آذربایجان غربی

جوانان شاداب، خانواده ها و جامعه را با نشاط می کنند

  • دوشنبه, مهر 14 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نکات مثبت ابزار اطلاع‌رسانی باعث رشد و توسعه دانش‌ها می‌شود که در هر حالتی بر جهل مقدم است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تسهیل ازدواج را امری ضروری دانست وگفت: باید سنت‌های ازدواج را با مقتضیات زمانه تطبیق کنیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از مسؤولین معاونت ساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر اهمیت نقش و جایگاه جوانان در جوامع، گفت: جوانان شاداب، خانواده‌ها و جامعه را با نشاط و برای آینده‌نگری امیدوار می‌کنند.

وی استحکام خانواده را مسأله جدّی برای هر جامعه‌ای خواند و افزود: باید نمونه‌های موفق دنیا را بررسی و از نکات مثبت آنها استفاده کرد تا عواقب منفی دوران گذار از سنت به مدرنیته خانواده‌ها را کمتر تحت تأثیر قرار دهد.

وی آزادی و محدودیت را دو اصطلاح مهم و ضروری برای مطالعه مسایل جوانان توصیف و خاطرنشان کرد: افراط و تفریط در هر دو موضوع، مطالعات را از مسیر درست منحرف می‌نماید و به تبع آن جوانان به جای میدان‌داری منطقی، منزوی می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان مصادیقی از تلاش‌های بزرگان ادیان دنیا در جهت حفظ بنیان خانواده‌ها، اظهار کرد: حفظ و تقویت بنیان خانواده مشکل مشترک همه‌ی جوامع در دنیای معاصر است و بزرگان ادیان با وجود تفاوت در فرهنگ‌ها در این زمینه دغدغه‌های مشترک دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری نگاه اسلام و قرآن به خانواده‌ها را بسیار جامع و راهگشا توصیف کرد و گفت: آیات و روایات اسلامی بر تقویت بنیان خانواده تأکید می‌کنند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اهمیت برنامه‌ریزی برای امور جوانان در ایران، اظهار کرد: در عصر انفجار اطلاعات، ابزار اطلاع‌رسانی به شکل گسترده در دسترس همگان است و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی رشد علم و تکنولوژی را بگیرد.

وی اضافه کرد: نکات مثبت ابزار اطلاع‌رسانی باعث رشد و توسعه دانش‌ها می‌شود که در هر حالتی بر جهل مقدم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تصویب منشور جوانان در سال‌های پس از جنگ، تصریح کرد: بازنگری آن با توجه به مقتضیات زمان از ضرورت‌هاست که امیدواریم کارشناسان، چراغی مناسب برای تصمیم‌گیری و ارائه راهکارها تدوین نمایند.

هاشمی رفسنجانی توجه به امور روان‌شناسی در مطالعات مربوط به جوانان را ضروری دانست و گفت: باید با ادبیات جوانان با آن صحبت کرد، چون جوانان سرشار از عقل و احساس هستند.

وی استفاده از تجربیات موفق دیگر کشورها در هر موضوعی را متناسب با شیوه درست مدیریت خواند و تاکید کرد: عواطف و احساسات در وجود انسان‌هاست که باید در مسیر خوبی‌ها فردی و اجتماعی جهت داده شود.

هاشمی رفسنجانی، تسهیل ازدواج را امری ضروری دانشت و اظهار کرد: باید سنت‌های ازدواج را با مقتضیات زمانه تطبیق کنیم. تا هم انتظارات خانواده‌ها تأمین شود و هم جوانان فکر نکنند ازدواج بر آنها تحمیل می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین دوری از ازدواج به خاطر مسایل مادی را برای جوانان مسلمان ناپسند و توجیه‌ناپذیر خواند و گفت: قرآن با صراحت به جوانان می‌گوید که در ازدواج به خداوند توکل کنید: «وَأَنکِحُوا الْأَیَامَی مِنکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاء یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ»

وی در ادامه استفاده از همه امکانات و راهکارهای جامعه اسلامی برای گسترش ازدواج را سازنده دانست و خاطر نشان کرد: خیّران در کارهای خیر به میزان ثواب می‌اندیشند و اگر فرهنگ‌سازی شود که تسهیل ازدواج ثواب دنیا و آخرت دارد، خیّران در ایران ثابت کرده‌اند که در کار خیر از دیگران سبقت می‌گیرند.

هاشمی رفسنجانی تدوین سیاست‌های کلی برای حفظ و تقویت بنیان خانواده‌ را از اقدامات مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و گفت: باید همه مسؤولان و مردم به وظایف خویش عمل نمایند تا مشکل جوانان، مخصوصاً در ازدواج، مسکن و اشتغال حل شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به بحران اخلاقی را ضروری خواند و گفت: باید آسیب‌شناسی علمی کرد و دامنه مصادیق اخلاقی را گسترش داد تا جامعه به جای توجه به موضوعات عمیق، گرفتار ظاهرسازی‌ها نشود.

وی همچنین پرهیز از نزاع را از روشن‌ترین اخلاقیات اسلامی دانست و اظهار کرد: سست شدن پایه‌های جامعه اسلامی در نزاع‌های مذهبی و تضعیف پایه‌های کشور در نزاع‌های سیاسی یکی از مصادیق ضد اخلاقی‌ها است که متأسفانه هر دو مورد را در روزگار خود می‌بینیم.

هاشمی رفسنجانی افزود: پیروان دینی که 60 کشور دنیا را با یک میلیارد و هفتصد میلیون جمعیت جهان دارند، به خاطر اختلافات مذهبی دارند همدیگر را می‌کشند و منابع مسلمانان را هدر می‌دهند و این بهترین معنی برای «فشل» بودن است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها