آذربایجان غربی

موافقت مجلس با کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

  • سه شنبه, مرداد 02 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار هم آوا، کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت و پس از اظهارات موافقین و مخالفین، توضیحات سخنگوی کمیسیون قضایی و همچنین اظهارات معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده کلیات این لایحه به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد.

براین اساس نمایندگان با ۱۵۸ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر با کلیات این لایحه موافقت کردند.

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در ۵۱ ماده و برای پیشگیری از استثمار، سوءرفتار و خشونت علیه کودکان و نوجوانان مطرح شده است.

نیازمند قانون بازدارنده و جامع برای حمایت از کودکان و نوجوانان هستیم

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بر ضرورت تصویب قانون بازدارنده و جامع در زمینه‌ی کودکان و نوجوانان تاکید کرد.

معصومه ابتکار در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اظهار کرد: این یک لایحه قضایی است که از سوی قوه قضاییه ارائه شده و بسیار لایحه خوبی است، دولت هم کاملا از آن حمایت می‌کند گرچه ممکن است جایی هم امکان اصلاح وجود داشته باشد.

وی افزود: موضوع کودک و نوجوان برای جمهوری اسلامی به لحاظ مبنایی از مسائل مهم فرهنگی و اجتماعی است و لازم است با قاطعیت و جدیت در ابعاد مختلف حقوقی و قضایی به آن بپردازیم که خوشبختانه این لایحه جامعیت لازم را دارد.

ابتکار با بیان این‌که ‌«آمار کودک آزاری و سوء‌استفاده از کودکان نگران کننده است»، اضافه کرد: دولت با همکاری مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه کارهای خوبی کرده ولی ما نیازمند یک قانون بازدارنده و جامع در این زمینه هستیم. از کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون زنان و سایر فراکسیون‌ها که حامی این لایحه بودند قدردانی می‌کنیم.

وی در ادامه با بیان این‌که «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان برای افراد کمتر از ۱۸ سال و با لحاظ تعاریف شرعی پیش‌بینی شده است»، اظهار کرد: وضع مخاطره‌آمیز کودکان در نظر گرفته شده چرا که اگر کودکی آسیب ببیند تبعات‌اش نیز برای خانواده و جامعه بی‌حد و حصر خواهد بود. همچنین دستگاه‌های دولتی باید بدانند تکلیف‌شان در قبال موضوع کودک و نوجوان چیست. طبق این لایحه قوه قضاییه باید مراکز استانی تشکیل دهد و وظایف سازمان‌های دولتی حتی سازمان صداوسیما و سازمان زندان‌ها برای حمایت از کودک و نوجوان مشخص شده است.

ابتکار در پایان تدوین قانونی برای حمایت از کودکان و نوجوانان را مطالبه جدی جامعه امروز عنوان کرد و گفت‌ که تصویب این قانون می‌تواند نقطه قوتی برای کشور باشد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها