آذربایجان غربی

سوء تغذیه کودکان در برخی استان ها نگران کننده است

  • چهارشنبه, مهر 16 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی سوء تغذیه کودکان زیر پنج سال در برخی از استان ها را نگران کننده دانست و گفت : در برخی مناطق مانند سیستان و بلوچستان باید تدابیر جدی برای رفع این معضل اندیشیده شود.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزارت بهداشت روز چهارشنبه در همایش کشوری گوارش و کبد کودکان سوء تغذیه را حادثه پنهانی عنوان کرد که در کودکان به دلیل فرهنگ و سطح سواد مادر ، درآمد خانواده و یا عدم سلامت کودک اتفاق می افتد .

دکتر سیاری ، معاون بهداشتی وزارت بهداشت که ریاست نخستین پنل علمی همایش کشوری گوارش و کبد کودکان را بر عهده داشت ، اظهار کرد : از جمله بیماری هایی که منجر به سوءتغذیه می شود ، حساسیت های غذایی است که هم اکنون سه تا هفت درصد کودکان به آن مبتلا هستند .

وی شایع ترین حساسیت غذایی در کودکان را حساسیت به پروتئین گاوی عنوان کرد و افزود : دیگر مواد غذایی حساسیت زا در کودکان ، تخم مرغ ، سویا ، بادام ، بادام زمینی ، غذاهای دریایی و گندم هستند و کودک مبتلا به حساسیت غذایی ممکن است مبتلا به عوارض گوارش و کبدی مانند کمبود وزن و یا مشکلاتی در روده بزرگ یا کوچک شود .

دکتر سیاری با بیان اینکه اغلب حساسیت های کودکان تا سه سالگی درمان می شوند ، اظهار کرد : در نخستین پنل علمی امروز ، مشکل کودکی که بیماری او تا10 سالگی ادامه یافته بود به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و اساتید کشوری نظرات خود را در این زمینه ابراز کردند .

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: در سال های اخیر ، مشکل کمبود ریزمغذی هایی مانند روی و آهن در کشور بهبود یافته ، اما به دلیل شناسایی مشکل کمبود ویتامین های AوِD ، هم اکنون طرح های ارایه ویتامین Dبه دانش آموزان دختر دبیرستانی و مادران باردار در حال اجرا است که با دوزهای مشخص صورت می گیرد .

دکتر سیاری در خصوص دیگر موارد موردنیاز بدن ، تصریح کرد : شیر خواران روزانه به 300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند و میران نیاز به این ماده غذایی در نوجوانان روزانه 1200 میلی گرم ، در میانسالان روزانه 800 میلی گرم و در سالمندان 60 سال بالا نیز مانند نوجوانان روزانه 1200 میلی گرم است که توصیه می شود با استفاده از لبنیات کم چرب تامین شود .

نخستین پنل علمی همایش کشوری گوارش و کبد کودکان به ریاست دکتر علی اکبرسیاری و با حضور دکتر پدرام عطایی ، دکتر عباس تقوی ، دکتر حسن کرمی و دکتر مجید صداقت برگزار شده و همه صاحب نظران شرکت کننده در این همایش کشوری ، در خصوص مشکل مطرح شده دراین پنل علمی به تبادل نظر پرداختند .

همایش کشوری بیماری های گوارش و کبد کودکان از 16مهرماه جاری در شیراز آغاز شده و تا هجدهم نیز ادامه دارد و طی آن بیش از 50 فوق تخصص گوارش و کبد کودکان از نقاط مختلف کشور در محل مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها