آذربایجان غربی

کودکانی که در معرض خطر قرار می‌گیرند

  • یکشنبه, آذر 24 1392
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مسئولان از عوارض تحریم سخن می‌گویند، اما خود از اقدامی ‌برای کاهش اثرات آن، کمک مالی و تدارکاتی، و تأمین ارز مرجع به سرم‌سازی اجتناب کردند. شاهد این امر ده‌ها مکاتبه بدون پاسخی است که سوابق آن موجود است.

 

خبر عدم توزیع قطره‌های فلج اطفال تولیدشده سرم‌سازی رازی چند وقتی فضای خبری کشور را پر کرده است. برای اینکه بدانیم چرا کشوری که خود زمانی صادرکننده واکسن فلج اطفال بوده و الان مجبور است این واکسن را از دیگر کشورها وارد کند، با دکتر‌ هادی قدکچی، رئیس سابق سرم‌سازی رازی، که مسئولیت تولید این واکسن را به عهده داشته صحبت کردیم. مانند همیشه صحبت از تحریم‌ها بود، اما این بار نوعی تحریم متفاوت و جالب.

‌هادی قدکچی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، بیان کرد: مسئولان از عوارض تحریم سخن می‌گویند، اما خود از اقدامی ‌برای کاهش اثرات آن، کمک مالی و تدارکاتی، و تأمین ارز مرجع به سرم‌سازی اجتناب کردند. شاهد این امر ده‌ها مکاتبه بدون پاسخی است که سوابق آن موجود است. در سال گذشته و اوایل امسال، مشکلات پیش روی سرم‌سازی رازی در تولید واکسن فلج اطفال را به وزرات بهداشت اعلام کردیم، اما کسی پاسخگو نبود. 

این بار میمون‌ها مشکل‌ساز شدند

رئیس سابق سرم‌سازی رازی با اشاره به توانمندی و دانش فنی مؤسسه و تلاش اعضای آن برای کاهش آثار تحریم، افزود: آزمایش‌های بی‌ضرر واکسن فلج اطفال روی میمون‌های خاصی تست می‌شود و سپس واکسن توزیع می‌گردد که این بار به دلیل ناتوانی در خرید و حمل میمون از خارج نتوانستیم واکسن فلج اطفال را به مقدار نیاز تولید و تحویل دهیم. این محدودیت را دی ماه سال ۹۱ به وزارت بهداشت اعلام و اردیبهشت ۹۲ نیز در جلسه با آن وزارت‌خانه مطرح کردیم و صورت‌جلسه آن در وزارت بهداشت موجود است. بر این اساس مؤسسه اعلام کرد که تنها قادر به تحویل ۱۰ میلیون دوز واکسن بوده و تأمین مازاد بر آن را بایستی خود وزارت بهداشت برنامه‌ریزی نماید. درحقیقت تردیدی نیست که وزارت بهداشت از این موضوع کاملاً مطلع بوده است.

وی ادامه داد: از میزان مذکور، 7 میلیون آن به صورت ۳ ظرفیتی و ۳ میلیون دیگر به صورت ۲ ظرفیتی تولید شد. ل واکسن ۳ ظرفیتی مربوط به اطفال است که ۳ ویروس را از بین می‌برد و ۲ ظرفیتی مربوط به بزرگسالان است که دو ویروس را از بین می‌برد.

اقدام دیرهنگام سازمان غذا و دارو برای واکسن فلج اطفال

قدکچی با بیان اینکه علی‌رغم این اطلاع‌رسانی‌ها، باز هم سازمان غذا و دارو برای واردات واکسن از مهر ماه امسال اقدام کرد، گفت: برای جبران یا به حداقل رساندن مشکل، مجدداْ مؤسسه اعلام کرد آمادگی تحویل بالغ بر 3 میلیون دوز واکسن مازاد بر تعهد قبلی را نیز دارد و بدین ترتیب در کاهش بحران موجود در کنار سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تلاش کرد.

نبود واکسن فلج اطفال مرجوعی

قدکچی درباره کیفیت واکسن‌های تولیدشده سرم‌سازی رازی گفت: این مؤسسه با استفاده از آخرین متدها واکسن خود را تولید و عرضه می‌کند و هیچ مشکلی از بابت کیفیت واکسن‌ها وجود ندارد و تاکنون نیز حتی یک دوز از واکسن‌هایی که تحویل وزارت بهداشت شده به این مؤسسه مرجوع نشده است و با توجه به اینکه مسئولیت سلامت محصولات پس از بررسی‌های کارشناسی با وزارت بهداشت است، می‌توان به سلامت واکسن‌های تولیدی اطمینان کامل داشت. ضمن اینکه بیماری فلج اطفال با استفاده از واکسن تولیدی مؤسسه رازی، در کشور کنترل و ریشه‌کن شد.

بی‌نیازی کشور از واکسن فلج اطفال ۲ ظرفیتی

وی ادامه داد: علاوه بر اقدامات جدی مؤسسه در تأمین واکسن فلج اطفال 3 ظرفیتی، با توجه به رویکرد سازمان جهانی بهداشت WHO این مؤسسه در سال گذشته تولید واکسن ۲ ظرفیتی فلج اطفال را در دستور کار داشت که در حال حاضر نیاز کشور را در این بخش رفع کرده و کشور از واردات این محصول بی‌نیاز است. در حال حاضر نیز با اقدامات این مؤسسه محدودیتی که باعث کاهش تولید گردیده بود، رفع ومشکل خاصی برای سال بعد وجود ندارد.

به نظر می‌رسد مشکل واردات یا تولید واکسن فلج اطفال که در چند ماه گذشته مطرح شده بود در حال حل شدن است و این مسئله را دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در هفته اول آذر ماه تائید و اعلام کرد: ظرف یکی دو هفته آینده با واردات و نیز با تولید واکسن از سوی سرم‌سازی رازی شرایط به حال عادی بازمی‌گردد. 

اما پرسشی که در اینجا به ذهن می‌رسد این است که چرا مسئولان وقتی با مشکل یا مسئله‌ای در کشور مواجه می‌شوند سعی نمی‌کنند در اسرع وقت و با اعلام زمان قطعی برای حل آن٬ مردم را از نگرانی کمبود داروی مهمی‌ مانند واکسن فلج اطفال برهانند؟

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها