آذربایجان غربی

فقر مهارتی؛ معضل اصلی بیکاری

  • یکشنبه, شهریور 04 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، با اشاره به بی‌میلی جوانان به کارآفرینی و سهم ناچیز 5/3‌درصدی جمعیت کارآفرین از کل شاغلان، «فقر مهارتی» را مهم‌ترین مساله بیکاری جوانان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، عیسی منصوری با اشاره به موانع پیش‌روی فضای کسب‌و‌کار و همچنین تجربه اجرای سیاست‌های پایدار اشتغال در دوران رکود به مهر، گفت: آنچه که وزارت کار در حوزه شاخص‌های کلان اشتغال‌زایی طی دو، سه سال اخیر پیش‌بینی کرده است، برخلاف تصور برخی صاحب‌نظران تحقق پیدا کرد؛ به‌نحوی که این وزارتخانه پیش‌بینی می‌کرد حتی در دوره «رشد اقتصادی پس از دوره رکود»، اشتغال در صنایع بزرگ ایجاد نمی‌شود؛ اما در مقابل صنایع خرد و کوچک و فعالیت‌های اقتصادی بخش خدمات اصولا در «دوران رشد بعد از رکود» می‌توانند اشتغال‌زا باشند که البته همین اتفاق در کشور ما رخ داد و مایه تعجب بسیاری از صاحب‌نظران شد. او با بیان اینکه از اشتغال ایجادشده طی سال‌های اخیر دفاع می‌کنیم، افزود: این اشتغال در بخش‌هایی ایجاد شد که از قبل پیش‌بینی کرده بودیم؛ حتی نظر ما این است که در دوران رکود برخی از بخش‌های اقتصادی ظرفیت اشتغال داشتند و این اتفاق نیز رخ داد. این بدان معناست که در دوران رکود هم برخی از بخش‌های اقتصادی، ظرفیت اشتغال‌زایی دارند. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار اظهار داشت: در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ بحران اقتصادی آمریکا، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی این کشور با رکود مواجه شدند و برخی از شاخص‌های اقتصادی نیز منفی بودند، اما در همین شرایط یک‌سری فعالیت مانند بخش سلامت و خدمات مرتبط با این بخش ۲۵‌درصد رشد داشتند که برای کسی قابل باور نبود. این اتفاق در کشورهای اروپای‌شرقی نیز رخ داد که بخش سلامت و خدمات خاصی، رشد داشته است؛ بنابراین ما هم به پیروی از این تجربیات در راستای شناسایی رشته فعالیت‌های اشتغال‌زا در حوزه بهداشت و درمان گام برداشتیم. این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال ۹۶ پیش‌بینی ما از اشتغال‌زایی در حوزه سلامت و خدمات مربوط به این حوزه ۴۰‌هزار نفر بود، اما ۶۱‌هزار اشتغال در این بخش ایجاد شد، گفت: معمولا در سیاستگذاری‌های سنتی کشور بخش سلامت، بخش‌های فرهنگ و هنر، ورزش و تربیت بدنی موضوع اشتغال‌زایی نبودند، اما در دوره جدید پیش‌بینی می‌کنیم ظرفیت اشتغال در این رشته‌ها وجود داشته باشد. او ادامه داد: بنابراین نباید در دوران رکود، منفعلانه عمل کرد و منتظر رسیدن به دوران رشد اقتصادی برای اجرای سیاستگذاری‌های اشتغال با یک تاخیر فاز چند‌ساله باشیم بلکه در همین شرایط ویژه اقتصادی باید در کوتاه‌مدت خلاقانه و هوشمندانه عمل کنیم که اقتضائات اقتصاد مقاومتی را می‌طلبد.

سهم 5/3‌درصدی جمعیت کارآفرین

منصوری همچنین درباره پیش‌روی فضای کسب‌و‌کار کشور گفت: زمانی که اتصال به بازارهای جهانی محدود باشد، به‌طور قطع در درازمدت اندازه کیک اقتصاد کشور رشد کافی نخواهد کرد و گاهی این کیک کوچک می‌شود که مهم‌ترین مساله‌ امروز کشور است؛ بنابراین وقتی رشد اقتصادی نداشته باشیم، اشتغال پایدار ایجاد نمی‌شود که در کشور ما تجربه شد. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، با بیان اینکه در کشور ما سهم کارفرمایان و کارآفرینان به نسبت شاغلان و نیروی کار بسیار پایین است، افزود: فقط 5/3‌درصد از شاغلان کشور کارآفرین هستند که سهم بسیار ناچیزی در اقتصاد است؛ این آمار نشان می‌دهد میل به کارآفرینی در کشور پایین است و غالب افراد، شاغل‌بودن را به اینکه خود صاحب کسب‌و‌کار باشند، ترجیح می‌دهند؛ یعنی کارآفرینی در کشور به‌خوبی صورت نمی‌گیرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها