آذربایجان غربی

کودکان کارتن خواب، تلنگر امروز، معضل فردا

  • دوشنبه, آبان 26 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نشست خبری «ایتام اجتماعی» با محوریت «کودکان کارتن‌خواب» با حضور خبرنگاران حوزه اجتماعی و اهالی رسانه در موسسه طلوع بی‌نشان‌ها برگزار شد.

 

به گزارش گروه دریافت ایسنا، در این نشست که با حضورمدیرعامل معاون و جمعی از مسئولان حوزه‌های حمایتی و پژوهشی این موسسه برگزار شد، پس از اشاره به سرنوشت «معین» کودک کارتن‌خوابی که توسط کارتن‌خواب‌ها از حمله سگ‌ها نجات یافته و توسط سازمان‌های ذیربط به بیمارستان منتقل شده بود، به موضوع «کودکان کارتن خواب» و «ایتام اجتماعی» پرداخته شد.

معین، کودک پنج ماهه‌ای است که در نخستین روزهای تولدش، توسط گروه مهرورزی و کارتن خواب‌های بهبود یافته از اعتیاد «جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها» پیدا شد و علیرغم تلاش‌های بسیار، این موسسه موفق به همراه کردن شیما و اکبر، پدر و مادر کارتن خواب این نوزاد برای ترک و بهبودی نشد. پدر و مادری که علیرغم عجز و ناتوانی در رهایی از مواد مخدر و اداره زندگی خود، حس تعلق به فرزند مانع از این شد که فرزندشان را به دست دیگری بسپارند و آنچه که امروز مطرح است، واژه‌ای است به نام «کودکان کارتن‌خواب» یا «ایتام اجتماعی» که برای نخستین بار توسط «جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها» به عنوان حامی تخصصی کارتن‌خواب‌ها مطرح شده است.

اکبر رجبی، مدیرعامل موسسه طلوع بی‌نشان‌ها با اشاره به ماهیت این موسسه که حمایت از کارتن‌خواب‌ها، بدون در نظر گرفتن جنسیت، سن و سایر شاخص‌های فردی و اجتماعی است، گفت: نتیجه حمایت ده ساله این جمعیت از کارتن‌خواب‌ها، مهری است که امروز توسط همین افراد به همنوعانشان هدیه می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، معین برای نخستین بار توسط گروهی از کارتن‌خواب‌های بهبود یافته این جمعیت که هر سه شنبه به همراه گروهی از یاوران تحت عنوان آیینی به نام مهرورزی برای پخش غذا در میان کارتن‌خواب‌ها، به پاتوق‌های کارتن‌خوابی مراجعه می‌کنند، به ما معرفی شد، گفت: پس از فراز و نشیب‌های معین، شیما و اکبر، پدر و مادر معین برای مخفی ماندن از چشم کسانی که برای نجات این کودک، قصد داشتند آنها را از فرزندشان جدا کنند، در نهایت توسط تعدادی از کارتن‌خواب‌ها از حمله سگ‌ها نجات یافت و به ارگان‌های ذیربط سپرده شد.

سارا چرتابیان، معاون جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها نیز ضمن اشاره به محوریت خانواده و اهمیت آن در موضوع آسیب‌های اجتماعی، گفت: آنچه که به طور معمول در نهادهای حمایتی روی می‌دهد، حمایت‌های گسسته از کودک، پدر و مادر است که در نهایت به شکل صحیحی به هم متصل نمی‌شود و در نتیجه، از بستر مهمی به نام «خانواده» در این فرآیند صرف نظر می‌شود. چنانکه مهم‌ترین دغدغه بسیاری از زنان کارتن‌خوابی که داوطلب پاک شدن هستند، سرنوشت فرزندانشان است و اینکه معمولا پس از بهبودی نمی‌توانند فرزندانشان را پس بگیرند.

وی در پاسخ به این موضوع که برای کمک به این معضل چه کمکی از مردم و رسانه‌ها ساخته است، افزود: رسانه‌ها نقش مهمی در آگاه‌سازی مردم دارند و مهم‌ترین و نخستین عامل تمامی ناهنجاری‌های اجتماعی، ناآگاهی است که اگر همه با هم در راستای آگاه‌سازی مردم و بیداری اجتماعی بکوشیم، بی شک با جهان زیباتری روبرو خواهیم بود.

دکتر صحرا اکرامی، مدیر بخش پژوهشی «جمعیت طلوع بی‌‎نشان‌ها» نیز پس از ارائه تعریف علمی «خوشبختی» و «احساس خوشبختی» و با اشاره به محمدمهدی، کودک 6 ساله‌ای که از ترس جدایی از پدرش، تمایلی به همراه شدن پدرش برای پاک شدن و بازگشت به زندگی طبیعی را نداشت، گفت: محمد مهدی می‌دانست که وقتی از آن فضا فاصله بگیرد، بسیاری از شاخص‌های خوشبختی، مانند سرپناه امن، غذای گرم و امنیت نسبی به زندگی‌اش افزوده خواهد شد، اما این کودک 6 ساله در کنار پدرش «احساس خوشبختی» را تجربه می‌کند اگرچه از تمامی آن شاخص‌ها محروم باشد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها