کارگران - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Wed, 22 May 2019 19:45:23 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir کاهش ۸۰ درصدی قدرت خرید کارگران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/18196-کاهش-۸۰-درصدی-قدرت-خرید-کارگران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/18196-کاهش-۸۰-درصدی-قدرت-خرید-کارگران.html کاهش ۸۰ درصدی قدرت خرید کارگران

دبیر خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه گفت: با کاهش ارزش ریالی حقوق و دستمزد، قدرت خرید جامعه کارگری تا 80 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، داود میرزایی اظهار کرد: افزایش 5/19 درصدی حقوق کارگران در فروردین 97 نشان از همراهی دولت با جامعه کارگری در شورای‌عالی کار داشت و این امید در دل کارگران زنده شد که شرایط حقوق دستمزد به سمت و سوی واقعی شدن گام بر می‌دارد.

وی ادامه داد: هرچند تحریم‌های ظالمانه و عملکرد مفسدین اقتصادی داخلی شرایط اقتصادی کشور را دچار مشکل کرد و افزایش 5/19 درصدی دستمزد عملا در زندگی کارگران نمودی پیدا نکرد، به این معنا که حقوق فروردین 97 از نظر ارزش ریالی از فروردین 95 هم کمتر شد و به عبارتی قدرت خرید کارگران بین 50 تا 80 درصد کاهش یافت که این موضوع مشکلات عدیده‌ای را برای خانواده جامعه کارگری به وجود آورد.

دبیر خانه کارگر ساوه و زرندیه تاکید کرد: چنین شرایطی موجب شده است که کارگران در تهیه نیازهای اولیه زندگی خود عاجز شوند و به همین منظور تشکل‌های کارگری چندین مرحله از وزارت کار که بدون وزیر هم مانده بود درخواست تشکیل جلسه شورایعالی کار و ترمیم حقوق کردند که با توجه به شرایط وزارت کار این موضوع عقیم ماند و در نهایت هزاران کارگر ساوجی با امضای نامه‌ای سرگشاده از رئیس جمهور ترمیم دستمزد را خواستار هستند.

وی گفت: با مشخص شدن وزیر کار که هم مورد وثوق نظام، دولت و مجلس و هم از کارگران است خواستار تشکیل هرچه سریع‌تر جلسه شورایعالی کار و ترمیم حقوق(دستمزد کارگران) به شکل واقعی هستیم و ترجیحا با توجه به شرایط اقتصادی کشور انتظار جامعه کارگری شناور شدن حقوق شاغلان و همسان سازی حقوق بازنشستگان است.

 • كاهش
 • درصد
 • قدرت خريد
 • كارگران
 • دستمزد
 • تورم
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Thu, 01 Nov 2018 12:57:08 +0330
  خانه‌ های خالی به کارگران واگذار شود http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/18115-خانه‌-های-خالی-به-کارگران-واگذار-شود.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/18115-خانه‌-های-خالی-به-کارگران-واگذار-شود.html خانه‌ های خالی به کارگران واگذار شود

  دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: دولت باید جدا از دهک‌های محروم و خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی برای کارگران بسته‌های غذایی در نظر بگیرد تا بیش از این سبد معیشت کارگران به مخاطره نیفتد.

  او همچنین پیشنهاد اجاره واحدهای خالی از سکنه به کارگران برای مدت دو سال را مطرح کرد. هادی ابوی، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامه سرگشاده کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به سرپرست وزارت کار، افزود: در این نامه صراحتا اعلام کردیم حقوقی که در ابتدای سال برای کارگران تصویب شد با وضعیت امروز اقتصاد کفاف معیشت و هزینه‌های زندگی کارگران را نمی‌دهد و بنابراین با توجه به افزایش قیمت بسیاری از اقلام مصرفی لازم است تا توجه اساسی برای حفظ معیشت کارگران صورت گیرد. او درباره اعطای کمک‌هزینه مسکن به خانوارهای کارگری اظهار داشت: اعتقاد ما این است که در شرایط فعلی هر راهکاری که برای کمک به معیشت خانوارهای کارگری دنبال شود، مثبت است منتها اگر دولت وام ودیعه مسکن به کارگران اختصاص بدهد تبعات دارد چون در شرایط کنونی هیچ‌گونه نظارتی بر بحث قیمت‌ها نیست، از آن طرف کارگران درگیر بوروکراسی‌های اداری گرفتن وام می‌شوند و باید یک ضامن کارمند معرفی کنند، مهم‌تر اینکه چنین تصمیماتی اثرات تورمی در جامعه می‌گذارد و قطعا روی بخش مسکن اثرگذار خواهد بود. ابوی ادامه داد: به همین دلیل در شرایط فعلی نمایندگان کارگری روی سبد کالا تاکید دارند تا از این طریق بخشی از هزینه‌های خوراک و تامین اقلام مصرفی خانوارهای کارگری پوشش داده شود. او افزود: دولت باید جدا از دهک‌های محروم و خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی برای کارگران بسته‌های غذایی در نظر بگیرد تا بیش از این سبد معیشت کارگران به مخاطره نیفتد و به افت شدید قدرت خرید کارگران در بازار منجر نشود. این مقام مسئول کارگری در عین حال پیشنهاد کرد که دولت کارگران را در واحدهای خالی از سکنه اسکان دهد و گفت: در بخش مسکن واحدهای خالی از سکنه زیادی در کشور داریم که بخش اعظمی از آنها در اختیار دولت است. بر اساس آمارها نزدیک به ۲۰۰۰ خانه در حاشیه‌ها و اطراف شهر وجود دارد که دولت می‌تواند به جای دادن وام ودیعه مسکن، این واحدها را در اختیار کارگران بگذارد و با حداقل اجاره برای مدت دو سال به آنها اجاره بدهد. این امر قطعا به کاهش تقاضا در بازار مسکن و افت شدید قیمت‌ها منجر می‌شود. ابوی با اشاره به لایحه دولت برای انعقاد قراردادهای دوساله مسکن، گفت: این لایحه می‌تواند تاثیر بسیاری در شکست قیمت‌ها در بازار مسکن داشته باشد مشروط بر اینکه تمام ساز‌وکارهای آن دیده شده باشد و منجر به انعقاد قراردادهای پنهانی بین موجر و مستاجر یا برخی تخلفات مسکن نشود. به گفته دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به دلیل نوسانات نرخ ارز دولت باید به میدان بیاید و سیاستگذاری خاصی در بحث مسکن و بازارهای داخلی اتخاذ کند تا بر قیمت‌ها اثرکند.

  چرایی کاهش معاملات مسکن

  معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌و‌شهرسازی نیز گفت: بخش مسکن از قوانین اصلی اقتصاد تبعیت کرده و متکی به قدرت خانوار است که به دلیل کاهش قدرت خانوارها، معاملات کم شده است. به گزارش «آرمان» به نقل از صداوسیما، حامد مظاهریان درباره بازار مسکن اظهار داشت: افزایش و یا کاهش قیمت دلار دلیل مناسبی برای اینکه به مردم بگویم مسکن خریداری کنند یا نکنند نیست. او با اشاره به اینکه بازار مسکن متاثر از اقتصاد کلان است، افزود:‌ بخش مسکن از قوانین اصلی اقتصاد تبعیت می‌کند و متکی به قدرت خانوار است؛ بنابراین به دلیل بالابودن قیمت مسکن کمتر مورد معامله قرار می‌گیرد. مظاهریان اضافه کرد: در شش ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دو اتفاق متفاوت رخ داده است؛ اول اینکه تعداد معاملات ۱۰درصد کاهش داشته اما در مقابل تعداد پروانه‌های ساختمانی ۲۳درصد افزایش پیدا کرده است. او گفت: بازار مسکن در وضعیت عدم قطعیت است تا زمانی که بازارهای موازی مانند دلار و سکه به ثبات نرسند تغییر سرمایه‌گذاری بین این بازارها صورت می‌گیرد. مظاهریان افزود: نرخ سود بانکی هم تاثیرگذار است و باید منتظر بود سیستم‌های بانکی چه تصمیمی می‌گیرند.

  افزایش قیمت ساخت مسکن

  فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان، در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه هزینه‌های ساخت مسکن رو به افزایش است،‌ گفت: قیمت مصالح بالا رفته است و دستگاه‌های خدمات‌رسان نرخ تعرفه‌های خود را افزایش داده‌اند و نرخ عوارض شهرداری به چندبرابر رسیده است. او افزود: هرچند که بیش از 80 نوع مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود و نیازی به واردات آن نیست اما قیمت همین مصالح ساختمانی داخلی هم بسیار افزایش یافته و با کمبود برخی از مصالح در بازار مواجه هستیم. پورحاجت با بیان اینکه افزایش لجام‌گسیخته قیمت ارز به تمام بازارها سرایت کرده و قیمت تولید مسکن نسبت به سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است، ادامه داد: سال گذشته ساخت هر مترمربع ساختمان چیزی حدود 5/1میلیون تومان هزینه دربر داشت اما امروز حداقل هزینه ساخت هر مترمربع کمتر از 5/2میلیون تومان نیست. دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: اگر سازنده بخواهد یک واحد 100متری را با حداقل استانداردها بسازد باید 250میلیون تومان فقط در بخش ساخت هزینه کند که این رقم بدون احتساب قیمت زمین و تعرفه خدمات است. او تاکید کرد: در این شرایط که پتروشیمی‌ها و صنایع فولاد در نبود نظارت دولت قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و به دنبال آن قیمت مصالح ساختمانی به طور جهشی بالا رفته است، دستگاه‌های خدمات‌رسان می‌توانند با کاهش نرخ تعرفه‌ها و یا کاهش نرخ مالیات و در مواردی حذف مالیات به کاهش قیمت تمام‌شده مسکن کمک کنند. پورحاجت با بیان اینکه در حال حاضر نرخ تعرفه عوارض شهرداری تا 10برابر در کلانشهرها افزایش یافته است، گفت: قطعا افزایش نرخ تعرفه عوارض شهرداری و نرخ خدمات و افزایش نرخ مالیات برای ساخت مسکن به خریدار منتقل می‌شود و در نهایت مصرف‌کننده این افزایش قیمت‌ها را متحمل می‌شود. دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان اینکه اقتصاد کشور ما بانک‌محور است و بانک‌ها نقش مهمی در تامین نقدینگی پروژه‌ها می‌توانند داشته باشند، اظهار داشت: در شرایطی که در بحران ایجادشده برای بازار مسکن حضور بانک‌ها برای ارائه تسهیلات ضروری است اما هیچ ساز‌و‌کاری برای ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به طرف عرضه در بخش مسکن تعریف نشده است.

  منبع: آرمان

  • خانه هاي خالي
  • كارگران
  • واگذار
  • دولت
  • دستمزد
  • جامعه
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 14 Oct 2018 11:47:34 +0330
   مشکلات دائمی کارگران موقتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17981-مشکلات-دائمی-کارگران-موقتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17981-مشکلات-دائمی-کارگران-موقتی.html مشکلات دائمی کارگران موقتی

   امیر داداشی: کاهش تعداد بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار از ۱۴۳۰ به ۱۳۵۱ بنگاه طی شش ماه ابتدایی سال جاری، شاید در نگاه اول خبر خوب و مثبتی به‌نظر برسد، اما باید توجه داشت که وجود همین تعداد بنگاه مشکل‌دار هم برای بحرانی‌شدن فضای کسب‌وکار کفایت می‌کند.

   از سوی دیگر، ورشکستگی مداوم بنگاه‌های ایرانی نظیر ارج، آزمایش، پارس‌الکتریک، صاایران و... که روزی برند آنها نشانگر قدرت اقتصادی ایران بود، نشان می‌دهد که تمامی این بنگاه‌ها ظرفیت ورشکستگی را در خود جای داده‌اند. در این زمینه بسیاری از کارشناسان کمبود سرمایه و نقدینگی را عامل اصلی بروز مشکل در این بنگاه‌ها قلمداد می‌کنند. در این بین اما بیش از آنکه مدیران و مالکان بنگاه‌ها تحت فشار باشند، این کارگران هستند که نسبت به امنیت شغلی و معیشتی خود نگران هستند، چنان‌که به‌گفته مدیرکل حمایت از مشاغل وزارت کار ۷۷‌درصد کارگران بنگاه‌های مشکل‌دار با «قرارداد موقت» مشغول به فعالیت هستند. اما این پایان ماجرا نیست. تاخیر در پرداخت حقوق و مزایا، بی‌توجهی به قانون بیمه، زیرپا گذاشتن قوانین کار و کارگری، نبود امنیت شغلی و... از جمله مسائل دیگر هستند که کارگران این واحدها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

   امروزه در شرایطی که بیشتر بنگاه‌های اقتصادی کشور از کمبود نقدینگی و سرمایه رنج می‌برند، روزبه‌روز بر حجم نقدینگی سرگردان بازارهای غیرمولد نظیر ارز و سکه افزوده می‌شود. در واقع این مشکل چنان حاد شده است که طی سال‌های اخیر واحدهای صنعتی از کمبود نقدینگی به‌عنوان مشکل اصلی این بخش یاد می‌کنند؛ مشکلی که برای عبور از آن در این سال‌ها طرح‌های مختلفی برای تزریق نقدینگی به بخش تولید از سوی دولت تدوین شد، اما اجرای این طرح‌ها نیز نتوانست رفع مشکلات بخش تولید را به همراه داشته باشد، زیرا حاشیه سودی که اکنون بازارهای غیرواقعی اقتصاد دارند، چندبرابر سودی است که بازارهای مولد می‌توانند داشته باشند. حتی زمانی که نرخ ارز و سکه مانند امروز رشد نکرده بود، دولت با بالا نگه‌داشتن نرخ سود بانکی در عمل تولیدکنندگان را به سمت سپرده‌گذاری در بانک‌ها می‌کشاند. حال در این شرایط انتظار می‌رود دولت و تمام قوا در ایران با ایجاد چتر حمایتی برای سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی، سرانجام نقدینگی را به این سمت هدایت کنند تا شاید از میزان نگرانی‌ها نسبت به نرخ تورم هم کاسته شود. تا زمانی که در شرایط رکودی بنگاه‌ها، بانک‌ها همچنان تسهیلاتی با نرخ سود 18‌درصد می‌پردازند نمی‌توان به بازگشت رقابت به بازار کسب‌و‌کار ایران امید داشت.

   بزرگ‌شدن کیک بخش غیرواقعی اقتصاد

   یک اقتصاددان در گفت‌وگو با «آرمان» با بیان اینکه معضلات بنگاه‌های مشکل‌دار را نمی‌توان فقط در قالب یک بنگاه تحلیل و بررسی کرد، می‌گوید: باید مشکلات بنگاه‌ها را در محیط کسب‌وکار و اقتصاد کلان به چالش گذاشت. بر این اساس باید گفت که از نیمه دوم سال گذشته بازار ارز وارد دوره نوسان شد و پس از آن نرخ تورم نیز روند صعودی به خود گرفت، به‌طوری که آمار بانک مرکزی نشان از نرخ تورم 5/13‌درصدی اقتصاد کشور در شش‌ماهه نخست سال دارد. هادی حق‌شناس می‌افزاید: پیش‌بینی می‌شود که در بهترین حالت در پایان سال جاری نرخ تورم 25‌درصد تثبیت شود، در بدبینانه‌ترین حالت هم این نرخ به 34‌درصد می‌رسد. او ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که صعود شاخص تورم در بنگاه‌های اقتصادی نمود بیشتری نسبت به سایر بخش‌های اقتصاد دارد؛ یعنی زمانی که انتظار بازه تورمی 25 تا 34 وجود دارد، برای بنگاه‌های تولیدی که نیاز به مواد اولیه دارند، باید این رقم دو تا سه‌برابر در نظر گرفته شود. در نتیجه زمانی که هزینه تولید افزایش پیدا کند، ولی بالابردن قیمت نهایی با محدودیت‌هایی مواجه است، می‌تواند مهم‌ترین عامل در به وجودآمدن 1351 بنگاه مشکل‌دار باشد. حق‌شناس بدهی بنگاهداران به نظام بانکی را دومین عامل مشکلات آنها برمی‌شمارد و اضافه می‌کند: زمانی که یک واحد اقتصادی توان بازپرداخت بدهی‌های خود را نداشته باشد، نمی‌توان از آن انتظار داشت که تولید جدیدتر و پیشرفته‌تری را ارائه دهد، یا حقوق و مزایای کارکنان خود را به‌طور تمام و کمال بپردازد. این نماینده پیشین مجلس فضای کسب‌وکار غبارآلود را سومین عامل قلمداد می‌کند و توضیح می‌دهد: در این شرایط بیشتر بنگاه‌های اقتصادی و فعالان آن سرمایه خود را به سمت بازارهای زودبازده هدایت می‌کنند و در این بازارها درصدد کسب سود برمی‌آیند. به‌عنوان مثال در نیمه نخست امسال نرخ بازدهی ارز و سکه به 160 تا 170‌درصد رسید، در این شرایط باید پرسید که کدام بازار ایران طی شش ماه می‌تواند نیمی از همین سود را برای فعالان اقتصاد به همراه بیاورد؟ این اقتصاددان در پایان خاطرنشان می‌کند: در نتیجه زمانی که بورس‌بازی و واسطه‌گری بدون کمترین ریسک در کوتاه‌مدت بیشترین سود را به افراد می‌رساند، نباید انتظار کاهش بنگاه‌های مشکل‌دار را داشت. در نهایت نیز بخش واقعی اقتصاد دچار رکود می‌شود و با هدایت نادرست سرمایه و نقدینگی کیک بخش غیرواقعی اقتصاد روزبه‌روز بزرگ‌تر می‌شود.

   بنگاه‌های مشکل‌دار در حاشیه

   برای بررسی پیامدهای فعالیت کارگران در بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار «آرمان» به سراغ یک فعال کارگری هم رفته است. حمید حاج‌اسماعیلی در این زمینه به «آرمان» می‌گوید: رشد بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار ریشه در سال‌های گذشته دارد و همه می‌دانند که بر اثر سوء‌مدیریت‌های دولت‌های نهم و دهم تعداد این بنگاه‌ها چندین‌برابر شد. چه بسیار بنگاه‌هایی که به‌دنبال ورشکستگی، کرکره واحد خود را پایین کشیدند. اما بهتر است در این فرصت اتفاقات این بنگاه‌ها در سال‌های پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید را بررسی کنیم. ما دو رویکرد را همواره برای دولت‌ها مدنظر قرار می‌دهیم. برای دولت آقای روحانی نیز این دو رویکرد را بازگویی کردیم که به‌نظر می‌رسد تمام و کمال اجرا نشده‌اند. او می‌افزاید: رویکردی که برای ما اولویت داشت، رسیدگی به وضعیت بنگاه‌های کوچک و متوسط بود. در واقع توسعه فضای کسب‌وکار جز از طریق این بنگاه‌ها میسر نیست. اما دولت یازدهم هیچ‌گاه این رویکرد را دنبال نکرد و بحث توسعه اشتغال را مستقل از بحث بنگاه‌های اقتصادی مدنظر قرار داد. بنابراین توسعه اشتغال را مبتنی بر طرح‌ها و برنامه‌های جدید در اولویت گذاشت. حاج‌اسماعیلی ادامه می‌دهد: اما از همین طرح‌ها و برنامه‌ها هم تا اواسط فعالیت دولت یازدهم خبری نبود. پس از آن هم صحبت از طرح‌هایی نظیر اشتغال فراگیر، کاج، اشتغال روستایی و... به میان آمد که فعلا راه به جایی نبرده‌اند. این کارشناس بازار کار عنوان می‌کند: گویا دولت تدبیر و امید توجهی به این موضوع نداشت که دولت پیش از خود بر اثر تحریم‌ها، فضای کسب‌وکار را به سمت رکود کشاند. علاوه بر این، طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هم خود به عاملی دیگر برای کاهش سرمایه در دست بنگاه‌ها تبدیل شد. پس در چنین شرایطی دولت باید رفع مشکل بنگاه‌های در حال فعالیت را در اولویت قرار می‌داد. اما متاسفانه این موضوع جدی گرفته نشد و این روند با چنان تعللی مواجه شد که معضلی به نام بنگاه‌های مشکل‌دار روند جدی به خود گرفت. حاج‌اسماعیلی با اشاره به مشکلات کارگران فعال در این بنگاه‌ها یادآور می‌شود: مشخص است زمانی که یک بنگاه دارای مشکل عدیده اقتصادی است و در مرز ورشکستگی قرار می‌گیرد، نمی‌تواند نیروی جدیدی استخدام کند. اگر هم نیرویی جذب شود کمترین حقوق و مزایا را برای آنها در نظر می‌گیرند. عقد قراردادهای یکطرفه و موقت، تاخیر در پرداخت حقوق و مزایا، نپرداختن حق بیمه، نبود امنیت شغلی و... از جمله مسائلی است که کارکنان این بنگاه‌ها اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. درواقع قراردادهای موقت، یکطرفه و سفیدامضا به مشکل دائمی کارگران تبدیل شده است. بر اساس گزارش «آرمان»، این اتفاق علاوه بر آنکه اثرات سوء اقتصادی بر جای می‌گذارد، تبعات اجتماعی و سیاسی آن هم جبران‌ناپذیر است. در نهایت از دولت و تمام ارکان و نهادهای کشور انتظار می‌رود که سرانجام طبق برنامه‌ای دقیق، مطالعه‌شده، جامع و بلندمدت که با سایر برنامه‌ها در تضاد نباشد، درصدد رفع این مشکل برآیند، چراکه ادامه این روند، این مشکلات را به بحران تبدیل می‌کند.

   • مشكلات
   • دائمي
   • كارگران
   • موقتي
   • دستمزد
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 30 Sep 2018 10:12:12 +0330
    حقوق مدیران را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تقلیل دهید http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17971-حقوق-مدیران-را-به-یک-میلیون-و-۲۰۰-هزار-تومان-تقلیل-دهید.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17971-حقوق-مدیران-را-به-یک-میلیون-و-۲۰۰-هزار-تومان-تقلیل-دهید.html حقوق مدیران را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تقلیل دهید

    این روزها سایه تورم و گرانی بر سر اقتصاد و جامعه ایران آن‌قدر سنگین شده که کمتر کسی توان تاب آوردن در برابر آن را دارد.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، اندوه، نگرانی و ترس از جمله احساساتی است که مردم را در بر گرفته و همگان از فقیر و غنی به نوعی در دغدغه آینده اقتصادی خود و کشورشان شب و روز را سر می‌کنند. وضعیت به جایی رسیده که دیگر فرقی نمی‌کند که فردی سرمایه دار باشد یا خیر؛ چرا که همه نگران فرداهایی هستند که معلوم نیست چه برسر اندوخته و سرمایه آنها خواهد آمد.

    قشر فقیر و کارگر جامعه نیز که تمام تمرکزش بر سیر کردن شکم خود آن هم با ارزانترین مواد غذایی موجود و حذف بسیاری از کالاهای ضروری و... از سبد خانوار است. در چنین شرایطی سوال بزرگی که به هر ذهنی متبادر می‌شود این است که چرا هر چه مردم، کارشناسان، رسانه‌ها و مطبوعات می‌گویند، به در بسته می‌خورد و انتقادات و پیشنهادات مطرح شده نادیده گرفته شده و وقعی به آن نهاده نمی‌شود؟!

    پایین بودن غیر قابل توجیه میزان حقوق کارگران

    آنچه در این میان مسلم است، پایین بودن غیرقابل توجیه میزان حقوق و دستمزد جامعه کارگری در شرایط خاص کنونی است. درآمد ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی با توجه به گرانی‌های اخیر نه تنها پاسخگوی هزینه‌ها و معیشت یک خانواده نیست، بلکه نیازهای یک نفر را نیز نمی‌تواند تامین کند.

    به راحتی و با یک حساب و کتاب ساده ریاضی می‌توان میزان درآمد مورد نیاز صرفا برای تهیه وعده‌های غذایی یک فرد را ارزیابی کرد.

    با در نظر گرفتن شرایط حداقل، هزینه‌های روزانه خورد و خوراک فردی به راحتی بیش از ۵۰ هزار تومان است که به معنی لزوم داشتن در آمد یک میلیون و پانصد هزار تومانی تنها برای یک نفر و صرفا برای تامین مخارج ضروری و مواد غذایی وی می‌باشد.
    نتیجه اینکه یک خانواده چهار نفره برای امرار معاش خود آن هم بدون در نظر گرفتن هزینه‌های خرید لوازم و کالاهای ضروری، تفریح، درمان و دارو، تحصیل و... حداقل به شش میلیون تومان درآمد نیاز دارند و این درآمد برای جوامع کارگری در کشورمان رویایی بیش محسوب نمی‌شود.

    سرابی به نام بسته‌های حمایتی!

    در این شرایط، دولت طی روزهای اخیر در مواردی اظهارات حمایتی را از قشر آسیب‌پذیر و فقیر جامعه مطرح کرده اما تا کنون همه چیز در حد حرف باقی مانده است. جالب اینکه روز گذشته، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که اکنون بحث افزایش حقوق کارگران مطرح نیست، بلکه دولت به دنبال حمایت‌های اجتماعی از این قشر است.

    انوشیروان محسنی بندپی افزود: «دولت بیشتر تلاش دارد بحث حمایت‌های اجتماعی را برای کارگران دنبال کند و از این راه از آنان حمایت‌های لازم را به عمل آورد. حداقل بگیران در قالب حمایت‌های اجتماعی (بسته‌های حمایتی) دیده شده اند و در کل دولت بررسی می‌کند و پس از آن اعلام خواهد شد. هنوز این که این حمایت‌ها چگونه باشد نهایی نشده است.»

    پیش از آن در همین راستا نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرده بود که پنج بسته حمایتی جهت جبران شرایط اقتصادی کنونی برای مردم در نظر گرفته شده است. معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود: «با تاکید رئیس جمهوری و با توجه به نوسانات ارزی، دولت پنج بسته حمایتی از مردم را تدوین کرده که به‌زودی جزئیات آن اطلاع رسانی می‌شود. یک بسته برای همه مردم است به این صورت که حداقل ۲۵ قلم کالاهای اساسی و روزمره مردم که در سبد زندگی آنان قرار دارد، با ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیارشان قرار می‌گیرد. بخش دیگر به طور خاص برای اقشار آسیب پذیر جامعه است که حدود پنج دهک از جامعه را شامل می‌شود و این بسته حمایتی، علاوه بر آن چیزی است که شامل همه مردم خواهد شد.

    وی تولیدکنندگان، پیمانکاران و کارکنان دولت را دیگر بخش‌هایی عنوان کرده بود که بسته حمایتی یادشده به آنان تعلق می‌گیرد.

    بی توجهی مسئولان به دردهای مردم

    اما در این میان آنچه نکته اصلی این گزارش است، بی‌توجهی ملموس و متاثر کننده مسئولان و مقامات به دردهای این روزهای مردم است. جدای از اینکه رفتار آنها نشان از رها ساختن بازارهای مالی کشور دارد، نشانگر نادیده گرفتن آلام اقتصادی جامعه است و گویی هیچ برنامه‌ای برای کنترل و مدیریت این بحران اقتصادی بی‌سابقه در دست ندارند.

    این نوع نگاه و عملکرد، تنها یک مسئله را به ذهن می‌رساند و آن بی‌خبر بودن مسئولان کشور از حال و روز مردم و عدم آشنایی آنها با مشکلات و چالش‌های مالی است. آنچه مسلم است، آنها که درآمد ماهیانه چند میلیون تومانی (بالای ۲۰میلیون تومان) دارند، نمی‌توانند درکی از فشار مالی داشته باشند که کمر مردم را خم کرده است.

    چند شغله بودن مسئولان

    از سوی دیگر، در همین راستا پدیده نامبارک چند شغله بودن در میان مسئولان مطرح است و منتقدان بر این باورند که دریافتی‌های متعدد و فراوانی از این محل برای مدیران حاصل می‌شود. پدیده چند شغله بودن مدیران و به ویژه دولتی‌ها در ایران اتفاق تازه‌ای نیست؛ چه این که در دولت محمود احمدی نژاد یکی از جدی‌ترین انتقاد‌ها به دولت، چند شغله بودن نزدیکان رئیس جمهور بود و رسانه‌ها از افرادی نظیر غلامحسین الهام، اسفندیار رحیم مشایی، عبدالرضا شیخ الاسلام و حمید بقایی با این عنوان نام می‌بردند و تیتر«ابوالمشاغل» از آن زمان باب شد. شاید همین فضا بود که در سال ۱۳۹۱نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را واداشت تا مصوبه‌ای بگذارند مبنی بر اینکه مدیران نباید دوشغله باشند.

    در دوران دولت یازدهم، با صدور بخشنامه‌های دولتی و همچنین تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی، حساسیت مسئولان مستقر در قوای مجریه و مقننه به موضوع عضویت یک فرد در چندین هیئت مدیره که خود یک راه چند شغله بودن را رقم می‌زد، تسری یافت. البته پس از حقوق‌های نجومی که توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد با توجه رسانه‌ها به مدیران چند شغله، این موضوع به مورد حساسیت زای دیگری در میان مردم تبدیل شد.

    پس از آن اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ۱۱تیرماه ۹۵در بخشنامه‌ای انتخاب مدیران ستادی به عنوان هیئت مدیره شرکت‌ها و واحدهای خارج از کشور را ممنوع کرد.

    این بخشنامه باعث طرح دوباره موضوع چند شغله‌ها و همچنین ایجاد ابهاماتی درمورد عضویت این مدیران در شرکت‌های داخلی شد.

    نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز اردیبهشت ماه ٩۵و پیش از بخشنامه جهانگیری که تنها هیئت مدیره شرکت‌های خارج از کشور را شامل می شد، مصوبه ای را در مورد ممنوعیت عضویت افراد در هیئت مدیره بیش از یک شرکت به تصویب رساندند. براساس این مصوبه (هیچ فردی) نمی‌توانست اصالتا یا به نمایندگی از شخص حقوقی، همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت یا نهادها یا موسسات عمومی غیر دولتی است، به سمت مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره انتخاب شود و متخلف علاوه بر استرداد وجوه دریافتی به شرکت، به پرداخت جزای نقدی معادل وجوه مذکور محکوم می شود.

    با این همه، این بخشنامه‌ها و مصوبات تاکنون ضمانت اجرایی خاصی نداشته است و چه بسیارند مسئولانی که چندین سمت دارند.

    از همه دردناک‌تر این است که کلیه سمت‌ها غیر از سمت اصلی این مقامات،‌ فرمایشی بوده و این افراد بابت چندین حقوق دریافتی، فقط یک شغل انجام می‌دهند و این پدیده ای است که در هیچ جای دنیا غیر از ایران اجرا نمی‌شود.

    در حالی که دولت یازدهم طی بخشنامه‌هایی تدابیر مضاعفی برای ممانعت از پدیده چندشغلی در کشور اتخاذ کرده است، انتظار می رود مسئولان ارشد قوه مجریه با هدف سیاست‌های کلان دولت و جلوگیری از چالش جدید برای رئیس جمهور، توجه بیشتری به حذف چند شغله‌ها در زیر مجموعه‌هایشان داشته باشند.

    حقوق مسئولان به حداقل ممکن کاهش یابد

    همین چند شغله بودن،‌ عاملی برای عدم درک مردم توسط مسئولان به دلیل داشتن درآمدهای بالاست و در این گزارش آفتاب یزد بنا دارد پیشنهادی را برای رفع معضل بی‌خبری مسئولان از فقر مردم مطرح کند که امید است مانند موارد سابق نادیده گرفته نشود.

    از آنجا که ظاهرا تنها در شرایط یکسان، انسان‌ها قادر به درک یکدیگر خواهند بود، در همین راستا باید سقف درآمدی کلیه مسئولان دولتی به مدت سه ماه به حداقل قانون کار تقلیل یابد. همچنین برداشت از سایر حساب‌های این مسئولان برای آنها در بازه زمانی مذکور غیر ممکن شود. هر چند مایملک مقامات طراز اول کشور آن‌قدر وسیع است که شاید چنین اقدامی، کوچک‌ترین خدشه‌ای به پیکره اقتصادی آنها و خانواده‌هایشان وارد نکند، اما شاید تلنگری باشد برای شنیدن انتقادهایی که مطرح می‌شود و برای دیدن پیکره‌هایی که زیر بار فقر خم شده است. شاید وقتی مسئولان و وزرای کشورمان و معاونین‌شان شخصا برای خرید مایحتاج روزمره خود به فروشگاه‌ها مراجعه کنند، عمق فاجعه را بهتر لمس کرده و کمر همت بر رفع مشکلات موجود ببندند. همچنین این اقدام شاید بتواند گستره شعارهایی را که از سر تمول و رفاه با بی‌پروایی و عدم نگرانی از آینده داده می‌شود، محدود کرده و مقامات کشورمان را یک‌گام به زندگی مردم عادی نزدیک کند.

    • حقوق
    • مديران
    • ميليون
    • تومان
    • تقليل
    • دولت
    • دستمزد
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 29 Sep 2018 13:14:00 +0330
     مسأله عجیب لاستیک http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17946-مسأله-عجیب-لاستیک.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17946-مسأله-عجیب-لاستیک.html مسأله عجیب لاستیک

     کامیون‌داران معترض می‌گویند کمبود و گرانی عجیب لاستیک کار و کاسبی‌شان را خوابانده است، اما این مسأله به کامیون‌داران خلاصه نمی‌شود و رانندگان تاکسی و سایر رانندگان خودروهای سواری هم از جهش قیمت لاستیک گلایه دارند.

     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از شهروند، این در شرایطی است که حدود نیمی از بازار لاستیک ایران در دست تولیدکنندگان داخلی است و عمده لاستیک‌های خارجی هم از چین تامین می‌شود و به نظر می‌رسد مشکل بازار لاستیک نباید به حادی بازارهای دیگر باشد.

     بانک مرکزی برای ارز واردات تاخیر دارد

     رئیس سابق انجمن تایر به «شهروند» می‌گوید: تولید و واردات لاستیک بشدت کاهش یافته و بازار با کمبود شدید مواجه است. به گفته او، درحالی بازار با کسری مواجه است که ترخیص کالا از گمرک و تخصیص ارز از طرف بانک مرکزی برای واردات تایر به کندی انجام می‌شود، از طرفی هم واردات مواد اولیه برای تولیدکنندگان سخت و گران شده است.

     البته دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌دار دراین‌باره گفت: درحال حاضر قیمت لاستیک به چهار برابر نسبت به دی ماه‌ سال گذشته رسیده است، حال اگر لاستیک در بازار با همین قیمت هم پیدا شود، بخشی از مشکلات حل می‌شود. مشکل این است که همین لاستیک گران هم در بازار نیست.

     اما احمد کریمی امیدوار است که در روزهای آینده ثبات به بازار برگردد. به گفته او در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون عمران و معاون وزیر صنعت قرار بر این شد که ارز مورد نیاز برای واردات ٥٠٠‌هزار حلقه لاستیک تامین شود. همچنین طبق دستور معاون اول رئیس‌جمهوری تعرفه واردات لاستیک از ٢٠‌درصد به ٥‌درصد کاهش پیدا کرد. بنابراین به‌زودی لاستیک بیشتری وارد بازار خواهد شد.

     حدود نیمی از لاستیک‌های بازار وارداتی است

     چیزی حدود ٦٠‌درصد تایر خودروهای سواری و ٥٠‌درصد تایر خودروهای باری در داخل تولید و مابقی از محل واردات تامین می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد به بازار لاستیک نظارت دقیقی وجود ندارد. عضو هیأت مدیره شرکت تایرسازی بارز دراین‌باره به «شهروند» گفت: لاستیک جزو آن دسته از کالاهایی است که مشمول قیمت‌گذاری می‌شود. این قیمت‌گذاری تنها برای کارخانه‌دار است و مغازه‌دار محصول را به هر قیمتی که دلش می‌خواهد می‌فروشد. او با بیان اینکه سازمان حمایت باید روی قیمت لاستیک در بازار نظارت کند، ادامه داد: اما متاسفانه این روزها شاهد هستیم که تایر در بازار ٦٠‌درصد بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود و هیچ برخوردی با متخلفان هم نمی‌شود. او ادامه داد: تولیدکنندگان صنعت تایر نقش و نفعی در اتفاقات بازار ندارند و حتی گرانی‌های مربوطه به ضرر آنها تمام خواهد شد و متاسفانه سود بسیار زیاد این اتفاق به جیب دلالان و واسطه‌گران در سطح عرضه می‌رسد و ما نمی‌دانیم چگونه چنین اتفاقی رخ می‌دهد!

     لاستیک‌های تاریخ مصرف گذشته

     کمبود تایر در بازار کار را به جایی رسانده که دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون‌داران نسبت به ورود لاستیک‌های تاریخ انقضا گذشته به بازار ابراز نگرانی کرده و ادامه می‌دهد: درحال حاضر لاستیک‌های ٢٠١٦ در انبار دپو شده، البته هر چند از تاریخ تولید این لاستیک‌ها دو‌سال گذشته است، اما اگر در محیط سر پوشیده قرار گرفته باشند و روی هم انباشته نباشند، مدت زمان مناسب برای مصرف افزایش پیدا می‌کند، ولی به‌هرحال به رانندگان توصیه کرده‌ایم این لاستیک‌ها را در محور عقب خودروی خود استفاه کنند. او با بیان اینکه مسئولان وزارت صمت شفافیت در گفتار ندارند، ادامه داد:٤٠‌درصد از میزان مصرف لاستیک مورد نیاز در بازار وجود دارد، اما ١٠‌درصد آن عرضه می‌شود و مابقی احتکار شده است. واقعیت این است که احتکار در این شرایط طبیعی است، اما چرا وزارت صمت هیچ نظارتی به بازار نداشته است.

     جالب است بدانید طول عمر لاستیک‌ها در بهترین شرایط حدود ٣‌سال بوده و شرکت‌های تایرسازی داخلی محصولات خود را تنها ٣٠ ماه ضمانت می‌کنند.

     قیمت‌های عجیب‌وغریب

     در حالی مجوز افزایش ۹‌درصد انواع لاستیک به صورت پلکانی از خردادماه‌ سال‌جاری صادر شده که انواع لاستیک خودروهای سنگین در سطح بازار با قیمتی بیش از سه برابر و لاستیک خودروهای سبک با افزایشی ۵۰ تا ۶۰‌درصدی نسبت به نرخ مصوب به فروش می‌رسند.

     مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر، در مورد افزایش چندبرابری قیمت انواع تایر ازجمله تایر خودروهای سنگین در بازار بیان کرد: از ‌سال ۱۳۹۳ تا پایان‌ سال۱۳۹۶ انواع تایر رشد قیمتی نداشتند و در اواخر‌ سال گذشته بود که با ارایه مدارک به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزایش پلکانی قیمت انواع تایر تا ۹‌درصد و به صورت پلکانی از خردادماه ‌سال‌جاری در دستور کار قرار گرفت. او ادامه داد: این افزایش قیمت تنها افزایشی بود که از‌ سال ۱۳۹۳ تا خردادماه ‌سال ۱۳۹۷ مدنظر قرار گرفت و هر تولیدکننده‌ای که کالای خود را گران‌تر از نرخ مصوب بفروشد، مرتکب جرم شده است. سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با انتقاد از وضع عرضه انواع لاستیک در بازار و اتفاقات و نابسامانی‌های به وجود آمده در سطح فروش این محصولات بیان کرد: طبق شنیده‌ها دو حلقه لاستیک خودرو سنگین که قیمتی حدود ٢‌میلیون تومان دارد، در بازار به قیمتی بیش از ۲.۵ تا ٣ برابر به فروش می‌رسد و در مورد لاستیک‌های سبک نیز باید خاطرنشان کرد که شاهد فروش بیش از ۵۰ تا ۶۰‌درصدی محصولات نسبت به نرخ مصوب هستیم.

     هیچ تولیدکننده‌ای حق فروش مستقیم ندارد

     تنها با بیان اینکه طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار همه تولیدکنندگان لاستیک خودروهای سنگین موظف هستند محصولات خود را صرفا به نمایندگان معرفی‌شده از سوی ادارات راهداری منطقه به فروش برسانند، اظهار کرد: هیچ تولیدکننده‌ای حق فروش مستقیم را ندارد و نمایندگان معرفی‌شده تحت کنترل و نظارت راهداری‌ها قرار دارند. او ادامه داد: پیش از این شرایط این‌گونه بود که اگر طی مدت ۱۰ روز سهمیه ارسال‌شده به نمایندگی فروخته نمی‌شد، نماینده این اختیار را داشت که در راستای فروش اقدام کند، اما درحال حاضر و با توجه به شرایط پیش آمده در بازار این اختیار سلب شده و فروش صرفا باید به معرفی‌شدگان ادارات راهداری صورت پذیرد. اخیرا از سوی معاون اول ریاست‌جمهوری کاهش تعرفه واردات لاستیک خودروهای سنگین به گمرکات کشور ابلاغ شده و براساس آن تعرفه واردات لاستیک خودروهای سنگین باری و اتوبوسی به ٥‌درصد کاهش یافت تا شاهد کاهش ۲۱‌درصدی تعرفه این محصولات در بازار باشیم.

     • مساله
     • عجيب
     • لاستيك
     • اعتصاب
     • كاميون داران
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Thu, 27 Sep 2018 13:10:58 +0330
      عقب‌ افتادگی یک میلیون‌ تومانی کارگران از سبد معیشت http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17951-عقب‌-افتادگی-یک-میلیون‌-تومانی-کارگران-از-سبد-معیشت.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17951-عقب‌-افتادگی-یک-میلیون‌-تومانی-کارگران-از-سبد-معیشت.html عقب‌ افتادگی یک میلیون‌ تومانی کارگران از سبد معیشت

      در ماه‌های گذشته و با افزایش و نوسان شدید نرخ ارز و به تبع آن بالا رفتن قیمت تمام اجناس و کالاها سبب شده تا جامعه کارگری و خانواده آنها،‌فشار مضاعفی را برای تامین مایحتاج روزانه خود تحمل کنند.

      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از خبرآنلاین، ‌از روزهای پایانی فروردین ماه و با افزایش نرخ ارز و به ویژه دلار،‌ قیمت انواع کالای مورد استفاده در سبد معیشت خانوار به طرز شگفت‌انگیزی سیر صعودی یافت و در عرض چند ماه ناگهان قیمت‌ها افزایش یافت.

      در این مدت نمایندگان کارگران و اعضای شورای‌عالی کار نسبت به کاهش قدرت خرید کارگران و محدود شدن سبد معیشت خانواده کارگری بارها هشدار دادند و خواستار برگزاری جلساتی برای یافتن راه حل مناسب به منظور تقویت قدرت خرید کارگران شدند.

      ماجرا تا آنجا پیش رفت که جلسه شورای‌عالی کار سوم مرداد ماه با حضور شرکای اجتماعی با دستور کار بررسی «راهکارهای افزایش معیشت کارگران در سال ۹۷» به دلیل شرایط ویژه اقتصادی، برگزار و در آن نشست مقرر شد نمایندگان هر ۲گروه کارگری و کارفرمایی پیشنهادات اجرایی خود را در چارچوب قانون، حداکثر تا یکماه آینده به شورای عالی کار ارائه دهند تا در نهایت، تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ شود. تقریبا ۱۹‌شهریورماه در جلسه‌ اعضای شورای عالی کار برای افزایش قدرت خرید کارگران به این نتیجه رسیدند که شکاف۸۶۰هزار تومانی در تامین سبد معیشت کارگران برای خانوار ۳/۳نفر وجود دارد.

      اکنون دو هفته از برگزاری آن جلسه گذشته و متاسفانه از سوی مسئولان دولتی و به ویژه وزارت کار هیچ‌گونه اقدامی برای تشکیل جلسه فوری انجام نداده، به طوری که صبر اعضای کارگری شورای‌عالی کار در نامه‌ای به سرپرست وزارت کار با تاکید بر فشار مضاعف به معیشت کارگران، خواستار تشکیل جلسه فوق‌العاده این شورا برای تصویب راهکار نهایی افزایش قدرت خرید شدند.

      نمایندگان کارگری شورای‌عالی کار در نامه‌ای به محسنی بندپی سرپرست وزارت کار، تاکید کردند: «یادآور می‌شویم جلسه این شورا برای آخرین بار در تاریخ 3/5/97 قریب به دو ماه قبل تشکیل شد و در خواست سه نفر عضو کارگری این شورا برای برگزاری جلسه فوق‌العاده نیز بلااثر بوده است.»

      در این باره فرامرز توفیقی می‌گوید: در آخرین جلسه شورای‌عالی کار که بیش از ۲.۵ ماه‌ پیش برگزار شد و اصرار نمایندگان جامعه کارگری این بود که توان معیشت جامعه کارگری به شدت کاهش پیدا کرده و جهش خیره‌کننده قیمت‌ها سبب متزلزل شدن ارکان خانواده کارگری شده و باید تمهیداتی‌اندیشید که دستور صریح کمیته بر بررسی راهکارها بود و پیشنهادات نیز داده شد.

      وی تصریح می‌کند: بررسی‌ها انجام شد و در جلسات نتیجه‌گیری شد به طوری که در جلسه دو هفته پیش به این نتیجه رسیدیم که کارگران بیش از ۸۰۰هزار تومان از سبد معیشت عقب افتاده‌اند. اگر امروز بخواهیم این عدد را دوباره محاسبه کنیم به فاصله یک‌میلیون تومانی می‌رسیم.

      وی تاکید می‌کند: در آن جلسه راهکارهایی ارائه و دستور تشکیل عاجل و فوری کمیته شورای‌عالی کار برای این مسئله صادر شد اما اینکه نماینده وزارت کار دو ماه و نیم پیش گفت که کل این فرایند نباید بیش از یک ماه طول بکشد ولی اکنون هیچ‌گونه همراهی و حرکت مثبتی در وزارت کار برای تشکیل جلسه شورای‌عالی کار وجود ندارد.

      عضو شورای‌عالی کار در پاسخ به این سوال که آیا ادامه این روند منجر به ناامیدی و سرخوردگی جامعه کارگری نخواهد شد؛ می‌افزاید: به حتم این‌گونه خواهد بود؛ زیرا وقتی پای زندگی، بقای زندگی و ماندگاری جامعه کارگری و خانواده کارگری مطرح است در نتیجه و به تبع آن شاهد تاثیرات اجتماعی این مسئله نظیر بداخلاقی‌های اجتماعی،‌ ناهنجاری‌های موجود در جامعه،‌ زد و خورد، ضرب و شتم،‌ سرقت،‌ تصادفات،‌ خودسوزی و خودکشی‌هایی که این اواخر در میان جامعه کارگری افزایش داشته، خواهیم بود.

      وی درباره عزل وزیر کار و تعیین سرپرست و همچنین تاثیر این موضوع در بهبود وضعیت معیشت جامعه کارگری می‌افزاید: ما با صندلی وزارت،‌ کار داریم و قطعا‌اندیشه‌های کسی که بر روی آن صندلی می‌نشیند می‌تواند برای جامعه کارگری کمک‌کننده باشد. در اصل آن صندلی باید مطالبه‌گرایانه حق قانونی ما را ادا کند؛ بنده بارها گفته‌ام که خوب است نگران دوستان و عزیزان هموطن زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته‌امداد باشیم اما یادمان نرود این فرد بر روی صندلی وزارت کار، رفاه،‌ ‌تعاون و امور اجتماعی نشسته است با این حساب باید گفت بهزیستی و کمیته‌امداد هر کدام متولی خود را دارند بنابراین وظیفه این فرد حفظ و صیانت قانون کار،‌ جامعه کارگری و موانع ادامه این راه و مسیر است.

      • عقب افتادگي
      • ميليون
      • تومان
      • كارگران
      • سبد معيشت
      • دستمزد
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 26 Sep 2018 13:27:09 +0330
       طبقه‌ کارگر باید ۷۰ درصد دستمزدش را پای غذا بدهد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17792-طبقه‌-کارگر-باید-۷۰-درصد-دستمزدش-را-پای-غذا-بدهد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17792-طبقه‌-کارگر-باید-۷۰-درصد-دستمزدش-را-پای-غذا-بدهد.html طبقه‌ کارگر باید ۷۰ درصد دستمزدش را پای غذا بدهد

       يک خانوار کارگری در شهریور ماه برای زنده ماندن باید هفتاد و دو درصد دستمزدش را برای تهیه مواد خوراکی ضروری صرف کند؛ در نهایت برای این خانوار چیزی کمتر از چهارصد هزار تومان باقی می‌ماند که با آن باید باقی هزینه‌های اساسی از جمله اجاره مسکن، حمل و نقل و آموزش را تامین کند؛ آیا اصلاً ممکن است؟

       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، گرچه استقلال اقتصادی به معنای خودکفایی و عدم وابستگی به ارزهای خارجی است، اما انگار در اقتصاد ما همه چیز به نرخ ارز گره خورده ‌است؛ انگار همه اقلام مصرفی خانوار یا وارداتی‌اند یا اگر تولید وطنی هم هستند، مواد اولیه‌شان با واسطه یا بی‌واسطه از آن ورِ آب می‌آید. دقیقاً به همین دلیل است که کارگران در این روزها فشار سنگینی را روی زندگی یومیه خود احساس می‌کنند؛ نه تنها زنبیلِ خرید خانواده‌های مزدبگیر از همیشه خالی‌تر شده‌؛ بلکه بسیاری از اقلام، حتی از سبد خوراکی‌ها خط خورده‌اند.

       کافی‌ است فقط سبد خوراکی‌ها را بررسی کنیم؛ اینکه چه اقلامی از سفره‌های کارگران حذف شدند؛ اینکه همان ضروری‌های اولیه چند درصد گران شده‌اند؛ البته منظور از ضروری‌های اولیه همان نان، تخم‌مرغ، گوجه فرنگی و پنیر است، این اقلام را با گوشت، میوه‌جات و سایر خوراکی‌های مجللِ این روزها، که دیگر مدتهاست کارگران خواب خوردن آنها را هم نمی‌بینند، اشتباه نگیرید؛ به راستی چقدر و تا کجا دستمزد حداقلی می‌تواند فقط هزینه‌های خوراکی کارگران را تامین کند؟! در جدولی که مرکز آمار ایران منتشر کرده، قیمت اقلام سبد خوراکی در مرداد ماه ۹۷ به نسبت ماه قبل (تیرماه) و همین طور مردادماه سال قبل، آورده شده‌ است؛ این جدول البته حاوی اطلاعاتی‌ است که عمدتاً بر اساس نرخ‌های مصوب تنظیم شده؛ نرخ‌هایی که با آنچه در کوچه و بازار می‌بینیم از زمین تا آسمان تفاوت دارد و معمولاً گیر مردم عادی نمی‌آید.

       هر کدام از اقلام خوراکی چقدر جهش قیمت داشته‌اند؟

       این جدول نشان می‌دهد که در بخش میوه‌جات، بلندترین جهش قیمت را داشته‌ایم؛ میوه‌ها بین ۸۰ تا ۸۵ درصد گران شده‌اند؛ البته گوشت قرمز و برنج هم بیش از سی درصد افزایش قیمت داشته‌اند. در این جدولِ رسمی، بیشترین جهش قیمتی مربوط به پرتقال است که البته تولید داخل هم هست! حال اگر اقلام مواد خوراکی در اسفندماه ۹۶ را ملاک قرار دهیم و با نرخ‌های مرداد ۹۷ مقایسه کنیم، می‌شود میزان کاهش نسبی قدرت خرید مزد در زمینه اقلام اساسی خوراکی را تا حدود زیادی تخمین زد. اگر قیمت گوشت قرمز و برنج را مبنا قرار دهیم، می‌توانیم محاسبه کنیم که قدرت خرید مزد حداقلی چقدر کاهش پیدا کرده است. فرض کنیم کارگری با محاسبه همه مزایا، حق بن و حق مسکن، یک میلیون و چهارصد هزارتومان درآمد داشته باشد. براساس ارقام مرکز آمار، یک کیلو گوشت قرمز در انتهای اسفندماه، ۴۱۰۹۶۸ریال بوده ‌است؛ یک کیلو برنج ایرانی نیز در همین زمان، ۱۳۵۹۹۴ریال بوده است که مجموع این دو رقم می‌شود ۵۴۶۹۶۲ریال. در مردادماه، گوشت قرمز به ۵۲۴۲۸۲ریال و برنج ایرانی به ۱۴۱۴۴۰ریال رسیده‌ که در مجموع می‌شود ۶۶۵۷۷۲. با دستمزد یک میلیون و چهارصد هزار تومانی، در اسفندماه۹۶،
       ۲۱.۵بار می‌شد یک کیلو گوشت و یک کیلو برنج خرید اما در مرداد ۹۷، فقط ۲۱.۰۲بار این امکان میسر است؛ یعنی در مردادماه۹۷، با حداقل مزد کارگری می‌شود ۲۱کیلو گوشت و ۲۱کیلو برنج خرید؛ همین البته به این شرط که دیگر هیچ چیز خریداری نشود. نه نان، نه تخم‌مرغ و نه میوه. کرایه خانه هم نپردازی و البته همیشه پای پیاده گز کنی.

       پس اگر فقط گوشت و برنج را به صورت مجرد و جدا از باقی اقلام در نظر بگیریم؛ قدرت خرید مزد در مرداد ماه نسبت به اسفند سال گذشته، نزدیک به بیست درصد کم شده‌ است. البته اگر فقط کره نباتی صد گرمی را به این سبد بیفزاییم، کاهش قدرت خرید مزد در بخش خوراکی‌ها به حدود سی درصد می‌رسد! اما اگر مواد غذایی مانند تخم‌مرغ، لبنیات و از آن مهم‌تر میوه‌جات را به این لیست اضافه کنیم، قدرت خرید دستمزد، بیش از هفتاد درصد کاهش نشان می‌دهد.

       اما محاسبات گروه کارگری چه نتایجی را نشان می‌دهد؟

       فرامرز توفیقی (رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها) که محاسبات سبد معیشت را انجام داده و البته بارها در طول گفت‌وگو تاکید می‌کند که این محاسبات بسیار حداقلی صورت گرفته و تنها به قصد رسیدن به یک «توافق سه‌جانبه» پایین‌ترین نرخ‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها برای یک نفر در پایان مرداد ماه را حدود ۹۷۰۰تومان برآورد می‌کند و می‌گوید: البته این ارقام مربوط به مرداد ماه است؛ برای اینکه به اعداد دقیق که با واقعیت این روزها (نیمه شهریورماه) تطبیق داشته باشد، برسیم، باید به هر کدام از این ارقام، حداقل ده تا پانزده درصد بیفزاییم. او به تشریح محاسبات خود ادامه می‌دهد: این ۹۷۰۰تومانِ روزانه را اگر در متوسط اندازه یک خانوار که ۳.۳است ضرب کنیم و بعد در متوسط روزهای ماه (۳۰) نیز ضرب کنیم، متوسط هزینه‌های خوراک خانوار یا همان سبد معیشتی حداقلی خانوار، حدود۹۶۰هزار تومان می‌شود. یعنی کمترین میزانی که یک خانوارِ ۳.۳نفری در ماه باید خرج خورد و خوراک خود کند تا بتواند «فقط» زنده بماند، چیزی حدود ۹۶۰هزار تومان است. البته این را هم در نظر بگیریم که این ارقام مربوط به مردادماه است؛ حتماً برای شهریورماه، این مبلغ بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان بیشتر از این است.

       چند درصد دستمزد صرف سبد خوراکی‌ها می‌شود؟

       حال برای اینکه بدانیم چند درصد از حداقل مزد صرف خوراکی‌ها می‌شود؛ باید نسبت این سبد به همان حداقل مزد که البته مزایا را هم به آن افزوده‌ایم یعنی یک میلیون و چهارصد هزار تومان را استخراج کنیم. نتیجه می‌شود ۰.۶۸۵؛ در واقع حدود ۶۸.۵درصدِ حداقل مزد صرف سبد حداقلی خوراکی‌ها می‌شود؛ به عبارت دیگر یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره در مردادماه اگر بخواهد زنده بماند، باید ۶۸.۵ درصد دستمزدش را پای مواد غذایی بدهد؛ حال اینجا یک سوال بزرگ مطرح می‌شود: سهم آموزش، بهداشت، حمل و نقل و البسه و از همه مهم‌تر و گران‌تر یعنی مسکن چه می‌شود؟ اگر قرار باشد یک خانوار کارگری ۶۸.۵ درصد دستمزد ماهانه‌اش را خرج مواد خوراکی کند، اجاره خانه و باقی خرج‌ها‌ را از کجا بیاورد؟ توفیقی این موضوع را از زاویه دیگری بررسی می‌کند و می‌گوید: بعد از محاسبه سبد حداقلی خوراکی‌ها و تنظیم سهم آن در سبد معیشت که پیش از این این سهم، ۲۵.۷بوده و الان با گران‌تر شدن اجاره مسکن به ۲۳.۴درصد رسیده، متوجه شدیم که حداقل دستمزد و مزایا (همان یک میلیون و چهارصد هزار تومان) فقط ۳۳درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد؛ یعنی دستمزد یک کارگر فقط یک سوم هزینه‌های ماهانه‌اش را پوشش می‌دهد؛ دو سوم دیگر را لابد «امدادهای غیبی» باید تامین کنند؟! همانطور که قبلاً هم گفتیم این ۶۸.۵درصد متعلق به مرداد ماه است و اگر همانطور که توفیقی می‌گوید قرار باشد حداقل ۵۰هزار تومان به مبلغ سبد خوراکی‌ها بیفزاییم، سبد خوراکی‌ها به یک میلیون و ده هزار تومان می‌رسد و نسبت خوراکی‌ها به دستمزد باز هم افزایش می‌یابد و به ۷۲درصد می‌رسد؛ یعنی با یک محاسبه حداقلی، یک خانوار کارگری در شهریور ماه باید ۷۲درصد دستمزدش را صرفِ مواد غذایی کند تا فقط زنده بماند. به عبارتی برای باقی هزینه‌های زندگی فقط ۲۸درصدِ دستمزد باقی می‌ماند که چیزی حدود ۳۹۰هزار تومان است؛ به عبارتی یک خانوار کارگری باید با ۳۹۰هزار تومان، اجاره خانه را بپردازد، هزینه‌های تحصیل فرزندانش را تامین کند؛ خرج دارو و درمان بدهد؛ هزینه‌های ایاب و ذهاب روزمره به محل کار و مدرسه را تامین کند و در نهایت لابد باید با تتمه این پول، به تفریحاتِ سالم نیز بپردازد!! این نکته را باید با تاکید بسیار بگوییم که این محاسبات همگی متعلق به بایسته‌های ادامه روند است نه «زندگی کردن». برای زندگی کردن شایسته، بسیار بیش از اینها لازم است؛ همانطور که بسیاری از کارگران و فعالان کارگری به درستی ادعا می‌کنند، برای زندگی کردن شایسته و درخور، یک خانوار سه یا چهار نفره به چیزی حدود هفت میلیون تومان در ماه نیاز دارد.

       با چه ترفندهای «تورم» را پایین می‌کشند؟

       توفیقی البته به نکات دیگری هم اشاره می‌کند؛ نکاتی که درخور توجه‌اند: این محاسباتی که انجام می‌دهیم به خاطر فضای مغشوش اقتصاد خیلی هم قابل استنادِ دائم نیست؛ یعنی می‌خواهم بگویم نهایت برای یکی دو روز یا یک هفته این اعداد و ارقام قابل استناد است و بعد باز هم قاعدتاً جهش قیمتی جدید از راه می‌رسد؛ همین الان هم باید بگویم تا چند روز دیگر اتفاقات عجیب و غریبی رخ خواهد داد که باز همه معادلات را به هم‌می‌ریزد؛ کلاً اوضاع جوری شده که باید هر هفته، سبد معیشت را از نو محاسبه کنیم! او ادامه می‌دهد: در این ایام هیچ کدام از اقلامی که مرکز آمار در نرخ تورم دخالت می‌دهد، ثابت نمانده‌اند؛ در نتیجه نمی‌توانند هیچ یک از این ارقام را در تورم دخالت بدهند، وزن آن را در محاسبات بالا ببرند و در نتیجه، تورم را به صورت «مصنوعی» پایین بکشند؛ چراکه همه اقلام افزایش قیمت داشته‌اند. راه جدید دولتی‌ها و مسئولان، اعلامِ «نرخ مصوب» است؛ می‌آیند قیمت مصوب اعلام می‌کنند؛ قیمت مصوبی که نه گیر من می‌آید و نه گیر شما و بعد می‌آیند تورم را براساس آن قیمت مصوبِ موهوم و خیالی محاسبه می‌کنند! این هم از ترفندهای جدید و نوظهورِ آقایان است.

       • دستمزد
       • طبقه كارگر
       • كارگران
       • غذا
       • تورم
       • دولت
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Thu, 13 Sep 2018 07:53:41 +0430
        قدرت خريد کارگران در ۶ ماه نصف شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17231-قدرت-خريد-کارگران-در-۶-ماه-نصف-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17231-قدرت-خريد-کارگران-در-۶-ماه-نصف-شد.html قدرت خريد کارگران در ۶ ماه نصف شد

        رشد قيمت‌ها در نيمه ابتدايي سال جاري، شرايط را براي معيشت کارگران سخت‌تر کرده است. با توجه به اينکه براي تعيين حداقل دستمزد سال گذشته نيز سبد معيشت مدنظر قرار نگرفت، اين افزايش قيمت‌ها توانست توان خريد کارگران را متأثر کرده و آنها را تحت فشار قرار دهد.

        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از شرق، طبق برآوردهاي گروه کارگري قدرت خريد کارگران در شش ماه در تير سال جاری به نصف کاهش يافت. بر‌اساس‌این بازبيني دستمزد کارگران در دستور کار قرار گرفت؛ اما محتمل‌ترين پيشنهاد، جبران غيرنقدي براي کارگران است.

        عضو کارگري شوراي‌عالي کار با اشاره به نصف‌شدن قدرت خريد کارگران در شش ماه گذشته گفت: در جلسه اخير شوراي‌عالي کار مقرر شد کميته دستمزد تشکيل جلسه دهد و موضوع افزايش قدرت خريد کارگران چه در زمينه دستمزد و چه کمک‌هاي غيرنقدي را بررسي کند.

        علي خدايي، نماينده کارگران در شوراي‌عالي کار، در گفت‌وگو با تسنيم درباره برگزاري جلسه شوراي‌عالي کار درباره بررسي مجدد دستمزد که روز چهارشنبه برگزار شد، گفت: افزايش قدرت خريد کارگران مهم‌ترين موضوع جلسه شوراي‌عالي کار بود. بررسي‌هاي گروه کارگري نشان مي‌دهد در هفته اول تير در مقایسه با دي سال گذشته 48.2 درصد، قدرت خريد کارگران کاهش يافته است.

        او با تأکيد بر اينکه دولت و کارفرمايان کاهش قدرت خريد کارگران را قبول دارند، افزود: با وجود اينکه کاهش قدرت خريد کارگران را قبول دارند؛ اما هيچ راه‌حلي براي جبران آن ارائه نکرده‌اند.

        خدايي بيان کرد: مقرر شد تا کميته دستمزد تشکيل جلسه دهد و موضوع افزايش قدرت خريد کارگران را چه در زمينه دستمزد و چه کمک‌هاي غيرنقدي بررسي کند و همچنين مقرر شد، نمايندگان وزارتخانه‌هايي که در شوراي‌عالي کار حضور دارند، موارد مطرح‌شده در جلسه را با وزارتخانه‌هاي متبوع خود طرح و نتيجه را به جلسه بعدي شوراي‌عالي کار ارائه کنند.

        او همچنين گفت: نمايندگان کارگران درخواست برگزاري جلسه در دو هفته آينده را داشته‌اند؛ اما زمان جلسه بعدي اعلام مي‌شود به ‌نظر مي‌رسد که جلسه بعدي شوراي‌عالي کار دو هفته تا يک ماه ديگر باشد. با توجه به اينکه تمام اعضاي شوراي‌عالي کار بر کاهش قدرت خريد کارگران آگاه هستند، بايد هرچه زودتر تصميم‌گيري در اين زمينه صورت گيرد.
        تورم ابتدايي سال 97 کمر کارگران را شکست

        محمدرضا تاجيک، نماينده کارگران در شوراي‌عالي کار، با اشاره به اينکه تورم چند ماه ابتدايي سال 97 کمر کارگران را شکست، گفت: افزايش 19.5درصدي حقوق حداقل‌بگيران در فروردين 97 کورسوی اميدي براي قشر ضعيف کارگران بود که در همين ابتداي سال ديري نگذشت که از بين رفت و نه‌‌فقط شکاف مزدي آنها ترميم نشد؛ بلکه هر روز شاهد کاهش هرچه بيشتر قدرت خريد کارگران هستيم.

        نماينده مجمع عالي کارگران ايران در شوراي‌عالي کار بيان کرد: با توجه به محاسبات گروه کارگري، به ميزان 48.2 درصد در ابتداي سال 97 قدرت خريد کارگران کاهش يافته است و درخواست آنها از شرکاي اجتماعي بازبيني مجدد سبد معيشت و بررسي برای افزايش توان خريد براي کارگران است.

        رئيس مجمع نمايندگان کارگران استان تهران گفت: با در‌نظر‌گرفتن سبد معيشت سال 97 و دريافتي کارگران و همچنين حداقل‌هاي زندگي براي ادامه حيات به اختلاف فاحشي مي‌رسيم. کارگران براي ادامه زندگي مسيري دشوار و سخت را در پيش‌رو خواهند داشت و از حداقل‌هاي زندگي محروم هستند.

        او گفت: در جلسه شوراي‌عالي کار مورخ 3/5/97 شرکاي اجتماعي، بر مطالب ارائه‌شده از سوی گروه کارگري تأييد کردند و مقرر شد کميته دستمزد موضوع را بررسي و نتيجه را به شوراي‌عالي کار ارائه کند.

        عضو هيئت‌مديره مجمع عالي کارگران گفت: گروه کارگري از شرکاي اجتماعي، به‌ویژه گروه دولت درخواست دارد به فکر راه‌حل مناسب براي افزايش دريافتي کارگران (افزايش توان خريد) باشند. البته در‌اين‌باره مي‌توان گزينه‌هاي غيرنقدي را نيز بررسي کرد.

        • قدرت خريد
        • كارگران
        • دولت
        • دستمزد
        • مجلس
        • نصف
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 28 Jul 2018 07:50:24 +0430
         برگزاري چند تجمع صنفي در تهران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17163-برگزاري-چند-تجمع-صنفي-در-تهران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17163-برگزاري-چند-تجمع-صنفي-در-تهران.html برگزاري چند تجمع صنفي در تهران

         صبح امروز، شماری از بازنشستگان کشوري، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در تهران تجمع کردند.

         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز یکشنبه شماری از بازنشستگان صنعت فولاد کشور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد واقع در خیابان خالد استانبولی تجمع کردند.

         تجمع‌کنندگان خواستار اجرای همسان‌سازی براساس تبصره ۵ ماده ۱۰۹ آیین‌نامه فولاد، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد وتسریع در پرداخت مستمری ماهانه خود از صندوق فولاد شدند.

         این گروه از بازنشستگان که از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود، سنگرود گرد‌هم آمده‌اند، می‌گویند: خواستار دریافت پاسخ قاطعانه از سوی مدیریت صندوق در خصوص مطالبات صنفی خود هستیم.

         ادامه تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران

         امروز همچنين در ادامه تجمع روز گذشته کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، معترضان مقابل مجلس شورای اسلامی جمع شدند.

         در این تجمع چند صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمده‌اند و خواستار رفع سریع ایرادات وارد به طرح جذب هستند.

         کارگزاران می‌گویند: خواسته اصلی ما این است که نمایندگان مجلس هرچه سریعتر به ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت گرفته، رسیدگی کنند تا زودتر تعیین تکلیف شویم.

         در عین حال نمایندگان کارگزاران از مذاکره با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر دادند و گفتند: روز گذشته پس از خاتمه تجمع با اعضای مجمع تشخیص گفتگو کردیم و قرار شد پس از رفع ایرادات طرح در مجلس و ارسال آن به مجمع، از ما نمایندگان کارگزاران دعوت شود تا بتوانیم از طرح‌مان دفاع کنیم.

         کارگزاران از این همه دوندگی و طولانی شدن روندِ تصویب طرح انتقاد کردند و گفتند: نگرانیم که طرح جذب که پس از ماه‌ها دوندگی در مجلس تصویب شده، لابلای بوروکراسی و رفت و برگشت‌های فرساینده، فراموش شود و به انجام نرسد.

         طرح جذب کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در بدنه دولت، پس از تصویب در صحن علنی مجلس به شورای نگهبان فرستاده شد که در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن ایراداتی وارد کرد و طرح دوباره به مجلس برگردانده شد.

         تجمع بازنشستگان کشوری مقابل مجلس

         امروز صبح، صدها بازنشسته کشوری نيز از نقاط دور و نزدیک خود را مقابل مجلس شورای اسلامی رساندند و دست به تجمع اعتراضی زدند.

         در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، صدها بازنشسته کشوری از ارگان‌ها و نهادهای مختلف و ازجمله بازنشستگان آموزش و پرورش شرکت دارند.

         خواسته اصلی معترضان که اولین بار نیست تجمع می‌کنند، رفع دغدغه‌های معیشتی و درمانی‌ست؛ بازنشستگان کشوری می‌گویند: همسان‌سازی اجرایی نشده؛ خدمات رفاهی ناکافی‌ست و بیمه کارآمد و مکفی نداریم.

         یکی از حاضران در تجمع که معلم بازنشسته است و از کرج برای برگزاری تجمع به تهران آمده، می‌گوید: قانون مدیریت خدمات کشوری سالهاست که به دست فراموشی سپرده شده؛ مسئولان ما بازنشستگان را از یاد برده‌اند؛ در این شرایط بد اقتصادی و با این گرانی‌های افسارگسیخته، مستمری‌ای که دریافت می‌کنیم حتی کفاف نصف ماه را نمی‌دهد.

         بازنشستگان با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی مطالبات اصلی‌شان، از نمایندگان مجلس می‌خواهند که در جهت رفع مشکلات معیشتی و رفاهی بازنشستگان اقدام کنند.

         تجمع آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل مجلس

         همچنين صبح امروز آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

         تجمع‌کنندگان خواستار «تغییر تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش» هستند. آنها می‌گویند این قانون، معلمانی که از سال ۹۲ به بعد مشغول به کار شده‌اند را شامل نمی‌شود؛ بنابراین باید در جهت فراگیری بیشتر اصلاح شود.

         این چندمین بار است که آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مقابل نهادهای مرتبط، تجمع اعتراضی برپا می‌کنند.

         • برگزاري
         • تجمع
         • اعتراض
         • تهران
         • كارگران
         • بازنشستگان
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Jul 2018 13:29:13 +0430
          بيات: کارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17155-بيات-کارگران-قادر-به-خرید-مایحتاج-ضروری-نیستند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/17155-بيات-کارگران-قادر-به-خرید-مایحتاج-ضروری-نیستند.html بيات: کارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند

          به اعتقاد رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، دستمزد کارگران با توجه به نوسان‌های نرخ ارز و بازارهای داخلی باید ترمیم شود.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، فتح‌اله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: موضوع ترمیم حقوق و دستمزد کارگران در شرایط کنونی اقتصاد نه تنها عجیب نیست بلکه لازم و ضروری است. چون کارگران قدرت خریدی ندارند که بخواهند سرمایه‌گذاری کلان بکنند یا پس‌اندازهای آنچنانی داشته باشند.تنها حقوق حداقلی می‌گیرند که با آن هم امرار معاش می‌کنند و هم هزینه زندگی و اجاره‌بهای خانه را می‌پردازند.

          وی ادامه داد: با توجه به گرانی نرخ ارز که بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داد، عملا قدرت خرید کارگران که امیدوار بودیم با افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل حقوق ارتقاء یابد، کاهش یافت و لذا برای آنکه دستمزد کارگران کفاف هزینه‌های معیشت آن‌ها را بدهد، لازم است اتفاقی در حقوق و دستمزد کارگران بیفتد.

          این مقام مسوول کارگری بیش‌ترین افزایش قیمت‌ها را در اقلام خوراکی و اساسی خانوارهای کارگری دانست و گفت: صرفنظر از افزایش هزینه‌ها در بخش مسکن کارگران قادر به تامین مایحتاج ضروری و مورد نیاز خود نیستند لذا از دولت و کارفرمایان می‌خواهیم در شورای عالی کار با نمایندگان کارگری برای بهبود وضع معیشت و ترمیم دستمزد کارگران مساعدت کنند.

          به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درست است که تحریم‌ها در پیش است و گرانی نرخ ارز بر بسیاری از بازارهای داخلی سایه افکنده اما تولیدکنندگان داخلی هم کالاهای خود را قیمت بیش‌تری به فروش می‌رسانند که از این جهت باید هم تولیدات داخلی را بالا برد هم قدرت خرید کارگران را افزایش داد.

          شورای عالی کار در اسفندماه سال گذشته حداقل دستمزد کارگران را ۱۹.۵ درصد تعیین کرد. این در حالی بود که شورای عالی کار درباره افزیش بن خواربار یا حق مسکن مصوبه‌ای نداشت. در آغاز سال ۱۳۹۷ بخشنامه مزد در حالی از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد که بسیاری از بازارهای داخلی تحت تاثیر نوسان شدید نرخ ارز قرار گرفتند و کارگران افزایش حدود ۲۰ درصدی حداقل دستمزد را احساس نکردند.

          • فتح اله بيات
          • كارگران
          • قراردادي
          • خريد
          • مايحتاج
          • اتحاديه
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Jul 2018 06:31:30 +0430
           تجمع کارکنان سهام عدالت مقابل ساختمان خصوصی‌ سازی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16927-2018-05-13-09-59-45.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16927-2018-05-13-09-59-45.html تجمع کارکنان سهام عدالت مقابل ساختمان خصوصی‌ سازی

           جمعی از نیروی کار شاغل در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت صبح امروز (یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه) با تجمع در مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی به نامشخص بودن وضعیت شغلی و عدم پرداخت معوقات مزدی خود اعتراض کردند.

           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، تعدادی از کارکنان حاضر در تجمع امروز که از نقاط مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده‌اند، گفتند: برای چندمین بار است که جهت پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات‌مان از نقاط مختلف کشور به تهران سفر می‌کنیم و مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع می‌زنیم.

           به گفته معترضان، پیش از این نیز کارکنان دفاتر سهام عدالت مقابل ساختمان‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده بودند که آخرین آن مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) انجام شد.

           طبق اظهارات کارکنان سهام عدالت؛ در تجمع روز (یکشنبه ۲۰ اسفند ماه سال ۹۶) مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) که در آن «آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت» از سوی سازمان خصوصی‌سازی برگزار می‌شد، مسئولان این سازمان قول پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتمان را تا پایان سال داده بودند که تاکنون عملی نشده است.

           به نقل از این کارگران گفته می‌شود، حدود هزار و پانصد نفر در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت سراسر کشور با سوابق حدودا ۱۱ سال مشغول کار هستند که به حال خود رها شده و در حال حاضر حدود ۳۸ ماه مطالبات مزدی و بیمه‌ای معوقه طلبکارند.

           تجمع‌کنندگان در پلاکاردی از مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی خواسته‌اند باتوجه به شعار امسال پس از ۱۱ سال فعالیت شرکت‌های سهام عدالت، اشتغال آتی آنها را مدنظر قرار داده و حقوق و دستمزد معوقه ۳۸ ماه کارکنان سهام عدالت را پرداخت کند.

           • تجمع
           • كاركنان
           • سهام عدالت
           • ساختمان
           • خصوصي سازي
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 13 May 2018 14:30:33 +0430
            کارگران سازمان‌ های قوی کارگری می‌ خواهند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16850-2018-05-05-09-11-07.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16850-2018-05-05-09-11-07.html کارگران سازمان‌ های قوی کارگری می‌ خواهند

            یک کارشناس حوزه کار بر این باور است که اگر کارگران سازمان‌های قوی کارگری در اختیار داشته باشند بهتر می‌توانند مطالباتشان را دنبال کنند.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اظهار کرد: علیرغم اینکه جزو اعضای اولیه سازمان بین‌المللی کار هستیم و حضور فعالانه‌ای داریم ولی نتوانستیم طی سالها عضویت، آنطور که باید استانداردهای کار را برای رعایت حقوق کارگران نهادینه کنیم.

            وی افزود: یکی از اصلی‌ترین موضوعات کارگران این است که سازمان‌های کارگری قوی، صنفی و دموکراتیک تشکیل بدهیم که عموم کارگران کشور را پوشش دهد و از آن‌ها حمایت کند.

            این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: اگر کارگران صاحب یک تشکل قوی و سازمان کارگری صنفی بودند امروز بهتر می‌توانستند خواسته‌ها و مطالباتشان را دنبال کنند.

            به گفته حاج اسماعیلی تشکل‌هایی که بعد از انقلاب در حوزه کارگری شکل گرفته‌اند، به لحاظ ساختار سازمانی، کارآمدی و پوشش جمعیت کارگری دچار اشکالند و عمدتا نتوانستند اعتماد عمومی کارگران را جلب کنند.

            وی افزود: یکی از انتظارات جدی این است که دولت شرایطی را فراهم کند که کارگران بتوانند به سمت یک ساختار سازمانی استاندارد حرکت کنند تا بخش زیادی از مسئولیت‌ها در حوزه کارگری را تشکل‌ها برعهده بگیرند و در حل و فصل مسایل مربوطه کمک کنند.

            این کارشناس حوزه کار درعین حال اصلاح قانون کار و تدوین سند کار شایسته را از مهمترین مطالبات کارگران برشمرد و گفت: تدوین سند ملی کار شایسته از برنامه سوم توسعه مطرح بوده ولی راکد و معطل باقی مانده و پیگیری نشده است که برنامه ششم دولت را مکلف به انجام این کار کرده است.

            حاج اسماعیلی افزود: بحث اصلاح قانون کار هم نزدیک به دو دهه است که مورد تاکید قرار گرفته است. قانون کار ایران مربوط به گذشته است و با گرایش‌ها و جهت‌گیری‌ها و نیازهای زمان گذشته تدوین شده است لذا باید به تناسب شرایط بازار کار ایران و خواسته‌های کارگران اصلاح شود.

            قانون کار ایران در سال ۱۳۶۹ به تصویب مجلس رسید. این قانون مشتمل بر ۲۰۳ ماده و ۱۲ فصل از جمله قراردادهای کار، حفاظت فنی و بهداشت کار، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و مذاکرات و پیمانهای دسته جمعی است.

            بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، دولت موظف به اصلاح این قانون بر مبنای سه جانبه گرایی شد. دولت دهم پیش‌نویس اصلاحیه قانون کار را آذر ماه سال ۱۳۹۱ با ۸۶ ماده مورد تایید برای اصلاح به مجلس ارسال کرد اما به دلیل اعتراض گروه‌های کارگری و کارفرمایی نسبت به ارسال یکجانبه و بدون نظر کارشناسی لایحه، متوقف شد و مسکوت ماند. دولت تدبیر و امید کار بررسی اصلاحیه قانون کار در مجلس را از سر گرفت ولی جامعه کارگری مصرانه بازپس‌گیری اصلاحیه توسط دولت را خواستار شدند.

            در حال حاضر کار بررسی اصلاحیه قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس مراحل پایانی خود را می‌گذراند. قانون کار همواره یکی از چالش‌های پیش روی کارگران و کارفرمایان بوده است.

            • كارگران
            • سازمان
            • قوي
            • دولت
            • مطالبات
            • حقوق
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 05 May 2018 13:41:23 +0430
             تجمع کارگران حمل و نقل خلیج فارس مقابل وزارت اقتصاد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16761-تجمع-کارگران-حمل-و-نقل-خلیج-فارس-مقابل-وزارت-اقتصاد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16761-تجمع-کارگران-حمل-و-نقل-خلیج-فارس-مقابل-وزارت-اقتصاد.html تجمع کارگران حمل و نقل خلیج فارس مقابل وزارت اقتصاد

             جمعی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، صبح امروز به تهران آمدند و مقابل ساختمان وزارت اقتصاد ودارایی تجمع کردند. این دوازدهمین تجمع کارگران این شرکت در اعتراض به وضعیت شغلی‌ خود در سال جاری است.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز دوشنبه (۴ دی ماه) تعدادی از مجموع ۱۲۰۰ کارگر شرکت حمل و نقل خلیج فارس با تجمع مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی، خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی خود شدند.

             این کارگران که از محل کارشان در شهرستان اسلامشهر راهی تهران شده‌اند، مدعی هستند از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، روال پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها برهم خورده است. به عنوان مثال در همین مدت پرداخت مزایایی همچون حق اضافه کاری، کارانه، بهره‌بری و بیمه تکمیلی کارگران شاغل در این شرکت با تاخیرهایی همراه بوده است.

             این کارگران با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: از زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه و در نتیجه مشکل کارکنان شروع شد.

             به ادعای معترضان، مشکلات شرکت حمل ونقل خلیج فارس ناشی از سوءمدیریت است و بخش خصوصی هنوز نتوانسته به تعهدات مالی خود در قبال خرید شرکت عمل کند و مسئولان مربوطه نیز نظارت و دقت لازم را حین واگذاری انجام نداده‌اند.

             کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس از سازمان خصوصی‌سازی توقع دارند برای مشکل به وجود آمده چاره‌اندیشی کنند.

             در این زمینه یکی از کارگران معترض به ایلنا گفت: بخش خصوصی تاکنون توان مدیریت این واحد حمل و نقلی را نداشته است و برای همین بهتر است که این واحد صنعتی دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران نیز حقوق معوقه خود را دریافت کنند.

             شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه و نمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند. از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند.

             • وزارت اقتصاد و دارايي
             • تجمع
             • كارگران
             • حمل و نقل
             • خليج فارس
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 25 Dec 2017 14:27:46 +0330
              تجمع همزمان کارگران تراورس در خوزستان و لرستان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16749-تجمع-همزمان-کارگران-تراورس-در-خوزستان-و-لرستان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16749-تجمع-همزمان-کارگران-تراورس-در-خوزستان-و-لرستان.html تجمع همزمان کارگران تراورس در خوزستان و لرستان

              صبح امروز یکشنبه (۳ دی ماه) کارگران تراورس لرستان و خوزستان همزمان در اعتراض به پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه معوقات مزدی در این دو استان تجمع کردند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، به دنبال برپایی تجمعات صنفی کارگران تراورس در نقاط مختلف کشور، صبح امروز یکشنبه (۳ دی ماه) گروهی از کارگران شرکت پیمانکاری ابنیه... بار دیگر به صورت جداگانه اما همزمان در دو استان لرستان و خوزستان تجمع کردند.

              از قرار معلوم ۶۰۰ کارگر در تراورس جنوب و حدود ۵۰۰ کارگر در تراورس لرستان مشغول به کار هستند.

              کارگران تراورس جنوب؛ امروز اجتماع صنفی خود را مقابل ساختمان اداره کل راه آهن زاگرس برپا کردند. کارگران تراورس لرستان نیز در محل کار خود «درزین خانه» پیگیر مطالبات مزدی خود بودند.

              به ادعای این کارگران؛ پرداخت مطالبات مزدی ماه‌های مهر، آبان و آذر آن‌ها به تاخیر افتاده است. گفته می‌شود در سال‌جاری تنها دو ماه از حق بیمه این کارگران پرداخت شده است.

              این کارگران دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی از سوی کارفرما عنوان می‌کنند.

              طبق اظهارات کارگران معترض، یکی دیگر از مشکلات صنفی آن‌ها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت یکماهه است که باعث نگرانی بیشتر کارگران شده است.

              به ادعای این کارگران، شرکت تراورس در نواحی ریلی کشور حدود ۷ هزار کارگر دارد که مجموع این کارگران از شرایط موجود نگران هستند.

              کارگران تراورس لرستان یادآور شدند؛ پیش از این نیز به دلیل بی‌توجهی‌ مدیریت کارفرما نسبت به مشکلاتشان، اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند.

              شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه‌آهن است که امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن را انجام می‌دهد.

              • تجمع
              • همزمان
              • كارگران
              • تراورس
              • خوزستان
              • لرستان
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 24 Dec 2017 14:17:01 +0330
               تابش: اوضاع صندوق های بازنشستگی بغرنج است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16739-تابش-اوضاع-صندوق-های-بازنشستگی-بغرنج-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16739-تابش-اوضاع-صندوق-های-بازنشستگی-بغرنج-است.html تابش: اوضاع صندوق های بازنشستگی بغرنج است

               عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با بیان این‌که صندوق‌های بازنشستگی برخلاف انتظار به خودکفایی نرسیده‌اند، بر لزوم تامین منابع مالی برای بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان تاکید کرد و گفت: توجه نکردیم که حقوق بازنشستگی زودتر از موعد را از کجا تامین کنیم.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره وضعیت بحرانی صندوق‌های بازنشستگی و لزوم حل این مشکلات تاکید کرد: راه‌حل خروج صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحرانی کنونی، ابتنا به علم و تخصص است.

               قرار بود صندوق‌های بازنشستگی خودکفا باشند

               وی افزود: قرار بود صندوق‌های بازنشستگی خودکفا باشند و این درحالی است که هر ماه و هر سال مبالغی از حقوق کارکنان در طول دوران خدمت‌شان کاسته شده و قرار بود این مبالغ با انباشت در صندوق‌های بازنشستگی، به‌عنوان سرمایه مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما امروز با مشکلاتی اساسی روبرو شده است.

               عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: به بیان دیگر این صندوق‌ها باید به گونه‌ای عمل می‌کردند که با استفاده از سرمایه قابل‌توجهی که از محل حق بیمه و بازنشستگی کارکنان طی سال‌ها در اختیار داشتند، به سوددهی رسیده و ارزش افزوده تولید می‌کردند.

               نایب رییس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین گفت:‌ متاسفانه در این سال‌ها برای سودآوری صندوق‌های بازنشستگی تصمیماتی در دولت و مجلس اتخاذ شد که بار مالی سنگینی به این صندوق‌ها تحمیل کرده و این میزان بار مالی تامین نشده است.

               شعار حمایت از کارکنان معادلات صندوق‌های بازنشستگی را برهم زد

               عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بعضاً در این سال‌ها برای آن‌که شعار حمایت از کارکنان و شهروندان داده باشیم، به سمت بازنشستگی پیش از موعد رفته و نسبت به بازنشستگی زودرس برخی کارکنان اقدام کردیم که این رویکرد برخی معادله‌های صندوق‌های بازنشستگی را برهم زده است.

               توجه نکردیم که حقوق بازنشستگی زودتر از موعد را از کجا تامین کنیم

               وی افزود: در این راستا بعضاً یک کارمند ۴۵ تا ۵۰ ساله که حداقل ۱۰ سال دیگر قادر به فعالیت و کار در سیستم بود را بازنشست کردیم اما عملاً قادر به پرداخت حق و حقوق این فرد نبودیم. این درحالی است که زمانی تکلیف می‌کردیم کسانی که ۲۰ ساله بازنشست شده‌اند، به اندازه ۳۰ روز حقوق بگیرند اما توجهی نمی‌شد که این حقوق بازنشستگی اضافه، باید از کدام محل و منبع تامین شود.

               لزوم تامین منابع مالی برای بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان

               نماینده اصلاح‌طلب مردم اردکان در مجلس در پاسخ به این سوال که راه‌حل خروج این صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحران چیست، تاکید کرد: ابتنا به روش‌های علمی و تصمیم‌گیری‌های صحیح در این راستا راهگشا خواهد بود و همچنین باید توجه شود که اگر دولت یا مجلس در بخشی خاص قصد دارد نسبت به بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان اقدام کند، ابتدا باید منابع مالی موردنیاز را تامین کند.

               وی با اشاره به روش‌هایی که باید برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن اوضاع صندوق‌های بازنشستگی مدنظر قرار گیرد، به برخی اقدامات برای رفع مشکلات فعلی نیز اشاره کرد و گفت: دولت باید ضمن تامین منابع، مانع از ادامه روند موجود باشد.

               عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: درواقع دولت باید آن‌چنان که درمورد بحث بخشودگی مطالبات تامین اجتماعی عمل کرد، اقدام کند و همان‌طور که در این راستا این مطالبات و بدهی‌ها را تا یک مقطع خاص زمانی بخشید، تلاش کرد از انباشت بیشتر این بدهی‌ها جلوگیری کند. همچنین در بحث جرائم بانکی نیز دولت تا یک مقطع مشخص را می‌بخشد اما تاکید دارد که اوضاع از آن مقطع به بعد، مدیریت شود.

               او با بیان این‌که لازم است ابتدا دولت، مجلس و دیگر بخش‌ها بروز بحران در این حوزه را بپذیرند، تاکید کرد: باید از اقداماتی که منجر به گستردگی بیشتر این چالش شود، جلوگیری کنیم.

               استفاده از راه‌حل عاجل و اثربخش برای حل بحران صندوق‌های بازنشستگی

               تابش در پایان تصریح کرد: متاسفانه آنقدر اوضاع صندوق‌های بازنشستگی بغرنج است که همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید به‌دنبال راه‌حلی عاجل و اثربخش برای حل بحران باشند و با این حساب لازم است همه دست به دست هم بدهیم و نسبت به حل این بحران اقدام کنیم.

               • محمدرضا تابش
               • اوضاع
               • صندوق بازنشستگي
               • بغرنج
               • دولت
               • مجلس
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 24 Dec 2017 13:28:54 +0330
                تجمع ناظران کشاورزی مقابل مجلس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16725-تجمع-ناظران-کشاورزی-مقابل-مجلس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16725-تجمع-ناظران-کشاورزی-مقابل-مجلس.html تجمع ناظران کشاورزی مقابل مجلس

                جمعی از ناظران کشاورزی با تجمع مقابل مجلس خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی‌شان شدند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، جمعی از ناظران کشاورزی امروز مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار استخدام با اولویت سابقه خدمت شدند.

                یکی از این تجمع کنندگان گفت که بعضا ناظران کشاورزی با دو سال سابقه قبل از سال ۹۰ استخدام شدند اما ما که از سال ۹۰ تاکنون مشغول به کار هستیم وضعیت استخدامی‌مان در هاله‌ای از ابهام است. به همین دلیل ما می خواهیم که وضعیت استخدام ناظران کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۶ تعیین تکلیف شود.

                همچنین تعدادی از دامداران و کشاورزان نیز با تجمع مقابل مجلس خواستار اجرایی شدن بند «خ» ماده ۳۳ و بند «د» تبصره ۱۳ قانون بودجه ۹۶ شدند.

                • تجمع
                • ناظران كشاورزي
                • مقابل
                • مجلس
                • اعتراض
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 18 Dec 2017 13:28:30 +0330
                 تداوم اعتراض کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16693-تداوم-اعتراض-کارگران-مجتمع-نیشکر-هفت-تپه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16693-تداوم-اعتراض-کارگران-مجتمع-نیشکر-هفت-تپه.html تداوم اعتراض کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

                 کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه امروز نیز برای دومین روز متوالی با تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه پی‌گیر مطالبات معوقه خود شدند.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا ،صبح امروز (یکشنبه، ۱۹ آذرماه) گروهی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه برای دومین روز متوالی بابت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

                 به گفته کارگران معترض علت برپایی این تجمع صنفی، پرداخت نشدن معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران بخش صنعت و کشاورزی و مشکلات کارگران بازنشسته است.

                 این کارگران که در رابطه با همین مطالبات روز گذشته تجمع مشابهی را برپا کرده‌بودند افزودند: در جریان تجمع دیروز، مدیریت بخش خصوصی مجتمع وعده پرداخت حداقل بخشی از مطالبات کارگران را داد اما هنوز نگران برطرف نشدن دغدغه‌های خود هستیم.

                 • تداوم
                 • اعتراض
                 • كارگران
                 • مجتمع
                 • نيشكر
                 • هفت تپه
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 10 Dec 2017 12:32:32 +0330
                  تجمع صیادان چابهار http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16662-تجمع-صیادان-چابهار.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16662-تجمع-صیادان-چابهار.html تجمع صیادان چابهار

                  تعدادی از صیادان حوزه چابهار و کنارک در اعتراض به اجبار سازمان شیلات برای نصب دستگاه ردیاب دست به تجمع زدند.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، طی روز گذشته صیادان محدوده چابهار و کنارک در اعتراض به نصب دستگاه ردیاب (VNS) در محوطه اسکله صیادی چابهار، تجمع کردند.

                  سازمان شیلات صیادان را مجبور کرده است تا دستگاه ردیابی را که از خارج کشور توسط برخی شرکت‌های خصوصی وابسته به شیلات وارد می‌شود را به قیمت نزدیک به ۱۲ میلیون تومان خریداری و بر روی شناورهای خود نصب کنند.

                  صیادان در واکنش به این اجبار شیلات می‌گویند این دستگاه باعث می‌شود که در آب‌های فراساحلی دزدان دریایی راحت‌تر شناورهای ایرانی را شناسایی و به آنها دستبرد بزنند.

                  همچنین این صیادان معتقدند این دستگاه هیچ بهبودی در فعالیت صیادان حاصل نمی‌کند و تنها ۱۲ میلیون از دسترنج صیادان باید هزینه این دستگاه خارجی شود و با این روند شغل صیادی به زودی از بین می‌رود.

                  یکی از صیادان حاضر در این تجمع صنفی گفت: فعلا پاسخی به ما نداده‌اند الآ اینکه قرار است به مطالباتمان رسیدگی شود اما از اداره شیلات چابهار انتظار داریم تا به جای اجباری کردن نصب دستگاه‌های ردیاب کمی‌هم به مشکلات بیمه‌ای و صنفی ما رسیدگی کند.

                  • تجمع
                  • صيادان
                  • چابهار
                  • اعتراض
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 29 Nov 2017 14:34:58 +0330
                   تجمع آتش نشانان در ایستگاه مرکزیِ آتش نشانی ساوه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16613-تجمع-آتش-نشانان-در-ایستگاه-مرکزیِ-آتش-نشانی-ساوه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16613-تجمع-آتش-نشانان-در-ایستگاه-مرکزیِ-آتش-نشانی-ساوه.html تجمع آتش نشانان در ایستگاه مرکزیِ آتش نشانی ساوه

                   صبح امروزی تعدادی از آتش‌نشانان ساوه‌ای در ایستگاه مرکزی آتش‌نشانی این شهر تجمع کردند.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز تعدادی از آتش‌نشانان ایستگاه‌های مختلف ساوه به نشانه اعتراض در محوطه ایستگاه مرکزی آتش‌نشانی این شهر تجمع کردند.

                   پرسنل یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی ساوه در ارتباط با این تجمع گفت: این آتش‌نشانان از مهرماه مطالبات مزدی دارند و حقوق برخی از آنها در دو ماه گذشته پرداخت نشده‌است.

                   وی ادامه داد: آتش‌نشانان ساوه‌ای گاهی در ازای 24 ساعت کار، فقط 24 ساعت استراحت دارند؛ در حالیکه عرف معمول، 48 ساعت استراحت برای 24 ساعت کار است. کار بیشتر و استراحت کمتر باعث می‌شود اضافه کار آنها زیاد شود؛ منتها این اضافه کار را به موقع نمی‌پردازند و تاخیر بسیار وجود دارد.

                   او با بیان این که کار سخت و پرخطر آتش‌نشانی، مشکلات و مرارت‌های بسیار دارد؛ افزود: تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی نیز مزید بر علت است و آتش‌نشانان را دلسرد می‌کند.

                   ساوه، سه ایستگاه آتش‌نشانی دارد که در مجموع حدود سیصدهزار آتش‌نشان در این سه ایستگاه مشغول به کارند.

                   • تجمع
                   • آتش نشان
                   • ايستگاه
                   • مركزي
                   • ساوه
                   • اعتراض
                   • آتش نشاني
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 22 Nov 2017 12:06:24 +0330
                    تجمع ناظرانِ کشاورزی سراسر کشور در تهران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16603-تجمع-ناظرانِ-کشاورزی-سراسر-کشور-در-تهران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16603-تجمع-ناظرانِ-کشاورزی-سراسر-کشور-در-تهران.html تجمع ناظرانِ کشاورزی سراسر کشور در تهران

                    صبح امروز حدود دویست نفر از ناظران وزارت جهاد کشاورزی مقابل ساختمان این وزارتخانه در تهران تجمع کردند.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، صبح امروز حدود دویست نفر از ناظران کشاورزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.

                    تجمع‌کنندگان که از وضعیت شغلی خود انتقاد دارند می‌گویند: وزارت کشاورزی با ما قرارداد موقت منعقد می‌کند و هر چند ماه این قراردادها تمدید می‌شود؛ ما خواستار استخدام رسمی و جذب در وزارتخانه هستیم.

                    به گفته یکی از تجمع‌کنندگان که از استان اصفهان به تهران آمده، ناظران کشاورزی همه دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد کشاورزی هستند؛ اما نه درآمد مناسبی دارند و نه بیمه آنها به صورت مرتب واریز می‌شود.

                    او می‌گوید بعد از سال 90 تعدادی از ناظران توانستند با استفاده از مصوبات مجلس، جذب شوند؛ اما بقیه علیرغم چندین سال سابقه کار همچنان بلاتکلیفیم و نگران آینده هستیم.

                    به گفته ناظران، وزارت جهاد کشاورزی پیش از آن که بخواهد اقدام به جذب نیرو از طریق آزمون یا به هر شکل دیگری بکند، بایستی نیروهای سرگردان خود را ساماندهی کند.

                    • تجمع
                    • ناظران كشاورزي
                    • سراسر
                    • كشور
                    • تهران
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 22 Nov 2017 11:30:31 +0330
                     توجه به امنیت شغلی کارگران در سند ملی کار http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16584-توجه-به-امنیت-شغلی-کارگران-در-سند-ملی-کار.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16584-توجه-به-امنیت-شغلی-کارگران-در-سند-ملی-کار.html توجه به امنیت شغلی کارگران در سند ملی کار

                     عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد قراردادهای کارگران در کشور قرارداد موقت است، گفت: باید در سند ملی کار به امنیت شغلی کارگران توجه شود زیرا در حال حاضر عدم امنیت شغلی کارگران در کشور بیداد می‌کند.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدرضا راهداری‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد قراردادهای کارگران در کشور موقت است. برخی از این قراردادها یک ساله، شش ماهه و حتی یک ماهه هستند.

                     وی با بیان اینکه سند ملی کار برای کارگران دارای اهمیت بسیار زیادی است، افزود: بحث امنیت شغلی یکی از مهمترین دغدغه‌های کارگران است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

                     عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران تصریح کرد: کارگاه‌ها و مشاغلی که ماهیت شغلی آنها دائم است، از موج بیکاری کشور سوءاستفاده می‌کنند و با کارگران قراردادهای موقت می‌بندند و این مساله یکی از اساسی‌ترین مشکلات کارگران است.

                     راهداری‌زاده عنوان کرد: بحث معشیت کارگران یکی دیگر از مسایلی است که باید در سند ملی کار مورد توجه قرار بگیرد. در این زمینه چشم‌اندازهای امیدوارکننده‌ای وجود دارد و کمیته‌هایی تشکیل شده است تا پیگیر معشیت کارگران و سبد معیشتی آنها باشد.

                     وی با بیان اینکه در حال حاضر معیشت کارگر تامین نیست، ادامه داد: پیگیری‌هایی صورت گرفته تا بحث معیشت کارگران و معیار دوم ماده ۴۱ را به طور دقیق اجرایی کنیم.

                     این فعال کارگری اظهار کرد: کارفرما دغدغه‌هایی دارد و در این زمینه دولت باید به تعهدات خود نسبت به کارفرما عمل کند، تا کارفرما نیز بتواند به تعهدات خود نسبت به کارگر عمل کند. در این زمینه امیدواریم دولت بتواند به تعهدات خود عمل کند.

                     راهداری زاده خاطرنشان کرد: بدهی هایی که دولت به تامین اجتماعی دارد باعث شده است تا این سازمان به صورت متقابل و به دلیل عدم دریافت مطالبات خود، از خدماتی که باید به کارگر ارائه دهد، می کاهد.

                     • توجه
                     • امنيت شغلي
                     • كارگران
                     • سند ملي كار
                     • دولت
                     • مجلس
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 21 Nov 2017 11:00:12 +0330
                      نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16522-نبود-امنیت-شغلی-مهمترین-دغدغه-کارگران.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16522-نبود-امنیت-شغلی-مهمترین-دغدغه-کارگران.html نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران

                      یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است، گفت: نبود امنیت شغلی موجب لطمه به بازار کار می‌شود و ذهن کارگر را درگیر یافتن شغل جدید می‌کند.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، علی خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از شکایاتی که در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف مطرح می‌شود مربوط به مطالبات معوق و اخراج کارگر است و عدم امنیت شغلی موجب شده تا رسیدن به خواسته بازگشت به کار ممکن نشود.

                      وی ادامه داد: به دلیل نبود امنیت شغلی و نامساعد بودن وضعیت بازار، برخی از کارفرمایان به اسم اتمام قرارداد کار، نیروهای خود را اخراج می‌کنند تا دیگر کلمه اخراج مطرح نشود.

                      عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: طبعا وقتی کارفرما نیروی کارش را به جای اخراج به اسم اتمام قرارداد بیرون می‌کند کارگر هم نمی‌تواند برای بازگشت به کار شکایت کند و پس از آن ناچار می‌شود به دنبال بیمه بیکاری و حقوق و سنواتش باشد.

                      خدایی امنیت شغلی را مهمترین دغدغه کارگران دانست و گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد قراردادهای کارگران موقت است و نبود امنیت شغلی به بازار کار و کارگر لطمه می‌زند چرا که عملا ذهن او درگیر یافتن شغل جدید می‌شود.

                      او افزود: اگر کارگری که بیکار می‌شود خیالش آسوده باشد که حداقل‌های زندگی او تامین است شاید دغدغه امنیت شغلی نداشته باشد ولی متاسفانه بخشی از کارگران که از قشر ضعیف و محروم جامعه هستند از عهده تامین همان حداقل‌های زندگی هم بر نمی‌آیند.

                      این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: بازار کار از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و باید مشکلات کارفرمایان را هم بپذیریم با این حال هستند کارفرمایانی که در شرایط موجود ایستادگی کرده و با وجود افزایش هزینه‌های تولید، نیروی کارشان را حفظ می‌کنند. کارفرمایان نباید از تمدید قرارداد به عنوان اهرمی برای بهره‌کشی بیشتر از نیروی کار استفاده کنند.

                      • امنيت شغلي
                      • مهمترين
                      • دغدغه
                      • كارگران
                      • دولت
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 07 Nov 2017 14:17:42 +0330
                       تجمع شماری از کارگران منطقه آزاد اروند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16510-تجمع-شماری-از-کارگران-منطقه-آزاد-اروند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16510-تجمع-شماری-از-کارگران-منطقه-آزاد-اروند.html تجمع شماری از کارگران منطقه آزاد اروند

                       جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند صبح امروز در اعتراض به ممنوعیتی که به تازگی برای ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی وضع شده است، تجمع کردند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا،جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند صبح امروز در اعتراض به ممنوعیتی که به تازگی برای ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی وضع شده است، تجمع کردند.

                       از قرار معلوم این اجتماع اعتراض در مقابل محل استقرار دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند برپا شده است و در این اجتماع صنفی شماری از کارگران که در کارگاه‌های مستقر در محدوده منطقه آزاد اروند، مشغول کارمد حضور دارند و خواستار پیگیری مطالبات خود از سوی نماینده صنفی منتخب خود هستند.

                       • تجمع
                       • كارگران
                       • منطقه آزاد
                       • اروند
                       • اعتراض
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 05 Nov 2017 14:45:41 +0330
                        وزير كار: بحران جامعه، فقدان مهارت است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16499-وزير-كار-بحران-جامعه،-فقدان-مهارت-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16499-وزير-كار-بحران-جامعه،-فقدان-مهارت-است.html وزير كار: بحران جامعه، فقدان مهارت است

                        وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ساختن کارخانه‌ها کشور را به توسعه نمی‌رساند و این امر با وجود مدیران و نیروهای کار ماهر معنا می‌یابد، گفت: بحران جامعه ایران شکاف مهارتی است و باید گفتمان مهارت در کشور را نهادینه کنیم.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، علی ربیعی در مراسم تکریم و معارفه رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای که در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: کار بزرگی که اکنون باید آغاز کنیم توجه به گفتمان مهارت است و هرچه این گفتمان را پیش ببریم در تحقق بسیاری از اهداف تاثیرگذار خواهد بود.

                        وی ادامه داد: مباحثی همچون ابرچالش بیکاری، لشگر بیکاران و گفتمان اشتغال را ما به راه انداختیم و معتقدم که امروز باید گفتمان مهارت و گفتمان فقر را هم ایجاد کنیم.

                        وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم برنامه سازی در حوزه مهارت، ادامه داد: متاسفانه فقدان مهارت در کشور دیده نمی‌شود و این جمعیت با این مهارت کشور را به توسعه نمی‌رساند.امروز چالش بزرگ ایران وجود افراد بی مهارت و کم مهارت است و این مهارت از مهارتهای زندگی، برقراری ارتباط با یکدیگر تا رانندگی و رعایت اخلاق و حقوق فردی را شامل می‌شود.

                        ربیعی با بیان اینکه ساختن کارخانه‌ها در کشور مهارت می‌خواهد، افزود: تا زمانی که مدیران ماهر نداشته باشیم و نیروهای کار از مهارت لازم برای کاهش قیمت تمام شده برخوردار نباشند، ساختن کارخانه کمکی به توسعه کشور نمی‌کند.

                        وزیر کار در عین حال بر لزوم تحقق نماد نوآوری، بهره‌وری و تغییر در کشور تاکید کرد و گفت: باید از سازمان فنی و حرفه‌ای نگاه نوآورانه همراه با بهره وری و رشد و تغییر بیرون بیاید و آینده بازار کار ایران و کار در آینده ایران ترسیم شود.

                        ربیعی در بخش دیگری از اظهارات خود، بحران جامعه امروز ایران را شکاف مهارتی دانست و تاکید کرد: باید در جهت گیری های خود به سمت فقر زدایی برویم چرا که فقر مهارتی و آدمهای فقیر دو چالش اقتصاد ایران هستند و راه برون رفت از فقر و غلبه بر آن، تربیت افراد ماهر است.

                        او گفت: امروز وقتی در یک خانه وسیله‌ای مثل کولر خراب می‌شود چند نفر برای تعمیر آن مراجعه می‌کنند اما درست نمی‌شود و این نشان می‌دهد که آدمها از مهارت بی بهره‌اند و با چنین رویکردی نمی‌توان به رشد و توسعه دست پیدا کرد.

                        ربیعی با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای دانشگاه نیست و اجازه تبدیل آن به دانشگاه یا شبه دانشگاه شدن را نمی‌دهیم، گفت: اعتقاد من این است که باید نرم افزارهایی تولید کنیم که به توسعه کارگاه‌های مهارتی منجر شود و اگر کتابی منتشر می‌کنیم این کتاب در راستای مهارت افزایی تولید شود. امروز نزدیک به ۳۰ میلیون نفر هستند که یا سواد ندارند و یا دوران دبیرستان را تمام نکرده اند و سازمان فنی و حرفه‌ای مسئول ماهر کردن این افراد است.

                        وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی تاکید کرد: رویکرد کارگاه محوری در سازمان فنی و حرفه‌ای باید گسترش یابد و کارگاههای نخبگی در داخل سازمان فنی و حرفه‌ای ایجاد شود.

                        به گفته وی ورود سازمان فنی وحرفه‌ای به زندان‌ها، پادگان‌ها و مدارس برای عرضه آموزشهای مهارتی رویکرد درستی بوده که نباید متوقف شود و در کنار آن، ناظران و راهبران بخش خصوصی نیز باید به بدنه سازمان فنی و حرفه‌ای اضافه و از پتانسیل آنها استفاده شود.

                        • وزير كار
                        • بحران
                        • جامعه
                        • فقدان
                        • مهارت
                        • دولت
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 04 Nov 2017 13:47:27 +0330
                         تجمع کارگران تراورس در تهران وارد دومین روز شد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16481-تجمع-کارگران-تراورس-در-تهران-وارد-دومین-روز-شد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16481-تجمع-کارگران-تراورس-در-تهران-وارد-دومین-روز-شد.html تجمع کارگران تراورس در تهران وارد دومین روز شد

                         در ادامه اعتراض صنفی روز گذشته کارگران تراورس لرستان در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، صبح امروز این اقدام اعتراضی با همراهی شماری از کارگران تراورس تهران ادامه یافت.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايلنا، بامداد دیروز (نهم آبان) جمع کثیری از کارگران شرکت تراورس راه آهن لرستان با سفر به پایتخت در اعتراض به معوقات مزدی وبیمه ای وهمچنین نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قرار دادهای کوتاه مدت یک ماهه در مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده بودند.

                         در همین رابطه صبح امروز شماری از کارگران تراورس تهران در راستای پیگیری همین مطالبات صنفی به جمع همکاران معترض لرستانی خود اضافه شدند و در نتیحه تجمع صنفی را مقابل ساختمان دفتر مرکزی شرکت راه آهن در منطقه بلوار آفریقا برپا کردند.

                         یکی از این کارگرانی که از روز گذشته تاکنون در این اجتماع صنفی حضور داشته است در این باره به ایلنا گفت: شب گذشته را به سختی در تهران به صبح رسانده‌ایم و اگر مسئولان پاسخ مناسبی به مطالباتمان بدهند دلیل برای ماندن در تهران.

                         گفتنی است شرکت تراورس یکی از شرکت‌های اقماری راه آهن در امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن کشور است که د بیش از ۷ هزار کارگر دارد.

                         • تجمع
                         • كارگران
                         • تراورس
                         • تهران
                         • اعتراض
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Wed, 01 Nov 2017 10:30:11 +0330
                          تجمع کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16459-تجمع-کارگران-شرکت-حمل-و-نقل-خلیج-فارس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16459-تجمع-کارگران-شرکت-حمل-و-نقل-خلیج-فارس.html تجمع کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس

                          جمعی از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس صبح امروز دوشنبه (یک آبانماه) در اعتراض به خصوصی‌سازی وپرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان وزارت کاردر تهران دست به تجمع زدند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس صبح امروز در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از سوی کارفرما مقابل ساختمان وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی تجمع کردند.

                          شماری از این کارگران که صبح امروز از محل کار خود در منطقه اسلامشهر راهی تهران شده‌اند، در تماس با ایلنا گفتند: از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، پرداخت مطالبات مزدی وبیمه ای آنها برهم خورده است به عنوان مثال در همین مدت پرداخت مزایایی همچون حق اضافه کاری، کارانه، بهره‌وری و بیمه تکمیلی حدود ۱۲۰۰ کارگر شاغل در این شرکت با تاخیرهایی همراه بوده است.

                          این کارگران با یادآوری اینکه پیش از ورود بخش خصوصی، شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت، افزودند: زمانی که وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه شد و در نتیجه مشکل کارکنان شروع شد.

                          به گفته آنها شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه ونمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند.از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند که مطالبات معوقه آنها ازیک ماه گذشته در عین حال همکاران شهرستانی آنها تا ۴ماه طلبکارند.

                          همچنین از سوی کارگران گفته می‌شود که در پرداخت حق بیمه آنها نیز مشکلاتی به وجود آمده است به طوری که حجم مطالبات بیمه‌ای باعث شده‌است تا سازمان تامین اجتماعی از تمدید اعتبار دفترچه ای درمانی کارگران خوداری کند.

                          برپایه این اطلاعات ظاهرا کارگران این شرکت حمل ونقل دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند.

                          آنها در ادامه می‌گویند: همه ما به عنوان شاغلین بزرگترین شرکت حمل و نقل کشور در مرحله نخست خواستار بازگشتن شرایط کار سابقمان هستیم ودر مرحهل دوم می‌خواهیم در روند پرداخت مطالبات مزدی خللی ایجاد نشود.

                          • تجمع
                          • كارگران
                          • شركت
                          • حمل و نقل
                          • خليج فارس
                          • وزارت كار
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Mon, 23 Oct 2017 13:04:42 +0330
                           اعتراض کارگران کمباین سازی تبریز به روز دهم رسید http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16451-اعتراض-کارگران-کمباین-سازی-تبریز-به-روز-دهم-رسید.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16451-اعتراض-کارگران-کمباین-سازی-تبریز-به-روز-دهم-رسید.html اعتراض کارگران کمباین سازی تبریز به روز دهم رسید

                           اعتراض صنفی کارگران کمباین سازی تبریز (توسعه صنعت آذربایحجان) که از ۱۰ روز قبل آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، یکی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: معترضان مانند روزهای گذشته به آرامی در محوطه و مقابل درب ورودی کارخانه جمع شده‌‌اند و منتظرند تا وعده‌های مسئولان در خصوص مطالباتشان عملیاتی شود.

                           وی بابیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، گفت: تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه پاسخ مشخصی به این خواسته‌های آنها داده نشده است.

                           او با بیان اینکه مدیریت کنونی کمباین‌سازی تبریز با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه بیش از ۴۰ کارگر شاغل در این کارخانه، گذران زندگی خانواده‌های آنها را با مشکل مواجه کرده‌است، افزود: در شرایطی هستیم که به نان شب خود بیش از هر زمان دیگری محتاجیم بنابراین از مسئولان توقع داریم که به مشکلاتمان رسیدگی کنند.

                           به گفته این کارگر روند پرداخت مجموع مطالبات او و همکارانش در کارخانه کمباین سازی تبریز دست‌کم در ۲۰ ماه گذشته با تاخیرهایی مواجه بوده است به طوری که در حال حاضر تمدید دفترچه بیمه اعضای خانواده‌های آنها با مشکل روبرو است.

                           این کارگر شاغل در کمباین سازی تبریز درباره سایر مشکلات صنفی خود می‌گویند؛ غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی وبیمه، کارفرما قصد انتقال کارخانه را به یکی از شهرهای استان خراسان شمالی دارد.

                           وی در این باره گفت: مقدمات انتقال کارخانه کمباین سازی تبریز به حوالی شهر بجنورد در استان خراسان شمالی فراهم شده اما در این زمینه مسئولان استانی آذربایجان شرقی واکنشی از خود نشان نمی دهند.

                           این کارگردر خاتمه می‌گویند؛ انتظار ما از مقامات مسئول این است که علاوه بر پیگیری پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای برای حفظ این واحد صنعتی در محدوده استان آذربایجان شرقی تلاش کنند.

                           گفتنی است کمباین سازی تبریز (شرکت توسعه صنعت آذربایجان ) که در زمینه تولید کمباین های کشاورزی ، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس در جاده تبریز به آذر شهر (جاده پتروشیمی )فعالیت دارد .این شرکت پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت که این رقم به مرور با افزایش مشکلات مالی کارخانه تا هم اکنون به حدود ۴۴ نفر کاهش یافته است.

                           پیش‌تر در رابطه با مشکلات کارگران این واحد صنعتی «میر احد حسینی» مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی گفته بود: شرکت توسعه صنعت آذربایجان از واحد های مشکل دار در استان است که به دلیل مشکلات مدیریتی بخش خصوصی دچار بحران شده است زیرا کارفرمای این کارخانه به تصمیماتی که در جلسات کمیته واحد های بحران زده گرفته می‌شود، پایبند نیست.

                           • اعتراض
                           • كارگران
                           • كمباين سازي
                           • تبريز
                           • تجمع
                           • دستمزد
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Oct 2017 12:51:34 +0330
                            اعتراض کادر بیمارستانِ امام خمینی فلاورجان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16450-اعتراض-کادر-بیمارستانِ-امام-خمینی-فلاورجان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16450-اعتراض-کادر-بیمارستانِ-امام-خمینی-فلاورجان.html اعتراض کادر بیمارستانِ امام خمینی فلاورجان

                            روز گذشته بیش از صد نفر از کادر درمانیِ بیمارستان امام خمینی فلاورجان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی تجمع کردند.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، روز گذشته بیش از صد نفر از پرستاران و کارمندانِ بیمارستان امام خمینی فلاورجان در استان اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود تجمع کردند.

                            از قرار معلوم، مطالبات مزدی کادر درمانیِ این بیمارستان در ماههای گذشته پرداخت نشده‌است. یکی از پرستاران حاضر در تجمع در این مورد گفت: نزدیک به یک سال است که کارانه و مطالبات مزدی ما پرداخت نشده و مسئولان نیز پاسخگوی ما نیستند.

                            این پرستار با بیان این که عدم پرداخت معوقات، مشکلات بسیاری را برای کادر درمان به وجود آورده؛ گفت: سختی کار پرستاران و شیفت‌های طولانی در شب، به اندازه کافی مشکل‌زا و طاقت‌فرساست؛ حالا حساب کنید با وجود همه سختی‌ها، حق و حقوق پرستاران نیز پرداخت نشود؛ در این شرایط، ادامه کار و ارائه خدمات با کیفیت به بیماران، بسیار دشوار می‌شود.

                            در عین حال تماس‌های خبرنگار ایلنا با بیمارستان امام خمینی فلاورجان تا کنون به نتیجه نرسیده‌است و مسئولان بیمارستان، از ارائه توضیحات در ارتباط با این تجمع صنفی خودداری کردند.

                            • اعتراض
                            • كادر
                            • بيمارستان
                            • امام خميني
                            • فلاورجان
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sun, 22 Oct 2017 12:49:34 +0330
                             تداوم اعتراض کارگران ارگ قدیم بم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16434-تداوم-اعتراض-کارگران-ارگ-قدیم-بم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16434-تداوم-اعتراض-کارگران-ارگ-قدیم-بم.html تداوم اعتراض کارگران ارگ قدیم بم

                             در حالی که کارگران پروژه‌ مرمت و بازسازی ارگ بم بازهم در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل محل کار خود تجمع کرده ‌اند، «محمد وفایی» مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: مطالبات این کارگران نهایتا تا روز یکشنبه پرداخت خواهد شد.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، در حالی که بازهم کارگران پروژه‌ مرمت و بازسازی ارگ بم بازهم در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، صبح امروز مقابل محل کار خود تجمع کرده ‌اند، «محمد وفایی» مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: مطالبات این کارگران نهایتا تا روز یکشنبه پرداخت خواهد شد.

                             وفایی اظهار داشت: در جریان مشکلات کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم هستم واین کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند.

                             به گفته وی، همه مراحل اداری تامین منابع مالی پرداخت معوقات مزدی کارگران ارگ قدیم بم انجام شده و ما از روز چهارشنبه هفته گذشته منتظریم تا پول به حساب پایگاه میراث ارگ پرداخت شود.

                             او با بیان اینکه به محض دریافت پول آن به را به حساب کارگران انتقال می‌دهیم ادر ادامه اظهارامیدو اری کرد: در نهایت این طلب تا پایان وقت اداری روز یکشنبه (سی‌ مهرماه) به حساب کارگران ارگ قدیم بم واریز می‌شود.

                             وفایی با بیان اینکه بودجه ارگ از منابع عمرانی خزانه دولت تامین می شود وانتقال پول از بودجه های عمرانی زمان بر است، گفت: کارگران ارگ بم در هر شرایطی با همه دغدغه‌هایشان به کار خود در این پروژه ادامه داده‌اند و ما نیز به صورت جدی پیگیری مطالبات آنها هستیم.

                             گفتنی است حدود ۱۲۰ نفر از کارگران شاغل در ارگ قدیم بم از روز دو شنبه (۱۷ مهرماه) برای دست کم ۳ماه مزد معوقه و مشخص نبودن وضعیت پ مهر ماه)رداخت دستمزدشان دست به اعتراض صنفی می زنند.

                             • تداوم
                             • اعتراض
                             • كارگران
                             • ارگ قديم بم
                             • دستمزد
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Sat, 21 Oct 2017 12:06:51 +0330
                              تجمع کارگران توسعه صنعت آذربایجان برای معوقات مزدی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16426-تجمع-کارگران-توسعه-صنعت-آذربایجان-برای-معوقات-مزدی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kargaran/item/16426-تجمع-کارگران-توسعه-صنعت-آذربایجان-برای-معوقات-مزدی.html تجمع کارگران توسعه صنعت آذربایجان برای معوقات مزدی

                              گروهی از کارگران شاغل در کارخانه «گسترش توسعه صنعت آذربایجان» دیروز وامروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کردند.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا، شماری از کارگران «شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان» (کمباین سازی تبریز) در تماس با ایلنا گفتند: شماری از همکاران آنها روز گذشته و امروز (۲۴ و۲۵ مهرماه )در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

                              آنها می‌گویند شمار معترض نزدیک به ۴۰ نفر می‌شود و در بیست ماه گذشته با مشکل پرداخت معوقات مزدی مواجه بوده‌اند.

                              همچنین گفته می‌شود که در پرداخت حق بیمه این کارگران نیز وقفه‌هایی ایجاد شده است به طوری که در حال حاضر تمدید دفترچه بیمه اعضای خانواده‌های آنها با مشکل روبرو شده است.

                              برپایه این اطلاعات ظاهرا کارگران این مجتمع صنعتی دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند.

                              به گفته کارگران معترض، شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان که در زمینه تولید کمباین های کشاورزی، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس فعالیت دارد پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت که این رقم به مرور با افزایش مشکلات مالی کارخانه تا هم اکنون به حدود ۴۴ نفر کاهش یافته است.

                              مشکلات کمباین سازی تبریز در کمیته واحد های بحران زده پی گیری می شود

                              در این زمینه «میر احد حسینی »مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی با تایید اجتماع صنفی کارگران شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان به ایلنا گفت:شرکت توسعه صنعت آذربایجان از واحد های مشکل دار در استان است که به دلیل مشکلات مدیریتی بخش خصوصی دچار بحران شده است.

                              او با بیان اینکه موضوع مشکلات کارخانه وکارگران را مرتبا در کمیته رسیدگی به واحد های مشکل دار وبحرانی رسیدگی می کنیم افزود:دلیل باقی ماندن مشکلات این واحد صنعتی یکی حاضر نشدن کارفرمای این کارخانه در جلسات کمیته واحد های بحران زده است ودیگر اینکه زمانی که در جلسات حاضر است به تصمیماتی که در جلسه گرفته می شود پایبند نیست.

                              به گفته آقای حسینی طی چند روز آینده مجددا موضوع مشکلات کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان را در کمیته واحد های بحرانی مطرح وپی گیری می کنیم ودر نهایت در این جلسات سعی مان بر این است که حداقل تکلیف کارگران شاغل در آن مشخص شود.

                              • تجمع
                              • كارگران
                              • توسعه صنعت آذربايجان
                              • معوقات
                              • دستمزد
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کارگران Tue, 17 Oct 2017 14:25:30 +0330