HamavaNews - هم آوا - هم آوا http://hamavanews.com Tue, 25 Sep 2018 07:18:04 +0330 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir 40 سال خانه نشینی حق من نبود http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/17902-40-سال-خانه-نشینی-حق-من-نبود.html http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/17902-40-سال-خانه-نشینی-حق-من-نبود.html 40 سال خانه نشینی حق من نبود

ندا سیجانی: عبدالوهاب شهیدی 97 ساله شد. خالق تصنیف زیبا و ماندگار«زندگی» با آن مطلع شهیر: «اون نگاه گرم تو...»؛ اثری در دستگاه ماهور و در گوشه طوسی. بی‌تردید این قطعه همانند قطعاتی چون «تو‌ای پری کجایی» حسین قوامی، «الهه ناز» غلامحسین بنان، «مرغ سحر» محمدرضا شجریان و... در کنار آثار پرشمار شهیدی در تاریخ موسیقی ایران باقی خواهد ماند.

شهیدی نخستین بار این قطعه را سال 1347 در جشن هنر شیراز اجرا کرد. به گفته خودش«کاری که اصیل باشد، همیشه دیده می‌شود».

حضور و فعالیت استاد عبدالوهاب شهیدی خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی ایران، نوازنده ساز عود و آهنگساز، در عرصه موسیقی به سال‌های خیلی دور برمی گردد؛ سال‌های پربار موسیقی ایران که هنرمندان در تولید و اجرای زیباترین قطعات از یکدیگر پیشی می‌گرفتند تا اینکه روزگار دگر شد و شهیدی چاره‌ای جز خانه نشینی نیافت و به 40 سال خواندن و نواختن در دستگاه سکوت اکتفا کرد.امروز نه دیگر دستان چروکیده و رنجورش توانای نواختن عود را دارند و نه تارهای صوتی‌اش یارای خواندن.

اما این نافی نقش امید در چشمان او نیست! او به حیات دوباره موسیقی ایران امیدوار است و به نسل جوان ایمان دارد. به گفته استاد عبدالوهاب شهیدی «اکثر جوان‌های امروز سی دی‌های برنامه «گلها» را به همراه دارند.»

شهیدی سال‌ها در جامعه باربد که استاد اسماعیل مهرتاش(موسیقیدان ایرانی) مؤسس آن بود فعالیت می‌کرد و آواز و ردیف موسیقی ایران را در همین مرکز آموخت. محمدرضا شجریان از دیگر شاگردان مهرتاش درباره شهیدی گفته است: «استاد مهرتاش، عشق و علاقه عجیبی به آقای شهیدی داشتند و او را اعتبار «جامعه باربد می‌دانستند... او دارای منشی بزرگوارانه درموسیقی ما است. هرجا که او بود، بالاترین عنوان هنری را داشت... اعتبار شهیدی چنان زیاد بود که همیشه خودم را پشت او پنهان می‌کردم تا کسی مرا نبیند.من از او یاد گرفتم که رفتارهنری باید چگونه باشد.»

تولد عبدالوهاب شهیدی بهانه‌ای شد تا گپ و گفتی دوستانه با استاد بزرگ آواز ایران داشته باشیم.

شهیدی می‌گوید: «من یکم مهرماه سال 1301 به دنیا آمدم وامسال 97 ساله شدم. زادگاهم میمه اصفهان است و دوران دبستان را دراین شهرگذراندم. پدرم میرزا حسن شهیدی ملقب به صدرالاسلام و متخلص به طوبی از نوادگان شهید ثانی بودند.از دوران کودکی به موسیقی علاقه‌مند بودم وگاهی اوقات با خود آواز خواندن را زمزمه می‌کردم پدرم هم من را تشویق می‌کرد و می‌گفت «در چهره‌ات می‌بینم که دراین زمینه موفق خواهی شد و باید مسیر موسیقی را ادامه بدهی» 14 سال سن داشتم که پدرم فوت کرد. در واقع پشتیبان و استادم را از دست دادم. پدرم از روحانیون بود و به موسیقی احاطه کامل داشت و من چندین آواز را نزد ایشان آموزش دیدم. بعد‌ها یعنی سال 1317 آموزگار شدم و بعد به نظام وظیفه پیوستم و در ارتش ماندگار شدم و درحال حاضر هم بازنشسته ارتش هستم. تمامی این اتفاقات تقدیر من بود. طبیعت این مأموریت را برعهده من گذاشته بود واز خود اختیاری نداشتم. آن روزها تمام وقتم را صرف آموختن و رفتن به تئاتر می کردم. من پیش ازآنکه به‌صورت جدی موسیقی را ادامه بدهم به کار بازیگری تئاتر مشغول بودم و بعد از آشنایی با استاد مهرتاش آموزش موسیقی را در محضر ایشان آموختم و به برنامه رادیویی گل‌ها وارد شدم و تعداد آثاری که از آن برنامه باقی مانده و آرشیو شده است 70 درصد آن اجرای من بوده است اما بعد از انقلاب نه اجرایی داشتم و نه نوارکاستی منتشر کردم. البته اوایل انقلاب مدتی موسیقی تحریم بود و اثری پخش نمی‌شد ولی بعدها بدون آنکه بخواهم خانه نشین شدیم.»

شهیدی به آن روزهایی که در زندان بازداشت بود، اشاره می‌کند و می‌افزاید: «اوایل انقلاب در اصفهان بازداشت شدم آن هم بر سر یک زمین کشاورزی که از دولت گرفته بودم. آن زمان یک چاه آب در زمین حفر کرده بودم که حدوداً 500 میلیون تومان برایم هزینه برداشت اما تنها 4 میلیون تومان به من برگرداندند. بعد از آن هم یکسری مشکلات محلی به وجود آمد و یک تعداد جوان نابالغ شروع به اذیت مردم کردند. مشکل بازداشت من همچنان ادامه داشت تا آنکه از مسئولان پرونده خواستم پرونده‌ام را ببینند و نتیجه نهایی را اعلام کنند و خوشبختانه از مرکز نامه آمد که ایشان را محترمانه آزاد کنید اما چه فایده پول و زمین از بین رفت.»

عبدالوهاب شهیدی دانش آموخته مکتب اصفهان است و شاید دلیل این امر زادگاه او بوده است.اما او براین نظر است که «همه مکاتب موسیقی هستند وتفاوتی با هم ندارند و انتخاب این نام‌ها چون مکتب اصفهان، مکتب تهران و مکتب تبریز به لحاظ محلی و موقعیت جغرافیایی است. استادان اول من صفحه گرامافون بودند یعنی با شنیدن صدای استادانی چون تاج اصفهانی و ادیب خوانساری از روی صفحه شیوه آن دو استاد را پیروی کردم و علاقه‌مند شدم اما وقتی به کلاس استاد مهرتاش آمدم ایشان گفتند «تمامی این روش‌ها را از ذهنت پاک کن» و یک سال مشغول پاک کردن آنها بودم.»

عبدالوهاب شهیدی نوازنده قهار ساز عود(یا بربط) است و در واقع سبکی را در این ساز به وجود آورد که تا به امروز ادامه دارد و آنچه را هنرجویان آموزش می‌بینند، شیوه عود نوازی ایشان است. یعنی نواختن عود به شیوه موسیقی ایرانی. او دراین باره می‌گوید: «سنتور ساز اول من بود اما با صدای ساز عود از«رادیو خاورمیانه عربی» آشنا شدم و خیلی تحت تأثیراین صدا قرار گرفتم.آقایی بود به‌نام «خضوری» از یهودیان عراق و از ترس آنکه به اسرائیل نبرندش، از بصره به ایران آمده بود. وقتی به جامعه باربد آمد، آقای مهرتاش او را استخدام کرد. او استاد قانون بود ولی در نوازندگی عود هم تبحر داشت. به‌طور اتفاقی با ایشان برخورد کردم و برایم یک عود آورد و طرز کوک‌کردن و انگشت‌گذاری را به من یاد داد. چون با تار آشنایی داشتم خیلی زود با عود ارتباط برقرار کردم. من تنها کاری که روی عود انجام دادم این بود که این ساز را از فراموشی بیرون آوردم و صدایی که امروز از ساز عود شنیده می‌شود نتایج زحمات من وشیوه کاری‌ام است. من سبک نواختن تار را روی عود پیاده کردم و سال‌ها دراین باره تلاش کردم.شنیدم که قرار است این ساز به‌نام ایران ثبت جهانی شود و از دوستانی که دراین باره زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم چرا که اتفاق بسیار خوبی است و هرآنچه را در راه کشورم ایران باشد و صورت بگیرد، حرفی ندارم و موافقت خود را اعلام می‌کنم.»

عبدالوهاب شهیدی دارای دو دکترای موسیقی (درجه یک هنری) یکی برای ساز عود و دیگر برای آواز است.او سبکی منحصر به فرد در آواز دارد ومی گوید: «صدا بیان‌کننده شخصیت انسان است. شخصیت من هم به‌گونه‌ای تعیین شده بود که موسیقی اصیل یعنی موسیقی محلی‌های کشورمان که فولکلور است را بیاموزم و بخوانم که بیشترین آن هم آثاری از بزرگان موسیقی در دوره ساسانیان است. من موسیقی فولک را دنبال کردم و روی آهنگ‌هایی که بجای مانده بود اشعار بزرگان را پیاده کردم. تمام این آثار ریتمیک بود و درواقع کاری کردم که کسی از موسیقی من خسته نشود و الحمد‌لله هم انجام شد.

این استاد بزرگ آواز گاه آثاری را که امروز با عنوان موسیقی آوازی رواج پیدا کرده است، می‌شنود و می‌گوید: «موسیقی‌های امروزی را گوش می‌کنم و می‌بینم که تعداد هنرمندان افزایش یافته است اما بیشتر از آنکه هنرمند باشند هنر، بند هستند. پیش از این عزیزانی چون بنان، قوامی، ادیب خوانساری، تاج اصفهانی، عبدالعلی وزیری و... بودند که توانستند موسیقی آوازی را بدرستی به مردم معرفی کنند اما متأسفانه امروزاین بزرگان آرام آرام کنار گذاشته شده‌اند. آینده موسیقی ایران بستگی به فعالیت همین جوانان دارد، آنها باید در زمینه معرفی درست موسیقی اصیل ایرانی تلاش کرده و آن را ارتقا بدهند و دراین راه رشد کنند. پایه و اساس یک موسیقی شعر است.زمانی یک تصنیف گُل می‌کند که در کنار یک شعر خوب، ملودی و بعد آواز قرار بگیرد.

شهیدی نزدیک به یک قرن در این مملکت زندگی کرده و بهار و خزان‌های بسیاری را پشت سر گذارده است. او آرزو دارد «همه مردم کشورم سلامت و سعادتمند باشند این مردم هستند که پشتیبان موسیقی‌اند با حمایت مردم یک هنرمند معروف می‌شود، مردم هنرمند را بزرگ می‌کنند و درحال حاضر هم وظیفه دارند که به هنرمندان احترام بگذارند و آنها را حمایت کنند. خدا را شکر از روزهایی که بر من گذشت، راضی هستم تا ببینم نوبت ما کی خواهد شد.»

تولد استاد عبدالوهاب شهیدی مصادف با سالروز تولد استاد شجریان است یکم مهر؛ او ضمن تبریک تولد برای ایشان آرزوی سلامتی دارد. او ناراحت و نگران از روزهایی است که می‌گذرد و خسرو آواز ایران در بستربیماری است. او می‌گوید: «روی ماهش را می‌بوسم و غمخوارش هستم و از پیشامدی که برای ایشان به وجود آمده ناراحت هستم و تنها کاری که می‌توانیم انجام بدهیم دعا برای سلامتی ایشان است.آشنایی من با شجریان به جشن هنرشیراز برمی گردد البته درجشن طوس هم در کنار هم بودیم. او نه تنها یک هنرمند است بلکه یار و رفیق مهربانی است. انسانی بسیار با ادب و آشنا به هنر و سال‌ها در این زمینه زحمات بسیاری کشیده است. او هرگاه می‌شنید استادی آمده است هر طورکه شده به خدمت او می‌رسید تا بر دانشش بیفزاید. شجریان هم از شاگردان مهرتاش است و در ابتدای کار درمحضر ایشان آموزش موسیقی دیده است. چند شب گذشته یک نوارکاست از کارهای ایشان را گوش می‌دادم در دستگاه آواز ابوعطا با همراهی ساز جلیل شهناز؛ من در سرتاسر این نوار اشک ریختم که چرا باید چنین اتفاقی برای آقای شجریان رخ بدهد! طبیعت با ایشان چه کرده است! طبیعت او را می‌سازد، پرورش می‌دهد و بعد او را به زمین می‌زند این چه قانونی در طبیعت است؟ این افراد و انسان‌های بزرگ آسان به دست نمی‌آیند. شاید هر هزار سال یک بار. به قول باباطاهرعریان: «من آن بحرم که درظرف آمدستم/ چونقطه برسر حرف آمدستم/ بهرالفی الف قدی بر آید / الف قدم که در الف آمدستم این هنرمندان هر هزار سال یک بار متولد می شود و هزار سال دیگر باید صبر کرد تا بار دیگر مادرگیتی چنین هنرمندانی به دنیا آورد. حیف وصد حیف برای موسیقی ایران.»

در چهره عبدالوهاب شهیدی غم بزرگی آشکار شده است و سرش را به نشان تأسف به پایین می‌اندازد و با همان بغضی که در گلویش نهفته است، بیان می‌کند: «سال گذشته ایشان به منزل من آمدند، روز پرخاطره و خوبی بود.دراین سال‌ها پراکنده ایشان را می‌دیدم، ولی باور کنید خیلی ناراحت هستم. من می‌دانم او چه دردی دارد و این درد را حس می‌کنم! آنچه داشت باخته است آن صدای شیوایش ازبین رفته واین بی‌عدالتی طبیعت است. طبیعت سرمایه و زندگی‌اش را گرفته است؛ خدا را قسم می‌دهم بلکه حالش کمی بهتر شود. آقای شجریان شاگردان بسیاری تربیت کرده و خوشبختانه صداهای خوبی نیز در این میان ظهور پیدا کرده‌اند، تنها باید تجربه لازم را پیدا کنند.

 • عبدالوهاب شهيدي
 • سال
 • خانه نشيني
 • حق
 • موسيقي
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) فرهنگی Mon, 24 Sep 2018 11:32:30 +0330
  سبقت داخلی‌ ها از خارجی‌ ها در افزایش قیمت http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17901-سبقت-داخلی‌-ها-از-خارجی‌-ها-در-افزایش-قیمت.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17901-سبقت-داخلی‌-ها-از-خارجی‌-ها-در-افزایش-قیمت.html سبقت داخلی‌ ها از خارجی‌ ها در افزایش قیمت

  مرجان اسلامی فر: بازار و صنعت لوازم خانگی روزهای خاصی را پشت سر می‌گذارد. اگر سری به بازار بزنید فعالان این صنف هیچ آینده‌ای را برای شما نمی‌توانند متصور شوند و تنها می‌گویند اگر کالایی را می‌خواهید اکنون خریداری کنید در غیر این‌صورت نمی‌دانیم چه اتفاقی منتظر این بازار است.

  تولیدکنندگان هم شرایط مشابهی دارند ولی سعی می‌کنند نسبت به قیمت دلار و ثبات آن پیش‌بینی مثبت داشته باشند. شاید تا قبل از تحریم‌ها تصور می‌کردند که صنعت‌شان آسیبی نمی‌بیند و خودکفایی‌شان را باور کرده بودند ولی گذشت زمان نشان داد که میزان وابستگی آنها به ارز و مواد اولیه بیش از آن چیزی‌است که در اسناد آنها آمده است. قبل از شروع تحریم‌ها خواستار قطع واردات بودند و می‌گفتند تولید داخلی کفاف خریداران کشور را می‌دهد اما از روزی که واردات قطع شده و به اصطلاح بازار به صورت انحصاری دست تولیدکنندگان داخلی است، قیمت انواع لوازم خانگی زودتر از افزایش قیمت ارز گرانی را تجربه می‌کنند و از طرفی بازار هم بدون کالا مانده است. بنکداران سفارش خود را خردادماه به تولید‌کنندگان ارائه کردند و حال بعد از گذشت چهار ماه به صورت قطره چکانی کالایی که پول آن پرداخت شده است به بنکداران تحویل داده می‌شود.

  افزایش بیشتر قیمت داخلی‌ها

  محمدرضا طحان‌پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی از اعداد و ارقامی در بازار صحبت کرد که جای تأمل بسیاری دارد. وی در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: لوازم خانگی با برندهای خارجی که در ایران تولید می‌شود در ابتدای سال بین 8 تا 9 درصد گران شد و بعد از افزایش قیمت ارز، این گرانی از اردیبهشت ماه تاکنون به حدود 25 درصد رسیده است. ولی لوازم خانگی تولید داخل به طور متوسط تا 75 درصد گران شده و البته در برخی کالاها صدردصد هم شده است.

  وی ادامه داد: لوازم خانگی وارداتی هم به اندازه‌ای که قیمت ارز گران شد، محصولات خود را گران کردند.

  مصطفی تورجی از فعالان بازار لوازم خانگی نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره حال و روز این روزهای بازار لوازم خانگی گفت: قیمت لوازم خانگی تولید داخل نسبت به مونتاژی‌ها که قاعدتاً ارزبری بیشتری دارند، افزایش بیشتری داشته است و حتی در توزیع کالا به نمایندگی‌های خود خوش قول هستند ولی تولیدکنندگان داخلی از خردادماه بدقولی به بنکداران و نماینده‌های فعال خود را شروع کردند.

  وی ادامه داد: قیمت ساید تولید داخل از 5 میلیون و 853 هزار تومان به 13 میلیون و 350 هزار تومان رسیده است. اجاق گاز 2 میلیون و 525 هزار تومان هم از عدد 5 میلیون و 200 هزار تومان عبور کرده است. لباسشویی 7 کیلویی که تا چند وقت پیش یک میلیون و 782 هزار تومان بود به قیمت 4 میلیون و 220 هزار تومان رسیده است. یخچال و فریزر 2 میلیون و 782 هزار تومان هم 6 میلیون و 332 هزار تومان شده است و از طرفی مایکرویو که ما در تولید آن هنوز چالش داریم از یک میلیون و 500 هزار تومان به 4 میلیون تومان جهش یافته است. در این میان قیمت لوازم خانگی کره‌ای که در ایران تولید می‌شود بسیار کمتر رشد داشته است.

  کاهش تقاضاهای مردمی

  وی با بیان اینکه مونتاژکاران هفته‌ای 40 تا 50 میلیون تومان کالا به نماینده‌های فروش خود می‌دهند ولی تولیدکنندگان داخلی از عرضه امتناع می‌کنند و مرتب به فکر افزایش قیمت هستند، اظهارداشت: میزان تقاضای مردم برای خرید لوازم خانگی بشدت کاهش یافته است. قیمت‌ها به حدی بالا رفته که مردم توان خرید ندارند.

  حال با شرایطی که بازار دارد، برخی‌ها عنوان کردند که قیمت لوازم خانگی با ارز 15 هزار تومان آزاد می‌شود. این مطلب از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت تکذیب شد. اما ماجرا از این قرار است که وزارت صنعت با آزادسازی قیمت لوازم خانگی تولید داخلی با قید یک شرط موافق است. قیمت لوازم خانگی باید در سامانه 124 ثبت شود تا از بروز تخلف جلوگیری شود. این به منزله آن نیست که موضوع قیمت‌گذاری رها شده است.

  آزادسازی قیمت لوازم خانگی با شرط وزارت صنعت

  رئیس اتحادیه لوازم خانگی درباره این اتفاق که اکنون در دستور کار دولت قرار گرفته است، گفت: تمام کسانی که می‌خواهند کالای خود را روانه بازار کنند، باید قیمت‌های خود را در سامانه 124 سازمان حمایت به صورت شفاف اعلام کنند. بدین جهت بعد از تولید،

  کارخانه دار مجوز دارد که 15 درصد سود دریافت کند و اگر خدمات پس از فروش را خود مجموعه عرضه کند، 3 درصد دیگر بابت خدمات می‌تواند سود بگیرد. سود توزیع در صورت گرفتن مستقیم کالا از کارخانه هم 10 درصد است. اعدادی که قبل از افزایش قیمت ارز هم روال قانونی داشت. وی ادامه داد: با چنین اقدام و شفاف‌سازی مصرف‌کننده هم از قیمت واقعی کالا مطلع می‌شود و سازمان حمایت هم می‌تواند نظارت مستقیم بر قیمت‌ها داشته باشد. البته اختلاف قیمت کالاهای تولیدکنندگان نباید بیش از 5 تا 6 درصد با هم فرق داشته باشد. یعنی یک تولیدکننده قیمت محصول خود را یک میلیون تومان اعلام کند و تولیدکننده دیگر با هدف سود بیشتر محصولش را دو برابر کند.

  طحان‌پور اذعان داشت: اتحادیه لوازم خانگی نگران وضعیت بازار و تأمین نیاز مردم است لذا پیشنهاد می‌کنیم که واردات آزاد شود اما برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی واردات از کشورهای اروپایی صورت گیرد و چین مبدأ واردات کالا (لوازم خانگی) نباشد. در این میان آنها باید بین 40 تا 65 درصد هم عوارض گمرکی پرداخت کنند و سود تعریف شده برای واردکنندگان 17 درصد است. ما به طور متوسط سالانه به یک میلیون لوازم خانگی جهت جهیزیه، یک میلیون دستگاه لوازم خانگی برای تعویض کهنه با نو و 300 تا 400 هزار دستگاه لوازم خانگی وارداتی نیاز داریم.

  درخواست افزایش 300 درصدی در صنایع برودتی

  علی جمالی رئیس اتحادیه صنایع برودتی، تهویه مطبوع، لباسشویی و قطعات یدکی هم به «ایران» گفت: آزادسازی قیمت‌ها برای تولیدکنندگان لوازم خانگی که هر روز با یک قیمت، نیاز ارزی خود را تأمین می‌کنند، ضروری است ولی اگر در مورد خدمات اتفاق بیفتد سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

  وی افزود: برخی تولیدکنندگان تا 50 درصد کاهش تولید داشته‌اند و این اتفاق بسیار بدی برای صنعت لوازم خانگی است. در حال حاضر این صنعت مشمول قیمت‌گذاری است به گونه‌ای که اتحادیه‌ها قیمت‌ها را مشخص می‌کنند و بعد از آن اتاق اصناف بازبینی قیمت‌ها را انجام می‌دهد و پس از آن قیمت‌ها به تعزیرات و سازمان حمایت می‌رود. در این راستا تصور می‌کنم در صنایع برودتی، تهویه مطبوع، لباسشویی و قطعات یدکی تا 300 درصد شاهد افزایش قیمت باشیم.

  • سبقت
  • داخلي
  • خارجي
  • افزايش
  • قيمت
  • كالا
  • تورم
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Mon, 24 Sep 2018 11:26:46 +0330
   اهوازي كه بر دل جاي صد داغ دارد http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17900-اهوازي-كه-بر-دل-جاي-صد-داغ-دارد.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17900-اهوازي-كه-بر-دل-جاي-صد-داغ-دارد.html اهوازي كه بر دل جاي صد داغ دارد

   زهرا علي اكبري: قلب مان درد گرفت، روح مان آزرده شد، چشم مان اشك ريخت وقتي بر صلابت و استواري قدم‌هاي مدافعان مرزهاي كشورمان، بر دل‌هاي همراه هموطنان عزيزمان و كودكان پاك و دل نازك مان رگبار نامردي‌ها زده شد و بي دليل و بي گناه بر سنگفرش شهري مقتدر اما خسته خزان كردند.

   شهري مقتدر كه بسان رشادت‌هاي پايداري اش در 8 سال جنگ تحميلي هيچ جاي جهان نشان ندارد و خسته از آن رو كه دست به زانو گرفته و با ناملايمات آب و هوايي و معيشتي دست و پنجه نرم می‌كند. برخود باليديم زماني كه صحنه‌ها و تصاوير جانفشاني‌هاي امنيتي نيروهاي نظامي حاضر در رژه راديديم كه چه زيبا از ايثارشان در نجات جان مردمانِ حاضر در مراسم تصوير ساختند و خيال مان راحت شد كه هنوز در خزانه غيرت اين مملكت افرادي هستند كه دربرابر نا امني‌ها از ما حمايت كنند و چه تصوير زيبايي بود آن مرد نظامي كه دختري قرمزپوش را در امنيت آغوشش از خيابان عبور می‌داد يا آن ديگري كه كودكي را بر روي سلاحش جاي داده بود و از معركه نجات می‌داد. 

   آفرين به ذكاوت و غيرت ايراني تان كه بر روي تان رگبار گرفته شده بود و از اين طرف به آن طرف ايثار و فداكاري می‌كرديد، آفرين بر شما.
   چه روز پر دردي شد 31 شهريورماه 1397 كه يك روز پس از روز جهاني صلح، در ايران صلح نشانه گرفته شد و خونين رنگ معنا شد. حادثه تروريستي اهواز در كنار غم و غصه فراواني كه به چهره پاييزي ايران داد ابعاد نگران كننده‌اي را تبيين كرد كه نبايد از ديد بزرگان مملكتي و اجتماعي و متوليان امنيتي دور بماند. اينكه ذهن‌ها پر از اين سوالات است كه چرا اهواز؟ چرا 31 شهريورماه ؟ چرا رژه نيروهاي مسلح ؟ چرا مردم؟ چرا كودك؟ چرا .... بخشي از همان نگراني‌هاست كه حال بايد علاوه بر بررسي‌هاي قضايي و امنيتي ماجرا به آنها پاسخ داده شود. مسئولان اگر كمي هم در كنار مجازاتها و پيگيري‌هاي اطلاعاتي مسببان و عاملان منفور اين حادثه تروريستي، به جنبه‌هاي اجتماعي و چرايي‌هاي آن بپردازند شايد بتوانند از رخ دادن چنين حادثه‌هايي در كشور تا حد امكان بكاهند.

   بي گمان اين درست و منطقي است كه هر كشوري براي محافظت از مرزها و برقراري امنيت در چارچوب جغرافيايي خود بايد به تجهيز و توسعه يگان دفاعي بپردازد، اما نبايد فراموش كرد كه در عصر جهاني شدن اطلاعات و فرامرزي شدن‌ها به غير از بخش‌هاي دفاعي و نظامي بايد به خواست‌هاي قومي و طايفه‌اي و يكسان نگري‌ها و برابري‌ها هم بها داده شود. چرا بايد در كشوري كه داعيه عدالت ديني و ملي را بر پيشاني دارد جرياني وابسته و يا غير وابسته جدايي طلب ظهور پيدا كند؟

   مگر غير از اين می‌تواند معنا دهد كه حتما در جايي، برنامه‌اي، درخواستي و... كم گذاشته شده است كه از درون خودمان بر روي خودمان گلوله خشم و كين ريخته می‌شود. فرض بر اين كه عربستان سعودي و آن ديگر معاندان نظام و آن استكبارهاي جنايتكار پشت پرده اين حوادث دردناك در كشور ما باشند، آيا نمی‌توان براي اين فرض‌ها پاسخ‌هايي هم در نظر گرفت همچون اينكه : كجاي راه را اشتباه رفته‌ايم كه امروز بايد نظاره گر اين باشيم كه عده‌اي فريب خورده و يا آگاهانه به جرياني می‌پيوندند كه حاضر است بر روي كودك هموطنش رگبار بگيرد و چشم برهم فرو برد كه چه می‌كند و چه داغي بر دل ايران می‌گذارد؟

   اگر عاملان منفور حادثه تروريستي اهواز افرادي هستند كه از خارج از مرزهاي اين كشور به اهواز رسيده‌اند و عمليات تروريستي طراحي و اجرا كرده‌اند، كه بايد گفت اينقدر هم كه از مطلوبيت عملكردي يگانه‌هاي دفاعي كشورمان سخن به ميان می‌آوريم نتوانسته‌ايم به امنيت ايده آل دست پيدا كنيم و اگر هم در اين بخش فوق العاده هستيم و متاسفانه از بين هموطنان افرادي بوده‌اند كه به اين جريان‌هاي ضدايراني پپوسته‌اند و فراموش كردند كه تفنگ به روي چه كساني مي‌گيرند، بايد گفت واي به حال ما كه نتوانسته‌ايم آنقدر با عدالت و انصاف جامعه داري كنيم كه بسترسازي غيرت و همسان نگري رخ دهد و از اين رو عده‌اي بي‌غيرت بر ملت نشانه می‌گيرند و به تاراج عشق و وطن پرستي می‌پردازند.

   مهرماه آغاز شده و شور و هيجان دانش آموزان در مدارس به گوش می‌رسد. از اين ميان يك نفر كم است يك نفر كه بر روي قلب دوست داشتني اش كه پر از حس تماشاي غرور نظاميان در رژه بود، گلوله خشم گرفته شد و نتوانست در اين شادي و نشاط مهرماه خنده برهم زند و ....

   31 شهريوماه 1397و اهواز در خاطره‌ها خواهد ماند اما خاطره‌اي دردناك كه قابل هضم و دليل پردازي نيست.

   اهواز تا بلنداي نام ايران در تاريخ هميشه ماندگار است، چه با ايستادگي در برابر حملات دشمنان به مرزهاي كشور، چه در حملات تروريستي و چه در تنگناي معيشتي و زندگي...قدرش را بدانيم.

   منبع: مردم سالاري

   • اهواز
   • ترور
   • داغ
   • خوزستان
   • الاحوازيه
   • داعش
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Mon, 24 Sep 2018 11:16:22 +0330
    بيانيه شبكه ياري كودكان كار به مناسبت بازگشايي مدارس http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kudakan/item/17899-بيانيه-شبكه-ياري-كودكان-كار-به-مناسبت-بازگشايي-مدارس.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kudakan/item/17899-بيانيه-شبكه-ياري-كودكان-كار-به-مناسبت-بازگشايي-مدارس.html بيانيه شبكه ياري كودكان كار به مناسبت بازگشايي مدارس

    در آستانه ماه علم و دانش، شبكه ياري كودكان كار ضمن گراميداشت بازگشايي مدارس بر اين باور است كه با برخورداري برابر كليه كودكان از حق آموزش و تحصيل رايگان، كه براساس اصل سوم و اصل سي قانون اساسي مورد تاكيد قرار گرفته است يكي از حقوق بنيادين كودكان تحقق خواهد يافت.

    حقي كه براي تمامي كودكان ساكن در خاك سرزميني مان به يك ميزان مورد توجه است چنانچه كه بنا به ماده ۲۸ كنوانسيون جهاني حقوق كودك نيز دولت موظف به فراهم آوردن امكانات آموزشي در دسترس و برابر نسبت به كليه كودكان است ليكن در حال حاضر نه‌تنها به رعايت اين حقوق تمكين نكرده بلكه متوليان آموزش و پرورش كشور تاكنون به هيچ عنوان از اين حيث پاسخگوي انتظارات و مطالبات جامعه مدني نبوده است لذا بار ديگر تاكيد مي‌داريم كه ايجاد تحول در سيستم آموزشي كشور امري اجتناب‌ناپذير بوده كه صرفا از مسير برنامه‌ريزي نظام‌مند و نيز توجه به منابع انساني و منابع مالي در حوزه آموزش قابل دستيابي است.

    از سوي ديگر اصلاح سيستم آموزشي و ارتقاي آن مستلزم تغيير رويكرد سياستگذاران در حوزه كلان آموزشي است و نيز خروج از سيستم معيوبي كه يادگيري حجم وسيعي از مطالب بر كودكان را جايگزين مهارت‌آموزي مي‌كند و متعاقبا نيز با تحميل فشار رواني مضاعف بر كودكان موجبات ناكارآمدي آموزش را فراهم مي‌آورد.

    بي‌‌شك تحول سيستم آموزشي را بايد در گام نخست از به رسميت شناختن حق آموزش رايگان، در دسترس و همگاني همچنين از گشودن درهاي مدارس روي كليه كودكان فارغ از هر قوميت و تابعيتي آغاز كرد چرا كه با وجود قوانين و مقررات موجود در خصوص اجباري و همگاني بودن آموزش براي كليه كودكان مقيم در اين سرزمين، شوربختانه با اعمال سلايق شخصي و نقض قوانين و مقررات همچنان نسبت به پذيرش كودكان فاقد هويت و نيز كودكان غير‌ايراني در مدارس با مشكلات جدي مواجه‌ايم.

    به هر روي، اگر چه معتقديم تا رسيدن به عدالت آموزشي فرسنگ‌ها فاصله داريم ليكن توجه به كودكان در سراسر اين مرزو بوم و ايجاد فضاي ايمن همراه با امكانات آموزشي برابر جزو حقوقي است كه به جهت عدم مديريت صحيح آموزشي تاكنون بسياري كودكان از محروميت اين حقوق رنج مي‌برند و مادامي كه توجه به كودكان و حقوق اوليه آنان در اولويت اقدامات سياستگذاران قرار نگيرد بودجه مختص آموزش و پرورش همچون سابق كفاف نيازهاي آموزشي به ويژه در مبحث حقوق و دستمزد كادر آموزشي را نخواهد داد و معلمين دغدغه‌مند كه معاش‌شان همواره در مخاطره است امنيت رواني كافي در تحقق اهداف عالي را نخواهند داشت، لذا تأمين زندگاني معلمين همراستاي با پايش و ارزيابي عملكرد و نيز نظارت بر آنان از حيث سلامت رواني موضوعي است كه بايد همواره مورد توجه قرار گيرد.

    از سوي ديگر كودكان امروز به همان ميزان كه به تغذيه سالم و مكفي نيازمندند، سلامت روان آنان نيز در اولويت قرار دارد. كودكان سالم نيازمند محيطي شاد و با نشاط هستند و حق كودك بر شادي حقي است كه كمتر در سيستم آموزشي مورد توجه قرار گرفته است. محروميت از نشاط و شادي در دانش‌آموزان امروز حقيقتي است كه قابل كتمان نبوده و نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و ورود روانشناسان و مشاورين كودك در مدارس است. شبكه ياري كودكان كار انتظار دارد سال تحصيلي جديد سالي همراه با نوآوري آموزشي و تحولي مثبت در روش‌ها و شيوه‌هاي آموزشي باشد و بدين وسيله نيز آمادگي خود را نسبت به مشاركت در برنامه‌ريزي نظام‌مند آموزشي به متصديان آموزش و پرورش كشور اعلام مي‌دارد. به اميد آنكه با اهتمامي افزون‌تر حق آموزش كليه كودكان در سايه عدالت آموزشي محقق شود.

    حمايت از 30هزار دانش‌آموز در تهران و شهرهاي مرزي

    جمعيت طلوع بي‌نشان‌ها هر‌ساله با حمايت خيرين و نيكوكاران، با تهيه لوازم مورد نياز تحصيل براي كودكان آسيب‌ديده از كارتن‌خوابي و اعتياد در قالب پروژه «بوي ماه مهر» و همچنين با ارايه مايحتاج اوليه تحصيل براي كودكان نقاط مرزي تحت پروژه «نقطه صفر مرزي» تلاش مي‌كند تا آينده بهتري را براي كودكان در معرض آسيب رقم بزند. اكبر رجبي مشهود، مديرعامل جمعيت طلوع بي‌نشان‌ها در اين ارتباط گفت: «امسال بيش از ۳۰۰ كودك آسيب ديده از كارتن خوابي و اعتياد در قالب كمپين بوي ماه مهر توانستند با امكانات كافي راهي مدرسه شوند.» او ادامه داد: «هر ساله بسياري از كودكان به دليل نداشتن لوازم‌التحرير و هزينه تحصيل از ادامه تحصيل باز‌مي‌مانند. هدف ما اين است كه كودكاني كه تحت پوشش اين مركز قرار دارند با تحصيل بتوانند در آينده شرايط بهتري را تجربه كنند. همچنين اين موسسه مي‌‌كوشد علاوه بر تامين هزينه‌هاي تحصيلي آنها در طول سال كارهاي مددكاري لازم را براي اين كودكان انجام دهد. رجبي همچنين گفت: «دغدغه ما در اين دو پروژه حساس‌سازي جامعه نسبت به كودكاني است كه اگر مورد توجه و حمايت قرار نگيرند ممكن است در آينده‌اي نه‌چندان دور وارد چرخه آسيب‌هاي اجتماعي شوند و تهيه لوازم‌التحرير براي تمامي كودكان توسط خيرين صورت مي‌گيرد.» مديرعامل جمعيت طلوع بي‌نشان‌ها ادامه داد: «امسال توانستيم براي چهارمين سال براي كودكان نقطه صفر مرزي لوازم‌التحرير ارسال كنيم. تاكنون موفق شده‌ايم ۲۰ هزار بسته آموزشي را براي كودكان نقطه صفر مرزي تامين و به استان‌هاي سيستان و بلوچستان، ايلام، خراسان جنوبي، كرمانشاه و خوزستان هم بسته‌هايي را ارسال كرده‌ايم. البته تامين لوازم التحرير و ارسال آنها براي كودكان نقطه صفر مرزي تا پايان مهرماه ادامه خواهد يافت.» رجبي با تاكيد بر اينكه تاكنون ۳۰ هزار دانش‌آموز در نقاط صفر مرزي شناسايي شده‌اند، گفت: «ما به شناسايي و تامين نيازهاي دانش‌آموزان ادامه خواهيم داد و اميدواريم كه بتوانيم تعداد بيشتري از اين دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار دهيم تا هيچ دانش‌آموزي به دليل نداشتن لوازم‌التحرير از تحصيل باز‌نماند.» به گفته او، جمعيت طلوع بي‌نشان‌ها با هدف فراهم كردن امكانات تحصيلي براي دانش‌آموزان در معرض آسيب سعي دارد از ورود احتمالي اين كودكان به چرخه آسيب‌هاي اجتماعي در آينده جلوگيري كند.

    منبع: اعتماد

    • بيانيه
    • شبكه ياري كودكان كار
    • مناسبت
    • بازگشايي
    • مدارس
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کودکان Mon, 24 Sep 2018 11:03:51 +0330
     ضرورت تصويب لايحه منع خشونت عليه زنان http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17898-ضرورت-تصويب-لايحه-منع-خشونت-عليه-زنان.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17898-ضرورت-تصويب-لايحه-منع-خشونت-عليه-زنان.html ضرورت تصويب لايحه منع خشونت عليه زنان

     فريده اولادقباد: يكي از مهم‌ترين مسائلي كه فراكسيون زنان پيگيري آن را در دستور كار دارد رسيدگي به لايحه منع خشونت عليه زنان است كه اخيرا ديدار با آقاي لاريجاني رييس مجلس نيز همين بحث را دنبال كرديم تا ايشان نيز از قوه قضاييه دلايل معطل ماندن اين لايحه را پيگيري كند.

     همچنين قبل از اجلاسيه سوم تعدادي از اعضاي فراكسيون زنان ديداري با آقاي اژه‌اي داشتند. عمده مطالبات در جلسه با آقاي اژه‌اي نيز همين سرعت بخشيدن به لايحه منع خشونت عليه زنان بود. بحث ما با ايشان نيز بر اين محور تاكيد داشت كه اگر اشكالاتي در آن ديده‌اند، لايحه را سريع‌تر به كميسيون ارجاع دهند. به هرحال ما هم خشونت خانگي داريم و هم خشونت اجتماعي. تصويب لايحه منع خشونت عليه زنان، قطعا در كاهش آمار خشونت‌هاي خانگي در درجه اول و بعد خشونت‌هاي اجتماعي تاثيرگذار خواهد بود.

     استدلال ما براي اين پيگيري‌ نيز آن بوده كه زنان ما تا زماني كه امنيت نداشته باشند، نمي‌توانند مادران خوبي باشند و فرزندان خوبي را تربيت كنند. مادر اول نياز به آرامش و امنيت دارد. اگر آرامش و امنيت اين مادر در كيان خانواده حفظ نشود و مرتب با خشونت مواجه باشد، نمي‌توان از او توقع داشت كه فرزندان سالمي را تربيت كند.

     حالا چه اين خشونت، خشونت كلامي باشد و مرتب او را به باد توهين بگيرند و چه خشونت غيركلامي باشد و او را مورد ضرب و جرح قرار دهند. مادر آرامش و امنيتش را از دست مي‌دهد و در مرحله اول براي خود آن زن به‌عنوان يك انسان روزگار سختي به وجود مي‌آيد. زناني كه در خانواده مورد خشونت واقع مي‌شوند، شخصيت‌شان لگدمال مي‌شود.

     اولين نكته مهم اين است كه آن زن در معرض خشونت آرامش و امنيت نخواهد داشت. حالا اگر اين زن مادر هم باشد و در چنين شرايطي مورد خشونت كلامي يا غيركلامي قرار بگيرد، نمي‌تواند فرزندان را خوب و مطلوب تربيت كند. پس فرزنداني كه آينده‌ساز جامعه هستند با تربيتي غلط رشد مي‌كنند و فردا نمي‌توانند آن‌طور كه بايد براي جامعه‌شان مفيد باشند.

     مسوولان ما بايد اين را بدانند كه اگر ما خواهان و پيگير هستيم كه لايحه منع خشونت عليه زنان زودتر به مجلس بيايد، هم براي حفظ كرامت زن به عنوان انسان و آرامش و امنيت اوست و هم براي اينكه اين زن به‌عنوان يك مادر بتواند آرامش و امنيت فرزندان‌شان كه قرار است آينده كشور را بسازند، به خوبي و در آرامش و امنيت خاطر تربيت كند.

     با تصويب اين لايحه‌ها مردها هم مي‌فهمند كه زني كه در خانواده‌شان زندگي مي‌كند داراي حق و حقوق شهروندي است. البته متاسفانه در مورد حقوق شهروندي به افراد به خوبي آموزش داده نشده است. يك زن، يك مادر نمي‌داند كه حق او چيست. نه در مدارس، نه در دانشگاه و نه در رسانه ملي آموزشي در اين باره داده نمي‌شود كه يك زن داراي چه حق و حقوقي است كه خود اين موضوع بستري براي بروز خشونت عليه زنان شده است.

     • فريده اولاد قباد
     • ضرورت
     • تصويب
     • لايحه
     • خشونت عليه زنان
     • مجلس
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Mon, 24 Sep 2018 11:01:01 +0330
      ميدان‌ داري نسل جوان يك انتخاب نيست http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17897-ميدان‌-داري-نسل-جوان-يك-انتخاب-نيست.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/17897-ميدان‌-داري-نسل-جوان-يك-انتخاب-نيست.html ميدان‌ داري نسل جوان يك انتخاب نيست

      سه‌شنبه هفته گذشته قانون منع به كارگيري بازنشستگان توسط حسن روحاني رييس‌جمهور جهت اجرا به تمام دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ شد.

      به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، اين قانون از روز مطرح شدن در صحن علني مجلس سر‌وصداي زيادي به پا كرد و بيشترين سوالي كه مطرح مي‌شد آن بود كه چه كساني مشمول اين قانون خواهند شد. سرانجام پس از يك دور رفت و برگشت به شوراي نگهبان و مجلس، اين طرح تصويب و توسط رييس‌جمهور جهت اجرا ابلاغ شد. سيد فريد موسوي رييس فراكسيون جوانان مجلس شوراي اسلامي و يكي از طراحان طرح منع به‌كارگيري بازنشستگان در نشست خبري طراحان قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان كه روز گذشته برگزار شد، با بيان جزييات اين قانون گفت: مجلس در بررسي اين لايحه تعلل داشته است. بايد سريعا اين لايحه در كميسيون مربوطه مورد بررسي قرار گيرد. موسوي با تاكيد بر اينكه استانداران نيز مشمول قانون ممنوعيت به‌كارگيري بازنشستگان هستند، تصريح كرد: حدود ۱۵ تا ۱۶ نفر از استانداران مشمول اين قانون هستند و بايد تا ۲۴ آبان كنار بروند. رييس فراكسيون جوانان مجلس اظهار كرد: امروز ميدان‌داري نسل جوان يك انتخاب نيست، بلكه يك اجبار براي برون رفت از وضعيت موجود است. همچنين سيداحسان قاضي‌زاده هاشمي هم به عنوان يكي ديگر از طراحان اين طرح، در اين نشست حاضر و به سوالات پاسخ داد. اودرباره بازنشستگي رييس سازمان صدا و سيما و اينكه آيا اين قانون شامل حال او نيز مي‌شود يا خير، گفت: رييس سازمان صدا و سيما به دليل انتصاب مستقيم از سوي رهبر معظم انقلاب مشمول اين قانون نخواهد شد اما سازمان صداوسيما مشمول اين قانون است و بايد اجرا‌كننده آن باشد. در قوه مقننه فقط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مشمول اين قانون نيستند اما كليه ادارات و معاونت‌هاي مجلس مشمول اين قانون هستند. تا 24 آبان ماه سال جاري كليه بازنشستگان فرصت دارند ترك خدمت كنند. وي افزود: براساس اين طرح، معاونان وزرا، استانداران، سفرا و همترازان آنها از مستثنيات اين قانون حذف شدند. پيش از اين، كليه بازنشستگان نيروهاي مسلح و بازنشستگان وزارت اطلاعات از اجراي اين قانون مستثنا بودند اما با اصلاح قانون، بازنشستگان نيروهاي مسلح فقط با حكم رهبري مي‌توانند مشغول به كار شوند و در وزارت اطلاعات فقط يك درصد از كل بازنشستگان مي‌توانند در همان وزارتخانه منصوب شوند. پيش از اصلاح اين قانون، ايثارگران شامل رزمندگان، جانبازان و آزادگان از دايره شمول قانون مستثني بودند اما با اصلاح قانون، آزادگان داراي بيش از سه‌سال سابقه اسارت و جانبازان بالاي ۵۰ درصد و فرزندان شهدا از قانون ممنوعيت به كارگيري بازنشستگان مستثني هستند. وي تأكيد كرد: تا ۲۴ آبان ماه، افراد بازنشسته فرصت دارند به صورت داوطلبانه استعفا بدهند، در مرحله بعد از مديران دستگاه‌هاي اجرايي خواسته مي‌شود اين افراد را جابه‌جا كنند. در مرحله سوم، ديوان محاسبات صرفا دستگاه‌هاي تحت شمول خود را مورد بررسي قرار مي‌دهد و سازمان بازرسي كل كشور همه دستگاه‌ها و همچنين دستگاه‌هايي را كه تحت شمول ديوان محاسبات نيستند، رصد مي‌كند. در مرحله چهارم نيز دستگاه قضايي ورود مي‌كند؛ زيرا اين، جرم عمومي است و مردم مي‌توانند نسبت به حضور افراد بازنشسته در دستگاه‌هاي اجرايي شكايت كنند. دادستان‌ها در شهرستان‌ها نيز مي‌توانند به عنوان مدعي‌العموم اين موضوع را بررسي كنند. وي پرداخت حقوق به اين افراد را «تصرف در اموال دولتي» خواند و اظهار داشت: جزاي اين جرم شامل جريمه نقدي، عودت اموال و شلاق است. طبق قانون، افرادي كه به هر عنوان بازنشسته شده و دوباره به كار بازگشته باشند، بايد ترك خدمت كنند. عضو شوراي مركزي فراكسيون نمايندگان ولايي افزود: اعضاي حقوقدان و فقهاي شوراي نگهبان، اعضاي شوراي عالي امنيت ملي، اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز از اين قانون مستثني هستند. همچنين افرادي كه توسط مقام معظم رهبري منصوب مي‌شوند تحت شمول اين قانون قرار نمي‌گيرند .

      غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي نيز در گفت‌وگويي كوتاه با «اعتماد» درباره اعتراض برخي مسوولان به اجراي اين طرح گفت: برخي مسوولان معتقدند كه بازنشسته نبوده و مشمول اين طرح نمي‌شوند بنابراين مي‌توانند به اين موضوع اعتراض كنند اما از آنجا كه پروسه رسيدگي به موضوعاتي از اين دست نزديك به يك‌سال زمان مي‌برد، مسوولان بايد در فرصت قانوني مطرح شده ابتدا از سمت خود استعفا داده و سپس به پيگيري شكايت بپردازند. وي در پايان افزود: عدم اجراي قانون تخلف بوده و همگان بايد به قانون پايبند باشند.

      • ميدان داري
      • نسل جوان
      • انتخاب
      • مديريت
      • بازنشستگان
      • دولت
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 24 Sep 2018 10:58:01 +0330
       امتيازات طرح عفو عمومي مجرمان سياسي http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17896-امتيازات-طرح-عفو-عمومي-مجرمان-سياسي.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17896-امتيازات-طرح-عفو-عمومي-مجرمان-سياسي.html امتيازات طرح عفو عمومي مجرمان سياسي

       محمد كاظمي: در شرايط فعلي كشور نمايندگان بايد بيش از پيش تلاش كنند تا وحدت ملي در كشور افزايش يافته و همراهي مردم با حاكميت بيشتر شود. من يكي از طراحان عفو عمومي مجرمان سياسي بودم كه دو فوريت آن در مجلس شوراي اسلامي رد شد. دو فوريت اين طرح نياز به راي دوسوم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي داشت كه با اختلاف بسيار كمي راي نياورد.

       بعد از پيروزي انقلاب عده‌اي به صورت قانوني يا غيرقانوني از كشور خارج شدند و اكنون از اينكه تحت تعقيب محكمه قضايي قرار بگيرند، نگران هستند. اين افراد كه عملا جرمي غير از خروج غيرقانوني از كشور مرتكب نشده‌اند، در صورتي كه جرم و شاكي خصوصي نداشته باشند، طبق اين طرح مي‌توانند به كشور بازگشته و مشمول عفو عمومي شوند. اين دست افراد نگران اين هستند كه اگر به كشور بازگردند، در فرودگاه دستگير شوند اما با اين قانون نگراني آنان رفع مي‌شود. دسته ديگر با انگيزه شرافتمندانه اعمالي مرتكب شده‌اند كه از نظر دادگاه جرم تلقي شده است. برخي از اين افراد فعاليت سياسي يا انتقاد كرده يا در تجمعات حضور داشته‌اند. جرم آنها طبق راي دادگاه اخلال در امنيت كشور محسوب مي‌شود. دانشجوياني بوده‌اند كه در دانشگاه‌ها تجمع كرده‌اند؛ يا معلماني كه طي فعاليت صنفي بازداشت و محكوم شده‌اند. در بسياري از كشور‌ها به اين افراد نگاه ملاطفت‌آميز و با گذشتي مي‌شود. چند معلم را مي‌شناسم كه حتي قوه قضاييه مي‌تواند عفو مشروط به اين افراد بدهد.

       عده‌اي ديگر در زندان هستند و به جرم ارتكاب جرايم مختلف زندان‌هاي طويل‌المدتي همچون 20 سال گرفته‌اند يا به اعدام محكوم شده‌اند. البته شرطي كه وجود دارد اين است كه حبس آنها بايد تعزيري و نه غير‌حدي باشد. طي اين طرح مي‌توان محكومين به اعدام را به مجازات‌هاي حبس مدت‌دار محكوم كرد. به خصوص اينكه زندان‌هاي كشور به‌شدت متراكم است و چند برابر ظرفيت شان زنداني نگه‌داري مي‌شود.

       در مجلس شوراي اسلامي تنها دو راي براي تصويب فوريت آن كم بود. شايد به اين دليل بود كه در مجلس خيلي كار نكرديم. در حال حاضر قرار است كه اين طرح به كميسيون قضايي بيايد. اميدواريم كه در مدت كوتاهي طرح بتواند به صحن برود. متاسفانه كميسيون قضايي از جمله كميسيون‌هاي شلوغ است و خيلي از دستورها در نوبت هستند. نكته مهم اين است كه فوريت اين طرح بسيار براي كشور ضرورت دارد. شرايط كشور به گونه‌اي است كه هر چه بيشتر به وفاق، همدلي، گذشت و عطوفت نياز داريم تا به جامعه نزديك‌تر بشويم و اميد مردم را افزايش دهيم. خوشبختانه قواي سه گانه كشور همدلي خوبي با هم دارند و اين وفاق بيش از گذشته احساس مي‌شود. طبق قانون اساسي عفو محكومين در حوزه اختيارات رهبر معظم انقلاب است و اميدوار هستيم كه با توصيه رهبري با اين طرح در شوراي نگهبان موافقت شود؛ چرا كه اين طرح به نفع كشور خواهد بود.

       منبع: اعتماد

       • امتيازات
       • طرح
       • عفو عمومي
       • مجرمان سياسي
       • مجلس
       • نمايندگان
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Mon, 24 Sep 2018 10:55:04 +0330
        مهر و مطالبات فرهنگيان http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17895-مهر-و-مطالبات-فرهنگيان.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17895-مهر-و-مطالبات-فرهنگيان.html مهر و مطالبات فرهنگيان

        علي قرباني: راز و رمز توسعه متوازن و پايدار در گروِي تربيت نيروهايي خلاق، توانمند، متعهد، وارسته و شايسته است كه مدرسه مي‌تواند خاستگاه و پايگاه پرورش اين مجموعه باشد.

        آموزش و پرورش كشورمان با تقديم 4 هزار معلم و 36 هزار دانش‌آموز شهيد سند افتخار و دلدادگي به نظام محسوب مي‌شود و فرهنگيان و دانش‌آموزان در عرصه‌هاي مختلف دفاع از آرمان‌هاي نظام خوش درخشيده‌اند كه اين مهم ضرورت تغيير نگاه و رويكرد كار به دستان نسبت به اين مجموعه عظيم را ضروري‌تر مي‌سازد. آموزش و پرورش هر چند يك مجموعه پويا و بالنده است ولي وجود برخي تنگناها و مشكلات بر كار سترگ اين وزارتخانه سايه افكنده كه رفع اين تنگناهاي دير و دور تاريخي، مستلزم همراهي همه اركان نظام و دولت و تغيير نگاه‌ها نسبت به مقوله آموزش و پرورش است. متاسفانه نگاه مصرفي نسبت به آموزش و پرورش باعث شده است اين مجموعه در طول دولت‌هاي مختلف با فراز و فرودهايي روبرو شود كه امروز بيش از هر زماني نيازمند تغيير اين باور در بين فرادستان هستيم تا آموزش و پرورش و معلم و مدرسه بتوانند به جايگاه حقيقي خود دست يابند. هر ‌چند آموزش و پرورش در سطح كلان با محدوديت منابع مالي روبه‌روست و 96 درصد بودجه اين وزارتخانه صرف حقوق پرسنل مي‌شود و فرهنگيان دغدغه‌هايي جدي در خصوص معيشت، عدم هم‌ترازي با ساير كاركنان وزارتخانه‌ها، عدم ارايه خدمات رفاهي و درماني مطلوب و... دارند ولي فرهنگيان ضمن پيگيري مطالبات قانوني‌شان، صبورانه و مصمم، بسياري از اين ناملايمات را تاب آورده‌اند كه دولت و مجلس بايد براي رفع تبعيض و اميد و اعتماد بخشي بيشتر به فرهنگيان بيش از پيش اهتمام ورزند. مهرماه براي معلمان و دانش‌آموزان ما آغاز مباركي است كه فرزندان ما مهر و مدارا، علم و انديشه، تفكر و خلاقيت، خردورزي و پرسشگري، ايمان و اخلاص، راستگويي و صداقت، شهامت و ميهن‌دوستي، تعهد و عمل را در اين مكتب بزرگ فراگيرند. چيزي كه امروز بيش از هر زمان ديگري سخت به آن محتاجيم. مهر كه از راه مي‌رسد قلم‌فرسايي و صحبت و سخنراني درباره اهميت آموزش و پرورش و شأن و مقام و منزلت معلمان به يك اصل تكراري تبديل شده است و پس از آن فرهنگيان به فراموشي سپرده مي‌شوند. فرهنگيان با دغدغه‌هاي بزرگ‌شان تنها مي‌مانند و بي‌توجهي به اين دغدغه‌ها مي‌تواند آموزش و پرورش ما را با چالش جدي روبرو كند كه وجود آسيب‌هاي اجتماعي، يأس و دلمردگي در بين معلمان و دانش‌آموزان، مي‌تواند اميدسوز و خطرناك باشد. نمي‌توان از معلمي كه خودش دغدغه «نان» دارد انتظار داشت به دانش‌آموزان قناعت بياموزد، نمي‌توان از معلمي كه شاهد بي‌عدالتي در پرداخت حقوق و مزاياي خود با ديگر كاركنان دولت است انتظار داشت از «عدالت» سخن گويد. امروز رسالت و وظيفه دولت و مجلس اين است كه به دور از خطابه‌هاي تكراري و بي‌ثمر با ارايه لايحه و طرح‌هايي به بي‌عدالتي و تبعيض بين معلمان و ديگر كارمندان پايان دهند چرا كه فرهنگيان با جمعيت ميليوني‌شان از اركان توسعه به شمار مي‌روند كه مي‌توانند بر ذهن و زبان ميلونها دانش‌آموز اثرگذار باشند.

        مجلس شوراي اسلامي در راستاي تقويت منابع مالي آموزش و پرورش و توانمندسازي مالي اين وزارتخانه طرحي يك فوريتي تحت عنوان: «طرح پشتيباني اداري و مالي وزارت آموزش و پرورش» را بيش از ۲ سال است كه در صحن به تصويب رسانده ولي هنوز از كميسيون به صحن برنگشته كه بر اساس يكي از مهم‌ترين بندهاي اين طرح يك درصد از درآمد بانك‌ها، شركت‌هاي دولتي و موسسات انتفاعي وابسته به دولت علاوه بر بودجه سالانه به وزارت آموزش و پرورش اختصاص يابد. اين طرح كه در ۹ بند و ۶ تبصره ارايه شده است مي‌تواند در اين شرايط سخت مالي معلمان نويد روشني براي رفع بخشي از دغدغه فرهنگيان عزيز باشد كه اميد است به زودي در دستور كار مجلس شوراي اسلامي قرار گيرد.

        بايد اين حقيقت را بپذيريم كه فرهنگيان همواره مورد بي‌مهري‌هاي بزرگي قرار گرفته‌اند و ضرورت دارد ضمن تاكيد بر اسناد فرادستي نظير سند تحول بنيادين، سند جامع علمي كشور، چشم‌انداز جمهوري اسلامي در افق 1404، برنامه ششم توسعه، با اجماع بين همه اركان نظام زمينه تحقق مطالبات فرهنگيان فراهم شود.

        منبع: اعتماد

        • مهر
        • مطالبات
        • فرهنگيان
        • معلمان
        • آموزش و پرورش
        • دولت
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Mon, 24 Sep 2018 10:52:44 +0330
         عفو عمومي از موضع عزت http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17894-عفو-عمومي-از-موضع-عزت.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17894-عفو-عمومي-از-موضع-عزت.html عفو عمومي از موضع عزت

         مصطفي كواكبيان: چرايي دنبال كردن بحث عفو عمومي مساله مهمي است كه اگر مخالفان به آن توجه كنند از ميزان مخالفت‌شان كاسته خواهد شد. عفو عمومي در مجلس بحث بر سر چيزي درحدود 2 هزار ميليارد سرمايه ايرانيان مقيم خارج از كشور است و ما بايد براي بازگشت اين سرمايه‌ها تلاش كنيم.

         اگرچه بحثي درمورد مسائل امنيتي نيست و اگر كسي مرتكب تخلفي شده يا به عنوان مثال اقدامي در راستاي براندازي و خصومت عليه مردم كشور داشته، مورد حمايت اين طرح نيست. ما به‌دنبال عفو عمومي از موضع عزت هستيم، نه از موضع ترس.

         ما مي‌خواهيم از تاثيرگذاري بهانه‌جويي‌ها در مباحث حقوق بشري ممانعت كنيم. در حال حاضر عدم توجيه برخي نمايندگان مخالف منجر به عدم تصويب فوريت اين طرح شده؛ متاسفانه نمايندگان مخالف از ديدگاهي مخالفت مي‌كردند كه چندان ارتباطي به محتواي طرح نداشت، آن‌چنان كه در صحن شاهد بوديم، مثلا يكي از مخالفان به حادثه تروريستي اهواز اشاره كرد و گفت كه چون استكبار جهاني به‌دنبال ايجاد ناامني در كشور است، نبايد اين طرح تصويب شود. اما اين طرح ربطي به استكبار جهاني ندارد. تروريسم كوري كه در اهواز اتفاق افتاد و به استكبار جهاني وصل است به‌طور قطع محكوم است.

         ما امروز در شرايط بسيار حساسي به سر مي‌بريم كساني كه مخالف اين طرح هستند طوري صحبت مي‌كنند كه گويا ما مي‌خواهيم امريكا را عفو كنيم.

         بحث ما اين است كه براي افزايش اقتدار نظام جمهوري اسلامي و براي افزايش اعتماد عمومي و براي اينكه هرروز ما را متهم نكنند كه در زندان‌هاي شما چه مي‌گذرد اين طرح مطرح شده است.

         اين طرح شامل محكوميت قصاص و كساني كه قصد براندازي نظام جمهوري اسلامي را داشته‌اند هم نمي‌شود. ما به دنبال ايجاد امنيت براي ايرانياني هستيم كه به وطن خويش علاقه دارند و هيچگاه خيانتي به منافع ملي ايران نكرده‌اند.

         • عفو عمومي
         • موضع
         • عزت
         • مصطفي كواكبيان
         • مجلس
         • نمايندگان
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Mon, 24 Sep 2018 10:50:45 +0330
          اميد به تصويب طرح عفو عمومي http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/17893-اميد-به-تصويب-طرح-عفو-عمومي.html http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/17893-اميد-به-تصويب-طرح-عفو-عمومي.html اميد به تصويب طرح عفو عمومي

          نمايندگان مجلس پس از دو هفته تعطيلات تابستاني و سركشي به حوزه‌هاي انتخابيه، روز گذشته درحالي كار خود را در يك نشست علني از سرگرفتند كه رسيدگي به دو فوريت طرح عفو عمومي مجرمان سياسي و امنيتي از جمله دستوركارهاي اين روز نسبتا شلوغ بهارستان بود.

          به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از اعتماد، چندماه پيش محمدجواد فتحي، نماينده اصلاح‌طلب عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس از اين طرح خبر داد و در گفت‌وگويي با «اعتماد» به تشريح جزييات اين طرح دوفوريتي پرداخت و البته پس از آن هدف هجمه‌هاي شديد انتقادي و حملات طيفي از اصولگرايان و همچنين برخي روزنامه‌ها و نشريات اصولگرا از جمله «كيهان» قرار گرفت.

          حملات كيهاني به طرح عفو عمومي

          همزمان با بالاگرفتن انتقادها نسبت به اين طرح دوفوريتي و برخي حملات كيهاني به فتحي و طرح عفو عمومي بود كه درگذشت ناصر ملك‌مطيعي، بازيگر پيشكسوت سينما و تئاتر ايران در سال‌هاي پيش از انقلاب، بار ديگر منجر به آن شد كه موضوع مهم بازگشت ايرانيان خارج از كشور مطرح شده و بار ديگر تحليلگران و همچنين افكار عمومي با اين سوال بي‌پاسخ مواجه شوند كه چرا دولت‌ها در اين 4 دهه هرگز آنچنان كه بايد از اين ظرفيت عظيم نيروي انساني و سرمايه‌هاي اجتماعي و اقتصادي استفاده نكرده و تمهيدي براي بازگشت اين سرمايه‌ها نينديشيده‌اند. موضوعي كه هدف اصلي اين طرح دوفوريتي بود و آن چنان كه فتحي و برخي ديگر از نمايندگان مجلس مي‌گفتند اين طرح مي‌تواند ضمن فراهم آوردن شرايط براي استفاده از اين سرمايه‌ها، اثرات مثبتي ديگر، از جمله تغيير نگاه‌هاي منفي و شكست فضاسازي‌هاي رسانه‌اي درخصوص مسائل مختلف حقوق بشري عليه كشورمان را نيز به همراه داشته باشد.

          استدلال موافقان عفو عمومي

          آن‌ها معتقد بودند طرح عفو عمومي در روزهايي كه جامعه جهاني بيش از هر زمان ديگري بر عملكرد دولت ايران متمركز شده و همزمان با ورود ترامپ به كاخ سفيد، تبليغات منفي عليه سياست‌هاي جمهوري اسلامي افزايشي دوچندان داشته، پاسخي است روشن براي جامعه جهاني و تاكيدي آشكار بر حقايق سياسي و اجتماعي حاكم بر ايران. فتحي آن زمان بارها تاكيد كرده بود كه بايد به دنيا پيامي مثبت مخابره كنيم و نگذاريم تبليغات منفي و گسترده امريكاي ترامپ بر افكار عمومي جامعه جهاني موثر بيفتد. اين اظهارات درحالي مطرح شد كه طرح عفو عمومي فتحي از قضا بسيار شبيه به فرمان عفو عمومي حضرت امام خميني در حدود 39 سال پيش بوده است. فرماني كه هرگز به طور تام و تمام اجرايي نشده و حالا مي‌تواند در قالب اين طرح به نتيجه برسد.

          اميد به تصويب طرح با وجود رد فوريت

          هرچه بود اما اين طرح بالاخره روز گذشته در دستوركار مجلس قرار گرفت و اگر چه هم دو فوريت و هم يك فوريتش با راي منفي مجلس روبرو شد اما اولا دقت در تعداد آراي نمايندگان در جريان راي‌گيري براي فوريت اين طرح در هر دو مرحله نشان از آن دارد كه اكثر نمايندگان حاضر در صحن با كليات طرح موافقند و در ثاني، رد فوريت طرح به هيچ عنوان به ‌معناي مخالفت مجلس با محتواي يك طرح نيست و اين طرح با وجود عدم تصويب فوريت آن در آينده‌اي نزديك به‌ صورت عادي در دستوركار صحن علني مجلس قرار مي‌گيرد. آنچنان كه پس از اظهارات محمد كاظمي، نايب‌رييس اصلاح‌طلب كميسيون قضايي و حقوقي به عنوان يكي از طراحان و همچنين توضيحات موافقان و مخالفان، نمايندگان ابتدا با ۱۰۶ راي موافق، ۷۸ راي مخالف و ۴ راي ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماينده حاضر با دو فوريت و در ادامه نيز با ۱۰۸ راي موافق، ۷۹ راي مخالف و ۳ راي ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماينده با يك فوريت آن مخالفت كردند. به اين ترتيب، با وجود آنكه فوريت اين طرح كه نياز به راي دو سوم نمايندگان داشت، تنها با يك راي اختلاف از تصويب بازماند اما راي‌گيري ديروز نشان داد، با توجه به آنكه تصويب محتواي طرح با نصف به علاوه يك راي از مجموع نمايندگان حاضر در صحن محقق خواهد شد، احتمالا طرح عفو عمومي پس از بازگشت به صحن و بررسي به‌صورت يك طرح عادي و بدون فوريت، به تصويب صحن خواهد رسيد. نكته جالب در جريان راي‌گيري ديروز آنجا بود كه درحالي فوريت طرح عفو عمومي تنها به‌دليل يك راي كمتر از تصويب بازماند كه بسياري از موافقان اين طرح در جلسه ديروز غايب بودند و مهم‌تر آنكه حتي محمدجواد فتحي، طراح طرح نيز در جلسه حضور نداشت.

          در اين ميان اما آنچه در طول تصويب اين طرح رخ داد، نشان از اين داشت كه عمده مخالفت‌ها با طرح عفو عمومي فاقد بررسي‌هاي كارشناسانه و عمدتا يا ناشي از عدم درك دقيق محتواي طرح يا به‌دليل همان هجمه‌هاي سياسي و كيهاني بوده است. آنچنان كه جبار كوچكي‌نژاد و حسن كامران دو نماينده اصولگراي رشت و اصفهان در مقام مخالفت با اين طرح اظهارنظر كردند و مهم‌تر آنكه هر دو بدون اشاره به مسائل فني، صرفاً از منظر جناحي به نقد آن پرداختند. درمقابل اما با وجود آنكه مصطفي كواكبيان، نماينده اصلاح‌طلب تهران يكي از موافقان تصويب طرح بود اما جلال محمودزاده، نماينده مهاباد نيز در موافقت با آن نطق كرد. نماينده‌اي كه همين چندي پيش با تهيه طرحي به‌دنبال عدم كفايت حسن روحاني بود و با اين حساب نمي‌توان او را از جمله اصلاح‌طلبان مجلس دانست.

          حيدري: «عفو عمومي» تصويب مي‌شود

          همزمان غلامرضا حيدري ديگر نماينده اصلاح‌طلب مردم تهران نيز با تاكيد بر اينكه راي بالاي نمايندگان، اتفاقي نويدبخش در مسير تصويب طرح عفو عمومي بوده است به «اعتماد» مي‌گويد: «نكته حائز اهميت كه بايد به اطلاع مردم برسد اين است كه رد فوريت طرح، ارتباطي به رد محتواي طرح ندارد. به هر حال تصويب طرح نياز به نصف آراي نمايندگان دارد و تصويب فوريت نيازمند راي دو سوم است و فوريت اين طرح در حالي با يكي، دو راي اختلاف رد شد كه آراي موافقان به‌مراتب بيش از مخالفان بود.» اين عضو فراكسيون اميد همچنين گفت: «هم‌اكنون فرصت مناسبي ايجاد شده و طرح به كميسيون قضايي رفته و طبيعتا باز هم روي آن كار مي‌شود و با اين حساب به احتمال بسيار زياد به تصويب مي‌رسد.»

          جمع‌آوري امضا براي اولويت‌بخشي

          با وجود اميدواري اكثر موافقان طرح با توجه به راي بالاي ديروز صحن، برخي نسبت به طولاني‌شدن روند رسيدگي به اين طرح به عنوان يك طرح فاقد فوريت و عادي نگراني دارند. هرچند كه كواكبيان گفته اين مشكل نيز قابل‌‌حل است. اين نماينده مجلس از زمزمه‌هايي براي جمع‌آوري امضا براي در اولويت قرار دادن اين طرح به «اعتماد» خبر داد و مي‌گويد: «بنابر آيين‌نامه مي‌توانيم امضا جمع كنيم و درخواست بدهيم كه رسيدگي به طرح عفو عمومي به‌صورت عادي تا حد امكان جلو بيفتد.» اتفاقي كه مي‌تواند زمينه‌ساز تصويب اين طرح مهم حتي تا پيش از پايان سال جاري باشد.

          • اميد
          • تصويب
          • طرح
          • عفو عمومي
          • مجلس
          • نمايندگان
          • زنداني سياسي
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Mon, 24 Sep 2018 10:48:44 +0330
           به اسم فراكسيون اميد به كام دلواپسان http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17892-به-اسم-فراكسيون-اميد-به-كام-دلواپسان.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17892-به-اسم-فراكسيون-اميد-به-كام-دلواپسان.html به اسم فراكسيون اميد به كام دلواپسان

           یاسمین طالقانی:‌ تنها نامش لیست امید است و در شرایط خاص برخی خود را نه تنها امیدی نمی‌دانند بلکه دست یاری به اعضای فراکسیونی می‌‌دهند که اهدافش به‌صورت کامل مخالف و متضاد با فراکسیون امید است. گمان می‌شد باتوجه به تصاحب حدود ۱۷۰ کرسی از ۲۹۰ صندلی از سوی امیدی‌ها، مصوبات مجلس در راستای اهداف اصلاح‌طلبانه خواهد بود، اما واقعیت با این تصور متفاوت بود.

           آبان سال گذشته سخنگوی فراکسیون امید مجلس تعداد اعضای این فراکسیون را حدود ۱۰۰ نفر عنوان کرد و گفت که «با توجه به عدم انتشار فهرست اعضا، انتظار جامعه از فراکسیون امید همچنان در حد ۱۴۰ نفری است که از لیست امید وارد مجلس شدند»، اما از رأی‌گیری‌ها مشخص شد که حتی 100 نماینده هم اصلاح‌طلب نیستند! عارف چندی پیش گفته بود» زمانی درباره اینکه چرا عده‌ای در روزهای نخست مجلس بر عددهای بزرگ ۱۷۰ کرسی و بیش از آن تاکید کردند، سخن خواهد گفت. در این میان، اما چه دست‌هایی پشت پرده باشد و چه منفعت‌طلبی و محافظه‌کاری بعضی نمایندگان، کار دست اصلاح‌طلبان داده باشد». اگر نمایندگان مدعی حضور در لیست امید به تعهداتشان عمل می‌کردند روز گذشته فوریت طرح عفو عمومی رأی می‌آورد! در حالی که تا پیش از این برخی نمایندگان مجلس بر لزوم تصویب طرح عفو عمومی با هدف افزایش وحدت در جامعه تاکید داشتند، اما دیروز نمایندگان مجلس با فوریت طرح عفو عمومی مخالفت کردند که بر این اساس این طرح به صورت عادی در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد. تقاضای دو فوریت طرح عفو عمومی و تبدیل مجازات در جلسه علنی صبح دیروز(یکشنبه) مجلس مطرح شد که محمد کاظمی به عنوان نماینده طراحان این طرح، آن را در جهت تحکیم وحدت ملی و وفاق و همدلی عنوان و خاطرنشان کرد:‌ رهبری هم همواره بر اعمال عطوفت و رأفت اسلامی در مورد کسانی که به نحوی تحت تعقیب قرار می‌گیرند تاکید می‌کنند. یکی از مشکلات سازمان زندان‌ها این است که هر زندان چند برابر ظرفیتش زندانی دارد و این سازمان هر ساله در مورد بودجه نیاز مالی خود را اعلام می‌کند. وی ادامه داد:‌ در بند دیگر این طرح عنوان شده که همه ایرانیان مقیم خارج از کشور در صورتی که شاکی خصوصی نداشته باشد مصون از تعقیب هستند. البته بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی اعطای عفو محکومان از اختیارات رهبری است و در صورت تصویب فوریت این طرح اجازه ایشان هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

           خلاف قانون اساسی؟

           در همین رابطه جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت در مخالفت با فوریت این طرح آن را منوط به اجازه رهبری عنوان و خاطرنشان کرد: هر ساله ایشان به مناسبت اعیاد مختلف با درخواست رئیس قوه قضائیه نسبت به عفو دستور می‌دهند. بنابراین ضرورتی ندارد ما یک طرح دو فوریتی که خلاف قانون اساسی است را مطرح کنیم. وی اضافه کرد: در مورد بازگشت ایرانیان خارج از کشور هم قوانین شفافی وجود دارد کسانی که جرائمی مرتکب نشدند و به حیثیت نظام آسیب نزدند می‌توانند به کشور برگردند. اما کسانی که جرائم امنیتی انجام دادند، کسانی که در حصر هستند خون مردم را ریخته‌اند به اموال عمومی آسیب زدند و دشمنان را نسبت به تحریم تشویق کردند آن هم در شرایطی که یک روز قبل ترور را داشته‌ایم نباید برایشان عفو پیش‌بینی کنیم. باید بگذاریم قانون مسیر خود را طی کند و به جای این طرح‌ها طرح‌های اقتصادی برای حل مشکل مردم بیاوریم. جلال محمودزاده نماینده مهاباد در موافقت با فوریت این طرح اظهار کرد:‌ در حال حاضر تعداد زیادی از جوانان در زندان‌ها هستند کسانی که بر اثر اشتباه یا به خاطر نداشتن شغل در یک تجمعی دستگیر شدند و به زندان طولانی محکوم شدند چرا باید توانمندی آنها در زندان هدر برود. وی اضافه کرد: ‌۶ میلیون نفر از مردم و جوانان ما در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند ما باید بستر لازم را برای بازگشت آنها و بازگشت سرمایه هزار میلیارد دلاری آنها به کشور فراهم کنیم. در این صورت از بهانه‌های حقوق بشری در سطح بین‌المللی هم پیشگیری کرده‌ایم.

           مطالبه مردم نیست

           حسن کامران نیز در مخالفت با فوریت این طرح گفت: مطالبه مردم چنین طرح‌هایی نیست بلکه مقابله با اشرافی‌گری و اجرای فرهنگ ساده زیستی است. ما باید مطالبه مردم را دنبال کنیم. وی با بیان اینکه زندانیان در زندان آموزش می‌بینند و متنبه می‌شوند، تصریح کرد: باید اجازه دهیم طرح‌هایی که مربوط به عموم مردم است به صورت فوریتی مطرح نشود. مصطفی کواکبیان نیز در موافقت با فوریت این طرح آن را در راستای افزایش اقتدار نظام و جلب اعتماد عمومی عنوان و خاطرنشان کرد: طرفداران دروغین حقوق بشر هر روز ما را متهم می‌کنند که در زندان‌های ما چه می‌گذرد این در حالی است که ما در احکام فقهی زندان نداریم بلکه حبس داریم که آن هم کوتاه مدت است. وی اضافه کرد: من به برخی از زندان‌ها رفتم. زندانی که برای ۵۰ نفر است، ۱۵۰ نفر را در خود جای می‌دهد. در ادامه دو فوریت طرح عفو عمومی به رأی مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۱۰۶ رأی موافق، ۷۸ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند. همچنین یک فوریت این طرح نیز با ۱۰۸ رأی موافق، ۷۹ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده مورد مخالفت قرار گرفت که بر این اساس این طرح به صورت عادی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

           منبع: آرمان

           • فراكسيون اميد
           • دلواپسان
           • كام
           • مجلس
           • نمايندگان
           • عفو عمومي
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Mon, 24 Sep 2018 10:36:32 +0330
            طرح مجدد عفو عمومی با ۵۰ امضا http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17891-طرح-مجدد-عفو-عمومی-با-۵۰-امضا.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17891-طرح-مجدد-عفو-عمومی-با-۵۰-امضا.html طرح مجدد عفو عمومی با ۵۰ امضا

            پروانه مافی: طرح عفو عمومی در دستور کار مجلس قرار داشت که با مخالفت نمایندگان با یک فوریت آن به صورت عادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در این ارتباط باید اذعان داشت این طرح از ابتدای صبح در دستور کار جلسه صحن نبود و نمایندگان از این طرح و رای‌گیری در ارتباط با آن اطلاعی نداشتند.

            از این رو برخی نمایندگان طبق معمول ممکن بود بیرون از صحن مجلس باشند. زمانی که برخی دوستان که رای نداده بودند پرسیده شد که چرا رای نداده‌اند؟ در پاسخ گفته شد که در چایخوری بوده و متوجه نشده‌اند که رای‌گیری در حال انجام است. برخی هم بیرون صحن بودند و تا زمانی که برسند رای‌گیری تمام شده بود. البته خود فرایند رای‌گیری بسیار مهم است. چراکه اولا باید مشخص باشد، یعنی در برخی موارد دستور کار صحن موارد معینی است اما بعد با موضوعات دیگر جابه‌جا می‌شود. طرح عفو عمومی موضوع مهمی بود که برخی از دوستان از رای‌گیری اطلاع نداشتند و یک فوریت آن با اختلاف خیلی کم، در حد 2 یا 3 رای تصویب نشد.

            گرچه این مساله نیز راه حل دارد چون قانون اجازه می‌دهد که اگر 50 نماینده این طرح را امضا کنند دوباره می‌توان این طرح را به صحن آورد و دو فوریت آن را به رای گذاشت. منتها همین آگاهی نمایندگان که بدانند چه مواردی در دستور وجود دارد و حتما در صحن علنی حضور داشته باشند نکته حساسی است و سرنوشت بسیاری از طرح‌ها را رقم می‌زند. برخی با نگاهی بدبینانه مطرح می‌کنند که شاید این طرح در زمانی مطرح شده که نمایندگان در صحن حضور نداشته باشند، تا طرح مورد نظر رای نیاورد، اما نمی‌توان به آسانی چنین قضاوتی داشت.

            واقعیت این است که همان موقع که طرح مطرح شد مشخص بود که قریب به اتفاق صندلی‌ها خالی است و...نمایندگان حضور ندارند و امکان رای‌آوری طرح زیاد نیست و می‌شد حدس زد که با این شرایط، به این طرح لطمه خواهد خورد. البته برخی از طرح‌ها معمولا به راحتی مورد تصویب قرار می‌گیرند؛ یعنی طرح‌هایی که معمولا نمایندگان از چند و چون آن خبر دارند، ضوابط و اهمیت آن را می‌دانند و حضور هم دارند آرای خوبی می‌آورد، اما گاهی اوقات نیز شرایط اینگونه رقم می‌خورد و طرح بدین صورت مورد مخالفت نمایندگان قرار می‌گیرد. حال برخی می‌توانند با نگاه بدبینانه مساله را جور دیگری تفسیر کنند، اما به دید نمایندگان این فرصتی بوده که از دست رفت. این انتظار از هیأت رئیسه وجود دارد که گاهی اوقات که دستور کار را جابه‌جا می‌کنند، حتما اول صبح این نکته را به اطلاع نمایندگان برسانند، یا در سایت مجلس قرار دهند. معمولا نمایندگان زمانی که وارد مجلس می‌شوند، سایت را چک می‌کنند و دستور را می‌بینند.

            لذا این کمترین توقع و انتظاری است که اگر هم ضرورتی برای تغییر در دستور کار وجود دارد، آن تغییر از ابتدای صبح صورت گیرد که چنین اشکالاتی در کار وارد نشود. گرچه باید اذعان داشت نمایندگان مجددا با 50 امضا این موضوع را طرح می‌کنند و این آخرین تلاش است که ان‌شاءا... هیات رئیسه همه دوستان را مطلع کند و همه بدانند. نکته مهم اینکه رای نمایندگان هرچه که هست باید از روی آگاهی باشد، نه اینکه برخی عدم رای دهی خود را با بهانه‌های دیگر توجیه کنند. از این جهت باید زمان خود را تنظیم کنند که غافلگیر نشوند.

            منبع: آرمان

            • پروانه مافي
            • طرح
            • مجدد
            • عفو عمومي
            • امضا
            • نمايندگان
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Mon, 24 Sep 2018 10:34:13 +0330
             سودجویی با نام غذای ارگانیک http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17890-سودجویی-با-نام-غذای-ارگانیک.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17890-سودجویی-با-نام-غذای-ارگانیک.html سودجویی با نام غذای ارگانیک

             آرزو ضیایی: به گفته کاظم خاوازی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دولت فعلا هیچ برنامه‌ای در موضوع تحقیقات و تولید محصولات تراریخته از جمله برنج در مراکز تحقیقاتی خود ندارد. این در حالی که همچنان مساله سلامت یا عدم ‌سلامت این محصولات برای بسیاری از مردم وجود دارد.

             همچنین به گفته محمد حسین عزیزی، رئیس انجمن صنایع غذایی ایران سالم بودن محصولات ترا‌ریخته در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و هنوز ثابت نشده است. باتوجه به اظهارنظرات این دو مسئول باید همچنان منتظر بمانیم تا گره کور سلامت محصولات تراریخته در ایران باز شود. «سلامت باشند یا نباشند باید برچسب بخورند!»، این جمله هماهنگ تمام مسئولان بهداشتی کشور مانند مسئولان سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت مجلس است. بسیاری از تولیدکنندگان همچنان نسبت به برچسب‌گذاری محصولات تراریخته مقاومت نشان می‌دهند و دلیل روشن است. این مساله آنقدر در ایران اما و اگر دارد که هر توزیع‌کننده‌ای را از افشای تراریختگی محصولاتش بترساند.

             مراحل نهایی تدوین دستورالعمل وزارت بهداشت

             رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت برچسب‌گذاری محصولات و فرآورده‌های‌غذایی ارگانیک و تدوین ضوابطی در این زمینه توضیح داد. غلامرضا اصغری درباره برچسب‌گذاری محصولات ارگانیک، گفت: هر کسی که ادعا می‌کند محصولش ارگانیک است، باید ارگانیک‌ بودن محصولش محرز شده و سپس روی محصولش برچسب ارگانیک را نصب کند. او افزود: باید توجه کرد که تولید محصول ارگانیک شرایط سختی دارد. در حال حاضر مشکل ما فرآورده‌هایی است که در واقع ارگانیک نیستند، اما برای بازاریابی ادعا می‌شود که محصولاتی ارگانیک هستند. محصول‌ ارگانیک، محصولی است که در تولید آن نه کود ‌شیمیایی استفاده شده باشد و نه سم. تولید چنین محصولی نیز شرایط ویژه می‌خواهد. اصغری با بیان اینکه ضابطه و گایدلاین برچسب‌گذاری محصولات‌ارگانیک، مشخص می‌کند چه فرآورده‌هایی اجازه دارند برچسب ارگانیک را نصب کنند، در مرحله‌نهایی تدوین قرار دارد، افزود: در این زمینه به همکاری بین‌بخشی نیاز است و وزارت جهاد کشاورزی هم باید کمک کند تا مشخص شود که واقعا در روند تولید محصولات ارگانیک، سم استفاده نشده است. به گزارش ایسنا، رئیس سازمان غذا ‌و دارو تاکید کرد: در عین حال باید توجه کرد که در محصولات ارگانیک، تمایل به نصب برچسب برعکس محصولات تراریخته است؛ در محصولات تراریخته کسی نمی‌خواهد روی محصولش برچسب بزند. زیرا فروشش کاهش می‌یابد، اما از طرفی همه تمایل دارند روی محصول‌شان برچسب ارگانیک‌بودن نصب کنند. بنابراین باید ضوابطی در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

             اروپایی‌ها رغبتی به استفاده محصولات تراریخته ندارند

             رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفت‌وگو با «آرمان» در ارتباط با محصولات ارگانیک و تراریخته موجود در کشور می‌گوید: غذاهای تراریخته و محصولات ارگانیک حتما باید برچسب داشته باشند تا افرادی که تمایل به خرید یا استفاده از آنها را دارند از ارگانیک بودن آنها اطمینان حاصل کنند. این جزو وظایف سازمان غذا و داروست. حسینعلی شهریاری می‌افزاید: اگر تاکنون این اقدام انجام نشده است، به منزله تاخیر در عملکرد این سازمان است. علاوه ‌بر این مجلس تصویب کرده بود که تا پایان برنامه پنجم توسعه میوه‌ها حداقل وزارت جهاد کشاورزی تا 25 درصد موظف بر تبدیل محصولات کشور به محصولات ارگانیک است. او خاطرنشان می‌کند: این مساله محقق نشد. همچنین در قانون پیش‌بینی شده بود که وزارت بهداشت و درمان فهرست باقی مانده سموم کشاورزی را بدهد و میوه‌های موجود بررسی شوند، زیرا سمپاشی‌ها و استفاده از سموم تقریبا بدون حساب و کتاب در کشور انجام می‌شود، مشخص شود برای رشد هر میوه چه میزان سم استفاده شده است که مردم بتوانند با خاطر آسوده از آنها استفاده کنند. شهریاری می‌افزاید: این مساله نیز به صورت نیم‌بند اجرا شده است. همچنان مردم کاملا آگاه نیستند که میوه‌های مصرفی آنها چه میزان باقیمانده سموم دارد و در مدت زمان طولانی باتوجه به انباشت سموم این میوه‌ها تا چه میزان بر سلامت عموم جامعه صدمه می‌زند. او می‌گوید: وزارت بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی باید این مسائل را رصد کرده و به مردم در این زمینه اطلاع رسانی کنند. شهریاری می‌افزاید: ایران نیز مانند سایر کشورهای پیشرفته دنیا مانند اروپا و آمریکا باید اطلاعات درستی از محصولات تراریخته و ارگانیک به مردم بدهد. او تاکید می‌کند: تمام مواد تراریخته وارداتی شناسنامه‌دار هستند و وزارت بهداشت و درمان و غذا و دارو قادر به رصد آنهاست. بنابراین این وزارتخانه آگاه است که مقصد محصولاتی که از خارج از کشور وارد می‌شوند، کجاست. همچنین اگر کسی اقدام به برچسب‌گذاری این محصولات در زمان ارائه آنها به مصرف‌کنندگان نکند باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد. این مساله نیز از اختیارات سازمان غذا و داروست. شهریاری می‌افزاید: این سازمان نیروهای نظارتی به میزانی که بتواند نظارت همه‌جانبه داشته باشد، در اختیار ندارد. بنابراین سازمان امور استخدامی کشور باید مجوزهای لازم را برای استخدام‌های گسترده به این سازمان بدهد. او تاکید می‌کند: این وظایف حاکمیتی هستند و باید مجوزات لازم به این سازمان داده شود. در این صورت از عوارض احتمالی این مساله بر سلامت جامعه جلوگیری می‌شود. او خاطرنشان می‌کند: در ارتباط با سلامت یا عدم سلامت محصولات تراریخته نظرات ضد و نقیضی از سوی صاحبنظران مطرح می‌شود و تحقیقات در این زمینه متفاوت است. برخی معتقدند استفاده از این محصولات خطرناک است و عده‌ای آن را بی‌خطر می‌دانند. اگر محصولات تراریخته سالم هستند، باید کشورهای اروپایی پیشقدم استفاده از آنها باشند. اطلاعات از نحوه برخورد با محصولات تراریخته در کشورهای اروپایی ثابت می‌کند که آنها از این محصولات استفاده نمی‌کنند. بنابراین تحقیقات مبنی بر بی‌خطری این محصولات شک‌برانگیز است، زیرا در صورت بی‌خطری اروپایی‌ها از آنها استفاده کرده و برخی از محصولات را به ایران صادر نمی‌کردند.

             • سودجويي
             • غذاي ارگانيك
             • كشاورزي
             • مواد غذايي
             • توليد
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Mon, 24 Sep 2018 10:31:03 +0330
              تفاوت‌ استاد شجریان با دیگر هنرمندان http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/17889-تفاوت‌-استاد-شجریان-با-دیگر-هنرمندان.html http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/17889-تفاوت‌-استاد-شجریان-با-دیگر-هنرمندان.html تفاوت‌ استاد شجریان با دیگر هنرمندان

              اول پاییز صدایی به جهان اضافه شد که بسیاری از شنیدن زیبایی آن بهره مند شده‌اند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، به همین بهانه، کیوان ساکت از دلایل ماندگاری استاد محمدرضا شجریان می‌گوید.کیوان ساکت در گفت‌وگو با ایرنا از تاثیر استادان و همراهان بر شجریان می‌گوید تا نحوه انتخاب اشعار. ساکت دلیل ماندگاری استاد شجریان را این‌گونه مطرح می‌کند: دلیل اینکه کارهای قوی و قبلی استاد شجریان نسبت به گذشته بیشتر و درخشان‌تر در حافظه عاطفی مردم جا می‌افتد، این است که علاوه ‌بر مهارت استاد و تسلط‌شان به آواز ایرانی، با هنرمندان بزرگی نظیر خانواده استاد یوسف زمانی(حسن و حسین یوسف زمانی) و استاد پرویز مشکاتیان و خیلی افراد دیگر کار کرده‌اند.

              آثار تکرارنشدنی

              ساکت با بیان اینکه آثاری که استاد شجریان در برنامه گلها با هنرمندانی مثل جلیل شهناز، فرهنگ شریف، پرویز یاحقی و استادان دیگر اجرا کرده، آثاری است درخور و قابل‌تامل، اضافه کرد: این آثار در زمینه‌های مختلف است چون ارکستر به سبک گلها، ارکستر به سبک ارکستر موسیقی ایران، تکنوازی ساز و آواز و دونوازی و سه نوازی و همچنین کارهایی که با استاد مشکاتیان و ناصر فرهنگ‌فر ارائه دادند. اینها آثاری هستند که فکر نمی‌کنم به این زودی در این ژانر تکرار شوند. به همین خاطر این آثار که با فکر و اندیشه و تمرین و ممارست مفاهیم کلیدی ایرانی ساخته و اجرا شده بود، آثاری است که هر چقدر بگذرد، بر ارزش و اعتبار و لطفشان افزوده می‌شود، به‌جای اینکه کمرنگ شود.

              مراقبت از استعداد

              این نوازنده تار دلیل دیگر ماندگاری استاد شجریان را شخصیت بی‌نظیر وی می‌داند و ادامه می‌دهد: مفاهیم موسیقیایی که در آن زمان مد نظر این بزرگان بود و آرامش و عشق و علاقه‌ای که به هیچ چیز جز فرهنگ ایران نگاه نمی‌کرد، باعث شده از استاد شجریان یک شخصیت فرهنگی بسیار کم‌نظیر و ویژه بسازد. فراموش نکنیم که استاد زیر نظر و با مراقبت دیگر هنرمندان به این جایگاه رسیده‌اند. خواننده‌ها به مراقبت احتیاج زیادی دارند تا استعدادهایشان هرز نرود و در زمینه‌های غیرهنری استفاده نشوند. چه بسیار در تاریخ داشته‌ایم هنرمندانی با استعداد خیلی زیاد که متاسفانه به هرز رفته‌اند. به هر روی استاد جزو این افراد نیست، به‌ویژه در آواز در زمان خودش با کمک هنرمندان بزرگی مثل مشکاتیان، جلیل شهناز، فرهنگ شریف، یاحقی و دیگران به تجربیاتی دست پیدا کرد که شاید در کمتر هنرمند عصر ایشان ببینید.

              تسلط و آگاهی استاد

              ساکت در ادامه تاکید می‌کند که هیچ‌کدام از هنرمندان هم‌عصر استاد شجریان در زمینه آواز موسیقی ملی ایران به این درجه تسلط و آگاهی و آشنایی با مکاتب مختلف آوازی و ظرایف آواز ایرانی نرسیده بودند و ادامه می‌دهد: این ویژگی‌هایی که عرض کردم از استاد شجریان هنرمندی ساخته که نام و آثارش در حافظه عاطفی مردم ماندگار شده است. البته طبیعتا یک سری آثار ممکن است در لابه‌لای آثار هنرمند باشد که این ویژگی‌ها را نداشته باشد. همه هنرمندان بزرگ مانند حافظ مولانا تا هنرمندان امروزی همه آثارشان می‌تواند جاودان و ماندگار نباشد، ولی شخصی که بتواند به‌عنوان یک هنرمند در حافظه تاریخی مردم بماند، نشان می‌دهد که بیشتر آثارش این ویژگی را داشته است.

              سابقه همکاری

              ساکت با ابراز تاسف از اینکه بیماری مانع از این شد که آلبوم «شادی آزادی» را با استاد شجریان تولید کند، گفت: قرار بود قطعه «شادی آزادی» آلبوم شود که متاسفانه بیماری ایشان این مجال را از مردم ما گرفت. وقتی با استاد شجریان کار می‌کنید، احساس می‌کنید موسیقی فوران و جوشش دارد. این است که لذت کار کردن را با ایشان دوچندان می‌کند. اما وقتی با خواننده‌های دیگری کار می‌کنیم، گاه احساس می‌کنیم با یک عدم اعتمادبه‌نفس صرفا انجام وظیفه می‌کنند.

              محمود دولت‌آبادی نيز در سالگرد تولد محمدرضا شجریان، در یادداشتی به مناسبت تولد هفتادوهشت‌سالگی محمدرضا شجریان(متولد اول مهرماه ۱۳۱۹) نوشته است: «کودک بودم که یکی دوبار از زبان مادرم شنیدم «هنر، بخش است» منظورش بخشش بود از جانب پروردگار و اشاره داشت به صدای خوش‌آواز مردی در همسایگی ما به‌نام «عظیم» که هر از گاهی شب - نیمه‌شب آوازش را رها می‌کرد در کوچه‌های خاموشِ ده. آن وقت‌ها دریغ من آن بود که چرا کسی پیدا نمی‌شود عظیم را ببرد در رادیو بخواند تا همگان آواز او را بشنوند؟ البته دیری نپایید تا متوجه بشوم مسیر تا رسیدن عظیم به رادیو، آسان نیست. بعد از آن صدا - آوازهای بسیار متنوعی شنیدم به یُمن همین رادیو در شهرهایی که بودم و بیشتر در محل کار. اما آن صدایی که همواره مرا به یاد سخن مادرم می‌اندازد، صدای محمدرضا شجریان است که «هنر، بخش است» در عین حال آن‌چه در هنر شجریان یافتم پیگیری وی بود در آموزش و یادگیری مداوم از پیشینیان. یک وقت شجریان را می‌شنیدم و بی‌اختیار یاد خوشنویسی افتادم در حرف نون، تعجب کردم و پرسیدم. گفته شد او خط هم می‌نویسد. دورادور می‌شنیدم که سفر می‌کند به اصفهان، یقین داشتم برای یادگیری می‌رود. همچنین دقیق شده‌ام در غزل‌هایی که می‌خواند و اینکه غزل را عمیقا فهم کرده است مگر در یک مورد که اکنون در خاطر دارم و بیت این است «خیال حوصله بحر می‌پزد هیهات - چه‌هاست در سر این قطره محال‌اندیش!» که او – احتمالا به توصیه‌ای خوانده است «خیال حوصله بحر می‌برد هیهات» و دیگر آداب‌دانی شجریان در هنگام خواندنِ آواز آموختنی است که شما حتی دندان‌هایش را نمی‌توانید ببینید، نشستن و گوش سپردنش به ساز - نوازنده، نوازندگان و ربطی که با چنان توجهی برقرار می‌کند میان جمع نوازنده؛ این همه آدابی است که او داشته و خوب آموخته است هم. پس اجازه می‌خواهم نکته‌ای به سخن مادر بیفزایم و آن درکِ بخشش پروردگار است و آموختن و پرورش مداوم آن بخشش و آن‌چه بدان مربوط است؛ یادگیری بی‌وقفه در همه احوال، کار و رفتاری که شجریان با هنر خود داشت و می‌داشت اگر خانه‌نشین نشده بود و بسته نشده بود آن زنگِ ممتازی که در صدای شجریان بود. دیگر چه توان گفت؟

              • تفاوت
              • استاد
              • محمدرضا شجريان
              • هنرمندان
              • موسيقي
              • محمود دولت آبادي
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) فرهنگی Mon, 24 Sep 2018 10:28:59 +0330
               پیام عليرضا ملامحمدي زاده در پی حادثه تروریستی اهواز http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17888-پیام-عليرضا-ملامحمدي-زاده-در-پی-حادثه-تروریستی-اهواز.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17888-پیام-عليرضا-ملامحمدي-زاده-در-پی-حادثه-تروریستی-اهواز.html پیام عليرضا ملامحمدي زاده در پی حادثه تروریستی اهواز

               سرپرست فرمانداري اروميه با انتشار پیامی، حادثه تروریستی اهواز را محکوم و با قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پیام عليرضا ملامحمدي زاده بدین شرح است:

               به نام خدا

               همزمان با سالگرد آغاز هشت‌ سال دفاع مقدس و در روز⁧ نمايش اقتدار ميهن، بار دیگر مظلومیت⁧ ملت ايران و بخصوص مردم⁩ شهيدپرور اهواز آشكار شد و هموطنان دلير و عزيز خوزستاني هدف يك حمله تروريستي كور قرار گرفته و جهانيان نظاره گر در خون غلطيدن و شهادت مظلومانه جمعي از جوانان، زنان و كودكان ايراني بودند.

               قطعاً اقدامات تروريستي دشمنان، مردم ايران را در پيگيري آرمان هاي خود مصمم‌ تر و تلاش مسئولان كشور را دوچندان خواهد كرد و ایادی استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌ المللی هرگز در ایجاد جو رعب و وحشت و تفرقه میان ملت سرافراز ایران موفق نخواهند بود.

               ضمن ابراز همدردي و عرض تسلیت به ملت عزتمند ایران، آرزوی آرامش و صبر برای بازماندگان و سلامتی برای مجروحان این حادثه، تاكيد مي كنم كه اقدامات تروریستی و خشونت‌ آمیز همواره محکوم بوده و این تحرکات كه در ادامه فشارهای اقتصادی دشمن با هدف تسلیم جمهوری اسلامی ایران صورت می‌ گیرد، سرنوشتي جز شكست استكبار را در پي نخواهد داشت.

               عليرضا ملامحمدي زاده

               سرپرست فرمانداري اروميه

               • پيام
               • عليرضا ملامحمدي زاده
               • تروريسم
               • اهواز
               • سرپرست فرمانداري اروميه
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 23 Sep 2018 10:15:37 +0330
                دو انتصاب جدید در سازمان منطقه آزاد ماکو http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17887-دو-انتصاب-جدید-در-سازمان-منطقه-آزاد-ماکو.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17887-دو-انتصاب-جدید-در-سازمان-منطقه-آزاد-ماکو.html دو انتصاب جدید در سازمان منطقه آزاد ماکو

                طی حکمی از سوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، احمد غریوی به عنوان مدیرکار و خدمات اشتغال و همچنین از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، آرش یوسف زاده به سمت مدیر تسهیل تولید صنایع و معادن این منصوب شدند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، در حکم انوشیروان محسنی بندپی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده است: به استناد تبصره یک ماده ۵ مقررات اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بنابه پیشنهاد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به موجب این ابلاغ احمدی غریوی به عنوان مدیر واحد کار و خدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد ماکو منصوب می شود.

                وی ابراز امیدواری کرده است: با اتکال به خدای متعال با استفاده از تدبیر، درایت و شایستگی خود و بهره گیری از همکاری ها و امکانات موجود و بالقوه در انجام وظایف محوله اعم از رشد و توسعه منطقه ای، رشد اقتصادی استان و جذب سرمایه های داخلی و خارجی موفق و موید باشید.

                همچنین در حکم مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو آمده است: نظر به مراتب و سوابق علمی و تجربی آقای آرش یوسف زاده، وی به سمت سرپرست مدیریت تسهیل تولید صنایع و معادن منصوب می شود.

                غلامرضا سلیمانی خاطرنشان کرده است: انتظار می رود با سرلوحه قرار دادن اخلاص، معنویت ، رضایت ارباب رجوع و استفاده از تمامی ظرفیت ها ضمن رعایت اصول قانون مداری و اعتدال با محور قرار دادن سرفصل شرح وظایف از جمله ایجاد فضای مناسب تولید و ارتقاء صادرات، رفع موانع تولید و انتقال تکنولوژی، تسهیل فرایندهای حوزه صنعت و معدن، فعال سازی واحدهای صنعتی و معدنی راکد، توسعه صنایع خرد و کوچک و کسب و کارهای خانگی و ایفای وظایف محوله اقدام کنید.

                همچنین از زحمات جعفر آقانژاد مدیر سابق کار وخدمات اشتغال سازمان منطقه آزاد ماکو تجلیل شد.

                • انتصاب
                • منطقه آزاد ماكو
                • غلامرضا سليماني
                • احمد غريوي
                • آرش يوسف زاده
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 24 Sep 2018 10:10:25 +0330
                 پیام محمدمهدی شهریاری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جديد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17886-پیام-محمدمهدی-شهریاری-به-مناسبت-آغاز-سال-تحصیلی-جديد.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17886-پیام-محمدمهدی-شهریاری-به-مناسبت-آغاز-سال-تحصیلی-جديد.html پیام محمدمهدی شهریاری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جديد

                 استاندار آذربایجان غربی در پیامی آغاز سال جدید تحصیلی را تبریک گفت.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پيام محمدمهدي شهرياري بدين شرح است:

                 به نام یگانه دانایی و توانایی

                 مهر روشنای علم است و فروغ معرفت؛ مهر موسم عشق و طلیعه آموختن است و آنگاه‌که آموزش آغاز می‌شود خشونت، افراطی گری و جنگ به پایان می‌رسد، مهر شروع نهضت دانایی، گفتمان و گفتگوست؛ مهر امتداد مهربانی و عطوفت، موسم عشق و ایثار و اکنون ماه مدرسه، شهادت و رشادت است و چه زیباست این مهر که با رایحه دلنواز دفاع مقدس و محرم گره‌خورده است.

                 در جامعه امروز، آموزش‌ وپرورش مهم‌ترین ابزار دسترسی به توسعه پایدار و پیشرفت انسان‌محور و شکل‌گیری جامعه‌ای انسانی و دانش‌محور، تعمیق هویت ایرانی و اسلامی و بسط فرهنگ گفت‌وگو و پرورش نسلی صلح‌جو است.

                 مقدمه توسعه، تربیت انسان‌های توانمند است و دراین‌بین باید برنامه‌ریزی درست و منابع لازم را به این مهم، اختصاص داد؛ عدم توجه شایسته و بایسته به‌ آموزش‌وپرورش شاید یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی همه جانبه ایران عزیز با وجود همه تلاش های صورت گرفته باشد.

                 مدارس استان آذربایجان‌غربی، امروز میزبان نزدیک به ۶۰۰ هزار دانش‌آموزی است که در بیش از ۲۳ هزار کلاس درس، آماده آموختن الفبای زندگی، گفتگو و تساهل و مدارا هستند، گرچه در قیاس با استانداردهای جهانی و کشوری، سرانه فضای آموزشی این استان، مناسب مردم نجیب و دانش آموزان باهوش و مستعد آن نیست اما همه همّ‌و‌غمّ اینجانب و سایر همکاران و دلسوزان و خیّران حوزه آموزش، پر کردن این شکاف آموزشی با فراهم نمودن بسترهای لازم برای بازگشت ۵۳ هزار بازمانده از تحصیل و کاهش رقم ۵ هزار کلاس درس موردنیاز کنونی این سامان است.

                 ضمن تبریک اول مهر، موعد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به همه دست‌اندرکاران و دانش‌آموزان و دانشجویان، باور عمیق دارم، رشد و پیشرفت متوازن آذربایجان‌غربی، جز با "عدالت در توزیع فرصت‌ها و امکانات آموزشی در روستا، شهر، مرز و مرکز استان و توسعه فرهنگی و ایجاد همدلی بین آحاد مردم آن بالاخص دانش‌آموزان و دانشجویان اتفاق نخواهد افتاد" و این همدلی و انسجام باید در هر کلاس درس و هر مدرسه، آموزش و درس داده شود.

                 از خداوند متعال می‌خواهم بهار تعلیم و تربیت و سال تحصیلی جدید نویدبخش پیشرفت همه‌جانبه کشور و استان آذربایجان‌غربی به‌صورت خاص باشد.

                 محمدمهدی شهریاری

                 استاندار آذربایجان غربی

                 • پيام
                 • محمدمهدي شهرياري
                 • استاندار آذربايجان غربي
                 • سال تحصيلي
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 23 Sep 2018 12:49:22 +0330
                  اغفال؛ بیشترین علت فرار از خانه http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17885-اغفال؛-بیشترین-علت-فرار-از-خانه.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17885-اغفال؛-بیشترین-علت-فرار-از-خانه.html اغفال؛ بیشترین علت فرار از خانه

                  نگین باقری: حکایت دخترانی که به جرم فرار از خانه برچسب می‌خورند، حکایت تلخی است، چراکه معمولا تیر پیکان به سمت بلاهایی که بر سرشان آمده نشانه می‌رود، اما دریغ از آنکه بدون قضاوت به ریشه‌یابی مسائلشان بپردازیم و گره مشکلاتشان را باز کنیم.

                  با این حال براساس اعلام مدیرکل بهزیستی استان تهران حدود ۱۶۴ نفر سال ۹۶ پذیرش شدند که میانگین سنی آنها ۱۱ تا ۱۶ سال است. همین آمار کافی است تا لحظه‌ای متصور شویم چه سرنوشت شومی در انتظار دخترانی است که در دام شیادان گرفتار می‌شوند. دخترانی که مجهز به هیچ یک از ابزارهای مقاومتی نیستند و هر لحظه امکان دارد که به پایان تلخ زندگی خود نزدیک شوند. بنابراین می‌طلبد که به جای پاک کردن صورت مساله به حل آن بپردازیم و فضا را به گونه‌ای برای دختران مهیا کنیم که قرار را بر فرار ترجیح دهند.

                  وقتی مسیر صنعتی شدن جامعه با توسعه متوازن همراه نباشد، عوارض زیادی به دنبال دارد. آنچنان که برخی مولفه‌ها می‌توانند این عوارض را افزایش دهند. برای مثال انواع آسیب‌های اجتماعی و موضوع فرار از منزل مصداق این مدعاست. برای درک بهتر این مساله کافی است جوانی را تصور کنید که خود را با دیگران مقایسه کرده و به فاصله زیادش با آنها پی برده است. از این رو امکان دارد که برای دستیابی به شرایط بهتر قید خانه و کاشانه خود را بزند و رهسپار دیاری شود که معلوم نیست چه آینده‌ای در انتظارش است. در واقع وعده‌های وعید، پوچ و توخالی تنها سرابی را به او نشان داده که زندگی‌اش را به بیراهه کشانده است. این یک روی سکه است. روی دیگر آن به والدین برمی‌گردد. برخی والدین از دوران حساس نوجوانی و جوانی بی‌خبرند و نمی‌دانند که فرزندانشان زیر فشار چه هجمه‌هایی قرار دارند. البته این تمام تعارض والدین و فرزندان نیست. نمود دیگر آن گسترش تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات است. آنچنان که نوع تعاملات‌ تغییر یافته و نوجوانان و جوانان با افرادی آشنا می‌شوند که امکان دارد مسیر زندگی آنها را به بیراهه بکشانند. حال عمق ماجرا زمانی تاسف‌بر‌انگیز است که والدین به موازات تکنولوژی پیش نرفته و اطلاعاتی در این حوزه نداشته باشند. آنگاه است که نمی‌دانند وقتی فرزندانشان زمان طولانی را در تلفن همراه خود سیر می‌کنند؛ ارتباطاتشان به چه سمت و سویی کشیده می‌شود. بنابراین باید والدین همگام با فرزندان خود پیش رفته و بدانند که الگوهای تربیتی قدیم به نیازهای نوجوانان و جوانان امروزی پاسخ نمی‌دهد. خلاصه کلام اینکه باید فضا در خانه به گونه‌ای فراهم باشد که فرزندان خانه را دوست داشته و مجبور نشوند بودن در خیابان و ماندن در خانه را ترجیح دهند. از سوی دیگر نیز امکان دارد که خدایی‌نکرده فرزند درگیر آسیب اجتماعی باشد و فضای خانه برای پذیرش مجدد او فراهم نباشد؛ آنگاه است که امکان دارد هیچ گاه به خانه بازنگردد. تمام این موارد فضایی را نشان می‌دهد که در آن والدین خود گرفتار آسیب‌های اجتماعی نیستند. حال تصور کنید که والدینی قصد فروش فرزند خود را دارد؛ طبیعی است که در چنین خانواده‌ای فرزندشان فرار را بر قرار ترجیح دهد. بنابراین معضل فرار از منزل دختران ابعادی چندگانه دارد که باید به تمامی وجوه آن پرداخت.

                  پذیرش 164 دختر فراری در بهزیستی تهران

                  مدیرکل بهزیستی استان تهران آخرین آمار دختران فراری را مربوط به سال ۹۶ عنوان کرد و گفت: حدود ۱۶۴ نفر پذیرش شدند که میانگین سنی آنها ۱۱ تا ۱۶ سال است. همچنین بیشترین علت فرار براساس آمار اغفال است. داریوش بیات‌نژاد بیان کرد: از سوی دیگر، براساس آمار بیشترین محل اسکان دختران فراری خیابان است و اولین پیامد و تجربه پس از فرار دستگیری توسط نیروی انتظامی گزارش شده ‌است. او در رابطه با خدمات تخصصی برای دختران فراری ادامه داد: پذیرش در مراکز مداخله در بحران، انجام مصاحبه، مشاوره روانشناسی، مددکاری و روانپزشکی و ارجاع به خانواده پس از حمایت‌های مادی و معنوی است.

                  الزاما دختران فراری مقصر نیستند

                  «دختران فراری قربانی ساختار خانواده و الگوهای تربیتی هستند، به گونه‌ای که در خانه شرایطی را تجربه می‌کنند که برایشان آزاردهنده است. برای مثال پدری معتاد و مجرم دارند. البته گاهی مواقع هم والدین‌‌ دختران فراری درگیر جرم و آسیب نیستند، اما فضا در خانه به حدی بسته‌ است که عملا بستر برای لذت بردن آنها در خانه فراهم نیست. البته بسیاری مواقع چنین رویکردی عامدانه نیست و از روی ناآگاهی والدین صورت می‌گیرد.» این اظهارنظرات حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به «آرمان» است. به گفته او نمی‌توان به راحتی حکم صادر کرد که هرگاه فراری صورت می‌گیرد؛ الزاما دختران مقصر هستند. البته بنده نمی‌خواهم برای خروج دختران از منزل مجوز صادر کنم و بگویم که اگر شرایط خانه باب میلشان نیست؛ فرار را بر قرار ترجیح دهند، اما باید دید که علت فرار دختران چیست. موسوی‌چلک با بیان اینکه منابع اجتماعی در کشور ما وجود دارند و می‌توان از آنها استفاده کرد، می‌افزاید: ناسازگاری و تعارض در رفتار اعضای خانواده امری غیرطبیعی نیست. تنها کافی است که اختلافات و تعارضات را مدیریت کنیم. او با اشاره به اینکه در چنین شرایطی اولین قدم برای دختران و والدینشان مراجعه به مراکز مشاوره است؛ چه حضوری و چه صدای مشاور، ادامه می‌دهد: خط 1480 بستری است که افراد می‌توانند با تماس تلفنی از خدمات مشاوران و متخصصان بهره‌مند شوند. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به زمان طلایی پس از فرار از منزل اظهار می‌کند: اگر دختری یک شب بیرون از خانه بخوابد، پذیرشش به مراتب سخت‌تر از دختری است که یک شب را بیرون از خانه در مراکز مجاز و معتبر گذرانده است. طبیعتا دختری که در اورژانس اجتماعی باشد، خانواده او را راحت‌تر می‌پذیرد تا اینکه یک شب را در پارک، ترمینال و... گذرانده باشد. به همین دلیل منابع اجتماعی به نام اورژانس اجتماعی از 21 سال پیش پیش‌بینی شد. او عنوان می‌کند: خدمات مراکز شبانه‌روزی رایگان است و دختران آسیب‌دیده با یک تماس تلفنی می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. از سوی دیگر، اگر نیاز باشد این دختران به مراکز مداخله در بحران یا پایگاه خدمات اجتماعی ارجاع داده می‌شوند. حتی تیم سیار با خودروی خاصی به محل آمده و آنها را شناسایی کرده و به مرکز مداخله ارجاع می‌دهد. از این رو وقتی شرایط دختران بررسی شد؛ اولویت بسترسازی، بازگشت آنها به محیط خانه است. از این رو تعاملی با خانواده برقرار و آموزش‌هایی به طرفین داده می‌شود تا بازگشت دختران به خانه اتفاق بیفتد، اما اگر به هر دلیلی خانه شرایط مناسبی نداشته باشد، دختران مورد حمایت قرار می‌گیرند. موسوی‌چلک خاطرنشان می‌کند: در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر اورژانس اجتماعی تاسیس شده است. فقط ممکن است در سطح یک نباشند. با این حال وقتی دختران فراری شناسایی می‌شوند؛ بلافاصله به مراکز مرتبط ارجاع داده شده و اصلا محدودیتی برای پذیرش آنها وجود ندارد. او اضافه می‌کند: اگر دختران فراری زیر 18 سال باشند؛ با هماهنگی سیستم قضائی به مراکز شبانه‌روزی ارجاع داده می‌شوند و برحسب شرایط خانوادگی دادگاه حضانت‌شان را به سازمان بهزیستی می‌دهد تا زمانی که شرایط برای بازگشتشان فراهم باشد. اگر شرایط هم مهیا نشد مانند سایر دختران بدسرپرست توسط دولت در مراکز نگهداری مورد حمایت قرار می‌گیرند. او ادامه می‌دهد: اما اگر دختران فراری بالای 18 سال باشند، به خانه‌های سلامت رفته و خدماتی را دریافت می‌کنند. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه اگر خدایی‌نکرده دختران فراری درگیر مسائل اخلاقی شده باشند، می‌افزاید: این دختران بر حسب شرایطشان ممکن است به مراکز بازپروری زنان ارجاع داده شوند.

                  منبع: آرمان

                  • اغفال
                  • علت
                  • فرار از خانه
                  • دختران فراري
                  • خانواده
                  • جامعه
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sun, 23 Sep 2018 09:32:03 +0330
                   نفرت از تروریسم در خوزستان http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17884-نفرت-از-تروریسم-در-خوزستان.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17884-نفرت-از-تروریسم-در-خوزستان.html نفرت از تروریسم در خوزستان

                   همزمان با هفته دفاع مقدس و برگزاری رژه نیروهای نظامی در سراسر کشور به همین مناسبت، حمله تروریستی وحشیانه در اهواز، برای همه ایرانیان به‌ویژه مردم اهواز، یادآور خاطرات جنگ هشت ساله صدام و 36 کشور جهان علیه ایران است.

                   حمله تروریستی که به گفته برخی توسط گروهک تروریستی الاحوازیه و همچنین داعش صورت گرفته است، نشان داد که دشمنان ایران و تروریست‎ها همچنان به دنبال ناامنی در منطقه و چه بسا در کشورمان هستند. این حملات در اهواز -که مردم آن با دستان خالی به دفاع از این مرز و بوم در دوران دفاع مقدس پرداخته‎اند- رخ داد. حادثه‎ای برنامه‌ریزی شده که به دنبال تفرقه‎افکنی در میان گروه‎های قومی مختلف است به ویژه از سوی گروهی رخ داده است که هیچ ریشه و پایگاهی در خوزستان ندارد. ضمن اینکه این حمله تروریستی در آستانه سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک صورت گرفته و البته جامعه بین‎المللی و تمام کشورها این حمله را محکوم کردند. در این راستا «آرمان» با محمد کیانوش‌راد نماینده مردم اهواز در مجلس ششم گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

                   حمله‎ای تروریستی در اهواز به مراسم رژه نظامی که به مناسبت دفاع مقدس در حال برگزاری بود، صورت گرفت، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

                   اقدام شوم به رگبار بستن مردم، بار دیگر نه تنها خاطرات تلخ حملات وحشیانه حزب بعث عراق به خوزستان را زنده کرد بلکه ضرورت هوشیاری، انسجام و همبستگی بیش از گذشته جامعه خوزستان را یادآور ساخت. انبوه مشکلات فعلی در خوزستان به رغم نارضایتی‎های موجود، خط اصلی حفاظت از تمامیت ارضی ایران و دفاع همه جانبه از مصالح کشور را در میان مردم به نسیان نخواهد برد. سابقه تاریخی و طولانی مبارزه با انگلیس، توسط عشایر منطقه در نهضت مشروطیت ایران و همبستگی ملی در نهضت ملی شدن نفت در خوزستان و ایستادگی تمام‌قد خوزستان در برابر شرارت‎های بعث صدامی، با نام واهی دفاع از قوم عرب خوزستان، در حافظه جمعی مردم خوزستان ثبت و ضبط گردیده است. ایران و دفاع از تمامیت ارضی آن، مفهومی درونی شده و تثبیت شده در ذهنیت جامعه خوزستان و ساکنان خوزستان، اعم از عرب و غیر عرب آن است. مردم ایران مقاومت و مقابله دلیرانه مردم خوزستان را با دستان خالی، در بستان، هویزه و خرمشهر از یاد نبرده‎اند. حرکت تروریستی اخیر در اهواز و به رگبار بستن مردم بی‎دفاع، بدون تردید، هیچ ریشه‎ای در جامعه عرب خوزستانی ندارد. اعراب خوزستان نیز بارها مخالفت خود را با تقدیم شهدا و جانبازان و جان برکفان در مقابله با چنین گروه‎هایی نشان داده‎اند.

                   نقش برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

                   عوامل این حرکت وحشیانه تروریستی، بدون تردید، وابسته به سرویس‎های بیگانه بوده و انگشت اتهام به سوی عربستان و داعش است. انگیزه چنین تحرکات کوری از سوی تروریست‎ها هرچه باشد، نتیجه آن افزایش انسجام و همبستگی ملی در خوزستان است. سعی این گروه در آن است که نشان دهد خوزستان ناامن و در معرض و یا در آستانه وقوع تحرکات نظامی و شورش‌های مسلحانه داخلی و مردمی است.

                   سوابق گروهک تروریستی الاحوازیه و اقدامات آن به کجا باز می‎گردد؟ آیا می‎توان اقدامات آن را به گونه‎ای در راستای اقدامات تروریستی داعش دانست؟

                   گروه موسوم به الاحوازیه، که مسئولیت این اقدام را برعهده گرفته و یا از آن استقبال و حمایت کرده است، فاقد هرگونه پایگاه اجتماعی مردمی در خوزستان است. سابقه گروه الاحوازیه، وابستگی به سیاست‎های حزب بعث عراق و صدام بود و اکنون نیز عامل و مجری سرویس‎های منطقه‎ای و در راستای سیاست‎های داعشی است. این گروه همواره با اقدامات خرابکارانه و تروریستی خود را مطرح کرده و هیچ‌گاه با حمایت از سوی عشایر عرب رو‌به‌رو نشده است. حتی برخی روشنفکران عرب مخالف جمهوری اسلامی هم از این گروه حمایتی نکرده‎اند. برداشت‌های سطحی و سراسر اشتباه و مجعول از تاریخ معاصر ایران و خوزستان، ابزاری بودن و وابسته بودن آنها را بیشتر مشخص می‎سازد.

                   پایگاه اصلی این گروهک تروریستی وابسته به کجاست و اقدامات آن‎ها در چه راستایی صورت می‎گیرد؟

                   اگر در سازمان سیاسی خلق عرب، در ابتدای انقلاب ۵۷ که آن نیز وابسته به حزب بعث عراق بود و همچنین تحت هدایت کنسولگری عراق در خرمشهر اداره می‎شد و ادعای خودمختاری یا تجزیه‎طلبانه نیز داشت، وجوهی از اندیشه اشتباه و خائنانه در آن مشهود بود، اما در جریان الاحوازیه جز وابستگی عملیاتی به سرویس‎های بیگانه، ترور و خرابکاری چیز دیگری مشاهده نشده است. به همین دلایل نه تنها در میان غیرعرب‎ها بلکه در میان جوانان عرب و حتی جریانات هویت طلب نیز منفور هستند. مردم خوزستان با پشت سر گذاشتن تجربه دفاع مقدس و ایستادگی عشایر عرب در برابر دشمنان متجاوز بعثی و حضور همه اقوام ایرانی در پاسداری از تمامیت ارضی ایران، در برابر هرگونه تحرکات تجزیه‌طلبانه خواهند ایستاد. تحرکات تروریستی این گروه، پایگاه و جاپایی در جامعه خوزستان ندارد و صرفا جریانی به استخدام درآمده سرویس‎های خارجی است و نسبتی با مطالبات مردم عرب خوزستان و یا سایر اقوام ندارد. به همین دلیل این اقدام تروریستی حتی از سوی برخی مخالفان جمهوری اسلامی نیز محکوم شده است.

                   با توجه به همزمان شدن حملات تروریستی اهواز با هفته دفاع مقدس و همچنین با توجه به اینکه این حرکت تروریستی در آستانه سفر آقای روحانی به نیویورک صورت گرفته، چه تحلیلی از این همزمانی می‎توان داشت؟

                   حمله تروریستی و کور برخی عوامل وابسته به سرویس‎های بیگانه و همچنین ادعاهای مجعول و واهی آنها، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و به شهادت رسیدن جمعی از مردم و نیروهای نظامی، نفرت و نفرین مردم خوزستان را برانگیخت. این اقدام تروریستی در آستانه سفر آقای روحانی به نیویورک، دیگر جامعه جهانی را در برابر سیاست‎های دوگانه و فریبکارانه برخی کشورها، از جمله آمریکایی‎ها و اعضای شورای امنیت قرار خواهد داد. حمایت برخی از کشورهای عربی منطقه‎ای از گسترش تروریسم و داعش‎، امری غیر قابل کتمان در نزد افکار عمومی است و امروز رد پای این دخالت‌ها به روشنی آشکار و هویداست. موضع‎گیری روشنگرانه روحانی در سازمان ملل می‌‎تواند در ترسیم چهره واقعی حامیان تروریسم و داعش در اجماع جامعه جهانی و در حمایت از مواضع ایران موثر باشد.

                   • نفرت
                   • تروريسم
                   • خوزستان
                   • اهواز
                   • مردم
                   • جامعه
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sun, 23 Sep 2018 09:28:29 +0330
                    نیاز دولت به پشتیبانی اصلاح‌ طلبان http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17883-نیاز-دولت-به-پشتیبانی-اصلاح‌-طلبان.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17883-نیاز-دولت-به-پشتیبانی-اصلاح‌-طلبان.html نیاز دولت به پشتیبانی اصلاح‌ طلبان

                    زهرا صدراعظم نوری: پیشنهادهایی که از سوی مردم به ویژه افراد نخبه، فعالان حوزه سیاسی و احزاب مطرح می‌شود می‌تواند به سایر گروه‌های اجتماعی کمک کند و با توجه به نظرات، مسائل را حل و فصل کرد.

                    در رابطه با این موضوع که نقدها نسبت به عملکرد دولت و دستگاه‌های اجرایی انجام می‌گیرد باید گفت که اگر این انتقادها از سوی افراد ذی‌صلاح، مرجع و گروه‌های سیاسی مطرح شود حتما با نیت خیر و دلسوزانه صورت می‌گیرد. بنابراین باید به آنها توجه شود. اولا باید نقدها به خوبی شنیده و سپس پاسخ داده شود و پاسخ باید با ارائه برنامه و رویکردهایی باشد که بتواند نقدها را تبدیل به اقدام کند تا آن نقد رفع شود و عملکرد به جا گذاشته شده گروه‌های منتقد، دلسوز و خیرخواه را قانع کند.

                    طبیعتا اگر گروه‌های مرجع، احزاب و اشخاص فعال سیاسی و اجتماعی نقد و پیشنهادهایی داشته باشند و مورد توجه قرار نگیرد، حتما افراد یا گروه‌ها دلسرد خواهند شد و در اقدامات و تصمیمات بعدی اثر خواهد گذاشت. باید دانست که فقط یک دوره در این مقطع نیازمند به دیدگاه‌ها و نظرات جامعه نخواهند بود بلکه در هر دوره‌ای نقش جامعه تعیین‌کننده بوده و باید نظر مردم مورد توجه قرار گیرد.

                    اگر دولتمردان و متولیان امور قصد جلب نظر، حمایت و پشتیبانی جامعه را دارند، باید رضایت مردم را جلب کنند. رضایت مردم زمانی جلب می‌شود که حرف و نقدشان شنیده و مورد توجه جدی قرار گیرد و اقدام عملی در راستای پاسخ به نقدها و رفع کردن مشکلات انجام شود.

                    دولت باید به صورت جدی، همانطور که در سال‌های 92 و 96 وعده‌هایی داد و با حمایت و پشتیبانی مردم و به خصوص اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب پیروز شد و در نتیجه مسئولیت اجرایی کشور را برعهده گرفت، کار را ادامه دهد.

                    دولت باید بداند که در ادامه راه هم نیاز به این حمایت و پشتیبانی دارد و اگر پاسخ لازم را ندهد، حتما مردم به گونه دیگری عمل خواهند کرد و این نارضایتی مردم نتایج خوبی را به همراه نخواهد داشت. این موضوع برای متولیان امور و مسئولان ذی‌ربط می‌تواند گران تمام شود.

                    اصلاح‌طلبان بخشی از مردم هستند و خودشان به عنوان مردم در صحنه حضور دارند و به خاطر همین شناخت است که نقد می‌کنند، ضمن اینکه به عنوان احزاب سیاسی و فعالان اجتماعی هم در حال فعالیت هستند. اصلاح‌طلبان در تعامل با مردم بوده و نظر و مطالبات مردم را منعکس و پیگیری می‌کنند و طبیعتا نباید میان آنها و مردم فاصله وجود داشته باشد.

                    اصلاح‌طلبان امروز نقد دارند و انتظار دارند حرف‌هایشان شنیده شده و در جهت مطالباتی که دارند، اقدام روشنی صورت گیرد. طبیعی است اگر نقطه نظرها و نقدها شنیده شود، می‌توان به حمایت‌ها ادامه داد و به دولت کمک کرد. مسئولان و دولت بی‌نیاز از حمایت‌ها و کمک‌های اصلاح‌طلبان و مردم نیستند و نخواهند بود.

                    • نياز
                    • دولت
                    • پشتيباني
                    • اصلاح طلبان
                    • حسن روحاني
                    • رئيس جمهور
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Sun, 23 Sep 2018 09:26:30 +0330
                     خانه‌ به‌ دوشان در جست‌ و جوی کار http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17882-خانه‌-به‌-دوشان-در-جست‌-و-جوی-کار.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17882-خانه‌-به‌-دوشان-در-جست‌-و-جوی-کار.html خانه‌ به‌ دوشان در جست‌ و جوی کار

                     سحر افشاری: زمانی که فرد در محل زندگی خود در تامین امور پیش‌پا‌افتاده معیشتی نیز با مشکل روبه‌رو شود، طبیعتا در پی شغلی جدید و یا محل زندگی مناسب با دخل و خرج خود، به‌دنبال زندگی جدید در شرایطی بهتر می‌رود.

                     تعداد افراد مهاجر در سال گذشته حدود ۶۸۴‌هزار نفر محاسبه شده است و بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل به ترتیب مربوط به پیروی از خانوار، جست‌وجوی کار و جست‌وجوی کار بهتر بوده است.عمده عوامل موثر و احتمالی اقتصادی بر مهاجرت را می‌توان نوسانات ارزی، رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها، رشد قیمت کالاهای مصرفی در خانوارها، پایین‌بودن کیفیت زندگی، نبود اشتغال کافی و بی‌آبی و کم‌آبی در نقاط مختلف کشور دانست که باعث شده است تا روند مهاجرت در کشور تشدید شود. شرایط جدید حاکی از آن است که برخی افراد انتخابی جز مهاجرت را برای ایجاد شرایط مناسب زندگی پیش‌روی خود نمی‌بینند و برای کاهش هزینه‌های زندگی و یا دستمزد بیشتر و کار بهتر راهی شهرهای دیگری می‌شوند. بنا به اطلاعات و آمار منتشر شده نقش کار در مهاجرت جمعیت در سال96 موضوع پژوهش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار بوده است که نشان می‌دهد جمعیت مهاجر کشور در سال گذشته 684‌هزار نفر بود که حدود 567‌هزار نفر از این جمعیت در نقاط شهری و 117‌هزار نفر از مهاجران نیز در نقاط روستایی ساکن بوده‌اند. نتیجه این مطالعات نشان می‌دهد، بیشترین علت مهاجرت جمعیت در سال گذشته، به‌دلیل پیروی از خانوار بود به‌طوری که علت مهاجرت 8/49‌درصد از مهاجرت‌کنندگان به همین دلیل بوده است. همچنین جست‌وجوی کار با سهم 7/9‌درصد و جست‌وجوی کار بهتر با سهم 5/7‌درصدی به ترتیب بیشترین عامل مهاجرت را در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس این گزارش، در نقاط شهری بیشترین علت مهاجر در سال گذشته به ترتیب به‌دلیل پیروی از خانوار با سهم 52درصدی، جست‌وجوی کار با سهم 9/9‌درصدی و جست‌وجوی کار بهتر با سهم 8/7‌درصدی بوده است. همچنین در نقاط روستایی بیشترین علت مهاجرت نیز همچون مناطق شهری به‌علت پیروی از خانوار بوده است. به این ترتیب که 1/39‌درصد از مهاجرت‌کنندگان از مناطق روستایی با این توجیه مهاجرت کرده‌اند، اما در مناطق روستایی 8/16‌درصد از مهاجرت‌کنندگان به‌علت خدمت وظیفه از این مناطق مهاجرت کرده‌اند؛ ضمن اینکه جست‌وجوی کار دومین عامل مهاجرت از روستاها در سال گذشته را به خود اختصاص می‌دهد. بر اساس این گزارش، بیش از 561‌هزار نفر از کل جمعیت مهاجر در سال گذشته در سن 10‌سال و بیشتر بوده‌اند که 1/82‌درصد از مهاجرت‌کنندگان را شامل می‌شود. از این تعداد 295‌هزار نفر معادل 6/52‌درصد از نظر اقتصادی فعال و 266‌هزار نفر معادل 4/47‌درصد غیرفعال اقتصادی بودند. از 295‌هزار نفر جمعیت فعال مهاجر، بیش از 223‌هزار نفر شاغل (5/75‌درصد) و 72‌هزار نفر بیکار (5/24‌درصد) بودند. بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال گذشته به ترتیب مربوط به جست‌وجوی کار، جست‌وجوی کار بهتر و پیروی از خانوار بوده است، همچنین کمترین علت مهاجر شاغلان نیز مربوط به تحصیل، پایان تحصیل و انجام خدمت وظیفه بوده است.

                     برنامه دولت برای توسعه اشتغال

                     یکی از دلایل مهاجرت جست‌وجوی کار اعلام شده است. در حال حاضر تعداد جویندگان کار افزایش قابل‌توجهی داشته است که همین موضوع اتخاذ برنامه‌های مناسب برای توسعه شغل از سوی دولت و بخش خصوصی را بااهمیت می‌سازد. در همین راستا رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفته است که در شرایط تحریم، پنج بسته حمایتی و جبرانی در حوزه اشتغال در نظر گرفته شده که یک‌میلیارد دلار آن برای حمایت از تولید و اشتغال موجود اختصاص می‌یابد. به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت افزود: یکی از بسته‌های حمایتی که نهایی شده حمایت از واحدهای تولیدی موجود و جلوگیری از ریزش نیروی کار فعلی است و برای این منظور یک‌میلیارد دلار به‌صورت نقد در اختیار داریم. او در ادامه گفت: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که به‌طور متوسط سالانه بین ۷۰۰ تا ۷۵۰‌هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند در حالی که اکنون سه‌میلیون و 200‌هزار نفر بیکار در جامعه داریم و طبق برنامه‌ریزی قرار است سالانه بیش از یک‌میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم تا بتوانیم علاوه بر نیروی کار جدیدی که وارد بازار کار می‌شوند برای 200‌هزار نفر نیز شغل ایجاد کنیم. به‌گفته این مقام مسئول دو تفاهمنامه جداگانه با موضوع ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در سال 1397 و برنامه‌ افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص به امضای نوبخت و انوشیروان محسنی‌بندپی، سرپرست وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری رسیده است که هدف این تدوین و اجرای تفاهمنامه‌ها، افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و به‌کارگیری جوانان در بنگاه‌های اقتصادی است.

                     مهاجرت برای آینده

                     در مورد علل مهاجرت‌ می‌توان به هر شرایطی که باعث می‌شود تا امکان معیشت مردم سخت شود اشاره کرد که به بیکاری یا درآمد پایین در بیشتر استان‌ها و روستاهای کشور بازمی‌گردد. معاون اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار درباره مهاجرت بین‌المللی و تاثیر آن بر اقتصاد اشتغال کشور گفت: مهاجرت مهم‌ترین نوع تحرک جمعیت به حساب می‌آید که دارای تنوع بسیار چشمگیری است. به گزارش ایسنا، بهمن عباسی اظهار کرد: به‌طور معمول آن دسته از افرادی که از تمکن مالی برخوردارند، به شیوه‌های غیرقانونی و نامنظم مهاجرت نمی‌کنند، چرا که شرایط برای مهاجرت قانونی این افراد فراهم است؛ اما در مقابل قشر ضعیف برای رسیدن به شرایط بهتر زندگی حاضر هستند برای رسیدن به کشور مقصد به این شیوه‌ها متوسل شوند. او ضمن تشریح قوانین مهاجرت به پیامدهای مهاجرت بر اقتصاد کشور اشاره و بیان کرد: پیامدهای مهاجرت بر اقتصاد مهاجرت به خودی خود آثار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی متعددی در کشورهای مهاجر‌فرست و مهاجر‌پذیر دارد. این کارشناس بازار کار با اشاره به پیامدهای مثبت و منفی مهاجرت در کشورهای مهاجر‌پذیر، اظهار کرد: تامین نیروی کار بدون صرف هزینه‌های تربیت نیروی انسانی و استفاده از مهاجران برای کارهای سخت از جمله پیامدهای مثبت ابن مقوله است. عباسی با تاکید بر اینکه پیامدهای منفی مهاجرت در کشورهای مهاجرپذیر بیشتر از پیامدهای مثبت است، اظهار کرد: افزایش جمعیت، کم‌شدن دستمزد کارگران محلی، اشاعه بیماری‌هایی که ممکن است مهاجران به آنها مبتلا باشند و روبه‌رو شدن با دشواری‌هایی در محل جدید از جمله پیامدهای منفی مهاجرت در کشورهای مهاجر‌پذیر است. او دشواری‌های پس از مهاجرت را پذیرفته‌نشدن در آن جامعه، ندانستن زبان مکالمه و نگارش، تطبیق‌ناپذیری با محیط جدید، بروز رفتارهای ضداجتماعی، مغایرت آموزش‌های جدید با آموزش‌های سنتی خانواده، تخطی از قانون و افزایش مشکلات و بیماری‌های روانی عنوان کرد.

                     روستاییان در جست‌وجوی کار

                     معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با اشاره به مهاجرت روستاییان به شهر به پرداخت تسهیلات برای ایجاد شغل پایدار در برخی روستاها اشاره کرد و افزود: با بررسی‌های میدانی مشخص شد 60‌درصد علل مهاجرت روستاییان به شهرها، نبود شغل مناسب برای فرزندان تحصیلکرده دانشگاهی و عدم درآمد کافی برای خانوار است. به گزارش ایسنا، ابوالفضل رضوی با تاکید بر اینکه نبود شغل مناسب علت 60‌درصد مهاجرت‌ها از روستاها به شهر است، افزود: از هر 9 خانوار روستایی در سطح کشور، دو تحصیلکرده دانشگاهی داریم که در واقع این امر منجر به ایجاد سرمایه انسانی شده است؛ این در حالی است که زمانی صرفا نیروی کار در روستاها وجود داشت. برای به‌کارگیری این سرمایه انسانی راهکارهایی پیشنهاد شد که اگر روستاییان در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت کنند، کارمزد وام اعطایی سه‌درصد و در روستاهای مرزی نیز این رقم صفر‌درصد خواهد بود که می‌تواند گام موثری در حل مشکلات باشد.

                     منبع: آرمان

                     • خانه به دوش
                     • جست و جو
                     • كار
                     • مهاجرت
                     • معيشت
                     • جامعه
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sun, 23 Sep 2018 09:22:37 +0330
                      نوبت گیر دادن به نذری‌ سلبریتی‌ ها! http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17881-نوبت-گیر-دادن-به-نذری‌-سلبریتی‌-ها.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17881-نوبت-گیر-دادن-به-نذری‌-سلبریتی‌-ها.html نوبت گیر دادن به نذری‌ سلبریتی‌ ها!

                      یاسمین طالقانی: سلبریتی‌ها خاطره خوبی برای اصولگرایان نبودند و در این روزها به دنبال پاک کردن صبغه حمایتی خود از آنها هستند که در بخشی از این تلاش‌ها سعی در حذف سلبریتی‌ها حتی در حوزه مداحی دارند، اما غافل هستند که حمایت‌های منفعت‌طلبانه آنها از سلبریتی‌ها برای کسب چند رأی بیشتر از اذهان پاک نمی‌شود و افراد مشهور در حوزه‌های مختلف هم با تلاش این جریان دلواپس از اذهان پاک نمی‌شوند.

                      در خاطر بسیاری هست که دفاع این جریان از یک مجری به چه سرانجامی رسید. صراط‌نیوز در آن برهه نوشت: «جریان اصولگرا همچنان در حال هزینه دادن به خاطر چند چهره مشهور مورد توجه مردم است؛ آن هم در شرایطی که این چهره‌ها هیچ قرابتی با این جریان ندارند. انتشار تصاویر غیرمنتظره از یک خانم در فضای مجازی، این فرصت را در اختیار بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به ویژه منتقدان اصولگرایان قرار داد تا با یادآوری مصاحبه مشهور وی با یک روزنامه منتسب به اصولگرایان، موضوع را به این جریان سیاسی ارتباط دهند. توضیحات تکمیلی فرد نامبرده هم حتی اگر از سوی برخی پذیرفته و معقول باشد، تاثیری در کلیت ماجرا نداشت؛ هرچند همین توضیحات هم از کسی که به چادری بودنش افتخار می‌‌کرد، قابل قبول نیست» و سپس به تتلو اشاره کرده و نوشته است: «بر فرض که به ادعای برخی، این سلبریتی‌ها از گذشته خود توبه کرده و به صراط انقلاب مستقیم شده باشند، آنگاه باید پرسید اولا کدام شواهد ظاهری این موضوع را تأیید می‌کند؟ ثانیا حتی در صورت وقوع این امر، چرا باید پرچم جریان انقلابی را به این افراد سپرد؟ انرژی و توانی که در ماه‌های اخیر طیفی از اصولگریان به خرج داده‌اند تا اثبات کنند امیر تتلو یک «انقلابی تمام‌عیار» و پایبند به مبانی اصولگرایی و دین و مذهب و عرف و اعتقادات است، اگر در امور سیاسی جاری صرف می‌شد شاید حتی به شکست فاحش در انتخابات اخیر نمی‌انجامید! ماجرا به قدری مشمئزکننده شده که به صراحت می‌توان گفت این اصولگرایان -‌البته طیف خاصی از آنها- هستند که به سمت سلبریتی‌ها رفته و تلاش دارند آنها را به زور هم که شده در جریان اصولگرایی تعریف کنند نه اینکه مثلا اتفاقی در این چهره‌ها، آنها را مجاب کرده باشد که به جریان انقلاب متمایل شوند!»

                      روایت مداح سلبریتی

                      چند روز قبل سروش رحمانی، مداح معروف یزدی که ویدئوی مداحی‌هایش در هیأت کوچه بیوک یزد در مسجد حظیره پرطرفدار شده بود گفت: بخشی از شعرمان را که جنبه خاکستری داشت، مجبور شدیم حذف کنیم. وی افزود: «البته به نظر ما که اصلا این گونه نبود، اما از نظر دوستان در سازمان تبلیغات یزد بخشی از شعر باعث تشویش اذهان عمومی می‌شد و گفتند برخی از آنها را تغییر دهید، مانند بخشی از شعر که ا... ا... بود و می‌گفتند شاید باعث یادآوری برخی از موارد برای منافقین باشد و بخواهند علیه کشور جوسازی کنند.» این مداح حامیان زیادی دارد و مداحی‌های متفاوت او با استقبال مواجه می‌شود. از سوی دیگر ظاهرا اصولگرایان که به نوعی سلبریتی‌زده هستند به روش‌های مختلف در نقد آنها سخن می‌گویند. نامه نیوز در این باره نوشت:‌ «این روزها در ایام سوگواری و عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) پیام‌هایی از سلبریتی‌ها در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد با این مضمون که به جای برگزاری هیأت و مراسم‌ مذهبی در محرم، مردم نذورات خود را صرف امورخیریه و دستگیری از مستمندان کنند، اما این پیام‌ها با واکنش‌های زیادی در جامعه مواجه شد.

                      هم حق، هم باطل؟

                      حسین ا...کرم با بیان اینکه امام صادق(ع) عزاداری برای امام حسین(ع) و یارانش را مطرح کرد و از آن زمان تا امروز این مراسم برگزار می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد کسانی که این مسائل را می‌گویند توجهی به مردم محروم ندارند چون محرومیت فزاینده کنونی برآمده از تصمیمات غلط و سوءمدیریت‌های دولت است. اگر آنها هر دو جنبه را مورد توجه قرار می‌دادند حرف‌شان قابل بررسی بود، اما وقتی یک مرتبه و بدون مقدمه و موخره فقط به عدم برگزاری هیئات عزاداری در ماه محرم می‌پردازند نشان می‌دهد که آنها از آمریکاستیزی ناراحت هستند، چون حاصل آنچه از هیأت عزاداری امام حسین(ع) به جا می‌ماند ظلم‌ستیزی است که مصداق امروزش آمریکاستیزی می‌شود. بنابراین می‌خواهند از این اتفاق جلوگیری کنند. وی افزود: همه ملت‌ها و دولت‌ها در کشورهای مختلف دنیا همواره دنبال زمان و وضعیتی برای همبستگی و انسجام ملی هستند. بنابراین سال‌های سال هزینه می‌کنند تا روزی به چنین موقعیتی دست یابند. کسانی که خواهان توقف برگزاری هیأت‌های مذهبی هستند، حتی در تاکتیک هم هیچ تفکری ندارند چون اگر تاکتیکی هم فکر می‌کردند حداقل به لزوم تقویت عنصر وحدت بین مردم در این ایام و روزگار توجه داشتند و این مراسم‌ها را در آن جهت تعریف می‌کردند. بنابراین حرف‌های این افراد را نمی‌توان جز مقابله با عاشورا تفسیر کرد. وی درباره چرایی پیشگام نشدن سلبریتی‌ها برای کمک به امورخیریه اظهار کرد: دو جریان حق و باطل همواره وجود داشتند، کسی نمی‌تواند هم در جریان حق باشد و هم در جریان باطل. نمی‌توان هم در لشکر امام حسین و هم در لشکر عمرسعد بود. این استاد دانشگاه تأکید کرد: عاشورا عامل رشد مقاومت و استقامت در ملت است و می‌تواند در روزهای سخت ملت را یاری کند، وقتی کسی از عاشورا می‌گذرد قطعا دیگر در لشکر امام حسین قرار ندارد بلکه در لشکر مقابل است. چنین کسانی اگر منابع و امکاناتی در اختیارشان باشد آن را در جهت عکس شعارهایشان به کار می‌گیرند، یعنی سعی می‌کنند روند و سیر انتقال منابع به طور زنجیروار از طبقات محروم به سوی طبقه خودشان باشد. ا... کرم درباره قراردادن سلبریتی‌های مخالف برگزاری هیأت‌های مذهبی در لشکر یزید، یادآور شد: دو جریان بیشتر وجود ندارد. حتی اگر کسی در لشکر امام حسین باشد اما بی‌تقوایی کند دیگر در آنجا جایگاهی نخواهد داشت. این افراد هم نمی‌توانند در این جبهه بمانند».

                      منبع: آرمان

                      • نوبت
                      • گير دادن
                      • نذري
                      • سلبريتي
                      • اصولگرايان
                      • انتخابات
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sun, 23 Sep 2018 09:19:16 +0330
                       راهكار به دولت بدهيم؛ تشر نزنيم http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17880-راهكار-به-دولت-بدهيم؛-تشر-نزنيم.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17880-راهكار-به-دولت-بدهيم؛-تشر-نزنيم.html راهكار به دولت بدهيم؛ تشر نزنيم

                       پشیمان هستیم، آن روحانی با این روحانی تفاوت دارد و... موضوعاتی است که طی هفته‌های اخیر به نقل از برخی اصلاح‌طلبان شنیده می‌شود اما واقعیت متفاوت از این اظهارات است و آنها پایبند به حمایت خود از روحانی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ هستند.

                       اصلاح‌طلبانی مانند احمد شیرزاد تاکید دارند که در کنار نقد باید راهکار سازنده ارائه داد تا روحانی بتواند مسیر درست را بپیماید و البته در میان اظهاراتش به آنچه اشاره دارد که روحانی باید زودتر انجام می‌داد. احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره آنچه روحانی باید انجام دهد با آرمان به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

                       غلامحسین کرباسچی در جایگاه دبیرکل حزب کارگزاران از استعفای حسن روحانی یا کناره‌گیری قهرمانانه وی از ریاست جمهوری سخن گفته است و در عین حال از به مصلحت نبودن چنین اقدامی سخن به میان آورده می‌شود! نظر شما در این باره چیست؟

                       مطرح شدن طرح استعفا یا کناره‌گیری قهرمان گونه حسن روحانی از ریاست جمهوری، توسط برخی چهره‌های شناخته شده سیاسی، نشان از نارضایتی این افراد از عملکرد دولت است. در چنین شرایطی نباید به چنین اظهاراتی پر و بال داد. در بحث انتقاد و ابراز نارضایتی از دولت بهتر است مصداقی وارد شد و عنوان کرد که دقیقا به کدام حوزه و عملکرد دولت نقد یا نارضایتی وجود دارد. انتقاد از دولت و عملکرد آن بارها مطرح شده و چیز جدیدی هم نیست.

                       اصولا بیان چنین مواضعی به خصوص از سوی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب، با توجه به اینکه جریان اصلاحات مهم‌ترین حامی روحانی است، ناظر بر چه مسائلی می‌تواند باشد؟

                       به‌طور کلی موافق بیان چنین اظهارات و بسط دادن به این مواضع نیستم، زیرا مشکلی از مشکلات کشور و مردم حل نخواهد کرد. در واقع چنین حرف‌ها و ویژه‌گویی‌هایی چند روز بر سر زبان‌ها می‌افتد و رسانه‌ای می‌شود و سپس تمام می‌شود. اما باید مشاهده کرد که چنین اظهاراتی که از سوی افراد تشکیلاتی جریان اصلاحات بیان می‌شود، جنبه فردی دارد یا تشکیلاتی. تصور می‌کنم موضع‌گیری‌ها و بیان دیدگاه‌های مجموعه جریانات اصلاح‌طلب و به شکل تشکیلاتی مهم تلقی می‌شود البته افراد نظراتی دارند که محترم است و نباید مانع بیان آنها شد. اکنون مواضع و اظهاراتی که بیان می‌شود باید در جهت اصلاح امور و حل مشکلات کشور و دولت باشد نه اینکه نام شخص یا جریانی را در اذهان زنده نگه دارد یا همواره مطرح باشد. نام بنده اگر در صدر اخبار و رسانه‌ها باشد یا نباشد که چندان مهم نیست زیرا گرهی از مشکلات کشور باز نخواهد کرد.

                       اگر نقد بیان نشود، پس باید چه کرد تا مسائل مطرح شوند؟

                       باید راهکارهای مناسب برای برون رفت از مشکلات ارائه داد. در اوضاع فعلی بیش از تشر زدن یا نهیب زدن به دولت یا رئیس‌جمهوری، نیاز به راهکار و برنامه داریم تا بر مشکلات متعدد فائق آییم. هدف ما باید رفع مشکلات باشد. باید روی مسائل یا حوزه مشخصی تمرکز شود و نقد متوجه همان حوزه مشخص باشد تا بتوان به‌طور مصداقی درباره آن اظهارنظر کرد یا به نقد پاسخ داد. اینکه بر عملکرد دولت روحانی در حوزه اقتصادی به‌خصوص در چند ماهه اخیر نقد وارد است، اظهر من الشمس است و همه می‌دانند و انتقاد به این حوزه جای بحث ندارد. حتی خود دولت و مدیران دولت هم می‌دانند که در بخش اقتصادی عملکرد نامناسبی نداشته‌اند و از این رو تغییر روش و رویکرد دادند. اینکه افرادی در تیم اقتصادی دولت باید تغییر کنند، بارها گفته شده است و نیاز به تکرار ندارد. اما تصور می‌کنم باید درباره یک بحث و عملکرد سخن گفته ‌شود یا انتقادی صورت گیرد و در عین حال راهکار داده شود. خوب بود تغییرات تیم اقتصادی زودتر انجام می‌شد. شاهد بودیم که وقتی رئیس کل سابق بانک مرکزی تغییر کرد، چه تغییراتی به وجود آمد.

                       آیا اصلاح‌طلبان به نحوه چینش و انتخاب وزرا و مسئولان دولت انتقاد داشته‌اند یا دنبال این بودند که چهره‌های اصلاح‌طلب انتخاب شوند؟

                       اصلاح‌طلبان و به‌طور کلی مردم شخصی را به عنوان رئیس‌جمهوری کشور انتخاب کرده‌اند و او اکنون در رأس دولت قرار دارد. دلیلی ندارد که چون اصلاح‌طلبان به روحانی رأی داده‌اند، به او بگویند افراد یا وزرایی را که ما می‌گوییم انتخاب کن. نمی‌توان گفت چه کسی باشد یا چه کسی نباشد، بلکه تنها می‌توان نظر داد و اگر انتقادی در کار وجود دارد مطرح کرد و در مجموع به یک رئیس‌جمهوری نمی‌توان چندان خرده گرفت که با چه افرادی کار کند. رئیس‌جمهوری می‌خواهد با افرادی کار کند که مورد اعتماد و مد نظرش باشند تا بتواند برنامه‌ها و کارهای خود را پیش ببرد. بنابراین نمی‌توان کسی را به شخص اول اجرایی کشور تحمیل کرد. مجموعه اصلاح‌طلبان با علم و آگاهی نسبت به اطرافیان ایشان، از روحانی حمایت کردند و به او رأی دادند. اصلاح‌طلبان آقای روحانی را با مجموعه فعلی و دیدگاه‌ها و نظرات و برنامه‌های مطرح شده، بر سایر کاندیداها ترجیح دادند و سال گذشته هم دوباره بر همین اساس به روحانی رأی دادیم.

                       یعنی مجموعه جریانات اصلاحات و چهره‌های اصلاح‌طلب باید پای انتخاب حسن روحانی باشند؟

                       بله باید پای این انتخاب بایستیم و صحبت‌ها و مواضع ناساز کمکی به دولت و کشور نخواهد کرد و در واقع چنین سخنانی به مصلحت هم نیست. به عملکرد دولت آقای روحانی انتقاد وارد است اما باید با دولت لابی شود و مذاکره شود و صحبت رودررو انجام بگیرد. با مصاحبه و صحبت‌هایی که بنده از آن به عنوان شاذگویی نام می‌برم راه به جایی نخواهیم برد و مشکلی حل نخواهد شد.

                       برخی اظهارات چهره‌های اصلاح‌طلب و نقدهای آنها به دولت را متناظر بر اختلاف نظر حزبی بین طیف خاصی از اصلاح‌طلبان(حزب کارگزاران سازندگی) و حزب نزدیک دولت(اعتدال و توسعه) می‌دانند و حرف و حدیث‌هایی هم مبنی بر اختلاف واعظی و جهانگیری شنیده می‌شود. در چنین شرایطی نظر دبیرکل کارگزاران این بوده که باید به دولت نهیب زد. آیا حرف‌هایی که درباره خواب بودن مطرح شده به نظر شما درست است؟ آیا ابراز چنین سخنی زیاده روی و افراط نیست؟

                       بنده هم خواب بودن را قبول ندارم. اصلا خواب و بیداری وجود ندارد. دولت معذوریت‌ها و مشکلاتی دارد که همه می‌دانیم. به محدودیت‌های دولت و شخص روحانی آگاهی داریم. بخشی از محدودیت‌ها قانونی است و برخی دیگر نیز به دولت ربط ندارد و این موضوعی عجیب و پوشیده نیست و تقریبا همه مردم هم این را می‌دانند. ضمن اینکه می‌شود به مسائلی انتقاد کرد که واقعا مربوط به دولت می‌شود. مثلا روحانی در جاهایی خوب عمل نکرده یا کم‌کاری داشته است. عرض بنده این است که مگر روحانی را تازه کشف کرده‌ایم؟ مگر تازه او را شناخته‌ایم؟ آقای روحانی را همه ما می‌شناختیم و از مواضع و دیدگاه‌های او آگاه بودیم. همین دوستانی که امروز خواستار کناره‌گیری قهرمانانه روحانی هستند مثل آقای کرباسچی، به خوبی روحانی را می‌شناسند و در مجلس با هم همکار بوده‌اند. روحانی در سمت‌ها و مسئولیت‌های مختلف مشی سیاسی‌اش همین بوده و تغییری نکرده است. حتی از وقتی که رئیس‌جمهوری هم شده مواضع و مشی او تغییر نکرده است! اساسا نباید فراموش کنیم که حسن روحانی از اردوگاه اصولگرایی آمد و خواستگاه او جریان اصولگرا است. بنابراین اصلاح‌طلبان یک انتخاب داشته‌اند و باید عوارض و نتایج چنین انتخابی را بپذیرند و با خود صادق باشند. مجموعه اصلاح‌طلبان کجا ادعا کرده‌اند که دولت روحانی یک دولت اصلاح‌طلب است؟ کجا و چه موقع ادعا کردیم که چون حسن روحانی اصلاح‌طلب است به وی رأی دادیم؟ گویی یادمان رفته است که در چه شرایطی به روحانی رأی دادیم و او را انتخاب کردیم. سال 92 که مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی به دلیل کهولت سن تایید صلاحیت نشد، در بن‌بستی که برای جریان اصلاحات به وجود آمد، وجود حسن روحانی نور امیدی بود که به اردوگاه اصلاح‌طلبان تابید. فراموش نکنیم پس از دوره وحشتناک احمدی‌نژاد که سیستم مدیریتی و تصمیم‌گیری کشور را مختل کرده بود، ما به سال 92 و انتخابات ریاست جمهوری آن سال وارد شدیم و در پی راه امید و روزنه‌ای روشن بودیم. ممکن است چنین شرایطی در دور بعدی(سال 1400) هم روی دهد. مگر دست اصلاح‌طلبان برای دوره‌های بعد باز است؟ ممکن است اصلاح‌طلبان از گزینه‌های مطلوب خود محروم بوده و برای رقابت با جناح اصولگرا دست باز نداشته باشند. این محذورات و مشکلات را باید به یاد داشته باشیم. بالاخره در هر دوره‌ای، در شرایط خاص به چهره‌ای امید می‌بندیم تا از آن شرایط خارج شویم. باید متوجه باشیم که در آن شرایط چه تصمیمی گرفتیم و شرایط ما چه بود. باید با خودمان صادق باشیم و بدانیم که انتخاب روحانی در یک تنگنایی بود که انتخاب و چاره دیگری جز او نداشتیم. انتخاب ما در سال 92 بین عارف و روحانی بود و نهایتا به روحانی رسیدیم. مجموعا اصلاح‌طلبان باید پای انتخاب خود بایستند و هزینه انتخابی را داشته‌اند بدهند، اما آن سوی سکه را هم باید ببینیم.

                       این سخن و تحلیل شما فقط مربوط به انتخابات سال 92 است یا انتخابات سال96 را هم شامل می‌شود؟

                       باید ما سال 92 را مدنظر داشته باشیم و روحانی 96 را نبینیم. ما 92 چه کاندیداها و گزینه‌های انتخابی داشتیم؟ ولایتی؟ محسن رضایی؟ آیا گزینه اصلاح‌طلبان قالیباف بود یا جلیلی؟ جریان اصلاحات باید به کدامیک از این افراد سوق پیدا می‌کرد و گزینه نهایی‌اش می‌بود؟ پاسخ هیچکدام است! اصلاح‌طلبان دو گزینه داشتند؛ عارف و روحانی. در نهایت اجماع دوستان در جریان اصلاحات روی آقای روحانی بود. به طور طبیعی هم در سال 96 گزینه‌ای جز روحانی نداشتیم. هرچند آقای جهانگیری هم در صحنه بود اما در مجموع رأی آوری و امکان مطرح شدن آقای روحانی بیشتر بود و طبیعتا ایشان را حمایت کردیم. بنابراین انتخاب روحانی عجیب و غریب نبود. در ضمن انتخاب در چنین سطحی برای 6 ماه یا یک سال که نیست! رئیس‌جمهوری را برای 4 سال انتخاب می‌کنیم و باید برای این 4سال حمایت کرد و برنامه داشت. گویا برخی از دوستان در جریان اصلاحات این موارد را فراموش کرده‌اند و توجهی به آن ندارند.

                       بحث نهیب زدن و هشدار دادن به دولت و آقای رئیس‌جمهوری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

                       اگر قرار است نهیبی زده شود، خب، بزنیم! می‌توانیم تیم جمع کنیم، لابی کنیم، رایزنی کنیم و با روحانی دیدار داشته باشیم و مسائل را مطرح کنیم؛ اشکالی هم ندارد. اما برای اینکه پیازداغ حرف را زیاد کنیم که مثلا تاثیر بیشتری داشته باشد و در نهایت حرف شاذی بزنیم که بله؛ می‌خواهیم به روحانی نهیب بزنیم، اصلا جالب نیست و من شخصا چنین رویکردی را قبول ندارم. برای نقد دولت می‌توان از ادبیات مناسبی استفاده کرد و اعلام نارضایتی نمود و عملکرد‌ها و حوزه‌های مشخص را مورد انتقاد قرار داد. البته باید هم راهکار ارائه داد و هم پیشنهاد را مطرح کرد. بارها گفته‌ام که بهتر است آقای رئیس‌جمهوری در این مقطع 4 یا 5 وزیر را تغییر دهد. این یک پیشنهاد مشخص است که بیان شده، نه شاذگویی است و نه پیشنهادی عجیب و غریب. باید مواضع و انتقاداتمان را با ادبیات صحیح بیان کنیم.

                       • احمد شيرزاد
                       • راهكار
                       • دولت
                       • تشر
                       • اصلاح طلبان
                       • رئيس جمهور
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sun, 23 Sep 2018 09:17:15 +0330
                        واكنش استاندار آذربايجان غربي به حادثه تروریستی اهواز http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17879-واكنش-استاندار-آذربايجان-غربي-به-حادثه-تروریستی-اهواز.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/17879-واكنش-استاندار-آذربايجان-غربي-به-حادثه-تروریستی-اهواز.html واكنش استاندار آذربايجان غربي به حادثه تروریستی اهواز

                        استاندار آذربایجان غربی با صدور پیامی، حادثه تروریستی روز در شنبه اهواز را محكوم كرد.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پيام محمدمهدی شهریاری بدين شرح است:

                        در اولین روز از هفته دفاع مقدس در کربلای ایران‌ زمین 'خوزستان سرافراز'، بار دیگر دستان خبیث ترور و خشونت از آستین بدخواهان وطن به‌ درآمد و تعداد زیادی از حافظان وطن و مردم بی‌گناه و مظلوم را به خاک و خون کشید.

                        مزدوران، تفرقه انگیزان و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه ‌ای آنان باید بدانند که پهنه ایران عزیز مهد دلیرمردان و شیرزنانی است که در تاریخ سراسر شجاعت و ایثار خود، هیچگاه ذره‌ ای تهدید علیه کیان و ملیت خود را برنتافته و در این مسیر گران ‌بها، شهادت را فیض عظیم و رستگاری جاودانی دانسته و دوباره به جهانیان ثابت خواهند کرد که این حمله وقیحانه، منجر به اتحاد و انسجام هرچه بیشتر آحاد ملت شریف ایران شده و کوچک‌ترین خللی در اراده آهنین این ملت بزرگ ایجاد نخواهد کرد.

                        استاندار آذربایجان غربی به نمایندگی از مردم همیشه در صحنه و شهیدپرور استان ضمن محکوم کردن این اقدام کور تروریستی، شهادت شماری از نیروهای مسلح جان‌برکف و مردم عزیز اهواز را به پیشگاه ملت شریف ایران و مردم قهرمان خوزستان، تسلیت گفته و برای مجروحان شفای عاجل از درگاه باری ‌تعالی مسئلت کرده است.

                        محمدمهدي شهرياري

                        استاندار آذربايجان غربي

                        • واكنش
                        • استاندار آذربايجان غربي
                        • محمدمهدي شهرياري
                        • اهواز
                        • تروريسم
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 23 Sep 2018 08:56:14 +0330
                         اهميت نقش زنان در عاشورا http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17877-اهميت-نقش-زنان-در-عاشورا.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17877-اهميت-نقش-زنان-در-عاشورا.html اهميت نقش زنان در عاشورا

                         مينو مرتاضي لنگرودي: گريزناپذيري رابطه قدرت و خشونت در تاريخ زندگي انسان امر بديهي است. اما حوادث و وقايع تاريخي نشان مي‌دهند كه گريزناپذير بودن الزاما به معناي تغييرناپذير بودن نيست. در زندگي انسان‌ها حوادث و وقايع بي‌شماري به وقوع پيوسته است كه بيانگر تغييرات در ساحت‌هايي بوده كه گريزناپذير به نظر مي‌رسيدند.

                         واقعه عاشورا از جمله دقايق تاثيرگذار و تغيير در گريزناپذيري‌ها‌ست. يك وجه گريزناپذير آشنا در زندگي انسان‌ها روابط نابرابر و تبعيض‌آميز جنسيتي است. بررسي علل و چرايي پيدايش اين پديده در مجال اين يادداشت نيست. اما همين رابطه تبعيض‌آميز جنسيتي و «زن‌بودگي» و «مردبودگي» در بزنگاه‌هاي تاريخي و در متن مبارزات مردمي كمرنگ مي‌شود و «مقاومت به‌ماهو مقاومت» فارغ از تبعيض‌ها و تفاوت‌هاي جنسيتي جان مي‌گيرد تا با ايجاد رخنه و روزن در بن‌بست‌هاي گريزناپذير راه‌هاي رهايي را مريي و آشكار كند.

                         در نهضت عاشورا دفاع مظلومانه خاندان پيامبر(ص) از آرمان اصلاحات اجتماعي و اعتقادي اسلام نيز ازجمله مقاومت‌ها و رويارويي‌هايي است كه طي آن موقعيت گريزناپذيري انسان مورد ستم واقع شده را فارغ از زن‌بودگي يا مردبودگي تغيير داده است. آرمان مشترك نيز همچون عشق‌هاي رمانتيك قابليت اين را دارد تا از امتزاج دو «منِ» متفاوت و متمايز از يكديگر يك «ما»ي واحد بسازد. از اين رو آرمان‌خواهي نيز همچون عشق يك تجربه ويژه در مناسبات بيناانساني است كه در آن «من»هاي متعدد در هم مي‌آميزند و يك «ما»ي تازه و به تعبير درست‌تر هويت مشترك جديدي مي‌سازند كه ويژگي‌هاي انساني در آن بر ويژگي‌هاي جنسيتي پيشي مي‌گيرد. تك‌تك افراد در متن آرمان «ما» خود انساني‌شان را منبسط و كامل‌تر درمي‌يابند و تجربه مي‌كنند. در نهضت عاشورا روح جمعي براساس آگاهي از حق مشاركت آزادانه در انتخاب و بيعت با حاكم دلخواه شكل مي‌گيرد و خواهان تغيير روابط جبارانه حاكم مي‌شود. از اينجاست كه آرمان به منزله تنها امكان با تجميع «من»هاي منفرد تحت ستم در ساختار سلسله‌مراتبي تبعيض‌آميز قبيله، ثروت و جنسيت به تخريب مفصل‌بندي ماشين قدرت قبايلي كه مرتكب سخت‌ترين و بي‌شرمانه‌ترين خشونت‌ها عليه زن و مرد و كودك و پير و جوان شده بود پرداخت و آن را از كار بازايستاند. مهم‌ترين ويژگي زنان و مردان مبارز در نهضت عاشورا اين بود كه آنها فرزندان زمان خويش بودند كه توانستند با وجود تفاوت‌هاي موقعيتي و جنسيتي كنار هم روح جمعي زمان خويش را برسازند. آنها براي هويت در گذشته يا آينده نامعلوم و جانشيني بر تخت قدرت جنگ نمي‌كردند. بلكه به‌ طرزي كاملا شفاف براي تغيير وضعيت زندگي و عبور از زيست در حصار تنگ سنت آباواجدادي، فارغ از جنسيت‌هاي زنانه و مردانه‌شان در مقام انسان‌هاي آگاه مقابل جباريت موجود مقاومت و از خود دفاع كردند. پيش از نهضت عاشورا حضور زنان در جنگ‌هاي قبايلي سابقه داشت. اما نحوه حضور و عملكرد زنان در نهضت عاشورا را بايد از خلال كوشش‌هاي آنان در برساخت روح جمعي و سر و تن سپردن به آرمان مشترك آزادي‌خواهي و عدالت‌جويي در دوران‌شان تحليل كرد و توضيح داد؛ با توجه به اينكه لشكر امام حسين (ع) لشكري داوطلب بود، غير از اطفال خردسال كه گريزي از همراهي والدين‌شان نداشتند، هيچ اجباري براي حضور هيچ‌كس در آن وجود نداشت. زنان و مردان اراده‌گرايانه و داوطلبانه به لشكر امام پيوسته بودند و بيش از جان و سلامت و امنيت خود، پروا و دغدغه حفظ امنيت و جان همراهان را داشتند و در اين راه حاضر بودند از جان خود در‌گذرند. در اين جنگ نابرابر 25 زن حضور داشتند و روز عاشورا شاهد شهادت پسران برومندشان در ميدان رزم بودند. زينب سلام‌الله‌عليها يكي از اين مادران است كه شاهد شهادت دو پسر برومندش در روز واقعه و فاجعه است. زينب سلام‌الله‌عليها وقتي به قيام عاشورا مي‌پيوندد زني پنجاه و چند ساله است. او زندگي خانوادگي را در راه دستيابي به آرمان‌هايش ترك مي‌گويد. او در مقام خواهر حامي و پشتيبان برادر است. اما آنچه زينب را برمي‌انگيزد تا در قيام عليه ارتجاع حاكم حضور فعال داشته باشد جانبداري شجاعانه از آرمان‌هايي است كه در خلال زندگي پرفراز و نشيب خود در خاندان نبوت در يافته و باور كرده است. زندگي زينب از كودكي تا هنگام مرگ سرشار از حادثه است. اين رنج‌ها و تجارب عيني به اضافه آموزش‌هاي پدر و مادر از زينب زني مقاوم و آگاه مي‌سازد. حضور زينب و ساير زنان در نهضت عاشورا حاوي پيام آشكاري به جامعه بشري و انسان‌هاي هم‌عصر و نسل‌شان است. آنها كه زن‌ها را در مقام ابژه و ابزار مردان پيام‌رسان نهضت عاشورا معرفي مي‌كنند در اصل تفكيك جنسيتي و درحاشيه‌ماندگي زنان را تاكيد و ترويج مي‌كنند.

                         پيام آشكار زنان و مردان در نهضت عاشورا اين است كه به ياد بياوريم پيام اسلام و قرآن اين است كه زن و مرد در مقام انسان به‌طور برابر مخاطب قرار مي‌گيرند. زن و مرد از نفس واحد به‌طور برابر و آزاد آفريده شده‌اند و هر دو آزاد و مختار و مسوول به طور برابر مخاطب دستورات و تعاليم انبيا هستند. هر دو برابر از نفخه الهي بهره برده‌اند. به‌طور برابر پاداش مي‌گيرند و برابر مجازات مي‌شوند و نهايتا اينكه به ياد داشته باشيم كه «آرمان عدالت و آزادگي جنسيت‌بردار نيست». به عبارت روشن‌تر، زن و مرد سوژه‌هايي انساني‌اند و منزلتي برابر دارند. اما زنان و مردان با وجود اين تجارب زيسته تاريخي و درك اين نكته كه تفاوت‌هاي جنسي و جنسيتي در برابر مفاهيم عميق انساني به روز واقعه رنگ مي‌بازند. اما فرهنگ دوران به دليل سابقه طولاني‌مدت سلطه پدرسالاري بر روابط زن و مرد اغلب پس از واقعه و بنا بر اصل رعايت مصالح قدرت و ثروت به انواع تفكيك مبادرت مي‌ورزند و زنان را از دايره شمول قهرماني‌ها و پيروزي‌هاي آرماني كنار مي‌گذارند. تفكيكي كه به منظور ابقاي فرهنگ پدرسالار صورت مي‌گيرد و فرهنگي كه دائما به زنان درخودمانده يادآوري مي‌كند كه باور كنند مردان عوامل تعيين‌كننده و سوژه پيام‌هاي بشري هستند و زنان موجوداتي ثانوي و جانبي و پيام‌رسان هستند و اين مظلوميتي مضاعف براي زنان و مردان آرمان‌خواه نهضت عاشوراست كه گفتمان تغيير را بر گفتمان گريز ترجيح داده و تحميل كردند؛ اين هم يكي از پيام‌هاي عاشوراست كه كمتر بدان توجه مي‌شود.

                         منبع: اعتماد

                         • اهميت
                         • نقش
                         • زنان
                         • عاشورا
                         • مينو مرتاضي لنگرودي
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Sat, 22 Sep 2018 11:52:38 +0330
                          تعيين سن رشد ازدواج با توجه به مقتضيات زمانه http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kudakan/item/17876-تعيين-سن-رشد-ازدواج-با-توجه-به-مقتضيات-زمانه.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kudakan/item/17876-تعيين-سن-رشد-ازدواج-با-توجه-به-مقتضيات-زمانه.html تعيين سن رشد ازدواج با توجه به مقتضيات زمانه

                          بهمن كشاورز: در خصوص صدور حكم رشد براي كساني كه از نظر قانوني در سن ازدواج نيستند و اولياي آنان تمايل دارند كه موجبات ازدواج آنها را فراهم كنند گفتني است؛ در بررسي و احراز رشد موارد مختلفي بايد مورد توجه قرار گيرد:

                          1- بايد احراز شود كه فرد مورد نظر از نظر جسمي و توان بدني و مشخصات و ويژگي‌هاي ظاهري در شرايطي است كه مي‌تواند ازدواج كند. اين مورد در دختران اهميت بيشتري دارد زيرا برقراري روابط زناشويي مستلزم وجود ويژگي‌هاي مشخصي است كه بدون آنها خطر بروز اشكالات بدني به‌شدت افزايش مي‌يابد.

                          2- با بررسي‌هايي كه لزوما كارشناسان بايد در آن دخالت داشته باشند، احراز شود كه اين فرد از نظر رواني و عصبي قادر به قرار گرفتن در شرايط زوجيت هست. اين معنا را دادگاه هرچند بسيار دانشمند و آگاه باشد نمي‌تواند تشخيص دهد قطعا لازم است روانشناس و روانپزشك با مطالعه كافي و مصاحبه با فرد مورد نظر در اين خصوص ابراز عقيده تخصصي كند.

                          3- بايد در زمينه اقتصاد و تدبير منزل در حدي كه در رابطه زوجيت قابل بررسي است، بررسي شود. يعني؛ الف) بررسي شود كه فرد مورد نظر اگر دختر است قادر به ايفاي وظايفي كه در منزل شوهر به عنوان مادر و مدير خانه خواهد داشت، هست يا خير. ب) در مورد پسر بررسي شود كه آيا به نحو مستقل مي‌تواند خانواده‌اي را اداره كند يا نه.

                          توجه داشته باشيم روزگاري كه پسر يا دختر ازدواج مي‌كردند و در خانه پدري ادامه زندگي مي‌دادند سپري شد. شايد علت اينكه عمر ازدواج‌ها حسب نتايج حاصله از بررسي‌هاي ميداني به نحو غيرقابل تصوري كوتاه شده است همين باشد. يعني پسر و دختر- حتي در موردي كه به سن قانوني ازدواج هم رسيده‌اند- بدون در نظر گرفتن ملاحظاتي كه گفتيم، ازدواج مي‌كنند و در شرايط فعلي خانواده‌ها قادر به حمايت از فرزندان خود از جهت مادي و مالي نيستند و لاجرم راه چاره اعاده وضع سابق يعني جدايي و تجرد طرفين خواهد بود. خلاصه اينكه اگر مفهوم صدور حكم رشد اين باشد كه مثلا خصوصيات جسمي دختري را از نظر طول قد و رشد اندام‌ها در نظر بگيريم و اظهارنظر كنيم كه او «رشيده» و آماده ازدواج است رابطه خوش عاقبت نخواهد بود. ضمنا بايد توجه كرد در خصوص سن رشد و قابليت صحي براي ازدواج در نظريات فقها مطالب گوناگوني ديده شده كه با توجه به آنها كسي نمي‌تواند مدعي شود كه مثلا فلان سن بدون هيچ ترديد سن شرعي رشد است و هركه جز اين بگويد با ضروريات دين مخالفت كرده است. بنابراين تعيين سن رشد و قابليت صحي براي ازدواج با توجه به مقتضيات روز و تحولات اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي ممكن و ميسر به نظر مي‌رسد والله اعلم.

                          منبع: اعتماد

                          • بهمن كشاورز
                          • تعيين
                          • سن رشد
                          • ازدواج
                          • مقتضيات
                          • زمانه
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کودکان Sat, 22 Sep 2018 11:49:50 +0330
                           انتقاد از تشخيص صلاحيت بر اساس سلايق فردي http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kudakan/item/17875-انتقاد-از-تشخيص-صلاحيت-بر-اساس-سلايق-فردي.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/kudakan/item/17875-انتقاد-از-تشخيص-صلاحيت-بر-اساس-سلايق-فردي.html انتقاد از تشخيص صلاحيت بر اساس سلايق فردي

                           ثمر فاطمي: مساله ازدواج كودكان، موضوعي است كه سال‌هاست مورد انتقاد فعالان و كارشناسان مختلف است. بسياري معتقدند كه ازدواج كودكان زير ۱۸ سال بايد ممنوع باشد. نكته مهم‌تري كه در قانون فعلي ازدواج مورد انتقاد وارد مي‌شود اين است كه بر اساس ماده 1041 قانون عقد نكاح دختر قبل از رسيدن به سن 13 سال تمام شمسي و پسر‌قبل از رسيدن به سن 15 سال تمام شمسي منوط است به اذن ولي به شرط رعايت‌ مصلحت با تشخيص دادگاه صالح است.

                           بر اساس اين قانون اگر ولي دختري زير ۱۳ و پسري زير ۱۵ سال تصميم بگيرد كه فرزندش بايد ازدواج كند، با اجازه دادگاه حكم ازدواج صادر و زندگي مشترك آغاز مي‌شود. هفته گذشته سيده‌فرانك موسوي، سرپرست اداره‌كل امور بانوان و خانواده استانداري خوزستان درباره سن ازدواج گفت: «بعضا با حكم دادگاه به دختر ۱۰‌ساله‌اي حكم رشد داده مي‌شود و دادگاه تشخيص مي‌دهد كه يك كودك به سن ازدواج رسيده است اما آنچه مهم است اين است كه ازدواج كودكان به دليل فقر فرهنگي يا فقر مالي رخ نداده باشد. با حكم رشد دادگاه، دختران مي‌توانند بين سن ۱۳ تا ۱۵ سالگي عقد كنند و اگر ازدواج زير ۱۳ سال رخ دهد جرم محسوب مي‌شود.» نكته مهم اما اين است كه براي اذن ازدواج، نيازي به حكم رشد نيست. دادگاه تنها صلاحيت ازدواج كودك براي ازدواج را تاييد يا رد مي‌كند.

                           در ازدواج دختران به رشد نيازي نيست

                           شهناز سجادي، وكيل پايه يك دادگستري درباره سن ازدواج دختران و شرايط ارايه حكم رشد براي ازدواج به كودكان گفت: «ازدواج كودكان نيازي به حكم رشد ندارد. ازدواج دختر حكم رشد نمي‌خواهد. سه ماده ۱۰۴۱، ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴ قانون مدني درباره ازدواج و شرايط آن صحبت مي‌كند. در اين قانون مي‌گويد: «عقد نكاح دختر قبل از رسيدن به سن 13 سال تمام شمسي و پسر‌قبل از رسيدن به سن 15 سال تمام شمسي منوط است به اذن ولي به شرط رعايت‌ مصلحت و تشخيص دادگاه صالح.»

                           او ادامه داد: « در بخش ازدواج دختر اصلا به تنها چيزي كه نياز نيست، رشد است. فقط در معاملات افراد است كه نياز است يا افراد به ۱۸ سال رسيده باشند يا بين سنين بلوغ تا ۱۸ سالگي از دادگاه تقاضاي حكم رشد بكنند. بنابراين براي ازدواج طبق ماده ۱۰۴۱، ۱۰۴۳ و ۱۰۴۴ ازدواج دختران در هر سني قبل از ۱۸سالگي و بعد از آن اگر دوشيزه و باكره باشند، نيازي به حكم رشد ندارد و با اجازه پدر يا جد پدري اجازه ازدواج صادر مي‌شود و اگر دختر پدر و جد پدري نداشته باشد، مي‌تواند با اجازه دادگاه ازدواج كند. » سجادي در توضيحاتي بيشتر بيان كرد: «طبق قانون فعلي ما دختران زير ۱۳ سال و پسران زير ۱۵ سال براي ازدواج هم اذن پدر و هم اجازه دادگاه را بايد داشته باشند و اين اجازه دادگاه به شرط رعايت مصلحت است. حالا هرچه دادگاه تشخيص دهد كه مصلحت آن بچه است. پدر توضيحاتي درباره علت كودكش اعلام مي‌كند و دادگاه هم مي‌گويد كه در اين ازدواج مصلحت بچه رعايت شده يا نه. اگر دختري با سن بالاي ۱۳ سال بخواهد ازدواج كند، ديگر نيازي به اجازه دادگاه ندارد و تنها با اذن پدر مي‌تواند ازدواج كند.»

                           نمي‌توان يك روزه به بلوغ رسيد

                           منصور مقاره عابد، وكيل پايه يك دادگستري و آسيب‌شناس حوزه نوجوانان و جوانان درباره مسائل قانوني ازدواج كودكان گفت: «در ماده ۱۰۴۱ قانون مدني عقد نكاح دختران قبل از رسيدن به ۱۳ سال تمام شمسي (يعني قانونگذار از اينكه ۱۳ سال قمري را نام ببرد) و پسران قبل از رسيدن به ۱۵ سال شمسي منوط به اذن ولي، به شرط مصلحت و با تشخيص دادگاه است؛ يعني در اين ماده سه محور اذن ولي، شرط رعايت مصحلت و مصالح عالي كودك و تشخيص دادگاه در نظر گرفته شده است. در قانون مجازات اسلامي و طبق ماده ۵۰ قانون حمايت از خانواده براي كسي كه خارج از اين روال ازدواج كند، مجازات تعيين شده است. » {ماده۵۰ قانون حمايت از خانواده مي‌گويد: «هرگاه مردي برخلاف مقررات ماده (‌۱۰۴۱) قانون مدني ازدواج كند، به حبس تعزيري درجه شش محكوم مي‌شود. هرگاه ازدواج مذكور به مواقعه منتهي به نقص عضو يا مرض دايم زن منجر گردد، زوج علاوه بر پرداخت ديه به حبس تعزيري درجه پنج و اگر به مواقعه منتهي به فوت زن منجر شود، زوج علاوه بر پرداخت ديه به حبس تعزيري درجه چهار محكوم مي‌شود.» همچنين در تبصره اين ماده آمده است: «هرگاه ولي قهري، مادر، سرپرست قانوني يا مسوول نگهداري و مراقبت و تربيت زوجه در ارتكاب جرم موضوع اين ماده تأثير مستقيم داشته باشند به حبس تعزيري درجه شش محكوم مي‌شوند. اين حكم در مورد عاقد نيز مقرر است.»} مقاره عابد ادامه داد: «يك موضوع اين است كه حداقل سن براي پسران ۱۳ و براي دختران ۱۵ سال شمسي است. اين حداقل سن است، اما آيا زير اين سن هم مي‌تواند ازدواجي رخ دهد؟ بله. با همان پيش شرط اذن ولي، مصلحت و اذن دادگاه. اما براي اين موضوع حداقل سني مشخص نشده است. يعني اگر اذن ولي باشد و اقتضاي مصلحت كودك و تشخيص دادگاه باشد، مي‌توان حتي از حداقل سن ازدواج هم عدول كرد.» او با بيان اينكه چيزي كه از احكام شرعي برمي‌آيد و بلوغي كه از نگاه قرآن درباره اين اصطلاح به كار رفته و تعريف شده به نظر مي‌آيد كه حداقل براي جامعه تعارض به وجود مي‌آورد، گفت: « سه نوع بلوغ در قرآن به كار رفته است؛ بلوغ حُلُم كه به محض اينكه به دوران بلوغ مي‌رسد و محتلم مي‌شود، مي‌گويند به سن بلوغ حلم رسيده است. كه معمولا از زماني است كه تكليفات شرعي براي دختران و پسران واجب شده است. اين بلوغ بيشتر بلوغ جنسي است. اما آيا اين بلوغ براي ازدواج كافي است؟ » اين حقوقدان با اشاره به بلوغ نكاح كه يكي از ديگر از بلوغ‌هاي مطرح شده در قرآن است، ادامه داد: «زماني فرد به بلوغ نكاح مي‌رسد كه بتواند اموال خودش را هم مديريت كند. كه ما به اصطلاح به آن سن رشد مي‌گوييم و كمي با سن ازدواج تداخل و همساني دارد. يعني اگر احراز رشد شود، ما احراز بلوغ نكاح هم كرده‌ايم و آن فرد براي نكاح آمادگي دارد. اما آيا منظور از اين بلوغ نكاح چيست؟ آيا اين است كه فقط بلوغ جنسي اتفاق بيفتد؟ نه به اين معني نيست. به اين معني است كه علاوه بر بلوغ جنسي توانايي رابطه زناشويي و قدرت اجتماعي شخص هم براي تشكيل خانواده مهيا شده باشد. يعني درواقع شخص زماني به مرز آمادگي براي ازدواج و تشكيل خانواده مي‌رسد كه به لحاظ فكري، توانايي اجتماعي و تشكيل زندگي مستقل هم به حد نصاب رسيده باشد. بنابراين مي‌توانيم بگوييم كه بلوغ نكاح صرفا رسيدن به بلوغ جنسي نيست بلكه رسيدن به شرايط اقتصادي، تشكيل خانواده و مستقل بودن هم مطرح است.» به گفته او، بلوغ نكاح نيازمند داشتن شروط و وضعيتي است كه يكي از آنها قدرت باروري است و ديگر مسائل وضعيت شخص است كه بتواند به‌طور مستقل زندگي كرده و مسووليت خانواده و زندگي را به دوش بگيرد. مسووليت‌پذير شده باشد و اين مسووليت‌پذيري احراز شده باشد. آيا ازدواج با فردي كه به قدرت و استقلال اجتماعي و اقتصادي نرسيده باشد، لازم مي‌شود؟ به نظر مي‌رسد اينگونه نيست. آسيب‌شناس حوزه نوجوانان و جوانان در ادامه توضيح داد: «فرض كنيد به دختري زير ۱۸ سال مهريه تعلق گرفته است. آيا مي‌تواند مهريه‌اش را به‌اجرا بگذارد؟ بعضي از قضات حتي دادخواست مهريه را نمي‌پذيرند. آيا دختري در اين سن مي‌تواند نفقه‌اش را به اجرا بگذارد و درخواست نفقه كند؟ اينها موضوعات و چالش‌هايي است كه در مسير احقاق حق براي اشخاص كمتر از ۱۸ سال وجود دارد.» مقاره عابد همچنين با بيان اينكه يكي ديگر از بلوغ‌هاي مطرح شده در قرآن بلوغ اشد است، گفت: «علما بلوغ اشد را تجربه، پختگي و شناخت تعريف كرده‌اند. برخي ۱۸ سال را براي بلوغ اشد قائلند و برخي حتي مي‌گويند بلوغ اشد به معناي كمال عقل است. درماده ۹۱ قانون مجازات اسلامي در جرايم موجب حد و قصاص قانونگذار گفته است كه فرد به رشد و كمال عقلي رسيده باشد. يعني اگر فرد زير ۱۸ سال باشد و بالاتر از سن بلوغ باشد، از شرايط اجراي قصاص اين است كه به كمال و رشد عقلي رسيده باشد.» {در ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامي آمده است: «در جرايم موجب حد يا قصاص هرگاه افراد بالغ كمتر از هجده سال، ماهيت جرم انجام شده و يا حرمت آن را درك نكنند و يا در رشد و كمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازات‌هاي پيش‌بيني شده در اين فصل محكوم مي‌شوند. تبصره- دادگاه براي تشخيص رشد و كمال عقل مي‌تواند نظر پزشكي قانوني را استعلام يا از هر طريق ديگر كه مقتضي بداند، استفاده كند. »} او معتقد است كه اگر بخواهيم كاربرد بلوغ اشد در امور كيفري را بگوييم، يعني فرد بايد به حد پختگي و رشد و كمال عقلي رسيده باشد. اين وكيل پايه يك دادگستري ادامه داد: «چطور ممكن است يك نفر طي يك روز به بلوغ برسد؟ سن يكي از ملاك‌هاي بلوغ است و براي تشخيص هم اگر قانونگذار بخواهد مصالح عاليه فرد را در نظر بگيرد، سن باز بايد يكي از نشانه‌هاي احراز نكاح باشد. دادگاه‌ها بايد علاوه بر ۱۵ سال سن براي پسر و ۱۳ سال سن براي دختر، رشد را هم براي ازدواج در نظر گرفته و تشخيص دهند. كمااينكه ما در لايحه حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان بحث‌هاي زيادي سر اين مساله در مجلس و كميسيون‌ها انجام داديم و درخواست كرديم كه علاوه بر در نظر گرفتن سن، رشيد بودن آنها را هم درنظر بگيرند.چطور وقتي مي‌خواهند اداره اموال‌شان را به عهده بگيرند حتما بايد رشيد بودن‌شان محرز شود اما هنگام ازدواج نيازي به رشيد بودن نيست؟ بنابراين لازم است كه براي ازدواج هم فرد رشيد باشد. رشيد بودن كه فقط تشخيص خوب و بد نيست. رشيد بودن اين است كه فرد به سمت استقلال رفته و هويت اجتماعي و اقتصادي پيدا كرده باشد.»

                           هيچ متر و معياري وجود ندارد

                           همچنين ليلا حقيقت‌‌خواه، وكيل دادگستري درباره حكم رشد گفت: «دادگاه حكم رشد نمي‌دهد. دختر بچه براي ازدواج به رضايت ولي قهري، پدر يا جد پدري نياز دارد. يك جاهايي هست كه دختر مي‌خواهد ازدواج كند اما پدرش به هر دليلي اجازه ازدواج نمي‌دهد، در اين شرايط داماد را به دادگاه مي‌برند و از دادگاه مي‌خواهند اجازه ازدواج را صادر كند.» او درباره شرايطي كه كودك خانواده‌اي ندارد و براي ازدواج نياز به حكم دادگاه است، توضيح داد: «حمايت خاصي از كودكان وجود ندارد و نهايت امكاني كه وجود دارد، بهزيستي است. در اين شرايط دادگاه فكر مي‌كند كه به جاي اينكه هزينه‌اي به دولت تحميل كند و سرنوشت نامعلومي براي كودك در نظر بگيرد، اجازه ازدواج كودك با مردي بزرگ‌تر از خودش را صادر كند.»

                           اين وكيل ادامه داد: «در اينجا درباره رعايت مصلحت صحبت مي‌كند نه حكم رشد. فرض بر اين است كه دختر در ۹ سال قمري كه مي‌شود هشت سال و نيم شمسي، رشيد حساب مي‌شود و در اين سن در همه‌چيز به جز امور مالي رشيد محسوب مي‌شود. اين به اين معني است كه اگر دختري هفت ساله را بخواهند شوهر دهند، اگر دادگاه مصلحت را تشخيص دهد به راحتي حكم ازدواج را صادر مي‌كند. همه اينها بستگي به دادگاهي دارد كه مساله در آن بررسي مي‌شود. »به گفته حقيقت‌خواه، هيچ متر و معياري وجود ندارد. قاضي هر رايي بخواهد مي‌تواند صادر كند چه كسي مي‌تواند به راي او اعتراض كند؟ آيا دادستان مي‌تواند از طرف دختربچه اعتراض كند؟ آيا اساسا دختربچه مي‌داند كه اين حقوق را دارد؟ دختربچه ۱۲ ساله كه نمي‌تواند به من وكيل وكالت بدهد. بايد ولي او وكالت بدهد. در شرايطي كه دختربچه ولي نداشته باشد، تكليف چيست؟ او گفت: «در شرايطي هم كه دختربچه ولي داشته باشد، او را به دادگاه مي‌برند و پدرش مي‌گويد از نظر من كه ولي‌اش هستم اشكالي ندارد، تو هم بگو مصلحتش است. چنين چيزي بايد باشد. من درك نمي‌كنم. از هرچه بگذريم يك دختر بچه ۱۲ ساله اندامش هنوز تكامل پيدا نكرده است. اگر مادر سنش كم باشد، هم خودش و هم بچه‌ها آسيب‌هاي جدي مي‌بينند. تعارف كه نداريم. دختري كه ازدواج مي‌كند را همان شب عروس مي‌كنند و ممكن است سه ماه بعد حامله باشد. دكترها مي‌گويند زير سن ۱۳ سال هنوز دستگاه تناسلي كامل نيست. حالا تصور كنيد در اين وجود كه كامل نشده يك وجود ديگري تشكيل شود. چه آسيب‌هايي قرار است ايجاد شود؟»

                           منبع: اعتماد

                           • انتقاد
                           • تشخيص
                           • صلاحيت
                           • سلايق
                           • كودكان
                           • ازدواج
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) کودکان Sat, 22 Sep 2018 11:47:15 +0330
                            برخي وظايف خاتمي به پارلمان اصلاحات تفويض مي‌ شود http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17874-برخي-وظايف-خاتمي-به-پارلمان-اصلاحات-تفويض-مي‌-شود.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/17874-برخي-وظايف-خاتمي-به-پارلمان-اصلاحات-تفويض-مي‌-شود.html برخي وظايف خاتمي به پارلمان اصلاحات تفويض مي‌ شود

                            پيش‌نويس «پارلمان اصلاحات» از سوي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات تنظيم و به احزاب ارايه شده است. قرار است كه احزاب اصلاح‌طلب نظرات و انتقادات‌شان در باب اين طرح را بيان كنند تا در ماه‌هاي آينده به مرحله اجرايي برسد. هنوز هم چندان مشخص نيست كه كاركرد مشخص اين نهاد و ارتباطش با شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان چيست.

                            آذر منصوري، عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران مي‌گويد كه در اين پيش‌نويس ارتباط اين دو نهاد تبيين نشده است. با اين حال برخي اصلاح‌طلبان معتقدند كه پارلمان اصلاحات به عنوان نهاد بالادستي و مجمع عمومي جريان اصلاحات قرار است نهاد سياستگذار اصلاح‌طلبان در كنار شوراي عالي سياستگذاري به عنوان بازوي اجرايي باشد و وظايف سيدمحمد خاتمي به اين پارلمان تفويض شود. به گفته اين فعال سياسي اصلاح‌طلب اين نهاد بالادستي قرار است جريان اصلاحات را از فرد محوري خارج كند.

                            سازوكار پارلمان اصلاحات چيست و قرار است كه چه نسبتي با شوراي عالي سياستگذاري داشته باشد؟

                            آقاي خاتمي و اصلاح‌طلبان تاكيد دارند كه جريان اصلاحات در شرايط كنوني نياز به يك نهاد مجتمع‌كننده بالادستي دارد تا بتواند ضعف نهادهاي موجود را مرتفع كند و اين نهاد بالادستي در حدي موثر و فراگير باشد كه بتواند هم به لحاظ فراگيري مجموعه جريان اصلاحات اعم از احزاب، طيف‌ها و شخصيت‌هاي منتسب به اين جريان ايفاي نقش كند و هم به لحاظ گفتماني فضاي كنوني كشور بتواند انسجام و اشتراك گفتماني لازم را بين مجموعه اصلاح‌طلبان ايجاد و هم جريان اصلاحات را از شخص محوري خارج كند. در واقع در حد يك جبهه فراگير كه بتواند دربرگيرنده مجموعه جريان اصلاحات باشد و پاسخگوي نيازهاي امروز جامعه ايران، پرسش‌ها و نقدهاي جامعه باشد. در كنار آن از قدرت لازم براي اثر‌گذاري در فضاي سياسي كشور و پيشبرد اهداف و گفتمان جريان اصلاحات را هم داشته باشد. اين نهاد بالادستي نامش مي‌تواند پارلمان يا هر نام ديگري باشد. اين نهاد بايد از چنين كيفيت و ظرفيتي برخوردار باشد. پيش‌نويسي در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات تهيه شده و به احزاب ارايه شده است. احزاب بايد نظر خود را در خصوص تشكيل پارلمان اصلاحات بيان كنند. هنوز جمع‌بندي خاصي در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات صورت نگرفته است. طبيعتا اين نهاد بالادستي قرار نيست كاركردي يكسان با شوراي عالي سياستگذاري و شوراي هماهنگي داشته باشد. اين نهاد بالادستي بايد بتواند به عنوان يك نهاد موثر كه بروز و ظهورش در فضاي عمومي كشور است، با كاركردي متفاوت ايفاي نقش كند. در غير اين صورت طبيعتا با تشكيل پارلمان اصلاحات در حد نهادهاي موجود مشكلي حل نخواهد شد. قاعدتا احزاب بايد اين مساله را مورد بررسي قرار دهند. نقدهايي كه به اين پيش‌نويس دارند، مطرح كنند. اگر قرار است اصلاح‌طلبان نهاد جديدي پايه‌گذاري كنند بايد با در نظر گرفتن همه اين جوانب و ملاحظات موجود اين كار را انجام دهند.

                            در واقع اين نهاد بالادستي نقش مجمع عمومي را در جريان اصلاحات ايفا مي‌كند؟

                            مجمع عالي يا مجمع عمومي.

                            تعداد اعضاي پارلمان اصلاحات چند نفر خواهد بود؟

                            آنچه تحت عنوان پيش‌نويس ارايه شده، نمونه بزرگ شده شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات است. بايد توجه كرد كه ما نياز به نهادي مشابه نداريم. طبيعتا اين نهاد بايد دربرگيرندگي لازم را داشته باشد تا ظرفيت‌هاي موجود اصلاح‌طلبي را در خود جاي دهد. در غير اين صورت كارايي فراتر از شوراي هماهنگي نخواهد داشت.

                            پس با اين منطق بايد شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات حذف شود. مگر اينكه كاركردي متفاوت داشته باشد. كسي تا به حال مطرح نكرده است كه در صورت شكل‌گيري پارلمان اصلاحات، شوراي هماهنگي منحل شود؟

                            علي‌القاعده وقتي نهاد بالادستي شكل بگيرد، بايد بتواند كاركرد شوراي هماهنگي و شوراي عالي سياستگذاري را نيز داشته باشد.

                            موازي‌كاري نمي‌شود؟

                            نه، ممكن است وقتي كه نهاد بالادستي شكل بگيرد، وجود چنين نهادهايي موضوعيت نداشته باشد.

                            يك ايده اين بود كه شوراي عالي سياستگذاري درحد نهاد اجرايي و پارلمان اصلاحات نهاد سياستگذار و تقنيني باشد؛ درست است؟

                            اين‌ها در حد پيش‌نويس و فرضيه است.

                            در پيش‌نويس شوراي هماهنگي به اين موضوع اشاره شده است؟

                            نه، در پيش‌نويس شوراي هماهنگي هيچ ارتباطي بين شوراي عالي سياستگذاري و پارلمان اصلاحات توضيح داده نشده است. هر چند اين پيش‌نويس نقاط مثبت قابل توجهي دارد اما بايد با همفكري و اجماع نظر مجموعه ظرفيت‌هاي اصلاح‌طلبي به يك فرمت نهايي برسيم كه بتواند در جايگاه يك نهاد بالادستي ايفاي نقش كند.

                            آيا قرار است كه سيدمحمد خاتمي وظايف خود را به پارلمان اصلاحات واگذار يا تفويض كند؟

                            اينها هنوز مشخص نشده است. قاعدتا آقاي خاتمي به عنوان رهبر جريان اصلاحات نقش اثرگذارش فراتر از نهادهاي موجود اصلاح‌طلبان است. در شكل‌گيري اين پارلمان جايگاه آقاي خاتمي هم بايد روشن باشد. يكي از مسائلي كه اصلاح‌طلبان بايد در مورد آن تصميم بگيرند، همين موضوع است.

                            شخص آقاي خاتمي چنين نظري داشته است؟ يكي از نقش‌هاي او مثلا انتخاب اعضاي حقيقي شوراي عالي سياستگذاري به پارلمان اصلاحات واگذار خواهد شد؟

                            بله، با شكل‌گيري اين نهاد قرار است كه مجموعه رفتارهاي جريان اصلاحات شكل دموكراتيك به خود بگيرد كه انتخاب اعضاي شوراي عالي سياستگذاري نيز از آن جمله خواهد بود. روند دموكراتيك گرفتن يعني تصميمات از قائم به فرد بودن خارج شود و به صورت جمعي باشد. اين تصميم‌گيري چه در مورد عملكرد و نهاد انتخاباتي اين جريان يا نهادهايي كه ماموريت‌هايي به غير از انتخابات دارند، مي‌تواند انجام گيرد. اصلاح‌طلبان در شرايط فعلي از ضعف چنين نهادي رنج مي‌برند و ترجيح آقاي خاتمي نيز اين است كه جريان اصلاحات به سمتي حركت كند كه اين نهاد بالادستي و دربرگيرنده از قائم به شخص بودن خارج شود و تصميمات در يك فرآيند دموكراتيك گرفته شود.

                            دبيركل كارگزاران گفته است كه پارلمان اصلاحات حدود 600 عضو خواهد داشت. چطور يك نهادي با اين تعداد مي‌تواند گفتمان‌سازي كند؟ براي گفتمان‌سازي نياز به يك نهاد متمركزتر نيست؟

                            اين تعداد طبيعتا بايد در قامت مجمع عمومي ايفاي نقش كند. البته هنوز عددي تصويب نشده است. هر حزبي ممكن است با معيارهاي خود به عددي رسيده است. اما طبيعتا جمعي بايد منتخب مجمع عمومي باشند كه بتوانند برآيند تصميمات را نمايندگي كنند و به هر حال با ايجاد اركان يا نهادهايي ذيل خود بتوانند از مشاركت مجموعه جريان اصلاحات در پيشبرد برنامه‌ها استفاده كنند. اينها در حد طرح و ايده است.

                            مهم‌ترين چالش و اختلاف نظر موجود بين اصلاح‌طلبان در مورد ايده پارلمان اصلاحات چيست؟

                            چنين طرح مهمي وقتي مي‌خواهد بررسي شود و به عنوان يك چارچوب پيشنهادي به سمت تشكيل يك نهاد بالادستي برود بايد برآيند مجموعه نظرات، آرا و افكار جريان اصلاحات باشد. قاعدتا ما نمي‌توانيم در شرايط فعلي ادعا كنيم كه فرضا 30 حزب اصلاح‌طلب مي‌تواند برآيند جمع اصلاح‌طلبان باشد. اين نهاد در بدو امر بايد از مشاركت فكري مجموعه جريان اصلاحات استفاده كند تا خود به عاملي براي تفرقه و انشقاق بين اصلاح‌طلبان تبديل نشود. اين پارلمان يا نهاد بايد آنقدر در برگيرنده باشد كه مجموعه نهادهاي موجود را در خود جاي دهد؛ اعم از احزاب اصلاح‌طلبي كه به صورت سراسري فعاليت مي‌كنند. احزابي كه به صورت استاني فعال هستند و همچنين شخصيت‌هاي ملي و منطقه‌اي كه به عنوان نيروي موثر ظرفيت مشتمل‌كنندگي و ايجاد حركت در فضاي عمومي كشور را دارند. اين دربرگيرندگي بسيار مهم است. نكته مهم ديگر كه در شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات هم با آن مواجه هستيم اين است كه متاسفانه هيچ معياري از ميزان اثرگذاري و توان احزاب در فضاي سياسي كشور مشخص نكرده‌ايم. حزبي كه 30 تشكيلات استاني دارد و مرتبا بيانيه مي‌دهد و تشكيلات منسجم خود را دارد و در بزنگاه‌هاي مختلف كشور حضور دارد راي برابر با حزبي دارد كه اوج و مجموع حركتش در كشور يك بيانيه انتخاباتي است و هيچ خروجي و برون‌دادي به لحاظ كمي و كيفي در فضاي عمومي كشور ندارد. اين مساله عدم توازني را در كشور به وجود مي‌آورد. اين پارلمان بايد تدبيري براي اين موضوع بينديشد. در غير اين صورت اگر قرار است كه اين فرآيند ادامه پيدا كند، نهادي شكل مي‌گيرد كه شبيه‌سازي شده نهادهاي موجود است، با كمي تغيير كه خيلي در فضاي عمومي هم موثر نباشد. بالاخره اين نهاد بايد بتواند پيام تغييري براي جامعه باشد.

                            هسته سخت اصلاحات به فراموشي سپرده شد؟

                            در همان حد ايده مطرح شده است.

                            و در همان حد ايده ماند؟

                            بله، بايد اين ايده، ظرفيت جريان‌سازي داشته باشد. اين ظرفيت ايجاد نمي‌شود، مگر اينكه نهادي مسووليت پيگيري آن را داشته باشد. به نظر من ايده خوب بود و احزاب اصلاح‌طلب اگر قرار است كه به لحاظ بنيادين و تطبيق خود با شرايط و اقتضائات امروز حركت كنند، توجه به همين ايده‌هايي است كه توسط تئوريسين‌هاي جريان اصلاحات مطرح مي‌شود. اين ايده‌ها تمايز بين جريان اصلاحات و جريان رقيب وطيف‌هاي ديگر را به رخ مي‌كشد. متاسفانه بر اين ايده‌ها سرمايه‌گذاري جدي نمي‌شود.

                            منبع: اعتماد

                            • آذر منصوري
                            • وظايف
                            • سيدمحمد خاتمي
                            • پارلمان اصلاحات
                            • تفويض
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sat, 22 Sep 2018 11:43:54 +0330
                             نفرت‌ پراكني و اسب‌ هاي زين كرده http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17873-نفرت‌-پراكني-و-اسب‌-هاي-زين-كرده.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/17873-نفرت‌-پراكني-و-اسب‌-هاي-زين-كرده.html نفرت‌ پراكني و اسب‌ هاي زين كرده

                             معصومه ابتكار: در ايام متعلق به حضرت اباعبدالله هستيم. پس يادآوري «قدرت تشخيص»، «نيت صادق» و «حق‌طلبي» را كه مشخصه قيام حسيني بود ضروري مي‌دانم. امام حسين (ع) با تاكيد بر اينكه جز اصلاح امور دين و تغيير رويه‌هاي غلط قصد و انگيزه ديگري ندارد، واقعه كربلا را رقم زد.

                             همين مناسبت را بهانه‌اي مي‌كنم به تذكر اين مهم كه اصلاح پذيري جامعه ديني و پذيرش اصلاحات مستمر در رويكردها، سياست‌ها و اقدامات از ضروريات حمكراني مطلوب است. چرا كه بشر بنا بر موقعيت‌ها و تعصبات فردي و قومي و جغرافيايي همواره ممكن است از مسير روشن و راست به سوي بيراهه‌هاي منفعت‌طلبي و خو‌دخواهي تغيير مسير دهد. بنابراين هيچ فرد، جامعه يا كشور دين‌باوري نمي‌تواند ضرورت اصلاح مستمر و بازنگري دوره‌اي يا پي در پي در برنامه‌ها و عملكردهاي خويش را ناديده انگارد و به بازخوردها براي اصلاح امور بي توجه باشد. بي‌ترديد هر جا كه جزميت، عدم شفافيت و فقدان نقد يا نقدپذيري رخ دهد، جامعه به مخاطرات نزديك و دچار انحراف مي‌شود.

                             جريان اصلاحات در ايران نيز با باور قلبي و عملي به دين تلاش داشته تا بر حق‌طلبي، عدالت‌جويي و مقابله با فساد و ظلم تاكيد ورزد و اذعان دارد كه مماشات و زد و بندهاي رايج براي در قدرت ماندن و حفظ موقعيت به هر قيمت، با منافع مردم و كشور منافات دارد. چرا كه جسارت طرح نظرات را سلب كرده و شجاعت لازم را براي اصلاحات از بين مي‌برد. اما در عين حال براساس خط مشي مسالمت‌جويانه خود، همواره خواهان همگرايي ميان همه جريانات دلسوز كشور بوده و اساسا كار خود را با شعار «زنده باد مخالف من» آغاز كرده است.

                             متاسفانه مخالفان جريان اصلاحات در دوره‌هاي مختلف از هيچ تهمت و تخريبي عليه آن فرو گذار نكردند و به ويژه پس از انتخابات‌هاي اخير كه كانديداهاي‌شان پيروز ميدان نشدند با همه توان رسانه‌اي خويش كه از ظرفيت بالايي در كشور برخوردار بوده و حتي بخش‌هايي از رسانه ملي را نيز در دست دارند تلاش زائد‌الوصفي براي حذف رقيب داشته‌اند. از سوي ديگر دشمنان خارجي كه روند اصلاحات را سدي در مقابل براندازي جمهوري اسلامي مي‌دانند به ويژه در سال‌هاي اخير زبان خشم و توهين و فحاشي در مورد اصلاح‌طلبان به كار گرفته‌اند. در مورد اعتداليون و دولت نيز به همين گونه است. چرا كه مشي دولت، امكان براندازي را سخت يا ناممكن مي‌سازد. به همين دليل به عنوان مثال حجم قابل توجهي از اهانت‌ها و فحاشي‌ها عليه اصلاح‌طلبان و دولت توسط 1500 كيبوردي است كه در اردوگاه منافقين در آلباني با هزينه‌هاي امريكا و اسراييل و عربستان توليد مي‌شود. اما مايه تاسف بسيار است كه چرا در بسياري مواقع دوستان داخلي با چنين جرياناتي براي تخريب دولت و اصلاح‌طلبان همسو مي‌شوند؟

                             به هر حال، جريان اعتدالگرا و اصلاح‌طلب همواره چشم‌انداز روشن‌تري را با تكيه بر راهكارهاي علمي و كاربردي براي آينده بهتر و تغيير شرايط به نفع نيازهاي جامعه ترسيم كرد‌ه‌اند. به همين علت هم در بين مردم و نسل‌هاي جوان مقبوليت بيشتري داشته و بنابراين مخالفان براي برداشتن اين مانع از سر راه خود اقدام به تشويش اذهان و توليد نفرت و خشم نسبت به آن كرده‌اند. مخالفاني كه به بن‌بست مي‌انديشند و در انتشار نااميدي و يأس مي‌كوشند و چون اصلاحات را تنها راه برون‌رفت از بن بست و نااميدي مي‌دانند آن را تخريب مي‌كنند. شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، ديگه تموم ماجرا » دقيقا بر وجود بن‌بست تاكيد دارد. در حالي كه از نظر ما اصلاح‌پذيري نظام و رجوع مستمر به راي مردم مي‌تواند كشور را از رفتن به قعر مشكلات و رسيدن به بن بست‌ها نجات دهد.

                             فضاي توهين و فحاشي به جريان اصلاح‌طلبي اگر چه آسيب‌ها و هزينه‌هاي زيادي را به دليل رواج بي‌اخلاقي و حاكميت دروغ و تخريب و دامن زدن به نا‌اميدي به جامعه ما وارد كرده، اما مي‌تواند فرصتي باشد براي درك ضرورت گفت‌وگو، تبادل نظر و شنيدن ديدگاه‌هاي مختلف. به اين معني كه در چنين شرايطي نبايد مغلوب نفرت‌پراكنان شد و با كار و تلاش بيشتر، شفافيت و پاسخگويي و انتقادپذيري به گشودن باب گفت‌وگو براي جلب اعتماد و بازسازي سرمايه اجتماعي اقدام كرد. همچنين فرصتي است تا موضوع «سواد رسانه‌اي» مطرح و تبيين شود كه چگونه ممكن است مخالفين بد اخلاق يك جريان سياسي به نحوي عمل كنند كه دشمن خارجي بهترين نتايج را كسب كند و يا به عبارتي اسب‌هايي را زين كنند كه بدخواهان ايران با آنها بتازند.

                             • معصومه ابتكار
                             • نفرت پراكني
                             • اسب
                             • زين
                             • دولت
                             • اصلاح طلبان
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Sat, 22 Sep 2018 11:40:59 +0330
                              سخني با مدافعان ديروز تتلو http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17872-سخني-با-مدافعان-ديروز-تتلو.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/17872-سخني-با-مدافعان-ديروز-تتلو.html سخني با مدافعان ديروز تتلو

                              سيدعبدالجواد موسوي: اهانت تتلو به ساحت قدس ائمه اطهار يك بار ديگر ثابت كرد برخي مدعيان رسمي و شناسنامه‌دار دفاع از ارزش‌ها رسما دروغگويند و دعوي آنان در دينداري يك‌سره باطل و لغو است.

                              چگونه مي‌توان در مقابل يك نمايشنامه صد و پنجاه نسخه‌اي كه احتمال وهن امام زمان در آن مي‌رفت كفن پوشيد و كف بر لب آورد و تا استيضاح رييس‌جمهور وقت پيش رفت و آن وقت در مقابل توهين وقيحانه و آشكار يك دهان‌دريده بي‌اصل و نسب مهر بر لب زد و اصلا به روي مبارك هم نياورد چه اتفاقي افتاده است؟ آنهايي كه حكم اعدام هاشم آقاجري را به دليل تعرض به مراجع صادر كردند كجاي كارند؟ آيا سياسي‌بازي و سياسي‌كاري بايد جاي شرف و غيرت و همه‌چيز ما را بگيرد؟ جالب‌تر از همه اينهايي‌اند كه تا ديروز در ستايش آزادي و فتوت اين موجود بي‌هنر منبر مي‌رفتند و اين روزها هم با وجود همه اين اتفاقات تاسف‌بار باز هم از رو نمي‌روند و چشم در چشم معترضان افاضه مي‌فرمايند: ملاك حال فعلي افراد است! عجبا! پس آن همه دعوي بصيرت چه شد؟ مگرخيلي‌ها را ستايش نمي‌كرديد كه در همان اوايل انقلاب پي به ماهيت مهندس موسوي برده بود و پيش از همگان عدم صلاحيت او را برملا كرد؟ چطور آنها را اهل بصيرت مي‌خوانديد اما كساني را كه قبل‌تر از شما مي‌گفتند دل به اين موجود مبتذل بي‌هنر نبنديد سرزنش مي‌كنيد و از دشنام بي‌نصيب نمي‌گذاريد؟ البته حق اين است كه براي پي بردن به ماهيت مبتذل اين موجود وقيح نيازي به بصيرت نبود و نيست. اندكي عقل كافي بود و ذره‌اي ذوق و خردكه شرري درايت تا بداني صاحب اين همه ادا و اطوار نمي‌تواند آدم حسابي باشد حتي اگر سه و نيم ميليون فالوئر داشته باشد. بايد به قدر ارزني اهل فرهنگ و هنر و موسيقي و ادبيات مي‌بودي تا دريابي ابتذال صرفا خود را در كلام نشان نمي‌دهد و ...

                              بين آهنگي كه اين انكرالاصوات براي امام رضا خوانده با آهنگ «كي لباستو از پشت مي‌بنده» هيچ فرقي نيست. بايد روحت را به تمامي به قدرت و سياست نفروخته باشي تا با يك نظر متوجه شوي چنين ظاهري نمي‌تواند با باطن بي‌نسبت باشد و دير يا زود طشت رسوايي اين تتوي متحرك از بام خواهد افتاد. قصد طعنه زدن و سرزنش ندارم. هرچند اگر تا قيام قيامت هم كسي دست از سرزنش اين دوستان برندارد نمي‌توان او را ملامت كرد با اين حال سخنم چيز ديگري است. اگر حقيقتا به قبر و قيامت و اين حرف‌ها باور داريد و ته دل‌تان معتقديد كه حساب و كتابي در كار هست در نزد آن يگانه بي‌چند و چون توبه كنيد و خاكسارانه از مردم عذر بخواهيد شايد از قهر رب در امان بمانيد. اما اگر صرفا به فكر تصاحب قدرتيد و از الان فكر و ذكرتان تصاحب كرسي‌هاي مجلس و قوه‌مجريه است بازهم چاره‌اي نداريد جز اينكه يك جوري اين لكه ننگ را از دامان خود پاك كنيد. اين ماجرا شوخي بردار نيست. به فكر فردا و پس فردا هم باشيد. شما حالا حالاها قرار است دعوي دين و دينداري كنيد و خود را نماينده خدا و پيغامبر جا بزنيد. پس لااقل طوري رفتار كنيد كه بخشي از مردم حرف‌هايتان را باور كنند. سكوت در برابر اين فاجعه هولناك يا توجيه، كاري از پيش نخواهد برد. براي يك بار هم شده صميمانه از مردم عذرخواهي كنيد. بگوييد نفهميديم. بگوييد سرمان كلاه رفت. بگوييد سياست‌زدگي حجابي شد در مقابل ديدگان‌مان تا حقيقتي را كه خيلي‌ها مي‌ديدند نبينيم. نمي‌دانم دقيقا چه بايد بگوييد ولي چيزي بگوييد كه مردم آن را باور كنند كه اگر چنين نشود بد روزگاري در انتظارتان خواهد بود.

                              منبع: اعتماد

                              • سخن
                              • مدافعان
                              • ديروز
                              • تتلو
                              • اصولگرايان
                              • دلواپسان
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Sat, 22 Sep 2018 11:39:04 +0330