آذربایجان غربی

فاطمه هاشمی از دلایل اخراجش می‌ گوید

  • دوشنبه, مهر 09 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مطهره شفیعی: گزارش اخراج دختران آیت‌ا... هاشمی از دانشگاه آزاد برای قشر بزرگی از جامعه قابل پذیرش نبود، زیرا همگان آگاه هستند پایه‌گذار تاسیس و فعالیت این دانشگاه آیت‌ا... هاشمی است و حذف فرزندان از میراث پدر سوال بزرگی در اذهان پدیدار کرد که تاکنون پاسخی به آن داده نشده است.

فاطمه و فائزه هر دو استاد دانشگاه آزاد بودند که در توانایی و صلاحیت آنها تردیدی مطرح نشده است و دانشجویان همواره تمایل داشتند که در کلاس‌های درس آنها به دلیل طرح دیدگاه‌های مختلف حضور فعال‌تری داشته باشند، اما آنچه که به آنها «دستور مسئولان بالا» ذکر شد، فضایی را ترسیم کرد که آنها دیگرنباید در کلاس‌های درس حضور پیدا کنند، اما این دو خواهر اصرار بر آن دارند که موضوع اخراج باید به‌صورت کتبی به آنها ابلاغ شود چرا که این روش قانونی به نظر نمی‌رسد. برخی که سال‌ها در راستای کاستن از محبوبیت آیت‌ا... هاشمی و فراموش شدن گفتمان و منش او کوشیدند اما موفقیتی کسب نکردند امروز درصدد رفتار دیگری با یادگاران ایشان هستند اما از این آیه شریفه غافل هستند که «تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ» یعنی «هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی، و هر که را بخواهی خوار می‌کنی.» با اخراج و حذف فائزه و فاطمه هاشمی از دانشگاه آزاد ذره‌ای از اثرگذاری آنها کاسته نخواهد شد و بیش از گذشته برای درک حقیقت به آنها رجوع خواهد شد. فاطمه هاشمی هم دو هفته پیش در نامه‌ای به علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس این آیه را به همراه حدیثی از پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه «إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّات: به درستی که اعمال و کارهای انسان به نیت‌ها وابسته است.» یادآور شده بود، چرا که فاطمه دختر بزرگ آیت‌ا... هاشمی از تجربیات زیادی در مواجهه با افراد برخوردار است و به‌خوبی این روزها را پیش‌بینی می‌کرد که همان ارادتمندان دیروز به پدر چگونه امروز رای به اخراج دختران آیت‌ا... می‌دهند! فرزندان آیت‌ا... هاشمی مانندپدر شخصیت یک رو و صادقی دارند بنابراین از پنهان کردن واقعیت خودداری نمی‌کنند که این نامه مصداق همین رویه آنهاست. رفتاری که با فائزه و فاطمه هاشمی شد نشان داد که مخالفان اعتدال حتی حاضر به پذیرش بحث علمی هم نیستند که مصداق آن آنچه است که فاطمه هاشمی به‌طور مثال درکلاس انقلاب اسلامی بیان می‌کند. او در تدریس مطابق سرفصل‌های انقلاب اسلامی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به مباحثی ورود پیدا می‌کند که سبب شکل گیری انقلاب اسلامی و موضوعات پس از آن شد که همین مباحث ظاهرا به مذاق برخی خوش نیامده است و این در حالی است که فاطمه هاشمی معتقد است باید تمام زوایای انقلاب اسلامی برای جوانان و دانشگاهیان تشریح شود تا آنها بفهمند چه مسیری برای تحقق انقلاب اسلامی طی شده و چه مخاطراتی بر سر آن وجود داشته و دارد.

توضیح فاطمه هاشمی

فاطمه هاشمی که 4 سال مدیر گروه علوم سیاسی و11 سال است که عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است، درباره دلیل و نحوه اخراجش به «آرمان» گفت:«ممکن است نامه من به آقای ولایتی دلیل اخراجم از دانشگاه آزاد باشد.» دختر ارشد آیت‌ا... هاشمی ادامه داد: «روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در کلاس‌های دانشگاه حضور داشتم و دو کلاس و جلسه دفاع از پایان‌نامه و جلسه گروه هم در روز چهارشنبه برگزار شد اما وقتی که از دانشگاه خارج شدم معاون آموزشی تماس گرفت و اعلام کرد به ما گفته شده که نام شما را از سایت دانشگاه حذف کنیم. پرسیدم چه کسی این موضوع را خواسته است که پاسخ داده شد که «دستور از بالا داده شده است» وی افزود: من در نامه به آقای ولایتی گفتم آیه «تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ» را به خاطر آورده‌اید. استنباطم این است پس از نامه به ایشان، در اخراج من تسریع شده است. در آن نامه مشکلات واحد جنوب دانشگاه آزاد که پس از انتقال از ساختمانی به ساختمان دیگر شده بود، موجب اعتراض و گلایه‌های زیادی شد را مطرح کردم. فاطمه هاشمی تاکید کرد: تنها خواسته من این است که حکم اخراجم را رسما ابلاغ نمایند. اینکه می‌گویند بعدا ابلاغ می‌کنیم در چارچوب هیچ قانون و منطقی قابل پذیرش نیست و وکلای حقوقی من می‌گویند ابلاغ حکم باید رسمی باشد و تحویل من داده شود. البته ما هم اعتراضی نداریم. می‌دانیم چه می‌گذرد و چه می‌کنند. فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد درباره زمان مطلع شدن از تصمیم به اخراج از دانشگاه گفت: زمانی که برای ملاقات با مهدی به زندان اوین رفته بودم با فائزه در این مورد صحبت کردیم و آنجا فهمیدم به خواهرم هم به طور شفاهی گفته‌اند اخراج شدی دیگر درکلاس‌های دانشگاه حاضر نشوید.

بازتاب اخراج فاطمه و فائزه

خبر اخراج فائزه و فاطمه هاشمی که در روزنامه «آرمان» منتشر شد بازتاب زیادی در رسانه‌ها با گرایش‌های مختلف داشت و رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به بازنشر گزارش پرداختند. درفضای مجازی هم اخراج دو دختر آیت‌ا... هاشمی بازتاب زیادی داشت و کاربران فضای مجازی به ابراز دیدگاه‌های خود پرداختند. معصومه ابتکار نوشت: «فائزه هاشمی: به من و فاطمه گفته‌اند از دانشگاه آزاد اخراج شده‌ایم. فائزه هاشمی به روزنامه «آرمان» گفت: مسئول واحدی که در دانشگاه آزاد درآن تدریس می‌کنم اعلام کرد که به او گفته‌اند دیگر نیازی به حضور بنده در دانشگاه آزاد نیست.این موضوع را نپذیرفتم، چرا که باید حکم اخراج رسما ابلاغ شود و به‌صورت شفاهی قابل پذیرش نیست و وجاهت قانونی ندارد. همین موضوع را به خواهرم یعنی فاطمه هم گفته‌اند» جمعیت دانشجویان همراه نوشت: «در ادامه هاشمی ستیزی از دانشگاه آزاد، دو دختر مرحوم آیت‌‌ا... هاشمی رفسنجانی از دانشگاه آزاد اخراج شدند. فاطمه و فائزه هاشمی سال‌هاست که استاددانشگاه و عضوهیات علمی هستند». رسانه‌های منتسب به حامیان احمدی‌نژاد نیز با انتشار تصویر فائزه هاشمی نوشتند: «ما هم اخراج شدیم» و همچنین نوشتند: «فائزه هاشمی خبرداد: من و خواهرم را از دانشگاه آزاد اخراج كردند! فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد به مسئولان فعلی دانشگاه اعلام‌کرده نامه رسمی اخراج را بدهند» کانال مجازی دیگری با انتشار تصویر فائزه و فاطمه هاشمی نوشت: «فائزه هاشمی فرزند بنیانگذار دانشگاه آزاد خبرداد:من و خواهرم را از دانشگاه آزاد اخراج كردند! با همین فرمون احتمالا می‌خوان الهام چرخنده رو جایگزین شما بکنن» یکی از فعالان عرصه مجازی نوشت: «هنوز رسما اخراج نشدن.چون خودش هم گفته که ابلاغ قانونی بشه. تازه فائزه‌ای که من می‌شناسم می‌دونم اینقدر کارش عالیه که محاله تن به این کار بده و به راحتی قبول کنه.» پدر داماد احمدی‌نژاد هم با انتشار تصویر فائزه هاشمی نوشت: «فائزه هاشمی: من و خواهرم را از دانشگاه آزاد اخراج كردند!» بهارنیوز نوشت:‌ «دختران هاشمی‌رفسنجانی را از دانشگاه هم اخراج کردند! فائزه هاشمی خبرداد: من و خواهرم را از دانشگاه آزاد (تحت مدیریت علی‌اکبر ولایتی) اخراج كردند!» جماران نیز اینچنین به بازنشر خبر پرداخت: «فائزه هاشمی: من و خواهرم را از دانشگاه‌آزاد اخراج کردند. مسئول واحدی که درآن تدریس می‌کنم اعلام کرد که به او گفته‌اند دیگر نیازی به حضور بنده در دانشگاه آزاد نیست که این موضوع را نپذیرفتم، چرا که باید حکم اخراج رسما ابلاغ شود و به‌صورت شفاهی قابل پذیرش نیست و وجاهت قانونی ندارد.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها