آذربایجان غربی

عارف: جریان اصلاحات به پوست‌ اندازی نیاز دارد

  • دوشنبه, شهریور 26 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سیاستمدار دانشگاهی است و به‌خوبی از دغدغه‌های هر دو طیف آگاه است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، برخی اوقات سکوت می‌کند که مشخص است پس از آن به ارائه دیدگاه‌های خود در مورد موضوعات مختلف و اصلاح‌طلبی خواهد پرداخت. برخی اوقات بدون رودربایستی به نقد جریان اصلاحات که خود از سران آن است می‌پردازد، اما چون همگان آگاه به دلسوزی او هستند گلایه‌ای مطرح نمی‌شود. در آستانه سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، جمعی از فعالان طیف‌های مختلف دانشجویی با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

محمدرضا عارف در این دیدارهای جداگانه با تسلیت ایام سوگواری ماه محرم، امام حسین(ع) را یک مصلح و آرمانخواه واقعی دانست و با بیان اینکه حرکت اصلاحی امام حسین(ع) جنبش عدالتخواهانه را در تاریخ زنده نگه داشت، گفت: انقلاب اسلامی ایران متاثر از عاشورا و یاد و خاطره آن است. استبدادستیزی، استعمارستیزی، عدالت‌خواهی، آزادگی و آزادی‌خواهی نقش بسیار مهمی در انقلاب اسلامی ایران داشت و دانشجویان باید این مطالبه را از مسئولان و دست‌اندرکاران داشته باشند که آیا بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب آزادی و عدالت که به دنبال آن بودیم تا چه میزان محقق شده است؟

وی تشکل‌های دانشجویی را به حفظ سرمایه اجتماعی توصیه کرد و با انتقاد از رکود فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه، بی‌انگیزگی را آفت جنبش دانشجویی دانست و گفت: تشکل‌های دانشجویی نباید پاسخگوی عملکرد دولت‌ها باشند بلکه باید مطالبه‌گر باشند و از مسئولان کشور در همه قوا بخواهند پاسخگوی عملکردشان باشند. متاسفانه دانشگاه‌های ما در جایگاه اصلی خود قرار ندارند.

رئیس فراکسیون امید نگاه نقادانه برای اصلاح وضع موجود را از خصلت‌های بارز تشکل‌های دانشجویی برشمرد و تاکید کرد: در این شرایط خاص و برای برون رفت از آن، دانشجویان و دانشگاهیان باید مسئولان را با نقد مشفقانه خود برای اصلاح امور و پاسخ به مطالبات به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور تشکل‌های مختلف دانشجویی با گرایش‌های مختلف را برای دانشگاه فرصت دانست و از مسئولان خواست در ارائه مجوزهای قانونی برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی با آنها همراهی داشته باشند و با همه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی صرفا بر اساس قانون عمل کنند.

شاخصه‌های خط امام

وی با بیان اینکه تشکل‌های دانشجویی نباید از مسیری که آغاز کردند خسته شوند و باید مسئولیت‌پذیر باشند، به نگاه امام به فعالیت‌های سیاسی دانشجویان اشاره کرد و گفت: عدالت و پایبندی به ارزش‌ها از شاخصه‌های اصلی خط امام است. مردم در زمان پیروزی انقلاب به خاطر ارزش‌ها به سمت امام آمده بودند و کسانی که پیرو خط امام هستند بدانند که از ارزش‌ها نباید عدول کرد.

عارف با یادآوری فعالیت‌های هم‌نسلان خود در تشکل‌های دانشجویی قبل از انقلاب، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اصلی فعالان دانشجویی مسلمان قبل از انقلاب پررنگ بودن فعالیت‌های مذهبی بود. متاسفانه بعد از انقلاب و به‌خصوص در دهه اخیر به دلیل اینکه تریبون‌ها عموما در اختیار جریان مخالف اصلاحات بود و تبلیغات سوئی که از طریق این تریبون‌ها صورت گرفت شائبه بی‌تفاوتی جریان اصلاحات به فعالیت‌های مذهبی در بخش‌های متدین جامعه ایجاد شد در حالی که اعتقاد، باور و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها بیش از برخی مدعیان و صاحبان تریبون است.

وی با تقبیح سوءاستفاده از ارزش‌ها برای حذف رقیب، تاکید کرد: متاسفانه به نام دین و ارزش‌ها گزینش‌های کذایی راه انداخته بودند و افراد متدین و متخصص را از تصدی مسئولیت‌های مختلف محروم کردند.

پاسخ به مطالبات

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای تشکل‌های دانشجویی اثرگذاری در فضای دانشگاه و جامعه باید مهم باشد نه سر و صدا در فضای مجازی، تصریح کرد: یکی از چالش‌های پیش روی کشور کمبود منابع انسانی متخصص است، چرا که نسل اولی‌ها به دلیل اینکه تصور می‌کردند همیشه در قدرت خواهند بود به دنبال کادر سازی نبودند و از تربیت نیروی انسانی متخصص غفلت شد به همین دلیل زمانی که طرح منع به‌کارگیری بازنشستگان تصویب شد عده‌ای نگران شدند که با کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید بر اینکه برای مقابله با چالش‌های پیش روی نظام، باید گفت‌وگوی ملی در همه سطوح و در میان نخبگان و جریانات سیاسی را پذیرفت، گفت: مسئولیت سنگینی در این مورد بر عهده جریان اصلاح‌طلبی است و باید در این زمینه تلاش جدی توسط همه دلسوزان انقلاب انجام شود تا به راهکارهای اجماعی برای حل مشکلات و معضلات برسیم.

عارف در پایان تاکید کرد: جریان اصلاح‌طلبی باید به دنبال رویکرد جدیدی باشد و یک نوع پوست‌اندازی در این جریان نیاز است تا بهتر بتواند در خدمت انقلاب و مردم عزیز کشورمان و پاسخ به مطالبات بحق آنها در همه زمینه‌ها باشد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

1 نظر

  • پیوند نظر حسین دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 20:46 ارسال شده توسط حسین

    سلام سرعت بازگذاری سایت خیلی پایینه بزور سایت باز می شود بنظرم مشکل از قالبتونه خیلی سنگینه قالب

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها