HamavaNews - سايت خبري تحليلي هم آوا - سايت خبري تحليلي هم آوا http://hamavanews.com Tue, 19 Jun 2018 01:28:32 +0430 Joomla! - Open Source Content Management. Translated by JoomlaFarsi.com fa-ir اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر و پایدار روستایی تسريع شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16977-2018-06-02-07-58-39.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16977-2018-06-02-07-58-39.html اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر و پایدار روستایی تسريع شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی از نظارت بر روند رسیدگی بانک ها به پرونده های متقاضیان تسهیلات بانکی و روند اجرای پروژه ها در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار هم آوا، رضا حسینی در جلسه شورای اشتغال آذربایجان غربی گفت: عملکرد برخی از بانک های عامل در اعطای تسهیلات اشتغال روستایی از جمله پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و توسعه تعاون در استان مطلوب نیست و باید تا 10 روز آینده پرداخت های لازم از سوی این بانک ها بهبود یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی افزود: دولت تدبیر و امید در راستای گشایش بیشتر در فعالیت های اقتصادی و اشتغالزا به ویژه در مناطق روستایی و کم برخوردار، طرح اشتغال پایدار روستایی را به اجرا درآورده و مصوبه هایی برای تسریع در پرداخت تسهیلات نیز ابلاغ کرده است اما بانک ها در این خصوص همکاری های لازم را انجام نمی دهند.

وی اضافه کرد: از جمله مواردی که باید مدنظر بانک های عامل قرار گیرد، ثبت تسهیلات پرداختی در سامانه 'کارا' است زیرا عملکرد استان در قالب این سامانه مورد بررسی قرار می گیرد و پرداخت های ثبت نشده در عملکرد استانی لحاظ نمی شود.

وی از اختصاص تسهیلات اشتغال روستایی به عشایر با تصمیم جدید دولت خبر داد و بیان کرد: در این خصوص، اداره کل امور عشایری استان وظیفه وارد کردن اطلاعات متقاضیان و تسهیلات پرداختی به سامانه 'کارا' را بر عهده دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: همه نهادهای مسوول و بانک ها در راستای سرعت بخشیدن به اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر و پایدار روستایی اهتمام ویژه داشته باشند.

وی با اشاره به برنامه های استان برای جذب سرمایه گذار گفت: اخیرا 25 نفر سرمایه گذار خواستار سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی استان شده اند و اجرای 4 پروژه با اشتغال زایی حدود 3 هزار نفر نهایی شده است.

وی همچنین از نظارت بر روند رسیدگی بانک ها به پرونده های متقاضیان تسهیلات بانکی و روند اجرای پروژه ها در استان خبر داد.

 • رضا حسيني
 • تسهيلات
 • اشتغال فراگير
 • پايدار
 • روستايي
 • تسريع
  ]]>
  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 31 May 2018 12:28:36 +0430
  تاكيد رادفر بر آموزش و مهارت آموزی به جامعه عشایری http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16975-2018-06-02-07-47-35.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16975-2018-06-02-07-47-35.html تاكيد رادفر بر آموزش و مهارت آموزی به جامعه عشایری

  در جلسه کمیسیون سیاسی اجتماعی شورای عشایری استان که صبح امروز به ریاست علیرضا رادفر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در محل استانداری برگزار شد، در رابطه با اجرای تصویب نامه هیات وزیران در خصوص ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی به جامعه عشایری بحث و تبادل نظر شد.

  به گزارش خبرنگار هم آوا، معاون سیاسی استاندار در این جلسه گفت: لازم است کارگروه های آموزشی و فرهنگی با حضور دستگاههای ذیربط برای اجرای تصویب نامه ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی به جامعه عشایری استان تشکیل و برنامه های عملیاتی برای سالجاری تعیین شود.

  رادفر افزود: باید با اطلاع رسانی، تشویق، ایجاد انگیزه و ایجاد احساس نیاز به سواد و مهارت آموزی در میان جامعه عشایری استان، رغبت آنان را برای شرکت در کلاس های آموزشی که توسط دستگاههای مختلف برگزار می شود افزایش دهیم.

  وی همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت سمن های تخصصی در جهت ارائه آموزش و مهارت آموزی به جامعه عشایری استان تاکید کرد.

  معاون سیاسی استاندار در ادامه تصریح کرد: هدفگذاری که برای سالجاری انجام گرفته، آموزش و مهارت آموزی به نزدیک به 25 هزار نفر از جامعه عشایری استان است که در کارگروه های مربوطه برای تحقق این هدف، برنامه ریزی و اقدامات لازم انجام خواهد گرفت.

  • تاكيد
  • عليرضا رادفر
  • آموزش
  • مهارت آموزي
  • جامعه
  • عشاير
   ]]>
   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 29 May 2018 12:17:33 +0430
   شهرياري: دولت با همه توان از مردم سیل زده حمایت می کند http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16974-2018-06-02-07-40-37.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16974-2018-06-02-07-40-37.html شهرياري: دولت با همه توان از مردم سیل زده حمایت می کند

   استاندار آذربایجان غربی گفت: دولت با همه توان از مردم سیل زده پیرانشهر حمایت می کند.

   به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در حاشیه بازدید از مناطق سیل زده روستای پسوه پیرانشهر در گفتگو با خبرنگاران گفت: متاسفانه طی روزهای گذشته وقوع سیل در منطقه پسوه باعث ایجاد خسارات زیادی به منازل و اموال مردم شد؛ البته با اطلاع قبلی که داده شده بود مردم توانستند روستا را تخلیه کنند و بجز یک مورد فوت کودک، تلفات جانی دیگری نداشتیم.

   مقام عالی استان با بیان اینکه دولت با تمام توان از مردم سیل زده حمایت خواهد کرد، افزود: از همان ساعات اولیه، امدادگران و دستگاههای خدمات رسان با حضور در محل وقوع سیل به یاری مردم شتافته اند و این امدادرسانی ها همچنان ادامه خواهد داشت.

   شهریاری همچنین در رابطه با تصمیمات و تمهیدات اتخاذ شده در جهت بازسازی منازل روستایی گفت: 25 میلیون تومان تسهیلات بانکی 4 درصد برای کسانی که منازلشان تخریب شده پرداخت خواهد شد.

   وی افزود: 15 هکتار زمین نیز از اراضی منابع طبیعی برای احداث منازل و واحدهای مسکونی که در مسیر سیل ساخته شده بودند و بخاطر وقوع سیل دچار تخریب شدند، در نظر گرفته شده است.

   استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: 5 میلیون تومان تسهیلات معیشتی از طرف دولت و 3 میلیون تومان نیز بصورت بلاعوض از طرف استانداری به هر خانوار پرداخت خواهد شد.

   • محمدمهدي شهرياري
   • استاندار آذربايجان غربي
   • دولت
   • سيل زده
   • مردم
    ]]>
    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 28 May 2018 12:10:35 +0430
    واگذاري معادن راکد آذربایجان غربی به سرمایه گذار جدید http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16973-2018-06-02-07-38-12.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16973-2018-06-02-07-38-12.html واگذاري معادن راکد آذربایجان غربی به سرمایه گذار جدید

    معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی با اشاره به راکد بودن تعدادی از معادن موجود در استان، گفت: بهره برداری این معادن جهت استفاده بهینه به سرمایه گذاران جدید واگذار می شود.

    به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایرنا، رضا حسینی روز شنبه در جلسه کارگروه رفع موانع تولید آذربایجان غربی افزود: معادن از ظرفیت های اقتصادی این استان به شمار می رود و نباید اجازه داد که این منابع به صورت راکد یا نیمه تعطیل باقی بماند و به هدر برود.

    وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی مسئول، زمینه خلع ید بهره برداران فعلی این معادن را فراهم کنند و آنها را به عنوان طرح سرمایه گذاری جدید در اختیار متقاضیان قرار دهند.

    وی بیان کرد: در حال حاضر 15 درصد درآمد معادن موجود در آذربایجان غربی می تواند در استان مدیریت شود که رقم بسیار بالایی به شمار می رود اما بخشی از این درآمد به علت راکد بودن برخی از معادن، محقق نمی شود.

    وی همچنین از عملکرد مناسب برخی بانک ها از جمله صادرات، ملی، کشاورزی و سپه در راستای رونق تولید قدردانی کرد و ادامه داد: بعضی از بانک ها از جمله قوامین، مهر اقتصاد و توسعه تعاون نیز با وجود منابع قابل توجه استانی، همکاری خوبی در این خصوص نداشتند و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت آنها بیش از پیش بهره برداری کنیم.

    حسینی با اشاره به اینکه با برنامه ریزی مناسب درصدد استفاده از توان بانک توسعه صادرات برای کمک در راستای بهبود وضعیت این بخش در آذربایجان غربی هستیم، گفت: با همکاری مسوولان این بانک، بخشی از توان تسهیلاتی آن در راستای توسعه صادرات خشکبار و محصولات باغی استفاده می شود.

    وی افزود: علاوه بر صادرات و تجارت فرامرزی، کشت گلخانه ای و شرکت های کشت و صنعت و نوسازی بافت های فرسوده از جمله دیگر بخش هایی به شمار می رود که می توان از ظرفیت تسهیلات بانکی در آنها بهره برداری کرد که در این خصوص نیز اقدامات قابل توجهی در آذربایجان غربی انجام نشده است.

    وی بر استفاده از ظرفیت مشاوران متخصص برای ایجاد زمینه توسعه در آذربایجان غربی تاکید کرد و ادامه داد: بسیاری از پیشرفت های صورت گرفته در مناطق مختلف دنیا به ویژه کشورهای همسایه ایران مدیون بهره مندی مدیران از مشاوران کاربلد بوده ولی تاکنون استفاده خاصی از این افراد در این استان نشده است.

    رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه 60 درصد پیش بینی ها در بخش واحدهای بهره مند و 58 درصد در بخش تسهیلات پرداختی در حوزه رفع موانع تولید طی سال گذشته در استان محقق شده است، بیان کرد: در این مدت پنج هزار و 260 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار 376 واحد راکد، نیمه فعال و طرح نیمه تمام صنعتی، کشاورزی، معدن و گردشگری قرار گرفته است.

    جعفرصادق اسکندری گفت: بخش عمده این تسهیلات در حوزه های کشاورزی و صنعت اعطا شده و بخش های گردشگری و معدن نتوانسته است به خوبی از این تسهیلات بهره برداری کند.

    رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه از اختصاص یکهزار و 620 میلیارد ریال یارانه تحت عنوان کمک های فنی اعتباری در قالب نقدی و اسناد خزانه برای بهبود فضای کسب و کار طی سال جاری در استان خبر داد و افزود: این میزان یارانه برای کاهش نرخ تسهیلات اعطایی بانک ها در اختیار این نهادها قرار می گیرد که در صدد هستیم بهترین گزینه را در این خصوص انتخاب کنیم.

    ناصر حضرتی اضافه کرد: می توان از این ظرفیت یارانه ای در راستای بهبود عملکرد آذربایجان غربی در حوزه رونق تولید و اشتغال پایدار روستایی و فراگیر بهره برد.

    • رضا حسيني
    • واگذاري
    • معادن
    • راكد
    • آذربايجان غربي
    • سرمايه گذار
     ]]>
     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 26 May 2018 12:08:10 +0430
     پیام رئيس جمهور در پي درگذشت حجت الاسلام حسنی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16972-2018-05-24-06-48-58.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16972-2018-05-24-06-48-58.html پیام رئيس جمهور در پي درگذشت حجت الاسلام حسنی

     رئیس جمهور در پیامی درگذشت روحانی مبارز حجت‏ الاسلام والمسلمین غلامرضا حسنی، نماینده سابق ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه سابق ارومیه را تسلیت گفت.

     به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پیام حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی بدين شرح است:

     بسم‌الله الرحمن الرحیم

     انالله و انا الیه راجعون

     درگذشت روحانی مبارز حجت‏ الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی، نماینده سابق ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه سابق ارومیه، موجب تألم و تأثر خاطر شد.

     این روحانی پرتلاش و مردمی که از جمله پیشگامان نهضت امام خمینی(ره) بود، با حضور در صحنه های مختلف، در تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی و مبارزه با ضد انقلاب، نقشی موثر ایفا کرد.

     اینجانب این ضایعه را محضر مقام معظم رهبری، حوزه‌های علمیه و به‏ ویژه مردم قدرشناس استان آذربایجان غربی و بیت محترم ایشان تسلیت می‏گویم و از درگاه خداوند متعال، برای آن فقید رحمت واسعه و رضوان الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

     حسن روحانی

     رئیس جمهوری اسلامی ایران

     • پيام
     • رئيس جمهور
     • حسن روحاني
     • درگذشت
     • غلامرضا حسني
     • امام جمعه اروميه
      ]]>
      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 23 May 2018 11:19:30 +0430
      پيام تسليت رهبر انقلاب در پي درگذشت حجت الاسلام حسنی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16971-2018-05-24-06-14-32.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16971-2018-05-24-06-14-32.html پيام تسليت رهبر انقلاب در پي درگذشت حجت الاسلام حسنی

      رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت حجت الاسلام غلامرضا حسنی، امام جمعه سابق ارومیه را تسلیت گفتند.

      به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بدین شرح است:

      بسم الله الرحمن الرحیم

      درگذشت روحانی شجاع و فداکار و مجاهد جناب حجة‌الاسلام آقای حاج شیخ غلامرضا حسنی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان محترم و علاقمندان آن مرحوم و به روحانیت معظم و عموم مردم انقلابی ارومیه و آذربایجان غربی تسلیت عرض میکنم.

      مجاهدتهای مستمر و همه جانبه‌ی آن مرحوم در طول سالهای متمادی چه در سنگرهای نظامی و چه در جایگاه رفیع امامت جمعه، چه در مقابل مهاجمان بعثی در دوران دفاع مقدس و چه در برابر ضدانقلاب مزدور داخلی، برگهای ماندگار و بی تکراری است از دفتر زندگی یک روحانی انقلابی و مبارز.

      از خداوند رحمت و مغفرت و علو درجات را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

      سیّد علی خامنه‌ای

      ۲ خردادماه ۱۳۹۷

      • پيام
      • تسليت
      • رهبر انقلاب
      • درگذشت
      • غلامرضا حسني
      • امام جمعه
      • اروميه
       ]]>
       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 23 May 2018 10:45:04 +0430
       پیام محمدمهدي شهرياري در پی درگذشت حجت الاسلام حسنی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16970-2018-05-24-06-08-17.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16970-2018-05-24-06-08-17.html پیام محمدمهدي شهرياري در پی درگذشت حجت الاسلام حسنی

       استاندار آذربایجان غربی در پی درگذشت حجت الاسلام حسنی پیام تسلیتي صادر کرد.

       به گزارش خبرنگار هم آوا، متن اين پيام بدين شرح است:

       بسمه تعالی

       انا لله و انا الیه راجعون

       درگذشت حضرت حجت الاسلام آقای حاج شیخ غلامرضا حسنی آن مجاهد دیرین را به بازماندگان و عموم مردم مومن و انقلابی آذربایجان غربی تسلیت عرض می کنم.

       نام و خاطره حجت الاسلام حسنی و مبارزاتش همواره در ذهن و تاریخ آذربایجان غربی خواهد ماند؛ او نماد وحدت و شجاعت در مبارزه با طاغوت و مظهر ایران دوستی و همچنین تکیه گاه استوار انقلاب در این خطه از میهن اسلامی بود.

       از درگاه خداوند منان، رحمت واسعه و علو درجات را برای آن مرحوم فقید مسئلت دارم.

       محمد مهدی شهریاری

       استاندار آذربایجان غربی

       • پيام
       • استاندار آذربايجان غربي
       • محمدمهدي شهرياري
       • درگذشت
       • غلامرضا حسني
        ]]>
        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 22 May 2018 10:38:48 +0430
        رادفر: حمایت مدیران از روابط عمومی ها ضروري است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16969-2018-05-24-06-05-15.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16969-2018-05-24-06-05-15.html رادفر: حمایت مدیران از روابط عمومی ها ضروري است

        معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: روابط عمومی برای اینکه بتواند در کار خودش موفق باشد نیازمند یک مدیر پشتیبان است؛ از سویی دیگر اگر مدیری در این برهه، به نقش روابط عمومی ها اعتقاد نداشته باشد بی تردید یک پای مدیریتش می لنگد.

        به گزارش خبرنگار هم آوا، علیرضا رادفر در همایش روز ارتباطات و روابط عمومی که با حضور مدیران و کارشناسان روابط عمومی فرمانداری ها و دستگاههای اجرایی استان در سالن آمفی تئاتر استانداری برگزار شد، افزود: مدیرانی که اعتقادی به نقش روابط عمومی و رسانه ها ندارند و حتی برای ارائه عملکرد خودشان به رسانه ها فرصتی نمی دهند، مورد مواخذه قرار خواهند گرفت.

        وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به موضوع ارتباطات و روابط عمومی ها در عصر کنونی افزود: علم ارتباطات و روابط عمومی، علم مدیریت چرخه اطلاعات است؛ روابط عمومی بین سازمان و مردم و افکار عمومی یک ارتباط دوسویه برقرار می کند.

        معاون استاندار افزود: توسعه ارتباطات باعث شده که از کره زمین بعنوان یک دهکده تعبیر شود چرا که سرعت تبادل اطلاعات در آن به کسری از ثانیه رسیده است و اگر با این ثانیه ها همراه نباشیم یک فاصله ای را با دنیای ارتباطات و اطلاعات خواهیم داشت؛ برای پر کردن این فاصله است که در مجموعه دولت و دستگاهها، نهاد و جایگاهی بعنوان روابط عمومی تعریف شده است که کارکرد آن بسیار حائز اهمیت است.

        رادفر در ادامه به دیگر نقش های روابط عمومی اشاره کرد و گفت: روابط عمومی ها ضمن اینکه عملکرد مدیران و دستگاهها را منعکس و اطلاع رسانی می کنند، بازخورد این عملکرد را نیز به مدیران و سازمان انتقال می دهند تا مدیران با آگاهی از این موارد بتوانند روندها و رویه های غلط را اصلاح و نقاط ضعف را از بین ببرند.

        معاون استاندار به نقش روابط عمومی ها در توسعه سرمایه اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از نهادهایی که می تواند در بهینه سازی و ارتقای سرمایه اجتماعی و امیدآفرینی و القای امید در جامعه نقش بسزایی را ایفا کند روابط عمومی است.

        رادفر نقش روابط عمومی ها در تاثیرگذاری بر افکار عمومی و تبلیغات و ارائه کار را نیز بسیار مهم و حائز اهمیت عنوان کرد.

        وی در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر اطلاع رسانی خدمات و اقدامات دولت گفت: عده ای به بهانه دفاع از نظام، دولت را زیر سوال می برند، در حالی که باید بدانیم عملکرد دولت عملکرد نظام است؛ عده ای فکر می کنند با تضعیف دولت پیروز خواهند شد اما سخت در اشتباهند و باید بدانند با تضعیف دولت در واقع ساختار نظام را متزلزل می کنند.

        معاون سیاسی استاندار در پایان نسبت به پیگیری مطالبات و رفع مشکلات روابط عمومی ها در استان قول مساعد داد.

        • عليرضا رادفر
        • حمايت
        • مديران
        • روابط عمومي
        • آذربايجان غربي
         ]]>
         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Tue, 22 May 2018 10:35:47 +0430
         شهرياري: فرهنگ و هنر آذربایجان غربی بسیار غنی است http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16968-2018-05-24-06-03-00.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16968-2018-05-24-06-03-00.html شهرياري: فرهنگ و هنر آذربایجان غربی بسیار غنی است

         استاندار آذربایجان غربی گفت: با وجود فقر اماکن فرهنگی در استان، آذربایجان غربی از نظر وجود شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری بسیار غنی است.

         به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدمهدی شهریاری در جلسه با فعالان و اصحاب فرهنگ و هنر استان که با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ترتیب یافت با بیان اینکه فقر امکانات فرهنگی در استان احساس می شود، گفت: اماکن فرهنگی موجود در استان در شان فرهنگ غنی این منطقه نیست و این در حالی است که استان آذربایجان غربی از نظر نرم افزاری و شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری بسیار غنی است .

         محمدمهدی شهریاری با اشاره به توجه ویژه دولت به حوزه فرهنگ، افزود: آمار و ارقام ارائه شده توسط معاون وزیر ارشاد نشان دهنده این نگاه ویژه و توجه دوچندان دولت به این بخش مهم و اساسی است.

         وی همچنین تکمیل و بهره برداری از تالار بزرگ ارومیه را تا چند ماه آینده را در حل بسیاری از مشکلات اهالی فرهنگ و هنر استان بسیار موثر دانست.

         استاندار آذربایجان غربی در ادامه برای برگزاری جشنواره تاتر و نمایش فجر در استان ، تشکیل ارکستر سمفونی استان ، برگزاری نمایشگاه های هنری در خارج از کشور اعلام حمایت کرد.

         معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در یان جلسه گفت: تنها 15 درصد بودجه فرهنگی کشور به این وزارتخانه که متولی اصلی فرهنگ کشور است، اختصاص دارد و 85 درصد از این بودجه در اختیار نهادهای فرهنگی دیگر قرار می گیرد.

         علی اصغر کاراندیش مروستی افزود: از حدود 90 هزار میلیارد ریال بودجه فرهنگی کشور در سال، افزون بر 12 هزار میلیارد ریال در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و حدود 78 هزار میلیارد ریال به نهادهای دیگر تعلق می گیرد.

         وی با اشاره به افزایش بیش از 50 درصدی بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید بیان کرد: این بودجه از پنج هزار و 500 میلیارد ریال به 12 هزار میلیارد ریال رسیده که این جهش نتیجه توجه دولت به حوزه فرهنگ است.

         وی از افزایش پنج برابری اعتبار اختصاص یافته به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها خبر داد و اضافه کرد: با وجود این افزایش، حوزه فرهنگ استان ها با مشکل مالی روبرو بوده و این امر به نبود همکاری سایر نهادهای فرهنگی بودجه بگیر از دولت مربوط است.

         معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 80 مانع پیش روی کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر در کشور احصا شده است، ادامه داد: به دنبال رفع این موانع برای اجرای فعالیت های موثر فرهنگی و هنری هستیم و در این مسیر باید همه نهادهای مسوول و مردم همکاری لازم را داشته باشند.

         گفتنی است در این جلسه معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پرداخت 20 میلیون ریال برای هر انجمن فعال در ارومیه موافقت کرد و قرار شد تا 170 میلیون ریال نیز برای 17 اداره فعال در شهرستان های آذربایجان غربی جهت حمایت از انجمن ها پرداخت شود.

         • محمدمهدي شهرياري
         • استاندار آذربايجان غربي
         • فرهنگ
         • هنر
         • غني
          ]]>
          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Sat, 19 May 2018 10:33:31 +0430
          ناطق نوری: رهبری کلیات برجام را تائید کردند http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16967-2018-05-19-08-53-44.html http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16967-2018-05-19-08-53-44.html ناطق نوری: رهبری کلیات برجام را تائید کردند

          ناطق نوری رئیس اسبق مجلس گفت: نباید از این موضوع غافل شویم که مذاکره و پذیرفتن برجام حاصل تصمیم گیری مجموعه نهادهای کلیدی نظام همچون دولت، مجلس، شورای عالی امنیت ملی و با نظر مساعد رهبر معظم انقلاب بوده است.

          به گزارش خبرنگار هم آوا، علی اکبر ناطق نوری در دیدار برخی از خبرنگاران و سردبیران ایرنا، در خصوص موضوع برجام و خروج آمریکا از آن افزود: رهبر معظم انقلاب ضمن اعلان بی اعتمادی به آمریکا، کلیات برجام را تأیید کردند که بدون اذن ایشان هم، برجام از سوی ایران قابل پذیرش نبود. ایشان مکرر تیم مذاکره کننده را تأیید و حمایت کردند ضمن اینکه پیش بینی بدعهدی و خروج آمریکا را هم کرده بودند، لذا موضوع خروج آمریکا از برجام خیلی هم غیرمنتظره نبود.

          وی ادامه داد: هرچند برجام همه اهداف ایران را تأمین نکرده اما آثار و فوایدی داشته که قابل توجه است. مطلبی که متأسفانه گاهی مورد غفلت برخی قرار می گیرد این است که پیش از برجام ایران در ذیل بند هفت منشور سازمان ملل قرار داشت.

          عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهارداشت: هر کشوری که تحت فصل هفت منشور، روی میز شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد، به عنوان کشور تهدیدکننده صلح و امنیت جهان شناخته شده و تحریم و حمله نظامی به آن کشور از نظر مقررات بین المللی مجاز است و آمریکا با استفاده از همین بند به عراق حمله نظامی کرد.

          ناطق نوری ادامه داد: لذا خروج ایران از ذیل بند هفت، یکی از آثار و فواید برجام است؛ از طرفی چالش اصلی ما با جهان غرب در بحران هسته ای در مورد غنی سازی و آب سنگین بود که با برجام این حق توسط هر پنج قدرت جهانی به رسمیت شناخته شد و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نیز رسید.

          وی افزود: اکنون که آمریکا از برجام خارج شده، باز هم نتوانسته این حق را تضییع کند؛ لذا باید گفت ایران با برجام در جدال 12 ساله با قدرت های جهانی در مورد حق غنی سازی و آب سنگین به پیروزی رسید که قابل بازگشت هم نیست و عصبانیت صهیونیست ها و امثال آنها نیز از همین موضوع است.

          این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از نظر اقتصادی هم مهمترین اثر برجام این بود که فروش نفت و بانک مرکزی از تحریم خارج شدند. پیش از برجام ناچار بودیم نفت را روی آب به طور قاچاق و یا با پرچم دیگران و با قیمت پایین بفروشیم که در بیشتر مواقع هم پولش را نمی دادند و ناگزیر بودیم کالای چینی یا هندی به جای پول نفت بگیریم.

          ناطق نوری خاطرنشان کرد: به علاوه تحریم هایی همچون بیمه و کشتیرانی که تجارت بین المللی ما را بسیار سخت، گران و پرریسک کرده بودند نیز برداشته شد و رفع این تحریم های کلیدی آثار مثبتی داشت؛ هرچند مشکلات اقتصادی هنوز به طور مطلوب برطرف نشده است، اما باید توجه داشته باشیم که بخش مهمی از مشکلات اقتصادی ما مانند بیکاری، تورم و رکود، ریشه در چگونگی مدیریت خودمان و مسائلی همچون اقتصاد دولتی، نگاه غیرحمایتی به بخش خصوصی، تنگ نظری، تغییرات پی در پی قوانین و... دارد که همگی مسائل داخلی هستند.

          وی در ادامه افزود: بخش دیگری از مشکلات ما به دلیل چالش های جدید ما با غرب و آمریکا در مورد مسائل منطقه ای است که فرای از برجام است. غرب به ویژه آمریکا از حضور مؤثر و موفقیت های ایران در منطقه ناخشنود است و به بهانه های مختلف مانند مساله حقوق بشر و موشک های بالستیک، ایران را به چالش می کشانند.

          عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بدون غرض ورزی بخواهیم درخصوص برجام داوری داشته باشیم، درک این موضوع دشوار نیست که خروج آمریکا از برجام اجماع قدرت های بین المللی علیه ایران را شکست.

          وی اضافه کرد: بُرد بین المللی ایران در این ماجرا این است که همه بلوک های قدرت در جهان حتی اتحادیه اروپا جملگی معتقدند ایران به تعهداتش عمل کرده و بدعهدی از آمریکاست.

          ناطق نوری افزود: با این تدبیر درست و همراه با شکیبایی، ضرر سنگینی به حیثیت و جایگاه بین المللی آمریکا وارد شد؛ به عبارت دیگر در این ماجرا آمریکا به جهانیان نشان داد که امضاء او در هر پیمان و قراردادی بین المللی نمی تواند دارای اعتبار باشد و نباید به او اعتماد کرد.

          وی در ادامه گفت: یکی دیگر از آثار مهم خروج آمریکا از برجام این است که اروپا برای حفظ حیثیت و هویت خود و نیز پاسخگویی به افکار عمومی، به فکر استقلال از آمریکا افتاده است. صدر اعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه به طور رسمی اعلام کردند که اروپا باید به فکر استقلال از آمریکا باشد.

          به گفته ناطق نوری، برجام در حقیقت یکی از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که نابودی و نادیده گرفتن آن سرشکستگی بزرگی برای آنان خواهد بود.

          وی افزود: به نظر بنده اروپا دچار یک تضاد بزرگ شده است؛ از یک طرف تحت فشار آمریکاست و از طرف دیگر به دلیل پایبندی ایران به اصول برجام نمی تواند ایرادی به ما بگیرد و چنانچه تحت تأثیر آمریکا قرار گیرد میراث سیاست خارجی و اعتبار بین المللی خود را به مخاطره می اندازد و در بین مردمش زیر سؤال می رود؛ لذا باید تکلیف خود را روشن کنند.

          این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: برخی از منتقدان داخلی از روی بی توجهی و گاهی مغرضانه، موضوع خروج آمریکا از برجام را بهانه تسویه حساب با دولت قرارداده اند و نمی دانم چرا به این واقعیت روشن توجه نمی کنند که رژیم صهیونیستی، اعراب تکفیری و جریان های راست افراطی در آمریکا علیه برجام متحدند و این بهترین دلیل برصحت عملکرد نظام جمهوری اسلامی در مورد توافق هسته ای است.

          ناطق نوری گفت: البته باید توجه داشته باشیم که در شرایط کنونی، چالش ایران فراتر از برجام است، زیرا دولت جدید آمریکا با وقاحت و به طوررسمی اعلام می کند به دنبال براندازی نظام در ایران است که البته این آرزو را به گور خواهند برد.

          وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی و عربستان به دنبال کشاندن آمریکا به جنگ با ایران هستند، تاکید کرد: در این شرایط ، حفظ و تقویت وحدت ملی و یکپارچگی همه جریانات سیاسی در دفاع از منافع ملی و استقلال کشور همانند دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی از ضروریات و وظایف آحاد ملت و جریان های سیاسی است.

          عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسانی که با نیت تسویه حساب سیاسی اقدام به انتقادهای مخرب می کنند متوجه نیستند این روش موجب شکست جبهه داخلی شده و زمینه موفقیت برنامه های دشمن را فراهم خواهد کرد.

          • ناطق نوري
          • رهبر انقلاب
          • كليات
          • برجام
          • دولت
          • تائيد
          • ايران
           ]]>
           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Fri, 18 May 2018 13:23:51 +0430
           الله‌ کرم: در دو انتخابات قبلی، موفقیت با کدخدا بود! http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16966-2018-05-19-08-43-39.html http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16966-2018-05-19-08-43-39.html الله‌ کرم: در دو انتخابات قبلی، موفقیت با کدخدا بود!

           حسین الله‎کرم معتقد است: اصلاح‌طلبان انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم و مجلس یازدهم را به اصولگراها واگذار می‌کنند و مولفه اصلی نیز عدم صداقت آنها خواهد بود.

           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از نامه نيوز، حسین الله کرم گفت: در وضعیتی که صداقت پارادیمی اصلاح طلبان زیر سئوال رفته است، یک بار در سال 82 با رعیت یعنی تئوریکای اروپا (فرانسه، انگلیس و آلمان) مذاکره کردند و شکست خوردند. سال 92 طرح مذاکره با کدخدا برای برداشتن یا کاهش تحریم ها را مطرح کردند و امروز مشخص شد آنها در این طرح نیز ناکام شدند. بنابراین در چنین وضعیتی اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و مجلس یازدهم را به اصولگراها واگذار می کنند و مولفه اصلی نیز عدم صداقت آنها خواهد بود.

           اهم اظهارات الله کرم به شرح زیر است:

           اگر امروز، یک ماه آینده یا نهایتا تا پایان سال بخواهد به خاطر رأی آوردن استیضاح روحانی یا طرح عدم کفایتش در مجلس انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم برگزار شود، به نظر می رسد حداقل 10 میلیون به 17 میلیون رأی نامزد واحد اصولگرایان اصولگرایان اضافه و او با 27 میلیون رأی نامزد پیروز انتخابات شود. اما اگر این دولت در فرایند کنونی به نحوی با اروپایی ها در ابعادی هرچند کوچک به نتایجی برسد و بخواهد کار را ادامه دهد و این وضعیت مورد تأیید رهبری نیز قرار بگیرد. نتیجه اش تحقق حرف آقای زیباکلام می شود که گفت نامزد واحد اصولگرایان با 20 میلیون رأی پیروز انتخابات ریاست جمهوری 1400 خواهد بود.

           اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به نامزد واحد و در انتخابات مجلس دهم به لیست واحد دست پیدا کردند اما به دلیل توجه مردم به رویکرد مذاکره تقریبا موفقیت با کدخدا بود که نتوانستند بیشتر از 16-17 میلیون رأی بیاورند، به نظر می رسد لیست واحد در انتخابات مجلس 98 و نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری 1400 امکان پذیر باشد. البته باید همچنان عملکرد دولت توجه داشت. معتقدم اگر دولت کنونی در صورت ناتوانی اروپایی ها، برجام را آتش بزند، صداقت خود را به مردم نشان می دهد و ثابت می کند در پی برداشتن تحریم ها بود اما ترامپیسم این هدف را متوقف کرد و حالا برجام را کنار می گذارد تا در صورت وضعیت دیگری بتواند رأی مردم را در اختیار بگیرد.

           • حسين الله كرم
           • انتخابات
           • موفقيت
           • كدخدا
            ]]>
            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sat, 19 May 2018 13:13:46 +0430
            نظم نوین جهانی و آزمونی بزرگ برای اروپا http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16965-2018-05-19-08-39-12.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16965-2018-05-19-08-39-12.html نظم نوین جهانی و آزمونی بزرگ برای اروپا

            محمدعلی حیدری هایي: نشانه هایی زیادی تایید می کند که جهان در حال حرکت به سمت نظم جدیدی است و گویا کمپین بزرگ بین المللی در حال شکل گیری است تا بر حاکمیت دلار بر اقتصاد جهانی و سیاست های نا متعادل آمریکا نقطه پایانی بگذارد.

            اگر چه شاید بر روی مقاومت اروپایی ها به دلیل وابستگی های شدید این قاره به لحاظ امنیتی و همچنین مالی ، نتوان خیلی حساب کرد، اما اولین واکنش ها نسبت به اقدام دونالد ترامپ در خروج از برجام، امیدهای زیادی را برای مدیریت کره خاکی در سایه تعقل و همکاری پدید آورد.

            آنچه تاکنون در واقع امر می گذشت، یکه تازی آمریکایی ها در عرصه های مختلف و بازی دولت ها در وضعیتی میان خشم و خشنودی واشنگتن بوده است.

            جنگ، بحران های امنیتی، تروریسم و تحمیل سیاست های یکجانبه گرای آمریکا در عرصه های سیاسی و اقتصادی، همواره طی دهه های اخیر عامل برهم خوردن تعادل امنیتی ، سیاسی و اقتصادی در جهان بوده که حاصل آن کشتار میلیون ها بی گناه در گوشه و کنار جهان و آوارگی و مهاجرت میلیون ها تن دیگر است.

            در چارچوب چنین نظمی، آمریکایی ها هر گاه خواسته اند، از حقوق بشر تا معاهدات زیست محیطی را به جامعه جهانی تحمیل کرده اند و هرگاه به مذاقشان خوش نیامده، از آن خارج شده اند.

            ترامپ در اولین سال حضورش در کاخ سفید، با خروج از معاهده آب و هوایی پاریس، در حالی که کره زمین نیازمند رفتارها و تصمیم های مهربانانه تری است، امیدها را برای همکاری بین المللی برای نجات زمین به یاس تبدیل کرد.

            سایر تصمیمات دولت ترامپ در ارتباط با موضوعات مختلف مانند تروریسم، مهاجرت و یا تعرفه های تجاری و نیز خروج از یونسکو، جملگی بخشی از خوی یکجانبه گرای واشنگتن در مناسبات بین المللی تلقی می شود، تا جایی که این کشور به محض خروج از برجام ، گام های خود را به سرعت برداشته تا به دولت هایی که پایبندی خود را به آن اعلام کرده اند، فرصت زیادی نداده باشد.

            ترامپ که اتحاد خود را با دولت های حامی تروریسم در منطقه محکم تر از گذشته کرده است، در تقابل با متحدان غربی اش، در کمتر از یک هفته ، چند تحریم جدید علیه ایران اعمال کرد و حتی گفته می شود در صدد مسدود کردن عملیات سوئیفت برای فشار بر سیستم بانکی ایران است تا با نظرات و دیدگاه های شرکای اروپایی اش لجبازی کند.

            حالا دیگر، حتی عقلای غرب در پایتخت های اروپایی نیز به این باور رسیده اند که تلقی 'نقش مثبت آمریکا در امنیت و اقتصاد جهانی'، رنگ باخته است و این کشور به یک سیاه چاله تبدیل شده است که به دلیل داشتن دو برتری 'نظامی' و 'حاکمیت دلار بر اقتصاد جهانی'، به عامل تهدید بین المللی تبدیل شده است.

            به نظر می رسد، اکنون برای مقابله با این یکجانبه گرایی های خطرناک آمریکا، کمپین بزرگی براه افتاده و در کنار اروپایی ها که گویا قصد کرده اند با قدرت در برابر زورگویی های آمریکا بایستند، بسیاری از سازمان های بین المللی مانند اعضای بریکس نیز آماده پیوستن به این کمپین شده اند.

            جامعه جهانی، به غیر از چند دولت عربی منطقه و رژیم اشغالگر قدس، در هفته گذشته، دستکم در دو مورد برجام و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس ، نشان داد که دیگر زمان پیروی کور از آمریکایی ها گذشته و واشنگتن با متحدان حامی تروریسمش تنها مانده است.

            آنگونه که پیداست، جهان قادر خواهد بود از زیر سیطره دلار و قدرت نظامی آمریکا خارج شود و 'یورو' ی اروپایی بیشترین زمینه را برای جایگزینی دلار دارد و به نظر می رسد تنها اعتماد به نفس است که اروپایی ها به آن نیاز دارند.

            بی شک اسطوره آمریکایی در حال شکستن است و جهان در آستانه نظم جدیدی است و شاید این نادرترین فرصت برای اروپایی ها برای به عهده گرفتن مسئولیتی بزرگتر در قبال صلح و حفاظت از امنیت جهانی، بویژه با محوریت محیط زیست باشد.

            • نظم
            • نوين
            • جهان
            • آزمون
            • بزرگ
            • اروپا
            • ايران
            • برجام
             ]]>
             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Sat, 19 May 2018 13:09:19 +0430
             فیلترینگ از چاله به چاه افتادن است http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/16964-2018-05-19-08-31-45.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/yaddashtelmi/item/16964-2018-05-19-08-31-45.html فیلترینگ از چاله به چاه افتادن است

             هادی فرهنگ‌زاد: نماینده مردم سبزوار در مجلس بررسی اقبال مردم به اپلیکیشن‌های فیلتر شده در پی ارتقاء خدمات و سرویس‌های ارائه شده این شرکت‌ها را بسیار مهم دانست و خواستار بررسی عملکرد اَپ‌های ایرانی نظیر سروش، ایتا، بله، گپ و آی‌گپ شد.

             رییس کمیته مخابرات و ارتباطات مجلس معتقد است باز کردن عرصه فعالیت اپلیکیشن‌های داخلی به بهای تشدید فیلترینگ تلگرام و کاهش سرعت اینترنت نه تنها موجب کاهش اقبال عمومی مردم به خدمات و سرویس‌های متنوع و گسترده این نرم‌افزار قدرتمند اجتماعی نشده بلکه موجب به مخاطره افتادن فضای سیاسی، امنیتی و اخلاقی جامعه به دلیل شدت نصب فزاینده فیلترشکن‌ها در گوشی‌های تلفن همراه عموم مردم شده است.

             رمضانعلی سبحانی‌فر بر این باور است که «فیلترینگ از چاله به چاه افتادن است». پیشنهادش این است که مسؤولان فیلترینگ کشور ارزیابی دقیق و واقعی از حجم و تعداد مخاطبان تلگرام و سایر اَپ‌های فیلتر شده خارجی قبل و بعد از فیلتر آنها داشته باشند تا متوجه اثربخش بودن یا تحریک کننده بودن «فیلترینگ» در استفاده تصاعدی و گسترده فیلترشکن‌ها بشوند.

             نماینده مردم سبزوار در مجلس بررسی اقبال مردم به اپلیکیشن‌های فیلتر شده در پی ارتقاء خدمات و سرویس‌های ارائه شده این شرکت‌ها را بسیار مهم دانست و خواستار بررسی عملکرد اَپ‌های ایرانی نظیر سروش، ایتا، بله، گپ و آی‌گپ شد.

             وی به مسؤولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم پیشنهاد داد اختصاص میلیاردها تومان بودجه به اپلیکیشن‌های داخلی را منوط به میزان موفقیت و تاثیرگذاری آنها در جلب نظر مخاطبان داخلی کنند.

             مشروح گفت‌وگوی سبحانی فر با ایسنا را در ادامه بخوانید:

             رییس کمیته مخابرات و ارتباطات مجلس درباره تاثیر فیلتر تلگرام و کاهش سرعت اینترنت بر اطلاع‌رسانی در جامعه به ایسنا گفت: به دلیل نیاز انسان‌ها، سرعت رشد تکنولوژی‌ها در عرصه‌های مختلف به ویژه در عرصه سخت‌افزارها و نرم‌افزارها مستمرا صعودی است. رشد فناوری‌ها در این حوزه‌ها در سرعت بخشیدن و اهمیت دادن به زمان در امور زندگی مردم در بخش‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی تاثیر بسزایی داشته و به همین دلیل مورد اقبال روزافزون جامعه قرار می‌گیرد.

             وی خاطرنشان کرد: لازمه عصر اطلاعات توسعه فناوری‌هایی است که در حداقل زمان بیشترین اطلاعات را با سریعترین زمان و ارزانترین قیمت مخابره کند. در ابتدای اختراع تلفن همراه، اس ام اس امکان انتقال حجم بسیار محدودی از اطلاعات متنی را به وجود آورد اما امروز به لطف رشد سریع، روزافزون و ارزان قیمت فناوری‌ها، اپلیکیشن‌ها و استارت‌آپ‌ها امکان مخابره حجم زیادی فیلم، عکس، صوت و متن برای عموم مردم به وجود آمده است به همین دلیل محرومیت جامعه و خارج کردن این امکانات از دسترس آنان موجب لطمه به اعتماد جامعه و ناَپایدار شد تصمیمات جایگزین می‌شود.

             وی با بیان این‌که «امروز اپلیکیشن‌های مختلف به داد مردم رسیده تا آنان بتوانند امورات مربوط به کسب و پیشه و زندگی و تحصیل خود را در کمترین زمان و ارزانترین قیمت با هر کجای دنیا که بخواهند برقرار کنند.» ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی خارجی و داخلی مختلفی در فضای مجازی فعالیت دارند ولی اقبال مردم به آنان مسئله مهمی است. نمی‌توان مردم را مجبور یا محدود کرد. نیاز آنان موجب می‌شود به سمت اَپ‌هایی گرایش پیدا کنند که بتوانند بهترین سرویس و خدمت را با سریعترین زمان و کمترین قیمت ارائه کنند. در چنین فضایی اقبال مردم به سرویس‌هایی بیشتر می‌شود که بتوانند نیازهای‌شان را در بستر «اعتماد» برآورده کنند. حالا اگر این سرویس‌ها توسط شبکه‌های خارجی در اختیارشان قرار بگیرد به سرعت به سمت آنها می‌روند.

             سبحانی فر در عین حال یادآور شد: اَپ‌های ایرانی هم به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اما تا «بلوغ» راه زیادی دارند. این اپلیکیشن‌ها هم به لحاظ خدمات و سرویس‌های متنوع و هم به لحاظ کیفیت نتوانسته‌اند جای استارت‌آپ‌ها و اپلیکیشن‌های خارجی را بگیرند. استارت‌آپ‌های ایرانی برای آنکه بتوانند فناوری اپلیکیشن‌های خارجی را در اختیار داشته باشند و بتوانند سرویس‌های کارآمد و جذاب آنها را ارائه کنند نیازمند حمایت دولت هستند اما این حمایت‌ها باید با توان فنی و اجرایی آنها تناسب داشته باشد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید حمایتهای مالی و غیرمالی خود از این مجموعه‌ها را داشته باشد اما عملکرد و میزان موفقیت‌ها آنها را نیز باید مرتب رصد و ارزیابی کند. دولت باید سطح حمایت‌هایش را در حدی کند که با توان این شرکت‌ها تناسب داشته باشد.

             وی تاکید کرد: این مسئله بسیار مهم است که حمایت از اَپهای داخلی که توان اجرایی و فناوری موثر در جذب مخاطبان داخلی را ندارند «بی‌فایده» است و موجب هدر رفت منابع و تشدید بی‌اعتمادی جامعه می‌شود. این شرکت‌ها باید تمام تلاش خود را معطوف جایگزین شدن با اَپهای خارجی کنند تا بتوانند جای آنها را پر کنند. شاید این سخن قدری ناامید کننده باشد اما یک حقیقت است. شرکتهای داخلی فعال در این حوزه قصد رسیدن به موقعیت فنی اَپهای خارجی را دارند اما عقب ماندگی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و تکنولوژیکی مانع عینیت یافتن این هدف است.

             وی افزود: در فیلتر تلگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی، اگر اَپ‌های جایگزین داخلی در حدی نباشند که بتوانند هم پای آنها باشند و نتوانند خدمات مشابه ارائه کنند، اقبال مردم به آپ‌های فیلتر شده کم نمی‌شود بلکه استفاده از فیلترشکن‌ها به شدت افزایش می‌یابد که البته این قضیه خطرات بسیار زیادی از حیث حفظ امنیت اطلاعات مردم به وجود می‌آورد. مردم تا قبل از فیلتر تلگرام از خدمات این شرکت بیشترین بهره را می‌بردند اما با فیلتر آن، انبوهی از فیلترشکن‌ها را روی دستگاه تلفن خود نصب کردند که این مسئله از یک سو موجب به مخاطره افتادن امنیت داده‌ها و اطلاعات تلفن همراهشان شده و از سوی دیگر معلوم نیست به کدام سایتها و اَپ‌های غیراخلاقی که عفت و سلامت روانی جامعه را هدف گرفته‌اند مراجعه می‌کنند.

             رییس کمیته مخابرات و ارتباطات مجلس یادآور شد: تا قبل از قضایای فیلترینگ تلگرام چه بسا میلیون‌ها جوان ایرانی کاری با سایت‌های ضاله، معاند و دشمن اسلام و نظام جمهوری اسلامی نداشتند اما بعد از فیلتر تلگرام پای میلیون‌ها ایرانی ناخودآگاه به این فضا باز شده است البته این قضیه به همین جا ختم نمی‌شود و آثار سیاسی و امنیتی به مراتب خطرناکتری دارد. به عقیده بنده فیلترینگ از چاله درآمدن و به چاه افتادن است. چه خوب است مسؤولان فیلترینگ کشور ارزیابی دقیق و واقعی از حجم و تعداد مخاطبان تلگرام و سایر اَپهای فیلتر شده خارجی قبل و بعد از فیلتر آنها داشته باشند تا متوجه اثربخش بودن یا تحریک کننده بودن قضیه فیلترینگ بشوند. بررسی اقبال مردم به اپلیکیشن‌های فیلتر شده در پی ارتقاء خدمات و سرویس‌های ارائه شده این شرکت‌ها بسیار مهم است.

             وی درباره میزان اقبال مردم به اَپهای داخلی و دلایل آن نیز گفت: نیاز و عطش جامعه به سرویس‌های به‌روز شده در فضای مجازی همواره متضمن حفظ و افزایش اقبال مردم به فناوری‌ها و سرویس‌های جدیدی است که می‌تواند نیازهای چندگانه آنان را در سریعترین زمان و ارزانترین قیمت به طور همزمان پاسخ دهند. به نظر می‌رسد اَپ‌های داخلی نتوانسته‌اند پابه‌پای شبکه‌های اجتماعی خارجی قدم بردارند البته باید تلاش‌هایشان را مضاعف کنند تا ان‌شاءالله بتوانند به جایگاه مناسبی در این عرصه برسند و اقبال مردم به آنها بیشتر شود.

             وی درباره احتمال بازنگری مسؤولان در قضیه فیلترینگ اظهار کرد: در همه نظام‌های جهان مرسوم است پس از به اجرا درآوردن یک یا چند سیاست در یک دوره مشخص، عملکردها و دستاوردهای حاصل از این سیاست‌ها را مورد پایش و ارزیابی قرار می‌دهند و بسیار طبیعی است که ما هم فیلترینگ تلگرام و دستاوردهای حاصله را مورد بررسی و پایش جدی و واقعی قرار دهیم تا بفهمیم تداوم تشدید فیلترینگ به صلاح هست یا خیر. مسؤولان عزیز به این پرسش‌ها پاسخ دهند که طی چند روزی که از فیلترینگ جدی و سرسختانه تلگرام می‌گذرد به چند درصد از اهدافشان رسیدند؟ چقدر توانستند با فیلتر تلگرام دسترسی مردم به سرویس‌ها و خدمات این شرکت را محدود کنند؟ نسبت مخاطبان خارج شده از تلگرام به نسبت کل مخاطبان این اَپ چقدر بوده است؟ فواید فیلترینگ بیشتر بوده یا مضرات و آثار سیاسی، امنیتی و غیراخلاقی آن؟ پس از پاسخ‌یابی این سوالات به فیلترینگ تلگرام ادامه دهند اما اگر ناکامی‌ها بر دستاوردها غلبه داشت در تصمیم‌شان تجدید نظر کنند.

             سبحانی فر درباره رسیدن به اهداف مسؤولان امر با وجود آپ های داخلی با تاکید بر این‌که «از این اپلیکیشن‌ها باید حمایت شود اما این حمایت باید متناسب با عملکردها و موفقیت‌های آنها باشد» ادامه داد: دولت باید ارزیابی دقیق و فنی نسبت به حجم پول پرداختی به این شرکت‌ها و موفقیت‌ها و ناکامی‌های آنها داشته باشد. حمایت‌های مالی و غیرمالی از اَپ‌هایی که توان فناوری و اجرایی موثر ندارند «بی‌فایده» است و موجب هدر رفتن منابع و تشدید بی‌اعتمادی جامعه نسبت به کل این مجموعه می‌شود.

             وی درباره اداره قانونمند فضای مجازی کشور هم گفت: در فضای مجازی قوانینی چون قانون کسب و کار، تجارت الکترونیک و جرائم فضای مجازی وجود دارد اما به دلیل نو به نو شدن لحظه به لحظه فناوری‌ها و سرویس‌های ارائه شده در این فضا نیاز به نوشتن قوانین جدید و به‌روز را ضروری کرده است. کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز باید دستورالعملها و بخش‌نامه‌های قوانین جدید را تصویب و اجرا کند.

             وی ادامه داد: به نظر می‌رسد برای مواردی از جمله حفظ حریم داده‌ها، حریم خصوصی در فضای مجازی و امنیت داده‌ها و نظایر آن باید قانونگذاری جدید شود که البته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنج محور لوایحی را تهیه و در حال تدوین نهایی آنها و تصویب در هیات وزیران است. علاوه بر آن مجلس نیز با همکاری مرکز پژوهش‌ها در حال بررسی موضوعات فوق و ارائه نظرات مشورتی به نمایندگان برای به جریان انداختن طرحهای مربوطه در مجلس است.

             رییس کمیته مخابرات و ارتباطات مجلس تاکید کرد: به قوانین جدید و خاص فضای مجازی نیاز داریم تا این قوانین بتوانند محدودیت‌ها، نیازها و قضاوت‌ها نسبت به این فضا را شفاف‌تر کند. منتظر لوایح دولت هستیم تا با ترکیب آنها با طرح‌های پیشنهادی مجلس بتوانیم قوانین جامع و به‌روزی را به تصویب برسانیم تا خلاء موجود در این عرصه پوشش داده شود.

             وی درباره میزان اقبال به فناوری‌های جدید و اَپ‌های خارجی به خصوص پس از فیلترینگ گفت: تکنولوژی به صورت مستمر در حال جدید شدن است و سرعت دگرگونی‌ها بسیار بالاست پس طبیعی است که تعداد کاربران نیز نسبت به گذشته بیشتر شود. فضای مجازی و اَپهای قدرتمندش به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم مبدل شده است. مسائل کاری و کسب و پیشه، امور اجتماعی و مسائل فردی و شخصی مردم در این فضا همانند فضای واقعی در جریان است. امروز فضای مجازی شباهت بسیار زیادی با فضای واقعی و عینی پیدا کرده است به گونه‌ای که حتی فروشگاه‌ها و پلیس مجازی نیز همپای فضای واقعی به وجود آمده است.

             وی تاکید کرد: در این زمینه باید واقع‌بین بود. یک موقع در این عرصه ادعا داریم اما یک وقت توانایی‌هایمان به حدی است که می‌توانیم با شرکتهای قدرتمند خارجی رقابت کنیم. البته باید در برابر پیام‌رسان‌های خارجی به تلاشمان ادامه دهیم تا بتوانیم مخاطبان آنها را بیشتر کنیم اما این کار را نباید با محدود کردن اپلیکیشن‌های خارجی انجام دهیم مخصوصا حالا که نمی‌توانند سرویس‌ها و خدمات مورد انتظار مردم را ارائه دهند.

             سبحانی‌فر گفت: ارزیابی عملکرد این پیام‌رسانها در طول مدت تشدید فیلترینگ در کشور نشان می‌دهد شرکت‌های فعال در این حوزه موفق نبوده‌اند. تلگرام محدود شد اما موفقیت پیام‌رسانهای داخلی هم با چالش روبروست. متاسفانه شرکت های فعال در این حوزه نتوانسته‌اند انتظارات عمومی را به درستی پاسخ دهند و همین مسئله موجب گرایش طیف‌های مختلف جامعه به استفاده فراوان از فیلترشکن‌ها شده است که آن هم دردسرهای به مراتب بیشتر و مضاعفی را نسبت به قبل از فیلتر تلگرام به وجود آورده است.

             • فيلترينگ
             • چاله
             • چاه
             • دولت
             • تلگرام
             • اينترنت
             • رمضانعلي سبحاني فر
              ]]>
              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) گزارش Sat, 19 May 2018 13:01:52 +0430
              موگرینی: اتحادیه اروپا متحدانه برای حفظ برجام تلاش می‌ کند http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16963-2018-05-19-08-28-12.html http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16963-2018-05-19-08-28-12.html موگرینی: اتحادیه اروپا متحدانه برای حفظ برجام تلاش می‌ کند

              مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از آغاز روند مقررات مسدودکننده اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه تهران تاکید کرد: اتحادیه اروپا به‌طور متحد و سریع برای حفظ برجام تلاش می‌کند.

              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد که این اتحادیه گام‌هایی را برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دستور کار خود قرار داده است.

              بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، در این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا به‌طور متحد و سریع برای حفظ برجام دست به اقدام زده و گام‌هایی که امروز کمیسیون اروپا برداشت تاییدی محکم بر این تعهد است. این تدبیر در پی اقدام بسیارسریعی روی می‌دهد که روزهای گذشته پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در روز هشتم ماه مه و وضع مجدد تحریم‌های آمریکا انجام دادیم.

              موگرینی در ادامه بیانیه خود افزود: در راستای گام‌هایی که از آن پس تاکنون برداشته شده، بیانیه‌ای به نیابت از اتحادیه اروپایی صادر کردم که در آن بر تعهد ما به اجرای کامل و کارآمد توافق هسته‌ای و عزم و اراده‌ ما به همکاری با جامعه بین‌الملل برای حفظ توافق تاکید شده است، مشروط به اینکه ایران به پایبندی خود به تعهداتش ادامه دهد. خواستار برگزاری نشست وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران شدم تا درباره پیامدهای خروج آمریکا از برجام گفت‌وگو کنیم و بر سر تمهیدات و اقدام‌هایی که باید انجام شود به توافق برسیم.

              وی خاطر نشان کرد: من به همراه رئیس یانکر (رئیس کمیسیون اروپا) اقدامات احتمالی که برای حفظ برجام و حفاظت از منافع اروپا لازم است برداشته شود در اختیار شورای سیاسی کمیسیونرها (مدیران سیاسی کشورهای عضو اتحادیه اروپای) قرار دادیم. این گام‌های احتمالی همان روز در صوفیه (پایتخت بلغارستان) در اختیار سران اتحادیه اروپا قرار گرفت و آن‌ها هم تعهد محکم خود به برجام را مورد تاکید قرار دادند و حفظ برجام را برای امنیت اروپا حیاتی خواندند.

              مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد: به علاوه، بحث‌های کارشناسی فشرده‌ای آغاز شده تا به راه حل‌های عملی برسیم و بتوانیم روابط اقتصادی خود را با ایران حفظ کنیم و گسترش دهیم. در گام آتی، کمیسیون مشترک روز ۲۵ ماه مه در وین و در قالب اتحادیه اروپای/ سه کشور اروپایی به اضافه چین، روسیه و ایران و در سطح معاونان وزارت امور خارجه/ مدیران سیاسی برگزار می‌شود. وزرای امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز روز ۲۸ مه در نشست آتی شورای امور خارجی در بروکسل به این موضوع رسیدگی خواهند کرد.

              • فدريكا موگريني
              • اتحاديه اروپا
              • متحدانه
              • برجام
              • تلاش
               ]]>
               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sat, 19 May 2018 12:58:20 +0430
               حذف تلگرام با سیاست‌ های قانون اساسی سازگار نیست http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16962-2018-05-19-08-26-14.html http://hamavanews.com/index.php/siasi/item/16962-2018-05-19-08-26-14.html حذف تلگرام با سیاست‌ های قانون اساسی سازگار نیست

               یک وکیل دادگستری درباره فیلترینگ تلگرام و محدود کردن فضای مجازی گفت: فیلترکردن تلگرام عملا به ترویج قانون‌شکنی و استفاده از روش‌ها و ابزارهایی برای خنثی کردن ممنوعیت منجر خواهد شد.

               به گزارش خبرنگار هم آوا، بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ایلنا، درباره فیلترینگ تلگرام و مغایرت داشتن آن با حقوق شهروندی گفت: به نظر می‌رسد این اقدام در سطح کلان در اختیار شورای عالی امنیت ملی باشد. زیرا که این ابزار وسیله‌ای است که حذف آن با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در تعارض است.

               وی خاطرنشان کرد: بدیهی است در صورتی که به وسیله این ابزار یا سایر ابزار رایانه‌ای جرمی ارتکاب شود مقام و مقامات قضائی – حسب مورد – می‌توانند با متهم و متعاقبا مجرم برخورد کنند و احیانا او را به طور موقت و دائم از دسترسی به ابزار محروم نمایند.

               رییس سابق اتحادیه سراسری کانون‌ها وکلای دادگستری ایران با بیان اینکه چنین اقدامی از نظر عملی و فنی تا چه حد امکان دارد برای بنده هم روشن نیست، گفت: قاعدتا وقتی فیلتر کردن کلی چنین سامانه‌ای موثر باشد محدود کردن جزئی آن به طریق اولی ممکن است.

               وی در پاسخ به این سوال که فیلتر کردن تلگرام و یا محدود کردن فضای مجازی مغایر با منشور شهروندی نیست، عنوان کرد: توجه داشته باشید منشور حقوق شهروندی حاوی مطالبی آرمانی بوده و هست که قسمتی از آن در قانون اساسی و قوانین عادی آمده و دارای ضمانت اجرایی است.

               این وکیل دادگستری تاکید کرد: بنابراین مساله محدود کردن و یا حذف ابزارهای اطلاع‌رسانی عمومی ولو اینکه منشور حقوق شهروندی هم وجود نمی‌داشت با بند ۲ از اصل سوم قانون اساسی و اصل ۲۴‌‌ همان قانون تعارض داشت به ویژه‌ اینکه قانون‌گذار در قانون اساسی می‌فرماید «بالا بردن آگاهی‌های سطح عمومی در همه زمینه‌ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه‌های گروهی و وسایل دیگر واضح است. قانون گذار از ابتدا به این فکر بوده که محدوده ابزار‌ها و امکانات اطلاع‌رسانی نامحدود است».

               وی ادامه داد: این دیدگاه قانونگذار قانون اساسی بعد‌ها در قانون انتشار آزاد دسترسی آزاد به اطلاعات به وسیله مجلس شورای اسلامی منعکس شده به نحوی که در ماده ۲ قانون اخیر آمده است «هر شخص ایرانی‌ حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد مگر آنکه قانون منع کرده باشد...» از آنجایی که اذن در شیء و اذن در لوازم آن است قطعا وقتی بر این اعتقاد بودیم که «دانستن حق مردم است» نمی‌توان مردم را از ابزار و وسیله‌ای که دانستن را به نحو اکمل و در سریع‌ترین زمان برای آن‌ها ممکن می‌کند، محروم کرد به ویژه با توجه به اینکه در همین قانون انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات مطالب بسیار دیگری است که وجود ابزاری مانند تلگرام را ایجاب می‌کند.

               کشاورز ادامه داد: ‌مثلا در ماده ۵ موسسات عمومی مکلف شده‌اند اطلاعات را در حداقل زمان و بدون تبعیض در دسترس مردم قرار دهد و پاسخ آن‌ها باید به صورت کتبی یا الکترونیکی باشد. همچنین فصل سوم این قانون عنوان «ترویج شفافیت» را دارد و بدیهی است شفاف سازی مسائل و مطالب در حالتی که ابزارهای لازم وجود نداشته باشد شعاری بیش نیست.

               وی خاطرنشان کرد: قانون‌گذار تا آنجا پیش رفته که مقرر کرده ارتکاب هر فعل یا ترک فعلی که مانع انجام وظیفه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات یا وظیفه اطلاع‌رسانی موسسات عمومی برخلاف مقررات این قانون شود جرم است.

               وی تاکید کرد: بنابراین به نظر می‌رسد حذف پیام‌رسان تلگرام با سیاست‌های کلی اعلام شده در قانون اساسی و تاکید شده در قوانین عادی سازگار نیست. مضافا اینکه از آنجایی که این ابزار بسیار کارا، مفید و سریع العمل و در نتیجه چشم‌پوشی کاربران از آن دشوار خواهد بود و بعضا غیرممکن است اقدام به فیلترکردن تلگرام عملا به ترویج قانون‌شکنی و استفاده از روش‌ها و ابزارهایی برای خنثی کردن ممنوعیت منجر خواهد شد.

               • بهمن كشاورز
               • حذف
               • تلگرام
               • سياست
               • قانون اساسي
               • سازگار
                ]]>
                hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) سیاسی Sat, 19 May 2018 12:56:20 +0430
                نامه احزاب زنان اصلاح‌ طلب به موگرینی، مرکل و ترزا می http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16961-2018-05-19-08-24-30.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16961-2018-05-19-08-24-30.html نامه احزاب زنان اصلاح‌ طلب به موگرینی، مرکل و ترزا می

                چهار حزب زنان اصلاح‌طلب در نامه‌ای به مسئولان زن اتحادیه اروپا خواستار نقش‌آفرینی آنها برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن شدند.

                به گزارش خبرنگار هم آوا، متن این نامه بدين شرح است:

                هوالسلام

                خانم‌ها

                فدریکا موگرینى، مسوول سیاست خارجى اتحادیه اوپا

                آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

                ترزا مى، نخست‌‌وزیر بریتانیا

                با سلام و احترام

                عرصه روابط بین‌الملل همواره صحنه تنازع دولت‌ها برای کسب حقوق و امتیازات مشروع و گاه نامشروع بوده‌است. جهان کنونی جهانی است که هر لحظه در گوشه‌ای از آن بیم جنگ و خشونتی دیگر می‌رود و در این صحنه بیشترین آسیب به زنان و کودکانی می‌رسد که بنابر واقعیت‌های دنیای امروز توان کمتری برای دفاع از خود دارند.

                امروز در عصر جنگ‌های نیابتی، شاهد صرف بیشترین بودجه برای تولید سلاح در کشورهای به ظاهر مدعی صلح هستیم. دولت‌هایی که به بهانه افتتاح سفارت خود در بیت المقدس بی‌اعتنا به نقش خود در روند صلح، به تعهدات بین‌المللی پشت کرده و وفای به عهدی که نزد همه انسان‌ها با هر دین و مسلکی مطلوب و محترم است با خروج بی پروا از توافقات؛ خدشه‌دار کرده و آشکارا در روند تعهدات بین‌‌المللی خلل ایجاد می‌کنند.

                تجربه تاریخ بشر گویای این واقعیت است که همواره مقاومت، ایستادگی و مداخله انسان‌هایی نوعدوست، مدافع صلح و مخالف جنگ و خشونت مانع از تداوم درگیری و وارد شدن دنیا در جنگ جهانی دیگری شده است. نقش زنان به دلیل ویژگی‌های ذاتی در کاهش این خشونت‌‌‌ها و منازعات نقشی بی بدیل و غیرقابل انکار است. زنان و مادرانی مسئول و فعال در عرصه سیاسی و در جامعه مدنی که با اقدامات خود مانع از شکل‌‌‌گیری خشونت و جنگ شده و ‌بعد از هر جنگ نیز با وجود آسیب‌های مضاعفی که متوجه آنها بوده است، التیام‌‌‌بخش و مرهمی بر زخم‌های عمیق هم‌نوعان خود بوده‌اند.

                جمهوری اسلامی ایران با طرح گفت‌وگوی تمدن‌‌‌ها ثابت کرد اراده‌ای معطوف به برابری، احترام، گفت‌وگو و تفاهم دارد. توافق برجام محصول همین نگرش در جمهوری اسلامی ایران بود.

                برجام به عنوان خواست و ‌مطالبه همه شهروندان ایرانی اعم از زنان و مردان بود که دولت جمهوری اسلامی به نمایندگی از آن ها با تأکید بر دیپلماسی سازنده با جامعه جهانی پس از ماه‌ها مذاکره و گفت‌وگو با کشورهای گروه ۵+۱ آن را پیگیری و به سرانجام رساند. توافقی بین‌المللی و چندجانبه با پشتوانه محکم در حقوق بین‌الملل به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، که جمهوری اسلامی ایران به رغم بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های ریاست جمهوری فعلی امریکا، نشان داده‌است که به همه مفاد آن پایبند بوده‌است.

                بر کسی پوشیده نیست که نقش دولت‌زنان مسئول در اتحادیه اروپا، در تحقق این توافقنامه غیر قابل چشم‌پوشی و در همه مقاطع آن نقشی تعیین‌‌‌کننده و مؤثر بوده‌است.

                با خروج یکجانبه دولت امریکا از این توافقنامه، تکرار عهدشکنی‌ها و‌ عدم توجه این دولت به پیامدهای زیانبار آن، آزمون جدیدی پیش روی کشورهای اروپایی برای پایبندی به این توافق و تلاش برای حصول دستاوردهای ملموس آن فراهم شده است. موضع آگاهانه و به موقع رئیس جمهوری ایران مبنی بر پایبندی دولت ایران به حفظ برجام یکی از مطالبات اصلی شهروندانی است که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۶ به او رأی دادند. از این پس نیز این دولت و دستگاه دیپلماسی ایران است که به نمایندگی از مردم‌ ایران اجرای کامل برجام را پیگیری خواهد نمود.

                ما زنان اصلاح‌‌‌طلب، مدافع صلح، حقوق‌‌بشر و مردم‌سالاری در ایران، به سهم خود از هرگونه تعامل سازنده با جهان که از یک سو مسیر صلح و آرامش و دوری از جنگ را هموار‌تر کند و از سوی دیگر تأمین‌کننده منافع ملی کشورمان باشد استقبال می‌‌کنیم.

                بدیهی است تداوم و یا از سرگیری برخی تحریم‌‌‌ها بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد می‌‌‌کند، در حالی که یکی از محورهای اصلی توافق برجام، رفع تحریم‌های مختلف علیه ایران بوده‌ است.

                ما ضمن محکوم کردن اقدام دولت امریکا در پشت پا زدن به توافقی که درچارچوب اصول و مقاصد منشور ملل متحد منعقد شده است، از شما انتظار داریم به عنوان اعضای مؤثر اتحادیه اروپا (گروه ۵) با سیاست‌ورزی زنانه، از همه توان خود برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن استفاده کنید.

                چراکه تحقق جامعه امن جهانی توأم با صلح و عدالت و عبور از بحران‌های کنونی که توسط برخی قدرت‌مندان جنگ‌طلب ایجاد شده است، بدون ایفای نقش موثر شخصیت‌های مخالف جنگ و مدافع صلح، به خصوص زنان صلح‌طلب در همه کشورها امکانپذیر نیست.

                فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش

                زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب

                ژاله فرامرزیان، دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن

                شهیندخت مولاوردی، دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان

                • نامه
                • احزاب
                • زنان
                • اصلاح طلب
                • فدريكا موگريني
                • آنگلا مركل
                • ترزا مي
                 ]]>
                 hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Fri, 18 May 2018 12:54:37 +0430
                 با مشارکت مردم و سیاستهای دولت مشکلات حل خواهد شد http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16960-2018-05-19-07-08-18.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16960-2018-05-19-07-08-18.html با مشارکت مردم و سیاستهای دولت مشکلات حل خواهد شد

                 استاندار آذربایجان غربی در مراسم افتتاح همزمان 838 واحد مسکن مهر شهرستان مهاباد با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: یکهزار و 294 واحد از مساکن مهر نیز سال گذشته تحویل مالکان آنها شده است.

                 به گزارش خبرنگار هم آوا، وی ادامه داد: 2 هزار و 668 واحد مسکن نیز در قالب مساکن خود مالکی واگذار شده است.

                 محمد مهدی شهریاری با بیان اینکه تاکنون 64 درصد مساکن مهر مهاباد افتتاح و تحویل داده شده است، گفت: یکهزار و 811 واحد از مساکن مهر هنوز تکمیل نشده که تلاش می کنیم امسال این طرح ها نیز افتتاح شود.

                 وی افزود: 887 میلیارد ریال اعتبار طرح مساکن مهر شهرستان مهاباد است که 235 میلیارد ریال آن به صورت تسهیلات بانکی ارائه می شود.

                 شهریاری بیان کرد: مسکن مهر در گذشته مشکلات زیادی داشت و این مساکن بدون توجه به وجود زیرساخت های لازم از جمله آب، برق، گاز، راه و فضای سبز کلید خورد و اجرای برخی از طرح ها نیز دورتر از شهرها آغاز شد.

                 وی اضافه کرد: قرار بود سالانه 2 میلیون واحد مسکن مهر در دولت نهم و دهم ساخته و تحویل مردم شود اما بعد از 6 سال تبلیغات تنها 690 هزار واحد تحویل دادند.

                 وی یادآور شد: در دولت تدبیر و امید تاکنون یک میلیون واحد مسکن مهر تحویل مردم شده و هدفگذاری شده است تا بقیه واحدهای مسکن مهر هم تا پایان امسال به اتمام برسد.

                 استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به افزایش تعداد گردشگران در مهاباد گفت: با فرهنگ مناسب مردم منطقه و نگرش های خوب و مثبت که نسبت به این شهرستان ایجاد شده، امیدواریم سال آینده تعداد این گردشگران 2 برابر شود.

                 شهریاری در ادامه از تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مهاباد نیز خبر داد و گفت: امیدواریم با تصویب این منطقه در کمیسیون اقتصادی و صحن علنی مجلس شاهد شتاب در رونق اقتصادی در شهرستان مهاباد باشیم .

                 وی در بخش دیگری از سخنان خود از توزیع بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار در بین شهرستانهای استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خبر داد .

                 وی همچنین با اشاره به اختصاص 480 میلیارد ریال اعتبار در حوزه روستایی و عشایری استان گفت: امیدواریم با جذب و توزیع این میزان اعتبار بتوانیم از اعتبار ملی نیز در این زمینه استفاده کنیم.

                 وی همچنین میزان تسهیلات فراگیر استان را 700 میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: واحد های تولیدی که به این اعتبار نیاز دارند در سامانه ثبت نامه کرده و دولت نیز 3 تا 6 درصد یارانه به این تسهیلات پرداخت می کند.

                 وی همچنین از اختصاص 900میلیارد تومان تسهیلات ویژه رونق تولید به استان خبر داد وگفت: تا کنون 500 میلیارد تومان از این تسهیلات پرداخت شده است که در این زمینه جزو استانهای برتر کشور هستیم.

                 استاندار آذربایجان غربی ادامه داد تمام تلاش دولت کاهش نرخ بیکاری است بویژه در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است و امیدوارم با مشارکت های مردم و سیاست گذاری های خوب دولت بسیاری از مشکلات حل شود.

                 • استاندار آذربايجان غربي
                 • محمدمهدي شهرياري
                 • مردم
                 • دولت
                 • مشكلات
                  ]]>
                  hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 17 May 2018 11:38:25 +0430
                  تصویب طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در ۷ شهرستان استان http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16959-2018-05-19-07-05-39.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16959-2018-05-19-07-05-39.html تصویب طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در ۷ شهرستان استان

                  طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان های بوکان، مهاباد، چایپاره، میاندوآب، نقده، اشنویه و پیرانشهر در جلسه امروز شورای برنامه ریزی و توسعه استان به ریاست استاندار آذربایجان غربی مورد تصویب قرار گرفت.

                  به گزارش خبرنگار هم آوا، مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان در خصوص ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان های بوکان، مهاباد، چایپاره، میاندوآب، نقده، اشنویه و پیرانشهر برای طی مراحل بعدی به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهت طرح در هیات دولت ارسال خواهد شد.

                  استاندار آذربایجان غربی در رابطه با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان گفت: یکی از شروط ایجاد مناطق ویژه اقتصادی داشتن سرمایه گذار است که در چهار شهرستان بوکان، مهاباد، چایپاره و میاندوآب سرمایه گذاران (سازمان مسئول منطقه) مشخص و معرفی شده اند؛ مقرر شد سه شهرستان نقده، اشنویه و پیرانشهر نیز مدارک مورد نیاز را در اسرع وقت ارائه کنند، امیدواریم با تصویب این طرح در دولت و مجلس، شاهد هموار شدن مسیر جذب سرمایه گذاری و رونق اقتصادی در شهرستان ها و به طور کلی در استان باشیم.

                  شهریاری در ادامه سخنان خود توجه به مناطق محروم و جبران عقب ماندگی ها در این مناطق را جزو اولویت های اصلی استان عنوان کرد و گفت: با رفع کمبودها و جبران عقب ماندگی ها در مناطق محروم و بویژه مناطق مرزی استان که از امکانات بسیار کمی برخوردار هستند، جلوی مهاجرت ها و ایجاد مناطق حاشیه نشین در استان گرفته می شود.

                  وی تاکید کرد: باید از منابعی که در اختیار استان است به شکل بهینه در جهت رشد و تعالی و ارتقای شاخص های توسعه استان استفاده شود.

                  استاندار آذربایجان غربی ضرورت توجه به بخش آموزش و پرورش را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: آموزش و پرورش با مشکلات زیادی از جمله وجود بیش از 300 مدرسه کانکسی در استان درگیر است که لازم است با مدیریت منابع حداقل بخشی از این مشکلات رفع شود.

                  استاندار آذربایجان غربی با اشاره به توزیع بخشی از بودجه عمرانی امسال گفت: کل بودجه عمرانی استان در سال جاری با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به 34 هزار میلیارد ریال می رسد که نیمی از آن ملی است.

                  محمدمهدی شهریاری افزود: بودجه عمرانی با تخصیص استانی در سال جاری حدود 17 هزار میلیارد ریال است که در مراحل مختلف توزیع می شود.

                  وی اضافه کرد: مدیران در کنار توجه به سهم بخش های مختص خود در بودجه توزیعی استانی به دریافت سهم بیشتر از بودجه ملی نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

                  وی بیان کرد: یکی از بخش های مهم مورد توجه دولت در بودجه سال جاری، موضوع آموزش و پرورش و بهبود زیرساخت های آموزشی در آذربایجان غربی است که در این خصوص اقدامات ویژه ای نیز از سوی مدیریت استان انجام می شود.

                  استاندار آذربایجان غربی وجود 300 مدرسه کانکسی و تراکم بالای کلاسی در استان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: باید طوری برنامه ریزی کرد که بودجه قابل توجهی به بخش عمران آموزشی اختصاص یابد تا روز به روز خدمات بهتری به دانش آموزان ارائه شود.

                  شهریاری همچنین عمران روستایی را از جمله موارد نیازمند توجه در آذربایجان غربی دانست و ادامه داد: علاوه بر بودجه خوبی که از محل اعتبارات استانی به این بخش ارائه می شود، نمایندگان مجلس شورای اسلامی می توانند از محل اعتبارات ملی نیز در این حوزه بودجه های خوبی را جذب کنند.

                  وی، بهبود وضعیت راه های آذربایجان غربی را از جمله موارد مد نظر دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: با توجه به قول مساعد معاون وزیر راه و شهرسازی برای اختصاص اعتبار معادل استان برای بهبود این زیرساخت مهم، امیدواریم بودجه های قابل توجهی به این بخش اختصاص یابد.

                  وی تاکید کرد: باید در راستای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، توجه ویژه ای به مناطق روستایی داشته باشیم که این امر از اولویت های امسال آذربایجان غربی به شمار می رود.

                  استاندار آذربایجان غربی در خصوص ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان نیز گفت: یکی از شروط ایجاد مناطق ویژه اقتصادی داشتن سرمایه گذار است که در چهار شهرستان بوکان، مهاباد، چایپاره و میاندوآب سرمایه گذاران مشخص و معرفی شده اند.

                  شهریاری اظهار امیدواری کرد که با تصویب این طرح در دولت و مجلس، شاهد هموار شدن مسیر جذب سرمایه گذاری و رونق اقتصادی در شهرستان ها و استان باشیم.

                  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به توزیع حدود هفت هزار و 77 میلیارد ریال در بخش اول اعتبارات استانی، گفت: از این اعتبار یکهزار و 561 میلیارد ریال به فصل حمل و نقل، یکهزار و 400 میلیارد ریال به فصل آموزش و پرورش عمومی، 961 میلیارد ریال به فصل توسعه و خدمات شهری، روستایی و عشایری اختصاص می یابد.

                  ناصر حضرتی پر افزود: این اعتبار در 31 فصل توزیع شده و در اختیار دستگاه های مربوطه برای اجرا در سال جاری قرار می گیرد.

                  وی در خصوص توزیع شهرستانی اعتبارات امسال در مرحله نخست توزیعی نیز گفت: بیش از 9 هزار و 427 میلیارد ریال بودجه در این بخش برای شهرستان های مختلف در نظر گرفته شده که ارومیه با 2 هزار و 317 میلیارد ریال، خوی با 867 میلیارد ریال و میاندوآب با 689 میلیارد ریال بیشترین بودجه اختصاص یافته را داشته اند.

                  وی اضافه کرد: البته میزان تخصیص این اعتبار در شهرستان ارومیه حدود پنج درصد، خوی نزدیک به یک درصد و در میاندوآب حدود نیم درصد کمتر از سهم جمعیتی این سه شهرستان پرجمعیت به شمار می رود.

                  • تصويب
                  • طرح
                  • مناطق ويژه اقتصادي
                  • آذربايجان غربي
                  • محمدمهدي شهرياري
                   ]]>
                   hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 17 May 2018 11:35:46 +0430
                   پیام استاندار آذربایجان غربی به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16958-2018-05-19-07-03-14.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16958-2018-05-19-07-03-14.html پیام استاندار آذربایجان غربی به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

                   استاندار آذربایجان غربی به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، پيامي صادر كرد.

                   به گزارش خبرنگار هم آوا، متن پيام محمدمهدي شهرياري بدين شرح است:

                   بسمه‌تعالی

                   شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَینَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ

                   " مژده ای دل که مسیحا نفسی می‌آید /// که ز انفاس خوشش بوی کسی می‌آید "

                   بار دیگر نفحات سرشار از عطر خداوندی بر عالم آدمیان وزیدن گرفته است و مهمانان حضرت دوست بر خوان کریمانه آن یگانه شگفت، عشق برمی‌چیند و روزی می‌خورند. ماه نور، ماه مهربان، ماه خدا روشنی را و تجلی دیگرگون حیات را بر بستری از سکوت و معرفت به تجلی برآمده است تا جان بیدار این ایام را به مدد نوری که بر دل‌ها خواهد تابید، بویی از بهار بگستراند. رمضان ماه وصال آن یگانه تابناکی است که روشنی می‌آورد و تیرگی از دل می‌زداید.

                   شایسته است در این ماه مبارک، با بهره‌گیری از تعالیم رحمانی قرآن، سنّت و سیره اخلاقی پیامبر رحمت (ص)، تبدیل به رمضان صلح و رحمت کنیم و همه مسلمانان روزه دار را به وحدت و برادری دعوت کنیم چرا که رستگاری جز از مسیر وحدت و همدلی، تحقق نمی یابد.

                   به‌فرموده نبی مکرم اسلام، رمضان ماه سخاوت و بخشايش و فرصتی برای صلح و آشتى است. رجای واثق دارم که مردم مسلمان و دیندار استان آذربایجان‌غربی در این ایام روحانی و موسم ضیافت الهی، بیش از هر زمان دیگری، همه با هم به ریسمان محکم الهی چنگ می‌زنند و ندای وحدت و همدلی و انسجام سر می‌دهند تا در پرتو این یگانگی و امت واحده شدن، فارغ از رنگ‌ها و ریشه‌ها، شاهد نزدیکی بیش‌ازپیش قلوب ابنای این خطه از میهن اسلامی گردیم؛ امری که ضرورت نخست رشد معنوی و توسعه همه‌جانبه استان جان،آذربایجان غربی است.

                   اینجانب همراه با همه مسلمانان، این ایام سرشار از حس بندگی را گرامی داشته و موفقیت همه شما مؤمنان را در بهره‌گیری مناسب از فرصت عظیم و معنوی ماه مبارک رمضان، از درگاه حضرت احدیت مسئلت می‌نمایم.

                   محمدمهدی شهریاری

                   استاندار آذربایجان غربی

                   • پيام
                   • استاندار آذربايجان غربي
                   • محمدمهدي شهرياري
                   • مناسبت
                   • رمضان
                   • مبارك
                    ]]>
                    hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Thu, 17 May 2018 11:33:22 +0430
                    تاكيد محمدمهدي شهرياري بر پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16957-2018-05-19-07-00-15.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16957-2018-05-19-07-00-15.html تاكيد محمدمهدي شهرياري بر پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی

                    جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان غربی برگزار شد.

                    به گزارش خبرنگار هم آوا، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و با حضور جمشید انصاری معاون رییس جمهور و جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان در محل استانداری برگزار شد.

                    مقام عالی استان در این جلسه بر ضرورت اهتمام ویژه تمامی دستگاههای اجرایی استان در جهت پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: باید با تلاش، پیگیری و نظارت جدی دستگاههای اجرایی استان طرح های مربوط به برنامه اقتصاد مقاومتی در استان اجرایی و تکمیل شود.

                    شهریاری، طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی و عشایری را از جمله برنامه های مهم در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه طی روزهای گذشته با اهتمام دستگاههای اجرایی و بانک ها، پرداخت تسهیلات مربوط به طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی و عشایری شتاب خوبی به خود گرفته که امیدواریم با ادامه این روند تا آخر تیر ماه، تمامی منابع مربوط به این دو طرح در استان جذب و در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

                    وی همچنین در این جلسه از دکتر انصاری جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی کشور در استان خواست حل مشکل تخصیص آب مورد نیاز صنایع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را پیگیری نماید.

                    معاون رییس جمهور نیز در این جلسه از تلاش های استاندار آذربایجان غربی و مجموعه مدیران استان در راستای پیشبرد برنامه ها و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی قدردانی کرد.

                    وی گفت: اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، یک هدف مشخص را دنبال می کند و آن هدف این است که اقتصاد کشور به حدی از توانمندی برسد که در برابر تکانه های شدید جهانی و بین المللی و بحران های مختلف، تاب آوری و مقاومت لازم را داشته باشد.

                    انصاری افزود: بخصوص در شرایط کنونی که شاهد خروج آمریکا از توافق برجام هستیم، موضوع اقتصاد مقاومتی و تحقق برنامه های آن باید با جدیت و اهتمام ویژه تری دنبال شود تا اقتصاد کشور در برابر هرگونه بحران احتمالی مقاومت لازم و کافی را داشته باشد.

                    جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان در ادامه سخنان خود از مدیران دستگاههای اجرایی خواست تسهیل و بهبود فضای کسب و کار در استان را بصورت جدی پیگیری کنند.

                    وی در این ارتباط گفت: برای بهبود فضای کسب و کار در استان، هر گونه مقررات دست و پاگیر و موانعی که باعث کندی امور و پیشبرد برنامه ها می شود شناسایی و به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور اعلام شود تا در رابطه با لغو و یا اصلاح این نوع مقررات تدابیر لازم اتخاذ گردد.

                    انصاری همچنین بر ضرورت افزایش و توسعه سرمایه گذاری در آذربایجان غربی تاکید کرد و گفت: اصلی ترین کاری که در آذربایجان غربی می تواند منجر به رشد و توسعه شود این است که مدیران جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در اولویت قرار دهند و برای توسعه این سرمایه گذاری ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

                    وی در رابطه با حل مشکل تامین آب مورد نیاز صنایع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز قول مساعد داد.

                    لزوم اجرایی شدن پنجره واحد سرمایه گذاری در استان و استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه آزاد ماکو از دیگر موارد مورد تاکید انصاری در این جلسه بود.

                    معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: در راستای اجرایی شدن پنجره واحد سرمایه گذاری در استان، مقرر شده طی یک هفته تمامی دبیرخانه های دستگاههای اجرایی به شبکه مرکز خدمات سرمایه گذاری استان متصل شوند.

                    حسینی افزود: شیوه نامه فعالیت دستگاهها در پنجره واحد سرمایه گذاری استان نیز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب خواهد رسید.

                    وی، توسعه راه ها و اتصال استان به آزاد راه های کشور، اجرای طرح گازرسانی از غرب دریاچه ارومیه و توسعه زیرساخت های تجارت فرامرزی در استان را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: تحقق این موارد می تواند بخش بزرگی از عقب ماندگی های استان را جبران کند.

                    رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این جلسه گزارشی از عملکرد و اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی ارائه نمود.

                    حضرتی، اجرای طرح عدالت بین منطقه ای و عدالت سرزمینی و توجه ویژه دولت به مناطق و استان های محروم را از جمله این اقدامات عنوان کرد و گفت: در این راستا بودجه استان آذربایجان غربی در سال های 96 و 97 نسبت به سال های گذشته از رشد مطلوبی برخوردار بوده که این امر می تواند در شتاب بخشی به روند رشد و توسعه استان موثر واقع شود.

                    وی، مردمی کردن اقتصاد و کاهش نقش دولت در اجرای طرح های عمرانی را از دیگر برنامه ها و اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: در این رابطه در آذربایجان غربی کارهای مقدماتی واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی انجام گرفته و 77 پروژه برای واگذاری و یا شراکت با بخش خصوصی احصا شده است.

                    رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این جلسه اقدامات انجام گرفته در شهرستان های تکاب و چالدران بعنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی استان را نیز تشریح کرد.

                    حضرتی به طرح های قابل پیگیری در سالجاری در ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز اشاره و طرح توسعه صادرات غیرنفتی، طرح جذب سرمایه گذاری خارجی، طرح توسعه ظرفیت های صادراتی منطقه آزاد ماکو، طرح توسعه زیرساخت های تجارت خارجی و ترانزیت، طرح گسترش پوشش استاندارد، طرح اجرای بودجه ریزی مبتنی برعملکرد، شفاف سازی بودجه هزینه ای و سرمایه ای دولت و طرح مبارزه با اقتصاد زیرزمینی و قاچاق را از جمله این طرح ها عنوان کرد.

                    • تاكيد
                    • استاندار آذربايجان غربي
                    • محمدمهدي شهرياري
                    • پيشبرد
                    • برنامه
                    • اقتصاد مقاومتي
                     ]]>
                     hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Wed, 16 May 2018 11:30:22 +0430
                     آذربایجان غربی و فرصتهای سرمایه گذاری در آن باید معرفی شود http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16956-2018-05-19-06-56-00.html http://hamavanews.com/index.php/ostani/item/16956-2018-05-19-06-56-00.html آذربایجان غربی و فرصتهای سرمایه گذاری در آن باید معرفی شود

                     رضا حسینی امروز در جلسه سرمایه گذاری که در استانداری برگزار شد، بر ایجاد پنجره واحد تجاری و اقتصادی به عنوان نقطه کلیدی و اساسی توسعه استان تاکید کرد و افزود: در مرحله اول باید قابلیت ها و فرصت های سرمایه گذاری استان را شناسایی و در راستای شناساندن و معرفی آن امسال بیش از پیش تلاش نماییم.

                     به گزارش خبرنگار هم آوا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار افزود: در این راستا باید از توان و منابع بخش خصوصی بهره بگیریم، همچنین باید برای برگزاری چند همایش در راستای معرفی استان و فرصت های سرمایه گذاری اقدامات لازم صورت گیرد.

                     حسینی بر همکاری و وحدت رویه در پیشبرد امور و اهداف در بین دستگاههای اجرایی تاکید نمود و اظهار داشت: اگر در کنار هم باشیم و برای حل مشکلات قدم برداریم مسلما مشکلی باقی نخواهد ماند.

                     وی همچنین از دستگاههای اجرایی خواست تا در خصوص حذف بروکراسی های زاید تلاش نمایند.

                     معاون استاندار همچنین در این جلسه، آماده سازی، تامین و تقویت زیرساختهای لازم را از جمله مهمترین مشوق های بهبود فضای کسب و کار در استان عنوان نمود و گفت: باید فضای مناسب برای جذب سرمایه گذاری در استان فراهم و موانع و مشکلات موجود در این راستا برطرف شود.

                     مردم در تهیه اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان هیچ دغدغه ای نداشته باشند

                     حسینی در جلسه ستاد تنظیم بازار با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و افزایش خرید برخی از اقلام پر مصرف در این ماه گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده سهمیه هر استان از نظر اقلام پر مصرف و کالاهای مورد نیاز مردم در نظر گرفته شده و این کالاها به مقدار مورد نیاز در انبارهای استان وجود دارد و مردم از بابت تهیه اقلام مورد نیاز خود نگرانی نداشته باشند.

                     وی تاکید کرد: اقلام مورد نیاز مردم تحت نظارت دستگاه های نظارتی و بصورت منطقی در بازار توزیع خواهد شد تا مردم از بابت تهیه مایحتاج مورد نیاز خود در ماه مبارک رمضان دچار مشکل نشوند.

                     وی ادامه داد: در صورت کاهش و یا کمبود کالای مورد نیاز مردم و بویژه گوشت قرمز که در استان کم تولید می شود ، این اقلام از استاهای همجوار تهیه و در اختیار مردم قرا خواهد گرفت.

                     وی همچنین با اشاره به زندگی بخشی از مردم استان در روستاها تاکید کرد: تلاش شود اقلام مورد نیاز روستائیان و عشایر استان نیز از طریق تعاونی های مصرف روستائیان و شبکه های توزیع روستایی در اختیار روستا نشینان قرار گیرد.

                     وی در بخش دیگری از سخنان خود توجه و نظارت کافی و رعایت اصول بهداشتی در روند پخت نان را مورد تاکید قرار داد.

                     • رضا حسيني
                     • آذربايجان غربي
                     • سرمايه گذاري
                     • معرفي
                     • معاون
                      ]]>
                      hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) استانی Mon, 14 May 2018 11:26:07 +0430
                      تحقق آشتي ملي http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16955-2018-05-14-10-14-49.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16955-2018-05-14-10-14-49.html تحقق آشتي ملي

                      سيدحسن رسولي: خروج امريكا از برجام در شرايط فعلي برخلاف تصورات ظاهري به دلايل متعدد به نفع منافع جمهــــوري اســلامي ايران است. برجام پيمان چندجانبه‌اي بين‌المللي است و ...

                      ادامه حضور يا خروج هركدام از امضاكنندگان به استثناي جمهوري اسلامي ايران، تاثيري وضعي بر قوام و اعتبار حقوقي آن در عرصه روابط بين‌المللي ندارد.

                      برخلاف دوره رياست‌جمهوري اوباما در امريكا و احمدي‌نژاد در ايران كه به دليل خطاهاي راهبردي رخ‌داده در حوزه سياست خارجي ايران، كشور ماتحت تاثير لابي امريكا _ اسراييل با اجماع‌سازي جهاني ذيل فصل ٧ منشور ملل متحد (مخل نظم و امنيت جهاني) شناخته شد، امروز با خروج ترامپ از برجام نه‌تنها اين همراه‌سازي جهاني با سياست امريكا عليه ايران صورت نگرفته است، بلكه چهار عضو ديگر داراي حق وتوي سازمان ملل متحد (چين، فرانسه، انگلستان و روسيه و عمده كشورهاي اثرگذار در مناسبات جهاني) به‌صورت يكصدا اين اقدام ترامپ را نسنجيده و مخل به نظم و امنيت جهاني و محفوظ نگه‌داشتن معاهدات بين‌المللي ثبت‌شده در سازمان ملل مي‌دانند. بنابراين مسير محكوميت اجماع جهاني برخلاف دوران پيش از برجام، امروز متوجه امريكاست.

                      بدون شك در كنار اين دستاوردهاي مثبت به دليل هژموني بالاي اقتصادي، تجاري و سياسي ايالات‌متحده امريكا در عرصه جهاني، موانع و محدوديت‌هايي در آينده در حوزه اقتصادي به‌ويژه مبادلات تجاري و نيز جلب و جذب سرمايه خارجي براي اقتصاد كشور رخ خواهد داد. برخلاف تحليل‌هاي مخالفان داخلي برجام موصوف به دلواپسان، اين خروج نشان داد كه مردان ديپلماسي كشور ما در مقطع تصويب برجام هوشمندانه عمل كرده‌اند، به‌گونه‌اي كه امريكا ماندن در اين معاهده را مغاير منافع ملي خويش پنداشته و از آن خارج‌شده است. اين خروج خود سند محكمي مبني بر واهي بودن اتهامات بي‌اساس قبلي آنان است. همچنان اعتقاددارم به نتيجه رساندن معاهده بين‌المللي برجام يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي دولت روحاني است چراكه علاوه بر دفع سنگين‌ترين تهديد عليه امنيت ملي كشور، در حوزه‌هاي مبادلات مالي ناشي از فروش نفت، بيمه، بازرگاني، سرمايه‌گذاري خارجي و ارتقاي نقش و جايگاه ايران در عرصه بين‌المللي تاثيرات مثبت و ماندگار داشته است.

                      اقدام اخير رييس‌جمهور و مردان ديپلماتيك ايشان پس از خروج شتاب‌زده امريكا از برجام در ابراز عكس‌العمل و تصميم‌گيري خردمندانه و غيراحساسي مبني بر ادامه گفت‌وگو با ساير قدرت‌هاي باقي مانده در برجام (اتحاديه اروپا، چين، روسيه و...) را در ادامه راهبردي هوشمندانه برجام خدمت بزرگي از ناحيه ايشان به منافع ملي مي‌دانم و از آن حمايت مي‌كنم، چراكه امروز هدف ائتلاف امريكا، عربستان و رژيم اشغالگر قدس فراتر از جمهوري اسلامي، بلكه امنيت ملي ايران و موقعيت ژئوپولتيك آن است.

                      اين طمانينه رييس‌جمهور در تصميم مهم و تاريخي باعث خواهد شد جمهوري اسلامي ايران علاوه بر بهره‌مندي از مزاياي ديپلماتيك آن با تداوم مذاكره با ساير امضاكنندگان برجام از ظرفيت‌هاي حقوقي و ديپلماتيك مندرج در اين سند بين‌المللي به نحو احسن استفاده كرده و با درايت و هوشمندي و رصد تحولات مربوطه در راستاي مصالح ملي كشور تصميم خردمندانه و اقتضايي اتخاذ كند.

                      نكته مهم ديگر اينكه كشورهايي هستند كه از تصميم ترامپ حمايت كردند، علاوه بر اينكه نشان‌دهنده عمق ناپختگي تيم مذكور است در جهان اسلام نيز آثار وضعي قابل‌توجهي در حال و آينده دارد. زماني كه عربستان سعودي و بحرين در كنار اسراييل از اين تصميم (خروج امريكا از برجام) حمايت مي‌كنند، نشان‌دهنده بي‌محتوا بودن ادعاي آنها طي چند دهه اخير است كه مدعي بودند ايران و اسراييل عليه اعراب در قالب ديپلماسي پنهان عمل مي‌كنند و در حقيقت داراي منافع مشتركي عليه جهان اسلام و عرب هستند، درحالي كه مظلومان فلسطين روزانه به طرز بي‌سابقه‌اي موردحملات وحشيانه صهيونيست‌ها هستند، يكصدا شدن اين دو كشور عرب با رژيم صهيونيستي نشان‌دهنده حقانيت و صداقت راهبرد دفاع جمهوري اسلامي ايران از نهضت فلسطين و دروغ بودن حمايت كشورهاي عربي مذكور از جهان عرب است.

                      امروز راهبرد ماندن در برجام و تعاملات ديپلماتيك با اتحاديه اروپا سياست درست و خردمندانه است. همكاري نزديك ايران، چين، روسيه و اتحاديه اروپا در مقابل اين نقض عهد يكي از مهم‌ترين اسناد مصوب شوراي امنيت سازمان ملل امري ضروري است و در حقيقت نوعي از منافع مشترك ميان ايران و اتحاديه اروپا ايجادشده. اين اتحاديه يا بايد در اين مسير به امريكا بپيوندد كه در اين صورت هويت خودش را به عنوان يك بلوك قدرت بين‌المللي ازدست‌داده و ژاندارمي امريكا را در عرصه اقتصادي و سياسي جهان پذيرفته است يا اينكه بر اساس مواضع دقيق و حساب‌شده مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا، نخست‌وزير انگليس، صدراعظم آلمان و رييس‌جمهور فرانسه، پايبند معاهده معتبر اصلي امضاشده توسط خودشان باشند و از حقوق حقه ايران مندرج در اسناد برجام حمايت كنند.

                      اين خروج در عرصه داخلي نيز پيامدها و بايد‌‌هايي دارد؛ ازآنجاكه هدف اصلي ائتلاف امريكا، اسراييل و عربستان عليه موجوديت و منافع جمهوري اسلامي است، احزاب سياسي داخلي با عبور از مواضع قبلي با يا بي‌برجام (بودن آنها) در صفوف متحد عليه برجام از دولت منتخب حمايت همه‌جانبه داشته باشند و از اقدامات كمتر مرتبط با اقتضائات حوزه سياست خارجي از قبيل آتش زدن پرچم و غيره بپرهيزند. در اين راستا بيانات رهبري و مواضع رييس‌جمهور كه مبتني بر شناخت دقيق از مناسبات بين‌المللي و منافع ايران راهگشاست. اجازه ضمني رهبري به مردان حوزه سياست خارجي مبني بر مذاكره با اروپاييان به‌شرط اخذ تضمين، موضعي واقع‌بينانه و مجوزي براي تداوم اين راه توسط دولت روحاني است.

                      اگر تاكنون نسبت به‌ضرورت انجام گفت‌وگوي ملي، اعلام عفو عمومي و توسعه اخوت و برادري بين صفوف ملت صرفه نظر از طرز فكر آنان، قوم، نژاد، دين، مذهب و... ترديدي وجود داشت، هم‌اكنون كه كليت كشور تمام‌قد در مقابل امريكا ايستاده است، درست در شرايطي كه امريكا بنا دارد سفارت خود را به بيت‌المقدس منتقل كند، تحقق اين آشتي ملي بيش از بيش احساس مي‌شود. اميدوارم متوليان امر سياست و امنيت داخلي همگام و همراه با متصديان بخش سياست خارجي با درك اين ضرورت به‌صورت منسجم در اين مسير حركت كنند. پيش‌بيني مي‌كنم در اين صورت با پشتيباني از سياست تداوم ماندن در برجام و ارتباط با اروپا هزينه كاهش خسارت‌هاي ناشي از پيمان‌شكني امريكا عليه منافع ملي كشور كم‌هزينه‌تر شود.

                      منبع: اعتماد

                      • سيدحسن رسولي
                      • آشتي ملي
                      • برجام
                      • دولت
                      • مردم
                       ]]>
                       hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Mon, 14 May 2018 14:45:55 +0430
                       بازگشت زنان تحت آسیب به‌ سختی انجام می‌ شود http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/16954-2018-05-14-10-10-45.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/daily/item/16954-2018-05-14-10-10-45.html بازگشت زنان تحت آسیب به‌ سختی انجام می‌ شود

                       طیبه سیاوشی شاه عنایتی: زنانه شدن آسیب‌ها معلول علت‌های متعدد است. همچنین این مقوله رویه‌های اجتماعی متعدد را نشان می‌دهد. در سال‌های اخیر فاصله زمانی بین ابتلا به اعتیاد و کارتن خوابی برخلاف گذشته کوتاه شده است.

                       این در حالی است که اگر در گذشته فرد بعد از چهار یا پنج سال از اعتیادش به مرحله کارتن خوابی می‌رسید، هم‌اکنون بعد از چند ماه آنها به کف خیابان‌ و وضعیت کارتن خوابی می‌رسند که یکی از عوامل تاثیرگذار در این زمینه فقر است. به هر حال حمایت‌های اجتماعی نیز در این‌باره انجام نمی‌گیرد تا خانواده‌ها بتوانند این افراد آسیب دیده را تحت حمایت خود قرار دهند. این در حالی است که بازگشت زنان تحت آسیب به‌دلیل مسائل فرهنگی به‌سختی انجام می‌شود. وقتی آنها دچار کارتن خوابی می‌شوند به‌دلیل نیاز به مواد مخدر ناچار به تن فروشی و دیگر نارسایی‌ها نیز می‌شوند که این مقوله با تبعات منفی فراوان مواجه می‌شود. اغلب در روند زندگی این زنان هیچ‌تغییر و تحولی لحاظ نمی‌شود، مگر به اراده آنها و کمک‌ها از سوی سازمان‌های مردم نهاد.

                       اغلب این افراد در سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه‌های شهر تهران و دیگر مناطق مستقر هستند و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز از آنها حمایت می‌کنند. اغلب زنان کارتن خواب به دلایل مختلف در استان تهران مستقر هستند و این معضل در تهران و دیگر کلانشهرهای کشور مشاهده می‌شود. باید دانست که مساله اعتیاد و نارسایی‌های ناشی از آن مرد و زن نمی‌شود و هر فردی با درگیری با آن، کارتن خوابی به بخشی از زندگی‌اش تبدیل می‌شود. در این شرایط دولت می‌تواند از آنها حمایت کند. با این اقدامات اگر در بین صد نفر فقط چند نفر به زندگی عادی برگردند قابل توجه است، چون ترک اعتیاد در این افراد یک بخش قضیه و پذیرش جامعه مساله دیگر است. اگر خانواده نیز این افراد را نپذیرد، طبیعتا روی دیگر سکه کارتن خوابی، اعتیاد و دیگر آسیب‌های تهدید‌کننده برای آنها نمایان می‌شود.

                       نیاز به خدمات

                       برخی از سازمان‌های مردم نهاد به شکل محدود در سطح شهر به این افراد خدمات‌رسانی می‌کنند، اما با توجه به حجم قابل توجهی از این افراد در جامعه این امکان وجود ندارد تا خدمات دهی به آنها به شکل مناسب انجام شود. باید دانست که مرحله ترک اعتیاد و سم‌زدایی به سهولت انجام می‌شود. برای مثال شاید در فرصتی کمتر از دو تا سه روز این اقدام انجام شود، اما این افراد به روان درمانی و مشاوره‌های طولانی مدت در جلسات متعدد نیازمند هستند. در محلاتی که این معضل مشاهده می‌شود، می‌توان برای این زنان امکان صحبت ایجاد کرد.

                       در این اقدامات زنان نیازمند کمک می‌توانند مشاوره اخذ کرده و با کسب مهارت و آگاهی به ادامه زندگی بپردازند. برای مثال بنده افرادی را می‌شناسم که 10 تا 12 سال است که از هر گونه اعتیاد پاک هستند و هر سال هم سالگرد پاکی خود را جشن می‌گیرد. نهادهای مسئول باید بدانند که هر گونه پاکسازی از مواد مخدر در بعد روحی و روانی به سرعت انجام نمی‌شود و این اقدامات نیازمند توجه ویژه است. برای مثال در برخی فیلم‌ها مشاهده می‌شود که فرد معتاد را به تخت بسته و با متوسل شدن به زور مبادرت به ترک اعتیاد می‌کنند. در حالی که هر گونه تغییر در زندگی زن یا مردم معتاد یا تحت آسیب فقط با اقدامات روانشناسی و مشاوره انجام می‌شود. برای مثال اگر به سازمان‌های مردم نهاد فرصت داده شود، آنها می‌توانند در ساعات مشخص در روز یا شب به پارک‌ها و دیگر اماکن پاتوق آنها رفته و برای آنها مشاوره‌های آزاد انجام دهند. برای مثال این اقدامات برای زنان تحت آسیب می‌تواند در اماکن پوشیده‌تر انجام شود، اما سازمان بهزیستی به‌عنوان متولی این قضیه به‌تنهایی توانایی انجام اقدامات در این‌باره را ندارد.

                       بارها از سوی مسئولان این سازمان مطرح شده که سازمان‌های مردم نهاد را به‌عنوان شرکای اجتماعی پذیرفته و تلاش می‌شود تا در کنار آنها این مسائل را حل‌و‌فصل کنند. برای مثال فقط تاسیس کمپ ترک اعتیاد در یک منطقه تحت پوشش شهرداری، سازمان بهزیستی یا دیگر دستگاه‌های رسمی مدنظر نیست، بلکه این مراکز باید به شکل مستمر مورد نظارت از سوی مسئولان مربوطه قرار بگیرند. برای مثال در سال‌های اخیر با بررسی فعالیت مراکز ترک خصوصی اخباری مبنی بر ضرب و شتم افراد داوطلب ترک اعتیاد و نقص عضو آنها به گوش رسیده است. در این شرایط این مقوله نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان امر است. هر چند تعداد روز افزون این افراد در سطح شهر تهران و آسیب‌های متعدد ناشی از این شرایط را در جامعه شاهد هستیم. از سوی دیگر سازمان بهزیستی نیز توانایی پوشش دهی این حجم عظیم از آسیب‌ها نیست، چون به اذعان گفته‌های مسئولان در این سازمان، آنها به نیروی کافی دسترسی نداشته و از لحاظ مادی نیز مجهز به چنین خدمات‌رسانی‌هایی نیستند.

                       23سازمان متولی

                       از سوی دیگر مجلس نیز برای ارتقای وضعیت این زنان بر اساس برنامه ششم در روند بودجه دهی تمامی امکانات را در اختیار بهزیستی قرار داده است. البته در حوزه آسیب‌های اجتماعی 23 دستگاه متولی امر هستند و تمامی آنها نیز برای مقابله با آسیب‌ها بودجه اخذ می‌کنند. برای مثال در کشور ما از وزارت آموزش و پرورش گرفته تا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی متولی مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستند. کاش این پول ها برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و پیشگیری از دیگر آسیب‌ها هزینه می‌شد. هر چند بر اساس قانون بودجه اختصاص داده شده است، اما دستگاه‌های متولی متعدد و نامگذاری تحت عنوان مبارزه و مقابله ما را دچار صدمات متعدد کرده است. البته مطالب مطرح شده در زمینه نحوه رسیدگی به معتادان کارتن خواب است.

                       فرهنگسازی

                       هم‌اکنون در جامعه شاهد افزایش طلاق هستیم. بر اساس بررسی‌های انجام شده طلاق می‌تواند از تبعات فراوان برخوردار و معلول اتفاقات متعدد باشد. برای مثال هنوز در جامعه ما برخی از خانواده‌ها طلاق را نماد بی‌آبرویی دانسته و از پذیرش فرزندشان به‌دلیل طلاق ممانعت می‌کنند. باید دیدگاه مردم از لحاظ فرهنگی نسبت به این مسائل تغییر کند. با این وجود، اینکه فرد با هر آسیبی به آغوش خانواده برگردد بهتر از این است که به دیگر آسیب‌ها در جامعه ملحق شود. این مسائل نیازمند فعالیت‌های متعدد در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی به حقوق است. امید است رسانه ملی و دیگر دستگاه‌ها در این‌باره تلاش‌های فراوان کنند. یکی از راه‌های اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی استفاده از ظرفیت فضای مجازی است. در این فضا می‌توان به فعالیت‌های مناسب فرهنگی پرداخت. برای مهار آسیب‌های جامعه با اطلاع‌رسانی مناسب می‌توان افراد را نسبت به نحوه مقابله با مسائل و آسیب‌های متعدد آگاه تربیت کرد.

                       منبع: آرمان

                       • بازگشت
                       • زنان
                       • آسيب
                       • خانواده
                       • جامعه
                       • دولت
                        ]]>
                        hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) روزنامه ها Mon, 14 May 2018 14:41:51 +0430
                        شکست برجام آرزوی دیرین دلواپسان http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16953-2018-05-14-10-08-08.html http://hamavanews.com/index.php/yaddasht/item/16953-2018-05-14-10-08-08.html شکست برجام آرزوی دیرین دلواپسان

                        صادق زیباکلام: با نگاهی ‌به روند پرونده هسته‌ای در کشور به این نتیجه خواهیم رسید که دلواپسان از آغاز ماجرا آن را بیشتر دستاویزی در جهت رسیدن به اهداف جناحی خود قرار داده‌اند.

                        در نتیجه دستاوردهای هسته‌ای که می‌توانست با حداقل هزینه کسب شود به دلیل رفتارهای دلواپسانه هزینه‌ زیادی را به کشور تحمیل کرد. لذا برخی معتقدند استمرار در شرایط قبل از برجام در راستای اهداف دلواپسان خواهد بود. دلواپسان بر اساس کدام دستاوردهای خود می‌توانند عرض‌اندام کنند؟ بر همین اساس در زمان مذاکرات هسته‌ای نیز دلواپسان با هرگونه مذاکره مخالفت می‌کردند و حتی چون و چرا کردن خود را تا حد قدم زدن و لبخند زدن پایین ‌آوردند.

                        از تیرماه 94 که مذاکرات هسته‌ای به برجام ختم شد، مخالفت‌های دلواپسان نیز به اوج خود رسید و در راه تحقق دستاوردهای برجام اقدام به مانع‌تراشی به اشکال مختلف کردند. اقدامات برنامه‌ریزی شده فراوانی توسط این جریان در طول مذاکرات هسته‌ای و بعد از آن با هدف مخالفت با دولت و تیم مذاکره کننده صورت گرفت تا با تحریک طرف‌های مقابل و جامعه بین‌الملل، تلاش‌های صورت گرفته توسط دولت تاثیر اساسی خود را نداشته باشد. بر همین اساس آنان تلاش زیادی کردند تا به جای طی کردن مسیر دیپلماتیک با هدف تنش‌زدایی، مسیر را در خلاف این جهت هدایت کنند.

                        بزرگ‌ترین نگرانی دلواپسان این بوده که مبادا مذاکرات ایران و غرب موجب تنش‌زدایی شود. در شرایط فعلی و پس از آنکه ترامپ خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد، به جای آنکه نگران منافع ملی و بازگشت تحریم‌ها و در نهایت افزایش فشار بر جامعه باشند، به‌جای اینکه مانند همه بزرگان و دلسوزان نظام به اروپاییان هشدار بدهند که باید تضمین‌کننده خواست‌های ایران باشند، همراه با دیگر دشمنان کشور اظهار شادی و خوشحالی کردند.

                        بر همین اساس جریان دلواپس پیرامون خروج ترامپ از برجام نه تنها ناراحت و یا عصبانی نیست بلکه بسیار هم خوشحال است زیرا نقض برجام توسط آمریکا یک فرصت طلایی برای آنان به وجود آورده تا حملات خود را نسبت به اصلاح‌طلبان افزایش دهند. این فرصتی بود که دلواپسان از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتظر آن بودند و پس از پیروزی ترامپ در انتخابات نفس راحتی کشیدند و مطمئن شدند دیر یا زود با روی کار آمدن ترامپ، پایان برجام نزدیک است.

                        نکته قابل تامل این است که مخالفان برجام را کسانی همچون جمهوریخواهان آمریکا، لابی صهیونیستی، نتانیاهو و عربستان سعودی تشکیل می‌دهند که خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند اما متاسفانه در داخل کسانی ناخودآگاه هم‌نظر با بیرون می‌شوند که خود را مدعی نشان می‌دهند.

                        در حال حاضر می‌توان از رفتارهای دلواپسان به این نتیجه رسید که این گروه روزهای خوشی را سپری می‌کنند زیرا هرگز به منافع بلندمدت نیندیشیده‌اند و ظاهرا دلخوش به پیروزی‌های کوتاه‌مدت خود بوده‌اند و هرگز به این واقعیت فکر نمی‌کنند که بازگشت تحریم‌ها چه آسیبی دارد و تا چه میزان به اقتصاد کشور صدمه می‌زند. کما اینکه تحریم‌های ظالمانه در دوران احمدی‌نژاد تا امروز نیز آثار منفی خود را در اقتصاد و صنعت کشور نشان می‌دهد.

                        • شكست
                        • برجام
                        • آرزو
                        • ديرين
                        • دلواپسان
                        • دولت
                        • صادق زيباكلام
                         ]]>
                         hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) یادداشت Mon, 14 May 2018 14:39:13 +0430
                         بفتای تلویزیونی برندگانش را شناخت http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/16952-2018-05-14-09-51-58.html http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/16952-2018-05-14-09-51-58.html بفتای تلویزیونی برندگانش را شناخت

                         بفتای تلویزیونی که معادل جوایز امی در دنیای تلویزیون بریتانیا است، برندگانش را شناخت.

                         به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، در مراسمی که یکشنبه شب (دیشب) در لندن برگزار شد، بهترین برنامه‌های تلویزیونی بریتانیا شناخته شدند.

                         برندگان عبارتند از:

                         سریال درام: «پیکی بلایندرز»

                         سریال درام بین‌المللی: «داستان خدمتکار»

                         بازیگر مرد نقش اصلی: شان بین برای «شکسته شده»

                         بازیگر زن نقش اصلی: مالی ویندزور برای «سه دختر»

                         بازیگر مرد نقش مکمل: برایان اف.اوبرن برای «پسر کوچک غمگین»

                         بازیگر زن نقش مکمل: ونسا کربای برای «تاج»

                         فیلمنامه کمدی: «این کشور»

                         بازیگر مرد در برنامه کمدی: توبی جونز برای «تشخیص‌دهندگان»

                         بازیگر زن در برنامه کمدی: دیزی می کوپر برای «این کشور»

                         مینی سریال: «سه دختر» برای بی‌بی‌سی وان

                         • بفتا
                         • تلويزيون
                         • برندگان
                         • بريتانيا
                         • فيلم
                         • سريال
                          ]]>
                          hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) فرهنگی Mon, 14 May 2018 14:23:04 +0430
                          "انتقام‌ جویان" پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/16951-2018-05-14-09-50-12.html http://hamavanews.com/index.php/farhangi/item/16951-2018-05-14-09-50-12.html

                          «انتقام جویان: جنگ ابدیت» با فروش ۱.۶ میلیارد دلاری در گیشه جهانی به پنجمین فیلم پرفروش تمام دوره‌های تاریخ سینما تبدیل شد.

                          به گزارش ایسنا به نقل از سی‌بی‌اس، فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» به کارگردانی برادران «روسو» محصول استودیو مارول کمپانی دیزنی که دنباله‌ای بر دو فیلم «انتقام‌جویان» و «انتقام‌جویان: عصر اولتران» است، در ادامه اکران جهانی خود ۶۱.۸ میلیون در سینماهای آمریکای شمالی و کانادا فروخت و ۲۸۳ میلیون دلار نیز از محل بازارهای بین‌المللی کسب کرد و با رساندن مجوع فروش جهانی خود به ۱.۶ میلیارد دلار به عنوان پنجمین فیلم پرفروش سینمای جهان شناخته شد.

                          این فیلم ابرقهرمانی در هفته‌ میلادی که گذشت با آغاز اکران در سینماهای چین به فروش ۲۰۰ میلیون دلاری دست یافت و این فروش کمک قابل‌توجهی به ثبت این رکود جدید کرد. پیش از این رتبه پنجم فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما در اختیار «انتقام‌جویان» قسمت اول از این مجموعه با ۱.۵۱۸ میلیارد دلار قرار داشت.

                          در حال حاضر «آواتار» و «تایتانیک» از ساخته‌های «جیمز کامرون» به ترتیب با ۲.۷۸۷ میلیارد دلار و ۲.۱۸۷ میلیارد دلار در مکان‌های اول و دوم پرفروش‌ترین فیلم‌های سینما قرار دارند و رتبه سوم و چهارم نیز به «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» (۲.۰۶۸ میلیارد دلار ) و «دنیای ژوراسیک» (۱.۶۷۱ میلیارد دلار) اختصاص دارد.

                          «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» سریع‌ترین فیلم در سینماست که به فروش یک میلیارد دلاری دست یافته است. این فیلم همچنین رکورددار فروش آغازین سینمای آمریکا و جهان نیز هست.

                          «رابرت داونی جونیور»، «کریس همسورث»، «مارک رافلو»، «ریس ایوانز»،‌«اسکارلت جوهانسون»، «بندیکت کامبربچ»، «دان چیدل»، «تام هالند» و «چادویک بوزمن« از بازیگران اصلی فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» هسند.

                          • انتقام جويان
                          • فيلم
                          • پرفروش
                          • تاريخ
                          • سينما
                          • هاليوود
                           ]]>
                           hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) فرهنگی Mon, 14 May 2018 14:21:18 +0430
                           ورود بسیجی‌ ها به مدارس برای کمک به اولیا و کادر آموزشی http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16950-2018-05-14-09-44-29.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16950-2018-05-14-09-44-29.html ورود بسیجی‌ ها به مدارس برای کمک به اولیا و کادر آموزشی

                           رییس سازمان بسیج فرهنگیان آموزش و پرورش در واکنش به اظهارات رییس سازمان بسیج مستضعفین مبنی بر ورود یک یا دو بسیجی به مدارس برای کمک به اولیا و کادر آموزشی، گفت: به لحاظ مبانی مشکلی برای کمک هیچ یک از دستگاه ها به آموزش و پرورش از جمله بسیج وجود ندارد؛ منتها به این شرط که در راستای تحقق رسالت تعلیم و تربیت باشد.

                           به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايلنا، حسن مرادی (رییس سازمان بسیج فرهنگیان آموزش و پرورش) ، در پاسخ به این سوال که سردار غیب پرور، رییس سازمان بسیج مستضعفین، در اظهاراتی گفته بود که دانش آموزان مورد هجمه دشمنان هستند و قرار است از هر مسجد یک یا دو بسیجی به کمک اولیا و کادر آموزشی بروند، آیا اطلاعی در این زمینه دارید و این اقدام با هماهنگی آموزش و پرورش صورت گرفته است، اظهار داشت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، مجموعه‌ای از محورها وجود دارد که در آن تاکید شده که تمامِ ظرفیت ها در کشور باید به کمک نظام تعلیم و تربیت بیایند. به طور مثال صدا و سیما باید به کمک آموزش و پرورش بیاید، یعنی بتواند، برنامه هایی که کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت فکر می‌کنند نیاز است، تهیه کند.

                           رییس سازمان بسیج فرهنگیان افزود: از دیگر این ظرفیت‌ها، استفاده از توانایی و کمک بسیج است که می تواند به تحقق ماموریت‌ها و رسالت‌های بزرگ تعلیم و تربیت کشور کمک کند‌؛ بنابراین به لحاظ مبانی مشکلی برای کمک هیچ یک از دستگاه ها به آموزش و پرورش از جمله بسیج وجود ندارد؛ منتها به این شرط که در راستای تحقق رسالت تعلیم و تربیت باشد. بسیج هم بخشی از ظرفیت است و قاعدتا اگر بتواند و بخواهد کمک کند، این اتفاق می‌افتد.

                           مرادی با اشاره به اینکه ظرف چند سال گذشته، افرادی بودند که در راستای ارتقای علمی دانش آموزان یا برای ایجاد نشاط و فضایی که لازمه این سن است، با مدیران و مسئولان مدرسه یا مسئولان در رتبه‌های بالاتر هماهنگی های مختلفی را انجام دادند، گفت: چنانکه همین حالا پلیس بخواهد مطالبی از حوزه ماموریتی خود را که دانش آموزان باید از آن مطلع شوند، انتقال دهد با هماهنگی با آموزش و پرورش می توانند این اقدام را اجرایی کنند.

                           وی با تاکید بر اینکه همکاری دستگاه ها چیز غریبی نیست و در سند تحول هم به آن اشاره شده است، افزود: آن جاهایی که متولیان آموزش و پرورش احساس می‌کنند، انتقال تجارب یا اطلاعاتی نیاز دانش آموز است؛ این همکاری می تواند اتفاق بیفتد.

                           رییس سازمان بسیج فرهنگیان اضافه کرد:‌ چند سال است یک سری افرادی که در حوزه تعلیم و تربیت و مدرسه‌داری تجربیاتی دارند، در یک سری از مدارس، تجربیات خود را در اختیار مدیرانِ مدارس قرار دادند؛ اجرای این طرح در تهران مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج حاکی از موفقیت آمیز بودن آن داشت.

                           مرادی در پاسخ به اینکه این افراد بسیجی بودند؟ گفت: این افراد به لحاظ روحیه، فرهنگ و تفکر، بسیجی بودند و الزاما برای سازمان بسیج نبودند. هر جایی که آموزش و پرورش احساس کند همکاری با سایر دستگاه ها می تواند، نتیجه مثبتی داشته باشد، ممکن است مدیران را دعوت کند که این اتفاق بیفتد.

                           وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه در سازمان بسیج در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و مواد مخدر برنامه هایی پیش بینی شده است؟ افزود: بله، به فرض مثال در برخی مناطق محروم که دانش آموزان به لحاظ علمی دچار آسیب هایی می شوند، نیازمند مشاوره هستند؛ ارائه مشاوره به خود دانش آموز و والدین او برای ارتقا و تقویت علمی دانش آموز از جمله اقدامات فرهنگیان بسیجی است.

                           مرادی خاطرنشان کرد: در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز اقداماتی در راستای آگاهی های جامعه دانش آموزی در دست اجرا داریم؛ البته بخشی از این آگاهی ها توسط رسانه ها انجام می شود، منتها این حد از آگاهی کفایت نمی کند و باید با روش های دیگر اقدام شود که بخشی از تقویت آگاهی ها، از طریق کلاس ها و توسط صاحبنظران این حوزه اتفاق می‌افتد.

                           • ورود
                           • بسيجي
                           • مدارس
                           • كمك
                           • اوليا
                           • كادر آموزشي
                           • آموزش و پرورش
                            ]]>
                            hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 14 May 2018 14:15:35 +0430
                            ابتكار: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16949-2018-05-14-09-42-27.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/zanan/item/16949-2018-05-14-09-42-27.html ابتكار: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند

                            معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ۲۷ درصد زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند.

                            به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از مهر٬ معصومه ابتکار در کارگاه بین المللی چالش‌ها و فرصت‌های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن افزود: کارآفرینی برای زنان از برنامه های مهم دولت دوازدهم است. جمعیت قابل توجهی از زنان ایرانی شامل ۲۷ درصد زنان تحصیلات دانشگاهی دارند. بیش از ۲ دهه است که تعداد ورودی های زنان در دانشگاه در بیشتر رشته‌ ها از مردان پیشی گرفته و در مواردی به ۶۴ درصد رسیده است.

                            وی اظهار داشت: ما امروز در این نشست به دور از مباحث تشریفاتی با یک کار علمی و تحقیقاتی مشترک مواجه هستیم و یک نشست بسیار کاربردی در ارتباط با تبادل تجربه بین دو کشور در زمینه کارآفرینی زنان برگزار می کنیم.

                            ابتکار اضافه کرد: چندین ماه در این زمینه کار مطالعاتی صورت گرفته است و ٢٠٠ کارآفرین زن در ایران مورد ارزیابی قرار گرفتند و امروز برای تبادل این تجربیات و تعریف نقشه راه همکاری برای آینده و موفقیت بیشتر کارآفرینی در ایران و ژاپن استفاده می کنیم.

                            وی ادامه داد: توسعه تحصیلات زنان هم نشان دهنده سیاست اصولی نظام و هم بیانگر همت والای زنان ایرانی است که از این فرصت استفاده کردند. در حوزه های دیگر هم زنان همت والایی داشتند و لازم است قهرمانی تیم فوتسال و کاراته زنان ایران در آسیا را تبریک بگویم.

                            ابتکار خاطرنشان کرد: به طور قطع همت و تلاش زنان سبب تحولات زیادی در جامعه ما خواهد شد و امیدواریم در حوزه های تخصصی به ویژه اشتغال و کارآفرینی با رعایت پارادایم اسلامی دستاوردهای خوبی حاصل شود.

                            وی با بیان اینکه برای اشتغال باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم گفت: هنوز در برخی استان ها نرخ بیکاری در میان زنان دانشگاهی بالاست. سیاست های اشتغال نباید فقط محدود به شهرها باشد بلکه باید یک هدفگذاری مهم برای زنان روستایی داشته باشیم تا زنان روستایی دارای تحصیلات و مهارت های فنی و حرفه ای بتوانند در محیط روستا کارآفرینی داشته باشند.

                            معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود، تاکید کرد: در صنایع دستی به لحاظ کیفیت و تنوع در رده های بالای جهانی قرار داریم و درصددیم با همکاری سازمان صنایع دستی با ارتقا استانداردها و سطح تولیدات زنان در موضوع بازاریابی هم با همکاری های بین المللی و منطقه ای توفیقات خوبی داشته باشیم.

                            ابتکار افزود: با گسترش شبکه اینترنت زمینه خوبی برای کسب و کارهای اینترنتی در فضای مجازی برای زنان حاصل شده است و برنامه داریم یک اجلاس بین المللی با موضوع توانمندسازی زنان در حوزه IT در مرداد ماه برگزار کنیم.

                            • معصومه ابتكار
                            • درصد
                            • زنان
                            • ايران
                            • تحصيلات
                            • دانشگاه
                             ]]>
                             hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) زنان Mon, 14 May 2018 14:13:33 +0430
                             تغییر شیوه کودک‌ آزاری در ايران http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16948-2018-05-14-09-40-52.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/item/16948-2018-05-14-09-40-52.html تغییر شیوه کودک‌ آزاری در ايران

                             بنیان‌گذار موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان گفت: به نظر می‌رسد شکل و شمایل کودک‌آزاری در ایران در حال تغییر است.

                             به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، شهین علیایی‌زند در همایش آسیب‌شناسی و بررسی راهکارهای پیشگیری از کودک‌آزاری که در تالار شهر مشهد برگزارشد، اظهار کرد: کودک‌آزاری در همه جای دنیا وجود دارد. بعد از قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و به ویژه کودکان است که بالاترین درآمد را نصیب تجار انسان می‌کند. تفاوت کودک‌آزاری در ایران و سایر مناطق دنیا در این است که در آن مناطق می‌توانیم راحت‌تر در موردش صحبت کنیم، تعامل وسیع‌تر داشته باشیم و برای حل آن برنامه بدهیم.

                             عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان را از سال ۸۸ در تهران دایر کرده‌ایم و با دشواری به ما مجوز دادند، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در موسسه ما انجام می‌شود این است که می‌توانیم کودک‌آزاری جنسی را دهه به دهه مقایسه کنیم.

                             وی با بیان اینکه غیبت مادر به عنوان یکی از اصلی‌ترین علل کودک‌آزاری به شدت مشاهده می‌شود به کودک‌آزاری جنسی توسط پدرخوانده‌ها اشاره کرد و گفت: این مساله بیشتر شده است، طلاق افزایش یافته و ازدواج دوم و درنتیجه تعداد پدرخوانده‌ها زیاد شده است. همچنین تعداد زیادی از کودک‌آزاری جنسی توسط دوستان مادر را مشاهده می‌کنیم که بچه را می‌سپارند به کسی که خودش هم حال خوشی ندارد.

                             علیایی‌زند افزود: شرایط ما روز به روز حادتر می‌شود. در جامعه ما به دلایل مختلف یک قبح‌شکنی فوق‌العاده عظیم رخ داده است. قبح‌شکنی همچون ویروس است و اندام‌های جامعه را در بر می‌گیرد. این روزها افرادی که قرار بوده الگوی رفتاری شوند قبح‌شکنی را در آن‌ها به مراتب بیشتر دیده‌ایم. این موضوع به بدنه جامعه سرایت کرده و قبح شکنی درحال حاضر به امری معمول تبدیل شده است.

                             وی گفت: اتفاق‌هایی دارد در جامعه ما می‌افتد که باعث می‌شود شرایط روحی روانی مردم به قدری دشوار باشد که در یک بی‌قراری عمیقی قرار بگیرند. تبعات این بی‌قراری با خشونت‌های اجتماعی عجین است که یکی ازآن‌ها کودک‌آزاری و از جمله کودک‌آزاری جنسی است.

                             بنیان‌گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاورمیانه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ازدواج مجدد را باید تشویق کنیم یا نه؟ گفت: ازدواج مجدد را تشویق کنیم اما قبل از آن اجازه دهیم مشاوره و روان درمانی از طرف بیمه‌ها پوشش داه شود زیرا آن‌ها بسیار گران هستند اما بسیار می‌توانند موثر باشند و از ازدواج‌های آسیب‌زا جلوگیری کنند.

                             علیایی‌زند با بیان اینکه از هر ۴ ایرانی یک نفر اختلال روانی دارد عنوان کرد: در چنین جامعه‌ای چنین اتفاق‌هایی باید طبیعی باشد. بیشتر از فقر و... مساله تبعیض است که مردم را دچار فشار روانی کرده است. تبعیض به میزان قابل توجهی از آموزش و پرورش آغاز می‌شود. آموزش و پرورش ما مملو از تبعیض است .بچه‌ها را از همان روز اول متفاوت می‌کند؛ بچه هایی که در کپر درس می‌خوانند و بچه‌هایی که سیر هستند و در روز ۱۰ سیب را گاز می‌زنند و می‌اندازند، با این عقده و حقارت جامعه را به بچه‌ها معرفی می‌کنیم بنابراین این بچه‌ها در آینده نمی‌توانند حالت عادی داشته باشند.

                             وی افزود: به نظر می‌رسد شکل و شمایل کودک‌آزاری در ایران دارد تغییر می‌کند. کودک‌آزاری به‌ویژه از نوع جنسی در ۱۰ سال گذشته روز به روز خشن تر شده است. درحال حاضر بچه ها را قطعه قطعه می کنند که علت آن در بسیاری موارد مواد مخدر صنعتی است.

                             عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: گرچه جامعه دارد هزارو یک مساله را به ما معرفی می‌کند اما ماهم یک چیزهایی را بلد نیستیم اگر ما هم بتوانیم به خودمان آرامش دهیم از طریق لذت بردن از سادگی‌های زندگی می توانیم به مقدار زیادی جلوی بی قراری‌هایمان را بگیریم. ما اصلا لذت بردن از سادگی‌های زندگی را بلد نیستیم؛ می‌شود از هوای خوب، ناز کردن یک گل و... لذت برد.

                             علیایی‌زند ادامه داد: بیش از هر چیزی کم حوصلگی در میان مردم مشاهده می شود این کم‌حوصلگی ما را نق نقو کرده و این موضوع باعث می‌شود حوصله برخورد با بچه‌هایمان را نداشته باشیم. چرا بچه‌های ما بیشتر از بچه‌های سایر دنیا دارند از تبلت استفاده می‌کنند؟. اخیرا تبلت‌ها و گوشی نقش پستونک را بازی می‌کند. برای خودمان یک جو حوصله بخریم.

                             وی با اشاره به اینکه آموزش و آگاهی کلید بسیاری از معضلات ماست گفت: بسیاری از کودک‌آزاری‌ها در اثر عفلت بوده است.روش‌هایی وجود دارد که بتوانیم به بچه‌ها آگاهی دهیم اما آنها را بدبین نکنیم. در کتاب «من همه را دوست دارم اما...» عنوان کرده‌ام که همه مردم جامعه و دنیا دوست‌داشتنی هستند اما این‌گونه باید از خود مراقبت کنیم.

                             بنیان‌گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاورمیانه با بیان اینکه طبق تحقیقی ملی که در زمینه روسپی‌گیری انجام داده‌ام ۲۵ درصد زنان روسپی در دوران کودکی و در خانه خود مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: همچنین ما تستی را تدوین کردیم که بدون اینکه بچه‌ها متوجه شوند می توانیم بفهیم آنها چقدر به لحاظ جنسی آسیب‌پذیر هستند. این تست توسط مربی یا مادر پر می‌شود.

                             وی ادامه داد: دولت و دولت‌ها هزار و یک مسئله دارند اما ما خودمان هم خیلی مسئله داریم. یکی از ایرادات سازمان‌های مردم نهاد ما این است که به شدت وابسته به دولت و دنباله‌رو دولتی‌ها هستند. باید دولت را کنار بگذاریم و خودمان وارد عمل شویم.

                             • تغيير
                             • شيوه
                             • كودك آزاري
                             • ايران
                             • خانواده
                             • كودكان
                              ]]>
                              hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) اجتماعی Mon, 14 May 2018 14:11:58 +0430
                              شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16947-2018-05-14-09-39-19.html http://hamavanews.com/index.php/ejtemaei/moaleman/item/16947-2018-05-14-09-39-19.html شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

                              دفترچه راهنمای پنجمین آزمون مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله وزارت آموزش و پرورش برای سال ۹۷ ، بعدازظهر روز گذشته منتشر و به این ترتیب ثبت نام از متقضاضیان در سایت سازمان سنجش آغاز شد و تا ۳۱ اردییبهشت ماه ادامه دارد.

                              به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ایسنا، قرار است ۱۸ هزارو ۲۰۷ نفر در این آزمون پذیرفته شوند که حدود ۱۵ هزار نفر از آنها وارد وزارت آموزش و پرورش خواهند شد.

                              به گفته مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور پنجمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور در اجرای ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۸ دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه های اجرایی ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود.

                              شرایط اختصاصی برای داوطلبان شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش به این شرح است:

                              - سهمیه‌های استخدامی استان‌های ایلام، آذربایجان غربی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، چهار محال بختیاری، خراسان جنوبی، خوزستان، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، هرمزگان و کرمان به نیروهای بومی هر یک از استان‌های مورد نظر اختصاص دارد.

                              تبصره: در این استان ها در صورت کسب حد نصاب داوطلبان، افراد بومی شهرستان با ضریب ۴/۱ و داوطلبان سایر شهرهای استان با ضریب ۲/۱ در هر یک از آزمونهای کتبی(عمومی و تخصصی) و مصاحبه استخدامی، محاسبه خواهد شد.

                              شرایط و ضوابط دوره یکساله مهارت آموزی

                              – به استناد مجوز ۱۰ / ۱۱ / ۱۳۹۶ سازمان اداری و استخدامی کشور و مفاد ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، پذیرفته شدگان استخدام پیمانی شاغل آموزشی در آموزش و پرورش ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان (رشته‌های شغلی دبیر، آموزگار) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی (رشته‌های شغلی هنرآموز و استادکار) هستند.

                              – کلیه پذیرفته شدگان ملزم به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی و موفقیت در آزمون جامع، بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حکم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور است.

                              – بخشی از هزینه‌های برگزاری دوره یکساله مهارت آموزی (خدمات آموزشی و رفاهی) برعهده داوطلب خواهد بود و چنانچه هریک از پذیرفته شدگان در طول برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی از ادامه تحصیل و اشتغال منصرف شوند وزارت آموزش و پرورش می تواند به تشخیص خود نسبت به محاسبه و اخذ هزینههای مربوط اقدام کند.

                              – شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام در دوره یکساله مهارت آموزی بعد از قبولی نهایی و تأیید صلاحیتهای عمومی توسط گزینش، از سوی دانشگاههای مجری دوره یکساله مهارت آموزی (دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیرشهیدرجایی) اعلام خواهد شد.

                              - رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی دانشگاه مجری دوره مذکور، الزامی است. پذیرفته شدگان نهایی رشته‌های شغلی هنرآموز و استادکار جهت اطلاع ازنحوه ثبت نام و شرکت یکساله مهارت آموزی باید از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی به نشانی www.srttu.edu پیگیری نموده و پذیرفته شدگان نهایی رشته‌های شغلی آموزگار – دبیر نیز از طریق پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه فرهنگیان به نشانی www.cfu.ac.ir پیگیری کنند.

                              – مدت دوره یکساله مهارت آموزی جزء سنوات خدمتی محسوب نخواهد شد و صرفاً به عنوان شرط استخدام پیمانی در آموزش و پرورش است. گواهی مذکور دارای ارزش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی نیست.

                              – محل مهارت آموزی دوره یکساله، بر اساس شغل محل پس از اعلام نتایح قطعی تعیین خواهد شد.

                              – تغییر محل تحصیل با موافقت مبداء و مقصد و صرفا در صورت وجود ر شته شغلی با رعایت جنسیت از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

                              – مهارت آموزان در زمان ثبت نام در مراکز مجری دوره یکساله مهارت آموزی ملزم به ارائه مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و مدرک ICDL هستند در غیر صورت باید تعهد کنند که قبل از آزمون جامع دوره یکساله مهارت آموزی مدارک مذکور را ارائه کنند.

                              – دانشگاه های مجری دوره مهارت آموزی، مسئولیتی در قبال اسکان و تغذیه قبول شدگان آزمون ندارند. در صورت تقاضای افراد و وجود امکانات، امکان ارائه خدمات با اخذ هزینه مربوط وجود دارد.

                              – سهمیه های مربوط به آموزش و پرورش عشایری بعد از موفقیت در آزمون و گذراندن دوره یکساله دوره مهارت آموزی در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط خواهد بود.

                              شرایط پزشکی

                              بیماریهای چشم:
                              - (نداشتن دید کمتر از ۱۰/۱۰ در یک چشم، پس از اصلاح با عینک و نداشتن دید کمتر از ۱۰ + ۱۰ / ۱۶ در دو چشم، پس از اصلاح با عینک)
                              - هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم
                              – دوربینی غیرقابل درمان و نیستاگموس شدید هر دو چشم
                              – ضایعات وسیع، شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه
                              – کوررنگی (برای ر شتههای آموزش ابتدایی و ر شتههای هنر و رشتههایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آنها ضروری است، ممنوع است و در بقیه رشتهها بلامانع است)
                              – نابینایی در یک چشم
                              سایر موارد: (بیماریهایی که براساس تشخیص پزشک مانع انجام وظیفه حرفهای باشد)

                              قدرت شنوایی: (کمی شنوایی داوطلب نباید بیش از ۴۰ دسی بل باشد داوطلب باید صدای نجوا را از فاصله ۶ متری به خوبی بشنود)

                              تذکرات مهم:

                              -نظر به اینکه محل خدمت مستخدمان پیمانی این آزمون در پیمان نامه قید می‌شود چنانچه اداره کل آموزش و پرورش استان مورد تقاضا داوطلب در زمان صدور حکم استخدام نیازی به رشته/جنس پذیرفته شده در محل خدمت انتخابی در این دفترچه را نداشته با شد، اداره کل مربوط محل جدید خدمت فرد را بر اساس نیاز، از بین مناطق آموز شی مورد نیاز مشخص خواهد کرد و داوطلب ملزم ا ست در محل تعیین شده اشتغال به خدمت داشته باشد.

                              – متقا ضیان شرکت در مشاغل استادکاری، می باید دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم پیوسته بوده یا در صورت دارا بودن فوق دیپلم ناپیوسته، مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان داشته باشند.

                              – برخورداری از حسن شهرت و عامل بودن به اخلاق و شئونات معلمی براساس شرایط احراز شغل در طرح طبقه بندی مشاغل معلمان.

                              – گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی و موفقیت در آزمون جامع براساس ضوابط مربوط.

                              – تغییر منطقه محل خدمت تعیین شده در این دفترچه، بعد از قبولی نهایی و قبل از استخدام و اشتغال بکار، تحت هر شرایطی (تاهل، تجرد، تکفل، فوت والدین، تبعیت از همسر، همسر کارمند ارگان و یا نهاد خاص، استفاده سهمیه خاص و …) ممنوع بوده و بعد از اشتغال بکار نیز تابع ضوابط و مقررات نقل و انتقال فرهنگیان خواهد بود.

                              – پذیرفته شدگان نهایی آزمون ا ستخدامی مکلفند، قبل از شروع دوره یک ساله مهارت آموزی تعهد کتبی مبنی بر ۱۰ سال خدمت (به شرط موفقیت دردوره و تمدید استخدام) در محل جغرافیایی مورد تقاضا به آموزش و پرور ش بسپارند (استخدام و اشتغال آنان منوط به سپردن تعهد محضری خواهد بود).

                              – رعایت کلیه شرایط اختصاصی مندرج در جداول رشته‌های تحصیلی مجاز، الزامی است. فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، متعهدین خدمت دانشگاه فرهنگیان و فارغ التحصیلان متعهد خدمت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، حق ثبت نام در آزمون استخدامی را ندارند.

                              عدم شرکت قبول شدگان نهایی آزمون استخدامی در دوره یک ساله مهارت آموزی به منزله انصراف از استخدام است و داوطلب در این خصوص هیچ گونه حقی ندارد.

                              در شرایط عمومی داوطلبان داشتن حداکثر سی سال ( ۳۰ ) برای مدارک فوق دیپلم، حداکثر سی و پنج ( ۳۵ ) سال برای مدارک تحصیلی لیسانس، حداکثرچهل ( ۴۰ ) سال برای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و حداکثر چهل و پنج ( ۴۵ ) سال برای مدارک دکتری برای شرکت در آزمون قید شده است.

                              • شرايط
                              • شركت
                              • آزمون
                              • استخدام
                              • آموزش و پرورش
                               ]]>
                               hamava82@yahoo.com (سجاد نیکنام) معلمان Mon, 14 May 2018 14:10:25 +0430