك مربي در هر كمپ است. در دنياي كودكان مرزي بين بازي و دنياي واقعي نيست، در فعاليت‌هاي گروهي فضاي امني ايجاد مي‌شود تا كودك اتفاقات تاثيرگذار بر روانش را (چه خوب چه بد) به ميدان بازي بكشاند و ناگفته‌هاي دروني خود را ناخودآگاه آشكار كند. در اين فعاليت‌ها به خوبي مي‌توان، علت رفتارهاي ناهنجار كودكان را دريافت و در صورت نياز آنها را با روانشناس يا خانواده مطرح كرد و نيز بسياري از ضعف‌هاي رفتاري همچون گوشه‌گيري‌ها، ترس‌ها كه حاصل حادثه است در فعاليت‌هاي گروهي رفع مي‌شود. بلندخواني كتاب و پرسش و پاسخ‌هاي ما بين آن تشويقي براي خواندن كتاب‌هاي بيشتر است كه مكملي بسيار قوي در آموزش و پرورش محسوب مي‌شود. در اين سفرها، لزوم بازنگري تعريف عرفي جامعه ما از كودك با تعريف جهاني آن بيش از پيش خود را نشان داد، به زعم من در اين حادثه رده سني كه ما (نوجوانان) مي‌خوانيم تا حدود زيادي از قلم افتادند زيرا نه در آمار كودكان راه داشتند و نه در آمار بزرگسالان. يكي از موارد ديگر نحوه نازيباي تقسيم كالا بين حادثه‌ديدگان بود، مسلم است كه افراد حادثه‌ديده، آنچنان در بحران بوده و هستند كه توقعي بر رفتارهاي آگاهانه فردي و جمعي از آنها نمي‌رود اما به عنوان امدادرسان مهم‌ترين نكته‌‌اي كه نبايد از ياد ببريم كرامت انسان‌ها و عزت نفس‌شان است، آنچنان كه ذكر شد اگر كرامتي در كودكي شكست بازسازي و ترميم آن بسي دشوارتر است و آسيب‌هاي اجتماعي حاصل از آن بسي عميق‌تر. نحوه نادرست امدادرساني‌ها در همه ابعادش اهميت فعاليت‌هاي گروهي زير نظر متخصصين را پررنگ مي‌كند و نيز اين نكته را آشكار مي‌سازد كه امدادرسانان به جد نيازمند آموزش‌هاي روانشناختي و اجتماعي هستند تا با نوع رفتار خود زخمي بر زخم‌ها نيفزايند. با توجه به موارد ذكر شده لزوم تشكيل گروه‌هاي تخصصي و تعامل آنها (دولتي/مردم نهاد) به‌شدت به چشم مي‌خورد تا از آغاز با روش‌هاي كارشناسي شده امدادرساني به شكل مستمر تا پايان بازسازي‌هاي معنوي و مادي صورت‌پذير و در ادامه شاهد پيوستن افراد بومي به چنين گروه‌هايي باشيم تا با پذيرش مسووليت‌ها، پل ارتباطي با گروه‌ها باشد كه اين خود باعث تداوم و انسجام فعاليت‌ها مي‌‌شود.

      باشد رنجي كم كنيم و مهري بيفزاييم.

      منبع: اعتماد

      • شميم مهر
      • سرپل ذهاب
      • زلزله زدگان
      • دانش آموزان
      • مدارس
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 14 Oct 2018 12:07:15 +0330
       مقام و منزلت معلم از ديدگاه يونسكو http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18086-مقام-و-منزلت-معلم-از-ديدگاه-يونسكو.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18086-مقام-و-منزلت-معلم-از-ديدگاه-يونسكو.html مقام و منزلت معلم از ديدگاه يونسكو

       حميد مصطفي‌نژاديان: در هر سال تحصيلي بايد همواره موضوع معلمان و مقام و منزلت و اهميت آنها در فرآيند توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي جوامع بشري مورد توجه مردم و مسوولان قرار گيرد به همين دليل بر آن شديم نگاهي به توصيه‌هاي يونسكو در رابطه با مقام و منزلت معلمان بيندازيم كه هشداري باشد براي مردم و مسوولان تا به اين شغل شريف و مقدس بيش از گذشته توجه كنند و به اهميت آن بيشتر واقف شوند.

       اين توصيه‌نامه در تاريخ ۵ اكتبر ۱۹۶۶ در شهر پاريس پس از يك كنفرانس بين‌المللي آموزش در ۱۳ فصل و ۱۴۶ ماده تهيه شده است به همين دليل روز ۵ اكتبر مطابق با ۱۳مهر روز جهاني معلم ناميده شده است. مهم‌ترين ركن اين توصيه‌نامه اين است كه بيان مي‌كند: «آموزش يك حق انساني و بنيادي و حياتي است و نقش اساسي معلمان در پيشرفت آموزش مسلم است و اهميت پشتيباني از معلمان به منظور توسعه جامعه بشري پيشرفته انكارناپذير است.»

       تمام ماده‌ها و بندهاي اين توصيه‌نامه داراي اهميت است و نكات بسيار ظريفي را بيان مي‌كنند. در اين نوشتار بر سياق اختصار به بعضي از مواد آن اشاره‌اي گذرا مي‌كنيم:

       1- تعريف معلم: در ماده ۱ بيان شده الف: معلم به كليه كساني اطلاق مي‌شود كه مسووليت آموزش دانش‌آموزان را در تمامي مقاطع اعم از نظري و فني و حرفه‌اي بر عهده دارند ب: مقام و منزلت را هم شامل احترام و قدرداني از معلمان مي‌داند و هم به معناي لزوم انجام كار و پاداش و مزاياي اصولي و مناسب گروه شغلي آنها.

       2- در ماده ۵ بيان شده «همان طور كه درخشش، پيشرفت و نياز به آموزش و پرورش قابل مشاهده و تقدير است مقام و منزلت معلم نيز بايد با اين توانمندي متناسب باشد.» در ماده ۶ گفته شده «تدريس همانند يك حرفه بايد مورد توجه قرار گيرد. اين شغل يك خدمت عمومي است كه به معلماني دانشمند و خبره نيازمند است.»

       3- سازمان معلمان: در اين توصيه‌نامه در رابطه با سازمان معلمان (تشكل‌هاي غيردولتي كه با مشاركت معلمان شكل مي‌گيرد و در ايران در قالب كانون‌هاي صنفي فرهنگيان تجلي يافته است) وظايف متعددي قائل شده كه بايد در تعامل با آموزش و پرورش انجام گيرد از جمله ماده ۹ در اهميت آن چنين گفته « سازمان معلمان به عنوان يك جريان سودمند كه مي‌تواند بيشترين كمك را به پيشرفت آموزش و پرورش بكند بايد مورد توجه قرار بگيرد اين سازمان و آموزش و پرورش بايد به منظور دستيابي به آموزش و پرورش پيشرفته با تعيين سياست آموزشي به‌طور متحد عمل كنند.»

       4- «نقش‌هاي متعددي در اين توصيه‌نامه براي سازمان معلمان قائل شده است كه بعضي عبارتند از ماده ۷۱» ضوابط حرفه‌اي مرتبط با عملكرد معلم را بايد با مشاركت سازمان معلمان تبيين و تثبيت كرد «ماده ۷۳» آيين‌نامه انضباطي يا سلوك رفتاري بايد توسط سازمان معلمان تبيين شود. قوانين شايسته به تضمين حيثيت شغلي و انجام وظايف حرفه‌اي مطابق با قواعد اعتقادي كمك مي‌كند «ماده ۸۲» دستمزد يا مزايا و نحوه كار معلم، بايد از طريق فرآيند مذاكره بين سازمان معلمان و سازمان استخدام كشوري تعيين شود «ماده ۸۹» ساعات كار موظفي معلمان در روز و هفته بايد با مشورت سازمان معلمان تعيين شود.»

       5- سياست‌ها و اهداف آموزش و پرورش: در ماده ۱۰ اين اهداف بيان شده كه بعضي از بندهاي آن ذكر مي‌شود بند دال «از آنجا كه آموزش يك عامل اساسي در رشد اقتصاد است برنامه آموزشي بايد بخش منسجمي از برنامه‌ريزي اقتصادي و اجتماعي را كه به منظور توسعه شرايط زندگي در نظر گرفته شده است، تشكيل دهد «بند ح» به عنوان يك هدف آموزشي، هيچ كشوري نبايد به كميتي اندك قانع باشد بلكه بايد به دنبال توسعه كيفي باشد. بند «ل» با توجه به اينكه دستيابي به آرمان و هدف‌هاي آموزشي ارتباط مستقيم و بستگي زيادي به امكانات مالي دارد، بايد در تمامي كشورها درصد قابل توجهي از بودجه ملي براي توسعه آموزشي در نظر گرفته شود.»

       6- گزينش معلم: در رابطه با گزينش معلمان در فصل پنجم چند توصيه شده است «ماده ۱۳» جهت تعيين و انتخاب متقاضيان اين شغل، بايد با انجام يك آزمون و مطابق با موازين حقوقي، يك دوره مورد تاييد در مركز تربيت معلم گذرانده شود. «ماده ۱۴» تربيت معلم مبنا و اساس كار معلمي قرار گيرد. معلم، آموزش و پرورش را تكميل مي‌كند اين تربيت بايد متضمن عشق به خدمت باشد، عشق به خدمت داوطلبان را شايسته شغل معلمي مي‌كند «ماده ۲۲» يك برنامه تربيت معلم بايد شامل دوره‌هاي آموزش عالي، آموزش اختصاصي و كسب مهارت تربيتي باشد. «ماده ۲۸» مراكز تربيت معلم بايد از شكل مركز تربيت نيروي انساني و حالت نظري به صورت يك مركز توسعه خدمات آموزشي درآيد اين امر باعث ايجاد هماهنگي بين مدارس و نتايج حاصل از تحقيقات و در نهايت پيشرفت فنون تدريس مي‌شود، پيشرفت فنون تدريس نيز سبب مي‌شود كه مدارس و معلمان در كارشان كارآزموده‌تر شوند.»

       7- در خصوص پيشرفت و ترفيع شغلي معلمان: ماده ۴۳ مسووليت‌ها در آموزش و پرورش، همانند بازرس، رييس آموزش و پرورش، مدير واحد آموزشي و يا ديگر مسووليت‌هاي مخصوص بايد تا حد امكان به معلمان كارآزموده سپرده شود. «ماده ۴۴» ارتقا بايد توسط مرجعي شايسته و بر اساس ارزيابي دقيق و بي‌طرفانه از صلاحيت‌هاي معلمان براي احراز پست جديد صورت گيرد. تعيين معيارهاي شغلي جهت ارتقاء با توجه به شرح وظايف و مشورت با سازمان معلمان امكان‌پذير است.»

       8- امنيت شغلي معلمان: «ماده ۴۵» به منظور علاقه‌مند شدن معلمان به آموزش و پرورش، استخدام رسمي و امنيت شغلي ضروري است. معلمان بايد در مقابل تغييرات دروني تشكيلات اداري يا مدارس حمايت شوند.

       9- در خصوص معلمان زن: توصيه اكيد شده كه بايد به گونه‌اي براي آنان برنامه‌ريزي شود كه بتوانند مسووليت‌هاي خانوادگي خود را انجام دهند. مساله ايجاد شيرخوارگاه و مهد كودك و انتخاب محل كار نزديك به محل زندگي از جمله اين توصيه‌ها است.

       10- استقلال شغلي: قسمتي از ماده ۶۱ چنين است بايد به معلمان در انتخاب و تعديل موضوعات تدريس، انتخاب كتاب‌هاي كمك درسي و روش‌هاي كاربردي تدريس، ارايه طرح درس و استفاده از ياري كارشناسان تعليم و تربيت اختيارات لازم داده شود. «ماده ۶۲ » معلمان و سازمان‌شان بايد در توسعه دوره جديد كتاب‌هاي كمك درسي و راهنماي تدريس مشاركت كنند. «ماده ۶۳» هر سيستم بازرسي يا نظارت بايد باعث تشويق، دلگرمي و كمك به معلمان در اجراي وظايف حرفه‌اي‌شان باشد و نبايد به كم شدن استقلال، قوه ابتكار و تعهد معلمان منجر شود.

       11- ساخت و ساز مدارس و مسكن معلمان: ماده «108» مدارسي كه ساخته مي‌شوند بايد ايمن باشند طراحي همه جانبه و اسكلت ساختمان (معماري) بايد جالب توجه باشد در ساخت مدارس بايد به اهميت تدريس موثر و فعاليت‌هاي فوق برنامه واقف بود. «ماده ۱۱۱» ضروري است براي معلمان و خانواده‌شان در مناطق دور دست مسكن شايسته و ترجيحا مستقل در نظر گرفته شود و يا با دادن كمك هزينه جهت اجاره منزل، در رفع اين مشكل كوشيد.

       12- دستمزد معلمان: «ماده ۱۱۴» از جمله عوامل مختلفي كه بر مقام معلم تاثير دارد اهميت پرداخت دستمزد است در دنياي كنوني كيفيت ديگر عوامل، همانند ثبات يا حرمتي كه مطابق ميل معلمان باشد به سطح درك جامعه از اهميت كارشان بستگي زيادي دارد. از نظر اقتصادي و جايگاهي كه معلمان در آن قرار مي‌گيرند، بايد به عنوان مادر مشاغل به آن نگريست. «ماده ۱۱۵ بند الف» دستمزد معلمان بايد انعكاس اهميت كار اين واحد اجتماعي و در نتيجه ارزش و منزلت معلمان باشد. «بند د» پذيرش اهميت شغل معلمي به تعيين دستمزد كمك مي‌كند در حقيقت و بدون هيچ شكي اين مشاغل به كيفيت و تجربه بالايي نياز دارد. بدون تجربه و كيفيت كار نمي‌توان مسووليت‌هاي بزرگ را به دوش گرفت. «ماده ۱۱۶» معلمان بر اساس دستمزدي جدول‌بندي شده كه با همكاري و توافق سازمان معلمان تعيين شده حقوق دريافت مي‌كنند. «ماده ۱۱۷» ساختار دستمزد بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود كه باعث اعتراض و شورش نسبت به بي‌عدالتي‌ها نشود …

       13- مراقبت‌هاي پزشكي: «ماده ۱۲۸» در مناطقي كه خدمات پزشكي كمياب است، معلمان بايد به منظور دسترسي به مراقبت‌هاي پزشكي به ميزان لازم هزينه سفر دريافت كنند.

       14- تشخيص تعداد معلم مورد نياز: ماده ۱۴۱ «بند ب» براي تعيين و تشخيص تعداد معلم و كمبود در اين زمينه بايد رابطه‌اي ثابت تعريف شود. وجود كلاس‌هاي پرظرفيت و افزايش غير‌عقلاني ساعات تدريس موظف با اهداف و فعاليت‌هايي آموزش و پرورش ناسازگار است و باعث خسارت به دانش‌آموزان مي‌شود. مديران شايسته نبايد اين مصلحت‌هاي غيرلازم را بپذيرند و ادامه دهند، آنها بايد به فوريت درصدد جبران اين مصلحت‌ها برآيند. «ماده ۱۴۵» متوليان امور بايد توجه داشته باشند كه بهبود و اصلاحات در رفاء و وضعيت مالي معلم و چگونگي كار و زندگي معلم، مبين مقام و منزلت معلم است استخدام و امنيت شغلي بهترين راهكار براي فايق آمدن بر هر كمبود است.

       منبع: اعتماد

       • مقام
       • منزلت
       • معلم
       • ديدگاه
       • يونسكو
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 07 Oct 2018 10:18:22 +0330
        معلم و تحول نظام تعليم و تربيت http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18083-معلم-و-تحول-نظام-تعليم-و-تربيت.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18083-معلم-و-تحول-نظام-تعليم-و-تربيت.html معلم و تحول نظام تعليم و تربيت

        احمد عابديني: بي‌ترديد يكي از اساسي‌ترين مولفه‌هاي هر سازماني، به‌ويژه در نظام تعليم‌وتربيت، منابع انساني آن سازمان است كه در اين ميان نقش معلم در آموزش‌وپرورش، از همه آنان برجسته‌تر و مهم‌تر است.

        ناديده گرفتن جايگاه معلم يا بي‌اعتنايي به نقش تاثيرگذار او در فرآيند تعليم و تربيت، تحقق اهداف قصد شده را با چالش‌هاي اساسي مواجه مي‌سازد و عملا در ماهيت و فلسفه وجودي آن ترديد اساسي ايجاد مي‌كند.

        با وجود همه تحولات علمي و فناوري در جهان، هنوز هيچ عنصر اصيل و بديل مطمئني براي معلم يافت نشده است؛ بنابراين هر تغيير و تحولي براي كيفيت آموزشي و هر تلاشي براي تغيير بنيادي نظام تعليم و تربيت، بدون تحول در نظام معلمي امكان‌پذير نخواهد بود. در حقيقت سرمايه‌گذاري در تربيت و ارتقاي جايگاه منابع انساني، نوعي سرمايه‌گذاري براي توسعه پايدار در تمام ابعاد اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، اخلاقي و سياسي جامعه است.

        بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته، نقش محوري تعليم و تربيت، به‌ويژه معلمان را در پيشرفت آموزش عمومي، به عنوان تنها عامل توسعه اجتماعي، پذيرفته و سرمايه‌گذاري‌هاي عظيم و درازمدتي، در اين زمينه انجام داده‌اند.

        با اطمينان مي‌توان گفت علت توقف، تعليق يا شكست بسياري از طرح‌هاي تحولي يا تغييرات بنيادي نظام‌هاي آموزشي كشور كه از ابتداي استقرار نظام جديد آموزشي، بارها توسط متخصصان و دلسوزان نظام تعليم و تربيت، تدوين شده و به سرانجام مطلوب نرسيده است، بي‌توجهي به نقش محوري و تعيين‌كننده مخاطبان اصلي آن، يعني معلمان بوده است؛ زيرا معلم نقطه ثقل و كانوني هر تحول آموزشي و پرورشي است و هرگونه اصلاح و بازسازي نظام آموزش‌وپرورش، مستلزم تعداد، كيفيت مطلوب و كارآمدي معلمان آن است.

        بر همين اساس تقريبا در همه اسناد فرادستي آموزش‌وپرورش تاكيد ويژه‌اي بر نقش و جايگاه معلم شده است.

        درمباني نظري تحول بنيادين در نظام تعليم و تربيت رسمي عمومي نقش معلم «ادامه نقش تربيتي انبيا و اولياي الهي» و «اسوه‌اي امين، راهنمايي بصير و عالمي توانا» است كه «وظيفه هدايت، روشنگري، برنامه‌ريزي، آموزش، پشتيباني، مشورت، بازخورد دادن و ترغيب متربيان براي به چالش كشاندن موقعيت‌هاي كنوني/ فعلي جهت بسط و توسعه ظرفيت‌هاي وجودي را براي كسب شايستگي‌ها و دستيابي به حيات طيبه بر عهده دارد.» در همين سند جهت‌گيري چرخش‌هاي پيشنهادي براي حركت از وضع موجود به وضع مطلوب به‌صورت زير ترسيم شده است:

        - از معلم به عنوان انتقال‌دهنده دانش به مربي و اسوه تربيتي و سازمان‌دهنده فرصت‌‌هاي تربيتي متنوع براي احيا و ارتقاي مراتب حيات طيبه متربيان؛

        - از معلم به عنوان مجري تصميمات برنامه درسي به تصميم‌ساز در فرآيند برنامه‌ريزي درسي؛

        - از برنامه‌هاي صلب و بسته در تربيت مربيان به برنامه‌هايي منعطف براي دستيابي آنان به هويت حرفه‌اي منحصربه‌فرد و توسعه آن مبتني بر نظام معيار اسلامي؛

        - از ارتقاي خودبه‌خودي سطح حرفه‏اي مربيان به ارزيابي عملكرد و صدور درجه مربيگري‏ بر اساس ميزان كارآمدي و اثربخشي؛

        - از فرهنگ سازماني بسته (محصور نمودن مربيان در فضاي مدرسه) به مشاركت‌جويي علمي و انتقال تجربيات در سطوح مختلف (مدرسه، محلي، ملي و بين‌المللي)؛

        - از نگاه به معلم به عنوان كارمند اداري به شخصيتي علمي و تربيتي.

        در چشم‌انداز «زيرنظام تربيت‌معلم و تأمين منابع انساني» سند تحول بنيادين كه اخيرا به تصويب رسيده، پيش‌بيني شده است كه معلمان در افق چشم‌انداز «برخوردار از فضائل الهي، ارزش‌هاي والاي‌ انساني و مكارم اخلاقي، داراي انگيزه و توانمندي‌هاي لازم براي ايفاي نقش و وظايف معلمي، پيشتاز در ايجاد محيط مطلوب و خلق موقعيت‌هاي علمي و تربيتي متنوع و اثربخش براي فراگيران، سرآمد در صلاحيت‌هاي حرفه‌اي و تخصصي، توانمند در بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوين آموزشي براي حسن‌ انجام ماموريت‌ها و وظايف خود، برخوردار از منزلت اجتماعي و كرامت والاي معلمي، الگويي شايسته در جامعه و علاقه‌مند به عزت و اعتلاي جامعه اسلامي ‌ايران» باشند.

        اميدواريم كه با اجرايي شدن راهكارهاي سند تحول بنيادين به‌ويژه برنامه‌هاي زيرنظام تربيت‌معلم و تأمين منابع انساني، معلمان به چنين جايگاهي دست يابند و جايگاه متعالي و مرجعيت ازدست‌رفته خود را باز يابند.

        منبع: اعتماد

        • معلم
        • تحول
        • نظام
        • تعليم
        • تربيت
        • آموزش و پرورش
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 07 Oct 2018 10:11:17 +0330
         صلاحيت‌ هاي حرفه‌ اي معلم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18070-صلاحيت‌-هاي-حرفه‌-اي-معلم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18070-صلاحيت‌-هاي-حرفه‌-اي-معلم.html صلاحيت‌ هاي حرفه‌ اي معلم

         محمدرضا نيك نژاد: ۵ اكتبر برابر با ۱۳ مهر، روز جهاني معلم است. اين روز را سازمان علمي- فرهنگي سازمان ملل متحد (يونسكو) از سال ۱۹۴۴ گرامي داشته و براي برگزاري بهينه آن در سراسر جهان تلاش مي‌كند.

         اين سازما‌ن هر سال با همكاري چند سازمان جهاني ديگر و از آن ميان «آموزش جهاني» (EI) شعاري براي توجه بيشتر جهانيان به اين روز و حرفه مهمِ آموزشگري تعيين كرده و هر بار تمركز خويش را بر يكي از جنبه‌هاي اثرگذار اين حرفه معطوف مي‌كند. شعار سال ۲۰۱۸ روز جهاني معلم «حق برخورداري از آموزش به معناي حق برخورداري از معلمي داراي صلاحيت (حرفه‌اي) است.» به تاكيد يونسكو اين شعار به فراخور هفتادمين سالگرد تصويب اعلاميه جهاني حقوق بشر و البته ماده ۲۹ آن يعني حق برخورداري آموزشي رايگان و با كيفيت براي همه انسان‌هاست. همراستايي شعار امسال روز جهاني معلم با ماده ۲۹ اعلاميه جهاني حقوق بشر يادآور مي‌شود كه برآورده شدن حقِ آموزش براي انسان‌ها بدون داشتن معلمي باكيفيت، داراي صلاحيت حرفه‌اي و شايستگي‌هاي شغلي امكان‌پذير نيست؛ بنابراين داشتن معلم با كيفيت حق همه فرزندان نوع بشر است. اما معلمي كه داراي صلاحيت‌هاي حرفه‌اي و شايستگي‌هاي شغلي و انساني باشد، خود محصول پيش‌زمينه‌هاي مديريتي و سازماني بوده و چيزي نيست كه در خلأ پرورش يافته و آموزش ببيند. در ساختارِ سياسي- مديريتي كه آموزش در اولويت نبوده و توسعه را پيامد سرمايه‌گذاري بر هر چيزي جز انسان بداند، نمي‌توان چشم به راه برآورده شدن هدف‌هاي آموزشي نوين يعني پرورش شهرونداني توسعه‌گرا، اخلاق‌مدار، سنجشگر در انديشه و عمل و ... بود.

         از ديگر سو در بسياري از نقاط جهان از جمله ايران همچنان معلمان گرفتار نيازهاي فيزيولوژيكي و الزاماتِ نخستين زندگي هستند. معلم درگير با غمِ نان و داري شغل دوم و سوم، معلم گرفتار با مدرسه‌ها و كلاس‌هاي بي‌كيفيت، معلم گير افتاده در كلاس‌هاي پر جمعيت ۳۰-۴۰ دانش‌آموزه، معلم گرفتار در چارچوب‌هاي سفت و سخت، معلم گرفتار در مديريت‌هاي ناكارآمد و دور از دستاوردهاي علمي و تجربه‌هاي نوين آموزشي، معلمِ بي‌اختيار در سياست‌گذاري‌هاي آموزشي خُرد و كلان و آزرده از بي‌توجهي‌ها و بي‌اعتنايي‌هاي فرادستان به جايگاه حرفه‌اي آنان و .... بي‌گمان نمي‌تواند به صلاحيت‌هاي حرفه‌اي درخور و شايستگي‌هاي شغلي كارآمد دست يابد.

         از اين رو يكي از پيش زمينه‌هاي مهمِ حقِ برخورداري از آموزشِ بهينه، داشتن معلم و آن هم معلمي بي‌دغدغه و به دور از نگراني‌هاي يك زندگي شخصي و حرفه‌اي متوسط است. به هر روي باشد كه شعار امسال روز جهاني معلم زمينه‌اي شود براي كمك به پرورش معلماني داراي صلاحيت‌هاي حرفه‌اي و در نتيجه آموزشي بهينه و كارآمد براي فرزندان نوع بشر.

         منبع: اعتماد

         • صلاحيت
         • حرفه اي
         • معلمان
         • دولت
         • آموزش و پرورش
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sat, 06 Oct 2018 14:25:19 +0330
          نظام رتبه‌ بندی فرهنگیان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18001-نظام-رتبه‌-بندی-فرهنگیان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/18001-نظام-رتبه‌-بندی-فرهنگیان.html نظام رتبه‌ بندی فرهنگیان

          سیدمحمد بطحایی: شروع سال تحصیلی یک رویداد بزرگ فرهنگی است. تعلیم و تربیت فرزندان عزیز، با آغاز مهرماه با شور و هیجان گسترده در سطح کشور و خانواده‌ها همراه است.باز گشایی مدارس، قریب به 40 میلیون نفر از آحاد جامعه را به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر تعلیم و تربیت آینده‌ سازان کشور می‌نماید.

          ‎آموزش و پرورش گسترده‌ترین دستگاه اجرایی کشور است که در دور افتاده‌ترین نقاط به دانش‌آموزان عزیز خدمات تربیتی و آموزشی ارائه می‌کند. خوشبختانه امروز آموزش و پرورش از حمایت و پشتیبانی همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی برخوردار است. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آموزش و پرورش را کانون خلق دنیای آینده می‌داند و سرمایه‌گذاری در آن را برخلاف برخی، هزینه ندانسته‌اند. همچنین رئیس جمهوری محترم نیز آموزش و پرورش و مدارس را اساس پیشرفت و رشد جامعه ذکر کرده‌اند.

          ‎تعلیم و تربیت کشور نیازمند مشارکت و همکاری آحاد مردم و سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و غیر دولتی بویژه خانواده دانش‌آموزان است. ‎اهمیت و ضرورت توجه هرچه بیشتر به آموزش و پرورش ایجاب می‌کند تا این دستگاه اجرایی گسترده، با قریب به 107هزار مدرسه با بدنه جامعه و مردم ارتباط تنگاتنگ داشته باشد تا ظرفیت‌ها و امکانات جامعه برای پیشبرد این امر خطیر استفاده شود. حضور گسترده و قانونمند آحاد مردم عزیز و مشارکت آنان در پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت راهکار اساسی و سبب تعالی و بالندگی تعلیم و تربیت خواهد بود.از این‌رو یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید توسعه مشارکت مردمی سازمان‌ها و نهادها و دستگاه‌های غیر دولتی در امر آموزش و پرورش است. ‎همکاران بنده در وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی که پشت سر گذاشته شد، تحول در نظام آموزشی و پرورشی را منبعث از سند تحول بنیادین در دو مسیر و از دو منظر به پیش بردند. مسیر اول، تحول در محتوا و متن برنامه‌های درسی و آموزشی بود که سرآغاز آن، اجرای برنامه‌های مهارت آموزی آن گونه که مورد تأکید ریاست محترم جمهوری در مهرماه سال 96 قرار گرفته بود است. ‎این سر فصل جدید در نظام آموزشی با همکاری مجدانه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در 8 استان کشور به صورت آزمایشی برای دانش‌آموزان متوسطه اول آغاز شد که استمرار آن در سال تحصیلی جاری در همه استان‌های کشور اجرا خواهد شد. ‎تلاش برای تقویت فعالیت‌های پرورشی متناسب با مقتضیات و نیازهای فردی و اجتماعی دانش‌آموزان با حذف آزمون‌های مکرر و زائد در دوره ابتدایی و تأکید براستفاده نکردن از کتاب‌های کمک آموزشی مجدانه دنبال شد.

          ‎اولین اثر این تحول، تقویت فضای با نشاط و سرزنده و یادگیری علاقه مندانه در دبستان‌ها است.مدرسه به‌عنوان محیطی برای تمرین مهارت‌های زندگی باید حق زندگی کودکانه و لذت از یادگیری را برای کودکان و نوجوانان ما فراهم سازد. ‎حذف تکالیف سنگین و طاقت‌فرسا و البته بی‌ثمر و جایگزینی آن با فعالیت‌هایی که توجه و تعمق فرزندانمان را بر محیط زندگی، خانوادگی و گروه همسالان جلب نماید، موضوع مهمی است که از دوره ابتدایی آغاز شده است و وزارت متبوع مصمم است با فراهم آوردن شرایط لازم برای تحقق آن، اجرای تدریجی در سایر دوره‌های تحصیلی را پی بگیرد.

          ‎امروز باعث افتخار بنده است که اعلام کنم، با تلاش همکارانم در حوزه‌های کارشناسی برنامه‌ریزی درسی و برای اولین مرتبه در نظام آموزشی، بخشی از برنامه درسی رسمی دانش‌آموزان پایه‌های چهارم تا نهم از تمرکز خارج شده و از مهر ماه با رعایت چارچوب‌های لازم در اختیار مدرسه و معلم قرار گیرد تا محتوا، روش و تکنولوژی آموزشی متناسب با شرایط مدرسه، نیازهای منطقه‌ای و محلی و مقتضیات دانش‌آموزان و به تشخیص مدرسه تعیین و به‌کار گرفته شود. ‎این گام نخستین و هرچند کوچک، مقدمه‌ای برای رسیدن به افق امیدبخش آینده در ایجاد انعطاف و انطباق برنامه‌های آموزشی با نیازهای فردی و اجتماعی و از همه مهم تر، بازگشت هویت اصیل به نیروی انسانی بویژه معلمان عزیز و جایگاه وزین آنان در فرآیند یاددهی و یادگیری خواهد بود. ‎مدرسه محوری، مهم‌ترین سیاست در تحول مدیریتی و اداره دستگاه عظیم تعلیم و تربیت است که بر اساس مفاد سند تحول بنیادین، مدرسه را به‌عنوان رکن اصلی تعلیم و تربیت در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌های نظام آموزشی قرار می‌دهد.برای تحقق این سیاست چهار برنامه طراحی شده و مراحل آزمایشی خود را در سال تحصیلی گذشته پشت سر گذاشته است و ان شاءالله با آغاز سال تحصیلی جدید، انتخاب و انتصاب مدیران مدارس، سنجش صلاحیت‌ها و شایستگی‌های مدیران مدارس، نظام کنترل و تضمین کیفیت مدارس و بالاخره نظام تفویض اختیار مدرسه به نهاد‌های تصمیم‌گیری آن به اجرا در خواهد آمد.

          اما شرط اصلی و مهم‌ترین عامل برای تحقق تحول در هر دو زمینه یعنی تحول در محتوای برنامه‌ها و تحول در مدیریت نظام آموزش و پرورش و شرایط اداره آن، نیروی انسانی است که شایستگی‌ها، توانمندی‌ها و انگیزش آنها می‌تواندسرعت بخش این تحول در زمینه‌های مختلف باشد.مهم‌ترین برنامه‌ای که به‌عنوان تکلیف برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، جهت‌گیری مناسبی را برای این مهم ترسیم کرده است نظام رتبه‌ بندی فرهنگیان است که ارتقای شایستگی‌ها و قابلیت‌های لازم برای معلمی را هدف‌گذاری می‌نمایند و به موازات آن با همگرایی و هماهنگی لازم، نظام پرداخت‌ها را نیز متأثر می‌سازد.

          پیش‌نویس این لایحه مدتی قبل تهیه و برای بررسی و اعلام نظر دولت محترم و سپس ارائه به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است که امیدوار است با امعان نظر و تأکید ریاست محترم جمهوری مراحل کارشناسی و اداری خود را با سرعت بیشتری طی نماید.

          • سيدمحمد بطحايي
          • وزير
          • نظام رتبه بندي
          • فرهنگيان
          • معلمان
          • آموزش و پرورش
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 30 Sep 2018 12:29:57 +0330
           اول مهر، اشک‌ های جاری و خشونت نمادین http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17997-اول-مهر،-اشک‌-های-جاری-و-خشونت-نمادین.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17997-اول-مهر،-اشک‌-های-جاری-و-خشونت-نمادین.html اول مهر، اشک‌ های جاری و خشونت نمادین

           بابک خطی: وقتی به عبارت کودک‌آزاری فکر می‌کنیم معمولا تصویری از کودکی سیلی ‌خورده با بدن مجروح،کودکی که مورد سوءرفتار قرار گرفته یا توسط والدین مورد بی‌توجهی واقع شده به ذهنمان متبادر می‌شود که البته درست است، اما این همه ماجرا نیست.

           محروم شدن کودکان به هر طریق از حقوقشان نوعی کودک‌آزاری است و یکی از این حقوق اولیه حق تحصیل است.

           در ماده ۲۸ پیمان‌نامه جهانی حقوق کودکان بر حق آموزش برای تمام کودکان بر پایه فرصت‌های برابر تاکید شده است.

           و در اصل ۳۰ قانون اساسی کشور نیز به طور مصرح چنین آمده‌است:

           دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد.

           اما وقتی برآوردها، از جاماندن حدودا دو میلیونی کودکان از مهر و شروع تحصیل سخن می‌گوید واقعیت تلخ رخ می‌نمایاند و تازه ملتفت می‌شویم که جایی از کار به طور دردناکی می‌لنگد.

           سازمان آموزش و پرورش به‌عنوان متولی آموزش کشور قاعدتا باید اولین پاسخگوی این تخطی آشکار از قانون اساسی
           باشد.

           روند خصوصی‌سازی مدارس و پولی کردن تحصیل و دریافت پول به انحاء مختلف در برخی مدارس دولتی و دریافت وجه قابل توجه از هموطنان مهاجر برای ثبت‌نام،شمه‌ای از اتفاقات منجر به وضعیت فعلی است.

           گویی حق تحصیل تنها برای کسانی که پول کافی دارند، به آسانی مهیاست، موضوعی که مخالف حقوق اولیه بشری،برخلاف اصل سی قانون اساسی و مصداق بارزی از کودک‌آزاری نهادینه شده در ساز وکار آموزش کشور است که البته از صورت سیلی‌خورده کودک و‌نیت شوم و چهره‌ی ترسناک یک فرد کودک آزار-چنان‌که در ذهن ماست- در آن خبری نیست. اما در عین حال جنایتی کمتر از آن هم در حق کودکان بازمانده از تحصیل به خاطر فقر روا نمی‌شود.

           صدک‌های درآمدی پایین جامعه، کودکان کار و کودکان هموطن مهاجر مهم‌ترین گروه‌هایی هستند که قربانی این سیستم غیرعادلانه می‌شوند.

           گرچه تشکل‌های غیر‌دولتی تمام تلاش خود را برای کمک به این بازماندگان از مهر می‌کنند. اما آمار بالای این کودکان ورود موثر آموزش و پرورش - که این امر ‌را به‌عنوان وظیفه از طرف قانون اساسی برعهده دارد- می‌طلبد تا شرایط تسهیل تحصیل این گروه‌های تحت فشار اقتصادی را فراهم کند تا با بهانه‌هایی مثل نداشتن جای خالی از ثبت‌نام کودکان مهاجر استنکاف نشود یا پول قابل توجه در برابر درآمد پایین این اقشار در قبال ثبت نام از آنان دریافت نشود.

           اخذ وجه در مدارس دولتی انکار می‌‌شود، در صورتی که واقعیت مغایر با این موضوع است و مسئولان ارشد و میانی آموزش پرورش بهتر از هرکسی می‌دانند حتی وجود یک مورد دریافت وجه از والدین در مدارس دولتی برخلاف قانون اساسی کشور است.

           پس کدام اختیار به برخی از مسئولان چنین اجازه‌ای را تفویض کرده‌است؟

           سرنوشت این کودکان بازمانده از تحصیل از نظر اجتماعی چه خواهد بود و چه کسی بهای این فاصله طبقاتی غیرعادلانه و تبعات آن را در آینده خواهد پرداخت؟

           تمثیلی داریم که ماهی هروقت از آب گرفته شود تازه است. اما باید دانست که این فرصت همیشگی نیست و گاهی آب رفته به جوی باز نمی‌گردد و اصولا دیگر ماهی تازه‌ای در آن وجود ندارد تا بتوان گرفت!

           هر یک روز تعجیل وزارت در حل این مشکل بزرگ و ترمیم ساختارهای خود - خصوصا که وزیر آن روزگاری جانماندن از مهر را شعار خود قرار داده بود -با کمک سایر سازمان‌های صاحب بودجه، ارزشمند است.

           یادمان و یاد وزارت محترم باشد در کنار اشک‌های کودکان نازنین در روز اول مهر به خاطر دوری از والدین،دریایی از اشک‌های غصه از چشم کودکان معصوم جامانده از مهر هم جاری می‌شود که باید با پرهیز از فرافکنی و انکار در فکر تدبیری جامع برای ستردن‌این اشک‌های دردناک از گونه این کودکان بود.

           منبع: آفتاب يزد

           • اول مهر
           • اشك
           • جاري
           • خشونت
           • نمادين
           • آموزش و پرورش
           • دانش آموزان
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 30 Sep 2018 12:05:37 +0330
            سایه ژن خوب بر تبعیض آموزشی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17962-سایه-ژن-خوب-بر-تبعیض-آموزشی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17962-سایه-ژن-خوب-بر-تبعیض-آموزشی.html سایه ژن خوب بر تبعیض آموزشی

            نگین باقری: دیگر شعار عدالت‌محوری بس است، کاری کنید. چراکه بر همگان پیداست، هم دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان در یک کلاس درس میز و نیمکتی برای گذاشتن دفتر و کتاب خود ندارند و هم دانش‌آموزان روستای تنگ ساحلی مارگون بویراحمد جانشان در خطر است، چون در روستای خود مدرسه ندارند و مجبورند صخره‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارند و برای تحصیل به روستاهای مجاور بروند.

            از وضعیت معلمان در مناطق محروم هم که چیزی نگوییم بهتر است، چراکه رقم حقوقشان به حدی ناچیز است که دوباره روسیاهی به مسئولان می‌ماند. حال در این میان بهتر است به اظهارات مجید حسینی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران رجوع کنیم. به گفته او در سایت وزارت خارجه عنوان شده که اگر فرزندان دیپلمات در داخل ایران تحصیل کنند، ۵۰ درصد هزینه‌های تحصیل آنها را وزارت خارجه پرداخت می‌کند. حال سوال اینجاست که چرا عدالت آموزشی تا رسیدن به مرحله عمل فرسنگ‌ها فاصله دارد؟

            روزهای زیادی از سال تحصیلی جدید نگذشته است، اما هنوز هم ناعدالتی آموزشی در ایران موج می‌زند. از وضعیت نا هنجار دانش‌آموزان در مناطق محروم گرفته که بار دیگر با کمک‌های مردمی سال تحصیلی را آغاز کردند تا فرزندان مسئولان که باز هم خبرساز شدند. فرزندانی که برخی‌هایشان با تکیه بر موقعیت پدر بدون آنکه به خود سختی دهند، پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی می‌کنند، ولو اینکه سزاوار باشند و در این میان کسی هم به فکر کودکان محروم نیست که کج‌دار و مریز مسیرهای طولانی را در ظل آفتاب یا در برف و بوران پشت سر می‌گذارند تا حداقل به یک آبادی برسند. کودکانی که حتی نمی‌توانند به آرزوهای نصفه و نیمه خود دست یابند. هر چه هست فاصله طبقاتی است که در آموزش هم سایه انداخته و هیچ کس را در جای اصلی خود قرار نداده است. آنچنان که براساس اظهارات مجید حسینی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در سایت وزارت خارجه عنوان شده که اگر فرزندان دیپلمات در داخل ایران تحصیل کنند، 50 درصد هزینه‌های تحصیل آنها را وزارت خارجه پرداخت می‌کند. مگر سفیران کم حقوق می‌گیرند؟ این پرداخت‌ها چه دلیلی دارد؟ ما در سیستان به معلمان در قالب طرح خرید خدمات آموزشی 585 هزار تومان حقوق می‌دهیم. اگر پول داریم، چرا باید در آموزش و پرورش این حقوق را به معلمان بدهیم؟ اگر در قانون اساسی کشور آمده که فرزندان دیپلمات در دانشگاه همتراز ایران درس بخواند، آیا آنها کیفیتی برای پزشک شدن دارند؟ مساله که بارها و بارها در فضای مجازی دست به دست شده و افکار عمومی را تشویش کرده است. آنچنان که مردم با بیان مطالبات خود خواستار رفع تبعیضات هستند.

            تبعیض آموزشی پذیرفتنی نیست

            سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در این‌باره به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: در ارتباط با موضوع پرداخت هزینه‌های تحصیل فرزندان دیپلمات توسط وزارت خارجه در کمیسیون آموزش بحثی نشده است. حتی در این باره مدارکی به دست ما نرسیده که نشان‌دهنده تبعیض آموزشی باشد. میرحمایت میرزاده می‌افزاید: اگر مدارکی به ما ارائه شود که وزارت خارجه برخلاف ضوابط قانونی این کار را انجام می‌دهد، قطعا در دستور کار قرار می‌گیرد و بررسی می‌شود. او با بیان اینکه تبعیض آموزشی پذیرفتنی نیست، اظهار می‌کند: متاسفانه در دستگاه‌های مختلف به فرزندان کارمندان امتیازاتی داده می شود که در سطح وسیعی است. برای مثال فردی به دلیل آنکه پدرش کارمند اداره‌ای بوده به کار گرفته شده است. میرزاده اضافه می‌کند: سالیان سال است که برخی افراد پس از بازنشستگی فرزندشان را جای خود می‌گذارند، بدون اینکه ضابطه‌ای در نظر گرفته شده باشد. آنچنان که این رویکرد نسل در نسل ادامه یافته است. سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس توضیح می‌دهد: برخی دستگاه‌ها تصمیمات داخلی خود را دارند و برای ما به عنوان نماینده مجلس پذیرفتنی نیست، چرا که دربرگیرنده تبعیض است. بنابراین اگر مدرک و استناداتی برخلاف یک ضابطه و بخشنامه وجود دارد، قابل بررسی است. از این رو افراد می‌توانند مدارک مربوطه را به صورت مکتوب به مجلس ارائه کنند تا پس از بررسی تبعیضات مشخص شوند.

            معلمان مناطق محروم را دریابید

            معلمان مناطق محروم هم در عدالت آموزشی سهمی دارند که نادیده گرفته شده است. آنها با پشت سر گذاشتن سخت ترین مسیرها در روستاهای دورافتاده فرزندان این مرز و بوم را تحت آموزش قرار می‌دهند، بدون آنکه از حقوق مکفی برخوردار باشند. معلمان که خود عائله‌مند هستند و باید نانی را سر سفره خود بگذارند، اما دریغ از آنکه صدایشان شنیده شود. آنچنان که شهریور 97، معاون آموزش متوسطه‌ با اشاره به انتقاداتی مبنی بر نامناسب بودن میزان دستمزد معلمان در مناطق محروم‌ گفت: صرفا با افزایش حقوق معلمان انگیزه آنها افزایش پیدا نمی‌کند؛ امروز معلمان ما از تبعیض‌ رنج می‌برند و انتظار دارند از حقوق و مزایای حداقلی سایر کارمندان بهره‌مند شوند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی زرافشان‌ با بیان اینکه مجلس برای رفع تبعیض‌ شرایط معلمان می‌تواند کمک‌کننده باشد، تصریح کرد: اقدام برای کاهش فاصله بین معلمان و سایر کارمندان به افزایش حداقلی انگیزه‌ آنها کمک می‌کند. حال در چنین شرایطی باید گفت که شعار بس است. وقت آن رسیده که متولیان امر کمر همت خود را ببندند و معلمان مناطق محروم را مورد حمایت قرار دهند، معلمانی که چشم امیدشان به نگاه مسئولان است و از انواع و اقسام تبعیض‌ها رنج می‌برند، چراکه پشت محکمی ندارند که با استطاعت از آن زندگی خود را رونق بخشند، هر چه هست بازوی توانمندشان است که تاکنون آنها را سر پا نگه داشته است.

            سهمیه‌ها باید اضافه بر ظرفیت باشند

            «وقتی می‌گویم جامعه برمبنای عدالت اجتماعی است؛ طبیعتا در بحث کلی عدالت اجتماعی عدالت آموزشی هم مطرح می‌شود. آنچنان که بارها مساله تبعیض آموزشی مطرح شده و برخی صاحبنظران هم نظرات خود را ارائه کرده‌اند.» این جملات محمد زاهدی‌اصل، پژوهشگر مسائل اجتماعی و استاد دانشگاه به خبرنگار «آرمان» است. به گفته او ما باید فضای آموزشی را به صورت عادلانه در کشورمان آماده کنیم و مانع هر نوع تبعیضی شویم که در این زمینه وجود دارد. بنابراین وقتی برای برخی گروه‌ها سهمیه گذاشته و شرایطی را فراهم می‌کنیم، به عدالت آموزشی لطمه وارد می‌شود، چراکه ممکن است کیفیت را در دانشگاه‌ها زیر سوال ببرد و افرادی که براساس سهمیه وارد شده‌اند، ضعیف‌تر از بقیه باشند. این استاد دانشگاه با ذکر مثالی اظهار می‌کند: برای افرادی که در خارج از کشور ماموریت و مسئولیت دارند و فرزندانشان در خارج از کشور تحصیل کرده و تحت شرایطی به داخل کشور انتقال پیدا می‌کنند، تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. گرچه شرایطی برای فرزندان مسئولان و اساتید در داخل کشور مهیاست و بنده نمی‌خواهم بگویم که این شرایط شامل حال فرزندان دیپلمات نشود، اما حتما باید ضوابط، قانون و مقررات و مصوباتی در نظر گرفته شده باشد. پژوهشگر مسائل اجتماعی عنوان می‌کند: از سوی دیگر، برای برخی از گروه‌ها مثل خانواده معظم شهدا، جانبازان و امثالهم نیز سهمیه‌هایی در نظر گرفته شده است؛ بنده به عنوان فردی که 48 سال تجربه دانشگاهی دارم، مخالف این مساله نیستم، اما عدالت باید در نظر گرفته شود. زاهدی‌اصل بیان می‌کند: اگر قرار است سهمیه‌ای داده شود، باید اضافه بر سازمان باشد و جای دیگران را محدود نکند. این پژوهشگر مسائل اجتماعی خاطرنشان می‌کند: فرض کنید 25 دانشجوی روزانه و 25 دانشجوی شبانه ظرفیت دوره کارشناسی و 10 دانشجوی روزانه و 10 دانشجوی شبانه ظرفیت دوره کارشناسی‌ارشد است؛ نباید این ظرفیت را محدود کنیم و بگوییم دو مورد برای فلان سهمیه و چهار مورد برای فلان سهمیه است. حتی ما در گروه و شوراهای دانشکده هم گفتیم که استعدادهای درخشان هم از طریق کنکور وارد شوند و آنجا استعداد خود را نشان دهند، چراکه نباید کاری کنیم که عدالت اجتماعی دچار خدشه شود. او بیان می‌کند: ما نباید نیمی از ظرفیت‌ را به سهمیه‌ها اختصاص دهیم و بقیه برای سایرین بماند. باید سهمیه‌ها مازاد بر ظرفیت باشند. در غیر این صورت عدالت مخدوش می‌شود. این استاد دانشگاه اظهار می‌کند: انبوهی از جوانان در کنکور شرکت می‌کنند و در نهایت دو دانشجوی دکتری پذیرش می‌شوند، خوب سرنوشت بقیه داوطلبان چه می‌شود؟ همانطور که گفتم اگر قرار است اتفافی بیفتد، باید اضافه بر ظرفیت باشد که عرصه برای داوطلبان اصلی که زحمت کشیده و درس خوانده‌اند تا در یک مسابقه سخت شرکت کنند، تنگ نشود. پژوهشگر مسائل اجتماعی بیان می‌کند: نباید فضای دانشگاه را به بهانه‌های مختلف محدود کنیم و از عدالت خارج شویم. نباید سوءتفاهماتی ایجاد شود، چون به تبع آن دانشجویان سهمیه‌ای نیز اذیت می‌شوند و بعدا در دانشگاه به آنها می‌گویند که «تو کنکور ندادی و از طریق سهمیه‌ وارد دانشگاه شدی» زاهدی‌اصل ابراز می‌کند: باید کف امتیاز بگذارند. برای مثال در مورد فرزندان اساتید لحاظ شده که باید 80 تا 90 درصد میزان قبولی نفر آخر را در دانشگاهی که می‌خواهند منتقل شود، به دست آورند. این مساله ارتباطی هم با سهمیه نداشته و ندارد. این استاد دانشگاه عنوان می‌کند: در واقع اگر فرزندان اساتید براساس آیین‌نامه به دانشگاه‌های محل تحصیل و کار والدینشان منتقل می‌شوند، عدالت در آن رعایت شده است، چراکه انتقال اضافه بر ظرفیت است و هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. پژوهشگر مسائل اجتماعی ادامه می‌دهد: چنین رویکردی باید برای سایر سهمیه‌ها نیز لحاظ شود تا این‌گونه دانشجویان معذب نشده و خدایی‌نکرده با آنها رفتاری نشود که اصلا برازنده فضائل دانشگاهی و کشور ما نیست.

            منبع: آرمان

            • سايه
            • ژن خوب
            • تبعيض
            • آموزش و پرورش
            • دانش آموزان
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sat, 29 Sep 2018 09:56:29 +0330
             آسیب‌ هایی که دانش‌ آموزان را تهدید می‌ کند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17908-آسیب‌-هایی-که-دانش‌-آموزان-را-تهدید-می‌-کند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17908-آسیب‌-هایی-که-دانش‌-آموزان-را-تهدید-می‌-کند.html آسیب‌ هایی که دانش‌ آموزان را تهدید می‌ کند

             زهرا سلیمانی: آسیب‌های مختلف، کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند و همین مساله نیازمند هوشیاری والدین و اولیای مدرسه است تا بتوان در اسرع وقت از بروز و تشدید هر گونه آسیب در بین دانش آموزان جلوگیری کرد.

             با بررسی سلامت روان دانش‌ آموزان باید گفت که اضطراب، فقر، طلاق،‌ اعتیاد، خشونت و بدسرپرستی به‌عنوان عوامل مخاطره‌آمیز خانوادگی شناخته می‌شوند. از سوی دیگر بر اساس گفته‌های کارشناس حوزه مواد مخدر سن مصرف گُل در کشور کاهش یافته است. چندی قبل فرید براتی سده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی به «آرمان» گفت: « باید پذیرفت که در بین دانش آموزان مصرف گُل در یک‌سال یا یک و نیم سال اخیر روبه افزایش بوده است. در جامعه نسبت به مصرف گل یک دیدگاه نادرست وجود دارد و القا شده که گُل اعتیادآور نیست و در مقایسه با دیگر مواد مشکلی ایجاد نمی‌کند. این دیدگاه روی ذهنیت افراد تاثیر گذاشته است.» از سوی دیگر در بین نوجوانان رفتارهای پرخطر، اختلال‌های بهداشت روان، اختلالات خانوادگی، انحرافات اخلاقی، اختلالات تحصیلی، بزهکاری‌ها و... مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه دانش آموزان به عنوان آینده سازان این مرز و بوم محسوب می‌شوند، امید است با اتخاذ تصمیمات مناسب در مدارس و همراهی خانواده‌ها به‌توان شدت آسیب‌های آنها را کاهش داد.

             وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که یکی از وعده‌های شما در آغاز روزهای وزارت، تربیت نسلی با نشاط بود، فکر می‌کنید، چقدر این امر محقق شده‌ است؟ گفت: فراموش نکنیم مدرسه یک جامعه کوچک است و جایی نیست که دورش را حصاری تا آسمان بکشیم و بعد فکر کنیم که می‌توانیم داخل این حصار را تبدیل به بهشت کنیم. اگر ما در جامعه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم، حتما در داخل مدرسه هم نشانه‌هایی از این آسیب‌ها وجود دارد. سید محمد بطحایی افزود: ریشه آنچه که ما امروز در مدرسه به عنوان آسیب‌های اجتماعی با آن مواجه هستیم، به بیرون از مدرسه مربوط می‌شود. او تصریح کرد: نکته بعدی اینکه آسیب‌های اجتماعی که ما امروز در مدارس داریم، فراوانی‌اش اندک است و در حد نگران کننده‌ای نیست، اما این موضوع به قدری مهم است که باید برای همه ما قابل تامل باشد. او به ریشه‌دار بودن آسیب‌های اجتماعی در جامعه اشاره کرد و افزود: بخش عمده آسیب‌های اجتماعی در مدرسه ریشه در خانواده‌ها و اجتماع دارد، به عنوان مثال طلاق در بروز آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار است. البته مصرف مواد مخدر توسط پدر یا مادر نیز آسیب‌های جدی برای فرزندان به‌دنبال دارد. او فقر در خانواده‌ها را از علل دیگر بروز آسیب‌های اجتماعی عنوان و تاکید کرد: در واقع ریشه آنچه که ما در مدرسه به‌عنوان آسیب‌های اجتماعی با آن مواجه هستیم به بیرون از مدرسه مربوط می‌شود. بطحایی درباره راه‌های مقابله با آسیب‌هایی که دانش آموزان دچارش شده‌اند و این امر موجب شده شادی و نشاط تا حدی از مدارس گرفته شود، گفت: امروز از طریق سامانه‌ای که در معاونت پرورشی وجود دارد، مدام رفتارهای دانش آموزان مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنانچه نشانه‌های آسیب‌های اجتماعی در بچه‌ها مشاهده شود، بلافاصله قبل از اینکه اتفاقی بیفتد و دانش‌آموز درگیر آسیب شود، معاونت و تیم‌های مشاوره وارد عمل می‌شوند و تا جایی که در بضاعت‌شان است، تلاش می‌کنند که قبل از وقوع اتفاق، جلویش را بگیرند. او با اشاره به راهکارهای دیگری که برای حل بحران آسیب‌های اجتماعی در مدارس وجود دارد، افزود: یک موضوع دیگر طرح «نماد» یعنی نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان است که در حوزه معاونت سلامت و تندرستی دنبال می‌شود. این طرح برای زمانی است که به هر دلیلی دانش‌آموزان در معرض خطر قرار گرفته‌اند یا رفتارهای پرخطر از آنها دیده شده است، در چنین شرایطی معاونت با همکاری نهادهایی از جمله قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی وارد عمل می‌شوند و تا حدی که بضاعت‌شان اجازه بدهد، دانش‌آموزانی که در معرض خطر هستند را از آسیب‌ها دور می‌کنند. وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: البته اینها باعث نمی‌شود که ما خیال‌مان راحت باشد و بگوییم همه چیز امن است، خیر، این‌طور نیست و شاید برخی هم بگویند، آنچه که امروز در مدرسه اتفاق می‌افتد، برخلاف آن چیزی است که بطحایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش در روز نخست کاری خود گفته است. به گزارش ایلنا، او با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش به شدت نیازمند بخش‌های تخصصی در نهادهای مختلف هستیم، افزود: نیازمند بخش‌های تخصصی در«سمن»ها هستیم تا بتوانیم قبل از اینکه یک دانش‌آموز خودش را از بالای پل پرت کند، به‌دلیل نِحله‌های کاذبی که بچه‌های ما را در معرض خطر قرار داده، وارد موضوع بشویم و آن دانش‌آموزان را از خطر دور کنیم.

             مدارس نیازمند خدمات مددکاری

             رئیس انجمن روانشناسی ایران درباره نیازها و چگونگی آگاهی بخشی به دانش‌ آموزان در برابر آسیب‌‎های تهدید کننده به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: دانش آموزان در سنین‌ کودکی و نوجوانی قرار دارند، طبیعتا نیاز یک کودک در مقطع دبستان با یک نوجوان درگیر با بلوغ متفاوت است. شیوا دولت آبادی می‌افزاید: برای مثال اگر مسائل کودک آزاری به اشکال مختلف در بین کودکان در مقطع دبستان تجربه شده خانواده می‌تواند با حساسیت تغییرات را در آن سنین دریافت ‌کند. به گفته او در تمامی موارد مسئولیت خانواده این است که شاهد تغییرات کودک باشد. برای مثال اگر کودک با تغییراتی همچون در خود فرورفتن، اضطراب بیشتر و افت تحصیلی مواجه است، در قالب یک واکنش غیرمعمول باید نسبت به آن حساس باشند. این استاد دانشگاه تاکید می‌کند: خانواده‌ها می‌توانند با گفت‌وگوهای همدلانه و با گوش دادن به صحبت‌های کودکان و بررسی نحوه بازی و سوالاتی که مطرح می‌کنند، با حساسیت رفتار کرده تا به‌موقع متوجه تغییرات فرزندشان باشند. به‌طور معمول در سنین پایین‌تر این اقدامات ساده‌تر انجام می‌شود. دولت‌آبادی درباره دانش آموزان درگیر بلوغ می‌گوید:‌ نوجوانان به شکل عام دچار تغییراتی هستند که کنار آمدن با آن استرس‌های ویژه خود را دارد. اغلب آنها بر این باورند که آسیب ناپذیر و قوی هستند. این مسائل به‌دلیل تغییرات سنی و بلوغ آنها شکل می‌گیرد. در این موارد خطرات بیشتر متوجه این دانش‌آموزان است، چون نوجوان احساس می‌کند، خطری او را تهدید نمی‌کند، از خطرپذیری بیشتری برخوردار است. او تاکید می‌کند: در این مواقع خانواده‌ها با همدلی و تغییر رویه می‌توانند نوجوان را به عنوان یک فرد بزرگسال مورد توجه قرار دهند و بیشتر خودشان را در مشکلات تهدید کننده نوجوان مشارکت دهند. با این تفاسیر هر گونه گرایش به تغییرات در رفتار یا استفاده از مواد مخدر را شناسایی کرده و در اسرع وقت بتوانند این مسائل را به شکل خانوادگی حل کنند. همچنین می‌توان درباره علت بروز مسائل و آسیب‌ها بیش از هر مساله دیگر توجه کرد. همچنین در گام بعد با عمل همدلانه مشکلات موجود را حل و فصل کرد. این فعال حقوق کودک با بیان اینکه دانش آموز در مدارس ممکن است، سوءاستفاده در ابعاد مختلف قرار بگیرند، می‌افزاید: برای مثال دانش آموز ممکن است، در برابر قلدری دیگر کودکان در مدرسه قرار بگیرد که این مساله باعث کاهش اعتماد به نفس او می‌شود. از سوی دیگر مدرسه نیز مسئولیت‌های متعدد درباره اقداماتی که در درون گروه‌های کودکان اتفاق می‌افتد؛ همچون قلدری، بسته بندی دانش آموزان و سوء استفاده از دانش‌آموزان دارد و باید حساسیت کافی نسبت به این رفتارها اعمال شود تا بتواند مسائل را در اسرع وقت شناسایی و با عملکرد دقیق برخورد کند. به گفته او در این وضعیت والدین نیز با حساسیت نسبت به مراودات فرزندانشان می‌توانند از فرزندشان حمایت کرده و از بروز و تشدید آسیب‌ها جلوگیری کنند. در اکثر مدارس کشور نقش مشاوره مغفول مانده است. در این باره دولت آبادی می‌گوید: از خانواده انتظار می‌رود نسبت به فرزندش حساس باشد، مناسب است که بررسی وضعیت کودک از طریق مشاور با حساسیت دنبال شود. اگر در برخی مواقع والدین با متخصص ارتباط داشته باشند، می‌توانند از ظرفیت او کمک گرفته و مسائل دانش آموز را حل کنند. همچنین انتظار می‌رود که مشاوران با صلاحیت در مدارس فعالیت داشته باشند. برای مثال هم اکنون با جمعیت انبوه فارغ التحصیلان رشته‌های روانشناسی، تربیتی، مشاوره و... مواجه هستیم که جذب سیستم آموزش و پرورش نمی‌شوند. به گفته او در هر یک از مدارس باید یک مشاور یا روانشناس مدرسه با صلاحیت فعالیت داشته باشد، گذشته از آن هر مدرسه نیازمند یک مددکار است، چون بسیاری از خانواده‌ها مشکلات متعدد داشته که نیازمند اقدامات مددکاری از نوع مداخلات روانشناختی دارند. برای مثال بسیاری از دانش آموزان به‌دلیل مسائل فقر، محدودیت و محرومیت‌های چند جانبه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در مدرسه نمی‌توانند به استعدادهای بالقوه خود جامه عمل بپوشانند، اگر قرار است، جامعه‌ای مناسب داشته باشیم، در گام نخست باید مدارس را تخصصی‌تر و با کیفیت‌تر از شرایط کنونی اداره کرد. این اقدامات و تحولات را می‌توان از لحاظ محتواهای درسی، اولیای مدرسه، خانواده‌ها و کادر تخصصی در مدارس گنجاند تا اختلالات کودکان را به موقع شناسایی کرد. دولت آبادی تاکید می‌کند: از سوی دیگر کادر تخصصی در مدارس باید پویایی‌ و استعدادهای بالقوه دانش آموزان را شناسایی کرده و پرورش دهند و در زمان مناسب از ظرفیت‌های واقعی رشد استفاده کنند.

             • آسيب
             • دانش آموزان
             • تهديد
             • مدرسه
             • آموزش و پرورش
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Tue, 25 Sep 2018 10:51:09 +0330
              ۱۵۱ هزار دختر، ترک تحصیل کرده‌ اند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17864-۱۵۱-هزار-دختر،-ترک-تحصیل-کرده‌-اند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17864-۱۵۱-هزار-دختر،-ترک-تحصیل-کرده‌-اند.html ۱۵۱ هزار دختر، ترک تحصیل کرده‌ اند

              تعداد جمعیت دانش آموزان دختر که گروه سنی ۱۵ و ۱۶ ساله هستند، در سالجاری، یک میلیون و هفت هزار و دو نفر است، از این تعداد دانش‌آموز ۸۱۷ هزار و ۹۵۹ نفر الان مشغول به تحصیل هستند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آخرین آمار ترک‌تحصیل دانش‌آموزان دختر در مدارس کشور گفت: در ابتدا باید به دو نکته اشاره کنم، در ابتدا اینکه چه اقداماتی را آموزش و پرورش برای جلوگیری از این کار انجام داده و دوم اینکه در این حوزه با چه چالش‌هایی مواجه هستیم؟ تعداد جمعیت دانش‌آموزان دختر که گروه سنی ۱۵ و ۱۶ ساله هستند، در سال جاری، یک میلیون و هفت هزار و دو نفر است، از این تعداد دانش آموز ۸۱۷ هزار و ۹۵۹ نفر هم اکنون مشغول به تحصیل هستند. در کنار این آمار ما یک جمعیت ۱۵ و ۱۶ ساله هم داریم که در دوره‌های دیگر درس می‌خوانند، یعنی بنا به دلایلی هنوز در دوره‌های متوسطه اول درس می‌خوانند، اما سنشان به دوره دوم متوسطه می‌خورد و تعداد اینها هم حدود ۳۷ هزار و ۹۹۹ نفر است.

              عباس سلطانیان ادامه داد: اگر ما جمعیت بازمانده از تحصیل را بخواهیم محاسبه کنیم، در سال‌جاری یعنی سال 96-97 تعداد دانش‌آموزان دختری که در هیچ پایگاهی ثبت‌نام نکرده اند و هیچ‌جا مشخصاتشان ثبت نشده و اصلا دانش‌آموز محسوب نمی‌شوند ۱۵۱ هزار و ۴۶ نفر هستند.

              او درباره آمار دقیق ترک ‌تحصیل دانش‌آموزان دختر گفت: اگر بخواهیم این رقم را طی یکی- دو سال آینده مقایسه کنیم، باید بگویم که در سال ۹۴ - ۹۵، حدود 29/4 درصد از دانش آموزان دختر ترک تحصیل کردند. در سال بعد یعنی ۹۵-۹۶ این عدد به 17/4 رسید یعنی ما 12/0 جذب دانش آموزان کل کشور را افزایش داده‌ایم. آمار امسال هم در واقع افتی نداشته است و توانستیم در این زمینه عملکرد مناسبی داشته باشیم و دانش‌آموزان جذب شده را افزایش دهیم.

              سلطانیان با اشاره به تفاهمنامه آموزش و پرورش با استان‌ها توضیح داد: برای جلوگیری از این اتفاق ما تفاهمنامه‌هایی را با استان‌های کشور منعقد کردیم که در آن تفاهمنامه‌ها شاخص‌هایی که برای آموزش و پرورش در بحث مسائل آموزشی و تربیتی بچه‌ها مهم است، تعیین شده و درباره آن شاخص‌ها با آنها قرارداد می‌بندیم. یکی از آن شاخص‌ها نرخ پوشش تحصیلی واقعی بچه‌هاست. به این صورت که ما به استان می‌گوییم شما نرخ پوشش تحصیلی واقعی‌تان را در سال ۹۶-۹۵ فلان عدد بوده و باید با شناسایی که از دانش آموزان توسط مدیران مدارس انجام شده، دانش‌آموزان ترک تحصیل را شناسایی کنید و موانع ادامه تحصیل آنها را بردارید و آنها را به مدرسه جذب کنید. در واقع این تفاهمنامه هر ساله است که با ۳۲ استان کشور توسط آموزش و پرورش این کار را می‌کنیم.

              او افزود: یکی دیگر از اقداماتی که مهم است، شناسایی اسمی همه دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل است. ما از سیستم متمرکزمان در حوزه مرکز برنامه‎ریزی و منابع انسانی از سامانه سَناد اسامی تمامی دانش آموزان که در سال تحصیلی جدید در هیچ مدرسه‌ای ثبت نام نشده‌اند را با تفکیک استان، منطقه، مدرسه و جنسیت می‌گیریم و این اسامی را به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها می‌دهیم. یک مهلت دو سه ماهه هم به آنها می‌دهیم تا مدیران مدارس پیگیری کنند ببینند دانش آموزان کجا هستند. طبیعی است که تعدادی از این دانش آموزان ترک تحصیل کردند و حالا کار می‌کنند، تعدادی هم برای ادامه تحصیل و زندگی از کشور خارج شدند. همچنین دانش آموزانی را داشتیم که متاسفانه فوت کردند یا دچار نقص عضو شدند و بنا به دلایلی ترک تحصیل کرده‌اند. در حال حاضر وظیفه مدیران این است که دلایل موانع حضور دانش آموزان به مدارس را بررسی کنند تا بتوانیم آنها را به مدرسه برگردانیم.

              معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش با توضیح در خصوص طرح «روستای مرکزی» گفت: علاوه بر اینها طرح «روستای مرکزی» را داریم که برای ادامه تحصیل دختران و پسران مناطق محروم اعمال می‌شود. یعنی روستایی که به نسبت دیگر روستاها مرکزیت دارد را متولی قرار می‌دهیم و سعی می‌کنیم با گذاشتن سرویس ایاب و ذهاب برای دانش آموزان روستاهای دیگر آنها را به مدارسی که امکانات بیشتری دارند منتقل کنیم.

              سلطانیان درباره مدارس شبانه روزی نیز توضیح داد: همچنین سعی کرده‌ایم در دبیرستان های شبانه روزی دانش آموزان را جذب کنیم. دانش آموزان به خصوص دخترانی که به لحاظ بُعد مسافت امکان رفت و آمد ندارند می‌توانند از امکانات مدارس شبانه روزی مثل خوابگاه استفاده کنند. حتی ما اجازه داده‌ایم کلاس‌های ضمیمه را در مدارس دوره اول متوسطه در مناطق دور و حاشیه‌ای هم انجام بدهم. یعنی اگر یک مدرسه‌ای در دوره دوم متوسطه تعداد دانش آموزانش کم است با دوره اول متوسطه در یک جنسیت و در یک مدرسه اینها با هم ادغام شوند تا هر دو بتوانند از امکانات استفاده کنند.

              او گفت: یک بحث دیگری هم که خیلی جدی است ماده ۵۳ آیین‌نامه اجرایی مدارس است در این ماده آمده؛ دانش آموزان دختری که ازدواج کرده‌اند با تایید و صلاحیت مدیر در خصوص بررسی شرایط آنها می‌توانند ادامه تحصیل دهند. در حقیقت ما تسهیلاتی را برای دانش‌آموزانی که در سن پایین ازدواج می‌کنند قرار داده‌ایم. حتی اگر ما دانش آموزانی داشته باشیم که بنا به دلایل مختلف نتوانند در مدارس روزانه درس بخوانند در سنوات گذشته ما مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلب آزاد و شیوه‌های مختلف و متنوعی را در دوره دوم متوسطه در نظر گرفتیم که دانش آموز در هر جای کشور امکان ادامه تحصیل داشته باشند. یا حتی در بدترین شرایط اگر در یک منطقه‌ای تعدادی دانش آموزان به زیر حدنصاب برسد یعنی حتی اگر چهار پنج نفر باشند، آموزش و پرورش با افتخار اعلام می‌کند که در سنوات گذشته برای اینکه بچه‌ها از تحصیل محروم نشوند خیلی از این کلاس‌ها در مناطق دوردست به‌رغم مشکلاتی که در ساماندهی انسانی دارند، تشکیل داده تا بتواند حداکثر بچه‌ها را جذب کند.

              او در پاسخ به این سوال که ترک تحصیل در میان دانش‌آموزان دختر بیشتر است یا پسر گفت: در کل ترک تحصیل 23/4 در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ بوده است و اگر دختران را بخواهیم حساب کنیم 17/4 بوده است. یعنی ترک تحصیل دختران به مراتب بیشتر از پسران است.

              سلطانیان درباره علت اصلی ترک تحصیل دختران از مدارس گفت: شرایط متعددی داریم که موجب ترک‌تحصیل دختران می‌شود و این جزو چالش‌هایی است که ما با آن روبه رو هستیم. مثلا پراکندگی روستاها در کشور اثری که بر دانش آموزان دختر می‌گذارد.

              0 2درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند

              معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش گفت: پیمایش‌های ملی نشان می‌دهد ۲۰ درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند و فعالیت‌ها بیشتر در مدارس به صورت سکون و یکجانشینی است.

              مهرزاد حمیدی اظهار کرد: در وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۲ دو کار اساسی را دنبال کردیم که ابتدا با مطالعه اسناد بالادستی، مسیر آینده مشخص شد سپس حوزه سلامت و وضعیت جسمی و روحی جوانان دانش‌آموز مورد بررسی قرار گرفت تا در آینده به صورت سلیقه‌ای کار نکنیم.

              او با بیان اینکه در سند تحول چرخش از آموزش به پرورش و توجه به شایستگی پایه دانش‌آموزان به عنوان محور مطرح شده و محله محوری در اولویت قرار گرفته است، افزود: در سند چشم‌انداز جمعیت هدف بیش از ۱۴ میلیون نفر پیش‌بینی شده است که باید به‌گونه‌ای حرکت کنیم تا همه فعالیت‌ها مدرسه محور شود.

              • دختران
              • ترك تحصيل
              • مدرسه
              • آموزش و پرورش
              • دولت
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sat, 22 Sep 2018 10:08:11 +0330
               دست‌ ها به لوازم التحرير نمي‌ رسد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17847-دست‌-ها-به-لوازم-التحرير-نمي‌-رسد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17847-دست‌-ها-به-لوازم-التحرير-نمي‌-رسد.html دست‌ ها به لوازم التحرير نمي‌ رسد

               براساس بررسی‌های انجام شده، قیمت‌ها در بازار لوازم‌التحریر به شدت افزایش یافته است.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، برای مثال در مغازه لوازم‌التحریر دفتر‌های مختلفی اعم از ایرانی و خارجی وجود داشت، اما اکثر کودکان جذب اجناس خارجی به سبب رنگ و طرح‌های فانتزی‌ آنها با اشکال شخصیت‌های محبوب کارتونی خود می‌شدند. همین مساله نشانگر شکست اجناس ایرانی در مقابل این وارداتی‌های زیبا بود، البته قیمت‌های آن دو فرق چندانی با یکدیگر نداشتند برای مثال: قیمت دفتر‌ها از 40 برگ تا 100 برگ چیزی حدود چهار هزار تومان تا هشت هزار تومان، قیمت مدادها خارجی و ایرانی به ترتیب 1500 و یک هزار تومان، قیمت خودکار ایرانی 1500 و نوع خارجی آن از 2500 تا هفت هزار تومان، قیمت پاک‌کن از سه تا پنج هزار تومان و مدادرنگی‌های 36 رنگ به 75هزار تومان نیز می‌رسید که البته مدل ایرانی آن 25هزار تومان بود.

               دلیل گرانی لوازم‌التحریر چیست؟

               رئیس اتحادیه نوشت‌افزار و لوازم مهندسی و لوازم‌التحریر درباره تنظیم بازار توسط دولت به «آرمان» می‌گوید: راهکاری برای تنظیم بازار فعلا ارائه نشده است و در صورتی که کالاها به موقع به دست عرضه‌کنندگان برسد و کمبودی نداشته باشیم قطعا با افزایش غیرمعمول قیمت‌ها در بازار مواجه نمی‌شویم، اما زمانیکه کمبود کالا اتفاق بیفتد نیاز به اتخاذ تدابیری برای تنظیم بازار احساس می‌شود. در سال گذشته به دلیل وجود کالای کافی در بازار رقابتی شکل گرفت تا قیمت‌ها کاهش پیدا کنند و در نتیجه آن عرضه‌کنندگان بتوانند کالاهایشان را به فروش برسانند، اما در سال جاری با کمبود کالا مواجه هستند و به همین دلیل با افزایش قیمت مواجه شده‌ایم. مشکل در صورتی ایجاد می‌شود که کالای مورد نیاز با تقاضا همخوانی نداشته باشد و بازار با کمبود کالا مواجه شود. موسی فرزانیان درباره شرایط فعلی لوازم‌التحریر می‌افزاید: در حال حاضر جو روانی سنگینی در این حوزه ایجاد نشده است و با خریدهای هیجانی نیز مواجه نیستیم، چراکه اکثر مردم به واسطه قدرت خرید پایین کمتر خرید می‌کنند و کسی به دنبال خرید بیشتر از نیاز خود نیست. به همین دلیل در حال حاضر خانواده‌ها مدیریت می‌کنند و بازار نیز به یکباره از محصول خالی نمی‌شود. قیمت‌ها تقریبا طبیعی است به جز شرایطی که برخی تخلف و بی‌انصافی می‌کنند و کالاها را با افزایش قیمت بیشتری از حد معمول به فروش می‌رسانند. او درباره اختصاص ارز دولتی به این بخش می‌گوید: دریافت ارز دولتی در این بخش صرفا محدود به واحدهای تولیدی در کشور است که آن بخش نیز شامل چند کارخانه تولید مداد، خودکار و تراش است. یعنی برای تولید مداد به چوب و مغز مداد، برای خودکار به مواد اولیه آن چون نوک و جوهر و همچنین برای تراش تیغه و... که وارداتی هستند ارز دولتی ارائه می‌شود. البته حدود 30 تا 40 درصد مواد اولیه این محصولات وارداتی است و باقی آن را باید با ارز آزاد تهیه کنند. این مقام مسئول درباره نسبت محصولات ایرانی به خارجی و استقبال مردم از آنها می‌افزاید: حدود 60 درصد از محصولات خارجی و 40 درصد از این محصولات ایرانی هستند. دلیل این موضوع که چرا مردم از محصولات خارجی استقبال می‌کنند این است که یک بحثی فرهنگی در جامعه ایجاد شده است که مردم معتقدند کیفیت محصولات ایرانی کمتر از مدل مشابه خارجی است و قیمت آن مناسب نیست، اما طبق اطلاعاتی که درباره این صنف دارم باید بگویم در بخش نوشت‌افزارها کالایی که در داخل تولید می‌شود بالای 60 تا 70 درصد را شامل می‌شود و کیفیت این محصولات قابل قیاس با مدل‌های مشابه خارجی آن است. متاسفانه این بحث فرهنگی است و در جامعه ما دید به محصولات ساخت داخلی به گونه‌ای دچار تردید و بی‌اعتمادی شده است و باید این نگاه را در جامعه تغییر داد تا اطمینان به کالاهای ایرانی بازگردد. فرزانیان درباره تداوم افزایش قیمت تصریح می‌کند: ما هنوز افزایش قیمتی با توجه به افزایش نرخ ارز نداشته‌ایم و همچنان برآیند قیمت‌ها روی 60 تا 70 درصد باقی مانده است و در حال حاضر محصولات ما به صورت پله‌ای به قیمت حقیقی خود نزدیک می‌شوند.

               احتکار لوازم‌التحریر

               یک فروشنده لوازم‌التحریر نیز درباره شرایط کنونی فروش لوازم‌التحریر به «آرمان» می‌گوید: در حال حاضر تمامی اجناس با افزایش قیمت مواجه شده‌اند و این تنها مختص لوازم‌التحریر نیست. امسال هر مدل کالایی در قیمت لوازم‌التحریر با افزایش قابل‌توجهی مواجه است. از دولت انتظار می‌رود که در شرایط کنونی تدبیری داشته باشد تا شرایط زندگی برای مردم آسان‌تر از قبل شود. این موضوع که بین درآمد و مخارج مردم همخوانی وجود ندارد کاملا قابل مشاهده است. در چنین شرایطی دولت باید برای تعدیل قیمت‌ها چاره‌ای بیاندیشد، چراکه قدرت خرید در مردم به قدری پایین آمده که نه تنها در خرید لوازم‌التحریر بلکه در تمام نیازهای زندگی با مشکل مواجه شده‌اند. این لوازم‌التحریری فروشی درباره مشکلاتی چون احتکار لوازم‌التحریر در شرایط کنونی می‌افزاید: احتکار در محصولات 100 درصد وجود دارد و این تخلفات در نابسامانی‌های اخیر طبیعی است و بسیاری معتقدند فروش بیشتر برای آنها سود ندارد و ترجیح می‌دهند محصولات را نفروشند و در نهایت سودجویی صورت بگیرد، اما مشکل اساسی ما در حال حاضر احتکار نیست و بیشتر کمبود جنس است. ما در حال حاضر با کمبود اجناس در بازار مواجه هستیم و برخی اجناس نایاب شده‌اند. او درباره اختلاف قیمت محصولات از سال گذشته نسبت به سال جاری می‌گوید: محصولات ما حدود سه چهار برابر افزایش قیمت داشته است. از آنجا که افزایش قیمت بسیار بالاتر از حد تصور مردم است مجبور به دریافت سود کمتر از قبل هستیم. در سال گذشته یک پدر و مادر برای فرزند هفت ساله خود با 30 هزار تومان تمام لوازم‌التحریر لازم را خریداری می‌کردند، اما امسال شاهد این مساله هستیم که آنها با 130 تا 150 هزار تومان همان یا حتی اقلام کمتری را نسبت به سال گذشته خریداری می‌کنند. این فروشنده درباره افزایش قیمت‌ها ادامه می‌دهد: در حال حاضر بسیاری از لوازم‌التحریری‌ها محصولات دپو شده خودشان را با قیمت خرید ماه‌های گذشته عرضه می‌کنند و قیمت‌های برخی محصولات موجود در همین مغازه نیز قیمت‌های فعلی بازار لوازم‌التحریر نیست. متاسفانه افزایش قیمت‌ها پس از خرید محصولات جدید توسط عرضه‌کنندگان در این برهه زمانی طی چند ماه آینده مشخص می‌شود، چراکه همانطور که می‌دانید قیمت‌ مواد اولیه محصولات همچنان بالا می‌رود و قیمت تمام شده محصولات بالاتر رفته و در نهایت با قیمت بیشتری به دست مصرف‌کنندگان نهایی می‌رسد.

               نگرانی خانواده‌ها از ترک تحصیل فرزندان

               همچنین یک مادر که دارای سه فرزند محصل است در این باره به «آرمان» می‌گوید: در سال‌های قبل برای فرزندان خود چند بسته مداد، خودکار و پاک‌کن و... خریداری می‌کردم تا در صورت اتمام یا گم‌شدن آنها در خانه برای نیاز فرزندانم مقداری مداد و خودکار اضافی وجود داشته باشد، اما در شرایط کنونی وسع مالی انجام چنین کاری را ندارم و برای هر یک از فرزندانم تعداد محدودی از لوازم را خریداری کرده‌ام با این حال قیمت تمام محصولات از سال گذشته بیشتر شده است. او می‌افزاید: لوازم مورد نیاز برای فرزندان من محدود به لوازم‌التحریر نمی‌شود و لباس فرم هر یک از فرزندانم به چند برابر قیمت نسبت به سال گذشته رسیده است و مدیریت این شرایط برای من و پدر فرزندانم بسیار سخت‌تر شده است. این مادر نگران در ادامه می‌گوید: ما در منطقه متوسط شهر زندگی می­کنیم و بسیاری از اطرافیان از سطح مطلوب و متوسطی از رفاه برخوردار هستند، اما اخیرا خبرهایی از گوشه و کنار محله مبنی بر ترک تحصیل فرزندان خانواده‌ها به گوش می‌رسد، البته این اتفاق صرفا محدود به افزایش قیمت لوازم‌التحریر نیست و مشکلات اقتصادی دیگری را در برمی‌گیرد.

               • دست ها
               • لوازم التحرير
               • مردم
               • جامعه
               • مدرسه
               • دانش آموزان
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Tue, 18 Sep 2018 06:51:20 +0430
                استخدام معلمان در هاله‌ ای از ابهام http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17650-استخدام-معلمان-در-هاله‌-ای-از-ابهام.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17650-استخدام-معلمان-در-هاله‌-ای-از-ابهام.html استخدام معلمان در هاله‌ ای از ابهام

                سالهاست که استخدام معلمان حق التدرس و فعال در نهضت سواد آموزی با اما و اگرهای فراوان مواجه است. در این شرایط معلمان در طول سالیان متمادی به امید استخدام در این سازمان به فعالیت خود ادامه داده تا بتوانند در این سازمان به شکل رسمی وارد عمل شوند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، در مرداد جاری وزیر آموزش و پرورش درباره اقدامات این وزارتخانه پس از مصوبه مجلس مبنی بر تعیین تکلیف معلمان حق ‌التدریس توضیحاتی ارائه کرد. سید محمد بطحایی در پاسخ به اینکه اقدامات آموزش و پرورش پس از مصوبه مجلس مبنی بر تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و پیش دبستانی چه خواهد بود، گفت: این موضوع به شورای نگهبان بستگی دارد که چه زمانی این قانون را تصویب کرده و آن را به آموزش و پرورش ابلاغ کند. او افزود: ما پیش‌بینی‌هایی در این زمینه انجام داده‌ایم، اگر این موضوع پیش از مهر محقق شود، امکان به‌کارگیری بخشی از نیروها را در مهر خواهیم داشت و مورد استفاده قرار می‌دهیم. هرچند اگر تا 20 شهریور یا اوایل مهر به ما ابلاغ نشود و به سال تحصیلی کشیده شود ما ناچاریم برای سال تحصیلی آینده از آنها استفاده کنیم. از سوی دیگر کمبود معلم در برخی از استان‌های کشور به وضوح مشاهده می‌شود. در روزهای اخیر قاسم احمدی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه جمعیت دانش‌ آموزان به ۱۴میلیون و ۲۶ هزار نفر می‌رسد، به بحران کمبود معلم در مهر ۹۷ اشاره کرد. همچنین محمد احسانی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش ‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: این استان در سال تحصیلی جدید با کمبود 12 هزار و 500 معلم در تمامی مقاطع تحصیلی مواجه است.

                نحوه تعیین تکلیف معلمان متفاوت است

                عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تصمیم کمیسیون آموزش درباره تعیین تکلیف حق‌التدریسان و نهضت سوادآموزی توضیحاتی ارائه کرد. محمد بیرانوندی با اشاره به نارضایتی آموزشیاران نهضت سوادآموزی از تبعیض ایجاد شده میان آنها و نیروهای حق‌ التدریس در نحوه تعیین تکلیف، گفت: مجلس در سال 94 مصوبه‌ای مبنی‌بر به‌کارگیری نیروهای پیش ‌دبستانی و حق‌التدریسان پیش از سال 91 تصویب کرد. او افزود: تعدادی از مشمولان مصوبه 94 به‌دلایل مختلف همچون رشته‌های تحصیلی غیرمرتبط، پایین بودن سطح دانش و... از جذب در آموزش و پرورش بازماندند که از آنها به عنوان جامانده‌ها یاد می‌شود.

                واژه تجمیعی در قانون تعریف نشده بود

                این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بر اساس فشارهای وارده، مجلس ناچار به اصلاح مصوبه شد و در سال 95 به پیشنهاد آقای کوچکی‌نژاد آموزشیاران نهضت سوادآموزی نیز به قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس اضافه شدند؛ نکته حائز اهمیت استفاده از اصطلاح «تجمیعی» بود که تعریفی مشخص از این واژه وجود نداشت؛ آقای کوچکی‌نژاد در توضیح ماهیت این افراد بیان کرد که منظور از تجمیعی تعداد اندکی از نهضتی‌های قدیمی هستند که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند. او با بیان اینکه با افزودن آموزشیاران نهضت سوادآموزی به قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس تعداد زیادی از نهضتی‌ها زیرمجموعه این قانون قرار گرفتند، افزود: این در حالی بود که آموزش و پرورش به این نیروها نیازی نداشت، در نتیجه ناچار شد تعدادی از معلمان حق‌التدریس و هیچ یک از آموزشیاران نهضت را جذب نکند.

                ظرفیت جذب آموزش‌وپرورش 25هزار نفر است

                این نماینده مجلس با بیان اینکه ظرفیت جذب آموزش و پرورش در حال حاضر 25 هزار نفر است، عنوان کرد: مجموع نیروهای حق‌التدریس و نهضت به 80 هزار نفر می‌رسد. این در حالی است که آموزش و پرورش به این تعداد نیرو نیازی ندارد. بنابراین نمایندگان در پی بررسی‌های بسیار درباره معلمان حق‌ التدریس تصمیم گرفتند، این افراد به‌دلیل محدود بودن تعداد، فعالیت همزمان در مدارس در کنار معلمان رسمی و نیاز مدارس به‌وجود آنها، ابتدا در دانشگاه فرهنگیان دوره یک ساله آموزشی را گذرانده و در نهایت پس از قبولی در یک آزمون مجزا در طول برنامه ششم توسعه در استان‌های مختلف، بر اساس اعلام نیاز سازمان استخدامی به تفکیک دوره و جنس و... با عنوان معلم استخدامی مشغول به‌کار شوند. به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: تعداد این افراد چندین برابر حق‌التدریسان بود و آموزش و پرورش نتوانست آمار دقیقی از آ‌نها دهد، ضمن آنکه هنوز درباره اینکه یک آموزشیار با آموزش چه تعداد دانش‌آموز چنین عنوانی را کسب می‌کند به توافق نرسیده‌اند، با این وجود، نمایندگان درباره آنها تصمیم گرفتند که ابتدا از آنها صرفا بر اساس نیاز آزمون گرفته شود و سپس در دانشگاه فرهنگیان دوره یکساله بگذرانند تا پس از گذراندن دوره آموزشی، آنها نیز بر اساس اعلام نیاز سازمان استخدامی به تفکیک سن، جنس، رشته و استان استخدام شوند.

                شورای نگهبان استخدام معلمان را ردکرد

                در روزهای اخیر شورای نگهبان طرح استخدامی معلمان حق‌ التدریس را به دلیل بار مالی رد کرد، البته سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید که این بند را اصلاح می‌کنیم و مجدد برای شورای نگهبان ارسال خواهیم کرد. با رد شورای نگهبان؛ تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس چه می‌شود؟ حمایت میرزاده درباره رد طرح استخدامی معلمان حق‌ التدریس از سوی شورای نگهبان اظهار کرد: معمولا طرح‌هایی را که تهیه‌ می‌کنیم، ایراداتی از سوی شورای نگهبان به آن گرفته می‌شود. شاید نوع نگارش ما باعث شده که شورای نگهبان این برداشت را داشته باشد که این اشکال را رفع کرده و با استنادات قانونی دیگر طرح را تهیه خواهیم کرد. به گزارش تسنیم، او افزود: پرونده تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس بسته نشده است و کمیسیون آموزش پس از اصلاح مجدد آن را به هیات رئیسه ارسال کرده و پس از طرح در صحن علنی مجلس و تایید به شورای نگهبان ارسال می‌شود که پس از تایید این شورا قابلیت اجرایی می‌یابد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: پس از تایید شورای نگهبان، دولت سه ماه فرصت دارد تا طرح مربوط به استخدام این گروه را تهیه کند و بدیهی است که این مساله برای سال تحصیلی جدید محقق نمی‌شود.

                کشور با کمبود معلم مواجه است

                نماینده کرج در مجلس گفت: با توجه به کمبود 40 - 50 هزار معلم در کشور با اخذ مجوز از دولت، آموزش و پرورش می‌تواند به استخدام نیرو بپردازد. عزیز اکبریان درباره آخرین وضعیت استخدامی و اشتغال با توجه به طرح به‌کارگیری بازنشستگان افزود: یکی از چالش‌های کمبود نیرو به آموزش و پرورش باز می‌گردد و شهر کرج با کمبود سه هزار معلم و کل کشور با کمبود 40 -50 هزار معلم مواجه است. او با اشاره به اینکه در قانون ذکر شده است که ورودی معلمان باید از دانشگاه فرهنگیان باشد، افزود: دانشگاه فرهنگیان نیز تعداد معلمانی که می‌تواند وارد نظام آموزشی کند، محدود بوده و نمی‌تواند این کمبود را جبران کند. این نماینده مجلس اظهار کرد: طی جلسه‌ای با وزیر آموزش و پرورش تصمیم بر این شد از طریق دولت و برگزاری آزمون برای کمبود اقدام شود، چرا که این مساله نیازی به مجوز مجلس ندارد، بنابراین با اخذ مجوز از دولت آموزش و پرورش می‌تواند به استخدام نیرو بپردازد. اکبریان با اشاره به اینکه مدارک تحصیلی مورد نیاز باید احصا و آمار نیروها تعیین شود، تصریح کرد: با گذراندن دوره‌های آموزشی نیروهای استخدام شده می‌توانند برای حضور در فضاهای آموزشی آماده شوند، اما‌ای کاش این اتفاق پیش‌تر صورت می‌گرفت. به گزارش راه دانا، این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه چیزی که در ایران زیاد مهم نیست زمان است، گفت: بی‌خیالی در کشور ما یک آفت است.

                • استخدام
                • معلمان
                • حق التدريس
                • هاله
                • ابهام
                • آموزش و پرورش
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Wed, 05 Sep 2018 08:53:35 +0430
                 شروع اعتیاد دانش‌ آموزان با سیگار و حشیش http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17543-شروع-اعتیاد-دانش‌-آموزان-با-سیگار-و-حشیش.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17543-شروع-اعتیاد-دانش‌-آموزان-با-سیگار-و-حشیش.html شروع اعتیاد دانش‌ آموزان با سیگار و حشیش

                 بهمن 95 بود که معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از مقابله این وزارتخانه با پدیده «خودزنی» در میان دانش‌آموزان خبر داد.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، علی زرافشان اظهار کرد: این پدیده نیاز به تحلیل جامعی در ابعاد مختلف دارد تا ببینیم ریشه این رفتارها در کجا قرار دارد و در واقع آموزش و پرورش چه کمکی می‌تواند در این راستا انجام دهد؟ بخشی از این رفتارها ممکن است از شرایط موجود در مدارس ما ایجاد شود. اگر هیجان و نشاط در مدارس به اندازه کافی و اقناع کننده‌ای وجود داشته باشد، می‌تواند جلوی برخی این رفتارها را بگیرد؛ البته خانواده، محیط زندگی دانش آموزان و روابط حاکم بر جامعه در این راستا نیز باید کمک کنند تا هیجانات مثبت در دانش‌آموزان تقویت شود. او با اشاره به اینکه سال گذشته پس از اولین اقدام خودکشی دانش‌آموز، کارگروه و شورای آسیب‌های اجتماعی بلافاصله تشکیل شد و صاحبنظران را دعوت کردند، گفت: از یک پدیده اجتماعی نمی‌توان تحلیل تک عاملی داشته باشیم، بلکه باید به دلایل مختلف که نقش‌آفرین هستند، توجه کنیم. برای مثال روند سال قبل خودکشی‌ها را با سال قبل‌تر از آن مقایسه کنید، یک سوال پیش می‌آورد که چه اتفاق پیرامونی افتاده که این رفتار در میان دانش‌آموزان از فراوانی بیشتری نسبت به سال قبلش برخوردار بوده است؟ زرافشان اضافه کرد: اگر این رفتار ناشی از شرایط محیطی مدارس و آموزش و پرورش بوده، خب امسال هم همان شرایط وجود دارد و تحول زیادی رخ نداده است. بنابراین تحلیل جامع‌تر باید اتفاق بیفتد تا تصمیمات درست‌تری گرفته شود. اگر بگوییم این آسیب اجتماعی مثلا ناشی از مقررات و قوانین درون مدرسه است؛ خب طبیعتا در سال‌های گذشته هم باید این آسیب را شاهد می‌بودیم. معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه محیط شاداب در درون مدارس، یکی از عواملی است که رفتارهای پرخطر را کنترل و کاهش می‌دهد، تصریح کرد: در سال اخیر در معاونت تربیت بدنی سعی شد با فعالیت‌های درون مدرسه‌ای و توجه به ایجاد نشاط از طریق ورزش، فضای مثبت را ایجاد کنیم. البته نمی‌توان گفت که چقدر این نشاط در حال حاضر وجود دارد، اما اجرای برنامه‌هایی مانند «حیاط پویا» و المپیادهای درون مدرسه حتما به تغییر فضای مدرسه کمک می‌کند. او با بیان اینکه در برنامه‌های آموزشی سعی کردیم با تعمیم برخی جشنواره‌ها در درون مدرسه نشاط علمی در درون مدرسه ایجاد کنیم، افزود: به طور مثال برای مشارکت دانش‌آموزان در اداره مدرسه، طرحی تحت عنوان «برنامه مدام» در اکثر مدارس تعمیم داده شده است. به نظر می‌آید؛ آموزش و پرورش می‌تواند با سوق دادن فضا به سمت فضای مثبت، با انرژی و بدون استرس روی دانش‌آموزان تاثیرگذار باشد. اگر شاداب‌سازی فضای فیزیکی مدارس خوب طراحی شود، می‌تواند در انگیزش مثبت دانش‌آموزان اثرگذار باشد. زرافشان گفت: اینکه این رفتار از کجا ناشی شده، مهم نیست، بلکه این موضوع از این جهت دارای اهمیت است که دانش‌آموز مخاطب ماست و طبیعی است که آموزش و پرورش در مقابله با این آسیب اجتماعی نقش دارد.

                 حضور در محفل‌های نامناسب دوستانه

                 آذر 96، رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا گفت: دروغگویی و دزدی از خانه و خانواده از جمله اولین و مهم‌ترین رفتارهای نامناسبی هستند که دانش‌آموز بلافاصله پس از مصرف مواد به آنها روی می‌آورد. روح‌ا... فیض‌بخش افزود: در حالت کلی اولین قدم‌های اعتیاد در دانش‌آموز از حضور در محفل‌های نامناسب دوستانه و استعمال سیگار و حشیش شروع می‌شود. او همچنین در ادامه افزود: استعمال دخانیات و حشیش همواره ترس از مصرف مواد گوناگون را در ذهن دانش‌آموز کم رنگ می‌کند، به طوری که این کاهش ترس استقبال از مواد مخدر را به همراه دارد. رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به تغییر رفتار دانش‌آموزان معتاد، اظهار کرد: دروغگویی و دزدی از خانه و خانواده از جمله اولین و مهم‌ترین رفتارهای نامناسبی هستند که دانش‌آموز بلافاصله پس از مصرف مواد به آنها روی می‌آورد. او همچنین در ادامه اضافه کرد: مصرف مواد مخدر به صورت روزانه و مرتب به تدریج تمام رفتار و کردار دانش‌آموز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، در حالی که مصرف منظم مواد در یک بازه زمانی میان مدت احساس لذت ناشی از مصرف مواد را در فرد کاهش می‌دهد، به طوری که این فرد برای درمان این موضوع علاوه بر افزایش دفعات مصرف، نوع مواد مصرفی را تغییر می‌دهد. فیض‌بخش با اشاره به اینکه بستر بروز اعتیاد در دانش‌آموز همواره می‌تواند ریشه در مسائل فردی، خانوادگی و محیطی داشته باشد، خاطرنشان کرد: مسائل فردی دانش‌آموز مهم‌ترین عامل در گرایش فرد به سمت مصرف مواد مخدر به شمار می‌آید و اشتیاق و درخواست فرد، اصلی‌ترین علت در بروز اعتیاد محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه بسیاری از دانش آموزان کشور از عوارض مخرب ناشی از مواد مخدر بی‌اطلاع هستند، اظهار کرد: متاسفانه امروزه مهارت‌های لازم برای مقابله با اعتیاد به دانش آموزان کشور آموزش داده نشده است.خرداد 97، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: اقدام آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور به همراه چندین دستگاه دیگر در شناسایی دانش‌آموزان معتاد در قالب طرح «نماد» امری مهم و قابل توجه در کنترل و پیشگیری از ابتلای سایر دانش‌آموزان به آسیب اعتیاد است و به عنوان گلوگاهی مهم در این زمینه به شمار می‌رود. حبیب‌ا... مسعودی‌فرید خاطرنشان کرد: آمار 10 هزار نفری دانش‌آموزان معتاد که وزارت آموزش و پرورش طی روزهای اخیر منتشر کرده است، هرگز به این مفهوم نیست که دانش‌آموزان فوق در مدارس به مصرف موادمخدر اقدام می‌کنند. او در ادامه تصریح کرد: اولویت بهزیستی همواره بر تحقق هدف « پیشگیری» بوده و در اجرای طرح «نماد» در مدارس سراسر کشور هم بیشتر در بحث درمان و مورد حمایت قرار دادن دانش‌آموزان معتاد پس از شناسایی تلاش می‌کند و البته برنامه‌های متعددی نیز برای پیشگیری از گرایش دانش‌آموزان به مصرف موادمخدر طراحی و اجرا کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: بهزیستی و کارگروه‌های مربوط به معضل اعتیاد، مساله طراحی برنامه‌های متناسب با پیشگیری و کنترل و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد کودکان را با جدیت پیگیری می‌کنند و بسته‌ها و بروشورهای آموزشی با محتوای ویژه این گروه‌های سنی را در مدارس به دانش‌آموزان ارائه خواهند کرد.

                 مدگرایی، عامل موثر در خودزنی دختران نوجوان

                 تیر 97، مدیر مرکز مشاوره جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه افراد در سن نوجوانی بسیار مدگرا هستند، گفت: فشن، مد و یادگیری‌های اجتماعی در پدیده خودزنی بسیار موثر است، زیرا مد فقط شامل اشکال ظاهری نمی‌شود، بلکه پدیده‌هایی همچون کتاب، فیلم و حتی رفتار نیز شامل مد می‌شود. روشنک خدابخش اظهار کرد: سطح بهداشت روانی شهر تهران در اثر عوامل مختلف بسیار پایین آمده است. او تاکید کرد: خودزنی افزایش پیدا کرده و این نشان می‌دهد که کشور کمی تب‌آلود است و باید آن را درمان کنیم. خدابخش با بیان اینکه محدودیت‌های عاطفی و اجتماعی نوجوانان در بروز این پدیده بسیار اثرگذار است، افزود: اصلی‌ترین گنجینه و ارزش انسان، خانواده است و اول یک خانواده بیمار و پس از آن عضو آن خانواده بیمار می‌شود. او ادامه داد: مسائلی همچون فقر، اعتیاد، جنگ و... خانواده‌ها را بیمار می‌کند و پس از آن این بیماری به عضو خانواده منتقل می‌شود. مدیر مرکز مشاوره جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه در حال حاضر نهادهای اجتماعی همچون آموزش و پرورش و بهزیستی تا حد زیادی جانشین نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندان شده‌اند، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید مواجهه با موقعیت‌های استرس‌آمیز را به دانش‌آموزان آموزش دهد و نیازهای مربوط به هر دوره از رشد را جدی بگیرد. به گزارش ایسنا، خدابخش در پایان با بیان اینکه در حال حاضر مدیریت ازدواج و مسائل عاطفی در کشور ما مساله است، گفت: با چشم‌ بستن روی حقیقت، حقیقت گم نمی‌شود.

                 • شروع
                 • اعتياد
                 • دانش آموزان
                 • سيگار
                 • حشيش
                 • آموزش و پرورش
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 27 Aug 2018 07:38:18 +0430
                  حمایت كواكبيان از تدریس زبان‌ اقوام در مدارس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17217-حمایت-كواكبيان-از-تدریس-زبان‌-اقوام-در-مدارس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17217-حمایت-كواكبيان-از-تدریس-زبان‌-اقوام-در-مدارس.html حمایت كواكبيان از تدریس زبان‌ اقوام در مدارس

                  دبیرکل حزب مردم سالاری از تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی در مدارس حمايت كرد.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، مصطفی کواکبیان در تذکری شفاهی به وزیر آموزش و پرورش در مجلس، اظهار داشت: تلقی نابجایی از بحث‌های وزیر آموزش و پرورش بین اقوام ایجاد شده و قانون اساسی می‌گوید زبان و خط رسمی مشترک مردم ایران فارسی است.

                  نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي، خاطرنشان كرد: مکاتبات، اسناد و متون رسمی و کتاب درسی باید با زبان و خط فارسی باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است.

                  وي افزود: لذا حرف ایشان درست که آموزش دروس باید به زبان فارسی باشد، اما تدریس ادبیات محلی اقوام بلامانع است و افراد می‌توانند به زبان ترکی، لری و ... در مدرسه صحبت کنند.

                  همزمان با اظهارات امروز کواکبیان در مجلس، برخی از رسانه های محلی وابسته به جریان مخالف اصلاحات که در پی سوءاستفاده از مطالبات اقوام هستند، کوشیده اند به دروغ تذکر نماینده اصلاح طلب تهران به وزیر آموزش و پرورش را دفاع از وی معرفی کنند!

                  • حمايت
                  • مصطفي كواكبيان
                  • حزب مردم سالاري
                  • اقوام
                  • مدارس
                  • زبان
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Wed, 25 Jul 2018 08:13:41 +0430
                   تجمع جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی مقابل مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17151-تجمع-جمعی-از-آموزشیاران-نهضت-سوادآموزی-مقابل-مجلس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17151-تجمع-جمعی-از-آموزشیاران-نهضت-سوادآموزی-مقابل-مجلس.html تجمع جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی مقابل مجلس

                   جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی مقابل مجلس تجمع کردند.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی در اعتراض به وضعیت استخدامی خود، با حضور در مقابل مجلس خواهان تبدیل وضعیت بدون برگزاری آزمون شدند.

                   یادآور می شود براساس طرح کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معلمان حق‌التدریس برای تبدیل وضعیت و استخدام در آموزش و پرورش ابتدا در دانشگاه فرهنگیان دوره یک ساله آموزشی را گذرانده و در نهایت پس از قبولی در یک آزمون مجزا در طول برنامه ششم توسعه در استان‌های مختلف، براساس اعلام نیاز سازمان استخدامی به تفکیک دوره و جنس و... باعنوان معلم استخدامی مشغول به کار شوند در صورتی که براساس موافقت نمایندگان از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی ابتدا براساس نیاز آزمون گرفته می‌شود سپس در دانشگاه فرهنگیان دوره یکساله می‌گذرانند تا پس از گذراندن دوره آموزشی، آن‌ها نیز براساس اعلام نیاز سازمان استخدامی به تفکیک سن، جنس، رشته و استان استخدام شوند.

                   براساس این گزارش آموزشیاران نهضت سوادآموزی از تبعیض ایجاد شده میان آنها و نیروهای حق‌التدریس ناراضی هستند.

                   • تجمع
                   • آموزشياران
                   • نهضت سوادآموزي
                   • مجلس
                   • اعتراض
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 22 Jul 2018 06:13:28 +0430
                    عارف: همه مشکلات کشور را می‌ دانیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17129-عارف-همه-مشکلات-کشور-را-می‌-دانیم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17129-عارف-همه-مشکلات-کشور-را-می‌-دانیم.html عارف: همه مشکلات کشور را می‌ دانیم

                    رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در آغاز برنامه پنجم توسعه ۷۰ درصد مدارس نیازمند بازسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی بودند که اکنون به ۳۰ درصد رسیده است، امیدواریم با یک خیز و عزم جدی که در مدیران بخش‌های مختلف وجود دارد، این عدد در پایان برنامه ششم به عدد کوچک یک رقمی برسد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، محمدرضا عارف در شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: همه مسائل و مشکلات کشور را می‌دانیم و باید تلاش بیشتری انجام شود تا این محرومیت‌ها کم کم رفع شود.

                    وی با بیان این‌که «استان تهران رتبه دوم را از لحاظ مدارس فرسوده دارد»، افزود: باید مسائل بازگو شود زیرا با اتکا به خدا و عزمی که در مردم کشور است و نگاهی که به فرهنگ دارند مسائل حل‌شدنی ستند. در آغاز برنامه پنجم توسعه ۷۰ درصد مدارس نیازمند بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی بودند که اکنون به ۳۰ درصد رسیده است، امیدواریم با یک خیز و عزم جدی که در مدیران بخش‌های مختلف وجود دارد این عدد در پایان برنامه ششم به عدد کوچک یک رقمی برسد. اولویت‌هایی که مدنظر بود گزارشات مربوط به آن طراحی شد و در کارگروه این مسائل جمع‌بندی خواهد شد تا برخی مسائل در سال جاری عملیاتی شود.

                    وی با اشاره به این‌که «بازدید از مراکز آموزشی در زمان خوبی انجام گرفت»، تصریح کرد: بودجه ۹۸ در حال پایه‌گذاری است که امیدواریم بتوان در کنار کارهای خوبی که امسال انجام می‌شود کارهای بهتری را در بودجه ۹۸ انجام دهیم.

                    در ادامه احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز در خصوص بازدید از مدارس شهرستان کوهرنگ و فارسان، گفت: دانش‌آموزان شما را متعهد یافتم معلمان شما با توجه به مشکلات جدی که دارند بی‌انگیزه نبودند به صورت نسبی انگیزه کاری بسیاری دارند، فضای آموزشی شما تقریبا در حد نرم کشوری است. هنرستان‌های استان نیازمند تقویت جدی هستند نیازمند به روز شدن هستند، همچنین سهم مدارس غیرانتفاعی کم است خصوصا در حوزه‌های شهرستانی باید اندکی افزایش یابند. قطعا بدانید که آموزش و پرورش وضعیت خیلی خوبی ندارد به طوری که ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی آموزش و پرورش است.

                    وی خاطرنشان کرد: باید به این باور برسیم که هماهنگ با موضوعات باشیم و واقعیت را باید بپذیریم دولت بودجه را برای سال ۹۷ به تلفیق آورده بود و اعلام کرد بودجه آموزش و پرورش استانی شود یعنی تمام فشار بر روی استان وجود داشت برای اولین بار در طول تاریخ انقلاب بود که کمیسیون تلفیق آنچه به صحن آورد را تصویب نکردیم یکی از علت‌های اساسی این بود که اجازه نخواهیم داد بودجه آموزش و پرورش استانی شود.

                    وی ادامه داد: آن‌چه مشاهده شد معلم در کوهرنگ معلمی نمی‌کند یک رزمنده هشت سال دفاع مقدس است احساس می‌شود به عنوان مدافع حرم برای حرم حضرت زینب دفاع می‌کند؛ بنابراین وظیفه است برای استان‌هایی همچون چهارمحال و بختیاری کار شود.

                    وی با اشاره به این‌که «مجمع استان نیروهای همراهی هستند»، تصریح کرد: هر گاه آموزش و پرورش مشکلی داشت نمایندگان ایستادند و به نفع آموزش و پرورش، معلم و دانش‌آموز و به نفع فضای آموزشی مدرسه رای دادند.

                    هم‌چنین فریده اولادقبا عضو کمیسیون آموزش مجلس در شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری، با اشاره به حضور در مراکز آموزشی شهرستا بروجن، اظهار کرد: چیزی که در وزارت آموزش و پرورش نیاز است و دولت‌ها باید به آن توجه کنند تغییر نگاه در آموزش و پرورش است.

                    وی بیان کرد: بودجه سال ۹۶ وزارت آموزش و پرورش ۳۶ هزار میلیارد تومان بود که با دغدغه فراوان در کمیسیون تلفیق بودجه مصوب شد و در بودجه سال ۹۷، حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود دارد که این کسری بودجه به تغییر در رویکرد و نگاه دولت‌ها به وزارت آموزش و پرورش برمی‌گردد.

                    وی با اشاره به این‌که «دغدغه‌های آموزش و پرورش دغدغه‌های ملی کشور است»، تصریح کرد: در این بازدید اردوگاه تربیتی گندمان با توجه به این‌که در نقطه ترانزیتی قرار دارد باید نگاه ویژه‌ای به ساخت آن وجود داشته باشد. تمام مواردی که بازدید شد امید است در وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون مورد بررسی واقع شوند.

                    حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو دیگر کمیسیون آموزش نیز گفت: توزیع استانی آموزش و پرورش باید عادلانه باشد.

                    وی ادامه داد: البته در مورد لردگان با ۲۳۰ هزار نفر جمعیت، دانشگاه‌های بسیار ضعیف با تعداد اندکی دانشجو دارد که لازم است به سمت ایجاد فنی و حرفه‌ای پیش روند اگر بتوان آن را اجرایی کرد قطعا کار بزرگی است، قطعا در کمیسیون آموزش موضوعات پیگیری خواهد شد.

                    در ادامه فاطمه سعیدی ضمن اشاره به بازدید از بخش‌های محروم شهرستان بروجن، اضافه کرد: مکان‌هایی بازدید شد که فاقد کتابخانه، پارک،‌ سینما، فرهنگسرا بود و هیچ امکاناتی برای جوانان که بخواهند تفریح سالم داشته باشند وجود نداشت، احساس می‌شود در بسیاری از استان‌های کم برخوردار و محروم کشور این مسائل وجود دارد.

                    وی با اشاره به این‌که «دانش‌آموزان دو مقوله خانه و مدرسه را دارند»، افزود: تقاضا می‌شود خانه دوم آن‌ها را دریابید فاقد کتابخانه، زمین ورزش، تجهیزات هستند.

                    در ادامه میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در بازدیدهایی که انجام شد، دانشگاه علمی کاربردی تعاونی پیام می‌تواند الگوی یک دانشگاه کاربردی در کشور باشد، توجه به ایده‌ها در دانشگاه پیام نور ستودنی بود مشکل آزمایشگاه و پژوهش‌سرا در شلمزار نیاز به ساختمان دارد. ای کاش در سطح کلان کشور در دفاع از حقوق فرهنگیان به جای شعار با آمار و ارقام ثابت کنیم که حق فرهنگیان ضایع شده است.

                    وی در خصوص آمار مربوط به سواد آموزی در استان، گفت: به هیچ عنوان نمی‌پذیرم از رتبه ۲۸ کشور طی دو سال به رتبه اول بتوان رسید.

                    • محمدرضا عارف
                    • مشكلات
                    • كشور
                    • آموزش و پرورش
                    • مجلس
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Thu, 19 Jul 2018 07:29:45 +0430
                     واریز قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان با حقوق تیر http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17086-2018-07-16-08-33-27.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/17086-2018-07-16-08-33-27.html واریز قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان با حقوق تیر

                     وزیر آموزش و پرورش درباره زمان واریز قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان گفت: قسط اول با حقوق این ماه پرداخت خواهد شد.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، سید محمد بطحائی در حاشیه مراسم افتتاحیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست‌شناسی 2018 و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برگزاری المپیاد زیست‌شناسی در ایران، در شرایطی که هجمه‌های دشمنان، فضاسازی سنگینی را علیه کشور ما در جامعه بین‌المللی ایجاد کرده است گفت: برگزاری این المپیاد افتخار بزرگی است.

                     وی افزود: آموزش و پرورش افتخار دارد که در برگزاری المپیاد جهانی زیست‌شناسی میزبان ۷۱ کشور باشد که از این تعداد ۲۳ کشور اروپایی هستند و علیرغم فضاسازی‌های سنگین علیه کشورمان، دانش‌آموزان‌شان خود را به همراه مربیان به این المپیاد اعزام کردند.

                     وزیر آموزش و پرورش ابراز امیدواری کرد با برگزاری موفق المپیاد، بر خلاف تمام فضاسازی‌ها و دشمنی‌ها نشان دهیم کشور ما مقتدر، آرام و صلح‌دوست است.

                     بطحائی درباره ثبت نام دانش‌آموزان افغانستانی گفت: بر اساس تأکیدات رهبر معظم انقلاب، در سال تحصیلی پیش‌رو همانند سال گذشته حمایت همه‌جانبه‌ای از همه فرزندانی که در سن تحصیل در کشور هستند بویژه اتباع افغانستانی خواهیم داشت و امیدوارم نرخ پوشش دانش‌آموزان افغانستانی بیش از سال گذشته باشد.

                     وی افزود: هرچند در سال تحصیلی گذشته با رشد خوبی مواجه بودیم، امسال هم تلاش می‌کنیم موانع سر راه تحصیل آنها را برطرف کنیم تا در سال تحصیلی آینده هیچ دانش‌آموز افغانستانی که در سن تحصیل است از مدرسه باز نماند.

                     وزیر آموزش و پرورش درباره مهارت محوری به جای تکلیف محوری گفت: یکی از نقایص آموزش و پرورش ما، همین موضوع است یعنی تکالیف آموزشی و محفوظات فراوانی که به دانش‌آموزان بویژه در دوره آموزش ابتدایی داده می‌شود باید جای خود را به گسترش و توسعه مهارت‌های زندگی بدهد؛ مهارت‌هایی که دانش‌آموزان بر اساس الگوی زندگی ایرانی اسلامی در بیرون از مدرسه به آن نیاز دارند.

                     وی با بیان اینکه رقابت‌های فردی تاثیرات مخرب بسیار زیادی را در فرآیندهای تعلیم و تربیت به جا گذاشته است اظهار کرد: آموزش و پرورش مصمم است انحرافاتی که در فرایند تعلیم و تربیت وجود دارد را بتدریج کنار زده و آموزه‌های تعلیم و تربیت اصیل اسلامی را به جای حافظه محوری و محفوظات جایگزین کند.

                     بطحائی ادامه داد: با آغاز سال تحصیلی جدید سه برنامه که به صورت آزمایشی اجرا شده است را به صورت فراگیر اجرا می‌کنیم. یکی از آنها مهارت‌های یدی است که زمینه اشتغال و کارآفرینی را فراهم می‌کند در مهرماه با حجم گسترده‌ای ارائه می‌کنیم.

                     وزیر آموزش و پرورش درباره مدارس لاکچری گفت: مدارسی است که خیلی شیک و تمیز است اما درونش فرقی با مدارس عادی ندارد و بخشی از نظام تعلیم و تربیت را مورد تهدید قرار داده است. بخشی از این موضوع به خانواده‌ها بر می‌گردد. خانواده‌ها باید هوشیار باشند و بدانند که تبلیغاتی که توسط آموزشگاه ها و مدارس معدودی صورت می‌گیرد با آنچه در عمل اتفاق می‌افتد خیلی تفاوت دارد.

                     وی افزود: البته به صورت مستمر و دقیق‌تر نظارت را توسعه می‌دهیم تا از اینکه بخواهند به صورت گیشه ای مردم را اغفال کرده و با تبلیغات غیر واقعی آنها را از محتوای آموزشی اصیل دور کنند، جلوگیری کنیم. مردم باید هوشیار باشند زیرا ظاهر مدرسه با آنچه در مدرسه اتفاق می‌افتد همیشه یکسان نیست.

                     بطحائی درباره زمان واریز قسط اول پاداش پایان خدمت فرهنگیان گفت: قسط اول با حقوق این ماه پرداخت خواهد شد.

                     • سيدمحمد بطحايي
                     • واريز
                     • قسط
                     • پاداش
                     • پايان خدمت
                     • فرهنگيان
                     • وزير
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 15 Jul 2018 13:02:23 +0430
                      ورود بسیجی‌ ها به مدارس برای کمک به اولیا و کادر آموزشی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16950-2018-05-14-09-44-29.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16950-2018-05-14-09-44-29.html ورود بسیجی‌ ها به مدارس برای کمک به اولیا و کادر آموزشی

                      رییس سازمان بسیج فرهنگیان آموزش و پرورش در واکنش به اظهارات رییس سازمان بسیج مستضعفین مبنی بر ورود یک یا دو بسیجی به مدارس برای کمک به اولیا و کادر آموزشی، گفت: به لحاظ مبانی مشکلی برای کمک هیچ یک از دستگاه ها به آموزش و پرورش از جمله بسیج وجود ندارد؛ منتها به این شرط که در راستای تحقق رسالت تعلیم و تربیت باشد.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايلنا، حسن مرادی (رییس سازمان بسیج فرهنگیان آموزش و پرورش) ، در پاسخ به این سوال که سردار غیب پرور، رییس سازمان بسیج مستضعفین، در اظهاراتی گفته بود که دانش آموزان مورد هجمه دشمنان هستند و قرار است از هر مسجد یک یا دو بسیجی به کمک اولیا و کادر آموزشی بروند، آیا اطلاعی در این زمینه دارید و این اقدام با هماهنگی آموزش و پرورش صورت گرفته است، اظهار داشت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، مجموعه‌ای از محورها وجود دارد که در آن تاکید شده که تمامِ ظرفیت ها در کشور باید به کمک نظام تعلیم و تربیت بیایند. به طور مثال صدا و سیما باید به کمک آموزش و پرورش بیاید، یعنی بتواند، برنامه هایی که کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت فکر می‌کنند نیاز است، تهیه کند.

                      رییس سازمان بسیج فرهنگیان افزود: از دیگر این ظرفیت‌ها، استفاده از توانایی و کمک بسیج است که می تواند به تحقق ماموریت‌ها و رسالت‌های بزرگ تعلیم و تربیت کشور کمک کند‌؛ بنابراین به لحاظ مبانی مشکلی برای کمک هیچ یک از دستگاه ها به آموزش و پرورش از جمله بسیج وجود ندارد؛ منتها به این شرط که در راستای تحقق رسالت تعلیم و تربیت باشد. بسیج هم بخشی از ظرفیت است و قاعدتا اگر بتواند و بخواهد کمک کند، این اتفاق می‌افتد.

                      مرادی با اشاره به اینکه ظرف چند سال گذشته، افرادی بودند که در راستای ارتقای علمی دانش آموزان یا برای ایجاد نشاط و فضایی که لازمه این سن است، با مدیران و مسئولان مدرسه یا مسئولان در رتبه‌های بالاتر هماهنگی های مختلفی را انجام دادند، گفت: چنانکه همین حالا پلیس بخواهد مطالبی از حوزه ماموریتی خود را که دانش آموزان باید از آن مطلع شوند، انتقال دهد با هماهنگی با آموزش و پرورش می توانند این اقدام را اجرایی کنند.

                      وی با تاکید بر اینکه همکاری دستگاه ها چیز غریبی نیست و در سند تحول هم به آن اشاره شده است، افزود: آن جاهایی که متولیان آموزش و پرورش احساس می‌کنند، انتقال تجارب یا اطلاعاتی نیاز دانش آموز است؛ این همکاری می تواند اتفاق بیفتد.

                      رییس سازمان بسیج فرهنگیان اضافه کرد:‌ چند سال است یک سری افرادی که در حوزه تعلیم و تربیت و مدرسه‌داری تجربیاتی دارند، در یک سری از مدارس، تجربیات خود را در اختیار مدیرانِ مدارس قرار دادند؛ اجرای این طرح در تهران مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج حاکی از موفقیت آمیز بودن آن داشت.

                      مرادی در پاسخ به اینکه این افراد بسیجی بودند؟ گفت: این افراد به لحاظ روحیه، فرهنگ و تفکر، بسیجی بودند و الزاما برای سازمان بسیج نبودند. هر جایی که آموزش و پرورش احساس کند همکاری با سایر دستگاه ها می تواند، نتیجه مثبتی داشته باشد، ممکن است مدیران را دعوت کند که این اتفاق بیفتد.

                      وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه در سازمان بسیج در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مواد مخدر برنامه هایی پیش بینی شده است؟ افزود: بله، به فرض مثال در برخی مناطق محروم که دانش آموزان به لحاظ علمی دچار آسیب هایی می شوند، نیازمند مشاوره هستند؛ ارائه مشاوره به خود دانش آموز و والدین او برای ارتقا و تقویت علمی دانش آموز از جمله اقدامات فرهنگیان بسیجی است.

                      مرادی خاطرنشان کرد: در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز اقداماتی در راستای آگاهی های جامعه دانش آموزی در دست اجرا داریم؛ البته بخشی از این آگاهی ها توسط رسانه ها انجام می شود، منتها این حد از آگاهی کفایت نمی کند و باید با روش های دیگر اقدام شود که بخشی از تقویت آگاهی ها، از طریق کلاس ها و توسط صاحبنظران این حوزه اتفاق می‌افتد.

                      • ورود
                      • بسيجي
                      • مدارس
                      • كمك
                      • اوليا
                      • كادر آموزشي
                      • آموزش و پرورش
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 14 May 2018 14:15:35 +0430
                       شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16947-2018-05-14-09-39-19.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16947-2018-05-14-09-39-19.html شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

                       دفترچه راهنمای پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله وزارت آموزش و پرورش برای سال ۹۷ ، بعدازظهر روز گذشته منتشر و به این ترتیب ثبت نام از متقضاضیان در سایت سازمان سنجش آغاز شد و تا ۳۱ اردییبهشت ماه ادامه دارد.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، قرار است ۱۸ هزارو ۲۰۷ نفر در این آزمون پذیرفته شوند که حدود ۱۵ هزار نفر از آنها وارد وزارت آموزش و پرورش خواهند شد.

                       به گفته مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور پنجمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور در اجرای ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۸ دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه های اجرایی ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود.

                       شرایط اختصاصی برای داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش به این شرح است:

                       - سهمیه‌های استخدامی استان‌های ایلام، آذربایجان غربی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، چهار محال بختیاری، خراسان جنوبی، خوزستان، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، هرمزگان و کرمان به نیروهای بومی هر یک از استان‌های مورد نظر اختصاص دارد.

                       تبصره: در این استان ها در صورت کسب حد نصاب داوطلبان، افراد بومی شهرستان با ضریب ۴/۱ و داوطلبان سایر شهرهای استان با ضریب ۲/۱ در هر یک از آزمونهای کتبی(عمومی و تخصصی) و مصاحبه استخدامی، محاسبه خواهد شد.

                       شرایط و ضوابط دوره یکساله مهارت آموزی

                       – به استناد مجوز ۱۰ / ۱۱ / ۱۳۹۶ سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی شاغل آموزشی در آموزش و پرورش ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان (رشته‌های شغلی دبیر، آموزگار) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی (رشته‌های شغلی هنرآموز و استادکار) هستند.

                       – کلیه پذیرفته شدگان ملزم به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی و موفقیت در آزمون جامع، بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور است.

                       – بخشی از هزینه‌های برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی (خدمات آموزشی و رفاهی) برعهده داوطلب خواهد بود و چنانچه هریک از پذیرفته شدگان در طول برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی از ادامه تحصیل و اشتغال منصرف شوند وزارت آموزش و پرورش می تواند به تشخیص خود نسبت به محاسبه و اخذ هزینههای مربوط اقدام کند.

                       – شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام در دوره یکساله مهارت آموزی بعد از قبولی نهایی و تأیید صلاحیتهای عمومی توسط گزینش، از سوی دانشگاههای مجری دوره یکساله مهارت آموزی (دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی) اعلام خواهد شد.

                       - رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی دانشگاه مجری دوره مذکور، الزامی است. پذیرفته شدگان نهایی رشته‌های شغلی هنرآموز و استادکار جهت اطلاع ازنحوه ثبت نام و شرکت یکساله مهارت آموزی باید از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی به نشانی www.srttu.edu پیگیری نموده و پذیرفته شدگان نهایی رشته‌های شغلی آموزگار – دبیر نیز از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه فرهنگیان به نشانی www.cfu.ac.ir پیگیری کنند.

                       – مدت دوره یکساله مهارت آموزی جزء سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفاً به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش و پرورش است. گواهی مذکور دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی نیست.

                       – محل مهارت آموزی دوره یکساله، بر اساس شغل محل پس از اعلام نتایح قطعی تعیین خواهد شد.

                       – تغییر محل تحصیل با موافقت مبداء و مقصد و صرفا در صورت وجود ر شته شغلی با رعایت جنسیت از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

                       – مهارت آموزان در زمان ثبت نام در مراکز مجری دوره یکساله مهارت آموزی ملزم به ارائه مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و مدرک ICDL هستند در غیر صورت باید تعهد کنند که قبل از آزمون جامع دوره یکساله مهارت آموزی مدارک مذکور را ارائه کنند.

                       – دانشگاه های مجری دوره مهارت آموزی، مسئولیتی در قبال اسکان و تغذیه قبول شدگان آزمون ندارند. در صورت تقاضای افراد و وجود امکانات، امکان ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوط وجود دارد.

                       – سهمیه های مربوط به آموزش و پرورش عشایری بعد از موفقیت در آزمون و گذراندن دوره یکساله دوره مهارت آموزی در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط خواهد بود.

                       شرایط پزشکی

                       بیماریهای چشم:
                       - (نداشتن دید کمتر از ۱۰/۱۰ در یک چشم، پس از اصلاح با عینک و نداشتن دید کمتر از ۱۰ + ۱۰ / ۱۶ در دو چشم، پس از اصلاح با عینک)
                       - هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم
                       – دوربینی غیرقابل درمان و نیستاگموس شدید هر دو چشم
                       – ضایعات وسیع، شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه
                       – کوررنگی (برای ر شتههای آموزش ابتدایی و ر شتههای هنر و رشتههایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آنها ضروری است، ممنوع است و در بقیه رشتهها بلامانع است)
                       – نابینایی در یک چشم
                       سایر موارد: (بیماریهایی که براساس تشخیص پزشک مانع انجام وظیفه حرفهای باشد)

                       قدرت شنوایی: (کمی شنوایی داوطلب نباید بیش از ۴۰ دسی بل باشد داوطلب باید صدای نجوا را از فاصله ۶ متری به خوبی بشنود)

                       تذکرات مهم:

                       -نظر به اینکه محل خدمت مستخدمان پیمانی این آزمون در پیمان نامه قید می‌شود چنانچه اداره کل آموزش و پرورش استان مورد تقاضا داوطلب در زمان صدور حکم استخدام نیازی به رشته/جنس پذیرفته شده در محل خدمت انتخابی در این دفترچه را نداشته با شد، اداره کل مربوط محل جدید خدمت فرد را بر اساس نیاز، از بین مناطق آموز شی مورد نیاز مشخص خواهد کرد و داوطلب ملزم ا ست در محل تعیین شده اشتغال به خدمت داشته باشد.

                       – متقا ضیان شرکت در مشاغل استادکاری، می باید دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم پیوسته بوده یا در صورت دارا بودن فوق دیپلم ناپیوسته، مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان داشته باشند.

                       – برخورداری از حسن شهرت و عامل بودن به اخلاق و شئونات معلمی براساس شرایط احراز شغل در طرح طبقه بندی مشاغل معلمان.

                       – گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی و موفقیت در آزمون جامع براساس ضوابط مربوط.

                       – تغییر منطقه محل خدمت تعیین شده در این دفترچه، بعد از قبولی نهایی و قبل از استخدام و اشتغال بکار، تحت هر شرایطی (تاهل، تجرد، تکفل، فوت والدین، تبعیت از همسر، همسر کارمند ارگان و یا نهاد خاص، استفاده سهمیه خاص و …) ممنوع بوده و بعد از اشتغال بکار نیز تابع ضوابط و مقررات نقل و انتقال فرهنگیان خواهد بود.

                       – پذیرفته شدگان نهایی آزمون ا ستخدامی مکلفند، قبل از شروع دوره یک ساله مهارت آموزی تعهد کتبی مبنی بر ۱۰ سال خدمت (به شرط موفقیت دردوره و تمدید استخدام) در محل جغرافیایی مورد تقاضا به آموزش و پرور ش بسپارند (استخدام و اشتغال آنان منوط به سپردن تعهد محضری خواهد بود).

                       – رعایت کلیه شرایط اختصاصی مندرج در جداول رشته‌های تحصیلی مجاز، الزامی است. فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، متعهدین خدمت دانشگاه فرهنگیان و فارغ التحصیلان متعهد خدمت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، حق ثبت نام در آزمون استخدامی را ندارند.

                       عدم شرکت قبول شدگان نهایی آزمون استخدامی در دوره یک ساله مهارت آموزی به منزله انصراف از استخدام است و داوطلب در این خصوص هیچ گونه حقی ندارد.

                       در شرایط عمومی داوطلبان داشتن حداکثر سی سال ( ۳۰ ) برای مدارک فوق دیپلم، حداکثر سی و پنج ( ۳۵ ) سال برای مدارک تحصیلی لیسانس، حداکثرچهل ( ۴۰ ) سال برای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و حداکثر چهل و پنج ( ۴۵ ) سال برای مدارک دکتری برای شرکت در آزمون قید شده است.

                       • شرايط
                       • شركت
                       • آزمون
                       • استخدام
                       • آموزش و پرورش
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 14 May 2018 14:10:25 +0430
                        ۱۰۰ هزار دانش‌ آموز در معرض خطر اعتیاد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16946-2018-05-14-09-37-13.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16946-2018-05-14-09-37-13.html ۱۰۰ هزار دانش‌ آموز در معرض خطر اعتیاد

                        مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: حدود ۱۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور از نظر اعتیاد در مرحله‌ای قرار دارند که پس از تجربه مصرف اولیه به مصرف خود ادامه داده و امروزه نیازمند درمان هستند.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، دکتر منصور کیایی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد با اشاره به فعالیتهای وزارت آموزش و پرورش در حوزه اعتیاد دانش آموزان، گفت: وزارت آموزش و پرورش بارها و به صورت متعدد دغدغههای خود را در حوزه مصرف مواد در گروه سنی دانشآموزان مطرح کرده است.

                        وی همچنین در ادامه افزود: بدون شک وزارت آموزش و پرورش فعالیتهای خود را در حوزه اعتیاد دانش آموزان محدود به عملکردهای آماری نکرده است، به طوری که در طی سالهای گذشته و به ویژه در سال جاری اقدامات گستردهای را در این حوزه انجام داده است.

                        مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه متنوع آموزشی، فرهنگی و مراقبتی این سازمان در مقابه با اعتیاد در گروه سنی دانش آموزان کشور، عنوان کرد: در حال حاضر به تناسب میانگینهای آماری، رشد اعتیاد در میان دانش آموزان کشور حدود کم تر از یک درصد افزایش داشته است.

                        وی همچنین در ادامه اضافه کرد: امروزه حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور در معرض خطر اعتیاد هستند، به طوری که برخی از این دانش آموزان یا تجربه مصرف را داشته یا در معرض این آسیب قرار دارند.

                        دکتر منصور کیایی همچنین در ادامه افزود: حدود ۱۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور از نظر اعتیاد در مرحله‌ای قرار دارند که پس از تجربه مصرف اولیه به مصرف خود ادامه داده و امروزه نیازمند درمان هستند.

                        وی با اشاره به همکاری و تعامل میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور، اظهار کرد: دانش آموزان معتاد شناسایی شده به واسطه همکاری وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی با وزارت آموزش و پرورش با محوریت ستاد مبارزه با مواد مخدر بر اساس شیوه نامه‌های موجود مورد درمان قرار می گیرند.

                        • دانش آموزان
                        • معرض
                        • خطر
                        • اعتياد
                        • آموزش و پرورش
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 14 May 2018 14:08:19 +0430
                         سعیدی: صدای معلمان شنیده شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16921-2018-05-13-09-27-21.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16921-2018-05-13-09-27-21.html سعیدی: صدای معلمان شنیده شود

                         نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تجمع مسالمت‌آمیز معلمان که در اعتراض به وضعیت معیشتی‌شان انجام شد با دخالت نابجا و بی‌توجهی به اصل ۲۷ قانون اساسی موجب به وجود آمدن خشونت و بازداشت جمعی از آنان شد.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، فاطمه سعیدی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری، گفت: اگر در حوادث دی ماه سال گذشته که گروه‌ها، اقشار مختلف و معترضان داخلی و خارجی در آن نقش داشتند تاکید بر شنیدن صدای ملت شد امروز هم از تریبون مجلس به عنوان یک معلم می‌خواهم صدای معلمان شنیده شود. از هر منتقدی، معترض ساختن و از هر معترضی، مخالف ساختن تنها به رونق اپوزیسیون می‌انجامد. کدام عقل سلیم می‌گوید معلم را کتک بزن و بازداشت کن؟ معلمی که خواستار بهبود وضعیت معیشتی و افزایش کیفیت آموزشی است.

                         این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه مجلس تنها می‌تواند دولت را در این موضوع بازخواست کند اما سایر نهادها را باید چه کرد؟ هر بار که وزرای اطلاعات یا دادگستری را مورد سوال قرار دادیم گفتند موضوع در اختیار و در حوزه عمل ما نیست و تاکید کردند باید از افرادی که مسئولیت دارند سوال پرسیده شود.

                         • فاطمه سعيدي
                         • معلمان
                         • دولت
                         • مجلس
                         • نماينده
                         • اعتراض
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 13 May 2018 13:58:09 +0430
                          جزئیاتی از تنبیه عجیب یک دانش‌ آموز در آبادان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16919-2018-05-13-09-18-46.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16919-2018-05-13-09-18-46.html جزئیاتی از تنبیه عجیب یک دانش‌ آموز در آبادان

                          «نرگس موهات کو؟» این جمله‌ای است که «نرگس» بارها با گریه آن را تکرار و هر بار بیشتر از قبل گریه کرد؛ سوالی که همکلاسی‌هایش بعد از دیدن دسته موی بریده‌شده‌اش از او پرسیدند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از شهروند، نرگس دانش‌آموز کلاس ششم دبستان گلستان آبادان وقتی به خانه رفت، گیس‌ بریده‌اش را در مشت گرفته بود و گریه می‌کرد. اسپری آسمش را در مدرسه جا گذاشته بود. «تحریک‌کننده یعنی چه؟» این سوالی بود که نرگس چندین‌بار از خواهر بزرگ‌ترش پرسید و جوابی نگرفت. پدر و مادر، چشمان خیس دخترشان را خواندند و او را به دکتر بردند. او دچار شوک تنفسی شده بود.

                          ماجرا چه بود؟ صبح یکشنبه شانزدهم اردیبهشت، «نرگس» مثل هر روز دیگر در صف صبحگاهی دبستان گلستان ایستاد تا به نوبت وارد کلاس درس شود، اما این جمله او را نگه داشت: «مثل اینکه تو آدم نمی‌شوی، باید موهایت را ببُرم.» جمله‌ای که باعث وحشت نرگس شد. معاون پرورشی، «نرگس» را جلوی چشم بچه‌ها از صف بیرون کشید و با تکرار این جمله او را به دفتر مدرسه برد. قیچی را گرفت، نصف موهایش را برید و به دستش داد: «موهایت تحریک‌کننده است.»

                          وقتی نرگس وحشت‌زده از کار معاون با آن حالت به خانه رفت، خانواده‌اش تصمیم به شکایت گرفتند و این کار را هم کردند. برای معاون پرورشی مدرسه حکم کیفری صادر و قرار بر این شد تا زمانی که به پرونده رسیدگی می‌شود، معاون در حالت تعلیق قرار گیرد. نرگس اما از آن روز دیگر رغبتی به مدرسه‌رفتن ندارد، هر چند آموزش‌وپرورش بعد از رسانه‌ای‌شدن این ماجرا جوابیه‌ای خطاب به رسانه‌های منتشرکننده این خبر نوشت و در آن عنوان کرد که «یکی از دانش‌آموزان پایه ششم دبستان گلستان شهرستان آبادان با وجود دریافت تذکر نسبت به کوتاه‌کردن موهایش اقدامی نمی‌کند، اما متاسفانه شانزدهم اردیبهشت معاون پرورشی این دبستان در اقدامی غیراصولی، نابخردانه و برخلاف موازین تربیتی اقدام به کوتاه‌کردن دو سانت از موی دانش‌آموز که از مقنعه بیرون مانده بود، می‌کند. اگرچه در نخستین فرصت معاون آموزش ابتدایی این شهرستان همراه جمعی از مسئولان ستادی برای دلجویی از خانواده این دانش‌آموز به منزل او می‌روند. البته در همان ساعات اولیه معاون پرورشی برای دریافت توضیحات به اداره آموزش‌وپرورش آبادان دعوت می‌شود. اظهارات این معاون گرفته شده و پس از دریافت شکایت اولیای دانش‌آموز پرونده تشکیل می‌شود. این پرونده شنبه ۲۲ اردیبهشت به هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری اداره کل آموزش‌وپرورش خوزستان فرستاده شد. فعالیت این معاون پرورشی تا اطلاع ثانوی در حالت تعلیق قرار دارد. شایعه بستری‌شدن او به دنبال این اتفاق از اساس کذب است.»

                          تنبیه این دانش‌آموز تخلف محض است

                          اعظم قاسمی‌زاده، معاون مدیرکل و مدیر آموزش‌وپرورش آبادان ماجرای «نرگس» را اینگونه روایت می‌کند: «حقیقت ماجرا این است که مسئولان آموزش‌وپرورش فردای این ماجرا از مسأله خبردار می‌شوند. دانش‌آموز موردنظر، شیفت بعدازظهری بوده است. موی این دانش‌آموز بلند بوده و کمی از مقنعه بیرون زده بود، البته چندین‌بار در این مورد تذکراتی از مسئولان مدرسه گرفته است.»

                          قاسمی‌زاده معتقد است که رفتار غیراصولی و خلاف موازین تربیتی برای این دانش‌آموز رخ داده است: «متاسفانه معاون پرورشی مدرسه رفتاری غیراصولی و خلاف موازین تربیتی انجام داده و دچار تخلف شده است. این معاون پرورشی برای تنبیه یا ترساندن این دانش‌آموز یا به هر دلیل دیگری که دوباره موی سرش از زیر مقنعه بیرون نزند، دوسانت از پایین موی این دانش‌آموز را قیچی کرده است، البته به‌ گفته خود دانش‌آموز، معاون مدیرکل و مدیر آموزش‌وپرورش آبادان با شنیدن این ماجرا، معاون اداره و مدیر مدرسه را راهی منزل دانش‌آموز می‌کنند تا اظهارات او را هم بشنوند و در کنار گفته‌های مدیر و معاون پرورشی مدرسه قرار بگیرد.»

                          قاسمی‌زاده با اشاره‌ به اینکه تمامی گفته‌ها با استناد به صحبت‌های خود دانش‌آموز است، ادامه می‌دهد: «به گفته خود نرگس، معاون پرورشی برای کوتاه‌کردن موی سرش او را به اتاقی برده و این کار در معرض دید سایر دانش‌آموزان اتفاق نیفتاده، البته مادر نرگس هم گفته‌های او را تایید کرده است.»

                          به ‌گفته قاسمی‌زاده نخستین اقدام پس از مراجعه به منزل دانش‌آموز این بود که از معاون پرورشی دبستان گلستان خواسته شد به اداره آموزش‌وپرورش مراجعه و اظهاراتش را در این مورد ثبت کند. در گام بعدی معاون پرورشی تعلیق شد و تا زمانی که هیأت‌ رسیدگی به تخلفات رأی صادر کند، این فرد حق حضور در هیچ مدرسه‌ای را ندارد.

                          معاون مدیرکل و مدیر آموزش‌وپرورش آبادان ادامه می‌دهد: «پرونده این معاون تشکیل شده، والدین این دانش‌آموز در اداره حضور پیدا کردند و اظهاراتشان در مورد این ماجرا به صورت کتبی ثبت شده است، البته مسأله‌ای که در این میان وجود دارد، این است که خانواده این دانش‌آموز پایین شکایت خود نکته‌ای را نوشته‌اند که دانش‌آموز بعد از این ماجرا دچار حمله آسم عصبی و شب در بیمارستان بستری شده است. نکته‌ای که باعث تعجب ما شد، روزی که به منزل آنها رفتیم، صحبتی از بستری‌شدن نشد. البته بعد از این موضوع با خواهر دانش‌آموز که از طرف خانواده برای تنظیم شکایت مراجعه کرده بود، تماس گرفتیم و مسأله بستری‌شدن را جویا شدیم که در پاسخ به ما گفت نرگس همیشه از اسپری آسم استفاده می‌کند و غروب برای خرید اسپری مراجعه کردیم و اینگونه نبوده است که در بیمارستان بستری شود. البته خواهر نرگس در پاسخ به این سوال که چه کسی بستری‌شدن را پایین اظهارات اضافه کرده است، گفت که آنها این موضوع را به اظهارات اضافه نکرده‌اند و نمی‌دانند چه کسی این نکته را یادآور شده است.»

                          قاسمی‌زاده با اشاره به این نکته که خانواده دانش‌آموز شکایتی را هم به مراجع قضایی داشته‌اند، می‌گوید: «خانواده دانش‌آموز شخصا شکایتی را علیه معاون پرورشی مدرسه تنظیم و به مراجع قضایی ارجاع داده‌اند، این درحالی است که چند ساعت پیش نامه‌ای تایپ و امضاشده از طرف پدر دانش‌آموز به اداره آموزش‌وپرورش رسیده است خطاب به دادیار شعبه دوم دادسرا مبنی بر اینکه هیچ‌گونه شکایتی ندارد و از نظر او این پرونده مختومه است، البته این نامه را به شعبه دو دادسرا برده‌ایم تا تأیید شود و جوسازی‌ها در این مسأله صورت نگیرد.»

                          روایت خواهر نرگس از ماجرای دبستان گلستان آبادان

                          «نرگس» دانش‌آموز مقطع ششم است و در دبستان گلستان آبادان تحصیل می‌کند که ماجرای کوتاه‌کردن مویش توسط معاون پرورشی مدرسه، این روزها به سرخط خبرها تبدیل شده؛ ماجرایی که به شکایت از معاون مدرسه و بازشدن پرونده قضایی کشیده شد. «مروارید» خواهر نرگس روند شکایت از معاون مدرسه را تشریح می‌کند.

                          شما چطور از ماجرا اطلاع پیدا کردید؟

                          از سر کار که رسیدم خانه متوجه شدم کسی در خانه نیست و پرس‌وجوها نشان از این داشت که نرگس را برده‌اند دکتر. نرگس اسپری آسمش را در مدرسه جا گذاشته بود. بعد فهمیدم که چه اتفاقی در مدرسه برایش افتاده. روزی که موهای نرگس را کوتاه کرده بودند، از شدت استرس نفسش‌ بالا نمی‌آمد و با موهایش در دست به خانه آمده بود. ما اصالتا کُرد هستیم و در فرهنگ ما اگر زنی اشتباهی مرتکب شود یا سنگسارش می‌کنند یا موهایش را کوتاه می‌کنند. همه ما از این ماجرا شوکه شده‌ایم.

                          مسئولان مدرسه براین مسأله تاکید داشتند که قبل از این ماجرا در مورد کوتاهی مو به «نرگس» تذکر داده بودند.

                          نه نرگس و نه خانواده در این زمینه تذکری از مدرسه نگرفته بودند و اصلا این مسأله صحت ندارد. اگر تذکری در این مورد داده می‌شد، بی‌شک بعد از این ماجرا ما هیچ‌گونه پیگیری نمی‌کردیم.

                          گفته می‌شود تنها دو سانت از موهای نرگس کوتاه شده.

                          موهای نرگس تا روی کمرش است و اینگونه نیست که یکی دو سانت از آن کوتاه شده باشد بلکه معاون پرورشی موهای نرگس را از نصفه قیچی کرده است.

                          واکنش مسئولان مدرسه چه بود؟

                          بعد از این ماجرا مسئولان مدرسه به منزل ما آمدند و اجازه نمی‌دادند در مورد این مسأله با جایی صحبت کنیم. بارها با مدیر آموزش‌وپرورش و رئیس کلانتری و ... برای گرفتن رضایت به منزل ما مراجعه کردند. از آنجا که معاون پرورشی باردار است، مادرم کمی حساس شده و دلش به رحم آمد اما من اجازه نمی‌دهم رضایت بدهند چون این خانم باید پاسخگوی کار اشتباهی که کرده‌اند، باشند. من از آموزش‌وپرورش هم پرسیدم که آیا اولیای مدرسه حق چنین کاری را دارند یا خیر؟ که گفتند بخشنامه شده است موهای دانش‌آموز حتی اگر شپش داشته باشد، بدون اجازه اولیای دانش‌آموز، نمی‌توان آن را کوتاه کرد. تنها حقی که اولیای مدرسه دارند این است که اجازه ندهند دانش‌آموز به مدرسه بیاید.

                          شرایط روحی نرگس بعد از این ماجرا چطور است؟

                          نرگس از لحاظ روحی ضربه خورده است و علاقه‌ای ندارد به مدرسه برود. چهارسال پیش نرگس از یک ساختمان چهار طبقه سقوط کرد. از آن حادثه به بعد دچار استرس عصبی شده. بعد از آن ماجرا از شدت استرس موهای نرگس سکه‌ای می‌ریخت. دو سال طول درمان گرفتیم و برای درمان آن به شهرهای مختلف مراجعه کردیم. به تهران، اراک، شیراز و اصفهان رفتیم. برنامه‌های زیادی را اجرا کردیم تا از استرسش کاسته شود و موهایش شروع به رشد کند. بعد از این موضوع همه ما روی موهای نرگس حساس بودیم چون در طول درمان نرگس خیلی اذیت شد و بچه‌ها او را کچل صدا می‌زدند و همیشه از این می‌ترسید که موهایش رشد نکند. زمانی که موهایش رشد کرد، موهایش را خیلی دوست داشت.

                          مسئولان آموزش‌وپرورش مدعی‌اند نامه‌ای از طرف پدر شما به آموزش‌وپرورش رسیده مبنی بر اینکه شکایتی در این مورد ندارد و از نظر آنها این پرونده مختومه است.

                          من از طرف پدر و مادرم برای تنظیم شکایت اقدام کرده‌ام و هیچ‌کدام از اعضای خانواده اقدامی در راستای مختومه‌شدن پرونده نداشته‌اند و نامه‌ای از طرف پدرم با این مضمون به آموزش‌وپرورش ارائه نشده است.

                          • جزئيات
                          • تنبيه
                          • عجيب
                          • دانش آموز
                          • آبادان
                          • دختر
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 13 May 2018 13:49:34 +0430
                           بطحایی: با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌ شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16917-2018-05-13-09-14-06.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16917-2018-05-13-09-14-06.html بطحایی: با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌ شود

                           وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از بزرگترین سرمایه‌هایی که تا کنون از آن غافل بودیم و هنوز غافل هستیم «نیروی انسانی» است گفت: هر کدام از معلمان ما می‌توانند منشاء تحولات بزرگ در جامعه باشند؛ متاسفانه فرآیندهای اداری و سازمانی ما بسیار سنتی و غیرقابل انعطاف است.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی در افتتاحیه مرحله دوم انتخابات نمایندگان فرهنگیان در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان که در اردوگاه باهنر برگزار شد با بیان اینکه این طرح تجربه جدیدی در آموزش و پرورش بود گفت: در آغاز کار به علت فضایی که حاکم بود نگرانیهایی وجود داشت اما استقبال خوبی از آن به عمل آمد و ظرف امروز و فردا دو نفر از فرهنگیان منتخب به جمع هیات امنا افزوده می‌شوند.

                           وی افزود: مهمترین رکن تحول منابع انسانی است. فضا و تجهیزات و برنامه ها نیز دارای سهمی در تحول هستند اما در مقایسه با نیروی انسانی قابل توجه نیست.

                           وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش متحول نمی‌شود مگر با وجود نیروی انسانی تحول گرا اظهار کرد: یک سوال بسیار مهم وجود دارد و آن این است که کدام نیروی انسانی با چه ویژگی عامل تحول است؟. صاحب نظران دو ویژگی مهم را در این زمینه برشمرده اند که مورد نخست برخورداری از دانش ها و مهارتهای لازم است. تحول یعنی رسیدن به چشم اندازها؛ با «حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌شود».

                           بطحایی ادامه داد: زمانی تحول رخ می‌دهد که من نوعی به عنوان یک عضو از خانواده یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفره آموزش و پرورش از دانش و مهارت لازم برخوردار و دوم آنکه انگیزه لازم برای بکارگیری این مهارتها را در کار داشته باشم.

                           وی با اشاره به فرمایشات اخیر رهبری مبنی بر تحقق کمتر از ۱۰ درصدی برنامه‌های سند تحول بنیادین گفت: تا نیروی انسانی ما مهارت لازم را نداشته باشد و انگیزه لازم را در وجودش ایجاد نکنیم تحولی صورت نخواهد گرفت. تفاوت نظام آموزش و پرورش ما با سایر کشورها همین دو ویژگی نیروی انسانی است.

                           وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از بزرگترین سرمایههایی که تا کنون از آن غافل بودیم و هنوز غافل‌ایم نیروی انسانی است گفت: هر کدام از معلمان ما می توانند منشاء تحولات بزرگ در جامعه باشند، متاسفانه فرآیندهای اداری و سازمانی ما بسیار سنتی و غیرقابل انعطاف است.

                           بطحایی افزود: حرکتی که برای صندوق ذخیره شروع کردیم حرکتی است که می‌خواهیم بتدریج در همه سطوح تصمیم گیری آموزش و پرورش تعمیم‌اش دهیم و از این پتانسیل عظیم استفاده کنیم. به رهبری عرض کردم تا زمانی که معلم برای ایجاد یک زندگی در سطح متوسط ناچار به داشتن شغل دوم باشد نمی‌تواند شش دانگ همه هوش و حواسش به دانش آموزش باشد، اما همه مشکل ما معیشت معلم نیست. وی توقع دارد در مدرسهای که ده‌ها مسئله دارد، دست و پایش را باز بگذاریم تا مسئله‌ را حل کند.

                           وی تاکید کرد: معلم باید در تصمیم گیریها سهیم باشد. حدود ۳۲۰ هزار نفر در مرحله اول به ۲۰۰ هزار شرکت کننده و داوطلب حضور در هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان رای دادند. هرچند مرتبه اول بوده و اگر زمینه سازی بیشتری می کردیم حتما مشارکت بالاتر می‌رفت. باید این فضا را در آموزش و پرورش به جریان بیاندازیم.

                           وی با بیان اینکه چشم انداز ما فقط انتخاب دو نفر در هیئت امنا برای نظارت نیست اظهار کرد: ما می‌خواهیم این جریان را در آموزش و پرورش راه بیاندازیم و بتدریج به سمتی برویم که هیات امنا و هیات مدیره همه از سوی فرهنگیان انتخاب شوند. سرمایه صندوق متعلق به خود معلمان است و آنها باید خودشان سرمایه گذاری کنند. صندوق ذخیره فرهنگیان صرفا یک موسسه اقتصادی است و باید تلاش کنیم سودآوری آن افزایش یابد. صندوق ذخیره نباید به صندوق خیریه تبدیل شود این اشتباهی است که در سال های گذشته وجود داشته است.

                           بطحایی ادامه داد: صندوق باید در جایی سرمایه گذاری کند که بیشتر سودآوری داشته باشد و این منطق شرکتهای تجاری است. در صندوق ذخیره فرهنگیان اکنون هفت نفر عضو هیئت امنا هستند که قبلا تا حدودی نقشی تشریفاتی داشتند و یکی دو مرتبه جلسه در سال تشکیل و برنامههای صندوق را تایید و سال مالی را میبستند. تا حدودی نقش هیات امنا را تغییر دادیم و دارد جدی‌تر وارد نظارت می‌شود.

                           وزیر آموزش و پرورش خطاب به کاندیداهای انتخابات هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: درخواست می‌کنم امروز و فردا حتما به کسانی رای دهید که بالاترین صلاحیت را برای حضور در جمع هیئت امنا و صیانت از امانت فرهنگیان را داشته باشد و قدرت حسابرسی و بررسی اسناد مالی را داشته باشند.

                           وی افزود: احتمال شکسته شدن رایها وحود دارد، حداکثر تلاش خود را بکنید تا با ائتلاف فرد شایسته از میان شما بالا بیاید و به هیئت امنا راه یابد. از جمع حاضر۸۳ نفره که منتخبان استان ها هستند سه نفر به صندوق ذخیره راه می یابند که دو نفر عضو هیات امنا و یک نفر بازرس است.

                           • سيدمحمد بطحايي
                           • وزير آموزش و پرورش
                           • حلوا
                           • دهان
                           • شيرين
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 13 May 2018 13:44:53 +0430
                            الزام قانون برای رتبه بندی مدارس غیردولتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16750-الزام-قانون-برای-رتبه-بندی-مدارس-غیردولتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16750-الزام-قانون-برای-رتبه-بندی-مدارس-غیردولتی.html الزام قانون برای رتبه بندی مدارس غیردولتی

                            رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش گفت: هدایت برنامه‌ها، نظارت بر عملکرد و توانمند سازی نیروی انسانی از مهم ترین مولفه‌های کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی مدارس غیردولتی است.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، مجتبی زینی‌وند در آیین تکریم و معارفه مدیران کل سابق و جدید سازمان مدارس و مراکز غیردولتی با اشاره به اهمیت نقش مؤسسان مدارس غیردولتی در فعالیت این مراکز، اظهار کرد: کسی که قرار است به عنوان مؤسسه مدارس غیردولتی مشغول به کار شود مسئولیتش فقط بحث راه‌اندازی فضای آموزشی نیست، بلکه مهم‌ترین مسئولیت مؤسسان سرمایه‌گذاری در تربیت، آموزش و اثربخشی فعالیت‌های آموزشی و تربیتی در این مدارس است.

                            رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امروز ضرورت مدارس غیردولتی توجه به کیفیت‌بخشی است و انتظارات مردم ایجاب می‌کند هر برنامه‌ای که منجر به توسعه‌بخشی مدارس غیردولتی می‌شود، تقویت شود؛ ضمن اینکه آموزش معلمان، هدایت برنامه‌ها، نظارت به عملکرد و نیز توانمندسازی نیروی انسانی، مهم‌ترین وظیفه این مدارس است؛ در حالی که بیشترین حجم نیروی انسانی که در مدارس غیردولتی به کار گرفته شده است، نیروی آزاد است.

                            وی یادآور شد: توانمندسازی نیروی انسانی، آموزش معلمان در دستور کار اداره کل مدارس غیردولتی است و قانون تکلیف کرده است در مناطق کم برخوردار که توان افراد و مؤسسان برای پرداخت هزینه‌ها کمتر است، آموزش و پرورش به آنها کمک کند.

                            زینی‌وند با اشاره به نقش مهم نظارت بر فعالیت مراکز غیردولتی گفت: در بخش شهریه مدارس باید به اقتضائات محیطی و شرایط محلی توجه کنیم و متناسب با برنامه‌هایی که مدارس ارائه می‌دهند، شهریه آنها مشخص شود.

                            وی اضافه کرد: قرار است کارگروه الگوی شهریه مدارس غیردولتی بر اساس ماده 15 و 16 قانون در مناطق تشکیل شود و بر اساس مؤلفه‌های تعیین شده، شهریه دریافت شود و امیدواریم تا فروردین ماه سال آینده با تشکیل این کارگروه‌ها در مناطق الگوی میزان شهریه مشخص شود.

                            رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با بیان اینکه برخی مدارس غیردولتی شهر تهران، شهریه تعیین شده را رعایت نمی کنند، گفت: فعالیت‌های فوق برنامه بخش مؤثری از عملکرد مدارس غیردولتی است؛ در نتیجه انتظار داریم به شکلی برنامه‌ریزی شود که فعالیت‌های فوق‌برنامه منجر به ارتقا و توانمند شدن مهارت‌های علمی و عملی دانش‌آموزان شود.

                            زینی‌وند با بیان اینکه کلاس‌های تابستانی باید منجر به تقویت علمی و مهارتی دانش‌آموزان شود، افزود: نباید این کلاس‌ها مصروف به تدریس کتاب سال آینده دانش‌آموزان شود.

                            وی با اشاره به اهمیت فعالیت‌های پرورشی و تربیتی در مدارس غیردولتی، یادآورشد: برنامه جامع فعالیت فرهنگی در حال تدوین است.

                            رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با بیان این که آموزش‌ از راه دور در استان البرز و مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به صورت پایلوت انجام شده است، افزود: اهداف اجرای آموزش الکترونیکی تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان، به ویژه در مناطق کم برخوردار است.

                            به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، زینی‌وند از تصویب اساسنامه سازمان مدارس غیردولتی، صندوق حمایت از مؤسسان و آیین‌نامه ماده 12 در هیأت دولت خبرداد و گفت: انتظار داریم همه مؤسسان مدارس غیردولتی تا اسفند ماه سال جاری تحت آموزش الکترونیکی قرار گیرند.

                            وی تصریح کرد: دستورالعمل نظارت بر مدارس غیردولتی در قالب سامانه‌ای طراحی شده است و در این خصوص خودارزیابی مؤسسان از عملکرد خود در دستور کار است؛ ضمن اینکه رتبه‌بندی مدارس غیردولتی بر اساس سند تحول یک الزام قانونی است.

                            • الزام
                            • قانون
                            • رتبه بندي
                            • مدارس
                            • غيردولتي
                            • غيرانتفاعي
                            • آموزش و پرورش
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 24 Dec 2017 14:18:26 +0330
                             اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16699-اعلام-نتایج-آزمون-استخدامی-آموزش-و-پرورش.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16699-اعلام-نتایج-آزمون-استخدامی-آموزش-و-پرورش.html اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش

                             اسامی نهایی پذیرفته شدگان چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور برای طی مراحل استخدام پیمانی در وزارت آموزش و پرورش اعلام شد.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، اسامی نهایی ۵ هزار و ۲۲۴ نفر از پذیرفته شدگان چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور (برگزار شده در ۳ شهریورماه ۹۶) برای طی سایر مراحل استخدام پیمانی وزارت آموزش و پرورش در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

                             از تعداد ۵ هزار و ۲۲۴ نفر از پذیرفته شده نهایی تعداد ۲ هزار و ۷۰۱ نفر زن و ۲ هزار و ۵۲۳ نفر مرد هستند.

                             پذیرفته شدگان مکلفند به منظور طی سایر مراحل قبل از استخدام (بررسی صلاحیت های عمومی (گزینش)، گواهی عدم سوءپیشینه، آزمایشات و معاینات پزشکی، تشکیل پرونده استخدامی و آمادگی جهت شرکت در دوره مهارت آموزی) به شرح اعلام شده در اطلاعیه سازمان سنجش اقدام کنند.

                             داوطلبانی که درخصوص نتایج نهایی آزمون سوالاتی دارند می توانند از طریق بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اقدام و یا با تماس تلفنی در ساعات اداری با شماره تلفن: ۴۲۱۶۳ با پیش شماره ۰۲۱ در میان بگذارند.

                             قبول شدگان جهت پیگیری امور مربوط به استخدام خود به ادارات کل آموزش و پرورش استان(ادارات امور اداری) مراجعه و راهنمایی لازم را دریافت کنند.

                             پذیرفته شدگان قبل از مراجعه به هسته گزینش اداره کل آموزش و پرورش محل استخدام استان باید اقدامات اعلام شده را به عمل آورند.

                             درصورت عدم تحویل فرم اطلاعات فردی و مدارک درخواست شده در مرحله مصاحبه تخصصی، ضرورت دارد پس از چاپ فرم اطلاعات فردی از سایت دبیرخانه هیات مرکزی گزینش به نشانی: www.gozinesh.medu.ir نسبت به تکمیل دقیق فرم و الصاق یک قطعه عکس به آن اقدام و به همراه تصویر کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی(حداکثر به مدت ۴۸ ساعت از تاریخ انتشار اسامی) به وسیله پست پیشتاز به آدرس هسته های گزینش استان محل خدمت خود ارسال کرده و یا به صورت حضوری تحویل دهند.

                             مسئولیت هرگونه نقص و نارسایی در تکمیل فرم به عهده فرد خواهد بود. عدم تکمیل فرم مربوطه و یا عدم ارسال به موقع آن به هسته گزینش استان محل خدمت به منزله انصراف از استخدام تلقی می شود.

                             معاینات پزشکی و تشکیل پرونده استخدامی افراد واجد شرایط معرفی شده به اداره کل آموزش و پرورش استان محل خدمت همزمان با بررسی صلاحیت های عمومی صورت می پذیرد، بر این اساس داوطلب واجد شرایط پس از انتشار اسامی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ضمن حضور در ادارات امور اداری ادارات کل استانها نسبت به اخذ معرفی نامه جهت گواهی عدم سوءپیشینه و ... به منظور تشکیل پرونده استخدامی با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط در زمان مقرر اقدام کنند.

                             چنانچه به هر دلیلی صلاحیت عمومی فرد پذیرفته شده مورد تائید قرار نگیرد انجام معاینات پزشکی و سوءپیشینه هیچگونه حقی برای استخدام فرد پذیرفته شده ایجاد نخواهد کرد.

                             درصورت تائید صلاحیت های عمومی، انجام آزمایشات، معاینات پزشکی و .... پذیرفته شدگان نهایی مکلفند به منظور شرکت در دوره یکساله مهارت آموزی به اطلاعیه ای که به همین منظور در سایت www.medu.ir درج خواهد شد مراجعه کنند.

                             • اعلام
                             • نتايج
                             • آزمون
                             • استخدام
                             • آموزش و پرورش
                             • سنجش
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Wed, 13 Dec 2017 10:36:57 +0330
                              تشکیل کمیته شیر مدارس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16683-تشکیل-کمیته-شیر-مدارس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16683-تشکیل-کمیته-شیر-مدارس.html تشکیل کمیته شیر مدارس

                              معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش از تشکیل کمیته شیر خبر داد و گفت: با جدیت تمام پیگیر مسئله شیر مدارس هستیم تا در اسرع وقت این مهم عملیاتی شود، ‌چرا که تجربه نشان می‌دهد توزیع شیر به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اثرات بسیار مثبتی را در پی داشته است.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، علی الهیار ترکمن درخصوص شیر مدارس، اظهارکرد: موضوع شیرمدارس کار بین بخشی است و برای توزیع شیر در مدارس 4 حلقه اجرایی باید فعال شوند.

                              الهیار از جهاد کشاورزی به عنوان اولین حلقه فرآیند شیر مدارس نام برد و تصریح کرد: تولید و توزیع یک میلیارد بطری200 سی سی در سطح کشور در چرخه تولیدو مصرف لبنات تأثیراتی داردکه باید توسط جهاد کشاورزی موردبررسی قرار گیرد. حلقه دوم سازمان حمایت از مصرف کننده است که تعیین قیمت شیر مهم ترین وظیفه آن سازمان است.

                              وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه حلقه سوم فرآیند شیر مدارس است که وظیفه تأمین اعتبار را برعهده دارد ونهایتا حلقه چهارم آموزش و پرورش است که کار تعیین و تنظیم قراردادهای تولید شیر با کارخانجات، نظارت بر تولید و نحوه توزیع را برعهده دارد.

                              معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش از تشکیل کمیته شیر خبر داد و افزود: با جدیت تمام پیگیر مسئله شیر مدارس هستیم تا در اسرع وقت این مهم عملیاتی شود، ‌چرا که تجربه نشان می‌دهد توزیع شیر به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اثرات بسیار مثبتی را در پی داشته است.

                              وی در ادامه گفت: جالب است که ا فکار عمومی و رسانه ها، موضوع شیر مدارس را تنها از حلقه چهارم مطالبه می‌کنند و این در حالی است که 3 حلقه دیگر ابتدا باید تعهداتشان را درخصوص شیر انجام دهند تا آموزش و پرورش به عنوان حلقه چهارم این فرآیند را اجرایی کند.

                              الهیار ترکمن در پاسخ به سؤالی در مورد نحوه هزینه‌ها و بودجه آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: هر موردی که نیاز به بودجه برای ارائه خدمات دارد باید با یک نگاه اقتصادی تحلیل شود، معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی، تأمین منابع مالی ومنابع انسانی را برعهده دارد و برای تأمین منابع با سازمان‌هایی ارتباط داریم که زبانشان اقتصاد است و هنر ما این است که فعالیت‌های حوزه تعلیم و تربیت را در قالب آمار و ارقام به زبان اقتصاد برای آنها ترجمه و منابع مالی موردنظر را تأمین کنیم.

                              وی بودجه را تنها پول ندانست و اظهار کرد: بودجه دارای 6 کارکرد است که تنها یکی از آنها مالی است، بنابراین بودجه یک معادله ای است که مدیریت منابع مالی و مصرف را انجام می دهد،‌ البته وقتی سخن از بهره وری می‌کنیم منظورمان رفتن به سمت بودجه انقباضی و یا صرفه جویی نیست، بلکه تنظیم معادله منابع و مصارف است.

                              معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: اگر تنها به سمت درست مصرف کردن بودجه برویم، با کسری بودجه مواجه می شویم، کسری بودجه در آموزش وپرورش معلول است نه یک علت، زمانی که آموزش و پرورش علاوه بر 29 هزار میلیارد تومان، 11 هزار میلیارد تومان بودجه دریافت می کند بازهم کسری بودجه دارد، این امر بیانگر عدم توازن بین مصرف و منابع است که نیازمند شکل گیری ساختارهایی است تا معادله صحیح و توازن برقرار شود.

                              وی تعیین کننده نیازها را، محرک های بودجه‌ای برشمرد و تصریح کرد: یکی از اصلی ترین محرک‌های بودجه ای، ساختار اداری آموزش وپرورش است، نظام تعلیم وتربیت و نظام آموزش وپرورش با هم متفاوت است، زیرا نظام آموزش وپرورش همان نظام اداری است که نیازمند تعیین چارچوب هایی است تا پس از کنش و واکنش‌های ناشی از دروندادها، کارکردی مشخص و برونداد صحیحی را تولید کند.

                              الهیار ادامه داد: هرچه ساختارهای آموزش وپرورش چابک، دقیق و منطبق تری بر نیاز باشد، محرک‌های هزینه شکل منطقی به خود می گیرد .

                              وی حرکت به سمت ساختار مدرسه را از تأکیدات سند تحول بنیادین خواند و اظهار کرد: بین وزارتخانه و مدرسه، اصالت را باید به مدرسه بدهیم و این یک تئوری است که آن را سرلوحه برنامه بلندمدت خودمان قرار داده‌ایم.

                              معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در پاسخ به سوالی درباره حذفی یک معاونت وزارتخانه نیز توضیح داد: حسب دستور رئیس‌جمهورمحترم به همه دستگاه‌ها ،مبنی بر کوچک سازی دولت ، درساختار اداری یک معاونت باید کاهش یابد و خیلی از سازمان‌های دیگر ازجمله سازمان برنامه و بودجه این کار را کرده‌اند.

                              وی افزود: کار اصلی ما تقویت بنیان‌های آموزشی و پرورشی است. پس باید دستور را به گونه ای اجرا کنیم که به آموزش‌وپرورش خدشه وارد نشود و برای تحقق این مساله نیازمند یک فرجه زمانی بودیم وریاست جمهوری نیر موافقت کردند.

                              اللهیار درباره مصوبه فوق‌العاده فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری به میزان پنجاه‌درصد گفت: این مصوبه برای همه دستگاه‌ها است و اجرای آن مستلزم تصویب و ابلاغ مصوبه‌ها و بخشنامه‌های آن از طرف سازمان اداری و استخدامی است،در کنار این قانون، ماده 28 قانون الحاق 2 را نیز داریم. این قانون به همه دستگاه‌های کشور این حکم را داده که اجرای هر قانون، مصوبه و مقرراتی، مستلزم تأمین بار مالی است. ما برای اجرای این موضوع علاوه بر آیین‌نامه‌های مناسب باید تأمین مالی نیز کنیم. چون قسمت اول هنوز انجام‌نشده، قسمت دوم هم هنوز اجرایی نشده است، به جز معاونت‌های رئیس‌جمهور که پرسنل آنها کم و زیر هزار نفر است، هیچ وزارت خانه‌ای این کار را کامل انجام نداده است.

                              معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش درباره طرح رتبه‌بندی خاطرنشان کرد: مرحله دوم طرح رتبه‌بندی، یک‌بار توسط دولت طبق مصوبه بهمن 94 در وزارت آموزش‌وپرورش اجرا شد، ما براساس قانون مدیریت خدمات کشوری با صرف هزینه به میزان پنج هزار میلیارد تومان این کار را انجام دادیم. درسال 96با افزایشی که انجام شد حدود شش هزار و صد میلیارد تومان پول برای رتبه‌بندی هزینه می‌شود. در ماده 63 قانون برنامه سوم دولت مکلف است که لایحه رتبه‌بندی را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند که هم اکنون در شورای عالی آموزش‌وپرورش در حال پیگیری است،بعداز اینکه به مجلس رفت و تصویب شد ما تصمیم نهایی را می‌گیریم.

                              به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی در پاسخ به این پرسش که آیا با بحران نیروی انسانی حاصل از بازنشستگی در سالهای آینده مواجه می شویم؟ گفت: «اوج استخدام‌های آموزش‌وپرورش در نیمه دوم دهه60 بود، طبیعی است که در نیمه دوم دهه90 خروجی قابل‌توجهی داشته باشیم» اعدادی که درخصوص بازنشستگی اعلام می‌شود مربوط به تمام کسانی است که به سن بازنشستگی قطعی و بازنشستگی پیش از موعد می‌رسند؛ یعنی تعدادی از این نیروها قطعاً بازنشست نمی‌شوند. یکی از برنامه‌های ما ایجاد مشوق‌هایی برای به تعویق انداختن بازنشستگی بعضی از این نیروهاست. ما ورودی‌هایی از طریق دانشگاه فرهنگیان داریم. یک قسمت بسیار مهم دیگر هم این است که ما می‌توانیم با استفاده از این فرصت، توزیع نیرو را در استان‌ها بررسی کنیم؛ یعنی زمینه انتقال نیروهای مازاد از یک منطقه به منطقه‌ای که نیاز دارد را فراهم کنیم. ما بر اساس آمارهای موجود تعدادی نیروی مازاد داریم. استفاده بهینه از این ذخیره، می‌تواند برای ما فرصت مناسبی باشد. به‌هیچ‌وجه بحران خاصی نیست اما باید این مشکلات را مدیریت کرد.

                              اللهیار درباره تصحیح ساختار نظام آموزش‌وپرورش نیز گفت: ساختار آموزش‌وپرورش سنگین است. هیچ منطقی وجود ندارد که 730 منطقه آموزشی را تجهیز کنیم. 30% این مناطق کمتر از پنج هزار دانش‌آموز دارند. باید برای ستاد فکر اساسی کرد. این‌یکی از مطالبات جدی شخص آقای وزیر است ونگاه ما این است که ما یک مدرسه چابک و در سطح سند تحول تعریف کنیم.

                              • تشكيل
                              • كميته
                              • شير مدارس
                              • آموزش و پرورش
                              • دولت
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Sun, 10 Dec 2017 11:30:40 +0330