آذربایجان غربی

منتظري: برخی مقامات در قاچاق به نحوی سهم دارند

  • دوشنبه, آذر 27 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دادستان کل کشور گفت: عناصر اصلی قاچاق کالا و ارز برای رسیدن به منافع شوم خود دست به کارهایی از قبیل آلوده کردن مقامات تصمیم گیرنده گرفته تا نفوذ در دستگاه‌های مبارزه کننده می‌زنند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: یکی از مفاسدی که برای کشور و مردم ایجاد مشکل و آسیب می‌کند، قاچاق کالا است.

دادستان کل کشوربا اشاره به اهمیت مولفه‌ها و آسیب‌های اقتصاد برای کشورها اظهار کرد: سال هاست استکبار جهانی و در راس آن آمریکا، یکی از راه‌های مبارزه با نظام را مبارزه اقتصادی از جمله تحریم‌ها قرار داده و قصد به زمین زدن و از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران را دارند.

این مقام ارشد قضایی با بیان اینکه دشمن با همه قدرت و توان به جنگ اقتصادی آمده است افزود: دشمن وقتی دید با کارهای نظامی حتی ایجاد داعش نمی‌توانند به نظام ما آسیب بزنند، روی مسئله اقتصاد متمرکز شدند. یکی از راه‌های آن‌ها بیکار کردن جوانان و به تعطیلی کشاندن کارخانه‌ها و در ‌‌نهایت آسیب زدن به پایه‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی قاچاق را یکی از راه‌هایی که دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد نظام انتخاب کرده، عنوان کرد و گفت: عده‌ای ناخواسته یا نادانسته، جاده صاف کن استراتژی دشمن شده‌اند. بنابراین هم باید به استراتژی جدی دشمن و غفلت عده‌ای در داخل توجه کنیم. مشکلات اقتصادی در جامعه و کشور ما امر پنهانی نیست و همه مردم و مسولان این مشکلات را حس می‌کنند. قطعا مبارزه با این امر ناگوار و آسیب اجتماعی راهکار دارد و هیچ مشکلی نیست که نشود حل کرد. فقط باید برای حل آن عزم خود را جزم کنیم. قطعا و مسلما وقتی نیازهای مردم غیرقانونی وارد شود به اقتصاد و اشتغال کشور و سلامت بازار آسیب می‌رساند.

منتظری با بیان اینکه باید تمام تلاش خود را بگیریم تا این معضل را کاهش دهیم و به نقطه صفر برسانیم گفت: با همه تلاش‌ها همچنان شاهد ورود کالای قاچاق آن هم به صورت کانتینری از مبادی رسمی و غیررسمی هستیم. باید توجه داشته باشیم که افزایش کشفیات حاکی از چیست؟ آیا این افزایش حاکی از افزایش ورودی است؟ در مواد مخدر هم به همین ترتیب است و آیا این افزایش کشف موجب کاهش ورودی هم شده خیر؟ اگر همراه با کاهش ورودی باشد ما موفق بوده‌ایم.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه مسئله مبارزه با قاچاق مالا و ارز شوخی بردار نیست،‌اضافه کرد: اگر موفق به کاهش این آسیب شویم، بزرگ‌ترین خدمت را به مردم کردیم و قطعا در این راه با برخی مقاومت‌ها مواجه خواهیم بود.

وی ادامه داد:‌عناصر اصلی قاچاق کالا و ارز برای رسیدن به منافع شوم خود دست به کارهایی از قبیل آلوده کردن مقامات تصمیم گیرنده گرفته تا نفوذ در دستگاه‌های مبارزه کننده می‌زنند.

دادستان کل کشور گفت: در یک بررسی و تحلیل باید ببینیم چرا موضوعی که رهبری موکدا درباره آن دستور دادند و قوانین لازم را در اختیار داریم و حتی یک ستادی برای آن پیش بینی شده، همچنان شاهد قاچاق فراوان در کشور حتی از طریق گمرکات رسمی هستیم. وقتی می‌بینیم برخی مقامات و کسانی که باید دلسوزانه در عرصه باشند خودشان به نحوی سهم دارند. یا خودشان یا فرزنداشان یا وابستگانشان در قاچاق کالا سهیم هستند، چگونه باید انتظار داشت این مبارزه به نتیجه برسد.

وی افزود: وقتی از یک مقام مسول به صراحت می‌شنوم که برخی دست اندرکاران دولتی نمی‌خواهند مبارزه جدی باشد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملا به تعطیلی کشانده شده، چه انتظاری می‌توان داشت. ابتدای امسال از بندر شهید رجایی بازدید کردم و همه دستگاه‌های کنترل کننده را دیدیم و جلساتی با مسوولان امر گذاشتیم. دو سه روز بعد خدمت رییس جمهور برای تبریک سال نو رفتیم و به ایشان این بازدید را اطلاع دادم و گفتم که بندر شهید رحایی از لحاظ کنترل و ورود قاچاق کالا و ارز تقریبا رهاست. در روز دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار کانتینر عبور داده می‌شود اما فقط دو ایستگاه داشتند و دیدیم که هر دستگاهی در شبانه روز می‌تواند ۱۰ درصد از کانتینر‌ها را بررسی کند.

منتظری تصریح کرد: یک آقایی چندی قبل در تلویزیون گفت که هر دستگاهی آوردیم که ماشین‌ها با سرعت ۵۰ کیلومتر می‌توانند از آن عبور کنند. بررسی کردیم دیدیم تازه در حال مقدمات نصب هستند. مجموعه این اوامر و اطلاعات نشان می‌دهد که با سهل انگاری‌ها و ندانم کاری‌ها مواجه هستیم و ساماندهی این عرصه نیازمند تعامل همه دستگاه هاست.

وی خاطرنشان کرد: ما در دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور به جد در خدمت مبارزه با قاچاق کالا هستیم. قطعا وظیفه خود می‌دانیم که در این حوزه با سایر دستگاه‌ها تعامل داشته باشیم و در حیطه وظایف خودمان به جد ایستاده‌ایم. در همین راستا در دادستانی کل یک اداره ویژه ایجاد و یکی از با تجربهترین قضات را مسوول این اداره کردیم.

دادستان کل کشور با اشاره به عدم معرفی نماینده رییس‌جمهور در ستاد قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: این نشان از چه دارد؟ اهتمام لازم را ندارند؟ فرد متخصص برای معرفی ندارند؟یک وقتی هم از این ستاد گله کردم که دوستان از گله من گله کردند. اگر اقدام مثمرثری داشتند بیایند بگویند تا ما هم مبلغشان شویم اما این مقدار کالای قاچاق در بازار نشان دهنده چیست؟

منتظری عملکرد نیروی انتظامی در امر مبارزه با قاچاق کالا را قابل قبولی عنوان کرد و گفت‌: احساس می‌کنم مسئله مبارزه با قاچاق کالا در جاهای دیگر گره‌هایی دارد که شناسایی کردیم و گفتیم که باید باز شود. در دستگاه قضا نیز چند مشکل داشتیم که این مشکلات شناسایی و بخشی حل شده و بخشی نیز با مساعدت رییس دستگاه قضا در حال برطرف شدن است.

پاسخ احمدی‌نژاد را یکی دو روز آینده می‌دهیم

حجت‌الاسلام منتظری در حاشیه همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در مورد تعیین ضرب الاجل ۴۸ ساعته از سوی احمدی‌نژاد برای رییس‌قوه‌قضاییه برای ارائه اسناد در ارتباط با فتنه‌گر بودن و یا حمایت از بابک زنجانی گفت: در یکی دو روز آینده پاسخ آنرا خواهیم داد.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رییس ندارد، آیا شما به این قضیه ورود نمی‌کنید؟ گفت: انشالله خداوند هم به افرادی که مسئول هستند و هم به ما و هم به دیگران گوش شنوایی بدهد که در جهت رفع این مشکل تلاش کنیم.

وی ادامه داد: عقلا به این نتیجه رسیدند که مساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز امری است که از یک دستگاه خاص بر نمی‌آید و باید چند دستگاه با هم تعامل داشته باشند. در این راستا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تشکیل دادند و این ستاد باید اهتمام لازم به موضوع را داشته باشد.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه ریاست ستاد قاچاق کالا و ارز بر عهده رئیس جمهور است، ادامه داد: این ستاد باید رییس داشته باشد و آن رییس پابه کار باشد و آنقدر نقش آفرین باشد که اگر من یا نیروی انتظامی یا سازمان گمرک، سازمان بنادر، وزارت اقتصاد و دارایی و هر کدام از دستگاه‌های ذیربط اگر نقصی در کارشان باشد اشکالات را دنبال کند. ما این گله را داریم و انتظار می‌رود هر چه زود‌تر این نقیصه برطرف و ستاد فعال‌تر شود.

منتظری به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: از شخص رئیس جمهور گرفته تا معاون اول و وزرا و نمایندگان همه از وضعیت اقتصادی کشور گله‌مند هستند بنابراین راه رفع این مشکل این است که در بخش مبارزه با قاچاق کالا و ارز این ستاد را فعال‌تر کنیم و نواقص و اشکالات در هر بخشی که هست برطرف کنیم. ما در دستگاه قضایی این آمادگی داریم اما مسئول اصلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دستگاه قضایی نیست. این دستگاه یکی از عناصر تاثیر گذار است ما این قول را می‌دهیم و این اهتمام را داریم که چنانچه بخش‌های دیگر به میدان بیاییند قطعا با آن‌ها همراهی لازم را خواهیم کرد و با تمام توان با این پدیده مبارزه خواهیم کرد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه محدود کردن مبادی گمرکی با دستگاه قضایی نیست، ادامه داد: این کار نه وظیفه قانونی ما است و نه امکانات و بستر آن را داریم تا در راستای وظایف قانونی خود در این عرصه تلاش کنیم. به دادستان‌ها در سراسر استان‌ها و حوزه‌های قضایی که بیشتر آلوگی به این بیماری کشنده قاچاق را دارند سفارش کرده‌ایم و آن‌ها در این زمینه کوتاهی نمی‌کنند اما دستگاه‌های دیگر نیز باید همکاری کنند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها