آذربایجان غربی

سوءاستفاده از خیریه در خیابان و فضای‌ مجازی

  • دوشنبه, مرداد 15 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

خیریه‌ها به موسسه‌ها و انجمن‌های مردمی، عام‌المنفعه و غیرسیاسی اطلاق می‌شود که از سوی افراد حقیقی یا حقوقی برای کمک به اقشار نیازمند و آسیب‌پذیر تاسیس می‌شود. نظام تامین اجتماعی کشور به تنهایی از پس حل مشکلات و تامین نیازهای اقشار آسیب‌پذیر برنمی‌آید.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، از این رو برخی نهادهای مردمی از جمله تشکل‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه به کمک این نظام آمده‌اند و با کمک‌های خود بسیاری از مشکلات مردم را حل می‌کنند. برخی از این موسسات چنان خوشنام هستند که مردم ترجیح می‌دهند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به جای دستگاه‌های دولتی به این موسسات مردم‌نهاد اعطا کنند، اما متاسفانه در این بین برخی متقلبان از نام «خیریه» استفاده می‌کنند تا بتوانند با ضربه زدن به اعتماد مردم برای خود مال و منالی بر هم زنند. برای مثال برخی سودجویان در فضای مجازی جولان می‌دهند و با نام خیریه‌های جعلی یا حتی گاهی با سوء‌استفاده از نام خیریه‌های معتبر اقدام به اخاذی از مردم می‌کنند. ‌گاهی نیز در فضای شهر افرادی با معرفی خود به عنوان نماینده یک موسسه خیریه از مردم پول جمع می‌کنند.

به کدام خیریه‌ها باید کمک کرد؟

اغلب موسسات خیریه از سازمان بهزیستی کشور و تعدادی از آنها نیز از وزارت کشور مجوز فعالیت دارند و مسئولان ذی ربط از مردم خواسته‌اند که هنگام کمک کردن به موسسات خیریه حتما به «مجوز داشتن» آنها از دستگاه‌های دولتی توجه داشته باشند. تیر 96، رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور در این باره گفت: مردم می‌توانند برای اعطای کمک‌های خود بطورمستقیم به خیریه‌های تحت پوشش بهزیستی مراجعه کنند. فرهاد اقطار افزود: چهار هزار موسسه خیریه تحت پوشش بهزیستی در سراسر کشور فعالیت دارند که نمی‌توانند به‌طور سرخود اقدام به جمع‌آوری پول کنند؛ دستورالعمل خاصی برای جلب مشارکت‌های مردمی برای این خیریه‌ها تعریف شده و آنها برای این کار حتما باید مجوز مشارکت‌های مردمی بهزیستی را داشته باشند. او تاکید کرد: داشتن مجوز از بهزیستی به آن معنا نیست که پول‌ها وارد بهزیستی می‌شود، بلکه کمک‌ها را موسسه جذب می‌کند و اعطای مجوز برای این است که بر آنها نظارت باشد که این موسسات چقدر کمک‌های مردمی را جذب کرده و در کجا هزینه می‌کنند؛ تمام هم و غم ما شفاف‌سازی فعالیت‌های خیریه‌ها برای مردم است. رئیس دبیرخانه مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور گفت: کمتر پیش می‌آید که موسسه خیریه‌ای بخواهد کمک‌های مردمی را در سطح خیابان جمع کند و کار 90 درصد افرادی که با یک کارت عکس‌دار جعلی در خیابان‌ها و با سوء‌استفاده از نام «حضرت» همراه نام یک امام، برای جمع‌آوری پول فعالیت می‌کنند، غیرقانونی است. اقطار تصریح کرد: نمایندگان خیریه‌ها برای جمع‌آوری پول از مردم باید کارت دارای هولوگرام سازمان بهزیستی داشته باشند. او افزود: مردم برای اطمینان از درستی کار خیریه‌ها می‌توانند به سایت اینترنتی سازمان بهزیستی مراجعه کنند. در این سایت اسامی تمام موسسه‌های دارای مجوز درج شده است. اقطار یادآور شد: خیریه‌ها در ازای دریافت کمک‌های نقدی یا غیرنقدی مردم موظف به ارائه فیش رسید به آنان هستند.

عدم همخوانی تعداد خیریه‌های کشور با عملکردشان

خرداد 97، معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر بیش از هشت هزار و 200 موسسه خیریه مجوز و پروانه فعالیت خود را از سازمان بهزیستی کشور دریافت کرده‌اند و مشغول به کار هستند. او تصریح کرد: تعداد موسسات خیریه در کشور روز به روز در حال افزایش است و هم‌اکنون 45 هزار موافقتنامه اصولی برای انجام مراحل بعدی تاسیس موسسات خیریه و همچنین 38 هزار پروانه فعالیت برای موسسات خیریه پیشین صادر شده است. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه توان مناسبی برای نظارت بر عملکرد موسسات خیریه به ویژه در بخش مالی آنها وجود ندارد. کوزه‌گر یادآور شد: موسسات خیریه باید مجاب شوند که اگر تاکنون به صورت غیرنظارت‌پذیر یا کم نظارت فعالیت می‌کرده‌اند، عملکرد خود را در معرض نظارت کامل مجریان و مسئولان نظارت بر عملکرد موسسات خیریه قرار دهند. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: موسسات خیریه باید برای جذب مشارکت‌های مردمی تنها یک شماره حساب داشته باشند و البته این شماره حساب باید قابل رصد و پیگیری باشد. کوزه‌گر تصریح کرد: در حال حاضر یک دبیرخانه که در حد یک اداره کل است، درباره نظارت و توسعه مراکز و موسسات غیردولتی وجود دارد، اما حتی یک ریال بودجه برای نظارت و انجام وظایف محوله به این مساله اختصاص نمی‌یابد. او به تشریح چگونگی هزینه اخذ مجوز مراکز و موسسات غیردولتی که در قالب موسسه خیریه فعالیت می‌کنند، گفت: تاسیس موسسه خیریه در حال حاضر هیچ هزینه خاصی ندارد و این هزینه کمتر از 100 هزار تومان است. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: انجام نظارت بر عملکرد خیریه‌ها مستلزم تامین بودجه مورد نیاز است و تاکنون هیچ ردیف اعتباری از طرف دولت یا بهزیستی به این منظور تخصیص نیافته است.

آسانی صدور مجوز موسسات خیریه

کوزه‌گر تصریح کرد: فردی که قصد تاسیس موسسه خیریه را دارد، باید دارای فوق‌لیسانس باشد و سه تا پنج نفر را به عنوان هیات مدیره موسسه خیریه به سازمان بهزیستی کشور معرفی کند و البته زمان زیادی هم برای صدور مجوز صرف نمی‌شود. او در پاسخ به اینکه چرا در شروط تاسیس موسسه خیریه وجود مبلغی مشخص در حساب بانکی فرد تقاضا دهنده مجوز مطرح نیست، گفت: یکی از ضعف‌های صدور مجوز فعالیت موسسات خیریه همین موضوع است و بهزیستی نمی‌تواند برای متقاضیان چنین شرطی را معین کند. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: تاسیس موسسه خیریه در همه جای دنیا به این مفهوم است که فرد موسس فردی است که از توانایی مالی خوبی برخوردار بوده و توانایی انجام کار خیر و کمک به دیگران را دارد.

متولی صدورمجوز موسسه خیریه کدام نهاد است؟

کوزه‌گر اضافه کرد: متاسفانه سازمان بهزیستی کشور نمی‌تواند از متقاضیان مجوز تاسیس موسسه خیریه درباره اینکه چه مبلغی در حساب خود برای انجام امور خیر اختصاص داده اند، سوال کند. او یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از موسسات خیریه تشکیل می‌شوند تا برای انجام امور خیر به جمع‌آوری پول اقدام کنند و این موضوع اگر چه در مواردی که متقاضی پس از دریافت مجوز به هدف اولیه خود عمل می‌کند، بر خلاف کار موسسات خیریه در سراسر دنیا است. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور در مورد اینکه تعداد افراد نیازمند در کشور چه تعداد است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر پنج میلیون و 200 هزار نفر از نیازمندان تحت پوشش بهزیستی بوده و خدمات مورد نیاز خود را از این سازمان دریافت می‌کنند و البته تعداد افراد نیازمند در کشور را باید سازمان یارانه‌ها مشخص کند. کوزه‌گر همچنین تصریح کرد: شرایط تاسیس موسسه خیریه در کشور ما آسان است و از طرفی هم ما نمی‌توانیم به متقاضیانی که شرایط مورد نیاز را دارا هستند، مجوز تاسیس موسسه خیریه را ارائه نکنیم. او تاکید کرد: متولی و مسئول اعطای مجوز به متقاضیان تاسیس موسسات خیریه باید سازمان بهزیستی کشور باشد و متاسفانه در حال حاضر این قبیل مجوزها توسط دستگاه‌های دیگر نیز مثل وزارت کشور، شهرداری، نیروی انتظامی و برخی دیگر از مجموعه‌ها نیز صورت می‌گیرد. معاونت مشارکت‌های مردمی و توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: حیطه فعالیت موسسات خیریه که از بهزیستی مجوز دریافت کرده‌اند، موضوعات مختلفی چون حمایت از کودکان کار و خیابان، آسیب دیدگان اجتماعی، کودکان بازمانده از تحصیل، دانش‌آموزان نیازمند و خانواده‌های آنها و مواردی از این دست را در بر می‌گیرد. کوزه‌گر به تشریح آمار صدور مجوز موسسات خیریه پرداخت و یادآور شد: بر اساس آمار دفتر توسعه و نظارت بر مراکز و موسسات غیردولتی، در سال 96 تعداد پروانه‌های صادر شده برای متقاضیان تاسیس موسسه خیریه در سطح کشوری 91 مورد بوده است و این آمار در بخش استانی هشت هزار و 270 موسسه را شامل می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران‌جوان، او اضافه کرد: در سال 96 تعداد 45 هزار و 905 موافقتنامه اصولی نیز صادر شده است و البته صدور موافقتنامه اصولی هیچ‌گاه به مفهوم تایید نهایی و آغاز به کار و تاسیس موسسات نیست و انجام چنین اقدامی تخلف است و با متخلفان به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها