HamavaNews - سايت خبري تحليلي هم آوا - سايت خبري تحليلي هم آوا http://hamavanews.com Sat, 24 Mar 2018 16:19:41 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir لزوم افزایش کیفیت محصولات صادراتی در آذربایجان‌ غربی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16814-لزوم-افزایش-کیفیت-محصولات-صادراتی-در-آذربایجان‌-غربی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16814-لزوم-افزایش-کیفیت-محصولات-صادراتی-در-آذربایجان‌-غربی لزوم افزایش کیفیت محصولات صادراتی در آذربایجان‌ غربی

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: به منظور افزایش صادرات آذربایجان‌غربی، نیازمند افزایش کیفیت محصولات تولیدی در استان هستیم.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: افزایش صادرات آذربایجان‌غربی به بازارهای جهانی، مستلزم ارتقای کیفیت محصولات تولیدی استان بوده و محصولات باکیفیت در بازار جهانی حرف برای گفتن دارد.

وی ادامه داد: بی تردید تولید و صادرات محصولات باکیفیت، اعتبار و درآمد استان و ایران را از بازار جهانی افزایش خواهد داد.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان لزوم بهبود زیرساخت‌های اقتصادی استان تصریح کرد: بازسازی و ارتقای زیر ساخت‌های آذربایجان‌غربی، زمینه‌ساز ورود سرمایه‌گذاران اقتصادی به استان است.

وی با اشاره به چهل و دومین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ارومیه و فعالان اقتصادی آذربایجان‌غربی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، خاطر نشان کرد: این جلسه در راستای بررسی مشکلات صنعتگران بخش خصوصی همچنین بررسی مشکلات گمرکی صادرکنندگان آذربایجان‌غربی تشکیل شد.

شهریاری ادامه داد: بدون تردید بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی آذربایجان‌غربی با حضور مستقیم مسئولان و مطلع شدن با ریز مشکلات، قابل حل شدن است.

وی با یادآوری قول مساعد رئیس کل گمرک ایران در راستای بررسی مستقیم مشکلات گمرک آذربایجان‌غربی، تاکید کرد: ما منتظر عمل رئیس کل گمرک ایران به وعده خود مبنی بر حضور چند روزه در استان و بررسی مشکلات گمرکات آذربایجان‌غربی هستیم.

وی بیان کرد: تمام تلاش مدیران و مسئولان استانداری آذربایجان‌غربی، حل و فصل شدن مشکلات فعالان اقتصادی بخش خصوصی و جلوگیری از قاچاق کالا و ارز در استان است.

استاندار آذربایجان‌غربی اظهار کرد: اگر مسائل و مشکلات اولیه اقتصادی آذربایجان‌غربی حل شود، شاهد توسعه اقتصادی و رشد صادرات استان خواهیم بود.

 • محمدمهدي شهرياري
 • استاندار آذربايجان غربي
 • كيفيت
 • محصولات
 • صادرات
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 18 Feb 2018 14:43:42 +0330
  ایجاد اشتغال برای جوانان مهمترین دغدغه دولت است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16813-ایجاد-اشتغال-برای-جوانان-مهمترین-دغدغه-دولت-است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16813-ایجاد-اشتغال-برای-جوانان-مهمترین-دغدغه-دولت-است ایجاد اشتغال برای جوانان مهمترین دغدغه دولت است

  استاندار آذربایجان غربی گفت: با توجه به رشد جمعیت بیکار و تحصیل کرده در کشور، اشتغال زایی از برنامه های مهم و اولویت دار دولت است و همین رویکرد نیز در این استان دنبال می شود.

  به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، محمدمهدی شهریاری در جلسه شورای اشتغال روستاییان آذربایجان غربی که محل سالن شهید نیکخواه استانداری ترتیب یافت ، افزود: به دلیل برنامه های غیرکارشناسانه اقتصادی در دولت های نهم و دهم، لشکری از بیکاران در کشور درست شده که ایجاد زمینه های اشتغال برای آنان، بخش قابل توجهی از برنامه های دولت را به خود اختصاص داده است.

  وی اضافه کرد: طبق مصوبات دولت و مجلس، امسال بیشترین توجه به حوزه اشتغال به ویژه اشتغال فراگیر صورت گرفته و قرار است با صرف هزاران میلیارد ریال اعتبار، بخش قابل توجهی از بیکاران شهری و روستایی مشغول به کار شوند.

  وی اظهار کرد: توجه به توسعه اشتغال مولد از جمله مهمترین موارد در اعطای تسهیلات اشتغالزایی برای جوانان است و در این راستا، کمیته ویژه ای در آذربایجان غربی تشکیل شده که باید همه مدیران مرتبط در این راستا کمک کنند.

  استاندار آذربایجان غربی از مسئولان خواست که تسهیلات اشتغال زایی را به افراد کارآفرین اعطا کنند تا حق کسی در این امر ضایع نشود و تا افراد مستعد بتوانند اشتغال پایدار داشته باشند.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: امسال برای دریافت تسهیلات اشتغال فراگیر جهت اجرای طرح های تولیدی، کشاورزی و خدماتی 22 هزار و 874 نفر در سامانه کارا ثبت نام کرده اند.

  رضا نقی زاده افزود: هفت هزار میلیارد ریال اعتبار به بخش اشتغالزایی در سال جاری در استان اختصاص یافته که تاکنون 2 هزار و 960 میلیارد ریال برای وصول در اختیار بانک های عامل قرار گرفته است.

  وی اظهار کرد: از این اعتبار، چهار هزار و 800 میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری در آذربایجان غربی در نظر گرفته شده است که بخش قابل توجهی از آن در کمیته های استانی و بخش کمی نیز به صورت متمرکز توزیع می شود.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ادامه داد: 45 مرکز کاریابی و 11 مرکز مشاوره در استان فعالیت دارند و باید برای تسهیل در رسیدگی به وضعیت اشتغال استان تمام بیکاران از طریق این مراکز اقدام به جستجوی شغل کنند.

  • محمدمهدي شهرياري
  • استاندار آذربايجان غربي
  • اشتغال
  • جوانان
  • دولت
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 18 Feb 2018 14:41:28 +0330
   عملکرد بانکها در پرداخت تسهیلات رونق تولید رضایت بخش نیست http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16812-عملکرد-بانکها-در-پرداخت-تسهیلات-رونق-تولید-رضایت-بخش-نیست http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16812-عملکرد-بانکها-در-پرداخت-تسهیلات-رونق-تولید-رضایت-بخش-نیست عملکرد بانکها در پرداخت تسهیلات رونق تولید رضایت بخش نیست

   استاندار آذربایجان غربی گفت: عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات رونق تولید رضایت بخش نیست.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان که صبح امروز با حضور اعضای این کارگروه در محل استانداری برگزار شد، بر ضرورت همکاری هرچه بیشتر بانک های استان در پرداخت تسهیلات رونق تولید تاکید کرد و گفت: عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات رونق تولید رضایت بخش نیست؛ گزارش این عملکرد به ریاست محترم جمهور و رئیس کل بانک مرکزی ارائه خواهد شد.

   وی تاکید کرد: از مدیران بانک های استان انتظار می رود با دید توسعه ای به مسائل استان بنگرند و با اهتمام ویژه در موضوع پرداخت تسهیلات رونق، استان را در حل مشکل بیکاری و رونق واحدهای تولیدی کمک کنند.

   استاندار آذربایجان غربی همچنین از بانک های خصوصی استان خواست در امر پرداخت تسهیلات رونق تولید همکاری بیشتری داشته باشند.

   شهریاری در ادامه بر لزوم تعیین تکلیف وضعیت طرح های معرفی شده به بانک ها، ارائه گزارش موارد انصراف از دریافت تسهیلات رونق تولید و همچنین تلاش بیشتر بانک های استان در جهت جذب اعتبارات تاکید کرد.

   استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: شرایط استان آذربایجان غربی، شرایط خاصی است و عقب ماندگی های زیادی در این استان وجود دارد، لذا نباید صرفا منتظر ابلاغ و تخصیص اعتبارات از سوی مرکز برای حل مشکلات استان باشیم بلکه لازم است مدیران استان نیز در امر جذب اعتبارات از منابع مختلف برای استان تلاش کنند.

   مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت و اقدامات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در سالجاری ارائه کرد.

   اسکندری با بیان اینکه هدفگذاری استانی برای سال جاری، احیای 630 طرح و واحد با 9 هزار میلیارد ریال اعتبار بود، افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون به 229 واحد در استان، 2413 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

   مدیران بانک های استان نیز در این جلسه، گزارشات خود را در خصوص وضعیت پرداخت تسهیلات رونق تولید در سالجاری ارائه نمودند.

   • محمدمهدي شهرياري
   • استاندار آذربايجان غربي
   • تسهيلات
   • توليد
   • بانك
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 17 Feb 2018 14:39:11 +0330
    تاكيد شهرياري بر توسعه تجارت خارجی آذربايجان غربي http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16811-تاكيد-شهرياري-بر-توسعه-تجارت-خارجی-آذربايجان-غربي http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16811-تاكيد-شهرياري-بر-توسعه-تجارت-خارجی-آذربايجان-غربي تاكيد شهرياري بر توسعه تجارت خارجی آذربايجان غربي

    استاندار آذربایجان غربی گفت: با توجه ویژه دولت از سال 1392 تا 1396 افزون بر 140 هزار میلیارد ریال طرح عمرانی در استان به اجرا درآمده که رقمی بی نظیر است.

    به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در جلسه توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان غربی که با حضورطاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، خسروتاج رییس سازمان توسعه تجارت ایران، عسگری رییس کل گمرک ایران در محل استانداری ترتیب یافت، افزود: این در حالی است که مجموع اعتبار هزینه شده در سال 92 برای طرح های عمرانی کل کشور حدود 180 هزار میلیارد ریال بود.

    وی با اشاره به عقب ماندگی های استان در حوزه های مختلف که در طول سالیان بر استان تحمیل شده است ، اضافه کرد: با وجود اجرای این حجم طرح های عمرانی، آذربایجان غربی هنوز با مشکلات قابل توجه زیرساختی به ویژه در مرزها روبروست که امیدواریم با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید، این مشکل در سال های آینده حل شود.

    وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی از جمله استان های مهم در راستای توسعه تجارت خارجی به شمار می رود و سهم قابل توجهی از تجارت کشور از مرزهای این استان اتفاق می افتد، اظهار کرد: در راستای بهره مندی از این ظرفیت ها، مشکلات زیادی وجود دارد که تعدد سازمان های تصمیم گیر در مرز، مشکلات زیرساختی و مسیرهای دسترسی به مرز، کمبود مرزهای استان و نیاز به راه اندازی 2 مرز جدید و کمبود نمایشگاه های معرفی محصولات استانی در کشورهای مختلف به ویژه ترکیه از جمله این مشکلات به شمار می رود.

    استاندار آذربایجان غربی بر لزوم حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه استان تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به مزیت های اقتصادی، سرمایه گذاران زیادی در داخل و خارج کشور برای حضور در استان اعلام آمادگی می کنند ولی باید دستگاه های اجرایی به ویژه در مرکز، حمایت های لازم را از این افراد داشته باشند تا به سرعت زمینه سرمایه گذاری فراهم شود.

    محمد ابراهیم طاهریان سفیر ایران در ترکیه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه میزان تجارت بین این 2 کشور حدود 12 میلیارد دلار است، اظهار کرد: همه بخش های ملی و استانی باید در راستای رسیدن این رقم به 30 میلیارد دلار تلاش کنند.

    وی روابط فعلی ایران و ترکیه را در همه بخش ها بسیار خوب و قابل توجه ارزیابی کرد و ادامه داد: این روابط خوب، زمینه ای برای توسعه همکاری ها و افزایش تجارت 2 طرف است که از این فرصت باید به بهترین شکل ممکن بهره برد.

    فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران نیز در این جلسه از انجام مقدمات تجهیز مرز بازرگان به 2 دستگاه x ray خبر داد و گفت: این دستگاه ها که دارای تکنولوژی روز هستند، تا اردیبهشت ماه امسال در مرز بازرگان راه اندازی می شود که این امر، نقش مهمی در تسهیل تجارت در یکی از بزرگترین مرزهای کشور خواهد داشت.

    وی افزود: طرح جامعی برای مرز بازرگان در آذربایجان غربی تدوین شده است که اجرای این امر نقش مهمی در توسعه مبادلات مرزی بین ایران و ترکیه و رسیدن به حجم پیش بینی شده 30 میلیارد دلاری تجارت بین این 2 کشور دارد.

    وی اظهار کرد: اولویت اول سازمان گمرک ایران، تجهیز گمرک بازرگان است و مشکلی برای این امر نداریم.

    رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه 146 گمرک در کشور فعال است، ادامه داد: تعدد گمرک در کشور بسیار زیاد است و این تعدد با توجه به وجود هفت منطقه آزاد، 66منطقه ویژه و بازارچه های مرزی بسیار بیشتر به نظر می رسد.

    مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه توسعه پیوندهای منطقه ای به ویژه کشورهای همسایه از جمله مهمترین سیاست های اقتصاد مقاومتی به شمار می رود، گفت: در این بین، ترکیه با توجه به اینکه در مسیر تجارت اروپایی ایران قرار داشته و ظرفیت های ترانزیتی قابل توجهی نیز دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و استان آذربایجان غربی نیز به علت دارا بودن تنها مرز رسمی کشور با ترکیه، بسیار مهم است.

    وی هدف گذاری 30 میلیارد دلاری تجارت ایران با ترکیه را یادآوری کرد و افزود: این 30 میلیارد دلار باید به صورت طبقه بندی در بخش های مختلف ریز شود تا برنامه کاری بخش های گوناگون تهیه و بر اساس آن، زمینه های اجرای اقدامات لازم طرح شود.

    وی اضافه کرد: افزایش شیفت های کاری مرز بازرگان به سه شیفت هشت ساعته در 2 طرف مرز، انتقال بخشی از تردد کامیون ها از مرز بازرگان به مرز سرو، توجه ویژه به توسعه خط ریلی مسافری در مرز رازی خوی، ارائه برنامه کاری نمایشگاه های خارجی برای جلوگیری از تداخل در برگزاری این نمایشگاه ها از جمله مهمترین مواردی است که می تواند در توسعه تجارت زمینی ایران و ترکیه موثر باشد.

    • محمدمهدي شهرياري
    • استاندار آذربايجان غربي
    • تجارت خارجي
    • توسعه
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 15 Feb 2018 14:36:38 +0330
     تاکید نوه امام راحل بر مبارزه با فساد اقتصادی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16810-تاکید-نوه-امام-راحل-بر-مبارزه-با-فساد-اقتصادی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16810-تاکید-نوه-امام-راحل-بر-مبارزه-با-فساد-اقتصادی تاکید نوه امام راحل بر مبارزه با فساد اقتصادی

     نوه گرامی امام راحل گفت: ملت، رهبری، قوه قضائیه و همه مسئولان نظام نسبت به فساد اقتصادی در کشور ناراضی هستند و مبارزه جدی با آن باید در دستور کار قرار گیرد.

     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی روز یکشنبه در سخنرانی پایانی جشن پیروزی انقلاب و راهپیمایی 22 بهمن در ارومیه افزود: رهبر معظم انقلاب نیز به عنوان یک مطالبه ملی از شما می خواهد که در مقابل فساد بایستید تا روند پیشرفت انقلاب اسلامی کُند نشود.

     وی ادامه داد: امام راحل نیز از ملت ما خواسته بودند تا چشم تیزبین داشته باشند و ایرادها را دلسوزانه فریاد بزنند و بگویند 'چون نظام را دوست داریم، فریاد می زنیم و انتقاد می کنیم'.

     وی افزود: اگر جایی ایرادی در نظام می بینیم باید خودمان پا پیش بگذاریم و نباید منتظر نسخه پیچی اسرائیل و آمریکا و ضد انقلاب باشیم.

     وی اظهار کرد: مسئولیت در جمهوری اسلامی در خدمتگزاری به مردم خلاصه می شود و اگر مفسدان اقتصادی اطراف مسئولان نباشند، آنان بسیار راحت تر خدمت می کنند.

     وی اظهار کرد: مسئولان ما باید زندگی خود را برای تامین رفاه مردم وقف کرده و از ثروت اندوزی دوری کنند؛ اسلام مخالف ثروت نیست و بسیاری از ثروتمندان یاری رسان اسلام بودند اما فساد اقتصادی در نظام اسلامی قابل قبول نیست.

     وی افزود: مردم باید از دروغ گویان و عیب جویان دوری کنند و نسبت با آنان آگاهانه رفتار کنند زیرا آنان همان کسانی هستند که می خواهند مردم را نسبت به نظام و دولت و کشور ناامید کنند.

     وی ادامه داد: وقتی مردمی شعار ' آذربایجان اویاخدی، انقیلابا دایخدی' را سر می دهند یعنی تمام نقشه های دشمنان نقش بر آب شده است و این ملت متحدانه در کنار هم ایستاده اند.

     وی با اشاره به اینکه وحدت کلمه و ایمان به خدا رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، افزود: این 2 واژه رمز استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی است و به دشمنان اجازه نمی دهیم با طرح مسائل قومیتی بین ملت ایران تفرقه بیاندازد زیرا ما ایرانی و مسلمان هستیم.

     وی با بیان اینکه دشمنان و در صدر آنان صهیونیست جنایتکار به دنبال ایجاد انشقاق در بین ملت است، افزود: ملت ما با هر قومیت و زبانی به عنوان ید واحد در مقابل دشمنان می ایستند و وقتی پای خون شهدا و آرمان های انقلاب و رهبری در میان باشد، با هم برادرند.

     وی با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفت: امروز مردم آمدند تا به جهانیان اعلام کنند که بعد از حدود 40 سال از این انقلاب هنوز جوانان ما راه شهدا و امام شهدا را ادامه می دهند و پشتیبان ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی هستند.

     حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی اظهار کرد: برخی مشکلات اقتصادی، معیشتی و اشتغال در جامعه وجود دارد و مسئولان نیز برای حل این مشکلات تلاش می کنند ولی تنها راه حل مشکلات حضور متحدانه مردم همراه مسئولان است.

     وی با اشاره به اینکه عیب جویی سهل اما رفع مشکلات با دشواری روبرو است، اظهار کرد: دولت موظف است تمامی این مسائل را با نگاه اسلامی حل و فصل کند.

     وی ادامه داد: مسئولان و مردم باید دقت کنند تا کسانی را که بر منصب حکومت قرار می دهند از جان و دل به مردم و کشور خدمت کنند و به دنبال منفعت طلبی خود نباشند.

     وی با اشاره به نقش مردم آذربایجان در ظهور و بروز انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم ایران در ظهور انقلاب اسلامی نقش داشتند اما یکی از استان هایی که بیش از سایران بر گردن این انقلاب حق دارد، آذربایجان و مردم آن هستند و وجود 12 هزار شهید والا مقام در این استان گواهی بر این مسئله است.

     • تاكيد
     • فساد اقتصادي
     • 22 بهمن
     • اروميه
     • سيدعلي خميني
     • امام راحل
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 11 Feb 2018 14:29:09 +0330
      توسعه زیرساخت های استان از طریق تسهیل سرمایه گذاری http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16809-توسعه-زیرساخت-های-استان-از-طریق-تسهیل-سرمایه-گذاری http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16809-توسعه-زیرساخت-های-استان-از-طریق-تسهیل-سرمایه-گذاری توسعه زیرساخت های استان از طریق تسهیل سرمایه گذاری

      استاندار آذربایجان غربی گفت: رشد و توسعه زیرساخت های استان وابسته به سرمایه گذاری و به ویژه جذب سرمایه گذاری خارجی است و باید در این مورد برنامه ریزی شود.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری روز شنبه در حاشیه افتتاح طرح های عمرانی سلماس در گفت و گو با ایرنا افزود: کشور در یک مقطع حساس قرار گرفته و دارای مشکلات مالی فراوانی است و جذب سرمایه گذاری خارجی در نقاط مختلف بویژه آذربایجان غربی یکی از راهکارهای مهم برای از بین بردن این مشکلات است.

      وی افزود: با جذب 50 تا 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی طی هر سال در استان، می توان در زمینه رشد و توسعه استان گام های محکمی برداشت.

      استاندار آذربایجان غربی لزوم همکاری مردم با دولت را در زمینه عمران و آبادانی استان مهم عنوان کرد و افزود: آذربایجان غربی از تمامی زیرساخت های لازم برای توسعه و عمران برخوردار است و همه باید در این زمینه دولت را یاری دهند.

      شهریاری همچنین به پتانسیل های فراوان سلماس در زمینه های مختلف اشاره کرد و گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلماس یکی از مناطق مستعد در استان و شمالغرب کشور برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده و رایزنی های لازم با برخی از سرمایه گذاران کشور ترکیه صورت گرفته است.

      وی اظهار امیدواری کرد که با بازگشایی بازارچه مرزی مرزی کوزه رش زمینه ورود هر چه سریع تر بازرگانان کشور ترکیه به منطقه ویژه اقتصادی سلماس فراهم شود.

      استاندار آذربایجان غربی همچنین بر فعال کردن همه کارگروه های تخصصی استان تاکید کرد و گفت: همه کارگروه ها در زمینه های مختلف باید فعال باشند زیرا فعالیت این کارگروه ها به عمران و آبادی استان کمک فراوانی می کند.

      وی حمایت از نخبگان، واحدها و شرکت های دانش بنیان را از اصلی ترین سیاست های دولت در این استان عنوان کرد و افزود: استانداری آذربایجان غربی نیز حمایت از نخبگان، پژوهشگران، واحدها و شرکت های دانش بنیان استان را جزو اولویت ها و سیاست های خود می داند و تا حد امکان از آنان حمایت می کند.

      استاندار آذربایجان غربی انسجام اطلاعاتی و پیگیری را از جمله راه های موفقیت در جذب سرمایه گذاران به استان دانست و گفت: دستگاه های اجرایی مسیر را برای سرمایه گذاران در استان هموار و تسهیل کنند.

      شهریاری با تاکید بر اینکه بروکراسی زمانبر اداری، رغبت سرمایه‌گذاران را از بین می‌ برد، افزود: بسیاری از فرآیندهای اداری غیرضروری است و با تصمیم های فوری مدیران می توان سرعت اجرای کارها را بالا برد.

      وی اضافه کرد: فرآیند جذب سرمایه گذار امری سخت و دشوار است زیرا سرمایه گذاران می خواهند سرمایه خود را در جایی هزینه کنند که از سودآوری لازم برخوردار باشد و دستگاه های اجرایی باید از فرصت های موجود نهایت استفاده را ببرند.

      استاندار آذربایجان غربی امروز /شنبه/ برای بهره برداری از 49 طرح عمران روستایی، هفت طرح عمران شهری و آغاز عملیات گازرسانی به 22 روستا در بخش مرکزی سلماس در این شهرستان حضور یافته بود.

      • محمدمهدي شهرياري
      • استاندار آذربايجان غربي
      • سرمايه گذاري
      • زيرساخت
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 10 Feb 2018 14:21:12 +0330
       تاكيد استاندار آذربايجان غربي بر ارتقای شاخص های توسعه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16808-تاكيد-استاندار-آذربايجان-غربي-بر-ارتقای-شاخص-های-توسعه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16808-تاكيد-استاندار-آذربايجان-غربي-بر-ارتقای-شاخص-های-توسعه تاكيد استاندار آذربايجان غربي بر ارتقای شاخص های توسعه

       استاندار آذربایجان غربی گفت: دهه فجر امسال طرح هایی به ارزش 9 هزار و 930 میلیارد ریال در استان افتتاح و کلنگ زنی شده که مهمترین هدف در انتخاب آنها، ارتقای شاخص های توسعه بوده است.

       به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری شب گذشته در برنامه زنده تلویزیونی صدا و سیمای مرکز مهاباد اظهار کرد: آذربایجان غربی در بخش سلامت از استان های کم برخوردار است اما با برنامه ها و سیاست های دولت تدبیر و امید شاخص های بهداشتی را به بیشتر از متوسط کشوری ارتقا می دهد و ما با جدیت پیگیر این امر هستیم.

       وی افزود: شاخص سلامت در آذربایجان غربی نسبت به سایر استان های کشور پائین است به طوری که اکنون ضریب اشتغال تخت های بیمارستانی 1.2 برآورد شده ولی با توجه به تعدد طرح های بهداشتی در استان شامل کلینیک ها و مراکز درمانی و تسریع در اتمام این طرح ها این شاخص را به متوسط 1.7 که بالاتر از متوسط کشوری است، ارتقا می دهیم.

       وی با اشاره به دیگر شاخص های توسعه آذربایحان غربی گفت: افزایش برخورداری از آب، برق و جاده های روستایی از جمله برنامه ریزی های مسئولان استانی است و می توان با این نگاه، زمینه بهبود زندگی و ایجاد رفاه بیشتر برای مردم به ویژه روستاییان را فراهم کرد.

       استاندار آذربایجان غربی با اشاره به لزوم استفاده از سرمایه های بخش خصوصی در راستای اجرای طرح های بیشتر در حوزه های مختلف از جمله امور زیربنایی اظهار کرد: باید مشوق های لازم را در این راستا در بخش خصوصی ایجاد کنیم تا وارد صحنه شود و طرح ها را اجرا کند.

       شهریاری زندگی بدون مشکل اقوام مختلف و پیروان مذاهب گوناگون در آذربایجان غربی را از ویژگی های مهم این استان دانست و اظهار کرد: این زندگی مسالمت آمیز همراه با امنیت تبدیل به فرهنگ بسیار خوبی شده که تاثیر مثبت آن در گردشگری عمیق تر بوده به طوری که گردشگران پس از مراجعت علاقمند به بازگشت دوباره به آذربایجان غربی هستند.

       وی با تاکید بر آماده کردن زیر ساخت های استان گفت: ظرفیت های مناسبی در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری آذربایجان غربی وجود دارد که باید از تمام این ظرفیت ها به صورت متناسب بهره گیری شود.

       وی ادامه داد: توسعه باید به صورت متوازن در همه بخش ها صورت گیرد که در آن صورت نیز اشتغال زایی در همه حوزه ها ممکن شده و افزایش رفاه مردم را فراهم می کند.

       استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جایگاه و ظرفیت های فرهنگی مهاباد بیان کرد: شهرستان مهاباد منطقه ای با بافت فرهنگی قابل توجه است و در تمام زمینه های فرهنگ و هنر به ویژه شعر و نویسندگی ظرفیت های خوبی دارد.

       شهریاری با اشاره به در پیش بودن راهپیمایی 22 بهمن و دعوت مردم برای شرکت گسترده در این راهپیمایی، اظهار کرد: مردم ایران همواره نشان داده اند در کنار نظام هستند و در راهپیمایی روز یکشنبه هفته آینده /22 بهمن/ نیز با قدرت حضور می یابند تا قدرت خود را در مقابل توطئه های بیشمار دشمنان نشان دهند.

       وی با اشاره به تاثیرات برجام در کشور و تعاملات جهانی گفت: پس از امضای برجام نشان دادیم که اهل مذاکره هستیم ولی برخی عوامل خارجی که چشم دیدن نتایج خوب برجام در توسعه ایران را نداشتند، چون دیدند برجام برطرف کننده بسیاری از مشکلات کشور است خواستند مانع استفاده ایران از حاصل و نتایج این توافق بین المللی شوند.

       وی تاکید کرد: ایران با قدرت در صحنه های بین المللی برای احقاق حقوق خود حضور دارد و حضور مردم در راهپیمایی ها نیز قدرت چانه زنی مسئولان را افزایش می دهد.

       • محمدمهدي شهرياري
       • استاندار آذربايجان غربي
       • شاخص توسعه
       • ارتقا
       • مهاباد
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Fri, 09 Feb 2018 14:18:11 +0330
        تاكيد شهرياري بر سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16807-تاكيد-شهرياري-بر-سرمایه-گذاری-در-حوزه-انرژی-خورشیدی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16807-تاكيد-شهرياري-بر-سرمایه-گذاری-در-حوزه-انرژی-خورشیدی تاكيد شهرياري بر سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی

        استاندارآذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت گسترش استفاده از انرژی خورشیدی، گفت: این استان مستعد سرمایه گذاری برای توسعه انرژی های تبدیل پذیر و خورشیدی است.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد مهدی شهریاری در آئین آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی شهرستان مهاباد افزود: همانطورکه دنیا به سمت استفاده از انرژی های نوین حرکت می کند ایران نیز به سمت استفاده از این انرژی حرکت کرده و دراین مسیر اقدامات موثری را آغاز کرده است که نیروگاه خورشیدی مهاباد مصداقی از این اقدامات در جهت استفاده از انرژی های نوین است.

        وی ادامه داد: براین اساس باید از موضوع استفاده از انرژی های فسیلی جدا شویم و نفت را به سمت صادرات و استفاده سودمند در صنایع پتروشیمی سوق دهیم.

        شهریاری همچنین با اشاره به ارتقای واحدهای توسعه در آذربایجان غربی بیان کرد: در ایام الله دهه فجر با بهره برداری از طرح های مختلف عمران ، گاز رسانی و بهداشتی شاخص های توسعه در استان بهبود پیدا کرده است.

        نماینده عالی دولت دراستان با بیان روند توسعه زیر ساخت ها در استان اظهار کرد: در طول سه سال آینده 83 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز برخوردار می شوند؛ و در حوزه برق رسانی نیز در تمامی روستاهای بالای 10 خانوار از نعمت برق بهره مند شده اند.

        وی بیان کرد: 75 درصد جمعیت آذربایجان غربی از آب آشامیدنی بهداشتی برخوردار هستند وباید اعلام کنیم که ضریب شاخص های بهداشتی نیز در حال بهبود است که به زودی گزارش مفصلی در این رابطه در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

        شهریاری افزود: در آینده با اقدامات موثر دولت تدبیر و امید در آذربایجان غربی ضریب برخورداری و شاخص های بهداشت از متوسط کشوری بالاتر می رود و برای هر نفر یک و هفت دهم تخت بیمارستانی فراهم می شود.

        • محمدمهدي شهرياري
        • استاندار آذربايجان غربي
        • انرژي خورشيدي
        • سرمايه گذاري
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Fri, 09 Feb 2018 14:16:01 +0330
         سیوانی سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16806-سیوانی-سرپرست-معاونت-امور-اقتصادی-استانداری-شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16806-سیوانی-سرپرست-معاونت-امور-اقتصادی-استانداری-شد سیوانی سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری شد

         محمدمهدی شهریاری در ابلاغیه ای، حسین سیوانی را به عنوان سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی منصوب كرد.

         به گزارش خبرنگار هم آوا، در این ابلاغیه آمده است:

         بسمه تعالی

         جناب آقای حسین سیوانی

         سلام علیکم

         به موجب این ابلاغ با حفظ پست سازمانی تا زمان طی شدن مراحل اداری انتصاب معاون جدید به سمت سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری منصوب می گردید. امید است در انجام امورات محوله موفق و موید باشید.

         محمدمهدی شهریاری

         استاندار آذربایجان غربی

         • حسين سيواني
         • سرپرست
         • استانداري آذربايجان غربي
         • محمدمهدي شهرياري
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 08 Feb 2018 14:13:20 +0330
          حاشيه سازي براي استاندار بي حاشيه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16805-حاشيه-سازي-براي-استاندار-بي-حاشيه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16805-حاشيه-سازي-براي-استاندار-بي-حاشيه حاشيه سازي براي استاندار بي حاشيه

          با معرفي يك استاندار میانه رو براي آذربايجان غربي، قابل پيش بيني بود كه منتقدين دولت و بخصوص مخالفين انديشه اصلاحات، با تمام توان در مسیر تضعيف و تخريب محمدمهدي شهرياري گام بردارند.

           

          به گزارش خبرنگار هم آوا، استان محروم و شايد فراموش شده آذربايجان غربي، همواره و در انتخابات مختلف با راي به اصلاحات و تغيير، خواستار پايان همه مظلوميت ها، کاستی ها، نگاه هاي غلط امنيتي، قوميتي و ... بوده كه در طول تاريخ بر آن گذشته و شايد بالاخره امروز بايد بيش از پيش به اين خواسته توجه شود.

          البته در اين ميان، منافع قوميتي، باندي و سياسي برخي گروه هاي داخل استاني، كشوري و برون مرزي، نقشي تعيين كننده در تمام عقب ماندگي هاي آذربايجان غربي داشته و اين منفعت طلبي ها امروز چون سدي در برابر هرگونه تحول خواهي مثبت ايستاده و تلاش خواهد كرد استاندار جديد آذربايجان غربي را نيز در مسير تحقق همدلي، توسعه و پيشرفت استان، درگير حواشی تحمیلی سازد.

          شفافيت در مديريت

          محمدمهدي شهرياري برخلاف برخي ادعاهاي روزها و هفته هاي اخير، در چند ماه نخست تصدي پست استانداري آذربايجان غربي، در مسير اعتدالي دولت منتخب مردم گام برداشته و طبيعي است كه اين روند هرگز به مذاق پيروان افراط و تفريط خوش نيآمده و نخواهد آمد؛ البته نباید فراموش کرد كه قضاوت هاي غيرمنصفانه درخصوص مديريت وي كه مدت زیادی نیز از آغاز آن نمي گذرد، از تلاش مخالفين براي زمين گير كردن استاندار جديد حکایت دارد.

          ضعف در اطلاع رساني، يكي از انتقاداتي است كه دولت تدبير و اميد همواره با آن روبرو بوده؛ نقدي كه امروز به صورت بالعكس درخصوص استاندار آذربايجان غربي نمود يافته و حضور در عرصه فضاي مجازي و اطلاع رساني مستمر را مي توان يكي از ويژگي هاي بارز شهرياري تلقي كرد كه به احتمال زياد از نگاه مثبت وي به رسانه سرچشمه می گیرد؛ امري كه البته با برداشت منفي برخي، از آن به عنوان شوي تبليغاتي ياد مي شود!

           استاندار آذربايجان غربي از بيان صريح برنامه ها و باورهاي خود كه در اولين نشست خبري وي با رسانه ها به وضوح نمود داشت، هيچ ابايي ندارد؛ اين ويژگي متفاوت شهرياري در مقايسه با استانداران سابق كه شايد از يك چهره ديپلمات انتظار نمي رفت، تمامي آنها را كه در چند دهه اخير به حكمراني در پشت پرده ها عادت داشتند، با دستپاچگي به واكنش منفي واداشته و با طرح غضب آلود اينكه استاندار جديد ميهمان (احتمالاً موقت) آذربايجان غربي است، به نوعي با فراموشي رسم ميهمان نوازي، شهرياري را تهديد به تعامل مخفيانه با مافياي خود مي كند.

          نمايندگاني نگران از نتيجه انتخابات پيش روي مجلس

          پيروزي در انتخابات به لطف قوميتي كردن فضاي انتخابات، حربه اي در تضاد با منافع و وحدت ملي و منطقه اي مي باشد كه بارها در طول انتخابات مجلس و شوراهاي اسلامي از سوي برخي كانديداها آزموده شده و نتايج خوشايندي براي آقايان نماينده و ناخوشايند براي آذربايجان غربي به همراه داشته است؛ تاكتيكي كه در انتخابات رياست جمهوري اخير براي شكست حسن روحاني به عمد رنگ باخته و جناح مخالف دولت در راستاي تامين منافع سياسي و بخصوص براي پيروزي كانديداي مورد حمايت خود، دست به دامن ائتلاف نمايندگان و چهره هاي تندروی قوميتي مي شود.

          آموزه هاي ديني و توصيه هاي مكرر رهبر انقلاب مبني بر وحدت شيعه و سني و اقوام مختلف، بخصوص در شرايط حساس منطقه اي، متاسفانه در برهه هاي مختلف مورد بي مهري نمايندگان، چهره ها و رسانه هاي تندرو قرار گرفته كه شديداً نيز مدعي تعهد به اسلام و انقلاب مي باشند؛ رويه اي نامبارك كه در قوميتي و امنيتي كردن فضاي حاكم بر آذربايجان غربي بسیار تاثيرگذار بوده و يكي از دستاوردهاي نهايي آن، فراري دادن سرمايه گذارانی داخلي و خارجي از اين استان محروم مي باشد كه استاندار آذربايجان غربي به شدت در ماه هاي اخير به دنبال جلب اعتماد آنها بوده است.

          اينگونه است كه اظهارات و اقدامات امروز شهرياري در مسير وحدت افزايي و دور كردن برچسب قوميتي و امنيتي از منطقه مستعد آذربايجان غربي، با واكنش هاي تند آناني روبرو مي شود كه بقاي خود را در اين فضاي ناميمون نژادپرستانه جستجو كرده و با طرح ادعاهاي قوميتي براي فريب افكار عمومي استان، خويشتن را براي پيروزي در انتخابات آتي مجلس آماده مي كنند.

          غافل از اینکه، تداوم تفکرات نژادپرستانه و تفرقه افکنانه در بلندمدت به تهدیدی جدی برای تمامی اقوام و مذاهب ساکن آذربایجان غربی تبدیل شده و نه تنها هیچ یک سودی از این نفرت پراکنی ها نبرده، بلکه بهانه ای را که نباید در اختیار تمامیت خواهان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... داخلی و خارجی قرار داده و مردم مظلوم این استان محروم، همچنان باید در آتش خودخواهی مدعیان دروغین بسوزند.

          هر قومی زمانی شاهد برآورده شدن حقوق و مطالبات بحق خود خواهد بود که خود در تضییع حقوق دیگر اقوام پیشگام نباشد؛ بی شک احترام به حقوق یکدیگر، ضرورتی است انکارناپذیر برای تعالی یک جامعه ...

          • حاشيه سازي
          • استاندار آذربايجان غربي
          • محمدمهدي شهرياري
          • دولت
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 14 Feb 2018 13:46:32 +0330
           شهریاری: متاسفانه امروز عقاید مخالف تحمل نمی شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16804-شهریاری-متاسفانه-امروز-عقاید-مخالف-تحمل-نمی-شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16804-شهریاری-متاسفانه-امروز-عقاید-مخالف-تحمل-نمی-شود شهریاری: متاسفانه امروز عقاید مخالف تحمل نمی شود

           استاندار آذربایجان غربی در جمع ایثارگران شاغل در استانداری، وحدت و همدلی و دوری از گرایش های افراطی را نیاز امروز جامعه برای حل مسایل و مشکلات عنوان کرد.

           به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری پیش از ظهر امروز در مراسم تجلیل از ایثارگران شاغل در استانداری، دلیل اصلی انقلاب مردم ظلم و ستم، نابرابری، اجرا نشدن عدالت و محدود بودن اقتصاد در دست برخی خانواده های انگشت شمار عنوان نمود و گفت : همه این مسائل باعث ایجاد خیزش مردم شد که در نهایت با رهبری داهیانه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

           استاندار آذربایجان غربی به حوادث بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و پس از آن دوران سازندگی اشاره کرد و اظهار داشت: در آن دوران به دلیل نبود امکانات و شرایط نامناسب امکان صدور انقلاب اسلامی مهیا نبود.

           شهریاری به دوران 8 سال دفاع مقدس و ایثارگری های دلاورمردان در دفاع از میهن اسلامی اشاره و گفت: برخی از این صحنه های توام با ایثار، فداکاری و گذشت مغفول مانده در حالی که برای انتقال این رشادتها به نسل جوان و نسل های آینده باید بصورت فیلم و کتاب تهیه و در دسترس مردم قرار گیرد.

           مقام عالی استان ادامه داد : امروز در شرایطی هستیم که با برخی مشکلات از جمله مسائل و مشکلات اقتصادی و بیکاری مواجه هستیم و این به دلیل استفاده نکردن از سرمایه های اجتماعی و مدیریت نادرست در گذشته بوده است.

           وی اضافه کرد: آنچه می بینیم و شاهد آن هستیم نشان از این دارد که سرمایه گذاری خاصی در استان صورت نگرفته ولی الان کشور به سمتی برگشته که به سمت مدیریت عادی حرکت می کند.

           استاندار آذربایجان غربی در پاسخ به سوال یکی از همکاران در خصوص برخی مشکلات اقتصادی، گفت: با توجه به منابع محدود کشور در شرایط حاضر نه تنها کارمندان بلکه عموم مردم با مشکلات اقتصادی و بیکاری مواجه هستند به طوری که در ملاقاتهای مردمی بخش عظیمی از مشکلات مراجعان علی رغم تحصیلات عالی به بیکاری مربوط می شود.

           شهریاری با تاکید بر اینکه امروز باید دست به دست هم به سمت بهبود اوضاع ، توسعه و پیشرفت قدم برداریم، گفت: متاسفانه امروز مردم تحمل عقاید مخالف هم را ندارند در حالی که امروز باید ملت ها با وحدت و همدلی به دور از گرایش های افراطی در کنارهم باشند تا کشور و بخصوص در آذربایجان غربی بتوانیم به سمت جلو و پیشرفت حرکت کنیم.

           استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از اینکه متاسفانه کارکرد حزب در کشور ما درست نیست، گفت: احزاب مختلف حتی تحمل صحبت با هم را ندارند و صحبت های با هم تبدیل به دشمنی می شود در حالی که الفبای کشورداری تحمل عقاید مختلف است.

           شهریاری با بیان اینکه در شرایط حاضر همه دشمنان به نوعی در صدد تضعیف کشور و ایران اسلامی هستند، افزود: امروز ظرفیت علمی و سرمایه های اقتصادی کشور بالاست و نیاز به مدیریت درست در سایه احترام به همدیگر است تا کشور در مسیر موفقیت گام بردارد.

           در پایان این مراسم از ایثارگران و فرزندان شهدا با اهدا لوح و جوایزی تجلیل شد.

           • محمدمهدي شهرياري
           • دولت
           • استاندار آذربايجان غربي
           • عقايد
           • مخالف
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 04 Feb 2018 11:00:34 +0330
            تاكيد رادفر بر آگاه سازي نسل امروز با گذشته پرافتخار ایران http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16803-تاكيد-رادفر-بر-آگاه-سازي-نسل-امروز-با-گذشته-پرافتخار-ایران http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16803-تاكيد-رادفر-بر-آگاه-سازي-نسل-امروز-با-گذشته-پرافتخار-ایران تاكيد رادفر بر آگاه سازي نسل امروز با گذشته پرافتخار ایران

            به همت دفتر مطالعات و ادبیات پایداری حوزه هنری آذربایجان غربی کتابهای «تا رهایی» و «یادمانده های سردشت» در مراسمی ویژه با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در ارومیه رونمایی شد.

            به گزارش خبرنگار هم آوا، در این مراسم که باحضور جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی و اقشار مختلف مردم بویژه هنرمندان و اصحاب قلم در سالن همایشهای استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، یاد و خاطره مجاهدان و تلاشگران عرصه انقلاب اسلامی و زندانیان سیاسی دوران ستم شاهی گرامی داشته شد.

            معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در مراسم رونمایی کتابهای در این مراسم در سخنانی بر انتقال گذشته پر افتخار ایران و ارزشهای انقلاب اسلامی به نسل امروز جامعه تاکید کرد.

            علیرضا رادفر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از فعالیت های حوزه هنری آذربایجان غربی در زمینه حفظ و نشر تاریخ انقلاب اسلامی در استان افزود: امروز یکی از اهداف اصلی دشمنان ایران اسلامی نابود کردن گذشته با شکوه این ملت و جایگزین ساختن آن با تاریخی دروغین در راستای استحاله و از بین بردن ارزشهای فرهنگی و دینی است تا تاریخ مملکت را نابود سازند.

            رادفر ادامه داد: متاسفانه کشور ما دارای فرهنگ مکتوب ضعیف است و در حالی که بسیاری از کشورها در سطح جهان از کاه برای خود کوه می سازند، متاسفانه ما بر روی کوه بلند فرهنگی و تاریخ چند هزار ساله نشسته ایم و از بسیاری از آنها بی خبریم.

            سخنرانی رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی، اجرای سرودهای انقلابی، پخش کلیپهای تصویری با موضوع انقلاب اسلامی در ارومیه، سخنرانی معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان غربی و تجلیل از نویسندگان و عوامل تولید کتابهای «تا رهایی» و «یادمانده های سردشت» از بخشهای این مراسم در شهرستان ارومیه بود.

            گفتنی است، کتاب «تا رهایی» نوشته حسین غفاری با موضوع تاریخ سیاسی پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان ارومیه است که در آن خاطرات تعدادی از زندانیان سیاسی دوران قبل از انقلاب اسلامی از جمله عبدالعلی غفاری، علی خادم علیا،محمد اسدی خانشان، محمد فائری، علیرضا محدودی زمان، علیرضا قلیزاده، سیدبهرام آذر افروز، هوشنگ اکبری سردرودیان و رحیم یلعبی در قالب یکصد و 77 صفحه منتشر شده است.

            همچنین کتاب «یادمانده های سردشت» نیز گزیده ای از خاطرات مصطفی نقیب سردشت از وقایع دوران پیروزی انقلاب اسلامی در جنوب آذربایجان غربی است که به سفارش دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استانها و مجلس حوزه هنری چاپ و منتشر شده است .

            حوزه هنری آذربایجان غربی از مراکز اصلی تولید و انتشار کتابهای تاریخی یا موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در استان است که بیش از این نیز کتابهای مختلفی از جمله «ابد + 10» ، «عکسها و خاطره ها» در این خصوص را چاپ و منتشر کرده است.

            • تاكيد
            • عليرضا رادفر
            • آگاه سازي
            • ايران
            • معاون
            • آذربايجان غربي
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 03 Feb 2018 10:45:14 +0330
             فوت دو نفر در پی حادثه تیراندازی در ارومیه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16802-فوت-دو-نفر-در-پی-حادثه-تیراندازی-در-ارومیه http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16802-فوت-دو-نفر-در-پی-حادثه-تیراندازی-در-ارومیه فوت دو نفر در پی حادثه تیراندازی در ارومیه

             فرماندار اروميه از فوت دو نفر در پی حادثه تیراندازی در اين شهر خبر داد.

             به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس حسن خاني در اين خصوص اظهار داشت: حوالی ظهر امروز بر اثر درگیری دو جوان حدود 35 ساله در خیابان دانشکده، یک نفر با شلیک گلوله درگذشت و فرد دوم هم زخمی و به بیمارستان منتقل شد که وی نیز بر اثر شدت جراحات فوت کرد.

             فرماندار اروميه با اعلام اينكه علت حادثه هنوز مشخص نیست و مأموران انتظامی در حال بررسی جزئیات این حادثه هستند، افزود: برخی فرضیات اختلاف حساب و رابطه بدهکار و طلبکاری را دلیل وقوع این حادثه می‌داند که اطلاعات تکمیلی به محض به دست آمدن شواهد بیشتر در اختیار مردم گذاشته می‌شود.

             فرمانده انتظامی ارومیه نيز در اين رابطه گفت: عصر امروز یک حادثه تیراندازی در چهارراه دانشکده ارومیه به وقوع پیوست که تاکنون علت اصلی آن مشخص نیست و خبر تکمیلی به زودی به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید.

             حسین صمدپور يادآور شد: هم‌اکنون سرنخ‌هایی از این حادثه قتل به دست آمده، اما تحقیقات پلیس همچنان ادامه دارد.

             • فوت
             • حادثه
             • تيراندازي
             • اروميه
             • فرماندار اروميه
             • عباس حسن خاني
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 04 Feb 2018 10:34:33 +0330
              شهرياري: دولت مصمم است دریاچه ارومیه را احیا کند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16801-شهرياري-دولت-مصمم-است-دریاچه-ارومیه-را-احیا-کند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16801-شهرياري-دولت-مصمم-است-دریاچه-ارومیه-را-احیا-کند شهرياري: دولت مصمم است دریاچه ارومیه را احیا کند

              محمدمهدی شهریاری در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه و مطبوعات که چهار ساعت به طول انجامید پاسخگوی سوال حدود 30 نفر از خبرنگاران بود.

              به گزارش خبرنگار هم آوا، محمد مهدی شهریاری در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه رسانه ها چشم و گوش بیدار جامعه هستند، افزود: رسانه ها توانایی بالایی دارند و با نقد سازنده و همدلی با دولت، می توانند امید را به جامعه تزریق کنند.

              استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه این قشر می توانند در رشد و توسعه اقتصادی استان بسیار موثر باشند، افزود: همه می‌دانیم استان مشکلات زیادی دارد و زیرساخت چندانی نیز در آن ایجاد نشده است لذا با توانایی و همراهی خبرنگاران می‌توانیم رشد و توسعه را در استان شاهد باشیم.

              وی افزود: اصحاب رسانه باید با تقوای لازم و با راستی و درستی مشکلات مردم را برای مسئولان بازگو کنند و بتوانند با همراهی و همکاری، امید را به جامعه تزریق نمایند.

              دولت مصمم است دریاچه ارومیه را احیا کند اما در این زمینه نیازمند مشارکت مردم هستیم

              استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه دولت مصمم به احیای دریاچه ارومیه است، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه یک بحران زیست محیطی ملی است و تبعات آن حتی تهران را نیز در بر می گیرد.

              شهریاری در خصوص سوال خبرنگاری مبنی بر ایجاد کمپین و نامه به رهبری برای احیای دریاچه ارومیه گفت: دولت به وظایف خود در قبال احیای دریاچه ارومیه پایبند است و به نظرم فرصت مناسبی برای شروع چنین کمپینی نیست زیرا صندوق توسعه ملی نیز محدودیت‌هایی دارد و در نهایت بازهم دولت باید این دریاچه را احیا کند.

              وی افزود: وقتی شخص رئیس جمهوری و معاون اول ایشان حساسیت لازم را برای احیای دریاچه ارومیه دارند، لزومی به ایجاد فضاهای این چنینی نیست.

              مقام عالی استان ادامه داد: یکی از دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه الگوی کشت ناصحیح کشاورزی است؛ متاسفانه برخی ها با دستاویز قرار دادن حوزه کشاورزی و خشک شدن دریاچه ارومیه فقط اهداف شخصی خود را دنبال می کنند.

              شهریاری اظهار داشت: در مورد دریاچه ارومیه دولت وظیفه دارد برنامه‌هایی را با مشارکت مردم برای احیای آن انجام دهد با این حال متاسفانه اتفاقاتی چون ساخت سدهای بی برنامه طی ۳۰ سال گذشته و یا کشاورزی و همچنین مشارکت نداشتن مردم کار را سخت کرده با این حال در صورت تصویب فاینانس توسط نمایندگان مجلس، سرعت پروژه‌های احیای دریاچه تسریع و امید بیشتری به بهبودی آن خواهیم داشت.

              نقد صادقانه عملکرد مدیران از اساسی ترین وظیفه رسانه هاست

              استاندار آذربایجان غربی گفت: برخی از شبکه های اجتماعی با دامن زدن به برخی اخبار نادرست فضای استان را متشنج می کنند؛ مثلا انواعی از لیست های مدیران کل آینده را بر خروجی خود قرار می دهند که بنده حتی آنان را نمی شناسم که در این خصوص از رسانه ها انتظار می رود تا در نشر اخبار تقوا را رعایت کرده و از نشر شایعات جلوگیری کنند.

              وی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با به طول انجامیدن آغاز تغییرات در سطح مدیران کل، گفت: در این رابطه باید بررسی های کارشناسی انجام و از اقدامات عجولانه پرهیز شود؛ مدیران جدیدی معرفی شده و منتظر استعلام آنان هستیم.

              وی با تاکید بر اینکه برای دولت مدیر اصلاح طلب و اصولگرا فرقی ندارد، اظهار کرد: ما به دنبال مدیران متخصص و دلسوز برای مردم هستیم.

              وی همچنین در پاسخ به حاشیه های مربوط به خانه جوان ارومیه، گفت: خانه جوان، کجا خانه ای برای جوان بوده است، متاسفانه تبدیل به خانه خلوت استانداری شده بود؛ این خانه یک سال به صورت مشروط به اداره ورزش و جوانان واگذار شده است تا در اختیار بانوان، جوانان و معلولان قرار گیرد.

              استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: بسیاری از کارکنان خانه جوان به ‌صورت رانتی استخدام شده بودند به‌طوریکه ۱۴ نفر از نزدیکان برخی مشغول بکار بودند با این حال ما همه را لغو قرارداد کردیم و تصمیم گرفتیم این مکان را در اختیار مردم به ویژه جوانان قرار دهیم لذا بصورت مشروط یک سال در اختیار فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان قرار گرفته و منتظر نتیجه خواهیم بود تا تصمیم نهایی را اتخاذ کنیم.

              وی با بیان اینکه عزل مشاوران توهین به آنان نیست، اظهار کرد: در مورد مشاوران این نکته لازم است گفته شود که با آمدن استاندار جدید خود به خود مشاوران قبلی عزل می شود متاسفانه تعدادی از این مشاوران رانت های اقتصادی را دامن زدند که در شان دولت نیست؛ درصدد آن هستیم تا به جای مشاوران کارگروه های تخصصی تشکیل و تصمیم های آنان منجر به نتیجه شود.

              وی اضافه کرد: ۵۶ نفر در استانداری‌، ادارات کل و فرمانداری‌های سراسر استان ماه آینده بازنشست می شوند.

              وی افزود: البته اداراتی چون جهاد کشاورزی مسئولیت سنگینی بر عهده داشته و انتخاب مدیرکل منوط به تحقیق و بررسی های دقیق است که شاید کمی وقت بر باشد اما مطمئن باشید در انتصابات مشاوره می گیرم ولی تحت تاثیر هیچ جریانی نخواهم بود.

              وی با اشاره به استخدام های غیرقانونی در اواخر دولت دهم، اظهار کرد: باید اذعان کنم که برکناری این افراد از نظر قانونی برای ما امکان پذیر نیست.

              توجه ویژه ای نسبت به استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان توانمند در پست های مدیریتی وجود دارد

              شهریاری گفت: برای مدیریت استان از تمام ظرفیت بومی، بانوان و جوانان استفاده خواهیم کرد و در این راستا تعهد، تخصص و لیاقت آنان بدون توجه به جبهه سیاسی آنان مدنظر قرار خواهد گرفت.

              حل مشکلات ورزش استان از اولویت ها و سیاست های استان است

              وی با اشاره به وضعیت ورزش آذربایجان غربی تصریح کرد: ورزش استان ظرفیت‌های بالایی دارد بنابراین سعی می‌کنیم سیاست کلی برای توجه به مشکلات مالی تمامی رشته‌های ورزشی را انجام دهیم و این مشکلات باید به‌صورت اصولی حل شود و برنامه ریزی لازم برای بهبود وضعیت تیم‌ها صورت می‌گیرد.

              استاندار آذربایجان غربی گفت: از تیم های ورزشی استان که می توانند نام آذربایجان غربی را در کشور مطرح کنند حمایت می کنیم.

              سرمایه گذاری در آذربایجان غربی نیازمند آرامش است

              استاندار آذربایجان غربی از تمایل آلمان برای سرمایه گذاری 200 میلیارد یوریی در ایران پس از برجام خبر داد و گفت: ایران بهشت سرمایه گذاران است به طوری که سود سرمایه گذاری در ایران به دلیل پایین بودن نرخ انرژی و نیروی انسانی متخصص از سرمایه گذاری در چین نیز پرسودتر است.

              وی گفت: بعد از برجام هیات‌های خارجی زیادی به کشور آمده‌اند استان نیز از این قاعده مستثنی نیست ولی متاسفانه زیرساخت‌های استان برای سرمایه گذاری آماده نبوده ما نیز وظیفه داریم با ایجاد آرامش بهبود زیرساخت‌ها و معرفی بهتر استان زمینه را برای جذب سرمایه گذار فراهم کنیم که در این راستا رسانه‌ها هم باید وارد عمل شوند علاوه بر این چند شرکت خارجی برای همکاری با واحدهای بزرگ استان مذاکراتی داشته اند.

              شهریاری خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار جایی پول خود را سرمایه گذاری می کند که آرامش داشته باشد و اگر بخواهیم سرمایه گذار خارجی جذب کنیم باید همه همدل باشیم و زمینه را برای آن فراهم کنیم و امور استان با گروکشی حل نمی‌شود.

              وی یادآور شد: از شما کمک می‌خواهم تا استان را بهتر نشان دهیم و معرفی کنیم و با ایجاد آرامش زمینه برای سرمایه‌گذار فراهم شود چراکه پروسه سرمایه گذاری در تمام جهان سخت بوده و ریسک مانع سرمایه‌گذاری است و عرف بین‌المللی این است که یک شرکت مشاوره‌ای ابتدا بررسی کند سپس شرکت به سمت سرمایه‌گذاری پیش می‌آید.

              کمپینی برای معرفی استان آذربایجان غربی باید توسط رسانه ها تشکیل شود

              شهریاری با بیان اینکه متاسفانه در سطح کشور شناختی از ظرفیت های آذربایجان غربی وجود ندارد افزود: کمپین معرفی آذربایجان غربی در سطح کلان کشوری باید راه اندازی وامید بیشتری در جامعه تزریق شد تا بتوان درراستای ترقی استان بیشتر گام برداشت.

              دولت تاکنون 1000 میلیارد تومان برای اجرای پروژه عظیم انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه هزینه کرده است

              استاندار آذربایجان غربی راکد ماندن طرح انتقال آب کانی سیب به این دریاچه را تکذیب کرد و افزود: دولت مصمم به اتمام این طرح بوده و یک هزار میلیارد ریال برای آن هزینه کرده است؛ خبرنگاران در صورت تمایل می توانند با هماهنگی های لازم از این طرح بازدید کنند.

              وی ادامه داد: سال زراعی جاری 2.5 میلیون تن چغندرقند در آذربایجان غربی تولید شده که فقط 1.5 میلیون تن آن در کارخانجات داخلی مصرف می شود؛ در حقیقت محصولی همانند چغندر که مصرف بالای آب دارد، نباید کشت شود؛ ما وقتی این موضوع را مطرح می کنیم عده ای تحریک احساسات کرده و اعلام می کنند که فلانی مخالف کشاورزان است.

              وی همچنین با اشاره به کمک مالی ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه گفت: این خبر را امروز در رسانه های ارتباط جمعی خواندم ولی از جزئیات آن خبری ندارم؛ دولت از هیچ تلاشی برای احیای دریاچه دریغ نخواهد کرد.

              وی همچنین با تکذیب شایعات استعفای وی از استانداری و آماده شدن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: برنامه ای برای کاندیداتوری ندارم.

              وی در بخش دیگری از سخنان خود امنیت را از محورهای اصلی توسعه دانست و افزود: ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه است اما جذب سرمایه گذار پروسه طولانی دارد و یک شبه محقق نمی شود.

              وی همچنین از حضور سرمایه گذاران خارجی برای کشت گلخانه ای و طرح راه آهن ارومیه خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه زیر ساخت های لازم برای توسعه در آذربایجان غربی مهیا نیست و ما به دنبال ایجاد این زیرساخت های هستیم.

              وی همچنین در رابطه با اخبار منتشر شده از میزان بالای مالیات در آذربایجان غربی، اظهار کرد: اینکه در آذربایجان غربی بیشتر از آذربایجان شرقی یا اصفهان مالیات وصول شده، کذب است و عده ای در تلاش برای ماهیگیری از آب گل آلود در فضای مجازی هستند؛ در آذربایجان غربی فرار مالیاتی نسبت به استان های دیگر کم است و این جای خوشحالی دارد.

              وی خام فروشی را از معضلات اقتصادی آذربایجان غربی دانست و گفت: در تلاش برای حل همیشگی این مشکل هستیم که نتایج آن اطلاع رسانی خواهد شد.

              وی در رابطه با خبر منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر اولین دیدار وی در حوزه جوانان با یکی از اعضای ستاد جوانان آیت الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، گفت: بله این خبر صحت دارد ولی بنده ایشان را نمی شناختم و از مسئولیت وی خبر نداشتم؛ این جوان خواستار دیدار با بنده شد و یک طرح برای ما آورد.

              وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با متضرر شدن کشاورزان سیب، گفت: متعجم برخی رسانه های وابسته به جریان های خاص چرا در دولت نهم و دهم سکوت پیشه کرده بودند؛ طی سال جاری صادرات سیب نزدیک به هفت برابر افزایش یافته و به 100 هزار تن رسیده است که نشانگر تلاش های انجام شده از سوی دولت است.

              استاندار آذربایجان غربی گفت: دولت مازاد بر نیازش سیب و چغندرقند از کشاورزان خریداری کرده و با توجه به وضعیت دریاچه، متاسفانه کشاورزان برای سود بیشتر اقدام به کاشت مازاد محصولات می کنند که این اتفاق خوبی نیست.

              وی افزود: متاسفانه سطح زیر کشت محصولات پرآب بر مانند چغندرقند شرایط بدی برای مصرف آب و بخصوص دریاچه ارومیه رقم زده که باید کشاورزان، مدیران و مردم برای کاهش سطح زیر کشت این محصولات همکاری لازم را داشته باشند.

              مشکلات واحدهای تولیدی صنعتی استان بصورت چهره به چهره با مدیران آنها مورد بررسی قرار گرفته و دستورات لازم برای حل مشکلات آنها صادر شده است

              شهریاری گفت: یکی از مشکلات اصلی اقتصاد استان، فرسوده بودن و مشکلات زیرساختی صنایع استان است که باید با مدیریت صحیح در جهت بهبود صنایع گام برداریم و با پرداخت وام اضافه، آنان را بیش از پیش بدهکار نکنیم ضمن اینکه باید برای بهبود صنایع استان از تکنولوژی های نوین نیز استفاده کنیم.

              وی اضافه کرد: وضعیت شاخص های توسعه استان بهبود خواهد یافت که گازدار شدن بیش از ۸۳ درصد روستاهای استان طی دو سال آینده و افزایش تخت های بیمارستانی از این جمله است.

              • محمدمهدي شهرياري
              • استاندار آذربايجان غربي
              • دولت
              • مصمم
              • درياچه اروميه
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Fri, 02 Feb 2018 12:55:03 +0330
               روحاني: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی گنجد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16800-روحاني-قدرت-ملی-در-چارچوب-حزب-و-جناح-نمی-گنجد http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16800-روحاني-قدرت-ملی-در-چارچوب-حزب-و-جناح-نمی-گنجد روحاني: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی گنجد

               رئیس‌جمهور تاکید کرد: اولین نرم افزار برای یک دفاع و حماسه برابر متجاوزین مشروعیت آن دفاع است.

               به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از ۱۰ مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در کشور عنوان کرد: سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به همه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. انقلاب اسلامی موضوع مهم و کم‌نظیری در تاریخ ملت‌های منطقه و جهان بود؛ ملت ایران بدون کمک هیچ قدرت خارجی با اتکا به عنایت حق انقلاب را به پیروزی رساند.

               وی افزود: دفاع مقدس دفاع جانانه یک ملت نه برابر متجاور بلکه برابر همه قدرت‌های جهانی بود. در فرصت کوتاه چند نکته را محضر شما و سرداران و امیرانی که در دوران دفاع مقدس بار سنگین این حماسه را بر دوش داشتند عرض می‌کنم. در هر جنگی و دفاعی قبل از سخت افزارها باید به فکر نرم‌افزارهای آن دفاع و جنگ باشیم.

               رئیس‌جمهور تاکید کرد: اولین نرم افزار برای یک دفاع و حماسه برابر متجاوزین مشروعیت آن دفاع است. باید بتوانیم برای مردم روشن کنیم یا خودشان آگاه باشند که دیگری تجاوز کرده و ما مدافع هستیم و نمی‌خواهیم به منافع هیچ ملتی تجاوزی داشته باشیم. یک رژیم سفاک این جنگ را به ما تحمیل کرده است؛ جنگی که وظیفه انسانی و دینی و انقلابی ما است تا از سرزمین و ملت و شرفمان دفاع کنیم.

               وی تاکید کرد: اگر مشروعیت برای همه مردم روشن نباشد، آن ملت پای کار نمی‌آیند و از آن جنگ خسته می‌شوند. اگر مشروعیت جنگ برای مردم روشن شد که این جنگ برای دفاع، ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز است، آن جنگ ممکن است هشت یا ۱۰ سال طول بکشد. علاوه بر آن اگر در جنگی فرمانده آن، رهبر یا مرجع تقلیدی باشد که همه به او عشق می‌ورزند، در این جنگ همه فرهیختگان و همه اقشار در برابر فرد متجاوز یا ارتش و متجاوز آنها به خوبی ایستادگی می‌کنند.

               روحانی گفت: آنها می‌فهمند که در این جنگ نه سازمان ملل نه کشورهای همسایه، کسی نیست که از شرف و ناموس آنها دفاع کند جز خودشان. مشروعیت، نرم‌افزار اصلی برای دفاع و جنگ در برابر متجاوز است چون جنگ فراز و نشیب زیاد دارد. کار پرزحمت و سختی است و همه این‌ها را مشروعیت ساده و آسان می‌کند.

               وی با بیان اینکه نرم افزارهای دفاعی از سخت افزارها کاراترند؛ مشروعیت دفاع، مهمترین قدرت نرم افزاری در جنگ تحمیلی بود، گفت: اعتماد به رهبری، مقامات کشور و فرماندهان جنگ دومین قدرت نرم افزاری بود؛ مردم عاشقانه فرزندان خود را به میدان می فرستادند.

               روحانی افزود: نکته دوم در بحث نرم‌افزار اعتماد مردم است؛ اگر مردم به سازمان رزم و به فرماندهان میدان و دفاع و به مقامات ارشد سیاسی کشور اعتماد نداشته باشند، نمی‌آیند. نه خودشان می‌آیند در میدان جنگ نه بچه‌ها و همسرانشان را می‌فرستند.

               رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر می‌بینید مردم فرزندان خود را با افتخار بدرقه می‌کردند و اگر جنازه آنها برمی‌گشت و به آن فخر می‌کردند به خاطر این بود که به فرماندهان جنگ اعتماد داشتند، گفت: اگر اعتماد به فرماندهان جنگ نبود و بنا بود هر روز تردید کنیم و یک عملیات واقع می‌شد و صدها ساعت بحث می‌کردند که این عملیات و جایی که حمله کردیم و ساعتش خوب بود یا نبود و تعداد کشته‌ها متناسب بود یا نبود، پیروز نمی‌شدیم.

               روحانی با اشاره به مذاکرات هفته‌های اول جنگ در مجلس اول گفت: در آن مجلس بنا به احساس وظیفه نماینده‌های استان‌هایی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند، هر روز یک بحثی بود. بعضی داد می‌زدند و می‌گفتند فرماندهان را بخواهید. مشکلات زیاد بود روزهای اول جنگ بود نه ارتش آنچنان آماده بود نه سپاه نه نیروهای انتظامی. ما آمادگی جنگ نداشتیم. سال‌های اول انقلاب با مشکلات ماه‌های اولیه انقلاب مواجه بودیم. در این وضعیت هر روزی یک فرمانده ارتش احضار می‌شد. در مجلس و سر و صدا و داد و فریاد و آن آقا هم نکاتی را می‌گفت. هفته بعد امام پیغام داد که ربط ندارد مجلس این کارها را پشتیبانی و کمک کند.

               وی افزود : اگر مجلس می‌خواست هر روز تحقیق و تفحص کند در هر عملیاتی نمی‌شد اگر کار را به اهلش واگذار نکنیم و اعتماد نکنیم و بخواهیم قدم قدم درباره مسائل چه جنگ چه مسائل دیگر هر روز صبح به پروژه‌ای که به پیمانکار سپردیم سرکشی کنیم کار پیش نمی‌رود.

               روحانی یکی از مشکلات امروز کشور را احساس وظیفه زیادی خواند و گفت: همه می‌خواهیم درباره همه مسائل احساس وظیفه کنیم. چارچوبی وجود دارد. امام در جنگ نقش‌هایی داشت که برای مردم تبیین نشده است. کلیت را می‌دانند. اما اگر گاهی ارشاد و نصیحت و نهیب امام نبود جنگ اداره نمی‌شد. الحمدالله در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی روز به روز این اعتماد بیشتر شد. لحظه اول که جنگ شروع شد مردم در بهت بودند. کسی فکر نمی‌کرد یک دفعه ساعت ۲ بعد از ظهر مراکزی در تهران بمباران شود. اگر سخن قاطع امام (که گفت دزدی آمده سنگی پرتاپ کرده و مردم جواب می‌دهند) اگر این قدرت و امید امام نبود، این کار انجام نمی‌شد.

               وی ادامه داد : صبح فردا در مهرماه، ۱۴۰ فروند هواپیمای نیروی هوایی ما به نقاط مختلف و مراکز مختلف در شهرهای مختلف عراق هجوم آوردند. اولا یک ضربه سختی از لحاظ روحی و روانی و عملیاتی به عراق وارد کردند. از طرفی امیدی ایجاد شد. ساعت ۸ صبح که آمدیم مجلس؛ من از این عملیات مطلع بودم. مقام رهبری نماینده امام در شورای عالی دفاع بود و من درب مجلس رهبری را دیدم و در مورد حمله صحبت کردیم و من نکاتی را گفتم. رهبری اول مجلس پشت تریبون آمد و این خبر را اعلام کرد و این امید را ایجاد کرد و روز به روز اعتماد و امید بیشتر شد تا اینکه عملیات‌های بزرگ ما شروع شد، یک سال بعد از این تجاوز شکستن حصر آبادان را داشتیم که عملیات بزرگی بود. پشت سر آن عملیات‌های مهم‌تر واقع شد.

               روحانی تاکید کرد: روز به روز اعتماد و امید مردم به آینده جنگ بیشتر شد. این نرم افزارها اگر نبود میدان جنگ که سخت افزار است، موفق نبود. مشروعیت جنگ برای مردم واضح شده بود مردم به مسئولان عالی سیاسی و نظامی اعتماد داشتند. مردم به ارتش و سپاه و بسیج و سایر نیروها اعتماد داشتند و امید داشتند و روز به روز این امید برای پیروزی بیشتر شد.

               وی افزود: ما توانستیم در یک جنگ بسیار مهم که شوروی و فرانسه و آلمان و همه کشورهای مرتجع منطقه به عراق کمک می‌کردند، پیروز شویم. بعد از حمله صدام به کویت این واضح‌تر شد. امیر کویت و شاه عربستان و کشورهای منطقه و بقیه گفتند چقدر به صدام کمک کرده بودند و معلوم شد به‌آنها سلاح شیمیایی داده بود و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها چه کمکی کرده بودند. معلوم شد چطور فرزندان این مرز و بوم در برابر همه شیاطین ایستاده بودند و چنگ را به پیروزی رساندند.

               روحانی با بیان اینکه دفاع مقدس تابلوی زیبایی از ایثار، استقامت، حماسه و پیروزی است که به دست ایثارگران نقاشی شده است، اظهار کرد: شهدا و خانواده‌های آنها و همه جانبازان، آزادگان و ایثارگران معلمان بزرگ ما در زندگی هستند.

               رییس شورای عالی امنیت ملی بر لزوم ارتقای قدرت ملی تاکید کرد و گفت:‌ قدرت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و دفاعی تشکیل دهنده قدرت ملی هستند که اگر این ۴ قدرت با هم نباشد، نمی توان از کشور دفاع کرد. در همان دوران دفاع مقدس اگر نمی‌توانستیم میدان جنگ را اداره کنیم و مهمات و غذا برسانیم، مگر جنگ اداره می‌شد؟ اگر نفت را نمی‌توانستیم بفروشیم چگونه ارز مورد نیاز را تامین می‌کردیم؟

               وی ادامه داد: علت اینکه رهبری و مرحوم آیت‌الله‌ هاشمی بنده را فرمانده پدافند هوایی کشور کردند، به خاطر خارک بود. بعد از بمباران خارک، دو هفته صادرات نفت قطع شد از این رو آیت‌الله خامنه‌ای گفتند پدافند هوایی برای ما حیاتی است. من نمی‌پذیرفتم بعد حضرت آقا گفت من از جانب امام به شما تکلیف می‌کنم. اگر ما خارک نداشتیم، نمی توانستیم نفت بفروشیم. اگر نیروی دریایی ما نمی‌توانست نفت‌کش‌ها را اسکورت کند، چگونه می‌خواستیم جنگ را اداره کنیم.

               رییس‌جمهور با بیان اینکه قدرت سیاسی و نظامی باید در کنار هم باشد، خاطرنشان کرد: در زمان جنگ یک روز هم انتخابات به تاخیر نیفتاد. امام می‌توانست با توجه به شرایط جنگ بگوید که انتخابات برگزار نشود و مجلس با همان نفرات کار خود را ادامه دهد اما گفت انتخابات در همان روز باید برگزار شود.

               وی به اهمیت قدرت فرهنگی اشاره کرد و گفت:‌ مردمی که به جبهه می‌رفتند، این کار را داوطلبانه انجام می‌دادند. مردم گاهی در شناسنامه خود دستکاری می‌کردند تا بتوانند به جبهه بروند. اگر آن ایمان و اعتقاد نبود، نمی‌شد که به پیروزی برسیم.

               عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد:‌ مردم باور کردند فردی که قدم در میدان جنگ می‌گذارد، همین که غبار بر کفش‌های او می‌نشیند، شعله‌های آتش جهنم به او نمی‌رسد. مردم به این اعتقاد داشته و باور داشتند که مظلوم هستند و جنگ بر آنها تحمیل شده است.

               روحانی با بیان اینکه ما قدرت ملی را نیاز داریم که ترکیب قدرت‌ها است، اظهار کرد: قدرت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و دفاعی همیشه باید کنار هم باشند. نیروهای مسلح در کنار دولت، دولت در کنار حوزه‌های علمیه و حوزه‌های علمیه کنار مردم باشد. اگر در کنار هم نباشیم در اقتصاد و فرهنگ دچار مشکل می‌شویم.

               وی از علوم پیشرفته به عنوان قدرت جدید یاد کرد و گفت: در دنیای امروز همه همدیگر را تهدید می‌کنند. به نظرم بعید است که به نقطه‌ای برسیم که دنیا گل و بلبل شود و فعلا همه در حال تهدید یکدیگر هستند. شاهد هستیم که آمریکایی‌ها با چه زبان وقیحانه‌ای روسیه را با سلاح اتمی تهدید می‌کنند. همه آنهایی که فریاد می‌زنند سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای باید از بین برود، خود از آن برای تهدید رقبایشان استفاده می‌کنند. در این شرایط آیا می‌توان گفت که زمان صلح و برادری است و ما قدرت دفاعی نمی‌خواهیم؟ ما همیشه قدرت نظامی می‌خواهیم و تا زمانی که تهدید علیه ما وجود دارد ما برای ایستادگی در برابر هر تهدیدی باید قدرت دفاعی‌مان را تقویت کنیم. اگر می‌توانیم که به حمدالله نیز توانسته‌ایم خودمان می‌سازیم و اگر نه آنها را می‌خریم.

               وی تصریح کرد: ما باید آنچنان قدرتمند باشیم که دشمن و تهدیدکننده ما جرات تهدید نداشته باشد. این گرفتن جرات یا باید بخاطر این باشد که از کسب موفقیت در صورت حمله مایوس شود یا بداند هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد.

               رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه قدرت ملی برای جنگ نیست بلکه برای صلح است، گفت: ما برای صلح عزتمندانه و مقتدرانه قدرت پیدا می‌کنیم. ما باید‌ آماده باشیم برای اینکه بتوانیم تهدیدات را از سر مردم دفع و رفع کنیم. برای این کار ملت و مسئولان ما برای توانمندی دفاعی‌شان نیاز به مذاکره و توافق با هیچ قدرتی ندارند و نخواهند داشت. صحبت و بحث می‌کنیم و اگر مقامی آمد به او جواب قاطع می‌دهیم.

               وی تصریح کرد: ما آنچه برای نیاز به دفاع از کشور با هر قدرتی را نیاز داشته باشیم در چارچوب قوانین و فتاوای رهبری تهیه خواهیم کرد.

               روحانی تاکید کرد : ما دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم هم به خاطر تعهدات بین‌المللی هم از آن بالاتر فتوای رهبری و دین و شرع‌مان.

               روحانی خاطرنشان کرد: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی‌گنجد. تمام احزاب و تفکرات و جناح‌ها ذیل این قدرت تعیین می‌شوند. قدرت ملی یعنی همه باید با هم باشیم در قدرت سیاسی و اقتصادی همه باید با هم باشیم. در قدرت فرهنگی همه باید دوش به دوش هم حرکت کنیم. در قدرت دفاعی همه باید کنار نیروهای مسلح باشند. هر یک از نیروهای مسلح و مردم و دولت یک وظیفه دارند. در قدرت دفاعی، تبیین ارزش‌ها و از جمله ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس در داخل حزب زیر خیمه حزب نمی‌رود. مربوط به کل ملت ایران است. مگر همه مردم در جبهه نبودند؟ کسی در جبهه می‌پرسید تفکر حزبی‌ات چیست ‌؟ هرکه به کشور علاقه داشت مسلمان، یهودی، زرتشتی می‌آمد همه در کنار هم بودیم و کمک می‌کردیم. امروز هم باید مدافعین ما در سراسر کشور و نیروهای مسلح ما بالای جناح و حزب بیاستند. قدرت‌های ملی باید بالای جناح بیاستند.

               وی با بیان اینکه تمام آثار و ارزش‌های دفاع مقدس هم بالای جناح باید باشد، گفت: اگر راهیان نور داریم هر ایرانی رفت باید آن را برای خود ببیند. اگر موزه دفاع مقدس داریم هر ایرانی و هر علاقه‌مند به انقلاب باید آن را برای خود ببیند. به هیچ وجه نباید رنگ جناح و حزب بگیرد. در دفاع مقدس همه عزیزان و سروران ما از شهید خرازی و همت و زین‌الدین و هاشمی و صیاد شیرازی و آبشناسان و ستاری و نامجو و فکوری و فلاحی همه شهدای ما از ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و مردم، اینها همه اسطوره‌های مقاومت کشور هستند.

               روحانی گفت: یک وقت در کشور فردوسی می‌خواست شعر بگوید دنبال اسطوره‌ای به نام رستم رفت و در سایه این اسطوره ملتی را منسجم کند. امروز ما اسطوره‌های واقعی داریم. رستم‌های دستان واقعی داریم نیاز به اسطوره نداریم شرح زندگی هر کدام از این‌ها می‌تواند الگوی ما باشد. به این دلیل نشر آثار شهدا و ایثارگران و موزه ها ارزش فوق العاده‌ای برای ما دارد این موزه‌ها باید ملت را منسجم‌تر کند و روحیه ایثار را ببرد بالا. هرچه این موزه‌ها شلوغ‌تر شود برای تهدیدات ما بازدارنده است فقط سلاح بازدارنده نیست. حضور مردم در مساجد و عاشورا و اعتکاف و راهیان نور و موزه‌های دفاع مقدس و عشق آنها به رهبری بازدارنده است باید از این توان استفاده کنیم.

               رئیس‌جمهور گفت : من تشکر می‌کنم از همه نیروهای مسلح و از ستاد کل از سردار باقری که از رزمندگان دفاع مقدس از آغاز تا پایان بودند. یاد می‌کنیم از برادر شهیدشان حسن باقری که من از نزدیک قبل از عملیات والفجر مقدماتی خدمت ایشان رسیدند. ایشان توضیحاتی می‌داد و من دچار حیرت شدم که یک جوان تا این اندازه مسلط است همه رودخانه‌ها و تپه‌ها را می‌شناخت. در آن قرارگاه سرداران بزرگ بودند ایشان کاملا مسلط بود.

               روحانی گفت: امروز فضای مجازی باید به فرصت تبدیل شود. فضای مجازی هست و کاری نمی‌شود کرد. جوانان ما قادرند از این فضا استفاده کنند. ما باید بتوانیم روحیه ایستادگی و مقاومت را چنان بالا ببریم که هیچ دشمنی جرات نکند در خاک سرزمین ما توطئه‌ای علیه نظام و مردم کند و رزمندگان ما در این سال‌ها در کشورهای دوست به عنوان دفاع از حرم و مسلمانان فداکاری کردند و نشان دادند گرچه سی سال از جنگ گذشته ولی روحیه ایثار در برابر دشمنان وجود دارد و انشاالله این روحیه روز به روز بالاتر برود و نسل ما آماده فداکاری باشد که اگر اینطور شود خدا یاری خواهد کرد.

               • حسن روحاني
               • رئيس جمهور
               • قدرت ملي
               • چارچوب
               • حزب
               • جناح
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sun, 04 Feb 2018 12:44:10 +0330
                حسن خاني: نخبگان باید به مسائل جامعه حساس باشند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16799-حسن-خاني-نخبگان-باید-به-مسائل-جامعه-حساس-باشند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16799-حسن-خاني-نخبگان-باید-به-مسائل-جامعه-حساس-باشند حسن خاني: نخبگان باید به مسائل جامعه حساس باشند

                فرماندار ارومیه در مراسم تجلیل از برترین های کنکور 96 آموزش و پرورش ناحیه یک گفت: نخبگان باید به مسائل جامعه حساس باشند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس حسن خاني در مراسم تجلیل از برترین های کنکور 96 آموزش و پرورش ناحیه یک اظهار داشت: مباحث فرهنگي و علمي همواره در ايران نسبت به كشورهاي منطقه ريشه دار بوده است.

                وي با تاكيد بر اينكه نظام آموزش و پرورش بايد ضمن شكوفا كردن ظرفيت ها، به دنبال تربيت انسان هاي شايسته در رشته هاي مختلف باشد، افزود: سيستم آموزش و پرورش ما از حداقل ها برخوردار بوده و هنوز به شرايط ايده آل و استاندارد نرسيده ايم.

                فرماندار اروميه تصريح كرد: خروجي نظام آموزشي ايران گاهاً با نيازهاي جامعه همخواني ندارد كه ناشي از برخي سوءمديريت ها و تمركز خانواده ها بر روي رشته هاي خاص مي باشد.

                حسن خاني يادآور شد: ايران نيازمند نخبگاني در تمامي رشته هاست كه متاسفانه مغفول ماندن برخي رشته ها، جامعه را با چالش هايي روبرو كرده است.

                وي با اعلام اينكه انتظار جامعه از نخبگان و فرهيختگان، توجه ويژه به معضلات و مشكلات جامعه است، خاطرنشان كرد: ما نيازمند جامعه اي هستيم كه رشد و توسعه آن در ابعاد و رشته هاي مختلف باشد.

                فرماندار اروميه در پايان تاكيد كرد: كشورمان نيازمند نخبگان و انسان هاي توانمندي است كه نسبت به جامعه خود حساس بوده و نگاهي تك بعدي به مسائل نداشته باشند.

                • عباس حسن خاني
                • فرماندار اروميه
                • نخبگان
                • مسائل
                • جامعه
                • حساس
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 29 Jan 2018 12:30:11 +0330
                 به داد بیمه شدگان تامین اجتماعی برسید http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16798-به-داد-بیمه-شدگان-تامین-اجتماعی-برسید http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16798-به-داد-بیمه-شدگان-تامین-اجتماعی-برسید به داد بیمه شدگان تامین اجتماعی برسید

                 هوشنگ عطاپور: سازمان تامین اجتماعی نهاد عمومی غیردولتی با رسالت و ماموریت بیمه ای است که منابع درآمدی آن از تجمیع واریزی های "حق بیمه" بیمه شدگان و کارفرمایان در طی سال های تاسیس آن تشکیل شده است.

                 تمام اموال و دارائی های آن متعلق به بیمه شدگان تامین اجتماعی است و باید مدیریت آن نیز توسط بیمه شدگان و کارفرمایان صورت بگیرد. اکثریت قریب به اتفاق بیمه شدگان تامین اجتماعی را کارگران و گروه های آسیب پذیر جامعه تشکیل می دهند و مستمری بگیران این سازمان انسان های زحمتکش و نقش آفرین در عرصه تولید ارزش افزوده کشور بوده و عمری را در شرایط سخت کاری محیط های کارگری برای آبادانی و توسعه کشور صرف نموده اند و اکنون تنها منبع درآمد آنها مستمری ناچیزی است که از سازمان مظلوم تامین اجتماعی دریافت می کنند.

                 چرا سازمان تامین اجتماعی مظلوم است؟

                 در دو دهه اخیر به ویژه در دوره دولت های حال و گذشته نگاه دولتمردان در قوه مقننه و مجریه به این نهاد بیمه ای، گاو شیرده بوده است. در سایه رویکرد غلط سیاستمداران و دولتمردان به منابع و ماموریت های سازمان، به تدریج این نهاد بیمه ای به حیات خلوت دولت و نهاد حمایتی تبدیل شده است.

                 در صورتی که نهادهای حمایتی واقعی مانند کمیته امداد و بهزیستی برای اجرای تعهدات خود از دولت بودجه و اعتباراتی دریافت می کنند؛ ولی نه تنها سازمان تامین اجتماعی بهره ای از اعتبارات دولتی ندارد بلکه سالیانه از قبل تعهدات غیرقابل وصول دولت در مابه ازاء هر ساله هزاران میلیارد تومان بدهکار بیمه شدگان و صندوق بیمه می شود.

                 از دوره دولت نهم، با گسترش پوشش بیمه ای سازمان به اقشار غیرکارگر و تعهدات کارفرمایی دولت به جانشینی کارفرمایان بخش خصوصی همه ساله شاهد تورم بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی هستیم که به طور طبیعی منابع درآمدی سازمان را تحت فشار قرار داده و آن را به مرز ورشکستگی رسانیده است.

                 در کنار این تعهدات غیر قابل وصول از دولت که متاسفانه مجلس شورای اسلامی هم گویا همراهی لازم با دولت نکرده است؛ تحمیل هزینه های غیرقابل اجتناب درمانی با سیاست های حوزه سلامت دولت، فشار تحمل ناپذیری به منابع صندوق تامین اجتماعی وارد ساخته است.

                 از دوره دولت سازندگی تامین اجتماعی بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی حضور مشخص در ارائه درمان مستقیم به بیمه شدگان تامین اجتماعی و سایر اقشار با تعرفه های دولتی داشته است؛ در حالی که وزارت بهداشت و درمان از قبل ارائه خدمات سلامتی به شهروندان سرانه سلامت از دولت دریافت می کند؛ اما این سرانه به بیمه شدگان و صندوق تامین اجتماعی پرداخت نمی شود.

                 با اجرای طرح تحول سلامت و نبود نگاه کارشناسی مبتنی بر اقتصاد سلامت در وزارت بهداشت و درمان هم هزینه های دولت و هم هزینه های درمانی سازمان تامین اجتماعی به شدت افزایش پیدا کرده و کمرشکن شده است‌.

                 حال این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که وزارت بهداشت و درمان از قبل اجرای طرح تحول نظام سلامت هزاران میلیارد تومان از بودجه عمومی دریافت می کند، ولی ریالی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمی کند و این سازمان بار سنگین مالی افزایش ارزش تعرفه های سلامتی را به تنهایی تحمل می کند و این بار سنگین صندوق تامین اجتماعی را مرز ورشکستگی رسانده است.

                 از طرفی روال مالوف مورد توافق دولت و مجلس شورای اسلامی برای جبران و تادیه بدهی های سازمان تامین اجتماعی، بر واگذاری کارخانه های ورشکسته و اموال منقول و غیرمنقول دولتی به سازمان تامین اجتماعی بوده است. مدیریت این منابع نامطمئن و فاقد ارزش ریالی سهل الوصول به سازمان و مدیریت سیاسی شستا هم دردی به درد بیمه شدگان تامین اجتماعی اضافه کرده است.

                 زیرا عموماً بیمه شدگان و کارکنان سازمان سهم و نقشی در مدیریت شستا نداشته و عموماً حیات خلوت سیاسیون جناح های سیاسی برای کسب درآمدهای نجومی بوده است و کارگران و بیمه شدگان سهمی از این سازمان عریض و طویل اقتصادی نداشته اند.

                 در دولت یازدهم و دوازدهم نیز نگاه دولتمردان به سازمان تامین اجتماعی باز به عنوان صندوق پول بوده است که می توانند در آن دخل و تصرف بکنند. در حالی که این صندوق بین النسلی و متعلق به صاحبان واقعی آن - بیمه شدگان و مستمری بگیران سازمان - است و هیچ دولتی حق دخل و تصرف در آن را ندارد و حتی وزرای رفاه و بهداشت هم نمی توانند بیمارستان ها و مراکز درمانی آن را به نفع دولت مصادره بکنند و آنها را در اختیار بگیرند. این مراکز درمانی آبروی کارگران و مستمری بگیران هستند و پناهگاه آنها برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی گرانقیمت رایگان هستند.

                 اکنون که به فصل بررسی لایحه بودجه نزدیک شده ایم یکی از موضوعات مهم تعیین تکلیف طلب های تامین اجتماعی از دولت است و همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پرداخت بدهی های دولت به صندوق تامین اجتماعی است. هزاران میلیارد بدهی های دولت به تامین اجتماعی اگر در سال ۱۳۹۷ جبران نشود، مطمئن باشیم سال بعد شاهد بحران اعتراضات مستمری بگیران و بیمه شدگان تامین اجتماعی جلوی استانداری ها و مجلس شورای اسلامی خواهیم بود.

                 با در نظر گرفتن این موضوع که، با رکود در حوزه صنعت و تعطیلی بسیاری از کارگاههای بخش خصوصی، منابع صندوق تامین اجتماعی دچار افت شدید درآمدی از محل دریافت حق بیمه هم است که اگر مطالبات دولت به شکل ریالی جبران نشود؛ بحران اجتماعی دیگری بسیار فراگیرتر و گسترده تر از اعتراضات صندوق های اعتباری ورشکسته را در سطح کشور شاهد خواهیم بود.

                 بنابراین انتظار می رود هم دولت و هم مجلس، با در نظر گرفتن عمق و وسعت اثرگذاری سازمان تامین اجتماعی در معیشت و رفاه نسبی بیش از یک سوم جمعیت كشور، تصمیمات دقیقی را اتخاذ بکنتد.

                 • هوشنگ عطاپور
                 • بيمه شدگان
                 • تامين اجتماعي
                 • دولت
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Sat, 03 Feb 2018 12:26:10 +0330
                  ضرورت استقلال دولت در انتصابات http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16797-ضرورت-استقلال-دولت-در-انتصابات http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16797-ضرورت-استقلال-دولت-در-انتصابات ضرورت استقلال دولت در انتصابات

                  محمدعلی خالق‌نژاد*: دولت دوازدهم در حال سپری کردن هفتمین ماه فعالیت خود است. پس از تغییرات و جابه‌جایی استانداران اکثر استان‌ها اکنون زمزمه‌های تغییر و انتخاب مدیران میانی و فرمانداران به گوش می‌رسد.

                  فرمانداران نمایندگان ارشد و مجریان برنامه‌های دولت در شهرستان‌ها به شمار می‌روند. به منظور ارتقا و بالابردن توان اجرایی لزوم حفظ جایگاه و شأنیت و مرتبت نمایندگان عالی دولت در شهرستان‌ها، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر بوده و از باب اینکه حرمت با متولی است، بر دولت که متولی اصلی فرمانداران به شمار می‌رود فرض است که برای پیشبرد بهتر برنامه‌های خود در شهرستان‌ها، با حساسیت ویژه جایگاه نمایندگان خود در شهرستان‌ها را حفظ و از آنان به نحو مقتضی پشتیبانی نماید چراکه در صورت عدم حمایت و پشتیبانی لازم از ناحیه دولت به نظر می‌رسد که مشکلات فراروی فرمانداران افزایش یافته و در نتیجه مسیر تحقق اهداف و برنامه‌های دولت سخت‌تر از گذشته شده و موانع فراروی دولت نیز افزون‌تر خواهد شد.

                  بر این اساس لازم است دولت با بررسی و کنترل عملکرد نمایندگان ارشد خود در شهرستان‌ها با اقتدار کامل، اختیار و حق قانونی خود در تغییر و انتخاب فرمانداران را از خود سلب نکند! در همین راستا شواهد و قرائن موجود حاکی از این است که در برخی از استان‌ها نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که باید با تعامل و همکاری با استانداران و فرمانداران، یاری رسان آنها باشند، بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک قوا که در اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی قید شده و قوای سه‌گانه را مستقل از یکدیگر می‌داند، رغبت چندانی به حفظ این استقلال نداشته و جایگاه فرماندار را متاسفانه در برخی موارد حتی به عنوان مسئول دفتر خود تلقی می‌کنند. البته بدیهی است که نمایندگان طیف اصولگرای مجلس تمایل زیادی به حضور فرماندار اصلاح‌طلب یا اعتدالگرای حامی دولت نداشته و سعی نمایند فرمانداری همسو با خود را در رأس هرم اجرایی شهرستان بگمارند تا بتوانند اهداف خود را در حوزه انتخابیه عملیاتی سازند.

                  اما نمایندگانی هم هستند که با شعارهای پوپولیستی و بعضا به ضرورت در لیست امید قرار گرفته و به مجلس دهم راه یافته‌اند ولی در مجلس سیاستی دیگر اتخاذ نموده‌اند و به همین علت چون نگران سبد آرای خود در حوزه‌های انتخابیه هستند، با نیم نگاهی به انتخابات مجلس یازدهم در صدد آن هستند که با چانه‌زنی و فشار، نیروی مورد نظر خود را که مطیع و گوش به فرمانشان باشد، به عنوان فرماندار به استانداران کشور معرفی و تحمیل نمایند تا بلکه با به کرسی نشاندن فرد مورد نظرشان بر مسند فرمانداری بتوانند از این نمد کلاهی برای خود ببافند و فرماندار منصوب دولت هم مطیع آنان باشد.

                  این طیف از نمایندگان لیست امیدی مجلس با فشار مضاعف و خارج از وظیفه قانونگذاری بر استانداران برای پذیرفتن فرماندار گوش به فرمان خود هستند، لذا اگر استانداران استقلال مدیریتی خویش را حفظ نکرده با انفعال موجبات جلب رضایت این‌گونه نمایندگان را فراهم نمایند از یک سو معادلات و برنامه‌های دولت در شهرستان‌ها با اختلال مواجه گشته و از دیگر سو یقینا تکدر خاطر و نارضایتی عقبه اصلی و بدنه اجتماعی حامی دولت در شهرستان‌ها را به دنبال خواهد داشت.

                  به ضرس قاطع می‌توان گفت که در صورت تحقق این امر مبرهن و بدیهی است که در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی این طیف از نمایندگان نه تنها با اقبال عمومی کمتری از سوی مردم مواجه گشته بلکه به دلیل همسو نبودن با فراکسیون امید، مورد حمایت جریان اصلاحات نیز نخواهند بود و همچنین اثرات سوء و نامطلوب و زیانبار گسستن رشته اعتماد دولت با بدنه اصلی خود (مردم) در انتخابات ۱۴۰۰ رخ عیان خواهد نمود.

                  حال انتظار می‌رود وزارت کشور و به ویژه استانداران که نمایندگان عالی دولت در هر استان بوده و بر همین مبنا نیز از استقلال و قدرت تصمیم‌گیری ویژه‌ای در انتصابات برخوردار هستند در عین احترام به نمایندگان مجلس با حفظ جایگاه فرمانداران به عنوان نمایندگان ارشد و بازوان پرتوان دولت در شهرها و با ایجاد انگیزه خدمتگزاری بهینه با توجه به مطالبات بدنه اجتماعی دولت و۲۴‌میلیون رأی‌دهنده به دکتر روحانی، مانع از تنزل نقش و تاثیر نمایندگان عالی دولت در شهرستان‌ها شوند تا با تثبیت اقتدار اجرایی مدیران میانی گام مهمی در راستای موفقیت و تحقق اهداف و برنامه‌های دولت برداشته شود.

                  * دبير حزب مردم سالاري شهرستان تكاب

                  • محمدعلي خالق نژاد
                  • ضرورت
                  • استقلال
                  • دولت
                  • انتصابات
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Fri, 02 Feb 2018 12:14:00 +0330
                   رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16796-رضا-حسینی-معاون-هماهنگی-امور-اقتصادی-استانداری-شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16796-رضا-حسینی-معاون-هماهنگی-امور-اقتصادی-استانداری-شد رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری شد

                   وزیر کشور در حکمی رضا حسینی را به سمت معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی منصوب کرد.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، در حکم رحمانی فضلی خطاب به رضا حسینی آمده است:

                   بنا به پیشنهاد استاندار آذربایجان غربی و با توجه به تائید معاونین توسعه مدیریت و منابع و هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور، به موجب این حکم به سمت معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی منصوب می شوید.

                   امید است ضمن تلاش در جهت ایجاد هماهنگی و تعامل با کلیه نهادها، سازمان ها و دستگاه های کشوری و لشگری استان و بهره گیری از استعدادها و توانمندی نیروهای لایق، دلسوز و کارآمد در پیشبرد اهداف و سیاست های دولت تدبیر و امید و وزارت متبوع و نیز خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

                   توفیق روزافزونتان را در جهت پیشبرد اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت منویات و فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای "مدظله العالی" از درگاه پروردگار قادر متعال خواستارم.

                   • رضا حسيني
                   • معاون
                   • هماهنگي
                   • استانداري آذربايجان غربي
                   • امور اقتصادي
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 29 Jan 2018 10:30:43 +0330
                    تاكيد شهرياري بر جبران عقب ماندگی های آذربايجان غربي http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16795-تاكيد-شهرياري-بر-جبران-عقب-ماندگی-های-آذربايجان-غربي http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16795-تاكيد-شهرياري-بر-جبران-عقب-ماندگی-های-آذربايجان-غربي تاكيد شهرياري بر جبران عقب ماندگی های آذربايجان غربي

                    استاندار آذربایجان غربی بر ضرورت توجه و تلاش هر چه بیشتر در جهت جبران عقب ماندگی های استان تاکید کرد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در هفتمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که صبح امروز با حضور اعضای این شورا در محل استانداری ترتیب یافت، بر ضرورت توجه و تلاش در جهت جبران عقب ماندگی ها در استان تاکید کرد و گفت: باید با توجه، برنامه ریزی و تلاش مضاعف تر، در جهت ارتقای شاخص های توسعه در استان و همچنین پر کردن شکاف توسعه ای میان شهرستان های استان گام برداریم.

                    وی همچنین به مسائل و مشکلات شهرداری های استان اشاره کرد و افزود: رفع مشکلات شهرداری های استان مورد توجه است و تا حد امکان به شهرداری ها برای حل مشکلاتشان کمک خواهیم کرد.

                    استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود نظام بودجه ریزی در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری متخصصین و افراد صاحبنظر، در موضوع برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور عملکرد خوبی را دارد اما آنچه که این برنامه ریزی ها را گاهی اوقات تحت تاثیر قرار می دهد، مربوط به مسائل منطقه ای و بین المللی است که مردم نیز این را بخوبی درک می کنند.

                    شهریاری، ضرورت پاسخگویی سریع به استعلامات سرمایه گذاران را هم مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر قرار باشد پاسخ به تقاضاهای سرمایه گذاری طولانی شود، مطمئنا سرمایه گذاران در جای دیگری سرمایه گذاری خواهند کرد؛ لذا دستگاههای ذیربط استانی باید در اسرع وقت به استعلامات سرمایه گذاران پاسخ دهند.

                    سهمیه سوخت مرزنشینان در استان از دیگر موارد مورد اشاره مقام عالی استان در این جلسه بود.

                    وی در این ارتباط گفت: متاسفانه در گذشته، بجای مرزنشینان، افراد دیگری از سهمیه صادرات سوخت در استان بهره مند شده بودند؛ لذا به جد در تلاش هستیم که سود حاصل از این سهمیه، به جیب مرزنشینان استانمان برود و موجب افزایش سطح معیشت و رفاه آنان شود.

                    استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله ستاد احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم که اختیار ستاد احیای دریاچه ارومیه استانی شود و این ستاد زیر نظر استانداری فعالیت کند؛ معتقد هستیم که با استانی شدن ستاد، بهتر می توان برنامه های احیای دریاچه ارومیه را پیش برد.

                    وی همچنین با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد اختصاص سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه، گفت: مذاکره با سرمایه گذاران خارجی نیز در این زمینه آغاز شده است.

                    حضرتی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این جلسه، ویژگی های لایحه بودجه سال 97 و جایگاه استان در این لایحه را تشریح کرد.

                    همچنین در این جلسه اعتبارات پروژه های استانی و ملی پیشنهادی از محل ارتقای شاخص های توسعه اقتصادی، پیشنهاد تامین اعتبار تعدادی از پروژه های تملک دارائیهای سرمایه ای استان، پیشنهاد افزایش اعتبار هزینه ای تعدادی از دستگاههای استان ( ورزش و جوانان- اوقاف و امور خیریه- هواشناسی- اداره کل زندانها- حوزه هنری- دامپزشکی) و همچنین مصوبات کارگروه زیربنایی استان توسط دبیرخانه شورا مطرح شد که تمامی موارد با اکثریت آرا مورد تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان قرار گرفت.

                    دکثر بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و دکتر عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی نیز بعنوان نمایندگان ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز در این جلسه حضور داشتند.

                    • محمدمهدي شهرياري
                    • استاندار آذربايجان غربي
                    • عقب ماندگي
                    • جبران
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 25 Jan 2018 13:48:54 +0330
                     شهرياري: ورزش از شاخصهای سنجش توسعه یافتگی است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16794-شهرياري-ورزش-از-شاخصهای-سنجش-توسعه-یافتگی-است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16794-شهرياري-ورزش-از-شاخصهای-سنجش-توسعه-یافتگی-است شهرياري: ورزش از شاخصهای سنجش توسعه یافتگی است

                     استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در دنیای امروز ورزش از شاخص های سنجش توسعه یافتگی در کشورهای مختلف دنیاست، گفت: بهبود شاخص ورزش یک مسئله ملی و تضمین کننده سلامت جامعه به شمار می رود.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، محمدمهدی شهریاری در جلسه شورای ورزش این استان افزود: اگر بخش ورزش در حد لازم توسعه یابد، دیگر نیازی به توسعه بیمارستان ها نخواهد بود.

                     وی ادامه داد: ارتقای سلامت جامعه و توسعه ورزش همگانی باید با جدیت پیگیری شود و تمامی ادارات ورزش و جوانان شهرستانی نیز موظف هستند تا در این راه همیار و همراه اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی باشند.

                     وی با اشاره به اینکه استعدادهای ورزشی خوبی در استان وجود دارد، گفت: فرهنگ ورزش به خوبی در جامعه نهادینه شده است و اگر برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد، می توان در دنیا حرفی برای گفتن داشت.

                     استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: صدا و سیما و آموزش و پرورش نقش اساسی را در ترویج روحیه ورزش در جامعه و استعدادیابی در بین دانش آموزان دارند و باید در این مسیر بیشتر تلاش کنند.

                     شهریاری با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته از ورزش به عنوان یک صنعت درآمدزا بهره برداری می شود، بیان کرد: باید بتوان از راه و روش مناسب، درآمدزایی را در این صنعت آغاز و با این کار زیرساخت های لازم را برای جوانان فراهم کرد.

                     وی افزود: اگر زیرساخت های ورزشی در جامعه فراهم نشوند، جوان علاقه مند به ورزش دل سرد می شوند و حس شادی و چابکی از جامعه و جوانان دور می شود.

                     وی با اشاره به واگذاری آزمایشی خانه جوان ارومیه به اداره کل ورزش و جوانان، گفت: این نهاد برای مدت محدودی به طور آزمایشی به اداره کل ورزش و جوانان واگذار می شود تا از این طریق مشکلات ورزش های همگانی، معلولان و در حالت کلی نیاز ورزشی جامعه فراهم شود و اگر این طرح موفق باشد برای آن تصمیم های جدی اتخاذ می شود.

                     • محمدمهدي شهرياري
                     • استاندار آذربايجان غربي
                     • ورزش
                     • توسعه بافتگي
                     • شاخص
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sun, 21 Jan 2018 13:46:21 +0330
                      شهرياري: کشاورزی محور توسعه پایدار و استقلال است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16793-شهرياري-کشاورزی-محور-توسعه-پایدار-و-استقلال-است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16793-شهرياري-کشاورزی-محور-توسعه-پایدار-و-استقلال-است شهرياري: کشاورزی محور توسعه پایدار و استقلال است

                      استاندار آذربایجان غربی کشاورزی را محور توسعه پایدار و استقلال کشور عنوان کرد.

                      به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی گفت: کشاورزی محور توسعه پایدار و استقلال کشور است ولی متاسفانه تاکنون آنطور که باید و شاید این بخش جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا نکرده و لازم است برای ارتقای ظرفیت های این بخش، برنامه ریزی و اقدامات اساسی تری صورت گیرد.

                      وی به علل عقب ماندگی های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: جنگ تحمیلی، تحریم ها و مدیریت ناصحیح دولتهای نهم و دهم باعث بروز مشکلات زیادی در بخش کشاورزی شد؛ چنانچه در دولتهای نهم و دهم، علی رغم درآمدهای بسیار بالا، متاسفانه به بخش کشاورزی اهمیت داده نشد و در این بخش سرمایه گذاری خوبی صورت نگرفت.

                      استاندار آذربایجان غربی ضرورت ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: کل ثروت حاصله از بخش کشاورزی در استان، 3 الی 4 هزار میلیارد تومان است در حالیکه برای تولید این محصولات، 5 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود که قیمت آن چند برابر ثروت و درآمد حاصل از کشاورزی استان است؛ فلذا با احتساب این موضوع لازم است با بکارگیری دانش فنی و تکنولوژی های نوین در جهت ارتقای بهره وری و افزایش میزان تولید در هر هکتار گام برداریم.

                      شهریاری بر لزوم جلوگیری از ورود سموم غیراستاندارد به کشور هم تاکید کرد و گفت: متاسفانه در دولتهای گذشته، با ورود سموم غیراستاندارد به کشور، آسیب جبران ناپذیری به کیفیت محصولات وارد شد و از سویی دیگر سلامت مردم مورد مخاطره قرار گرفت؛ امروز باید خود کشاورزان نیز در جهت عدم استفاده از این نوع سموم همکاری کنند چرا که این سموم سلامت فرزندان خودمان را مورد تهدید قرار می دهد.

                      استاندار آذربایجان غربی به موضوع توسعه صادرات سیب استان هم اشاره کرد و افزود: با مذاکراتی که با سفرای برخی کشورهای همسایه ایران از جمله پاکستان انجام داده ایم، امیدواریم مسیر توسعه صادرات محصولات استان بویژه سیب به بازارهای خارجی بیش از پیش هموار شود.

                      وی همچنین در خصوص پیگیری رفع مشکلات بخش کشاورزی استان قول مساعد داد.

                      شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه ریزی دولتهای یازدهم و دوازدهم برای حل مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: مشکلات زیادی از دولتهای نهم و دهم از جمله 800 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و 400 هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و بخش خصوصی، به دولت یازدهم به ارث رسید و دولت را در اداره کشور با محدودیت های اساسی مواجه ساخت؛ علی رغم این مشکلات، دولت با برنامه ریزی و مدیریت، در حال پرداخت بدهی ها و تکمیل پروژه های نیمه تمام است.

                      وی همچنین در خصوص موسسات اعتباری گفت: ظهور این نوع موسسات مالی اعتباری محصول دولتهای نهم و دهم بوده است که امروز ورشکست شده اند و دولت تاکنون 11 هزار میلیارد تومان فقط برای پرداخت مطالبات مردم که در این موسسات سپرده گذاری کرده بودند، هزینه کرده است.

                      وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید با توافق برجام، کار بسیار بزرگی انجام داد و توانست قطعنامه های شورای امنیت بر علیه کشورمان را لغو کند؛ از سویی دیگر با رفع تحریم ها و عادی شدن روابط کشور با دنیا، زمینه سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی در کشور فراهم شده است.

                      استاندار آذربایجان غربی گفت: منابع داخلی جوابگوی نیازهای داخل نیست و باید از منابع و سرمایه گذاری های خارجی استفاده کنیم اما متاسفانه برخی افراد و جریان ها، در این مسیر با انتقادهای نابجا، مانع تراشی می کنند و موجب فرار سرمایه گذاران می شوند.

                      شهریاری افزود: امیدواریم با تلاش های دولت و با اعتمادی که مردم به دولت نموده اند، مشکلات اقتصادی و معیشتی بویژه مشکل اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان حل شود.

                      • محمدمهدي شهرياري
                      • كشاورزي
                      • استاندار آذربايجان غربي
                      • توسعه پايدار
                      • استقلال
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 20 Jan 2018 13:43:44 +0330
                       استاندار آذربایجان غربی: رسانه ها در جامعه امیدآفرینی کنند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16792-استاندار-آذربایجان-غربی-رسانه-ها-در-جامعه-امیدآفرینی-کنند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16792-استاندار-آذربایجان-غربی-رسانه-ها-در-جامعه-امیدآفرینی-کنند استاندار آذربایجان غربی: رسانه ها در جامعه امیدآفرینی کنند

                       استاندار آذربایجان غربی گفت: یکی از کارکردها و اهداف مهم رسانه ها امید‌آفرینی بین مردم جامعه است.

                       به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در دیدار با اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات آذربایجان غربی با اشاره به نقش و جایگاه رسانه ها در موضوعات اجتماعی گفت: مطبوعات و رسانه ها در رشد و توسعه اجتماعی نقش بسزایی دارند و می توانند در پیشبرد برنامه ها، ایجاد انگیزه و رشد اجتماعی در جامعه نقش ایفا بکنند.

                       استاندار آذربایجان غربی با بیان نظر شفاف در مورد عملکرد مطبوعات و رسانه ها در کشور و بویژه در استان، گفت: انتقاد های مطبوعات باید در جهت سازندگی و بهبود شرایط جامعه باشد ولی متاسفانه در برخی موارد شاهد رفتار غیر حرفه ای از برخی فعالان مطبوعاتی هستیم که با انگیزه های خاص و شخصی و به دور از رسالت واقعی رسانه عمل می کنند.

                       وی با تاکید بر بیان مشکلات توسط مطبوعات و رسانه ها و همکاری آنان در حل مشکلات، ادامه داد: نگرش رسانه ها به حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باید به صورت حرفه ای و نه سلیقه ای و بدور از منافع شخصی باشد چراکه در اینصورت کشور می تواند پیشرفت کند.

                       شهریاری ادامه داد: رسانه ها مشکلات را به عنوان نقطه ضعف منعکس نکنند بلکه با نیت حل مسائل و مشکلات به آن نگاه کنند و از نگرش سلیقه ای به موضوعات بپرهیزند.

                       استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بزرگنمایی آسیب های اجتماعی و کمبودها در فضای رسانه ای یک آسیب است، اضافه کرد: با توجه به موقعیت سوق الجیشی کشور و استان، از پتانسیل و توانایی های زیادی در بخش های مختلف بویژه اقتصادی برخورداریم که رسانه ها باید پتانسیل ها و امکانات کشور را بیشتر برجسته کنند.

                       وی با بیان اینکه مطبوعات و رسانه ها بايد عاملي براي هم افزايي و همبستگي اجتماعي باشند، متذکر شد: تعصبات خشک قومیتی باعث عقب ماندگی و فرار سرمایه گذارهای داخلی و خارجی می شود و با وحدت و همفکری است که می توان شاخص های اقتصادی، اجتماعی و ... را بهبود بخشید و این رسانه ها هستند که می توانند در این زمینه نقش خوبی ایفا کنند.

                       استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: اصلي ترين موضوعي كه در همه امور بايد مورد توجه قرار گيرد، همبستگي، هم انديشي و اتحاد است چرا كه اختلاف عامل انفعال است و گرفتار شدن در چنين وضعيتي ، دستاوردي جز ضعف و بروز مشكلات ندارد.

                       شهریاری با اشاره به محدود بودن منابع مالی دولت، گفت: متاسفانه بسیاری از کشورها نمی خواهند ایران اسلامی رشد و پیشرفت کند و در صدد ایجاد نا امیدی در کشور هستند که مطبوعات و رسانه ها باید در این زمینه در کنار دولت قرار گیرند و با وحدت و همکدلی در ایجاد امید در جامعه نقش ایفا کنند.

                       • استاندار آذربايجان غربي
                       • محمدمهدي شهرياري
                       • رسانه
                       • جامعه
                       • اميدآفريني
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 18 Jan 2018 13:41:37 +0330
                        تاكيد رادفر بر بر توانمندسازی جامعه روستایی و عشایری http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16791-تاكيد-رادفر-بر-بر-توانمندسازی-جامعه-روستایی-و-عشایری http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16791-تاكيد-رادفر-بر-بر-توانمندسازی-جامعه-روستایی-و-عشایری تاكيد رادفر بر بر توانمندسازی جامعه روستایی و عشایری

                        معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: با ارائه آموزشها و افزایش مهارت های لازم باید در راستای توانمندسازی جامعه روستایی و عشایری قدم برداشت.

                        به گزارش خبرنگار هم آوا، عليرضا رادفر در چهارمین جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی که پیش از ظهر امروز در استانداری برگزار شد، بر افزایش میزان سواد و آموزش مهارت به جامعه عشایری تاکید نمود و گفت: برای این امر باید کارها و برنامه های فرهنگی جامعی داشته باشیم و از تمام توان خود برای بالا بردن سطح باسوادی و مهارت جامعه روستایی و عشایری بهره بگیریم.

                        معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه بیشترین مشکل در این خصوص مربوط به باورهای مردم است، اظهار داشت: برای این امر باید از ظرفیت روحانیت و ائمه جمعه استفاده کرد.

                        وی از دستگاههای متولی در این امر خواست تا برنامه ها، راهکارها و پیشنهادات عملیاتی خود را برای توانمندسازی جامعه روستایی و عشایری به این کارگروه ارائه نمایند تا مورد بررسی قرار گرفته و برای سال 97 اجرایی شود.

                        رادفر با بیان اینکه بحث آموزش مهارتها فقط برای اشتغال نیست، گفت: کسب مهارت باعث می شود تا در انجام کارها موفق بوده وگسترش شغل و توسعه یافتگی آن را در پی داشته باشد.

                        در ادامه جلسه، گزارش کمیته مناسب سازی اماکن و معابر عمومی برای تسهیل در تردد معلولان، جانبازان و سالمندان و گزارشی از مطالبات سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه معلولین در مورد ارتقا خدمات در حوزه معلولین ارائه شد.

                        معاون سیاسی امنیتی استاندار در این خصوص با بیان اینکه این امر در ساخت و سازهای عمومی باید جدی گرفته شود، گفت: شهرداران باید در این خصوص و در ارائه پایان کار به قوانین مرتبط با مناسب سازی توجه و در صورت رعایت همه موارد پایان کار داده شود.

                        • عليرضا رادفر
                        • تاكيد
                        • توانمندسازي
                        • جامعه
                        • روستايي
                        • عشايري
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 17 Jan 2018 13:38:45 +0330
                         معاون وزیر راه: ارومیه به شبکه حمل و نقل ریلی متصل شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16790-معاون-وزیر-راه-ارومیه-به-شبکه-حمل-و-نقل-ریلی-متصل-شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16790-معاون-وزیر-راه-ارومیه-به-شبکه-حمل-و-نقل-ریلی-متصل-شد معاون وزیر راه: ارومیه به شبکه حمل و نقل ریلی متصل شد

                         معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: با اتمام عملیات ریل گذاری نقده تا ارومیه، اتصال ارومیه به شبکه حمل و نقل ریلی برقرار شد.

                         به گزارش خبرنگار هم آوا، خیرالله خادمی افزود: راه آهن مراغه - ارومیه حدفاصل مراغه تا مهاباد در گذشته و عملیات ریل گذاری مهاباد تا نقده نیز در سال گذشته به پایان رسیده بود و هم‌اکنون شاهد اتمام عملیات ریل‌گذاری نقده تا ارومیه هستیم.

                         مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور در خصوص ایستگاه راه‌آهن ارومیه اظهار کرد: ایستگاه ارومیه به عنوان بزرگترین ایستگاه راه‌آهن مراغه - ارومیه با زیربنای حدود 16 هزار و 600 مترمربع با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز در زمینی به مساحت 70 هکتار در دست ساخت است.

                         وی ادامه داد: ساختمان اصلی ایستگاه پنج هزار و 370 متر مربع مساحت دارد و با پیشرفت فیزیکی 95 درصدی مراحل نهایی کار را طی می‌کند و کل ایستگاه نیز هم اکنون 76 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

                         خادمی گفت: این طرح تا پایان امسال برای قطارهای باری و در سال آینده برای قطارهای مسافری مورد بهره برداری قرار می گیرد.

                         راه‌آهن مراغه - ارومیه به طول 184 کیلومتر استان آذربایجان غربی را از طریق شبکه ریلی به استان‌‌های آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین و تهران متصل می‌کند و از این طریق موجب توسعه اقتصادی و افزایش رفاه مردم منطقه می‌شود و مردم شهرهای ملکان، میاندوآب، مهاباد، محمدیار و نقده می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

                         اين طرح با هدف اتصال مرکز آذربایجان غربی به شبکه سراسری راه آهن از سال 1380 شمسی آغاز شده و اجرای آن به اهتمام دولت تدبیر و امید به پایان رسیده است.

                         • معاون
                         • وزير راه
                         • راه آهن
                         • ريل
                         • اروميه
                         • حمل و نقل
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 27 Jan 2018 12:13:56 +0330
                          فرماندار اروميه: باید تلاش کنیم نخبگان مهاجرت نکنند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16789-فرماندار-اروميه-باید-تلاش-کنیم-نخبگان-مهاجرت-نکنند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16789-فرماندار-اروميه-باید-تلاش-کنیم-نخبگان-مهاجرت-نکنند فرماندار اروميه: باید تلاش کنیم نخبگان مهاجرت نکنند

                          فرماندار ارومیه در مراسم تجلیل از برترین های کنکور سراسری و فنی و حرفه ای 96 ناحیه 2 اروميه گفت: باید تلاش کنیم نخبگان کشورمان مهاجرت نکنند.

                          به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس حسن خاني در مراسم تجلیل از برترین های کنکور سراسری و فنی و حرفه ای 96 ناحیه 2 اروميه اظهار داشت: در طول تاريخ دسيسه هاي مختلفي را به ايران تحميل كردند، ولي اين سرزمين كهن هميشه پايدار مانده است.

                          فرماندار اروميه خاطرنشان كرد: معلمان عزيزمان در شكوفايي استعدادهاي فرزندان اين سرزمين نقش بسزايي دارند.

                          وي يادآور شد: نخبگان جامعه مسئوليت دوچندان در قبال كشور، خانواده و خود داشته و دانش آموزان نخبه مديون خانواده، نظام آموزشي و جامعه هستند.

                          حسن خاني با بيان اينكه نخبگان نسبت به وضعيت معلولين و محيط زيست مسئول هستند، افزود: كشور ما امروز درگير مشكل كمبود آب است و بايد انديشيد كه چگونه تدبير گذشتگان در مديريت منابع آبي، موفق بوده است.

                          فرماندار اروميه خاطرنشان كرد: شايد به بالاترين پيشرفت هاي علمي رسيده باشيم، اما هنوز درست زندگي كردن را نياموخته و در حفاظت از محيط زيست ناموفق هستيم.

                          وي با تاكيد بر اينكه بايد تلاش كنيم كه نخبگان اين سرزمين كهن مهاجرت نكرده و دانش خود را در اختيار كشورشان قرار دهند، گفت: دانش نخبگان ايران و جهان بايد در اختيار خدمت به بشريت باشد.

                          حسن خاني با اعلام اينكه مقابله با آسيب هاي اجتماعي نياز به عزم ملي دارد، تصريح كرد: هيچ فرد يا خانواده اي در مقابل بلاي اعتياد مصون نيست و همه بايد مراقب باشيم.

                          فرماندار اروميه با يادآوري اين نكته كه اعتماد متقابل در جامعه، يك سرمايه اجتماعي ارزشمند است كه بايد از آن صيانت كنيم، گفت: نخبگان جامعه به عنوان سرمايه هاي انساني، به دولت در مقابله با آسيب هاي اجتماعي كمك كنند.

                          وي در پايان خاطرنشان كرد: در زمينه علوم انساني با كمبودهاي جدي روبرو هستيم و نخبگان اين بخش بايد ما را در مديريت كاهش آسيب هاي اجتماعي ياري رسانند.

                          • فرماندار اروميه
                          • عباس حسن خاني
                          • نخبگان
                          • مهاجرت
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 25 Jan 2018 11:56:53 +0330
                           حسن خانی: ایثارگران مسئولیت مضاعف در قبال جامعه دارند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16788-حسن-خانی-ایثارگران-مسئولیت-مضاعف-در-قبال-جامعه-دارند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16788-حسن-خانی-ایثارگران-مسئولیت-مضاعف-در-قبال-جامعه-دارند حسن خانی: ایثارگران مسئولیت مضاعف در قبال جامعه دارند

                           جلسه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان صبح امروز در فرمانداری ارومیه برگزار شد.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا، عباس حسن خاني در جلسه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شهرستان اظهار داشت: باید به جامعه گفته شود امتیازاتی که برای ایثارگران و خانواده آنها در قوانین پیش بینی شده، تبعیض نیست.

                           فرماندار اروميه يادآور شد: برخی از این امتیازات که حق مسلم جامعه ایثارگری است، اجرایی نشده و مغفول مانده است.

                           وي تاكيد كرد: باید مراقب بود که فاصله ای بین مردم و جامعه ایثارگران ایجاد نشده و انتظارات متقابل دو گروه از یکدیگر برآورده شود.

                           حسن خاني افزود: باید حفظ منزلت ایثارگران در جامعه که ریشه در فرهنگ و تاریخ ما دارد، ترویج شده و یاد شهدا به شایستگی گرامی داشته شود.

                           فرماندار اروميه با تاكيد بر اينكه انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان یک ضرورت است، گفت: جامعه ایثارگران مسئولیت مضاعف در قبال مردم، نظام و جامعه دارند و هیچگونه کم کاری و بی تفاوتی از ایثارگران و خانواده آنها پذیرفتنی نیست.

                           وي با بيان اينكه جامعه ایثارگران الگوی جامعه بوده و مسئولیت سنگینی دارند، خاطرنشان ساخت: ایثارگران و خانواده آنها در شرایط حساس کنونی باید تلاش مضاعف برای بهبود وضعیت و گسترش امید در جامعه داشته باشند.

                           حسن خاني در پايان تصريح كرد: تمام تلاش دولت معطوف به رفع مشکلات و ایجاد جامعه پویا و بانشاط است.

                           • عباس حسن خاني
                           • فرماندار اروميه
                           • ايثارگران
                           • جامعه
                           • مسئوليت
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 24 Jan 2018 11:54:57 +0330
                            برای مدیریت اعتراضات عمومی چه باید کرد؟ http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16787-برای-مدیریت-اعتراضات-عمومی-چه-باید-کرد؟ http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16787-برای-مدیریت-اعتراضات-عمومی-چه-باید-کرد؟ برای مدیریت اعتراضات عمومی چه باید کرد؟

                            هوشنگ عطاپور: اعتراضات اخیر که با کمال تاسف، در اکثریت موارد به آشوب و اغتشاش کشیده شد و تعدادی کشته بر جا گذاشت؛ واجد خصیصه‌هایي است که آن را از یک جنبش سیاسی به یک «تحرک اعتراض اجتماعی قشر و طبقه‌ خاصی از جامعه» محدود می‌کند.

                            اعتراضات اخیر که با کمال تاسف، در اکثریت موارد به آشوب و اغتشاش کشیده شد و تعدادی کشته بر جا گذاشت؛ واجد خصیصه‌هایي است که آن را از یک جنبش سیاسی به یک «تحرک اعتراض اجتماعی قشر و طبقه‌ خاصی از جامعه» محدود می‌کند (مشابه همین اعتراضات را ما در دهه هفتاد در اراک، مشهد، جنوب شهر تهران هم داشتیم).

                            هر چند در جریان اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر، شعارهای ناهمگن، متنوع، سیاسی و ساختارشکنانه هم داده شد؛ ولی «ترکیب سنی» و «توزیع جغرافیایی» شرکت کنندگان در این اعتراضات، نشان می‌دهند که آنچه در کف خیابان شاهد آن هستیم، «تب و تظاهری از یک بیماری مزمن» است که می‌توان نام کلی «نبود یا ضعف عدالت اجتماعی» بر آن نهاد.

                            با یک مثال این مساله اجتماعی را شرح می‌دهم: "در کشور ما آمار و اطلاعات اقتصادی معمولاً به شکل میانگین ملی نشان داده می‌شوند؛ ولی معمولاً این اعداد به نواحی جغرافیای سیاسی (استان ها) تطبیق داده نمی‌شوند. مثلاً گفته می‌شود که متوسط نرخ بیکاری در کشور 12 درصد است؛ اما اعلام نمی‌شود که در برخی شهرستان‌های استان‌های دور از مرکز، نرخ بیکاری جوانان تا 45 درصد هم احصاء شده است!؟ البته این عدم تعادل‌ها فقط در حوزه اجرایی نیست بلکه در حوزه قضایی و تقنینی هم عملکرد نهادی به شکلی است که نتوانسته یا نخواسته‌اند با نقش و مسئولیت قانونی خود برای رفع تبعیضات، نابرابری اجتماعی و فساد عمل بکنند."

                            به عبارتی توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات در بین شهرستان‌ها و مناطق مختلف کشور به یک ناهمگونی اقتصادی و اجتماعی منجر شده است که این عدم تعادل‌ها، همچنان عمل می‌کنند و منجر به شکاف‌های حاشیه مرکز، شکاف‌های طبقاتی و مهاجرت و حاشیه نشینی و ... می‌شوند. در جریان ناآرامی‌های اخیر تطبیق نسبتاً شفافی از ناآرامی‌ها و محرومیت اجتماعی نواحی کشور مشاهده می‌شود!

                            داده‌های اجتماعی و مطالعات سرمایه اجتماعی در همین 4 سال گذشته، نابرابری‌های اقتصادی، افت سرمایه اجتماعی، افزایش آسیب‌های اجتماعی، فقر فزاینده و بیکاری را نشان می‌دهند و همه آمارها حکایت از آن دارند که اگر وضعیت نامطلوب اجتماعی – اقتصادی موجود مدیریت نشود؛ در آینده همچنان شاهد اعتراضات، آشوب‌ها و ناآرامی‌های اجتماعی خواهیم بود.

                            از جرقه‌های این اعتراضات، افزایش قیمت ارز در ماه اخیر و نگرانی از تکرار بحران مالی دوره دولت دهم، افزایش قیمت سکه و طلا، کمبود تخم مرغ، افزایش بی دلیل قیمت خودرو و از همه مهمتر، مفاد همین لایحه بودجه‌ای است که امید خیلی‌ها را از بهبود وضع اقتصادی کشور در سال 97 به یاس تبدیل کرد. بودجه‌ای که به طور شفاف نشان می‌داد منابع مالی کافی – به هر دلیل – در اختیار دولت نیست تا بتواند به رفع مشکلات اقتصادی و حل معضلات بیکاری کمک کند (رئیس جمهور محترم بعداً رقم این بودجه خارج از اختیار دولت را فاش کردند).

                            در حالی که اولویت اصلی جامعه، بحران فزاینده‌ بیکاری است؛ سهم نهادهایی که نقش چندانی در حل معضل بیکاری و اشتغال ندارند، از بودجه‌ سالانه رقم گزافی است! همین اعداد و ارقام، در زیر پوست جامعه خشم‌های فروخورده را آشکار ساخت که البته رفتار شهروندان در فضای عمومی جامعه، طیف گسترده‌ای از ناآرامی‌های کف خیابان تا اعتراضات طنزآلود در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی بود.

                            حال چه باید کرد؟

                            واقعیت‌های جامعه ما با عدد و رقم در پیش عموم جامعه آشکار و عیان است. این که مثل روال گذشته بیگانگان را محرک این اعتراضات بدانیم؛ راه به جایی نمی‌برد! قطعاً دشمنان ما دندان تیز کرده‌اند که از هر نقطه ضعفی به ما حمله بکنند. اصلاً تحریم‌های فلج کننده‌ای که آمریکا و کشورهای اروپایی قبل از برجام طراحی و اجرا نموده بودند؛ یک هدف بیشتر نداشت: "ناکارآمدی اقتصادی نظام و فعال شدن اعتراضات و آشوب‌های عمومی!" هنوز هم نقطه‌ ضعف کشور ما، «مشکلات اقتصادی» است و در آینده باز هم، ناآرامی‌های اجتماعی محتمل است و هم حمایت امریکا و دیگر دشمنان قسم خورده کشور ما از آشوبگران امری است قطعی.

                            هر چند شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی، در جریان این ناآرامی‌ها به شدت مقهور و مغضوب شدند، اتفاقاً عموم خردمندان و اشخاص و گروه‌های مرجع با استفاده از این امکانات توانسنتد یک جریان ضد دخالت بیگانگان و آشوب را در فضای مجازی به شکل شبکه‌های فردی و خانوادگی ایجاد بکنند که در محدود شدن این ناآرامی‌ها به تعداد محدود و خاص، خیلی موثر بود. اما همچنان مشکل جامعه ایران معاصر، همان نکته‌ای است که مصلحان واقعی این مرز و بوم، از سال 76 به این سو، فریاد می‌زنند: «عمل به قانون، اجرای اصول قانون اساسی و مردم سالاری دینی».

                            واقعیت آن است که قانون اساسی، به عنوان «میثاق ملی» که تامین کننده آرمان‌های همه شهروندان ایران بزرگ در ساختار نطام جمهوری اسلامی است؛ به شکل سلیقه‌ای و انتخابی اجرا می‌شود. بسیاری از اصول این قانون مادر که در نوع خود کامل است، همچنان بنا بر برخی مصالح اجرایی نمی‌شود و ظرفیت‌های وسیع آن، برای مدیریت عادلانه و منصفانه کشور و حل مشکلات جامعه مورد استفاده چندانی قرار نمی‌گیرد.

                            بدون‌تردید آمال و آرزوهای مردم ایران، برای رسیدن به یک جامعه ایده آلِ نشأت گرفته از انقلاب اسلامی، در همین قانون اساسی متبلور شده است ولی، هر رئیس جمهوری هم اگر خواسته بر اساس همین قانون اساسی به اجرای کامل آن اقدام بکند، مورد مواخذه قرار گرفته و با انگ‌های مختلف مواجه گشته است!

                            در همین قانون اساسی، حق تجمع، راهپیمایی و اعتراض شهروندان به رسمیت شناخته شده است؛ بر آزادی مطبوعات، رسانه‌ها، احزاب، آزادی بیان و اندیشه تاکید شده است. در اصول مختلف قانون اساسی بر اصل برائت شهروندان، رفع تبعیض و بی عدالتی، رعایت حقوق اقوام و مذاهب تاکید شده است. بر توزیع عادلانه امکانات و ثروت در مناطق مختلف کشور، بر مبارزه با فساد، رشا و ارتشا، گردش نخبگان در ساختار قدرت، شایسته سالاری و اقتصاد شفاف و رقابتی، بر نقش تعاونی‌ها و بخش خصوصی در اقتصاد تصریح شده است.

                            اما در عمل، بعد از 39 سال از انقلاب اسلامی در حوزه‌ استقرار عدالت اجتماعی همچنان شاهد مشکلات اساسی هستیم. هنوز هیچ قانون عمومی برای پشتیبانی حقوقی، قضایی و امنیتی برای معترضین از سیاست‌های قوای سه گانه و سایر نهادهای حاکمیتی نداریم؛ هنوز مطبوعات ما از آزادی‌های مصرح در قانون اساسی برخوردار نیستند و می‌توانند در یک شب فله‌ای تعطیل شوند؛ اجرای اصول 15، 48 و 19 قانون اساسی که بر توزیع عادلانه امکانات در کشور و رفع نابرابری‌های قومی، تاکید می‌کنند، اجرا نشده اند؛ محیط زیست سالم هر روز بدتر می‌شود و حتی قوانین اجرا نمی‌شوند.

                            احزاب که می‌توانند در شناسایی و نمایش نقاط ضعف نظام سیاسی فعالانه عمل بکنند، همچنان مقهور و مغضوب هستند و فرهنگ رایج سیاسی به گونه اي است که اگر کسی به حزبی وارد شود، گویا امر منکری مرتکب شده است و باید از چشم‌ها بیفتد و حتی سیاستمداران ما گاهی افتخار می‌کنند که وابسته به هیچ حزب و جناحی نیستند!

                            بدون‌تردید و بدون استثتناء در هر کشور و جامعه‌ای که گردش اطلاعات، آزادانه صورت نگیرد، فضای رانتخواری اقتصادی و فساد اداری فراهم باشد و مطبوعات و رسانه‌های مستقل و احزاب غایب باشند و نهادهای قانونی اقدامات فراقانونی انجام دهند و حق انتخاب آزاد مردم را محدود بکنند و به هیچ محکمه‌ای هم پاسخگو نباشند، باید به جای رقابت‌های انتخاباتی مسالمت آمیز، منتظر آشوب‌های اجتماعی در کف خیابان‌ها باشیم.

                            جواب معترضین داخلی (شهروندان) و آشوب‌های اجتماعی، "نه انکار، نه اتهام و نه نمایش حامیان در کف خیابان است". جواب معترضین در زمان حال و آینده، اجرای دقیق قانون اساسی و التزام به اصول آن و دست کشیدن از اختیارات فراقانونی و شنیدن همه صداهایی است که برای زندگی انسانی و شرافتمندانه تلاش می‌کنند و می‌خواهند در سایه‌ عدالت اجتماعی منبعث از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سهم عادلانه‌ خود از امکانات ملی را داشته باشند.

                            • مديريت
                            • اعتراضات
                            • عمومي
                            • هوشنگ عطاپور
                            • دولت
                            • مردم
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Tue, 16 Jan 2018 12:42:04 +0330
                             اصلاح ساختارها را دریابیم http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/16786-اصلاح-ساختارها-را-دریابیم http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/16786-اصلاح-ساختارها-را-دریابیم اصلاح ساختارها را دریابیم

                             ابراهیم بهشتی: اعتراضات دی ماه سال 96 به پایان رسیده و در این میان تحلیل‌ها و گمانه‌های مختلفی درباره دلایل به وجود آمدن آنها در رسانه‌ها منتشر شده است. حال که اعتراض‌ها به هر نحو ممکن خاموش شده است، مسئولان کشور می‌توانند نفس راحتی بکشند و خیال خود را آسوده بدانند که همه چیز تمام شد.

                             اما واقعیات موجود و البته اظهارنظرهای برخی کارشناسان و بخصوص جامعه شناسان حکایت از آن دارد که نباید همه چیز را تمام شده دانست و با حواله دادن اعتراض‌ها به خارج از کشور یا حتی به مخالفان دولت تصور کرد که نارضایتی‌ها هم به اتمام رسیده است. جنس شعارهایی که مردم در تجمع شهرهای مختلف سر دادند مؤید این مطلب است که نارضایتی‌ها محدود به یک حوزه یا یک نهاد نیست. اگر چه شروع آن از مشهد و به بهانه گرانی بود اما خیلی سریع وارد حوزه‌های دیگری شد که نمی‌توان خواسته‌ها یا نارضایتی‌ها را محدود به یک نهاد یا یک حوزه خاصی کرد.

                             این البته موضوع قابل انکاری هم نیست چنانکه جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی معتقد است که «در 10 سال اخیر یک نارضایتی انباشته تاریخی در بین بخش‌هایی از مردم در بعضی از موارد داشتیم و داریم... در حوزه مسائل اجتماعی هم نوعی نارضایتی انباشته تاریخی را شاهد هستیم که به بعد از سال‎های 84 و 85 بازمی‎گردد... بالاخره ما هنوز محدودیت‎های قابل توجهی در حوزه‎های فرهنگی و اجتماعی برای جوانان، دانشجویان و دانشگاهیان، فعالان مدنی، اصحاب رسانه، زنان، هنرمندان و نخبگان و... داریم و نتوانستیم همه این مسائل را رفع و رجوع کنیم.»

                             به این لیست می‌توان موارد دیگری همچون پرونده‌های بزرگ فساد، معوقات بانکی و تبعات روانی آن بر جامعه، درآمدهای پایین طبقات متوسط به پایین جامعه که همخوانی چندانی با هزینه‌ها ندارد، رعایت نشدن حقوق شهروندی در شکل کامل و بایسته آن، بروکراسی آزار دهنده در دستگاه‌های مختلف کشور و... را نیز افزود.

                             اگر چه نمی‌توان از برخی کوتاهی‌ها یا سوء مدیریت‌ها در عملی نشدن مطالبات مردم چشمپوشی کرد، اما این هم واقعیت انکار نشدنی است که برخی تلاش‌ها نیز در چنبره برخی ساختارهای موجود راه به‌جایی نمی‌برد و چه بسا ناامیدی و سردرگمی‌ها را دو چندان کند. ماجرای مؤسسات مالی و اعتباری بدون مجوز که از آن به‌عنوان سرمنشأ اعتراضات اخیر یاد می‌شود، به روشنی بیان‌کننده ساختار معیوب نظام مالی و بانکی کشور است.

                             اینکه بخش قابل توجهی از مردم بعد از انتخابات برای اجرایی شدن وعده‌های نامزد پیروز خود با موانعی روبه رو هستند، نشان دهنده وجود عیب‌هایی در ساختارهای موجود است. اینکه انتخابات در ایران همواره با برخی اما و اگرها و حاشیه‌ها مواجه می‌شود نیز حکایت از ضعف ساختار انتخاباتی دارد چنانکه هر چند سال شاهد تلاش‌هایی برای اصلاح قانون انتخابات هستیم.

                             بنابر این چشم بستن به واقعیات و برخی ضعف‌های ساختاری علاج نارضایتی‌ها نیست بلکه به گفته رئیس جمهوری شایسته است که این اعتراضات را تبدیل به فرصت کنیم. اغراق نیست اگر گفته شود ساختارهای موجود، تداخل وظایف و اختیارات نهادها، کارآمد نبودن سیستم‌های نظارتی، بی‌توجهی به نظام مند کردن بیان مطالبات مردمی، عدم نقش آفرینی مؤثر احزاب و نهادهای مدنی و... همه و همه در بروز نارضایتی به اشکال مختلف نقش دارند. برای نمونه وقتی دولت به‌عنوان قوه مجریه چشم‌انداز 5 ساله کشور را در قالب برنامه توسعه به مجلس می‌دهد و نمایندگان هم بر اساس وظایف و اختیارات خود لایحه 50 ماده‌ای دولت را به قانونی 100 ماده‌ای تبدیل می‌کنند، تصور اینکه فرجام این قانون در اجرا چه خواهد شد دور از ذهن نیست کما اینکه سرنوشت برنامه‌های توسعه در سنوات گذشته مؤید این مهم است.

                             بیراه نیست که رئیس جمهوری در جلسه رأی اعتماد به کابینه دوازدهم تأکید کرد:«دولت تدبیر و امید عزم آن دارد که در فرصت چهار ساله دوم بیش از پیش به اصلاح ساختارها بپردازد و در این کار به کمک صمیمانه و صبورانه مجلس و قوه قضائیه نیازمند است.» علی لاریجانی رئیس مجلس هم در همایش سراسری قوه قضائیه بر همین مهم تأکید کرد و گفت: «قانون اساسی میراث گرانقدری است؛ امروز هم باید این را متناسب با تجربیات و شرایط حفظ کرد و برخی مسائل دیگر آن را حل کرد. شاید نیاز باشد بخش‌هایی که تزاحم‌هایی دارد یا سرعت عمل را در کار کاهش می‌دهد، اصلاح شود. این البته نیاز به تغییر در قانون اساسی دارد که ساز و کار خودش را دارد اما علاوه بر دغدغه‌های پیشبرد نظام و انقلاب تجربه این سی و چند سال یک نقایصی در کارها دارد.»

                             در شرایطی که کارشناسان از دوره ابرچالش‌ها در ایران سخن می‌گویند، مسئولان در نهادهای مختلف نباید اصطلاحاً صورت مسأله‌ها را پاک کرده یا سطح آنها را تقلیل دهند. آنچه امروز ابرچالش خوانده می‌شود، نتیجه بی‌توجهی‌های گذشته به مسائل روز و ضعف‌های ساختاری است که بتدریج در سایه غفلت‌ها تبدیل به بحران و ابربحران شده است.

                             ساختارهای ناکارآمد را دریابیم و تا دیر نشده آنها را اصلاح کنیم اگر چه این اصلاح در حکم جراحی‌های دردناک باشد.
                             بسنده کردن به تصمیم‌های مقطعی و بعضاً مردم پسند به معنای آن است که هر چند وقت یکبار باید به استقبال اعتراض‌هایی از جنس تجمعات دی ماه برویم. قطعاً تصمیم‌گیری در دوره ثبات و آرامش، نتایج رضایتبخش‌تری دارد به نسبت تصمصیم سازی‌های آنی در شرایط بحرانی.

                             منبع: ایران

                             • اصلاح
                             • ساختار
                             • دولت
                             • مردم
                             • مجلس
                             • ابراهيم بهشتي
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Tue, 16 Jan 2018 12:27:31 +0330
                              گفت و گو برای تحقق مطالبات مردم http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/16785-گفت-و-گو-برای-تحقق-مطالبات-مردم http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/16785-گفت-و-گو-برای-تحقق-مطالبات-مردم گفت و گو برای تحقق مطالبات مردم

                              الهه کولایی: در هر کشوری دیدگاه‌ها و برداشت‌ها و بر همین اساس راهکارها و برنامه‌های متفاوتی برای مدیریت جامعه وجود دارد. این برداشت‌های متفاوت می‌تواند در سطوح مختلف اختلاف نظرهای جدی میان نخبگان سیاسی به وجود بیاورد.

                              در کنار این واقعیت، اکنون جامعه ما در یک منطقه بسیار حساس و پرتنش از جهان قرار گرفته است که براساس تجارب ارزشمند سال‌های گذشته امکان عبرت آموزی و درس گرفتن از این تجربه‌ها فراهم آمده است. در چنین شرایطی، مردم بارها در پای صندوق‌های رأی دیدگاه‌ها و مسئولیت‌های خود را بیان کرده‌اند. ضمن اینکه این ضرورت انکارناپذیر است که همه نخبگان سیاسی باید بتوانند روش و رویکرد خود را بر پایه راه‌های مناسب برای تأمین مطالبات مردم شکل دهند.

                              در این مسیر به طور طبیعی اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما در هر جامعه‌ای مجموعه سلسله مراتبی از اهداف وجود دارد که در رأس آنها منافع حیاتی یک کشور قرار می‌گیرد که منافع عمومی و منافع ملی در آن جای دارد. بر همین اساس ضروری است تا همه کسانی که برای بهبود شرایط عمومی کشور یا حوزه‌های خاص تلاش می‌کنند بتوانند روی نقاط اساسی، آن هم بر پایه محورها و موازین قانونی در جهت تأمین خواسته‌های مردم به وحدت و یکپارچگی برسند.

                              تجربه نشان داد که نه تنها در جامعه ما، بلکه در همه جوامع بشری نیروهای سیاسی توانسته‌اند از طریق وحدت در جهت تأمین منافع مورد نظر حرکت کنند. بنابراین ملت و مردم ایران منافعی را برای خود تعریف کرده که بویژه در قانون اساسی مشخص شده است و سمت و سوی تکالیف و حقوق مردم و حکومت در آن شکل گرفته است.

                              از این رو ضروری است که در شرایط کنونی همه نیروها و جریان‌های سیاسی و همه کسانی که دغدغه بهروزی مردم ایران را دارند و نگران آینده کشور و نظام هستند، براساس دستیابی به منافع مردم و تأمین مطالبات آنان در همه سطوح به ویژه مبارزه با فساد و رانت خواری گردهم آیند از طریق سازوکار و گفت‌وگو و از طریق نهادهای رسمی کشور – احزاب- امکان تبادل نظر را به وجود آورند.

                              دغدغه‌مندان از این طریق می‌توانند با افکار عمومی و نیازها و مطالبات مردم ارتباط مستقیم برقرار کنند و هم از طریق همفکری و تبادل نظر بهترین راه‌ها را برای رویارویی با مشکلات کنونی پیدا کنند و به کار گیرند. وفاق و وحدت همه نیروهای سیاسی پیرامون منافع مردم و ضرورت‌های برآورده کردن خواست‌ها و مطالبات آنان در همه سطوح امروز یک ضرورت انکارناپذیر است که باید از طریق سازوکارهای قانونی و از فرصت‌های پیش رو به درستی بهره‌برداری کرد.

                              منبع: ایران

                              • گفت و گو
                              • الهه كولايي
                              • تحقق
                              • مطالبات
                              • مردم
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Tue, 16 Jan 2018 12:24:53 +0330