دانشجویان - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Fri, 18 Jan 2019 13:24:05 +0330 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir واکنش‌ های یک فیلم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18182-واکنش‌-های-یک-فیلم.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18182-واکنش‌-های-یک-فیلم.html واکنش‌ های یک فیلم

وحید استرون: چند سالی است که با گسترش فضای مجازی و بالا رفتن کیفیت دوربین‌های تلفن همراه، این امر به یکی از رسانه‌های گسترده تبدیل شده است.

هر روز فیلم‌های زیادی در این فضا منتشر می‌شود و برخی از آنها آنقدر در میان مردم بازخورد دارد که به نقل محافل در شبکه‌های مجازی تبدیل می‌شود. یکی از این فیلم‌ها مربوط به اتفاقات چند روز پیش در مقابل دانشگاه آزاد سوهانک و حاشیه برخورد گشت ارشاد با یک دختر در مقابل دانشگاه بود. این ویدئو که در آن ماشین گشت ارشاد در دانشگاه آزاد به طرف دختری که به سپر آن چسبیده حرکت می‌کند، باعث شد تا واکنش‌هایی نسبت به آن صورت بگیرد. محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران در مجلس یکی از این افراد بود و در حساب توئیتری خود از حرمت دانشگاه و دانشجو گفت، او در توئیتش نوشت: حرمت دانشگاه و دانشجو نباید به بهانه‌های واهی مورد خدشه قرار بگیرد. هنوز تبعات شکسته‌شدن قداست دانشگاه در دهه‌های گذشته از یادها نرفته است. نیروی انتظامی تحت عنوان گشت ارشاد یا هر عنوان دیگری حق برخورد با دانشجویان در حریم دانشگاه را ندارد.

با این حال باید گفت که گشت ارشاد، مقوله‌ای است که با مسائل روزانه زنان و دختران پیوند دارد. هرچند وقت یکبار فیلم‌هایی از برخورد آنها با زنان یا دختران در فضای مجازی منتشر می‌شود که اظهارنظرهای متفاوتی در پی دارد. اظهارنظرهایی که عده‌ای آن را برحق و برای جلوگیری از بی‌بندوباری مثبت ارزیابی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را نقض حقوق شهروندی و دخالت در زندگی شخصی افراد می‌دانند. رئیس پلیس پایتخت نیز درباره انتشار این ویدئو واکنش نشان داده و گفت: حضور گشت ارشاد در دانشگاه به خواست مردم بوده و در لحظه اتفاق راننده ما به محض دیدن آن دخترخانم، پایش را روی ترمز گذاشت. به گزارش تسنیم، حسین رحیمی معتقد است: انتشار این فیلم در فضای مجاز به صورت کامل نبوده و بخشی از آن فیلم را پخش کردند. او افزود: بدون تردید اگر همه فیلم انتشار داده می‌شد، حالا سر موضوع دیگری بحث می‌کردیم. یکی از وظایف نیروی انتظامی برخورد با کسانی است که امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره می‌اندازند. اگر بخواهند با جوسازی ما را از برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی دور کنند، کوتاه نمی‌آییم، یکی از وظایف نیروی انتظامی برخورد با کسانی است که امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره می‌اندازند و در این مسیر محکم گام برمی‌داریم. یکی از دانشجویان در توضیح این اتفاق به ایرنا گفته است: حدود ساعت 11، 12 بود که وقتی تعدادی از دانشجوها می‌خواستند از دانشگاه بیرون بروند، گشت ارشاد به چندتن به‌خاطر پوشش تذکر می‌دهد و این کار باعث درگیری لفظی میان گشت ارشاد و دانشجوها می‌شود. ماموران هم دانشجوها را تهدید به بازداشت می‌کنند و این حرف باعث عصبانی‌شدن دانشجوها می‌شود. گشت ارشاد یکی از دخترها را به داخل ون برده بود که یکی دیگر از دخترها او را از ون بیرون آورد و همه برایش سوت و دست زدند، اما دوباره ماموران گشت ارشاد او را می‌گیرند. ون گشت ارشاد هم که می‌آید از میان شلوغی‌ها رد شود همان دختر می‌آید و جلوی ماشین می‌ایستد. البته دانشگاه هم از آن دختر عذرخواهی کرده است.

تلفن‌های همراهی که واقعیت را نمی‌گویند

با این وجود، همواره شاهد این امر بوده‌ایم که در چند سال گذشته بسیاری از این ویدئوها در فضای مجازی منتشر شده و هر بار پلیس درباره آن توضیحاتی را ارائه داده است. از اینرو پلیس در اکثر شهرهای کشور سعی دارد که از این اقدامات شبهه برانگیز تا حدودی خودداری کند و بیشتر اتفاقات را به دادگاه‌ها و تعیین و تکلیف قانونی بکشاند. رئیس یکی از کلانتری‌های شرق تهران در این باره می‌گوید: نمی‌توانیم با افراد خاطی در جامعه برخورد کنیم. برخی از مردم سعی دارند تا برخوردی از ما می‌بینند آن چیزی که خودشان می‌خواهند را از ویدئو خارج و در فضای مجازی منتشر کنند. این اتفاق دست پلیس را برای برخورد با ناهنجاری‌های جامعه تا حدودی می‌بندد. کار ما بازدارندگی از وقوع جرم است و برخورد با متهم و مجرم بر عهده دادگاه است.

آسیب‌شناسی از یک جریان به‌بهانه یک اتفاق

یک جامعه شناس درباره فیلم دانشگاه سوهانک که در فضای مجازی منتشر شده به «آرمان» می‌گوید: من نیز فیلم مربوط به دانشگاه سوهانک را در فضای مجازی دیده‌ام. در این ویدئو چند نکته قابل تأمل وجود دارد، اولین نکته بحث حضور پلیس در محیط دانشگاه است که هم در فیلم و هم در پرس‌و‌جوهای ما مشخص شد که پلیس در بیرون از دانشگاه حضور داشته و به وظیفه ذاتی و سازمان خود عمل کرده است. اما نکته بعد در حرکت راننده خودروی است که در آن زمان حضور پلیس در بیرون و داخل دانشگاه و اینکه فیلم کامل منتشر شده یا نه، تفاوتی ندارد. حرکت آن راننده اشتباه و بدون توجیه است. او قطعا کار درستی را انجام نداده و در برخورد با آن خانم باعث شده اینقدر در مورد این ویدئو بحث به وجود بیاید. بهرام بیات می‌افزاید: در روزگار ما که جامعه شیشه‌ای شده و باید نیروهای پلیس حرفه‌ای‌تر عمل کنند، اینگونه برخوردها می‌تواند به اعتبار پلیس لطمه وارد نماید و بهانه را دست افرادی که قصد دارند، این نهادها را زیر سوال ببرند، بدهد. امروزه با این حجم از تکنولوژی باید همه سازمان‌ها و نیروهای‌شان حرفه‌ای عمل کنند و گرنه دچار مشکل می‌شوند. واقعیت این است که متولیان اگر احساس کنند که عملکردشان در کیفیت و آبروی سازمان تاثیرگذار است، قطعا دیگر نظیر این اتفاقات رخ نمی‌دهد و نکته مثبت شبکه‌های اجتماعی در عصرحاضر این است. آنها وقتی می‌دانند که مردم ناظر بر رویدادها و عملکردشان در رسانه‌ها و فضای مجازی هستند، نیروها و کارمندان‌شان را توجیه و آموزش می‌دهند و نتیجه رفتار آنها در جامعه به‌شکل گسترده‌ای منعکس می‌شود. خود پلیس به‌دلیل نوع فعالیت اجتماعی‌اش بیش از هر سازمان دیگری، درگیر این موضوع است و خود این سازمان می‌داند که عملکرد اشتباهی نیروهایش به شدت به سرمایه اجتماعی پلیس ضربه وارد می‌کند. از آن طرف اگر عملکرد آنها درست باشد باعث افزایش سرمایه اجتماعی آنها خواهد شد. چند وقت پیش و در فیلمی که منتشر شد دیدیم فردی که با قمه به کلانتری حمله کرده بود با واکنش پلیس مواجه و هیچ فردی در جامعه تیراندازی پلیس را کاری نادرست ندانست. بیات معتقد است: شیشه‌ای شدن جامعه و زیر ذربین بودن سازمان‌ها و نهادها توسط مردم امر منفی نیست. او اظهار می‌کند: البته این بحث نیز وجود دارد که برخی با غرض‌ورزی و خط گرفتن از رسانه‌های ضد انقلاب، اول و آخر فیلمی را می‌زنند و با انتشار آن در فضای مجازی به تشویش اذهان عمومی پرداخته و به اعتبار یک سازمان خدشه وارد کنند، آن زمان است که خود پلیس فتا می‌تواند با این افراد برخورد جدی کند. بنده بر این باورم که شیشه‌ای شدن دنیا باعث می‌شود که ادارات و سازمان‌ها عملکردشان را اصلاح کنند. البته ناگفته نماند که اگر این امر به یک رویه تبدیل شود، آن زمان پلیس نمی‌تواند در انجام وظیفه خود موفق و به نوعی دستش بسته می‌شود. این اتفاقات باعث می‌شود که پلیس به نوعی نتواند وظایف خود در جامعه به درستی انجام و با مجرمان برخورد کند. درحقیقت برخی از مجرمان با این روش برای خود سپر می‌سازند. این یک حقیقت است که اگر ما رسانه‌ها و فضای مجازی را کنترل نکنیم، این امر به جامعه لطمه وارد می‌کند. بنده معتقدم رفتار و عملکرد پلیس و سازمان‌های دیگر نسبت به چندسال گذشته بهتر و پیشرفته‌تر شده است.

 • دانشگاه آزاد
 • سوهانك
 • گشت ارشاد
 • واكنش
 • فيلم
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 31 Oct 2018 14:12:45 +0330
  واكنش‌ ها به‌ رسوايي بي‌ سابقه دانشگاه آزاد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18163-واكنش‌-ها-به‌-رسوايي-بي‌-سابقه-دانشگاه-آزاد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18163-واكنش‌-ها-به‌-رسوايي-بي‌-سابقه-دانشگاه-آزاد.html واكنش‌ ها به‌ رسوايي بي‌ سابقه دانشگاه آزاد

  راضیه فراهانی: روز گذشته دو نفر از نمایندگان مجلس خواستار ورود مجلس به مشکلات به وجود آمده میان وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد شدند. در پی درخواست این دو نماینده، علی لاریجانی از محمد‌رضا عارف درخواست کرد تا هرچه سریع‌تر به این موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات رسیدگی کند.

  شهباز حسن‌پور، نماینده سیرجان هم در تذکری مطرح کرد: وضع به حدی بالا گرفته که ۱۲ شب ده‌ها نفر را در دانشگاه آزاد برکنار کردند. وی متذکر شد: علاوه بر آن بیش از ۲۲ هزار نفر در بلاتکلیفی بسر می‌برند آن هم به دلیل سهل‌انگاری و اتفاقاتی که بین وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد افتاد که نباید می‌افتاد. سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران نیز در تذکری از وزیر علوم خواست تا مشکلی که برای دانشجویان دانشگاه آزاد به وجود آمده را سریع‌تر مورد رسیدگی قرار دهد و مشکل را برطرف کند. رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر خطاب به محمدرضا عارف، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از وی خواست تا با حضور مسئولان دستگاه‌های مربوطه تشکیل جلسه داده و برای حل آنها تصمیم‌گیری کند.

  واکنش سرپرست دانشگاه آزاد به رسوایی

  طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، 7 تن از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را پس از محرز شدن تخلف آنان در پذیرش غیرقانونی داوطلبان پزشکی عزل کرد. او در این باره اظهار کرد: اتفاقی که در حوزه پزشکی افتاد، به برکناری مدیران ناکارآمد منجر شد و دلیل ایجاد این مشکل آن بود که برخی از واحدها در ظرفیت ذخیره تا جایی که می‌توانستند دانشجو ثبت‌نام کردند و فقط به منافع واحد خودشان توجه داشتند نه منافع مردم و سازمان.

  واکنش وزیر بهداشت

  روز گذشته وزیر بهداشت به اشتباهی که در میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اتفاق افتاد اشاره و اظهار کرد: «وزارت بهداشت به هیچ عنوان نمی‌تواند مقررات را زیر پا بگذارد و ظرفیت‌های اعلام شده به این دانشگاه در حوزه پذیرش دانشجو قابل تغییر نخواهد بود و میزان ظرفیت برای پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی همان ظرفیتی است که به این دانشگاه اعلام شده است.» پیش از این قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره ناهماهنگی، اختلال و اشتباه در اعلام ظرفیت رشته‌های پزشکی توسط دانشگاه آزاد گفت: «متاسفانه برخی داوطلبان به اشتباه از سوی دانشگاه آزاد به عنوان پذیرفته شده اعلام و ثبت نام شدند در حالیکه ظرفیت پذیرش دانشجویان در رشته‌های علوم پزشکی هر سال، قبل از ثبت نام کنکور مشخص و امکان تغییر در ظرفیت‌ها پس از برگزاری آزمون، وجود ندارد.» اکبری با اعلام این مطلب اظهار کرد: «متاسفانه این ناهماهنگی ایجاد شده، ناشی از عدم دقت و اشتباه محاسباتی دانشگاه آزاد و مرکز سنجش این دانشگاه است و هیچ ارتباطی به وزارت بهداشت ندارد؛ چون در مورد ظرفیت‌ها، توافق بین دانشگاه آزاد و شورای گسترش وزارت بهداشت انجام می‌شود. بنابراین انتظار داریم که این دانشگاه به درخواست داوطلبان، عادلانه رسیدگی کند.»

  ماجرای دانشجویان معترض

  پس از فوت آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی و روی کار آمدن مدیریت جدید دانشگاه آزاد شاهد عزل‌های پرسرو صدا و انتصاب‌های تعجب‌انگیز بودیم که هنوز هم این عزل و نصب‌ها در دانشگاه آزاد ادامه دارد. البته که رویکرد سیاسی دانشگاه آزاد با آمدن مدیریت جدید به طور کل با یک چرخش محسوسی همراه بوده است. دانشگاه آزاد پس از تغییرات بسیاری که داشته است مانند گذشته نتوانست مدیریت صحیحی از خود داشته باشد. جمعی از دانشجویان پذیرفته شده در برخی واحدهای علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که به عنوان ذخیره در واحدهای این دانشگاه پذیرفته شده‌اند، پس از ثبت نام، پرداخت شهریه و دریافت کارت دانشجویی به علت اختلال در روند پذیرش در این دانشگاه، به آنان اعلام شده که امکان تحصیل آنان میسر نیست. پس از اعلام این موضوع دانشجویان مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه دست به تجمع زدند. به دنبال این موضوعات «آرمان» گفت‌وگویی با فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در مجلس داشته است که در پی متن آن را می‌خوانید؛

  وضعیت دانشجویان دانشگاه آزاد به کجا رسید؟

  یکی از واحدهای دانشگاه آزاد تعداد بسیار زیادی دانشجو را در مرحله تکمیل ظرفیت گرفته و سپس اعلام کرد که برای ثبت‌نام دانشجویان اقدام کنند، بنابراین دانشجویان پول و مدارکی برای ثبت‌نام در دانشگاه آزاد پرداخت کردند. رشته تحصیلی آنها همگی رشته پزشکی و داروسازی است. از اقشار مختلف در میان این دانشجویان حضور دارند که اینگونه مشکلات روبه‌رو شدند. در ادامه مسئول مربوطه فقط به یک عذرخواهی ساده بسنده کرده و اعلام کرد که دریافت مدارک از شما برای ثبت‌نام در دانشگاه یک اشتباه بوده است. باید به مسئولان مربوطه یادآور شد که اگر اینگونه بوده و قصد گرفتن دانشجو نداشتید چرا این دانشجویان را امیدوار به تحصیل کردید؟ در حال حاضر تمام این دانشجویان از لحاظ روحی افسرده و رانده‌شده هستند.

  مجلس برای این موضوع ورود پیدا کرده است؟

  در صحن مجلس به وزیر علوم تذکر دادیم تا این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و حق دانشجویان ضایع نشود. اگر دانشجویان مطلع بودند که دانشگاه مورد نظر دانشجو نمی‌پذیرد، بنابراین در تکمیل ظرفیت دانشگاه دیگری مراجعه می‌کردند، اما حال پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی، این دانشگاه اعلام کرده است که شما دانشجوی این دانشگاه نیستید. با این حرکت دانشگاه آزاد این دانشجویان ضربه بزرگی خوردند و یک سال تحصیلی را از دست داده‌اند.

  دانشگاه آزاد تاکنون چه پاسخی به این موضوع داده است؟

  دانشگاه آزاد اعلام کرده است برای کمک به این موضوع اقدام خواهد کرد. طبق صحبت‌هایی که با آقای منادی، معاون پارلمانی داشتیم بنا شد تا به جهت برطرف کردن این موضوع اقدامات را انجام دهند، البته در دیدار بعدی که دوباره با او خواهیم داشت نتیجه را از آقای منادی جویا خواهیم شد. ان‌شاءا... این مساله را از طریق آقای طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد هم پیگیری خواهیم کرد.

  • واكنش
  • رسوايي
  • بي سابقه
  • دانشگاه آزاد
  • دانشجويان
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 22 Oct 2018 12:19:21 +0330
   دانشگاه‌ آزاد چه بود، چه‌ شد؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18155-دانشگاه‌-آزاد-چه-بود،-چه‌-شد؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18155-دانشگاه‌-آزاد-چه-بود،-چه‌-شد؟.html دانشگاه‌ آزاد چه بود، چه‌ شد؟

   حمید شجاعی: «هردم از این باغ بری می‌رسد»، گویا پس از تغییراتی که در دوره مدیریت پیشین دانشگاه آزاد اتفاق افتاد قرار نیست این دانشگاه روی آرامش به خود بگیرد. چندی پیش بود که برخی اساتید را از دانشگاه اخراج کردند. پس از آن نیز نوبت به فائزه و فاطمه هاشمی رسید.

   در این راستا روند تغییرات همچنان ادامه دارد و پس از اخراج اساتید این بار نوبت به اجحاف در حق دانشجویان رسیده است. آن‌طور که از خبرها آمده در آزمون پزشکی دانشگاه آزاد تخلفاتی در پذیرش و ثبت نام دانشجویان انجام شده که این مساله موجب برکناری 7 تن از معاونان آموزشی برخی از واحدهای این دانشگاه شده است. تغییرات در زمان فرهاد رهبر از یک سو و تخلفات مدیریتی و تغییرات در زمان دکتر طهرانچی نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد حال و روز خوبی ندارد. گویا پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی دانشگاه آزاد هنوز در تلاطم نوسانات مدیریتی است.

   از ثبات تا تلاطم

   دانشگاه آزاد اسلامی پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی دچار تکانه‌ها و تند باد‌هایی شد که ساحت‌های مختلف در این دانشگاه را دستخوش تغییر وتحول کرد. شاید مهم‌ترین تحول در این بین قرار گرفتن علی اکبر ولایتی بر کرسی ریاست هیأت موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد و جانشینی مرحوم آیت‌ا... هاشمی بود. از کنار این انتصاب بود که سیل تحولات در دانشگاه آغاز شد. از تغییر حمید میرزاده ریاست عالیه دانشگاه آزاد تا اخراج و بازنشسته کردن اساتید حامی آیت‌ا... و اعتدالگرا و در پایان هاشمی‌زدایی از دانشگاه و تغییرات پی‌درپی روایت قصه پرغصه دانشگاه آزاد اسلامی؛ این یادگار ارزشمند آیت‌ا... هاشمی است. در این راستا اگر بخواهیم روند حرکتی دانشگاه آزاد را حد فاصل دی 95 تا کنون بررسی کنیم باید چند محور را مد نظر قرار دهیم. نخست اینکه دانشگاه آزاد نماد مشارکت ملی مردم در توسعه علمی کشور بوده است. بدین جهت که در زمان حیات آیت‌ا... هاشمی رویکرد ایشان بر جذب حداکثری بود و بحق در واحدهای دانشگاه آزاد با موافقان و مخالفان به یک نحو نگاه می‌شد. بدین صورت که هرچه از حامیان و موافقان آیت‌ا... و دیدگاه‌های ایشان بود به روش های مختلف از دانشگاه کنار گذاشته شدند و دانشگاه به لحاظ علمی نزول قابل ملاحظه‌ای کرد. این موارد نشان می‌دهد که این دانشگاه یک وجهه خود که نماد مشارکت ملی در توسعه علمی کشور بوده را فعلا به نوعی از دست داده است.

   برکناری 7 مدیر متخلف

   سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی 7 تن از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را پس از محرز شدن تخلف آنان در پذیرش غیرقانونی داوطلبان پزشکی عزل کرد. روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نوشت؛ دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی پس از بررسی و اثبات تخلف در پذیرش و ثبت نام غیرقانونی داوطلبان علوم پزشکی، 7 تن از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را برکنار کرد. از آنجایی که در فرآیند اعلام نتایج آزمون کنکور 97 رشته‌های علوم پزشکی ناهماهنگی و به تبع آن ابهاماتی پیش آمد، متأسفانه برخی از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بدون توجه به دستورالعمل‌های سازمان مرکزی اقدام به ثبت نام داوطلبان گروه پزشکی کردند که دکتر طهرانچی پس از اطمینان کامل از این اقدام غیرقانونی و اثبات آن از سوی مراجع نظارتی دانشگاه، مدیران مذکور را از سمت‌های خود عزل کرد. همچنین عزل دو رئیس واحد متخلف دانشگاه آزاد اسلامی از سوی مجموعه های نظارتی دانشگاه در حال بررسی است.

   چه بود؛ چه شد؟

   وجه دوم دانشگاه آزاد این مجموعه را نهادی مردمی برخاسته از بطن انقلاب اسلامی کرد که پیش از رحلت آیت‌ا... در تمام شئون علمی، فرهنگی و سیاسی انقلاب حضور برجسته و ممتاز داشت و ایشان با راهبردهای حکیمانه همواره بر محوریت مردم در دانشگاه و رعایت آنچه انقلاب بر مبنای آن صورت تاکید داشت. چه اینکه در زمان حیات آیت‌ا... دانشگاه آزاد به افتخار بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان دست یافت و توانست توسعه علمی کشور را رقم زند.

   اما زمانی که افراد جدید روی کار آمدند با خروج از حوزه علمی آثار نامطلوبی در بخش‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به‌جا گذاشت. به نحوی که با سیاسی‌کاری بیش از حد اکنون دانشگاه آزاد را بیش از یک مجموعه علمی پایگاه اصولگرایان می‌دانند. انتصاب همسر محمد باقر قالیباف موید این مساله است. محور سوم در بررسی عملکرد دانشگاه آزاد این است که این دانشگاه از بدو تاسیس در پی آن بوده که موجب رشد کمی و توسعه کیفی علم در عرصه توسعه ملی باشد. در این راستا اگر از ابتدای شکل‌گیری دانشگاه آزاد به روند رشد کمی و کیفی آن تا زمان رحلت آیت‌ا... هاشمی بپردازیم خواهیم دید که تعدد مراکز دانشگاهی و فراوانی رشته‌های مختلف تحصیلی همه در راستای رشد کمی و توسعه کیفی علم در سطح توسعه ملی بوده است. کما اینکه بسیاری از رشته‌های واحدهای مختلف دانشگاه آزاد برابری یا در مقاطعی از دانشگاه‌های سراسری برتر بوده‌اند. این در حالی است که با روی کارآمدن تفکر جدید شاهد رشد کمی و کیفی در دانشگاه نبوده‌ایم و این معنا در سایه تسویه حساب‌های سیاسی، بخشی‌نگری و جناحی‌نگری به محاق فراموشی رفته است. طبعا با این شرایط در حال حاضر دانشگاه آزاد سهمی در توسعه ملی نخواهد داشت. محور چهارم نیز دانشگاه آزاد را نماد توان ملی برای ایجاد یک حرکت مردمی در گذار از نسل‌های اول،دوم وسوم دانشگاه که نسل‌های آموزش محور، پژوهش محور و دانش بنیاد محسوب می‌شود می‌داند. این رویکرد این نکته را به اذهان متبادر می‌کند که دانشگاه باید جولانگاه تمامی عناصر از جمله موافقین و مخالفین باشد. اساسا رویکرد آیت‌ا...‌هاشمی از زمان ایجاد و تاسیس این دانشگاه تا زمان رحلت همین معنا بود و دانشگاه به معنای واقعی کلمه تضارب آرا، عقاید و افکار را در خود می‌دید، همان چیزی که در سنت فکری شهید مطهری نیز ساری و جاری بود. پرسش اینجاست که اگر اکنون دانشگاه خود را برمحوریت حرکت مردمی، توان ملی و بستر انقلاب می‌بیند چگونه هاشمی‌زدایی با رویکرد انقلاب موافق است؟ اخراج و کنار گذاشتن اساتید به چقدر با توسعه علمی کشور همخوانی دارد. اینک مشاهده می‌شود پس از رحلت آیت‌ا...هاشمی این وجه از دانشگاه نیز رنگ و روی خود را باخته و قلب ماهیت شده است.

   منبع: آرمان

   • دانشگاه آزاد
   • دانشجويان
   • هاشمي رفسنجاني
   • علي اكبر ولايتي
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 21 Oct 2018 14:00:57 +0330
    توسعه اميد درماني http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18133-توسعه-اميد-درماني.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18133-توسعه-اميد-درماني.html توسعه اميد درماني

    غلامرضا ظريفيان: جلساتي كه ميان دانشـجــويــان و رييس‌جمهور در دانشگاه برگزار مي‌شود معمولا نمادين است و به همين دليل روساي جمهور در چنين جلساتي با توجه به آنكه مخاطب صحبت‌ها جامعه دانشگاهي هستند، تصميم مي‌گيرند صحبت‌هايي مطرح كنند كه خاص پسند باشد.

    اگر نگاهي به حضور رييس‌جمهور در دانشگاه‌ها از سال 92 داشته باشيم، شاهد خواهيم بود همواره ايشان مطالب مهمي را متناسب با شرايط و جو حاكم بر دانشگاه‌ها و جامعه دراين جلسات مطرح كرده‌اند. يكي از كانون‌هاي مهم مورد رجوع مردم دانشگاه است. شاهد اين مدعا هم بزنگاه‌هايي مانند انتخابات است. در بزنگاه‌هاي مختلف ما شاهد بوده‌ايم هرزمان كه دانشگاه وارد ميدان شده به واسطه جمعيت نخبگاني كه شامل مي‌شود، توانسته جامعه را باخود همراه كند. رييس‌جمهور نيز به اين ظرفيت دانشگاه آگاه است به همين دليل همواره كليدي‌ترين موضوعاتي كه مدنظر دارد را در جمع دانشگاهيان مطرح مي‌كند زيرا مي‌داند اگر نخبگان با او همراه شوند، جامعه نيز همراه دولت خواهد شد. در اين ميان مطالبات و خواسته‌هاي جامعه دانشگاهي نيز نبايد ناديده گرفته شود زيرا يكي از عوامل اصلي پيروزي رييس‌جمهور هم در سال 92 و هم در سال 96 دانشگاهيان بودند و همين عامل سبب مي‌شود تا رييس‌جمهور نگاه ويژه‌تري به مطالبات دانشجويان كه عبارت است از توسعه علمي، ايجاد فضاي باز و دوري از شكل‌گيري فضاي امنيتي، داشته باشد. يكي از موضوعات مهمي كه رييس‌جمهور روز گذشته در جمع دانشگاهيان مطرح كرد، اميد درماني است. دليل مطرح كردن اين مهم در جمع دانشجويان آن است اگر دانشگاه نقش فعالي در اميد بخشي به جامعه ايفا كند، قطعا تاثير بيشتري در جامعه در مقايسه با مسوولان بلندپايه كشور دارد. دليل تاثيرگذاري دانشگاه بر جامعه ظرفيت‌هاي بي‌شمار اين نهاد، حضور در هسته اصلي هرخانواده ايراني و اعتماد بيش از حد به اين قشر است. اگر ظرفيت دانشگاه در راستاي اميد بخشي حقيقي و نه اميدبخشي واهي بازوي كمكي دولت شود، جامعه به اميددرماني مدنظر دولت اعتماد خواهد كرد و همچنين نياز اصلي امروز كشور كه اميد است، تامين خواهد شد. در اين ميان بايد توجه داشته باشيم اگر دولت چشم انتظار كمك جامعه دانشگاهيان است، بايد مقدمات فعاليت دانشگاه براي اميدبخشي فراهم شود. دانشگاه بايد احساس كند كه اين نقش در عمل و نه در حرف از سوي حاكميت و دولت به آن محول شده است. ظرفيت دانشگاه از مردم و ظرفيت مردم از دانشگاه است. هرچند دولت كمي براي رسيدن به اين نتيجه مهم فرصت‌سوزي كرده است اما نبايد قافيه را باخت بلكه بايد از اين گام بلند دولت استقبال كرد و به كمك دولت شتافت اما تا زماني كه مقدمات عملي اميدبخشي به جامعه در اختيار دانشگاهيان قرار نگرفته و ميدان عمل به آنها واگذار نشود، كاري از دست دانشگاهيان برنخواهد آمد بنابراين دولت بايد شرايط را براي فعاليت عملي دانشجويان مهيا كند.

    منبع: اعتماد

    • توسعه
    • اميددرماني
    • دولت
    • غلامرضا ظريفيان
    • رئيس جمهور
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 15 Oct 2018 11:48:33 +0330
     دانشگاه ساكت به زيان كشور است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18129-دانشگاه-ساكت-به-زيان-كشور-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18129-دانشگاه-ساكت-به-زيان-كشور-است.html دانشگاه ساكت به زيان كشور است

     دانشجویان از گروه‌های مرجع مهم و تاثیرگذار در کشور هستند و از این رو بنیانگذار انقلاب اسلامی دانشگاه را مبدأ همه تحولات خواندند.

     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، رده سنی دانشجویان هم مهم‌ترین دوران است. یعنی جوانی آنان است که با انگیزه‌ای که دارند توان تغییرات اساسی در کشور را دارد. دو چهره دانشگاهی به بیان ویژگی‌های دانشجو و اهمیت تاثیرگذاری آنها پرداختند. منصور غلامی که وزیر علوم است و محمدرضا عارف که رئیس اسبق دانشگاه تهران و رئیس کمیسیون آموزش مجلس است. نکته قابل تامل اینکه هر دو چهره به بعد سیاسی دانشجویان اهمیت بیشتری دادند. چنان که وزیر علوم گفت: دانشجویان باید دغدغه سیاسی داشته باشند و سیاست را بدانند، اما از سیاسی‌کاری‌ها دوری کنند. منصور غلامی اظهار کرد: دانشجو نباید سیاسی‌کاری کند و باید مراقب باشد کسانی که با سیاسی‌کاری از فضای دانشگاهی سوء استفاده می‌کنند در مقاصد غیر منافع ملی استفاده نبرند. وی خطاب به دانشجویان افزود: شما نسل با اطلاعی هستید توجه دارید مقام معظم رهبری در ارتباط با آنچه نگران کننده بوده و هست فرموده‌اند «سیاست بله، سیاسی‌کاری نه».

     وضعیت دانشجویان بازداشتی

     وزیر علوم در ارتباط با احکام قضائی دانشجویانی که در تجمعات و اغتشاشات دستگیر شده‌اند بیان کرد: در این خصوص پیگیری‌های زیادی شد، مسئولان قوه قضائیه همکاری خوبی داشتند و اکنون برخی از این دانشجویان در حال تحصیل هستند. امید است نتیجه این پیگیری‌ها سبب شود دانشجویانی که جرم و تخلف دانسته‌ای مرتکب نشده‌اند دچار مشکل نشوند. غلامی عنوان کرد: مشکلات، انتقادات و پیشنهادات دانشجویان و نمایندگان آنان در دانشگاه بیرجند شنیده شد که برای رفع بخشی از این مشکلات از جمله سرویس ایاب و ذهاب از طریق استانداری و مسئولان استان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم. وی با بیان اینکه هیچ‌وقت از نشست با دانشجویان دانشگاه‌ها پشیمان نبوده‌ام، یادآور شد: نشست‌های دانشجویی با صفا و صمیمیت و با صراحتی که لازمه جوانی است انجام می‌شود همکاران دانشگاهی هم از صراحت دانشجویان ناراحت نمی‌شوند، بلکه باید این صراحت در جامعه سبب شود با شرافت و شهامت زندگی کنید. این تمرین‌ها زیاد نیست که ما تحمل آن را نداشته باشیم، اما دانشجویان به طور حتم باید صداقت، امانت و اعتماد را در کنار شهامت داشته باشند.

     بی‌تفاوتی دانشجویان به نفع کشور نیست

     رئیس کمیسیون آموزش مجلس هم با بیان اینکه سکوت و بی‌تفاوتی دانشجویان به نفع کشور نیست، گفت: دانشگاهیان به‌خصوص جوانان در صورت میدان دادن به آنها می‌توانند کشور را از گردنه سخت فعلی عبور دهند و با تبدیل فناوری به ثروت اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند. محمدرضا عارف با بیان اینکه باید تضارب عقاید را در دانشگاه‌ها بپذیریم، بر لزوم پیشتازی دانشگاهیان در تمام عرصه‌ها تاکید کرد و با اشاره به شرایط فعلی جامعه و تحریم‌های صورت گرفته علیه کشور، تصریح کرد: شرایطی که در آن بسر می‌بریم از یک نظر شاید یک فرصت تلقی شود، چرا که توفیق اجباری است که اقتصاد کشور را بدون تکیه بر نفت ساماندهی کنیم. رئیس فراکسیون امید خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که اقتصاد کشور از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیر نفتی تبدیل شود که با جهتگیری‌هایی که در سیاست‌های کلی شده، تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان است. وی بر لزوم میدان‌داری دانشگاهیان و کمک به دولت برای عبور از شرایط فعلی تاکید کرد و گفت: دانشگاهیان به‌خصوص جوانان در صورت میدان دادن به آنها می‌توانند کشور را از گردنه سخت فعلی عبور دهند و با تبدیل فناوری به ثروت، اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت نجات دهند.

     • دانشگاه
     • دانشجويان
     • وزارت علوم
     • دولت
     • ساكت
     • زيان
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 15 Oct 2018 11:30:17 +0330
      اعتراض دانشجويان؛ تحمل روحاني http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18124-اعتراض-دانشجويان؛-تحمل-روحاني.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18124-اعتراض-دانشجويان؛-تحمل-روحاني.html اعتراض دانشجويان؛ تحمل روحاني

      رئیس جمهور به دانشگاه آمد؛ آمد اما این حضور «دیر» بود.

      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، جامعه دانشگاهی بسیار زودتر در انتظار حضور دکتر حسن روحانی در جمع خودشان بودند تا با او از آنچه می‌گذرد سخن بگویند و بعد از شنیدن اوضاع کشور از زبان روحانی به ارائه راهکارهایی بپردازند، اما رئیس‌جمهور بر خلاف شعار توجه به دانشجویان و جوانان، دیر به جمع آنها رفت و با آنها سخن گفت، اما دیروز بی‌پرده و راحت حرف زد و از مشکلات برای دانشجویان سخن گفت. حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها مهمان دانشگاه تهران بود. شاید حواشی مراسم دیروز پررنگ‌تر از متن سخنرانی رئیس جمهور بود و روحانی فکر نمی‌کرد در فضایی که شاید تصور اعتراضات آن را نداشت سخنرانی کند. رئیس جمهور رفع مشکلات اقتصادی را اولویت نخست کشور دانست و با تاکید بر امید و آرامش برای حل مشکلات گفت: «آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است نه قبل از 13 آبان قبل از 13 مهر انجام داده و همه کارها را کرده است. چیزی به نام 13 آبانی نیست که مردم را نگران بکند و همه‌اش تبلیغات است.» روحانی اظهار کرد: «بعضی‌ها می‌گویند گفتاردرمانی نکنید، اما امیددرمانی درست است.»

      دانشگاه‌ها نقاد و پرسشگر باشند

      رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دانشگاه می‌تواند مبدا تحولات و مظهر اقتدار باشد، اظهار کرد: دانشگاه نقش مهمی در علم، فرهنگ، جامعه پذیری نسل جوان، انضباط، قانونمداری و مهارت آموزی دارد. ایسنا نوشت، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: دانشگاه همان‌طور که امام(ره) فرمود می‌تواند مبدأ تحولات باشد و مظهر اقتدار باشد همان‌گونه که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرد. روحانی با اشاره به حضور و نقش‌آفرینی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در عمده مدیریت‌های جامعه، نقش دانشگاه را برای آینده جامعه و مدیریت آینده کشور بسیار مهم برشمرد و ابراز کرد: اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می‌شود و نقد واردی مطرح می‌شود، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست؛ چراکه اینها در همین مرکز تربیت شده‌اند و دانش آموخته‌اند. روحانی با تاکید بر اهمیت نقش امید در موفقیت و توسعه روزافزون کشور اظهارکرد: علت موفقیت‌هایمان در دولت یازدهم، کجا بود؟ از امید به آینده شروع شد و دیدگاه مردم نسبت به آینده بود که جامعه ما را در مسیر جدیدی قرار داد. وی تاکید کرد: در سال 92 انتخاب شده بودم و 2 ماه بعد بنا بود دولت تشکیل دهیم به محض انتخاب قیمت دلار کاهش یافت، بازار آرام شد و امیدها افزایش یافت. در آن دوره ما هنوز کاری نکرده بودیم و دولت فعالیت خود را آغاز نکرده بود، اما مردم به آینده بهتر، به تعامل بیشتر با جهان، آرامش بیشتر و فضای امن‌تر و نه امنیتی‌تر، امیدوار شده بودند. رئیس‌جمهور ادامه داد: گاهی وقت‌ها ممکن است از لحاظ عاطفی پذیرش انتقاد برای انسان، زیاد سخت باشد. نقد بیش از حد می‌تواند مفید نباشد، اما نقد به اندازه، هم مفید و هم لازم است.

      نقد بیش از حد مثالش نمک است

      رئیس‌جمهور گفت: الان اساتیدی در کشور داریم که از لحاظ اقتصادی، مقاله می‌نویسند، مصاحبه و نقد می‌کنند، عده‌ای از اساتید هم داریم که اصلا ‌ندیدم مصاحبه کنند و در روزنامه حرف بزنند، اما مرتب برای من نامه می‌نویسند؛این تأثیرگذارتر است. استادی که در بحث اقتصادی نقد دارد، ‌برای من مستقیم نامه می‌نویسد من هم به دقت می‌خوانم و پیام تشکر برایش می‌فرستم. یکی هم مصاحبه می‌کند آن را هم می‌شنوم، گاهی وقت‌ها نقد به اندازه بسیار مفید است، نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است، و اگرزیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. روحانی با بیان اینکه «دانشگاه‌ها باید نقاد و پرسشگر باشند و باید دولت را نقد کنند»، افزود: هیچ تردیدی در این بحث وجود ندارد. البته خواهش من این است که این نقادی و پرسشگری با اطلاعات کافی باشد. دوشنبه عده‌ای از اساتید اقتصادی را دعوت کردم رو در رو با آنها بنشینم و صحبت کنم. برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده و بعضی‌ها به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشتند. حرف‌هایی دارم با آنها مستقیم مطرح می‌کنم. وی افزود: وقتی موضوعی را نقد می‌کنیم، باید شرایط کشور را دقیقا بدانیم. روحانی با طرح این سوال که چه چیزی موجب شد در دولت یازدهم پیشرفت کردیم و امید مردم به آینده افزایش یافت؛اظهار کرد: به نظر من کلید اصلی موفقیت دولت یازدهم امید مردم بود. مردم فضا را روشن می‌دیدند و شاهد بودند که هر روز گره‌ای گشوده می‌شود. معنی عام انتظار فرج یعنی بدانیم گره‌ها باز می‌شود و بن‌بست‌ها از بین می‌رود. این انتظار فرج است. یعنی ما مرتب نسبت به آینده خودمان، امیدوار باشیم. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بعضی‌ها می‌گویند گفتار درمانی نکنید، اما امید درمانی درست است. گفتار درمانی خیلی مؤثر نیست، اما امید درمانی به طرف می‌گوید تو مشکلی نداری، تو زنده هستی و مشکلت حل می‌شود. وی با بیان اینکه «امروز در جامعه‌مان نیاز به تقویت امید به فردا داریم»، اظهار کرد: نمی‌خواهم بگویم امروز مردم ما مشکل ندارند، شما ممکن است، قیمت اجناس را هر زمانی که به فروشگاه می‌روید چک کنید، اما من به عنوان رئیس‌جمهور هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است.

      از این دوره عبور خواهیم کرد

      دکتر روحانی با تاکید بر اینکه «ما از این دوره عبور خواهیم کرد»، گفت: باید از این مسیر و برای رسیدن به آینده و روزهای بهتر، امیدوارانه و از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه عبور کنیم. ناامیدی و ناامید کردن مشکلات را حل نمی‌کند. یک وقتی ما می‌خواهیم انکار کنیم و بگوییم مشکلی نیست، این بد است و نباید مشکل را انکار کنیم. مشکل وجود دارد، اما اینکه بگوییم مشکل حل نمی‌شود، این درست نیست. وی با تشریح اهداف گردانندگان کاخ سفید علیه ایران اظهار کرد: آنها کار خود را با یک جنگ روانی شروع کردند و جنگ اقتصادی به عنوان هدف میان‌مدت آن‌هاست. جنگ برای موضوع کارآمدی نظام، هدف سوم و مشروعیت‌زدایی از نظام هدف نهایی آنها است. آن تغییر رژیمی را که سخن می‌گویند با مشروعیت‌زدایی دنبال می‌کنند که این مشروعیت زدایی را با جنگ روانی، اقتصادی و موضوع کارآمدی پی می‌گیرند. وی با تاکید بر اینکه «ایران اسلامی و ملت بزرگ ایران از همه این توطئه‌ها با وحدت، اتحاد و یکپارچگی عبور خواهد کرد»، گفت: در خیلی از جاها می‌توانیم آمریکا را شکست دهیم.

      روحانی در ارتباط با اینکه می‌گویند چرا از برجام خارج نشدید؛ تصریح کرد: ماندن یا نماندن برجام مهم نیست منافع ملی، امنیت ملی و مصالح ملی مهم است.

      از لحاظ سیاسی ما پیروزیم یا آمریکا؟

      روحانی با بیان اینکه «در شرایط کنونی از لحاظ سیاسی ما پیروزیم یا آمریکا؟»، اظهار کرد: از لحاظ سیاست خارجی قطعا ایران پیروز این ماجرا و آمریکا شکست‌خورده این ماجراست و فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در این مسأله تردید داشته باشد. همه می‌دانند آمریکا از لحاظ حقوقی، سیاسی و زیرپاگذاشتن تعهدات بین‌المللی، حتما دچار شکست شده است و ما موفقیت و پیروزی به دست آوردیم. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «از لحاظ حقوقی چه کسی در این ماجرا پیروز است؟»، گفت: ما همیشه افتخار می‌کردیم که در دوران مرحوم دکتر مصدق، انگلیس از ما در لاهه شکایت کرد و تیم دکتر مصدق رفتند آنجا بگویند این دادگاه برای رسیدگی به این موضوع صلاحیت ندارد و دادگاه در نهایت در مسأله صلاحیت به نفع ایران رأی داد و گفت من صلاحیت ندارم، زیرا یک طرف دولت است و یک طرف شرکت است و من نمی‌توانم وارد این موضوع شوم. البته توصیه‌های اجرایی کرد که به ضرر ما بود. وی ادامه داد: امروز ایران شکایت کرد و ما شاکی بودیم و ما وارد شدیم نه اینکه آمریکا شکایت کرده باشد. ما شکایت کردیم و در نهایت، هم در صلاحیت پیروز شدیم و هم در اجرای موقت، موفق شدیم. دکتر روحانی اضافه کرد: البته یک موفقیت دیگر هم در دادگاه عالی رم برای اموال‌مان به دست آوردیم. امیدواریم موفقیت‌های دیگر هم در دادگاه‌های بین‌المللی دیگر داشته باشیم. رئیس‌جمهور تاکید کرد: پس ما از لحاظ سیاسی، از لحاظ نهادهای بین‌المللی، از لحاظ حقوقی و افکار عمومی موفق شدیم.

      اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است

      حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به دیدارهای خود با اکثر رهبران اروپا در سفر نیویورک، گفت: یک نخست‌وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت اگر 5 سال پیش به من می‌گفتند روزی پیش می‌آید که در دعوا بین ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا به طرف ایران می‌آید، می‌گفتم از محالات تاریخ است، چراکه ما متحد آمریکا هستیم و امنیت و اقتصاد ما با آمریکا گره خورده و امکان ندارد اگر روزی ایران و آمریکا رو در روی هم قرار بگیرند پشت سر ایران برویم. رئیس‌جمهورافزود: این مسأله‌ای که به ذهن غیرممکن می‌آمد، امروز ممکن شده و اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است. وی با بیان اینکه «امروز مشکلاتی برای ما از لحاظ اقتصادی خواهد بود»، خاطرنشان کرد: به رغم اینکه مشکلات فشار به مردم وارد می‌کند، می‌توانیم بهترین راه‌حل را برایش پیدا کنیم و این دولت نیست که بهترین راه‌حل را پیدا کند؛ این همه ما هستیم که باید بهترین راه‌حل را پیدا کنیم.

      کالاهای مورد نیاز کامل شد

      رئیس‌جمهور اظهار کرد: دولت برای شما است. همه باید به هم کمک کنیم. چگونه می‌توانیم راه بهتری برای حل مشکلات پیدا کنیم؟ در این راستا به عنوان دولت گفتیم تمام کالاهای اساسی مورد نیاز و ضروری مردم که یک مقدار بازتر هم در نظر گرفتیم و 25 قلم کالا را شامل شد، به حد نیاز جامعه با ارز ثابت 4200 تومانی در اختیار مردم قرار می‌دهیم. این اراده دولت است و اجرا کرده است و عمل می‌کند. وی تصریح کرد: تقریبا حدود 14 تا 15 میلیارد دلار تا آخر سال احتمالا در این زمینه هزینه خواهیم کرد. ما این را تعهد کردیم و خواهیم داد. همه باید به هم کمک کنیم، دولت به تنهایی قادر نیست در این راه همه گره‌ها را باز کند و همه باید دست به دست هم دهیم.

      13 آبان همه‌اش تبلیغات است

      روحانی عنوان کرد: در اینجا نمی‌خواهم بگویم چه کسانی چه درصدی در مشکلات نقش دارند. ما باید این مشکل را حل کنیم و باید دست به دست هم بدهیم و شما دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید. وی گفت: در شرایط کنونی کشور راه حل مشکلات کمک به همدیگر است راهش این است که در کنار هم قرار بگیریم و به هم کمک کنیم و در رأس این موضوع دانشجویان عزیز، دانشگاه‌ها و اساتید هستند. رئیس‌جمهور رفع مشکلات اقتصادی را اولویت نخست کشور دانست و تاکید کرد: باید این مشکلات را با آرامش و امید بیشتر حل کنیم. وی ادامه داد: آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است نه قبل از 13 آبان قبل از 13 مهر انجام داده و همه کارها را کرده است. چیزی به نام 13 آبانی نیست که مردم را نگران بکند و همه‌اش تبلیغات است.

      فشار تحریم و روانی

      رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «برخی مطرح می‌کنند که مشکلات اقتصادی به مدیریت مربوط می‌شود یا به تحریم»، گفت: مگر همه اینهایی که امروز مدیر هستند، در دولت یازدهم مدیر نبودند. شهادت می‌دهم راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است. چرا در دولت یازدهم مشکل نداشتیم و در دولت دوازدهم مشکل پیدا کردیم. روحانی افزود: شما می‌گویید مدیریت عوض شده است. به نظر من مدیرهایی که عوض کردیم اگر از مدیر قبلی قوی‌تر نبوده مثل مدیر قبلی بوده است. این را نمی‌پذیرم. نمی‌خواهم بگویم ما اشکال و نقد نداریم. حتما مشکل و نقد داریم و حتما ممکن است جایی اشتباه کرده باشیم، اما مشکل اصلی چیست؟ مشکل اصلی یکی فشار تحریم است، دوم فشار روانی است. این دو تا وارد شده است و تأثیرگذار شده است.

      درخواست از دانشگاه‌ها

      رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه «دانشگاه فقط علم‌آفرین نیست و باید کارآفرین هم باشد» اظهار کرد: دانشگاه باید هم علم‌آموز و هم مهارت‌آموز باشد. مهم این است که دانشجو را چگونه تربیت کنیم که به یک انسان فرهیخته، کاربلد با مهارت و مسئول تبدیل بشود. مغز پر علم چه خاصیتی دارد علمی خوب است که با رفتار و اخلاق و کار توأم شود. روحانی با تاکید بر اینکه «دانشگاه، صنعت، تولید و فناوری باید در کنار هم قرار داشته باشند»، گفت: باید پارک‌های علمی و فناوری با دانشگاه‌ها مرتبط باشند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه «حزب چارچوب، شعار و تشکیلات دارد و برای همین نباید دانشگاه مرکز فعالیت احزاب باشد»، ابراز کرد: دانشگاه باید ضمن اینکه به علوم سیاسی و مسائل اجتماعی توجه کند، مرکز علم، پژوهش و تحقیق است. اشکال ندارد دانشجو و دانشگاه کمک کند به احزاب و حتی عضو حزبی باشد. اما مکان دانشگاه برای این کار نیست. روحانی با اشاره به لایحه جدید دولت در مورد شرایط آسان‌تر برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی تصریح کرد: این به معنای آن است که ما فضا را باز کنیم و همانطور که وعده ما به ملت، دانشجو و اساتید بوده، دانشگاه امن می‌خواهیم و دانشگاه امنیتی نمی‌خواهیم.

      حاشیه‌های دیدار رئیس جمهور با دانشجویان

      مراسم دیروز خالی از حاشیه نبود. رئیس جمهور در شرایطی در دانشگاه به ایراد سخن پرداخت که تعدادی از دانشجویان با تجمع مقابل تالار علامه امینی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اعتراض خود را نسبت به عدم حضور در این مراسم و سیاست‌های دولت نشان دادند. جماران نوشت، یک دختر دانشجو درانتهای صحبت‌های رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران با فریادهای بلند ضمن انتقاد به حضور گزینشی دانشجویان اندک حاضر در سالن سخنرانی، از عدم اختصاص تریبون به دانشجویان و ممانت از حضور ایشان در داخل سالن انتقاد کرد. در این تجمع اعتراضی همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور شعارهایی در نقد سیاست‌های دولت مثل: «صدامون رو بریدند با رأی مون پز میدن؛ روحانی بشنو صدای ملت؛ واعظی استعفا استعفا؛ دانشگاه پادگان نیست؛ بیکاری، گرانی؛ جواب بده روحانی، سر دادند. اعضای تشکل‌های اصلاح‌طلب دانشگاه تهران هم به دلیل نداشتن تریبون و برگزاری جلسه پشت درهای بسته در مقابل محل سخنرانی رئیس‌جمهور تجمع کردند. گفتنی است از تشکل‌های دانشجویی یک نفر برای حضور در مراسم سخنرانی روحانی دعوت شده بود که هیچ‌کدام از تشکل‌ها در این مراسم به نشانه اعتراض شرکت نکردند. از طرف دیگر انجمن اسلامی و علوم پزشکی دانشگاه تهران در واکنش به سخنان رئیس جمهور پشت درهای بسته بیانیه‌ای صادر کردند که در بخشی از آن آمده است: «خاموش کردن صدای منتقدان در فضای آموزش عالی دانشگاه را از مبدأ همه تحولات به مامن دولت برای اهدافش تبدیل کرده است. در پایان این بیانیه خطاب به رئیس جمهور آمده: به قانون اساسی، این بزرگ‌ترین میثاق ملت بازگردید و در عهدی که بر آن سوگند یاد کرده‌اید، استوار باشید. شما پاسدار و مسئول اجرای قانون اساسی هستید.

      بازتاب گسترده سخنان روحانی در رسانه‌های بین‌المللی

      سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران در رسانه‌های جهان بازتابی گسترده داشت. خبرگزاری رویترز با تیتر «آمریکا در ایران به دنبال تغییر نظام است» سخنان حسن روحانی را منتشر کرده است. خبرگزاری آسوشیتد پرس با تیتر «رئیس‌جمهور ایران به دنبال کم اهمیت جلوه دادن تحریم‌های نفتی آمریکاست» اقدام به بازنشر سخنرانی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران کرده است. خبرگزاری روسی اسپوتنیک با تیتر «ایران، آمریکا را به تلاش برای تغییر نظام متهم می‌کند» این قسمت از سخنان رئیس‌جمهور کشورمان را نشر داده است. خبرگزاری بلومبرگ با تیتر «دولت آمریکای کینه‌توز به دنبال تغییر نظام ایران است» بخشی از سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران را پوشش داده است. روزنامه دیلی میل، با تیتر «روحانی: آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای با ایران شکست خورده است» اقدام به بازنشر بیانات مطرح شده در این سخنرانی کرده است. روزنامه واشنگتن پست با تیتر «رئیس‌جمهور ایران به دنبال کم اهمیت جلوه دادن تحریم‌های نفتی آمریکاست» حرف‌های حسن روحانی را منتشر کرده است. خبرگزاری صهیونیستی اورشلیم پست نیز با تیتر «روحانی: آمریکا به دنبال تغییر نظام در ایران است» بیانات رئیس‌جمهور را پخش کرده است. روزنامه اکسپرس تریبون با تیتر «آمریکا به دنبال تغییر نظام است» اقدام به بازنشر سخنان رئیس‌جمهور کرده است. خبرگزاری الجزیره نیز با تیتر مشابه «روحانی: آمریکا به دنبال تغییر نظام در ایران است» سخنان رئیس‌جمهور را منتشر کرده است. روزنامه نیویورک تایمز با تیتر «رئیس‌جمهور ایران می‌خواهد تحریم‌های نفتی آمریکا را کم اهمیت جلوه دهد» اقدام به انتشار بخش‌های مختلفی از بیانات رئیس‌جمهور کشورمان کرده است. شبکه تلویزیونی ان‌دی هند با تیتر «روحانی می‌گوید که آمریکا خواهان تغییر نظام در ایران است» اقدام به انتشار سخنان روحانی کرد.

      • اعتراض
      • دانشجويان
      • حسن روحاني
      • رئيس جمهور
      • تحمل
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 15 Oct 2018 11:16:23 +0330
       باز هم فروش سوال؛ اين بار آزمون وكلا http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18122-باز-هم-فروش-سوال؛-اين-بار-آزمون-وكلا.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18122-باز-هم-فروش-سوال؛-اين-بار-آزمون-وكلا.html باز هم فروش سوال؛ اين بار آزمون وكلا

       زهرا سلیمانی: فروش سوالات آزمون مساله جدیدی نیست. با گشتی در خیابان انقلاب می‌توان فروش علم را مشاهده کرد.

       این فاجعه علمی در حالی در کشور رخ می‌دهد که در مقالات بین المللی نیز شاهد تقلب هستیم و همین مساله می‌تواند جایگاه علمی نخبگان ایرانی را تنزل دهد.

       اگر امروز در سطح جامعه شاهد فروش سوالات آزمون وکالت هستیم، باید گفت که در خرداد سال‌جاری نیز شاهد فروش و لو رفتن سوالات آزمون نهایی بودیم که این مساله نشان از نبود نظارت مناسب از سوی دستگاه‌های مربوطه دارد. با بررسی سطح علمی دانشگاه‌های کشور باید گفت که سطح علم در جامعه ما تنزل یافته است و فروش سوالات امتحانی باعث افزایش ورودی به دانشگاه‌ها و نهادهای علمی می‌شود. این در حالی است که هر فرد با آزمون جایگاه علمی خود را نشان می‌دهد.

       سوالات آزمون وکالت ۹۰۰ هزار تومان!

       یک موسسه سودجو با ارسال پیامکی به صورت انبوه مدعی شده است که می‌تواند سوالات احتمالی وکالت ۹۷ را پیش از طراحی حدس‌زده و آن را در اختیار داوطلبان قرار دهد. قبولی در آزمون وکالت از آن دست آرزوهایی است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق آن را در دل دارند و برای تحقق آن هزینه‌های مختلفی هم می‌کنند. یکی از دلایل افزایش رقابت در آزمون وکالت کم بودن میزان جذب در آزمون وکالت و دیگری تصور درآمد بالا از شغل وکالت است، تصوری که رئیس اسکودا آن را درست نمی‌داند و پیرامون آن می‌گوید: بازار وکالت بازار پررونقی نیست و کمتر از پنج درصد وکلا درآمد خیلی خوبی دارند و به نظر بنده حتما ۹۵ درصد آنها یک معیشت معمولی دارند و در برخی کانون‌ها، تقریبا نزدیک به نصف اعضا نمی‌توانند حتی پروانه وکالت خود را تمدید کنند. وجود رقابت زیاد بین فارغ‌التحصیلان حقوق و دیگر افرادی که مجوز شرکت در آزمون وکالت را دارند، سبب شده است موسسات متعدد، خدمات مختلف تست و کلاس برای این آزمون برگزار کنند، کلاس‌هایی که گاه با هزینه‌های گزاف برگزار شده است، اما با این وجود طرفداران زیادی هم دارد. هرچند این روزها که به زمان برگزاری آزمون وکالت در آذر نزدیک می‌شویم، کلاس و آزمون جای خود را به فروش سوالات تضمینی آزمون وکالت داده است. به گزارش فارس، فرستنده این پیامک فروش سوالات احتمالی وکالت، آدرس یک سایت نسبتا معتبر را داده است، با شماره ارسال شده تماس می‌گیرم، اپراتور می‌گوید سوالات احتمالی بر اساس سوالات سال‌های قبل نیست، بلکه به تشخیص اساتید طرح شده است و تا ۸۰ درصد به صورت میانگین با سوالات واقعی تطابق دارد! این تطابق در کمترین حالت ۶۰ درصد با سوالات درس اصول فقه است! درباره قیمت سوالات اپراتور پاسخ می‌دهد: قیمت سوالات با چاپ سیاه و سفید ۷۰۰ هزار تومان و با چاپ رنگی ۹۰۰ هزار تومان است.

       بی‌تردید کلاهبرداری است

       رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) با بیان اینکه سوالات آزمون وکالت در زمانی نزدیک به آزمون طراحی می‌شوند، گفت: این قبیل پیامک‌ها بی‌تردید کلاهبرداری است و داوطلبان مطمئن باشند که با هیچ فناوری و منطقی نمی‌توان به سؤالاتی که قرار است، دو ماه دیگر طراحی شوند، دسترسی پیدا کرد و آنها را حدس زد. مرتضی شهبازی‌نیا افزود: گزارش این تخلف را به مراجع ذی‌ربط منعکس کرده‌ام، زیرا این قبیل موسسات باعث بی‌اعتمادی داوطلبان آزمون وکالت می‌شوند. او اضافه کرد: سطح امنیتی آزمون وکالت از طراحی سوالات تا برگزاری مناسب بالاست و قطعا سوالاتی که توسط این افراد سودجو فروخته می‌شود، ربطی به سوالات اصلی آزمون وکالت ندارد. علاوه بر لزوم هوشیاری داوطلبان آزمون وکالت برای رونق ندادن به بازار سودجویان، مراجع ذی‌ربط نیز درباره فعالیت آزادانه این قبیل موسسات باید مراقبت لازم را کرده و با آنها برخورد کنند. فروش سوالات آزمون وکلا در حالی انجام می‌شود که در خرداد سال‌جاری رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) با انتقاد از طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت به ایرنا گفت: این طرح بدون نظر ذی‌نفعان اصلی حوزه وکالت تنظیم شده است و با نیازهای جامعه وکالت منطبق نیست. مرتضی شهبازنیا خاطرنشان کرد: قبول داریم که قوانین و مقررات حوزه وکالت نیاز به اصلاح دارد و همیشه برای تغییرات مثبت پیش قدم هستیم و قبل از این هم پیش نویس لایحه و متن اصلاحی قوانین وکالت را به مجلس تقدیم کردیم و دیدگاه‌ها و نظرات جامعه وکالت در آن مشخص شده است. به گزارش ایرنا، به گفته او ورود به حرفه وکالت و ظرفیت پذیرش آزمون نیاز به اصلاحاتی دارد و در مورد افراد واجد شرایط و سهمیه‌ها نیز باید از طریق قانون‌گذاری مجدد، بازاندیشی صورت گیرد، همچنین تامین اجتماعی وکلا هم مساله مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا در شرایط کنونی وکلا از هیچ تامین اجتماعی جدی و موثر برخوردار نیستند.

       مفسدان اقتصادی

       در ایران نهاد ملی وکالت وجود ندارد و به دلیل اینکه در قانون مربوط به حوزه وکالت، کانون‌های وکلا جدا از یکدیگر پیش بینی شده است، اتحادیه اسکودا نقش نهاد وکالت را ایفا می‌کند؛ اما لازم است تا نهاد ملی وکالت ایجاد شود و این موضوع نیازمند قانونگذاری است. یک وکیل درباره سوالاتی که در بازار با عنوان آزمون وکالت به فروش می‌رسد، می‌گوید:‌ بنده هم‌اکنون در کانون وکلای مرکز یا اتحادیه سراسری کانون وکلا سمتی ندارم، اما با قاطعیت عرض می‌کنم، افرادی که به این شغل مشغول هستند، کلاهبردار و دزد هستند. بهمن کشاورز می‌افزاید: این افراد از ناآگاهی داوطلبان و استیصال آنها سوء استفاده می‌کنند. در مورد نحوه طرح سوال می‌توان گفت که سوالات با کمترین فاصله از آزمون طرحی می‌شود. به گفته او این اقدام در قرنطینه سازمان سنجش انجام می‌شود. همچنین طراحان نیز همواره ناشناس بوده و هستند. این وکیل تاکید می‌کند: ‌تدابیر امنیتی به شکلی است که امکان شائبه کوچک‌ترین اشکال و انحرافی را باقی نمی‌گذارد. کشاورز با بیان اینکه گمان می‌کنم، با توجه به طبع قضیه مقامات انتظامی، قضائی و امنیتی باید با این کلاهبرداری کلان برخورد کنند، می‌گوید: چه بسا که عاملان این حرکات در حد مفسدان اقتصادی قابل تعقیب باشند.

       کلاهبرداری جرم است

       بر اساس قانون کلاهبردار با انجام مانور متقلبانه، صحنه‌سازی و پشت هم‌اندازی موجب اغفال طرف مقابل می‌شود و به واسطه اغفال مالک می‌تواند مال او را در اختیار خود بگیرد. از این نظر است که در کلاهبرداری مجنی‌علیه یعنی فردی که مورد کلاهبرداری واقع شده است، مال خود را با رضایت در اختیار کلاهبردار قرار می‌دهد و این وجه متمایزکننده این جرم از سایر جرایم علیه اموال است. ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری به تعریف، ارکان و شرایط قانونی این جرم پرداخته است. طبق این ماده «هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار کند یا از حوادث و پیشامدهای غیرواقع بترساند یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصاحساب و امثال آنها را تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود.»

       منبع: آرمان

       • فروش سوال
       • آزمون وكلا
       • دانشگاه
       • كلاهبرداري
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 15 Oct 2018 10:55:48 +0330
        نقد دانشجویی جریان اصلاحات؛ مثبت و قابل تامل http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18037-نقد-دانشجویی-جریان-اصلاحات؛-مثبت-و-قابل-تامل.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18037-نقد-دانشجویی-جریان-اصلاحات؛-مثبت-و-قابل-تامل.html نقد دانشجویی جریان اصلاحات؛ مثبت و قابل تامل

        علی تاجرنیا: اگر قرار باشد در کشور یک جریان سیاسی را مورد نقد قرار دهیم، باید این نقد با در نظر گرفتن همه جوانب و سوابق آن مجموعه و یا جریان سیاسی باشد.

        نگاشتن نامه انتقادی و «نقد درونی» جریان اصلاحات از سوی 35 تشکل دانشجویی که پس از سال‌ها در محاق بودن و کنار نگه‌داشته شدن، نامه‌ای درخور جنبش دانشجویی را برای رئیس دولت اصلاحات نگاشته‌اند، جای خوشحالی دارد. باید به یاد داشته باشیم که جریان دانشجویی رکن اساسی جریان دوم خرداد بود. تشکل‌های دانشجویی نه تنها توزیع کنندگان تفکر روشنفکران دینی بودند بلکه خود نیز در تولید تفکر و ارائه راهکار نقش داشتند و حادثه دوم خرداد بدون شک براساس همین رفتار جنبش دانشجویی شکل گرفت. اما اولا دانشجویان این نگاه نقادانه و سازنده را به تمام قوا، نهادها و جریانات سیاسی داشته باشند. اکنون کم هزینه‌ترین کار، نقد و یا هجمه به جریان اصلاحات است. هم دشمنان و براندازان خارج از کشور و هم دلواپسان و موافقان فضای بسته در کشور، هر دو، جریان اصلاحات را مورد حمله قرار می‌دهند. زیرا تفکر اصلاح‌طلبی را مخالف اهداف و برنامه‌های خود می‌دانند. حتما دانشجویان حق نقد اصلاحات و اصلاح‌طلبان را دارند، زیرا همواره در صف اول استعمارستیزی و استبداد قرار داشته‌اند. اما واقعیت این است که اگر اصلاح‌طلبان بحث «توسعه سیاسی» را در دستور کار خود قرار دادند(زیرا در بخشی از نامه 35 تشکل دانشجویی به رئیس دولت اصلاحات، تقدم توسعه سیاسی در دوران اصلاحات را باعث نادیده گرفتن مطالبات قشر فرودست جامعه قلمداد کرده‌اند) به هیچ وجه به معنای فراموش کردن طبقه فرودست نیست. واقعیت این است که زیرساخت بسیاری از امور در ایران از جمله حوزه اقتصادی و اجتماعی در بستر فضای سیاسی تعریف می‌شوند. اگر به سمت توسعه سیاسی حرکت شود و نهادهایی کنترلی و نظارتی قوی در این ساختار وجود داشته باشند، بدون شک به دنبال آن، توسعه اقتصادی هم خواهد آمد که می‌تواند اقشار محروم جامعه را تحت پوشش حمایتی خود قرار دهد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه قدرت در ایران «رانتی» بودن آن است. به‌طور مثال در دوره دوم خرداد که گشایشی در فضای سیاسی کشور حاصل شد، یکی از آرام‌ترین، کم‌چالش‌ترین و کم‌فسادترین دوران اقتصادی کشور شکل گرفت. با اینکه برخی نهادها درصدد درگیر کردن دولت اصلاحات با مشکلات اقتصادی و چالش بودند، اما کمترین مساله در آن دوره به‌وجود می‌آید. در دوره اصلاحات بحث اختلاس و فساد اقتصادی وجود نداشت و هیچ مدیر دولتی به خاطر اختلاس و فساد مالی در زندان حضور نداشت؛ با اینکه در آن زمان حساسیت‌ها نسبت به دولت زیاد بود. اتفاقا اقتصاد کشور در آن دوره باثبات بود و این کاملا به نفع طبقه فرودست جامعه بود، زیرا ثبات اقتصادی مطالبه اقشار مختلف جامعه از دولت و مجموعه مسئولان کشور است. آن‌چه طبقات محروم و ضعیف جامعه را دچار مشکل می‌کند، بی‌ثباتی در اقتصاد و قیمت کالاها و خدمات است. ثروتمندان از این بی‌ثباتی و بالا و پایین رفتن قیمت‌ها، بیشترین سود را می‌برند و روزبه‌روز بر ثروت خود می‌افزایند و طبقات محروم هم با مشکلات عمده رو‌به‌رو می‌شوند. اتفاقا «توسعه سیاسی» به ثبات و توسعه اقتصادی مربوط است. نکته بعد اینکه اساسا امروز اصلاحات با تمام قدرت و توان خود در عرصه قدرت حضور ندارد که بتواند وعده‌ها و شعارهای خود را عملی کند. دولت که هیچ ادعای اصلاح‌طلبی ندارد و در مجلس هم نیروهای کمتر شناخته شده حضور دارند. بنابراین از این لحاظ نمی‌توان خرده‌ای به اصلاح‌طلبان گرفت. باید ظرفیت‌ها و مشکلات پیش روی جریان اصلاحات را مد نظر داشت و فراموش نکرد که این جریان در چه بستری توانست ادامه راه دهد. نکته مهم این است اکنون باید راه اعتماد عمومی مردم هموار شود و فساد از بین برود؛ فساد و رانت از بین نخواهد رفت مگر آنکه توسعه سیاسی در کشور جدی گرفته و همواره از سوی جامعه مطالبه شود. در این شرایط راه برون رفت کشور از مشکلات، جز راه «اصلاح‌طلبی» نیست و با وجود بسیاری از آلودگی‌ها، همچنان این جریان جزو پاک‌ترین و سالم‌ترین جریانات سیاسی و فکری کشور است.

        منبع: آرمان

        • علي تاجرنيا
        • نقد دانشجويي
        • جريان اصلاحات
        • مثبت
        • قابل تامل
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 03 Oct 2018 12:59:45 +0330
         دو کارت زرد به وزیر علوم در یک روز! http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18007-دو-کارت-زرد-به-وزیر-علوم-در-یک-روز.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18007-دو-کارت-زرد-به-وزیر-علوم-در-یک-روز.html دو کارت زرد به وزیر علوم در یک روز!

         روز گذشته نمایندگان مجلس یک وزیر دیگر را به صحن علنی کشانده و او را زیر ذره‌بین قرار داده و در رابطه با برخی از موضوعاتی که از قبل مطرح کرده بودند مورد سوال قرار دادند.

         به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، در جلسه علنی روز گذشته مجلس سوال مشترک محمدرضا صباغیان و جواد ابطحی نمایندگان بافق و خمینی‌شهر از وزیر علوم در خصوص علت گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها در اشکال مختلف و اقدامات این وزارتخانه برای ساماندهی آموزش عالی و همچنین نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه سوال دیگری از وزیر علوم درخصوص وضعیت دانشگاه‌ها پرسید که در آن سوال نیز نمایندگان از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند. بنابراین آقای وزیر از مجلس دو کارت زرد دریافت کرد. صباغیان در این رابطه گفت: بنده می‌دانم گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها تا حد زیادی متوجه آقای وزیر علوم است، اما باید نمایندگان با رای‌شان اعلام کنند که از این وضعیت راضی هستند یا خیر. در نهایت نمایندگان با ۵۸ رأی موافق، ۱۳۰ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند.

         سوالات نمایندگان چه بود؟

         نادر قاضی‌پور در نشست علنی روز گذشته مجلس در تشریح سوال خود و محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: خلاصه سوال در این خصوص آن است که چرا در سطح‌بندی و اجرای برنامه آمایش آموزش عالی(طرح آمایش) برخی دانشگاه‌های معتبر کشور را در مراکز استان‌ها و برخی شهرستان‌ها، محلی اعلام کردید؟ قاضی‌پور از محلی اعلام شدن برخی دانشگاه‌های معتبر کشور در مراکز استان‌ها و برخی شهرستان‌ها انتقاد و تصریح کرد: تصمیم وزارت علوم منجر به مهاجرت دانشجویان به پایتخت می‌شود. او همچنین در ادامه این سوال با بیان اینکه امروز زمان رجوع به استفاده از توان داخلی برای حل مسائل و مشکلات کشور است، تصریح کرد: لازمه تحقق این مساله افزایش کارایی دانشگاه‌ها و حوزه آموزش عالی کشور است که طبق اعلام وزارت علوم، امروز این وزارتخانه مشغول اجرای طرح آمایش آموزش عالی است. قاضی‌پور همچنین تصریح کرد: آیا محلی اعلام شدن دانشگاه‌های مراکز استان‌ها منجر به تضعیف دانشگاه‌های مراکز استان‌ها می‌شود یا خیر و آیا این تصمیم به مهاجرت دانشجویان به مناطق برخوردار منجر خواهد شد. ما باید سعی کنیم سطح علمی دانشگاه‌های کشور را به یکدیگر نزدیک کنیم نه اینکه با اقدامات انجام شده فاصله دانشگاه‌های برخی مراکز استان را با دانشگاه‌های پایتخت افزایش دهیم. همچنین محمدرضا صباغیان در تشریح سوال خود و سیدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: دلیل گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها در اشکال مختلف چیست و برای ساماندهی آموزش عالی چه اقداماتی تاکنون انجام داده‌اید و چه برنامه‌هایی در دست اجرا دارید؟

         پاسخ وزیر علوم به سوالات نمایندگان

         وزیر علوم در پاسخ به سوال نادر قاضی‌پور اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه ششم و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اواخر اسفند ۹۴ وزارت علوم موظف به ساماندهی آموزش کشور شد. این بحث از سال ۹۵ به طور جدی آغاز شد. در قالب چند عنوان و راهبرد موضوع ساماندهی آموزش عالی به منظور ارتقای کیفی دانشگاه‌ها پیگیری و بر اساس آن چندین آیین‌نامه اجرایی نوشته شد. از جمله اینکه برای مناطق مختلف کشور در آموزش عالی بسته‌بندی و منطقه‌بندی انجام شود. منصور غلامی افزود: علاوه بر آن به عنوان هدایت آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور مقرر شد به سمت تاثیرگذاری مستقیم در توسعه منطقه و محلی تحت عنوان ماموریت‌گرایی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی حرکت کنند. وزارت علوم در کارگروه‌های تخصصی متعدد در حوزه‌های مناطق مختلف دانشگاه‌ها، گروه‌های خاصی را قرار داد تا این تکالیف را به عنوان ماموریت‌های علمی و تحقیقاتی تعریف شده پیگیری کند. در ادامه وزیر علوم با بیان اینکه تکالیف دانشگاه‌ها بر اساس ظرفیت‌هایشان تعیین شده است، تاکید کرد: در این راستا برای دانشگاه‌های بزرگ ماموریت‌های بین‌المللی ذکر شده است. البته این بدان معنا نیست که آنها تکلیف منطقه‌ای و محلی ندارند. هر دانشگاه ظرفیت و توان علمی برای انجام تکالیف منطقه‌ای و بین‌المللی داشته که وزارت علوم از آن حمایت می‌کنند کمااینکه در برنامه ساماندهی آموزش عالی بر لزوم حمایت از دانشگاه‌های کوچک با ماموریت‌های محلی هم تاکید شده است. همچنین وزیر علوم در پاسخ به سوالات صباغیان، بافقی و محمدجواد ابطحی اظهار کرد: سوال کارشناسی مناسبی درخصوص افزایش تعداد دانشجویان مطرح شده است. آنچه در وزارت علوم به عنوان عملکرد قابل ارائه است، کنترل و گسترش کمی و نظارت و ارزیابی مستمر بر اعمال قانون برای آن دسته که ظرفیت لازم را دارا هستند که در همین راستا تعدادی از موسسات و مراکز علمی کشور غیرفعال شده‌اند و در کنار ساماندهی از ظرفیت‌های ایجاد شده برای بهره‌برداری بیشتر و هدفمند استفاده می‌شود. غلامی افزود: بخشی از مجموعه‌های ایجاد شده از منابع دولتی و یا منابع بخش خصوصی استفاده و ظرفیت و امکاناتی را فراهم کرده‌اند، به‌خصوص در مناطقی که نیاز به حضور مراکز آموزش عالی به لحاظ کارشناسی مورد تأیید است، صورت گرفته. به همین جهت از آنها باید به نحو مطلوب در راستای مأموریت‌گرایی استفاده شود.

         • منصور غلامي
         • وزير علوم
         • كارت زرد
         • مجلس
         • نمايندگان
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 01 Oct 2018 11:03:18 +0330
          فاطمه هاشمی از دلایل اخراجش می‌ گوید http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18005-فاطمه-هاشمی-از-دلایل-اخراجش-می‌-گوید.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18005-فاطمه-هاشمی-از-دلایل-اخراجش-می‌-گوید.html فاطمه هاشمی از دلایل اخراجش می‌ گوید

          مطهره شفیعی: گزارش اخراج دختران آیت‌ا... هاشمی از دانشگاه آزاد برای قشر بزرگی از جامعه قابل پذیرش نبود، زیرا همگان آگاه هستند پایه‌گذار تاسیس و فعالیت این دانشگاه آیت‌ا... هاشمی است و حذف فرزندان از میراث پدر سوال بزرگی در اذهان پدیدار کرد که تاکنون پاسخی به آن داده نشده است.

          فاطمه و فائزه هر دو استاد دانشگاه آزاد بودند که در توانایی و صلاحیت آنها تردیدی مطرح نشده است و دانشجویان همواره تمایل داشتند که در کلاس‌های درس آنها به دلیل طرح دیدگاه‌های مختلف حضور فعال‌تری داشته باشند، اما آنچه که به آنها «دستور مسئولان بالا» ذکر شد، فضایی را ترسیم کرد که آنها دیگرنباید در کلاس‌های درس حضور پیدا کنند، اما این دو خواهر اصرار بر آن دارند که موضوع اخراج باید به‌صورت کتبی به آنها ابلاغ شود چرا که این روش قانونی به نظر نمی‌رسد. برخی که سال‌ها در راستای کاستن از محبوبیت آیت‌ا... هاشمی و فراموش شدن گفتمان و منش او کوشیدند اما موفقیتی کسب نکردند امروز درصدد رفتار دیگری با یادگاران ایشان هستند اما از این آیه شریفه غافل هستند که «تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ» یعنی «هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی، و هر که را بخواهی خوار می‌کنی.» با اخراج و حذف فائزه و فاطمه هاشمی از دانشگاه آزاد ذره‌ای از اثرگذاری آنها کاسته نخواهد شد و بیش از گذشته برای درک حقیقت به آنها رجوع خواهد شد. فاطمه هاشمی هم دو هفته پیش در نامه‌ای به علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس این آیه را به همراه حدیثی از پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه «إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّات: به درستی که اعمال و کارهای انسان به نیت‌ها وابسته است.» یادآور شده بود، چرا که فاطمه دختر بزرگ آیت‌ا... هاشمی از تجربیات زیادی در مواجهه با افراد برخوردار است و به‌خوبی این روزها را پیش‌بینی می‌کرد که همان ارادتمندان دیروز به پدر چگونه امروز رای به اخراج دختران آیت‌ا... می‌دهند! فرزندان آیت‌ا... هاشمی مانندپدر شخصیت یک رو و صادقی دارند بنابراین از پنهان کردن واقعیت خودداری نمی‌کنند که این نامه مصداق همین رویه آنهاست. رفتاری که با فائزه و فاطمه هاشمی شد نشان داد که مخالفان اعتدال حتی حاضر به پذیرش بحث علمی هم نیستند که مصداق آن آنچه است که فاطمه هاشمی به‌طور مثال درکلاس انقلاب اسلامی بیان می‌کند. او در تدریس مطابق سرفصل‌های انقلاب اسلامی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به مباحثی ورود پیدا می‌کند که سبب شکل گیری انقلاب اسلامی و موضوعات پس از آن شد که همین مباحث ظاهرا به مذاق برخی خوش نیامده است و این در حالی است که فاطمه هاشمی معتقد است باید تمام زوایای انقلاب اسلامی برای جوانان و دانشگاهیان تشریح شود تا آنها بفهمند چه مسیری برای تحقق انقلاب اسلامی طی شده و چه مخاطراتی بر سر آن وجود داشته و دارد.

          توضیح فاطمه هاشمی

          فاطمه هاشمی که 4 سال مدیر گروه علوم سیاسی و11 سال است که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است، درباره دلیل و نحوه اخراجش به «آرمان» گفت:«ممکن است نامه من به آقای ولایتی دلیل اخراجم از دانشگاه آزاد باشد.» دختر ارشد آیت‌ا... هاشمی ادامه داد: «روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در کلاس‌های دانشگاه حضور داشتم و دو کلاس و جلسه دفاع از پایان‌نامه و جلسه گروه هم در روز چهارشنبه برگزار شد اما وقتی که از دانشگاه خارج شدم معاون آموزشی تماس گرفت و اعلام کرد به ما گفته شده که نام شما را از سایت دانشگاه حذف کنیم. پرسیدم چه کسی این موضوع را خواسته است که پاسخ داده شد که «دستور از بالا داده شده است» وی افزود: من در نامه به آقای ولایتی گفتم آیه «تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ» را به خاطر آورده‌اید. استنباطم این است پس از نامه به ایشان، در اخراج من تسریع شده است. در آن نامه مشکلات واحد جنوب دانشگاه آزاد که پس از انتقال از ساختمانی به ساختمان دیگر شده بود، موجب اعتراض و گلایه‌های زیادی شد را مطرح کردم. فاطمه هاشمی تاکید کرد: تنها خواسته من این است که حکم اخراجم را رسما ابلاغ نمایند. اینکه می‌گویند بعدا ابلاغ می‌کنیم در چارچوب هیچ قانون و منطقی قابل پذیرش نیست و وکلای حقوقی من می‌گویند ابلاغ حکم باید رسمی باشد و تحویل من داده شود. البته ما هم اعتراضی نداریم. می‌دانیم چه می‌گذرد و چه می‌کنند. فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد درباره زمان مطلع شدن از تصمیم به اخراج از دانشگاه گفت: زمانی که برای ملاقات با مهدی به زندان اوین رفته بودم با فائزه در این مورد صحبت کردیم و آنجا فهمیدم به خواهرم هم به طور شفاهی گفته‌اند اخراج شدی دیگر درکلاس‌های دانشگاه حاضر نشوید.

          بازتاب اخراج فاطمه و فائزه

          خبر اخراج فائزه و فاطمه هاشمی که در روزنامه «آرمان» منتشر شد بازتاب زیادی در رسانه‌ها با گرایش‌های مختلف داشت و رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به بازنشر گزارش پرداختند. درفضای مجازی هم اخراج دو دختر آیت‌ا... هاشمی بازتاب زیادی داشت و کاربران فضای مجازی به ابراز دیدگاه‌های خود پرداختند. معصومه ابتکار نوشت: «فائزه هاشمی: به من و فاطمه گفته‌اند از دانشگاه آزاد اخراج شده‌ایم. فائزه هاشمی به روزنامه «آرمان» گفت: مسئول واحدی که در دانشگاه آزاد درآن تدریس می‌کنم اعلام کرد که به او گفته‌اند دیگر نیازی به حضور بنده در دانشگاه آزاد نیست.این موضوع را نپذیرفتم، چرا که باید حکم اخراج رسما ابلاغ شود و به‌صورت شفاهی قابل پذیرش نیست و وجاهت قانونی ندارد. همین موضوع را به خواهرم یعنی فاطمه هم گفته‌اند» جمعیت دانشجویان همراه نوشت: «در ادامه هاشمی ستیزی از دانشگاه آزاد، دو دختر مرحوم آیت‌‌ا... هاشمی رفسنجانی از دانشگاه آزاد اخراج شدند. فاطمه و فائزه هاشمی سال‌هاست که استاددانشگاه و عضوهیات علمی هستند». رسانه‌های منتسب به حامیان احمدی‌نژاد نیز با انتشار تصویر فائزه هاشمی نوشتند: «ما هم اخراج شدیم» و همچنین نوشتند: «فائزه هاشمی خبرداد: من و خواهرم را از دانشگاه آزاد اخراج كردند! فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد به مسئولان فعلی دانشگاه اعلام‌کرده نامه رسمی اخراج را بدهند» کانال مجازی دیگری با انتشار تصویر فائزه و فاطمه هاشمی نوشت: «فائزه هاشمی فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد خبرداد:من و خواهرم را از دانشگاه آزاد اخراج كردند! با همین فرمون احتمالا می‌خوان الهام چرخنده رو جایگزین شما بکنن» یکی از فعالان عرصه مجازی نوشت: «هنوز رسما اخراج نشدن.چون خودش هم گفته که ابلاغ قانونی بشه. تازه فائزه‌ای که من می‌شناسم می‌دونم اینقدر کارش عالیه که محاله تن به این کار بده و به راحتی قبول کنه.» پدر داماد احمدی‌نژاد هم با انتشار تصویر فائزه هاشمی نوشت: «فائزه هاشمی: من و خواهرم را از دانشگاه آزاد اخراج كردند!» بهارنیوز نوشت:‌ «دختران هاشمی‌رفسنجانی را از دانشگاه هم اخراج کردند! فائزه هاشمی خبرداد: من و خواهرم را از دانشگاه آزاد (تحت مدیریت علی‌اکبر ولایتی) اخراج كردند!» جماران نیز اینچنین به بازنشر خبر پرداخت: «فائزه هاشمی: من و خواهرم را از دانشگاه‌آزاد اخراج کردند. مسئول واحدی که درآن تدریس می‌کنم اعلام کرد که به او گفته‌اند دیگر نیازی به حضور بنده در دانشگاه آزاد نیست که این موضوع را نپذیرفتم، چرا که باید حکم اخراج رسما ابلاغ شود و به‌صورت شفاهی قابل پذیرش نیست و وجاهت قانونی ندارد.

          منبع: آرمان

          • فاطمه هاشمي
          • دلايل
          • اخراج
          • دانشگاه آزاد
          • فائزه هاشمي
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 01 Oct 2018 10:59:19 +0330
           ثبت نام آقازاده‌ ها‌ی دندانپزشک در دانشگاه های دولتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18025-ثبت-نام-آقازاده‌-ها‌ی-دندانپزشک-در-دانشگاه-های-دولتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/18025-ثبت-نام-آقازاده‌-ها‌ی-دندانپزشک-در-دانشگاه-های-دولتی.html ثبت نام آقازاده‌ ها‌ی دندانپزشک در دانشگاه های دولتی

           هیرش سعیدیان: دندانپزشکی از جمله معدود رشته‌های دانشگاهی در ایران است که تقریباً کسی نسبت به درآمد مناسب آن پس‌از فارغ‌التحصیلی و به تبع آن آتیه تضمین شده تردیدی ندارد. یکی از شدیدترین رقابت‌ها برای پر کردن ظرفیت‌ها‌ی بسیار محدود دانشکده‌ها‌ی دولتی دندانپزشکی در ایران رخ می‌دهد.

           در سالهای اخیر در کنار آژانس‌ها‌ی هواپیمایی، موسسات جذب دانشجوی بسیاری در کشور شکل گرفته‌اند که کارشان جذب علاقه‌مندان متمول این رشته به دانشگاه‌های پولی کشورهایی همچون هند، فیلیپین، کرواسی و مجارستان است. پذیرش و تطبیق مدرک این گونه فارغ‌التحصیلان از سوی وزارت بهداشت همیشه از سوی برخی چهره‌ها‌ی آکادمیک کشور به دلیل آنچه کیفیت نازل این دانشگاه‌ها‌ عنوان می‌کردند مورد انتقاد بود تا آنکه برخی دانشجویان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی به دلیل آنچه انتقال بیش از 100 نفر از این دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور به این دانشگاه می‌خواندند دست به اعتراض زدند.

           اعتراض دانشجویان دانشکده دندانپزشکی

           آنچه انتقاد به انتقال آقازاده‌های خارج‌نشین به دانشگاه‌های داخل خوانده می‌شد عنوان اعتراضی از سوی دانشجویان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی به عنوان معتبرترین دانشکده کشور در این رشته بود که توسط برخی رسانه‌ها از جمله خبرگزاری دانشجویان بازتاب یافت. این خبرگزاری اظهار کرد: « با صدور بیانیه‌ای از سوی دانشجویان، جنجال حضور آقازاده‌ها در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وارد فاز جدیدی شد؛ » بر اساس مصاحبه‌ها‌ و اظهار این خبرگزاری : «. ...این دانشجویان انتقالی از خارج از کشور که بعضی از آنان حتی کنکور نداده‌اند و برای تحصیل روانه‌ دانشگاه‌های درجه چند خارج از کشور شده‌اند، حال با پرداخت سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در کنار افرادی که به سختی به صندلی‌های دانشکده‌ دندانپزشکی این دانشگاه معتبر دست پیدا کرده‌اند خواهند نشست.» براساس این گزارش، «جمعی از دانشجویان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با صدور بیانیه‌ای سرگشاده‌، اعتراض خود را نسبت به برخی فشارهای سیاسی برای تحصیل غیرقانونی آقازاده‌های خارج‌نشین در این دانشگاه اعلام کردند. براساس این گزارش، چند هفته پیش بود که دکتر‌ها‌شمی، وزیر بهداشت، طی دستور فوری انتقال دانشجویان علوم پزشکی از دانشگاه‌های خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل را از سال 2019 ممنوع کرد. این در حالی است که هیئت رئیسه دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با دانشجویان این دانشکده خبر دادند که از سمت وزارت و دانشگاه به‌شدت تحت فشار هستند تا زمینه تحصیل حدود ۱۰۰دانشجوی انتقالی از دانشگاه‌های کشورهایی چون فیلیپین، مجارستان، اسلواکی و...که بعضا از فرزندان مسئولان کشور می‌باشند، به این دانشگاه را مهیا کنند؛ فشاری که به نظر می‌رسد در پی آن است تا قبل از اجرایی شدن دستور فوری وزیر، پرونده انتقال این دست از آقازاده‌ها از دانشگاه‌های بی‌اعتبار خارجی به دانشگاه شهید بهشتی (برترین دانشگاه کشور در حوزه دندانپزشکی) بسته شود!»

           در ادامه این گزارش می‌آید: « همچنین روز گذشته نیز دانشجویان و دستیاران تخصصی دندانپزشکی این دانشگاه در اعتراض به این موضوع دست به اعتراض زدند و اعلام کردند تا زمانی که هیئت‌رئیسه دانشگاه پاسخ شفافی به این رانت ندهند این اعتراض ادامه خواهد داشت.» علیرضا حاتمی، عضو شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره می‌گوید: «موضوع از آنجا شروع شد که دانشجویان از هیئت‌رئیسه و اساتید دانشکده دندانپزشکی شنیدند که حدود 100 نفر از دانشجویان انتقالی از دانشگاه‌های خارج از کشور که عمدتا هم از دانشجویانی با سطح علمی پایین هستند، قرار است به این دانشکده که رنکینگ سطح یک کشور را دارد، منتقل شوند.» او در همین زمینه ادامه می‌دهد: «زمانی که هیئت‌رئیسه و هیئت پذیرش دانشگاه از این دانشجویان در چند هفته گذشته مصاحبه به عمل می‌آورند، می‌بینند که اکثر آنها حدنصاب علمی کافی را برای ورود به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی ندارند و به همین دلیل عملا انتقال آنها را قبول نکردند. بعد از این اتفاق فشارهایی از جانب دانشگاه و وزارت بهداشت به دانشکده برای پذیرش این دانشجویان صورت می‌گیرد.» عضو شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دانشجویان مطرح می‌کنند که در بین این دانشجویان فرزندان مسئولان و آقازاده‌ها هم حضور دارند، تصریح می‌کند: «اعتراض دانشجویان به این است که چرا دانشجویانی که رتبه‌های دورقمی دارند، الان باید در کنارشان دانشجویانی قرار بگیرند که رتبه‌های 5 و 6رقمی را در کنکور کسب کرده‌اند.» او درباره درخواست دانشجویان این‌طور توضیح داد: «درخواست اصلی‌شان حضور رئیس دانشگاه و پاسخگویی به این موضع بود که این امر محقق نشد، اما سایر مسئولان مانند معاونان دانشگاه و دانشکده و حراست در جمع دانشجویان حضور پیدا کرده و به صحبت‌های آنها گوش دادند.» حاتمی تصریح می‌کند: «نکته قابل‌توجه این است که براساس قانون از سال 2019 دیگر پذیرش دانشجوی ایرانی از خارج به داخل کشور نخواهیم داشت و چون این سال نیز از چهار ماه دیگر شروع می‌شود، به همین دلیل اقدامات فوری برای انتقال دانشجویان فعلی در حال انجام است، حتی خبرهایی را نیز شنیده‌ایم مبنی ‌بر اینکه به چند دانشگاه دیگر نیز فشارهایی برای پذیرش این دانشجویان صورت گرفته که البته آنها زیر بار آن نرفته‌اند.» حاتمی به محدودیت‌های آموزشی موجود در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی دیگر از اعتراض‌های دانشجویان این است که با اضافه‌شدن تعداد دانشجویان انتقالی به این دانشکده مشخص نیست وضعیت آموزشی در این دانشکده به کدام سمت و سو خواهد رفت. همین مسائل باعث شد دانشجویان با هیئت ‌رئیسه و مسئولان دانشکده مکاتباتی را انجام دهند.» عضو شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره دلیل قبول پذیرش این دانشجویان از سوی این دانشگاه می‌گوید: «شائبه‌هایی در این زمینه مطرح است که یکی از آنها درباره مسائل مالی است، چراکه عنوان شده این دانشجویان از آنجایی که دانشجوی بین‌الملل محسوب می‌شوند باید شهریه بالایی پرداخت کنند.» او مدعی شد: «تجمع روز گذشته دانشجویان به این دلیل بود که امکان ورود این دانشجویان بر سر کلاس‌ها فراهم نشود؛ با این حال اساتید و مسئولان دانشکده تایید کرده‌اند که وزارت علوم این دانشجویان را برای انجام مصاحبه علمی به دانشکده فرستاده و بعد از انجام مصاحبه نیز مشخص شده که این دانشجویان حدنصاب علمی را برای ورود به این دانشکده ندارند.»

           مرور سخنان شهید بهشتی در بیانیه دانشجویان

           دانشجویان معترض در دانشکده دندانپزشکی بیانیه‌ای را در اختیار رسانه‌ها قرار دادند که بخش‌هایی از آن بدین شرح است:
           دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دیرباز در شمار برترین دانشکده‌های آموزش دندانپزشکی کشور بوده و مسئولیت آموزش عده‌ کثیری از دندانپزشکان خبره کشور را عهده‌دار بوده و هر ساله میزبان دانشجویانی است که با تلاش و انگیزه‌ مثال زدنی غول کنکور را پشت سر گذاشته و با رتبه‌ها‌ی عالی وارد این دانشکده می‌شوند. آنچه که این روزها در برترین دانشکده دندان پزشکی ایران می‌گذرد، ما دانشجویان دندانپزشکی شهید بهشتی را بر آن داشت تا به حکم وظیفه و مسئولیت دیده بانی، این سطور را صدای خودسازیم در اعلام نگرانی مان از وضعیت دانشگاه.

           یکم. دستور مستقیم وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور مبنی بر ورود بالغ بر ۱۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی (که تنها با گذراندن ۳۶ واحد درسی در دانشکده‌های دندانپزشکی کشورهایی مانند مجارستان، گرجستان و...) به دانشکده‌های دندانپزشکی داخل کشور و تصویب اجرای آن در هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی. این دانشجویان که اغلب سد کنکور را دور زده اند و بعضی از آنان حتی کنکور نداده اند یا با معدل بسیار پایین برای تحصیل روانه دانشگاه‌های درجه چند خارج از کشور شده اند، حال با پرداخت سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون در کنار رتبه‌ها‌ی برتری که با تلاش فراوان به صندلی‌ها‌ی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی دست پیدا کرده اند خواهند نشست. طرحی که اساساً به اذعان همه اساتید و خبرگان دانشکده، باعث افت شاخص‌ها‌ی آموزشی و روند یادگیری دانشجویان می‌گردد و نتیجه‌ای جز شکست برای دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و نزول جایگاه آن نخواهد داشت. ما دانشجویان دندانپزشکی شهید بهشتی اعلام می‌کنیم که روند حاکم در پذیرش دانشجو به حدی سرعت و شدت گرفته است که اگر تا چندین سال قبل استثنا بود، ممکن است تا آینده‌ای نزدیک به قاعده تبدیل شود. این روند نه تنها مصداق تبعیض و بی عدالتی است که نتیجه آن اخلال در روند آموزشی دانشجویان دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی می‌باشد.

           این روند اگر مصداق پایمال شدن حق و کشتن آرزوی جوان نخبه‌ای که تنها بر تلاش و استعداد خود متکی بوده، نمی‌باشد، چه نام دارد؟

           مرور سخنان شهید آیت الله محمد حسین بهشتی که نام دانشگاه به نام ایشان مزین گردیده است در برهه کنونی جالب توجه است: «اگر در جامعه اسلامی کوششی برای اقامه عدل نباشد کسی به سراغ ما نمی‌آید و بلکه برعکس جوان ما هم به‌جایی می‌رود که برای اقامه عدل گام برداشته‌اند...

           جوان عاشق عدل است و خدا خواسته که جوان با این بینش به دنبال خدا برود...چرا آدرس خدا را با آدرس عدل جدا کنیم؟ این گناه ماست، آیا گرایش جوان به عدالت قابل تخطئه است؟ غیر خدایی است؟ مگر فطرت و عقل و قرآن جز این می‌گوید که: ان الله یامر بالعدل»علاوه بر مسئله ی عدل، مسئله حق الناس مطرح است. حال این سوال مطرح می‌شود تصویب طرحی که پیامد نزدیک آن آسیب جدی به روند آموزشی دانشجویان دندانپزشکی است و پیامد بلندمدت آن سلب اعتماد بین بیمار-دندانپزشک، منجر به تضییع حق چندین نفر می‌شود؟ مولای متقیان حضرت علی می‌فرماید : «جَعَلَ اللَّهُ سُبْحَانَهُ حُقُوقَ عِبَادِهِ مُقَدِّمَهً لِحُقُوقه، خداى متعال، رعایت حقوق بندگانش را مقدمه‏ اى براى رعایت حقوق خودش قرار داد». آنچه که نباید فراموش شود این است که دانشکده دندانپزشکی، محلی برای آموزش دانشجویان می‌باشد. انتظار می‌رود مسئولان دانشگاه دست به اقداماتی نزنند که آینده و امنیت شغلی یک صنف و امنیت سلامتی یک جامعه را در معرض خطر قرار دهد. دوم. تعطیلی پردیس بین الملل دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی به علت مشکلات مالی و ادغام دانشجویان دو دانشکده، نتیجه‌ای جز هرج و مرج و نقض غرض در امر آموزش به دنبال نداشته است. دانشگاه وظیفه تامین شرایط آموزشی مناسب برای هر دو دانشکده را برعهده دارد، حال آنکه متاسفانه افزایش تعداد دانشجویان با امکانات، تجهیزات و فضای آموزشی محدود موجود، عملا فرآیند آموزش را فشل کرده و آموزش فراگیر برای همه دانشجویان، جای خود را به آموزش رقابتی داده است.

           یادداشت رئیس مستعفی دانشکده دندانپزشکی

           دکتر محمد جعفر اقبال رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی از سمت خود استعفا نمود. او در گفت‌وگو با سایت دندانه از جمله دلایل اصلی استعفای خود را اعتراض به انتقال دانشجویان خارج از کشور به این دانشگاه عنوان کرد. دکتر اقبال هر چند در گفت‌وگو با آفتاب یزد از مواضع اولیه خود که در این گفت‌وگو اظهار داشت تا حدی فاصله گرفته بود و از جمله دلایل استعفای خود را خستگی عنوان کرد، اما تایید نمود که این گفت‌وگو را در اصل خود وی نوشته است و در واقع یادداشت بوده نه گفت‌وگو، دکتر اقبال در این یادداشت که با عنوان: « انتقاد شدید رئیس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی از روال نامعمول پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم‌پزشکی» پس از استعفای وی منتشر شد، اظهار می‌دارد : « نتیجه جذب دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، تکرار تجربه تلخ و شکست خورده دوره‌های شبانه و پردیس‌های بین‌المللی است و به تضعیف بیشتر دانشگاه‌های علوم‌پزشکی می‌انجامد. ضمن اینکه به نظر می‌رسد احتمالا هدف اصلی و اولیه این سیاست، دریافت پول و جبران کسری اعتبارات دانشگاه‌هاست. رییس دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری دندانه قانون اخیر وزارت بهداشت مبنی بر تسهیل انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت: وضع اینگونه قوانین با این شرایط آموزشی، دندانپزشکی ما را که از عدالت بسیار دور است، دورتر می‌کند. دکتر محمد جعفر اقبال تاکید کرد: پذیرش این دانشجویان با هدف اجرای عدالت و اصلاح نظام آموزشی صورت نمی‌گیرد... استاد دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی افزود: در کشور ما بسیاری از امور و برنامه‌ها منحصر بفرد و یگانه است.

           رییس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی همچنین اذعان کرد: جالب است که قریب به یک سوم ظرفیت دانشگاه‌ها مربوط به مناطق محروم است که اکثر این افراد پس از فارغ‌التحصیلی به آن مناطق رجوع نمی‌کنند؛ بنابراین کاری که با هدف اجرای عدالت است، حاصل و نتیجه‌ای عکس دارد. این تصمیم‌ها باعث ظلم به شرکت کنندگان در کنکور می‌شود. وی همچنین خاطرنشان کرد: من معتقدم که همه ما باید با پشتیبانی همدیگر سهمیه‌های ناروایی که عین تبعیض و دور از عدالت آموزشی است را نقد کنیم و از نمایندگان مجلس بخواهیم که قوانین اینچنینی را اصلاح کنند. از وزارت بهداشت باید بخواهیم پذیرش دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور را تسهیل نکند و منافع دراز مدت و سلامت آیندگان را به حراج نگذارد. این کار هیچ منطقی ندارد و اگر با توجیه کمک به هموطنان و خانواده‌هایشان چنین تصمیمی گرفته شده باشد، هیچ مقبولیتی در بین کل جامعه دانشگاهی نخواهد ‌داشت.» این دندانپزشک خوشنام البته در زمان گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب یزد در محل کارش در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی مواضع بالنسبه تعدیل شده تری را عنوان نمود و اظهار کرد که مسائل مهم تری همچون بهداشت دهان و دندان وجود دارد که باید به آنها پرداخت، وی با اشاره به بودجه دانشگاه تاکید کرد که مدیریت یک واحد آکادمیک با توجه به تمام مسائل کار آسانی نیست.

           کمبود امکانات

           سمیه از دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی در این رابطه به آفتاب می‌گوید : این مسئله‌ای نیست که مسئولیت آن بر عهده مدیریت دانشگاه باشد، بلکه ابلاغ و دستوری است از سوی وزارت بهداشت است که آنها نیز باید در این رابطه پاسخگو باشند. ظاهراً سالها است که انتقال دانشجویان خارج از کشور به ویژه به دانشکده‌ها‌ی پزشکی و دندانپزشکی وجود داشته و ما در همین دانشگاه فارغ التحصیلانی داشته ایم، منتها سالهای قبل ممکن بود دو تا سه نفر، آن هم با آزمون به دانشگاه منتقل شوند، اما در حال حاضر ظاهراً لیستی چندین ده نفره وجود دارد که بین دانشکده‌ها‌ی کشور توزیع گردد و احتمالاً سهم دانشکده ما هم قابل توجه باشد، با توجه به انتقاد و اعتراض دانشجویان این ترم پذیرشی نداشته ایم و این مسئله به ترم بعد موکول شده است. همین الان ظرفیت پذیرش دانشکده ما در دندانپزشکی 40 نفر بوده که از این تعداد 20 نفر دولتی و 20نفر نیز دانشجویان پردیس هستند که ورودی‌ها‌ی جدید پذیرش شده در پردیس باید قریب 15میلیون شهریه بدهند. وی در ادامه افزود: امسال رتبه 300برای پذیرش در پردیس (علی‌رغم پرداخت شهریه سنگین قبول نشده ) و این برای من دانشجو سوال است که چرا باید یک نفر که احتمالاً در کنکور هم قبول نشده و از طریق ثبت نام در یک دانشگاه پولی در خارج از کشور باید بیاید و کنار من بنشیند، تنها به دلیل تمول مالی و احتمالاً نفوذ خانواده‌اش. محمد همکلاس وی در ادامه صحبت گفت: ما خودمان دانشجوی پردیس هستیم و شهریه پرداخت می‌کنیم، به علت آنکه پردیس از خیابان جمال‌زاده به اینجا منتقل شد، عملاً امکانات و ظرفیت دانشگاه همین الان نیز جوابگوی این همه دانشجو نیست، بیمار برای ویزیت کم است و وسایل محدود و این قطعاً بر کیفیت آموزش تاثیر می‌گذارد، به همین خاطر تحمیل این دانشجویان انتقالی از خارج هم کیفیت آموزش را کاهش خواهد داد و هم جا را برای دانشجویانی که بحق و از طریق کنکور پذیرفته شده اند تنگ خواهد کرد.

           گذراندن 36 واحد و تمام

           سینا از دانشجویان منتقد به این مسئله و امضا کننده بیانیه نیز در این باره اظهار داشت: مصوبه ابلاغی از سوی وزارت بهداشت برای انتقال این دانشجویان بر این استدلال استوار است که با توجه به افزایش نرخ ارز، دلیلی برای خروج ارز برای تحصیل وجود ندارد و با پذیرش این دانشجویان در دانشگاه‌ها‌ی دولتی داخل، این هزینه نیز به کشور تحمیل نمی‌شود. البته این در ظاهر دلیل قابل قبولی به نظر می‌رسد، اما واقعیت آن است که در اصل قضیه تردید‌ها‌ی جدی وجود دارد. این دانشجویان پیش از این برای آنکه به داخل کشور منتقل شوند باید 72 واحد می‌گذراندند تا بتوانند حداقل شرایط انتقال را داشته باشند، اما بلافاصله پس از تغییرات ارزی این شرایط برای آنها تسهیل شد و حداقل حد نصاب واحد پاس شده درسی به 36 واحد کاهش یافت. در حال حاضر هم موسساتی که این دانشجویان را در این دانشکده‌ها‌ی مورد تایید ثبت نام می‌کنند و نحوه عملکردشان بسیار مورد انتقاد است. این افرادی که از سد کنکور در ایران نتوانسته اند بگذرند رفته‌اند در این کشورها همچون مجارستان و در رشته
           دندانپزشکی بدون آزمون ثبت نام کرده‌اند و بعد تنها با گذراندن 36 واحد و پرداخت شهریه مد نظر دانشگاه که احتمالاً بالای 100 میلیون تومان است به راحتی به اینجا منتقل می‌شوند و این برخلاف مبانی و عدالت آموزشی است و وزارت بهداشت به‌جای تحمیل چنین گزینه‌ها‌ی به دانشگاه که مورد تایید مدیریت ما نیز نیست. در حال حاضر تعداد دانشجویانی که از طریق رقابت پذیرش می‌شوند، روز به روز قلیل تر می‌شود و این نگرانی وجود دارد که این مسئله به این دلیل است که جا برای این عزیزان باز شود. در حال حاضر رتبه 15 نتوانست رشته تخصصی دندانپزشکی در دانشکده ما قبول شود، پس چرا یک نفر با ثبت نام در دانشگاهی بی‌کیفیت و بدون آزمون به صرف پرداخت شهریه باید بتواند از این امکان بر خوردار شود. واقعیت آن است این لیستی که در اختیار دانشگاه شهید بهشتی قرار گرفته تا با حکمیت بین دانشگاههای کشور و ازجمله دانشگاه ما تقسیم شود، درصد بسیار کمی از هزاران دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور هستند که آنها نیز احتمالاً خواهان این هستند که در یک دانشگاه معتبر داخلی به عنوان دندانپزشک فارغ التحصیل شوند و این نتیجه‌گیری منطقی است که این تعداد پس از لابی و با اعمال نفوذ در این لیست قرار گرفته‌اند. البته ما که با مسئولان دانشکده صحبت می‌کردیم آنها نیز دلایلی را برای خود برشمردند. البته اگر شخص از اینجا فارغ‌التحصیل شود و مطب دندانپزشکی تاسیس کند دیگر برای بیمار مشخص نیست که این شخص دانشجوی انتقالی بوده یا در اثر رقابتی سخت از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

           دانشگاه مسئول تقسیم نیست

           شاکری از مسئولان روابط عمومی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی البته در گفت‌وگو با آفتاب یزد این موضوع را تکذیب کرد که تقسیم این سیصد نفر به دانشگاه بهشتی واگذار شده باشد. وی ضمن اشاره به مشکلات متعدد دانشگاه در زمینه‌ها‌ی مختلف به ویژه تامین بودجه اظهار کرد که دانشگاه آنها تنها محل تشکیل جلسه کارگروه جهت ساماندهی و تقسیم این تعداد بوده و یک بار نیز جلسه مذکور در دانشگاه تهران تشکیل شده است و نباید این شائبه به وجود آید که دانشگاه ما مسئول تقسیم این دانشجویان است. وی ضمن تاکید بر حمایت حداکثری از ارتقای کیفی آموزش در دانشگاه اظهار کرد که آخرین خواسته اساتید دانشگاه افت رتبه کیفی و رنکینگ دانشگاه است و مدیران واقعاً تلاش می‌کنند تا با توجه به تمام جوانب و شرایط موجود بهترین انتخاب ممکن را جهت حفظ و ارتقای کیفی دانشگاه انجام دهند.

           این مسئله 20 سال است که جریان دارد

           دکتر حسن رزمی دبیر شورای آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت که پیش از این بر پذیرش این لیست که بر اساس ظرفیت مازاد تاکید کرده بود در گفت‌وگو با آفتاب یزد اظهار کرد : « البته انتقال و مدیریت انتقال دانشجویان برعهده خدمات آموزشی دانشگاه است و آنها قطعاً اطلاعات بهتری در اختیار دارند، اما این دانشجویان عمدتاً در سهمیه مازاد قرار می‌گیرند، چون اینها از طریق کنکور وارد دانشکده دندانپزشکی نمی‌شوند. وی در پاسخ به این سوال که این افراد بیشتر از چه کشورهای جذب می‌شوند، گفت: شورایی وجود دارد که اعتبار این دانشگاه‌ها‌ را اعتبار سنجی می‌کند تا دانشجویانی که در آنجا تحصیل می‌کنند، نگران بحث انتقال و پذیرش در داخل نباشند که البته این دانشگاهها عمدتاً در کشورهای همچون بلاروس، اوکراین، روسیه، مجارستان، ترکیه و هند و کشورهای اینچنینی قرار دارد و البته بیش از این از فیلیپین هم بوده است. وی افزود واحدهای که باید این دانشجویان بگذرانند، 36 واحد مورد تایید وزارتخانه است و معدل آنها باید بالای 15 باشد. وی در رابطه با ظرفیت محدود دانشگاهها و فشاری که این دانشجویان انتقالی به محیط آموزشی وارد می‌کنند، اظهار کرد: قرار است که دانشگاههای سراسر کشور در فرآیند پذیرش این دانشجویان انتقالی از خارج مشارکت کنند و هر دانشکده‌ای نیز براساس شاخص‌هایی که خودشان در هیئت امنا و شورای آموزشی دانشگاه مصوب می‌کنند می‌تواند، برای پذیرش این دانشجوها شرایط بگذارد. بنابراین الزماً این مسئله که این تعداد دانشجو در یک مقطع پذیرش بشوند مقدور نیست. بلکه قرار است به تدریج طی دو ترم بهمن و مهر جذب شوند، به همین خاطر قرار نیست در یک نوبت 100 نفر دانشجو به دانشکده دندانپزشکی تهران منتقل شوند و این اتفاق به تدریج صورت خواهد گرفت. این مصوبه وزارت بهداشت برای پذیرش دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور موقت و برای تنها دو سال است و براساس آن قرار است که دانشجویان ثبت نام کرده در خارج، از 24 مهر 1397 به قبل به مدت دو سال به دلیل محدودیت‌ها‌ی ارزی ایجاد شده بتوانند پس از پاس کردن 36 واحد منتقل شوند و پس از دوسال باز انتقال دانشجو به حالت قبل باز می‌گردد و براساس پاس کردن 72 واحد عمل خواهد شد. وی افزود: بر اساس این مصوبه کسانی که از 2019 در دانشگاههای خارج از کشور ثبت نام کنند امکان انتقال به داخل کشور را نخواهند داشت، تا زمانی که درسشان تمام شود. دکتر رزمی در پاسخ به سوالی در رابطه با پایمال شدن عدالت آموزشی و اخلاق با پذیرش این دانشجویان در بهترین دانشکده‌ها‌ی دندانپزشکی کشور که بعضا حتی در کنکور داخلی نیز پذیرفته نشده اند و حال در کنار برترین رتبه‌ها‌ی کنکور می‌نشینند، گفت: ببینید تنها بحث انتقال این دانشجویان نیست و ما نیز از این مسائل خوشحال نمی‌شویم.

           از رزمی سوال کردیم که شما تصور نمایید که فرزند متمول یک مسئول که مثلاً در فیلیپین بدون کنکور در دانشگاه پذیرفته می‌شود و به دلایلی بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گیرد، حال خیلی راحت با دور زدن کنکور سخت، بدون نیاز به گذراندن سد سازمان سنجش از دانشکده‌ها‌ی معتبر دولتی با مدرک دندانپزشکی فارغ التحصیل می‌شود چون پدرش پول و نفوذ لازم برای گنجاندن نامش در این لیست را داشته است، اگر شما جای آن دانشجوی سختکوشی باشید که از طریق کنکور قبول شده است با این مسئله چگونه برخورد خواهید کرد و چه حسی به شما دست می‌دهد. این مقام مسئول در وزارت بهداشت در پاسخ اظهار داشت : بنده بسیار خوشحال می‌شوم که این بحث‌ها‌ صورت بگیرد تا شفافیت ایجاد شود، ظاهر قضیه این است که عدالت آموزشی خدشه دار می‌شود، اما واقعیت این است که این جریان و مصوبه انتقال دانشجویان از خارج به داخل مصوبه دیروز و امروز و زمان دکتر‌ها‌شمی نبوده، این مصوبه 20 سال است که دارد اجرا می‌شود، 20 سال است که این دانشجویان می‌روند همین کشورهای خیلی عقب افتاده تر و با نمرات خیلی پایین تر وارد دانشگاههای دولتی کشور می‌شوند و کنکور را دور می‌زنند. من تعجب می‌کنم که چرا اکنون که شرایط کمی متفاوت شده، این مسائل خودش را بیشتر نشان داده است. وی در پاسخ به سوالی در این رابطه که آیا قبول دارید تعداد زیادی از اینها آقازاده باشند؟ گفت من نمی‌خواهم وارد این مسائل شوم و ممکن است تعدادی از اینها باشند که واقعاً هیچ ارتباطی با مسئولان نداشته باشند و آقازاده نباشند. بلکه به دلیل روابط یا هر ارتباطی که بوده از این امکان استفاده کرده‌اند، اما توجه نمایید که این مصوبه مربوط به امروز نیست و سالها است که اجرا می‌شود و هر سال هم همین گونه بوده و تنها فرق امسال این است که سالهای قبل می‌گفتیم که اینها با گذراندن 72 واحد می‌توانند وارد کشور شوند و با معدل 13 و 14 امکان انتقال دارند و امسال استثنائاً گفته ایم برای دوسال به دلیل مشکلات ارزی می‌توان با گذراندن 36 واحد در خارج منتقل شد. او افزود: قانون دور زده نشده و فقط این مسئله تصریح شده است و ما حتی معدل‌ها‌ی این انتقال را بالا گرفته‌ایم و معدل دیپلم این افراد باید بالای 16 باشد و منتقدین این سخت‌گیری‌ها‌ را نمی‌بینند. البته قبلاً برای فرزندان هیئت علمی حداقل ملاک 36 واحد بود و برای فرزندان افراد غیر هیئت علمی 72 واحد بود که امسال استثنائاً گفته‌ایم همه می‌توانند با همان گذراندن 36 واحد به داخل کشور منتقل شوند. باید سخت‌گیری‌هایی که در این مصوبه لحاظ شده هم دیده شود و فقط نیمه خالی لیوان دیده نشود، بله بنده هم عضو این جامعه هستم و خدا شاهده دغدغه دارم، اما این اتفاقی نیست که امروز افتاده باشد و 20سال است که این مسئله در جریان است. اما قبلاً این مسئله خیلی آرام اتفاق می‌افتاد و هیچ کس هم متوجه نمی‌ شد و فقط امسال صدای همه درآمده است. خدا شاهده از میان همین دانشجوهایی که به داخل منتقل شده اند معدل دیپلم 19 و نیم داشته‌ایم. وی در ادامه افزود : وزارتخانه در شورای انتقال برای این دانشجویان تعیین محل نمی‌کند و این برعهده خود دانشکده‌ها است. فاکتورهایی هم وجود دارد که خود دانشجو انتخاب می‌کند و ضمناً ممکن است ارتباطاتی وجود داشته باشد و دانشجو بتواند محل تحصیلش را تعیین کند. ولی ما به دانشکده‌ای خاصی دانشجو را معرفی نمی‌کنیم.

           آفتاب یزد صرفا در این خصوص اطلاع‌رسانی نموده است و هیچ‌گونه قضاوتی هم ندارد. منتظر پاسخ مسئولان می‌مانیم تا هر گونه سوءتفاهمی اگر ایجاد شده رفع گردد.

           • ثبت نام
           • آقازاده
           • دندانپزشك
           • بدون كنكور
           • دانشگاه دولتي
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 30 Sep 2018 12:22:00 +0330
            چرا سراغ ویلاهای دیگر نرفتید؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17998-چرا-سراغ-ویلاهای-دیگر-نرفتید؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17998-چرا-سراغ-ویلاهای-دیگر-نرفتید؟.html چرا سراغ ویلاهای دیگر نرفتید؟

            هشتم آذرماه سال ۹۶بود که گروهی موسوم به جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، پیگیری ویلای لواسان که در اختیار سرلشکر فیروزآبادی بود را در دستور کار قرار داد.

            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، این اتحادیه، در تاریخ مذکور نامه‌ای چند بندی را به ریاست ستاد اجرایی ارسال کرد و در این نامه خواستار پاسخگویی به ابهامات شد.

            پس از تخلیه نشدن ملک مصادره‌ای لواسان، این تشکل به دیگر مسئولان هم نامه‌ای نوشت و جزئیات آن را رسانه‌ای کرد.

            در نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی، ضمن تاکید بر تصرف رایگان این ویلا توسط سرلشکر فیروزآبادی به مدت ۲۵ سال، آمده بود: «لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.»

            سر لشکر فیروز آبادی نسبت به این موضوع طی نامه ای اینگونه واکنش نشان داد: «محل تحویلی یک ساختمان مخروبه با حدود 4 اتاق معمولی و بدون هرگونه امکانات زیر سقف شیروانی مربوط به حدود 70 تا 100 سال پیش می‌باشد. جزئیات آن در متن سند آمده است. ضمناً اینجانب از هیچ مرجعی حکمی‌ولایی، قانونی و یا قضایی برای تخلیه دریافت نکردم.»

            فیروز آبادی مدعی شد این محل ۲۲ سال به عنوان دفتر استفاده می‌شده است.

            اما بعدها معلوم شد که این ویلا نقش دفتر را نداشته است. هرچند این اقدام تشکل موسوم به جنبش عدالتخواه در آن زمان از طرف گروهی مورد ستایش قرار گرفت اما عده‌ای تلاش این تشکل را در آن برهه اقدامی‌صرفا سیاسی و نه برای مبارزه با فساد اقتصادی تعبیر کردند.

            قربانی اظهارات سیاسی؟

            سرلشکر فیروز آبادی در آن زمان از دید عده‌ای قربانی اظهارات و رفتارهای سیاسی دو سه سال اخیرش شده بود، اظهاراتی مانند حمایت از حسن روحانی که او در قالب یک مرد بزرگ نظامی ‌انجام داد، یا بیان مطالبی مثل آن که «حقایق را باید گفت یکی از کاندیداهای سال 88 به باطن احمدی‌نژاد آگاه بود ما نبودیم.» و یا طرح برخی مسائل درباره محدودیت‌ها و مشکلات بعضی چهره‌های اصلاح طلب.

            رویه فیروزآبادی و گرایشات او به سمت جریان چپ، این شائبه را مطرح ساخت که احتمالا تشکل جنبش عدالتخواه دانشجویی که گرایش‌هایی به راست دارد، اکنون آتوی خوبی از وی به دست آورده تا به بهانه مبارزه با فساد هم که شده فیروزآبادی را به واسطه ویلای لواسان سر جایش بنشاند که در عمل با رسانه ای شدن ویلای لواسان و واکنش‌های شدید مردم در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق هم افتاد .

            هرچند فارغ از نگاه‌های سیاسی همه به این مطلب اذعان دارند که اساس پیگیری ماجرای ویلای فیروزآبادی در خور ارزش و قدردانی است ولی جنبش عدالتخواه دانشجویی باید برای آنکه نشان می‌داد پیگیری‌هایش دراین زمینه صرفا سیاسی نیست به سراغ ویلاهای دیگر مسئولین نیز می‌رفت . چرا که خود این جنبش نیز مدعی آن بود که فیروز آبادی تنها مستاجر اینچنینی لواسان نیست و لواسان هم تنها منطقه خوش آب و هوای ایران نیست. پس چه خوب بود که به این بهانه، پرونده ویلاها و به طورکلی اموال مسئولین در شهرهای مختلف را باز کرده و البته در این میان به سراغ خانه‌های دیگران و ویلاهایشان در کنار اصلاح طلبان هم می‌رفت. اکنون اما با گذشت حدود یکسال از نامه این گروه به ستاد اجرایی فرمان امام پیرامون ویلای فیروز آبادی، خبری از پیگیری‌های دیگر ویلاها و خانه‌های مسئولین در نقاط خوش آب و هوای ایران نیست. موضوعی که این سوال را مطرح می‌کند آیا هنوز این جنبش به خانه یا ویلایی که در آن حق بیت‌المال در حال تضییع است دست پیدا نکرده یا نیاز به پیگیری آن نمی‌بیند و اهداف این گروه در مبارزه با فساد در همان ویلای لواسان خلاصه می‌شد؟

            همه می‌دانند جناحی است

            داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است این گروه سیاسی عمل کرده است و به آفتاب یزد می‌گوید: «اینکه این جریان به چه طیفی تعلق دارد قابل کتمان نیست هرچه که این جنبش تلاش کند هم نمی‌تواند خاستگاه جناحی خود را پنهان کند. مبارزه با فسادی که با انگیزه‌های جناحی باشد ره به جایی نخواهد برد .

            مبارزه با فساد این است که اقداماتی در سطح ملی صورت بگیرد . مبارزه با فساد با تغییرات در قوانین و اجرای شیوه‌های جدید در مدیریت صورت می‌گیرد . اینکه صرفا یک تشکیلاتی راه اندازی شود و آن تشکیلات دنبال مچ‌گیری برخی افراد خاص باشد دردی از دردهای مردم نمی‌کاهد.» این نماینده سابق مجلس می‌گوید: «اساسا ساختار فعلی کشور ساختاری است که فساد ایجاد می‌کند. اقتصاد رانتی، عدم شفافیت، نرخ‌های متعدد ارز، وجود قوانینی در کشور که خود زمینه فساد در کشور را پدید می‌آورند، ضعف دستگاه‌های نظارتی - تا حدی که تبدیل به دستگاه‌های نظاره گر شده اند- همه و همه باعث فساد در کشور می‌شوند. در این راستا فرایندهای سیاسی را نیز باید طوری اصلاح کرد تا بشود یک اقتصاد غیر فسادزا را طراحی کنیم. در مجموع باید در مبارزه با فساد، مجموعه این عوامل دیده شود در غیر اینصورت شکل گیری یک تشکل به منظور مچ گیری برخی افراد و احتمالا با امیال سیاسی راهی برای پایان دادن به فساد نیست.»

            افشاگری همراه باروشنگری

            حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا و دبیر کل حزب سبز ایران نیز پیرامون اقدامات جنبش دانشجویی به آفتاب یزد می‌گوید: « تازمانیکه افشاگری همگام با روشنگری نباشد و برای اهداف سیاسی و یادر جهت مقابله با رقیب استفاده شود،عملا نمی‌تواند موفقیت و اثرگذاری داشته باشد. باید گفت هر نوع افشاگری هم مطلوب نیست.»

            وی می‌گوید: «مبارزه با فساد باید به گونه ای در سطح کشور رخنه کند که تبدیل به یک فرهنگ برای همه ما باشد. ما باید بتوانیم فضای کشور را تبدیل به فضایی کنیم که در آن فساد و تباهی نتواند رشد کند چه برسد به آن که ثمره اش را در روابط اجتماعی و فرهنگی بروز دهد.»

            کنعانی مقدم ادامه می‌دهد: «به نظر می‌رسد ضمن اینکه بررسی سایر خانه‌های ویلایی و اموال مسئولین باید ادامه پیدا کند، باید از اینکه این موضوع احتمالا تبدیل به یک ابزار سیاسی برای تخریب عده معدودی شود، جلوگیری کنیم.»

            فسادزابودن برخورد جناحی

            از اظهارات کارشناسان می‌توان گلایه‌های آنان را درباره موضع جناحی مبارزه با فساد به خوبی دریافت. زمانیکه مبارزه با فساد انگیزه پیشبرد منافع سیاسی داشته باشد قطعا خود یک روش فسادزاست. مثلا شاید هنوز خیلی‌ها منتظر نتیجه و پیگیری افشاگری‌های کاندیداهای ریاست جمهوری در سال 96 علیه هم باشند. در آن روزها دوطرف با ادعای داشتن مدرک و سند، علیه فسادهای مالی و زمین‌خواری یکدیگر در مقابل دوربین‌های زنده تلویزیون و چشمان هشتاد میلیون ایرانی سخن به میان آوردند؛ ادعاهایی که بعد از انتخابات معلوم نشد به کجا رسید .

            بی تردید مبارزه با فساد اقتصادی باید تبدیل به یک اعتقاد میان مراکز مختلف قدرت در کشور شود، آن وقت است که ما می‌توانیم مدعی آن باشیم وگرنه وضعیت فعلی همراه با فسادهایش باقی خواهد ماند . در همین پیوند آفتاب یزد آمادگی دارد توضیحات جنبش عدالتخواه در این زمینه را به چاپ برساند.

            • جنبش عدالتخواه دانشجويي
            • سراغ
            • ويلاها
            • جناح سياسي
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 30 Sep 2018 12:10:40 +0330
             اميد، اصلي‌ ترين سرمايه جامعه است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17991-اميد،-اصلي‌-ترين-سرمايه-جامعه-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17991-اميد،-اصلي‌-ترين-سرمايه-جامعه-است.html اميد، اصلي‌ ترين سرمايه جامعه است

             جمعي از استادان دانشگاه در بيانيه‌اي اعلام كردند: متاسفانه يكي از خطاهاي امروز ايرانيان اين است كه با انتشار اخبار درست يا نادرست به كم و كيف مشكلات و بحران‌ها، به ويژه در شبكه‌هاي اجتماعي دامن مي‌زنند و روان جمعي جامعه را پريشان، نگران و ناآرام مي‌كنند.

             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، در بخشي از اين بيانيه آمده است: اكنون كشور عزيزمان ايران از درون به علت خطاها و ناكارآمدي‌هاي مزمن نظام حكمراني و از بيرون به علت تحولات و تنش‌هاي منطقه‌اي و نيز زياده‌خواهي قدرت‌هاي بزرگ مورد فشار، تنگنا و تهديدهاي خطرناكي قرار گرفته است.

             اميد كه همه اركان حاكميت و آحاد ملت بتوانند در زماني كه فرصت از دست نرفته باشد، وظايف خود را در اين شرايط حساس به درستي و با راستي انجام دهند. باور كنيم كه براي نجات و سربلندي ايران، همه ما ايرانيان از هر قوم، مذهب، كيش و از هر جناح، گروه و حزب بايد بر اساس منافع ملي به يكديگر تكيه و اعتماد كنيم و به جاي نگاه به گذشته به آينده بنگريم و براي رهايي ايران از دشواري‌ها، بذر اميد، حركت، تفاهم، تعامل، آشتي، دوستي و محبت بيفشانيم؛ يادمان باشد امروز روز تقابل و برآفتاب افكندن خطاهاي رقيب براي يافتن مقصران گسستگي‌ها نيست.

             در اين بيانيه از بحران يكپارچكي در نظام سياسي و مديريتي، نبود شفافيت، فساد و ناكارآمدي، گسست اجتماعي، افول در سرمايه اجتماعي و اميد، بحران آب و محيط زيست، نابساماني توليد، بحران معيشت خانوار و بحران در سياست خارجي به عنوان مهم‌ترين چالش‌هاي سياستي و مديريتي پيش روي كشور نام برده شده است.

             اين صاحب‌نظران و دانشگاهيان هشدار دادند: «اميد كه اصلي‌ترين سرمايه هر جامعه است، به سرعت در حال افول و اعتماد عمومي تا مرزهاي خطرناكي كاهش يافته است.»

             اساتيد دانشگاه در اين بيانيه، اصلاح نظام حكمراني كشور، برپايي نظام ماليه عمومي جامع و فراگير، سياست خارجي نقش‌آفرين، رعايت همه‌جانبه حقوق شهروندي، عزم ملي براي مقابله با فساد، توجه به سرمايه و فرصت‌هاي ايرانيان خارج از كشور و محيط زيست مطلوب را از ويژگي‌هاي اصلي براي پي‌ريزي گفتمان اصلاحي و ملي معرفي مي‌كنند.

             اساتيد يادآور شدند: بسترسازي و صيانت از فضاي كسب و كار اقتصادي و اجتماعي مردم، بخش خصوصي و بازار به صورت پيش‌برنده و به دور از خطاي مداخله در امور آنها از الزاماتي است كه بايد مدنظر قرار گيرد.

             در اين بيانيه آمده است: پالايش همه‌جانبه ساختار و كاركرد بودجه كشور از فعاليت‌ها و دستگاه‌هاي غيرمرتبط آنها با وظايف اصلي دولت و حذف بودجه فعاليت‌هاي غيرمرتبط و تخصيص كارآمد منابع به اهداف و فعاليت‌هاي بنيادين از الزامات است، چراكه بايد امكانات عمومي كشور، منابع نفتي و انفال در تبديل به ثروت‌هاي روي زميني و دستاوردهاي كارآمد اين سرمايه‌ها، به دور از تبعيض و به صورت عادلانه بين مناطق و كل جامعه، بازنشري موثر و هدفمند داشته باشد. در اين بيانيه، ‌برخورد با رويكردهاي ناامني و بي‌ثباتي اقتصادي و اجتماعي از جمله راهكارهاي مقابله با چالش‌هاي پيش‌رو معرفي شده است.

             • اميد
             • اصلي
             • سرمايه
             • جامعه
             • اساتيد
             • دانشگاه
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 30 Sep 2018 11:28:25 +0330
              من و خواهرم را از دانشگاه‌ آزاد اخراج کردند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17977-من-و-خواهرم-را-از-دانشگاه‌-آزاد-اخراج-کردند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17977-من-و-خواهرم-را-از-دانشگاه‌-آزاد-اخراج-کردند.html من و خواهرم را از دانشگاه‌ آزاد اخراج کردند

              کوتاه بود و تامل انگیز: «دو دختر آیت‌ا... هاشمی از دانشگاه آزاد اخراج شدند»؛ فاطمه و فائزه هاشمی سال‌هاست که استاد دانشگاه آزاد و عضو هیات علمی هستند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، فاطمه‌هاشمی استاد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و مدیر گروه علوم سیاسی بوده است و فائزه هاشمی نیز سال‌هاست استاد واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است. آنها همانند پدر بر این عقیده‌اند که راه بهبود وضعیت کشور با سواد شدن و بالا رفتن میزان آگاهی جامعه است. بنابراین در کلاس‌های درس به دانشجویان از آنچه می‌گویند که می‌دانند برای آینده ایران مفید است. آنطور که فائزه هاشمی به «آرمان» گفت: «مسئول واحدی که درآن تدریس می‌کنم اعلام کرد که به او گفته‌اند دیگر نیازی به حضور بنده در دانشگاه آزاد نیست که این موضوع را نپذیرفتم، چرا که باید حکم اخراج رسما ابلاغ شود و به‌صورت شفاهی قابل پذیرش نیست و وجاهت قانونی ندارد». فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد ادامه داد: «همین موضوع را به خواهرم یعنی فاطمه هم گفته‌اند». دختر آیت‌ا... هاشمی یادآور شد: «مسئول واحدی که در آن حضور دارم گفت که یکی از مسئولان دانشگاه(ظاهرا رئیس بسیج اساتید) به او شفاها ابلاغ کرده که موضوع عدم حضورم را به اطلاع من برساند که پاسخ من به این مسئول این بود که ابلاغ رسمی اخراجم را بدهند. ابلاغ شفاهی معنایی ندارد و باید به‌صورت کتبی ابلاغ شود». وی افزود:« مسئول واحد گفت که موضوع را به فرد مسئولی که شفاها گفته بود عرض‌کردم که خانم هاشمی می‌گویند باید رسما به من ابلاغ شود که گویا ایشان گفته تا یک ماه دیگر این کار انجام می‌شود». فائزه هاشمی ادامه داد: «من به رئیس واحد دانشگاه مربوطه گفتم پس شما نامه اخراج من را بدهید وگرنه اینطور درست نیست ومن اگر رسما اعلام نکنید طبق روال عمل خواهم کرد». فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد گفت: «چند وقت قبل هم پیگیر پرونده من بودند. فاطمه هم مانند من هنوز ابلاغ کتبی حکم برای عدم حضور در دانشگاه به او تحویل نشده است.» البته تلاش‌های خبرنگاران «آرمان» برای ارتباط با مسئولان دانشگاه آزاد و کسب اطلاع از چرایی این تصمیم بی‌نتیجه ماند. تماس خبرنگار «آرمان» با کاظمی مسئول دفتر رئیس دانشگاه آزاد بی پاسخ ماند و وی پاسخگویی را به روابط عمومی دانشگاه ارجاع داد. رضا‌همدانچی مدیر کل روابط عمومی دانشگاه آزاد هم به «آرمان» گفت: من اطلاعی در این خصوص ندارم، بنابراین چنین موضوعی را نه تایید و نه تکذیب می‌کنم.

              «نه» به دانشگاه آزاد بدون نام هاشمی

              دانشگاه آزاد بدون نام آیت‌ا... هاشمی معنایی ندارد، چرا که تاسیس این دانشگاه باتدبیر آیت‌ا... هاشمی بود و سازماندهی این نهاد به حدی با برنامه بود که هجمه‌های فراوان در سال‌های متمادی اثری در کیفیت و اهداف این دانشگاه نداشت. یکی از تاکیدات آیت‌ا... هاشمی در راه‌اندازی دانشگاه آزاد اسلامی اجازه فرصت تحصیل به اقشار مختلف کشور در رشته‌های گوناگون بود و از سوی دیگر تفاوتی میان دانشجویان این دانشگاه قائل نبودند. اساتید این دانشگاه هم فارغ از رویکرد سیاسی و جناحی و تنها با توجه به دانش و میزان تاثیر بر آگاهی دانشجویان انتخاب می‌شدند. در برهه‌ای سعی شد تا دانشگاه آزاد به شکل انحصاری و خالی از عقاید اصلاحگرایانه اداره شود، اما همگان شاهد بودند این دانشگاه در آن سال‌ها که احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده و نزدیکان خودش را به عنوان رئیس دانشگاه آزاد مطرح کرده بود، رشد علمی نداشت و بیشتر زمان جلسات به وضع قوانین جدید برای از رده خارج کردن قوانینی بود که در دوره‌های قبل تصویب و اجرا شده بود. تصور بر این بود که با پایان دولت احمدی‌نژاد روال اداره دانشگاه آزاد به حالت مطلوب و مورد انتطار بازگردد، اما برخی گلایه‌ها در دولت اول روحانی هنوز به گوش می‌رسد. گلایه‌هایی که با محور عدم دعوت از اساتید باسابقه و شناخته شده با ادعای گرایش‌های سیاسی آنها بود. برخی رفتارهای دانشگاه آزاد مانند عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم‌های دانشجویی اتفاق ساده‌ای برای آنانی نبود که برای حضور روحانی در پاستور به او رأی داده بودند. بر همگان روشن است که دانشجویان نقش بزرگی در پیروزی انتخاباتی روحانی داشتند و البته از این موضوع مهم نباید غافل شد که اساتید دانشگاه آزاد هم نقش موثری در افزایش شناخت دانشجویان نسبت به برنامه‌های انتخاباتی روحانی و ترغیب شدن برای شناساندن او به جامعه داشتند. بسیاری بر این باور هستند که آیت‌ا... هاشمی دانشگاه آزاد را مانند فرزندان خود دوست ‌داشت، چرا که معتقد بود دانشگاه می‌تواند فرزندانی صالح و شایسته به جامعه تحویل دهد و بر سالم بودن و تاکید بر جهانی و بین‌المللی بودن این دانشگاه، اعتقاد راسخ داشت.

              خداحافظی با میراث پدر

              در دولت دوم روحانی، حال دانشگاه آزاد خوب نبود و حتی مشابه روزهایی شد که نگرانی و اضطراب در نگاه دلسوزان این دانشگاه موج می‌زد. دیگر آیت‌ا... هاشمی نبود که وعده پایان روزهای هراس را بدهد و از تصمیم‌گیران برای دانشگاه آزاد بخواهد مشی سلامت و روشنگری و اجازه حضور به همه عقاید را بدهند، اما دیگر آیت‌ا... هاشمی نبود و برخی خود را دارای رأی مطلق در اداره این دانشگاه دانستند و دلسوزی‌های نمایشی به نمایش گذاشتند، اما غافل بودند این روند عمر کوتاهی دارد و همگان زودتر از آنچه تصور کنند پی به نیات و اهداف آنها خواهند برد. خرداد 96 در اذهان بسیاری هست؛ روزی که خبر رسید یاسر هاشمی از ریاست دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد برکنار شده است! یاسر هاشمی اظهار کرد: با توجه به همه علاقه،‌ انگیزه و وظیفه‌ای که نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی احساس می‌کردم، علاقه‌مند بودم که کارم را در این دانشگاه ادامه دهم چرا که این دانشگاه را میراث آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی برای مردم می‌دانم. وی با تأکید بر اینکه تصمیم‌گیری درباره دانشگاه آزاد حق قانونی دکتر ولایتی است، افزود: «متأسفانه امکان همکاری برای من فراهم نشده و خوشحال هستم که حداقل در این مورد اقدام قانونی انجام شده است.» کنایه یاسر هاشمی به اقداماتی بود که در دانشگاه آزاد انجام می‌شد، اما در چارچوب قانون تعریفی برای آن نبود که یک نمونه آن برکناری یاسر بود! شهریور 96 محسن هاشمی هم با دانشگاه آزاد خداحافظی کرد. پسر ارشد آیت‌ا... در خبری کوتاه نوشت: «به‌دلیل ریاست شورای شهر تهران و مشغله‌های بسیار نمی‌توانم برای هر دو پست مدیریتی وقت بگذارم». این نبودن هم معنای زیادی داشت و تقویت تلاش برای حذف گفتمان و منش آیت‌ا... هاشمی از این دانشگاه بود. این گمانه زمانی تقویت شد که رئیس وقت دانشگاه آزاد از استعفای محسن هاشمی استقبال کرد و گفت: در تشکیلات دانشگاه آزاد بازنگری کرده‌ایم و این مساله در هیأت امنای دانشگاه آزاد تصویب شد که بر اساس آن برخی معاونت‌ها در برخی دیگر از معاونت‌های دانشگاه آزاد ادغام می‌شود. فرهاد رهبر در پاسخ به این سوال که آیا با استعفای آقای محسن هاشمی از دانشگاه آزاد موافقت خواهد شد، گفت: با توجه به مشغله آقای محسن هاشمی در شورای شهر تهران و تغییرات تشکیلاتی در دانشگاه آزاد با استعفای ایشان موافقت خواهد شد. حتی با رفتن محسن از دانشگاه آزاد هم حاشیه‌ها کم نشد چرا که حتی مخالفان هم به‌خوبی می‌دانستند که دانشگاه آزاد میراث آیت‌ا... هاشمی است.

              تلاش بی‌اثر

              پس از سال‌ها سایه تدابیر و گفتمان آیت‌ا... هاشمی بر دانشگاه آزاد کمرنگ نشده و برخی از این موضوع به شدت ناراضی هستند. به نظر می‌رسد آنها از هر مسیری برای زدودن یاد و خاطره آیت‌ا... هاشمی استفاده می‌کنند که کمرنگ کردن حضور یادگاران آیت‌ا... هاشمی از جمله این اقدامات است، اما اگر 2 فرزند دختر آیت‌ا... هاشمی هم با دانشگاه آزاد خداحافظی کنند، نمی‌توان اندیشه و اهداف آیت‌ا... و دیگر دلسوزان کشور را از این دانشگاه زدود، چرا که ستون دانشگاه آزاد بر پایه آرمان‌های آیت‌ا... بنا نهاده شده است که اینها قابل تخریب نیست.

              • فاطمه هاشمي
              • فائزه هاشمي
              • خواهر
              • دانشگاه آزاد
              • اخراج
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 30 Sep 2018 10:02:31 +0330
               بيانيه 300 نفر از دانشگاهيان براي برون‌ رفت از چالش‌ ها http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17964-بيانيه-300-نفر-از-دانشگاهيان-براي-برون‌-رفت-از-چالش‌-ها.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17964-بيانيه-300-نفر-از-دانشگاهيان-براي-برون‌-رفت-از-چالش‌-ها.html بيانيه 300 نفر از دانشگاهيان براي برون‌ رفت از چالش‌ ها

               حدود 300 نفر از انديشمندان، صاحب‌نظران و دانشگاهيان روز گذشته در بيانيه‌اي خطاب به ملت ايران، سران قوا و مقام معظم رهبري به بررسي برخي چالش‌ها و مشكلات كشور در روزها و ماه‌هاي اخير پرداخته و در ادامه راهكارهايي نيز براي برون‌رفت از اين وضعيت ارايه كردند.

               به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، اسامي چهره‌هايي همچون سيدمصطفي محقق‌داماد، سعيد حجاريان، هادي خانيكي، عليرضا علوي‌تبار، محمد نعيمي‌پور، محسن رناني و... در ميان اسامي امضاكنندگان اين بيانيه، به چشم مي‌خورد. نويسندگان اين بيانيه با اشاره به برخي چالش‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي كشور و با تاكيد بر آن دسته از مشكلات كه در مدت اخير بيشتر از گذشته آسيب‌زا بوده و خطراتي براي كشور به همراه خواهد داشت، برخي چالش‌هاي سياسي و مديريتي كشور را برشمرده و در ادامه با ارايه راهكارهايي مشخص، خواستار «پي‌ريزي گفتمان اصلاحي و ملي» شده‌اند.

               اين انديشمندان، صاحب‌نظران و دانشگاهيان همچنين در بخش پاياني بيانيه، به ارايه برخي راهكارهاي عاجل و فوري براي عبور از وضعيت كنوني پرداخته و بر اين اساس، اين راهكارهاي فوري را در 12 بند برشمرده‌اند. در بخشي از اين بيانيه آمده است: بديهي است پاگذاشتن در اصلاحات دهگانه فوق زمانبر و در گرو چگونگي درهم‌تنيدگي مشاركت همه‌جانبه حاكميت-ملت در برخورد با حوادث است. دستيابي به اهداف اين گفتمان اصلاحي و پيشنهادي سخت نيازمند عزم ملي، وفاي به عهد و پايبندي عملي بدان است. براي برخورد با فضاي ناخوشايند حاكم بر كشور و سر دادن نداي اميد و حركت و قرار دادنِ دست ايرانيان در يكديگر و حمايت آنها از حاكميت، در جهت برداشتن گام‌هاي اصلاحي براي تحقق اهداف توسعه، امنيت و تامين منافع ملي هم‌اكنون و به صورت عاجل و ضربتي، بايد اقداماتي در دستور كار حاكميت قرار گرفته و عملياتي شود.

               «پذيرش نظري و عملي چيدمان اركان حاكميت در انجام وظايف به صورت كارآمد و اثربخش در چارچوب قانون اساسي بر اساس الزام به رعايت توازن در مسووليت‌ها، اختيارها و پاسخگويي‌ها»، «پالايش بودجه سال 1397 از فعاليت‌هاي غيراصلي و غيرضرور (همچون دستگاه‌هاي متعدد و موازي فرهنگي و...) و تخصيص منابع اين عرصه‌ها به وظايف اصلي دولت و تدوين لايحه بودجه 98 كشور بر اين اساس»، «قوه قضاييه مستقل...»، «مديريت فعال وزارت امور خارجه در عرصه منطقه‌اي و جهاني در چارچوب اهداف توسعه و منافع ملي و پرهيز از موازي‌كاري و انجام فعاليت‌هاي قانوني و ضروري كليه دستگاه‌ها توسط ديپلماسي رسمي كشور، «برپايي نظام اجرايي و عملياتي سالم، صريح، شفاف و قانونمند، توام با عدالت و انصاف در برخورد همه‌جانبه با فرآيندهاي فساد و جلوگيري از پيدايش آن و برگرداندن ثروت‌ها از غاصبان، بايد گفتمان قانوني و عملياتي خود را داشته باشد»، «برپايي فضا براي آزادي گردش اطلاعات، برپايي ميدان‌ها براي رسانه‌ها و اصحاب مطبوعات براي انتقال صدا و مطالبات مردم به صورت صريح، همه‌جانبه، شفاف و آزاد از حاكميت آن هم بدون ترس و برخوردهاي قهرآميز»، «رفع حصر، آزادي زندانيان سياسي و نيز حق دسترسي وكيل به پرونده‌هاي زندانيان سياسي»، «ثبات در رويكردها و سياست‌هاي اقتصادي جهت بهبود فضاي كسب و كار و... برخي از راهكارهاي 12گانه مذكور در اين بيانيه است.

               • بيانيه
               • دانشگاهيان
               • برون رفت
               • چالش
               • دولت
               • مجلس
               • جامعه
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 29 Sep 2018 12:12:00 +0330
                محرومیت از تحصیل به دانشگاه آزاد رسید http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17928-محرومیت-از-تحصیل-به-دانشگاه-آزاد-رسید.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17928-محرومیت-از-تحصیل-به-دانشگاه-آزاد-رسید.html محرومیت از تحصیل به دانشگاه آزاد رسید

                هدی هاشمی: ستاره‌دار شدن دانشجویان به دانشگاه آزاد هم رسید. برخی از دانشجویان دکترای دانشگاه آزاد اعلام کردند که از سوی حراست این دانشگاه آنها را محروم از تحصیل کرده‌اند.

                این موضوع بعد از اعلام نتایج داوطلبان در دوره دکترا و کارشناسی ارشد مطرح شده است. برخی از داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه آزاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» از مشکلاتی که برای ادامه تحصیلشان پیش آمده گفتند. آنها وقتی به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کردند تا کارنامه خود را ببینند متوجه شدند که گزینه اعلام نتایج برایشان فعال نشده است و حالا هر چه به دانشگاه آزاد مراجعه می‌کنند جواب دقیقی از مسئولان آن نمی‌شنوند و حراست دانشگاه آزاد از دانشجویان محروم از تحصیل خواسته است تا نامه صلاحیت از نهادهای امنیتی بگیرند. این موضوع درحالی اتفاق افتاده است که همین چند روز پیش بود که هیأت دولت مصوبه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن هیچ کس را نمی‌توان به راحتی محروم از تحصیل کرد.

                در این مصوبه برخورداری از آموزش حق همگان دانسته شده مگر آن‌که افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی باشند.آنطور که مجید شیعه علی، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه آزاد به خبرنگار «ایران» می‌گوید: دانشجوی ستاره‌دار در ایران به دانشجویانی گفته می شود که به خاطر فعالیت‌های سیاسی و صنفی خارج از چارچوب‌های تعیین شده محکومیت داشته‌اند. اما این درحالی است که دانشجویان ستاره دار برخی نظرات شخصی و سلیقه‌ای افراد را در ستاره دار شدن خود سهیم می‌دانند. این دانشجویان ممکن است از ادامه تحصیل محروم شده یا تحت شرایط خاصی ثبت‌نام شوند اما هم‌اکنون دانشگاه آزاد از ثبت نامشان خودداری می‌کند.

                وی درباره محرومیت از تحصیل دانشجویان دانشگاه آزاد می‌گوید: نتایج دانشگاه آزاد امسال با تأخیر اعلام شد و هنگام اعلام نتایج هم برخی از داوطلبان متوجه شدند که گزینه اعلام نتایج برایشان فعال نشده است.

                به مرکز سنجش و پذیرش دانشجو دانشگاه آزاد که مراجعه کردیم آنها هم گفتند ما هیچ اطلاعی از این موضوع نداریم. البته برخی از مسئولان هم گفتند که به حراست دانشگاه آزاد باید مراجعه کنیم که به آنجا هم رفتیم اما حراست هم پاسخ روشنی به ما نداد.

                او می‌افزاید: حراست دانشگاه آزاد سؤال‌های بسیاری را درباره فعالیت‌های سیاسی و صنفی از ما پرسید و البته مسئولان حراست گفتند که آیا فعالیت سیاسی یا محکومیت داریم یا خیر؟ ما هم به تک تک سؤالات جواب دادیم و گفتیم نه محکومیت سیاسی داریم و نه افرادی سیاسی هستیم. آنها هم اعلام کردند که ما پرونده را بررسی می‌کنیم و دوباره با شما تماس می‌گیریم که سال تحصیلی آغاز شده است اما آنها تماسی نگرفتند.

                شیعه علی ادامه می‌دهد: در حراست دانشگاه اعلام کردند به وزارت اطلاعات منطقه خود هم مراجعه کنید که ما از ستاد خبری وزارت اطلاعات شهر خودمان هم پرس و جو کردیم.

                آنها هم گفتند که حراست دانشگاه آزاد باید مشکل شما را حل کند. با این همه سال تحصیلی آغاز شده و ما هنوز جوابی نگرفتیم. مهدی بیگدلی داوطلب دکترای فلسفه علوم تحقیقات هم درباره ستاره دار شدنش می‌گوید: مرکز سنجش و پذیرش دانشجو به ما کارنامه نمی‌دهد و مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کردند که باید نامه صلاحیت از وزارت اطلاعات بیاورید. زمانی هم که می‌خواستم ارشد بخوانم همین موضوع بود؛ آن زمان مسئولان علوم - تحقیقات نامه‌ای محرمانه به من دادند که در آن آمده بود که شما صلاحیت درس خواندن ندارید و ادامه تحصیلتان کان لم یکن تلقی می‌شود. آن زمان باز نامه‌ای دادند که ما پیگیری کنیم اما حالا نامه نمی‌دهند و البته جواب درستی هم به ما نداده‌اند.

                این فرزند شهید که فعال سیاسی دانشگاهی است، تأکید می‌کند: 30 نفر به مرکز آزمون مراجعه کردند و پیگیر ادامه تحصیلشان بودند و دانشجویانی که به مرکز آزمون مراجعه کرده بودند فعالیت خاص سیاسی نداشتند. آنها در حد شورای دانشجویی یک دانشگاه فعال بودند.

                ما در جریان نیستیم

                مسئولان دانشگاه آزاد درباره محرومیت از تحصیل برخی از دانشجویان اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

                در این باره رضا مسعودی، سرپرست دانشگاه علوم - تحقیقات به خبرنگار «ایران» می‌گوید: در دانشگاه آزاد موضوع محرومیت از تحصیل اصلاً حقیقت ندارد. دانشجویان ما به راحتی می‌توانند در هر دانشگاهی که بخواهند ادامه تحصیل دهند و این موضوع را برای اولین بار از شما می‌شنوم. وی تاکید می کند: اگر دانشجویی با این مشکل مواجه شده است به معاونت آموزشی مراجعه کند و مشکل خودش را مطرح کند تا ما بررسی کنیم و بدانیم چند نفر با این مشکل مواجه شده‌اند.

                • محروميت از تحصيل
                • دانشگاه آزاد
                • ستاره دار
                • دانشجويان
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 26 Sep 2018 10:58:58 +0330
                 به نام دانشجو، به کام دانشگاه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17927-به-نام-دانشجو،-به-کام-دانشگاه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17927-به-نام-دانشجو،-به-کام-دانشگاه.html به نام دانشجو، به کام دانشگاه

                 تسهیلات وزارت بهداشت برای ورود دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که تا قبل از تیر امسال ‏در دانشگاه‌های خارجی درس می‌خواندند به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مورد اعتراض برخی دانشجویان و فعالان صنفی ‏دانشجویی قرار گرفته است.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، تسهیلاتی که به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت در راستای نوسانات نرخ ارز و برای رفاه حال ‏خانواده این دانشجویان در نظر گرفته شده، اما این موضوع ممکن است در دراز مدت به بروز اختلاف سطح علمی بین پزشکان ‏تربیت شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی منجر شود.‏

                 ‏قبل از تیر بله، بعد از دی خیر

                 به گزارش ایرنا اوایل شهریور امسال بود که محمد باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت به تقاضاهای زیاد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی که در دانشگاه‌های خارجی ‏مشغول به تحصیل هستند برای ورود به کشور و ادامه تحصیل اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییرات ارزی، تسهیلاتی برای افرادی ‏که از قبل در دانشگاه‌های خارجی مشغول به تحصیل شدند فراهم کردیم، اما با تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی، افرادی که از ‏ابتدای سال2019 برای تحصیل از ایران خارج می‌شوند تا آخر دوره تحصیل نمی‌توانند به داخل کشور منتقل شوند و پس از تحصیل ‏اگر در دانشگاه معتبر تحصیل کرده باشند، می‌توانند با ارزیابی‌های ویژه و کسب شرایط لازم وارد کشور شوند.‏

                 سوال اینجاست که چرا طی سال‌های گذشته که هم نوسانات نرخ ارز وجود داشت و هم قبولی در کنکور و در رشته پزشکی دشوار ‏بود، چنین تسهیلاتی در نظر گرفته نشد و اگر این تسهیلات برای رفاه حال خانواده‌های دانشجویان است، چرا پیش از اینکه این ‏دانشجویان برای تحصیل به کشورهای دیگر بروند، فکری به حال آنها نشد.

                 تسهیلات مخصوص قشر خاصی نیست

                 حمید اکبری، رئیس سابق مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در واپسین روزهای تصدی این مسئولیت درباره این تسهیلات گفته بود ‏شرایط جدید بازار ارز باعث شده که خانواده برخی دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند با مشکل مواجه شوند و به همین ‏دلیل برای کمک به این خانواده‌ها، دانشجویانی که قبل از تیر97 تحصیل خود را آغاز کردند، اگر واجد سایر شرایط از جمله ‏تحصیل در دانشگاه معتبر، معدل دیپلم، معدل پیش دانشگاهی و معدل واحدهای گذرانده شده مورد نظر باشند، می‌توانند با گذراندن 36‏واحد براساس واحدهای موجود در سرفصل رشته مربوطه در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، به داخل کشور منتقل شوند.‏

                 مصاحبه دانشگاه‌ها با دانشجویان خارج نشین

                 یکی از دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که خواست اسمش را ذکر نکنیم ‏از ورود 100 دانشجوی دندانپزشکی از کشور مجارستان به این دانشگاه خبر داد و گفت: این دانشجویان سالانه حدود 100میلیون تومان در دانشگاه‌ها‌ی ‏کشورهایی مثل مجارستان می‌پردازند و بعد از گذراندن 36واحد برای تحصیل به داخل کشور می‌آیند. اکثر این دانشجویان معدل دیپلم ‏پایینی دارند و حتی در ایران کنکور نداده اند، این دانشجویان حمایت می‌شوند و در واقع به علت مشکلات مالی، دانشگاه‌های علوم ‏پزشکی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شدند و از این راه به دنبال کسب درآمد هستند.‏

                 این در حالی که برخی دانشگاه‌ها‌ی مطرح علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گذشته حتی با انتقال یک دانشجوی داخلی از یک دانشگاه معتبر کشور مثلا از یک دانشگاه دولتی در استانی دیگر به تهران مخالفت می‌کردند و کمبود استاد و امکانات آموزشی از جمله کمبود شدید یونیت دندانپزشکی را مهم‌ترین علت مخالفت اعلام می‌کردند.

                 مرجعیت علمی پزشکان ایرانی یکی از اهداف مورد توجه وزارت بهداشت است که در فاز چهارم طرح تحول سلامت که فاز تحول آموزشی است نیز مطرح شده است. حالا باید دید آیا با حضور دانشجویانی که کنکور را دور زده‌اند و حالا می‌توانند در کنار دانشجویانی بنشینند که به زحمت از ‏سد کنکور گذشته‌اند، مرجعیت علمی ایران در حوزه علوم پزشکی به چه سرنوشتی می‌رسد این در حالی است که معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی معتقد است فقط آزمون کنکور را نباید ملاک نخبه بودن دانشجو دانست یعنی نباید فکر کرد که اگر دانشجویی از ‏یک آزمون با عنوان کنکور عبور نکرده، حتما بی‌استعداد است!‏

                 • دانشجويان
                 • كام
                 • دانشگاه
                 • وزارت علوم
                 • كنكور
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 26 Sep 2018 10:53:07 +0330
                  عارف: جریان اصلاحات به پوست‌ اندازی نیاز دارد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17829-عارف-جریان-اصلاحات-به-پوست‌-اندازی-نیاز-دارد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17829-عارف-جریان-اصلاحات-به-پوست‌-اندازی-نیاز-دارد.html عارف: جریان اصلاحات به پوست‌ اندازی نیاز دارد

                  سیاستمدار دانشگاهی است و به‌خوبی از دغدغه‌های هر دو طیف آگاه است.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، برخی اوقات سکوت می‌کند که مشخص است پس از آن به ارائه دیدگاه‌های خود در مورد موضوعات مختلف و اصلاح‌طلبی خواهد پرداخت. برخی اوقات بدون رودربایستی به نقد جریان اصلاحات که خود از سران آن است می‌پردازد، اما چون همگان آگاه به دلسوزی او هستند گلایه‌ای مطرح نمی‌شود. در آستانه سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، جمعی از فعالان طیف‌های مختلف دانشجویی با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

                  محمدرضا عارف در این دیدارهای جداگانه با تسلیت ایام سوگواری ماه محرم، امام حسین(ع) را یک مصلح و آرمانخواه واقعی دانست و با بیان اینکه حرکت اصلاحی امام حسین(ع) جنبش عدالتخواهانه را در تاریخ زنده نگه داشت، گفت: انقلاب اسلامی ایران متاثر از عاشورا و یاد و خاطره آن است. استبدادستیزی، استعمارستیزی، عدالت‌خواهی، آزادگی و آزادی‌خواهی نقش بسیار مهمی در انقلاب اسلامی ایران داشت و دانشجویان باید این مطالبه را از مسئولان و دست‌اندرکاران داشته باشند که آیا بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب آزادی و عدالت که به دنبال آن بودیم تا چه میزان محقق شده است؟

                  وی تشکل‌های دانشجویی را به حفظ سرمایه اجتماعی توصیه کرد و با انتقاد از رکود فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه، بی‌انگیزگی را آفت جنبش دانشجویی دانست و گفت: تشکل‌های دانشجویی نباید پاسخگوی عملکرد دولت‌ها باشند بلکه باید مطالبه‌گر باشند و از مسئولان کشور در همه قوا بخواهند پاسخگوی عملکردشان باشند. متاسفانه دانشگاه‌های ما در جایگاه اصلی خود قرار ندارند.

                  رئیس فراکسیون امید نگاه نقادانه برای اصلاح وضع موجود را از خصلت‌های بارز تشکل‌های دانشجویی برشمرد و تاکید کرد: در این شرایط خاص و برای برون رفت از آن، دانشجویان و دانشگاهیان باید مسئولان را با نقد مشفقانه خود برای اصلاح امور و پاسخ به مطالبات به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کنند.

                  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور تشکل‌های مختلف دانشجویی با گرایش‌های مختلف را برای دانشگاه فرصت دانست و از مسئولان خواست در ارائه مجوزهای قانونی برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی با آنها همراهی داشته باشند و با همه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی صرفا بر اساس قانون عمل کنند.

                  شاخصه‌های خط امام

                  وی با بیان اینکه تشکل‌های دانشجویی نباید از مسیری که آغاز کردند خسته شوند و باید مسئولیت‌پذیر باشند، به نگاه امام به فعالیت‌های سیاسی دانشجویان اشاره کرد و گفت: عدالت و پایبندی به ارزش‌ها از شاخصه‌های اصلی خط امام است. مردم در زمان پیروزی انقلاب به خاطر ارزش‌ها به سمت امام آمده بودند و کسانی که پیرو خط امام هستند بدانند که از ارزش‌ها نباید عدول کرد.

                  عارف با یادآوری فعالیت‌های هم‌نسلان خود در تشکل‌های دانشجویی قبل از انقلاب، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی فعالان دانشجویی مسلمان قبل از انقلاب پررنگ بودن فعالیت‌های مذهبی بود. متاسفانه بعد از انقلاب و به‌خصوص در دهه اخیر به دلیل اینکه تریبون‌ها عموما در اختیار جریان مخالف اصلاحات بود و تبلیغات سوئی که از طریق این تریبون‌ها صورت گرفت شائبه بی‌تفاوتی جریان اصلاحات به فعالیت‌های مذهبی در بخش‌های متدین جامعه ایجاد شد در حالی که اعتقاد، باور و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها بیش از برخی مدعیان و صاحبان تریبون است.

                  وی با تقبیح سوءاستفاده از ارزش‌ها برای حذف رقیب، تاکید کرد: متاسفانه به نام دین و ارزش‌ها گزینش‌های کذایی راه انداخته بودند و افراد متدین و متخصص را از تصدی مسئولیت‌های مختلف محروم کردند.

                  پاسخ به مطالبات

                  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای تشکل‌های دانشجویی اثرگذاری در فضای دانشگاه و جامعه باید مهم باشد نه سر و صدا در فضای مجازی، تصریح کرد: یکی از چالش‌های پیش روی کشور کمبود منابع انسانی متخصص است، چرا که نسل اولی‌ها به دلیل اینکه تصور می‌کردند همیشه در قدرت خواهند بود به دنبال کادر سازی نبودند و از تربیت نیروی انسانی متخصص غفلت شد به همین دلیل زمانی که طرح منع به‌کارگیری بازنشستگان تصویب شد عده‌ای نگران شدند که با کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم شد.

                  وی با تاکید بر اینکه برای مقابله با چالش‌های پیش روی نظام، باید گفت‌وگوی ملی در همه سطوح و در میان نخبگان و جریانات سیاسی را پذیرفت، گفت: مسئولیت سنگینی در این مورد بر عهده جریان اصلاح‌طلبی است و باید در این زمینه تلاش جدی توسط همه دلسوزان انقلاب انجام شود تا به راهکارهای اجماعی برای حل مشکلات و معضلات برسیم.

                  عارف در پایان تاکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی باید به دنبال رویکرد جدیدی باشد و یک نوع پوست‌اندازی در این جریان نیاز است تا بهتر بتواند در خدمت انقلاب و مردم عزیز کشورمان و پاسخ به مطالبات بحق آنها در همه زمینه‌ها باشد.

                  • محمدرضا عارف
                  • جريان
                  • اصلاحات
                  • پوست اندازي
                  • نياز
                  • اصلاح طلبان
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 17 Sep 2018 06:38:15 +0430
                   دانشجویان ستاره‌ دار به تحصیل برمی‌ گردند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17813-دانشجویان-ستاره‌-دار-به-تحصیل-برمی‌-گردند.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17813-دانشجویان-ستاره‌-دار-به-تحصیل-برمی‌-گردند.html دانشجویان ستاره‌ دار به تحصیل برمی‌ گردند

                   معاون حقوقی رئیس‌جمهوری لایحه جدید مصوب را در صورت عبور از فیلتر مجلس و شورای نگهبان کمک بزرگی به دانشجویان دانست.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از پانا، لعیا جنیدی در مورد اینکه اگر لایحه مربوط به فارغ‌التحصیلان از فیلتر مجلس و شورای نگهبان عبور کند می‌تواند از دانشجویان ستاره‌دار حمایت کند، گفت: «‌این لایحه کمک بسیار بالایی به ادامه تحصیل دانشجویان ستاره‌دار می‌کند. البته هیچ کاری بدون نقص نیست، اما اگر این لایحه تا پایان کار تصویب شود کمک بسیار بزرگی به دانشجویان خواهد بود.»

                   وی درباره اینکه برخی از دانشجویان ستاره‌دار به دلیل نداشتن صلاحیت عمومی از تحصیل بازمانده‌اند آیا در این لایحه برای حل این مشکل هم چاره‌ای اندیشیده ‌شده است، اظهار کرد: «تنها نکته‌ای که در لایحه به آن اشاره شده است احراز صلاحیت علمی مقرر دانشجویان است، اما اگر وضع عمومی به معنای بلوغ عقلی باشد مهم نیست، زیرا اگرکسی هم زیر 18 سال داشته باشد و در دانشگاه قبول شود ایرادی از لحاظ قانونی ندارد، اما عقل به معنای آن است که جنون نداشته باشد که این جز وضع عمومی است و به طور طبیعی باید هر دانشجویی این شرط را داشته باشد.»

                   معاون حقوقی رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «البته ما در متن لایحه وارد چنین مواردی نشده‌ایم تنها موضوع شرایط علمی مقرر است که یا فرد کنکور می‌دهد و یا پرونده علمی‌اش مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مورد دکترا نیز تعداد مقالات علمی فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

                   وی افزود: «اگر وضع علمی فرد هم مد نظر نباشد که دیگر مبنایی باقی نمی‌ماند یعنی یک فرد بدون هیچ سابقه علمی در دوره دکترا تحصیل کند که این موضوع در هیچ جای دنیا پذیرفته شده نیست و حتی افراد عادی هم آن را نخواهند پذیرفت. باید فعالیت‌های علمی و پژوهشی افراد اثبات شود. البته در مورد کلمه صلاحیت علمی هم صلاحیت علمی مقرر مد نظر است یعنی صلاحیت علمی باید بر اساس مقررات احراز شود و حتی این کلمه هم به صورت بی‌قید نوشته نشده است.»

                   جنیدی در مورد نتیجه پرونده شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه گفت: «‌بنده قاضی نیستم تا بخواهم در مورد این پروند نظر نهایی را اعلام کنم، زیرا ارزیابی این پرونده با قاضی است و تمام دفاعیات طرف‌ها را شنیده و به صورت مستند دارد که بازهم در درون شور و مشورت‌ها مسائل دیگری مطرح می‌شود که این شورا‌ها محرمانه است و ما اطلاعی از آن نداریم و باید دید نهایتا قاضی چه تصمیمی در مورد این پرونده می‌گیرد.»

                   جنیدی خاطرنشان کرد: «اما بر اساس لوایح انصافا مواضع ایران قابل قبول است. البته طرف مقابل هم دفاعیاتی داشته است و یک قاضی باید بر اساس دفاعیات طرف‌ها تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهد، اما دفاعیات و اظهارات طرف ایرانی قابل اتکا است. بنابراین ما به نتیجه این پرونده امیدوار هستیم».

                   • دانشجويان
                   • ستاره دار
                   • تحصيل
                   • وزارت علوم
                   • دانشگاه
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 16 Sep 2018 09:33:56 +0430
                    تعیین تکلیف احکام تمام دانشجویان بازداشتی تا پایان شهریور http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17663-تعیین-تکلیف-احکام-تمام-دانشجویان-بازداشتی-تا-پایان-شهریور.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17663-تعیین-تکلیف-احکام-تمام-دانشجویان-بازداشتی-تا-پایان-شهریور.html تعیین تکلیف احکام تمام دانشجویان بازداشتی تا پایان شهریور

                    یک روز پس از آنکه حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از ورود این نهاد به مساله دانشجویان بازداشتی خبر داد و گفت: «با پیگیری‌های انجام شده بخش قابل توجهی از پرونده‌های دانشجویی با حسن نظر مدیران ارشد و میانی دستگاه قضائی به شکل مناسبی در حال حل شدن است. برای پیگیری مسائل دانشجویانی که دچار مشکل شده‌اند با رئیس قوه قضائیه گفت‌وگو شده و ایشان با استقبال و روی گشاده‌ای با پیشنهادهای ارائه شده مواجه شدند.»

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، معاون فرهنگی دانشگاه تهران بار دیگر لازم دانست تا هم‌راستا با رستمی از پیگیری‌های این دانشگاه برای این دسته از دانشجویان بگوید تا جامعه بیش از همیشه نسبت به پیگیری وضعیت دانشجویان زندانی و دارای حکم مطمئن شود.

                    مجید سرسنگی از تعیین‌تکلیف احکام تمام دانشجویان بازداشتی تا پایان شهریور ماه خبر داد. وی درباره آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی گفت: شرایط این دانشجویان متفاوت است و هیچ‌کدام نسبت به هم شرایط یکسانی ندارند، برخی از آنها دادگاه‌هایشان برگزار شده و برخی دیگر هم باقی مانده است. روز گذشته دادگاه خانم مرتضایی بود که ما هم در آن شرکت کردیم، اما هنوز رأی صادر نشده است. در این میان دادگاه برخی از دانشجویان تشکیل شده و برای برخی دیگر تشکیل نشده است، اما فعلا نمی‌توانیم، جواب قطعی در این زمینه بدهیم.

                    معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به تعیین‌تکلیف دانشجویان بازداشتی گفت: تنها نکته‌ای که الان مطرح شده، این است که به احتمال قوی تا پایان شهریورماه همه دادگاه‌ها برگزار می‌شود و آن وقت شرایط دانشجویان و رای‌هایشان مشخص می‌شود.

                    وی در پاسخ به این سوال که چند نفر دیگر از دانشجویان دادگاه‌هایشان برگزار نشده ‌است؟ گفت: فکر می‌کنم حدود 10 تا 12 نفر دیگر از دانشجویان هنوز منتظر دادگاه‌شان هستند. امیدواریم با رایزنی‌هایی که وزیر علوم داشتند و تلاش‌های همه از جمله رئیس دانشگاه تهران تا قبل از شروع سال تحصیلی این موضوع تعیین‌تکلیف شود. مهم‌تر از همه اینکه رای‌هایی که داده می‌شود، خیلی سنگین نباشد و باعث ایجاد مشکلات تحصیلی برای دانشجویان نشود.

                    سرسنگی تصریح کرد: آن دسته از دانشجویانی که هنوز دادگاهشان را نرفته‌اند، حکم تعلیق و انتظار برایشان وجود دارد، برای همین امیدوارم زودتر این موضوع تعیین‌تکلیف شود و از این مهم‌تر این است که امیدواریم قوه قضایه با رافت و تدبیر با این موضوع برخورد و زمینه‌ای را فراهم کند که دانشجوها با اتفاقاتی که افتاده آسیب زیادی نبینند. البته احتمال دارد در بین 140 تا 150 دانشجوی بازداشتی در کل کشور چند نفر هم باسابقه باشند که این بحثش کاملا جداست. ما امیدواریم آن دانشجویانی که سابقه‌ای نداشتند و در واقع با نیت سوء وارد این اعتراضات نشدند، آسیب نبینند و مورد رافت نظام و قوه قضائیه قرار بگیرند.

                    وی ادامه داد: عمده این دانشجویان سابقه قبلی ندارند و امیدواریم دانشجویانی که صبغه سیاسی ندارند، خیلی احکام سنگینی هم برایشان صادر نشود و بتوانند با آرامش در سال تحصیلی جدید تحصیلشان را ادامه دهند.

                    معاون فرهنگی دانشگاه تهران درباره تخفیف در حکم دانشجویان گفت: برای این امر با قضات مختلفی مواجه می‌شویم و تنها با یک مرکز سرو کار نداریم. پرونده‌های دانشجویان در شعبه‌های مختلف رسیدگی می‌شود، بعضی از آنها در دادگاه‌های عمومی و بعضی در دادگاه انقلاب هستند. به طور کلی رابطه و همکاری قوه قضائیه خوب بوده است، اما برخی از قضات سخت‌گیری کردند و احکام بالایی دادند و بعضی از قضات نیز با سنجیدن و دیدن شرایط دانشجویان با آنها خیلی خوب برخورد و سعی کردند به دانشجو آسیب زیادی نخورد.

                    سرسنگی در پایان با اشاره به شرایط دانشجویانی که حکم سنگین برایشان صادر شده‌است؟ گفت: احکام سنگین مربوط به دادگاه بدوی آن دانشجویان بوده است و ما در تلاش برای رایزنی هستیم که در دادگاه تجدیدنظر احکام سنگین، تقلیل پیدا کند و حکم‌شان براساس رأی دادگاه بدوی باقی نماند. بنابراین هنوز فرصت هست، حتی برای آن دانشجویانی که احکام سنگین گرفتند تا در دادگاه بعدی این احکام تقلیل پیدا کند.

                    • تعيين تكليف
                    • احكام
                    • دانشجويان
                    • بازداشت
                    • شهريور
                    • وزارت علوم
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Thu, 06 Sep 2018 09:06:26 +0430
                     دعوت مجدد از اساتید بازنشسته به دانشگاه آزاد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17644-دعوت-مجدد-از-اساتید-بازنشسته-به-دانشگاه-آزاد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17644-دعوت-مجدد-از-اساتید-بازنشسته-به-دانشگاه-آزاد.html دعوت مجدد از اساتید بازنشسته به دانشگاه آزاد

                     روز گذشته هیأت مرکزی جذب دانشگاه آزاد اسلامی با حضور علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت مؤسس و امنا و رئیس هیأت جذب مرکزی و محمدمهدی طهرانچی، سرپرست این دانشگاه تشکیل جلسه دادند و قرار بر آن شد که اساتید شاخص و دانشمندی که پیش از این به علت برخی رویه‌ها از تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی محروم شده بودند، بدون در نظر گرفتن شرایط سنی به این دانشگاه بازگردند.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، هیأت مرکزی جذب دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با انتقاد از برخی رویه‌ها در گذشته که منجر به بازنشستگی و خروج برخی اساتید نخبه و شاخص از فضای دانشگاه آزاد شده‌ بود، مقرر کرد شرایط و تسهیلات ویژه‌ای برای حضور و تدریس این اساتید در دانشگاه در نظر گرفته شود. ولایتی در این جلسه با بیان اینکه این اساتید شاخص سرمایه‌های بی‌نظیری در حوزه آموزش عالی کشور هستند، گفت: «امیدواریم این ستارگان سپهر علم، تمدن و فرهنگ درخواست ما را برای حضور مجدد در دانشگاه آزاد اسلامی بپذیرند و دانشجویان را از اندوخته پربار علمی خود محروم نکنند».

                     ماجرای لغو قرارداد اساتید

                     این موضوع در حالی است که رویکرد سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی پس از فوت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی به طور کلی تغییر پیدا کرد و در ادامه بسیاری از اساتید برجسته این دانشگاه توسط فرهاد رهبر لغو قرار داد شدند. تا قبل از ریاست طهرانچی در دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر در این سمت به فعالیت می‌پرداخت. رهبر در زمان ریاستش در این دانشگاه بسیاری از اساتید برجسته دانشگاه آزاد اسلامی از جمله صادق زیباکلام را به بهانه‌های مختلف از این دانشگاه به صورت کاملا غیرمنتظره و بدون هیچ‌گونه توضیحی لغو قرارداد کرد. این در حالی است که حتی قرارداد برخی دیگر از استادان این دانشگاه که نیمه وقت بودند هم به حق‌التدریس تبدیل کرد. پس از لغو قراردادها واکنش‌های بسیاری از سوی دانشجویان و استادان حق‌التدریس صورت گرفت که حتی آنان نسبت به این رفتارها ابراز تاسف کرده و از شفاف نبودن این اقدام فرهاد رهبر بسیار انتقاد کردند.

                     واکنش زیبا کلام به اخراجش

                     صادق زیباکلام در واکنش به تصمیم فرهاد رهبر در یادداشتی نوشت: «سلام دوستان. بسیاری از من می‌پرسند آیا خبر اخراجم‌ از دانشگاه آزاد حقیقت دارد؟ درپاسخ باید بگویم که خبر درست و متاسفانه این اتفاق افتاده است. بنده بیش از ۲۵ سال با این دانشگاه همکاری داشته‌ام و از سال ۱۳۸۶ عضو پاره‌وقت دانشکده حقوق و علوم‌ سیاسی واحد علوم‌ و تحقیقات هستم. هیچ اطلاعی به من اعم از کتبی یا شفاهی نداده‌اند و من از طریق پرداخت نشدن حقوقم در بهمن‌ متوجه شدم ‌که عذرم را خواسته‌اند. البته چون ترم شروع شده بوده و دانشجویان با من درس برداشته بودند، کلاسم را حذف نکردند. اگر در مدت این ۲۵سال، در یک مرغداری کار کرده بودم احترام ‌بیشتری در پایان برایم قائل می‌شدند تا مسئولان انقلابی دانشگاه آزاد. البته دانشگاه مسائل مالی را عنوان کرده، اما گویا مدیریت اصولگرای دانشگاه عزمش را جزم کرده که علوم انسانی اسلامی را به‌زعم خودش پیاده کند.»

                     واکنش گودرز افتخار جهرمی

                     همچنین گودرز افتخار جهرمی عضو اسبق شورای نگهبان، استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، هم از اخراج خود از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی خبر داده بود. وی در رابطه با اخراجش از این دانشگاه گفته بود که آقای دکتر رهبر مصاحبه‌ای کرده بودند که درآن هدف از اخراج اساتید را اعلام کرده‌اند. ایشان گفته بودند بورسیه‌هایی که از طرف وزارت علوم در سال‌های قبل انجام شده است در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های دولتی استخدام نشده‌اند، ما هدفمان این است که این بورسیه‌ها را استخدام کنیم. همچنین از دیگر اساتید مطرحی که قرارداد همکاری آنان با دانشگاه آزاد لغو شده است می‌توان به دکتر منصور وثوقی فارغ‌التحصیل جامعه‌شناسی از دانشگاه «رنه دکارت سوربن» فرانسه و دانشیار دانشگاه تهران، دکتر مصطفی ازکیا دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی از دانشگاه «آبردین» و استاد دانشگاه تهران، دکتر سیدمحمد دادگران فارغ‌التحصیل دکترای روانشناسی‌اجتماعی از دانشگاه سوربن فرانسه و پروفسور باقر ساروخانی دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه و استاد دانشگاه تهران، دکتر علیزاده طباطبایی، اشاره کرد. فرهاد رهبر در رابطه با علت لغو قرارداد اساتید برجسته دانشگاه آزادگفته بود: «اساتیدی مانند زیباکلام که عضو هیات علمی یک دانشگاه دولتی هستند، اما ظاهرا در این بین اساتید قدیمی مانند دکتر صفایی، دکتر آشوری و دکتر افتخار وجود دارند که فقط یک قرارداد همکاری نیمه‌وقت با دانشگاه آزاد داشته‌اند، اما همگی لغو قرار داد شده‌اند.» این در حالی است که صادق زیباکلام علت قطع قراردادش با دانشگاه آزاد را اختلاف نظر سیاسی خود با رویکرد جدید فرهاد رهبر دانسته بود.

                     • علي اكبر ولايتي
                     • دعوت
                     • اساتيد
                     • بازنشسته
                     • دانشگاه آزاد
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 05 Sep 2018 08:38:44 +0430
                      چالش بورسیه‌ ها http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17495-چالش-بورسیه‌-ها.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17495-چالش-بورسیه‌-ها.html چالش بورسیه‌ ها

                      ماجرای بورسیه‌های خارج به داخل وزارت علوم دولت‌های نهم و دهم، یکی از موضوعات جنجالی کشور در سال‌های ابتدایی دولت یازدهم بود.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، حالا چندی است که با توجه به رسیدگی موردی به شکایت‌های دانشجویان بورسیه در شعب دیوان، دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است.

                      با توجه به اهمیت موضوع بورسیه‌ها و احکام صادر شده از سوی دیوان عدالت اداری مبنی‌بر الزام دانشگاه‌ها به استخدام برخی از افراد بورسیه شده، میزگرد «بررسی آخرین وضعیت بورسیه‌های بحث برانگیز وزارت علوم» با حضور محمود صادقی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش مجلس و حسن مسلمی نائینی، استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و معاون سازمان امور دانشجویان و مدیرکل بورس خارج وزارت علوم دولت احمدی‌نژاد، در ایرنا برگزار شد.

                      صلاحیت دیوان عدالت اداری

                      در ابتدای این نشست، محمود صادقی، در واکنش به اقدام اخیر دیوان عالی کشور گفت: سوال من این است که چگونه افرادی که به‌طور عادی بورسیه شده‌اند و پس از بازگشت به کشور باید مراحل مقدماتی طی شود، این روند مدتی به طول می‌انجامد، ولی این افراد که بورسیه آنها محل اشکال است بدون طی این مراحل، قرار است جذب شوند؟ به نظر می‌رسد در مورد آنها تبعیض مضاعفی صورت گرفته است. یکی تبعیض در مورد نحوه ورود آنها برای برخورداری از بورسیه که بدون رقابت و غیرقانونی وارد شده‌اند و از سوی دیگر، یک تبعیض هم در بحث جذب آنها. اینکه در حالی که صلاحیت آنها جای بحث دارد و صلاحیت علمی آنها هنوز احراز نشده است، با حکم دیوان، دانشگاه مکلف به استخدام مستقیم این افراد باشد. بر اساس اطلاعات من این روند از دانشگاه تربیت مدرس آغاز شده و برای چند نفری حکم دیوان صادر شده و پرونده60 تا 70 نفر در دست بررسی است.

                      حسن مسلمی نائینی در واکنش به گفته‌های صادقی با بیان اینکه سوال من این است که چگونه کسی که لغو بورس شده است، پس از گذشت 4 سال( از سال 93) دیوان باید برای آنها حکم صادر کند؟ گفت: اگر این افراد لغو بورس شده‌اند، چرا باید به آنها اجازه ادامه تحصیل بدهند؟ مگر وزارت علوم در جریان نبود؟ پاسخ این است که چون ادعا و گفته‌ها مبنی‌بر تخلفات دانشجویان حرف‌های پرت و بی‌اساس بوده است و چون آقایان متوجه این اشتباه شده‌اند، دوباره به همه اجازه دادند به سراغ ادامه تحصیل خود بروند. به همین خاطر است که دیوان اکنون برای آن افراد حکم صادر کرده است.

                      وی افزود: من تعجب می‌کنم چگونه آقای صادقی در مصاحبه‌هایشان می‌گوید کل 3700 نفر تخلف کرده‌اند. اگر کسی تخلف کرده است من به‌عنوان مدیر، تخلف کرده‌ام که او را بورسیه کردم نه آن افرادی که در بورسیه پذیرفته شده‌اند.

                      آقاها و آقازاده‌ها

                      صادقی با اشاره به سوابق علمی و اخلاقی مسلمی نائینی گفت: من افسوس می‌خورم با این سوابق درخشان، برخی ایشان را پلی برای رسیدن به مطامع شخصی خود کرده‌اند. برخلاف نظر ایشان، طبق آیین‌نامه بورس، هر نوع ضابطه و تغییر در آن باید به تصویب وزیر برسد و وظیفه شورای مرکزی بورس، فقط تشخیص مصادیق بر اساس ضوابط مصوب وزیر است. تقریبا هیچ‌کدام از تغییرات سالانه در شرایط متقاضیان به تصویب وزیر نرسیده است.

                      وی به لیست 98 نفره از آقا و آقازاده که نامشان در پرونده بورسیه‌های غیرقانونی وزارت علوم آمده است اشاره کرد و گفت: در این لیست که در اختیار من است از نماینده مجلس، فرماندار، فرزند امام جمعه، فرزند و داماد پروین احمدی‌نژاد، مدیرکل روابط عمومی، فرزند مشاور وزیر علوم، فرزند رئیس دانشگاه وجود دارد. افرادی با معدل 3/13 و 17/12 و کبر سنی متولد سال 1345، معدل 46/12 کبر سن متولد 1353 و... انواع و اقسام افرا د وجود دارد. آیا مسئولیت آن را می‌پذیرید؟ چگونه می‌خواهید روز قیامت پاسخگو باشید.

                      نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید براینکه من در هیچ کجا نگفته‌ام افراد بورسیه شده تخلف کرده‌اند گفت: به عقیده من مقصر و متخلف کسانی هستند که این فرآیند غیرقانونی و بدعت را گذشته‌اند. بسیاری از افراد بورسیه شده اصلا از این کار غیرقانونی اطلاع نداشته‌اند. البته این غیر از افرادی است که اسامی آن در اختیار من است و از روابط خود برای استفاده از بورسیه استفاده کرده‌اند.

                      صادقی اظهار داشت: «بحث اصلی من این است که ورود مراجع نظارتی به بورسیه‌ها به سال 92 برمی‌گردد، یعنی زمانی که دولت یازدهم هنوز سرکار نیامده بود، دیوان محاسبات به این موضوع ورود کرده است. به وزارت علوم اعلام کرده است که با توجه به موارد خلاف قانون، اگر مطابق این عمل کنید مسئولیت حقوقی متوجه شما خواهد بود یا در نامه دیگری که حسابرس کل هیات حسابرسی آموزش عالی و تحقیقات دیوان محاسبات کشور، نامه‌ای را به سازمان امور دانشجویان نوشته و اعلام کرده این کار تخلف است. «در این نامه آمده است هرگونه پرداخت وجه و یا ابلاغ اعتبار به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی کشور بابت این افراد(افراد با بورسیه غیرقانونی) فاقد وجاهت قانونی است.»

                      عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه در جریان رسیدگی خودم به موضوع بورسیه‌ها، با حسابرس دیوان محاسبات ملاقاتی داشتم و از او پرسیدم شما چگونه متوجه این تخلفات شدید؟ گفت: این فرد این‌گونه پاسخ داد که ورود ما به مباحث مالی بود. در بررسی خود به تعداد بیش از سه هزار نفر بورسیه رسیدیم که اینها پولی بابت شرکت در آزمون به سازمان سنجش واریز نکرده بودند و متوجه شدیم اینها هیچ‌کدام آزمون نداده‌اند.

                      به گفته صادقی، متأسفانه برخلاف قانون اعزام و آیین‌نامه اجرایی آن، سازمان سنجش آزمونی برگزار نکرده و این افراد را بدون آزمون پذیرفته‌اند که تعدادشان قابل‌توجه است و در میان آن‌ها، بعضا مواردی تبدیل به اعزام به داخل شده‌اند. یعنی ظاهری و صوری به‌عنوان بورس اعزام به خارج پذیرفته و سپس تبدیل به داخل شده‌اند.

                      صادقی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه گفته شد این افراد باید معرف داشته باشند و در این میان معرف‌های تشکل‌های دانشجویی خاص، مسئولان وزارت علوم و شخص آقای دکتر مسلمی نائینی بودند. برای مثال معاون فرهنگی وقت وزارت علوم تعداد 736 نفر را معرفی کردند و یا یک تشکل دانشجویی 595 نفر را معرفی کردند و یا مسئول دیگری در وزارت علوم 105 نفر را معرفی کردند و به این ترتیب با معرف‌های شخصی و رشته‌های خاص مانند زبان و ادبیات فارسی، فقه و حدیث نهج‌البلاغه را به‌عنوان بورسیه خارج پذیرفته‌اند و بسیاری از آنها تبدیل به بورس داخل شده‌اند.

                      • چالش
                      • بورسيه
                      • دانشگاه
                      • محمود صادقي
                      • مجلس
                      • دولت
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 20 Aug 2018 06:21:21 +0430
                       واقعیت مهاجرت نخبگان ایرانی چیست؟ http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17369-واقعیت-مهاجرت-نخبگان-ایرانی-چیست؟.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17369-واقعیت-مهاجرت-نخبگان-ایرانی-چیست؟.html واقعیت مهاجرت نخبگان ایرانی چیست؟

                       چند سالی است که مدعیان زیادی در ارتباط با رتبه نخست ایران در فرار مغزها صحبت می‌کنند و اعداد بزرگی را به این پدیده نسبت می‌دهند.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، در حالی که این شایعات با واقعیت فاصله زیادی دارد و بیشتر یک حرکت ژورنالیستی صرف است تا یک مدعای قابل اثبات و اعتنا. گزارش‌های خبری متعدد با استناد به‌بررسی‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها بسیاری از دانش‌آموختگان خود را بر اثر پدیده فرار مغز‌ها از دست داده است. حتی روزنامه نیویورک تایمز نیز اخیرا با استناد به‌گزارش‌های رسانه‌های ایران در این خصوص مطالبی را به‌چاپ رسانده است. مشکل اینجاست که آمار‌های ارائه شده در این گزارش‌ها معتبر نیست و کذب محض است. سورنا ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان با انتقاد از آمارهای دروغ و بی‌پایه و اساسی که چند سالی است در محافل رسانه‌ای شایع شده است، می‌گوید: «ایران اکنون جزو کشورهای نخست در مهاجرت دانشجویان و نخبگان نیست، بسیاری از گمانه‌ها، آمارها و باورهای نادرست درباره مهاجرت نخبگان و دانشگاهیان معکوس شده و روند بازگشت نخبگان به‌کشور برای فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپی رشدی فزاینده یافته است. سیستم آموزشی ما با وجود همه کمبودهایی که دارد با قدری اختلاف با بهترین دانشگاه‌های آمریکا برابری می‌کنند، یکی از مشکلات آمریکا در سال‌های اخیر این است که نخبگان در حال بازگشت به کشورشان هستند.» در تفسیر مهاجرت از کشور برخی آمار و ارقام کذب را در این زمینه منتشر شده است، موضوعی که در فرار مغزها دیده می‌شود، ژست‌های دروغین است. در بسیاری از موارد افرادی که بویی از مغز نبرده‌اند، مهاجرت خود را به‌عنوان فرار مغزها جلوه داده و خود نیز آن را باور می‌کنند. به گزارش تابناک، پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه آمار و ارقام مربوط به فرار مغزهای ایرانی از اساس اشتباه و کذب محض است، می‌گوید: « بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال 2015، جزو 20 کشور اول نبوده و در گزارش بانک جهانی در سال 2016، جزو 30 کشور اول ارسال‌کننده مهاجر قرار «ندارد». به استناد این آمار با تاکید می‌گوید: «ندارد». یعنی ایران جزو کشورهای اصلی مهاجرفرست دنیا محسوب نمی‌شود. در واقع نرخ مهاجرات ایران به‌کل جمعیت، به‌صورت تجمعی، 5/1 درصد تا سال 2013 بوده که از میانگین جهانی 3/2 درصدی و اکثر کشورهای با وضعیت توسعه مشابه، پایین‌تر است. واقعیت ماجرا این است که آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد نه تنها ایران جزو کشورهای «نخبه فرست» جهان نیست، بلکه تعداد دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های معتبر جهان تحصیل می‌کنند نیز از متوسط جهانی کمتر است.

                       آیا ایرانیان بیشتر از بقیه مهاجرت می‌کنند؟

                       بر اساس گزارش سازمان جهانی مهاجرت(IOM) که توسط موسسه افکار سنجی گالوپ انجام و منتشر شده است، به نام Measuring Global Migration Potential در نظرسنجی سال 2015، ایران در رتبه‌بندی میان 20 کشور با بالاترین میل به‌مهاجرت در میان اتباع آنها، رتبه نهم را دارد و یک میلیون و 800 هزار ایرانی مایل به مهاجرت هستند؛ اما از این میزان تنها 400 هزار نفر خود را برای زندگی در کشوری دیگر آماده می‌کنند و گام‌های عملی در این زمینه برداشته‌اند. یافته‌های این گزارش می‌افزاید: بیشتر مهاجران را مردان(60 درصد)، مجرد(63 درصد) تا 40 سال(83 درصد) تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها(52 درصد) بین 9 تا 15 سال تحصیلات دارند و اکثرا(45 درصد) در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند. بنابراین به‌طور کلی مردان جوان و تحصیلکرده در همه جای جهان بیشترین مهاجران را تشکیل می‌دهند. همچنین گزارش یادشده نشان می‌دهد تعداد دانشجویانی که در دهه‌های اخیر برای تحصیل به خارج از کشور محل زندگی خود می‌روند، افزایش یافته و از یک میلیون و 300 هزار نفر در سال 1990 به رقم حدود چهار میلیون و 500 هزار نفر در سال 2014 رسیده و پیش بینی می‌شود تا سال 2025 به رقم هشت میلیون نفر برسد.

                       دانشجویان ایرانی خارج از کشور

                       فارغ از آمار کلی مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور، آمار مهاجرت جوانان تحصیلکرده ایرانی که عموما دوره کارشناسی را در دانشگاه‌های برتر گذرانده‌اند و برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور می‌روند به‌شدت مورد مناقشه است. هر چند هیچ آمار دقیق از این نوع دانشجویان در دست نیست، آمار کلی از مجموع دانشجویان ایرانی در کشورهای مختلف در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) موجود است. اگر بخواهیم از نظر تاریخی مقایسه کنیم، به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، پیش از انقلاب اسلامی 170 هزار دانشجو داشتیم که از این تعداد صد هزار نفر خارج از کشور تحصیل می‌کردند؛ از این میزان تنها 56 هزار دانشجو در آمریکا بودند و به‌نوعی بزرگ‌ترین جمعیت دانشجویان خارجی در آمریکا را ایرانیان به نام خود ثبت کرده بودند. ایران طی دهه‌های 50 و 60 شاهد روند صعودی خروج دانشجویان بود، روندی که طی دهه 70 کاهش یافت و در دهه 80 بار دیگر افزایشی شد. با وجود این افزایش، آمار یونسکو نشان می‌دهد، اکنون 51 هزار و 400 دانشجوی ایرانی یعنی حدود یک و نیم درصد از کل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، از این تعداد بیش از 10 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا و بقیه در کشورهای ترکیه، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، امارات متحده عربی، مالزی، انگلیس، استرالیا و کشورهای دیگر هستند. در مجموع روند رشد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در قیاس با تعداد کل دانشجویان ایرانی پایین بوده است و در کل، طی 20 سال گذشته دانشجویان ایرانی خارج از کشور هرگز بیشتر از دو درصد کل دانشجویان نبوده‌اند.

                       آمار مهاجرت دانشجویان دیگر کشورها

                       چین در سال‌های اخیر بیشترین تعداد دانشجوی مهاجر را داشته است و در سال 2015 بیش از 800 هزار دانشجوی چینی در خارج از کشور تحصیل می‌کردند؛ بعد از چین نیز هند ایستاده که نزدیک به 255 هزار دانشجو داشته است. ایران با حدود 51 هزار دانشجوی خارجی در کشورهای مختلف در سال 2015 رتبه پانزدهم کشورهای مهاجرفرست را به خود اختصاص داده است و با توجه به رقم چهار میلیونی دانشجویان ایرانی می‌توان گفت حدود یک درصد از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند؛ این آمار برای چین 8/1 درصد، برای عربستان سعودی 6/5 درصد و برای ترکیه 75 صدم درصد است.

                       رفتن مهم نیست، برگشتن مهم است!

                       بین‌المللی شدن آموزش به‌ویژه آموزش عالی در سال‌های اخیر یکی از روندهای جهان بوده است و از سال 1950 به بعد کشورهای توسعه یافته به‌طور سنتی پذیرای دانشجویان کشورهای کمتر توسعه یافته بوده‌اند. کشورهای مقصد به‌دنبال بهبود شرایط نیروی کار ماهر و تحصیل کرده هستند، برخی کشورها نیز برای پوشش نقایص بازار کار آنها را جذب می‌کنند و از آنجا که نرخ ماندگاری این افراد در کشورهای توسعه یافته بعد از پایان تحصیلات بالاست، می‌تواند اهداف کشورهای مقصد را تامین کند. به گزارش ایرنا، ستاری در نشستی پیرامون مهاجرت تحصیل کردگان ایرانی افزود: از آنجا که سیاست برگشت را درست اجرا نکرده‌ایم، این تحصیل‌کنندگان بزرگترین عدد ماندگاری را در کشور مقصد دارند و نزدیک به 30 درصد آنها معمولا در کشور مقصد می‌مانند. بنابراین نرخ ماندگاری(stay rate) یکی از کلمات کلیدی در ادبیات مهاجرت تحصیلکردگان و افراد ماهر به‌شمار می‌آید. بر اساس گزارش بنیاد ملی علوم آمریکا(NSF) در سال 2015 دانشجویان ایرانی دانش آموخته مقطع دکتری در این کشور در میان دانشجویان 10 کشور جهان بالاترین نرخ ماندگاری را داشتند و تقریبا 92 درصد از دانشجویان ایرانی قصد داشته‌اند بعد از دانش آموختگی در آمریکا بمانند.

                       • واقعيت
                       • مهاجرت
                       • نخبگان
                       • ايراني
                       • فرار مغزها
                       • دولت
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Thu, 09 Aug 2018 08:46:34 +0430
                        پیگیری‌ های وزارت علوم برای تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17118-پیگیری‌-های-وزارت-علوم-برای-تعدیل-حکم-دانشجویان-بازداشتی.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/17118-پیگیری‌-های-وزارت-علوم-برای-تعدیل-حکم-دانشجویان-بازداشتی.html پیگیری‌ های وزارت علوم برای تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی

                        وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری آخرین پی‌گیرهای این وازرتخانه درباره تعدیل حکم دانشجویان بازداشتی را تشریح کرد.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، منصور غلامی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احکام دانشجویان بازداشتی و پیگیری وزارت علوم اظهار کرد: کمیته‌ای در وزارت علوم تشکیل شده و همکارمان هم از طریق دانشگاه ها و هم از طریق ستاد این موضوع را پیگیری می‌کنند و صحبت هایی هم شده و خود من هم صحبت هایی انجام دادم و امیدوارم که مسئولان امر با نگاه محبت آمیزتری به موضوع توجه کنند.

                        وی با اشاره به نامه هایی که به رئیس جمهور درباره بازداشت دانشجویان نوشته بود، گفت: در این نامه ها درخواست مان این بوده همه کسانی که می توانند تاثیر بگذارند از جمله خود رئیس جمهور وارد این موضوع بشوند تا ان‌شاءالله شرایطی که دانشجویان در آن قرار گرفته اند برطرف شود.

                        غلامی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال آزادی دانشجویان تا مهر ماه گفت: خواهش مان از قوه قضاییه این است که در برخوردهایی که ما می بینیم تعدیل کنند.

                        وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی مدارک کسانی که در خارج از کشور تحصیل کردند، گفت: اگر قبل از رفتن به خارج از کشور برای تحصیل، مراجعه کنند و لیست دانشگاه های معتبر را بگیرند قطعا با مشکلی مواجه نخواهند شد.

                        وی افزود: گاهی بدون توجه به این موضوع، افراد از طریق تبلیغاتی که بعضی از نهادها و موسساتی که برای همین منظور دارند خودشان بدون مجوز خاصی فعالیت‌ می‌کنند، می روند و بعد به عواقبش گرفتار می شوند.

                        وزیر علوم تاکید کرد: اگر کسی از این موسسات شکایت کند قابل رسیدگی است اما ما بخش خاصی نداریم که این موضوع را پیگیری کند.

                        • پيگيري
                        • وزارت علوم
                        • تعديل
                        • حكم
                        • دانشجويان
                        • بازداشت
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Wed, 18 Jul 2018 09:49:47 +0430
                         جزئيات ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه‌ های اجرایی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16926-2018-05-13-09-55-12.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16926-2018-05-13-09-55-12.html جزئيات ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه‌ های اجرایی

                         مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار دفترچه راهنمای پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای سال ۹۷ خبر داد و گفت: ثبت‌نام متقاضیان از ساعت ۱۸ امروز ۲۳ اردیبهشت ماه شروع می‌شود.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت نام پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برای جذب مجموعاً ۱۸ هزار و ۲۰۷ نفر در ۹ دستگاه اجرایی (وزارت آموزش و پرورش، سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان شیلات کشور، وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان بیمه سلامت، سازمان ملی زمین و مسکن و سازمان اوقاف و امور خیریه) از امروز ۲۳ اردیبهشت ماه شروع می‌شود و روز دوشنبه ۳۱ این ماه پایان می پذیرد.

                         وی در ادامه تصریح کرد: دفترچه راهنمای ثبت نام پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور نیز از امروز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده، داوطلبان متقاضی استخدام می‌توانند جهت آگاهی از اطلاعات و جزئیات مربوط به شرایط احراز (رشته ها و مقاطع تحصیلی و...) و شغل- محل‌های استخدام در هر یک از دستگاه‌های یاد شده، به دفترچه راهنمای ثبت‌نام در سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.

                         مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: پنجمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور در اجرای ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۸ دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه های اجرایی ۱۳ مهر ۹۳ برگزار می‌شود.

                         • جزئيات
                         • ثبت نام
                         • آزمون
                         • استخدام
                         • دستگاه هاي اجرايي
                         • آموزش و پرورش
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 13 May 2018 14:26:01 +0430
                          وزير بهداشت: نباید به فرار مغزها کمک کنیم http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16835-2018-05-05-07-41-13.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16835-2018-05-05-07-41-13.html وزير بهداشت: نباید به فرار مغزها کمک کنیم

                          وزیر بهداشت با بیان اینکه رتبه‌های علمی ایران در دنیا و منطقه، نشانگر کارنامه افتخارآمیز ایران در حیطه آموزش علوم پزشکی است، بر بها دادن به مسیر آموزش عالی در کشور تاکید کرد و گفت: نباید به فرار مغزها کمک کنیم.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در اختتامیه نوزدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی و یازدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری درخصوص جایگاه آموزش پزشکی ایران در مقایسه با کشورهای دیگر گفت: ضرب‌المثل مشک آن است که خود ببوید، نه آنکه عطار بگوید؛ زیبنده آموزش علوم پزشکی کشورمان است، چراکه وقتی به رتبه‌هایمان در دنیا و در منطقه و همچنین محصولاتی که حاصل زحمات اساتید ارزشمند ما در طول یک قرن است، می‌نگریم، کارنامه بسیار افتخارآمیزی است.

                          وی به نوزدهمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: در این همایش پر بار علمی، مدعوین برجسته‌ای از کشورهای آمریکا و سوئد شرکت داشتند که برخی از آنها ۱۲ سال قبل هم در ایران بودند و درجه و سطح آموزش‌های پزشکی ایران را دیده بودند و اکنون اذعان دارند، تغییراتی که در این مدت در راستای ارتقای سطح دانش در رشته‌های علوم پزشکی رخ داده، باورنکردنی و بی‌نظیر است.

                          وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه آموزش پزشکی در کشور، از فرصت‌ها و داشته‌‌‌‌های خوبی برخوردار هستیم، تصریح کرد: باید این توانمندی وجود داشته باشد که با تمام مراکز علمی در دنیا ارتباط داشته باشیم، این ارتباط دو سویه است، چراکه هم آموزش‌ها را دریافت می‌کنیم و هم می‌توانیم، توانمندی‌هایمان را معرفی کنیم؛ ارتباطاتی که در این مسیر فراهم می‌شود، بدون شک برای انقلاب، کشور، مردم و مهم‌تر از همه، برای جوانان سودمند است.

                          هاشمی با بیان اینکه نباید به فرار مغزها کمک کنیم، خاطرنشان کرد: باید به مسیر آموزش عالی کشور اهمیت دهیم، زیرا می‌توان فرصت‌های بهتری را در اختیارشان قرار داد.

                          وی افزود: هرچه خودباوری در میان ما ایرانیان تقویت شود، به معنای حمایت از خون شهدای گرانقدر و عزیز کشورمان است که بهترین ثروت، یعنی جان‌‌شان را در همین مسیر فدا کردند.

                          • وزير بهداشت
                          • فرار مغزها
                          • كمك
                          • دولت
                          • مردم
                          • دانشجويان
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Fri, 04 May 2018 12:11:30 +0430
                           اعلام جزئیات آزمون فراگیر ارشد پیام نور http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16748-اعلام-جزئیات-آزمون-فراگیر-ارشد-پیام-نور.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16748-اعلام-جزئیات-آزمون-فراگیر-ارشد-پیام-نور.html اعلام جزئیات آزمون فراگیر ارشد پیام نور

                           مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار اطلاعیه این سازمان درباره تاریخ و نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: این آزمون ۸ دی برگزار می‌شود.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور (بهمن ماه ۹۶) نوبت هجدهم از روز یکشنبه، ۲۳ مهرماه ۹۶ منحصرا به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده، ساعت ۲۴ چهارشنبه ۱۰ آبان ماه پایان پذیرفت.

                           وی در ادامه تصریح کرد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور به منظور پذیرش ۳۱ هزار و ۶۰ نفر در ۱۳۷۱ کدرشته محل روز جمعه ۸ دی ماه ۹۶ برگزار می‌شود.

                           مشاور عالی آموزش عالی آموزش کشور با بیان بر اینکه تعداد ۵۶ هزار و ۱۷۹ نفر در آزمون فراگیر ارشد ثبت نام کردند، گفت: از تعداد ۵۶ هزار و ۱۷۹ نفر، ۲۸ هزار و ۱۸۰ داوطلبان معادل ۵۰.۱۶ درصد زن و مابقی مرد هستند.

                           وی با اشاره به زمان برگزاری آزمون و نحوه توزیع کارت ورود به جلسه نیز یادآور شد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور روز جمعه ۸ دی ماه ۹۶ برگزار می‌شود و کارت ورود به جلسه آزمون از روز سه شنبه ۵ دی ماه روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می‌توانند تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۷ دی ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت پرینت کارت آزمون اقدام کنند.

                           مشاور عالی سازمان سنجش گفت: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور روز جمعه ۸ دی ماه ۹۶ در ۸۰ شهرستان و ۹۳ حوزه امتحانی برگزار می‌شود. شروع فرآیند برگزاری آزمون ۸:۳۰ صبح خواهد بود و داوطلبان باید پیش از ساعت ۸ صبح که زمان بسته شدن درهای حوزه‌ها است، در محل حوزه امتحانی حاضر باشند.

                           دکتر توکلی خاطرنشان کرد: اطلاعیه سازمان سنجش درباره تاریخ و نحوه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور امروز سوم دی ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته و فردا دوشنبه ۴ دی نیز در نشریه پیک سنجش منتشر می‌شود.

                           • اعلام
                           • جزئيات
                           • آزمون
                           • فراگير
                           • كارشناسي ارشد
                           • پيام نور
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sun, 24 Dec 2017 14:15:46 +0330
                            افزایش کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها ضروری است http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16724-افزایش-کرسی-های-آزاداندیشی-در-دانشگاه-ها-ضروری-است.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16724-افزایش-کرسی-های-آزاداندیشی-در-دانشگاه-ها-ضروری-است.html افزایش کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها ضروری است

                            سخنگوی کمیسیون اجتماعی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، وحدت حوزه و دانشگاه را یکی از بهترین دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا، زهرا ساعی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری ٢٧ آذرماه به سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، این روز را یکی از مهم‌ترین و مبارک‌ترین رویدادهای عصر معاصر پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: طرح موضوع بسیار مهم وحدت حوزه و دانشگاه یکی از مهم ترین آثار وقوع انقلاب فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران بود که با راهنمایی‌های ارزنده و داهیانه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) به ثمر نشست.

                            وی هدف اصلی از این نامگذاری حکیمانه را گسترش پژوهش‌های علمی و معارف بلند و عمیق اسلام دانست و ادامه داد: این آرمان بلند توانست مقدمات لازم و زمینه مناسب را برای دانشگاه و حوزه ایجاد کرده و در فضای سیاسی آن زمان، باب مشارکت و وحدت این دو سنگر مقدس علم و ایمان را مفتوح دارد.

                            وی همچنین به شهادت آیت الله مفتح، مجاهد خستگی ناپذیر و یکی از علمای تراز اول انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: این شهید والامقام در راه تحقق این اندیشه و آرمان بلند حضرت امام خمینی(ره) بیش از سایر علما و اندیشمندان زمان تلاش کرد و شایسته است یاد و خاطره ایشان برای همیشه تاریخ زنده نگه داشته شود.

                            سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین با بیان اینکه نباید ارتباط دانشگاه و حوزه، کمرنگ‌تر شود، تصریح کرد: باید دو نهاد مقدس با تلاش و هم اندیشی، برای رفع مشکلات جامعه نسخه پیچی کرده و راهنما و مشاور امینی برای مسئولان و مردم باشند.

                            ساعی در ادامه بر ضرورت افزایش کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر این مهم تاکید ویژه داشته‌اند ولی متاسفانه آن چنان که باید و شاید به صورت مطلوب و مقبول، اجرایی نشده است.

                            بر اساس گفته وی دولت باید بسترهای لازم برای افزایش تعامل حوزه و دانشگاه را فراهم کرده و با جمع بندی نظرات نخبگان، در تصمیم سازی و تصمیم گیری‌های مختلف از نظرات آنان استفاده کند.

                            • زهرا ساعي
                            • افزايش
                            • كرسي آزادانديشي
                            • دانشگاه
                            • مجلس
                            • نماينده
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Mon, 18 Dec 2017 13:26:41 +0330
                             مطهری: دانشجو باید یک مصلح اجتماعی باشد http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16700-مطهری-دانشجو-باید-یک-مصلح-اجتماعی-باشد.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16700-مطهری-دانشجو-باید-یک-مصلح-اجتماعی-باشد.html مطهری: دانشجو باید یک مصلح اجتماعی باشد

                             نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدیم دانشجو می تواند یک مصلح اجتماعی به شمار بیاید و برای این کار وقایع جامعه را رصد کند.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، علی مطهری در نشست دانشجویی که به مناسب روز دانشجو در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد ضمن تبریک سالروز 16 آذر به دانشجویان اظهار کرد: امیدوارم به رسالت خود به عنوان دانشجو آگاه باشید و توفیق عمل هم داشته باشید. معتقدیم دانشجو می تواند یک مصلح اجتماعی به شمار بیاید و برای این کار وقایع جامعه را رصد کند.

                             مطهری خاطرنشان کرد: باید بدانیم در موضوع آزادی هم مقصود ما از آزادی چیست؟ هنر انقلاب اسلامی ما این بود که هم این شعارها را داشت اما در قالب مفاهیم اسلامی. مثلاً شعاری که در انقلاب فرانسه وجود داشت در انقلاب ما هم وجود داشت ولی مفهومی که ما از آزادی داشتیم متفاوت با مفهوم آنها بود.

                             وی در رابطه با موضوع عدالت اظهار کرد: در مسأله عدالت شعاری که ما مطرح کردیم با شعاری که در انقلاب اکتبر روسیه وجود داشت متفاوت است. باید مفهوم درستی از این مفاهیم داشته باشیم تا بتوانیم به درستی آن را ارزیابی کنیم. از دیگر آرمان های ما بحث اخلاق، حقوق زن و دموکراسی بوده که هر از چندی باید رسیدگی کنیم که به کجا رسیده ایم.

                             نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبیعت دولت ها میل به استبداد و تکروی دارد و برای اینکه جلوی استبداد دولت ها گرفته شود نهادی به نام مجلس تشکیل شده است. البته در ساختار سیاسی ما نهادهای دیگری هم هست و مجلس باید در مقابل همه اینها ایستادگی کند.

                             وی افزود: ما قانون اساسی خوبی داریم، مجلس در قانون اساسی ما قدرت بالایی مانند قدرت عزل رئیس جمهور و وزرا دارد و در ایران مجلس قدرت خوبی دارد. با وجود این قانون اساسی خوب موانعی هم دارد که خود ایجاد کرده ایم که این قانون اساسی خوب عمل نمی‌شود. یکی مسأله نظارت استصوابی است. خیلی از افراد به بهانه های مختلف موفق به حضور در مجلس نمی شوند، به دلایل و بهانه های غیر قابل قبول یا وجود برخی شوراهایی که در قانون اساسی وجود ندارد و ایجاد کرده ایم.

                             مطهری در پاسخ به سوال دانشجویی در رابطه با موضوع فساد اظهار کرد: مبارزه با فساد در وهله اول با دولت و قوه قضائیه و نهادهای نظارتی مثل سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است. مجلس ناظر است و سوال و استیضاح و تحقیق انجام می دهد.بنابراین اینطور نیست که کل وظیفه مبارزه با فساد با مجلس باشد. مجلس هم بخشی را بر عهده دارد که می توانیم بگوییم کارش را خوب انجام داده و در این موضوع کمک هم کرده است.

                             آقای روحانی بعد از انتخاب شدن ممکن است به خاطر شرایط خاص کشور می‌خواست بالاخره مخالفان را یک مقدار آرام کند تا مخالفت ها کم شود تا از این حالت اضطراری خارج شویم لذا تا حدودی انتظاراتی که خیلی از ماها داشتیم برآورده نشد.

                             وی در پاسخ به سوال دانشجویی در رابطه با اینکه درباره فضای امنیتی در دانشگاه قانون وضع شود، گفت: این مسأله نیازی به قانون ندارد فراتر از قانون عمل می کنند. قانون شکنی می کنند و باید این خلاف ها پیگیری شود و البته در مسائلی که به ما مراجعه می کنند پیگیری می‌شود مگر اینکه ما از مطلبی مطلع نشویم.

                             مطهری در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با موسسات اعتباری اظهار کرد: مجلس کار بسیار موثری انجام داد و اقدام مجلس بود که با همکاری دولت و قوه قضائیه بخش زیادی از مشکلات موسسات اعتباری تا به امروز حل شده و مجلس در این موضوع بسیار فعال بوده است.

                             وی در رابطه با بودجه سال ۹۷ خاطرنشان کرد: در این رابطه هنوز زود است اظهار نظر کنیم، این لایحه ای است که دولت به مجلس داده، تغییراتی خواهد شد و درباره عوارض خروج از کشور احتمالا تغییر می‌کند و افزایش بودجه نهادهای فرهنگی نسبت به سال‌های پیش کاهش پیدا کرده است.

                             نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع مینو خالقی گفت: ما استفساریه دادیم که شورای نگهبان نمی‌تواند بعد از رای مردم کسی را رد صلاحیت کند، در مجلس چهار بار به این رای دادیم و در حال حاضر به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است.

                             • علي مطهري
                             • دانشجو
                             • مصلح اجتماعي
                             • دانشگاه
                             • مجلس
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Tue, 12 Dec 2017 10:44:54 +0330
                              رمضان زاده: جنبش دانشجویی در اوج خودش نیست http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16678-رمضان-زاده-جنبش-دانشجویی-در-اوج-خودش-نیست.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/daneshjuian/item/16678-رمضان-زاده-جنبش-دانشجویی-در-اوج-خودش-نیست.html رمضان زاده: جنبش دانشجویی در اوج خودش نیست

                              سخنگوی دولت اصلاحات گفت: اهل خانه‌نشینی نیستیم، اما اهل اصلاح امور هستیم چون اصلاحات یک راه تدریجی برای اصلاح امور است.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، عبدالله رمضان‌زاده درباره نقش امروز جریان دانشجویی گفت: ظاهرا هیچ چیز سر جایش نیست که جنبش دانشجویی دارای وضعیت به هنجار باشد. اگر به حادثه ۱۶ آذر سال ۳۲ توجه کنیم، دانشجویان را مرجع جامعه می‌بینیم که این نشان می‌دهد جریانات سیاسی و دانشجویی ارتباط خاص و خوبی با هم داشتند.

                              وی با بیان اینکه اگر به حرکت دانشجویی از ابتدا تاکنون توجه کنیم حرکتی سینوسی را مشاهده می‌کنیم، گفت: بعد از تیر ۷۸ افت و خیز زیادی دیدیم و دلیل آن رفتار مسئولان بوده که گاهی در کشور گشایش بیشتر بوده و گاهی نگاه امنیتی. اوج مساله در جنبش سیاسی در سال ۸۸ و بعد از آن بود این رفتار باعث کند شدن عملکرد جنبش دانشجویی شده‌ است. الان می‌بینیم به محض باز شدن فضا، نهادهای دانشجویی به سرعت کار را آغار می‌کنند.

                              سخنگوی دولت اصلاحات گفت: در دهه ۷۰ میلادی اندیشمندان تصور می‌کردند با منابع مالی می‌توان کشورها را به سمت توسعه سوق داد و بعد از آن دانشگاه‌ها منابع مدیریتی آوردند و به منابع انسانی توجه کردند. بعدها گفتند به سرمایه سومی به نام سرمایه اجتماعی احتیاج داریم.

                              رمضان‌زاده تاکید کرد: مهمترین شاخص اجتماعی را وجود نهادهای مدنی می‌دانند و مهترین شاخصه برای تشکیل آنها وجود اعتماد مردم به آنهاست. در جامعه‌ای که اعتماد رخت بر بندد جای رشد در بقیه زمینه‌ها نیست.

                              وی گفت: متاسفانه نگرش‌سنجی‌ها نشان می‌دهد ضریب اعتماد به کمترین میزان رسیده است و ۷۵ درصد مردم ایران همدیگر را دروغگو می‌دانند. این به این معنی نیست که ۷۵ درصد ملت دروغگو هستند. گفته شده است ۱.۵ میلیون نفر در صف مهاجرت هستند. اگر ۲۰ درصد نخبه باشند یعنی جامعه ما تهی می‌شود اگر آمار رشد مهاجرت به اروپا و آمریکا را حساب کنیم ببینید وضعیت حفظ نخبگان به چه شکل است. از نظر من جنبش دانشجویی در اوج خودش نیست.

                              رمضان‌زاده گفت: بهبودخواهی باید حکومتی و با گسترش بدنه اجتماعی همراه باشد.‌ ما همیشه خواستار بهبود روابط با حاکمیت هستیم. در انتخابات مجلس آقای خاتمی که بیشترین اعتماد عمومی دارد، گفت من به این افراد رای می‌دهم. آقای خاتمی کسی است که در انتخابات مجلس، ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر نقش اساسی داشت، اما امروز محدود است.

                              این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: اهل خانه‌نشینی نیستیم، اما اهل اصلاح امور هستیم چون اصلاحات یک راه تدریجی برای اصلاح امور است. صریح بگویم وضعیت کشور خوب نیست اما امید داریم که با اصلاحات امور اجرایی تصحیح شود.

                              وی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: روحانی یک اولویت دارد و آن تامین نیازهای اولیه و از بین بردن فقر مطلق است و هرکاری که مانع آن شود، انجام می‌دهد آقای روحانی در اولویت‌بندی‌های خود درست عمل می‌کند. دنبال برجام رفت که منابع پیدا کند تا فقر مطلق را از بین ببرد. اگر دولت دنبال اولویت دومی برود که باعث تنش و فرار سرمایه شود روحانی باید پاسخگو باشد

                              رمضان‌زاده درباره عملکرد نجفی در شهرداری تهران گفت: شهرداری اکنون به ۱۳۲هزار نفر حقوق می‌دهد و کلی هم بدهکاری دارد چرا می‌گویید همه کارها منفی است برخی انتصابات بد بوده که باید اصلاح شود اما در چینش معاونان و شهرداران درست عمل کرده است باید کمک کنیم تصمیم‌گیری‌ها عاقلانه‌تر باشد.

                              • عبدالله رمضان زاده
                              • جنبش دانشجويي
                              • دانشگاه
                              • اوج
                              • دولت
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) دانشجویان Sat, 09 Dec 2017 11:15:04 +0330