آذربایجان غربی

معلمان دغدغه معیشت دارند

  • چهارشنبه, دی 10 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معلمان از شرایط فعلی شان راضی نبوده و معتقدند وعده‌های داده شده هیچ گاه بطور کامل رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه معلمان دغدغه معیشت دارند گفت : معلمان از شرایط فعلی شان راضی نبوده و معتقدند وعده‌های داده شده هیچ گاه بطور کامل رنگ واقعیت به خود نگرفته و همیشه به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امیر خجسته در نطق میان دستورش در صحن علنی امروز-چهارشنبه- مجلس با تسلیت شهادت امام حسن عسگری (ع) و تبریک آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) و نیز تبریک آغاز سال نو میلادی به هموطنان مسیحی گفت: امت سترگ، صبور و با بصیرت میهن عزیزمان از حماسه بزرگ 15 خرداد سال 42 تا نهم دیماه امسال یعنی بیش از نیم قرن در صحنه حضور پیدا کرده و با یاری رهبری انقلاب توطئه‌ها و فتنه‌های استکبار جهانی را با پایمردی و ایستادگی نقش بر آب کردند.

خجسته در ادامه گفت: امروز دنیا به این باور رسیده که انقلاب اسلامی الگوی بی‌بدیل بیداری اسلامی است و هیچ نوع تحریم،تهدید و ترور،زور و تزویر، توطئه و فتنه‌افکنی نمی‌تواند خللی در حرکت رو به رشد ایران اسلامی ایجاد کند.

وی از حضور حماسی و ماندگار مردم بیدار و همیشه در صحنه استان همدان در نهم دی سال 88 که با پیشگامی و هدایت مرجعیت عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت ا... نوری همدانی و نیز امام جمعه محبوب همدان حضرت آیت ا... محمدی در حمایت از حریم ولایت رقم خورد، قدردانی کرد.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تاکید بر لزوم رفع مشکلات مردم گفت که در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از تمامی مسئولین درخواست می کنم که اهتمام و جدیت لازم را در تمامی بخش‌ها برای رفع مشکلات مردم بعمل آورند.

خجسته گفت: مردم خواستار مقابله با مفاسد اقتصادی و اختلاس‌های اداری و بانکی توسط روسا و مسئولین قوای سه‌گانه مورد تاکید رهبری معظم انقلاب و همچنین اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی، بهبود وضعیت اقتصادی و نیز روند فعالیت‌های فرهنگی هستند.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت:از وزارت خارجه می‌خواهیم با توجه به مطالبات مردم، در حصول نتیجه مذاکرات 1+5 بدون کمترین مسامحه و اغماض در حق ملت، مذاکرات را با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب پیش برده و حمایت‌های قاطعانه ایران اسلامی را از کشورهای خط مبارزه با صهیونیسم و فرقه های تکفیری و سلفی اعلام دارند.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در ادامه با قدردانی از نیروهای نظامی و انتظامی اعم از سپاه، بسیج ،ارتش و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی که با هوشیاری و توانمندی حداکثری پیام آور امنیت و آرامش کشور هستند، قدردانی کرد و گفت که بسیج که برآمده از بطن جامعه بوده، حضور موثر و قابل توجهی در تمامی مراحل انقلاب داشته است.

خجسته با تاکید بر لزوم توجه جدی دولت و مجلس به سیاست‌های کلی ایجاد تحول نظام آموزش و پرورش کشور اظهار کرد:نقطه آغازین و لازمه این تحول باید حمایت همه جانبه از معلمان باشد چرا که آینده نظام در گرو توجه به آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد به منظور پیشرفت و توسعه پایدار کشور در ابعاد علمی،فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی خواهد بود.

وی معلم را به عنوان مهمترین رکن این نهاد اثرگذار ،عامل اصلی نهادینه کردن نگرش و بینش فرزندان میهن اسلامی در بهترین دوره زندگی آنان دانست و گفت: تربیت شهروند مطلوب ،متعهد،خداجو،با تقوی،کارآمد و با اعتماد به نفس به نظام مردم سالاری دینی توسط مردم صورت می گیرد،لذا سرمایه گذاری برای تربیت و حفظ شان و منزلت معلم و تامین آسایش روحی و رفاه و معیشتی وی به عنوان یک اصل باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به مشکلات معیشتی معلمان،گفت:در حقیقت مشکلات این اقشار متناسب با رسالتی که دارند، رفع نمی‌شود، متاسفانه این مسئله نه تنها روز به روز آنها را بی انگیزه و فرسوده می کند بلکه افت شدید کیفیت نظام تعلیم و تربیت را نیز به دنبال دارد.بی تردید ادامه این روند علاوه بر اینکه از رشد و توسعه علمی کشور می کاهد، بلکه سبب می شود تا نظام آموزشی از خلاقیت و نوآوری باز ماند.

خجسته با بیان اینکه معلمان دغدغه معیشت دارند، افزود: بعضی از معلمان مجبورند با کار کردن در مشاغل دیگر همچون کار در تولیدی، فروشندگی ،مشاور املاک مسکن و حتی مسافرکشی و سایر فعالیت‌های اقتصادی زندگی خویش را تامین کنند. آن ها از شرایط فعلی شان راضی نبوده و معتقدند وعده های داده شده هیچ گاه بطور کامل رنگ واقعیت به خود نگرفته و هر بار به فراموشی سپرده شده است.

رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود: مدتهاست که اغلب معلمان با ذهنی خسته و مشوش در کلاس درس حاضر شده و قطعا پایین بودن انگیزه و علاقه معلمان برای حضوری فعال،شاداب و موثر در کلاس‌های درس به آینده کشور لطمه خواهد زد، البته آنها با وجود تمام دغدغه‌هایی که نسبت به تامین مخارج خود دارند، همچون زمان پیروزی انقلاب اسلامی و ایام دفاع مقدس در مسیر نورانی شهدا و دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی و پیروی از ولایت در صحنه حاضر بوده و حداکثر تعهد و توان خود را برای آموختن به دانش آموزان به کار می گیرند اما واقعیت این است که عدم توجه به معلمان به آینده نظام تعلیم و تربیت آسیب جدی وارد می کند.

نماینده مردم همدان در ادامه با تاکید مجدد بر لزوم همکاری دولت و مجلس و همه مسئولان برای رفع مشکلات آموزش و پرورش، گفت که باید مطالبات بحق و بجای معلمان در اجرایی شدن سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش ابلاغی مقام معظم رهبری در همه ابعاد بویژه بند مربوط به ارتقا جایگاه آموزش و پرورش به مثابه مهمترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی به عنوان امر حاکمیتی با توسعه همکاری همه دستگاهها و بند مربوط به اعتلای منزلت اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه آنان برای خدمت مطلوب با اقدامات فرهنگی ، تبلیغی و خدمات و امکانات رفاهی و رفع مشکلات مادی و معیشتی فرهنگیان پیگیری شود.

خجسته تغییر نگرش و نگاه همه مسئولان ارشد نظام به آموزش و پرورش را به عنوان کلید رشد و توسعه جامعه دانست و گفت: لایحه نظام رتبه بندی و جذب معلمان با رفع کامل اشکالات و نواقص آن در راستای افزایش منزلت و ارتقای جایگاه علمی و اجتماعی معلمان باید تصویب شود.

وی ادامه داد: از آنجا که آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین دستگاه دولت است همواره بحران‌های مالی و کسری اعتبار مانع بزرگی برای تهیه برنامه های بلند مدت و آینده نگر در این نهاد بوده که می طلبد دولت و مجلس نگاه ویژه ای در تصویب و تخصیص بودجه های آموزش و پرورش داشته باشند تا ضمن رفع دغدغه فرهنگیان ، عدالت آموزشی در همه مناطق کشور تامین و کیفیت آموزشی و پرورشی افزایش یابد.

نماینده مردم همدان گفت: به تمامی مسئولان وزارت آموزش و پرورش تاکید می کنم با تمرکز بر برنامه ریزی برای تحقق ماموریت‌های نظام تعلیم و تربیت از جناح بندی های سیاسی در عزل و نصب ها و تصمیم گیریها و خذف نخبگان بشدت پرهیز کنند.

وی ادامه داد: بی تردید تمام اقشار و آحاد جامعه که فرزندان و حاصل زندگی خود را برای تربیت نسل آینده به معلمان سپرده اند، خواستارند تا مشکلات معلمان برطرف شده تا در کمال آرامش و آسودگی خاطر حضوری فعال و شاداب و موثر در مدارس داشته باشند.

خجسته با تاکید بر لزوم واریزماهیانه چندین میلیارد تومان از حقوق معلمان به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان، از عدم ارائه خدمات رفاهی مناسبی از طرف این صندوق به معلمان ابراز تاسف کرد و گفت: توجه ویژه به کیفیت بخشی آموزش از طریق رفع مشکلات فضاهای آموزشی ، تامین تجهیزات مدارس ، هنرستانها و تامین سرانه کافی برای اداره مدارس و توجه به وضعیت معیشت ، درمان و بیمه های بازنشستگان و پرداخت پاداش پایان خدمت آنان و تدوین برنامه هایی برای تکریم ویژه از بازنشستگان ضروری است.

وی با تاکید بر لزوم پرداخت معوقات قشر ایثارگر و حفظ کرامت آنها و اجرایی شدن طرح جامع ایثارگران، گفت که علیرغم اینکه استان همدان درخصوص درآمد جز استان‌های کم درآمد بوده و فشار تورم نیز بر مردم مضاعف می باشد افزایش درآمد مالیاتی به 50 درصد به عنوان سومین استان کشور نارضایتی شدید مردم را بدنبال داشته که لازم است سریعا مورد بازنگری قرارگرفته و متناسب با تورم واقعی به وضعیت معیشتی همه آحاد جامعه بویژه قشر آسیب پذیر تدابیری اندیشیده شود .

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در معلمان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها