آذربایجان غربی

۷۵ هزار کلاس بدون بخاری استاندارد در ایران

  • دوشنبه, دی 01 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در صورت واریز ۳۰۰ میلیارد اعتبار مصوب در سال جاری ۴۷ هزار کلاس مجهز به سیستم گرمایشی استاندارد خواهد شد.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور، گفت: در صورت واریز ۳۰۰ میلیارد اعتبار مصوب مجلس در سال جاری ۴۷ هزار کلاس درس مجهز به سیستم گرمایشی استاندارد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی رئیسی با تاکید بر ضرورت تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد٬ گفت: بی‌توجهی به این مهم تاکنون حوادث بسیاری را آفریده از این رو برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی باید بحث تجهیز مدارس به سیستم حرارتی استاندارد جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه بخشی از مدارسی که در دهه اول و دوم پس از پیروزی انقلاب ساخته و عمدتا در مناطق روستایی کشور واقع شده‌اند از سامانه گرمایشی حرارت مرکزی برخوردار نیستند٬ افزود: سامانه گرمایش بسیاری از مدارس کشور در حال حاضر با استفاده از بخاری نفتی و گازی تامین می‌شود که برای رفع این معضل نیازمند اعتبارات کافی هستیم.

رئیسی با یادآوری تاکید سازمان نوسازی مدارس بر استفاده مدارس از سیستم گرمایشی استاندارد٬ گفت: حال اگر مدارسی مجبور هستند در کوتاه مدت از بخاری استفاده کنند حتما باید از بخاری کاربراتوری دارای مهر استاندارد استفاده کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از بخاری‌های کاربراتوری با استاندارهای موردنظر آموزش وپرورش فاصله دارد٬ افزود: برنامه ما این است که همه کلاس‌های درس کشور که نیازمند سیستم حرارت دائم بوده و فاقد سیستم حرارت مرکزی هستند مجهز به سامانه حرارتی مرکزی شوند.

رئیسی ادامه داد: با برنامه ریزی سازمان نوسازی در مدارس بزرگ سیستم موتورخانه و شوفاژ اجرا شده و در مدارس کوچک‌تر از پکیج‌های حرارتی و رادیاتور استفاده خواهد شد.

وی گفت: آمار سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که باید ۱۵۰ هزار کلاس درس که در مناطق سردسیر واقع شده و نیازمند سیستم حرارتی دائم با سیستم موتورخانه و شوفاژ و همچنین پکیج‌های حرارتی و رادیاتور هستند هرچه سریع تر مجهز شوند.

رئیسی با یادآوری مصوبه سال گذشته مجلس در خصوص تخصیص ۲۰۰ میلیارد اعتبار برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس٬ گفت: در سال گذشته ۱۴۶ میلیارد تومان پرداخت شد که با آن میزان پرداختی توسط خزانه کشور ۲۸ هزار و ۵۰۰ کلاس درس استاندارد سازی شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۳ نیز مجلس مصوب کرده که از محل عوارض گاز مصرفی کشور ۳۰۰ میلیارد تومان برای این موضوع به سازمان نوسازی کشور پرداخت شود از این میزان تا این لحظه ۱۴۰ میلیارد تومان به ما پرداخت شده که بین استان‌های کشور به نسبت تعداد کلاس‌ دارای بخاری توزیع شده است.

رئیسی افزود: امسال اگر این ۳۰۰ میلیارد تومان به طور کامل پرداخت شود ۴۷ هزار کلاس درس مجهز به سیستم گرمایشی استاندارد خواهند شد یعنی ۷۵ هزار کلاس درس تا پایان سال مالی ۹۳ مجهز به سیستم حرارتی استاندارد شده و با بخاری نفتی خداحافظی خواهند کرد.

وی ادامه داد: با تخصیص کامل بودجه در نظر گرفته شده برای تجهیز مدارس به سیستم گرمایشی استاندارد در سال جاری ۷۵ هزار کلاس درس باقی می‌مانند که امید است با بودجه ۹۴ این میزان کلاس نیز مجهز شوند.

رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه بحث نگهداری سیستم های حرارتی استاندارد نیز موضوعی است که اگر مورد بی‌توجهی واقع شود به طور حتم مشکلات بسیار و هزینه‌ها بسیاری را بر دوش سازمان نوسازی می‌گذارد٬ گفت: بخشی از اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش باید به طور حتم صرف تعمیر و نگهداری فنی سیستم‌های حرارتی استاندارد مدارس شود چرا که هر چقدر دقت در انتخاب سیستم‌های استاندارد صورت بگیرد اگر با نگهداری صحیح همراه نشود به طور حتم فایده‌ای نخواهد داشت و باید منتظر وقوع حادثه باشیم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در معلمان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها