آذربایجان غربی

دولت خشونت علیه کودکان را جدی بگیرد

  • چهارشنبه, آبان 29 1392
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خشونت علیه کودکان اشکال مختلفی دارد از جمله خشونت خانگی، آزار جنسی و اقدامات تنبیهی خشونت‌آمیز. بسیاری از این خشونت‌ها در زمان جنگ و درگیری رخ می‌دهند و می‌توانند آسیب‌های جسمی ‌و روحی شدیدی به کودک وارد نمایند.

 

در روز 20 نوامبر (29 آبان) سالگرد تصویب پیمان‌نامه حقوق کودک که در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان روز کودک جشن گرفته می‌شود، یونیسف خواستار توجه به کودکانی شد که در کشورها و سطوح مختلف اجتماع، در جهان قربانی خشونت و آزار می‌شوند، بدون اینکه کسی آنها را ببیند و یا رنج آنها را گزارش کند.

به گزارش مهرخانه، مدیر اجرایی یونیسف، آنتونی لیک، در این زمینه گفت: "در اغلب موارد آزار و خشونت علیه کودکان در سایه و به طور پنهانی اتفاق می‌افتد، بدون اینکه تشخیص داده شود، گزارش شود و بدتر از آن؛ در اغلب موارد پذیرفته شده است."

وی افزود:" همه ما مسئولیم کودکان نامریی را مریی کنیم. از دولت‌هایی که قوانینی را برای پیشگیری از خشونت وضع و اجرا می‌کنند گرفته تا شهروندانی که در مقابل مشاهده خشونت و آزار ساکت نمی‌مانند."

 لیک ادامه داد: خشونت علیه کودکان اشکال مختلفی دارد از جمله خشونت خانگی، آزار جنسی و اقدامات تنبیهی خشونت‌آمیز. بسیاری از این خشونت‌ها در زمان جنگ و درگیری رخ می‌دهند و می‌توانند آسیب‌های جسمی ‌و روحی شدیدی به کودک وارد نمایند.

 مدیر اجرایی یونسیف تصریح کرد: "خشونت علیه کودکان به آسیب کودکان ختم نمی‌شود، بلکه اساس، کارآیی، رفاه و موفقیت یک جامعه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند بهای خشونت علیه کودکان را بپردازد."

 این گزارش می‌افزاید: "راهکارهایی برای پیشگیری و مقابله با خشونت علیه کودکان وجود دارد. از جمله می‌توان به حمایت از والدین، خانواده‌ها و افرادی که مراقبین کودکان هستند، اشاره کرد. همچنین تقویت مهارت‌های کودک برای کمک به حمایت از خود در برابر خشونت، تغییر آشکار در عقاید و عرف‌های اجتماعی که طبق آنها خشونت و تبعیض پذیرفته شده‌اند و تقویت و اجرای سیاست‌هایی که از کودکان حمایت می‌کنند، از دیگر اقدامات پیشنهادی هستند.

یونیسف در اوائل سال جاری میلادی نهضت "پایان دادن به خشونت علیه کودکان"را راه‌اندازی کرد. این نهضت خواستار توجه عموم به مشکل خشونت علیه کودکان و حمایت و پیوستن به حرکت‌های اجتماعی برای مقابله با این معضل جهانی شده است.

 امسال بیست و چهارمین سالگرد تصویب پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک است. این پیمان‌نامه که در سال 1989 میلادی تصویب شد، اولین سند حقوقی بین‌المللی الزام‌آور است که حقوق بشر برای کودکان تصدیق کرده است. طبق این پیمان‌نامه هر کودک در هر کجا حق بقا، رشد و حمایت در مقابل کلیه اشکال خشونت را دارد.

 همچنین امروز در دهمین سالگرد تشکیل "خط تلفنی بین‌المللی یاری کودک"؛ شبکه گسترده‌ای متشکل از 173 خط تلفن از 141 کشور جهان، یونیسف اقدامات مهم این خط تلفنی را ارج نهاد. 

در یک گزارش جهانی که امروز منتشر شد، خط تلفن بین‌المللی یاری کودک عنوان کرد: "خشونت، آزار و بی‌اعتنایی؛ مهم‌ترین دلایلی هستند که کودکان و نوجوانان بخاطر آنها با این خط تلفن تماس گرفته‌اند و این تماس‌ها 17% از کل تماس‌های این خطوط را در 10 سال گذشته تشکیل داده‌اند."

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها