دانشجویان - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Sat, 18 Aug 2018 22:53:20 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir واقعیت مهاجرت نخبگان ایرانی چیست؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17369-واقعیت-مهاجرت-نخبگان-ایرانی-چیست؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17369-واقعیت-مهاجرت-نخبگان-ایرانی-چیست؟.html واقعیت مهاجرت نخبگان ایرانی چیست؟

چند سالی است که مدعیان زیادی در ارتباط با رتبه نخست ایران در فرار مغزها صحبت می‌کنند و اعداد بزرگی را به این پدیده نسبت می‌دهند.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، در حالی که این شایعات با واقعیت فاصله زیادی دارد و بیشتر یک حرکت ژورنالیستی صرف است تا یک مدعای قابل اثبات و اعتنا. گزارش‌های خبری متعدد با استناد به‌بررسی‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها بسیاری از دانش‌آموختگان خود را بر اثر پدیده فرار مغز‌ها از دست داده است. حتی روزنامه نیویورک تایمز نیز اخیرا با استناد به‌گزارش‌های رسانه‌های ایران در این خصوص مطالبی را به‌چاپ رسانده است. مشکل اینجاست که آمار‌های ارائه شده در این گزارش‌ها معتبر نیست و کذب محض است. سورنا ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان با انتقاد از آمارهای دروغ و بی‌پایه و اساسی که چند سالی است در محافل رسانه‌ای شایع شده است، می‌گوید: «ایران اکنون جزو کشورهای نخست در مهاجرت دانشجویان و نخبگان نیست، بسیاری از گمانه‌ها، آمارها و باورهای نادرست درباره مهاجرت نخبگان و دانشگاهیان معکوس شده و روند بازگشت نخبگان به‌کشور برای فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپی رشدی فزاینده یافته است. سیستم آموزشی ما با وجود همه کمبودهایی که دارد با قدری اختلاف با بهترین دانشگاه‌های آمریکا برابری می‌کنند، یکی از مشکلات آمریکا در سال‌های اخیر این است که نخبگان در حال بازگشت به کشورشان هستند.» در تفسیر مهاجرت از کشور برخی آمار و ارقام کذب را در این زمینه منتشر شده است، موضوعی که در فرار مغزها دیده می‌شود، ژست‌های دروغین است. در بسیاری از موارد افرادی که بویی از مغز نبرده‌اند، مهاجرت خود را به‌عنوان فرار مغزها جلوه داده و خود نیز آن را باور می‌کنند. به گزارش تابناک، پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه آمار و ارقام مربوط به فرار مغزهای ایرانی از اساس اشتباه و کذب محض است، می‌گوید: « بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال 2015، جزو 20 کشور اول نبوده و در گزارش بانک جهانی در سال 2016، جزو 30 کشور اول ارسال‌کننده مهاجر قرار «ندارد». به استناد این آمار با تاکید می‌گوید: «ندارد». یعنی ایران جزو کشورهای اصلی مهاجرفرست دنیا محسوب نمی‌شود. در واقع نرخ مهاجرات ایران به‌کل جمعیت، به‌صورت تجمعی، 5/1 درصد تا سال 2013 بوده که از میانگین جهانی 3/2 درصدی و اکثر کشورهای با وضعیت توسعه مشابه، پایین‌تر است. واقعیت ماجرا این است که آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد نه تنها ایران جزو کشورهای «نخبه فرست» جهان نیست، بلکه تعداد دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های معتبر جهان تحصیل می‌کنند نیز از متوسط جهانی کمتر است.

آیا ایرانیان بیشتر از بقیه مهاجرت می‌کنند؟

بر اساس گزارش سازمان جهانی مهاجرت(IOM) که توسط موسسه افکار سنجی گالوپ انجام و منتشر شده است، به نام Measuring Global Migration Potential در نظرسنجی سال 2015، ایران در رتبه‌بندی میان 20 کشور با بالاترین میل به‌مهاجرت در میان اتباع آنها، رتبه نهم را دارد و یک میلیون و 800 هزار ایرانی مایل به مهاجرت هستند؛ اما از این میزان تنها 400 هزار نفر خود را برای زندگی در کشوری دیگر آماده می‌کنند و گام‌های عملی در این زمینه برداشته‌اند. یافته‌های این گزارش می‌افزاید: بیشتر مهاجران را مردان(60 درصد)، مجرد(63 درصد) تا 40 سال(83 درصد) تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها(52 درصد) بین 9 تا 15 سال تحصیلات دارند و اکثرا(45 درصد) در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند. بنابراین به‌طور کلی مردان جوان و تحصیلکرده در همه جای جهان بیشترین مهاجران را تشکیل می‌دهند. همچنین گزارش یادشده نشان می‌دهد تعداد دانشجویانی که در دهه‌های اخیر برای تحصیل به خارج از کشور محل زندگی خود می‌روند، افزایش یافته و از یک میلیون و 300 هزار نفر در سال 1990 به رقم حدود چهار میلیون و 500 هزار نفر در سال 2014 رسیده و پیش بینی می‌شود تا سال 2025 به رقم هشت میلیون نفر برسد.

دانشجویان ایرانی خارج از کشور

فارغ از آمار کلی مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور، آمار مهاجرت جوانان تحصیلکرده ایرانی که عموما دوره کارشناسی را در دانشگاه‌های برتر گذرانده‌اند و برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور می‌روند به‌شدت مورد مناقشه است. هر چند هیچ آمار دقیق از این نوع دانشجویان در دست نیست، آمار کلی از مجموع دانشجویان ایرانی در کشورهای مختلف در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) موجود است. اگر بخواهیم از نظر تاریخی مقایسه کنیم، به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، پیش از انقلاب اسلامی 170 هزار دانشجو داشتیم که از این تعداد صد هزار نفر خارج از کشور تحصیل می‌کردند؛ از این میزان تنها 56 هزار دانشجو در آمریکا بودند و به‌نوعی بزرگ‌ترین جمعیت دانشجویان خارجی در آمریکا را ایرانیان به نام خود ثبت کرده بودند. ایران طی دهه‌های 50 و 60 شاهد روند صعودی خروج دانشجویان بود، روندی که طی دهه 70 کاهش یافت و در دهه 80 بار دیگر افزایشی شد. با وجود این افزایش، آمار یونسکو نشان می‌دهد، اکنون 51 هزار و 400 دانشجوی ایرانی یعنی حدود یک و نیم درصد از کل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، از این تعداد بیش از 10 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا و بقیه در کشورهای ترکیه، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، امارات متحده عربی، مالزی، انگلیس، استرالیا و کشورهای دیگر هستند. در مجموع روند رشد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در قیاس با تعداد کل دانشجویان ایرانی پایین بوده است و در کل، طی 20 سال گذشته دانشجویان ایرانی خارج از کشور هرگز بیشتر از دو درصد کل دانشجویان نبوده‌اند.

آمار مهاجرت دانشجویان دیگر کشورها

چین در سال‌های اخیر بیشترین تعداد دانشجوی مهاجر را داشته است و در سال 2015 بیش از 800 هزار دانشجوی چینی در خارج از کشور تحصیل می‌کردند؛ بعد از چین نیز هند ایستاده که نزدیک به 255 هزار دانشجو داشته است. ایران با حدود 51 هزار دانشجوی خارجی در کشورهای مختلف در سال 2015 رتبه پانزدهم کشورهای مهاجرفرست را به خود اختصاص داده است و با توجه به رقم چهار میلیونی دانشجویان ایرانی می‌توان گفت حدود یک درصد از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند؛ این آمار برای چین 8/1 درصد، برای عربستان سعودی 6/5 درصد و برای ترکیه 75 صدم درصد است.

رفتن مهم نیست، برگشتن مهم است!

بین‌المللی شدن آموزش به‌ویژه آموزش عالی در سال‌های اخیر یکی از روندهای جهان بوده است و از سال 1950 به بعد کشورهای توسعه یافته به‌طور سنتی پذیرای دانشجویان کشورهای کمتر توسعه یافته بوده‌اند. کشورهای مقصد به‌دنبال بهبود شرایط نیروی کار ماهر و تحصیل کرده هستند، برخی کشورها نیز برای پوشش نقایص بازار کار آنها را جذب می‌کنند و از آنجا که نرخ ماندگاری این افراد در کشورهای توسعه یافته بعد از پایان تحصیلات بالاست، می‌تواند اهداف کشورهای مقصد را تامین کند. به گزارش ایرنا، ستاری در نشستی پیرامون مهاجرت تحصیل کردگان ایرانی افزود: از آنجا که سیاست برگشت را درست اجرا نکرده‌ایم، این تحصیل‌کنندگان بزرگترین عدد ماندگاری را در کشور مقصد دارند و نزدیک به 30 درصد آنها معمولا در کشور مقصد می‌مانند. بنابراین نرخ ماندگاری(stay rate) یکی از کلمات کلیدی در ادبیات مهاجرت تحصیلکردگان و افراد ماهر به‌شمار می‌آید. بر اساس گزارش بنیاد ملی علوم آمریکا(NSF) در سال 2015 دانشجویان ایرانی دانش آموخته مقطع دکتری در این کشور در میان دانشجویان 10 کشور جهان بالاترین نرخ ماندگاری را داشتند و تقریبا 92 درصد از دانشجویان ایرانی قصد داشته‌اند بعد از دانش آموختگی در آمریکا بمانند.

 • واقعيت
 • مهاجرت
 • نخبگان
 • ايراني
 • فرار مغزها
 • دولت
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Thu, 09 Aug 2018 08:46:34 +0430
  پیگیری‌ های وزارت علوم برای تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17118-پیگیری‌-های-وزارت-علوم-برای-تعدیل-حکم-دانشجویان-بازداشتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17118-پیگیری‌-های-وزارت-علوم-برای-تعدیل-حکم-دانشجویان-بازداشتی.html پیگیری‌ های وزارت علوم برای تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی

  وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری آخرین پی‌گیرهای این وازرتخانه درباره تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی را تشریح کرد.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، منصور غلامی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احکام دانشجویان بازداشتی و پیگیری وزارت علوم اظهار کرد: کمیته‌ای در وزارت علوم تشکیل شده و همکارمان هم از طریق دانشگاه ها و هم از طریق ستاد این موضوع را پیگیری می‌کنند و صحبت هایی هم شده و خود من هم صحبت هایی انجام دادم و امیدوارم که مسئولان امر با نگاه محبت آمیزتری به موضوع توجه کنند.

  وی با اشاره به نامه هایی که به رئیس جمهور درباره بازداشت دانشجویان نوشته بود، گفت: در این نامه ها درخواست مان این بوده همه کسانی که می توانند تاثیر بگذارند از جمله خود رئیس جمهور وارد این موضوع بشوند تا ان‌شاءالله شرایطی که دانشجویان در آن قرار گرفته اند برطرف شود.

  غلامی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال آزادی دانشجویان تا مهر ماه گفت: خواهش مان از قوه قضاییه این است که در برخوردهایی که ما می بینیم تعدیل کنند.

  وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی مدارک کسانی که در خارج از کشور تحصیل کردند، گفت: اگر قبل از رفتن به خارج از کشور برای تحصیل، مراجعه کنند و لیست دانشگاه های معتبر را بگیرند قطعا با مشکلی مواجه نخواهند شد.

  وی افزود: گاهی بدون توجه به این موضوع، افراد از طریق تبلیغاتی که بعضی از نهادها و موسساتی که برای همین منظور دارند خودشان بدون مجوز خاصی فعالیت‌ می‌کنند، می روند و بعد به عواقبش گرفتار می شوند.

  وزیر علوم تاکید کرد: اگر کسی از این موسسات شکایت کند قابل رسیدگی است اما ما بخش خاصی نداریم که این موضوع را پیگیری کند.

  • پيگيري
  • وزارت علوم
  • تعديل
  • حكم
  • دانشجويان
  • بازداشت
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 18 Jul 2018 09:49:47 +0430
   جزئيات ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه‌ های اجرایی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16926-2018-05-13-09-55-12.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16926-2018-05-13-09-55-12.html جزئيات ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه‌ های اجرایی

   مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنمای پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۷ خبر داد و گفت: ثبت‌نام متقاضیان از ساعت ۱۸ امروز ۲۳ اردیبهشت ماه شروع می‌شود.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت نام پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای جذب مجموعاً ۱۸ هزار و ۲۰۷ نفر در ۹ دستگاه اجرایی (وزارت آموزش و پرورش، سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان شیلات کشور، وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان بیمه سلامت، سازمان ملی زمین و مسکن و سازمان اوقاف و امور خیریه) از امروز ۲۳ اردیبهشت ماه شروع می‌شود و روز دوشنبه ۳۱ این ماه پایان می پذیرد.

   وی در ادامه تصریح کرد: دفترچه راهنمای ثبت نام پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور نیز از امروز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده، داوطلبان متقاضی استخدام می‌توانند جهت آگاهی از اطلاعات و جزئیات مربوط به شرایط احراز (رشته ها و مقاطع تحصیلی و...) و شغل- محل‌های استخدام در هر یک از دستگاه‌های یاد شده، به دفترچه راهنمای ثبت‌نام در سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.

   مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: پنجمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور در اجرای ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۸ دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه های اجرایی ۱۳ مهر ۹۳ برگزار می‌شود.

   • جزئيات
   • ثبت نام
   • آزمون
   • استخدام
   • دستگاه هاي اجرايي
   • آموزش و پرورش
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 13 May 2018 14:26:01 +0430
    وزير بهداشت: نباید به فرار مغزها کمک کنیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16835-2018-05-05-07-41-13.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16835-2018-05-05-07-41-13.html وزير بهداشت: نباید به فرار مغزها کمک کنیم

    وزیر بهداشت با بیان اینکه رتبه‌های علمی ایران در دنیا و منطقه، نشانگر کارنامه افتخارآمیز ایران در حیطه آموزش علوم پزشکی است، بر بها دادن به مسیر آموزش عالی در کشور تاکید کرد و گفت: نباید به فرار مغزها کمک کنیم.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در اختتامیه نوزدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و یازدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری درخصوص جایگاه آموزش پزشکی ایران در مقایسه با کشورهای دیگر گفت: ضرب‌المثل مشک آن است که خود ببوید، نه آنکه عطار بگوید؛ زیبنده آموزش علوم پزشکی کشورمان است، چراکه وقتی به رتبه‌هایمان در دنیا و در منطقه و همچنین محصولاتی که حاصل زحمات اساتید ارزشمند ما در طول یک قرن است، می‌نگریم، کارنامه بسیار افتخارآمیزی است.

    وی به نوزدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: در این همایش پر بار علمی، مدعوین برجسته‌ای از کشورهای آمریکا و سوئد شرکت داشتند که برخی از آنها ۱۲ سال قبل هم در ایران بودند و درجه و سطح آموزش‌های پزشکی ایران را دیده بودند و اکنون اذعان دارند، تغییراتی که در این مدت در راستای ارتقای سطح دانش در رشته‌های علوم پزشکی رخ داده، باورنکردنی و بی‌نظیر است.

    وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه آموزش پزشکی در کشور، از فرصت‌ها و داشته‌‌‌‌های خوبی برخوردار هستیم، تصریح کرد: باید این توانمندی وجود داشته باشد که با تمام مراکز علمی در دنیا ارتباط داشته باشیم، این ارتباط دو سویه است، چراکه هم آموزش‌ها را دریافت می‌کنیم و هم می‌توانیم، توانمندی‌هایمان را معرفی کنیم؛ ارتباطاتی که در این مسیر فراهم می‌شود، بدون شک برای انقلاب، کشور، مردم و مهم‌تر از همه، برای جوانان سودمند است.

    هاشمی با بیان اینکه نباید به فرار مغزها کمک کنیم، خاطرنشان کرد: باید به مسیر آموزش عالی کشور اهمیت دهیم، زیرا می‌توان فرصت‌های بهتری را در اختیارشان قرار داد.

    وی افزود: هرچه خودباوری در میان ما ایرانیان تقویت شود، به معنای حمایت از خون شهدای گرانقدر و عزیز کشورمان است که بهترین ثروت، یعنی جان‌‌شان را در همین مسیر فدا کردند.

    • وزير بهداشت
    • فرار مغزها
    • كمك
    • دولت
    • مردم
    • دانشجويان
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Fri, 04 May 2018 12:11:30 +0430
     اعلام جزئیات آزمون فراگیر ارشد پیام نور http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16748-اعلام-جزئیات-آزمون-فراگیر-ارشد-پیام-نور.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16748-اعلام-جزئیات-آزمون-فراگیر-ارشد-پیام-نور.html اعلام جزئیات آزمون فراگیر ارشد پیام نور

     مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار اطلاعیه این سازمان درباره تاریخ و نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: این آزمون ۸ دی برگزار می‌شود.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور (بهمن ماه ۹۶) نوبت هجدهم از روز یکشنبه، ۲۳ مهرماه ۹۶ منحصرا به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده، ساعت ۲۴ چهارشنبه ۱۰ آبان ماه پایان پذیرفت.

     وی در ادامه تصریح کرد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور به منظور پذیرش ۳۱ هزار و ۶۰ نفر در ۱۳۷۱ کدرشته محل روز جمعه ۸ دی ماه ۹۶ برگزار می‌شود.

     مشاور عالی آموزش عالی آموزش کشور با بیان بر اینکه تعداد ۵۶ هزار و ۱۷۹ نفر در آزمون فراگیر ارشد ثبت نام کردند، گفت: از تعداد ۵۶ هزار و ۱۷۹ نفر، ۲۸ هزار و ۱۸۰ داوطلبان معادل ۵۰.۱۶ درصد زن و مابقی مرد هستند.

     وی با اشاره به زمان برگزاری آزمون و نحوه توزیع کارت ورود به جلسه نیز یادآور شد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور روز جمعه ۸ دی ماه ۹۶ برگزار می‌شود و کارت ورود به جلسه آزمون از روز سه شنبه ۵ دی ماه روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می‌توانند تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۷ دی ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت پرینت کارت آزمون اقدام کنند.

     مشاور عالی سازمان سنجش گفت: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور روز جمعه ۸ دی ماه ۹۶ در ۸۰ شهرستان و ۹۳ حوزه امتحانی برگزار می‌شود. شروع فرآیند برگزاری آزمون ۸:۳۰ صبح خواهد بود و داوطلبان باید پیش از ساعت ۸ صبح که زمان بسته شدن درهای حوزه‌ها است، در محل حوزه امتحانی حاضر باشند.

     دکتر توکلی خاطرنشان کرد: اطلاعیه سازمان سنجش درباره تاریخ و نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور امروز سوم دی ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته و فردا دوشنبه ۴ دی نیز در نشریه پیک سنجش منتشر می‌شود.

     • اعلام
     • جزئيات
     • آزمون
     • فراگير
     • كارشناسي ارشد
     • پيام نور
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 24 Dec 2017 14:15:46 +0330
      افزایش کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها ضروری است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16724-افزایش-کرسی-های-آزاداندیشی-در-دانشگاه-ها-ضروری-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16724-افزایش-کرسی-های-آزاداندیشی-در-دانشگاه-ها-ضروری-است.html افزایش کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها ضروری است

      سخنگوی کمیسیون اجتماعی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، وحدت حوزه و دانشگاه را یکی از بهترین دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، زهرا ساعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری ٢٧ آذرماه به سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، این روز را یکی از مهم‌ترین و مبارک‌ترین رویدادهای عصر معاصر پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: طرح موضوع بسیار مهم وحدت حوزه و دانشگاه یکی از مهم ترین آثار وقوع انقلاب فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران بود که با راهنمایی‌های ارزنده و داهیانه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) به ثمر نشست.

      وی هدف اصلی از این نامگذاری حکیمانه را گسترش پژوهش‌های علمی و معارف بلند و عمیق اسلام دانست و ادامه داد: این آرمان بلند توانست مقدمات لازم و زمینه مناسب را برای دانشگاه و حوزه ایجاد کرده و در فضای سیاسی آن زمان، باب مشارکت و وحدت این دو سنگر مقدس علم و ایمان را مفتوح دارد.

      وی همچنین به شهادت آیت الله مفتح، مجاهد خستگی ناپذیر و یکی از علمای تراز اول انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: این شهید والامقام در راه تحقق این اندیشه و آرمان بلند حضرت امام خمینی(ره) بیش از سایر علما و اندیشمندان زمان تلاش کرد و شایسته است یاد و خاطره ایشان برای همیشه تاریخ زنده نگه داشته شود.

      سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین با بیان اینکه نباید ارتباط دانشگاه و حوزه، کمرنگ‌تر شود، تصریح کرد: باید دو نهاد مقدس با تلاش و هم اندیشی، برای رفع مشکلات جامعه نسخه پیچی کرده و راهنما و مشاور امینی برای مسئولان و مردم باشند.

      ساعی در ادامه بر ضرورت افزایش کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر این مهم تاکید ویژه داشته‌اند ولی متاسفانه آن چنان که باید و شاید به صورت مطلوب و مقبول، اجرایی نشده است.

      بر اساس گفته وی دولت باید بسترهای لازم برای افزایش تعامل حوزه و دانشگاه را فراهم کرده و با جمع بندی نظرات نخبگان، در تصمیم سازی و تصمیم گیری‌های مختلف از نظرات آنان استفاده کند.

      • زهرا ساعي
      • افزايش
      • كرسي آزادانديشي
      • دانشگاه
      • مجلس
      • نماينده
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 18 Dec 2017 13:26:41 +0330
       مطهری: دانشجو باید یک مصلح اجتماعی باشد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16700-مطهری-دانشجو-باید-یک-مصلح-اجتماعی-باشد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16700-مطهری-دانشجو-باید-یک-مصلح-اجتماعی-باشد.html مطهری: دانشجو باید یک مصلح اجتماعی باشد

       نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدیم دانشجو می تواند یک مصلح اجتماعی به شمار بیاید و برای این کار وقایع جامعه را رصد کند.

       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، علی مطهری در نشست دانشجویی که به مناسب روز دانشجو در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد ضمن تبریک سالروز 16 آذر به دانشجویان اظهار کرد: امیدوارم به رسالت خود به عنوان دانشجو آگاه باشید و توفیق عمل هم داشته باشید. معتقدیم دانشجو می تواند یک مصلح اجتماعی به شمار بیاید و برای این کار وقایع جامعه را رصد کند.

       مطهری خاطرنشان کرد: باید بدانیم در موضوع آزادی هم مقصود ما از آزادی چیست؟ هنر انقلاب اسلامی ما این بود که هم این شعارها را داشت اما در قالب مفاهیم اسلامی. مثلاً شعاری که در انقلاب فرانسه وجود داشت در انقلاب ما هم وجود داشت ولی مفهومی که ما از آزادی داشتیم متفاوت با مفهوم آنها بود.

       وی در رابطه با موضوع عدالت اظهار کرد: در مسأله عدالت شعاری که ما مطرح کردیم با شعاری که در انقلاب اکتبر روسیه وجود داشت متفاوت است. باید مفهوم درستی از این مفاهیم داشته باشیم تا بتوانیم به درستی آن را ارزیابی کنیم. از دیگر آرمان های ما بحث اخلاق، حقوق زن و دموکراسی بوده که هر از چندی باید رسیدگی کنیم که به کجا رسیده ایم.

       نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبیعت دولت ها میل به استبداد و تکروی دارد و برای اینکه جلوی استبداد دولت ها گرفته شود نهادی به نام مجلس تشکیل شده است. البته در ساختار سیاسی ما نهادهای دیگری هم هست و مجلس باید در مقابل همه اینها ایستادگی کند.

       وی افزود: ما قانون اساسی خوبی داریم، مجلس در قانون اساسی ما قدرت بالایی مانند قدرت عزل رئیس جمهور و وزرا دارد و در ایران مجلس قدرت خوبی دارد. با وجود این قانون اساسی خوب موانعی هم دارد که خود ایجاد کرده ایم که این قانون اساسی خوب عمل نمی‌شود. یکی مسأله نظارت استصوابی است. خیلی از افراد به بهانه های مختلف موفق به حضور در مجلس نمی شوند، به دلایل و بهانه های غیر قابل قبول یا وجود برخی شوراهایی که در قانون اساسی وجود ندارد و ایجاد کرده ایم.

       مطهری در پاسخ به سوال دانشجویی در رابطه با موضوع فساد اظهار کرد: مبارزه با فساد در وهله اول با دولت و قوه قضائیه و نهادهای نظارتی مثل سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است. مجلس ناظر است و سوال و استیضاح و تحقیق انجام می دهد.بنابراین اینطور نیست که کل وظیفه مبارزه با فساد با مجلس باشد. مجلس هم بخشی را بر عهده دارد که می توانیم بگوییم کارش را خوب انجام داده و در این موضوع کمک هم کرده است.

       آقای روحانی بعد از انتخاب شدن ممکن است به خاطر شرایط خاص کشور می‌خواست بالاخره مخالفان را یک مقدار آرام کند تا مخالفت ها کم شود تا از این حالت اضطراری خارج شویم لذا تا حدودی انتظاراتی که خیلی از ماها داشتیم برآورده نشد.

       وی در پاسخ به سوال دانشجویی در رابطه با اینکه درباره فضای امنیتی در دانشگاه قانون وضع شود، گفت: این مسأله نیازی به قانون ندارد فراتر از قانون عمل می کنند. قانون شکنی می کنند و باید این خلاف ها پیگیری شود و البته در مسائلی که به ما مراجعه می کنند پیگیری می‌شود مگر اینکه ما از مطلبی مطلع نشویم.

       مطهری در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با موسسات اعتباری اظهار کرد: مجلس کار بسیار موثری انجام داد و اقدام مجلس بود که با همکاری دولت و قوه قضائیه بخش زیادی از مشکلات موسسات اعتباری تا به امروز حل شده و مجلس در این موضوع بسیار فعال بوده است.

       وی در رابطه با بودجه سال ۹۷ خاطرنشان کرد: در این رابطه هنوز زود است اظهار نظر کنیم، این لایحه ای است که دولت به مجلس داده، تغییراتی خواهد شد و درباره عوارض خروج از کشور احتمالا تغییر می‌کند و افزایش بودجه نهادهای فرهنگی نسبت به سال‌های پیش کاهش پیدا کرده است.

       نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع مینو خالقی گفت: ما استفساریه دادیم که شورای نگهبان نمی‌تواند بعد از رای مردم کسی را رد صلاحیت کند، در مجلس چهار بار به این رای دادیم و در حال حاضر به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

       • علي مطهري
       • دانشجو
       • مصلح اجتماعي
       • دانشگاه
       • مجلس
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Tue, 12 Dec 2017 10:44:54 +0330
        رمضان زاده: جنبش دانشجویی در اوج خودش نیست http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16678-رمضان-زاده-جنبش-دانشجویی-در-اوج-خودش-نیست.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16678-رمضان-زاده-جنبش-دانشجویی-در-اوج-خودش-نیست.html رمضان زاده: جنبش دانشجویی در اوج خودش نیست

        سخنگوی دولت اصلاحات گفت: اهل خانه‌نشینی نیستیم، اما اهل اصلاح امور هستیم چون اصلاحات یک راه تدریجی برای اصلاح امور است.

        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، عبدالله رمضان‌زاده درباره نقش امروز جریان دانشجویی گفت: ظاهرا هیچ چیز سر جایش نیست که جنبش دانشجویی دارای وضعیت به هنجار باشد. اگر به حادثه ۱۶ آذر سال ۳۲ توجه کنیم، دانشجویان را مرجع جامعه می‌بینیم که این نشان می‌دهد جریانات سیاسی و دانشجویی ارتباط خاص و خوبی با هم داشتند.

        وی با بیان اینکه اگر به حرکت دانشجویی از ابتدا تاکنون توجه کنیم حرکتی سینوسی را مشاهده می‌کنیم، گفت: بعد از تیر ۷۸ افت و خیز زیادی دیدیم و دلیل آن رفتار مسئولان بوده که گاهی در کشور گشایش بیشتر بوده و گاهی نگاه امنیتی. اوج مساله در جنبش سیاسی در سال ۸۸ و بعد از آن بود این رفتار باعث کند شدن عملکرد جنبش دانشجویی شده‌ است. الان می‌بینیم به محض باز شدن فضا، نهادهای دانشجویی به سرعت کار را آغار می‌کنند.

        سخنگوی دولت اصلاحات گفت: در دهه ۷۰ میلادی اندیشمندان تصور می‌کردند با منابع مالی می‌توان کشورها را به سمت توسعه سوق داد و بعد از آن دانشگاه‌ها منابع مدیریتی آوردند و به منابع انسانی توجه کردند. بعدها گفتند به سرمایه سومی به نام سرمایه اجتماعی احتیاج داریم.

        رمضان‌زاده تاکید کرد: مهمترین شاخص اجتماعی را وجود نهادهای مدنی می‌دانند و مهترین شاخصه برای تشکیل آنها وجود اعتماد مردم به آنهاست. در جامعه‌ای که اعتماد رخت بر بندد جای رشد در بقیه زمینه‌ها نیست.

        وی گفت: متاسفانه نگرش‌سنجی‌ها نشان می‌دهد ضریب اعتماد به کمترین میزان رسیده است و ۷۵ درصد مردم ایران همدیگر را دروغگو می‌دانند. این به این معنی نیست که ۷۵ درصد ملت دروغگو هستند. گفته شده است ۱.۵ میلیون نفر در صف مهاجرت هستند. اگر ۲۰ درصد نخبه باشند یعنی جامعه ما تهی می‌شود اگر آمار رشد مهاجرت به اروپا و آمریکا را حساب کنیم ببینید وضعیت حفظ نخبگان به چه شکل است. از نظر من جنبش دانشجویی در اوج خودش نیست.

        رمضان‌زاده گفت: بهبودخواهی باید حکومتی و با گسترش بدنه اجتماعی همراه باشد.‌ ما همیشه خواستار بهبود روابط با حاکمیت هستیم. در انتخابات مجلس آقای خاتمی که بیشترین اعتماد عمومی دارد، گفت من به این افراد رای می‌دهم. آقای خاتمی کسی است که در انتخابات مجلس، ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر نقش اساسی داشت، اما امروز محدود است.

        این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: اهل خانه‌نشینی نیستیم، اما اهل اصلاح امور هستیم چون اصلاحات یک راه تدریجی برای اصلاح امور است. صریح بگویم وضعیت کشور خوب نیست اما امید داریم که با اصلاحات امور اجرایی تصحیح شود.

        وی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: روحانی یک اولویت دارد و آن تامین نیازهای اولیه و از بین بردن فقر مطلق است و هرکاری که مانع آن شود، انجام می‌دهد آقای روحانی در اولویت‌بندی‌های خود درست عمل می‌کند. دنبال برجام رفت که منابع پیدا کند تا فقر مطلق را از بین ببرد. اگر دولت دنبال اولویت دومی برود که باعث تنش و فرار سرمایه شود روحانی باید پاسخگو باشد

        رمضان‌زاده درباره عملکرد نجفی در شهرداری تهران گفت: شهرداری اکنون به ۱۳۲هزار نفر حقوق می‌دهد و کلی هم بدهکاری دارد چرا می‌گویید همه کارها منفی است برخی انتصابات بد بوده که باید اصلاح شود اما در چینش معاونان و شهرداران درست عمل کرده است باید کمک کنیم تصمیم‌گیری‌ها عاقلانه‌تر باشد.

        • عبدالله رمضان زاده
        • جنبش دانشجويي
        • دانشگاه
        • اوج
        • دولت
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 09 Dec 2017 11:15:04 +0330
         صادقي: کاری نکرده ام که مخل تائید صلاحیتم باشد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16677-صادقي-کاری-نکرده-ام-که-مخل-تائید-صلاحیتم-باشد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16677-صادقي-کاری-نکرده-ام-که-مخل-تائید-صلاحیتم-باشد.html صادقي: کاری نکرده ام که مخل تائید صلاحیتم باشد

         نماینده مردم تهران گفت: نماینده‌ فارغ از دغدغه تایید صلاحیت باید به وظایف نمایدگی بپردازد. من تا به حال کاری نکردم که مخل تایید صلاحیت من باشد.

         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، محمود صادقی در مراسم روز دانشجو دانشگاه شریف گفت: دانشجو به معنی واقعی شهید و شاهد و ناظر تحولات جامعه است.

         نماینده مردم تهران در ارزیابی عملکرد فراکسیون امید اظهار کرد: اگر بخواهیم عملکرد فراکسیون امید را بررسی کنیم باید در زوایای مختلف بحث کنیم. فراکسیون و مجموعه اصلاح‌طلبان در دوره‌ای به مجلس آمدند که ۱۲ سال در مجلس در اقلیت بودند و با وجود تمام محدودیت‌ها و فیلتر ها کار را شروع کردیم.

         وی با طرح این پرسش که اول باید ببینیم مجلس تاکنون چگونه کار کرده‌ است، گفت: به هرحال محدودیت‌ها فراوان است و نهادهای موازی قانونگذاری وجود دارد محدودیت‌های دیگری است.

         صادقی تاکید کرد: تا کنون مجلس در تعیین نظار خوب عمل کرده‌است. مثلا در نظارت بر احزاب و مطبوعات اشخاصی تعیین شدند. از سوی دیگر نمایندگان در کمیسیون تخصصی عملکرد خوبی دارند که کمتر رسانه‌ای شده است.

         وی به جلسه رای اعتماد به وزرای دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: عملکرد نمایندگان در رای اعتماد به وزرا خوب بود. سه وزیر که در دوره قبل سخت رای گرفتند در این مجلس با کار فراکسیون رای اعتماد گرفتند. گفتمان اصلاح‌طلبی از تریبون مجلس شنیده می‌شود. به طور مثال در بعضی مسائل حساس مثل حصر با یک کار منسجم کار شروع کردند و به نتایج خوبی رسیده‌اند. ما در انتخابات برنامه‌ای جامع در پنج حوزه ارائه کردیم و برنامه فراکسیون این است که این موارد را عملیاتی کند.

         صادقی درباره اقدام خلاف شان یکی از اساتید دانشگاه شریف گفت: در جریان این اتفاق هستم و جای خوشحالی دارد که این خانم بعد از این اتفاق سریعا بیان کرد. دانشگاه شدیدترین مجازات در نظر گرفت که اخراج است، اما مجمع در دانشگاه علامه حکم داده که این استاد یک سال و نیم تعلیق شده و تا جایی که اطلاع دارم این استاد برنگشته است. با قائم مقام وزیر صحبت کردم. ظاهرا بنا نیست ایشان نقش استاد داشته باشند و قرار است در بخش پژوهشی باشند. خوشحالم که دانشجویان سکوت نکرده‌اند .

         وی در خصوص انتخاب وزیر علوم گفت: من بارها مخالفت خود را درباره فرآیند معرفی وزیر علوم اعلام کرده‌ام و هنگامی که ثبت نام کردم می خواستم این را با صدای بلند بگویم. من هم دیدگاه انتقادی داشتم تا جلساتی با دانشجویان، خود آقای غلامی، آقایان نیلی منفرد و فرجی دانا گذاشتیم و اگر ایشان گزینه اول نبود اما در لیست حضور داشتند و گزینه گزینه های ما بود.

         عضو فراکسیون امید ادامه داد: وزیر علوم تا این لحظه فراتر از انتظارات ما ظاهر شده و آقای فرجی دانا گفتند زمانی که آقای غلامی رئیس دانشگاه بوعلی همدان بود این دانشگاه را از خاک بلند کرد.

         صادقی در خصوص بحث حضور زنان در ورزشگاه و اظهارت اخیرش گفت: متاسفانه تنها بخشی از حرف‌های من منتشر شد. من در دانشگاه گیلان گفتم که حقوق زنان فراتر از ورود به ورزشگاه است و اگر نگرش‌های ما به زنان اصلاح نشود، شاید ضربات جبران ناپذیری زده شود. ما باید به حقوق اصلی زنان بپردازیم. در فراکسیون زنان در این مورد بحث شده است و ما از وزیر ورزش پیگیر هستیم. نباید مسئله جوری مطرح شود که بگویند اصلاح‌طلبان شکمشان سیر است و دنبال مسائلی هستند که اولویت نیست.

         نماینده مردم تهران در پاسخ به این پرسش که آیا برخی از نمایندگان مجلس بخاطر تایید صلاحیت حرف نمی‌زنند گفت: نماینده‌ فارغ از دغدغه تایید صلاحیت باید به وظایف نمایدگی بپردازد من تا به حال کاری نکردم که مخل تایید صلاحیت من باشد

         صادقی در خصوص عملکرد فراکسیون امید و مقایسه آن با مجلس ششم گفت: اگر بخواهیم مجلس دهم با مجلس ششم را مقایسه کنیم باید بگویم مجلس ششم با دولت اصلاحات همراه بود و این مجلس چنین امکانی ندارد.

         وی در خصوص کاهش بودجه دانشگاه‌ها و خودکفا شدن آنان گفت: دانشگاه می تواند محل ثروت باشد و می تواند در آن کارآفرینی صورت بگیرد. پیام وزیر علوم این بود که دانشگاه می‌تواند ثروت آفرینی کند. بودجه‌ای که تصویب می‌شود ما برای تخصیص آن مشکل داریم. اگر صرفه جویی، اولویت بندی و یا فساد کمتر شود می‌توان به دانشجویان کمک کنیم.

         صادقی راجع مشکلات دانشگاه صنعت نفت گفت: موضوع دانشگاه صنعت نفت به وزارت نفت برمی‌گردد و تعهدی دارد که فارغ‌التحصیلان را به کار بگیرد. وزیر نفت موقع رای اعتماد گفت ما آنقدر جذب احتیاج نداریم و امکانش هم نیست. این هفته در کمیسیون آموزش مساله را پیگیری می‌کنم و شخصا معتقدم وزارت نفت باید به تعهدهای خود عمل کند.

         • محمود صادقي
         • دولت
         • مجلس
         • تائيد صلاحيت
         • مخل
         • نماينده
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 09 Dec 2017 11:13:27 +0330
          برنامه دانشگاه تهران برای دعوت از روحانی در روز ۱۶ آذر http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16637-برنامه-دانشگاه-تهران-برای-دعوت-از-روحانی-در-روز-۱۶-آذر.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16637-برنامه-دانشگاه-تهران-برای-دعوت-از-روحانی-در-روز-۱۶-آذر.html برنامه دانشگاه تهران برای دعوت از روحانی در روز ۱۶ آذر

          معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: طبق روال سال های گذشته مسئولان این دانشگاه از رئیس جمهور دعوت می کنند تا در مراسم ۱۶ آذر حضور یابد.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، مجید سرسنگی در گفتگو با مهر گفت: دانشگاه تهران طبق روال هرساله از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر (روز دانشجو) دعوت می کند و امسال نیز در هفته جاری این دعوت نامه به ریاست جمهوری ارسال خواهد شد.

          وی افزود: دانشگاه تهران دعوت از رئیس جمهور را برای شرکت در مراسم روز دانشجو انجام می دهد و پاسخ این دعوت برای حضور وی در دانشگاه با ریاست جمهوری خواهد بود.

          به گزارش مهر، مراسم روز ۱۶ آذر(روز دانشجو) سال ۹۵ نیز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد.

          • برنامه
          • دانشگاه تهران
          • دعوت
          • حسن روحاني
          • رئيس جمهور
          • 16 آذر
          • روز دانشجو
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 25 Nov 2017 14:07:00 +0330
           چند روز اعتراض دانشجويان در دانشگاه صنعت نفت http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16604-چند-روز-اعتراض-دانشجويان-در-دانشگاه-صنعت-نفت.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16604-چند-روز-اعتراض-دانشجويان-در-دانشگاه-صنعت-نفت.html چند روز اعتراض دانشجويان در دانشگاه صنعت نفت

           دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به آنچه بدعهدی مسئولان می‌دانند، از رفتن به سر کلاس‌های درس امتناع کردند.

           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، دانشجویان دانشگاه صنعت نفت با نرفتن به کلاس‌ها نسبت به عملکرد مسئولان اعتراض کردند.

           این دانشجویان که سه روز سر کلاس حاضر نشده‌اند، می‌گویند: نسبت به عملکرد مدیریت دانشگاه و شرایط استخدامی معترضیم.

           به گفته این دانشجویان، وعده‌هایی که قبل از شروع تحصیل در هنگام انتخاب رشته به ما داده شد، عملی نشده‌است و نگران آینده شغلی خود هستیم.

           گفتنی‌ست در ماههای گذشته بارها دانشجویان و فارغ‌التحصیلان صنعت نفت در اعتراض به آنچه بدعهدی وزارت نفت می‌دانند، تجمع کردند؛ فارغ‌التحصیلان و دانشجویان می‌گویند براساس دفترچه‌های انتخاب رشته باید بعد از تمام شدن دوران تحصیل، جذب وزارت نفت شویم؛ اما این وعده، اجرایی نمی‌شود.

           • اعتراض
           • دانشجويان
           • دانشگاه
           • صنعت نفت
           • فارغ التحصیلان
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 22 Nov 2017 11:32:48 +0330
            تجمع دانشجویان خوارزمی به دلیل لغو طرح احداث مترو http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16592-تجمع-دانشجویان-خوارزمی-به-دلیل-لغو-طرح-احداث-مترو.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16592-تجمع-دانشجویان-خوارزمی-به-دلیل-لغو-طرح-احداث-مترو.html تجمع دانشجویان خوارزمی به دلیل لغو طرح احداث مترو

            دانشجویان دانشگاه خوارزمی به دلیل لغو احداث مترو توسط مسئولان استانداری البرز امروز مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع می کنند.

            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر، قرار بود ایستگاه متروی دانشگاه خوارزمی تا ۲۲ بهمن ماه جنب درب اتوبان افتتاح و راه اندازی شود.

            اما به دلیل مخالفت مسئولان استانداری البرز با این طرح و لغو کردن یکطرفه آن، بدون در نظر گرفتن خواسته‌ دانشجویان بنابراین، با توجه به ضرورت احداث ایستگاه متروی دانشگاه خوارزمی دانشجویان این دانشگاه امروز مورخ ۳۰ آبان ۹۶ روبروی ساختمان مرکزی تجمع کرده و پس از آن به سمت درب دانشگاه حرکت می کنند.

            براساس اعلام شورای صنفی دانشجویان این دانشگاه، با دستور مستقیم معاونت دانشجویی، دکتر تهامی و هماهنگی با مدیر آموزش دکتر کیوانی تمام کلاس های ۱۰ تا ۱۲ امروز، سه شنبه مورخ ۳۰ آبان ۱۳۹۶، جهت اتحاد دانشجویان درباره مترو _خوارزمی تعطیل است.

            • تجمع
            • دانشجويان
            • خوارزمي
            • دليل
            • لغو
            • طرح
            • احداث
            • مترو
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Tue, 21 Nov 2017 11:32:29 +0330
             توجه دانشگاه های بزرگ به ورزش زنان http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16497-توجه-دانشگاه-های-بزرگ-به-ورزش-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16497-توجه-دانشگاه-های-بزرگ-به-ورزش-زنان.html توجه دانشگاه های بزرگ به ورزش زنان

             مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان گفت: طبق بررسی های صورت گرفته دانشگاه های بزرگ کشور توجه ویژه ای به ورزش بانوان دارند.

             به گزارش خبرنگار هم آوا، پور کیانی در گفتگو با مهر گفت: براساس بررسی های انجام شده دانشگاه های بزرگ کشور توجه ویژه ای به ورزش بانوان دارند اما دانشگاه های تازه تاسیس و کمتر برخوردار به دلیل کمبود بودجه در این زمینه فعالیت ویژه ای ندارند.

             وی افزود: باتوجه به اینکه تعداد قابل توجهی از دانشجویان کشور را دختران تشکیل می دهند نیازمند تامین فضاهای سرپوشیده برای فعالیت ورزشی این دانشجویان در دانشگاه ها هستیم.

             مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: ایجاد فضاهای ورزشی برای دختران دانشجو از سیاست های وزارت علوم است.

             • توجه
             • دانشگاه
             • بزرگ
             • ورزش
             • زنان
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 04 Nov 2017 13:42:18 +0330
              اعلام منابع کنکور سراسری سال ۱۳۹۷ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16458-اعلام-منابع-کنکور-سراسری-سال-۱۳۹۷.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16458-اعلام-منابع-کنکور-سراسری-سال-۱۳۹۷.html اعلام منابع کنکور سراسری سال ۱۳۹۷

              فهرست منابع سئوالات آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ در دروس عمومی و گروه های ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی منتشر شد.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، این منابع به طور کامل در سایت سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.

              دروس عمومی شامل زبان و ادبیات فارسی، عربی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان انگلیسی است.

              دروس عمومی

              دروس گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نیز به تفکیک درج شده است.

              دروس گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی

              دروس گروه آزمایشی علوم تجربی

              دروس گروه آزمایشی علوم انسانی

              • اعلام
              • منابع
              • كنكور
              • سراسري
              • 1397
              • دانشگاه
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 23 Oct 2017 13:03:13 +0330
               ۱۰ مطالبه اصلی دانشگاهیان در پيام ۱۴۲ تشکل دانشجویی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16446-۱۰-مطالبه-اصلی-دانشگاهیان-در-پيام-۱۴۲-تشکل-دانشجویی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16446-۱۰-مطالبه-اصلی-دانشگاهیان-در-پيام-۱۴۲-تشکل-دانشجویی.html ۱۰ مطالبه اصلی دانشگاهیان در پيام ۱۴۲ تشکل دانشجویی

               تعداد ۱۴۲ تشکل دانشجویی سراسر کشور در بیانیه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری با اشاره به بلاتکلیفی وزارت علوم در ماه‌های اخیر خواستار توجه ۱۰ مطالبه اصلی دانشجویان و دانشگاهیان کشور را از وزیر علوم آینده تشریح کردند.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، در بخشی از متن این بیانیه آمده است:

               جناب آقای دکتر حسن روحانی

               رییس محترم جمهوری اسلامی ایران

               با سلام و احترام؛

               دانشگاه و جریان دانشجویی ایران از آغاز تا کنون کوشیده است در مسیر تعالی، توسعه و پیشرفت کشور، عدالت‌خواهی، آزادی‌طلبی و تحقق دموکراسی و حاکمیت مردم برسرنوشت خویش گام بردارد؛ اما در سال‌های اخیر، سختی گام برداشتن در این مسیر چندین برابر شده است؛ ایجاد محدودیت برای فعالان دانشجویی، تعطیلی نهادهای اصیل و باسابقه، بستن راه بر فعالان دانشجویی و سنگ‌اندازی در مسیر تحقق آرمان‌های جنبش دانشجویی، جذب غیرعلمی و غیراستاندارد هیأت‌های علمی و خانه‌نشین کردن اساتید برجسته و تلاش در جهت انحراف مسیر آموزش عالی با رویکرد پولی کردن آن و گسترش قارچ‌گونه‌ مراکز پولی غیراستاندارد تلاش‌هایی بود که همگی به منظور کاهش اثرگذاری دانشگاه بر جامعه صورت گرفت. علی‌رغم تمامی این ناملایمات، دانشجویان از شعله‌ امید در سینه‌های خود محافظت کردند و در دو انتخابات اخیر ریاست جمهوری کوشیدند تا به همراه تحقق سایر نیازها و خواسته‌های جامعه، نهاد دانشگاه را بازستانند. بهار امسال با تکیه بر رأی تاریخی ملت ایران، سکان هدایت دولت مجددا به شما سپرده شد؛ نقش بی‌بدیل و غیرقابل‌انکار دانشگاهیان که به وعده‌های انتخاباتی شما خوشبین بودند در این پیروزی روشن است و از شما انتظار دارند بر اساس شرع، اخلاق و قانون به وعده‌های خود عمل کنید.

               برای نمونه اردیبهشت ماه سال جاری در برنامه‌ خود برای دولت دوازدهم که تحت عنوان "آزادی و امنیت؛ آرامش و پیشرفت" منتشر شد آورده‌اید:

               "دانشگاه به عنوان اصلی‌ترین نهاد اندیشه ورز، نواندیش، نظریه پرداز، آینده‌پروژه، پرسش‌گر، نقاد و مشکل‌گشا نیاز به تغییرات ساختاری دارد." اما باید پرسید مدیریت این تغییرات ساختاری را که طبق وعده‌های شما در همان برنامه از مسیرهایی همچون "دانشگاه مستقل"، "دانشگاه تمدن‌ساز" و "دانشگاه امن و آزاد" تحقق می‌یابد، به چه کسانی می‌سپارید؟ به آن‌هایی که در کارنامه‌ی خود برخوردهای سلبی با دانشجویان داشته‌اند و در آزمون دانشگاه مردود شده‌اند؟ به آن‌هایی برای کسب این جایگاه هر دم به رنگی درمی‌آیند؟ یا آنان که به آرمان استقلال دانشگاه پایبند هستند؟

               فعالین دانشجوییِ دانشگاه‌های کشور، امروز، با انواع و اقسام موانع مواجه هستند. اگر با معرفی وزیری به داد دانشگاه و دانشگاهیان نرسیده و این محتضر را جانی دوباره ندهید، نیک می‌دانید که ممکن است همراهی این پتانسیل عظیم از دست برود.

               جناب آقای رییس جمهور، امضاکنندگان این نامه که به حق دل‌بستگان راستین نظام، اسلام و ایران هستند و دل در گروی امیدی دارند که شما در ایام انتخابات به آن‌ها وعده داده‌اید؛ درخصوص معرفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به طور مشخص و صریح مطالبات ذیل را اعلام می‌دارند:

               ۱-تلاش در جهت زدودن فضای امنیتی از چهره دانشگاه‌ها، پایان یافتن محدودیت‌های فعالان دانشجویی به بهانه‌های واهی و جلوگیری از ورود نهادهای غیردانشگاهی به هر نحو در دانشگاه و اجرای طرح‌های حمایتی از دانشجویان.

               ۲-اعطای مجوز فعالیت به تمامی گروه‌های پایبند به قانون در سطح دانشگاه‌ها و پیگیری هرچه سریع‌تر درخواست‌های تشکیل اتحادیه‌های دانشجویی و همچنین حمایت همه‌جانبه از برگزاری نشست‌های کشوری تشکل‌های اسلامی.

               ۳-حفظ استقلال نهاد دانشگاه با معرفی وزیر علومی مستقل و شجاع در جهت عدم دخالت نهادهای موازی اثرگذار در امور مربوطه، انتخاب روسای دانشگاه‌ها توسط اساتید دانشگاه.

               ۴- بازگشت دانشجویانی که به بهانه‌های مختلف و واهی از جمله ستاره‌دار شدن، از تحصیل که حق قانونی آن هاست، محروم گشته‌اند و در این دوره نیز تعداد کثیری کماکان پشت در دانشگاه مانده‌اند.

               ۵-مبارزه‌ی جدی و مستمر با پدیده‌ پولی شدن آموزش عالی، کالایی شدن دانش، خرید و فروش مقالات علمی، افزایش هزینه‌های رفاهی دانشجویان، تبعیض‌های منطقه‌ای، جنسیتی و بومی‌گزینی و هزینه‌های کمرشکن ورود به دانشگاه‌ها (که تنها قشر خاصی از جامعه توانایی پرداخت آن را دارند) و رشد قارچ‌گونه پردیس‌های دانشگاهی و مؤسسات بی‌کیفیت پول‌محور.

               ۶- بازتعریف دانشگاه به عنوان یک نهاد علمی - پژوهشی و مقابله با روند مدرک‌گرایی و مقاله‌محوری حاکم بر آن، برخورد با جذب غیراصولی و سلیقه‌ای و رانتی اعضای هیئت علمی، بازگشت اساتیدِ به اجبار بازنشسته‌شده، صیانت از علوم انسانی و جلوگیری از استحاله‌ آن.

               ۷- جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای با نشریات دانشگاهی به بهانه‌های واهی و بهبود اوضاع فرهنگی دانشگاه با انتصاب افراد شایسته و پایبند به قانون که چهارچوب فعالیت را بر اساس قوانین پایه‌ریزی می‌کنند و نه سلیقه‌ شخصی و فشار .

               ۸- بهبود اوضاع رفاهی دانشجویان با انتصاب افراد دلسوز و تلاش‌گر و پایبندی مسئولین مربوطه به اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و هموارسازی مسیر تشکیل اتحادیه شوراهای صنفی کشور.

               ۹- استفاده وزیر محترم از افراد دارای کارنامه‌ روشن و دارای نظریات مطابق با اکثریت دانشگاهیان در سطح معاونین و مدیران وزارت‌خانه و رؤسای دانشگاه‌ها و معاونین آن‌ها.

               ۱۰- ارائه برنامه کارشناسی‌شده و مدون وزیر پیشنهادی برای بهبود وضعیت علمی، پژوهشی، فرهنگی و صنفی و سازوکار ایشان در جهت جلوگیری از سنگ‌اندازی‌ها در مسیر فعالین دانشجویی، امن شدن دانشگاه‌ها، صدور مجوز اتحادیه‌های دانشجویی و پولی‌سازی دانشگاه‌ها.

               نیک می‌دانیم که اگر بنایی بر تحول در کشور است باید از دانشگاه آغاز گردد چرا که "دانشگاه مبدأ همه تحولات است." ما باور داریم که ایجاد تحول در دانشگاه و به دنبال آن در جامعه، جز از طریق هم‌افزایی تمام توان دانشگاه امکان‌پذیر نخواهد بود و این هم‌افزایی زمانی محقق خواهد شد که فردی لایق، آزاده، آزادی‌خواه،پایبند به قانون و آزمون پس‌داده مدیریت نهاد آموزش عالی در کشور را بر عهده داشته باشد. تنها در همین بستر است که امکان "بازگشت به عقب" از پیکر جامعه سلب خواهد شد و کشور در مسیر تحقق "آزادی و امنیت؛ آرامش و پیشرفت" گام برخواهدداشت. در شرایطی دیگر ممکن است همچون دوره‌های پیشین در پس این عدم ایستادگی شاهد ظهور عوام‌فریبانی باشیم که آواربرداری دوران آن‌ها خود برنامه‌ی دولت‌های بعدی خواهد بود و کشور را به تنگناهایی وحشتناک سوق خواهد داد. امید است که با عنایت به تاثیرگذاری بی بدیل دانشگاهیان و دانشجویان بر جامعه، با انتخاب گزینه‌ی اصلح، دانشگاه بار دیگر بتواند در مسیر صحیح رشد و بالندگی قرار گیرد تا وظیفه‌ی تاریخی ایجاد تحول در کشور را به خوبی انجام دهد.

               وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

               لیست تشکل های امضا کننده به ترتیب حروف الفبا

               ۱. انجمن اسلامی اعتدال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم

               ۲. انجمن اسلامی پیروخط دانشگاه امام علوم پزشکی زابل

               ۳. انجمن اسلامی تحول خواه دانشگاه صنعتی همدان

               ۴. انجمن اسلامی دانشجومعلمان پردیس شهید رجایی قزوین

               ۵. انجمن اسلامی دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان یزد

               ۶. انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه طباطبایی

               ۷. انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی

               ۸. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه سیستان و بلوچستان

               ۹. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

               ۱۰. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو ولایت فقیه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب

               ۱۱. انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس

               ۱۲. انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه پلی تکنیک

               ۱۳. ‎انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی باهنر شیراز

               ۱۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک

               ۱۵. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اردکان

               ۱۶. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامی واحد کرمان

               ۱۷. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اشراق

               ۱۸. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

               ۱۹. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد

               ۲۰. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس

               ۲۱. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت حیدریه

               ۲۲. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

               ۲۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین

               ۲۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

               ۲۵. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر

               ۲۶. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

               ۲۷. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ تبریز

               ۲۸. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

               ۲۹. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خلیج فارس بوشهر

               ۳۰. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

               ۳۱. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خیام مشهد

               ۳۲. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان

               ۳۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد

               ۳۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه

               ۳۵. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

               ۳۶. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند

               ۳۷. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز

               ۳۸. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم

               ۳۹. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه

               ۴۰. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

               ۴۱. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

               ۴۲. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک

               ۴۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

               ۴۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

               ۴۵. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

               ۴۶. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان

               ۴۷. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

               ۴۸. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

               ۴۹. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

               ۵۰. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گراش

               ۵۱. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان

               ۵۲. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لارستان

               ۵۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران

               ۵۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

               ۵۵. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

               ۵۶. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا

               ۵۷. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

               ۵۸. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان گلستان

               ۵۹. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان اصفهان

               ۶۰. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان

               ۶۱. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گلستان

               ۶۲. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان

               ۶۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مراغه

               ۶۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان

               ۶۵. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان

               ۶۶. انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کاشان

               ۶۷. انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمانشاه

               ۶۸. انجمن اسلامی دانشجویان نسل نو دانشگاه آزاد اسلامی ‌واحد کرج

               ۶۹. انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت

               ۷۰. انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد

               ۷۱. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه

               ۷۲. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد

               ۷۳. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه زنجان

               ۷۴. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز

               ۷۵. انجمن اسلامی دانشجویی علوم پزشکی اصفهان

               ۷۶. انجمن اسلامی دانشکده بهداشت و پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

               ۷۷. انجمن اسلامی دانشکده پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین

               ۷۸. انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شیراز

               ۷۹. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان تهران

               ۸۰. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی

               ۸۱. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان کردستان

               ۸۲. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان هرمزگان

               ۸۳. انجمن اسلامی رویش دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران

               ۸۴. انجمن اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی واحد محمودآباد

               ۸۵. انجمن اسلامی فرهنگ سیاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج

               ۸۶. انجمن اسلامی فرهنگ و سیاست دانشگاه بین الملل امام خمینی قزوین

               ۸۷. انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامى واحد شاهرود

               ۸۸. انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه صنعتى شاهرود

               ۸۹. انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه علوم پزشکى ارومیه

               ۹۰. انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز

               ۹۱. انجمن اسلامی آرمان دانشگاه علم و صنعت ایران

               ۹۲. انجمن اسلامی پیرو خط امام دانشگاه یاسوج

               ۹۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامی واحد چابهار

               ۹۴. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) علوم پزشکی زاهدان

               ۹۵. انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

               ۹۶. انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه علوم پزشکی همدان

               ۹۷. انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

               ۹۸. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب

               ۹۹. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف

               ۱۰۰. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

               ۱۰۱. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم

               ۱۰۲. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان

               ۱۰۳. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان

               ۱۰۴. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران

               ۱۰۵. انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان

               ۱۰۶. انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی اردبیل

               ۱۰۷. انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی اصفهان

               ۱۰۸. انجمن اسلامی دانشجویان متحد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون

               ۱۰۹. انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

               ۱۱۰. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان استان البرز

               ۱۱۱. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان کرمان

               ۱۱۲. انجمن اندیشه های دانشجویی دانشگاه آزاد مشهد

               ۱۱۳. انجمن دانشجویان ایران اسلامی دانشگاه ارومیه

               ۱۱۴. انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

               ۱۱۵. انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه بیرجند

               ۱۱۶. انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز

               ۱۱۷. انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه رازی

               ۱۱۸. انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه زنجان

               ۱۱۹. تشکل اسلامی دانشجو دانشگاه ازاد اسلامی واحد خمینی شه‍ر

               ۱۲۰. تشکل اسلامی رویش صنعتی اراک

               ۱۲۱. تشکل اسلامی سیاسی اندیشه برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد فسا

               ۱۲۲. تشکل اسلامی سیاسی آفتاب دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

               ۱۲۳. تشکل اسلامی فرهنگ و سیاست دانشگاه ملایر

               ۱۲۴. تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم (واحد برادران)

               ۱۲۵. تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم (واحد خواهران)

               ۱۲۶. تشکل توسعه و اعتدال دانشجویان دانشگاه یزد

               ۱۲۷. تشکل دانشجویی اندیشه اسلامی دانشگاه ازاد اسلامی واحد جیرفت

               ۱۲۸. تشکل فرهنگ و سیاست دانشگاه اسفراین

               ۱۲۹. تشکل مستقل دانشجویی انصار الزهرا دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول

               ۱۳۰. تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

               ۱۳۱. تشکل اسلامی سیاسی امید دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

               ۱۳۲. تشکل اسلامی سیاسی کانون اندیشه سازان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نورآباد ممسنی

               ۱۳۳. تشکل دانشجویى راه امید دانشگاه آزاد واحد یاسوج

               ۱۳۴. جمعیت دانشجویی همراهان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران

               ۱۳۵. کانون اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامی واحد پردیس

               ۱۳۶. مجمع اسلامی امید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون

               ۱۳۷. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند

               ۱۳۸. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری

               ۱۳۹. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

               ۱۴۰. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

               ۱۴۱. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

               ۱۴۲. هیات موسس انجمن اسلامی دانشجویان نسل‌نو دانشگاه علوم پزشکی یزد

               ۱۴۳. انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس

               • مطالبه
               • دانشگاه
               • تشكل دانشجويي
               • دولت
               • رئيس جمهور
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 22 Oct 2017 12:24:43 +0330
                تجمع شرکت کنندگان آزمون دستیاری دندانپزشکی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16402-تجمع-شرکت-کنندگان-آزمون-دستیاری-دندانپزشکی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16402-تجمع-شرکت-کنندگان-آزمون-دستیاری-دندانپزشکی.html تجمع شرکت کنندگان آزمون دستیاری دندانپزشکی

                عده‌ای از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه پنج درصدی رزمندگان و ایثارگران در این آزمون، صبح امروز برای دومین بار در یک هفته اخیر، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا،‌ پیرو اعلام نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی جمعی از داوطلبان این آزمون در اعتراض به نتایج اعلام شده امروز مجددا روبروی مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

                دندانپزشکان تجمع کننده خواستار بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران بوده و اظهار می‌کردند در دفترچه ثبت‌نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است.

                شرکت کنندگان معترض اظهار می‌کنند در دفترچه ثبت نام قید شده بوده است که بعد از ثبت نام تغییری در سهمیه های آزمون اعمال نمیشود و اعمال سهمیه 5 درصدی در حال حاضر غیر قانونی است.

                گفتنی است،‌ در هفته‌ گذشته نیز شرکت کنندگان در این آزمون مقابل وزارت بهداشت و مجلس تجمع کرده بودند و این دومین تجمع است که مقابل مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود.

                • تجمع
                • شركت كنندگان
                • آزمون
                • دستياري
                • دندانپزشكي
                • مجلس
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Tue, 10 Oct 2017 14:17:28 +0330
                 ۲۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکارند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16400-۲۰-درصد-فارغ-التحصیلان-دانشگاهی-بیکارند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16400-۲۰-درصد-فارغ-التحصیلان-دانشگاهی-بیکارند.html ۲۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکارند

                 قائم مقام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید با وجود آنکه میزان بیکاری در کشور رقم کوچکی است، اما بیشترین بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان خصوصا زنان است و ۲۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قادر به پیدا کردن شغل مناسب خود نیستند.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، ابوالحسن فیروزآبادی، اظهار کرد: دلیل این مساله عدم توجه به آموزش‌های مهارتی است و ضعف در مهارت آموزی علت بیکاری بخش اعظمی از فارغ‌التحصیلان است به همین دلیل آموزش‌های مهارتی را باید از کودکی وارد نظام آموزش رسمی کنیم و دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌ها آموزش‌های مهارتی ضمن خدمت را ارائه دهند.

                 وی افزود: با وجود بودجه‌هایی که دولت اختصاص می‌دهد شاهد رونق لازم در اموزش‌های مهارتی نیستیم، ولی امیدواریم با تصمیماتی که در ماه‌های اخیر در این زمینه گرفته شده همه اقشار جامعه وارد نظام آموزش مهارتی شوند.

                 قائم مقام وزیر کار که در مراسم رونمایی از طرح "ایران مهارت" در محل وزارت کار سخن می‌گفت، از فعالیت ۶۰۰ مرکز فنی و حرفه‌ای در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر در حوزه آموزش‌های رسمی و حوزه آموزش‌های غیررسمی که سازمان فنی و حرفه‌ای و مراکز خصوصی فنی و حرفه‌ای برعهده دارند بین ۵۵۰۰ میلیارد تومان تا ۶۰۰۰ میلیارد تومان در سال برای آموزش مهارت آموزی هزینه می‌شود که مبلغ کمی نیست.

                 به گفته وی، با توجه به تحولات بازار کار و اجتماع نوآوری در مهارت آموزی امری ضروری است.

                 فیروزآبادی تصریح کرد: با وجود آنکه پتانسیل قابل توجهی در کشور در حوزه فنی و حرفه‌ای فعال است اما متاسفانه بهره‌وری رضایتبخشی را در ساماندهی و استفاده از مهارتها در حوزه صدور گواهینامه ها، وضع استانداردها و بهره گیری از مهارتها در سطح اقتصاد نداریم.

                 وی افزود: امروز با فارغ التحصیلانی مواجه هستیم که وقتی وارد بازار کار می شوند، مهارت لازم برای رقابت، ماندن و کار کردن در یک فضای رقابتی را ندارند و دچار مشکل می شوند. به همین دلیل باید در تمام سطوح آموزشی و زندگی تا قبل از ورود به بازار کار یک مداخله استراتژیک داشته باشیم.

                 قائم مقام وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی به تفاهم‌نامه‌ای که هفته گذشته با ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان فنی و حرفه ای امضا شد، اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم نامه کسانی که دوره خدمت نظام وظیفه را می گذارنند، در دوران سربازی از آموزش‌های مهارتی بهره مند می شوند که امیدواریم رقم پیش بینی شده برای آموزش سربازان نظام وظیفه در تفاهم نامه از ۱۰۰ هزار نفر در سال تجاوز نکند.

                 فیروزآبادی افزود: با تفاهم نامه‌ای هم که امروز با وزارت آموزش و پرورش منعقد کردیم انتظار داریم تا سه سال آینده آموزشهای فنی و حرفه‌ای به صورت اجباری عرضه و فضای واقعی کسب و کار برای دانش آموزان ترسیم شود.

                 وی خاطرنشان کرد: تا ۱۵سال قبل در کشورهای توسعه یافته ۲۱ تا ۲۴ درصد نیروهای کار در بخش تولید کار می کردند ولی امروز بیشتر کسانی که در تولید و ساخت کار می کنند به کمتر از ۱۱ درصد رسیده و به نصف تقلیل یافته است اما نیم دیگر به واسطه مباحث جدیدی که در بخش خدمات مطرح است از جمله بازار رقابتی، تنوع بالای کالا و خدمات به حوزه خدمات انتقال یافته اند.

                 قائم مقام وزیر کار ادامه داد: در حال حاضر رقابت فشرده ای در بازار کار وجود دارد به نحوی که سالانه یک میلیون نفر به بازار کار اضافه می شوند، در حالی که جامعه مصرف و اقتصاد کشور به این اندازه بزرگ نشده است لذا باید در این جامعه، تولید ایده، کالا و خدمات داشته باشیم و نظام آموزش مبتنی بر اشتغال و مهارت را گسترش دهیم. اگر در چنین نظامی آموزشهای آی تی و آی سی تی را توسعه بدهیم گام بزرگی برداشته‌ایم.

                 فیروزآبادی در پایان گفت: در دنیای امروز که موانع تجارت بسیار کاهش یافته و کشورها با هم همسایه اند و در حال رقابت فشرده قرار دارند باید به دانش آموزان بیاموزیم که در یک جامعه رقابتی ۸ میلیارد نفری وارد شده اند نه جامعه ۸۰ میلیون نفری و زنجیره ارزش اقتصاد را برای آنها ترسیم کنیم.

                 • درصد
                 • فارغ التحصيلان
                 • دانشگاه
                 • دانشجويان
                 • دولت
                 • وزارت
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Tue, 10 Oct 2017 14:12:49 +0330
                  رهامی: وزیر علوم باید برنامه‌های روحاني را باور داشته باشد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16302-رهامی-وزیر-علوم-باید-برنامه‌های-روحاني-را-باور-داشته-باشد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16302-رهامی-وزیر-علوم-باید-برنامه‌های-روحاني-را-باور-داشته-باشد.html رهامی: وزیر علوم باید برنامه‌های روحاني را باور داشته باشد

                  یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه وزیر علوم باید به لحاظ علمی فردی شایسته و صاحب نظر بوده و شخصیت علمی داشته باشد گفت: دانشگاهیان باید جایگاه علمی وزیر علوم را قبول داشته باشند.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن رهامی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شاخصه‌های وزیر علوم گفت:‌ وزیر علوم باید با فضای سیاسی اجتماعی و فرهنگی دانشگاه آشنا بوده و بیگانه از تحولات دانشگاه نباشد.

                  وی افزود: وزیری که انتخاب می‌شود باید شعارها و برنامه‌های رئیس جمهور و ۲۴ میلیون نفری که به روحانی رای داده اند را قبول داشته باشد و حامی دولت و جریان اعتدال و اصلاحات باشد اگرچه رئیس جمهوری، رئیس‌جمهور ۸۰ میلیون نفر است اما باید کابینه یک دست و هماهنگ با برنامه های رئیس دولت باشد. بنابراین وزیر علومی باید انتخاب شود که به این برنامه‌ها باور داشته باشد.

                  این استاد دانشگاه همچنین با بیان اینکه وزیر علوم باید در برابر فشارهایی که از خارج از دانشگاه به این فضا وارد می‌شود مقاومت کند، خاطر نشان کرد: وزیر علوم باید شجاعت این را داشته باشد که تسلیم این فشارها نشود. از سویی وزیر علوم باید نهادهایی از قبیل نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی مجلس شورای اسلامی تعامل خوبی داشته باشد. همچنین این فرد باید به لحاظ علمی شایسته و صاحب نظر باشد و جایگاه علمی او را دانشگاهیان قبول داشته باشند.

                  رهامی خاطر نشان کرد: فردی که برای وزارت علوم انتخاب می‌شود باید تجربه کار مدیریتی و سابقه وزارت یا معاونت وزارت خانه را داشته و نمره قابل قبولی در این سطوح از مدیریت داشته باشد. پیدا کردن چنین شخصیتی سخت نیست و افراد زیادی چنین ویژگی‌ها را دارند و اگر دولت با مشاوران و اساتید بیشتری مشورت می‌کرد می توانست در زمان لازم چنین وزیری را انتخاب کند. به هر حال دانشگاه نهاد حساسی است و بر حوزه‌های دیگر در کشور تاثیرگذار است ،بنابراین انتخاب به موقع وزیر علوم اهمیت زیادی دارد.

                  این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان گفت: اکنون دانشگاه با سردرگمی و بلاتکلیفی در تصمیم گیریهای کلان مواجه است و معلوم نیست آقای ضیاء هاشمی که اکنون سرپرست وزارت علوم است، وزیر خواهد شد یا خیر. هر چه زودتر باید وزیر از سوی دولت به مجلس معرفی شود تا دانشگاه هم از این احساس بی تکلیفی رها شود.

                  • محسن رهامي
                  • وزير علوم
                  • برنامه
                  • حسن روحاني
                  • دولت
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 24 Sep 2017 10:24:13 +0330
                   پیام سرپرست وزارت علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16298-پیام-سرپرست-وزارت-علوم-به-مناسبت-آغاز-سال-تحصیلی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16298-پیام-سرپرست-وزارت-علوم-به-مناسبت-آغاز-سال-تحصیلی.html پیام سرپرست وزارت علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی

                   دکتر سیدضیاء هاشمی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، نهادینه شدن ایده "دانشگاه به مثابه کانون گفت و گوی ملی و ائتلاف اجتماعی " را از جمله راهبردهای اساسی این وزارتخانه در دوران جدید توصیف کرد.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پیام هاشمی بدین شرح است:

                   بسم الله الرحمن الرحیم

                   فرارسیدن بهار علم و دانش را به خانواده بزرگ آموزش عالی کشور، استادان، پژوهشگران، فناوران، کارکنان و دانشجویان گرامی و به ویژه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه‌ها صمیمانه تبریک می­گویم.

                   همچنین بر خود لازم می دانم به نمایندگی از جامعه دانشگاهیان، از زحمات بی‌دریغ مسئولان آموزش عالی کشور در سالیان گذشته تشکر و قدردانی نمایم.

                   فرصت را غنیمت می‌دانم تا به بهانه شروع سال جدید تحصیلی، نکاتی چند را با دانشگاهیان عزیز در میان بگذارم:

                   ۱- دانشگاه در ایران از زمان تاسیس همواره یکی از کانون‌های مهم تحولات جامعه ایرانی در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی،اقتصادی و سیاسی در دوران‌های مختلف تاریخ بوده‌است و بر همین مبناست سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی )ره) که فرمودند: «دانشگاه مبدا همه تحولات است» و از همین روست که رهبر معظم انقلاب نیز به دانشگاه‌ها عنایت ویژه دارند و مسائل آن را با دقت پیگیری می‌نمایند.

                   ۲- در طول چهار دهه گذشته آموزش عالی، فراز و نشیب‌های فراوانی را از سرگذرانده است و به توفیقات چشمگیری نیز دست یافته است. گسترش چندین برابری نسبت دانشجویان و فارغ التحصیلان آموزش عالی و به تبع آن درج نام بلند کشورمان به عنوان یکی از پیشتازان تولید علم در جهان و نیز افزایش آگاهی‌های سیاسی، اجتماعی و شهروندی مردم از جمله این توفیقات است. اما نظام بزرگ آموزش عالی کشور با بیش از چهار میلیون دانشجو، با مسائل و چالش‌هایی نیز روبروست که وظیفه ما و شما گام برداشتن در جهت حل آنهاست. مهم ترین این وظائف ارتقای منزلت و سرمایه اجتماعی دانشگاه ، تقویت مرجعیت نهاد علم در تصمیم‌گیری و مشارکت در حل مسائل کشور است. اهتمام به ارتقای کیفی، تقویت انگیزه‌های تحصیلی و ‌امید دانشجویان به آینده، مدیریت و کنترل مهاجرت نخبگان، برنامه ریزی و تدبیر لازم برای مسائلی از قبیل مدرک‌گرایی و بیکاری فارغ‌التحصیلان ضرورت فعلی ماست.

                   ۳- دانشگاه در ایران اسلامی باید پیشتاز تحقق اهداف انقلاب اسلامی باشد. اگر آرمان‌ها و اهداف اصلی و مورد وفاق انقلاب را استقلال، آزادی و عدالت بدانیم، مطابق این آرمان‌ها باید به سمت دانشگاه‌هایی مستقل، عدالت محور و عدالتخواه،آزاد و آزاداندیش پیش برویم. یعنی در وهله اول این ویژگی‌ها باید در دانشگاه‌ها نهادینه و محقق شوند و در گام بعد و برمبنای آن، از دانشگاه و دانشگاهیان انتظار داشته باشیم که در سطح جامعه پیگیر تحقق این آرمان‌ها باشند.

                   یکی از اصلی‌ترین انتظارات ما از دانشگاه، تولید دانش و رشد فناوری برای حل مشکلات و تحقق استقلال و اعتلای کشور است. دانشگاهی می‌تواند بانی و باعث استقلال کشور باشد که به طریق اولی از موهبت استقلال برخوردار باشد. الگوی آموزش عالی در جوامع پیشرفته نیز همین است: دانشگاه محترم، مستقل، مقتدر و سربلند.

                   از سوی دیگر دانشگاه مهد عدالت طلبی و آزادی‌خواهی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها بر نقش دانشگاه در پیگیری عدالت و آزادی تاکید کرده‌اند. اما امروز باید دید دانشگاه‌های ما به لحاظ تحقق عدالت و آزادی چه وضعیتی دارند؟ آیا توانسته‌ایم به یک نظام آموزش عالی مبتنی بر عدالت و انصاف دست پیدا کنیم؟ شاخص‌های عدالت پروری در روند جذب دانشجو، جذب استاد و توسعه کمی و کیفی آموزش عالی رعایت شده است؟ آموزش عالی ما توانسته است امکانات و امتیازات خود را بر مبنای صلاحیت و شایستگی در میان اقشار گوناگون جامعه توزیع کند؟ از طرف دیگر آیا توانسته‌ایم آزاداندیشی و آزادیخواهی را در دانشگاه نهادینه کنیم؟ آیا دانشجو و استاد دغدغه‌مند و متعهد ما می‌توانند آزادانه ما را نقد کنند و معایب ما را پیش چشم مان بیاورند؟ و آیا می‌توانند به عنوان متخصصان و صاحبنظران و نخبگان کشور دغدغه‌های خود را بدون لکنت به گوش ما برسانند؟ بدیهی است به میزانی که برای دانشگاه استقلال، عدالت و آزادی بخواهیم می‌توانیم از آن انتظار استقلال افزایی، عدالتجویی و آزاداندیشی داشته باشیم.

                   ۴- دولت تدبیر و امید به دلیل اهمیتی که برای نقش دانشگاه و نظام نخبگان در پیشرفت امور کشور قائل بوده، در حد توان خویش کوشیده است که روندهای اصلاح گرانه و امیدآفرین را در جهت رفع کاستی‌ها و جبران نقائص این حوزه پی بگیرد و در چهار سال گذشته نیز در این راستا گام برداشته است و باید با شتاب و جدیت بیشتر گام های بعدی را نیز بردارد. بر این اساس برخی اقدامات راهبردی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فناوری، و فرهنگی و اجتماعی باید در دستور کار جدی قرار گیرند. تلاش برای تقویت دوره‌های باکیفیت آموزشی و رشد سهم آنها در آموزش عالی بر مبنای نیازهای صنعت و جامعه و در جهت افزایش کارآفرینی، تقویت زیرساخت های پژوهشی و حمایت از پژوهشگران در جهت تولید علم و فنآوری، نهادینه شدن ایده «دانشگاه به مثابه کانون گفت و گوی ملی و ائتلاف اجتماعی» در جهت افزایش هویت ملی و بالابردن همبستگی اجتماعی، تسهیل آزاداندیشی و نقادی و نیز تقویت قانونگرایی از جمله این راهبردهای اساسی به شمار می‌آیند.

                   ۵- دستیابی به اهداف یاد شده و بازرساندن دانشگاه به جایگاه شایسته آن در کشور، مستلزم همگرایی و همکاری همه افراد، نهادها و جریان‌هایی است که به پیشرفت و اعتلای ایران اسلامی می‌اندیشند و یقینا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این راه نیازمند همراهی تمامی ارکان جامعه و حاکمیت است تا از طریق پیوند و گفت‌وگو میان تمام گروه‌ها، بتوانیم شرایط را برای حل مسائل اساسی کشور فراهم کنیم و دانشگاهی بسازیم که نه تنها مساله نیست بلکه راه حل مسائل است. دانشگاهی که برای مردم توسعه، آسایش، رفاه، صلح و معنویت به ارمغان می‌آورد.

                   در پایان فرصت را مغتنم شمرده ودر هفته دفاع مقدس ، به روان پاک شهدای گرانقدر به ویژه شهدای جهاد علمی و دانشگاهی درود می فرستم و اطمینان دارم که دانشگاهیان سرافراز ضمن تداوم راه پر فروغ این شهیدان، از هیچ کوششی در جهت افتخارآفرینی برای این مرز و بوم فروگذار نخواهند کرد.

                   امیدوارم با استعانت از الطاف الهی، رهنمودهای مقام معظم رهبری، پشتیبانی دولت محترم و همکاری‌های ارزنده جامعه علمی و دانشگاهی کشور بتوانیم گام­های موثرتری در ارتقای نظام آموزش عالی ایران اسلامی تا رسیدن به قله بلند مرجعیت علم و فناوری در منطقه و جهان برداریم.

                   • پيام
                   • سرپرست
                   • وزارت علوم
                   • آغاز
                   • سال تحصيلي
                   • دانشگاه
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 23 Sep 2017 09:10:29 +0330
                    راه اندازي سامانه "هم آوا" در دانشگاه علمی کاربردی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16275-راه-اندازي-سامانه-هم-آوا-در-دانشگاه-علمی-کاربردی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16275-راه-اندازي-سامانه-هم-آوا-در-دانشگاه-علمی-کاربردی.html راه اندازي سامانه

                    مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه علمی کاربردی از حذف سامانه "سجاد" و جایگزین شدن سامانه "هم آوا" در دانشگاه خبر داد و گفت: بخشی از این سامانه راه اندازی شده و بخش دیگر نیز در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، مهندس بهروز غلامپور دهکی با اعلام این مطلب اظهار کرد: ارتقاء استقرار سامانه آموزش دانشگاه جامع علمی کاربردی از بهمن سال 95 در دستور کار دانشگاه قرار گرفت. بطوریکه معاونت آموزشی دانشگاه با همکاری دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سیاست‌های شورای اجرایی فناوری اطلاعات دانشگاه جامع علمی-کاربردی جهت بهبود ارائه خدمات حوزه آموزش، دانشجویان، کارکنان و مدیریت دانشگاه در فضای مجازی سامانه آموزش خود را ارتقاء داده است.

                    وی در ادامه به مهم ترین مزایای سامانه جدید "هم آوا" در دانشگاه علمی کاربردی اشاره کرد و گفت: کاهش مراجعه حضور دانشجویان، بالا بردن کیفیت ارائه خدمات کارکنان به ذینفعان و در اختیار قرار دادن کنترل‌های لازم برای مدیران دانشگاه در راستای افزایش کیفی و مدیریت بهتر دانشگاه از ویژگی‌های این سامانه است.

                    مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه بخشی از سامانه "هم آوا" در دانشگاه راه اندازی شده است گفت: سامانه جدید با امکانات ارائه درس، ثبت نمرات، انتخاب واحد و شهریه راه اندازی شده است و بخش‌های دانش آموختگان، مالی، اصلاح سوابق، انتقال، مهمان، مدرسان و موارد دیگر با تعیین اولویت از طرف مدیریت خدمات آموزشی دانشگاه به ترتیب فعال و در اختیار دانشجویان و دانشگاهیان قرار می‌گیرند.

                    به گفته وی، در حال حاضر انتخاب واحد برای دانشجویان ورودی‌های قبل از 94 از طریق این سامانه انجام شده و ورودی‌های 95 نیز از پنجشنبه 19 شهریور می‌توانستند با مراجعه به این سامانه نسبت به انتخاب واحد خود اقدام کنند.

                    غلامپور گفت: به دانشجویان توصیه می‌شود انتخاب واحد را در زمان تخصیصی مطابق تقویم انجام دهند و برای دانشجویانی که به هر دلیلی انتخاب واحد انجام نشده است، یک روز پس از پایان تقویم انتخاب واحد فرصت داده خواهد شد. دانشجویان و کارشناسان مراکز و موسسات آموزشی نیز می‌توانند اخبار استقرار و راهنمای نحوه انتخاب واحد و کار با سامانه را با مراجعه به ادرس http://edu.uast.ac.ir مشاهده و مطالعه نمایند.

                    • سامانه
                    • هم آوا
                    • دانشگاه
                    • علمي كاربردي
                    • دانشجويان
                    • سايت
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Tue, 19 Sep 2017 11:23:57 +0430
                     درخواست تشکل های دانشجویی اصلاح طلب از وزارت علوم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16239-درخواست-تشکل-های-دانشجویی-اصلاح-طلب-از-وزارت-علوم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16239-درخواست-تشکل-های-دانشجویی-اصلاح-طلب-از-وزارت-علوم.html درخواست تشکل های دانشجویی اصلاح طلب از وزارت علوم

                     بیش از ۳۰ انجمن اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه‌ای خطاب به سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات با اشاره به برخی محدودیت‌ها برای تشکل‌های دانشجویی در سال‌های اخیر، خواستار برگزاری جلسه‌ای حضور با نمایندگان این تشکل‌ها به‌منظور تبادل‌نظر و استماع مشکلات دانشجویان در اسرع وقت شدند.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، متن این نامه بدين شرح است:

                     بسمه تعالی

                     جناب آقای دکتر هاشمی

                     سرپرست محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

                     سلام علیکم

                     با احترام، ما جمعی از تشکل‌های دانشگاه‌های سراسر کشور از حضرت‌عالی خواهشمندیم جهت تبادل‌نظر درباره برخی کاستی‌هایی که در گذشته در وزارت حاکم بود، مانند عدم حمایت وزارت از تشکل‌های دانشجویی درمقابل برخوردها و‌ دخالت‌های غیرقانونی نهادهای غیردانشگاهی، عدم حمایت مالی، عدم پیگیری مجوز اتحادیه، لغو نشست‌های هم‌اندیشی و همچنین بیان مطالبات جامعه دانشجویی کشور، جلسه‌ای حضوری در أسرع وقت ترتیب داده شود.

                     پیشاپیش از توجه و وظیفه‌شناسی شما سپاسگزاریم.

                     اسامی تشکل‌های دانشجویی که این نامه را امضاء کرده‌اند:

                     ١-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران

                     ۲-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان

                     ۳-انجمن دانشجویان ایران اسلامی دانشگاه ارومیه

                     ٤- انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه زنجان

                     ٥- انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه صنعتى شاهرود

                     ۶-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

                     ۷-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کردستان

                     ٨-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه سیستان و بلوچستان

                     ۹ـ انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

                     ۱۰ـ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان

                     ۱۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

                     ۱۲- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان

                     ١٣-انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه پلی تکنیک

                     ١٤-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه

                     ۱۵-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شیراز

                     ١٦-انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت

                     ۱۷- انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه رازی کرمانشاه

                     ۱۸_انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

                     ۱۹_ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گلستان

                     ۲۰- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد

                     ٢١-مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

                     ٢٢-انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه علوم پزشکی همدان

                     ۲۳- انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه بیرجند

                     ۲۴- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان

                     ۲۵-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک

                     ۲۶- تشکل اسلامی انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بین الملل امام خمینی قزوین

                     ٢٧- انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد

                     ٢٨-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان

                     ٢٩-انجمن اسلامی پیشرو دانشگاه تفرش

                     ٣۰- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز

                     ۳۱-انجمن اسلامی دانشجویان آزاد اندیش دانشگاه علامه طباطبایی

                     • درخواست
                     • تشكل دانشجويي
                     • اصلاح طلب
                     • وزارت علوم
                     • دانشگاه
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 06 Sep 2017 13:22:07 +0430
                      انتشار راهنما و نرم افزار انتخاب رشته مجازی کنکور http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16115-انتشار-راهنما-و-نرم-افزار-انتخاب-رشته-مجازی-کنکور.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16115-انتشار-راهنما-و-نرم-افزار-انتخاب-رشته-مجازی-کنکور.html انتشار راهنما و نرم افزار انتخاب رشته مجازی کنکور

                      مشاور عالی سازمان سنجش از انتشار راهنمای انتخاب رشته مجازی بر روی سایت سازمان سنجش خبر داد و گفت: داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آن را خریداری کنند.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، دکتر حسین توکلی در گفتگو با مهر افزود: دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ از روز ۱۱ مرداد منتشر شده است.

                      وی افزود: همچنین پیک سنجش دوشنبه ۱۶ مرداد با عنوان ویژه‌نامه «راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۶» حاوی مطالبی چون: شیوه‌های پذیرش دانشجو، مراحل انتخاب رشته اینترنتی، انتخاب رشته مجازی، وضعیت پذیرش در گروه‌ها، آشنایی با محتوای کارنامه، روش نمره کل سازی، بومی‌پذیری در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶، توصیه های حفاظتی و امنیتی به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته منتشر شد.

                      توکلی خاطرنشان کرد: هفته‌نامه پیک‌سنجش از طریق روزنامه فروشی‌های سراسر کشور نیز توزیع شده است.

                      وی افزود: داوطلبانی که نمی توانند از طریق سایت سازمان سنجش دفترچه های انتخاب رشته را دریافت کنند می‌توانند با مراجعه به باجه های روزنامه فروشی شهرستان محل اقامت خود و با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار ریال بابت هر دفترچه به عنوان کارمزد توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته، آن را دریافت کنند. دفترچه مذکور رایگان بوده و بجز هزینه‌ای که برای کارمزد توزیع، تعیین شده هزینه‌ای دیگری نباید پرداخت شود.

                      مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: نرم افزار انتخاب رشته مجازی برای گروه های علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و هنر و زبان های خارجی از شب گذشته سه شنبه ۱۷ مرداد بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است و نرم افزار انتخاب رشته مجازی برای گروه علوم تجربی از ساعت ۲۲ چهارشنبه ۱۸ مرداد بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

                      وی اظهار داشت: نرم افزار انتخاب رشته مجازی این امکان را به داوطلبان می دهد که فرد خود را با داوطلب مشابه در سال ۹۵ مقایسه کند و با توجه به اعمال کلیه تغییرات، شرایط و ضوابط آزمون سراسری سال ۹۶ در فایل اطلاعات سال ۹۵، داوطلبان می توانند به طور حدودی از میزان قبولی خود مطلع شوند.

                      توکلی یادآور شد: همچنین داوطلبان مجاز کنکور ۹۶ نیز از پنجشنبه ۱۹ مرداد می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، انتخاب رشته کنند.

                      کارت اعتباری راهنمای انتخاب رشته مجازی سال ۱۳۹۶ برای گروه های آزمایشی پنجگانه مبلغ ۲۰۰ هزار ریال (۲۰ هزار تومان) است و داوطلبان می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش آن را خریداری کنند.

                      • انتشار
                      • راهنما
                      • نرم افزار
                      • انتخاب رشته
                      • مجازي
                      • كنكور
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 09 Aug 2017 12:36:14 +0430
                       واکنش دانشگاه استنفورد به فقدان مریم میرزاخانی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16085-واکنش-دانشگاه-استنفورد-به-فقدان-مریم-میرزاخانی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16085-واکنش-دانشگاه-استنفورد-به-فقدان-مریم-میرزاخانی.html واکنش دانشگاه استنفورد به فقدان مریم میرزاخانی

                       پایگاه اینترنتی دانشگاه "استنفورد" آمریکا در پی درگذشت مریم میرزاخانی که در این دانشگاه تدریس می‌کرد، از دست دادن این نابغه ریاضی را یک فقدان بزرگ خواند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، پروفسور میرزاخانی در سالیان اخیر به عنوان استاد ریاضیات در دانشگاه "استنفورد" آمریکا به تدریس مشغول بود. به همین مناسبت وبسایت دانشگاه "استنفورد" نسبت به این موضوع این گونه واکنش نشان داد:

                       "مریم میرزاخانی ریاضیدان دانشگاه استنفورد و دارنده مدال «فیلدز» از میان ما رفت. وی پس از مبارزه‌ای طولانی با بیماری سرطان، امروز در 40 سالگی درگذشت."

                       در بیانیه‌ای که دانشگاه استنفورد به مناسبت درگذشت پروفسور میرزاخانی روی خروجی خود قرار داده جملاتی از "مارک تسیر لاوین"، رییس دانشگاه "استنفورد" نقل شده است.

                       وی پروفسور میرزاخانی را اینگونه توصیف می‌کند: "او یک ریاضیدان، نظریه‌پرداز درخشان و در عین حال متواضع بود که جوایز را فقط به این دلیل دریافت می‌کرد تا برای دیگر زنان الهام‌بخش باشد. تا مسیر وی را در پیش بگیرند. "مریم" خیلی زود از میان ما رفت اما تاثیر وی روی هزاران زنی که میرزاخانی منبع الهام‌شان برای در پیش گرفتن مسیر علم بوده، زنده خواهد بود."

                       وی افزود: "سهم او به عنوان یک دانشمند و نقش اساسی وی مهم و پایدار است و جای او در این‌جا، دانشگاه استنفورد و در سراسر دنیا، عزیز و خالی خواهد بود."

                       دکتر مریم میرزاخانی نخستین زن ریاضیدان جهان به شمار می‌آید که موفق به دریافت مدال«فیلدز» شد؛ این مدال عالی‌ترین جایزه علمی رشته ریاضیات بوده و از آن به عنوان «نوبل ریاضیات» یاد می‌شود.

                       مدال «فیلدز» که هر چهار سال یکبار به برترین ریاضیدانان زیر 40 سال جهان اعطا می‌شود، در سال 2014 به پروفسور میرزاخانی، برنده مدال طلای المپیاد دانش آموزی ریاضی جهان در سال‌های 1994 و 1995، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف - در مقطع کارشناسی- و دانشگاه "هاروارد" –مقطع دکتری- و استاد دانشگاه "استنفورد" آمریکا اعطا شد

                       میرزاخانی می‌گفت: "به رغم گستردگی برنامه‌های کاری‌ام از ریاضیات لذت می‌برم، چرا که دارای ظرافت خاصی است."

                       همکاران میرزاخانی وی را این گونه توصیف می‌کنند: او ریاضیدانی با حوصله بود که وقت زیادی صرف حل مسایل می‌کرد. توفیقات وی در مباحث مورد مطالعه‌اش موجب پیشرفت‌های فراوانی در علوم دیگر نظیر فیزیک و مکانیک کوانتومی و علومی جدا از ریاضیات می‌شود. میرزاخانی در مواجهه با مشکلات بلندپرواز، متعهد و نترس بود و همیشه برای حل مسایل ریاضی به جای انتخاب سهل الوصول‌ترین راه، وارد چالش با آنان می‌شد.

                       روش ترجیحی میرزاخانی برای کار بر روی مسایل مختلف ریاضی نوشتن فرمول‌ها و راه حل‌ها و ترسیم اشکال روی کاغذهای سفید بزرگ بود. به طوری که دختر پروفسور میرزاخانی مادرش را هنگام کار یک نقاش توصیف می‌کرد.

                       میرزاخانی در مصاحبه‌ای گفته بود: شما باید انرژی و تلاش خود را صرف دیدن زیبایی‌های ریاضیات کنید.

                       وی در مصاحبه‌ای دیگر گفته بود: من دستور کار مشخصی برای حل مسایل ریاضی ندارم. هنگامی که به دنبال حل یک مساله ریاضی و یا توسعه یک مبحث هستم، احساس می‌کنم در یک جنگل انبوه گم شده‌ام و تمام دانش خود را به کار می‌گیرم و با استفاده از چند ترفند جدید و البته کمی شانس راه خود را می‌یابم.

                       عزم و اراده مثال زدنی و پرسش‌های متداول و دقیق میرزاخانی در زمان تحصیل در دانشگاه هاروارد، وی را از دیگران متمایز کرده بود. جالب این که میرزاخانی یادداشت‌های خود را به زبان فارسی می‌نوشت.

                       استیون کرشهف، یکی از اساتید ریاضی دانشگاه استنفورد و یکی از همکاران پروفسور میرزاخانی می‌گوید: چیزی که میرزاخانی را خاص کرده و وی را از دیگر ریاضیدانان متمایز می‌ساخت، اصالت و ابتکاری بود که وی در کنار هم قرار دادن مسایل مختلف داشت.

                       رالف ال کوهن و باربارا کیمبال براونینگ، اساتید ریاضی استنفورد و همکاران پروفسور میرزاخانی می‌گویند: مریم یک همکار فوق العاده بود. وی نه تنها یک پژوهشگر بی باک بود، بلکه یک مشاور دکتری بی‌نظیر نیز بود. مریم تجسم هر آن چیزی بود که یک ریاضیدان و دانشمند باید باشد؛ مجاهدت و حوصله در حل مسایلی که تا به حال حل نشده‌اند یا فهمیدن مسایلی که تا به حال غیر قابل درک بوده‌اند. این حاصل از کنجکاوی فکری و لذت و رضایتی بود که مریم از کوچکترین موفقیت خود داشت.

                       "مریم یکی از بزرگترین مغزهای متفکر زمان خود و یک شخصیت فوق العاده بود. جای او بسیار خالی خواهد بود."

                       مریم میرزاخانی در سالیان اخیر با همکاری الکس اسکین از دانشگاه شیکاگو به دنبال حل آن دسته از چالش‌های ریاضی بود که قریب به یک قرن است که مورد بحث فیزیکدانان است؛ مساله مسیر یک توپ بیلیارد در یک میز چند ضلعی.

                       میرزاخانی و اسکین با ارائه مقاله‌ای 200 صفحه‌ای پیرامون این مبحث که در سال 2013 منتشر شد، موجب آغاز عصر جدیدی در ریاضیات شدند.

                       دانشگاه استنفورد در پاییز، زمانی که اساتید و دانشجویان به دانشگاه برگردند، یک گردهمایی به منظور بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی برگزار خواهد کرد.

                       • واكنش
                       • دانشگاه
                       • استنفورد
                       • فقدان
                       • مريم ميرزاخاني
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 16 Jul 2017 12:48:21 +0430
                        آزاداندیشی در دانشگاه ها نیازمند شجاعت مسئولان است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15988-آزاداندیشی-در-دانشگاه-ها-نیازمند-شجاعت-مسئولان-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15988-آزاداندیشی-در-دانشگاه-ها-نیازمند-شجاعت-مسئولان-است.html آزاداندیشی در دانشگاه ها نیازمند شجاعت مسئولان است

                        سیدحسن خمینی با تأکید بر تحقق امر آزاداندیشی در دانشگاه به ویژه در رشته‌های علوم انسانی، گفت: بارها به دوستان در وزارت علوم هم گفته‌ام که در این راه نترسید، خصوصا آنکه رهبری این موضوع را مطرح کرده‌اند و دائما آن را مطالبه می‌کنند.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از جماران، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار رئیس، هیأت رئیسه و مدیران استانی دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد بنیانگذار این دانشگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی، دانشگاه آزاد را نشانگر تفکر بزرگ و همت والای آن مرحوم دانست و اظهار کرد: دلسوزی آقای هاشمی نسبت به دانشگاه، همت بلند، دل بزرگ و توانایی ایشان در اتخاذ تصمیمات بزرگ، برای همه درس آموز است؛ گرچه ایشان در سطح کلان نیز اینگونه بود و دغدغه و اطلاع دقیق آقای هاشمی را نسبت به همه امور، نه تنها در میان روحانیون، بلکه در بین سیاسیون و مدیران می توان بی نظیر دانست.

                        عضو هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، «علم» و «اخلاق» را دو رکن اساسی یک دانشگاه خوب ذکر کرد و گفت: یکی از رموز موفقیت واحدهای دانشگاهی پیشرفت آنها در کیفیت تولید علم است و بنابراین، مجموعه دانشگاه همواره باید از این حیث مورد آسیب شناسی قرار گیرد.

                        سیدحسن خمینی همچنین با تأکید بر تحقق امر آزاداندیشی در دانشگاه به ویژه در رشته های علوم انسانی، یادآور شد: بارها به دوستان در وزارت علوم هم گفته ام که در این راه نترسید؛ خصوصا آنکه رهبری این موضوع را مطرح کرده اند و دائما آن را مطالبه می کنند.

                        وی مسیر تحقق آزاداندیشی را تکیه بر تجربه بشری در این راه، یعنی گفت و گو، دانست و یادآور شد: طبیعی است در این راه با دگم اندیشانی مواجهیم که از آزاد اندیشی خوششان نمی آید.

                        یادگار امام تصریح کرد: تولید علم محتاج آزاد اندیشی است و آزاداندیشی نیازمند شجاعت مدیران و مسئولان است.

                        وی سپس به موضوع «اخلاق» در دانشگاه پرداخت و اظهار کرد: اخلاق به معنای تعادل، اعتدال و عدالت و حد فاصل میان افراط و تفریط است.

                        عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با بیان اینکه تحجر، لبه دیگر ولنگاری و هر دوی آنها مصداق افراط و تفریط هستند، بر دوری از این دو رویکرد در دانشگاه تأکید کرد.

                        • سيدحسن خميني
                        • آزادانديشي
                        • دانشگاه
                        • شجاعت
                        • مسئولان
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Fri, 07 Apr 2017 10:58:08 +0430
                         منتجب نيا: نمی توان تفکر اصلاحات را با زور و شانتاژ حذف کرد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15929-منتجب-نيا-نمی-توان-تفکر-اصلاحات-را-با-زور-و-شانتاژ-حذف-کرد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15929-منتجب-نيا-نمی-توان-تفکر-اصلاحات-را-با-زور-و-شانتاژ-حذف-کرد.html منتجب نيا: نمی توان تفکر اصلاحات را با زور و شانتاژ حذف کرد

                         قائم مقام حزب اعتماد ملی در مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه فردسی مشهد گفت: اصلاحات در کشور یک جریان فکری قوی است و تفکرش با زور و شانتاژ حذف نمی‌شود.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت الاسلام رسول منتجب نیا در نشست دانشجویی «هاشمی سیاستمداری برای تمام فصول» که روز گذشته (شنبه) به مناسبت بزرگداشت چهلمین روز درگذشت  آیت الله هاشمی رفسنجانی، به همت انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه بیان نقاط ضعف شخصی که دیگر در میان ما نیست، عملی اسلامی نیست، گفت: در آیات قرآن رویه برخورد با مخالفین و دشمنان به صراحت ذکر شده و آمده است که بدی و خوبی برابر نیستند و در مقابل بدی دیگران به بهترین روش برخورد کنید! می دانیم که هر کسی نمی تواند این کار را به سادگی انجام دهد و چنین امری تنها از عهده افرادی برمی آید که صابر و شکیبا باشند و از مقامات معنوی بهره ای برده باشند. یکی از مفاهیم بسیار ارزشمندی که در فرهنگ اسلام مطرح شده است، مفهوم کرامت و حلم است که نشان دهنده بالا بودن آستانه تحمل است؛ یعنی وقتی به جاهلان و افراد نادان برخورد می کنند، مانند آنها رفتار نمی کنند. جامعه دینی نیز جامعه ای کریم است. خداوند گاهی صفت کریم را برای خود، گاهی برای پیامبران و گاهی نیز برای فرشتگان به کار می برد. پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) و ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز خود با کرامت بودند و ما را هم به آن دعوت می کردند. یکی از نوادر روزگار ما که در عین دارا بودن قدرت، رفتار کریمانه ای داشت، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. ایشان با اینکه مسئول عالی ترین رکن نظام پس از رهبری بودند؛ اما نمی گفتند هرچه من می گویم درست است.

                         قائم مقام حزب اعتماد ملی در ادامه سخنان خود، استقامت در برابر ناملایمات، انتقادپذیری، همت بلند، دورراندیشی، اعتدال گرایی، زمان شناسی، واقع بینی، عملگرایی و مردمداری را از ویژگی های برجسته شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی برشمرد و افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن اینکه شخصی با اعتقاد و مؤمنی وارسته بود؛ اما به مسئولین قدسی یا آسمانی اعتقادی نداشت. با افراطی گری از هر جناحی مخالف بود و به مردم اعتقاد داشت. مردم را همه کاره می دانست حتی اگر از نظرش اشتباه می کردند. آقای هاشمی در سال های اخیر به مراتب مردمی تر و تکامل یافته تر شده بود. وی معتقد بود که ملی مذهبی ها هم باید فعالیت کنند. به خاطر دارم که یک بار در مجلس یکی از ملی مذهبی ها پشت تریبون سخن بسیار تندی در مورد انقلابیون گفت که شکایت ما را برانگیخت اما آقای هاشمی به ما گفتند که بنشینید. آن آقا هم نماینده مردم است و حق دارد صحبت کند. آقای هاشمی متاسفانه از همه سو مورد بی مهری قرار گرفتند و قدر ایشان به خوبی دانسته نشد. نباید فراموش شود که اگر خدایی ناکرده اتفاقی برای این کشور بیافتد، شخصیت های ریشه دار هستند که می توانند مردم را بسیج کنند نه چندتا روزنامه و فضای مجازی!

                         مشاور رئیس جمهور در دولت اصلاحات، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را تکیه گاهی برای جریان اصلاح طلبی و اعتدالگرایی در کشور و همچنین شخص حجت الاسلام روحانی دانست  و تصریح کرد: مرحوم آیت الله هاشمی در سال ۷۶ مردانه ایستاد و اگر چنین نمی کرد شاید اصلاً حماسه دوم خردادی شکل نمی گرفت. با این حال خیلی از دوستان دوم خردادی ما قبول نداشتند که آقای هاشمی یک تکیه گاه برای اصلاحات هستند. ما به برخی از آنها که تندروی می کردند و حتی به آقای هاشمی توهین می کردند، تذکر می دادیم که هاشمی ریشه شماست؛ تیشه به ریشه خود نزنید! سال ۸۴ هم داستان تلخی رخ داد. مردم آماده بودند به اصلاحات رأی بدهند؛ اما آرا بخاطر سهم خواهی های عده ای تقسیم شد و نتیجه مطلوب حاصل نشد. برخی بزرگان نیز اصرار داشتند که این تعدد ایجاد شود و اگرنه آقای معین خودش قصد کاندیداتوری در انتخابات را نداشت. اگر این تعدد رخ نداده بود، آقای هاشمی یا آقای کروبی برنده انتخابات سال ۸۴ می شدند.

                         نماینده امام خمینی (ره) در شهربانی کل کشور با اشاره به اینکه جریان اصلاحات در کشور یک جریان فکری قوی است، یادآور شد: در دولت قبل عده ای می گفتند آخرین میخ تابوت اصلاحات زده شد و دیگر این جریان از بین رفته است. آیا چنین شد؟! فکر را نمی توان با زور و شانتاژ از بین برد؛ بلکه تفکر تنها با تفکر قابل مقابله است. جریان اصلاحات، جریانی قانونی و اسلامی است که به هیچ شخصی وابسته نیست؛ بلکه پشتوانه آن مردم هستند. اینکه عده ای جریان اصلاحات را وابسته به قدرت حاکم می دانند هم درست نیست؛ چراکه اصلاحات، قصد اصلاح اشکالات حکومت را دارد. خود ما در دولت «مهرورزی» از سخنرانی در دانشگاه ها محروم بودیم و به ما که جزو اولین سخنرانان بعد از انقلاب در دانشگاه ها بودیم، اجازه سخنرانی نمی دادند. آیا با این بد رفتاری ها جریان اصلاحات از بین رفت؟!

                         در ادامه، تعدادی از دانشجویان به بیان دیدگاه ها و طرح پرسش های خود پرداختند که حجت الاسلام و المسلمین منتجب نیا به آنها پاسخ گفت.

                         وی در پاسخ به این پرسش که نسبت افکار آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشتباهات فرزندانشان چیست؟ گفت: ما از صحت اشتباهاتی که شما می فرمایید خبر نداریم اما به فرض وجود چنین اشتباهاتی نمی توان آنها را به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت.

                         منتجب نیا در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در وضعیت محصوران ایجاد شده است یا نه؟ گفت: هنوز تغییر خاصی رخ نداده است و ما هنوز پالس مثبت شاخصی در مورد رفع حصر دریافت نکرده‌ایم. جناب آقای  مطهری تلاش هایی در این راستا می کنند که امیدواریم این تلاش ها نتیجه دهد؛ اما هنوز اتفاق خاصی نیافتاده است.

                         عضو سابق مجمع روحانیون مبارز همچنین به دانشجویانی که انتقاداتی را به آیت الله هاشمی رفسنجانی وارد می کردند پاسخ داد: ما هم بسیاری از این انتقادات را قبول داریم اما مراسم بزرگداشت یک عزیز از دست رفته، جای انتقاد کردن به او نیست.

                         پس از این نشست نیز حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا با حضور در دفتر آیت الله العظمی صانعی، با حجت الاسلام و المسلمین نوروزی خراسانی، مسئول دفتر این مرجع تقلید دیدار کرده و به گفتگو پرداختند.

                         • رسول منتجب نيا
                         • تفكر
                         • اصلاحات
                         • زور
                         • شانتاژ
                         • حذف
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 05 Mar 2017 12:23:27 +0330
                          ناسیونالیسم، راه یا بیراهه؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15896-ناسیونالیسم،-راه-یا-بیراهه؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15896-ناسیونالیسم،-راه-یا-بیراهه؟.html ناسیونالیسم، راه یا بیراهه؟

                          مصطفی ملکیان از فیلسوفان اخلاق معاصر، شامگاه سه شنبه در جمع شماری از دانشجویان دانشگاه زنجان به تبیین و تشریح معناهای گوناگون 'ناسیونالیسم' و 'ارزش داوری' های پیرامون آن معناها پرداخت.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، ملکیان در ابتدای سخنرانی خود در این جلسه، گفت: متاسفانه در کشور طرح مباحث بدون افتادن به دام سوءفهم و سوء نیت دشوار شده است، من اگر هیچ هنری نداشته باشم و به واقع هم برای خودم هنری قائل نیستم، ولی لااقل یک هنر برای خودم قائلم و آن اینکه بسیار واضح و شفاف، بدون ابهام و ایهام و بدون غموض سخن می گویم.

                          وی افزود: توقع نداشتم سخنان واضح و شفاف من در باب 'ناسیونالیسم' در چند سال گذشته، تا بدین حد سو تعبیر و سوء تفسیر شود، بنابراین با لحاظ این شرایط، فکر کردم چه بسا برای آخرین بار رأی خودم را در باب' ناسیونالیسم' عرضه کنم.
                          ملکیان تصریح کرد: بحث من در باب 'ناسیونالیسم' یک بحث سیاسی و نیز بحثی مربوط به روابط بین الملل و ژئوپولتیک نیست بلکه من به ' ناسیونالسیم' از سه منظر فلسفی، اخلاقی و مصلحت اندیشانه نگاه می کنم.

                          وی به تشریح تفسیرهای مختلف از مفهوم 'ناسیونالیسم' اشاره کرد و گفت: برداشت نخست از 'ناسیونالیسم' به معنای ' وطن دوستی' است، به این معنا که انسان های طبیعی و بهنجار از روی غریزه و فطرت، وطن خود را دوست دارند چنان که به مادر خود عشق می وزند و این امری کاملا پذیرفته شده است ولی نکته این است که 'ارزش داوری' های اخلاقی در باب امور ارادی و اختیاری هستند در حالی که دوست داشتن وطن امر غریزی است و نسبت به آن نمی شود ارزش داوری مثبت یا منفی کرد چرا که این نوع دوست داشتن مبتنی بر غریزه، دارای ارزش اخلاقی نیست.

                          ملکیان افزود: معنای دوم ناسیونالیسم 'وطن پرستی' است که با 'وطن دوستی' بسیار تفاوت دارد. وطن دوستی یک احساس و عاطفه و هیجان طبیعی است در حالی که 'وطن پرستی' یک باور، عقیده و رأی است.

                          وی برای تبیین بیشتر این معنا از ناسیونالیسم اظهار کرد: اگر من از دوست داشتن 'وطنم' به باوری در باره 'وطنم' رسیدم که وطن من بهتر از وطن های دیگر است، اینجا به 'وطن دوستی' قناعت نکردم بلکه از آن به 'وطن پرستی' نقب زده ام. در چنین حالتی ما مرتکب آرزو اندشی می شویم که در آن یک مغالطه بزرگ منطقی نهفته است چرا که نمی شود به لحاظ منطقی چنین نتیجه ای گرفت که کشور و میهن من بهتر و برتر از دیگر کشورها است.

                          ملکیان افزود: مشکل دیگر وطن پرستی این است که فیصله بخش نزاع های وطن پرستی چه می تواند باشد چرا که 'وطن پرستی' مبرهن به برهانی نیست و نمی شود به سود آن اقامه برهان کرد و مخالفان از دیگر وطن ها و کشورها را با تمسک به آن برهان ها از میدان به در کرد.

                          ملکیان ادامه داد: اگر 'وطن پرستی' امتداد پیدا کند، دامنه آن به مناطق و شهرهای داخل یک کشور هم کشیده می شود و این نزاع 'برتر بودن' به شهرها و محله ها و کوی و برزن ها می رسد، بنابراین 'وطن پرستی' حد یقف ندارد و با تنگ شدن دایره آن به 'خود پرستی' منتهی می شود.

                          وی اظهار کرد: معنای دیگر 'ناسیونالیسم' را می توان به 'اصالت ملت' در برابر هر 'جزء و اجزای از ملت' تعبیر کرد. این معنا ناظر براین است که به طور مثال یک ملت، یک سلسله منافع و مصالحی دارد و هر وقت بین گروه کوچک تر از کل یک ملت تضاد منافع حاصل بیاید باید منافع آن گروه کوچک فدای کل ملت شود.

                          ملکیان افزود: براساس این معنا از 'ناسیونالیسم' ، مصالح کل ملت را باید به منافع یک گروه خاص ترجیح داد و از 'کل یک ملت' در برابر یک گروه بندی اجتماعی، دینی و نژادی کوچک داخل آن ملت، طرفداری کرد.

                          وی اظهار کرد: همین که گفته می شود مصالح ملی را فدای مصالح و منافع جناحی و گروهی نکنید به این معنا است که 'کل ملت' ارجح بر گروه هایی که زیر مجموعه آن ملت هستند، است.

                          ملکیان خاطرنشان کرد: اگر این معنا از ناسیونالسیم مراد باشد، به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ مصلحت اندیشی کاملا پذیرفتنی است چرا که اگر 'کلی' از هم بپاشد اجزای آن هم از هم خواهد پاشید.

                          وی گفت: ای کاش این درس را در ایران کنونی از صدر تا ذیل کشور یاد می گرفتند که مصالح ملت را فدای مصالح گروه و دسته خود نکنند و بفمهند که اگر ملت از میان برود دسته و گروه ها هم ازبین خواهند رفت.

                          ملکیان در ادامه تشریح معناهای مختلف 'ناسیونالیسم'، اظهار کرد: معنای دیگر این مفهوم ناظر بر آن است که ما 'رفع درد و رنج ملت خود را به رفع درد و رنج هر ملت دیگر ترجیح دهیم'، یعنی اگر ملت ما درد و رنجی دارد و ملت دیگری هم، چنین است و ما فقط می توانیم درد و رنج یکی از آن ها را مرتفع کنیم، باید ملت خود را بر ملت های دیگر ترجیح دهیم.

                          وی افزود: در این 'ترجیح دادن یا ندادن' 2 نظر در اردودگاه فیلسوفان اخلاق وجود دارد که عده ای از آن ها می گویند 'ترجیح رفع درد و رنج از ملت خود درست است' ولی تعدادی هم خلاف این نظر را دارند.

                          ملکیان ادامه داد: بسیاری از فیلسوفان اخلاقی می گویند که این ترجیح دادن 'رفع درد و رنج ملت خود به رفع درد و رنج هر ملت دیگر' درست است، بنابراین 'ناسیونالیسم' به این معنا از لحاظ اخلاقی موجه است و نظر خود من هم این است که ما وظیفه بیشتری در رفع نیاز نزدیکان خود داریم.

                          وی گفت: 'ناسیونالیسم' به این معنا، یعنی تقدم و اولویت بخشیدن به رفع درد و رنج های مردم خودمان نسبت به درد و رنج های مردم دیگر، وظیفه اخلاقی ماست که این معنا از 'ناسیونالیسم' هم کاملا پذیرفتنی است.

                          این فیلسوف اخلاق ادامه داد: معنای دیگر 'ناسیونالیسم' این است که شهروندان یک ملت از آن رو که شهروند آن ملت هستند، همه باید مساوی باشند، یعنی اینکه 'عضو یک ملت بودن' مساوی ساز همه اعضای آن ملت است و نمی شود با وارد کردن یک فاکتور و مولفه دیگر، شهروندان را رده بندی و درجه بندی کرد.

                          ملکیان تصریح کرد: 'ملیت' مهم است نه عضویت در یک گروه دینی و مذهبی، نژادی، اجتماعی و قومی خاص. بنابراین تنها باید به چشم 'هم میهن' و 'هم ملت بودن' به هم باید نگاه کنیم و نمی توانیم شرط بگذاریم علاوه بر 'عضو ملت بودن'، شهروندان دین و مذهب خاص ، رنگ پوست و قومیت و زبان و منطقه جغرافیایی خاص داشته باشند.

                          وی افزود: 'ناسیونالیسم' به این معنا، یعنی همسان بودن همه اعضای یک ملت، هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ حقوقی قابل دفاع است و اگر چنین باشد هر نوع قوم گرایی، مذهب گرایی، جنسیت گرایی و مدرک گرایی خلاف ناسیونالیسم خواهد بود.

                          این فیلسوف اخلاق گفت: معنای دیگر 'ناسیونالیسم' این است که یک ملت برای کسب منافع خودش به هرکاری که می تواند دست بزند و اگر منافع ملی اش انجام دادن کاری را اقتضا کرد باید آن را انجام دهد. این همان نظری بود که امثال هیتلر، موسولینی و فرانکو داشتند که می گفتند منافع ملی ما هیچ مانعی را نمی شناسد.

                          ملکیان تصریح کرد: 'ناسیونالیسم' به این معنا یعنی منافع ملی را به هر قیمتی بر دیدگاههای اخلاقی ترجیح دادن، که این امری کاملا خلاف اخلاق و مصالح انسانی انسان ها است چرا که اگر 'ناسیونالیسم' به این معنا را بپذیریم، اخلاق را از روابط بین الملل خارج کرده و جهان را به جنگلی پر از وحوش مبدل می کنیم در حالی که مانند روابط بین افراد، روابط بین ملت ها هم نیازمند این است که قواعد اخلاقی بر آن حاکم شود.

                          ملکیان گفت: من متاسفانه این معنای از 'ناسیونالیسم' را درسال های اخیر در بسیاری از متفکران خودمان در ایران می بینم و اصل داستان که باعث شد من طی 2 سال اخیر وارد این مباحث شوم هم این بود که می بینم این معنای از ' ناسیونالیسم' را کسانی در کشور دارند ترویج می کنند یعنی اینکه به زعم آنان ما باید فقط به فکر ایران باشیم و نه چیز دیگر.

                          وی خاطرنشان کرد: ما باید همواره در نظر بگیریم که منافع خودمان برطرف و برآورده شود ولی به شرطی که برآورده شدن منافع، در چارچوب و کادر ضوابط اخلاقی انجام پذیرد چرا که اگر ملت ها برای تحصیل منافع خودشان ابایی از هیچ چیز نداشته باشند، در دنیای ترد و شکننده امروز چه پیش خواهد آمد؟

                          ملکیان افزود: از این لحاظ است که من تاکید می کنم 'ناسیونالیسم' به این معنای اخیر، بییشترین چیزی است که دارد تنورش در کشور ما و در کشورهای عربی و نیز بعضی از کشورهای جهان سوم دیگر گرم می شود و باید از آن اجتناب کرد.

                          • ناسيوناليسم
                          • راه
                          • بيراهه
                          • دانشگاه
                          • دانشجويان
                          • مصطفي ملكيان
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 01 Mar 2017 10:58:20 +0330
                           آغاز فعالیت‌ انتخاباتی تشکل های دانشجویی بلامانع است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15870-آغاز-فعالیت‌-انتخاباتی-تشکل-های-دانشجویی-بلامانع-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15870-آغاز-فعالیت‌-انتخاباتی-تشکل-های-دانشجویی-بلامانع-است.html آغاز فعالیت‌ انتخاباتی تشکل های دانشجویی بلامانع است

                           معاون فرهنگی وزیر علوم با تاکید بر اینکه آغاز فعالیت‌های انتخاباتی تشکل‌های دانشجویی از هم‌اکنون بلامانع است، گفت: با توجه به پیش‌رو بودن دو نوع انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر و روستاها، تشکل‌های دانشجویی می‌توانند فعالیت‌های انتخاباتی خود را به منظور روشنگری حضور در عرصه انتخابات آغاز کنند اما تبلیغ به نفع یا علیه احزاب در دانشگاه‌ها ممنوع است و با تشکل‌های متخلف برخورد می‌شود.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، دکتر ضیاء هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب در خصوص سازوکارهای وزارت علوم برای انجام فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: ما منتظر هستیم آیین‌نامه‌ها و قوانین رسمی در حوزه فعالیت‌های انتخاباتی تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها اعلام شود تا بتوانیم در چارچوب قوانین بخشنامه‌هایی به منظور انجام تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها اعلام کنیم.

                           وی در ادامه تصریح کرد: به دلیل اینکه در سال جاری دو انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر را در پیش داریم ممکن است در مصوبات فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی ویژگی‌های خاصی وجود داشته باشد که وزارت علوم به محض اینکه زمان و نحوه برگزاری تبلیغات انتخابات مشخص شود متناسب با آن نیز اطلاع‌رسانی خود را به دانشگاه‌ها اعلام خواهدکرد. اما بر مبنای سیاست کلی وزارت علوم فعالیت‌های سیاسی مجموعه‌های مختلف دانشجویی و اساتید دانشگاه‌ها که منجر به افزایش مشارکت سیاسی شود مانعی ندارد.

                           معاون فرهنگی وزیر علوم در پاسخ به این سئوال که آیا در نزدیکی زمان برگزاری انتخابات آیین‌نامه‌های جدیدی برای تشکل‌های دانشجویی تصویب خواهد شد یاخیر؟ گفت: منتظر این هستیم که ببینیم قوانین اعلامی در انتخابات مصوبات خاصی دارند یا خیر؟ اگر مصوبه خاصی داشته باشند، آیین نامه جدید تصویب می شود اما بطور کلی  در زمینه انتخابات آیین‌نامه‌ فعالیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها وجود دارد و  آیین‌نامه خاصی و جداگانه‌ای نداریم، در واقع اگر زمان تبلیغات کاندیداهای سیاسی اعلام شود فعالیت‌های تشکل‌ها نیز بر اساس این آیین نامه ها صورت می‌گیرد.

                           دکتر هاشمی گفت: برنامه‌های ناظر و انتخاباتی تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها از آغاز ترم وجود دارد و مانعی در فعالیت‌های آنها دیده نمی‌شود ولی اگر برنامه‌ای مستقیماً معطوف به انتخابات باشد و یا کسانی بخواهند به عنوان کاندیدای انتخابات مطرح شوند منوط بر این است که کاندیداتوری آنها مورد تایید مراجع قانونی قرار بگیرد.

                           وی در پایان افزود: در آیین‌نامه‌های فعلی تشکل‌های دانشجویی فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشجویان و اساتید بدون مانع است ولی فعالیت‌هایی که مستقیماً ناظر بر انتخابات باشد باید مناسب با زمان اعلامی صورت بگیرد. تشکل‌های دانشجویی می‌تواند در ارتباط با مشارکت سیاسی، الگوسازی و تشویق فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها فعال باشند. ولی نمی‌توانند کار حزبی انجام بدهند چراکه دانشگاه‌ها مختص احزاب نیست و و هر گونه فعالیت‌های سیاسی دانشجویان باید در جهت روشنفکری سیاسی باشد.

                           • آغاز
                           • فعاليت
                           • انتخابات
                           • تشكل دانشجويي
                           • بلامانع
                           • دانشگاه
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 27 Feb 2017 11:32:40 +0330
                            تیشه کمی گرایی به ریشه آموزش عالی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15853-تیشه-کمی-گرایی-به-ریشه-آموزش-عالی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15853-تیشه-کمی-گرایی-به-ریشه-آموزش-عالی.html تیشه کمی گرایی به ریشه آموزش عالی

                            "توسعه کمی آموزش عالی و کاهش تعداد داوطلبان در سال‌های اخیر"، عبارتی است که بارها در مصاحبه‌های مسئولان تکرار شده و هر از چند گاهی نیز آمار و ارقامی از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.

                            اما کمتر کسی به تبعات چنین فرآیندی اشاره دارد، تبعاتی مانند خالی ماندن صندلی‌های دانشگاه‌ها و مراکز مختلف آموزش عالی، کاهش سطح کیفیت دانشگاه‌ها، ناکارآمدی و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، مدرک‌گرایی و... که تاثیرات منفی بسیاری را نه تنها در جامعه علمی، بلکه در پیشرفت کشور بر جای می‌گذارند.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، بحران "صندلی‌های خالی" در دانشگاه‌ها چندسالی است گریبان نظام آموزش عالی کشور را گرفته، اتفاقی که نشان از کاهش جمعیت دانشجویی کشور دارد. موضوعی که دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) با صراحت بر آن اذعان کرد و  با تاکید توقف گسترش کمی دانشگاه‌ها، حرکت به سمت کیفی‌گرایی آموزش را ضروری دانست و گفت: "امروز به نقطه ای رسیده‌ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا 2800 موسسه آموزش عالی در کشور داریم و باید اولویت و تقدم را بر توسعه کیفی آموزش عالی قرار دهیم، چراکه متقاضی تحصیل در آموزش عالی به ‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته‌های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد."

                            رشد منفی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها

                            در همین راستا دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم در اظهار نظری موضوع خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها را تائید و از رشد منفی پذیرش دانشجو در همه مقاطع تحصیلی نسبت به ‌سال گذشته خبر داد و افزود: "سهم دوره‌های کاردانی و کارشناسی از این کاهش 7 درصد رشد منفی، ‌کارشناسی ارشد 2 درصد رشد منفی و دکتری 8.7 درصد رشد منفی است." این اظهار نظر به طور شفاف و مستند به خالی ماندن صندلی دانشگاه‌های کشور اشاره دارد.

                            80 درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی خالی است

                            نکته قابل توجه اینکه بحران "صندلی‌های خالی"  دانشگاه‌ها بیش از اینکه دانشگاه‌های دولتی و درجه یک را تهدید کند دانشگاه‌های خصوصی و پولی را با بحران مواجه می کند، علی آهون‌منش رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی با اشاره به این نکته و با بیان اینکه 75 تا 80 درصد ظرفیت این دانشگاه‌ها خالی از دانشجو است به ایسنا گفت: در برنامه پنجم توسعه ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود 800 هزار نفر بود اما در حال حاضر تعداد 420 هزار دانشجو در این موسسات مشغول به تحصیل هستند و میزان ورود دانشجو در دانشگاه‌های غیرانتفاعی هر سال کاهش می‌یابد بطوریکه پذیرش دانشجو در این موسسات برای سال 95 در مقایسه با سال 94 حدود 25 درصد کاهش یافته است.

                            این موضوع از دید مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان متولی برگزاری آزمون‌های کشور نیز دور نمانده و به گفته دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، "تعداد داوطلبان آزمون سراسری سال 95 نسبت به آزمون سراسری سال 94 ، 17 هزار و 961 نفر نسبت به سال 93، 171 هزار و 272 نفر ، نسبت به سال 92 ، 223 هزار و 521 نفر، نسبت به سال 91، 206 هزار و 224 نفر، نسبت به سال 90، 272 هزار و 930 نفر و نسبت به سال 89، 426 هزار و 763 نفر کمتر شده است."

                            سونامی" صندلی خالی" در کمین دانشگاه‌های کارآفرین

                            هر چند در حال حاضر صندلی‌های خالی عمدتا متعلق به دانشگاه‌های کوچک، برخی موسسات غیرانتفاعی و یا دانشگاه‌های غیر دولتی هستند اما چنانچه همین روند ادامه داشته باشد، گریبان دانشگاه‌های مادر و حتی دانشگاه‌هایی که هدف و کارکردی متفاوت از سایر دانشگاه‌ها دارند را نیز می‌گیرد.

                            در این زمینه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی نیز با وجود رویکرد متفاوت به آموزش عالی داشتن رویکرد مهارت‌افزایی و کارآفرینی از سونامی صندلی‌های خالی در امان نیستند، به‌طوری که چندی پیش سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی به وجود صندلی‌های خالی در این دانشگاه اشاره کرده و گفته بود "در حال حاضر در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد و حتی دانشگاه‌های دولتی روزانه صندلی خالی وجود دارد. بنابراین این طبیعی است که همه ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی پُر نشود."

                            دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز با مشکل صندلی خالی مواجه است و آمار ارائه شده از سوی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر اینکه برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی برای رشته‌های با آزمون 171 هزار و 692 داوطلب ثبت‌نام کردند در حالی که ظرفیت پذیرش این دوره‌ها 187 هزار و 250 نفر است، گواه این موضوع است.

                            در این راستا، کارشناسان پیشنهادات مختلفی را برای سامان‌دهی، کاهش کمی و افزایش کیفی آموزش عالی به وزارت علوم در دولت یازدهم ارائه کردند که توقف گسترش دانشگاه‌ها، اولویت دادن به کیفیت آموزش، راه‌اندازی رشته‌ها بر اساس نیازسنجی از جامعه، حذف رشته‌های قدیمی و ناکارآمد از طریق بازنگری رشته‌های آموزشی، نسل سوم و کارآفرین کردن دانشگاه‌ها و....از جمله آنها است.

                            دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با ایسنا وجود انواع چالش‌های نظام آموزش عالی را در ایجاد بحرانی با عنوان " صندلی‌های خالی" مرتبط دانست و  افزود: "اولین چالش این است که توسعه آموزش عالی در کشور براساس نیازهای معرفتی یا مهارتی جامعه نبوده و نوعی مدرک‌گرایی لجام‌گسیخته در جامعه ایجاد شده است؛ چرا که ارائه و کسب مدرک به هر قیمتی و بدون اینکه بدانیم در جامعه ما از لحاظ معرفتی و مهارتی چه نیازهایی وجود دارد، انجام می‌شود."

                            وی در ادامه تصریح کرد: "متاسفانه ما توانستیم نظام‌ها و شاخه‌های فرعی در آموزش عالی ایجاد کنیم که بعضاً این نظام‌ها در حال حاضر از لحاظ اقتصادی و اداری دچار مشکل شدند به طوری که دانشگاه‌های بزرگ با صدها هزار دانشجو که مشخص نیست چه مهارتی را می‌آموزند مواجه شده، به طوری که این مدرک‌گرایی تورمی را در حوزه آموزش عالی ایجاد کرده است."

                            رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین با بیان اینکه نظام آموزشی ایران مبتنی بر حفظیات و تقلید از نظریات بیگانه است، تاکید کرد: "در رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و حتی برخی حوزه‌های علوم فنی با ارائه نظریاتی مواجه هستیم که کاربردی در جامعه ایران ندارند و دانشجویان این نظریات را فرا می‌گیرند اما در نهایت نمی‌دانند چه کاربردی در زندگی آنها دارد. بنابراین نظام آموزشی ما بصورت "کمی" و بدون اینکه در تامین کیفیت و در نظر گرفتن معرفت و مهارت لازم برای دانشجویان تأمل جدی کرده باشیم، گسترش یافته است."

                            دکتر سلیمی تاکید کرد: "دانشگاه‌های ما با خلاء جدی از لحاظ معرفتی و ظرفیت مواجه شدند اما باید به این نکته توجه کرد که بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور وجود ندارد و اگر این دانشگاه‌ها محور توسعه فعالیت‌های دانشگاهی بودند با مشکل صندلی‌های خالی مواجه نبودیم چراکه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی (مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) هیچ‌کدام از دانشگاه‌های سطح یک با بحران صندلی خالی مواجه نیستند و حتی از لحاظ معرفتی و مهارتی هم این مشکل را ندارند."

                            به گفته وی، "در حال حاضر دانشگاه‌های برتر هفت درصد بار آموزش عالی کشور را بر عهده دارند و 60 درصد تولید علم توسط این دانشگاه انجام می‌شود حتی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها نیز جایگاه مناسبی در جامعه دارند.بنابراین اگر سرمایه‌گذاری اصلی را بر روی دانشگاه‌های برتر بگذاریم نتیجه را سریع‌تر در بقیه زیرشاخه‌های آموزش عالی خواهیم دید."

                            نگاه اساتید نمونه کشوری به صندلی خالی دانشگاه‌ها

                            پدیده  "بحران صندلی‌های خالی"  به عنوان اصلی‌ترین چالش فعلی نظام آموزش عالی کشور،  از چشم اساتید و کارشناسان این عرصه دور نمانده و نگرانی‌هایی را در بین آنها ایجاد کرده است بطوریکه دکتر محمدرضا اختصاصی استاد نمونه کشوری در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه خالی شدن صندلی دانشگاه‌ها به عوامل مختلف فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و غیره بستگی دارد، گفت: امروزه نام وزارت علوم با علم، فناوری و پژوهش قرین شده است در حالی که کلمه فرهنگ که در گذشته جزء نام  این وزارتخانه بود حذف شده و باید با توجه بیشتر به بعد فرهنگ در دانشگاه‌ها این کلمه را احیا کنیم و اجازه ندهیم فرهنگ تحت‌الشعاع علم قرار بگیرد. متاسفانه مباحث فرهنگی دانشگاه‌ها تحت الشعاع علم زدگی قرار گفته است.

                            وی در ادامه اخلاق را از دیگر عوامل انگیزشی ورود به دانشگاه‌ها در جامعه می‌داند و می‌افزاید: باید به مباحث اخلاق در رشته‌های مختلف بخصوص رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها بسیار جدی‌تر و بااهمیت‌تر توجه کنیم و این موضوع در همه مباحث علمی، آموزشی و تحقیقاتی رعایت شود چراکه وضعیت فعلی اخلاق علمی در دانشگاه‌ها مطلوب یک کشور اسلامی نیست چرا که این عامل در شکل‌گیری نگرش مثبت افراد برای ورود به دانشگاه‌ها می‌تواند، تاثیرگذار باشد.

                            لزوم توجه به کیفی نگری از دوران مدرسه

                            به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه یزد، آموزش کیفی باید از همان دوران مدرسه یعنی دبستان مورد توجه قرار بگیرد و در دوران دانشگاه نیز ادامه داشته باشد، چراکه علمی برای جامعه مفید است که کاربردی باشد، یعنی  نظام آموزشی به‌گونه‌ای باشد که در جهت کسب علم برای کاربرد حرکت کنیم نه علم برای علم که در آن فقط به فکر تولید مقاله و ارتقاء خود باشیم.

                            این استاد نمونه کشوری در ریشه‌یابی علت خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها نیز گفت: یکی دیگر از دلایل خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها این است که جامعه ما متوجه این موضوع شده‌اند که ما به نوعی دچار علم‌زدگی شده‌ایم و به این درک رسیده‌اند که دانشگاه‌ها نه‌فقط برای گرفتن مدرک بلکه برای پر کردن خلاءهای زندگی آنها کفایت نمی‌کند و مدرک دانشگاهی نمی‌تواند آینده آنها را تامین کند.

                            دکتر اختصاصی اضافه کرد: کیفیت آموزش در بخش‌های مختلف حتی دانشگاه‌های باکیفیت و دولتی هم نمی‌تواند زمینه‌ها و نیازهای اشتغال فارغ‌التحصیلان را تامین کند. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی توانمندی لازم را برای کارآفرینی و اشتغال را ندارند و تقریباً جامعه به سیستم آموزشی بی‌اعتماد شده‌اند. بنابراین لازم است دانشگاه‌ها بیشتر به سمت علوم تحقیقات و علمی کاربردی حرکت کند.

                            به گفته این استاد نمونه کشوری، یکی از راهکارهای آموزش کیفی در دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌های خصوصی که کیفیت آموزشی لازم را ندارند مورد بازنگری اساسی قرار بگیرند و رشته‌هایی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شوند که براساس نیاز جامعه تعریف شده است. اگر این موضوع جدی گرفته نشود معضل صندلی خالی دانشگاه‌ها گریبان‌گیر دانشگاه‌های دولتی درجه یک خواهند شد.

                            ضرورت توسعه رشته‌های آموزشی براساس نیازهای جامعه

                            در ادامه دکتر کاظم قاسمی استاد برگزیده کشوری در سال 95، به چالش‌های آموزشی نظام آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی‌ترین معضلات نظام آموزش عالی جامعه این است که این نظام متولی زیادی دارد و بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی بدون توجه به نیاز کشور توسعه یافته است. در حالی که توسعه دانشگاه‌ها و گسترش رشته‌های آموزشی باید بر مبنای نیازسنجی از جامعه باشد.

                            وی در ادامه تصریح کرد: آموزش عالی کشور پاسخگوی تامین خواسته‌ها و نیازهای جامعه نیست و فقط دانشجویانی را تربیت می‌کند که حتی در دوره دکتری نیز نمی‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی برای خود شغل پیدا کنند. بنابراین آموزش عالی باید یک متولی مشخص داشته باشد تا بتوانند برنامه‌ریزی‌های آموزشی و صدور مجوز توسعه رشته‌ها و ایجاد دانشگاه‌های جدید را ساماندهی کنند.

                            بی‌اعتمادی جامعه به آموزش عالی

                            این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر افزایش روز افزون بی‌اعتمادی جامعه نسبت به آموزش عالی، تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌ها نظیر پیام نور، علمی کاربردی و حتی دانشگاه‌های کوچک در شهرستان‌های دورافتاده نیز مجوز راه‌اندازی رشته‌ها در مقاطع بالاتر از کارشناسی را دارند. این در حالی است که این توسعه بدون توجه به نیازهای جامعه اتفاق می‌افتد ضمن اینکه لطمه جبران‌ناپذیری به کیفیت آموزش در کشور وارد می‌کنند.

                            به گفته دکتر قاسمی، اگرچه وزارت علوم طی سال‌های اخیر ارتقاء کیفیت آموزش را به عنوان یکی از برنامه‌های جدی دنبال می‌کند اما هنوز موفقیت چندانی در این زمینه کسب نکرده است و لازم است در این زمینه مجوز توسعه دانشگاه‌های غیردولتی را کاهش بدهیم و پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های دولتی و درجه یک صورت بگیرد،‌ چراکه این دانشگاه‌ها از لحاظ زیرساخت‌های آموزشی نظیر استاد، تجهیزات و سایر امکانات در سطح نسبتاً مطلوبی قرار دارند.

                            این استاد نمونه کشوری خاطرنشان کرد: باید انگیزه‌های لازم برای ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها افزایش پیدا کند و دانشجو این احساس را داشته باشد که دانشگاه محلی برای تحول علمی، نوآوری و یادگیری است که بعد از گذراندن دوره تحصیل می‌تواند نقش بسیار موثری در زندگی آینده او داشته باشد و ایجاد چنین انگیزه‌ای نیز فقط با ارتقاء کیفیت آموزش و برنامه‌ریزی‌های آموزشی براساس نیازهای جامعه امکان‌پذیر است.

                            پیشنهاد تبدیل دانشگاه‌های کم دانشجو به مدرسه

                            دکتر قاسمی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیت بسیاری از دانشگاه‌های غیردولتی و حتی دولتی در کشور بخصوص در شهرستان‌ها خالی از دانشجو است. پیشنهاد من این است که مراکز غیردولتی در این شهرها طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش امکانات آموزشی خود را در اختیار این وزارتخانه قرار بدهند چراکه این شهرستان‌ها با مشکل کمبود مدرسه مواجه هستند. همچنین توصیه می‌شود آموزش در نظام آموزش عالی همراه با پژوهش باشد تا آن کیفیت لازم و انگیزه ورود به دانشگاه‌ها در جامعه افزایش یابد.

                            ماموریت‌گرایی در دانشگاه‌ها اجرایی شود

                            در ادامه دکتر ایرج مهدوی یکی دیگر از اساتید نمونه کشوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نظام آموزش عالی در کشور با توجه به در اختیار داشتن سرمایه انسانی بالا و قوی می‌تواند پتانسیل علمی بسیار بالایی داشته باشد و اگر برنامه‌ریزی منسجمی صورت بگیرد با کمک این زیرساخت‌ها می‌شود به جایگاه بسیار بهتری دست یابیم.

                            وی در ادامه تصریح کرد: باید تمرکز خود را به این نکته که چگونه بتوانیم از سرمایه انسانی در آموزش عالی استفاده کنیم، متمرکز شود و ارتقاء کیفیت آموزش عالی به این نکته بستگی دارد که اولاً آموزش بر مبنای نیاز جامعه و براساس مدلی تعریف شود که تناسب استاد و دانشجو در آن رعایت شود.

                            این استاد نمونه کشوری تاکید کرد: ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها ارتقاء پیدا کند اما نوع نگاه و برنامه‌ریزی‌های ما در راستای کمی‌گرایی و باید صدور مجوزها در حوزه آموزش بر مبنای نیازهای فعلی صورت بگیرد.

                            به گفته دکتر مهدوی، متاسفانه ظرفیت دانشگاه‌های کشور براساس مدلی مشخص تدوین نمی‌شود. یعنی اگر ما بتوانیم در نظام آموزش عالی دانشگاه‌ها را بر مبنای ماموریت‌گرایی تعریف کنیم و به نسبت آن نیز نسبت دانشجو و استاد مشخص شود و در نهایت نظام ارزیابی و کنترل قوی نیز وجود داشته باشد، یقیناً مشکلات فعلی آموزش کشور بخصوص در حوزه خالی بودن صندلی دانشگاه‌ها رفع خواهد شد و می‌توانیم از طریق آموزش به توسعه پایدار برسیم.

                            وی در پایان تاکید کرد: رشد افزایش پذیرش دانشگاه‌ها صرفاً شاخص مثبتی برای آموزش عالی به شمار نمی‌رود. آنچه که مهم است نوع نگاه به آموزش عالی و ماموریتی است که برای دانشگاه‌ها طراحی می‌شود، چراکه یکی از شاخص‌های ماموریت اصلی تولید علم و ثروت است و اگر این دو مقوله جدی گرفته شود بسیاری از مشکلات فعلی رفع خواهد شد.

                            اگرچه پدیده یا به نوعی بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها به دلایلی از جمله تغییر هرم جمعیتی و توسعه بی‌رویه و بدون ضابطه رشته‌ها و مراکز آموزشی عالی به خصوص در دولت گذشته اتفاق افتاد، اما اگر اوضاع نابسامان آموزش عالی و هشدارهای کارشناسان این عرصه جدی گرفته نشود در آینده نزدیک این وضعیت دامنگیر دانشگاه‌های درجه یک نیز خواهد شد. حال باید دید با توجه به اذعان ضمنی مسئولان وزارت علوم نسبت به وجود "بحران صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها" آیا برنامه‌های فعلی وزارت علوم در عرصه سامان دهی آموزش عالی نظیر طرح آمایش سرزمین، ماموریت گرایی دانشگاه‌ها، بازنگری رشته‌های تحصیلی و جایگزینی رشته های جدید با رشته های کم کاربرد و غیره می‌تواند در ساماندهی اوضاع نابسامان دانشگاه‌ها موثر باشد یا باید راهکارهای دیگری در این زمینه به کار گرفت؟

                            • تيشه
                            • كمي گرايي
                            • ريشه
                            • آموزش عالي
                            • دانشگاه
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 26 Feb 2017 13:26:57 +0330
                             زیبا کلام: باید به اینکه چرا انقلاب شد پاسخ دهیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15779-زیبا-کلام-باید-به-اینکه-چرا-انقلاب-شد-پاسخ-دهیم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15779-زیبا-کلام-باید-به-اینکه-چرا-انقلاب-شد-پاسخ-دهیم.html زیبا کلام: باید به اینکه چرا انقلاب شد پاسخ دهیم

                             صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه اصفهان و ابوالفضل ظهره‌وند سفیر سابق ایران در ایتالیا در مناظره‌ای با عنوان از انقلاب ۵۷ تا جمهوری ۹۵ که از سوی انجمن اسلامی علوم پزشکی دانشگاه اصفهان برگزار شد شرکت کردند.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، در ابتدای این مناظره ابوالفضل ظهره‌وند با بیان این که ما نباید مسئله انقلاب را صرفا یک حادثه یا اتفاقی که به خاطر ظلم شاه رخ داده باشد تحلیل کنیم گفت:‌ همواره باید این مطلب را مدنظر قرار دهیم که ما حکومتی را در بلاد اسلامی قصد داشتیم شکل دهیم که برگرفته از تفکر قرآنی باشد و جریان عدالت خواهی آن در بستر ولایی رشد کند.  

                             وی افزود:‌ گفتمان امام (ره) همان گفتمان علی (ع) و پیامبر (ص) بود. از آن تاریخ به بعد ما ۳۸ سال روی آرمان ها مقاومت کردیم و با یک شیوه مثبت در حال پیشرفت هستیم. البته موقعیت ایران را در فضای بین‌المللی ارزیابی کنیم.

                             سفیر سابق ایران در ایتالیا تصریح کرد: با فروپاشی شوروی سابق یک فضای تک قطبی در جهان به وجود آمد که البته خود آمریکا هم هم اکنون در حال فروپاشی است. هر چند که با پیدایش قدرت های نوظهور باز هم قدرت آمریکا به چالش کشیده شده است.

                             وی با بیان اینکه امام حسین (ع) نیز از بزرگترین اصلاح‌طلبان تاریخ بود گفت:‌ ایشان به خاطر همین اصلاح طلبی به شهادت رسیده اند و اگر امروز ایران اسلامی با تحریم مواجه است به خاطر همین رویکرد اصلاح طلبانه ایران هم در داخل و هم در خارج است.

                             ظهره وند گفت:‌برای مثال امروز مسئله بیکاری در تمام جهان وجود دارد و تنها مختص به ایران نیست. در فرانسه نرخ بیکاری ۱۳ درصد است که این نشان از یک بحران بزرگ در فرانسه و اروپا دارد.

                             سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت: در چنین فضایی باید ببینیم که شیب پیشرفت ایران تا چه حدی بوده است. بنده هم خود را اصلاح طلب می دانم و این مطلب را بگویم که دنیا به سمت حکومت های الکترونیک دارد پیش می رود و دیگر کف و سوت زدن و شعارهای مرده باد و زنده باد به پایان رسیده است به همین دلیل ساحت دانشگاه کف و سوت نیست بلکه باید مطالبه گری در آن موج بزند.

                             وی خاطر نشان کرد: در اروپا اگر یورو فروبپاشد مشکلات زیادی برای اتحادیه اروپا به وجود می‌آید هم اکنون جهان در یک وضعیت عدم قطعیت به سر می برد که این خود سبب بروز مسئله هویتی شده است.

                             زهره وند افزود:‌وقتی رئیس‌جمهور جدید آمریکا از بسیاری از معاهدات بین‌المللی خارج می‌شود اینها نشان دهنده بروز بحران در آمریکا و غرب است.   امروز ایران در منطقه خوشبختانه حرف اول را می زند هر چند این را هم بگوییم که نظام سیاسی و حاکمیتی ایران در بسیاری از موارد موافق عمل نکرده است.

                             وی گفت:‌ امروز بسیاری از کشورهای جهان مانند آمریکا، فرانسه و ایتالیا بدهی های زیادی دارند. برای مثال زمانی که بنده در ایتالیا سفیر بودم ایتالیا دو هزار و ۵۰۰ میلیارد یورو بدهی داشت. بنابراین باید بدانیم در چه جهانی به سر می بریم و زندگی می کنیم و باید موقعیت ایران در محیط داخل و منطقه و جهان بررسی کنیم.

                             در ادامه این مناظره صادق زیباکلام گفت:‌ قبل از هر چیز باید این گله را بکنم که چرا برخی در دانشگاه های کشور این دیدگاه را دارند که اگر قرار بود یک اصلاح طلب بیاید و در یک دانشگاه صحبت کند باید حتما یک اصولگرا مقابل او بگذارند تا به گمان آنان دین و ایمان و عقیده دانشجویان مبادا عوض شود. این توهین به شعور دانشگاهیان است. شما که این همه دستگاه تبلیغاتی دارید و رادیو و تلویزیون را در اختیار دارید و این همه به نفع خود تبلیغ می کنید اگر می توانستید تا کنون این همه طرفدار داشتید. بنابراین می بینید که بعد از سی سال تبلیغاتی که کردید کسی را نتوانستید طرفدار خود کنید.

                             وی افزود:‌ با توجه به اینکه در ایام پیروزی انقلاب هستیم پیشنهاد می کنم راجع به این صحبت کنیم که چرا اصلا انقلاب اسلامی رخ داد. هر سال که از ۲۲ بهمن ۵۷ می گذرد احساس جوانان این می‌شود که بیشتر از انقلاب فاصله گرفته اند. این را باید مشخص کنیم که مردمی که انقلاب کردند چرا از شاه ناراضی بودند. هر چه زمان می گذرد و جلوتر می آییم واقعا پاسخی نداریم. اما برخی این جواب را می دهند که ظاهرا مردم قبل از انقلاب خوشی زیر دلشان زده بود که انقلاب کردند. این خیلی بد است که نسل جوان نسبت به این تحولات بی تفاوت باشد.

                             این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود:‌ البته من شماها را مقصر نمی دانم. قصور شما دانشجویان تا آنجایی است که نخواستید مطالعه و تفحص کنید که چرا انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. قصور اصلی و نقص اصلی متوجه حاکمیت جمهوری اسلامی است که در این سی و هشت سال نتوانستند کوچکترین پیوند عاطفی بین نسل های انقلاب و انقلاب اسلامی به وجود بیاورند.

                             زیباکلام تصریح کرد: علی رغم تمام تبلیغات آن‌ها فاصله ها بین نسل ها و انقلاب اسلامی دارد بیشتر می‌شود. بنابراین چرا تبلیغات و گفتمان نظام اسلامی ایران موثر نبوده که در دل شما جوانان  نهال پیوند انقلاب اسلامی را بارور کند.

                             وی افزود:‌ اعتقاد دارم چون بعد از انقلاب اتفاقی افتاد که یک جریان خاص بحث آمریکا ستیزی و غرب ستیزی را به مسئله اصلی مملکت تبدیل کند و مسیر انقلاب را به نوعی این حرکت عوض کرد. خواسته های انقلاب اسلامی در وهله اول استکبار ستیزی نبود. در سال ۵۷ مردم که راهپیمایی می کردند و خواسته های خود را بیان می کردند چیزهای دیگری را در اولویت قرار داده بودند و خواسته های دیگری داشتند. الان شما ببینید که آن خواسته ها چه بوده است و اینها را بروید پیدا کنید.

                             زیبا کلام گفت:‌ امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۲۰ مصاحبه انجام دادند که در سال ۶۱ این مصاحبه ها چاپ شد و چندبار هم تجدید چاپ. وقتی امام (ره) در نوفل نشاتو به سر می بردند اولین سوالی که خبرنگاران از ایشان می پرسیدند این بود که علت نارضایتی شما از رژیم شاه چیست و سوال دوم که از امام (ره) می پرسیدند این بود که شما گفتید که شاه نباید در کشور باشد و به جای آن حکومت اسلامی حاکم شود. امام (ره) هم پاسخ می دادند حکومت اسلامی را برای آنان شرح می دادند اما یک سوال دیگر هم از امام (ره) مطرح می شد که با مخالفان و ناراضیان خود چگونه رفتار می کنید اگر این جواب ها را بخوانید سردرگم می شوید که پس این همه اهداف انقلاب که امام (ره) دنبال می‌کرد هم اکنون چه شده است و ما به کدام سو داریم حرکت می کنیم.

                             در ادامه ابوالفضل ظهره وند  گفت:‌ بنده اعتقاد دارم که اتفاقا امثال من باید جواب دهیم که چرا انقلاب شد. مبهم حرف بزنیم خوب نیست. انقلاب به پیروزی رسید برای اینکه قسط و عدل در جامعه حاکم شود و این را هم باید مدنظر قرار دهیم که دشمنی آمریکا یک چیز توهمی نیست. مگر آمریکا هم اکنون نزدیک مرزهای ایران با ایران اسلامی ستیز ندارد پس چرا وقتی حرف حق را می زنیم بهم می ریزیم.

                             وی افزود:‌ حسن روحانی رئیس جمهور باید جواب دهد که آن ۱۵۰ میلیارد دلار که در جریان مذاکرات هسته‌ای قرار شد به ایران داده شود چه شد و کجا رفت. بنابراین اگر داوری می خواهید انجام دهید باید محتوای برجام را هم بررسی کنیم. در مذاکرات هسته‌ای نه تنها به خون حسینی هم اهمیت ندادیم بلکه ژن هخامنشی را هم نابود کردیم و هیچ چیز از برجام به دست نیاوردیم.

                             ظهره وند افزود:‌ امام (ره) خود ساده زیست و کوخ نشین بود اما هم اکنون شما ببینید آرامگاه حضرت امام (ره) را چگونه درست کردند. سالانه ۸۰ میلیارد تومان بودجه این آرامگاه است و اگر امام (ره) خود زنده بود با این رویه برخورد می کردند.

                             سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت:‌ بنابراین باید به مسائل بی طرفانه نگاه کنیم. ما تهدیدی به نام آمریکا داریم و این توهم نیست. امریکا به دنبال ذخایر منطقه خاورمیانه است و دونالد ترامپ هم می گوید ما اگر عراق را در دست گرفتیم باید نفت آن را نیز از آن خود کنیم.

                             وی گفت:‌ باید به مسئله هسته‌ای نیز از این زاویه نگاه کنیم. من تعجب می کنم که یک شخصیت دانشگاهی، آمریکا را که می‌خواهد ایران را تجزیه کند، دشمن نمی پندارد اما همه باید بدانیم که عناصر نفوذی غرب آمریکا در همه جا وجود دارند.

                             ظهره وند تصریح کرد: مطمئن باشید که یک حاکمیت خوب لازم است تا از  فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کند و مملکت را رو به آبادانی ببرد. بنابراین باید به دشمنان خارجی نیز توجه داشته باشیم و نباید کشوری مثل آمریکا را دوست خودبپنداریم. این را هم بدانیم تهدید اسرائیل و آمریکا واقعی و معتبر است. بنابراین شما دانشجویان باید این تهدیدات را بشناسید.

                             در ادامه زیباکلام گفت:‌ در بخش اول از صحبت هایم گفتم که گفتمان آمریکا ستیزی در حقیقت اهداف و آرمان های انقلاب را مصادره کرد. کارکرد دوم آمریکا ستیزی دقیقا همین است که از آقای ظهره وند داریم می بینیم چرا که به کمک آمریکا ستیزی تمام مشکلات کشور و جامعه را به گردن آمریکا می اندازم تا عملکرد خود را توجیه کنم.

                             وی با بیان اینکه آمریکا ستیزی به هویت تندروها بدل شده است، گفت:‌ اگر آمریکا ستیزی را از تندروها بگیریم چه چیزی برای شان می ماند که بگویند؟ بنابراین آمریکا ستیزی به یک اصل برای آن‌ها تبدیل شده است تا همه مشکلات را به گردن دشمن خارجی بیاندازند.

                             زیباکلام افزود:  کارنامه شما افرادی که گفتمان آمریکاستیزی را دنبال می کنید مشخص است. در عدالت اجتماعی که در نقطه صفر قرار داریم. فساد که در حد بالای خود است. امید نسل جوان که پایین است پس کارنامه شما مشخص است.  

                             این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود:‌ پس چرا تندروها این انقدر اصرار دارند که به آرشیو انقلاب اسلامی مراجعه نکنند؟  در راهپیمایی تاسوعا و عاشورای سال ۵۷ اولین خواسته مردم آزادی زندانیان سیاسی بود. دومین خواسته آن‌ها انتخاب آزاد بود.

                             زیباکلام افزود:  هم اکنون آزادی زندانیان سیاسی یکی از مطالبات مردم است. آزادی اندیشه، مطبوعات و آزادی اجتماعات هم که وجود ندارد. بنابراین می فهمیم که این آمریکا ستیزی چرخ‌های تندروها را به نوعی روغن کاری می‌کند.

                             وی گفت:‌ تندروها می گویند که از فردای ۲۲ بهمن ۵۷ امریکا علیه انقلاب اسلامی دسیسه کرد. مجاهدین و صدام و دیگر گروه ها را هم آمریکایی می دانند و اینگونه توجیه می‌کنند که همه این جریان ها آمریکایی بودند بنابراین اهداف اصلی انقلاب اسلامی را یک بار در دهه فجر نمی شنویم. یک بار در رادیو تلویزیون این خواسته ها پخش نمی شود که دلیلش البته مشخص است.

                             ظهره‌وند گفت:‌ شما مدام می گویید آمریکاستیزی خوب نیست اما دولت که آمریکابوسی کرد ولی چیزی گیرش نیامد. شک نکنید که پایه انقلاب ما آمریکاستیزی بوده است و باید تهدید اسرائیل و آمریکا را جدی بگیریم. در همین دولت آقای روحانی چقدر آدم امنیتی وجود دارد، بنابراین نباید همیشه یک طرفه به قاضی برویم.  

                             وی گفت:‌ ساحت دانشجویی تحقیق و تدبر است. بنابراین نباید شما دانشجویان همه سخنان را راحت قبول کنید. همه دنیا می دانند که امام (ره) آمریکاستیز بود.

                             سفیر سابق ایران در ایتالیا با بیان اینکه فساد در هر شکل و در هر دولتی محکوم است گفت:‌ در این دولت اگر هر فسادی اتفاق بیفتد نباید از کنار آن بگذریم و همه تقصیر ها را گردن دولت های گذشته بیاندازیم. من با تحقیق و آمار می توانم ثابت کنم که درآمدهای دولت یازدهم سه برابر دولت های قبل بوده است.

                             وی در پاسخ به این سوال که حقوق اساسی زنان آیا بعد از انقلاب رعایت شده است گفت: شما مطمئن باشید در مشاغل اگر تعداد زنان بیشتر از مردان نباشد کمتر نیست و این موضوع را نباید مرتب تکرار کنیم که زنان غرب آزادی شان بیشتر از زنان ایران است چرا که باید بروید در محیط غرب زندگی کنید بعد در خصوص آزادی زنان در ایران و غرب قضاوت کنید.

                             صادق زیبا کلام نیز در پاسخ به همین سوال که حقوق اساسی زنان بعد از انقلاب چقدر رعایت شده است گفت:‌باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که وضعیت زنان آیا از نظر جایگاه اجتماعی نسبت به قبل از انقلاب بهتر شده است یا بدتر. اساسا نقش در هر جامعه ای در گروی سیاست هایی است در گروی سیاست های اجرایی است که مجلس آن کشور آن را مصوب می‌کنند. اما بخش مهم تر بر می گردد به تاریخ آن جامعه.

                             وی افزود: بخشی از حقوق اساسی زنان نیز به تاریخ آن جامعه بر می گردد چرا که اعتقادات دینی نقش دارند. بنابراین این را هم باید در نظر بگیریم که تنها بخشی از مطالبات زنان به حکومت بر می گردد.

                             این استاد علوم سیاسی افزود: اعتقاد دارم اگر خواسته باشیم که یک تصویر کلی از وضعیت زنان در ایران داشته باشیم تنها نمی توانیم به عملکرد آن حکومت نگاه کنیم. بلکه باید به اعتقادات دینی هم نگاه کنیم.

                             زیباکلام تصریح کرد: وقتی امام جمعه در مشهد می گوید کنسرت نباید برگزار شود مسلم است که این خواسته امام جمعه بیشتر به اعتقادات دینی او بر می گردد.

                             وی افزود:‌ اگر این قانون تصویب شود که یک زنان بیاید و نامزد ریاست جمهوری شود آیا نهادهای حکومتی ساکت می مانند یا عکس العمل نشان می دهند اما این مطلب را باید در نظر بگیریم که آیا خود زنان به لحاظ تاریخی آنقدر پیشرفت کرده اند که در قامت رئیس‌جمهور انجام وظیفه کنند.

                             در ادامه این جلسه ظهره وند در پاسخ به بحث سانسور در جوامع گفت:‌ بحث سانسور اخبار همه جا وجود دارد. برای مثال بنده در ایتالیا تلاش کردم که یک فیلم را از ایران نشان دهم ولی این اجازه را ندادند. این اسم اش سانسور نیست بلکه مهندسی رسانه است. همانطور گفتم مسئله ایران را باید در کلیت جهان بین‌الملل ارزیابی کنیم  و این را هم بدانیم که رسانه و مطبوعات در همه جای دنیا در راستای منافع ملی خود مهندسی می‌کند.

                             زیباکلام درباره بحث سانسور گفت:‌ معتقدم صدا و سیما در ایران یک کارکرد کاملا مشخصی دارد. نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام ایدئولوژیک است و نسبت به جامعه  باورهای کادربندی شده خودش را دارد که امور در جهان بر اساس این ایدئولوژی باید حرکت کند. بنابراین اگر شما همه اخبار رسانه های جمهوری اسلامی را به خصوص صدا و سیما را رصد کنید می بینید که هیچ اتفاقی در جهان نیفتاده است که بر خلاف باورهای نظام ایران باشد.

                             وی افزود: بنابراین جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تمام مردم آزاده دنیا همه برخلاف روسای جمهور آمریکا یا دیگر غربی ها عمل می‌کنند. این نگاه ایدئولوژیک به رادیو و تلویزیون که ظاهرا یک رسانه نیست بلکه یک ابزاری است که مردم را به طرف باورهای حکومت هل می دهد.  

                             وی افزود: البته خود نظام جمهوری اسلامی ایران می دانند که صدا و سیما چقدر دروغ می گوید به طوری که می روند و پیچ رادیو بی بی سی را بلند می‌کنند و اخبار درست را می شنوند. بنابراین اعتقاد دارم چیزی به نام رسانه غیرحکومتی در دنیا وجود دارد که در برخی کشورها این رسانه غیرحکومتی وجود ندارند و در جامعه صدا و سیما تنها سخنگوی حکومت است.

                             در ادامه ظهره وند گفت:‌ جریان روشن فکری همیشه با مطالبه گری و عدالت طلبی همراه بوده است. بنابراین حاکمیت باید پاسخگوی مردم باشد و این آرزو نیست بلکه باید عملیاتی شود. بنابراین با کف و سوت و این چیزها آن هم در فضای دانشگاهی نمی توان این موارد را عملیاتی کرد.

                             در ادامه زیباکلام گفت:‌ نمی دانم چرا اینقدر به کف و سوت ایراد می گیرند اگر مثلا به جای کف و سوت صلوات و تکبیر و این چیزها باشد ظاهرا شما با اینها مشکلی ندارید تنها با کف و سوت مشکل دارید.

                             وی افزود:  بنابراین همانطور گفتم آمریکا ستیزی برای برخی افراد نفع دارد که این قدر توسط حکومت ترویج می‌شود هر جا که نظام مشکل داشته باشد با ماله آمریکاستیزی به زعم خود مسائل را حل می‌کنند اما این را هم باید بدانیم و این سوال را مطرح کنیم که چرا باید در این مملکت این قدر فساد، ‌دزدی و نواقص دیگر باشد. مگر این همه گزینش انجام نمی دهیم و هفت جد طرف را در نمی آوریم که او چکاره بوده است و بسیجی بوده است یا نبوده است. وقتی در گزینش ها اینقدر سفت و سخت هستیم پس چرا این همه فساد و دزدی و موارد دیگر شاهد هستیم.

                             این استاد علوم سیاسی خاطر نشان کرد: بنابراین با ماله کشیدن بر روی مسائل نمی توانیم مشکلات کشور را محو کنیم چرا که دیر یا زود این مشکلات مانند چشمه ای از گوشه گوشه کشور  فوران می‌کند و گریبان همه را می گیرد. بنابراین ما نتوانستیم به سوال اساسی پاسخ دهیم که اصولا انقلاب اسلامی برای چه بود و به چه منظوری اتفاق افتاد.

                             • صادق زيباكلام
                             • انقلاب
                             • مناظره
                             • دانشگاه اصفهان
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 15 Feb 2017 03:50:51 +0330
                              آموزش زیربنای تحول در دانشگاه ها است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15749-آموزش-زیربنای-تحول-در-دانشگاه-ها-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/15749-آموزش-زیربنای-تحول-در-دانشگاه-ها-است.html آموزش زیربنای تحول در دانشگاه ها است

                              معاون آموزشی وزیر بهداشت، آموزش را زیربنای تحول در دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: متاسفانه در دهه‌های اخیر بحث بهداشت و درمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، در صورتی که اگر به آموزش بها داده نشود، در عرصه‌های پژوهش، خدمات و غیره شاهد تحول نخواهیم شد.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی روز چهارشنبه، 13 بهمن ماه در هجدهمین جشنواره ابن‌سینا که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، یکی از مهمترین رسالت‌های دانشگاه را توصیف کرد و افزود: در دهه‌های اخیر بحث‌های بهداشت و درمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نباید اجازه دهیم این مباحث موجب شود یکی از ماموریت‌های دانشگاه‌های کشور که آموزش است، کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

                              وی در ادامه تصریح کرد: طی دو سال اخیر سعی کردیم سیاست‌های کلانی در آموزش ترویج دهیم، به این منظور برنامه تحول و نوآوری در آموزش پزشکی ترسیم شده است و اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور این گفتمان را تقویت کرده‌اند و خوشبختانه اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است.

                              معاون آموزشی وزیر بهداشت همچنین تاکید کرد: بخش تحول در آموزش پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که آمایش سرزمین و ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها یکی از مصوبه‌های مهم این طرح بود؛ خوشبختانه مسیر خوبی در این زمینه طی شده است؛ به طوری که در چند هفته گذشته رئیس‌جمهور به دانشگاه آزاد و وزارت علوم توصیه کردند که از مسیر وزارت بهداشت در حوزه تحول و آمایش سرزمین تبعیت کنند.

                              دکتر لاریجانی ادامه داد: در نتیجه آمایش سرزمین امروز اگر به اقصی‌نقاط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و حتی دانشگاه‌های کوچک نیز نگاه کنیم، خواهیم دید که قدم‌های خوبی در حوزه اجرای برنامه تحول آموزش برداشتند و این دانشگاه‌ها در کنار ماموریت‌های مشترک تمرکز خاصی نیز برای انجام یکسری ماموریت‌های ویژه قرار داده است.

                              وی تاکید کرد: اگر دانشگاه‌ها بخواهند در عرصه پژوهش و فناوری موفق باشند، باید در حوزه آموزش بتوانند قدم‌های موفقی بردارند و در این زمینه تلاش کنند. اگرچه در حوزه خدمات سلامت اقدامات خوبی در جامعه انجام شده است، اما باید در کنار آن سرمایه‌گذاری‌های جدی در بخش آموزش اختصاص بدهیم.

                              به گفته دکتر لاریجانی متاسفانه چالش‌های اعتباری دانشگاه‌های علوم پزشکی همه خدمات این دانشگاه‌ها از جمله آموزش را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که در مجموع حدود 12 هزار میلیارد تومان این دانشگاه‌ها از مراکز بیمه طلب دارند که اگر این مبالغ دریافت شود، در ارائه خدمات وضعیت خوبی خواهیم داشت. همچنین ضمن اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند یک تا سه درصد درآمدهای اختصاصی خود را در حوزه آموزش صرف کنند.

                              معاون آموزشی وزیر بهداشت بر لزوم حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کرد و گفت: اگر دانشگاه‌ها خلاقیت و نوآوری داشته باشند، می‌توانند بدون اتکا به بودجه‌های دولتی هزینه‌های خود را تامین کنند و در رسیدن به اهداف خود موفق باشند که آیین‌نامه ارتقای اخیر وزارت بهداشت محورهای جدیدی را در این زمینه باز کرده است. در واقع به نظر ما اگرچه امر پژوهش در دانشگاه مهم است، اما اگر بخش آموزش جدی مورد توجه قرار نگیرد، نمی‌توانیم در دانشگاه‌ها دنبال تحول باشیم.

                              وی در پایان بر ضرورت بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: خوشبختانه با اجرای طرح تحول آموزش پزشکی قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است، به طوری که بسیاری از دانشگاه‌های کوچک ما نظیر دانشگاه زابل توانسته با جذب حدود 50 دانشجوی خارجی وارد روابط بین‌المللی شود.

                              • آموزش
                              • زيربنا
                              • تحول
                              • دانشگاه
                              • وزارت علوم
                              • وزارت بهداشت
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 01 Feb 2017 14:06:23 +0330