کارگران - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Sat, 18 Aug 2018 22:53:22 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir قدرت خريد کارگران در ۶ ماه نصف شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17231-قدرت-خريد-کارگران-در-۶-ماه-نصف-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17231-قدرت-خريد-کارگران-در-۶-ماه-نصف-شد.html قدرت خريد کارگران در ۶ ماه نصف شد

رشد قيمت‌ها در نيمه ابتدايي سال جاري، شرايط را براي معيشت کارگران سخت‌تر کرده است. با توجه به اينکه براي تعيين حداقل دستمزد سال گذشته نيز سبد معيشت مدنظر قرار نگرفت، اين افزايش قيمت‌ها توانست توان خريد کارگران را متأثر کرده و آنها را تحت فشار قرار دهد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از شرق، طبق برآوردهاي گروه کارگري قدرت خريد کارگران در شش ماه در تير سال جاری به نصف کاهش يافت. بر‌اساس‌این بازبيني دستمزد کارگران در دستور کار قرار گرفت؛ اما محتمل‌ترين پيشنهاد، جبران غيرنقدي براي کارگران است.

عضو کارگري شوراي‌عالي کار با اشاره به نصف‌شدن قدرت خريد کارگران در شش ماه گذشته گفت: در جلسه اخير شوراي‌عالي کار مقرر شد کميته دستمزد تشکيل جلسه دهد و موضوع افزايش قدرت خريد کارگران چه در زمينه دستمزد و چه کمک‌هاي غيرنقدي را بررسي کند.

علي خدايي، نماينده کارگران در شوراي‌عالي کار، در گفت‌وگو با تسنيم درباره برگزاري جلسه شوراي‌عالي کار درباره بررسي مجدد دستمزد که روز چهارشنبه برگزار شد، گفت: افزايش قدرت خريد کارگران مهم‌ترين موضوع جلسه شوراي‌عالي کار بود. بررسي‌هاي گروه کارگري نشان مي‌دهد در هفته اول تير در مقایسه با دي سال گذشته 48.2 درصد، قدرت خريد کارگران کاهش يافته است.

او با تأکيد بر اينکه دولت و کارفرمايان کاهش قدرت خريد کارگران را قبول دارند، افزود: با وجود اينکه کاهش قدرت خريد کارگران را قبول دارند؛ اما هيچ راه‌حلي براي جبران آن ارائه نکرده‌اند.

خدايي بيان کرد: مقرر شد تا کميته دستمزد تشکيل جلسه دهد و موضوع افزايش قدرت خريد کارگران را چه در زمينه دستمزد و چه کمک‌هاي غيرنقدي بررسي کند و همچنين مقرر شد، نمايندگان وزارتخانه‌هايي که در شوراي‌عالي کار حضور دارند، موارد مطرح‌شده در جلسه را با وزارتخانه‌هاي متبوع خود طرح و نتيجه را به جلسه بعدي شوراي‌عالي کار ارائه کنند.

او همچنين گفت: نمايندگان کارگران درخواست برگزاري جلسه در دو هفته آينده را داشته‌اند؛ اما زمان جلسه بعدي اعلام مي‌شود به ‌نظر مي‌رسد که جلسه بعدي شوراي‌عالي کار دو هفته تا يک ماه ديگر باشد. با توجه به اينکه تمام اعضاي شوراي‌عالي کار بر کاهش قدرت خريد کارگران آگاه هستند، بايد هرچه زودتر تصميم‌گيري در اين زمينه صورت گيرد.
تورم ابتدايي سال 97 کمر کارگران را شکست

محمدرضا تاجيک، نماينده کارگران در شوراي‌عالي کار، با اشاره به اينکه تورم چند ماه ابتدايي سال 97 کمر کارگران را شکست، گفت: افزايش 19.5درصدي حقوق حداقل‌بگيران در فروردين 97 کورسوی اميدي براي قشر ضعيف کارگران بود که در همين ابتداي سال ديري نگذشت که از بين رفت و نه‌‌فقط شکاف مزدي آنها ترميم نشد؛ بلکه هر روز شاهد کاهش هرچه بيشتر قدرت خريد کارگران هستيم.

نماينده مجمع عالي کارگران ايران در شوراي‌عالي کار بيان کرد: با توجه به محاسبات گروه کارگري، به ميزان 48.2 درصد در ابتداي سال 97 قدرت خريد کارگران کاهش يافته است و درخواست آنها از شرکاي اجتماعي بازبيني مجدد سبد معيشت و بررسي برای افزايش توان خريد براي کارگران است.

رئيس مجمع نمايندگان کارگران استان تهران گفت: با در‌نظر‌گرفتن سبد معيشت سال 97 و دريافتي کارگران و همچنين حداقل‌هاي زندگي براي ادامه حيات به اختلاف فاحشي مي‌رسيم. کارگران براي ادامه زندگي مسيري دشوار و سخت را در پيش‌رو خواهند داشت و از حداقل‌هاي زندگي محروم هستند.

او گفت: در جلسه شوراي‌عالي کار مورخ 3/5/97 شرکاي اجتماعي، بر مطالب ارائه‌شده از سوی گروه کارگري تأييد کردند و مقرر شد کميته دستمزد موضوع را بررسي و نتيجه را به شوراي‌عالي کار ارائه کند.

عضو هيئت‌مديره مجمع عالي کارگران گفت: گروه کارگري از شرکاي اجتماعي، به‌ویژه گروه دولت درخواست دارد به فکر راه‌حل مناسب براي افزايش دريافتي کارگران (افزايش توان خريد) باشند. البته در‌اين‌باره مي‌توان گزينه‌هاي غيرنقدي را نيز بررسي کرد.

 • قدرت خريد
 • كارگران
 • دولت
 • دستمزد
 • مجلس
 • نصف
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 28 Jul 2018 07:50:24 +0430
  برگزاري چند تجمع صنفي در تهران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17163-برگزاري-چند-تجمع-صنفي-در-تهران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17163-برگزاري-چند-تجمع-صنفي-در-تهران.html برگزاري چند تجمع صنفي در تهران

  صبح امروز، شماری از بازنشستگان کشوري، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در تهران تجمع کردند.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز یکشنبه شماری از بازنشستگان صنعت فولاد کشور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد واقع در خیابان خالد استانبولی تجمع کردند.

  تجمع‌کنندگان خواستار اجرای همسان‌سازی براساس تبصره ۵ ماده ۱۰۹ آیین‌نامه فولاد، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد وتسریع در پرداخت مستمری ماهانه خود از صندوق فولاد شدند.

  این گروه از بازنشستگان که از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود، سنگرود گرد‌هم آمده‌اند، می‌گویند: خواستار دریافت پاسخ قاطعانه از سوی مدیریت صندوق در خصوص مطالبات صنفی خود هستیم.

  ادامه تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران

  امروز همچنين در ادامه تجمع روز گذشته کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، معترضان مقابل مجلس شورای اسلامی جمع شدند.

  در این تجمع چند صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمده‌اند و خواستار رفع سریع ایرادات وارد به طرح جذب هستند.

  کارگزاران می‌گویند: خواسته اصلی ما این است که نمایندگان مجلس هرچه سریعتر به ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت گرفته، رسیدگی کنند تا زودتر تعیین تکلیف شویم.

  در عین حال نمایندگان کارگزاران از مذاکره با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر دادند و گفتند: روز گذشته پس از خاتمه تجمع با اعضای مجمع تشخیص گفتگو کردیم و قرار شد پس از رفع ایرادات طرح در مجلس و ارسال آن به مجمع، از ما نمایندگان کارگزاران دعوت شود تا بتوانیم از طرح‌مان دفاع کنیم.

  کارگزاران از این همه دوندگی و طولانی شدن روندِ تصویب طرح انتقاد کردند و گفتند: نگرانیم که طرح جذب که پس از ماه‌ها دوندگی در مجلس تصویب شده، لابلای بوروکراسی و رفت و برگشت‌های فرساینده، فراموش شود و به انجام نرسد.

  طرح جذب کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در بدنه دولت، پس از تصویب در صحن علنی مجلس به شورای نگهبان فرستاده شد که در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن ایراداتی وارد کرد و طرح دوباره به مجلس برگردانده شد.

  تجمع بازنشستگان کشوری مقابل مجلس

  امروز صبح، صدها بازنشسته کشوری نيز از نقاط دور و نزدیک خود را مقابل مجلس شورای اسلامی رساندند و دست به تجمع اعتراضی زدند.

  در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، صدها بازنشسته کشوری از ارگان‌ها و نهادهای مختلف و ازجمله بازنشستگان آموزش و پرورش شرکت دارند.

  خواسته اصلی معترضان که اولین بار نیست تجمع می‌کنند، رفع دغدغه‌های معیشتی و درمانی‌ست؛ بازنشستگان کشوری می‌گویند: همسان‌سازی اجرایی نشده؛ خدمات رفاهی ناکافی‌ست و بیمه کارآمد و مکفی نداریم.

  یکی از حاضران در تجمع که معلم بازنشسته است و از کرج برای برگزاری تجمع به تهران آمده، می‌گوید: قانون مدیریت خدمات کشوری سالهاست که به دست فراموشی سپرده شده؛ مسئولان ما بازنشستگان را از یاد برده‌اند؛ در این شرایط بد اقتصادی و با این گرانی‌های افسارگسیخته، مستمری‌ای که دریافت می‌کنیم حتی کفاف نصف ماه را نمی‌دهد.

  بازنشستگان با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی مطالبات اصلی‌شان، از نمایندگان مجلس می‌خواهند که در جهت رفع مشکلات معیشتی و رفاهی بازنشستگان اقدام کنند.

  تجمع آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل مجلس

  همچنين صبح امروز آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

  تجمع‌کنندگان خواستار «تغییر تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش» هستند. آنها می‌گویند این قانون، معلمانی که از سال ۹۲ به بعد مشغول به کار شده‌اند را شامل نمی‌شود؛ بنابراین باید در جهت فراگیری بیشتر اصلاح شود.

  این چندمین بار است که آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل نهادهای مرتبط، تجمع اعتراضی برپا می‌کنند.

  • برگزاري
  • تجمع
  • اعتراض
  • تهران
  • كارگران
  • بازنشستگان
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Jul 2018 13:29:13 +0430
   بيات: کارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17155-بيات-کارگران-قادر-به-خرید-مایحتاج-ضروری-نیستند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17155-بيات-کارگران-قادر-به-خرید-مایحتاج-ضروری-نیستند.html بيات: کارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند

   به اعتقاد رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، دستمزد کارگران با توجه به نوسان‌های نرخ ارز و بازارهای داخلی باید ترمیم شود.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، فتح‌اله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: موضوع ترمیم حقوق و دستمزد کارگران در شرایط کنونی اقتصاد نه تنها عجیب نیست بلکه لازم و ضروری است. چون کارگران قدرت خریدی ندارند که بخواهند سرمایه‌گذاری کلان بکنند یا پس‌اندازهای آنچنانی داشته باشند.تنها حقوق حداقلی می‌گیرند که با آن هم امرار معاش می‌کنند و هم هزینه زندگی و اجاره‌بهای خانه را می‌پردازند.

   وی ادامه داد: با توجه به گرانی نرخ ارز که بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داد، عملا قدرت خرید کارگران که امیدوار بودیم با افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل حقوق ارتقاء یابد، کاهش یافت و لذا برای آنکه دستمزد کارگران کفاف هزینه‌های معیشت آن‌ها را بدهد، لازم است اتفاقی در حقوق و دستمزد کارگران بیفتد.

   این مقام مسوول کارگری بیش‌ترین افزایش قیمت‌ها را در اقلام خوراکی و اساسی خانوارهای کارگری دانست و گفت: صرفنظر از افزایش هزینه‌ها در بخش مسکن کارگران قادر به تامین مایحتاج ضروری و مورد نیاز خود نیستند لذا از دولت و کارفرمایان می‌خواهیم در شورای عالی کار با نمایندگان کارگری برای بهبود وضع معیشت و ترمیم دستمزد کارگران مساعدت کنند.

   به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درست است که تحریم‌ها در پیش است و گرانی نرخ ارز بر بسیاری از بازارهای داخلی سایه افکنده اما تولیدکنندگان داخلی هم کالاهای خود را قیمت بیش‌تری به فروش می‌رسانند که از این جهت باید هم تولیدات داخلی را بالا برد هم قدرت خرید کارگران را افزایش داد.

   شورای عالی کار در اسفندماه سال گذشته حداقل دستمزد کارگران را ۱۹.۵ درصد تعیین کرد. این در حالی بود که شورای عالی کار درباره افزیش بن خواربار یا حق مسکن مصوبه‌ای نداشت. در آغاز سال ۱۳۹۷ بخشنامه مزد در حالی از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد که بسیاری از بازارهای داخلی تحت تاثیر نوسان شدید نرخ ارز قرار گرفتند و کارگران افزایش حدود ۲۰ درصدی حداقل دستمزد را احساس نکردند.

   • فتح اله بيات
   • كارگران
   • قراردادي
   • خريد
   • مايحتاج
   • اتحاديه
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Jul 2018 06:31:30 +0430
    تجمع کارکنان سهام عدالت مقابل ساختمان خصوصی‌ سازی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16927-2018-05-13-09-59-45.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16927-2018-05-13-09-59-45.html تجمع کارکنان سهام عدالت مقابل ساختمان خصوصی‌ سازی

    جمعی از نیروی کار شاغل در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت صبح امروز (یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه) با تجمع در مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی به نامشخص بودن وضعیت شغلی و عدم پرداخت معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، تعدادی از کارکنان حاضر در تجمع امروز که از نقاط مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده‌اند، گفتند: برای چندمین بار است که جهت پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات‌مان از نقاط مختلف کشور به تهران سفر می‌کنیم و مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع می‌زنیم.

    به گفته معترضان، پیش از این نیز کارکنان دفاتر سهام عدالت مقابل ساختمان‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده بودند که آخرین آن مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) انجام شد.

    طبق اظهارات کارکنان سهام عدالت؛ در تجمع روز (یکشنبه ۲۰ اسفند ماه سال ۹۶) مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) که در آن «آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت» از سوی سازمان خصوصی‌سازی برگزار می‌شد، مسئولان این سازمان قول پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتمان را تا پایان سال داده بودند که تاکنون عملی نشده است.

    به نقل از این کارگران گفته می‌شود، حدود هزار و پانصد نفر در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت سراسر کشور با سوابق حدودا ۱۱ سال مشغول کار هستند که به حال خود رها شده و در حال حاضر حدود ۳۸ ماه مطالبات مزدی و بیمه‌ای معوقه طلبکارند.

    تجمع‌کنندگان در پلاکاردی از مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی خواسته‌اند باتوجه به شعار امسال پس از ۱۱ سال فعالیت شرکت‌های سهام عدالت، اشتغال آتی آنها را مدنظر قرار داده و حقوق و دستمزد معوقه ۳۸ ماه کارکنان سهام عدالت را پرداخت کند.

    • تجمع
    • كاركنان
    • سهام عدالت
    • ساختمان
    • خصوصي سازي
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 13 May 2018 14:30:33 +0430
     کارگران سازمان‌ های قوی کارگری می‌ خواهند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16850-2018-05-05-09-11-07.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16850-2018-05-05-09-11-07.html کارگران سازمان‌ های قوی کارگری می‌ خواهند

     یک کارشناس حوزه کار بر این باور است که اگر کارگران سازمان‌های قوی کارگری در اختیار داشته باشند بهتر می‌توانند مطالباتشان را دنبال کنند.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اظهار کرد: علیرغم اینکه جزو اعضای اولیه سازمان بین‌المللی کار هستیم و حضور فعالانه‌ای داریم ولی نتوانستیم طی سالها عضویت، آنطور که باید استانداردهای کار را برای رعایت حقوق کارگران نهادینه کنیم.

     وی افزود: یکی از اصلی‌ترین موضوعات کارگران این است که سازمان‌های کارگری قوی، صنفی و دموکراتیک تشکیل بدهیم که عموم کارگران کشور را پوشش دهد و از آن‌ها حمایت کند.

     این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: اگر کارگران صاحب یک تشکل قوی و سازمان کارگری صنفی بودند امروز بهتر می‌توانستند خواسته‌ها و مطالباتشان را دنبال کنند.

     به گفته حاج اسماعیلی تشکل‌هایی که بعد از انقلاب در حوزه کارگری شکل گرفته‌اند، به لحاظ ساختار سازمانی، کارآمدی و پوشش جمعیت کارگری دچار اشکالند و عمدتا نتوانستند اعتماد عمومی کارگران را جلب کنند.

     وی افزود: یکی از انتظارات جدی این است که دولت شرایطی را فراهم کند که کارگران بتوانند به سمت یک ساختار سازمانی استاندارد حرکت کنند تا بخش زیادی از مسئولیت‌ها در حوزه کارگری را تشکل‌ها برعهده بگیرند و در حل و فصل مسایل مربوطه کمک کنند.

     این کارشناس حوزه کار درعین حال اصلاح قانون کار و تدوین سند کار شایسته را از مهمترین مطالبات کارگران برشمرد و گفت: تدوین سند ملی کار شایسته از برنامه سوم توسعه مطرح بوده ولی راکد و معطل باقی مانده و پیگیری نشده است که برنامه ششم دولت را مکلف به انجام این کار کرده است.

     حاج اسماعیلی افزود: بحث اصلاح قانون کار هم نزدیک به دو دهه است که مورد تاکید قرار گرفته است. قانون کار ایران مربوط به گذشته است و با گرایش‌ها و جهت‌گیری‌ها و نیازهای زمان گذشته تدوین شده است لذا باید به تناسب شرایط بازار کار ایران و خواسته‌های کارگران اصلاح شود.

     قانون کار ایران در سال ۱۳۶۹ به تصویب مجلس رسید. این قانون مشتمل بر ۲۰۳ ماده و ۱۲ فصل از جمله قراردادهای کار، حفاظت فنی و بهداشت کار، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و مذاکرات و پیمانهای دسته جمعی است.

     بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، دولت موظف به اصلاح این قانون بر مبنای سه جانبه گرایی شد. دولت دهم پیش‌نویس اصلاحیه قانون کار را آذر ماه سال ۱۳۹۱ با ۸۶ ماده مورد تایید برای اصلاح به مجلس ارسال کرد اما به دلیل اعتراض گروه‌های کارگری و کارفرمایی نسبت به ارسال یکجانبه و بدون نظر کارشناسی لایحه، متوقف شد و مسکوت ماند. دولت تدبیر و امید کار بررسی اصلاحیه قانون کار در مجلس را از سر گرفت ولی جامعه کارگری مصرانه بازپس‌گیری اصلاحیه توسط دولت را خواستار شدند.

     در حال حاضر کار بررسی اصلاحیه قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس مراحل پایانی خود را می‌گذراند. قانون کار همواره یکی از چالش‌های پیش روی کارگران و کارفرمایان بوده است.

     • كارگران
     • سازمان
     • قوي
     • دولت
     • مطالبات
     • حقوق
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 05 May 2018 13:41:23 +0430
      تجمع کارگران حمل و نقل خلیج فارس مقابل وزارت اقتصاد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16761-تجمع-کارگران-حمل-و-نقل-خلیج-فارس-مقابل-وزارت-اقتصاد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16761-تجمع-کارگران-حمل-و-نقل-خلیج-فارس-مقابل-وزارت-اقتصاد.html تجمع کارگران حمل و نقل خلیج فارس مقابل وزارت اقتصاد

      جمعی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، صبح امروز به تهران آمدند و مقابل ساختمان وزارت اقتصاد ودارایی تجمع کردند. این دوازدهمین تجمع کارگران این شرکت در اعتراض به وضعیت شغلی‌ خود در سال جاری است.

      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز دوشنبه (۴ دی ماه) تعدادی از مجموع ۱۲۰۰ کارگر شرکت حمل و نقل خلیج فارس با تجمع مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی، خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی خود شدند.

      این کارگران که از محل کارشان در شهرستان اسلامشهر راهی تهران شده‌اند، مدعی هستند از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، روال پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها برهم خورده است. به عنوان مثال در همین مدت پرداخت مزایایی همچون حق اضافه کاری، کارانه، بهره‌بری و بیمه تکمیلی کارگران شاغل در این شرکت با تاخیرهایی همراه بوده است.

      این کارگران با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: از زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه و در نتیجه مشکل کارکنان شروع شد.

      به ادعای معترضان، مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس ناشی از سوءمدیریت است و بخش خصوصی هنوز نتوانسته به تعهدات مالی خود در قبال خرید شرکت عمل کند و مسئولان مربوطه نیز نظارت و دقت لازم را حین واگذاری انجام نداده‌اند.

      کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس از سازمان خصوصی‌سازی توقع دارند برای مشکل به وجود آمده چاره‌اندیشی کنند.

      در این زمینه یکی از کارگران معترض به ایلنا گفت: بخش خصوصی تاکنون توان مدیریت این واحد حمل و نقلی را نداشته است و برای همین بهتر است که این واحد صنعتی دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران نیز حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

      شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه و نمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند.

      • وزارت اقتصاد و دارايي
      • تجمع
      • كارگران
      • حمل و نقل
      • خليج فارس
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 25 Dec 2017 14:27:46 +0330
       تجمع همزمان کارگران تراورس در خوزستان و لرستان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16749-تجمع-همزمان-کارگران-تراورس-در-خوزستان-و-لرستان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16749-تجمع-همزمان-کارگران-تراورس-در-خوزستان-و-لرستان.html تجمع همزمان کارگران تراورس در خوزستان و لرستان

       صبح امروز یکشنبه (۳ دی ماه) کارگران تراورس لرستان و خوزستان همزمان در اعتراض به پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه معوقات مزدی در این دو استان تجمع کردند.

       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، به دنبال برپایی تجمعات صنفی کارگران تراورس در نقاط مختلف کشور، صبح امروز یکشنبه (۳ دی ماه) گروهی از کارگران شرکت پیمانکاری ابنیه... بار دیگر به صورت جداگانه اما همزمان در دو استان لرستان و خوزستان تجمع کردند.

       از قرار معلوم ۶۰۰ کارگر در تراورس جنوب و حدود ۵۰۰ کارگر در تراورس لرستان مشغول به کار هستند.

       کارگران تراورس جنوب؛ امروز اجتماع صنفی خود را مقابل ساختمان اداره کل راه آهن زاگرس برپا کردند. کارگران تراورس لرستان نیز در محل کار خود «درزین خانه» پیگیر مطالبات مزدی خود بودند.

       به ادعای این کارگران؛ پرداخت مطالبات مزدی ماه‌های مهر، آبان و آذر آن‌ها به تاخیر افتاده است. گفته می‌شود در سال‌جاری تنها دو ماه از حق بیمه این کارگران پرداخت شده است.

       این کارگران دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی از سوی کارفرما عنوان می‌کنند.

       طبق اظهارات کارگران معترض، یکی دیگر از مشکلات صنفی آن‌ها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت یکماهه است که باعث نگرانی بیشتر کارگران شده است.

       به ادعای این کارگران، شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که مجموع این کارگران از شرایط موجود نگران هستند.

       کارگران تراورس لرستان یادآور شدند؛ پیش از این نیز به دلیل بی‌توجهی‌ مدیریت کارفرما نسبت به مشکلاتشان، اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند.

       شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه‌آهن است که امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن را انجام می‌دهد.

       • تجمع
       • همزمان
       • كارگران
       • تراورس
       • خوزستان
       • لرستان
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 24 Dec 2017 14:17:01 +0330
        تابش: اوضاع صندوق های بازنشستگی بغرنج است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16739-تابش-اوضاع-صندوق-های-بازنشستگی-بغرنج-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16739-تابش-اوضاع-صندوق-های-بازنشستگی-بغرنج-است.html تابش: اوضاع صندوق های بازنشستگی بغرنج است

        عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با بیان این‌که صندوق‌های بازنشستگی برخلاف انتظار به خودکفایی نرسیده‌اند، بر لزوم تامین منابع مالی برای بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان تاکید کرد و گفت: توجه نکردیم که حقوق بازنشستگی زودتر از موعد را از کجا تامین کنیم.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره وضعیت بحرانی صندوق‌های بازنشستگی و لزوم حل این مشکلات تاکید کرد: راه‌حل خروج صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحرانی کنونی، ابتنا به علم و تخصص است.

        قرار بود صندوق‌های بازنشستگی خودکفا باشند

        وی افزود: قرار بود صندوق‌های بازنشستگی خودکفا باشند و این درحالی است که هر ماه و هر سال مبالغی از حقوق کارکنان در طول دوران خدمت‌شان کاسته شده و قرار بود این مبالغ با انباشت در صندوق‌های بازنشستگی، به‌عنوان سرمایه مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما امروز با مشکلاتی اساسی روبرو شده است.

        عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: به بیان دیگر این صندوق‌ها باید به گونه‌ای عمل می‌کردند که با استفاده از سرمایه قابل‌توجهی که از محل حق بیمه و بازنشستگی کارکنان طی سال‌ها در اختیار داشتند، به سوددهی رسیده و ارزش افزوده تولید می‌کردند.

        نایب رییس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین گفت:‌ متاسفانه در این سال‌ها برای سودآوری صندوق‌های بازنشستگی تصمیماتی در دولت و مجلس اتخاذ شد که بار مالی سنگینی به این صندوق‌ها تحمیل کرده و این میزان بار مالی تامین نشده است.

        شعار حمایت از کارکنان معادلات صندوق‌های بازنشستگی را برهم زد

        عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بعضاً در این سال‌ها برای آن‌که شعار حمایت از کارکنان و شهروندان داده باشیم، به سمت بازنشستگی پیش از موعد رفته و نسبت به بازنشستگی زودرس برخی کارکنان اقدام کردیم که این رویکرد برخی معادله‌های صندوق‌های بازنشستگی را برهم زده است.

        توجه نکردیم که حقوق بازنشستگی زودتر از موعد را از کجا تامین کنیم

        وی افزود: در این راستا بعضاً یک کارمند ۴۵ تا ۵۰ ساله که حداقل ۱۰ سال دیگر قادر به فعالیت و کار در سیستم بود را بازنشست کردیم اما عملاً قادر به پرداخت حق و حقوق این فرد نبودیم. این درحالی است که زمانی تکلیف می‌کردیم کسانی که ۲۰ ساله بازنشست شده‌اند، به اندازه ۳۰ روز حقوق بگیرند اما توجهی نمی‌شد که این حقوق بازنشستگی اضافه، باید از کدام محل و منبع تامین شود.

        لزوم تامین منابع مالی برای بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان

        نماینده اصلاح‌طلب مردم اردکان در مجلس در پاسخ به این سوال که راه‌حل خروج این صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحران چیست، تاکید کرد: ابتنا به روش‌های علمی و تصمیم‌گیری‌های صحیح در این راستا راهگشا خواهد بود و همچنین باید توجه شود که اگر دولت یا مجلس در بخشی خاص قصد دارد نسبت به بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان اقدام کند، ابتدا باید منابع مالی موردنیاز را تامین کند.

        وی با اشاره به روش‌هایی که باید برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن اوضاع صندوق‌های بازنشستگی مدنظر قرار گیرد، به برخی اقدامات برای رفع مشکلات فعلی نیز اشاره کرد و گفت: دولت باید ضمن تامین منابع، مانع از ادامه روند موجود باشد.

        عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: درواقع دولت باید آن‌چنان که درمورد بحث بخشودگی مطالبات تامین اجتماعی عمل کرد، اقدام کند و همان‌طور که در این راستا این مطالبات و بدهی‌ها را تا یک مقطع خاص زمانی بخشید، تلاش کرد از انباشت بیشتر این بدهی‌ها جلوگیری کند. همچنین در بحث جرائم بانکی نیز دولت تا یک مقطع مشخص را می‌بخشد اما تاکید دارد که اوضاع از آن مقطع به بعد، مدیریت شود.

        او با بیان این‌که لازم است ابتدا دولت، مجلس و دیگر بخش‌ها بروز بحران در این حوزه را بپذیرند، تاکید کرد: باید از اقداماتی که منجر به گستردگی بیشتر این چالش شود، جلوگیری کنیم.

        استفاده از راه‌حل عاجل و اثربخش برای حل بحران صندوق‌های بازنشستگی

        تابش در پایان تصریح کرد: متاسفانه آنقدر اوضاع صندوق‌های بازنشستگی بغرنج است که همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید به‌دنبال راه‌حلی عاجل و اثربخش برای حل بحران باشند و با این حساب لازم است همه دست به دست هم بدهیم و نسبت به حل این بحران اقدام کنیم.

        • محمدرضا تابش
        • اوضاع
        • صندوق بازنشستگي
        • بغرنج
        • دولت
        • مجلس
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 24 Dec 2017 13:28:54 +0330
         تجمع ناظران کشاورزی مقابل مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16725-تجمع-ناظران-کشاورزی-مقابل-مجلس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16725-تجمع-ناظران-کشاورزی-مقابل-مجلس.html تجمع ناظران کشاورزی مقابل مجلس

         جمعی از ناظران کشاورزی با تجمع مقابل مجلس خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی‌شان شدند.

         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، جمعی از ناظران کشاورزی امروز مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار استخدام با اولویت سابقه خدمت شدند.

         یکی از این تجمع کنندگان گفت که بعضا ناظران کشاورزی با دو سال سابقه قبل از سال ۹۰ استخدام شدند اما ما که از سال ۹۰ تاکنون مشغول به کار هستیم وضعیت استخدامی‌مان در هاله‌ای از ابهام است. به همین دلیل ما می خواهیم که وضعیت استخدام ناظران کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۶ تعیین تکلیف شود.

         همچنین تعدادی از دامداران و کشاورزان نیز با تجمع مقابل مجلس خواستار اجرایی شدن بند «خ» ماده ۳۳ و بند «د» تبصره ۱۳ قانون بودجه ۹۶ شدند.

         • تجمع
         • ناظران كشاورزي
         • مقابل
         • مجلس
         • اعتراض
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 18 Dec 2017 13:28:30 +0330
          تداوم اعتراض کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16693-تداوم-اعتراض-کارگران-مجتمع-نیشکر-هفت-تپه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16693-تداوم-اعتراض-کارگران-مجتمع-نیشکر-هفت-تپه.html تداوم اعتراض کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

          کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه امروز نیز برای دومین روز متوالی با تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه پی‌گیر مطالبات معوقه خود شدند.

          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا ،صبح امروز (یکشنبه، ۱۹ آذرماه) گروهی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه برای دومین روز متوالی بابت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

          به گفته کارگران معترض علت برپایی این تجمع صنفی، پرداخت نشدن معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران بخش صنعت و کشاورزی و مشکلات کارگران بازنشسته است.

          این کارگران که در رابطه با همین مطالبات روز گذشته تجمع مشابهی را برپا کرده‌بودند افزودند: در جریان تجمع دیروز، مدیریت بخش خصوصی مجتمع وعده پرداخت حداقل بخشی از مطالبات کارگران را داد اما هنوز نگران برطرف نشدن دغدغه‌های خود هستیم.

          • تداوم
          • اعتراض
          • كارگران
          • مجتمع
          • نيشكر
          • هفت تپه
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 10 Dec 2017 12:32:32 +0330
           تجمع صیادان چابهار http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16662-تجمع-صیادان-چابهار.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16662-تجمع-صیادان-چابهار.html تجمع صیادان چابهار

           تعدادی از صیادان حوزه چابهار و کنارک در اعتراض به اجبار سازمان شیلات برای نصب دستگاه ردیاب دست به تجمع زدند.

           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، طی روز گذشته صیادان محدوده چابهار و کنارک در اعتراض به نصب دستگاه ردیاب (VNS) در محوطه اسکله صیادی چابهار، تجمع کردند.

           سازمان شیلات صیادان را مجبور کرده است تا دستگاه ردیابی را که از خارج کشور توسط برخی شرکت‌های خصوصی وابسته به شیلات وارد می‌شود را به قیمت نزدیک به ۱۲ میلیون تومان خریداری و بر روی شناورهای خود نصب کنند.

           صیادان در واکنش به این اجبار شیلات می‌گویند این دستگاه باعث می‌شود که در آب‌های فراساحلی دزدان دریایی راحت‌تر شناورهای ایرانی را شناسایی و به آنها دستبرد بزنند.

           همچنین این صیادان معتقدند این دستگاه هیچ بهبودی در فعالیت صیادان حاصل نمی‌کند و تنها ۱۲ میلیون از دسترنج صیادان باید هزینه این دستگاه خارجی شود و با این روند شغل صیادی به زودی از بین می‌رود.

           یکی از صیادان حاضر در این تجمع صنفی گفت: فعلا پاسخی به ما نداده‌اند الآ اینکه قرار است به مطالباتمان رسیدگی شود اما از اداره شیلات چابهار انتظار داریم تا به جای اجباری کردن نصب دستگاه‌های ردیاب کمی‌هم به مشکلات بیمه‌ای و صنفی ما رسیدگی کند.

           • تجمع
           • صيادان
           • چابهار
           • اعتراض
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 29 Nov 2017 14:34:58 +0330
            تجمع آتش نشانان در ایستگاه مرکزیِ آتش نشانی ساوه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16613-تجمع-آتش-نشانان-در-ایستگاه-مرکزیِ-آتش-نشانی-ساوه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16613-تجمع-آتش-نشانان-در-ایستگاه-مرکزیِ-آتش-نشانی-ساوه.html تجمع آتش نشانان در ایستگاه مرکزیِ آتش نشانی ساوه

            صبح امروزی تعدادی از آتش‌نشانان ساوه‌ای در ایستگاه مرکزی آتش‌نشانی این شهر تجمع کردند.

            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز تعدادی از آتش‌نشانان ایستگاه‌های مختلف ساوه به نشانه اعتراض در محوطه ایستگاه مرکزی آتش‌نشانی این شهر تجمع کردند.

            پرسنل یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی ساوه در ارتباط با این تجمع گفت: این آتش‌نشانان از مهرماه مطالبات مزدی دارند و حقوق برخی از آنها در دو ماه گذشته پرداخت نشده‌است.

            وی ادامه داد: آتش‌نشانان ساوه‌ای گاهی در ازای 24 ساعت کار، فقط 24 ساعت استراحت دارند؛ در حالیکه عرف معمول، 48 ساعت استراحت برای 24 ساعت کار است. کار بیشتر و استراحت کمتر باعث می‌شود اضافه کار آنها زیاد شود؛ منتها این اضافه کار را به موقع نمی‌پردازند و تاخیر بسیار وجود دارد.

            او با بیان این که کار سخت و پرخطر آتش‌نشانی، مشکلات و مرارت‌های بسیار دارد؛ افزود: تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی نیز مزید بر علت است و آتش‌نشانان را دلسرد می‌کند.

            ساوه، سه ایستگاه آتش‌نشانی دارد که در مجموع حدود سیصدهزار آتش‌نشان در این سه ایستگاه مشغول به کارند.

            • تجمع
            • آتش نشان
            • ايستگاه
            • مركزي
            • ساوه
            • اعتراض
            • آتش نشاني
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 22 Nov 2017 12:06:24 +0330
             تجمع ناظرانِ کشاورزی سراسر کشور در تهران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16603-تجمع-ناظرانِ-کشاورزی-سراسر-کشور-در-تهران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16603-تجمع-ناظرانِ-کشاورزی-سراسر-کشور-در-تهران.html تجمع ناظرانِ کشاورزی سراسر کشور در تهران

             صبح امروز حدود دویست نفر از ناظران وزارت جهاد کشاورزی مقابل ساختمان این وزارتخانه در تهران تجمع کردند.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز حدود دویست نفر از ناظران کشاورزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.

             تجمع‌کنندگان که از وضعیت شغلی خود انتقاد دارند می‌گویند: وزارت کشاورزی با ما قرارداد موقت منعقد می‌کند و هر چند ماه این قراردادها تمدید می‌شود؛ ما خواستار استخدام رسمی و جذب در وزارتخانه هستیم.

             به گفته یکی از تجمع‌کنندگان که از استان اصفهان به تهران آمده، ناظران کشاورزی همه دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد کشاورزی هستند؛ اما نه درآمد مناسبی دارند و نه بیمه آنها به صورت مرتب واریز می‌شود.

             او می‌گوید بعد از سال 90 تعدادی از ناظران توانستند با استفاده از مصوبات مجلس، جذب شوند؛ اما بقیه علیرغم چندین سال سابقه کار همچنان بلاتکلیفیم و نگران آینده هستیم.

             به گفته ناظران، وزارت جهاد کشاورزی پیش از آن که بخواهد اقدام به جذب نیرو از طریق آزمون یا به هر شکل دیگری بکند، بایستی نیروهای سرگردان خود را ساماندهی کند.

             • تجمع
             • ناظران كشاورزي
             • سراسر
             • كشور
             • تهران
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 22 Nov 2017 11:30:31 +0330
              توجه به امنیت شغلی کارگران در سند ملی کار http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16584-توجه-به-امنیت-شغلی-کارگران-در-سند-ملی-کار.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16584-توجه-به-امنیت-شغلی-کارگران-در-سند-ملی-کار.html توجه به امنیت شغلی کارگران در سند ملی کار

              عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد قراردادهای کارگران در کشور قرارداد موقت است، گفت: باید در سند ملی کار به امنیت شغلی کارگران توجه شود زیرا در حال حاضر عدم امنیت شغلی کارگران در کشور بیداد می‌کند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدرضا راهداری‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد قراردادهای کارگران در کشور موقت است. برخی از این قراردادها یک ساله، شش ماهه و حتی یک ماهه هستند.

              وی با بیان اینکه سند ملی کار برای کارگران دارای اهمیت بسیار زیادی است، افزود: بحث امنیت شغلی یکی از مهمترین دغدغه‌های کارگران است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

              عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران تصریح کرد: کارگاه‌ها و مشاغلی که ماهیت شغلی آنها دائم است، از موج بیکاری کشور سوءاستفاده می‌کنند و با کارگران قراردادهای موقت می‌بندند و این مساله یکی از اساسی‌ترین مشکلات کارگران است.

              راهداری‌زاده عنوان کرد: بحث معشیت کارگران یکی دیگر از مسایلی است که باید در سند ملی کار مورد توجه قرار بگیرد. در این زمینه چشم‌اندازهای امیدوارکننده‌ای وجود دارد و کمیته‌هایی تشکیل شده است تا پیگیر معشیت کارگران و سبد معیشتی آنها باشد.

              وی با بیان اینکه در حال حاضر معیشت کارگر تامین نیست، ادامه داد: پیگیری‌هایی صورت گرفته تا بحث معیشت کارگران و معیار دوم ماده ۴۱ را به طور دقیق اجرایی کنیم.

              این فعال کارگری اظهار کرد: کارفرما دغدغه‌هایی دارد و در این زمینه دولت باید به تعهدات خود نسبت به کارفرما عمل کند، تا کارفرما نیز بتواند به تعهدات خود نسبت به کارگر عمل کند. در این زمینه امیدواریم دولت بتواند به تعهدات خود عمل کند.

              راهداری زاده خاطرنشان کرد: بدهی هایی که دولت به تامین اجتماعی دارد باعث شده است تا این سازمان به صورت متقابل و به دلیل عدم دریافت مطالبات خود، از خدماتی که باید به کارگر ارائه دهد، می کاهد.

              • توجه
              • امنيت شغلي
              • كارگران
              • سند ملي كار
              • دولت
              • مجلس
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 21 Nov 2017 11:00:12 +0330
               نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16522-نبود-امنیت-شغلی-مهمترین-دغدغه-کارگران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16522-نبود-امنیت-شغلی-مهمترین-دغدغه-کارگران.html نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران

               یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است، گفت: نبود امنیت شغلی موجب لطمه به بازار کار می‌شود و ذهن کارگر را درگیر یافتن شغل جدید می‌کند.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، علی خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از شکایاتی که در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف مطرح می‌شود مربوط به مطالبات معوق و اخراج کارگر است و عدم امنیت شغلی موجب شده تا رسیدن به خواسته بازگشت به کار ممکن نشود.

               وی ادامه داد: به دلیل نبود امنیت شغلی و نامساعد بودن وضعیت بازار، برخی از کارفرمایان به اسم اتمام قرارداد کار، نیروهای خود را اخراج می‌کنند تا دیگر کلمه اخراج مطرح نشود.

               عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: طبعا وقتی کارفرما نیروی کارش را به جای اخراج به اسم اتمام قرارداد بیرون می‌کند کارگر هم نمی‌تواند برای بازگشت به کار شکایت کند و پس از آن ناچار می‌شود به دنبال بیمه بیکاری و حقوق و سنواتش باشد.

               خدایی امنیت شغلی را مهمترین دغدغه کارگران دانست و گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد قراردادهای کارگران موقت است و نبود امنیت شغلی به بازار کار و کارگر لطمه می‌زند چرا که عملا ذهن او درگیر یافتن شغل جدید می‌شود.

               او افزود: اگر کارگری که بیکار می‌شود خیالش آسوده باشد که حداقل‌های زندگی او تامین است شاید دغدغه امنیت شغلی نداشته باشد ولی متاسفانه بخشی از کارگران که از قشر ضعیف و محروم جامعه هستند از عهده تامین همان حداقل‌های زندگی هم بر نمی‌آیند.

               این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: بازار کار از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و باید مشکلات کارفرمایان را هم بپذیریم با این حال هستند کارفرمایانی که در شرایط موجود ایستادگی کرده و با وجود افزایش هزینه‌های تولید، نیروی کارشان را حفظ می‌کنند. کارفرمایان نباید از تمدید قرارداد به عنوان اهرمی برای بهره‌کشی بیشتر از نیروی کار استفاده کنند.

               • امنيت شغلي
               • مهمترين
               • دغدغه
               • كارگران
               • دولت
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 07 Nov 2017 14:17:42 +0330
                تجمع شماری از کارگران منطقه آزاد اروند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16510-تجمع-شماری-از-کارگران-منطقه-آزاد-اروند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16510-تجمع-شماری-از-کارگران-منطقه-آزاد-اروند.html تجمع شماری از کارگران منطقه آزاد اروند

                جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند صبح امروز در اعتراض به ممنوعیتی که به تازگی برای ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی وضع شده است، تجمع کردند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا،جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند صبح امروز در اعتراض به ممنوعیتی که به تازگی برای ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی وضع شده است، تجمع کردند.

                از قرار معلوم این اجتماع اعتراض در مقابل محل استقرار دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند برپا شده است و در این اجتماع صنفی شماری از کارگران که در کارگاه‌های مستقر در محدوده منطقه آزاد اروند، مشغول کارمد حضور دارند و خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی نماینده صنفی منتخب خود هستند.

                • تجمع
                • كارگران
                • منطقه آزاد
                • اروند
                • اعتراض
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 05 Nov 2017 14:45:41 +0330
                 وزير كار: بحران جامعه، فقدان مهارت است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16499-وزير-كار-بحران-جامعه،-فقدان-مهارت-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16499-وزير-كار-بحران-جامعه،-فقدان-مهارت-است.html وزير كار: بحران جامعه، فقدان مهارت است

                 وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ساختن کارخانه‌ها کشور را به توسعه نمی‌رساند و این امر با وجود مدیران و نیروهای کار ماهر معنا می‌یابد، گفت: بحران جامعه ایران شکاف مهارتی است و باید گفتمان مهارت در کشور را نهادینه کنیم.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، علی ربیعی در مراسم تکریم و معارفه رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: کار بزرگی که اکنون باید آغاز کنیم توجه به گفتمان مهارت است و هرچه این گفتمان را پیش ببریم در تحقق بسیاری از اهداف تاثیرگذار خواهد بود.

                 وی ادامه داد: مباحثی همچون ابرچالش بیکاری، لشگر بیکاران و گفتمان اشتغال را ما به راه انداختیم و معتقدم که امروز باید گفتمان مهارت و گفتمان فقر را هم ایجاد کنیم.

                 وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم برنامه سازی در حوزه مهارت، ادامه داد: متاسفانه فقدان مهارت در کشور دیده نمی‌شود و این جمعیت با این مهارت کشور را به توسعه نمی‌رساند.امروز چالش بزرگ ایران وجود افراد بی مهارت و کم مهارت است و این مهارت از مهارتهای زندگی، برقراری ارتباط با یکدیگر تا رانندگی و رعایت اخلاق و حقوق فردی را شامل می‌شود.

                 ربیعی با بیان اینکه ساختن کارخانه‌ها در کشور مهارت می‌خواهد، افزود: تا زمانی که مدیران ماهر نداشته باشیم و نیروهای کار از مهارت لازم برای کاهش قیمت تمام شده برخوردار نباشند، ساختن کارخانه کمکی به توسعه کشور نمی‌کند.

                 وزیر کار در عین حال بر لزوم تحقق نماد نوآوری، بهره‌وری و تغییر در کشور تاکید کرد و گفت: باید از سازمان فنی و حرفه‌ای نگاه نوآورانه همراه با بهره وری و رشد و تغییر بیرون بیاید و آینده بازار کار ایران و کار در آینده ایران ترسیم شود.

                 ربیعی در بخش دیگری از اظهارات خود، بحران جامعه امروز ایران را شکاف مهارتی دانست و تاکید کرد: باید در جهت گیری های خود به سمت فقر زدایی برویم چرا که فقر مهارتی و آدمهای فقیر دو چالش اقتصاد ایران هستند و راه برون رفت از فقر و غلبه بر آن، تربیت افراد ماهر است.

                 او گفت: امروز وقتی در یک خانه وسیله‌ای مثل کولر خراب می‌شود چند نفر برای تعمیر آن مراجعه می‌کنند اما درست نمی‌شود و این نشان می‌دهد که آدمها از مهارت بی بهره‌اند و با چنین رویکردی نمی‌توان به رشد و توسعه دست پیدا کرد.

                 ربیعی با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای دانشگاه نیست و اجازه تبدیل آن به دانشگاه یا شبه دانشگاه شدن را نمی‌دهیم، گفت: اعتقاد من این است که باید نرم افزارهایی تولید کنیم که به توسعه کارگاه‌های مهارتی منجر شود و اگر کتابی منتشر می‌کنیم این کتاب در راستای مهارت افزایی تولید شود. امروز نزدیک به ۳۰ میلیون نفر هستند که یا سواد ندارند و یا دوران دبیرستان را تمام نکرده اند و سازمان فنی و حرفه‌ای مسئول ماهر کردن این افراد است.

                 وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی تاکید کرد: رویکرد کارگاه محوری در سازمان فنی و حرفه‌ای باید گسترش یابد و کارگاههای نخبگی در داخل سازمان فنی و حرفه‌ای ایجاد شود.

                 به گفته وی ورود سازمان فنی وحرفه‌ای به زندان‌ها، پادگان‌ها و مدارس برای عرضه آموزشهای مهارتی رویکرد درستی بوده که نباید متوقف شود و در کنار آن، ناظران و راهبران بخش خصوصی نیز باید به بدنه سازمان فنی و حرفه‌ای اضافه و از پتانسیل آنها استفاده شود.

                 • وزير كار
                 • بحران
                 • جامعه
                 • فقدان
                 • مهارت
                 • دولت
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 04 Nov 2017 13:47:27 +0330
                  تجمع کارگران تراورس در تهران وارد دومین روز شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16481-تجمع-کارگران-تراورس-در-تهران-وارد-دومین-روز-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16481-تجمع-کارگران-تراورس-در-تهران-وارد-دومین-روز-شد.html تجمع کارگران تراورس در تهران وارد دومین روز شد

                  در ادامه اعتراض صنفی روز گذشته کارگران تراورس لرستان در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، صبح امروز این اقدام اعتراضی با همراهی شماری از کارگران تراورس تهران ادامه یافت.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايلنا، بامداد دیروز (نهم آبان) جمع کثیری از کارگران شرکت تراورس راه آهن لرستان با سفر به پایتخت در اعتراض به معوقات مزدی وبیمه ای وهمچنین نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قرار دادهای کوتاه مدت یک ماهه در مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده بودند.

                  در همین رابطه صبح امروز شماری از کارگران تراورس تهران در راستای پیگیری همین مطالبات صنفی به جمع همکاران معترض لرستانی خود اضافه شدند و در نتیحه تجمع صنفی را مقابل ساختمان دفتر مرکزی شرکت راه آهن در منطقه بلوار آفریقا برپا کردند.

                  یکی از این کارگرانی که از روز گذشته تاکنون در این اجتماع صنفی حضور داشته است در این باره به ایلنا گفت: شب گذشته را به سختی در تهران به صبح رسانده‌ایم و اگر مسئولان پاسخ مناسبی به مطالباتمان بدهند دلیل برای ماندن در تهران.

                  گفتنی است شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه آهن در امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن کشور است که د بیش از ۷ هزار کارگر دارد.

                  • تجمع
                  • كارگران
                  • تراورس
                  • تهران
                  • اعتراض
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 01 Nov 2017 10:30:11 +0330
                   تجمع کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16459-تجمع-کارگران-شرکت-حمل-و-نقل-خلیج-فارس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16459-تجمع-کارگران-شرکت-حمل-و-نقل-خلیج-فارس.html تجمع کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس

                   جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس صبح امروز دوشنبه (یک آبانماه) در اعتراض به خصوصی‌سازی وپرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان وزارت کاردر تهران دست به تجمع زدند.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس صبح امروز در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از سوی کارفرما مقابل ساختمان وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی تجمع کردند.

                   شماری از این کارگران که صبح امروز از محل کار خود در منطقه اسلامشهر راهی تهران شده‌اند، در تماس با ایلنا گفتند: از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، پرداخت مطالبات مزدی وبیمه ای آنها برهم خورده است به عنوان مثال در همین مدت پرداخت مزایایی همچون حق اضافه کاری، کارانه، بهره‌وری و بیمه تکمیلی حدود ۱۲۰۰ کارگر شاغل در این شرکت با تاخیرهایی همراه بوده است.

                   این کارگران با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه شد و در نتیجه مشکل کارکنان شروع شد.

                   به گفته آنها شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه ونمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند.از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند که مطالبات معوقه آنها ازیک ماه گذشته در عین حال همکاران شهرستانی آنها تا ۴ماه طلبکارند.

                   همچنین از سوی کارگران گفته می‌شود که در پرداخت حق بیمه آنها نیز مشکلاتی به وجود آمده است به طوری که حجم مطالبات بیمه‌ای باعث شده‌است تا سازمان تامین اجتماعی از تمدید اعتبار دفترچه ای درمانی کارگران خوداری کند.

                   برپایه این اطلاعات ظاهرا کارگران این شرکت حمل ونقل دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند.

                   آنها در ادامه می‌گویند: همه ما به عنوان شاغلین بزرگترین شرکت حمل و نقل کشور در مرحله نخست خواستار بازگشتن شرایط کار سابقمان هستیم ودر مرحهل دوم می‌خواهیم در روند پرداخت مطالبات مزدی خللی ایجاد نشود.

                   • تجمع
                   • كارگران
                   • شركت
                   • حمل و نقل
                   • خليج فارس
                   • وزارت كار
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 23 Oct 2017 13:04:42 +0330
                    اعتراض کارگران کمباین سازی تبریز به روز دهم رسید http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16451-اعتراض-کارگران-کمباین-سازی-تبریز-به-روز-دهم-رسید.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16451-اعتراض-کارگران-کمباین-سازی-تبریز-به-روز-دهم-رسید.html اعتراض کارگران کمباین سازی تبریز به روز دهم رسید

                    اعتراض صنفی کارگران کمباین سازی تبریز (توسعه صنعت آذربایحجان) که از ۱۰ روز قبل آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، یکی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: معترضان مانند روزهای گذشته به آرامی در محوطه و مقابل درب ورودی کارخانه جمع شده‌‌اند و منتظرند تا وعده‌های مسئولان در خصوص مطالباتشان عملیاتی شود.

                    وی بابیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، گفت: تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه پاسخ مشخصی به این خواسته‌های آنها داده نشده است.

                    او با بیان اینکه مدیریت کنونی کمباین‌سازی تبریز با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه بیش از ۴۰ کارگر شاغل در این کارخانه، گذران زندگی خانواده‌های آنها را با مشکل مواجه کرده‌است، افزود: در شرایطی هستیم که به نان شب خود بیش از هر زمان دیگری محتاجیم بنابراین از مسئولان توقع داریم که به مشکلاتمان رسیدگی کنند.

                    به گفته این کارگر روند پرداخت مجموع مطالبات او و همکارانش در کارخانه کمباین سازی تبریز دست‌کم در ۲۰ ماه گذشته با تاخیرهایی مواجه بوده است به طوری که در حال حاضر تمدید دفترچه بیمه اعضای خانواده‌های آنها با مشکل روبرو است.

                    این کارگر شاغل در کمباین سازی تبریز درباره سایر مشکلات صنفی خود می‌گویند؛ غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی وبیمه، کارفرما قصد انتقال کارخانه را به یکی از شهرهای استان خراسان شمالی دارد.

                    وی در این باره گفت: مقدمات انتقال کارخانه کمباین سازی تبریز به حوالی شهر بجنورد در استان خراسان شمالی فراهم شده اما در این زمینه مسئولان استانی آذربایجان شرقی واکنشی از خود نشان نمی دهند.

                    این کارگردر خاتمه می‌گویند؛ انتظار ما از مقامات مسئول این است که علاوه بر پیگیری پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای برای حفظ این واحد صنعتی در محدوده استان آذربایجان شرقی تلاش کنند.

                    گفتنی است کمباین سازی تبریز (شرکت توسعه صنعت آذربایجان ) که در زمینه تولید کمباین های کشاورزی ، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس در جاده تبریز به آذر شهر (جاده پتروشیمی )فعالیت دارد .این شرکت پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت که این رقم به مرور با افزایش مشکلات مالی کارخانه تا هم اکنون به حدود ۴۴ نفر کاهش یافته است.

                    پیش‌تر در رابطه با مشکلات کارگران این واحد صنعتی «میر احد حسینی» مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی گفته بود: شرکت توسعه صنعت آذربایجان از واحد های مشکل دار در استان است که به دلیل مشکلات مدیریتی بخش خصوصی دچار بحران شده است زیرا کارفرمای این کارخانه به تصمیماتی که در جلسات کمیته واحد های بحران زده گرفته می‌شود، پایبند نیست.

                    • اعتراض
                    • كارگران
                    • كمباين سازي
                    • تبريز
                    • تجمع
                    • دستمزد
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Oct 2017 12:51:34 +0330
                     اعتراض کادر بیمارستانِ امام خمینی فلاورجان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16450-اعتراض-کادر-بیمارستانِ-امام-خمینی-فلاورجان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16450-اعتراض-کادر-بیمارستانِ-امام-خمینی-فلاورجان.html اعتراض کادر بیمارستانِ امام خمینی فلاورجان

                     روز گذشته بیش از صد نفر از کادر درمانیِ بیمارستان امام خمینی فلاورجان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی تجمع کردند.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، روز گذشته بیش از صد نفر از پرستاران و کارمندانِ بیمارستان امام خمینی فلاورجان در استان اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود تجمع کردند.

                     از قرار معلوم، مطالبات مزدی کادر درمانیِ این بیمارستان در ماههای گذشته پرداخت نشده‌است. یکی از پرستاران حاضر در تجمع در این مورد گفت: نزدیک به یک سال است که کارانه و مطالبات مزدی ما پرداخت نشده و مسئولان نیز پاسخگوی ما نیستند.

                     این پرستار با بیان این که عدم پرداخت معوقات، مشکلات بسیاری را برای کادر درمان به وجود آورده؛ گفت: سختی کار پرستاران و شیفت‌های طولانی در شب، به اندازه کافی مشکل‌زا و طاقت‌فرساست؛ حالا حساب کنید با وجود همه سختی‌ها، حق و حقوق پرستاران نیز پرداخت نشود؛ در این شرایط، ادامه کار و ارائه خدمات با کیفیت به بیماران، بسیار دشوار می‌شود.

                     در عین حال تماس‌های خبرنگار ایلنا با بیمارستان امام خمینی فلاورجان تا کنون به نتیجه نرسیده‌است و مسئولان بیمارستان، از ارائه توضیحات در ارتباط با این تجمع صنفی خودداری کردند.

                     • اعتراض
                     • كادر
                     • بيمارستان
                     • امام خميني
                     • فلاورجان
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Oct 2017 12:49:34 +0330
                      تداوم اعتراض کارگران ارگ قدیم بم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16434-تداوم-اعتراض-کارگران-ارگ-قدیم-بم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16434-تداوم-اعتراض-کارگران-ارگ-قدیم-بم.html تداوم اعتراض کارگران ارگ قدیم بم

                      در حالی که کارگران پروژه‌ مرمت و بازسازی ارگ بم بازهم در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل محل کار خود تجمع کرده ‌اند، «محمد وفایی» مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: مطالبات این کارگران نهایتا تا روز یکشنبه پرداخت خواهد شد.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، در حالی که بازهم کارگران پروژه‌ مرمت و بازسازی ارگ بم بازهم در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، صبح امروز مقابل محل کار خود تجمع کرده ‌اند، «محمد وفایی» مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: مطالبات این کارگران نهایتا تا روز یکشنبه پرداخت خواهد شد.

                      وفایی اظهار داشت: در جریان مشکلات کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم هستم واین کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند.

                      به گفته وی، همه مراحل اداری تامین منابع مالی پرداخت معوقات مزدی کارگران ارگ قدیم بم انجام شده و ما از روز چهارشنبه هفته گذشته منتظریم تا پول به حساب پایگاه میراث ارگ پرداخت شود.

                      او با بیان اینکه به محض دریافت پول آن به را به حساب کارگران انتقال می‌دهیم ادر ادامه اظهارامیدو اری کرد: در نهایت این طلب تا پایان وقت اداری روز یکشنبه (سی‌ مهرماه) به حساب کارگران ارگ قدیم بم واریز می‌شود.

                      وفایی با بیان اینکه بودجه ارگ از منابع عمرانی خزانه دولت تامین می شود وانتقال پول از بودجه های عمرانی زمان بر است، گفت: کارگران ارگ بم در هر شرایطی با همه دغدغه‌هایشان به کار خود در این پروژه ادامه داده‌اند و ما نیز به صورت جدی پیگیری مطالبات آنها هستیم.

                      گفتنی است حدود ۱۲۰ نفر از کارگران شاغل در ارگ قدیم بم از روز دو شنبه (۱۷ مهرماه) برای دست کم ۳ماه مزد معوقه و مشخص نبودن وضعیت پ مهر ماه)رداخت دستمزدشان دست به اعتراض صنفی می زنند.

                      • تداوم
                      • اعتراض
                      • كارگران
                      • ارگ قديم بم
                      • دستمزد
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 21 Oct 2017 12:06:51 +0330
                       تجمع کارگران توسعه صنعت آذربایجان برای معوقات مزدی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16426-تجمع-کارگران-توسعه-صنعت-آذربایجان-برای-معوقات-مزدی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16426-تجمع-کارگران-توسعه-صنعت-آذربایجان-برای-معوقات-مزدی.html تجمع کارگران توسعه صنعت آذربایجان برای معوقات مزدی

                       گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «گسترش توسعه صنعت آذربایجان» دیروز وامروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کردند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا، شماری از کارگران «شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان» (کمباین سازی تبریز) در تماس با ایلنا گفتند: شماری از همکاران آنها روز گذشته و امروز (۲۴ و۲۵ مهرماه )در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

                       آنها می‌گویند شمار معترض نزدیک به ۴۰ نفر می‌شود و در بیست ماه گذشته با مشکل پرداخت معوقات مزدی مواجه بوده‌اند.

                       همچنین گفته می‌شود که در پرداخت حق بیمه این کارگران نیز وقفه‌هایی ایجاد شده است به طوری که در حال حاضر تمدید دفترچه بیمه اعضای خانواده‌های آنها با مشکل روبرو شده است.

                       برپایه این اطلاعات ظاهرا کارگران این مجتمع صنعتی دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند.

                       به گفته کارگران معترض، شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان که در زمینه تولید کمباین های کشاورزی، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس فعالیت دارد پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت که این رقم به مرور با افزایش مشکلات مالی کارخانه تا هم اکنون به حدود ۴۴ نفر کاهش یافته است.

                       مشکلات کمباین سازی تبریز در کمیته واحد های بحران زده پی گیری می شود

                       در این زمینه «میر احد حسینی »مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی با تایید اجتماع صنفی کارگران شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان به ایلنا گفت:شرکت توسعه صنعت آذربایجان از واحد های مشکل دار در استان است که به دلیل مشکلات مدیریتی بخش خصوصی دچار بحران شده است.

                       او با بیان اینکه موضوع مشکلات کارخانه وکارگران را مرتبا در کمیته رسیدگی به واحد های مشکل دار وبحرانی رسیدگی می کنیم افزود:دلیل باقی ماندن مشکلات این واحد صنعتی یکی حاضر نشدن کارفرمای این کارخانه در جلسات کمیته واحد های بحران زده است ودیگر اینکه زمانی که در جلسات حاضر است به تصمیماتی که در جلسه گرفته می شود پایبند نیست.

                       به گفته آقای حسینی طی چند روز آینده مجددا موضوع مشکلات کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان را در کمیته واحد های بحرانی مطرح وپی گیری می کنیم ودر نهایت در این جلسات سعی مان بر این است که حداقل تکلیف کارگران شاغل در آن مشخص شود.

                       • تجمع
                       • كارگران
                       • توسعه صنعت آذربايجان
                       • معوقات
                       • دستمزد
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 17 Oct 2017 14:25:30 +0330
                        تجمع بازنشستگان فولاد مقابل ساختمان ریاست جمهوری http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16405-تجمع-بازنشستگان-فولاد-مقابل-ساختمان-ریاست-جمهوری.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16405-تجمع-بازنشستگان-فولاد-مقابل-ساختمان-ریاست-جمهوری.html تجمع بازنشستگان فولاد مقابل ساختمان ریاست جمهوری

                        جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد صبح امروز؛ سه‌شنبه (۱۸ مهرماه) برای چندمین بار مقابل نهاد ریاست‌جمهوری حاضر شدند.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز گروهی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور برای چندمین بار با حضور مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

                        این گروه از بازنشستگان که از استان تهران و البرز راهی ساختمان ریاست جمهوری در خیابان پاستور شده‌اند، خواهان پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های جاری درمانی خود هستند.

                        آنها در توضیح مطالبات خود می‌گویند: در حال حاضر مستمری شهریور ماه‌مان به تاخیر افتاده و از سال ۹۱ تاکنون نیز بخشی از مطالبات مربوط به اجرای احکام معلق شده حق سرپرستی و حق سختی کارمان پرداخت نشده است.

                        بازنشستگان صنعت فولاد کشور همچنین خواستار همسان‌سازی مستمری هم‌صنفان پیشکسوت خود هستند که گویا از حدود پنج سال قبل تاکنون نسبت به آن ترتیب اثری داده نشده است.

                        آنها با یادآوری اینکه برای پرداخت مستمری شهریور ماه بازنشستگان فولاد، سازمان برنامه و بودجه روز ۱۵ ماه جاری نامه‌ای به خزانه دولت در وزارت اقتصاد داریی ارسال کرده‌است؛ افزودند: به‌صورت مشخص در جلسه روز گذشته؛ مدیرکل خزانه با دولت به دلیل مشخص نبودن منابع مالی، نامه ارسالی را به سازمان برنامه و بودجه عودت داده است.

                        این بازنشستگان می‌گویند: تاکنون پاسخ درست و شفافی در خصوص مشکلات مان به ما داده نشده و ما می‌خواهیم بگوییم با گزارش و نامه‌نگاری کار بازنشستگان حل نخواهد شد در نتیجه این مراجعات ادامه خواهد یافت.

                        از قرار معلوم همزمان با تجمع بازنشستگان فولاد در تهران برخی بازنشستگان شهرستانی این صنعت نیز در مقابل ساختمان استانداری‌های محل سکونت خود دست به اعتراض زده‌اند.

                        گفتنی است پیش از این آقای «اکبر نوروزی» مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد کشور در تاریخ پنجم شهریور ماه به ایلنا گفته بود: اعتراضات مکرر بازنشستگان فولاد به دلیل مطالبات عقب افتاده است.

                        به گفته وی؛ بودجه‌ای که در سال ۹۶ برای بازنشستگان درنظر گرفته شده جوابگوی مطالبات بازنشستگان نیست با این وجود سازمان برنامه و بودجه همان مقدار کم را محقق نمی‌کند.

                        • تجمع
                        • بازنشستگان
                        • فولاد
                        • ساختمان
                        • رياست جمهوري
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 10 Oct 2017 14:30:24 +0330
                         آغاز دور جدید اعتراض کارگران بلبرینگ سازی تبریز http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16368-آغاز-دور-جدید-اعتراض-کارگران-بلبرینگ-سازی-تبریز.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16368-آغاز-دور-جدید-اعتراض-کارگران-بلبرینگ-سازی-تبریز.html آغاز دور جدید اعتراض کارگران بلبرینگ سازی تبریز

                         تعدادی از کارگران کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اعتراضات صنفی خود را آغاز کرده‌اند.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، تعدادی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی از روز گذشته (۱۱ مهر ماه) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اعتراضات صنفی خود را آغاز کرده‌اند.

                         از قرار معلوم علت برپایی این اعتراض؛ پرداخت نشدن دست‌کم شش ماه معوقات مزدی بوده است.

                         گفته می‌شود؛ در کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز حدود ۲۲۰ نفر کارگر رسمی و قراردادی فعالیت دارند که ۷۵ درصد از دستمزد اسفندماه ۹۵ و دستمزد کامل شش ماه نخست سالجاری را از کارفرما طلبکارند.

                         کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز یکی از واحدهای موفق صنعتی استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود که تا پیش از سال ۹۱ محصولات آن به صورت پیش‌فروشی عرضه می‌شد.

                         آنها می‌گویند: مشکلات این واحد خصوصی‌سازی شده از زمان واگذاری به بخش خصوصی به تدریج ایجاد شده است.

                         بلبرینگ‌سازی وارث خصوصی‌سازی غلط شده است

                         «چنگیز قاسمی» رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی با تایید اعتراض صنفی کارگران کارخانه بلبرینگ‌سازی در اعتراض به معوقات مزدی به ایلنا گفت: مشکلات واحد‌های صنعتی همانند بلبرینگ‌سازی تبریز از زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی به بخش خصوصی واگذار شد.

                         او گفت: متاسفانه به دلیل اجرای غلط این قانون از حدود یک دهه قبل تاکنون مشکلات عمده‌ای متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران شده است.

                         قاسمی در خاتمه از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست به مشکلات واحد‌هایی همانند بلبرینگ‌سازی که در نتیجه اجرای غلط قانون خصوصی‌سازی با مشکل روبرو شده‌اند؛ رسیدگی کنند.

                         • آغاز
                         • دور جديد
                         • اعتراض
                         • كارگران
                         • بلبرينگ سازي
                         • تبريز
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 04 Oct 2017 14:39:32 +0330
                          امنیت شغلی کارگران، سنگِ بنای امنیت ملی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16352-امنیت-شغلی-کارگران،-سنگِ-بنای-امنیت-ملی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16352-امنیت-شغلی-کارگران،-سنگِ-بنای-امنیت-ملی.html امنیت شغلی کارگران، سنگِ بنای امنیت ملی

                          حسین حبیبی می‌گوید: مسئولان در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، تامین امنیت شغلی کارگران را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا، حسین حبیبی (دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور) در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با تامین امنیت شغلی کارگران و وعده‌های داده شده در این زمینه اظهار داشت: در بحران هپکو و آذرآب اثبات شد امنیت شغلی کارگران ارتباطی با عرضه وتقاضا ندارد؛ بلکه بی‌مسئولیتی‌ها و عدم تصمیم‌گیری‌های صحیح موجب تعطیل کردن کارخانجات و شرکت‌ها می‌شود.

                          وی ادامه داد: سه‌شنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی از جانب شوراهای اسلامی کار کشور به نمایندگانی از کیمسیون امنیت ملی و کیمسیون اجتماعی هشدار دادیم با از بین بردن امنیت شغلی کارگران، امنیت ملی آسیب می‌بیند؛ چراکه کارگران، جمعیت غالب کشور را تشکیل می‌دهند.

                          حبیبی تصریح کرد: لازم است همه مسئولان و بالادستی‌ها هرچه سریعتر در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل درخصوص چالش‌های کار و تولید علی‌الخصوص برقراری امنیت شغلی کارگران به طور منسجم و ضربتی همراه با تشکلات کارگری وارد میدان عمل شده واقدام اورژانسی نمایند.

                          بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه امنیت شغلی و اقتصادی، زیربنای امنیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور است؛ اظهار داشت: تعیین حداکثر مدت در قراردادهای موقت، حمایت از حاکمیت اراده کارگر در عقد قرارداد کار و قائل شدن به اینکه در کارهای با ماهیت مستمر، باید قرارداد کاردائم منعقد نمود، اساسی‌ترین اقداماتی است که باید صورت بگیرد.

                          وی افزود: از طرف دیگر، مصونیت نمایندگان کارگری و حق ایجاد تشکلات مستقل کارگری، زیربنای امنیت شغلی است؛ لذا باید گفت تامین امنیت شغلی، تکلیف شرعی و قانونیِ دولت، مجلس وقوه قضائیه است.

                          • امنيت شغلي
                          • كارگران
                          • سنگ بنا
                          • امنيت ملي
                          • دولت
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 02 Oct 2017 10:59:04 +0330
                           بررسی اعتراضات کارگران در مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16326-بررسی-اعتراضات-کارگران-در-مجلس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16326-بررسی-اعتراضات-کارگران-در-مجلس.html بررسی اعتراضات کارگران در مجلس

                           رئیس فراکسیون کارگری مجلس با تاکید بر اینکه «تمامی اعتراضات کارگران به صورت روزمره در این فراکسیون و کارگروه روابط کار کمیسیون اجتماعی بررسی می‌شود» گفت که یکی از این موارد مربوط به اعتراضات کارگران شرکت کیسون در تهران است که پرونده آنها در هیئت حل اختلاف اداره کار در حال بررسی است.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، علیرضا محجوب در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه «فراکسیون کارگری و کارگروه روابط کار کمیسیون اجتماعی به صورت روزمره و براساس اطلاع از مجاری مربوطه به رصد وضعیت کارگران و پیگیری اعتراضات آنها می‌پردازد» اظهار داشت: یکی از کارکردهای فراکسیون کارگری و کمیسیون اجتماعی دعوت از کارفرمایان و نماینده کارگران برای بررسی مشکلاتشان است. ما در صورت لزوم این موضوع را در صحن علنی نیز مطرح خواهیم کرد.

                           وی توضیح داد: بیشتر اعتراضات کارگران ناظر به عدم پرداخت و یا دیرکرد در پرداخت حقوق آنها است. البته براساس اطلاع ما این مشکل سالانه برای ۲۰۰ هزار نفر رخ می‌دهد که در مقایسه با کل بیمه‌شدگان کارگری در کشور معادل ۲ درصد است.

                           این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: کل کارگران بیمه شده در کشور ۱۰ میلیون نفر هستند که به طور میانگین سالانه ۲۰۰ هزار نفر با مشکل عدم پرداخت یا دیرکرد پرداخت حقوق مواجه می شوند. اینکه حتی یک نفر در کارخانه‌ای نتوانسته حقوقش را به موقع دریافت کند خود یک مشکل است ولی در عین حال باید به این موضوع نیز توجه شود که ۲۰۰ هزار نفر در جامعه ۱۰ میلیون نفری رقم زیادی نیست که بخواهیم کل مشکلات جامعه کارگری را به آن تعمیم دهیم.

                           وی ادامه داد: به باور بنده دیرکرد در پرداخت حقوق کارگران ولو همین ۲۰۰ هزار نفر به طور سالانه یکی از بلایای خصوصی سازی است که به همین دلیل از ابتدا با خصوصی سازی مخالف بودم چون به موجب آن تخلف زورگویی بروز پیدا می کند.

                           محجوب در عین حال اظهار داشت: در مقایسه‌ای می توان گفت که به طور مثال از هر ۱۰ کارخانه توانسته‌ایم مشکل ۸ کارخانه را حل کرده تا به نحوی حقوق کارگران پرداخت شود. ولی به هر حال تا زمانی که بنایی به نام سرمایه‌گذاری وجود دارد رفتارهای بعضا نامناسب بازیگران صاحبان ثروت علیه فقرا نیز مشاهده می شود که قطعا باید مورد به مورد با آنها برخورد کرد.

                           رئیس فراکسیون کارگری مجلس درباره اعتراضات کارگران کیسون در شهرک غرب تهران نیز گفت: براساس اطلاع ما پرونده آنها در هیئت حل اختلاف اداره کار است و هیئت تشخیص اداره کار نیز رای صادر کرده که به موجب آن باید آن شرکت با فروش اموالش حقوق کارگران را بدهد. بعضا کارگران با این رای که ابزار کارشان به فروش برسد تا پولشان را بگیرند موافق نیستند بنابراین کارگران این شرکت باید تامل و تعمقی کرده و ما تا آن زمان نمی توانیم کاری کنیم.

                           محجوب در پایان گفت: باید حقوق معوقه کارگران داده شود یا در صورت عدم توانایی به آنها مالی داده شود. پس این موضوع در اختیار کارگر است که چطور با آن روبرو شود. موضوعی که شامل کارگران شرکت کیسون نیز می شود.

                           • عليرضا محجوب
                           • بررسي
                           • اعتراضات
                           • كارگران
                           • مجلس
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 26 Sep 2017 09:56:24 +0330
                            تجمع کارگران هپکو مقابل استانداری استان مرکزی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16300-تجمع-کارگران-هپکو-مقابل-استانداری-استان-مرکزی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16300-تجمع-کارگران-هپکو-مقابل-استانداری-استان-مرکزی.html تجمع کارگران هپکو مقابل استانداری استان مرکزی

                            گروهی از کارگران کارخانه هپکواراک در ادامه اعتراضات صنفی روزهای گذشته خود، صبح امروز شنبه(اول مهر) مقابل ساختمان استانداری استان مرکزی تجمع کردند.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران معترض کارخانه هپکو اراک در ادامه اعتراضات صنفی روزهای گذشته خود، صبح امروز (یکم مهر ماه) با تجمع در مقابل ساختمان استانداری مرکزی در شهر اراک خواسته‌های صنفی خود را مطرح کردند.

                            یکی از کارگرانی که در این اجتماع صنفی حضور داشت، گفت: در واکنش به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتمان و همچنین نامشخص بودن وضعیت کارخانه اینجا جمع شده‌ایم و از مسئولان می‌خواهیم به مشکلاتمان رسیدگی کنند.

                            وی در ادامه در تشریح اتفاقاتی که باعث شده است تا او و همکارانش تجمع کنند، گفت: بعد از آنکه در روز ۱۳ خرداد ماه، مالکیت این واحد صنعتی از سوی مسئولان سازمان خصوصی‌سازی به را به سهامدار جدید واگذار شد، مسئولیت پرداخت ۴ ونیم ماهه مزد کارگران نیز به عنوان یکی از تعهدات کارفرمای جدید تعیین شد که هنوز محقق نشده است.

                            به گفته وی، قرار بود براساس تعهدات کارفرمای جدید تا پایان خرداد ماه همه معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران پرداخت شود اما تا به امروز کارفرمای جدید اعلام کرده است که توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران را ندارد.

                            وی بابیان اینکه در زمان واگذاری اهلیت مالک جدید توسط مسئولان مربوطه تایید شده بود، یادآور شد: به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران هپکو اراک که در سال نود‌وپنج اتفاق افتاد، سازمان خصوصی سازی، سهامدار سابق را به دلیل نداشتن اهلیت برکنار کرد اما در وضعیت مطالبات آنها تغییری ایجاد نشد.

                            در این رابطه محمدتقی آبایی (مدیرکل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) ضمن تایید اجتماع کارگران هپکو مقابل ساختمان استانداری مرکزی از برگزاری جلسه‌ای خبر داد که قرار است برای بعداز ظهر امروز میان نمایندگان کارگران و مسئولان وزارت صنعت تشکیل شود.

                            آبایی با یادآوری اینکه در کارخانه هپکو حدود ۹۰۰ کارگر پیگیر مطالبات مزدی خود هستند، افزود: قرار است امروز بعدازظهر چند نفر از نمایندگان کارگری این کارخانه به همراه تعدادی از مسئولان استانی همانند استاندار و رئیس اداره کل صنعت معدن و تجارت استان مرکزی جلسه‌ای با وزیر در محل ساختمان وزارت صنعت معدن برگزار کنند.

                            وی در ادامه گفت: کارفرمای فعلی شرکت هپکو به تعهدات قانونی خود در پرداخت مطالبات معوقه کارگران پایبند نبوده به همین دلیل این کارگران به دلیل مشکلات مالی مرتبا دست به اعتراض صنفی می‌زنند.

                            به گفته وی؛ مجموع مطالبات مزدی کارگران این واحد صنعتی به ۵ ماه می‌رسد و در مجموع این کارگران حدود ۸ میلیارد تومان، طلبکارند.

                            • تجمع
                            • كارگران
                            • هپكو
                            • استانداري
                            • مركزي
                            • اعتراض
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 23 Sep 2017 09:22:40 +0330
                             برخورد با کارگرانِ زحمتکشِ اراکی ناعادلانه بود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16299-برخورد-با-کارگرانِ-زحمتکشِ-اراکی-ناعادلانه-بود.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16299-برخورد-با-کارگرانِ-زحمتکشِ-اراکی-ناعادلانه-بود.html برخورد با کارگرانِ زحمتکشِ اراکی ناعادلانه بود

                             یک مقام صنفی کارگری معتقد است؛ برخورد با کارگرانی که حقوق قانونی‌شان را مطالبه می‌کنند، هم غیرعادلانه است و هم مخالف منافع جمعی است.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، هادی ابوی (دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور) در ارتباط با برخوردِ قهری با کارگران آذرآب و هپکو در استان اراک گفت: اخبار ناگوارِ برخورد غیرحرفه‌ای و غیرعادلانه با کارگران شریف و زحمتکش استان مرکزی به گوش رسید و دل هر انسانی را به درد آورد و تشکل‌های کارگری را متاثر و متاسف کرد؛ این نوع برخوردها نه تنها غیرعادلانه است، بلکه مخالف با منافع جمعی ملت است.

                             وی ادامه داد: به راستی مسئولان و مقامات یک لحظه فکر کرده‌اند که چرا کارگران آمدند وسط میدان مشکلاتشان را با صدای بلند عنوان کردند؟ پاسخ ساده است؛ چون چندین ماه است علیرغم انجام کار به آنها حقوق نداده‌اند؛ ولی همین کارگران برای حفظ کارگاه و مراقبت از تولید، با مدیران همراهی کرده و سر کار حاضر شدند.

                             ابوی افزود: آیا می‌دانید کارگران چندین بار برای حقوق حقه خود یعنی پول عرق جبینِ خود به مدیران خود التماس و درخواست کردند؟ آیا به راستی با خود اندیشیده‌ایم تفاوت این بندگان خدا که پیامبر بر دستانشان بوسه زده است با نزول‌خوران بانکی و اختلاس‌گران در چیست؟ براستی این کارگران بایستی چه کنند؟ بایستی به چه کسی بگویند که برای ادامه حیات و زندگی روزمره، نیازمند دریافت دستمزدشان هستند؟

                             دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور با بیان اینکه کمی تدبیر، کمی دقت و کمی توجه، مشکلات این عزیزان را حل می‌کرد؛ اظهار داشت: کارگران، ولایتمداران و دلبستگان به این نظام و مقام معظم رهبری هستند؛ کارگران همان‌هائی هستند که در صف‌های نماز جمعه، در صفوف راهپیمائی‌ها و پای صندوق‌های رای، مدافع واقعی و حقیقی این نظام و رهبری بوده‌اند و هستند و مستحق اینگونه رفتارها و ضرب و شتم نیستند.

                             ابوی تاکید کرد: همه خسارتی که این کارگران به کارفرما و اماکن، بر فرض محال وارد کنند، بسیار کمتر از کوچکترین اختلاس سیستم بانکی است و بسیار کمتر از قیمت خودرو مدیران واحد خود است.

                             این فعال صنفی خطاب به مسئولان و تصمیم‌گیرندگان گفت: با خود کمی تفکر کنید و فقط در عالم خیال، خود را چند لحظه به جای کارگری که ۶ماه حقوق نگرفته و در مقابل صاحبخانه، مغازه‌های محله، زن و بچه ... شرمنده است تجسم کنید؛ ببینید تحملش آسان است؟ ببینید توان دیدن زن و بچه بیمار که نیازمند درمان هستند و به علت عدم توان مالی، نمی‌توانند به درمانگاه مراجعه کنید را دارید؟ پاسخ با وجدان خودتان؛ وجدان تنها محکمه‌ای است که نیازمند قاضی نیست.

                             • برخورد
                             • كارگران
                             • اراك
                             • ناعادلانه
                             • زحمتكش
                             • آذرآب
                             • هپكو
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 23 Sep 2017 09:20:47 +0330
                              تجمع نيروهاي شرکتی مخابرات اهواز http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16260-تجمع-نيروهاي-شرکتی-مخابرات-اهواز.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16260-تجمع-نيروهاي-شرکتی-مخابرات-اهواز.html تجمع نيروهاي شرکتی مخابرات اهواز

                              صبح امروز جمعی از کارکنان شرکتی مخابرات اهواز مقابل شرکت مخابرات خوزستان تجمع کردند.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز حدود صد نفر از پرسنل شرکتی مخابرات اهواز در خیابان کیان پارس مقابل شرکت مخابراتِ خوزستان تجمع کردند.

                              تجمع‌کنندگان می‌گویند: خواستار عقد قرارداد مستقیم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم.

                              یکی از حاضران در تجمع به نمایندگی همکارانش می‌گوید: مگر ما چه فرقی با رسمی‌ها داریم که باید شرایط بسیار بدتری داشته باشیم؛ دستمزدمان بسیار پایین است، همان را هم به موقع نمی‌پردازند، امنیت شغلی هم نداریم.

                              از قرار معلوم پس از برگزاری تجمع، معترضان در شرکت مخابرات حاضر شده و به گفتگو با مقامات شرکت مخابرات خوزستان پرداختند.

                              کارکنان شرکتی مخابرات پیش از این نیز بارها نسبت به اوضاع نابسامان شغلی خود تجمع کرده‌اند.

                              • تجمع
                              • نيرو
                              • شركتي
                              • مخابرات
                              • اهواز
                              • اعتراض
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 12 Sep 2017 11:37:55 +0430