آذربایجان غربی

تاكید مولاوردی بر تحقق خواسته های كودكان كار

  • دوشنبه, مهر 14 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

همه کودکان در آموزش و پرورش و مدرسه قرار ندارند. امروز کودکانی در محله‌های ما هستند که در کنار خیابان، کفش‌ها را واکس می‌زنند و بزرگان سیری خودشان را با ترازوهای آنها وزن می‌کنند. کودکانی هستند که روی زانوهای مادرشان و کاسه‌ای در جلوی آنها وجود دارد. 

 

معاون رئیس جمهور در امور زنان بر تحقق خواسته‌های كودكان كار تاكید كرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شهیندخت مولاوردی معاون امور بانوان رئیس جمهور در افتتاحیه مراسم هفته ملی کودک که در برج میلاد برگزار شد، گفت: خیلی خوشحال هستم که فرصتی پیش آمده است که بتوانم در کنار کودکان سرزمینم باشم.

وی ادامه داد: از اینجا به همه کودکان چه در داخل مدارس مشغول تحصیل هستند و چه کودکان کار و خیابان و معلول از هر مذهب و قبیله‌ای سلام عرض می‌کنم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با بیان اینكه امیدوارم کودکان سرزمین من بدون هیچ ناراحتی و تاریکی زندگی سرشار از شادی و امیدوار داشته باشند، اظهار داشت: این روزها برای ما می‌تواند یادآور بسیاری از مسائل باشد. ما امروز در وضعیتی قرار داریم که باید به دنبال وضعیت مطلوب باشیم و خلاهای موجود در جامعه را جبران کنیم که بدون رسیدن به این وضعیت مطلوب به توسعه انسانی پایدار نخواهیم رسید.

مولاوردی افزود: رسیدن به وضعیت مطلوب هم خواست دینی ماست و هم با توجه به ظرفیت‌های ما و تعهدات بین‌المللی ما خواستی ملی است که باید سیاست‌های خودمان را در راستای آن تنظیم کنیم و در آن سیاست‌ها منافع کودکان را در راس امور مد نظر قرار دهیم.

وی با اشاره به روز كودك بیان كرد: روز جهانی کودک یادآوری است که کودکان به حق باید زندگی خوبی داشته باشند و زندگی خوبی را دور از هر جنگ آوارگی و کار تجربه کنند و داشتن خانه، آرامش، پدر مسئولیت‌پذیر، تفریح، بهداشت و احساس امنیت و حق آموزش از حقوق اولیه این کودکان است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با اشاره به پیمان‌نامه حقوق کودک تصریح کرد: در این پیمان‌نامه سه موضوع رفع تبعیض، منافع عالیه کودکان و حق آزادی در عقاید و نظرات لحاظ شده است که آنها باید از آنها بهره‌مند شوند.

مولاوردی با اشاره به مقدمه این پیمان‌نامه ابراز داشت: کودکان باید در فضایی سرشار از محبت و توافق بزرگ شوند. امروز این کودکان می‌خواهند به ما این تضاد را یادآور شوند هزینه‌های بسیاری که برای سلاح‌های شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود می‌توان جان بسیاری از کودکان را نجات دهد.

وی اضافه كرد: امروز ما مشاهده می‌کنیم چگونه فقر در تمام جهان در حال گسترش است و برای این موضوع باید رویکردی ایجاد شود. این یکی از اهداف این هزاره باید باشد. اختصاص پنج دلار از هزینه‌های بی‌دلیل می‌تواند جان 90 کودک را نجات دهد. کودکان توقع زیادی ندارند و آرزوهای کوچکی به اندازه کودکی خودشان دارند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان افزود: امروز به نام کودکان اختصاص داده شده است. ما بزرگان نیز در سال شاید روزهای برای ما اختصاص داده شود و برای آن نیز خوشحال باشیم و خواسته‌هایی داشته باشیم اما این کودکان شاید نمی‌دانند و از این روز اطلاعی ندارند و درخواست‌هایی ندارند.

مولاوردی گفت: آن چیزی که باید به آن توجه کنیم و یادآور شویم این است که همه کودکان در آموزش و پرورش و مدرسه قرار ندارند. امروز کودکانی در محله‌های ما هستند که در کنار خیابان، کفش‌ها را واکس می‌زنند و بزرگان سیری خودشان را با ترازوهای آنها وزن می‌کنند. کودکانی هستند که روی زانوهای مادرشان و کاسه‌ای در جلوی آنها وجود دارد. ما باید کارهایی برای آنها بکنیم و به درخواست‌های آنها جواب دهیم.

تدوین سند ملی کودک در مرجع کنوانسیون حقوق کودک
وزیر دادگستری از تدوین سند ملی کودک در مرجع کنوانسیون حقوق کودک خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در افتتاحیه مراسم ملی هفته کودک برگزار شد، گفت: ما در این روزها در بین دو عید بزرگ قرار داریم. یکی عید قربان و دیگری عید ولایت و عید غدیر خم. جالب اینجاست که قهرمان دو عید دو نوجوان هستند. حضرت اسماعیل 13 سال داشت که امتحان الهی را هم پشت سر گذاشت. قهرمان دیگر حضرت علی است، هر چند که در غدیر خم، ایشان 13 ساله نبود اما در اوایل رسالت که حضرت محمد ایشان را وصی خود کردند 13 ساله بود.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر (ص) اظهار داشت: کودکان بو و شمیم بهشت را دارند که بچه‌های خوب پاکیزه منزه و صالح گلی از گل های بهشت هستند. پیامبر فرموده است که با کودکان خود بازی کنید و محیطی شاد را برای آنها ایجاد کنید. اگر می‌خواهید در آینده انسان سالمی داشته باشید باید در کودکی اجازه دهید بچه‌ها بازی کنند.

وزیر دادگستری در مورد تربیت کودکان تصریح کرد: اولین موضوعی که در این تربیت اثرگذار است، احترام است. ما باید به آنها احترام بگذاریم به آنها راست بگوییم و به وعده‌های خود عمل کنیم. بچه‌های ما محصول تلاش‌های دیروز ما هستند و امیدواریم بتوانیم فردایی بهتر با آنها داشته باشیم.

پورمحمدی ادامه داد: بنده به عنوان مرجع کنفوانسیون حقوق کودک می‌گویم كه در کشور کارهایی را انجام داده‌ایم که مهمترین کار ما ایجاد یک بانک جامع اطلاعاتی بود که بدانیم وضعیت کودکان در کشور به چه صورت است. یعنی ما چقدر کودک از تحصیل مانده، بیمار و... داریم تا بتوانیم برای آنها برنامه‌ریزی کنیم.

وی با بیان اینكه دومین کار ما در این مرجع تدوین سند ملی کودک است تا با آن بتوانیم برنامه‌های آینده را به خوبی تنظیم کنیم، یادآور شد: ما در کشور این برنامه‌ها را داریم که در این جهت سومین گام خود را در جهت هماهنگی و هم‌افزایی سایر نهادهای مرتبط با کودکان از جمله آموزش و پرورش، سازمان صداوسیما و وزارت ارشاد و... داشته‌ایم تا با همه امکانات بتوانیم با هماهنگی‌های درست برنامه‌های خوبی را طراحی و از ظرفیت‌ها در این مسیر استفاده کنیم.

وزیر دادگستری در پایان ابراز داشت: امیدوارم سه گام بانک جامع اطلاعاتی، تدوین سند ملی و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین مجموعه‌ها بتواند تلاش خوبی در جهت رفع مشکلات کودکان و آینده‌سازان کشور باشد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها