آذربایجان غربی

معلمان کلید اصلی تغییر رویکرد نظام تعلیم و تربیت هستند

  • دوشنبه, آذر 24 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معلمان پژوهنده کلید تغییر رویکرد در نظام تعلیم و تربیت از حافظه محوری به خلاقیت محوری و پژوهش محوری هستند.

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش محوری پژوهش در جامعه گفت: معلمان پژوهنده کلید تغییر رویکرد در نظام تعلیم و تربیت از حافظه محوری به خلاقیت محوری و پژوهش محوری هستند.

به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در آیین گرامیداشت روز ملی پژوهش، فانی با تاکید بر نیروی انسانی،‌ کتاب درسی، فضا و تجهیزات، ‌بودجه و امکانات به عنوان ارکان آموزش گفت: باید در پژوهش‌ها به این عناصر توجه ویژه‌ای داشته باشیم. در کشوری قرار داریم که منابع محدودی داریم، بر همین اساس پژوهشی موثر است که نقش این عوامل را نشان دهد و کمک کند تا مسئولان اولویت‌ها را تشخیص دهند.

وی افزود: باید در انتخاب روشهای تحقیق طوری عمل کنیم که اولویت‌ها و عوامل موثر را با توجه به محدودیت منابع تشخیص دهیم و بهترین عملکرد را داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر دانش آموزان به عنوان موضوع اصلی نظام تعلیم و تربیت گفت: باید تلاش شود در سنین دانش آموزی پرسشگری را در دانش آموزان تقویت کنیم تا با طرح سوالات به جا به نتایج درست تحقیق برسند. تشکیل پژوهش‌سراهای دانش آموزی، جشنواره خوارزمی برای دوره متوسطه، و جشنواره جابربن حیان برای دوره ابتدایی با هدف پاسخ به سه سوال چرا، چیستی و چگونگی؟ و تقویت روحیه پرسشگری دانش آموزان بوده است.

وی تاکید کرد: معلمان در مجموعه نظام تعلیم و تربیت تلاش کردند این سوالات سه گانه را در دانش آموزان تقویت کنند.

این سوالات سه گانه در حقیقت به دانش آموزان کمک می‌کند به ریشه‌های مسائل مختلف بیندیشند که تفاوت میان یک پژوهشگر و کارشناس با افراد عادی در همین مسئله روشن می‌شود.

فانی ادامه داد: البته در این فرایند معلمان نقش بسیار کلیدی دارند و قطعا یک معلم پژوهنده می‌تواند دانش آموز پژوهشگر و پرسشگر تربیت کند.

به گزارش ایسنا؛ در این مراسم از منتخبان پژوهشگران و پژوهنده‌های برتر حوزه‌های مختلف در سال 93 از سراسر کشور با حضور وزیر آموزش و پرورش تقدیر شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در معلمان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها